Loading

Çocuklarda adenoidler için hangi spreyler ve damlalar kullanılabilir?

Çocukluk çağında adenoidlerin konservatif tedavisi için, ebeveynler çeşitli araç ve prosedürleri denemeye hazırdır, sadece ameliyat için favori bir çocuk göndermeyin. Genellikle karmaşık tedavinin bir parçası olarak reçete edilen etkilidir, fonlar burun ve spreylerde düşer. Farklı durumlarda bunları en iyi nasıl kullanacağınızı düşünün.

tür

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için birkaç damla ve sprey tipi kullanılır. Her biri, belirli özelliklere sahip ve vücudun çeşitli yanıtlarını elde etmek için kullanılan kendi aktif maddesini içerir.

Aktif maddeler:

 • kan damarlarını daraltın ve kısaca nefes almayı kolaylaştırın;
 • Hastalığın alerjik bileşenini ortadan kaldırır;
 • burun boşluğu mukozasını kurulayın;
 • burun ödemini azaltmak;
 • mikropların ölümüne sebep olur;
 • nazal mukozayı nemlendirir;
 • Viskoz bir sırrı seyreltmek ve sonucunu çıkarmak için.

Çoğu zaman, burun damlaları sadece bir özelliği vardır. Ancak son zamanlarda, aynı anda birkaç görevi yerine getirebilen ve adenoidlerin çoğalması semptomlarıyla etkili bir şekilde mücadele edebilen kombinasyon ilaçları tercih edilmektedir. Aynı şey sprey formundaki ilaçlar için de geçerlidir.

vazokonstriktör ajan

Burunda en ünlü damlalardan biri, adenoidlerle ilgili problemler için kullanılır. Hastalığı tedavi etmezler, ancak kısa bir süre için damarları kısaltırlar, çünkü genişlemiş mukoza kısmen kısalır ve burnun solunumu geçici olarak gelişir.

dezavantajları:

 • Hastalığı tedavi etmezler, ancak semptomu geçici olarak ortadan kaldırırlar;
 • 7-10 günden fazla kullanmayın;
 • sonraki her uygulama damlacıkların etkisini zayıflatır;
 • yan etkilere neden olabilir;
 • Uzun süreli kullanımı ile bağımlılık yapar ve burun mukozasını geri dönüşsüz olarak etkiler.

En yaygın advers reaksiyonlar arasında, hastalar genellikle burun kanaması ve alerjiden şikayetçidir. Bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Temsilciler: Nazol-bebek, çocuklar için Sanorin, çocuklar için Naftazi, vb.

Uygulama doğrulandığında:

 • adenoidit sırasında, belirgin ödem bebeğin uyumasını ve yemesini önlediğinde;
 • burun boşluğunda tanı ve tedavi manipülasyonları gerçekleştirmeden önce, örneğin, bir endoskop ile muayene öncesinde veya guguk uygulamasından önce, eğer burunda belirgin ödem varsa.

nemlendiriciler

Nemlendiriciler piyasası çoğunlukla spreylerle (Aquolor, Humer, vb.) Temsil edilir. Bununla birlikte, çocuklarda adenoidlerin tedavisinde, örneğin, fizyolojik salin gibi, burun yıkamak için nemlendirici damlaların veya çözeltilerin kullanılması tercih edilir.

Neden spreyler değil? Adenoidler, nazofarenksin arka bölümlerinde bulunur ve burunda belirgin bir ödem ile, spreyler anterior bölüme yerleşir ve hedefe ulaşmaz. Yatarken küçük bir hastaya damla uygulamak, ebeveynler onları burnun arkasına sokma fırsatı verir.

Burnu mükemmel şekilde yıkamak için:

 • Tuzlu çözeltiler (100 ml kaynamış su başına bir çay kaşığı tuz);
 • gazsız maden suyu;
 • papatya, calendula ve diğer et suları;
 • fizyolojik salin.

Ev yıkamanın en büyük tehlikesi, orta kulağa su ve enfeksiyonun nüfuz etmesi ve otit gelişmesidir. Bu nedenle, ebeveynler bunu nasıl yapacağını bilmiyorlarsa, çocuğu burnu bir uzmana yıkamak için sürmek daha iyidir.

Hiçbir durumda burnunuzu pürülan burun akıntısı ile ve nazofarenkste enflamatuar süreçlerin alevlenmesiyle yıkamazsınız.

Antibakteriyel özelliklere sahip ilaçlar

Lokal bir antibiyotik içeren preparatlar sadece adenoidit gelişmesinde kullanılır, yani. adenoidlerin iltihabı ile. Bunları sadece bademciklerin boyutunu azaltmak için kullanmak kontrendikedir, çünkü hiçbir etkisi olmayacaktır ve çocuk bir antibakteriyel maddeye karşı direnç geliştirecektir.

Bu grubun temsilcileri:

 • Sofradeks. Talimatlar, bunların gözler ve kulaklar için damlalar olduğunu, fakat bileşimlerinin: Deksametazon (hormon), Fikisin (antibiyotik), Gramisidin (antibakteriyel bileşen) bunların adenoiditte kullanılmasına izin verdiğini belirtmektedir.
 • Fenilefrin ile Polidex. Burun için sprey. Vasoconstrictor Phenylephrine, nazal solunum, Neomisin ve Polymyxin mücadele enfeksiyonunu kolaylaştırır ve Dexamethasone şişmeyi hafifletir.
 • Isophra (sprey). Kompozisyon, birçok bakteriye karşı etkili olan bir antibiyotik olan Framamycetin içerir.
 • Bioparox (sprey). Antibiyotik Fusafungin parçası olarak.

Tüm bu ilaçlar doktor tarafından çocuklarda adenoidlerin karmaşık tedavisinin bir parçası olarak veya bağımsız bir araç olarak reçete edilir.

Hormonal preparatlar

Yaygın adenoidlerin tedavisinde kullanılır. Sadece yerel olarak hareket ederler ve vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildirler. Üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Bu spreylerin düzenli kullanımının adenoid dokunun proliferasyonunu azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Birkaç ay boyunca dersler kullanıyorlar, çünkü ilaçların etkisi birikir.

Temsilciler: Avamis, Fliksonaze, Nazonex ve diğerleri. Uzun süreli kullanımın yan etkileri arasında damarların kırılganlığı ve nazal mukozanın kuruluğu olabilir.

Diğer damla ve sprey türleri

Yukarıdaki ilaç gruplarına ek olarak, kullanılabilir:

 • Gümüş bazlı damlalar, örneğin Protargol. Kurutma ve zayıf dezenfekte edici etkiye sahiptir. Adenoidlerde çok fazla mukus sekresyonu olduğunda kullanılırlar.
 • Bitki damla, örneğin, Pinosol çam, okaliptüs ve nane yağları dayalı. Kısmen nefes almayı kolaylaştırır ve antiseptik etkisi vardır. Bağımlılık yapmıyor. Hafifçe davranır, ancak diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında zayıftır.
 • İnceltme etkisi olan araçlar, örneğin, Rinoflumacil. Viskoz zor-de-mukus mukus varlığında kullanılır.
 • antialerjik, örneğin, Vibrocil. Bir yıl sonra çocuklarda izin verilir, anti-alerjik ve vazokonstrüktif etkisi vardır.

Lütfen ilacın seçiminin, klinik tabloyu ve çocuğun durumunu dikkate alarak ilgili doktor tarafından yapıldığını unutmayın. Hiçbir durumda randevu almadan ilaç kullanmayın, sağlığa zararsız bir zarara neden olabilir.

Adenoidlerden gelen çocuklar için spreyler

Çocuklarda adenoidlerin iltihaplanması - solunum sisteminin sık sık bozulması. Adenoidlere farengeal tonsillerin patolojik proliferasyonu denir. Bademcikler, lenfoid dokunun yapısal bileşenlerinin hiperplazisine bağlı olarak büyürler. Nazofaringeal tonsillerdeki artış, patojenik mikroorganizmaların gelişimini tetikler. Çoğunlukla çocuk doktorlarına cerrahi bir işlem yapmaları önerilir, ancak hastalığı tedavi etmenin başka yolları da vardır. Spreyler popüler bir ilaçtır.

