Loading

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için en iyi spreylerin listesi

Herkese selamlar! Ekaterina Ivanova tekrar temas halinde. Çocuğunuzun adenoidler ilk etapta iltihaplı zaman, tıkalı burun nefes sorunu vardır.

Ve bu, bebeğinizin genel durumunu olumsuz yönde etkiler. Normalde yememiyor, uyuyor, sağlığı kötüleşiyor. Bir çocuk spreyi kullanarak bu sorunu ortadan kaldırın.

Modern farmakoloji, tüm vazokonstriktör ilaçları sunmaktadır. Bunlardan hangisi çocuklarda kullanılabilir ve bunlar bademcikler iltihabı nasıl etkilediğini? Bunu bugün sizinle konuşacağız.

Aerosoller şeklinde çocuk tıbbı

Adenoidler için çocuğa bir sprey vermeden önce, doktor gelişiminin nedenini belirlemek için hastalığın teşhisini yapar.

Bağışıklık organı birkaç nedenden dolayı iltihaplıdır:

• viral ve bakteriyel enfeksiyon ile sık enfeksiyon;

• elverişsiz ekolojik durum.

Burun içi spreyleri ve lenf bezleri damla süre damarları ve daha kolay burun nefes daralması, şişme ortadan kaldırmak ve alerji, nemli veya kuru burun mukozasının rahatlatmak, burun pasajlardan seyreltme ve kalın mukus çıkarılmasını patojenleri yok etmek ve kolaylaştırır.

Yani, çocuklar için ne tür bir aerosol reçete edilirse, her bir ilaç türünü ayrıntılı olarak ele alacağız.

deniz suyu

Bu ilaç kesinlikle çocuk sahibi olan herkese tanıdık geliyor. Deniz tuzu bazlı çözelti antiseptik etkiye sahiptir, pürülan sırrı sulandırır ve nazal geçitlerden alınmasını kolaylaştırır.

Humer, Aquamaris, Nosol bu grubun en popüler ilaçlarıdır. En ilginç olanı, burun yıkamak için böyle bir aracın evde hazırlanabilmesidir.

kaynamış su tatlı kaşığı deniz tuz kristallerinin kat litre eritin.

Kullanım kolaylığı için hazırlanan çözelti, püskürtme memesi ile boş bir şişeye dökülebilir ve sprey olarak kullanılabilir.

Deniz tuzu çözeltisini, aynı etkiye sahip olan geleneksel salin ile değiştirin.

Böyle bir ilaç herhangi bir yan etki ve bağımlılığa neden olmaz. Bu nedenle, çocuğun alerjik reaksiyon geliştireceği korkusu olmadan ve sıklıkla kullanılabilir.

Hormonal ilaçlar

Bu grubun hazırlıkları üç yaşındaki çocuklar için reçete edilir. Bu KBB pratiğinde yaygın olarak kullanılan bir yerel eylem aracıdır. Bu tür ilaçların düzenli kullanımının, lenfoid dokunun proliferasyonunu azaltmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekilmektedir.

İlacın etkisi birkaç ay boyunca kademeli olarak birikmektedir.

Nazonex spreyi, Avamis, Fliksonase bu grubun en popüler ilaçlarıdır. Bu tür ilaçların uzun süreli kullanımının, burun mukozasının ve kan damarlarının ağrısının kurutulması gibi yan etkilerin gelişmesine neden olabileceğini belirtmek gerekir.

Antibakteriyel etki ile araçları

Bir çocukta bağışıklık sisteminin iltihaplanması patojenik bir bakteri florasından kaynaklanıyorsa, doktor antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Bu tür ilaçların bileşimi bir lokal antibiyotik içerir.

Bu grubun ilaçları hastalığın alevlenmesi (adenoidit gelişimi) sırasında reçete edilir.

Bitki örtüsünün büyümesini azaltmak için bu grubun antibakteriyel ajanlarını kullanmak yasaktır. Bir çocuğun böyle bir ilaca karşı direncini geliştirmesi ve kullanması basit bir nedenden ötürü kullanımı kolay değildir.

Bu grubun temsilcileri şunları içerir:

• Bioparox. Aktif madde, antibiyotik Fusafungin'dir. Bu ajan, üst solunum yolundaki patojenik mikroflorayı yok eder.

• Polidex'in burun için burun içi hazırlık. Üç bileşenden oluşur: Fenilefrin - damarları daraltır, burun tıkanıklığı problemini ortadan kaldırır, Polimexin ve Neomisin - enfeksiyonu ortadan kaldırır, Deksametazon - mukozanın şişmesini giderir.

• Sofradex. Bunun, kulaklar ve gözler için bir çare olduğunu belirten talimatlara rağmen, bu sprey, iltihaplı adenoidlere karşı bir çare olarak kendini kanıtlamıştır. İlaç bileşimi şunları içerir: Deksametazon (bir yerel hormon), Framamisin (bir lokal antibiyotik), Gramisidin (bir antibakteriyel madde).

• Burun için antibakteriyel ilaç. Ilacın bileşimi bir antibiyotik içerir - Framicetin.
Diğer ilaç türleri
Vazoconstriksiyon spreylere ek olarak, çocuk iyileştirici etkisi olan diğer ilaçlar reçete edilir:

• Sulu akıntı ve kalıcı burun tıkanıklığı ile sodyum kromoglikat veya kromoglikasit bazlı bir aerosol kullanılabilir. Bu tür ilaçlar, alerjik reaksiyonu ve nazal mukozanın ödemini ortadan kaldırır. Bu grubun temsilcisi Vibrocil. İltihaplı dokuları nazikçe etkiler, tahrişe neden olmaz, burun solunumu normalleştirir ve burun deliklerinden püyün çıkarılması işlemini kolaylaştırır.

• İtalyan hazırlama Rinofluimucil. Hormon deksametazon ve lokal aksiyon antibiyotiği içeren kompleks ajan. Bu çare burun akıntısını hızla ortadan kaldırır ve irin azaltılmasına yardımcı olur.

• Protargol veya Collargol - gümüş iyonları içeren preparatlar. Dezenfektan ve kurutma etkisi var. Gümüş iyonları iltihap bölgesinde zararlı bakterileri yok eder. Çoğu zaman, bu ilaçlar burundan bol miktarda pürülan akıntının eşlik ettiği adenoidlerin iltihabı için reçete edilir.

• Bitki özlerinden yapılan sprey, - Pinosol. İlacın bileşimi, okaliptüs, köknar ve nane aromatik yağları içerir. Bu ilaç sadece bir süreliğine tıkanmış burun solunumu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu antiseptik mukozayı yumuşatır, bağımlılık yapmaz, ancak diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında daha az etkilidir. Genellikle viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi için reçete edilir.

Sonuç

Adenoidlerden burun için spreyler sadece sorumlu doktorun amacı için kullanılabilir. teknikte uzman bir kişi, inflamasyon nazofarenks bademcik teşhis ve hastalığın hasta ve aşamasının durumda uygun tedavi tavsiye edecektir.

Bu nedenle, sevgili ebeveynler, çocuklarınızın sağlığı ile deney yapmayın. Sonuçta, herhangi bir ilacın kontrendikasyonları vardır ve vücudun beklenmedik bir reaksiyona neden olabilir.

Umarım iletişimimiz sizin için ilginç ve yararlı olmuştur. Yakında görüşürüz!

Adenoidlerden gelen çocuklar için spreyler

Çocuklarda adenoidlerin iltihaplanması - solunum sisteminin sık sık bozulması. Adenoidlere farengeal tonsillerin patolojik proliferasyonu denir. Bademcikler, lenfoid dokunun yapısal bileşenlerinin hiperplazisine bağlı olarak büyürler. Nazofaringeal tonsillerdeki artış, patojenik mikroorganizmaların gelişimini tetikler. Çoğunlukla çocuk doktorlarına cerrahi bir işlem yapmaları önerilir, ancak hastalığı tedavi etmenin başka yolları da vardır. Spreyler popüler bir ilaçtır.

