Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar. Aralarında popüler Maksimum sulama gırtlak ve bademcik tatsız belirtiler kaldırarak patojenik bakteriler, mantarlar, enfeksiyon, imha, kartuş bir araçtır bir boğaz spreyi sahiptir.

Boğaz ağrısı

Boğaz için aerosol, doğrudan larinksin gerekli kısımlarına püskürtülebilen bir yerel preparat formudur. İlacın uygulanması sırasında, orofarenksin tüm mukozası tamamen işlenir (boğazın durulanması için çözeltiler ve şekerler larinks ve bademciklerin arka duvarını tedavi edemez). Spreyi kullandıktan sonra, hemen tedavi edici bir etkiye sahip olmaya başlar. Karmaşık tedavide bir boğazın tedavisi için aerosol tekrar tekrar geçerliliğini arttırır.

tür

Boğaz boşluğu hastalıklarında, aerosol ilk işaretlerin ortaya çıkmasıyla hemen kullanılmalıdır - yanma, terleme, mukoza zarının iltihaplanması. Spreyler, aksiyona bağlı olarak çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Antibiyotikler. Bu tip ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir. Antibiyotikler anjin, bademcik iltihabı ile kronik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Kompozisyondaki antibiyotiği içeren diğer lokal tedaviler arasında en etkili olanlar, yorumlara göre, Ingalipt ve Bioparox tanınır.
 2. Antiseptikler. Bu tür ilaçlar mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarının tedavisi için optimaldir. Spreyler, larinks, ağız boşluğu mukoza zarının yüzeyinde enfeksiyonu yok eden bir antiseptik etkiye sahiptir.
 3. Kombine. Kompozisyonda birkaç aktif madde vardır, bu da vücut üzerinde karmaşık terapötik etki yapar. Yani, bazı bileşenler sadece tamamlayıcı değil, aynı zamanda başkalarının eylemlerini de arttırır.
 4. Antienflamatuvar. Enflamatuar süreci ortadan kaldırır, patojenik mikroorganizmaların aktivitesini inhibe eder. Enflamatuar hastalıkların tedavisi, anjin, bademcik iltihabı ve diğer patolojilerde ağrı giderilmesi için atanır.
 5. Temizleyici ve nemlendirici. Bu tip spreyler sadece hastalığın semptomlarının yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel hijyenik araç olarak da hizmet eder. İlaçlar gelişimlerinin ilk aşamalarında soğuk algınlığı, larenjit, farenjit, anjinayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 6. Homeopatik serilerin aerosolleri. Onlar antimikrobiyal etkisi, ağrı, tahriş rahatlatmak, etkili farenks mukoza zarının kuruluk ortadan kaldırmak. Ayrıca propolis, okaliptüs, bitki özleri, deniz suyuna dayalı preparatlar arındırıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Kullanım endikasyonları

Aerosollerin kullanımı, inflamatuar odaklar üzerinde amaçlanan eylemleri ile doğrulanır. Mantarlar, patojenik bakteriler ve viral enfeksiyonların neden olduğu hastalıklarla boğaz yardımında kullanılır. Patolojik süreç bazen sadece orofarenks değil, aynı zamanda pürülan bir pürülan karakteri de etkiler. Bu durumlarda antiseptik veya antibakteriyel etkisi olan aerosoller de kullanılır. Boğazın sulanması için sprey kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • anjina, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, adenoidit tedavisi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisi;
 • kronik enfeksiyonların alevlenmesinin ortadan kaldırılması.

Kontrendikasyonlar

Boğazda spreyi diğer semptomlardan soğuk algınlığı semptomlarından ayıran en önemli şey, aktif maddelerin pratik olarak iç organların işlevi üzerinde olumsuz etki yapmadan kan dolaşımına girmemeleridir. Bu, aerosollerin neden minimum miktarda yan etki ve kontrendikasyon olduğunu açıklamaktadır. Larinks için bir pshikalku kullanmak yasaktır:

 • aerosol çocuklarda laringospazmı uyarabildiği için erken yaş (3 yıla kadar);
 • aktif maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • ilacın en az 1 bileşenine alerjik reaksiyonlar;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler;
 • laktasyon, gebelik (sadece bir doktor gözetiminde kullanılmak üzere reçete edilebilir);
 • atrofik farenjit.

Nasıl doğru kullanılır

Boğaz ağrısı için bir sprey, bademcikler bölgesinde yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler oluşturur, böylece anjina veya başka enfeksiyöz enflamatuar hastalıklı bir kişinin iyileşmesini hızlandırır. İlacın sadece küçük bir kısmı kan akışına girer ve bu da hastayı tehlikeli yan etkilerin gelişmesinden korur - bu, üst solunum yolu patolojilerini tedavi etmede etkinliği ile birlikte spreyin başlıca avantajlarından biridir. Terapötik etkisini iyileştirmek için, aerosolun püskürtülmesi doğru yapılmalıdır. Bunu yapmak için:

 • Sulama mukusundan önce biraz su içmek tavsiye edilir;
 • ilacı kullanırken, balon dik tutmaya değer (aşağıdan aşağıya);
 • Nebulizatörün özelliklerine bağlı olarak, serbest bırakma nozuluna bir kez basın veya 1-2 saniye boyunca tutun;
 • İlacın kullanılmasından sonra, 1-2 saat boyunca yemek yemeyi veya içmeyi reddetmelisiniz.

Boğaz için etkili sprey

Mukoza larenksinin sulanması yoluyla, soğuk ve diğer hastalıkların hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Boğaz için pshikalka'yı farklı kılan büyük artı, inflamatuar odaklarda yüksek konsantrasyonda aktif bileşenlerin oluşmasıdır. Spreyler, sadece erken evrelerde değil, aynı zamanda kronik evrelerde de enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri ortadan kaldırır.

İncelemelere göre, aerosol formundaki ilaçların kullanımı kolaydır ve orofarinkste ağrıyı hızla ortadan kaldırabilir. Püskürtüldüğünde, mukoza yüzeyinde koruyucu bir film oluştururlar, böylece patojenik virüsleri ve bakterileri yok ederler. Bu tür ilaçlar yaygın olarak sadece yetişkinleri tedavi etmek için kullanılmaz, çoğu bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu durumda, uygun bir çarenin seçimi, bireysel hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın ciddiyetine, seyrinin süresine dayanır.

Yetişkinler için

Boğaz için iyi bir aerosol bulun, basittir, çünkü eczanelerde bu tür ilaçların yelpazesi harikadır. Bununla birlikte, bir sprey satın almadan önce, sizin için en etkili ilacı seçecek bir doktora danışmak daha iyidir, bu da sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kendisini de hızla ortadan kaldırabilir. Orofarenks tedavisi için modern ilaçlar arasında en popüler ve etkili olan:

 1. Strepsils. Aerosol, ağız boşluğu ve yutak bölgesinde lokalize olan enflamatuar süreçleri ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Boğaz için lidokain ile sprey ağrıyı hafifleten, mukoza yumuşatır ve tahriş ortadan kaldırır nane yağı içerir. Sulama Strepsilsom boğaz en fazla 5 gün boyunca günde 6'dan fazla olmamalıdır.
 2. Ingalipt. İlaç iltihabı ortadan kaldırır, gırtlaktaki patojenik florayı yok eder. Hazırlık streptotsid, gliserol, nane yağı ve timol içerir, bu sayede sprey antiseptik, yumuşatıcı, iyileştirici etkiye sahiptir.
 3. Joks. Topikal ajan, viral, bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savaşan allantoin ve iyot içerir. Aerosol Yokes, ek olarak, mantarları tedavi etmek için kullanılır. Günde 2-4 kez boğaz atıyorlar.
 4. Lugol. Enflamasyon, larinks ve ağız boşluğunda enfeksiyon için reçete edilir. Lugol antiseptik bir etki sağlar.
 5. Proposol. Ilacın temeli bitkidir: propolis aktif olarak patojen mikroorganizmaları ortadan kaldırır, dokuların hızlı iyileşmesini destekler, fungisidal, anti-inflamatuar, bakterisidal etkiye sahiptir.