Hastalığı tedavi etmek neden gereklidir?

Ebeveynlerin hatırlaması gereken en önemli şey, adenoidleri başlatamamak. Sonuçta, bunlar solunum sisteminin bir parçasıdır. Bu sistemin önemini ve düzgün işleyişini abartmak zordur. Çocuğun problemi aştığını düşünemezsiniz. Bu sadece kaybolan hastalığın görünümü. Bir çocuk büyüdükçe inflamatuar odak hala kalır. Her şeyden önce, bu durum sık soğuk algınlığı ile tehdit ediyor.

Bir diğer yaygın yanlış anlama bademciklerin düşüncesizce uzaklaştırılmasıdır. Sonuçta, adenoidler solunum yolu hastalıkları ile iltihaplı hale gelir. Eğer bademcik kaldırmak için böyle bir durumda, bu sık sık hastalıkları dışlamaz. Ve bu bademciklerin yeni bir büyüme ile doludur. İnflamasyon ortadan kaldırıldıktan sonra müdahale kararı alınabilir. Bununla birlikte, hastalıklar ortadan kaldırılabilir ve hiç ameliyat yapılmaz.

Ne tür spreyler kullanabilirim?

Farmakolojik piyasa, sentetik bir hormon temelinde geliştirilen çeşitli spreylerle doludur. Bu ilaçlar burundaki hastalıkları tedavi ederken değerlendirmek zordur. Bu ilaçlar arasında:

Nasonex®

Nasonex sentetik bir hormon temelinde yapılan bir ilaçtır. Özellikle adenoidlerde çeşitli nazofaringeal hastalıkları ortadan kaldırmak için başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç bir eczaneden satın alınabilir, ancak doktor tavsiyelerine göre onu kullanmanız gerekir. Kontrolsüz olarak alınırsa, hormonal arka planın ihlal edildiğini kışkırtmak mümkündür. Şişenin tasarımı nedeniyle, kazara aşırı doz olasılığı hariç tutulur.

Kullanım endikasyonları

Nazofaringeal tonsillerin iltihaplanması, larinkste alerjik süreçlerin kullanılması önerilir. İki yaşından büyük çocuklar için izin verilir. Bileşim nedeniyle, ürünün anti-ödem, anti-enflamatuar ve anti-alerjik etkileri vardır.

Kontrendikasyonlar

Bu sprey ayrıca bazı kontrendikasyonları da vardır:

 • Burun ve mukozaya mekanik hasar için kullanmayın;
 • tüberkülozlu;
 • bulaşıcı süreçlerde.
İçeriğe geri dön

Çocuklarda tedavi

Tıbbi tedavide Nazonex çok etkilidir. Özellikleri, cerrahi müdahaleyi hariç tutmadan, hastalığın seyri üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Ebeveynler genellikle bu uyuşturucu çocuklarını tedavi etmekten korkarlar, ancak yerel nüfuzu vardır ve kanın içine çekilmez. Bu bağlamda, ilacın kullanımı diğer çocuk spreylerden daha tehlikeli değildir.

Euphorbium Compositum

Homeopatik ilaç. Solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Homeopatik ilaçların etkinliği kanıtlanmıştır, bu yüzden talep görmektedir. Bu tipte en sık kullanılan ilaç Euphorbium Compositum'dur.

Salım şekli ne olursa olsun, ilaç iltihap ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır, burun ve mukozayı normalleştirir.

Euphorbium, kronik ve akut hastalığı ortadan kaldırmak için kullanılır. Avantaj, diğer ilaçlarla aynı anda kullanılmasıdır. Ayrıca, bu ilacın uzun bir etkisi vardır.

Artan nazofaringeal tonsillerle birlikte, Euphorbium metabolik süreçleri hızlandırır. Ve bu enflamatuar süreci ve şişlikleri ortadan kaldırır.

Çocuklarda kullanım

Küçük çocuklar genellikle bu tür hastalıklara eğilimlidir. Bu ilaç, hastalığın farklı aşamaları ile baş eder, komplikasyonların oluşmasını engeller. Bebekler Euphorbium'u 4 yıl sonra ve sadece bir sprey şeklinde aldıktan sonra alabilirler. 6 yıla kadar ilaç günde 3 kez alınır. 6 yaşından sonra, çocuklar yetişkin bir dozda alınır.

Bebeğin vücudu çok hassastır, bu yüzden bir ilacı seçmek çok dikkatli.

Kontrendikasyonlar

 • bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ile;
 • hasta yaşı 4 yıldan az;
 • hastalıklar shchitovidki.
İçeriğe geri dön

Olumsuz reaksiyonlar

 • nazofarenksde kaşıntı;
 • nazofarenks içinde yanma;
 • nadiren bronkospazm;
 • artan tükürük.

İlacın avantajı, bağımlılığı provoke etmemesidir.

Kullanmanın yolları

İlaç nazofarenks içine enjekte edilir. Şişenin, verilen doz sayısını kontrol etmenizi sağlayan bir dağıtıcısı vardır.

Avamys

Avamis spreyinde sentetik olarak oluşturulmuş bir hormon var. Tedavi doğru şekilde gerçekleştirilirse, terapi en zor durumlarda bile sonuçlar verir. İlacın etkisi nedeniyle, burun akıntısı, şişlik, vücudu geliştirir. Avamis'in doğru bir şekilde uygulanması durumunda, hasta tamamen normal hissedecek ve alışkanlık haline gelecektir. Soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonların hiçbir provoke edici etkisi olmayacaktır.

Kullanım endikasyonları

 • alerjik bir rinit;
 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • nazofaringeal bademcikler iltihabı.
İçeriğe geri dön

Uygulama yöntemleri

İlaç talimatlarında, hastalığa ve yaşa bağlı olarak dozaj için genel bir tavsiye vardır. Ancak, bu hesaplama yaklaşık değerlerdir. Sadece doktorun, tedaviyi ve ilacın dozajını doğru ve doğru bir şekilde oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Kontrendikasyonlar

 • diğer hormonal ilaçlarla eş zamanlı alım;
 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • şiddetli karaciğer hasarı ile;
 • hamilelik sırasında;
 • 2 yıla kadar yaşında;
 • nazofarenksin dokularına mekanik hasar ile;
 • burun kanaması eğilimi ile.
İçeriğe geri dön

Çocuklar için Avamis

Otitis veya eustachitis'i kışkırttığı için 2 yaşından küçük bebekler için kullanılması önerilmez. Bununla birlikte, daha büyük yaştaki çocuklar için kullanımı etkilidir, neredeyse hiçbir yan etki yoktur. Bu araç, bu tür hastalıkları ortadan kaldırırken çocuk doktorları tarafından kullanılır. Bununla birlikte, ek ilaçlara ihtiyaç olabilir.

Sonuç

Yukarıdakilerin ışığında, hormonal spreylerin iltihaplı nazofaringeal bademcikler problemi ile baş etmede çok etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Kullanımları cerrahi müdahaleden kaçınmaya yardımcı olacaktır. Ancak, herhangi bir ilaç gibi, kapsamlı bir muayenenin ardından ve çocuk doktorunun tam kontrolü altında reçete edilebilir.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için en iyi spreylerin listesi

Herkese selamlar! Ekaterina Ivanova tekrar temas halinde. Çocuğunuzun adenoidler ilk etapta iltihaplı zaman, tıkalı burun nefes sorunu vardır.

Ve bu, bebeğinizin genel durumunu olumsuz yönde etkiler. Normalde yememiyor, uyuyor, sağlığı kötüleşiyor. Bir çocuk spreyi kullanarak bu sorunu ortadan kaldırın.

