Loading

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Çocuklarda angina tedavisi için spreyler

Angina (bademcik iltihabı) - faringeal, lingual, palatal veya tubal bademcikler iltihaplandıran akut bir enfeksiyöz süreç. Bu hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Başlıca semptomu boğaz ağrısıdır. Angina, bebekler dahil olmak üzere her yaştan çocuğa saldırır, ancak çoğu zaman bu tanıya sahip hastalar - 3 yaşından büyük çocuklar. Çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece ağrı semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın etken maddesi ile aktif bir mücadelede de etkilidir.

Makalenin içeriği

Spreylerin etki mekanizması

Sprey formunda ilaç seçerken, bu ilacın tek başına hastalığı yenemeyeceğini anlamak önemlidir. Çocuklar için anginadan spreyler - yerel eylemin hazırlıkları. Etkileri enfeksiyonun çoğalmasını durdurmak, ağrıyı ve boğazda yanmayı azaltmaktır.

Spreylerde ilaç baskı altındadır. Kolu bastırırken aktif madde, amigdala ve boğazın yan duvarlarındaki mukoza zarının dikey kıvrımlarına püskürtülür. Sıvıdan bazıları yutulur. Bu yöntem, tüm etkilenen mukoza alanını tedavi etmenizi sağlar. Preparattaki aktif bileşenlerin yüksek içeriği anında analjezik etki sağlar ve tedavi sonuçlarını olumlu olarak etkiler.

İlaç mukoza üzerinde yoğunlaşır ve tüm vücudu etkilemeden minimal dozlarda kan dolaşımına emilir ve bu da şüphesiz ilaçların bu şekilde salınmasının önemli bir avantajıdır.

Spreyler, bileşenlere bağlı olarak, aşağıdaki etkiye sahiptir:

 • Antiseptik. İlaçların çoğunun geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu vardır. Bileşenlerin kombinasyonu terapötik etkiyi artırır.
 • Bir anti-inflamatuar. Patojenik bakterilerin ve virüslerin aktivitesini azaltarak, bazı ilaçlar aynı anda şişlik, kızarıklık ve diğer iltihap belirtilerini azaltır.
 • Semptomatik. Vücutta ağrı kesici bulunan spreyler, boğazdaki hoş olmayan hisleri çabucak ortadan kaldırır, bu etki uzun süre devam eder.
 • Nemlendirici ve temizleyici. Bitkisel ve doğal içerikli müstahzarlar (otlar, deniz suyu) yıkanır ve mukozanın kurumasını önler, tahrişleri azaltır, enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlar.

Kontrendikasyonlar

Spreyler henüz konuşmayı öğrenmemiş ve inhalasyon, ekshalasyon, tükürme isteğine cevap veremeyen küçük çocuklar tarafından kullanılamaz.

Bazı pediatristler laringospazm riski nedeniyle bu dozaj formunu 5 yaşın altındaki bebeklere önermezler. İyot içeren ilaçlar, mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş ettikleri için 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

3 yaşından büyük hastalar için tedaviye başlamadan önce, bu konuyu uzman hekimle tartışmak ve ilacın bileşenlerini dikkatlice değerlendirmek önemlidir. Spreyler aşağıdaki durumlarda kullanılması yasaktır:

 • Çocuk, ilacın bileşenlerini tolere etmez;
 • anjina, bronşlarda tıkanıklık ile komplike hale gelir;
 • En az bir kurucu madde alerjiye neden olur;
 • preparat, mukoza zarını aşırı dozlayan alkol ve diğer bileşenleri içerir;
 • Spreyde bulunan antibiyotik, 90 günden daha kısa bir süre önce tedavi için kullanılmıştı çünkü bakteriler bu antibakteriyel maddeye karşı direnç geliştirebilir ve tedavi etkisiz olur;
 • zaten boğaz ağrısından başka bir spreyle tedavi ediliyorsunuz (istisna terapiyi tamamlayan bitkisel ilaçlardır).