Çocuklar İçin Boğaz İçin Sprey

Doktorlar bir çocuğa sadece üç yaşından itibaren tedavi etmek için sprey kullanmasını önermektedir, ancak küçük çocukları tedavi etmek için kullanılabilecek bir grup ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Orasept. 2 yaşından itibaren geçerlidir. Sprey ağrıyı hafifletir, iltihaplı dokuları yumuşatır ve yumuşatır.
 2. Akvalor. Aerosol 6 aydan başlayarak kullanılabilir. Aqualora'nın amacı kızarıklık ve hiperemi gidermek, ödem azaltmak, pürülan çökelleri çıkarmak, mukoza zarını onarmak, virüsleri bastırmaktır. Bu spreyin avantajı doğal bileşimindedir (papatya ve aloe özleri, deniz suyu).

Üç yaşından itibaren çocuk bu tür yerel ilaçlarla tedavi edilebilir:

 1. Geksoral. Günde 3 kez izin verilen kullanım, yemeklerden sonra günde iki kez boğazın yıkanmasına ihtiyaç duyulur.
 2. Stopangin. Aerosol 8 yaşından çocukları tedavi edebilir. Günlük doz 2 spreydir.
 3. Kamerun Aerosol. 5 yaş ve üstü çocuklar için izin verilir. Doktorlar günde 4 defadan fazla kullanılmasını önermezler.
 4. Tantum Verde. Günde 4-5 kez 4-5 sulamaya 4 yaşındakiler atayın.
 5. Ingalipt. Ucuz ilaç, 5 günden fazla olmayan çocuklara uygulanabilir ve günde 2 sprey yapılır.

Boğaz için aerosol fiyatları

Farenks iltihabının tedavisi için herhangi bir etkili araç seçmek zordur, bu nedenle boğazın tedavisi için aerosoller hasta inceledikten ve hastalığın tipini belirledikten sonra doktor tarafından atanır. Bu durumda, uzman, en pahalı araçları seçmez, çünkü genellikle verimlilikteki ucuz spreyler, reklamı yapılan yerel ilaçlardan daha düşük değildir. En popüler aerosoller ne kadar?

Boğaz için hangi sprey daha iyidir ve özellikleri nelerdir?

Bir kişi boğaz ağrısı başlarsa, viral ve bakteriyel enfeksiyon nedeni olur. Orofaringeal sistemdeki enflamatuar süreç sıklıkla kızarıklık, şişlik ve terleme ile birlikte görülür. Yukarıdaki belirtilerin üstesinden gelmek için, boğaz için bir sprey kullanmanız gerekir. Tahsis edilecek etkili araçlar nelerdir?

Boğaz spreylerinin çeşitleri

Boğaz tedavisi için bir ilaç seçmeden önce, ne tür olduğunu anlamanız gerekir.

Yerel hazırlıklar aşağıdaki gibi gruplara ayrılır:

 1. Antiseptik. Bakteri, mantar ve virüsleri tahrip edebilen bileşenler içerir;
 2. Antibakteriyel. Bakteriyel enfeksiyonu öldürürler;
 3. anti-enflamatuar. Etkileri, farengeal bölgede inflamasyona neden olan çeşitli maddelerin reaksiyonunu ve oluşumlarını engellemeye yöneliktir;
 4. Antiviral. Virüsleri ortadan kaldırıyorlar;
 5. temizlik ve nemlendirme. Bu ilaçlar deniz tuzu ve bitkisel özler içerir. Bu sayede, etkilenen hücresel yapıdaki sıvı miktarı artar, boğazda kuruluk ve terleme giderilir;
 6. Kombine. Bu ilaç grubunun aynı anda antiseptik, anestetik, anti-enflamatuar şeklinde birçok etkisi vardır;
 7. homeopatik. Bu tür ilaçlar arasında şifalı otlar, mikro elementler ve metal tuzları bulunur.

Boğaz ağrısı için bir çözüm reçete sadece doktor muayene sonrası olmalıdır. Homeopatik ilaçlar kendi başlarına kullanılamazlar, çünkü yanlış dozlama ile çeşitli komplikasyonlara neden olabilirler.

Boğaz için etkili araçların listesi

Çoğu hasta boğaz için hangi spreyin en iyi olduğu sorusuyla ilgilenir. Uzmanlar boğazdan en iyi spreylerin listesini belirler.

Geksoral

Hepethidin formunda bir bileşen içeren antibakteriyel madde. Etkisi bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
Şeklinde bir dizi avantajı vardır:

 • kullanışlı uzun nozul;
 • gebelik ve laktasyon döneminde uygulama;
 • üç yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Ayrıca, Geksoral'ın birkaç saat süren etkisi nedeniyle bir zarflama etkisi olduğunu da belirtmek gerekir. İlaç günde iki defaya kadar kullanılmalıdır.

Ingalipt

Streptocide şeklinde bir antibiyotik içeren iyi bir ilaç. Anjina, larenjit, farenjit bakteriyel formu için reçete edilir.
Streptocide eski antibiyotiklere atıfta bulunur ve bu nedenle birçok bakterinin buna karşı duyarlılığı yoktur.

Ayrıca, ilacın bileşimi okaliptüs yağı ve nane içerir. Bu nedenle antimikrobiyal etki oluşur, solunum yolu spazmı azalır ve orofaringeal alan pürülan içerik ve plaktan arındırılır.

Ana avantajı, oldukça ucuz olmasıdır.

Derinat

Rus üretiminin boğazı için sprey. Ana bileşen sodyum deoksiribonükleotittir.
Bunun etkisi bağışıklık sistemini uyarmayı amaçlamaktadır. Bu etki sayesinde vücudun çeşitli enfeksiyonlara direnci artar ve viral ve bakteriyel ajanlara karşı bağışıklık yanıtı gelişir.

Derinat etkilidir, çünkü aynı zamanda anti-inflamatuar, antitümör, antialerjik, antioksidan etkileri vardır. Ama bu ilaç ucuz değil.

kameton

Birçok hasta tarafından bilinen boğaz için aerosol. Klorobutanol, okaliptüs yağı, kafur ve levomenthol formunda bileşenler içerir. Bu gibi maddeler ilaca nane aroması verir.

Bütün bunlara ilaca, analjezik ve ferahlatıcı bir etkisi vardır. Akut ve kronik tipte farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı için reçete edilir.

lugol

İyot bileşeni olan boğaz için ucuz sprey. İlaç, bakterisidal bir etkiye sahip olan bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarda etkilidir.

İlaç, gebelik ve laktasyon döneminde yanı sıra tiroid hastalığı olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Genellikle, Lugol anjin gelişirken bir çocuk olarak reçete edilir.

Miramistin

Antiseptik ve antibakteriyel özelliği olan boğazda aerosol. Çeşitli bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlar için reçete edilir.
Miramistin'in diğer ilaçlar arasında birçok avantajı vardır.

 • Tat nitelikleri yoktur.
 • Hasta tarafından mükemmel derecede tolere edilir.
 • Doğumdan bebeklere, gebelik ve laktasyon evresindeki kadınlara, yaşlılara reçete edilir.

Herpes enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit olduğunda reçete edilir. Komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.
Ancak ilacın maliyeti oldukça yüksektir. Spreyli bir şişede üretilir.

NovoSept

Hollandalı bir firma tarafından üretilen boğaz için antiviral sprey. Benzer bir bileşime sahip analogları yoktur.
Antiseptik, anestetik ve immünmodülatör şeklinde üç temel özelliğe sahiptir.

Novosept, viral ve bakteriyel enfeksiyonun üstesinden gelebilen boğaz için etkili bir spreydir.

Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

 • gebelik ve emzirme döneminde kadınlar;
 • beş on yıla kadar çocuklar;
 • alerjik reaksiyonların varlığı ve bronşiyal astım;
 • ilacın bileşenlerine artan duyarlılık.