Modern farmakoloji, tüm vazokonstriktör ilaçları sunmaktadır. Bunlardan hangisi çocuklarda kullanılabilir ve bunlar bademcikler iltihabı nasıl etkilediğini? Bunu bugün sizinle konuşacağız.

Aerosoller şeklinde çocuk tıbbı

Adenoidler için çocuğa bir sprey vermeden önce, doktor gelişiminin nedenini belirlemek için hastalığın teşhisini yapar.

Bağışıklık organı birkaç nedenden dolayı iltihaplıdır:

• viral ve bakteriyel enfeksiyon ile sık enfeksiyon;

• elverişsiz ekolojik durum.

Burun içi spreyleri ve lenf bezleri damla süre damarları ve daha kolay burun nefes daralması, şişme ortadan kaldırmak ve alerji, nemli veya kuru burun mukozasının rahatlatmak, burun pasajlardan seyreltme ve kalın mukus çıkarılmasını patojenleri yok etmek ve kolaylaştırır.

Yani, çocuklar için ne tür bir aerosol reçete edilirse, her bir ilaç türünü ayrıntılı olarak ele alacağız.

deniz suyu

Bu ilaç kesinlikle çocuk sahibi olan herkese tanıdık geliyor. Deniz tuzu bazlı çözelti antiseptik etkiye sahiptir, pürülan sırrı sulandırır ve nazal geçitlerden alınmasını kolaylaştırır.

Humer, Aquamaris, Nosol bu grubun en popüler ilaçlarıdır. En ilginç olanı, burun yıkamak için böyle bir aracın evde hazırlanabilmesidir.

kaynamış su tatlı kaşığı deniz tuz kristallerinin kat litre eritin.

Kullanım kolaylığı için hazırlanan çözelti, püskürtme memesi ile boş bir şişeye dökülebilir ve sprey olarak kullanılabilir.

Deniz tuzu çözeltisini, aynı etkiye sahip olan geleneksel salin ile değiştirin.

Böyle bir ilaç herhangi bir yan etki ve bağımlılığa neden olmaz. Bu nedenle, çocuğun alerjik reaksiyon geliştireceği korkusu olmadan ve sıklıkla kullanılabilir.

Hormonal ilaçlar

Bu grubun hazırlıkları üç yaşındaki çocuklar için reçete edilir. Bu KBB pratiğinde yaygın olarak kullanılan bir yerel eylem aracıdır. Bu tür ilaçların düzenli kullanımının, lenfoid dokunun proliferasyonunu azaltmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekilmektedir.

İlacın etkisi birkaç ay boyunca kademeli olarak birikmektedir.

Nazonex spreyi, Avamis, Fliksonase bu grubun en popüler ilaçlarıdır. Bu tür ilaçların uzun süreli kullanımının, burun mukozasının ve kan damarlarının ağrısının kurutulması gibi yan etkilerin gelişmesine neden olabileceğini belirtmek gerekir.

Antibakteriyel etki ile araçları

Bir çocukta bağışıklık sisteminin iltihaplanması patojenik bir bakteri florasından kaynaklanıyorsa, doktor antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Bu tür ilaçların bileşimi bir lokal antibiyotik içerir.

Bu grubun ilaçları hastalığın alevlenmesi (adenoidit gelişimi) sırasında reçete edilir.

Bitki örtüsünün büyümesini azaltmak için bu grubun antibakteriyel ajanlarını kullanmak yasaktır. Bir çocuğun böyle bir ilaca karşı direncini geliştirmesi ve kullanması basit bir nedenden ötürü kullanımı kolay değildir.

Bu grubun temsilcileri şunları içerir:

• Bioparox. Aktif madde, antibiyotik Fusafungin'dir. Bu ajan, üst solunum yolundaki patojenik mikroflorayı yok eder.

• Polidex'in burun için burun içi hazırlık. Üç bileşenden oluşur: Fenilefrin - damarları daraltır, burun tıkanıklığı problemini ortadan kaldırır, Polimexin ve Neomisin - enfeksiyonu ortadan kaldırır, Deksametazon - mukozanın şişmesini giderir.

• Sofradex. Bunun, kulaklar ve gözler için bir çare olduğunu belirten talimatlara rağmen, bu sprey, iltihaplı adenoidlere karşı bir çare olarak kendini kanıtlamıştır. İlaç bileşimi şunları içerir: Deksametazon (bir yerel hormon), Framamisin (bir lokal antibiyotik), Gramisidin (bir antibakteriyel madde).

• Burun için antibakteriyel ilaç. Ilacın bileşimi bir antibiyotik içerir - Framicetin.
Diğer ilaç türleri
Vazoconstriksiyon spreylere ek olarak, çocuk iyileştirici etkisi olan diğer ilaçlar reçete edilir:

• Sulu akıntı ve kalıcı burun tıkanıklığı ile sodyum kromoglikat veya kromoglikasit bazlı bir aerosol kullanılabilir. Bu tür ilaçlar, alerjik reaksiyonu ve nazal mukozanın ödemini ortadan kaldırır. Bu grubun temsilcisi Vibrocil. İltihaplı dokuları nazikçe etkiler, tahrişe neden olmaz, burun solunumu normalleştirir ve burun deliklerinden püyün çıkarılması işlemini kolaylaştırır.

• İtalyan hazırlama Rinofluimucil. Hormon deksametazon ve lokal aksiyon antibiyotiği içeren kompleks ajan. Bu çare burun akıntısını hızla ortadan kaldırır ve irin azaltılmasına yardımcı olur.

• Protargol veya Collargol - gümüş iyonları içeren preparatlar. Dezenfektan ve kurutma etkisi var. Gümüş iyonları iltihap bölgesinde zararlı bakterileri yok eder. Çoğu zaman, bu ilaçlar burundan bol miktarda pürülan akıntının eşlik ettiği adenoidlerin iltihabı için reçete edilir.

• Bitki özlerinden yapılan sprey, - Pinosol. İlacın bileşimi, okaliptüs, köknar ve nane aromatik yağları içerir. Bu ilaç sadece bir süreliğine tıkanmış burun solunumu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu antiseptik mukozayı yumuşatır, bağımlılık yapmaz, ancak diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında daha az etkilidir. Genellikle viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi için reçete edilir.

Sonuç

Adenoidlerden burun için spreyler sadece sorumlu doktorun amacı için kullanılabilir. teknikte uzman bir kişi, inflamasyon nazofarenks bademcik teşhis ve hastalığın hasta ve aşamasının durumda uygun tedavi tavsiye edecektir.

Bu nedenle, sevgili ebeveynler, çocuklarınızın sağlığı ile deney yapmayın. Sonuçta, herhangi bir ilacın kontrendikasyonları vardır ve vücudun beklenmedik bir reaksiyona neden olabilir.

Umarım iletişimimiz sizin için ilginç ve yararlı olmuştur. Yakında görüşürüz!

Adenoidlerde burun içine ne damla

Adenoidit, enflamatuar sürecin bademcikleri etkilediği ciddi bir hastalıktır. Ameliyattan kaçınma arzusu birçok ebeveynin çeşitli konservatif tedavi yöntemlerini kullanmasına neden olur. Adenoidlerle yapılan damlalar, karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır ve bir KBB doktoru tarafından reçete edilmelidir.

Damla çeşitleri

Nazal spreylerin kullanımı ile konservatif tedavi, sadece adenoidlerin proliferasyonunun erken bir aşamasında kullanılır.. Hastalığın semptomlarını hafifletebilecek birçok sprey vardır.

Burundaki bu düşüşler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • kan damarlarını daraltın ve solunum fonksiyonunu kısaca yenileyin;
 • alerjik reaksiyonları bastırmak;
 • nazofarenksin mukoza yüzeylerini kurulayın;
 • şişliği azaltmak;
 • patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesini bastırır;
 • kuru mukoza zarlarını nemlendirir;
 • kalın bir sırrı seyreltin, ekstraksiyonunu teşvik edin.