Hastalığı tedavi etmek neden gereklidir?

Ebeveynlerin hatırlaması gereken en önemli şey, adenoidleri başlatamamak. Sonuçta, bunlar solunum sisteminin bir parçasıdır. Bu sistemin önemini ve düzgün işleyişini abartmak zordur. Çocuğun problemi aştığını düşünemezsiniz. Bu sadece kaybolan hastalığın görünümü. Bir çocuk büyüdükçe inflamatuar odak hala kalır. Her şeyden önce, bu durum sık soğuk algınlığı ile tehdit ediyor.

Bir diğer yaygın yanlış anlama bademciklerin düşüncesizce uzaklaştırılmasıdır. Sonuçta, adenoidler solunum yolu hastalıkları ile iltihaplı hale gelir. Eğer bademcik kaldırmak için böyle bir durumda, bu sık sık hastalıkları dışlamaz. Ve bu bademciklerin yeni bir büyüme ile doludur. İnflamasyon ortadan kaldırıldıktan sonra müdahale kararı alınabilir. Bununla birlikte, hastalıklar ortadan kaldırılabilir ve hiç ameliyat yapılmaz.

Ne tür spreyler kullanabilirim?

Farmakolojik piyasa, sentetik bir hormon temelinde geliştirilen çeşitli spreylerle doludur. Bu ilaçlar burundaki hastalıkları tedavi ederken değerlendirmek zordur. Bu ilaçlar arasında:

Nasonex®

Nasonex sentetik bir hormon temelinde yapılan bir ilaçtır. Özellikle adenoidlerde çeşitli nazofaringeal hastalıkları ortadan kaldırmak için başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç bir eczaneden satın alınabilir, ancak doktor tavsiyelerine göre onu kullanmanız gerekir. Kontrolsüz olarak alınırsa, hormonal arka planın ihlal edildiğini kışkırtmak mümkündür. Şişenin tasarımı nedeniyle, kazara aşırı doz olasılığı hariç tutulur.

Kullanım endikasyonları

Nazofaringeal tonsillerin iltihaplanması, larinkste alerjik süreçlerin kullanılması önerilir. İki yaşından büyük çocuklar için izin verilir. Bileşim nedeniyle, ürünün anti-ödem, anti-enflamatuar ve anti-alerjik etkileri vardır.

Kontrendikasyonlar

Bu sprey ayrıca bazı kontrendikasyonları da vardır:

 • Burun ve mukozaya mekanik hasar için kullanmayın;
 • tüberkülozlu;
 • bulaşıcı süreçlerde.
İçeriğe geri dön

Çocuklarda tedavi

Tıbbi tedavide Nazonex çok etkilidir. Özellikleri, cerrahi müdahaleyi hariç tutmadan, hastalığın seyri üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Ebeveynler genellikle bu uyuşturucu çocuklarını tedavi etmekten korkarlar, ancak yerel nüfuzu vardır ve kanın içine çekilmez. Bu bağlamda, ilacın kullanımı diğer çocuk spreylerden daha tehlikeli değildir.

Euphorbium Compositum

Homeopatik ilaç. Solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Homeopatik ilaçların etkinliği kanıtlanmıştır, bu yüzden talep görmektedir. Bu tipte en sık kullanılan ilaç Euphorbium Compositum'dur.

Salım şekli ne olursa olsun, ilaç iltihap ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır, burun ve mukozayı normalleştirir.

Euphorbium, kronik ve akut hastalığı ortadan kaldırmak için kullanılır. Avantaj, diğer ilaçlarla aynı anda kullanılmasıdır. Ayrıca, bu ilacın uzun bir etkisi vardır.

Artan nazofaringeal tonsillerle birlikte, Euphorbium metabolik süreçleri hızlandırır. Ve bu enflamatuar süreci ve şişlikleri ortadan kaldırır.

Çocuklarda kullanım

Küçük çocuklar genellikle bu tür hastalıklara eğilimlidir. Bu ilaç, hastalığın farklı aşamaları ile baş eder, komplikasyonların oluşmasını engeller. Bebekler Euphorbium'u 4 yıl sonra ve sadece bir sprey şeklinde aldıktan sonra alabilirler. 6 yıla kadar ilaç günde 3 kez alınır. 6 yaşından sonra, çocuklar yetişkin bir dozda alınır.

Bebeğin vücudu çok hassastır, bu yüzden bir ilacı seçmek çok dikkatli.

Kontrendikasyonlar

 • bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ile;
 • hasta yaşı 4 yıldan az;
 • hastalıklar shchitovidki.
İçeriğe geri dön

Olumsuz reaksiyonlar

 • nazofarenksde kaşıntı;
 • nazofarenks içinde yanma;
 • nadiren bronkospazm;
 • artan tükürük.

İlacın avantajı, bağımlılığı provoke etmemesidir.

Kullanmanın yolları

İlaç nazofarenks içine enjekte edilir. Şişenin, verilen doz sayısını kontrol etmenizi sağlayan bir dağıtıcısı vardır.

Avamys

Avamis spreyinde sentetik olarak oluşturulmuş bir hormon var. Tedavi doğru şekilde gerçekleştirilirse, terapi en zor durumlarda bile sonuçlar verir. İlacın etkisi nedeniyle, burun akıntısı, şişlik, vücudu geliştirir. Avamis'in doğru bir şekilde uygulanması durumunda, hasta tamamen normal hissedecek ve alışkanlık haline gelecektir. Soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonların hiçbir provoke edici etkisi olmayacaktır.

Kullanım endikasyonları

 • alerjik bir rinit;
 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • nazofaringeal bademcikler iltihabı.
İçeriğe geri dön

Uygulama yöntemleri

İlaç talimatlarında, hastalığa ve yaşa bağlı olarak dozaj için genel bir tavsiye vardır. Ancak, bu hesaplama yaklaşık değerlerdir. Sadece doktorun, tedaviyi ve ilacın dozajını doğru ve doğru bir şekilde oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Kontrendikasyonlar

 • diğer hormonal ilaçlarla eş zamanlı alım;
 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • şiddetli karaciğer hasarı ile;
 • hamilelik sırasında;
 • 2 yıla kadar yaşında;
 • nazofarenksin dokularına mekanik hasar ile;
 • burun kanaması eğilimi ile.
İçeriğe geri dön

Çocuklar için Avamis

Otitis veya eustachitis'i kışkırttığı için 2 yaşından küçük bebekler için kullanılması önerilmez. Bununla birlikte, daha büyük yaştaki çocuklar için kullanımı etkilidir, neredeyse hiçbir yan etki yoktur. Bu araç, bu tür hastalıkları ortadan kaldırırken çocuk doktorları tarafından kullanılır. Bununla birlikte, ek ilaçlara ihtiyaç olabilir.

Sonuç

Yukarıdakilerin ışığında, hormonal spreylerin iltihaplı nazofaringeal bademcikler problemi ile baş etmede çok etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Kullanımları cerrahi müdahaleden kaçınmaya yardımcı olacaktır. Ancak, herhangi bir ilaç gibi, kapsamlı bir muayenenin ardından ve çocuk doktorunun tam kontrolü altında reçete edilebilir.

Çocuklarda adenoidler

Çocuklarda adenoidlerin tanı ve tedavisi. Çocuklarda adenoidlerin semptomları ve tedavisi vardır.