Hastalığın ilk günlerinde, Novosept her iki saatte bir serpiştirilmelidir. Yan etkiler boğazda mukoza zarının tahrişini içerir.

Chlorophyllipt

Bu ilaç ayrıca bir sprey olarak da mevcuttur. Ukrayna'da üretilmiştir. Ana bileşen okaliptüs özüdür. Dar bir antimikrobiyal aktivite gösterir, yani sadece stafilokokları yok edebilir.

Sprey bileşimi alkol içerdiğinden, çocukluk döneminde, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda ve motorlu araç kullanan hastalarda karaciğer hastalıklarında kullanılması önerilmemektedir.

Strepsils Plus

Lidokain, diklorobenzil alkol, levomenthol ve nane yağı içeren antiviral ilaç. Bu kombinasyon sayesinde, ilaç iyi bir antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir.

Boğaz için sprey, çocukluk şeklinde on yıl, hamile ve emziren kadınlarda bir dizi sınırlamalar vardır.

Tantum Verde

Bu ilaç en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Fungal ve bakteriyel enfeksiyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan antiseptik bir etkiye sahiptir.
Ana bileşen, bir anti-enflamatuar ilaç grubu olarak sınıflandırılan benzidamin hidroklorürdür. Bu özellik nedeniyle, staphylococci, streptococci, mantarların neden olduğu farenjit ve boğaz ağrısını tedavi eder.

Ek özellikler olarak, analjezik etkiyi izole etmek mümkündür. Bu özellik, acı verici hislerden kurtulmanıza, enflamatuar sürecin aracılarının üretimini bloke etmenize ve sıcaklık göstergelerini normal seviyeye indirmenize izin verir.

Hemen hemen hiçbir yan etki, ancak üç yaşına kadar çocukluk şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır, gebelik ve laktasyon aşaması.

Proposol

Propolis, etil alkol ve gliserin içeren ucuz aerosol formülasyonu. Bu kombinasyon sayesinde, ilacın güçlü bir antimikrobiyal etkisi vardır. Bu özellik enflamatuar süreci durdurur ve lokal immün fonksiyonunu artırır.

Gliserin yumuşatıcı ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Ancak Proposol'ün, arıcılık ürünlerini tolere etmeyen hastalarda alerjik reaksiyona neden olabileceğini belirtmek gerekir. Yan etkiler olarak, ciltte kızarıklıklar, paroksismal hapşırma, ayırt edilir. On iki yaşına kadar bir çocuk şeklinde bir kısıtlama vardır.

Akvalor

Yıldan itibaren çocuklarda kullanılabilecek etkili araçlardan biri. Arındırıcı ve nemlendirici özelliğe sahip deniz tuzu içerir. Rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için reçete edilir.

Mevsimsel alevlenmeler döneminde profilaktik olarak kullanılabilir. İlaç kronik ve akut patolojilerde boğazda tahrişi mükemmel bir şekilde giderir.

Boğaz spreyi kullanımı için talimatlar

Boğazın tedavisi sırasında olumlu bir etki elde etmek için, spreyler doğru bir şekilde uygulanmalıdır. İşlemden önce, ilaç için talimatları okumak gerekir.

Ayrıca çeşitli kurallara uymak da gereklidir.

 1. Aerosolü kullanmadan önce, ağız boşluğu, mukus ve plaktan arındırılmalıdır. Bunu yapmak için, boğazı ılık ve hafif tuzlu suyla yıkamak yeterlidir. Böyle bir çözüm yerine, şifalı otların infüzyonunu papatya, adaçayı veya calendula şeklinde uygulayabilirsiniz.
 2. Bundan sonra, şişeyi kutudan çıkarın, koruyucu kapağı çıkarın ve ürünün memeden sıçradığını kontrol edin. Bunu yapmak için sadece bir veya iki kez basın.
 3. Daha sonra şişe dikey olarak konumlandırılır ve doğrudan etkilenen bölgeye ağız boşluğuna gönderilir. Ajan yardımı ile mukoza zarını alır. İlaç girişinde nefes almak, solunum sistemine girmemesi için gecikmelidir.
 4. Ağız boşluğunu beş dakika işledikten sonra tükürüğü yutmayı başaramazsınız. Yiyecek ve içeceklerden bir ya da iki saat boyunca reddetmek gerekir.
 5. Hastalığın ilk günlerinde, prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Çok sayıda kabul, günde yedi defaya kadar gidebilir. İki veya üç gün sonra üç katına iner.

İlaçların uyumsuzluğundan dolayı komplikasyonlara neden olabileceğinden, tedavi süresince birkaç ilacın kullanılması önerilmez.

Çocuklarda boğaz spreylerinin kullanımı

Boğaz irrigasyonu için birçok ilacın çocuklukta kullanılması yasaktır. Genellikle, spreyler boğaz tedavisi için üç ila dört yıl boyunca çocuklara uygulanır. Bütün nokta, eğer ürün larinkse çarparsa, bronkospazm ve dokuların şişmesi meydana gelebilir.

Ancak özel dikkatle kullanılabilirler. Ürünü hafifçe yanağın içine püskürtmek yeterlidir. Çocuklarda boğaz tedavisi için bazı doktorlar, bir emzik üzerinde bir preparatı damla tavsiye eder.

Anjin ve farenjit ile boğazın pamuklu ped ile tedavi edilmesi daha iyidir. Önce çözelti içine batırılır ve sonra ilaç uygulanır.
Daha büyük bir yaşta para başvurmak da son derece dikkatli. Böyle bir işlem, bir çocuğun bulantı, kusma veya alerjik reaksiyona neden olabilir.

Şu anda, boğazda acı verici hislerle mükemmel başa çıkan birçok ilaç vardır. Bazılarının yüksek bir maliyeti var, diğerleri - daha düşük bir. Ama doğru ilacı almanıza izin veriyor.

Boğaz için spreyler: kullanım ve kullanım endikasyonları

Üst solunum yollarının iltihabının ana nedeni, bakteriyel, viral veya fungal bir yapının patojenik mikroflorasıdır.

Benzer hastalıklar palatine ark ve posterior faringeal duvarın ağrı, ağrı, terleme, ses kısıklığı veya tam ses kaybı ile eşlik eder. Bu semptomları ortadan kaldırmak için boğaz spreyleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca kompozisyonlarını oluşturan bileşenler de hastalığın nedeni ile mücadele etmektedir.

Hemen hemen tüm aerosoller antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir. Birçok doktora göre, boğaz için spreyler, ilaç çözeltisinin püskürtülmesi sırasında nazofarenks ve bademciklerin yüzeyleri boyunca eşit olarak dağıtıldığı gibi, daha etkilidir.

Ayrıca aerosollerde bazı maddeleri acı tadı ile maskelemek daha uygundur. Bu tür hapları veya şekerleri eritmek bir yetişkin için hoş değildir, özellikle bu tür ilaçları çocuklara vermek daha zordur.

Boğaz için sprey kullanımı için yaygın endikasyonlar şunlardır:

 • bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, trakeitin akut ve kronik formları;
 • boğaz ağrısı;
 • oral enfeksiyon (stomatit, diş eti iltihabı);
 • Bezleri çıkarmak için ameliyat öncesi hazırlık ve belirli bir süre sonra.