Çoğu zaman, ilaçların tek bir özelliği vardır. Bununla birlikte, eczane ağlarında, bir kerede çeşitli işlevleri yerine getiren fonları bulabilir ve birleştirebilirsiniz; bu da onları bademciklerin büyümesine karşı mücadelede kullanabilmenizi sağlar.

Vazodilasyon damlaları

Vazokonstriktörler lenfoid doku gelişimini durduramaz ve iltihaplı bademcikler bebeğin yeme ve uyumalarını önlediğinde burunda belirgin şişlik ile reçete edilir. Bu spreylerin kullanımı ayrıca, burun yıkamadan önce ve aynı zamanda teşhis ve terapötik manipülasyonlar yapmadan önce tavsiye edilir.

Kullanılan ilaçların etkisi:

 • ödemde azalma;
 • bademciklerde enflamatuar sürecin uzaklaştırılması;
 • Çocuğun daha iyi nefes almasını sağlayan damarların daralması;
 • burnun içinden nefes almanın kısa bir özeti.

En ünlüler:

 • Naphthyzine çocuklar için iltihabı azaltır, serbest nefes almaya yardımcı olur. Aktif bileşen naphazoline'dir. 1 yıl boyunca çocukları kabul etmek için izin verildi.
 • Nazon bebeğim. 6 yaşından büyük çocuklara verilir. Ana maddeler antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan esansiyel yağlardır.
 • Aktif bileşenli oksimetazolin ile Nazivin. Doğumdan kullanılabilir. Kalıcı bir etkisi vardır - 10 saate kadar.
 • Otrivin. Ksilometazolin bazlı ilaç, tahrişi azaltır, burun yüzeyini nemlendirir. Kontrendikasyonlar - atrofik rinit, bireysel hoşgörüsüzlük.

Bu ilaçların eksikliklerinden not edilebilir:

 • uzun süreli kullanım, bağımlılığı provoke edebilir ve mukoza yüzeylerinde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir;
 • damarları daraltan ilaçlar, sadece semptomlara etki ederek hastalığı tedavi edemez;
 • Kursun süresi 7-10 günü geçmemelidir;
 • yan etkiler olasılığı vardır - burun kanaması yanı sıra alerjik reaksiyonlar;
 • Her bir sonraki sprey kullanımı, terapötik etkisinde bir azalmaya yol açar.

Nemlendirici Spreyler

Bu ajanlar, kuru mukoza zarlarını nemlendirmek için ve ayrıca birikmiş balgamdan burun geçişlerini kızarmak için kullanılır. En popüler listede şunlar vardır:

Spreyler bebeğe yatışmış bir pozisyonda verilmelidir: sadece ilacın iltihaplı bölgelere nüfuz edebilmesi için.

Ayrıca burun boşluğunu yıkamak için kullanılır:

 • sodyum klorür% 0.9;
 • tuz çözeltisi (100 g su başına 5 g);
 • hala maden suyu;
 • şifalı otlar (papatya, calendula, vb.) infüzyonları.

Nazal sinüslerin durulanması, iltihaplı rinit ile ve aynı zamanda enflamatuar sürecin alevlenmesi sırasında gerçekleştirilmez.

Çocuklukta yıkama prosedürü bir uzmana en iyi şekilde emanet edilir. Ev prosedürleri kullanılırken, orta kulakta, genellikle otitis media ile biten bir enfeksiyon olasılığı vardır.

Antibakteriyel ajanlar

Antibiyotikler, bir bakteriyel enfeksiyonun adenoidite katılması durumunda kullanılır. Gerekli hazırlık, burun boşluğundan bapsoseva gerçekleştirildikten sonra katılan doktor tarafından reçete edilir.

En sık atandı:

 • Isophra - sprey, çeşitli patojenik mikroorganizmalara karşı aktiftir. Kompozisyon Framicetin içerir.
 • Bioparoks. Aktif madde - fusafungin, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 2 buçuk yıl atandı. Tedavi süresi - en fazla 1 hafta, günde 3 kez 1-2 enjeksiyon. Bireysel hoşgörüsüzlük durumunda geçerli değildir.
 • Polydex. Şişliği giderir, enfeksiyonu baskılar, burun solunumu kolaylaştırır. Tedavi süresi 1 hafta, günde iki kez 2-3 damlatmadır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.
 • Sofradex, adenoidlerin tedavisinde kullanılabilen bir göz ve kulak çözümüdür. Framicetin bileşiminde sülfat içerir. Antibiyotik ek olarak, hormon içerir. Tedavi süreci - 1 hafta, günde 3 kez 2 instillations. 6 yaşın altındaki çocuklar için dikkatli olun.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için bu düşüşler, hem kombine tedavi hem de bağımsız ilaçlar olarak kullanılabilir.

Hormonal ilaçlar

Hormonal bir bileşen içeren ilaçlar, adenoidlerin tedavisinde geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Lokal olarak hareket ederek, spreylerin vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, bu nedenle küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Kümülatif etkisi nedeniyle, sürekli kullanım gerektirir. İstenmeyen reaksiyonlar listesinde - mukoza zarlarının kuruluğu, ayrıca kılcal damarların kırılganlığı artmıştır.

En popüler olanlar arasında:

 • Nasonex®. Alerjik kökenli adenoidit tedavisi için bir çare, lenfoid dokunun proliferasyonunu bastırır, adenoidleri azaltır. Aktif bileşen mometazon furoattır. İki yaşından büyük çocuklar için reçete edilir.
 • Fliksonaze. Aktif madde flutikazondur. Tek bir uygulama ile bir gün boyunca burundan nefes almayı normalleştirir. 4 yıldan itibaren tayin edildi. Randevu için kısıtlama - glukokortikosteroidlerin intoleransı, yan etkiler - burun kan, deri döküntüsü, yanma, baş ağrısı. Önerilen doz günde bir enjeksiyondur.
 • Avamys. En az bir ay boyunca kullanılır, terapötik etki 3 gün sonra hissedilebilir. 6 yaşından büyük hastalar tarafından kullanım için izin verilir. Yan etkilerden - burun kanaması, alerjik reaksiyonlar.

Bu damlaların düzenli kullanımı adenoidlerin çoğalmasını azaltacaktır.

Homeopatik ilaçlar

Adenoidit belirtilerini hafifletmek için homeopatik ilaçlara yardımcı olacaktır. Adenoidli çocuklar için bu tür damlalar doğal bileşimlerinde farklıdır, pratik olarak kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur..

Homeopati hızlı bir sonuç bekliyoruz: Tedavi, kural olarak, uzun bir zaman alır.

Doğru seçilmiş ilaç aşağıdakilere izin verecektir:

 • adenoidlerin büyümesini azaltmak;
 • şişlik ve iltihabı gidermek için;
 • enfeksiyonu ortadan kaldırmak;
 • yerel bağışıklığı arttırmak;
 • Lenf drenajını aktive eder.

En ünlü uyuşturucular arasında:

 • Lenfomyosot (sindirim için damla);
 • Sinupret;
 • mazı yağı;
 • Traumeel;
 • Echinacea compositum.

Çare seçimi bebeğin bireysel durumuna ve hastalığın klinik tablosuna bağlı olarak homeopat tarafından yapılmalıdır. İlacın kendi kendine uygulanması, sağlıksızlığa yol açabilir.

