Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar. Aralarında popüler Maksimum sulama gırtlak ve bademcik tatsız belirtiler kaldırarak patojenik bakteriler, mantarlar, enfeksiyon, imha, kartuş bir araçtır bir boğaz spreyi sahiptir.

Boğaz ağrısı

Boğaz için aerosol, doğrudan larinksin gerekli kısımlarına püskürtülebilen bir yerel preparat formudur. İlacın uygulanması sırasında, orofarenksin tüm mukozası tamamen işlenir (boğazın durulanması için çözeltiler ve şekerler larinks ve bademciklerin arka duvarını tedavi edemez). Spreyi kullandıktan sonra, hemen tedavi edici bir etkiye sahip olmaya başlar. Karmaşık tedavide bir boğazın tedavisi için aerosol tekrar tekrar geçerliliğini arttırır.

tür

Boğaz boşluğu hastalıklarında, aerosol ilk işaretlerin ortaya çıkmasıyla hemen kullanılmalıdır - yanma, terleme, mukoza zarının iltihaplanması. Spreyler, aksiyona bağlı olarak çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Antibiyotikler. Bu tip ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir. Antibiyotikler anjin, bademcik iltihabı ile kronik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Kompozisyondaki antibiyotiği içeren diğer lokal tedaviler arasında en etkili olanlar, yorumlara göre, Ingalipt ve Bioparox tanınır.
 2. Antiseptikler. Bu tür ilaçlar mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarının tedavisi için optimaldir. Spreyler, larinks, ağız boşluğu mukoza zarının yüzeyinde enfeksiyonu yok eden bir antiseptik etkiye sahiptir.
 3. Kombine. Kompozisyonda birkaç aktif madde vardır, bu da vücut üzerinde karmaşık terapötik etki yapar. Yani, bazı bileşenler sadece tamamlayıcı değil, aynı zamanda başkalarının eylemlerini de arttırır.
 4. Antienflamatuvar. Enflamatuar süreci ortadan kaldırır, patojenik mikroorganizmaların aktivitesini inhibe eder. Enflamatuar hastalıkların tedavisi, anjin, bademcik iltihabı ve diğer patolojilerde ağrı giderilmesi için atanır.
 5. Temizleyici ve nemlendirici. Bu tip spreyler sadece hastalığın semptomlarının yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel hijyenik araç olarak da hizmet eder. İlaçlar gelişimlerinin ilk aşamalarında soğuk algınlığı, larenjit, farenjit, anjinayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 6. Homeopatik serilerin aerosolleri. Onlar antimikrobiyal etkisi, ağrı, tahriş rahatlatmak, etkili farenks mukoza zarının kuruluk ortadan kaldırmak. Ayrıca propolis, okaliptüs, bitki özleri, deniz suyuna dayalı preparatlar arındırıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Kullanım endikasyonları

Aerosollerin kullanımı, inflamatuar odaklar üzerinde amaçlanan eylemleri ile doğrulanır. Mantarlar, patojenik bakteriler ve viral enfeksiyonların neden olduğu hastalıklarla boğaz yardımında kullanılır. Patolojik süreç bazen sadece orofarenks değil, aynı zamanda pürülan bir pürülan karakteri de etkiler. Bu durumlarda antiseptik veya antibakteriyel etkisi olan aerosoller de kullanılır. Boğazın sulanması için sprey kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • anjina, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, adenoidit tedavisi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisi;
 • kronik enfeksiyonların alevlenmesinin ortadan kaldırılması.

Kontrendikasyonlar

Boğazda spreyi diğer semptomlardan soğuk algınlığı semptomlarından ayıran en önemli şey, aktif maddelerin pratik olarak iç organların işlevi üzerinde olumsuz etki yapmadan kan dolaşımına girmemeleridir. Bu, aerosollerin neden minimum miktarda yan etki ve kontrendikasyon olduğunu açıklamaktadır. Larinks için bir pshikalku kullanmak yasaktır:

 • aerosol çocuklarda laringospazmı uyarabildiği için erken yaş (3 yıla kadar);
 • aktif maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • ilacın en az 1 bileşenine alerjik reaksiyonlar;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler;
 • laktasyon, gebelik (sadece bir doktor gözetiminde kullanılmak üzere reçete edilebilir);
 • atrofik farenjit.

Nasıl doğru kullanılır

Boğaz ağrısı için bir sprey, bademcikler bölgesinde yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler oluşturur, böylece anjina veya başka enfeksiyöz enflamatuar hastalıklı bir kişinin iyileşmesini hızlandırır. İlacın sadece küçük bir kısmı kan akışına girer ve bu da hastayı tehlikeli yan etkilerin gelişmesinden korur - bu, üst solunum yolu patolojilerini tedavi etmede etkinliği ile birlikte spreyin başlıca avantajlarından biridir. Terapötik etkisini iyileştirmek için, aerosolun püskürtülmesi doğru yapılmalıdır. Bunu yapmak için:

 • Sulama mukusundan önce biraz su içmek tavsiye edilir;
 • ilacı kullanırken, balon dik tutmaya değer (aşağıdan aşağıya);
 • Nebulizatörün özelliklerine bağlı olarak, serbest bırakma nozuluna bir kez basın veya 1-2 saniye boyunca tutun;
 • İlacın kullanılmasından sonra, 1-2 saat boyunca yemek yemeyi veya içmeyi reddetmelisiniz.

Boğaz için etkili sprey

Mukoza larenksinin sulanması yoluyla, soğuk ve diğer hastalıkların hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Boğaz için pshikalka'yı farklı kılan büyük artı, inflamatuar odaklarda yüksek konsantrasyonda aktif bileşenlerin oluşmasıdır. Spreyler, sadece erken evrelerde değil, aynı zamanda kronik evrelerde de enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri ortadan kaldırır.

İncelemelere göre, aerosol formundaki ilaçların kullanımı kolaydır ve orofarinkste ağrıyı hızla ortadan kaldırabilir. Püskürtüldüğünde, mukoza yüzeyinde koruyucu bir film oluştururlar, böylece patojenik virüsleri ve bakterileri yok ederler. Bu tür ilaçlar yaygın olarak sadece yetişkinleri tedavi etmek için kullanılmaz, çoğu bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu durumda, uygun bir çarenin seçimi, bireysel hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın ciddiyetine, seyrinin süresine dayanır.

Yetişkinler için

Boğaz için iyi bir aerosol bulun, basittir, çünkü eczanelerde bu tür ilaçların yelpazesi harikadır. Bununla birlikte, bir sprey satın almadan önce, sizin için en etkili ilacı seçecek bir doktora danışmak daha iyidir, bu da sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kendisini de hızla ortadan kaldırabilir. Orofarenks tedavisi için modern ilaçlar arasında en popüler ve etkili olan:

 1. Strepsils. Aerosol, ağız boşluğu ve yutak bölgesinde lokalize olan enflamatuar süreçleri ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Boğaz için lidokain ile sprey ağrıyı hafifleten, mukoza yumuşatır ve tahriş ortadan kaldırır nane yağı içerir. Sulama Strepsilsom boğaz en fazla 5 gün boyunca günde 6'dan fazla olmamalıdır.
 2. Ingalipt. İlaç iltihabı ortadan kaldırır, gırtlaktaki patojenik florayı yok eder. Hazırlık streptotsid, gliserol, nane yağı ve timol içerir, bu sayede sprey antiseptik, yumuşatıcı, iyileştirici etkiye sahiptir.
 3. Joks. Topikal ajan, viral, bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savaşan allantoin ve iyot içerir. Aerosol Yokes, ek olarak, mantarları tedavi etmek için kullanılır. Günde 2-4 kez boğaz atıyorlar.
 4. Lugol. Enflamasyon, larinks ve ağız boşluğunda enfeksiyon için reçete edilir. Lugol antiseptik bir etki sağlar.
 5. Proposol. Ilacın temeli bitkidir: propolis aktif olarak patojen mikroorganizmaları ortadan kaldırır, dokuların hızlı iyileşmesini destekler, fungisidal, anti-inflamatuar, bakterisidal etkiye sahiptir.