Boğaz spreylerinin sınıflandırılması, ana aktif bileşenlerine dayanır:

 • Antibiyotiklerle topikal kullanım için ilaçlar. Bioparox eşsizdir ve aslında bu aerosol grubunun tek temsilcileridir. Bir şişe ile bir sette iki ağız vardır - biri boğaz için, ikinci burun kullanımı için. İlaç belirgin bir bakterisid etkiye sahiptir ve nazofarenks hastalıklarına ek olarak, sinüzit tedavisinde de kullanılır.
 • Bitki bileşenleri ile anlamına gelir. Boğaz için bu tür spreylerin çeşitliliği geniştir. Bu Ingalipt (bu aerosolün bir özelliği, antibakteriyel bileşiğin bileşimindeki varlığıdır), Kamerun, Klorofilit, Angina, Panavir ve diğerleridir. Genellikle, bu aerosoller tıbbi bitki özlerinin yağlı bir çözeltisidir. Bitkisel şifalı otlar mükemmel antiseptikler ve anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkileri vardır. Ayrıca, fiyatları karşılaştırırsanız, bitkisel ürünler sentetik muadillerinden daha ucuzdur.
 • Arı ürünleri ile boğaz için spreyler. Herkes propolisin iyileştirici özelliklerini bilir. Bu ilaç Proposol bir parçasıdır ve antiviral, fungisidal bir etkiye sahip, inflamasyondan sonra nazofarenksin mukoza zarını etkili bir şekilde geri yükler.
 • Sentetik bileşenlerle boğaz hastalıklarının tedavisi için ilaçlar. Grup en kalabalık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu ilaçlar, anti-enflamatuar bir kompleks, bir antiseptik, bir anti-mantar, bir analjezik etki, üst solunum yolu epitel yumuşatmak sahiptir. Bu spreyler boğaz kısmı (örneğin, Terflu Lar ve Strepsils artı) anestezi lidokain ihtiva etmektedir. Bu gruba klorheksidin, Joks, Lugol iyot ile benzidamin, Miramistin, boğaz spreyleri ile Geksoral ve Stopangin Heksetidin ile Tantum Verde aittir.

Ayrı ayrı, saf deniz suyu içeren Aquamaris gibi bir preparattan bahsedilmelidir. Bu nedenle, kesinlikle güvenli ve alerjiye neden olmaz. Sadece tedavi için değil, aynı zamanda iltihaplı hastalıkların önlenmesi için, mukoza zarının kurumasını ve boğazda terlemeyi önler. Ayrıca, diğer spreylerden farklı olarak, örneğin Geksorala veya Stopangina, Aqua Maris herhangi bir topikal preparasyonla birleştirilir.

Üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisi için aerosolleri bu şekilde kullanın:

 • Pus, mukus, yiyecek kalıntılarını gidermek için ağız ve boğazı ılık kaynamış su ile durulayın.
 • Uyuşturucuyu, boğazın sağ ve sol taraflarına püskürtün.
 • Kullanımdan sonra, en az yarım saat yemek ve içmek tavsiye edilmez.
 • Prosedürü günde 3-4 kez tekrarlayın.

Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Genellikle terapinin tedavisi yedi günü geçmez, çünkü uzun süreli kullanımda stabil bir süperinfeksiyon gelişme riski vardır.

Ayrı bir boğaz için spreylerin kullanımı kontrendikasyonları hakkında söylemek gerekirse:

 • Yenidoğan ve erken çocukluk için tavsiye edilmez (3 yıla kadar), bu refleks laringospazm riski ile ilişkilidir;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler;
 • bronşiyal astım.

Antialerjik ilaçlar alan hastalar için boğaz spreyi kullanmak için dikkatli olun. Ilaç bileşenlerine aşırı duyarlılık nedeniyle, Quincke'in hayatı tehdit eden ödemi gelişebilir. Boğazda ağrı öksürük ile artarsa, aerosollere ek olarak, antitüssiye ihtiyaç vardır (örneğin Lazolvan).

Ayrı ilgi, hamilelik sırasında boğaz için analjezik ve anti-inflamatuar spreylerin kullanımını hak ediyor. Topikal kullanımda aktif bileşenler, tablet alınırken olduğundan daha az miktarda kan içine emilir. Ancak, doğmamış çocuğun sağlığı Bioparox, Strepsils Plus, Tantum Verde'ye zarar verebilir. Bitkisel bazlı boğaz spreylerini tercih etmek daha iyidir, ancak tedavi sadece doktora danışıldıktan sonra başlatılmalıdır.

Boğaz için aerosoller ve spreylerden farkı

Büyük ölçüde, spreyler ve aerosoller gibi bu dozaj formları arasında fark yoktur. Bazen uzmanlar bile, temel farklılıklar sorusunu cevaplamayı zor buluyorlar. Yine de mevcutlar. İlaç çözeltisini dağıtıcıya besleyen cihaz nedeniyle, püskürtülmüş aerosol partikülleri daha küçüktür (2 - 3 mikron) ve alt solunum sistemine nüfuz ederler.

Bu nedenle, ilaçların aktif bileşenleri, bronşlardaki patojenik mikroflorada bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Spreyden püskürtülerek aktif maddenin partikül büyüklüğü 5 um'den az değildir. Bu nedenle, farinks, bademcikler ve palatinlerin yüzeyine eşit olarak yayılırlar.

Boğaz için aerosollerin negatif özelliklerine, bir itici gazın bileşimlerindeki varlığıdır. Yardımı ile ilaç çözeltisi flakondan çıkarılır. Ve bunun ana gerekliliği toksisite olmaması olsa da, alerjik reaksiyon geliştirme riski biraz daha yüksektir.

3 yaşın altındaki çocuklarda boğaz için aerosol kullanımının sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Bazı durumlarda, bu, ilacın toksik etkisi değil, larinks kas sisteminin yüksek refleks spazmı riskinden kaynaklanmaktadır. Erken yaşta ENT - organlarının enfeksiyöz hastalıklarının tedavisinde spreylere bir alternatif inhalasyonlar, burun yıkamalarıdır.

3-5 yıl ile, doğal bileşimli boğaz için aerosoller tavsiye edilir. Bunların arasında Kamerun, Ingalipt, losyon gibi ilaçlar bulunmaktadır - bir adaçayı, edelweiss ve nane özü ile İsviçreli Vivasan firmasının bir spreyi. Şiddetli hastalıkta doktorlar Lugol'ü iyot, Tantum Verde, Miramistin ile reçete eder. Ancak, ağız boşluğunda yanma hissi varsa, doktora danışmalı ve ilacı değiştirmelisiniz.

Boğaz için en iyi sprey: ilaçların karşılaştırılması

Nazofarenks ve larinks iltihabının tedavisi için herhangi bir ajan seçmek oldukça zordur.

Bu tür ilaçlar reçete, hastanın bireysel özellikleri, yaş ve eşlik eden hastalıkların varlığı temelinde doktoru reçete.

Önerilen birçok seçenek arasından boğaz için en iyi spreyi bağımsız olarak seçmek için, en popüler ilaçların bir tanımını vereceğiz.

Bioparox (Fransa)

Aktif madde ve etkisi: Fusafungin. Streptokok, stafilokok, pnömokokların büyümesini ve gelişimini askıya alır.

Doz: Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda günde 4 kez 2 sprey için kullanılır.

Fiyat: 515 ruble.

Tantoum Verde (İtalya)

Aktif madde ve etkisi: Benzydamine. Anti-inflamatuar ve anti-ödem ve analjezik etkiye sahiptir.

Doz: günde 4 ila 8 doz.

Fiyatı: 300 ruble.

Strepsils Plus (İngiltere)

Aktif madde ve etki: Diklorobenzil alkol, lidokain ve amilmmetazol, antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

Doz: 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde 6 defaya kadar 2 püskürme.

Fiyat: 460 ruble.

Hexoral (ABD)

Aktif madde ve etkisi: Hexetidin antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Dozaj: Günde 2 - 3 kez boğaz sulayın.

Fiyatı: 330 ruble.

Kamerun (Rusya)

Aktif madde ve etkisi: Klorobutanol, kafur, mentol, okaliptüs yağı. Kuru öksürüğü hafifletir, antimikrobiyal etki yaratır.

Dozaj: günde 4 defaya kadar 3 püskürme.

Miramistin (Rusya)

Aktif madde ve etki: Antibiyotiklere dirençli mikroorganizmalara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Antiviral aktivite sayesinde ARVI'de yaygın olarak reçete edilir. Pratik olarak kontrendikasyon yoktur.

Doz: 4 doz günde 3 ila 4 kez.

Fiyat: 360 ruble.

Ingalipt (Rusya)

Aktif madde ve etkisi: Streptositler ve norsulfazolün antibakteriyel bileşenlerini doğal timol, mentol, okaliptüs yağı ile birleştiren kombine bir preparattır.