Diğer burun damlaları türleri

Listelenen ürünlere ek olarak, aşağıdakiler kullanılabilir:

 • Spreyler, temeli gümüştür. Protargol, mukoza yüzeylerini etkili bir şekilde kurutur ve dezenfekte eder, lokal iltihabı azaltır, bağışıklığı artırır. Bu nazik burun akıntısı için kullanılır. Bilinen başka bir çözüm, büzücü ve iltihap önleyici bir etkiye sahip bir antiseptik olan Collargol'dur. Toz, damla ve çözelti şeklinde satılmaktadır.
 • Bitki bileşenlerine dayalı ilaçlar, örneğin, Pinosol. Bu ilaç nane, okaliptüs yağı ve çam yağı içerir. Adenoidler ile Pinosol, solunum fonksiyonunu geri kazandırır, mukoza dezenfekte eder, bağımlılığı provoke etmez. Bununla birlikte, etkisi diğer araçlardan daha zayıftır.
 • İmmünomodülatörler - Nasoferon, IRS-19 lokal immüniteyi destekler.
 • Seyreltme spreyleri (Rinoflumucil) kalın mukusun ayrılmasına katkıda bulunur.
 • Adenoidit otitis media ile ilişkili olduğunda, Sofradex ve Otipax kullanılır.
 • Vibrocil - antialerjik sprey, daralma damarları, 12 aydan büyük çocuklar için reçete edilir.

Adenoiditi tedavi etmek oldukça zordur: hastalığın ihmal edilen aşamaları, sadece ameliyatla giderilebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden adenoidleri zamanında tedavi etmek gereklidir.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için Nazonex - güvenli mi değil mi?

Çocuğunuz ağzını solur, geceleri horlar, genellikle solunum yolu enfeksiyonları ve otitis enfeksiyonlarından muzdarip midir? Yani, her yıl milyonlarca çocuğa konan "adenoidler" tanısını biliyorsunuz. Yerel eylemin hormonal preparatları, aralarında terapi için kullanılan ilaçlar listesinde görünür - Nazonex.

Nazonex hakkında daha fazla bilgi

NAZONEX - anti-inflamatuar ve antialerjik eylem ile bir preparat. İlaç kullanımı geniş kapsamlıdır: alerjik, vazomotor ve ilaç riniti, burun boşluğu ve farinks, sinüzit ve adenoidlerin kronik inflamatuar hastalıkları.

Dozaj spreyi, insan adrenal hormonunun sentezlenmiş bir kopyası olan mometazon furoat içerir. Sadece bir uygulama alanı, burun boşluğu ve vücudun tamamını etkiler. Uzun süreli kullanımı olan hormonlar bağışıklığı bastırır ve adenoidler (genişlemiş faringeal tonsil) - bu ilacın etkisi altında azalan bağışıklık sistemi.

Sprey ayrıca antiseptik - benzalkonyum klorür ve anti-ödem - gliserol içerir. Nazonex'in üçlü hareketi, adenoid dışa büyümelerinin tedavisinde belirgin bir terapötik etki sağlar.

Preparasyonun sadece bir şekli vardır - plastik bir şişede bir sprey, tek bir depresyon 50 µg mometazon furoat salar. 60 veya 120 dozluk bir şişede.

Adenoidlerin tedavisinde etkinlik

Nazoneks doktor burun ve nazofarenks, ödem ve alerjik süreçlerin engellenmesi azalmasında mukus oluşumunu azaltmak için bir çocuk prescribes adenoidektomi boyutunu azaltmak, ancak inflamasyon aşamasında yatıştı. o vücudun enfeksiyonla mücadelesine durur ve akut süreç kronik çevirir - bu araç adenoidler Nasonex® kullanılamaz burun boşluğunun bulaşıcı iltihap de, çünkü alerji sık alevlenme ortaya çıkan yalnızca etkili olduğunu unutmayın.

İlacını uygun şekilde uygulayın ikinci veya adenoidlerin üçüncü derece. Birinci derecede, tedavi reçete edilmez, çünkü hastalığın klinik belirtileri yoktur. Doktor çocuğu ameliyat için hazırlarsa, bu durumda, yerel hormonlar yapamazsa - adenoidlerin daha fazla büyümesini önlerler. Spreyin bir ayda yetkin kullanımı, ikinci dereceden adenoidlerde belirgin bir iyileşmeye yol açar.

Nazonex'in etkisi, vazokonstrüktif damlalarda olduğu gibi, en az bir hafta sonra anlık değildir.

Ilaç küçük bir hastanın yaşam kalitesini arttırır: o burun nefes, burun ve horlama için durur, normalde uyur. Geliştirilmiş konsantrasyon ve performans, çünkü çocuk artık oksijen eksikliğinden muzdariptir. Boğaz ağrır ya da kurumaz, çünkü KBB organlarındaki hava değişimi geri yüklenir ve normal olarak işlev görürler. Zamanla, ebeveynler çocuğun hastalanma olasılığının azaldığını fark eder.

Çocuklarda adenoidler - en yüksek kategori olan EO Komarovsky'nin çocuk doktoru videosu

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Nazonex randevusu için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • ilacın bileşenlerinden herhangi birine alerjisi;
 • burun mukozasının akut enfeksiyonu;
 • son cerrahi müdahale veya burun travması (yara iyileşmesinden önce);
 • tüberküloz, mantar, bakteri, viral, herpes dahil, göz hasarı ile enfeksiyon;
 • iki yaşına kadar.

Olası yan etkiler:

 • burun;
 • baş ağrısı;
 • burunda tahriş hissi;
 • akıntısı;
 • nazal septumun perforasyonu (çok nadiren);
 • artmış göz içi basıncı (çok nadiren).

Sonuçtaki dökülme yan etkileri, bir plasebo (dummy) kullanıldığında sıklığa eşittir. Bu durumda, nazal kanama,% 5 oranında gözlendi ve plasebo ile -% 4 oranında. Bu veriler ilacın güvenliğini doğrulamaktadır.

ihtiyati tedbirler

aşırı doz

İlacın% 0.1'lik bir dozu kan içine emilir. Hormonun böyle küçük bir hacmi vücut için olumsuz sonuçlara neden olmaz..

Püskürtmenin tek doz aşımıyla hastayı izlemeniz gerekir. Sorunlu belirtiler yoksa, ilacı reçete edilen dozlarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer çeşitli hormonal ilaçların alımını birleştirirseniz ve çok yüksek dozlarda Nazonex'i uzun süre kullanırsanız, vücudun hormonal sisteminin baskılanması oluşur: adrenal bezler, hipofiz bezi ve hipotalamus.

Karmaşık tedavi

İlaçla uyumlu ilaçlardan sadece Loratadine resmi talimatlarda listelenmiştir.

Nazonex ile tedavi sırasında antibiyotikler, antialerjik ve homeopatik ilaçlar oral olarak alınabilir. Deniz suyu preparatları da uyumludur. Ürünü eş zamanlı olarak bitkisel ilaçlar ile kullanın, örneğin Tonzilgon, Imupret, Sinupret ve ayrıca vazokonstrüktif ve diğer damlalar tavsiye edilmez.

Kullanım talimatları

Bir ilaç iki yaşından itibaren reçete edilir. Tipik olarak, adenoidleri olan çocuklar aşağıdaki tedavi rejimi için reçete edilirler: her burun başına 1 doz günde 1 kez. İlaç burun mukozası atrofisi riski korkusu olmadan bir yıl boyunca kullanılabilir.

Hormonlar, yara iyileşme süreçlerini bastırdığı için burun üzerindeki operasyonlardan hemen sonra Nasonex kullanılamaz. Ancak postoperatif dönemde uygulama mümkündür.

Sen çare değiştirebilirsin

İlaç pazarı Nazonex - Desrinitis (Çek Cumhuriyeti'nde üretilmiştir) için bir bütçe analoğu sunmaktadır. İlaç intoleransı durumunda, benzer etki gösteren hormonlarla değiştirilebilir.

Çocuklarda adenoidler

Çocuklarda adenoidlerin tanı ve tedavisi. Çocuklarda adenoidlerin semptomları ve tedavisi vardır.