Çocuklar İçin Boğaz İçin Sprey

Doktorlar bir çocuğa sadece üç yaşından itibaren tedavi etmek için sprey kullanmasını önermektedir, ancak küçük çocukları tedavi etmek için kullanılabilecek bir grup ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Orasept. 2 yaşından itibaren geçerlidir. Sprey ağrıyı hafifletir, iltihaplı dokuları yumuşatır ve yumuşatır.
 2. Akvalor. Aerosol 6 aydan başlayarak kullanılabilir. Aqualora'nın amacı kızarıklık ve hiperemi gidermek, ödem azaltmak, pürülan çökelleri çıkarmak, mukoza zarını onarmak, virüsleri bastırmaktır. Bu spreyin avantajı doğal bileşimindedir (papatya ve aloe özleri, deniz suyu).

Üç yaşından itibaren çocuk bu tür yerel ilaçlarla tedavi edilebilir:

 1. Geksoral. Günde 3 kez izin verilen kullanım, yemeklerden sonra günde iki kez boğazın yıkanmasına ihtiyaç duyulur.
 2. Stopangin. Aerosol 8 yaşından çocukları tedavi edebilir. Günlük doz 2 spreydir.
 3. Kamerun Aerosol. 5 yaş ve üstü çocuklar için izin verilir. Doktorlar günde 4 defadan fazla kullanılmasını önermezler.
 4. Tantum Verde. Günde 4-5 kez 4-5 sulamaya 4 yaşındakiler atayın.
 5. Ingalipt. Ucuz ilaç, 5 günden fazla olmayan çocuklara uygulanabilir ve günde 2 sprey yapılır.

Boğaz için aerosol fiyatları

Farenks iltihabının tedavisi için herhangi bir etkili araç seçmek zordur, bu nedenle boğazın tedavisi için aerosoller hasta inceledikten ve hastalığın tipini belirledikten sonra doktor tarafından atanır. Bu durumda, uzman, en pahalı araçları seçmez, çünkü genellikle verimlilikteki ucuz spreyler, reklamı yapılan yerel ilaçlardan daha düşük değildir. En popüler aerosoller ne kadar?

Burun için spreyler. Nazal hastalıklar için ne tür bir sprey seçmeliyim?

Burun spreyi nispeten genç bir dozaj formudur. Uzun süre boyunca intranazal ilaçlar basit damlalarla sınırlıydı ve sadece birkaç on yıl önce yerli eczanelerde bir alternatif ortaya çıktı. Burun için spreyler yardımıyla alerji, sinüzit, burun iltihabı ve burun mukozası banal kuruluk tedavi olabilir. Nelerdir ve bunları doğru bir şekilde nasıl uygularız?

>> Site kapsamlı bir seçim sunuyor ilaçlar sinüzit ve burun diğer hastalıkların tedavisi için. Sağlığınızı kullanın!

Burunda sıradan damlalar burun boşluğunu oldukça dengesiz bir şekilde yıkarlar. Ve daha da ötesi, ağızları paranazal maksiller sinüslere sokamazlar ve sonuç olarak, sinüzitte burun içi damlaların etkinliği son derece şüphelidir.

Spreylerle, şeyler farklıdır. Modern spreyleri püskürtürken, ilaç, nazal kavite boyunca eşit olarak dağıtılan ince bir şekilde dağılmış bir karışıma dönüştürülür. Böylece, nazofarenksin hiçbir kısmı "dikkatsiz" kalacaktır. Ek olarak, sprey belirli bir miktarda kuvvetle püskürtülür. Basınç altındaki burun boşluğuna giren ilaç, en uzak bölgelerine ve hatta paranazal sinüslere bile girebilir. Bu nedenle, burun suyunun su ile spreylenerek bir şekilde maksiller sinüsler için hijyenik bir prosedür ve sinüzit önlenmesi.

Burun Spreyleri Türleri

Modern pazarda, farklı ilaç gruplarının temsilcileri olan burun için birkaç sprey vardır. Bunları listeliyoruz:

 • vazokonstriktör spreyler (alfa-adrenomimetik preparatlar);
 • anti-alerjik spreyler;
 • antiseptik spreyler;
 • antibiyotiklerle preparatlar;
 • izotonik veya hipertonik çözelti, deniz suyu ile nemlendirici spreyler;
 • Ortak soğuktan homeopatik spreyler.

Ayrı bir grup, Rusya'da oldukça popüler olan, soğuk algınlığı ve sinüzitten gelen Çin spreyleri ve spreyleri-balsamları tanımlayabilir. Ve şimdi, spesifikasyonlara geçme ve en yaygın ve bilinen ilaçlar - vasokonstriktörler ile digresyonumuzu başlatma zamanı.

Soğuk algınlığına karşı burundaki spreyler: hızlı ve etkili

Alfa-adrenomimetiki (vazokonstriktör spreyler), soğuk algınlığı için çare arasında öncülerdir. Onlarca yıldır kullanıldılar ve bu süre zarfında eczacılar bu ilaçların olumlu ve olumsuz yönlerini iyice incelediler. Alfa-adrenomimetiklerin farmakolojik etkisi, burun boşluğundaki kan damarlarının daralmasına dayanır, bu da şişmenin azalmasına ve burun nefeslerinin restorasyonuna yol açar. Ayrıca, alfa-adrenomimetiklerin etkisi sırasında nazal sekresyon miktarı da azalır. Soğuk algınlığındaki bu burun spreylerinin semptomatik değil, terapötik bir etkisi vardır: rinit ve rinosinüzit seyrini kolaylaştırırlar, fakat hastalığın kendisini tedavi etmezler.

nafazoline

En çok "yaşa bağlı" alfa-adrenomimetik, naphazolin yavaş yavaş kaybolur. Naphazolin ile burun spreyi ve damlalar oldukça sınırlı bir zaman süresine sahiptir - sadece birkaç saat. Kısa süreli vazokonstrüktif etki ve nazal mukozanın aşırı kuruması nedeniyle nafazolin nadiren kullanılır ve pediatride de hiç önlenmeye çalışılmamıştır.

Bununla birlikte, Rus eczanelerinde çok demokratik bir fiyat olan Sovyet zamanından beri bilinen Çek spreyi Sanorin gibi bir yerli sprey Naftizin satın alabilirsiniz.

ksilometazolin

Ksilometazolin, naphazoline'den biraz daha genç olmasına rağmen, grubun atası üzerinde zaten inkar edilemez avantajlara sahiptir. Xylometazoline ile burun tıkanıklıktan gelen spreyler, burun mukozasını tahriş etmeden veya kurutmadan, daha uzun süre ve daha yumuşaktır.