Dozaj: Günde 2 kez 4 kez boğaz sulayın.

Gördüğünüz gibi, boğaz için en iyi spreyi seçmek oldukça sorunludur. Yukarıdakilerin her biri kendi yolunda iyidir. Bu nedenle, doktorun önerilerine dayanarak (hangisi tercih edilirse) ya da hastalığın semptomlarına dayanarak belirli bir ilacı satın almak.

Boğaz için spreyler: yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınlar için etkili araçlara genel bakış

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk mevsimde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun, penetran bir organizmanın belirtisidir. Boğaz için sprey kolayca farinks, larinks, bademcik iltihabı ilk belirtileri ile başa çıkmak. Bu, basınç altındaki ilacı içeren bir flakondur. Püskürtüldüğünde boğazın mukozasına düşer, onu işler ve tedavi edici etkisini gösterir. Çoğu insan için sprey, ev tıbbı sandığında vazgeçilmez bir şeydir.

Boğaz için sprey kullanımı çok uygundur. İlaç doğrudan lezyon üzerine püskürtüldüğünde, mukozayı koruyucu bir filmle kaplar ve mevcut mikroplardan ayırır. Tabletler ve pastiller ile karşılaştırıldığında, boğaz spreyi etkisi çok daha hızlı ve daha etkili oluyor. Spreyleri oluşturan ilaçlar kan dolaşımına nüfuz etmez ve iç organ ve sistemlerin performansını etkilemez.

Eylem Mekanizması ve Uygulama Yöntemi

Boğaz için spreylerin farmakolojik etkisi:

 • Çoğu ilaç antiseptiktir. Ağızda ve boğazda yaşayan mikropları yok ederler.
 • Bazı ilaçlar, inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayarak hastalığın semptomlarını azaltır. Spreylerin anti-enflamatuar etkisi şişlik, kızarıklık ve ağrıyı azaltmaktır.
 • Semptomatik eylem, boğazda rahatsızlık, terleme, yanma ve kaşıntıyı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Spreyi uyguladıktan sonra, bu belirtiler hızlı ve kalıcı olarak geçer. İlaçların bu özelliği sayesinde, ağrı geçer, uyku iyileşir, iştah görünür ve iş kapasitesi artar.
 • Deniz suyu ve bitki özlü maddelere dayanan spreyler, boğazdaki mukoza zarını nemlendirir ve saflaştırır. Ağız boşluğunu korumak ve mukozayı tahrişten korumak için tasarlanmıştır.

Boğaz ağrısındaki spreyler tüketiciler arasında çok popülerdir ve ilaç pazarında çeşitli isimlerle temsil edilmektedir. Şu anda içeren spreyler Antiseptikler, antibiyotikler ve uçucu yağlar. Anestezi, dezenfeksiyon ve zarflama etkisine ek olarak, bakterisit, şifa ve mukolitik etkileri vardır.

Mukus ve mukusun boğazdan çıkarılması için su ile durulanması gerekir.. Bu, spreyin aktif maddelerinin etkilenen alana nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ürünü nozul içine almak için ilaçla birlikte balon sallanmalı ve kolda birkaç kez bastırılmalıdır. Daha sonra ağzınızı açın, nefesini tutun, ağızlığı ağzınıza sokun ve kolu 2 defa bastırarak kutuyu sağa ve sola çevirin. Bu, farinks ve bademciklerin tamamen sulanması için gereklidir. İlaç ağızda 3-5 dakika bekletilmeli ve yarım saat kadar yiyecek ve su içmeyi reddetmelidir. Spreyi uyguladıktan sonra kapak çıkarılmalı, su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kapak ve şişe üzerinde yüksek sıcaklıklara izin verilmesi yasaktır.

Spreylerin kullanımına kontrendikasyonlar:

 1. 3 yaşın altında yaş,
 2. Bronş tıkanıklığı
 3. İlaca karşı hoşgörüsüzlük,
 4. Alerjik reaksiyonlar,
 5. Hamilelik ve emzirme,
 6. Mukoza atrofisi.

Sprey ile tedavi süreci zamanla sınırlıdır ve genellikle 5-7 gündür. İlacın sürekli ve tekrarlı kullanımı, bileşenlerine mikroplarda direnç oluşmasına yol açar. Bu durumda, enfeksiyondan kurtulmak oldukça zor olacaktır.

Boğaz ağrısından etkili spreyler

Boğaz için bir sprey seçerken, sadece fiyata odaklanmamalısınız. Her zaman tüketicinin beklentilerini haklı tutan pahalı bir araç değildir. Bazen ucuz bir ilaç bile çok etkili ve kalitatif olduğunu kanıtlamaktadır.

Bir ilaç seçerken, kişi fiyat ve popülerliğe dayanmamalı, ancak hastalığın nedenleri ve belirtileri. Sağlığa zarar vermeden tam iyileşme elde etmenin tek yolu budur. Kulak burun boğaz uzmanı muayene ve muayeneden sonra uygun spreyi doğru seçecektir. Patolojiye neden olan enfeksiyon türünü bağımsız olarak belirlemek ve bir sprey seçmek genellikle çok zordur.

 • Hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antimikrobiyal bileşenlere sahip bir sprey kullanılması gerekir.
 • Farinks ve larinkste viral hasar ile anestetik ve analjezik içeren spreyler hastalıkla baş etmede yardımcı olacaktır.
 • Pharynx, larinks, bademcikler kronik iltihabı, zarflama ve nemlendirici ilaçlarla tedavi edilir.

Boğaz için en popüler ve etkili spreylerin listesi:

"Geksoral"

"Geksoral" patojenik mantar ve bakterileri yok eden etkili bir spreydir. Travma ve diş çıkarıldıktan sonra boğaz, stomatit, diş eti iltihabı için reçete edilir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve coccal ve çubuk florasına karşı aktiftir. "Geksoral" Sprey ağızda ağrıyı ortadan kaldırır, öksürük ve mukozada şişme. İlacın ana aktif maddesi ağız mukozası üzerinde tutulur ve pratik olarak kan içine emilmez. Bu bağlamda, "Geksoral" ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli kullanımda, tat duyularının ihlali olabilir ve ilaç yutulursa kusma meydana gelir.

"Akvalor"

"Aqualor", rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için kullanılan bir spreydir. Ayrıca, influenza epidemisi sırasında veya kitle tıkanıklığı olan yerleri ziyaret ettikten sonra profilaktik amaçlar için kullanılır. "Akvalor" Sprey yararlı mikro elementler ile deniz suyu içerir. Basınç altındaki çözelti, patojenik florayı ve pürülan kaplamayı temizler, antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir, boğazda rahatsızlık ve terlemeyi ortadan kaldırır. Oral mukozayı nemlendirmek ve kronik süreçlerde tahrişi gidermek için kullanılır.

"Lugol"

"Lugol", çocukluktan beri herkese pratik olarak bilinen boğazın tedavisi için bir iyot çözeltisidir. Şu anda, şifa ve bakteriyostatik etkisi olan aynı adı sprey dayanmaktadır. Onun popülaritesi yüksek verim ve nispeten ucuz maliyete bağlıdır. "Lugol" un modern uygun şekli, tek bir tıklamayla iltihap odağını tedavi etmenizi sağlar. İlacın dezavantajı, çocuklar ve yetişkinler tarafından zayıf bir şekilde tolere edilen ve kusmaya neden olabilen keskinliğidir. İyot ve türevlerine alerjinin varlığında "Lugol" kullanılması yasaktır.

