Loading

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Angina ile boğaz için sprey - biz farklı ilaçları karşılaştırmak

Angina ile ana belirtiler bademcikler ve terleme yüzeyinde ağrı, şişlik, bakteri birikmesidir. Buna göre, mevcut şikayetler temelinde tedavi seçilmelidir.

Bademcik iltihabının tedavisinde, durulama ve püskürme şeklinde ve iç, yani tabletler, kapsüller ve enjeksiyonlar şeklinde lokal ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte, aerosol formları özellikle avantajlıdır ve ayrıca kullanıma uygundur.

Sprey Faydaları

Boğazdan gelen sprey tüm semptomları ortadan kaldırabilir. Her ilacın kendine özgü bir özelliği vardır. Spreylerin ilk ve en önemli avantajı, yerel olarak hareket etmeleridir.

Bu nedenle, etki neredeyse anında ortaya çıkıyor - ağrı, dokuların şişmesi ve terleme azalması. Bu durumda, ilacın bileşenleri kan içine emilmez ve böbrekleri, karaciğeri veya kalbi etkilemez.

Önemli bir avantaj, spreyi kullanmanın çok kolay olmasıdır. Enjeksiyonlarla ilgili söylenemeyecek ek prosedürlere gerek duymadığından evde veya başka bir yerde uygulayabilirsiniz.

Bu dozaj formunun dezavantajları, nazofarenkse keskin bir şekilde enjekte edilmesi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklarda aerosol kullanılması önerilmez.

Aynı zamanda, doktor bu özel tedaviye ihtiyaç duyduğundan eminse, ilk önce bir pamuklu çubukla uygulanabilir ve oral mukoza ile tedavi edilebilir.

Bazı sıkıntı da, spreyi uyguladıktan sonra, bir süre sıvı ve yiyecek almamaktır. Buna ek olarak, farklı etkilere sahip spreyler olmasına rağmen, bunlar sadece ana tedaviye eklerdir ve bunlarla sınırlı olmamalıdırlar.

İstenen etkiyi elde etmek için, aerosolün doğru bir şekilde seçilmesi önemlidir. Bu, hastanın yaşını, mevcut semptomları ve olası kontrendikasyonların bir listesini dikkate alır. Ayrıca, lokal uygulamaya rağmen, sprey kullanımı sadece doktor tarafından reçete edilmelidir.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

Angina ile boğaz için sprey antibakteriyel, analjezik veya antiseptik etkiye sahip olabilir. Bazı ilaçların çeşitli etkileri vardır. Ancak yine de, eczane ağında sunulan tüm araçlar, etkisine ve aynı zamanda amaçlanan hastaların yaşına bağlı olarak birkaç gruba ayrılabilir.

En çok antibakteriyel etkisi olan spreyler kullanılır. Onların avantajı, patolojinin, yani bakterinin nedenini ortadan kaldırmalarıdır.

Aynı zamanda, bu aerosoller böyle kontrendikasyonlar önemli listesinde, bakteri florasının tipi ve yan etkileri yüksek risk bağlı olarak tek tek seçenek olarak dezavantajları, bir dizi var. En yaygın olarak kullanılanlar şunlardır:

Etki, bileşiğine giren fusaphungin tarafından sağlanır. Özellikle catarrhal anjinada etkilidir. Daha karmaşık formlarda karmaşık bir tedavi olarak kullanılır. İlaç, alerjik reaksiyon ve ağız kuruluğu uyandırabilir.

Streptocide içerir. Hiçbir yan etkisi olmaksızın günde 3-4 kez uygulanır.

Sadece bakteriyel flora için değil, virüsler ve hatta mantarlar için de etkilidir. Aynı zamanda günde üç kez kullanılır. Yan etkiler tarif edilmez.

Yetişkinlerde listelenen ürünler, bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

analjezikler

Tonsillit sıklıkla boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Boğaz ağrısı sprey kullanarak kaldırabilirsiniz. Artı hızlı bir işlem ve kullanım kolaylığıdır, ancak sadece bir uzman için kullanılabilirler. Aşağıdaki aerosollerin ifade edilmiş bir etkisi vardır:

Fenol ve gliserin içeriği nedeniyle ağrıyı hızlı bir şekilde giderir.

Etki, tetrakain ve klorheksidin çözeltisine dahil olması nedeniyle elde edilir.

Aynı anda bir analjezik ve bir anti-enflamatuar ajan olan benzidin içeriğinin pahasına davranır.

Acıyı hızla azaltan kafur ve yağları içerir.

Spreyler, özellikle her iki saatte, özellikle hastalığın akut döneminde yeterince kullanılır.

Antiseptik ajanlar

Bademcillitin ana nedeninin bakteriler olduğu düşünüldüğünde, hastalığın ilk günlerinden antiseptik ajanların kullanılması önemlidir.

Düzenli sulama nedeniyle, bademcikler yüzeyinden mikroorganizmaları "yıkamak", böylece refahı iyileştirmek mümkündür. Yetişkinler için spreylerin aktif bileşenleri klorheksidin, biklotimol, heksetidin ve benzeri olabilir.

Bu tür ilaçların avantajı, uygulamanın sonucunun hemen fark edilir olmasıdır. Eksiler arasında sadece bu semptomatik tedaviyi vurgulamak ve sprey gibi tedavilerin yerini almamak önemlidir. KBB-uygulamalarında aşağıdakiler kullanılır:

Ana etken maddeye ek olarak heksetidin, okaliptüs ve levomentol içerir. Sadece antiseptik bir etki yapmaz, aynı zamanda iltihabı da giderir.

Aynı zamanda hexiethidine üzerinde çalışır, ancak bunun yanında çok miktarda yağ vardır.

Efik bikutimol içeriğine bağlı olarak elde edilir.

Bu popüler araç ayrıca boğazdaki ağrıyı tedavi etmek için de kullanılabilir.

Zaten bileşimle, yetişkinler için antiseptik aerosollerin çoğunun, bademcik iltihabı tedavisinde belirgin bir analjezik etki sağlayan yağlar içerdiği görülebilir.

Doğal ilaçlar

Listelenen tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda,% 100 doğal bileşime sahip aerosoller ayrı ayrı izole edilir. Bu, güvenlik, kontrendikasyon olmaması, en az yan etki olmak üzere tüm faydalar listesini sağlar.

Fakat antiseptik ilaçlar gibi bu spreylerle sınırlı tedavide edilemez.

Çoğu zaman doğal aerosoller aşağıdakileri kullanır:

Okaliptüs yaprağı ekstraktına dayalı bitkisel preparat.

Papatya özü ve aloe vera ilavesi ile deniz suyu.