Terapötik tedavi: adenoidler ile burun damlaları ve sprey

25 Şubat 2012 admin Yorumlar

Terapötik tedavi: adenoidler ile burun damlaları ve sprey

Çocuklarda adenoid bitki örtüsünün tedavisi için damlalar (çözelti içinde), çeşitli aerosoller, spreyler gibi tıbbi formların kullanılması gereklidir. Antibiyotikler, antihistaminikler, glukokortikosteroid farmakolojik ilaç grubu ile eşit davranırlar. Adenoidler nasıl tedavi edilir Çocuklarda benzer tıbbi teknik? - Bir sonraki bilgi materyalinde ilgili konuyu tartışmak.

Damlaların, spreylerin, aerosollerin yöntemsel kullanımıyla elde edilen sonuç nedir? - güçlü boğulma saldırılarını iyileştirmeye yardımcı olurlar, adenoiditli hasta bir çocuğun genel durumunu kolaylaştırırlar. Otolarengologlara, burun ve larenksin inhalasyonu için önleyici bir önlem olarak kullanılması önerilir. Bu nedenle, çocuklarda nazofaringeal patojenezin ciddi gelişimini önlemek için.

Modern medikal ekipman üreticileri geniş bir yelpazede aerosol kompakt paketler, hazır tıbbi karışımlar ve damlama için çözümler sunmaktadır. Çocuk tıp kurumları, klinik merkezler, hastaneler, sanatoryum, ana yanma sorununa cevap veriyor - cerrahi olmadan bir çocuk adenoidleri tedavi nasıl? - manipülasyon odalarını, inhalasyon komplekslerini ziyaret etmek için rahatsızlığın doğru ve sorunsuz bir şekilde tedavisi için.

Bazı güvensiz ebeveynler, "burundaki herhangi bir damlacık" ı algılarlar. Bunun ciddi bir medikal teknoloji olduğuna inanılmaktadır, prensipte çocuğun hızlı iyileşmesi açısından hiçbir şey vermemektedir. Bu gerçekten mi içinak damla damla, spreyler, aerosol kutuları bir çocukta adenoidleri iyileştirmek için, özellikle ilk başta ameliyatsız?

Kısaca damlama, aerosol yönteminin etkisi hakkında: anatomistin görüşü

Bir kişinin kraniyofasiyal yapısı, kuvvetli bir kas kütlesi ile donatılmamış olmasına rağmen, bol miktarda kan damarı ağına nüfuz eder. Büyük arteryel ve venöz damarlar, başın her santimetre küçük "entangle".

Onlara göre, beynin oksijen, biyolojik (hormonal) oluşumu gerçekleşir, glialin kesintisiz bir fonksiyonu, yüz kaslarının solunum peristalsisi (kasılmaları) sağlanmış olur. Onlar, kan damarları yararlı organik maddelerin ana tedarikçileridir, sadece virüsleri değil, aynı zamanda ilaçlar kan dolaşımına da nüfuz ederler.

En önemli vasküler yer ağız boşluğunda (sublingual aort) bulunur. Bu, kalbin kan akımıyla iletişimin en kısa yoludur. İç burun segmentinde, vomerden (burnun burnu) - bir yönden ve diğer yönden (içeri ve dışarı doğru) tam kanlı nazofaringeal damarlar geçmektedir. Bu nedenle, bu damarlar nedeniyle burun sık sık kanama - konjenital kusur, bitkin mukoza venöz duvar.

Burnun iç mukoza epitelyumu, larinks (içlerinde vasküler dallanma ile) anında:

 • tıbbi karışımları emer, emer;
 • tıbbi çözeltilerin viskoz kıvamında tuzaklanmış akışları;
 • Aerosoller ve spreylerden hava damlaları (çiy şeklinde).

Soru bakımından, nasıldaha etkiliadenoidleri tedavi et,damla şeklindeki aerosol sulama nazofarenks organı - kan kanalının damar ağı üzerinden ilaçların yaygın dispersiyon metoduna göre (penetrasyon) kaybetmeden kompleksi - anatomi diğer çocukların viseral hastalıkların KBB destekler.

Adenoidleri tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır: damlalar, spreyler, aerosoller

Antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal terkip içeren tıbbi formları başarıyla ve etkili bir şekilde oluşturur. Bunlar şunları içerir:

 1. Burun içinde düşer - "Protargol". Asitleri (şişme, kabarcıklar), kızarma (iltihaplanma, kızarıklık), nazal geçitlerde sıcaklık kayıtlarını stabil bir şekilde kaldıran güçlü ve etkili bir ilaçtır. Çocukların zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirir. Burun akıntısını hızlı bir şekilde nötralize eder, tıkanıklığı giderir, pasajları genişletir ve böylece serbest solunum sağlar. Pipet kapaklı cam (plastik) şişelerde üretilmektedir.

Uyarı! 2 yaşından küçük çocuklar geçerli değildir! Yayılma dinamiğine aşırı derecede etki eden bileşimini oluşturan bileşenler alerjiktir, alerjisi olan kronik çocuklara kontrendikedir. Kullanmadan önce, alerjenite üzerinde zorunlu bir deneme reaksiyonu (subkutan enjeksiyon) gerçekleştirilir. Bağımsız olarak, doktorun çocuğunu burnuna gömmeme izni olmadan - bu tehlikeli, anafilaktik şok oluşabilir. Kabul dozu bir sağlık görevlisinin sıkı denetimi altında gerçekleştirilir.

 1. Sprey (ya da burun damlaları) "Nazoneks." Glukokortikosteroidlerin farmakolojik kategorisini ifade eder. Alerjik belirtiler, algılar bağlamında daha sadıktır. Mükemmel dezenfekte edici özellikleriyle, bademciklerin derin katmanlarındaki patojenik mikrofloranın azaltılmasını tamamen önler. Yavaş hareket etmeye başlar, ama kesinlikle, geliştirmenin görsel resmi 10-12 saat, uygulama takvimi - günde en fazla 2 kez görülür.

Uyarı! Doz, ilacın miktarını artırmak için doktor tarafından belirlenir, alım sıklığı kesinlikle yasaktır. Olumsuz yan etkiler arasında burunda kuruluğu ve yanma hissi bulunur. Bazen baş ağrısı, hızlı kalp atışı görünümünde ifade edilen arteriyel basınçtaki artış sabittir.

 1. Süper antiseptikler - "Avamis", "Collargol". İltihaplı bademciklerin azalmasında mükemmel bir etki dinamiğini kanıtlayan onaylanmış ilaçlar. İlk dönemlerde, birinci-ikinci aşama, bazen tamamen iyileşme etkisi verir. Nazofarengeal organlarda kan dolaşımını normalleştirin (burun, boğaz, farinksin alt lobu). Onlar birikim kapasitesine sahiptirler, bu nedenle, tam bir kursu tamamladıklarında (7-10 gün), çocuğun vücudunda uzun süre kalırlar, tekrarlanan enflamatuar odakların oluşumunu engellerler.

Uyarı! Sadece ve sadece bir doktorun reçetesinde kullanın! Çocukların hayatının 2-3 yılı, bir kural olarak, atfedilmez.

Küçük çocukları tedavi ederken (1 ila 3.4 yaş arası), kulak burun boğaz uzmanları bu tür ilaçları kullanmamaya çalışırlar. Bu tür durumlarda, koruyucu tedavi en uygun, homeopatik ilaçların kullanımı: şifalı bitkisel, bitkisel çözümler. Ve en önemlisi - kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları ebeveynleri uyarıyor - tıbbi yardım için başvuru koşullarını kaçırma!

Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde Nazonex spreyi kullanımı

Hormonal ilaçlarla tedavi konusunda birçok önyargı vardır. Şimdiye kadar, resepsiyonların mutlaka, güçlü ve hızlı bir kilo artışı, organ ihlallerinden bahsetmemesi gerektiği yönünde bir görüş var. Bu nedenle, doktorlar doktorlar bu sınıfın fonlarını reçete ettiğinde genellikle dehşete kapılırlar. Nazoneks steroid ilaçtır. Adenoid veya sinüzit tedavisi için bebeklere reçete edilir.