"Kameton"

"Cameton" - analjezik, dezenfektan ve orta derecede dikkat dağıtan etkisi olan ucuz bir ilaçtır. Dozlama valfı bulunan bir kapta basınç altında olan yağlı bir sıvıdır. "Cameton" - uçucu yağlara dayalı ve soğuk algınlığı için kullanılan bir ilaçtır. Sprey bileşenleri, ilaç uygulaması alanında kan akışını yoğunlaştırır, mukozal reseptörleri uyarır, alevlenir ve lokal olarak anestetik etki gösterir, soğuk, yanma ve karıncalanma hissi eşlik eder. İlaç mukoza zarını nemlendirir ve nefesi normalleştirir. "Cameton" sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Ciddi iltihapla baş edemez ve patojenik bir enfeksiyonu yok etmez. Bu gibi durumlarda, spreyi antimikrobiyallerle birlikte uygulanması tavsiye edilir.

"Orasept"

"Oracept", bir sprey şeklinde üretilen ve antiseptik ve analjezik etkiye sahip bir ilaçtır. İlacın aktif maddeleri sistemik kan dolaşımına girmez, tüm organizmayı etkilemez, sadece lokal etkiyi etkiler. Fenol fungisidal bir etkiye sahiptir ve gliserin boğaz ağrısını yumuşatır ve tahrişini önler. Sprey, hastalar ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, ilacın püskürtülmesi alanında kızarıklık ve şişlik ortaya çıkabilir. "Oracept", farinks ve larinksin iltihaplı mukozası üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Ağız boşluğunun stomatit, diş eti iltihabı ve diğer bakterileri için etkili sprey.

"Valium"

"Strepsils" - etkili bir sprey, farenjit ve diğer boğaz hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılır. Bu ilaç hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır: kaşıntı, terleme, ağrı. Patolojinin neden olduğu enfeksiyonla başa çıkmak için, tedaviyi antibakteriyel ajanlarla takviye etmek gerekir. Sprey kullanımı kontrendikasyonlar: çocukların yaşı, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar.

"Tantum Verde"

"Tantum Verde" - çok olumlu niteliklere sahip yerel bir antiseptik. Bu ilaç çocuklarda boğaz ağrısı, kulak burun boğaz ve diş hekimliği tedavisinde pediatri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bileşenleri epitele derinden nüfuz eder ve etkilenen doku üzerinde etki yapar. "Tantum Verde" streptokok, stafilokok, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Ağrıya neden olan inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayan bir analjeziktir. İltihaplanma semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşır ve sıcaklığı yerel düzeyde düşürür. "Tantum Verde" analjezik, antipiretik ve anti-romatizmal etkilere sahip lokal steroid olmayan anti-iltihabik bir madde anlamına gelir. Mukoza zarından kolayca emilir ve lezyonda birikir.

"Stopangin"

"Stopangin" - genellikle KBB doktorları ve diş hekimleri tarafından reçete edilen bir sprey. Hemostatik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukoza boğazını sarar ve kokusunu giderir. Anjin, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ile "Stopangin" atayın. Patojenik floranın büyümesini yavaşlatır ve iltihap belirtilerini azaltır.

"Bioparox"

Antibiyotik ile "Bioparox" Sprey güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve burun ve ağız sulanması için tasarlanmıştır. Uzun süreli kullanımı ile ilaca ve bakterilere karşı duyarlılığı pratikte azalmaz. Püskürtme sırasında uzak yerlere nüfuz ederek, ajan salgı miktarını azaltır ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Antimikrobiyal etkisi "Bioparox" streptokok, stafilokok, pnömokok, mikoplazma veya mantar enfeksiyonuna karşı etkili.

"Proposol"

"Proposol" propolis içerir - organik asitler ve mineraller içeren güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip arıların hayatının doğal bir ürünüdür. Bu sayede propolis güçlü bir bakteri öldürücü ve bakteriyostatik etkiye sahiptir. Propolis, bazı sentetik antibiyotiklerden çok daha verimli çalışır. Bu durumda, mikroflorayı kırmaz ve disbiyoz gelişmesine neden olmaz. Propolis bağışıklığı uyarır, metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır. İlacın ikinci aktif maddesi, boğazın mukoza zarını nemlendiren, yumuşatan ve kaplayan gliseroldür. Fenol vasküler duvarı güçlendirir, dokuları serbest radikallerin etkilerinden korur, iyi uyuşturur.

"Chlorophyllipt"

"Klorofiltip" - antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiprotozoal etkisi olan doğal bir antiseptik. Bu iltihap belirtilerini ortadan kaldırır, balgamı inceler ve temizler, bronşların düz kaslarından spazmı hafifletir. İlacın bileşenleri boğazda ağrıyı azaltır, terlemeyi, kaşıntıyı ve beraberindeki soğuk semptomları hafifletir. Tedavi sonucunda rejenerasyon süreçleri iyileşir, dokuların enfeksiyona karşı direnci artar.

Ingalipt

"Ingalipt" - boğazda hızla ağrı ve rahatsızlık giderici, çok iyi, etkili ve ucuz bir ilaç. "Ingalipt", kullanımın ilk günlerinde enfeksiyonla savaşmaya başlar. Ağrının yoğunluğunu azaltır, mikropları ve lokal inflamasyon belirtilerini yok eder, antitusif etkisi vardır, ağızda yaralanmaları iyileştirir. İlacın bileşenleri boğaz boğazını yumuşatır ve mukozayı pürülan akıntılardan temizler. "Ingalipt" asgari yan etkilere sahip hipoalerjenik bir ilaçtır.

"Theraflu"

"Teraflu" - belirgin antiseptik özellikleri ve makul bir fiyat birleştiren bir ilaç. Analjezik etki, irrigasyondan hemen sonra mukozanın uyuşmasından kaynaklanır. Sprey uygulamasının etkisi birkaç saat sürmektedir. Kullanmadan önce bir uzmana danışın.

"Miramistin"

"Miramistin" - Geniş sadece KBB pratiğinde kullanılan antimikrobiyal ajanın aralık, aynı zamanda Cerrahi, Jinekoloji, Deri ve Zührevi içinde. KBB uzmanlarına yutak, gırtlak, sinüslerin süpüratif inflamasyon tedavisi için ilaç reçete. Genellikle, mucistin, tedavinin etkinliğini arttırmak için antibiyotiklerle birlikte reçete edilir.

"Derinat"

"Derinat", boğaz ağrısının en iyi savunucusu. Bu ilacın antiviral, immünmodülatör ve onarıcı etkileri vardır. Önleyici amaç ile ilaç, soğuk algınlığı döneminde ve salgınlar sırasında kullanılır. Dersten sonra "Derinat" gevşek mukoza boğazını iyileştirir ve tamamen iyileşir.

"Angileks"

"Angilex" - analjezik etkisi olan bir antimikrobiyal ilaç. Bakteri öldürücü, bakteriyostatik ve fungisidal bir etkiye sahiptir ve boğaz ve ağız boşluğunun iltihaplı hastalıkları için endikedir. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda diş çürümesi ile ağrıyı hafifletir, yetişkinlerde ameliyatların sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Hamilelik sırasında boğaz için spreyler

Hamilelerin tedavisi için öngörülen herhangi bir ilaç fetus için etkili ve güvenli olmalıdır. Her kadının hayatındaki bu özellikle önemli dönemde, boğaz tedavisi için halk ilaçları seçilmelidir. Ancak ilaçlar arasında patolojinin semptomlarını hızlı ve kalıcı olarak ortadan kaldıran güvenli aerosoller bulunmaktadır.

Doğru ilacı seçmeye yardımcı olacak bir profesyonel. Boğaz için izin verilen spreyler - "Stopangin", "Tantum Verde", "Ingalipt". Kesinlikle yasaklanmış iyot bazlı hamile spreyler.

Çocuklar için boğaz için spreyler

irritan karşılık olarak bir refleks solunum tutuklama - onlar laringospazmı tetikleyebilir olarak 3 yaşından küçük çocuklar, boğaz ağrısı en spreyleri kullanılması kontrendikedir.

3 yaşından itibaren çocuklar atanır "Ingalipt", "Geksoral", 4 yaşından itibaren - "Tantum Verde", 5 yaşından itibaren - "Kameton " 8 yıldan itibaren "Stopangin". Çok küçük çocuklara sprey girebilir "İlk Yardım", sadece doğal bileşenlerden oluşan - bitki özleri.