Rusya Federasyonu'nda, xylometazoline Grippostad Reno, Zanos üretim şirketi Sandoz, Dr. Taiss Nazolin, çocuklar ve yetişkinler için Xilobene ve diğerleri ile burun için bir Alman spreyi. Norveçli Nycomed şirketi mentol içeren bir sprey Ximelin Eco ve Ximelin Eco üretiyor. İkincisi, burun için düzenli bir sprey şeklinde ve ilacın kesin olarak tanımlanmış bir dozunu içeren bir doz halinde, bir sprey şeklinde satılmaktadır. Ayrıca popüler olan çocuklar ve soğuk Otrivin hattı yetişkinler için soğuk algınlığı İsviçre spreyleri. Tüm yetişkin formlardaki xylometazoline spreyleri% 0.1'lik bir konsantrasyona ve tüm çocukların% 0.05'ine sahiptir.

oxymetazoline

Diğer bir alfa-adrenomimetik, oksimetazolin, çok çeşitli salım biçimleriyle ayırt edilir. Doğumdan bir yaşına, bir yıldan altı yıla, altı yaşından büyük yetişkinlere ve yetişkinlere uyarlanmıştır. Oksimetazolin, sadece tüketiciler tarafından değil, aynı zamanda eczacılar tarafından da iç içe geçmiş ve zayıf bir şekilde hatırlanan üç konsantrasyonda üretilir. Bu arapayı çözmeyi deneyelim. Yani, oksimetazolin ile burun için spreyler üç serbest bırakma formuna sahip olabilir:

 • Yenidoğan ve 1 yaş altı çocuklar için% 0,025;
 • 1-6 yaş arası çocuklar için% 0,01;
 • 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için% 0,05.

Yerli Eczanelerde Oksimetazolinin Soğuk algınlığının birkaç spreyler satılıyor ve aralarında Kanadalı üretimini Afrin ve Bayer ve diğerleri tarafından üretilen Nazivin Nazivin Sensetiv Merck, Almanya ve (yetişkinler için) Nazol Nazol Advance.

Tramazolin

Tramazoline, sadece bir burun spreyi olarak salınan en modern alfa adrenomimetiklerinden biridir. Tüm soğuk algınlığı azaltıcı ilaçların soğuk algınlığından en uzun etkiye sahiptir. Rusya'da Lazolvan Reno adı altında kayıtlı sadece bir tramazoline var. Ünlü Alman firması Boehringer Ingelheim tarafından üretilmiştir. Lazolvan Reno, 6 yaşından büyük yetişkinlerde ve yetişkinlerde kullanım için onaylanmıştır.

Ortak soğuktan kombine spreyler

Bu grup bilinen karmaşık vazokonstrüktif sprey Vibrocil içerir. Bir anti-alerjik bileşen dimethindene ve vazokonstriktör fenilefrin içerir. Vibrocil'in ayırt edici özelliği, nazal mukoza üzerindeki hareketin yumuşaklığıdır. Sprey Vibrocil, 6 yaşından büyük ve yetişkinlerde viral ve bakteriyel rinit ve rinosinüzitin yanı sıra alerjik riniti tedavi etmek için kullanılır. Bugün hiçbir analogu olmayan orijinal ilaç, İsviçreli firma Novartis tarafından üretilmektedir.

Bir başka benzersiz kombinasyon olan Rinoflumucil, mukus (asetilsistein) ve bir vazokonstriktör bileşenini çözen bir madde içerir.

Alerji: kromoglikatlardan hormonlara

Burun için antialerjik spreyler, iki büyük ve temel olarak farklı gruplara ayrılır - kromoglikatlar ve glukokortikosteroidler. Kromoglikatlar, kromoglik asitin preparatlarıdır. Mast hücrelerinin zarlarını stabilize ederler. Bu hücrelerden, alerjiler ortaya çıktığında, ana suçlular, parlak alerjik semptomlardan - histamin ve diğer daha az aktif mediatörlerden - dışarı atılır.

Kromoglikatların etkisinin birkaç hafta içinde çok yavaş bir şekilde biriktiği göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir yavaşlık basit bir şekilde açıklanmaktadır: histaminin ayrılan kısmı, belki de kuvvetle ve asıl olarak askeri operasyonlar yürütür ve bu, kromoglik asit tarafından etkilenmez. İlacın etkisi, ancak bir sonraki arabulucu grubu mast hücrelerinden "inmeye" hazır olduğunda kendini gösterecektir. Bu nedenle, membran stabilizatörlerinin, alerji mevsiminin başlangıcından önce, tercihen bir ay veya daha fazlasından önce alınması önerilir.

Glukokortikosteroidler tamamen farklı bir şekilde çalışır. Bunlar belirgin bir anti-alerjik ve anti-enflamatuar etkiye sahip yerel hormonal ilaçlardır. "Hormon" kelimesinden korkmayın.

Burun için hormonal spreyler pratik olarak kan dolaşımına emilmez. Bazıları, örneğin, Nazonex, iki yaşından itibaren çocuklara ve hatta Batı'daki hamile kadınlara reçete edilir.

Bu bela ile mücadelede en etkili araç olarak kabul edilen alerjilerden hormonal intranazal spreylerdir. Terapi başladıktan birkaç gün sonra hareket etmeye başlarlar.

Tanışma - alerjiden burun spreyi

Kromoglik asit

Kromoglikasitin preparatları 5 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Dört hafta veya daha fazla gün için dört kez atanırlar. İlaçların iptal edilmesi, dozu ve uygulama sıklığını azaltacak şekilde yedi gün içinde kademeli olarak yapılmalıdır.

Rus eczanelerinde, bir Alman uyuşturucu firması olan Kromoglin (Merkle) ve yine bir Alman ilacı Stadaglitsin (Stada) olan Slovak firması Sandoz'un bir ilacı olan Kromoekshal'ı satın alabilirsiniz.

beklometazon

Beclometazon ilk intranazal glukokortikoidlerden biridir. Alerjiden burun için hormonal spreyler serisinde, o "en zayıf" dır. Beclometason ilaçları, düzenli kullanımın başlamasından 4-5 gün sonra (2-4 kez) hareket etmeye başlar. Son derece nadir durumlarda, beklometazon, nazal septumun perforasyonuna neden olabilir. Bunu önlemek için ilaç septumda değil, burun pasajında ​​püskürtülmelidir.

Rus pazarında beclometazon içeren alerjik spreylerin birkaç ismi vardır, bunların arasında Belçikalı Aldecin (üretici - ünlü firma Schering Plough), Baconase ve Çek spreyi Nasobek bulunmaktadır. Glaxo'nun farmasötik kaygısını üreten bu Baconase'in leylaktan hoş bir kokusu var. Bu yüzden üretici ilacını sahte olarak korudu.

flutikazon

Başka bir intranazal kortikosteroid, burun için bir sprey, talimatlara göre 4 yaşından büyük çocuklarda kullanım için izin verilir. İlaç, birkaç hafta boyunca günde iki kez (ya da alerjen bitene kadar) 2 enjeksiyon için reçete edilir. Rahatlama terapinin başlamasından 3-4 gün sonra gelir.