Sprey nedir Nazoneks

Nazonex, alerjik bir doğanın üst solunum yollarının, örneğin sinüzit, adenoidit, alerjik rinitin hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir tıbbi hormon ilaçtır. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir.

Ana aktif madde mometazon furoattır.

Mometazon furoat, güçlü bir sentetik steroid hormonudur. Genellikle insan vücudunda adrenal korteks tarafından üretilir. Anti-inflamatuar bir madde olarak çeşitli ilaçlara eklenir. Vücudun içine girerek, mometasona yıkılır. Bununla birlikte, furoat şeklinde kan içine emilmez ve hiçbir etkisi yoktur.

 • inflamatuar süreçlerin gelişimini sağlayan özel maddelerin (histamin, serotonin) salınımını yavaşlatır;
 • arakidonik asit sentezinin ürünlerinin baskılanmış olduğu özel bir sınıf olan lipomodulinin proteinlerinden birinin üretimine katkıda bulunur (kasların kütlesinde ve hacminde bir artışa yol açan süreçler için insan vücudundan sorumludur);
 • iltihaplanma sırasında vücudun dokularında salınan sıvıların üretimini azaltan lökositlerin (nötrofil) birikmesini önler;
 • alerjik reaksiyonları inhibe eder.

İlaç, gastrointestinal sistemden zayıf bir şekilde emilir ve idrar veya safra içinde atılır.

İlaç, bir dozlama valfı (60 veya 120 doz) ile bir plastik flakon içinde bir sprey biçiminde temin edilebilir ve bu da aktif maddelerin burun boşluğuna sokulmasını büyük ölçüde kolaylaştırır. Ortalama fiyat: ilacın hacmine bağlı olarak 469 ruble.

Hangi durumlarda doktor Nazonex bebeği reçete edebilir

Ilacın kullanımı tedavi için doktorlar tarafından tavsiye edilir:

 • alerjik bir doğa mevsimlik ve yıl boyunca rinit (burun mukozası iltihabı sendromu). Mevsimsel alerjik rinitin önlenmesi için de uygundur. Doktorlara ilacı, beklenen alevlenme döneminden 2-4 hafta önce kullanmaya başlaması tavsiye edilir;
 • Akut sinüzit (paranazal sinüslerin ve nazal geçişlerin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları) veya 12 yaşından büyük çocuklarda kronik formunun alevlenmesi;
 • 2 yaşından büyük çocuklarda adenoidit.

Hormonal ilaçlarla adenoidlerin tedavisi konusunda uzmanların görüşleri

Steroid ilaçlarla tedavi birçok kişi tarafından tehlikeli olarak kabul edilir, çünkü yan etkileri konusunda hala çok sayıda efsane vardır. Bu nedenle, bu tür ilaçlar konusunda uzmanların görüşü ilginçtir.

Kulak burun boğaz uzmanı Ivan Vasilievich Leskov, çarenin eylem ilkesini ayrıntılı olarak anlatıyor ve yan etkileri anlatıyor:

Nasonex, adenoidlerde azalmaya neden olan lenfoid dokuları inhibe eder. Genellikle kullanımı uzun zaman alır - belirgin bir inflamatuar süreçle, Nazonex çok etkili değildir. Hormonal bir ilaç olarak, ek olarak lokal immüniteyi bastırır, bu yüzden iptal edildiğinde adenoidler üzerindeki inflamasyon devam eder.

Dahası, Nazonex'in ihtiyatlı kullanımını istiyor:

Bu ilaç kesinlikle kana absorbe edilmez, ancak lenf bezleri, sinüzit ve hatta daha çok tedavisinde kullanımı, su tutmaz - - Nasonex® 18 yaşından küçük çocuklar için kontrendike değildir sinüzit ve genişletilmiş lenf bezleri yangısal doğaya varsa, Nasonex® basitçe verimsizdir.

Ancak doktor-kulak burun boğaz uzmanı Evgenia Vladimirovna Filatova, tersi bir bakış açısına sahip ve bir steroid ilacı kullanmayı tavsiye ediyor:

NAZONEX hormonal bir ilaçtır, ancak hormon topikal uygulama için özel bir formdadır, vücutta genel bir etkisi yoktur (çünkü nazal mukozadan emilir). Kullanmaktan korkmayın.

En yüksek kategori Eugene Olegovich Komarovsky doktoru, adenoiditli herhangi bir ilacın kullanılmasının faydasız olduğunu:

Herkes bazı sihirli haplar olduğunu, bir çocuğa verilebilecek damlacıkların olduğunu ve adenoidleri olmayacağını ya da geçeceğini düşünüyor. Aslında, eğer adenoidit, alerjik bir kökense, elbette, antialerjik ilaçların aktif kullanımı, adenoid dokunun alerjik ödemini azaltabilir. Ancak çocuk genellikle viral enfeksiyonlarla hastalanırsa, adenoidleri etkileyebilecek haplar yoktur.

Video: Adenoidit üzerinde Dr. Komarovsky

Kontrendikasyonlar ve bir sprey kullanımından kaynaklanan yan etkiler

Steroid ilaçları maalesef birçok kontraendikasyona sahiptir.

 • ilacın bileşenlerine hipersensitivite veya alerjik reaksiyon. Herhangi bir hoşgörüsüzlük belirtiniz varsa - artmış şişlik, kaşıntı ve kaşıntı - ürünü kullanmayı hemen bırakmanız ve doktorunuzla veya bir alerjene başvurmanız gerekir;
 • herhangi bir tedavi edilmemiş lokal enfeksiyonun dokularında ve mukoza nazofarenksinde varlığı. İlaç bir antibiyotik değildir, bu nedenle antibakteriyel ve antiviral etkileri yoktur;
 • Üst ve alt solunum yollarında son cerrahi, açık veya iyileşmemiş yaraların varlığı. Lezyonların tam iyileşmesine kadar beklemek gerekir;
 • varlığı ya da göz alanının görüntüsü ile herpes lezyonları ile tahrik enfeksiyonu da dahil olmak üzere solunum yolu organları, mantar, bakteriyel, viral enfeksiyon, tüberküloz ile enfekte olduğundan şüphelenilen varlığı. Resepsiyon hormon preparatlar bağışıklık zararlı mikroorganizmaların aktivitesinde bir artışa yol açar (immunogenez) oluşumunu rahatsız edildiğinde;
 • yaş kısıtlamaları: alerjik rinit ile ilaç, sinüzit alevlenmesi ve mevsimsel alerjik rinit önlenmesi için, iki yıldan itibaren izin verilir - 12 yıl.

Çocuklar aşağıdaki yan etkilere maruz kalabilir:

 • burun kanaması;
 • mukus zarı ve farinks - farenjit lenfoid dokusunun iltihaplanması;
 • sinüslerde tahriş veya yanma hissi;
 • baş ağrısı;
 • akıntısı;
 • bronkospazm, nefes darlığı;
 • tat ve koku ihlali.

Son derece nadir durumlarda, yaşayabilirsiniz:

 • anafilaktik şok;
 • artmış göz içi basıncı;
 • anjioödem - yüzünde veya bir kısmında bir artış.

Yukarıdaki semptomların çoğunun ortaya çıkma olasılığının, plasebodan alınma sıklıklarıyla karşılaştırılabilir olduğuna dikkat edilmelidir.

Nazonexom tarafından adenoidit tedavisi ve özellikleri

Doktorlar, iltihaplı adenoidleri yalnızca birinci ve ikinci derecede tedavi etmek için konservatif yöntemlere başvururlar (çok nadiren üçüncü). Bu, bu aşamalarda acil cerrahi müdahale gerektiren ciddi komplikasyonların henüz ortaya çıkmamasından kaynaklanmaktadır: işitme bozukluğu, burun sinüslerinin tam tıkanması, kafatasının yüz kısmının deformasyonu.

Alerji sık alevlenmeleri nedeniyle lenfoid doku büyümesi ortaya çıkmaya başlamış ise, ilaç kullanılabilir. Enfeksiyöz hastalıkların neden olduğu adenoidit, anti alerjik ilaçlar tedavi edilmez.