Papatya, calendula ve adaçayı içerir.

Listelenen ürünler bitkisel bileşenlere sahiptir, bu yüzden uygulama alerjik bir reaksiyonu engellemeden önce.

Anjina tedavisinde iyot

Özellikle KBB-uygulamada iyot kullanılır. Fakat bu ilaçları kullanmak dikkatli olmalıdır, çünkü vücuttaki iyot miktarı tüm sistemleri olumsuz etkiler. Tonsillit popüler şunlardır:

 • Lugol;
 • Joks;
 • Yodovidon.
Tüm bu spreyler, hamile kadınların tedavisinde kontrendikedir.

Çocuklar için anjina ile spreyler

Özellikle dikkatli bir şekilde çocukta anjinin tedavisi için bir sprey seçmelisiniz. Göğüs iltihabı bu durumda sadece bir doktor tarafından tedavi edilir. Çocuğun yaşına bağlı olarak, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

 • 2 yıla kadar - Aqualor, Chlorophyllipt (solüsyon bir emzik veya pamuklu çubukla uygulanır);
 • 2-4 yıl - Bioparox, Oracet, Geksoral, Dr. Theiss, Lugol;
 • 4-6 yaş - Tantum Verde, Kamerun;
 • 6-12 yaş - Anti-angina, Stopangin, Hexaspree, Yoks, Jodovidon.

Uyuşturucu kullanırken, çocuğun durumunu izlemek ve anormallikler varsa, tedaviyi durdurmak ve yan etkilerden kaçınmak için doktora danışmak önemlidir.

Bir antibiyotik ile boğaz ağrısı ile sprey - uygulamak için gerekli olup olmadığını?

Diğer tedaviler arasında kulak burun boğazındaki eski kitaplar, antibiyotikli bir anjin spreyinin kullanılmasını önermektedir. Temel olarak, bu tür tavsiyeler Bioparox ile ilgilidir, çünkü Sovyet dönemlerinde bu tipin tek aerosolüdür ve bugün bile rakipleri yoktur. Ama!

Zaman değişiyor, doktorlar eski önerileri gözden geçiriyorlar, bilim adamları bakteri araştırıyor ve bazı ilaçlara tepki gösteriyorlar. Ve bu tür spreylerin imalatçısına karşı, modern tıp etkili bir tedavi olarak anjinadan bir antibiyotik ile aerosolü düşünmemektedir. Neden?

Antibiyotik spreyi boğaz ağrısına karşı etkili midir?

Tıbbi araştırmalar herhangi bir yerel antibakteriyel bakteriyel enfeksiyona karşı etkili olmadığını göstermektedir. Aynı Streptokok veya Staphylococcus aureus boğaz ağrısı neden ve böylece bademcikler derin dokularda bol miktarda çoğaltmak başarmış ise, antiseptik veya antibiyotik işe yaramaz olmasın, herhangi bir topikal antibakteriyel maddeler kullanılarak onları yok.

Streptococcus hemolitik, vulgar anjina'nın ana nedensel ajanı

Bu öncelikle antibiyotiklerin topik uygulama bakterileri yok edebilir bu miktarlarda hastalıklı doku birikmez gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Boğazdan gelen sprey, farinksin yüzeyine basitçe uygulanırsa, antibiyotiklerin çoğu, mukoza zarının yüzeyi üzerinde tam olarak kalacaktır ve enfeksiyon odağı içine girmeyecektir. Ayrıca, ilacın önemli bir miktarı sadece tükürük ile bademciklerden uzak yıkanacaktır.

Bademciklere gerçekten nüfuz eden aynı küçük miktardaki antibiyotiklerin enfeksiyon üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. dolayısıyla, Anjina'dan antibiyotikli aerosol hiç yardımcı olmaz.

Aynısı antiseptikler için de geçerlidir - Miramistin, Thuracilin, Lugol'un çözümü ve diğerleri. Bu fonlar sadece mukoza zarının yüzeyindeki bakterileri yok etmenizi sağlar, ancak bademciklerin içinde değil, dolayısıyla anjinle de işe yaramaz.

Ancak yararsızlığı ile, bir antibiyotik sprey zararlı olabilir.

Aerosollerin antibiyotiklerle tehlikeli kullanımı nedir?

İlk olarak, antibiyotik spreyler tehlikelidir, çünkü tam ve benzersiz etkili bir sistemik antibiyotiğin yerini almaya çalışırlar. Birçok hasta anjina Size antibiyotik almak gerekir, eğer içmek ve ağızda sıçrama ve bunun yerine tabletler spreyler satın alma daha iyi değil inanıyoruz.

Böyle bir yanlışlığı kabul ederseniz, boğaz ağrısı iyileşmez ve yüksek olasılıkla bazen komplikasyonlara yol açacaktır - çok tehlikeli.

Hastalık yanlış tedavi edildiğinde anjina (akut romatizmal ateş ve apseler dahil) komplikasyonlarının üçte birinden fazlası tam olarak ortaya çıkar. Özellikle, sistemik antibiyotikler spreyler veya halk ilaçları ile değiştirilirken.

Peritonsiller abse - tedavi edilmemiş bademcik iltihabının sık görülen bir komplikasyonu - gelişimin erken bir aşamasında.

aerosoller antibiyotiklerle bir başka tehlike de ağız boşluğu ve yutak dokularında normal mikroflorası inhibe olmasıdır. Bu mikroflora mantar gelişimine engel ve bunun imha (aynı zamanda mantar anjin denir) ağız veya faringomikoza ait pamukçuk yakalanma bir risktir. Bu, aktif maddeleri antifungal aktivitesi olmayan spreyler için geçerlidir.

Ağız boşluğunun kandidiyazı ile yumuşak damağa mantar saldırısı.

Sistemik antibiyotik tedavisi ile birlikte, anjinadan püskürtmek de tehlikeli olabilir. Antibiyotiklerin çok kullanım kandidiyazis (mantar enfeksiyonları) gelişimi için bir risk faktörüdür ve gökyüzünün yüzey veya boğaz spreyi böyle tedavisinin yararlı bakteriler altında kalan varsa, mantarlar kesinlikle rekabet eksikliği yararlanmak.

Ayrıca, antibiyotikli bir sprey alerjik reaksiyonlara, kusmaya ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu yan etkiler, tehlikeli olmamakla birlikte, ancak anjina ile istenmeyen bir durumdur.

2016 yılı Nisan ayı itibarıyla, Biopaprox Sprey'in kullanımına ilişkin izinler iptal edildi ve ürünün üreticisi bunu yayınlamayı durdurdu. Bu, ilacı kullandıktan sonra ölümcül bir sonucu olan birkaç anafilaktik şok vakasından kaynaklanmaktadır.