Terapötik tedavi: adenoidler ile burun damlaları ve sprey

25 Şubat 2012 admin Yorumlar

Terapötik tedavi: adenoidler ile burun damlaları ve sprey

Çocuklarda adenoid bitki örtüsünün tedavisi için damlalar (çözelti içinde), çeşitli aerosoller, spreyler gibi tıbbi formların kullanılması gereklidir. Antibiyotikler, antihistaminikler, glukokortikosteroid farmakolojik ilaç grubu ile eşit davranırlar. Adenoidler nasıl tedavi edilir Çocuklarda benzer tıbbi teknik? - Bir sonraki bilgi materyalinde ilgili konuyu tartışmak.

Damlaların, spreylerin, aerosollerin yöntemsel kullanımıyla elde edilen sonuç nedir? - güçlü boğulma saldırılarını iyileştirmeye yardımcı olurlar, adenoiditli hasta bir çocuğun genel durumunu kolaylaştırırlar. Otolarengologlara, burun ve larenksin inhalasyonu için önleyici bir önlem olarak kullanılması önerilir. Bu nedenle, çocuklarda nazofaringeal patojenezin ciddi gelişimini önlemek için.

Modern medikal ekipman üreticileri geniş bir yelpazede aerosol kompakt paketler, hazır tıbbi karışımlar ve damlama için çözümler sunmaktadır. Çocuk tıp kurumları, klinik merkezler, hastaneler, sanatoryum, ana yanma sorununa cevap veriyor - cerrahi olmadan bir çocuk adenoidleri tedavi nasıl? - manipülasyon odalarını, inhalasyon komplekslerini ziyaret etmek için rahatsızlığın doğru ve sorunsuz bir şekilde tedavisi için.

Bazı güvensiz ebeveynler, "burundaki herhangi bir damlacık" ı algılarlar. Bunun ciddi bir medikal teknoloji olduğuna inanılmaktadır, prensipte çocuğun hızlı iyileşmesi açısından hiçbir şey vermemektedir. Bu gerçekten mi içinak damla damla, spreyler, aerosol kutuları bir çocukta adenoidleri iyileştirmek için, özellikle ilk başta ameliyatsız?

Kısaca damlama, aerosol yönteminin etkisi hakkında: anatomistin görüşü

Bir kişinin kraniyofasiyal yapısı, kuvvetli bir kas kütlesi ile donatılmamış olmasına rağmen, bol miktarda kan damarı ağına nüfuz eder. Büyük arteryel ve venöz damarlar, başın her santimetre küçük "entangle".

Onlara göre, beynin oksijen, biyolojik (hormonal) oluşumu gerçekleşir, glialin kesintisiz bir fonksiyonu, yüz kaslarının solunum peristalsisi (kasılmaları) sağlanmış olur. Onlar, kan damarları yararlı organik maddelerin ana tedarikçileridir, sadece virüsleri değil, aynı zamanda ilaçlar kan dolaşımına da nüfuz ederler.

En önemli vasküler yer ağız boşluğunda (sublingual aort) bulunur. Bu, kalbin kan akımıyla iletişimin en kısa yoludur. İç burun segmentinde, vomerden (burnun burnu) - bir yönden ve diğer yönden (içeri ve dışarı doğru) tam kanlı nazofaringeal damarlar geçmektedir. Bu nedenle, bu damarlar nedeniyle burun sık sık kanama - konjenital kusur, bitkin mukoza venöz duvar.

Burnun iç mukoza epitelyumu, larinks (içlerinde vasküler dallanma ile) anında:

 • tıbbi karışımları emer, emer;
 • tıbbi çözeltilerin viskoz kıvamında tuzaklanmış akışları;
 • Aerosoller ve spreylerden hava damlaları (çiy şeklinde).

Soru bakımından, nasıldaha etkiliadenoidleri tedavi et,damla şeklindeki aerosol sulama nazofarenks organı - kan kanalının damar ağı üzerinden ilaçların yaygın dispersiyon metoduna göre (penetrasyon) kaybetmeden kompleksi - anatomi diğer çocukların viseral hastalıkların KBB destekler.

Adenoidleri tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır: damlalar, spreyler, aerosoller

Antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal terkip içeren tıbbi formları başarıyla ve etkili bir şekilde oluşturur. Bunlar şunları içerir:

 1. Burun içinde düşer - "Protargol". Asitleri (şişme, kabarcıklar), kızarma (iltihaplanma, kızarıklık), nazal geçitlerde sıcaklık kayıtlarını stabil bir şekilde kaldıran güçlü ve etkili bir ilaçtır. Çocukların zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirir. Burun akıntısını hızlı bir şekilde nötralize eder, tıkanıklığı giderir, pasajları genişletir ve böylece serbest solunum sağlar. Pipet kapaklı cam (plastik) şişelerde üretilmektedir.

Uyarı! 2 yaşından küçük çocuklar geçerli değildir! Yayılma dinamiğine aşırı derecede etki eden bileşimini oluşturan bileşenler alerjiktir, alerjisi olan kronik çocuklara kontrendikedir. Kullanmadan önce, alerjenite üzerinde zorunlu bir deneme reaksiyonu (subkutan enjeksiyon) gerçekleştirilir. Bağımsız olarak, doktorun çocuğunu burnuna gömmeme izni olmadan - bu tehlikeli, anafilaktik şok oluşabilir. Kabul dozu bir sağlık görevlisinin sıkı denetimi altında gerçekleştirilir.

 1. Sprey (ya da burun damlaları) "Nazoneks." Glukokortikosteroidlerin farmakolojik kategorisini ifade eder. Alerjik belirtiler, algılar bağlamında daha sadıktır. Mükemmel dezenfekte edici özellikleriyle, bademciklerin derin katmanlarındaki patojenik mikrofloranın azaltılmasını tamamen önler. Yavaş hareket etmeye başlar, ama kesinlikle, geliştirmenin görsel resmi 10-12 saat, uygulama takvimi - günde en fazla 2 kez görülür.

Uyarı! Doz, ilacın miktarını artırmak için doktor tarafından belirlenir, alım sıklığı kesinlikle yasaktır. Olumsuz yan etkiler arasında burunda kuruluğu ve yanma hissi bulunur. Bazen baş ağrısı, hızlı kalp atışı görünümünde ifade edilen arteriyel basınçtaki artış sabittir.

 1. Süper antiseptikler - "Avamis", "Collargol". İltihaplı bademciklerin azalmasında mükemmel bir etki dinamiğini kanıtlayan onaylanmış ilaçlar. İlk dönemlerde, birinci-ikinci aşama, bazen tamamen iyileşme etkisi verir. Nazofarengeal organlarda kan dolaşımını normalleştirin (burun, boğaz, farinksin alt lobu). Onlar birikim kapasitesine sahiptirler, bu nedenle, tam bir kursu tamamladıklarında (7-10 gün), çocuğun vücudunda uzun süre kalırlar, tekrarlanan enflamatuar odakların oluşumunu engellerler.

Uyarı! Sadece ve sadece bir doktorun reçetesinde kullanın! Çocukların hayatının 2-3 yılı, bir kural olarak, atfedilmez.

Küçük çocukları tedavi ederken (1 ila 3.4 yaş arası), kulak burun boğaz uzmanları bu tür ilaçları kullanmamaya çalışırlar. Bu tür durumlarda, koruyucu tedavi en uygun, homeopatik ilaçların kullanımı: şifalı bitkisel, bitkisel çözümler. Ve en önemlisi - kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları ebeveynleri uyarıyor - tıbbi yardım için başvuru koşullarını kaçırma!

Çocuklarda burundaki adenoidlerle damlamak için hangi damlalar daha iyidir?

Çocuklukta, soğuk algınlığı adenoidlerde artışa neden olabilir. Sonuç olarak - lenfoid dokunun çocuğun normal solunumu ile karışan boyutlara proliferasyonu. Soğuk algınlığın önlenmesi ve tedavisi, nazofarenkste iltihabı hafifleten, hava geçişini kolaylaştıran ve bakterisidal etki nedeniyle mikropların çoğalmasını engelleyen çeşitli damla ve spreyler yardımıyla gerçekleştirilir.