Flutikazon preparatları, Fliksonase (Glaxo tarafından üretilmiştir) ve Fluticasone (Rusya) ticari isimleri altında temin edilebilir. Ayrıca, fluticasone furoate ile burun için başka bir antialerjik sprey var - Avamis.

mometazon

Bir alerjiden burun için en iyi spreylerin listesi mometazon tarafından yönetilmektedir - hormonlar-kortikosteroidler ile mevcut tüm burun içi ajanların en modern ve güçlü. Pratik olarak sistemik sirkülasyona girmez ve bu nedenle çok yüksek bir güvenlik profiline sahiptir. Mometasone, iki yaşından büyük çocuklarda kullanılmak üzere resmi olarak onaylanmıştır. Sadece alerjik rinit için değil, aynı zamanda sinüzit, rinit ve diğer rinosinüzit için reçete edilir. İlaç, tedavinin başlamasından bir gün sonra her bir burun geçişine iki enjeksiyonun iki enjeksiyonunu sağlayarak en iyi şekilde çalışmaya başlar.

Rus eczanelerinde aralarında birkaç mometazon uyuşturucu satılmaktadır: bunlar arasında Nazonex (Schering Plough tarafından üretilen bir burun için orijinal Belçika spreyi) ve İsrailli firma Teva'dan Desrinitis bulunmaktadır.

Burun Antiseptikler

Burun boşluğunun sulanması için antiseptik spreyler çoğunlukla rinosinüzit ve sinüzit dahil olmak üzere kullanılır. Amaçları bakteri ve daha az ölçüde burun boşluğunda ve maksiller sinüslerde virüslerle savaşmaktır.

Sinüzit ile burun için en popüler ve etkili antiseptik spreyler olarak, Miramistin preparatları reçete edilir. Bunlar örneğin Staphylococcus aureus, Pseudomonas, Aspergillus ve Penicillium, Candida ve diğer patojenlerin mantarlar da dahil olmak üzere streptokoklar, stafilokoklar, gibi mikropların, çeşitli karşı aktiftir.

Antibiyotiklerle burun spreyleri

Antibiyotik içeren burun spreyleri, sinüzit bulunanlar da dahil olmak üzere, bakteriyel kaynaklı soğuk algınlığı için oldukça etkili ilaçlardır. Onlar, kelimenin en geniş anlamıyla, yani viral rinit ile ortak bir soğuklukla alınamazlar. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, ancak mucizevi bir şekilde bakterilerin dirençli suşlarını "büyütmeye" yardımcı olurlar.

sinüzit veya rinit ile viral ve bakteriyel enfeksiyonlar şaşırtmak ve yararsız ve hatta zararlı antibiyotik başlamak etmemek için, antibiyotiklerle burun spreyleri sadece reçete üzerinde kullanılmalıdır.

Yerli eczanelerde antibakteriyel aktif maddeler içeren spreyler şeklinde sadece iki ilaç mevcuttur.

Fenilefrin ile Polidex

Fenilefrin ile birlikte Polidex'in karmaşık bir burun spreyi şunları içerir:

 • Deksametazon, anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkisi olan güçlü bir glukokortikosteroid;
 • aminoglikozit grubunun bir antibiyotiği olan neomisin, Staphylococcus aureus, hemofilik çubuk ve diğer bakterilere karşı etkilidir;
 • polimiksin, bağırsak ve hemofilik rod ile enfeksiyonda etkili olan bir başka antibiyotik;
 • fenilefrin - alfa-adrenomimetik, daralma damarları ve nazal solunumun kolaylaştırılması.

Kompleks, kesin olarak seçilmiş kompozisyondan dolayı, fenilefrinli burun spreyi Polidex, çoğu akut ve kronik bakteriyel sinüzit vakası için etkili bir tedavidir. İlaç yetişkinler ve 2.5 yaşından büyük çocuklar, 5-10 gün boyunca günde 1 kez 3-5 kez enjeksiyon için kullanılır.

Izofra

Isofra, genel bakteriyel etiyolojide kullanılan burun için başka bir antibakteriyel spreydir. Her iki Polidex ve Isofra'nın aynı şirket tarafından üretilmesi ilginçtir: Bouchard-Recordati'nin Fransız Laboratuvarı. Polidex'in aksine, Isofra bir aktif maddeyi içerir - Framicetin aminoglikozit grubunun bir antibiyotiğidir. Staphylococci ve bazı streptococcus suşlarının yanı sıra birçok gram-negatif bakteriye karşı aktiftir.

Burun için Sprey Isofra 7-10 gün boyunca her burun geçişinde günde 4-6 kez enjekte edilir.

Basit ve etkili: tuzlu çözeltiler

Çeşitli rinit türlerinde kullanılan ilaçların listesinde önemli bir yer olan burun, sodyum klorür ile burun yıkamak için su spreyleridir. İlaç endüstrisi, aralarında hipotonik, izotonik veya hipertonik solüsyonların yanı sıra deniz suyu içeren burkulmalar gibi birçok ilaç üretmektedir. Hepsi hipo, hiper veya izotonik olabilir.

Burun boşluğu enflamatuar ve alerjik hastalıklarda basitlik spreyler deniz suyu veya vazgeçilmez tuzlu rağmen: viral, bakteriyel ve alerjik rinit, sinüzit ve diğer burun sinüziti. Bu ilaçlar, mükemmel, burun mukozasının ve sinüslerin nemlendirir kalın burun salgıları sıvılaştırılması ve çıkarılmasını mümkün kılacaktır viral enfeksiyon gelişiminin önlenmesi, mukoza yüzeyine virüsleri aşındırmak edilir.

Nazal kavitede oluşan yüksek ozmolar basınç nedeniyle hipertonik solüsyon ile burun için spreyler, bakteriyel pürülan rinit ve sinüzitte pürülan akıntının atılımını artırır.

Deniz suyu ile hazırlanan preparatlar ve burun ve boğaz için sprey formunda tuzlu çözelti çoktur. En popüler olanlara dikkat ediyoruz:

 • Salin (küçük çocuklar için de amaçlanan hipotonik çözelti);
 • Fiziodoza;
 • Aqua Maris;
 • Humer;
 • Yunus.

Çoğu ilaç, küçük nozullu çocuklar için uyarlanmış formların yanı sıra, izotonik, hipertonik bir çözelti içeren bir bütün çizgi tarafından üretilir.

Burun için kozmetik Çin spreyleri

Son zamanlarda, internet ve kozmetik dükkanlarında satılan sinüs ve rinit gelen Çin balmumu-burun spreyleri biraz popüler hale gelmiştir. Hemen tüm Çin spreylerinin uyuşturucuyla ilgisi olmadığını konuşalım. Bu ilaçların hiçbiri ilaç olarak kayıtlı değildir. Bu nedenle, burun için Çin spreylerinin bileşimi, güvenliği ve etkinliği büyük bir sorundur.

Soğuk algınlığı homeopatik tedavisi

Soğuk algınlığı tedavisi için bitmiş yerel homeopatik preparatlar sadece burun için bir sprey biçiminde temin edilebilir. Kronik olanlar dahil olmak üzere rinit ve sinüzit için ek bir ilaç olarak kullanılırlar. Dikkatli olunca, alerjik burun iltihabı için homoeopatik burun içi spreyleri kullanılmalıdır - bu durumda vücut, ilacın bileşenlerinden birine duyarlı olabilir ve bu durum, durumun bozulmasına neden olur.

Homeopatik spreylerin yanı sıra diğer homeopatik ilaçların etkinliği hala doktorlar ve hastalar tarafından tartışılmaktadır. Ancak tartışmalar azalmazken, birçok hasta küçük dozlarla tedaviye güveniyor ve gerçek bir sonuç elde ediyor.

burun spreyleri için homeopatik ilaçlar arasında en bilinenleri çocukların tedavisinde bir yıl veya daha genç için kullanılabilecek Euphorbium Compositum'un (firma Alman ilaçları Hel) ve DELUFEN Bittner üretim vardır.