Yaşamın ilk yılındaki çocukları tedavi etmek için uzmanlar bir sprey reçete "Aqualor Baby". Bu burun boşluğu ve farenksin yıkanmasını sağlayan yumuşak bir duş. Bu Adenoidit, rinit, sinüzit, farenjit, larenjit, diş eti iltihabı, periodontitis tedavisinde, soğuk algınlığı önlenmesi için, tıbbi prosedürler sonrasında yanı sıra SARS, grip boğaz ağrısı tedavisi için, nazofarenks günlük bakımı için tasarlanmıştır.

1 yaşından büyük çocuklar için bir çocuk spreyi «Aquamaris bebeğim», ve 2 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için "Aquamaris normları". İlacın mikroelementleri bağışıklık tepkisini uyarır ve vücudun patojenik mikroplara karşı direncini arttırır.

İlacı kullanmadan önce çalışılması gereken talimatlarda ilaçların yan etkilerinin yanı sıra yaş kısıtlamaları da belirtilmektedir.

Püskürtme şeklinde üretilen boğazdaki mevcut ilaç seti arasında herkes kendileri için en uygun olanı seçer. Bazı hastaların durumunu rahatça azaltan ilaçlar, başkaları için etkisiz olabilir veya istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Yetkili bir KBB doktoru ve eczanede bir eczacı değil, belirli bir ilacı seçmelidir. Sadece bu yolla hastalık hızla ve sağlığa zarar vermeden aşılabilir.

Boğazdan boğaz için en etkili spreylerin listesi

Angina (akut tonsillit), bademciklerin akut inflamasyonuna neden olan mikrobiyal etiyolojinin tehlikeli bir hastalığıdır. Hastalığın dış belirtileri ile savaşmak için, farinksin yerel sulaması için anginadan aerosol spreyleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Spreyler anjinin kompleks tedavisi için tasarlanmıştır. Hastalığı tamamen iyileştirmek için antibakteriyel ilaçlarla birlikte kullanılırlar.

Bir sprey şeklinde boğaz için ilaçlar, iltihaplı bölgelere gereken miktarda uygun bir şekilde uygulanır, sadece püskürtme memesini boğazın arka duvarına yönlendirmek ve dağıtıcıya bastırmak gerekir. Bu durumda, terapötik kompozisyonun oral mukoza, dil, diş etleri ve dişler ile temas etme olasılığı asgari düzeydedir. Herhangi bir tıbbi ürün gibi, spreyler de laringeal mukozanın şişmesine kadar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı aerosol ürünleri 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

İlacın etkisine bağlı olarak aerosol türleri

Anjina ile en etkili boğaz spreyi seçmek için öncelikle hangi patojenin hastalığa neden olduğunu ve antibiyotik direncinin özelliklerini belirlemesi gereklidir. Bireysel patolojik belirtiler, hastanın yaşı, durumu, tarih bilgisi de dikkate alınır.

Bir antibiyotik içeren boğaz için aerosol satın alınması tavsiye edilmez. Vücudun ilacın düşük emilim konsantrasyonuna rağmen, maddenin uygun olmayan seçimi, hastalığın seyrini zorlaştırabilir ve daha fazla tedaviyi daha zor hale getirebilir.

Antibiyotikli spreyler daha çok pürülan boğaz ağrısından kullanılır. Bileşiminde bulunan kemoterapötik ajanlar, üst solunum yollarının organlarının iltihaplanmasının gelişmesine neden olan çok çeşitli patojenlere zararlıdır.

Antibakteriyel spreyler ile antibiyotikler

Modern tıp, KBB organlarının hastalıklarında yerel kullanım için çok çeşitli araçlara sahiptir. En şiddetli vakalarda, terapötik etkiyi iyileştirmek ve düzeltmek için eş zamanlı oral antibiyotik uygulamasına yardımcı olurlar.

bioparoks

Güçlü ajanlardan biri polipeptit antibiyotik Fusafungin ile Bioparox, lokal antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Boğazın enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Anjina ile pozitif terapötik etki 5 gün boyunca belirlendi. Ilacın 8 günden fazla kullanılması tavsiye edilmez. Patolojinin gelişiminin erken aşamalarında bir sprey kullanıldığında en iyi sonuçlar not edilir.

Izofra

Ürün, emzikli şişelerde mevcuttur, aminoglikozidlere ait Framicetin içerir. Antibiyotikli bu sprey, pürülan anjina, sinüzit, bakteriyel etiyolojinin nazofarenjitini tedavi etmek için daha sık kullanılır. Antimikrobiyal maddelere, hatta enfeksiyöz ajanların hastane suşlarına bile dayanıklıdır. Uygulama sürecinde, bakterilerin Framicin'e karşı direnci gelişmez.

Ingalipt

Ana aktif madde sprey - sülfonamidlerin oluşan gruptan, ve timol, okaliptüs yağı, nane gelen streptocid ve sodyum norsulfazola. Sülfonamidler, toksoplazma kolera, klamidya, aktinomisetler coccal mikroflora, Escherichia, Shigella, Yersinia, Klebsiella, Clostridium, Corynebacterium, büyümesini viryonlar inhibe eder. Bu mikroplar ile mücadele sadece anlamına gelir, ama aynı zamanda, iltihap, analjezik azaltır balgam sıvılaşma teşvik etmektedir.

Bir antibiyotikten alınan minimum fonlama süresinin 7 gün olduğunu unutmamak önemlidir. Bu süre zarfında hastanın iyileşmesinde herhangi bir gelişme olmazsa, doktorun randevularını tekrar gözden geçirmeli veya tanıyı açıklığa kavuşturmak için ek tanısal testlere başvurulmalıdır.

ağrı kesiciler

Akut bademcik iltihabı, bademciklerdeki bir artış, mukoza zarının iltihaplanması, boğazda acı verici ağrı, normal yutma sürecini önleyerek kendini gösterir. Neredeyse tüm pürelerden gelen spreyler, hassasiyeti azaltan ve mukoza zarını nemlendiren ağrı kesiciler içerir.

Golaprol

anjina ekinakosid propolis Golaprol gliserin özü, Echinacea özler, kekik, acerola, meyan kökü ve vitamin C ve sodyum hyaluronat Sprey etkili boğazda enflamasyon belirtileri kolaylaştırır sarar ve mukoza kuruluk kaldırır.

Orasept

İlaç hoş bir kiraz tadı vardır, aktif madde - fenol çözeltisi - lokal anestezik, antiseptik etkiye sahiptir. Orapept'te fenol konsantrasyonu güvenli kabul edilir, sprey yetişkinlerin gözetimi altında 2 yıl boyunca çocuklar için kullanılabilir.

kameton

Kombine ilaç, ENT organlarının inflamatuar hastalık belirtilerini azaltmak için kullanılır, inflamasyonu hafifletir, patojenik bakterilerin büyümesini bastırır. Ürün, rasemik kafur, mentol, okaliptüs esansiyel yağı içerir.

Tantum Verde

İlaç ağrıyı gideren steroid olmayan bir anti-enflamatuar benzidamin hidroklorüre dayanmaktadır. Tarynum - farinksin bulaşıcı hastalıklarından en etkili spreylerden biri olan mikrobik hücrelerin benzilamin ile hızlı tahribatı nedeniyle yüksek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Boğaz ağrısı için antiseptik aerosol ilaçlar

Çeşitli antipolüsyon ajanları mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini bastırır ve bazıları bunları yok edebilir. Kronik tonsillit relapslarını önlemek için bakteriyostatik ilaçlar kullanılabilir.

Geksoral, Maxikold, Stopanguin

Preparatlar, geniş bir yelpazedeki mikroorganizmaların oksidatif metabolik süreçlerini baskılayan, zayıf bir anestetik etkiye sahip olan aynı aktif maddeyi heksaethidin içerir. Bu alıştırma yöntemleriyle tedavide not edilmemiştir.