Adenoidler için reçeteli damlalar nelerdir. Yardımcı olurlar mı?

Adenoidler ve burun tıkanıklığı tedavisinde, vazokonstrüktif, nemlendirici, hormonal, antibakteriyel, homeopatik ilaçlar

Spreylerin ve damlaların temel amacı, daha fazla tedavi önlemi alındığı sürece, yıkama, ısınma, vitamin terapisi gibi nefes alma sürecini geçici olarak kolaylaştırmaktır. Çocuklarda damla veya spreylerin uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez, çünkü bazıları zamanla burun mukozasını kurur ve kılcal damarlara zarar verir, bu da kanamaya neden olabilir.

İlaçların etki süresi farklıdır: iki ila on iki saat arasında. İlaç ne kadar uzun sürerse o kadar yoğunlaşır (istisnalar homeopatik ilaçlardır). 5 dakika damlatıldıktan sonra rahatlama gelir, burun nefes almaya başlar.

Adenoidli bir çocukta damla ve sprey kullanırken doktorunuza danışmalısınız: bu ilacın ne kadar süreyle kullanılması, günde kaç kez uygulanabileceğine, adenoidli bir çocuğa hangi konsantrasyonun gösterildiğine bakmalısınız.

Durulama ve fizyoterapi ile birlikte adenoidlerdeki damla ve spreylerin en etkili kullanımı.

Vazokonstriktif ilaçlar

Adenoid ya da burun akıntısında, çocukların hızlı bir şekilde soluk alması için tavsiye edilir. Damarlar üzerindeki etki ilkesi, duvarların daralması ve ödemin giderilmesidir. Uzun süreli kullanımı ile, bu ilacı değiştirmek veya sosudosuzhivayuschie ilaçları iptal etmek için gerekli sonra bağımlılık olur.

Aktif maddeler - oksimetazolin, naphazolin, fenilefrin, tetrisolin ve diğerleri.

Çocuklar diğer tedavi yöntemlerine paralel olarak reçete edilir. Kabul süreci bir haftadan fazla değildir.

Bir çocuğun burun mukozasına zarar vermemek için, bu ilaçların gece gömülmelidir, böylece burun tıkanıklığı nefes almayı engellemez.

En yaygın olanları şunlardır:

Nazivin - aktif bileşen oksimetazolin hidroklorür. Adenoidleri olan 6 yaşın altındaki çocuklara daha küçük dozlar veya normal dozlar verilir, ancak daha az konsantrasyonda. Kullanırken, talimatları dikkatlice okuyun. Üst üste 7 günden fazla kullanılması önerilmez.

naftizin - burun damlaları. Aktif madde napazolin'dir. Adenoidit ile, çocuklar günde 2 ila 4 kez kullanılır.

Nazol - oksimetazolin. Adenoidler ve otitis için kullanılabilir.

Sanorin - Çocukta adenoidlerde nazal mukozanın şişmesini azaltır. Aktif madde napazolin'dir.

galazolin Madde ksilometazolin. Çeşitli konsantrasyonlarda bir jel formunda üretilmiştir. Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde kompleks tedavide kullanılır.

Fotoğraf galerisi:

nemlendiriciler

Adenoidli çocuklar için nemlendirici damla ve spreylerin etkisi nazal mukoza üzerinde hafif bir etkiye dayanmaktadır. Bu tür ilaçlar kılcal damarları abartmaz veya onlara zarar vermez.

Aqua Maris - Adriyatik Denizi'nden saf su ve sıradan sudan oluşur. İlaç, nazofarenks içindeki bağışıklık sistemini uyarır, mukusu inceler ve eliminasyonunu destekler. Adenoidlerin yumuşak bir bakteri öldürücü olarak uzaklaştırılmasından sonra kullanılabilir.

Akvalor - Deniz suyuna dayalı preparat arıtılır. Çocuklarda adenoidlerin nüksetmesini önlemek için nazofarenksin günlük bakımı için tasarlanmıştır.

MARIMER - Lokal bağışıklığı arttırır, bir çocukta adenoidlerdeki burun sinüslerinin hidrasyonunu sürdürür.

Fotoğraf galerisi:

Adenoidler için kombine ilaçlar

Zor vakaların tedavisi için, hareketi nemlendirici veya vazokonstrüksiyonla sınırlı olmayan ilaçların kullanılması daha iyidir. Bu ilaçlardan biri Polydex'dir.

Polydex - Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için karmaşık bir çare. Aynı anda vazokonstriktif, anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Ilaç, antibiyotik, fenilefrin, deksametazon parçası olarak.

Dikkat lütfen! İlaç, yerel düzeyde çalışan hormonların minimal dozları vardır, bu yüzden çocuklar için ilacı kullanmak tehlikeli değildir.

Göz damlası uygulaması

Sofradeks - göz damlası. Bileşim hormon deksametazon içerir. Adenoidleri etkili bir şekilde etkilemek için burnun içine damlar. Orta kulak iltihabı da şişliği ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Genellikle 1 aya kadar olan süreçte atanır, ancak kullanımın başlamasından bir hafta sonra kabartma gelir.

sülfasetamid - burun veya göz solüsyonunda düşer. Çocuklarda adenoidlerde bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Sülfanilamid - birçok mikrop türü üzerinde zararlı bir etkisi olan maddeler. Çözelti kulak iltihabı ile kulağa damlatılabilir.

Fotoğraf galerisi:

Adenoidler için antialerjik ve hormonal ilaçlar

Doktorlar sıklıkla hormonal ilaçları adenoidli bir çocuğa reçete ederler, bu da şişmeyi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya ve solunumun normalleşmesine yardımcı olur. En yaygın olanları şunlardır:

 • Avamys;
 • Nasonex®;
 • kromogeksal;
 • aminokaproik asit.

Avamys - Bir çocukta adenoidlerde uyku nazal. Alerjik reaksiyonlarla komplike olan adenoidit tedavisinde ek bir tedavi olarak kullanımı gösterilmiştir. Dikkatli kullanın ve bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi.

Nasonex® - Aynı anda adenoidlerde burun iltihabı kaldırır ve alerjik belirtileri azaltır. Uzun süreli kullanım, bebeğin burun mukozası üzerinde, burun kanamasına yol açabilecek olumsuz bir etkiye sahiptir.

kromogeksal - Sürekli inflamasyonda adenoidleri olan alerjik kişiler için bir ilaç. Homicidal değil. Kabul süresi 1 aydır.

Aminokaproik asit - Çocukta adenoidlerdeki burun mukozasının durumunu iyileştirir. Antimikrobiyal ve antiviral etkiye sahiptir. Su ile seyreltilmesi ve burun içine gömülmesi gereken bir toz halinde kullanılır.

Fotoğraf Galerisi:

homeopatik

Çocuklarda adenoidler, homeopatik ve bitki damlaları, spreyler ve çözümler çok popülerdir. Nazofarenksin dokuları üzerinde yumuşak bir etkiye sahiptirler, bağımlılık yapmazlar, tonik bir etkiye sahiptirler.

Pinosol - Nane yağı, okaliptüs, çam - doğal maddeler dayalı eylem, burun kalın damlacıklar. Kompozisyon, ilave maddeleri, özellikle burun mukozasını yağlamak için E vitamini içerir. Aynı zamanda anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Temizlenmiş nazal geçişlere başvurulması önerilir. Bunu yapmak için vazokonstriktif damla kullanmalısınız.

Sinupret Karmaşık bir bitkisel preparattır. Çocuklarda adenoidlerde antibakteriyel ilaçların etkisini güçlendirir. Tablet veya damla almanın yolu 2 haftadır.