Bugün, eczane bademcik iltihabı tedavisi için geniş bir yelpazede sprey sunmaya hazırdır. Sprey seçerken, bir çocuk doktoruna danışmak ve açıklamayı dikkatlice incelemek önemlidir. Talimatlar aktif maddeleri, vücuttan çıkarılma yöntemini, önerilen dozajı ve kontrendikasyonları gösterir.

Çocuklar için anginadan ideal bir sprey yoktur, ilaçlar hastalığın klinik resmine ve çocuğun yaşına bağlı olarak kesinlikle ayrı ayrı reçete edilir.

Yüksek hızlı bir ilacın peşinde, maksimum dikkat. tüm ilaçlar çocuklara tedavi için kullanılmaz.

Kullanım için öneriler

İlaçtan en fazla faydayı sağlamak için boğaz spreyi doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Farinksin sulanmasından önce, mikrobik aktiviteyi pus ve mukus şeklinde yıkayarak ve iltihap bölgesini açmak için boğazı suyla durulayın.
 • Prosedürü almadan önce, ürünü şişe içine almak için ilaç şişesini birkaç kez tıklayın.
 • Püskürtmeden önce, çocuğa nefesini tutmasını isteyin. İlacın solunum yollarına girmemesine dikkat edin.
 • Ağzı ağız boşluğuna yerleştirin, iki kere basın. İlk sulamada, akışı soldan ikinci, sağa doğru yönlendirin.
 • Çocuğa tükürüğü birkaç dakika yutmaktan kaçınmasını isteyin. İçki ve yemek sadece 40 dakika sonra tüketilebilir, böylece ilacın iltihap odağı üzerinde hareket etme zamanı vardır.
 • Çıkarılabilir nozullar püskürtme işleminden önce ve sonra sıcak su ile temizlenmelidir.

Aynı ürünün bir sprey ve aerosol olarak üretilebileceğini unutmayın. Bunlar, aktif maddenin temini prensibinde farklı olan farklı dozaj formlarıdır.

Aerosol, en küçük parçacıklar ve itici gaz ile bir süspansiyondur. Solunduğunda spreylendiğinde, ajan orofarenks içine önemsiz bir miktarda yerleşir, bunun ana kısmı solunum yolunun alt kısımlarına girer. Sprey bileşimi daha büyük parçacıklar içerir, bu nedenle soluma tehlikesi asgari düzeye indirilir. Dozlama valfı ile hazırlıklar aşırı doza karşı korur.

3 yaşından küçük çocuklar için ilaçlar

Angina en küçük hastalar tarafından bile etkilenir. Bununla birlikte, bebeklerde spreylerin tedavisi fizyolojik nedenlerle sınırlıdır. Emziren bir emziğin üzerine püskürtülebilir veya yanak içinde bir ilaç ile sulanabilir. Bu gibi yöntemleri uygulayın:

 • "Akvalor Boğaz" - bir bakteri ve viral enfeksiyonun boğazını temizleyen bir ilaç, ağrıyı azaltır ve iltihabı durdurur. Akritamin, akut tonsillit tedavisinde endikedir. Yüksek miktarda tuz, aloe ve papatya ekstrelerinin antiseptik etkisi vardır ve şişlikleri azaltır. Bu ilaçla yapılan yıkamalar hızlı bir iyileşmeyi sağlar. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.
 • "Lugol" iyot bazlı kanıtlanmış bir araçtır, iyot türevlerine karşı alerjisi için kontrendikedir. Sprey hem hastalığın başlangıç ​​aşamasında hem de uzun bir terapi süreci ile etkilidir. Sprey, saf çözeltiden daha kullanışlıdır. İlacın yararları arasında demokratik bir fiyat, tıbbi uygulamada geniş bir uygulama ve çok sayıda olumlu inceleme yer almaktadır. Ancak keskin kokusu, kusurlu bir reflekse neden olabilir. Küçük çocukların bir emziği bir solüsyonla yağlaması daha iyidir.
 • "Oracept" - antiseptik ve analjezik etki ile sprey. İlacın bir parçası olan fenol ve gliserin, mikropları ortadan kaldırır ve mukoza zarını yumuşatır. Boğaz ağrısı, farenjit, bademcik iltihabı, stomatit ve ağız boşluğunun diğer bakteriyel hastalıkları ile tedavi edilirler. İlaç çocuklar tarafından iyi tolere edilir, bir kiraz aroması vardır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi sadece çocuk doktoru ile görüştükten sonra mümkündür.
 • "Chlorophyllipt" - stafilokok enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların tedavisi ve etkilenen dokuların sanitasyonu için etkili bir araçtır. Antibiyotiklere dirençli mikroplarla çalışır. Üst solunum organlarının iltihaplanma süreçlerinde etkili olan okaliptüs ekstresi içerir. İlacın bileşenlerine alerjinin yokluğunda doğumdan hastaların tedavisi için tavsiye edilir. Sprey, boğazın derinliklerinde bulaşıcı süreçler için vazgeçilmez olan "Chlorophyllipt" in tıbbi formlarından biridir.