Belki de, bu nedenlerden dolayı Sovyet zamanlarında geliştirilen antibiyotik sprey türünün tek ilacı olarak kaldı? Sonuçta, eğer etkili olursa, girişimci eczacılar muhataplarının çoğunu kesinlikle serbest bırakacaklardır.

Gerçek bir antibiyotik sprey

Anjinadan bir antibiyotikle yapılan tek sprey Bioparox'dur. Aktif bileşen, yerel antibiyotik fusafungini içerir. Mukoza zarlarının yüzeyinden neredeyse tamamen emilim eksikliği ile karakterizedir, yani bademciklere nüfuz etmez ve enfeksiyonun odağında hareket etmez.

Demonte formdaki bioparoks şişesi

Fusafungin, Candida cinsinin mantarlarına karşı aktiftir, çoğu durumda mantar anjinine neden olur. Yani, bu spreyi kullanmak için antibiyotiklerle tedaviye paralel olarak, ağız veya farinksin kandidiyazı hastayı tehdit etmez. Bioparox uygulandığında, küf mantarlarının neden olduğu mantar anjinası gelişebilir.

Mikroskop altında genus Aspergillus mantarları

Bademcikler her 4 saatte bir yetişkinlerde ve 6 saatte bir çocuklarda bioparocks serpilir. Şişeye uygulandığında, uç konulur, ağzın içine mümkün olduğunca derin bir şekilde yerleştirilir ve dudakların etrafına sıkıca sarılır. İnhalasyon yapılır ve flakonun kapağına paralel olarak bir basınç uygulanır. Her bademcikte iki pshikada bir aerosol uygulamanız gerekir.

Bir haftadan fazla Bioparox kullanılamaz.

Diğer tüm aerosoller antiseptikler içerir (bunları antibiyotiklerle karıştırmayın) veya boğazda kullanım için tasarlanmamışlardır (örneğin, Isofra).

Boğaz tedavisi için Isofra kullanılamaz!

Antiseptik içeren spreyler

Bu ilaçların aktif maddelerinin prensipte zaten anjinaya neden olan bakteriyel enfeksiyonu etkilememesine rağmen, sıklıkla antibiyotikli spreyler olarak kabul edilir ve bunları hastalıkla tedavi etmeye çalışırlar. Bu isimleri bilin ve boğaz ağrısı ile tedavi etmeyin!

 1. Antineptik ambazone temelinde Faryngosept. Açıklamasında, uygulamanın 3-4 günündeki eylem başlangıcının belirtilmesi ilginçtir. Yaklaşık olarak aynı zamanda, anjinin akut periyodu doruğundan geçer ve biter. Yani, evde bu spreyin ne kadar etkili olduğunu kontrol edin, neredeyse imkansız;
 2. Ingoliptum timol temelinde. Ağız boşluğunun bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur;
 3. Antiseptik heksetidin ile Stopangin ve Hexoral. Candida cinsinin mantarları üzerinde hareket ederler ve bu nedenle anjinin mantar komplikasyonlarıyla mücadele etmek için kullanılabilirler;
 4. Fenol ile Orasept;
 5. Antiseptik klorobutanol hemidrat ile kamer;
 6. Miramistin, yaygın olarak bilinen bir antiseptiktir. Dokuların yüzeyini dezenfekte edebilir, ancak enfeksiyonla mücadele etmek iyi değildir.

Çok ünlü Tantoum-Verde spreyi, bileşiminde antibakteriyel bileşenler içermez. Anti-inflamatuar ilaç olarak kullanılır.

Benzer şekilde Chlorophillipt püskürtme içermeyen bileşenlerin (yani, doğrudan ağız), in vitro olarak, antibakteriyel aktivite kanıtlamış olan ve Ang Cı - analjezi için eşsiz bir yeteneği olduğunu lidokain ile püskürtün. Bu arada, hastalığın şiddetli semptomlarını hafiflettiği için anjinaya yardımcı olabilen Angal C'dir.

Doktor antibiyotikli bir şırınga spreyi reçete ederse ne olur?

Bu randevu güvenli bir şekilde göz ardı edilebilir. Bioparox'un anjinin tedavisine katkıda bulunduğuna dair kanıt, no. Yine de, eğer kabul edilirse antibiyotiklerle birlikte kullanmak gerekirse, büyük olasılıkla ve çok fazla zarar vermez. Fungal anjinin normal küf mantarlarından sonra ortaya çıktığı durumlar çok nadirdir ve büyük olasılıkla böyle bir komplikasyona, Bioparox kullanımı olmayacaktır.

Ama asıl şey - eğer gerçekten anjinaya sahipseniz, sistemik antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Ve zaten bu spreylere ek olarak herhangi bir sprey kullanılabilir.

Azitromisin anjinada sıklıkla kullanılan antibiyotiklerden biridir. Tam bir tedavi için üç tablet yeterlidir.

 1. Bir anjiyoten antibiyotikli bir sprey etkili değildir ve uygulamak işe yaramaz;
 2. Bu aracı gerçekten denemek istiyorsanız, sadece tabletlerde veya enjeksiyonlarda tam teşekküllü bir sistemik antibiyotik ile paralel olarak kullanabilirsiniz. Yine de, büyük bir olmasa da, ağız boşluğunun mantar lezyonlarını geliştirme riski nedeniyle bunu yapmak istenmemektedir;
 3. Üreticinin fikrine göre, anjin tedavisi için uygun olan tek antibiyotik sprey, Bioparox'dur. Diğer tüm ilaçlar antiseptik veya sadece anestetik ve anti-inflamatuar ilaçlar ile vasıtalardır.

Angina için doğru antibiyotik seçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Sprey işinin avantajları ve özellikleri

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Çeşitli spreyler

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

Antibiyotik içeren bir sprey

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Antiseptik ile spreyler

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Boğaz ağrısından sprey: türleri ve seçim kuralları

antibiyotiklerle kullanım spreyleri sırasında hasta onlar alerjik reaksiyonlar, mukozal ödem, aşırı duyarlılığı kuruluk ve ağızda yanma neden aerosollerin diğer kategorilere göre daha olasıdır, yani ilaçların bu grup "sorunu" olduğunu unutmamak gerekir. Bu ilaçlar 10 yaşın altındaki çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler için kontrendikedir.

ağrı kesiciler

Akut tonsillit hasta nedeniyle mukoza ve genişletilmiş bademcikler yüzeyinde enflamasyona boğazında şiddetli ağrı deneyimleri sık sık zor bu yüzden anestezi sprey sık terapötik aralıkta bulunan, içmek bile katı gıda yutmak ve bulur. Bu ilaçlar iltihabı rahatlatır, hassasiyeti azaltır ve ağrıyı azaltır.