Chlorophyllipt - adenoidlerin tedavisinde yardımcı bir ilaç olarak reçete edilir. Çözelti su ve gargara ile seyreltilmeli ve ayrıca birkaç damla burun içinde kazılmalıdır. Klorofililptinin temeli okaliptüs ağacının yapraklarıdır.

Fotoğraf Galerisi:

antibakteriyel

Antibakteriyel ilaçlar öncelikle nazofarenkste bakteriyel enfeksiyonla mücadele etmeyi amaçlar. Damla ve spreyler antibiyotik içerir: penisilin, framicetin, fusafungin ve ayrıca gümüş bazlı doğal çözeltiler.

klorheksidin - Ağzı çalkalamak ve burnu içine sokmak için kullanılan sulu bir çözelti formunda. Antiseptik.

Miramistin - antiseptik. Antibakteriyel ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Bir merhem ve çözüm olarak mevcuttur.

Derinat - adenoidit ile lokal terapi için kullanılır. Bakteriyel ve immüno-modüle edici etkiye sahiptir.

Fotoğraf galerisi:

Adenoidler çıkarıldıktan sonra damlalar

Antibakteriyel spreyler ve solüsyonlar, nazofarenksin mukoza zarının saflığını korumak ve postoperatif yaraların iyileşmesini hızlandırmak için bademcikler çıkarıldıktan sonra reçete edilir.

Protargolum - adenoidit tedavisi için% 1'lik bir konsantrasyon çözeltisi kullanın. Bu durumda çözüm bademciklere ulaşmalıdır.

Geleneksel tıp

Aloe suyu. Ev aloe yetiştiriyorsa, taze meyve suyu kullanımdan önce hazırlanmalıdır. En kalın alt yaprakları kesin, suyu sıkın ve hemen burnunuza daldırın. Çocuk aynı zamanda uzanmalıdır, böylece aloe suyu nazofarenkste ertelenir ve terapötik bir etkiye sahiptir.

Pancar ve bal. Taze rendelenmiş pancardan suyu sıkın. Balla eşit oranlarda karıştırın - örneğin bir yemek kaşığı üzerinde. Her burun deliğine iki hafta boyunca günde 5 kez gömün, sonra 2 hafta ara verin ve tekrarlayın.

Ceviz kabuğu. Üç cevizdeki yeşil derileri ezin. Kaynar su dökün - 2 bardak. Israr et ve burnuna göm.

Fotoğraf galerisi:

yağ

Tui Yağı - Solunum yollarının soğuk algınlığı tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Çocuklarda bademcikler iltihabı zaman yağlama şeklinde topikal olarak uygulanır. Vazokonstriktif etkisi vardır, bu nedenle adenoidlerde solunumu kolaylaştırır.

Deniz topalak yağı - Adenoidlerin çıkarılmasından sonra da dahil olmak üzere ameliyat sonrası yaraların iyileşmesinde kullanılır.

Çay ağacı yağı - adenoidler için kullanılabilecek bir bakterisidal ajan. Ödemi kaldırır ve nefes almayı kolaylaştırır.

Çocuksuz adenoidleri ameliyatsız olarak tedavi ediyoruz.

Çocuklarda adenoid sorunu ile her dördüncü anne karşılaşır. Hastalığın tedavisi için birçok seçenek vardır - halk ilaçları, homeopati, cerrahi. Ancak çoğu ebeveyn, en aşırı durumlarda adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılmasına başvurmayı tercih eder.

Ameliyatsız tedavi

Cerrahi müdahale, iltihaplı adenoidlerle ilgili problemi çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak nedeni ortadan kaldırmaz. Adenoidlerin kendileri bir hastalık değildir. Fakat çocuğun özgürce nefes almasını engeller, bir otiti kışkırtır.

Adenoidler, vücudu akciğerlerin hiperventilasyonundan korumak için tasarlanmıştır. Ve onların çıkarılmasından sonra, diğer ciddi hastalıklar gelişebilir.

Adenoidlerin cerrahi olmayan tedavisi aşağıdaki tiplere ayrılmıştır:

 • solunum teknikleri;
 • ilaç tedavisi;
 • ek cihazların kullanımı ile.

Solunum teknikleri

Buteyko yöntemi ile tedavi

Nazal bademcikler için en iyi alternatif tedavilerden biri olarak kabul edilir. Hastalığın herhangi bir aşamasında başlatabilirsiniz. Bu yöntem nazofarenksin şişmesine yardımcı olur ve burun ile uygun şekilde nefes almayı sağlar (birkaç dakikalık egzersizden sonra burun solunumu geri dönüşü). Yöntemin düzenli kullanımı, kalıcı rinit ve iltihaplı adenoidleri unutturmayı mümkün kılacaktır.

Egzersizler oturuşta yapılır, sırt düz olmalıdır. Diyaframı kullanarak sadece burnunuzla nefes alın.

Önemli! Seansın ilk dakikasında çocuk oksijen eksikliği hissedebilir. Ama duramazsın. Seansın minimum süresi 10 dakikadır.

 1. Burundan yavaşça nefes alma. Nefes al, nefes al. Her adım 5 puan için yapılır.
 2. Kademeli solunum. Bir nefes almak gerekir, süresi 7, 5 saniyedir. Temel kural, inspirasyonun diyaframdan başlaması ve göğsün kaslarına gitmesidir. Ekshalasyon aynı süreye sahip olmalıdır. Ve ters sırada (göğüs kaslarıyla başlayarak) gerçekleşir.
 3. Önceki egzersiz her burun deliği ile dönüşümlü olarak yapılır.
 4. İkinci egzersiz tekrarlanır. Ancak inhalasyon maksimum olarak mideyi içermelidir.
 5. Hızlı nefes alma. 12 döngü inspirasyondan (2,5 saniye) ve ekshalasyonlardan (2.5 saniye) oluşur.

Her egzersiz 10 kez tekrarlanmalıdır. Sonuncusu 1.

Bu kompleks en basit olanı, bunu kendin yapabilirsin. Daha karmaşık egzersiz yapmak sadece bir uzman gözetiminde yapılmalıdır.

Solunum egzersizleri

Karmaşık egzersizler AN. Strelnikova, burun ve horlama yoluyla sürekli solumadan kurtulmaya yardımcı olur. Cimnastik yapmak için ciddiye ve bilinçli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Bu nedenle, sadece 3 yaşından büyük çocuklarla yapılabilir.

 • çenelerin kenetlenmesi - eller dirseklerde kıvrılır, avuç içi açılır. Ellerinizi bir yumruğa sıkarak 4 derin nefes alın. Keyfi olarak nefes alabilirsiniz. Yaklaşımlar arasında 5 saniye kırın. Yaklaşım sayısı - 23;
 • karavan - eller serbest, yumruk yumruk. Her seferinde keskin ve ritmik olarak yumruklamayan yumruklar yaparak 8 gürültülü nefes alın. Beş saniye arayla 12 yaklaşım yap;
 • küçük pompa - bacaklarınızı hafifçe bükün, kollarınızı serbestçe indirin. Arkalarını yuvarlayarak eğimli hale getirin. Hareket aşağı inhalasyon yapılır. Ekshalasyon sırasında, başlangıç ​​pozisyonu yavaşça alınmalıdır. Yürütme döngüsü "fragman" ile aynıdır.

Temel kompleks adenoidlerden kurtulmayı amaçlamaktadır.

 • kedicik - hafifçe oturun, dirseklerde kolları bükün ve vücuda bastırın. Kısa bir derin nefes sağ tarafa keskin bir dönüş eşlik ediyor. Her biri 8 nefes 12 set yapın.
 • Merdivenler - sırtınızı düzleştirin, ayaklarınızı hafifçe açın. Sol bacak virajı. Onu mideye çekmek için, sağ ayak üzerinde hafif bir nefes almalı ve hafifçe çömelmelisin. Ekshalasyon, başlangıç ​​pozisyonuna geri dönüş sırasında ağızdan geçer. 64 yaklaşım yap. Çocuğun fiziksel durumu bu egzersizi yapmasına izin vermezse yüz otuz - oturma veya yatma pozisyonunda yapılabilir.