3 yaşından büyük çocuklar için ilaçlar:

 1. "Hexoral" - 3 yaşından büyük çocuklar için antiseptik, mantar enfeksiyonlarını yok eder. Ilacın özellikleri uzun süreli eylem (12 saate kadar) ve kan dolaşımında düşük bir emilim seviyesi içerir. Uzun süreli kullanımda, tat duyumlarında değişiklikler mümkündür. Boğaz, farinks ve ağız boşluğunda akut pürülan inflamatuvar süreçler için önerilir. Endikasyonları: boğaz ağrısı, farenjit, orofarinksin ciddi enfeksiyonları.
 2. "Ingalipt" 3 yaşın üzerindeki çocuklar için yaygın olarak bilinen bir ilaçtır. Analjezik soğutma etkisi ile anti-inflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Orofarinkste inflamatuar süreçlerde kullanım için endikedir.
 3. Miramistin, 3 yaşından büyük çocuklar için antimikrobiyal bir maddedir. Ağzının akut iltihaplı hastalıkları ile mücadele, bir antifungal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. En iyi sonuç için antibiyotiklerle karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılması önerilir.
 4. "Tantum Verde" - 4 yaşındaki çocuklar için bir anti-inflamatuar analjezik. İlaç streptokok, stafilokok enfeksiyonu, kandidiyaz ve boğazın diğer bakteriyel hastalıklarında etkilidir. Uygulamadan sonra, alerjiler formunda istenmeyen reaksiyonlar ve mukoza kuruması mümkündür. İlaç nane aroması vardır.
 5. "Stopangin", uçucu yağlar içeren uzun süreli etkinin (12 saate kadar) antibakteriyel, antifungal bir ilaçtır. Mukoza zarına uygulandığında analjezik ve zarflama etkisi vardır. Etanol içerir. Bu ağız boşluğunda bademcik iltihabı ve Vincent, farenjit, ülser anjinası için reçete edilir. 8 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.
 6. "Yoks", iyot içeren antiseptik bir ilaçtır. Anjina (katarr, foliküler, laküner), akut ve kronik tonsillit ve ağız boşluğunun diğer enflamatuar süreçleri için önerilir. Kompleks antibiyotik tedavisinde kullanılır. Kalp yetmezliği kontrendikedir, genitoüriner sistem ve 6 yaşından küçük çocukların ihlalleri.
 7. "Givalex", boğazdaki bakteriyel ve fungal enfeksiyon süreçlerinin tedavisi için geniş bir etki spektrumuna sahip bir antiseptiktir. Akut ve kronik tonsillit, farenjit, larenjit tedavisinde önerilmektedir. 12 yaşından büyük çocuklar için.

Antibiyotik Spreyleri

Antibakteriyel etkinin preparatları - çocuk vücudunda ciddi bir yük. Reçete yazın bu tür ilaçlar sadece bir doktor olmalı.