 • Oracept (aktif maddeler fenol ve gliserin);
 • Kamerton (levomenthol, kafur, klorobutanol ve okaliptüs esansiyel yağı);
 • Anti-anjin (klorheksidin, tetrakain);
 • Tantum Verde.

Her biri sadece anestetik bileşenleri değil, aynı zamanda antiseptik bileşenleri de içerir, bu nedenle rahatsızlıktan kurtulur ve patojenlerin aktivitesini engeller.

antiseptik

Antiseptikler, enflamatuar sürecin başlangıcını önleyen maddelerdir, patojenik floranın hayati aktivitesine baskı yaparlar ve bunun, yüzey üzerinde aktif olarak çoğalmasını ve yayılmasını önlerler. Bu tür bileşenlere sahip olan aerosoller, kronik bademcik iltihabının sahipleri için bir önleme aracı olabilir ve ayrıca, bunların etkisini korumak için antibiyotikli spreylerden sonra kullanılır.

Antiseptik sprey içerir:

Farklı aktif maddeler içerirler, bu yüzden seçimleri doktora emanet edilmelidir. Antiseptik ek olarak, aerosoller genellikle anti-enflamatuar ve anestezik bileşenler içerir, bazen ilacın etkisini artıran bitki özleri veya uçucu yağlar vardır.

Doğal ilaçlar

Doğal bir yapıya sahip boğaz ağrısından bir boğaz için spreyler, ek tedavi olarak kullanılmakta olup, bağımsız olarak, bir iltihaplanma sürecinin kaynağını ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Bu ürünler arasında, anti-enflamatuar ve hafif antiseptik etkiye sahip olan bitkisel özler ve uçucu yağlar yer alır, bunların bazıları doku onarımı sürecini hızlandıracaktır.

Iyot ile

İyot, taze yaraları ve kesikleri tedavi etmek için kullanılan popüler bir antiseptiktir ve temelindeki spreyler ilk aşamada anjina ile baş etmede mükemmeldir. Bu madde sadece bakterisit olmakla kalmaz, aynı zamanda antiviral ve antifungal etkiye de sahiptir, bu yüzden bu ilaçlara dayanan ilaçlar, antibiyotikli aerosollerin aksine, çok daha çok yönlüdür.

Antiseptik etkiye ek olarak, iyot, farinksin mukoza zarındaki iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca bademciklerde lakenin daralmasına katkıda bulunur. Angina sırasında genişlerler, sonuçta çürümeye başlayan bakteri yaşamının ürünlerini toplarlar, hoş olmayan bir koku ile mukozada beyaz bir tabaka oluşur. Görünümünü temizlemez veya engellemezseniz, iltihap ve rahatsızlık artacaktır.

İyodine dayalı spreyler arasında Lugol (bu ilaç ayrıca pamuk çubukla bademciklere uygulanan gliserin içeren bir çözelti şeklinde de bulunur), Jox ve Yodovidon içerir. İlk ilaç bir "klasik", uzun süredir kullanılmış ve son ikisi daha modern. Lugol üzerinde Jox ve Jodovidon'un avantajı, bileşimindeki iyodun aktif formda olması ve moleküler formda olmaması, dolayısıyla daha etkili olmalarıdır.

Çocuklar için

Çocukların bağışıklık sistemi daha savunmasızdır, onların yararsızlıkları da, soğuk mevsimde su birikintilerinde atlamalarına ya da şapka olmadan koşmalarına izin veren, onların KBB organlarının hastalıklarının daha yaygın olduğu, onların yararsızlıklarına da katkıda bulunur. Eğer anjina bir çocukta gelişirse, boğaz için bir sprey seçimi daha dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir, çünkü bunların çoğu aktif mukozaya iltihabı arttırabilir ve farenksin şişmesine neden olabilir.

Hazırlık, bir çocuk doktoru tarafından seçilmelidir, ancak eğer ziyaret etmek için bir fırsat yoksa, ebeveynler akut tonsillitten güvenli aerosoller bilmelidir.

Çocuklar için angina spreyleri grubu şunları içerir:

 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Lugol;
 • Hlorafilipt;
 • Geksoral;
 • Miramistin (3 yaşın üzerindeki çocuklar için);
 • Tantum Verde.

Bu ilaçlar antiseptik içinde daha yumuşak bir etki içerirler ve iltihabı gidermek ve mukozanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar. Aracı kullanabileceğiniz, çocuğun asgari yaşına dikkat etmeyi seçerken.

Sadece anjinalı bir çocuk için doğru spreyi seçmek değil, aynı zamanda uygulamanın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. 1 yaşından büyük çocuklar bademcikler 1-2 tıklama ile sulanabilir, ancak bebekler için bu yöntem uygun değildir, yanakların iç yüzeyine püskürtülenler veya üzerine püskürtülen bir nipel vermelidirler.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Bağımsız olarak antibiyotikli spreyleri seçemezsiniz, çünkü patojenin türünü ve türünü bilmeniz gerekir (bu, laboratuarda hastanın mukoza zarından bulaşma bakteriyel kültürüyle yapılır), aktif maddeye karşı direncin varlığı ve diğer faktörler. Ayrıca, analjezik ve çocuk aerosollerini kendiniz satın almanız tavsiye edilmez.

Sprey seçimi, hastanın boğazından gelen yayma kültürü ile ilgili bir laboratuvar çalışmasının verilerine ve ayrıca tarihine dayanır - doktorun önce hastadan öğrenmesi gereken bir dizi semptom. Bir diğer önemli adım, bir şırınga spreyi (atrofik farenjit, bronşlarda obstrüktif süreçler, gebelik) kullanımının kontrendikasyonlarının kontrol edilmesidir. Bundan sonra, tedaviye başlayabildiğinizden sonra, ilaçlara ve bazı maddelere alerjinin varlığından haberdar olmanız gerekir.

Hastanın anjinada farklı semptomlar yaşadığı durumlarda (rahatsızlık, şiddetli iltihaplanma, vb.), Örneğin analjezikler ve antiseptik gibi kombine etki ile spreylerin tercih edilmesi daha iyidir.

Geleneksel tıbbın rakipleri ve sadece doğal ilaçların sevgilisi olan bir doktor, anjina'nın zamanında tedavi edilmeden pnömoniye kadar komplikasyonlar verebileceği ciddi bir enflamatuar hastalık olduğunu uyarmalıdır.