Önemli! Ünlü doktor Komarovsky, ağır bir rahatsızlığa neden olmazsa adenoidlerin çıkarılmasından kaçınılmasını önerir.

Farklı enstrümanların kullanımı

Burun bademciklerindeki enflamatuar süreçleri çıkarmak için ışık, buhar, kuvars ve bir lazer kullanın.

Bioptron tedavisi

Bu cihaz polarize polikromatik ışık yayar. Adenoidlerin mukoza zarlarının hücresel bileşimini normalize etmeye yardımcı olur.

Bu lambayı 14 gün boyunca her gün kullanın. Seans süresi 4 dakikadır. Ön yıkamak için bir burun yıkamak gereklidir. Tedaviden sonra, nazofarinkste patojenik mikroflorayı neredeyse tamamen yok eder. Hastalığın relapsı en az 6 aydır ortaya çıkmaz.

Nebülizer ile tedavi

Bu tedavi yöntemi daha popüler hale geliyor. Yardımı ile ilaç doğrudan nazofarenkse iletilir. Ve ilaçların buhar durumu, bunların hızlı bir şekilde emilmesini sağlar.

Önemli! Feribotu sadece burnunla nefes almalısın. Çocuk sakin ve gergin olmamalıdır.

Bebekler için çeşitli ataşmanlarla donatılmış özel nebülizör türleri vardır. Bu, aerosol içindeki partikül boyutunu ayarlamanıza izin verir. Adenoidlerin tedavisi için, en büyük partikülleri oluşturan bir nozul gereklidir.

Önemli! Bu cihazla yapılan inhalasyonlar kesinlikle güvenlidir, buhar mukoza zarını yakmaz.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisini kullanmak cerrahiyi önleyebilir ve adenoidlerin işlevselliğini tamamen geri kazanabilir.

Bu tür bir fizyoterapi, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Lazer etkilenen alandan doğrudan etkilenir. Bu şişlik ve iltihapları gidermek için izin verir.

Önemli! Yöntem kesinlikle ağrısızdır ve hastanede kalış gerektirmez. Bu küçük hastalar için çok önemlidir.

Tedavi, 10-15 prosedürden oluşan bir kursla gerçekleştirilir. Yıldaki sonucu düzeltmek için 2-3 ders yapılmalıdır.

Bir başka etkili fizyoterapi formu kuvars tedavisidir. Ev kullanımı için kuvars lambaların bulunmasına rağmen, bir uzman yardımı ile benzer prosedürler uygulamak daha iyidir.

ilaç

Bu çeşit, vazokonstriktör spreylerin, hormonal ilaçların ve antibiyotiklerin kullanımını gösterir.

Hormonal ilaçlar

Burunda bademcikler tedavisi için en popüler hormonal ilaç Nazonex'dir. Doğal hormonlara benzer şekilde steroidlerden oluşur (benzer maddeler doğrudan vücutta üretilir). Bu sprey şişliği hafifletmeye ve ağrı semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

İlacın ana avantajı, mukoza zarına nüfuz edememesi ve kan içine emilmemesidir. Bu genellikle hormonal tedavi sırasında ortaya çıkan yan etkilerin görünümünü dışlar. Sprey sadece inflamasyon odaklarını ortadan kaldırmaz, aynı zamanda alerjik reaksiyon riskini azaltır.

Önemli! Herhangi bir ilacın (özellikle hormonal) kullanımına ancak bir kulak burun boğaz doktoruna danışıldıktan sonra izin verilir.

antibiyotikler

Antibiyotikler, yalnızca bakteri enfeksiyonu durumunda, ekim tankının burundan analizinden sonra belirlenir. İlaca alışmaktan kaçınmak için doktor, çocuğun daha önce aldığı antibiyotikler hakkında doktoru bilgilendirmelidir.

Adenit tedavisi için, aşağıdaki grupların antibiyotik kullanılır:

 • Penisilin türevleri - çok çeşitli uygulamalara sahiptir, düşük toksisiteye ve yüksek antibakteriyel aktiviteye sahiptir;
 • makrolitler - eritromisin içeren müstahzarlar;
 • sefalosporinler - yeni nesil dirençli ve aktif antibiyotikler.

Avasmis ile tedavi

Bu ilaç adenit tedavisi için etkili ajanlar arasında lider konumdadır. İltihabı giderir, mukoza zarının şişmesini azaltır. Karmaşık tedavide kullanılır.

İlaç 8 saat sonra harekete başlar. Bu ilaçla tedaviyi ritonavir ile birleştirmek imkansızdır (aşırı doz mümkündür). Spreyi kullanmadan önce, nazal pasajları mukustan serbest bırakmak gereklidir.

Önemli! 2 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Hormonal ilaçları ifade eder, bu yüzden bazı kontrendikasyonlar ve yan etkiler vardır.

Protargol tedavisi

Bu anti-enflamatuar ajan burun sinüslerini dezenfekte etmek için kullanılır. İlaç, önceden yıkanmış burun deliklerinde 2-4 damla damlatılır. Prosedür günde iki kez yapılır. Ortalama olarak, tedavi süresi 14 gündür. Çok kötü bir soğuktan bile kurtulmaya yardımcı olur.

Yan etkilerden ağızda artmış kuruluk, uyuşukluk ve baş ağrısına dikkat çekilebilir.

Dioksin tedavisi

Bu araç bir damla olarak kullanılabilir (eşit miktarlarda salin ile seyreltilir). Veya bir nebülizör yardımı ile inhalasyonlar için kullanın (salin 1: 4 oranı). Bu durumda çocuk, nazofarenksden solunum sistemine hızlı bir şekilde gelen mukusun akışından dolayı şiddetli öksürük gelişebilir.

Adenoidlerin tedavisi için damlalar

Çocuklar için damlalar doğal maddelerden oluşmalıdır.

Aşağıdaki ilaçlar en etkili olarak kabul edilir:

 • Kollargol (Protargol) - kolloidal gümüş içeren damlalar, nazofarenkste enflamatuar süreçleri rahatlatır;
 • Polydex, antibakteriyel, vazokonstrüktif ve antiinflamatuar bir maddedir.

Önemli! Dozu arttırarak iyileşmeyi hızlandırmaya çalışmayın. Bu, bağışıklığın bastırılmasına ve vücudun direncini azaltabilir.

Halk yöntemleri ile tedavi

Halk hekimliğinde, adenoidlerden ameliyatsız kurtulmak için yeterli sayıda reçete bulabilirsiniz.

karanfil

Karanfil sadece hoş kokulu bir baharat değildir. Ama aynı zamanda güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

 1. Karanfil yapmak için, 6 tomurcuk kaynar suya 130 ml koymalısınız.
 2. Yaklaşık 40 dakika ısrar edin (çözelti doymuş bir kahverengi renge dönüşmelidir).
 3. Alınan ilaç ile bir burun damlatmak için 2 damla her 2 saatte bir izler.

Ayrıca, bu çözüm ile gargara yapabilirsiniz.

Atkuyruğu, çeşitli patojenleri öldüren mükemmel bir bitkidir.

Adenit tedavisi için bir yıkama çözeltisi hazırlanmalıdır.

 1. Taze veya kuru atkuyruğu (13 g), su (215 mi) dökün.
 2. 8 dakika kısık ateşte pişirin.
 3. Her yıkama için 75 ml kaynatma gereklidir.
 4. Prosedür günde 2-3 kez yapılmalıdır.

Önemli! Böbrekler ile ilgili problemler varsa atkuyruğu alınamaz.