Siklamen ile sinüzit gelen sprey

Siklamenli burun için spreyler - burnun sinüslerinde drenajı iyileştiren etkili bir araç olarak kabul edilir. Siklamen ekstresi orta nazal geçiş bölgesinde bulunan ve nazal mukusun sekresyonunu refleks olarak arttıran trigeminal sinir reseptörleri üzerinde etkilidir. Invar yerli şirket tarafından yapılan bir siklamen - Sinuforte bir özü ile bir genyantritis klasik bir sprey.

Dikkat: çocuklar!

Sonuç olarak, bebeklerin tedavisinde burun için kullanılan spreylerin tavsiye edilmediğini vurgulamak isterim. Bu, ilaç çözeltisinin jetinin nazofarenksindeki ani ve oldukça keskin bir düşüşe yanıt olarak bronkospazm gelişme olasılığından kaynaklanmaktadır. Bazı üreticiler bir "altın ortalama" buldular ve çocuklara küçük sprey gücüne ve damlama olasılığına (örneğin, Saline) uyarlanmış spreylere kadar bir sene sundular. Ancak, spreyi küçük bir çocuğun burnuna sıçratarak dikkatli olun ve talimatları izleyin. Burun akıntısını güvenle tedavi edin ve tüm ailenizin derin nefes almasına izin verin!

Antibiyotik, anestetik, immünmodülasyon ve bitki bazlı boğaz tedavisi için spreylerin listesi

Bir ilaç olarak, bir dozaj formu, bir valf-püskürtme sistemi (dozlanan veya dozlanmamış) ile kapalı bir pakette bir çözelti, emülsiyon, süspansiyon biçiminde aktif ve yardımcı maddelerin bir karışımıdır.

Aerosollerin avantajları ve dezavantajları

İlaçların sprey şeklinde kullanılması, madencilikten daha fazla artı sahiptir.

Olumlu özellikler şunlardır:

 • ilaçların intravenöz uygulanması ile karşılaştırılabilen hızlı bir terapötik etki başlangıcı;
 • Dispersiyona bağlı olarak, aktif maddenin farmakolojik aktivitesi arttırılır, böylece tedavi için ilacın daha küçük bir dozu gerekecek;
 • küçük parçacık çapı, ilacın daha iyi biyoyararlılığını arttırır;
 • ilacın daha yüksek bir doza direkt olarak iltihap odağına ulaşmasından dolayı lokal etki;
 • parenteral uygulama için ilaçlarla karşılaştırıldığında yan etkilerin gelişme olasılığı düşüktür;
 • ilacın sterilitesi kalır;
 • Dozlama valfleri aktif maddenin doğru bir dozajını sağlar;
 • kullanım kolaylığı.

Boğaz için spreyler, laringospazm ve boğulma gelişme olasılığının yüksek olması nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda böyle bir dozaj formu uygulanmaz:

 • obstrüktif bronkopulmoner hastalıklar ile;
 • ajanın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • hamilelik ve emzirme;
 • atrofik farenjit.

Etkili Anestezik Spreyler

Anestezik spreyler, antibiyotikler ve antiseptikler formundaki ana bileşenlere ek olarak, reseptörlerin hassasiyetini azaltan ve böylece boğazdaki ağrıyı hızla ortadan kaldıran maddeler içerir.

Bu tür ilaçlar, yoğun acı verici duyularla reçete edilir, çünkü hasta su ve yiyecek almayı reddedebilir.

Anjina kullanılan spreyler, çoğunlukla anestezik lidokain, benzokain içerir.

TeraFlu Lar, 285 ovucu

Dozlanan spreyin ana bileşenleri, benzoksonyum klorür (antiseptik), lidokain hidroklorürdür (anestetik).

Aksesuar maddeleri, nane yağı ve mentol (canlandırıcı ve kaçınma hareketi), gliserol (sarılmasına ve tamponlama etkisi, ana bileşenlerinin böylece uzun süreli aktivite) tahsis.

İlaç kronik bademcik iltihabı, catarrhalic tonsillitis, larenjit ve farenjit tedavisinde kullanılır.

Yetişkinler 4 vuruş için günde 6 kez, 4 yaşından küçük çocuklar - 3 tıklamayla spreylenmeleri önerilir.

Ana kontrendikasyonlar, bileşenlere aşırı duyarlılık, çocuğun yaşı 4 yıl, gebelik ve emzirme dönemidir.

yan etkileri, hastaların ilaç kesildikten sonra yok olmasını, ilaç ürtiker, karşısında şişme yerel yumuşak doku, mukoza zarının tahriş ortaya not, dişler ve dil 2 hafta boyunca sprey uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak kahverengi bir renk elde edilebilir.

Strepsils Plus, 300 ruble

amylmetacresol ve 2,4-diklorobenzil alkol: lidokain hidroklorür (anestezi), ve iki antiseptik içeren Strepsils Plus - boğaz spreyi için en iyi anestezi.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, farklı doğanın ses kısıklığı dahil olmak üzere ağız, boğaz, gırtlak bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için bir ilaç reçete edilir.

Yetişkin hastalar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklara günde 6 defadan fazla boğaz sürmeleri önerilmekte ve prosedür başına 2 tıklama yapılmaktadır. Terapi süresi 5 günden fazla olmamalıdır.

Yan etkiler oldukça nadirdir ve tedavinin kesilmesinden sonra ortadan kaybolan dil veya alerji semptomlarının duyarlılığının ihlali olarak ifade edilir.

Sepptolet Plus, 310 ruble

Bu kombine preparat benzokain (iyi analjezik etki ile anestetik) ve setilpiridinyum klorür (antiseptik) içerir.

İkinci bileşen, diğer patojenik mikroorganizmaların yanı sıra, stafilokoklara karşı arttırılmış aktivite gösterir, mantarlar, antiviral bir etkiye sahiptir.

Siptolete'ın 18 yaşından büyük yetişkinlere günde bir kez olmak üzere 2 tıklama için günde 8 defaya kadar uygulanması tavsiye edilir.

18 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir Sprey, ağız boşluğu açık yaralara mevcut bileşenlere karşı aşırı duyarlılığı olan alkol / uyuşturucu bağımlılığı, bebeklerde, hastalar.

Antibiyotik ile boğaz için spreyler

Boğazın antibakteriyel bileşenlerle tedavi edilmesine yönelik spreyler, sistemik maruziyetin antibiyotiklerinden daha az kontrendikasyon ve yan etki listesine sahiptir.

Bunun ışığında, bunlar, enfeksiyöz, enflamatuar, bakteriyel etiyolojinin boğaz ve nazofarenks hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu grubun en ucuz ve en etkili aerosolü Ingalipt'dir (75 ruble).

Aktif bileşenler olarak, sprey streptocid, sülfatiazol sodyum hekzahidrat, timol, okaliptüs yağları ve nane içerir.

Streptocide, çoğu gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktif olan sülfonamidler grubuna ait olan boğaz için lokal bir antibiyotiktir.

İlaveten, ilacın anti-enflamatuar, soğutması vardır (bu nedenle şişmeyi azaltır).

Inhalipt, tonsillit, farenjit, aftöz stomatit, larenjit tedavisi için reçete edilir. 3 yıl çocuk pratiğinde kullanılır.

Bileşenlere artan hassasiyet ile hamile ve emziren kontrendikedir.