Nazonex kullanımı iki yaşından çocuklara izin verilir.

Standart resepsiyon şeması: günde bir kez her bir burun pasajına bir dozun enjeksiyonu. İlacın talimatlarında verilen tavsiyelere sıkı sıkıya uyulmalıdır ve kullanım ve dozaj değişiklikleri ile ilgili diğer tavsiyeler sadece bir doktor tarafından verilebilir.

uzun bir süre yüksek dozlarda Nasonex® kullanımı, bu hipotalamus-hipofiz-böbrek üstü bezi depresyon işlemi yapmak mümkündür (endokrin fonksiyonu hormon üretimini gerçekleştirir).

Diğer ilaçlar ile kombinasyonu

Sıklıkla, sprey adenoidler ve sinüzitin tedavisinde kompleks terapinin bir parçası olarak kullanılır. Bununla birlikte, ebeveynlerin bilmesi gereken bazı özellikler vardır:

 • Nazonex'in vazokonstriktör ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmemektedir, çünkü onlara alternatif olarak davranmaktadır. Ayrıca, ilacı uyguladıktan sonra, burun kanamasını önlemek için kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek için bir yoldan geçmesi gerekir;

Bazen Nazonex naftisin bağımlılığından kurtulmak isteyen bir hasta atar. Burun tıkanıklığını ortadan kaldırır, ancak bağımlılık yapmaz.

 • Nazonex, diğer antihistaminiklerin kullanımıyla iyi kombine edilir, örneğin Loratadine;
 • Sprey kullanırken burnun yıkanması ve boğazın çeşitli solüsyonlarla yıkanması tavsiye edilir. Bu, organları mukus ve diğer kirleticilerden arındırmaya yardımcı olacaktır. Ve ayrıca ilacın daha iyi emilimini de teşvik edecektir. Ancak, tüm çözümlerin her iki ayda bir değiştirilmesi daha iyi olduğu dikkate alınmalıdır.

Ebeveynlerin sprey tedavisi hakkındaki yorumları

Kızım Nazoneks gitmedi, aksine, ödem daha da başladı. Lor, bu ilacın temsilcilerini aradı, dediler - onu al. Olur ve böyle. Şimdi pshikayem Fliksonaze ​​- iyileşme açıktır.

Olesya

http://vladmama.ru/forum/viewtopic.php?f=1103t=75754start=80

Bu bize gerçekten yardımcı oluyor, ama biz 1 derece adenoid var - neredeyse azalmadı, ama burun akıntısı zaten 2. günde. 2 aylık kızı. atandı, günde 1 pshiku.

Anna

http://www.u-mama.ru/forum/kids/child-health/548439/index.html

Bir akut fazdan sonra, bir ENT 2 hafta boyunca 1 Nazonex enjeksiyonu atadı. Bir ay için diğeri, sabah ve akşamları iki kez gözetlemek daha iyidir. Şimdi asılırsak, anaokuluna gideriz, ama korkarım nasıl iptal edebiliriz, her şey yeniden başlamayacak. Adenoidler 2-3 dereceye kadar genişledi. Horlama rahatsız etmiyor. Bir çocuğu tekrar havuza sürmek istiyorum ama korkuyorum da.

Natalia

http://www.u-mama.ru/forum/kids/child-health/548439/index.html

Bir yıl önce, kızım 2 yemek kaşığı adenoid teşhisi ile teyit edildi. Nazoneks'i atamış veya aday göstermiş, yaralanmış veya hastalanmış, ona ya da ona sık sık hasta olmuşlardır. Kurstan (10 gün) sonra her şey yolundaydı, burun soğukta bile rahatsız etmiyordu, burnunda herhangi bir komplikasyon yoktu. Altı ay sonra adenoidler kendilerini ve 10 gün Nazoneks'i hatırlattı. Yaz aylarında güneyde yakalanan her şey iyiydi. Homeopati önlenmesi için damladı. Şimdi yine burda ortaya çıkan burun, arka duvardan aşağı akıyor. Doktor yine Nazonex hakkında konuştu...

Jeanne https://deti.mail.ru/forum/zdorove/detskoe_zdorove/nazoneks_pri_adenoidah_by_zhannet_0579_mail_ru/

Nazonex'i değiştirebilirsin

NAZONEX iltihaplı adenoidlerin tedavisinde kullanılabilen tek steroid ilacı değildir. Diğer hormonal ilaçlar, analoglar var. Sadece aktif maddede değil, aynı zamanda fiyatta da farklıdırlar. Benzer eyleme rağmen farklı yaş sınırları vardır. Bununla birlikte, bu, ürün veren şirketin belli bir yaştaki çocuklara fonların etkisi üzerinde araştırma yapmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Maddenin ilaç analogları

Fotoğrafta Nazonex'in yerini alabilecek ilaçlar

Homeopati ve fizyoterapi

Homeopatik ilaçlar ve fizyoterapi ile tedavi, adenoidler için alternatif tedavilerdir.

Bu sorunu çözmek için homeopati en popüler ilaçlar şunlardır:

 • seyreltilmiş mazı yağı;
 • İş-Kid;
 • Ftizion;
 • Limfomiozot;
 • Euphorbium compositum;
 • Kalsiyum karbonat 6.

Doktorlar tarafından veya bağımsız araçlar olarak veya karmaşık terapinin bileşenleri olarak atanırlar. Ana dezavantajları, uzun bir süre (altı ay ve daha fazla) kullanım ve geleneksel tıp için tasarlanmış olmaları ve ilaçların kanıtlanmış etkililiğini reddetmemeleridir.

Eşzamanlı ilaç olmaksızın adenoidlerin tedavisinde fizyoterapi nadiren reçete edilir, ancak adenoiditle savaşmanın etkili bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

 • elektroterapi: elektroforez, manyetoterapi, EHF tedavisi (son derece yüksek frekanslı terapi). Maruz kaldıktan sonra lenfoid dokunun ödemi azalır;
 • inhalasyon. Mineral su, dimedrol, kalsiyum klorür ilavesi ile üretilirler. Adenoid ile sıcak inhalasyon kontrendikedir, çünkü dokuların daha fazla ödemine katkıda bulunurlar;
 • Nebülizer ile tedavi. Geleneksel inhalasyonların yerine kullanılır. Eylem Prensibi - Büyüyen dokular üzerinde tıbbi maddelerin ince dispersiyonlu soğuk püskürtülmesi;
 • kriyoterapi. Adenoidler, doku çoğalmasının durmasına neden olan sıvı nitrojene maruz kalmaktadır.

Fotoğraf galerisi: Adenoidit tedavisi için reçete edilen fizyoterapi

Sprey Nazoneks, alerjik kökenli adenoidlerin tedavisinde etkili bir araç olarak kendini kanıtlamıştır. Hızlı davranır, sonuç birkaç gün sonra gözlenir. Büyük bir artı, ciddi sonuçlar korkusu olmadan, küçük çocuklar için uzun süre kullanılabilir. Bununla birlikte, bu hormonal ilacın, bu nedenle randevu kararı sadece bir doktor tarafından yapıldığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda tedavi süresini ve dozu ayarlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler

Üst solunum yollarının en sık görülen hastalıkları arasında lenfoid doku ve mukus posterior faringeal duvarda lokalize olan inflamatuvar bir süreç olan farenjit yer alır. Olguların ezici çoğunluğundaki bu patolojik durumlar yaşlı hastaları etkiler ve çocuklarda çok daha az görülür.

Evde farenjit önlenmesi

Şaşılacak bir şey yok ki, herhangi bir hastalık tedavi etmekten daha kolaydır. Özellikle farenjit tedavisi söz konusu olduğunda.İlk ve en önemlisi, farenjit profilaksisi, farenjit veya kronik varyantta nüksetmesini provoke edebilen nedenleri ortadan kaldırmaktır.