Aloe suyu

En uygun fiyatlı, sorunsuz ve verimli bir yol. Taze sıkılmış bitki sularına ihtiyacınız var. Yatmadan önce 1 damla damlatılmalıdır. Tedavi süresi 2 ila 12 ay arasında olabilir.

Deniz topalak yağı tedavisi

Bu ilaç, geleneksel tıp tarafından bile tanınmaktadır. Kan damarlarının güçlendirilmesine, mukus miktarının azaltılmasına, adenoid oluşumların emilmesine yardımcı olur. Sabahları ve 3 damla yatağa gitmeden önce damlatılmalıdır. Tedavi 19 gün boyunca yapılabilir.

Adenitin alevlenmesi durumunda, 4 ml taze sıkılmış sarımsak suyunda 3 damla deniz topalak yağı ilave edin. Bu çözelti her 4 saatte bir burun damlatılmalıdır.

Doğal bir antibiyotik ile tedavi - propolis

Propolis'in% 10 tentürünü alacaktır. Fabrikadan satın alınabilir. Veya kendiniz yapın - karışımı tutkal ve alkol karıştırın (1:10), 7 gün ısrar edin.

 1. Durulama solüsyonu hazırlamak için, 520 ml su içinde 3 ml tentür karıştırın.
 2. Bu günlük doz, 3 prosedürlere ayrılmalıdır.
 3. Her gün çözelti taze hazırlanmalıdır.

kırlangıçotu

Bu bitkinin zehirli olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle, dikkatli kullanın ve dozu aşmayın.

 1. Saflık (12 g) 950 ml süt ile doldurulmalıdır.
 2. Karışımı kaynatın. Soğuduktan sonra damla 3 damla.
 3. İşlemi tekrarlamak günde 5 kez olmalıdır.

Bu ilaç, ayrıca kompresler için de kullanılabilir. Buzağılara ve boğaza uygulanmalıdır.

Celandine ve St. John's wort ile yağlı bir çözüm

 1. John's wort ev yapımı eritilmiş tereyağı ile karıştırın (1: 4).
 2. Her 12 ml yağ karışımı için, kırlangıçotundan 12 damla meyve suyu ekleyin.
 3. İyi kapalı bir kaba boşaltın. Üniform bir emülsiyon elde edilene kadar çalkalayın.
 4. 2-4 haftada 2 damla gömün.

Önemli! Ailenin adenoidlerin iltihaplanmasına karşı bir yatkınlığı varsa - celandin içeren yağlı bir çözelti iyi bir koruyucu önlem olarak hizmet edecektir.

Tui Yağı Tedavisi

Tuyu da hayat ağacı olarak adlandırılır. Bitkinin uçucu yağları adenoidlerin tedavisinde çok yararlıdır. Mikropları öldürür, inflamasyonu hafifletir, vazokonstriktif etkiye sahiptirler. Ayrıca, thuya vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve nazofarenkste epitel dokularını geri kazandırır.

Bu bitkisel preparat ile tedavi için en az 6 hafta alın. Kurs 30 gün sonra tekrarlanmalıdır. Ajan 3 damla günde iki kez sindirilmelidir.

Önemli! Tedavide thuya yağı saf formda kullanılmaz. Homeopatik bir ilaç satın alınmalı ve bu maddenin% 15'inden fazla olmayan bir konsantrasyonu bulunmalıdır.

Meşe kabuğu

 1. Meşe kabuğu 16 g alın ve 8 g nane ve St John's wort ekleyin.
 2. Karışım arıtılmış su ile soğuk dökülür. Orta ateşe koyun.
 3. Kaynatma işleminden sonra 4 dakika pişirin. 60 dakika ısrar etmek. Şekil değiştirme.
 4. 8 gün boyunca günde 2 kez nazofarenks yıkamak için kullanın.

Bal halk hekimliğinde oldukça popülerdir. Burun bademciklerinin tedavisi için de yararlıdır.

En etkili araç, bal ve pancar suyu karıştırılarak elde edilir.

 1. Küçük boyutlu pancar pancarları. Suyu ayırın.
 2. Suyun 2 parçasında 1 kısım bal ekleyin. Bir saatin çeyreğini ısrar et.
 3. Ajan damla şeklinde kullanılır. Günde 5 kez ilaca 3-5 damla damlatılmalıdır.

Sülükler ile tedavi

Hirudoterapi, kronik olarak enflamatuar hastalıkların çoğunun tedavi edilmesinin unutulmamış bir yoludur. Sülükler, çok şiddetli adenit formlarıyla bile durumu hızla hafifletebilir. Tedavi uzun, ancak sonuç sadece mükemmel.

Modern tıpta özel olarak yetiştirilen siyah veya sarı sülükler kullanın.

Adenoidleri çeşitli şekillerde tedavi edebilirsiniz. Fakat zamanında önleme yapmak daha iyidir - öksürmek, vitamin hazırlıkları almak, temiz havada daha fazla zaman harcamak, spor yapmak.

Adenoidlerde burun içine ne damla

Adenoidit, enflamatuar sürecin bademcikleri etkilediği ciddi bir hastalıktır. Ameliyattan kaçınma arzusu birçok ebeveynin çeşitli konservatif tedavi yöntemlerini kullanmasına neden olur. Adenoidlerle yapılan damlalar, karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır ve bir KBB doktoru tarafından reçete edilmelidir.

Damla çeşitleri

Nazal spreylerin kullanımı ile konservatif tedavi, sadece adenoidlerin proliferasyonunun erken bir aşamasında kullanılır.. Hastalığın semptomlarını hafifletebilecek birçok sprey vardır.

Burundaki bu düşüşler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • kan damarlarını daraltın ve solunum fonksiyonunu kısaca yenileyin;
 • alerjik reaksiyonları bastırmak;
 • nazofarenksin mukoza yüzeylerini kurulayın;
 • şişliği azaltmak;
 • patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesini bastırır;
 • kuru mukoza zarlarını nemlendirir;
 • kalın bir sırrı seyreltin, ekstraksiyonunu teşvik edin.

Çoğu zaman, ilaçların tek bir özelliği vardır. Bununla birlikte, eczane ağlarında, bir kerede çeşitli işlevleri yerine getiren fonları bulabilir ve birleştirebilirsiniz; bu da onları bademciklerin büyümesine karşı mücadelede kullanabilmenizi sağlar.

Vazodilasyon damlaları

Vazokonstriktörler lenfoid doku gelişimini durduramaz ve iltihaplı bademcikler bebeğin yeme ve uyumalarını önlediğinde burunda belirgin şişlik ile reçete edilir. Bu spreylerin kullanımı ayrıca, burun yıkamadan önce ve aynı zamanda teşhis ve terapötik manipülasyonlar yapmadan önce tavsiye edilir.

Kullanılan ilaçların etkisi:

 • ödemde azalma;
 • bademciklerde enflamatuar sürecin uzaklaştırılması;
 • Çocuğun daha iyi nefes almasını sağlayan damarların daralması;
 • burnun içinden nefes almanın kısa bir özeti.

En ünlüler:

 • Naphthyzine çocuklar için iltihabı azaltır, serbest nefes almaya yardımcı olur. Aktif bileşen naphazoline'dir. 1 yıl boyunca çocukları kabul etmek için izin verildi.
 • Nazon bebeğim. 6 yaşından büyük çocuklara verilir. Ana maddeler antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan esansiyel yağlardır.
 • Aktif bileşenli oksimetazolin ile Nazivin. Doğumdan kullanılabilir. Kalıcı bir etkisi vardır - 10 saate kadar.
 • Otrivin. Ksilometazolin bazlı ilaç, tahrişi azaltır, burun yüzeyini nemlendirir. Kontrendikasyonlar - atrofik rinit, bireysel hoşgörüsüzlük.