Zayıf etkiye sahip bitkisel preparatlar, patojenik farryngeal florayı yok etmeye yardımcı olmayacaktır, bunların kullanımı sadece hastadan ve doktordan zaman alacaktır, o zaman güçlü ilaçların yardımıyla akut tonsillit ile savaşmak zorunda kalacağız. Angina için ilaçlar hakkında daha fazla bilgi →

Bir sprey şeklinde anjin gelen ilaç, enflamatuar sürecin karmaşık ve hızlı tedavisi için gerekli olan lokal aksiyonun etkili bir aracıdır. Aerosollerin birçok avantajı vardır, bu nedenle emilmeleri veya durulama sıvıları için tabletlerden daha sık reçete edilirler.

Farklı tipte spreyler vardır, bunların seçimi hastanın yaşadığı semptomatolojiye, patojenik mikroorganizmanın türüne, hastanın yaşına ve durumuna da önemli bir rol oynar. Bağımsız olarak antibiyotikli aerosolleri seçemezsiniz, ayrıca doktorunuza danışarak, analjezik ve anti-enflamatuar etki gösteren ilaçlar satın almanız tavsiye edilmez.

Ilk doktor

Boğaz ağrısından en iyi sprey

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Çoğu antiseptik sprey, ek bir bileşen olarak analjezik içerir. Bu soğutma etkisi veya sentetik analjezikler (Lidokain, klorobutanol, tetrakain, vb) (kafur, okaliptüs, nane yağı) doğal bileşenler olabilir.

Hastanın angina ile boğazda şiddetli ağrı varsa, belirgin analjezik etkisi olan bir sprey kullanmaya değer.

İyot bazlı ilaçları tercih eden hastalar için aşağıdaki spreyler seçilebilir.

Doğal bileşenlerden ilaçlarla tedaviyi seçenler, spreyler yapacaklar.

Lokal tedavi şemasında anjina ile boğazdan sprey yaygın olarak kullanılır. Bireysel tercihleri ​​ve ağrı sendromunun şiddetini dikkate alarak bunu seçin. Kullanmadan önce, çocuklar bir doktora danışmalıdır.

Boğaz hastalıklarını tedavi ederken, boğaz ağrısından doğru etkili spreyi seçmek çok önemlidir. Sonuçta, bu genellikle hastalığın karmaşık terapisinde kullanılan diğer farmasötiklerin kullanımının etkililiğine bağlıdır, çünkü eylemleri birbiriyle ilişkilidir.

Etkili bir sprey olması gerektiğini anlamak için, bu tür fonların eylem mekanizmasını anlamalısınız. Bazıları öncelikle anestezi olmaları gerektiğine inanıyor. Gerçekten de anjina ile anestezi önemlidir.

Spreyler, bileşimlerinde patojenik mikroorganizmaları yok eden ve yenilerinin ortaya çıkmasını önleyen bakterisidal bileşenlere sahip olmalıdır. Bu yüzden aerosolü ağzın arkasına ve bademcikler üzerine püskürtün. Hastalığa neden olan bakterilere karşı doğal bir bariyer görevi görürler, ancak belirli sayıda mikroplar üzerinde kalır ve bu nedenle bu bölgenin tedavisi çok ciddi olmalıdır. Bu spreyler de iyidir - püskürtüldüğünde, bakterisidal ve antifungal bileşenler içeren bir sıvı yutulduğundan daha geniş bir alana düşer.

Aerosol tedavisinin diğer avantajları nelerdir? Bu seçenek bebeklerin tedavisi için idealdir. Gerçek şu ki küçük çocuklar genellikle boğazlarını düzgün bir şekilde durulamamaktadır, ancak yine de tabletleri çözememektedirler. Bu nedenle, bu durumda aerosoller aktif maddeleri etkilenen bölgeye hızlı bir şekilde iletmeye yardımcı olur.

Boğaz için spreylerin kullanımı herhangi bir özel beceri gerektirmez, onlara ekleri basit tasarımlarıyla ayırt edilir.

Spreylerin avantajları şunlardır:

 • uygun fiyat;
 • Kompresyonun kompakt şekli: spreyleri olan şişeler küçük boyutlu, bir çanta veya cepte giyilebilir, böylece işte veya enstitüde kullanımı kolaydır;
 • Okul öncesi çocuklar için kullanıldığından dolayı, nispeten güvenli kompozisyon, yani, 3 yaşından itibaren;
 • 2-3 kür tedavi için yeterli olması gereken yeterince büyük bir hacim;
 • evrensel bir hareket ilkesi, hangi spreylerin nazofarenksin herhangi bir hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanıldığı için.

Böyle bir spreyle işlemin başarılı olması için, multivitamin preparatları eşzamanlı olarak alınmalıdır. Hangi kompleksin seçileceği ve hangi dozda uygulanacağı konusunda doktorunuza danışmaya değer. O ilacı yerine olabilecek başka fizyoterapi reçete: Hasta doğru doktorun söylediği şemasıyla her şeyi yapar ve iyileştirme meydana gelmezse, o zaman bir doktora için daha fazla zamana ihtiyacım var.

Ayrıca, spreylerin birtakım dezavantajları olduğu belirtilmelidir. İlk olarak, semptomların uzaklaştırılması ile sınırlıdır yerel fonlar olarak değil gibi birçok ilaçlar hala - onlar için yüzeyde oyalanmak mikropları yok edebilir, etkilenen bölgeyi uyuşturmak, ancak bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için antibiyotik gerekir ve olabilir virüsün tedavisi - antiviral ilaçlar.

Spreylerin bir başka dezavantajı, aerosolü oluşturan tek tek bileşenlere karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasıdır. Ancak, ilaç almayı bıraktığınızda alerji derhal durur.

Spreylerin başka bir dezavantajı var. Her ne kadar sağlık sistemi ile ilgilidir. Bu fonlar çok ekonomiktir, nispeten ucuzdur ve her eczanede satılmaktadır. Bu nedenle, bazı insanlar bu ilaçları doktorlara ziyaret etme gereğini göz ardı ederek kendilerine reçete ederler. Sonuç olarak, boğaz ağrısını "iyileştirir", yani semptomları ortadan kaldırırlar. Ama aslında hastalığın nedenleriyle savaşmazlar.

Boğaz için her sprey, bileşimi ile ilişkili özelliklere sahiptir - ona ve yaklaşık doza ve kullanımının nüanslarına bağlıdır. Ancak, bazı genel kurallar vardır. İlk olarak, tedavi genellikle kısa kurslarla yapılır. İkinci olarak, ilacın tam dozu, yaş, sağlık durumu ve diğer bazı faktörler göz önüne alınarak, katılan hekim tarafından belirlenmelidir. Ortalama olarak, çoğu spreyin günde iki kez boğazda sıçraması tavsiye edilir ve bu ilaçların yerel bir etkisi olduğundan, bu bir yemekten sonra yapılmalıdır.