 • Angina erken bir aşamada yerel aksiyon spreyleri ile tedavi edilebilir. En iyi çocuk antibiyotik spreylerden biri Bioparox'dur. Nadiren alerjiye neden olur ve akut enflamatuar süreçleri tedavi etmeye yardımcı olur: boğaz ağrısı, larenjit, rinit. Çocukları 2,5 yaşından itibaren tedavi etmek mümkündür.
 • "Angina", bir zarflama, balgam söktürücü ve hafif analjezik etki sağlayan antiseptik, iltihap önleyici bir ilaçtır. Bitki özleri, mukoza boğazını karmaşık bir şekilde etkiler, iltihap ve ağrıyı hafifletir, ses kısıklığını ortadan kaldırır. Sprey bileşimi, gram-pozitif ve gram-negatif patojenleri ve mantarları aktif olarak etkileyen okaliptüsü içerir. Staphylococcus aureus, tüberküloz mikroorganizması, streptokok ve diğer mikropların tedavisinde endikedir. Sprey "Angina" 3 yaşından çocukları tedavi edebilir.

Çocuklarda sık görülen anjina, çoğunlukla enfeksiyonun hemen yayıldığı çocuk grupları ile ilişkilidir. Bu nedenle, ebeveynler sadece doğru antibiyotik seçimini değil, aynı zamanda çocuğun bedenini güçlendirmek, bağışıklığı arttırmak hakkında da düşünmelidir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı, enfeksiyonun uyum göstermesine ve kimyasal maruziyet ve hastalıklarla baskılanan çocuğun organizmasının kendi başına hastalıkla baş edemeyeceğine yol açacaktır. Bu, yerel eylem spreylerinden çok daha ciddi ilaçlar şeklinde ek bir kimyasal yük gerektirecektir.

Sonuç

Anjina, antibiyotiklerin zorunlu kullanımını gerektiren sinsi bir hastalıktır. Her özel durumda, ilaç sadece bir çocuk doktoru veya KBB tarafından seçilmelidir. Tonsillitin farklı bir yapısı olabilir: bakteriyel, fungal veya viral. Boğaz ağrısı teşhisi ve doğru tedavi seçimi sadece bir hekim tarafından yapılabilir. Kendine ilaç tedavisi ciddi komplikasyonlarla kategorik olarak yasak ve tehlikelidir.

Patojenin türünü ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için kalitatif tanı gereklidir. Laboratuar verilerine dayanarak, doktor sprey de dahil olmak üzere genel ve yerel eylem antibakteriyel ilaçlar reçete edecektir.

Anjinada, çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu nedenle hastanın yaşına izin verilen sprey bileşenlerinin analjezik bir etkiye sahip olması arzu edilir.

Tedavinin süresi bireysel olarak doktor tarafından belirlenir. Tüm terapi dönemi boyunca çocuk doktoru ile yakın temas halinde olun. Ev terapileri etkisiz olursa, derhal doktora bilgi vermeniz gerekir. Bu gibi durumlarda hastaneye yatma belirtilir.

Sprey (kalitesinden bağımsız olarak), boğaz ağrısının karmaşık tedavisi için sadece yardımcı bir preparat olduğunu unutmayın. Spreylere ek olarak, çocuğa, içeriden enfeksiyonla mücadele etmek için ihmal edilemeyen başka ilaçlar da reçete edilir.

Hızlı bir iyileşme için, küçük hastalara ayrıca barış, dengeli bir diyet (doktorunuzdan alabileceğiniz anjin için yetkili ürünler listesi), bol miktarda sıcak içecek, sevgi ve aile desteği gerekir.

Yetişkinler ve çocuklar için boğaz ağrısı

Angina, enflamatuar sürecin bademcikler içinde lokalize olduğu enfeksiyöz hastalıklara işaret eder. Oluşumun nedenlerinden biri patojen mikroorganizmalar, en sık olarak streptokok ve stafilokoktur, daha az sıklıkla bademcik iltihabı fungal veya viraldir. Bu hastalık çeşitli şekillerde kendini gösterebilir ve akışın farklı bir ciddiyetine sahip olabilir ve daha şiddetli bir form geliştirme ve komplikasyonların ortaya çıkma riski olduğu için hafif semptomlar bile dikkatsiz bırakılmamalıdır.