Antiangin

Bigluconate klorheksidin ile boğaz için aerosol büyümeyi engeller, patojen florayı yok eder. Maddenin analjezik etkisi, tetrakain hidroklorürün varlığına bağlıdır.

Chlorophyllipt

Ürün tamamen doğal, ana madde okaliptüs esansiyel yağıdır. Bilindiği gibi, antimikrobiyal, antimikotik, analjezik, mukolitik, balgam söktürücü özellikleri vardır.

Tıbbi kompozisyon, tahriş olmuş larinks üzerinde yararlı bir etkiye sahip klorofil, tanen, manganez, çinko, selenyum ile desteklenmiştir.

oktenisept

Çözelti, bir katyonik yüzey aktif madde pulvelizatora oktenidin dihidroklorür, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere, lipofilik virüs, maya gibi mantarlar üzerinde antimikrobiyal etkisi, zararlı bir etkiye sahip içerir.

Çeşitli iyot içeren spreyler

Evrensel sprey Lugol, gramblyus ve gramminus bakterilerine, mantarlara ve bazı virüslere karşı aktiftir. Kullanım süresi boyunca bir iyot, potasyum iyodür ve gliserol çözeltisi etkili kalır, mikroplar aktif direnç maddelerine yol açmaz. Benzer bir etki, daha etkili bir iyot - povidon formu içeren Yoks ve Yodovidon spreyleri tarafından uygulanır.

İyotlu ilaçlar uzun bir süre boyunca kullanılamaz, aynı zamanda boğaz tedavisi sırasında tıbbi bileşimi yuturur, vücutta biriktirirken ise metalik tat, salivasyon görülebilir.

İyotlu spreyler sıklıkla anti-enflamatuar, analjezik bileşenler ve ayrıca aerosolün etkisini yumuşatan ve güçlendiren tıbbi bitki özleri ile desteklenir.

Bitkisel bileşenlerle doğal ilaçlar

Doğal maddelere dayalı aerosoller, hafif derecede boğaz ağrısı iltihabının ilk belirtileri için kullanılır. Karmaşık terapi ile, bitkisel preparatlar, ağrı, kuruluk, terleme kurtulmak, iltihaplanma sürecinin gelişimini durdurmak, ağız boşluğu zarlarının rejenerasyonunu ve erken iyileşme teşvik yardımcı olur.

anjinal

Angina sprey yumuşak bir antimikrobiyal, analjezik, zarf özelliği ile karakterize edilir, bileşenleri (adaçayı, papatya veya okaliptüs) farklı olan, üç değişik tarafından temsil edilir.

Akvalor

Sprey yaygın olarak burun geçişlerini yıkamak için kullanılır, saf deniz tuzu veya deniz suyunun bir çözeltisidir, antiseptik bileşenler içerebilir. İlaç kontrendikasyonlar ve yan etkileri yoktur, bu ağız tıkanıklığı yanı sıra ağız ve boğaz enfeksiyöz ve inflamatuar patolojileri önlemek için kullanılabilir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için spreyler

Çocuklarda angina ile boğaz için etkili ve güvenli bir tıraşa yardımcı seçmek için, bir çocuk doktoru danışmak daha iyidir. Okul öncesi çağındaki çocuklar kusurlu bağışıklık sistemine sahiptir, bu arada oluşurken bebekler genellikle hastalığa yakalanır, özellikle de KBB enfeksiyonları.

Sprey püskürtüldüğünde spreyi 1-2 kez püskürtün. Bir çocuğun boynunu bir yaşın altında tedavi etmek için, ilacın solüsyonunun meme ucuna uygulanması önerilir.

Lokal tahriş, mukoza zarlarının kızarması veya terlemenin yanı sıra birçok lokal tedavinin aktif maddesi, alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olabilir.. Satın alma, küçük çocuklarda kullanım için kabul edilebilir en güvenli ilaçlar olmalıdır:

 • Aqualor bebek (yeni doğanlar için);
 • Akvalor Yumuşak (6 aydan itibaren);
 • Oracept (2 yıl);
 • oktenisept;
 • çocuk spreyi Lugol;
 • Miramistin (3 yaşından büyük çocuklar için);
 • Klorafillipt (4 yaşından itibaren);
 • Kamerun (5 yıl);
 • Heksoral (6 yaşından itibaren 3 yaşından itibaren doktora başvurmak gerekir);
 • Tantum Verde (6 yaş üstü).

Bu ajanların antiseptik bileşenleri hafifçe dezenfekte edilir, enflamasyonu azaltır, anestezi uygular, etkilenen boğaz membranlarının rejenerasyonunu uyarır. Boğazın çocuklarla tedavi edilmesi durumunda, izin verilen doz kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı spreyleri kullanma

Dış kullanımlı aerosol ürünleri, bu ürünlerin oldukça güvenli olduğu temelde kan dolaşımına minimum konsantrasyonlarda nüfuz eder. Fakat yine de, hamileliği kullanırken, özel tedbirli spreyleri ve sadece doktorun izniyle kullanın.

Birçok yolla ilgili talimatlar, ilk trimesterde kullanımlarını yasaklamaktadır. Spreyleri güvenle kullanabileceğiniz daha güvenli bir dönem 2 ve 3 yarıyıldır. Hamile kadınlar, eğer gerekli ise lokal anjin belirtilerini tedavi etmek için, bitki antiseptik analjezik aerosolleri tercih etmelidirler.

Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde fetüs üzerinde zararlı etkileri olmayan en bilinen ilaçların listesi:

 • Ingalipt;
 • Akvalor;
 • Geksoral;
 • Antiangin;
 • Ingalipt;
 • oktenisept;
 • Proposol;
 • Hlorafillipt;
 • kameton;
 • Stopangin.

Tantoum Verde spreyleri, iyot bazlı aerosolleri (Yoks-teva, Lugol), TerraFlu LAR'ı kullanamazsınız,

Boğaz aerosol kullanımı için uyarılar

Boğaz için anginadan spreylerin kullanımına ana kontrendikasyonlar denir:

 • yaş kısıtlamaları;
 • bazı kronik hastalıkların varlığı;
 • Spreylerin bileşik maddelerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • alerjik reaksiyonlara eğilimi ile komplike anamnez;
 • yüksek bronkospazma olasılığı;
 • çoğu durumda - hamileliğin ilk üç aylık dönemi;
 • Üst solunum yolunu kaplayan mukoza zarlarının hücrelerinin ölümü.

Her durumda, bir ilacı seçerken, hastanın bireysel özellikleri dikkate alınır. Böyle ağız, öksürük, baş dönmesi, döküntü, anjiyoödem, anaflaktik şoka kadar, hazırlık uygulanmasının hem yetişkinler hem de kesilmiş olması gerekir bronkospazm, nefes almada zorluk, nefes darlığı, ateş basması, cızırtılı, yanma hissi gibi yan etkilerin ortaya çıkmasında, çocuklar.

Spreyin bademcik iltihabından maksimum etkiyi elde etmek için, temizlenmiş bademciklere püskürtmek gerekir. Bundan sonra, mümkün olduğunca uzun süre içmek ve yemek yemekten kaçınmalısınız. hızla boğaz ağrısı kurtarmak için ayrıca sıvı yeterli miktarda kullanılması önerilir, atanan devre alıcı antibiyotik izleyin yatak istirahati ve diyete uymak gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soğuk plazma cerrahisi: endikasyonlar, kontrendikasyonlar, postoperatif dönem

Köpürtücü, molekülleri soğuk plazma ile kesen (bölen) bir cerrahi alettir. Araç elektriği plazmaya dönüştürür. Bir sodyum plazma bulutu ile 50-55 ° C sıcaklık aralığındaki dokuların anında yüksek hassasiyetli tahribatına (50-100 μm) dayanır.

Boğaz ağrısı

Muhtemelen, hayatındaki her insan en az bir kez boğaz ağrısı gibi bir semptomla karşı karşıya kaldı. Genellikle sağlığın arka planında görünür ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir, çünkü bir kişi boğazda kuruluğu hisseder ve her zaman öksürmek ister.