Hem eski hem de yeni ilaçların çoğu 5 günden fazla sürmemesi için reçete edilir. Uzun süreli anjina ile, doktor ilacın süresini artırabilir veya başka bir reçete yazabilir. Gerçek şu ki, herhangi bir farmasötik ürün, bir dizi yan etki ve kontrendikasyona sahiptir. Ve ne kadar uzun kullanılırsa, ortaya çıkacakları risk o kadar yüksek olur.

Bu veya bu aerosolün sahip olduğu kontrendikasyonların listesi de ilacın kimyasal bileşimi ile ilgilidir ve ana aktif maddeye bağlıdır. Fakat genel olarak, ana sınırlamalar hamilelik ve emzirme, kardiyovasküler sistem hastalıklarıdır. Gerçek şu ki, birçok spreyi aynı bileşeni içerir - benzokain. Novocaine gibi davranan analjezik, oldukça etkili bir ilaçtır. Ancak ciddi yan etkileri vardır. Örneğin, benzokain kalp ritmini etkiler, ağır vakalarda, sadece yavaşlamasına değil, hatta nefes almayı durdurur. Kardiyovasküler sistemden komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, bir doktora danışmanız ve kendinizi bir ilaç reçete etmeniz gerekmez.

Spreylerin kullanımı ile ilgili iki önemli nokta ilacın süresidir (zaten açık bir tesis kullanmaya başlamadan önce, gecikme olmadığından emin olmanız gerekir), ayrıca ürünün saklanma yöntemi. Ortalama raf ömrü yaklaşık iki yıldır. Kesin tarih genellikle pakette yazılır. Depolama yöntemine gelince, bu an tüm spreyler için aynıdır: direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdırlar.

Bu uyuşturucu grubu uzun bir süredir iç piyasada ortaya çıktı. Bazıları kendilerini iyi kanıtlamayı başardılar, onlar nesiller için bilinir. Diğer ilaçlar şu ana kadar yenilikler.

Ingalipt - çeşitli ilaç firmaları tarafından üretilen ve uzun süredir piyasada bulunan bir ilaçtır. Aktif maddeleri sülfonamid grubuna aittir. Onlar eskimiş kabul edilir, ama hala kullanılır. Okaliptüs, nane ve timol esansiyel yağı içerir. Bu aerosolün tek kontrendikasyon hamilelik ve emzirme olduğunu. 3 yaşın altındaki çocuklara verilemez.

Aqualor aloe vera ve Roma papatyası tabanındaki bir spreydir. Güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Güçlü bir antiseptiktir. Buna ek olarak, deniz suyu temelinde üretildiği için, sprey rejenerasyon ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kaşıntıyı ve kuruluk hissini de ortadan kaldırır. Bazen diğer hastalıklar için kullanılır. Örneğin ağız boşluğundaki stomatit ve diğer mukozal bozukluklarla.

Angina'dan en yaygın spreylerden biri Lugol'dur. Bu sprey, belirgin antibakteriyel etkisini sağlayan iyot içerir. Mantarlara karşı etkilidir. Bu ilacın avantajı onun güvenliği, pratikte alerjiler dışında, hiçbir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, kullanımının kontrendikasyonları vardır. Bunlar endokrin sisteminin bazı hastalıkları olup iyot, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğuna karşı artmış duyarlılık göstermektedir. Lugol günde 6 defa kadar kullanılır. Ama artık kullanamazsınız, çünkü doz aşımı laringospazmaya neden olabilir veya bir solunum yolu yakabilirsiniz. Ayrıca, iyot sadece evrensel bir bileşen gibi görünüyor. Aslında, amonyum bileşikleri ve çeşitli esansiyel yağlar içeren preparatlarla birleştirilmez.

Popüler bir ilaç Bioparox'dur. Aktif madde olarak bu sprey, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip fusafungin içerir. Böylece, bu bir kombine versiyonudur - bir antibiyotikle birlikte klasik bir sprey. Aynı gruba bir antibiyotik içeren Geoxoral aittir. Hemostatik ve balgam söktürücü eylemi bile var. Her iki ilaç da aynı kontraendikasyonlara sahiptir: hamilelik ve emzirme. Yan etkisi de aynı olacaktır: alerji. İlaç 2 yıl boyunca saklanır.

Çocuklar için, kuvvetli bileşenler olmaksızın, daha yumuşak maddeler kullanılır, genellikle antiseptik bileşenler ve çeşitli bitki özleri içerirler.

Örneğin, bu, Tantum Verde'nin bir preparasyondur. Bu, indazoller grubundan bir aktif maddeye dayanan steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç ile bir antiseptik kombinasyonudur. Böyle bir bileşimin tüm göreceli güvenliği ile (ve hamilelik sırasında bile kullanılabilir), oldukça ciddi kontrendikasyonları vardır. Bu sprey (daha kesin olarak, aktif maddeleri) iltihaplı dokularda birikme eğilimindedir, daha sonra böbrekler yoluyla ve daha az ölçüde sindirim sistemi yoluyla atılırlar. Bu nedenle, bu ilacın kullanımına yönelik kontrendikasyonlar çeşitli böbrek hastalıklarıdır (örneğin, fenilketonüri). Ayrıca, bir alerji mümkündür. Bu ilaç 2-3 günde bir, yani günde 4 defa kullanılabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar - birden fazla enjeksiyon değil. Aşırı dozda ilaç yoktu.

Çocuklar için başka bir sprey Collustan'dır. Bu antiseptik bir ilaçtır. Aktif maddesi, çeşitli yollarla yaygın olarak kullanılan yaygın bir antiseptik olan klorheksidindir. Bu preparatta, amilin ve mentol ile birleşerek ferahlatıcı ve nemlendirici bir etki sağlar. Bu ilacın% 1'ine kadar emilen kan, bu yüzden güvenlidir. Ayrıca, 2,5 yaşından itibaren çocuklara da alınabilir - bu, diğer ilaçların çoğundan daha erken. Doğru, hamilelik ve emzirme döneminde güvenlik ile ilgili çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilacın kullanımı ile tedavi süreci 7-10 gündür. Doz - günde 3-5 enjeksiyon. Doz aşımı durumunda laringospazm oluşabilir. Bu prensipte evrensel bir çözümdür, ancak iyot ve içeren müstahzarlar ile birleştirilemez. İlacın depolanması için özel şartlar yoktur. Sadece güneşte tutup yüksek sıcaklıklara maruz bırakamazsınız. Raf ömrü - 3 yıla kadar.