Pürülan bademcik iltihabının soğuk bir hastalıktan ayırt edilmesi kolaydır, çünkü yüksek sıcaklık, salgı bezlerinin kızarıklığı ve kızarıklığı, pürülan çökellerin görünümü ve vücudun zehirlenme semptomları şeklinde spesifik belirtilere sahiptir. Bu tür belirtiler varsa, tedaviyi reçete etmek için en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirmek için antibakteriyel ajanların, antipiretik ilaçların ve vitaminlerin kullanımını içerir. Ancak bunun yanı sıra, bademcik iltihabı spreylerle lokal tedaviyi gerektirir, ki bu eylem bademciklerdeki bakterilerin yok edilmesine ve iltihaplanmanın giderilmesine yöneliktir. İlaç pazarı, her biri kendine özgü özelliklere sahip olan boğaz mukozasının sulanması için geniş bir seçim yelpazesi sunmaktadır.

Boğaz ağrısı tedavisi için spreyler

Sprey, boğazın mukoza yüzeyini bir dağıtıcı ile sulamak için tasarlanmış bir cihazdır. İlacın bu formu, üç yaşın altındaki çocuklar hariç, her yaşta kullanılmasına izin verir, çünkü mukozada bir ödem riski vardır. Sprey kullanırken, bu yaştaki çocukların henüz yaşamadığı nefesini tutmanız gerekir. Bazı durumlarda, ilaç bebeğin yanak iç tarafında veya tükürük ile birlikte, bir emzik için uygulanır, ilaç bademcikler üzerinde alacak ve gerekli aksiyona sahip olacaktır. Ama bunu hatırlamaya değer. Spreyler sadece bir doktor ile görüştükten sonra, amaçlanan amaç ve talimatlar için kullanılmalıdır.

Antiseptik etkiler sağlayarak, ağrıyı gidermek amacıyla anjina ile spreyler reçete edilir. Preparatta yer alan maddeler bademciklerin yüzeyini dezenfekte ederek patojenleri, mantarları ve virüsleri tahrip eder. Püskürtücü sadece yerel bir etkiye sahiptir ve tamamen enfeksiyonu etkilemez. İlacın bu formunun ana görevi boğazdaki rahatsızlık hissini, ağrıyı, kuruluğu, terlemeyi ve yanmayı azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Maksimum etkililik elde etmek için, ajan, bir saat yemekten ve sıvı içmeden bir saat önce veya sonra birkaç kez kullanılmalıdır.

Ön soluma ve nefes alma gecikmesinden sonra boğazı sulayın, madde bademcikler üzerine doğrudan püskürtülmelidir. İlaç salımının bu şekli, püskürtme belirli bir dozda gerçekleştiği için, aşırı dozun rahatlığını ve ortadan kaldırılmasını sağlar. Bademcik iltihabı tedavisi için amaçlanan birçok ilaç gibi, bileşimi içinde spreyler antibiyotik içerebilir, hafif bir hastalık ile, bağımsız bir ilaç olarak reçete ve ek bir ilaç olarak daha şiddetli formlarda.

Kullanım endikasyonları

Boğaz için spreyler ilk yardım ilaçları içindir, ki bu eylem bademciklerdeki enfeksiyonun odağına yönlendirilir. İlacın aktif maddeleri, sadece hastalığın semptomlarını hafifletmeye değil, aynı zamanda mukoza zarlarının yüzeyinden enfeksiyonu yok etmeye de yardımcı olur.