Bu ilaçların eksikliklerinden not edilebilir:

 • uzun süreli kullanım, bağımlılığı provoke edebilir ve mukoza yüzeylerinde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir;
 • damarları daraltan ilaçlar, sadece semptomlara etki ederek hastalığı tedavi edemez;
 • Kursun süresi 7-10 günü geçmemelidir;
 • yan etkiler olasılığı vardır - burun kanaması yanı sıra alerjik reaksiyonlar;
 • Her bir sonraki sprey kullanımı, terapötik etkisinde bir azalmaya yol açar.

Nemlendirici Spreyler

Bu ajanlar, kuru mukoza zarlarını nemlendirmek için ve ayrıca birikmiş balgamdan burun geçişlerini kızarmak için kullanılır. En popüler listede şunlar vardır:

Spreyler bebeğe yatışmış bir pozisyonda verilmelidir: sadece ilacın iltihaplı bölgelere nüfuz edebilmesi için.

Ayrıca burun boşluğunu yıkamak için kullanılır:

 • sodyum klorür% 0.9;
 • tuz çözeltisi (100 g su başına 5 g);
 • hala maden suyu;
 • şifalı otlar (papatya, calendula, vb.) infüzyonları.

Nazal sinüslerin durulanması, iltihaplı rinit ile ve aynı zamanda enflamatuar sürecin alevlenmesi sırasında gerçekleştirilmez.

Çocuklukta yıkama prosedürü bir uzmana en iyi şekilde emanet edilir. Ev prosedürleri kullanılırken, orta kulakta, genellikle otitis media ile biten bir enfeksiyon olasılığı vardır.

Antibakteriyel ajanlar

Antibiyotikler, bir bakteriyel enfeksiyonun adenoidite katılması durumunda kullanılır. Gerekli hazırlık, burun boşluğundan bapsoseva gerçekleştirildikten sonra katılan doktor tarafından reçete edilir.

En sık atandı:

 • Isophra - sprey, çeşitli patojenik mikroorganizmalara karşı aktiftir. Kompozisyon Framicetin içerir.
 • Bioparoks. Aktif madde - fusafungin, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 2 buçuk yıl atandı. Tedavi süresi - en fazla 1 hafta, günde 3 kez 1-2 enjeksiyon. Bireysel hoşgörüsüzlük durumunda geçerli değildir.
 • Polydex. Şişliği giderir, enfeksiyonu baskılar, burun solunumu kolaylaştırır. Tedavi süresi 1 hafta, günde iki kez 2-3 damlatmadır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.
 • Sofradex, adenoidlerin tedavisinde kullanılabilen bir göz ve kulak çözümüdür. Framicetin bileşiminde sülfat içerir. Antibiyotik ek olarak, hormon içerir. Tedavi süreci - 1 hafta, günde 3 kez 2 instillations. 6 yaşın altındaki çocuklar için dikkatli olun.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için bu düşüşler, hem kombine tedavi hem de bağımsız ilaçlar olarak kullanılabilir.

Hormonal ilaçlar

Hormonal bir bileşen içeren ilaçlar, adenoidlerin tedavisinde geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Lokal olarak hareket ederek, spreylerin vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, bu nedenle küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Kümülatif etkisi nedeniyle, sürekli kullanım gerektirir. İstenmeyen reaksiyonlar listesinde - mukoza zarlarının kuruluğu, ayrıca kılcal damarların kırılganlığı artmıştır.

En popüler olanlar arasında:

 • Nasonex®. Alerjik kökenli adenoidit tedavisi için bir çare, lenfoid dokunun proliferasyonunu bastırır, adenoidleri azaltır. Aktif bileşen mometazon furoattır. İki yaşından büyük çocuklar için reçete edilir.
 • Fliksonaze. Aktif madde flutikazondur. Tek bir uygulama ile bir gün boyunca burundan nefes almayı normalleştirir. 4 yıldan itibaren tayin edildi. Randevu için kısıtlama - glukokortikosteroidlerin intoleransı, yan etkiler - burun kan, deri döküntüsü, yanma, baş ağrısı. Önerilen doz günde bir enjeksiyondur.
 • Avamys. En az bir ay boyunca kullanılır, terapötik etki 3 gün sonra hissedilebilir. 6 yaşından büyük hastalar tarafından kullanım için izin verilir. Yan etkilerden - burun kanaması, alerjik reaksiyonlar.

Bu damlaların düzenli kullanımı adenoidlerin çoğalmasını azaltacaktır.

Homeopatik ilaçlar

Adenoidit belirtilerini hafifletmek için homeopatik ilaçlara yardımcı olacaktır. Adenoidli çocuklar için bu tür damlalar doğal bileşimlerinde farklıdır, pratik olarak kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur..

Homeopati hızlı bir sonuç bekliyoruz: Tedavi, kural olarak, uzun bir zaman alır.

Doğru seçilmiş ilaç aşağıdakilere izin verecektir:

 • adenoidlerin büyümesini azaltmak;
 • şişlik ve iltihabı gidermek için;
 • enfeksiyonu ortadan kaldırmak;
 • yerel bağışıklığı arttırmak;
 • Lenf drenajını aktive eder.

En ünlü uyuşturucular arasında:

 • Lenfomyosot (sindirim için damla);
 • Sinupret;
 • mazı yağı;
 • Traumeel;
 • Echinacea compositum.

Çare seçimi bebeğin bireysel durumuna ve hastalığın klinik tablosuna bağlı olarak homeopat tarafından yapılmalıdır. İlacın kendi kendine uygulanması, sağlıksızlığa yol açabilir.

Diğer burun damlaları türleri

Listelenen ürünlere ek olarak, aşağıdakiler kullanılabilir:

 • Spreyler, temeli gümüştür. Protargol, mukoza yüzeylerini etkili bir şekilde kurutur ve dezenfekte eder, lokal iltihabı azaltır, bağışıklığı artırır. Bu nazik burun akıntısı için kullanılır. Bilinen başka bir çözüm, büzücü ve iltihap önleyici bir etkiye sahip bir antiseptik olan Collargol'dur. Toz, damla ve çözelti şeklinde satılmaktadır.
 • Bitki bileşenlerine dayalı ilaçlar, örneğin, Pinosol. Bu ilaç nane, okaliptüs yağı ve çam yağı içerir. Adenoidler ile Pinosol, solunum fonksiyonunu geri kazandırır, mukoza dezenfekte eder, bağımlılığı provoke etmez. Bununla birlikte, etkisi diğer araçlardan daha zayıftır.
 • İmmünomodülatörler - Nasoferon, IRS-19 lokal immüniteyi destekler.
 • Seyreltme spreyleri (Rinoflumucil) kalın mukusun ayrılmasına katkıda bulunur.
 • Adenoidit otitis media ile ilişkili olduğunda, Sofradex ve Otipax kullanılır.
 • Vibrocil - antialerjik sprey, daralma damarları, 12 aydan büyük çocuklar için reçete edilir.

Adenoiditi tedavi etmek oldukça zordur: hastalığın ihmal edilen aşamaları, sadece ameliyatla giderilebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden adenoidleri zamanında tedavi etmek gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki tıkaçlar nasıl çıkarılır? "Temizlik" birçok şekilde yapılabilir

Yazar: Alexey Shevchenko 16 Ekim 2017 23:39 Kategori: Daha uzun süre sağlık nasıl korunur? Günün vakti, blogun Alexey Shevchenko sevgili okuyucular "Yaşamın sağlıklı yolu." Herkes, günlük ağız hijyeni olmadan sağlığın korunamamasını bilir.

Flemin ile Flemoxin Solutab nasıl alınır

Flemoxin soluteab yetişkinlerde ve çocuklarda anjina tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Karmaşıklık farklı beş tür anjina vardır. Özellikle tehlikeli olan diğer organlara komplikasyonlar verebilen pürülan formudur.