Bu tür ilaçların çoğu antiseptik olmasına rağmen, hepsi evrensel değildir. Ve bademcik iltihabı özel bir yaklaşım gerektirir, çünkü anjinin devamı olarak gelişir ve sıklıkla kronik bir forma dönüşür. Bu durumun önlenmesi gerekir, çünkü peptik ülser de dahil olmak üzere diğer kronik hastalıklar bundan gelişir.

Tonsillit genellikle bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkilidir ve tedavisi aynı zamanda antibakteriyel, antiviral ve antiseptik özelliklere sahip bir ilaç gerektirir. Bu ilaç, mantarlara karşı bile etkili olan Miramistin Sprey'dir. Ek olarak, vücudun doğal bağışıklığını arttırır ve patojenik bakterilerin antibiyotiklere karşı direncini azaltır, böylece kompleks terapide iyi bir şekilde kullanılır. Bu spreyin özellikle iyi bir sonucu, streptokoklara ve stafilokoklara, yani en sık olarak bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı patojenleri olarak hareket eden bakterilerle mücadelede göstermektedir.

Miramistin'in avantajı, neredeyse kontrendikasyonlardan yoksun olmasıdır. Dikkati hak eden tek şey, ilacın bireysel bileşenlerine kolay bir alerjik reaksiyon olarak boğazda bir miktar yanma hissidir.

Akut tonsillit veya bademcik iltihabı, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

 • hamileliğin ilk üç ayında;
 • 8 yıla kadar çocuklar;
 • atrofik farenjit ile.

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Bir sonraki videoda - angina hakkında hala gerekli ve önemli bilgiler.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Bademciklerin akut inflamasyonunda, hastalar genellikle reçete edilen antibiyotiklerdir. Bununla birlikte, hastalığa şiddetli ağrı ve yutma güçlüğü eşlik ettiği için, etkilenen bölgenin lokal tedavisi de gereklidir. Bugüne kadar, özel spreylerin kullanımı semptomatik tedavi için en iyi seçenektir.

Sprey, sıvıyı mekanik bir pompa ile püskürten bir cihazdır. Bu tür bir preparasyon ile şişedeki basınç, atmosfer basıncına karşılık gelir. Başka, çok benzer bir ilaç türü vardır - aerosol. Bununla birlikte, flakonda aşırı basınç oluşturarak sıvıyı püskürtür. Bu araçlar arasındaki bir başka fark - püskürtme sprey büyük parçacıklar.

İlaçların sprey şeklinde sahip olduğu asıl amaç, rahatsız edici hisleri azaltmaktır. Ayrıca, kompozisyonlarına bağlı olarak, başka özelliklere de sahip olabilirler:

 • mukoza zarını temizler ve nemlendirir;
 • yara iyileşmesini ortaya çıkarır ve ayrıca mukoza zarlarını geri yükler;
 • iltihaplı alanları şifalı bitki özleri ile tedavi etmek;
 • uyuşturmak için.

Sprey uygulamasında karmaşık bir şey yok

Çoğu zaman, boğazdan gelen sprey ayrıca bileşimde antiseptik bileşenlere sahiptir. Bu nedenle, patojenik mikrofloranın büyümesini yok etmeden yavaşlatır. Ayrıca, mantar ve bazı virüsler üzerinde zararlı bir etkisi olan ilaçlar da vardır. Ancak, temel olarak bu ilaçların sadece temel tedaviyi tamamladığı göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalık ile başa çıkmak için bağımsız olarak (anjinin kolay bir şekli olsa bile) sadece bileşimde antibiyotik içeren sprey olabilir. Diğer tüm durumlarda, sadece karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılır.

Bu tür ilaçlarla donatılmış çok çeşitli özelliklere ek olarak, başka avantajları da vardır:

 1. Dozu izlerken sıvıyı püskürtmek amaçlanabilir.
 2. Bu rahat ve hızlı.
 3. Tedavi sadece evde değil, başka yerlerde de yapılabilir.
 4. Onları günde üç defadan fazla uygulamaya gerek yoktur.
 5. Anjina'nın rahatsız edici belirtilerini ortadan kaldırabileceğiniz geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Her şeyden önce, boğazda boğazda 3 yaşın altındaki çocuklara sprey uygulayamayacağınızı hatırlamanız gerekir. Bu, solunum yollarının şişkinliğinin artması riskinden kaynaklanmaktadır. İlaç bir doktor tarafından reçete edilmiş olsa bile, ve ebeveynler, çare bileşenlerinin kesinlikle zararsız olduğuna ikna olmuşlardır, 3 yıla kadar, sadece boğaz ağrısından bir spreyi sadece çocuklar için özel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, emzik veya yanağın iç yüzeyine az miktarda uygulanır.

Yetişkinlerin ilacı kullanmadan önce doktorlara danışması gerektiğini de belirtmek gerekir. Sonuçta, bazılarının aktif maddeleri hamile veya emziren kadınlara, şiddetli karaciğer ve böbrek hastalığına, astımlılara, alerjilere karşı kontrendikedir. Ayrıca, obstrüktif bronşit hastası olanlar için birçok fon yasaklanmıştır. Hastalığın şeklini sadece bir uzman belirleyecek, belirli bir vakada ve dozda gerekli ilacı bireysel olarak alacaktır.

Dikey olarak - prosedür sırasında spreyin doğru yeri

Bu ilaç formunu uygularken gözlenmesi gereken başka kurallar da vardır:

 1. Mümkünse etkilenen bölgeyi etkileyebilecek kadar uzun süre, sulama yemekten sonra yapılmalıdır. İlaveten, ilacın her kullanımından en az bir saat sonra, sigara içmeyi, yemek yemeyi veya içmeyi bırakmalısınız.
 2. Şişeyi, eğilmeden veya çevirmeden, dik olarak dik konumda tutmak için çok önemlidir.
 3. Daha sonra, derin bir nefes almanız ve soluma gecikmesi durumunda ilacı spreyleyin. Ve doğrudan değil, sağa ve sola kayma ile. Bu yüzden çare bademcikler üzerine düşecek.
 4. Tüm başvuru süresi boyunca, belirtilen dozajı geçmemek için kullanım talimatlarını kesinlikle uygulamanız gerekir.

İlaç maliyetlerini kullanmaya başlamak için bileşenlerine karşı bireysel bir duyarlılık olmadığından emin olmak için küçük bir doz. Bunun için, örneğin, ilk önce yanağın iç yüzeyine sıvı enjekte edebilirsiniz. Alerjik reaksiyon belirtileri (kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık veya şişlik) yoksa - pshikalka daha fazla kullanılabilir.