Anjina tedavisinde sıklıkla uygulanan antibiyotik spreyler, sistemik etkisi neredeyse gözlenmez. Bu, ilacın, hemşirelik ve gebe kadınlar tarafından kullanılmasının yanı sıra, sistemik antibiyotiklerin değiştirilmesinde çocuklara da izin verir. Buna ek olarak, boğaz sulaması için hazırlıklar bir dizi başka avantajlara sahiptir:

 • Spreyün enfeksiyon odağı üzerinde sulanmasından sonra, terapötik etki anında meydana gelir;
 • kolay kullanım;
 • En az yan etki riski;
 • çocuklukta kullanılabilir;
 • Doz aşımı riski yoktur;
 • ilacın iyi tolere edilebilirliği;
 • Hoş olmayan duyumların giderilmesi.

Pürülan anjina ile spreylerin kullanımı için kurallar

Boğazın sulama yöntemi seçiminden bağımsız olarak, talimatlara göre bunları kullanın. Çoğu spreyin, özellikle bileşenlere, hamileliğe ve emzirme dönemine karşı bireysel hoşgörüsüzlükleri olan kontrendikasyonları vardır, bu nedenle satın almadan önce bu yönlere dikkat etmeniz gerekir.

İlacın gerekli dozajı, hastalığın seyrinin şiddetine ve ortaya çıkan semptomatolojiye göre seçilir. Genellikle, maksimum verimi sağlayacak olan, boğazın her iki tarafına püskürtmek için dağıtıcı üzerindeki 1-2 pres gereklidir. Bir seferde tıklama sayısını aşmamanız gerektiğini unutmayın; çünkü bu, hastanın durumu üzerinde olumsuz bir etkisi olacak bir aşırı doza yol açabilir. İlacın aşırı kullanımı kardiyovasküler ve sinir sistemlerinin çalışmasını etkileyebilir. Çoğu spreyin bir parçası olan benzokain, aşırı dozda kalbin ritmini etkiler, yavaşlatır, eller ve ayakların titremesi vardır, solunum zorlaşır.

Yetişkinler için bademcik iltihabı için spreyler

Boğazın sulanması için ilaç, hastanın bireysel özellikleri, hastalığın şekli ve şiddeti temelinde, ilgili hekim tarafından seçilir. Bu yaklaşım, patojenin çare bileşenlerine olan farklı duyarlılığından dolayı, yanlış atama ile doğru etki yoktur.

Geksoral

Hexoral'in ana bileşeni, antifungal, antiseptik ve analjezik etkiye yönelik olarak gerçekleştirildiği heksetidindir. İlaç, boğaz irrigasyonundan sonra 12 saat kadar sürebilen, zarflama ve hemostatik etkiye sahiptir, bu nedenle yemekten sonra günde 2'den fazla kullanılmamalıdır. Şiddetli anjinada, dozaj artırılabilir.

İlacın kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • hamileliğin ilk ayları;
 • atrofik farenjit varlığı;
 • 8 yaşına kadar çocuk yaşı.

Spreyi kullanırken, nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmak gerekir, çünkü ürünü solunum sistemine sokmak son derece istenmeyen bir durumdur. Özdeş kompozisyon, daha az etkili ve etkili olmayan mukoza boğazı MaxiKold Lor'un sulanması için bir spreye sahiptir.

İlacın etkinliği, bileşenler aracılığıyla sağlanır: iyot, lovidon ve aplantoin. İlaç iltihaplı bademcikler ile temas ettiğinde, bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olan iyot salınır. Yoks, protozoa mantarları, bakterileri ve virüslerinin neden olduğu angina tedavisinde kullanılır. İlacın etkisi 3-4 saat devam eder, bu nedenle boğazı uygun bir aralık ile sulamak gerekir. Ürünün sindirilmesi veya solunması yasaktır. Yoks kullanıldığında, diğer yerel araçlarla birleştirmenin kabul edilemez olduğu dikkate alınmalıdır.

Novosept Forte

Spreyin ana aktif bileşeni, eylemi Gram-pozitif bakterilerle savaşmaya yönelik olan setilpiridinyum klorürdür. En fazla 5 gün süreyle günde 4 kez bademcik iltihabı teşhisde kullanılır.

Uygulama Novosept Forte kontrendikedir:

 • 7 yıla kadar çocuklar;
 • hamile kadınlar ve emzirme döneminde;
 • Böbrekler ve karaciğer bozulursa.