Antibiyotik Bioparox ile boğaz için çok etkili sprey. Ancak, 2016'da üretimi durdu, ancak ucuz bir Bioparox analogunu seçmek her zaman mümkündür.

Antiseptik Spreyler

Bu aerosol grubu en yaygın olanıdır. Ayrıca, pediatri pratiğinde, emzirme döneminde hamile kadınlarda ve kadınlarda (iyot içerenler hariç) birçok antiseptik kullanımına izin verilmektedir.

Bununla birlikte, bu hasta grubu önceden doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

Bir boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrıyan kaslar ve eklemler, bademcikler üzerinde beyazımsı baskınların ortaya çıkmasıyla birlikte ARI'da sprey-antiseptikler önerilmektedir.

Ayrıca anginanın kompleks tedavisinde lokal antiseptikler vazgeçilmezdir.

Topikal kullanım için% 0.2, 315 ovmak için heksoral aerosol

Hazırlık heksaetidin içerir. Antimikrobiyal, antibakteriyel, antifungal etkisi ve zayıf anestezi etkisi olan bu antiseptik.

oral kavite ve farinks cerrahi girişimler sonrası, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, diş hastalıkları, periodontopatii, mantar lezyonlar hipofarenks tedavisinde kullanım için endikedir.

Klinik çalışmaların sonuçlarının eksikliğinden dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ilacı günde iki kez uygulayın, 1-2 saniyede 1 kez sıçramasına.

Maxikold Lor Sprey (245 rub)

Hexoral'ın Rus analogudur ve ayrıca antiseptik gruba ait heksetidin içerir. Bunun ışığında, endikasyonlarının ve kontrendikasyonlarının listesi aynıdır.

Analogun avantajları şunlardır:

 • çoğu bakteri ile ilişkili olarak yüksek verimlilik;
 • 3-4 saat boyunca mukoza üzerinde hangi heketidin tutulduğu zarflama etkisi;
 • uygun maliyetli.

Topikal uygulama için Yoks-Teva sprey, 250 ruble

Boğazda terleme spreyi povidon-iyot (antiseptik), allantoin (anti-inflamatuar ajan) içerir.

kataral, folliküler da dahil olmak üzere anjin, çeşitli formlarının tedavisinde, kullanılan ilacı, laküner streptokoklar, gırtlak, dil, aft görünümünü, influenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları ilk belirtiler akut ve kronik bademcik iltihabı yol açtı.

Kontrendike Jox, aktif bileşenlere, hipertiroidiye, kalp yetmezliğine, 6 yaşın altındaki çocuklara karşı artan duyarlılığa sahiptir.

Püskürtme Lugol 100 ovmak

Lugol ana maddesi gliserol ve moleküler iyodindir.

İlki yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

İkinci bileşen, gram-pozitif ve gram-negatif mikroflora, mantarlar, stafilokokların temsilcilerine karşı aktiftir.

Ağız ve boğazdaki mukoza zarlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının kompleks tedavisinde reçete edilir.

Kamerun Aerosol, 45 g, 110 ovucu

Bu etkili ve ucuz kombinasyon spreyi klorobutanol, hemihidrat, kafur, levomenthol, okaliptüs yağı içerir.

Klorobutanol hemihidrat hafif anestetik, anti-enflamatuar, antimikrobiyal etki sergiler.

Kafur, iltihap odağında kan dolaşımını güçlendiren, lokal tahriş edici ve ek antiseptik etki sağlar.

Levomenthol, okaliptüs yağı lokal irritan ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Rinit, bademcik iltihabı, farenjitin karmaşık tedavisinde boğaz için bir aerosol kullanılır. Bileşenlere alerjisi kontrendikedir Kamerun, 5 yaşından küçük çocuklar.

Topikal uygulama için Miramistin çözeltisi% 0.01 sprey şişesi, 235 ruble

Miramistin, antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların hastane suşlarında da aktif olan en güçlü ve güvenli antiseptiklerden biridir.

İlaç herpes virüsü, HIV dahil olmak üzere gram-pozitif ve Gram-negatif aerobik ve anaerobik bakteriler, mantarlar Penicillium, Aspergillus, maya ve maya, dermatofitler bazı virüslere karşı etkilidir.

Sprey uygulama aralığı çok geniştir ve KBB hastalıkları ile sınırlı değildir.

Miramistin cerrahi, travmatoloji, obstetrik, jinekoloji, yanma, dermatoloji, veneoloji, üroloji alanlarında kullanılmaktadır.

Kulak burun boğazda bademcik iltihabı, larenjit, farenjit karmaşık tedavisinde atanır. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için izin verilir.

Novosept Fort Sprey, 350 ruble

İlaç, setilpiridinyum klorür (antiseptik), tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik bileşen, çok çeşitli patojenik mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar ile ilişkili olarak bakterisidal aktivite gösterir.

Sprey bileşimi bir oligoelement olan ve bir bağışıklık düzenleyici etki gösteren çinko içerir.

Novosept, stomatit, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit dahil olmak üzere ağız boşluğunun ve farenksin iltihaplı hastalıklarının tedavisi için tavsiye edilir.

18 yaşına ayırmalı kontrendikasyonlar arasında, ağız, akut böbrek yetmezliği ve / veya karaciğer yetmezliği, gebelik ve emzirme olarak, bileşen vasıtasına yaralar varlığını karşı artan hassasiyet.

Anti-Angin (280 ruble)

İlaç bileşimde Novosept'e benzer ve klorheksidin biglukonat (antiseptik) ve tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik, bilinen bakteriler, Candida mantarları, streptokoklar ve stafilokoklara karşı bakterisidal ve bakteriyostatik aktiviteye sahiptir.

önlenmesi ve bademcik iltihabı, farenjit, anjin, periodontit, stomatit, diş eti iltihabının ilk belirtileri de dahil olmak üzere antiseptikler, duyarlı bakteri provoke ağız boşluğu ve yutak enfeksiyöz-enflamatuar doğa hastalıkların tedavisi için tavsiye edilen uzmanı.

Ilaç bileşenlerine onaylanmış bir alerji ile kontrendike ilaç, mukoza, fenikitonüri hasarı, 10 yaşın altındaki çocuklar.

Sadece doktorun emzirme döneminde hamile kadınlara ve kadınlara reçete ile, diyabet, hemokromatoz, talasemi, oksaloz ile.

Tantum Verde spreyi (285 rub)

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna ait olan benzidamin bileşimindedir.

Sprey Candida albicans'a karşı güçlü lokal anestezik, antiseptik ve antifungal etkiye sahiptir. Ağız ve yutak iltihaplı hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç 3 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve laktasyonlu kadınlar, diğer NSAİİ'lere bronşiyal astım ve aşırı duyarlılık ile kontrendikedir.

İmmünomodüle edici aerosoller

İmmünomodülatörler ile boğaz için spreyler, yerel humoral ve hücresel bağışıklığı uyarmayı amaçlamaktadır.

Kullanmak olası semptomları önlemek için yardımcı olacak ilk belirtilerin ortaya çıkması ile olmalıdır. Bununla birlikte, bu gruptaki ilaçların göreceli dezavantajları yüksek maliyetlerdir.

Derinat Spreyi, 10 ml (370 rub)

İlaç sodyum deoksiribonükleat içerir. Sprey, vücudun koruyucu işlevlerini uyarır, viral, bakteriyel, mantar antijenlerinin etkilerine karşı bağışıklık yanıtını geliştirir.