Bugüne kadar, üreticiler birçok çeşit sprey üretmektedir. Reçetesiz ilaçlar ve herhangi bir eczanede satılmaktadırlar. Bununla birlikte, sadece uzman en uygun varyantı seçmelidir. Akut bademcik iltihabından sonra - hastalık sadece tatsız değil, uygun tedavi olmadan da komplikasyonları açısından oldukça tehlikelidir.

Bu kategorideki en popüler ilaçlardan biri, antibiyotik fusafungini içeren Bioparox'dur. Bu ilacın anti-inflamatuar özellikleri vardır ve kompleks tedavi rejimlerinde aktif olarak kullanılır. Ayrıca, anjinanın kataral formunda bağımsız olarak da reçete edilebilir.

Ancak, Bioparox kullanmadan önce şunları dikkate almanız gerekir:

 • ilaç üç yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır;
 • alerjik reaksiyonlara neden olabilir;
 • Bazen ürün yan etkilere, örneğin ağızda kuruluğa veya yanma hissine neden olur.

Bu tür spreyleri uzun süre kullanamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle, eğer tedavi iyileşmeye yol açmıyorsa - ilacı ve tedavi yaklaşımını değiştirmek gerekir.

Bileşiminde bu kategorinin anlamı, örneğin bikutimol, klorheksidin veya heksetidin gibi farklı tiplerde antiseptik maddelere sahip olabilir. Etkileri doğal yağlar ve ekstreler ile artırılmıştır. Antiseptiklere ek olarak, anjinden böyle bir sprey sıklıkla analjezikler içerir. Analjezik bileşenler, sentetik (tetrakain veya lidokain, klorobütanol) veya doğal, örneğin okaliptüs, nane veya kafur yağı gibi doğal olabilir.

Bu kategoriden en popüler spreyler şunlardır:

 1. Geksoral, mantar ve bakteri enfeksiyonlarının patojenleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Hamilelere kontrendike değildir, ancak üç yaşın altındaki çocuklar bunu kullanmamalıdır.
 2. Sprey Stopangin temelini antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan heksetidin. Buna ek olarak, çeşitli esansiyel yağlar (portakal, okaliptüs, nane, anason, sassafras), bir gliserol zarfı içerir. 6 yaşından büyükler ve yetişkinler için önerilir.
 3. Ana aktif bileşeni biclutymol olan Hexaspree, yetişkinler, hamile veya emziren kadınlar ve 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir.

Bir hasta şiddetli boğaz ağrısından endişe duyduğunda, doktorlar analjezik içeren ilaçlar kullanılmasını önermektedir. Boğazdan etkili bir spreyi bu kategoriden seçerek, bu gibi yollara dikkat etmek gerekir:

 1. Gliserin ve fenol içeren Oracept, mukoza zarını yumuşatır, tahrişi hafifletir, anestezi yapar. 2 yıl boyunca hem yetişkinleri hem de çocukları uygulayabilirsiniz.
 2. Anti-angina klorheksidin biglukonat, gliserol ve tetrakain içerir. 10 yaşında hastalar tarafından kullanılır.
 3. Cameton, okaliptüs, kafur, klorobutanol ve levomentholün bir araya getirildiği karmaşık bir üründür. Henüz 5 yaşında olmayan çocuklar için uygun olmadığını belirtmek gerekir.
 4. Tantum Verde, yetişkinler ve üç yaşın üzerindeki çocuklar için önerilir. Bu ilacın ana aktif bileşeni nonsteroidal anti-enflamatuar madde benzadamindir.

Eğer hastanın iyotu veya tiroid bezinin işleyişi ile ilgili bireysel bir duyarlılığı yoksa, boğaz ağrısının tedavisi için karmaşık tedavi aşağıdakiler temelinde reçete edilebilir:

 1. Anjina Lugol gelen sprey gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri bastırır. Mantarlarla mücadelede de etkilidir. Ancak, bu sprey, antiseptik özellikleri zayıflattığı için tiyosülfat, amonyak veya uçucu yağ içeren ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda kontrendikedir, 3 yaşın altındaki çocuklar.
 2. JOX'in hazırlanmasında ana bileşen Povidon-iyodindir. Doğrudan mikroorganizma proteinleri üzerinde hareket etmesinden dolayı çok çeşitli antimikrobiyal etkilere sahiptir. Ek olarak, anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bu sprey ve allatonin içinde yer alır. Bu ilaç yetişkinler (hamile kadınlar hariç) ve 8 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilir.
 3. Iodovidon aktif formda iyot içerir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler, patojenik mantarlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu ilacın böbrek yetmezliği, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar, 10 yaşın altındaki çocuklarda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Doğal malzemelerden yapılan preparatlarla boğazını büzmeyi tercih edenler, bu tür spreyler:

 1. Chlorophyllipt ilacının ana aktif maddesi okaliptüs yapraklarından elde edilen klorofillerin bir karışımıdır. Bu araç çeşitli stafilokoklarla savaşmada çok etkilidir. Üç yıl yetişkinler ve çocuklar için uygundur.
 2. Propolis, bileşimde, gliserin ve etil alkole ek olarak propolise sahiptir. Bu bileşen analjezik etkiye sahiptir, iltihabı hafifletir, dokuların hızlı restorasyonunu destekler, interferon üretimini uyarır, lokal bağışıklığı geliştirir. Ancak, Propofol arıcılık ürünleri, egzama ve 12 yaşın altındaki çocuklara aşırı duyarlılığı olan kişiler için kullanılmamalıdır.
 3. Thysse Sage - papatya, calendula ve adaçayı, karanfil yağı, mentol özleri içerir. İlaç, etkilenen mukoza üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir ve boğazdaki rahatsız edici hisleri hızla azaltır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilir.
 4. Aqualor - deniz suyu, bir papatya özü (doğal bir antiseptik olan) yanı sıra aloe vera yerel bir immünmodülatör içeren angina ile bir boğaz spreyi. Temel işlevlere ek olarak, bu ilaç şişlik ve kızarıklığı azaltır, mukoza zarının rejenerasyonunu hızlandırır, ağrılı duyuları, boğazda kuruluğu azaltır. Üç yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara gösterilmiştir.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gelecek anneye bir boğaz tedavi etmek: hamilelikte güvenli ilaçlar

Boğazdaki ağrı herkese tanıdık bir duygudur. Ancak genel durumlarda bu rahatsızlığın tedavisi ciddi bir sorun teşkil etmezse, o zaman acıdan kurtulma süreci hamile kadın için gecikebilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.