Ayrıca, Derinat bir anti-inflamatuar, antitümör, anti-histamin, antioksidan etkiye sahiptir.

İlk gün boyunca, boğaz her saatte bir sulanmalıdır, daha sonra prosedürlerin sıklığı gün içinde 4'e düşebilir.

İlaç emzirme sırasında hamile kadınlar ve kadınlar (bırakma formu nedeniyle) 1 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Derinat, ARI salgınları sırasında koruyucu amaçlı kullanılabilir.

Bitkisel bileşenler ile boğaz için spreyler

İlaçların bileşimindeki bitki özlerinin içeriği, sentetik ilaçlarda bulunan yan etkilerin gelişmesini engeller.

Ayrıca, bu tür ilaçlar çok daha küçük kontrendikasyonlar listesine sahiptir.

Bununla birlikte, bitki bazında boğaz için spreyler kullanırken yüksek alerjik reaksiyon gelişme olasılığı dikkate almak gerekir.

Klorofilkil (180 ruble)

En sık KBB doktorları tarafından reçete edilir. Preparatın aktif bileşeni, okaliptüs yapraklarının bir özüdür - güçlü bir doğal antiseptiktir.

Madde, stafilokok, mantar, protozoa antibiyotiğe dirençli suşlar dahil, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar karşı kuvvetli mikrop öldürücü aktiviteye sahip olan anestetik, bağışıklığı düzenleyici, anti viral eylemi oluşturur.

Isırgan otu özü, ağız boşluğundaki küçük yaraları ve küçük erozyonları iyileştirmeye yardımcı olur ve St. John's wort özü, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

ihtiyati tedbirler

İlaç spreyini mümkün olduğunca verimli kullanmak için doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Boğazın sulanmasından hemen önce biraz su içmeniz gerekiyor;
 • şişe dikey olarak tutulmalıdır;
 • Sprey dozajlanırsa, ilacın dozlanmamış bir şekilde verilmesiyle bir kez serbest bırakma nozuluna basmanız gerekir - birkaç saniye;
 • Sulamadan önce, mümkün olanı gidermek için boğaz ve ağız su ile yıkanmalıdır.
 • plak ve yiyecek kalıntıları;
 • mukozal tedaviden sonra yiyecek ve içecek yemekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Boğaz için spreyler yerel bir dozaj şeklidir, bu nedenle vücutta sistemik etkileri yoktur.

Bununla birlikte, buna rağmen, reçete yazan hekim, ilacın, hastalığın etken maddesinin türünü belirlemek için oral mukozadan alınan bakussis de dahil olmak üzere muayenenin sonuçları temelinde seçmelidir.

Boğaz için yağ spreyleri

Ağrı ve şişme ile birlikte mukoza boğazının iltihaplanmasının tedavisi için doğal bitkisel yağlara dayalı aerosol Pharyngospray kullanılır. Hafif antiseptik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, tahriş olmuş mukozayı nemlendirir ve nemlendirir. Pharyngosprey, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir ve aynı zamanda tıbbi manipülasyonlardan sonra (örneğin, entübasyon) boğazı yumuşatıp nemlendirir.

Deniz topalak yağı ve marigold ile Pharyngospray: kompozisyon

Boğaz için sprey Deniz-buckthorn yağı ve kadife çiçeği ile Pharyngospray, aşağıdakiler dahil bitkisel ve esansiyel yağlar içerir:

deniz topalak meyveleri; calendula çiçekleri; bergamot.

Kombinasyon halinde, bu maddeler spreyin belirgin bir kokulu kokusu ve tadı verir, bu da ona güçlü bir koku giderici etki verir. Petrol üssü püskürtüldüğünde tüketimini ekonomik hale getirir, mukozadan etkilenen alanı tamamen örter ve koruyucu bir tabaka oluşturur. İlacın mukoza zarına uygulandığı uzatılmış lümen, inflamatuar odağa kolay erişim sağlar.

Pharingospray: kullanım talimatları

Sprey, ürünün yanlışlıkla sızmasını önleyerek, güvenli bir konumda sızdırmaz hale getirilmiş bir nebülizör ile 20 ml'lik bir şişede tedarik edilir. Thoringspray uygulaması için talimat basittir ve kullanım için özel yetenek gerektirmez. Kullanım talimatlarına göre, nebülizörün memesi, preparatın mukus boğazına erişimini sağlayacak şekilde döndürülmelidir.

Bir sprey şişesi alın ve iyice çalkalayın. Püskürtme tabancasını kendinizden 90 derece döndürün. Nebülizörü ağzına yerleştirin ve ucunu boğazın mukoza zarına doğru işaretleyin. Şişeyi dik tutarak, püskürtücü kapağına 2-3 kez basın.

Pharyngosprey uygulamasından sonra mukozada belirgin bir baharat kokusu ve tadı hissedilir. Tahriş olmuş boğazla temas ettiğinde, tazeliğin verdiği hissi çabuk veren hoş olmayan duyumlar mümkündür. Kullanım talimatlarına göre Thuringian boğazını kullandıktan sonra, nebülizörü temiz bir bezle sildikten sonra orijinal konumuna geri getirmeniz gerekir.

Boğazdaki ağrı derecesine bağlı olarak, Thoringspray, günde üç kez, yemek yeme ve içmeden sonra, nazofarenksin yüzeyinde koruyucu bir film oluşmasını sağlamak için kullanılabilir.

Thoringgia tedavisinin seyri bireysel olarak belirlenir. Bileşen bileşimine karşı hassasiyet ve alerjik reaksiyonların yokluğunda, boğazdaki iltihap ve ağrı hissi tamamen ortadan kalkana kadar Thiringspray kullanılabilir.

Çocuklar için Thoringsprasion kullanımı için talimat

Çocuklar için olan teller sadece ebeveynlerin gözetimi altında kullanılmalıdır. Çocuklar için Thiringspray kullanımı için talimatlar, yetişkinler için ilacın kullanımı için önerilerle aynıdır. İlaç 2 yaşından büyük çocuklarda boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir.

Özel kullanım talimatları:

Her hasta için, tek bir flakon (veya bir nebulizer) gereklidir, birkaç hasta tarafından ortak bir flakon kullanımı kabul edilemez. Bu, bakterilerle tekrar tekrar enfeksiyona yol açabilir (stafilokok, streptokok ve diğerleri); şişe açıldıktan sonra raf ömrü 3 aydır, bu sürenin sonunda yeni bir ilaç almanız gerekir; talimatlara göre Pharyngospere uygulamasından sonra bir saat boyunca yemeyiniz ya da içmeyiniz; dikkatli kullanın. yağ bileşimi giysilerindeki lekeleri çıkarmakta zorlanabilir (bunun için talimatları takip etmeniz gerekir); Thoringgia'dan sonra alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, hapşırma, yanma, döküntüler) ortaya çıktığında, farklı bir bileşime sahip bir ilaç ile değiştirilmelidir. İçindekiler ↑

Thuringospray kullanımı ile ilgili yorumlar

Seabuckthorn yağı ve marigold ile Thuringia üzerinde hakim olan değerlendirme sayısı ilacın düşük etkililiğini göstermektedir. Pek çok kullanıcı, Thiringspray'ın, oldukça yüksek fiyatının, aynı antiseptik spreylerden, tabletlerden ve boğaz ağrısından gelen lolipoplardan% 30 daha yüksek oranda kullanılmasıyla durdurulur.

Çoğu kullanıcı tarafından Thuringia incelemelerinde belirtilen olumlu nokta, uygulamadan sonra kullanım kolaylığı ve kolay zarflama ve yumuşatma etkisidir. Hızlı tüketim (ilacın 200 mg'a kadar harcanan tek bir sprey ile) ve kısa bir raf ömrü ile kombinasyon halinde, ilaç birçok alıcı için ekonomik olarak avantajlı değildir.

Çocuklar için Thiringspray uygulaması hakkında geribildirim

Ebeveynler tarafından yayınlanan çocuklar için Thuringia için yorumlar da çoğunlukla nötrdür. Thoringgia spreylerinin uygulanmasındaki komplikasyonların ana kısmı, bileşimdeki bileşenlere karşı artan duyarlılığa sahip çocuklarda ortaya çıkar. Çocukların hepsi, çok sert ve yanan olarak algılanan hassas çocuk bedeninin güçlü baharatlı kokusu ve uçucu yağların keskin tadı gibi değil.

Genel olarak, Thoringosprey çocuklar iyi tolere edilir, soğuk algınlığı, ARVI ve mukoza boğaz diğer iltihaplı süreçlerin tedavisinde yardımcı olur, bir yumuşatıcı ve koku giderici bir etki üretir.

Pharyngospray analogları

Eczanelerde, hafif antiseptik ve anti-enflamatuar, analjezik ve yumuşatıcı özelliklere sahip olan esansiyel yağlar içeren Thoringgospray analoglarının bulunmasında herhangi bir zorluk yoktur.

Enfeksiyöz KBB hastalıklarının tedavisi için, mikrop ve bakterileri yağlardan daha etkili bir şekilde savaşan sentetik antiseptikler ile ilaç kullanmak daha mantıklıdır.

Bazılarını düşünelim.

Stopangin

Çek üreticisinin tıbbı, çıkarılabilir bir nebulizer ile 30 ml'lik bir şişe içinde üretildi. bu kompleks, antimikrobik antifungal ve antiviral maddenin aktif madde metil salisilat ve nane, okaliptüs, karanfil ve mentolün uçucu yağlar ile takviye edilmektedir Heksetidin vardır. Kullanım talimatlarında ilacın streptokoklarla iyi savaştığı ve mukus boğazında iltihaba neden olduğu söylenir.

Geksoral

Bu aracın bileşen bileşimi, bir öncekini neredeyse tamamen tekrarlar. Heksetidin, metil salisilat, etereal karanfil ve okaliptüs yağı içerir. İlaç anjin, bademcik iltihabı, farenjit ve oral mukoza enfeksiyonları (kullanım talimatlarına göre) için iyidir.

Ingalipt

Okaliptüs ve nane esansiyel yağları ile takviye edilmiş sülfonamide dayanan araçlar. Anti-inflamatuar ve zarflama etkisine sahip, mukus boğazındaki bakterileri ve mikropları etkili bir şekilde savaşır. Bademciklerdeki bademcikler, bademcik iltihabı, farenjit ve larenjitle iyi temizlenir. Sadece kullanım talimatlarına göre kullanılmalıdır.

Pharyngosprey analogları daha ucuzdur

İstenirse benzer bir zarflama ve koku giderici etkiye sahip olan% 10-90 Thiringspray'den daha ucuz olan analogları bulmak kolaydır. Bunlar şunları içerir:

calendula tentürü; deniz topalak yağı.

Bunlar, gargara için su çözeltilerinin hazırlandığı doğal preparatlardır. Eşit ölçüde iyi bir şekilde nemlendirir ve boğazını yumuşatır (kullanım talimatında belirtilir), ancak bakteri ve mikroplarla savaşmak açısından düşük etkinlik nedeniyle monoterapi olarak kullanılmazlar.

Yararlı video

Bu videoda, bir kulak burun boğaz uzmanı size Tharinspora ile boğaz tedavisinin etkinliğini anlatacaktır:

Sonuç

Pharyngospray, doğal yağlara dayalı bir preparat olarak, boğazın mukoza zarının enfeksiyonuna karşı mücadelede düşük bir etkinlik gösterir. Çoğu kullanıcı boğazı yumuşatmak ve nemlendirmek için ilacı kullanır. Bakteriyel doğanın odak KBB hastalıkları, lokal sentetik antiseptik ve oral antibiyotik kullanımı ile kombine tedavi, hızlı bir şekilde enfeksiyonun etken ajan kurtulmak gerekir. Doğal yağlara dayanan boğaz spreylerinin yerel uygulaması, terlemeyi ortadan kaldırmak ve mukozayı nemlendirmeye yöneliktir.

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

Farenjit belirtileri

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı, tükürüğün ("boş yudum") olağan yutma ile daha rahatsız edici;
 • boğazda koma hissi, terleme;
 • Verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Zaman testli spreyler

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

 • rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı;
 • yönlendirilmiş eylem - ilaç doğrudan iltihaplı mukoza üzerindedir.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

 • Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulamadan sonra yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.
 • Ingalipt. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.

Çok görevli uyuşturucular

 • Kameton. Kombinasyon ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Bileşenleri hafif anestezik ve antiseptik klorobütanol hidrat, kafur, "hasta" bölge, mentol, okaliptüs yağı kan akışını artırır. Hastalar bu ilacı hastalığın ilk aşamasında etkili olarak değerlendirirler. Her seansta 2-3 ziyarette ağız boşluğuna püskürtün, uygulama sıklığı - 24 saat içinde üç ila dört kez.
 • Geksoral. Geniş bir etki spektrumuna sahip olan aerosol, antimikrobiyal ve antibakteriyel etki yaratır, mantarlarla başarılı bir şekilde savaşır. Ana bileşeni - hexaethidine - diğer şeylerin yanı sıra, hafif anestezi olarak "çalışır". Yardımcı maddeler, nane, okaliptüs, levomenthol, etanol, metil salisilat esansiyel yağlarıdır. Hexorhal ağrıyı hafifletir, öksürüğü azaltır, mukozanın şişmesini "ortadan kaldırır". Sulama, yemeklerden sonra günde iki kez yapılmalıdır.
 • Joks. Antimikrobiyal etkisi olan, virüslere, mantarlara, bakterilere ve protozoan mikroorganizmalara karşı aktif olan spreylere değinir. Ana aktif madde, - povidon-iyodin (bunun suda çözünür polimer polivinilpirolidon bağlanma için iyot), allantoin (doğal kaynaklı azotlu bileşiği). Günde iki ila dört kez kullanılır, gerekirse dört saatte bir sprey kullanılmasına izin verilir.

Analjezik etkisi ile

Tantum Verde - analjezik etkisi ile sprey.

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Kontrendikasyonlar

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin evde yıkanması

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konmuş kişiler düzenli olarak bademciklerin patolojik kitleler ve irinle doldurulması problemiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Eğer lakunadan zamanında uzaklaştırılmazlarsa, ağızda hoş olmayan bir tat ve koku gelişir ve zamanla, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, anjinin ve beraberindeki tüm semptomların alevlenmesi olabilir.

Bademcikler lacunae kaslı tıkaç nasıl kaldırılır?

İyi günler, sevgili okurlarım! Bademciklerdeki kıl tıkaçları ve bunlardan nasıl kurtulacaklar? Tehlikeli olup olmadığı, genel olarak hastalık gibi nedir, değil midir?