Sepptolet Plus

Bu ilaç cetylpyridinium klorür ve benzokain, mantar, virüs ve bakterilerin kontrolünde aktif maddeler içerir. Sprey, boğazdaki hoş olmayan hisleri gidermeye yardımcı olur, ağrıyı, kuruluğu ve terlemeyi hafifletir, yutmayı kolaylaştırır. Sepptolet Plus'ın çocuklukta ve alkol bağımlılığı olan hastalarda kullanımına izin verilir.

Hamilelik sırasında, boğaz için bir sprey sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine kullanılabilir. Sepethlet Plus'ın hareketi 2-3 saatten daha uzun bir sürede kaydedilmez, bu nedenle boğazın her iki tarafında 2 tıklama için günde 8 defaya kadar maliyeti vardır. Solunduğunda, ilacın teneffüs edilmesi kabul edilemez, bu nedenle nefesinizi tutmak gerekir. Antimikrobiyal aktivitenin azaltılmasından kaçınmak için, bu ilaçla tedavi sırasında süt tüketilmemeye değer.

Stopangin

tirotrisin, heksetidin ve benzokain, çeşitli patojenlerin ile ilgili olarak ilaç, daha etkili ve verimli hale getirir: Bu ilaç üç aktif bileşenden oluşur. Püskürtmeyi, yemeklerden sonra günde en fazla 4 kez kullanın. Hamile kadınlara ve çocuklara özen gösterilmelidir.

Strepsils Plus

Ilacın etkinliği aktif bileşenlerin varlığına bağlıdır: lidokain, diklorobenzil alkol, amylmetacresol, aşağıdaki etkilere sahiptir:

 • antimikotik;
 • bakterisidal;
 • boğazda ağrı ve rahatsızlığı azaltır;
 • şişmeyi azaltır.

Bu ilaç çocuklar ve hamile kadınlar için kullanılmamalıdır. Pürülan bademcik iltihabını tedavi etmek için, günde 4-6 kez boğaz sulanması gerekir. Nadir durumlarda bu ilacın kullanımı, yan etkilere neden olur, bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü ile, alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Ayrıca, birçok insan bileşimde bulunan lidokain nedeniyle spreyi kullandıktan sonra dilin küçük bir uyuştuğunu not eder.

Teraflu Lar

Bu ilacın bileşimi antiseptik ve anestezik etkileri olan lidokain ve benzoksonyum klorür içerir. İlacın sistemik etkisinin eksikliğini hesaba katarak bile, Çocuklarda anjin tedavisi için kullanın ve hamile kadınlar tavsiye edilmez. Kullanım talimatları: Her 4 saatte 2-3 sprey. Bileşenler hoşgörüsüz ise, alerjik reaksiyon gelişebilir.

Çocuklar için bademcik iltihabı ile spreyler

Çocukların tedavisi için ilaçların reçete edilmesi dikkat çekicidir, çünkü yetişkinlerin tedavisi için etkili ilaçlar çocuklukta her zaman güvenli olmayabilir. İlaçların bağımsız olarak reçetelenmesinin ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini ve böyle bir çalışmanın bir uzmana verilmesini gerektirdiğini hatırlamak önemlidir. Çocukluk çağında anjin tedavisine yönelik, boğazın sulanması için bir dizi güvenli preparat vardır.

iodinol

Polivinil alkol ve iyot bileşimi nedeniyle, ilaç bademcikler üzerinde bir antiseptik etkiye sahiptir. Iodinol, bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi için endikedir, tedavi süresi 3 ila 5 gün sürer. Bu ilaç tiroid bezinin hastalıklarında kullanılamaz. Çoğu durumda, yan etkiler ve komplikasyonlar meydana gelmez.

lugol

İlacın aktif bileşeni, antiseptik bir etkiye sahip olan lugol'dur. Bademcik iltihabı tedavisi için ilaç, nebulizatörün tek bir tıklamayla günde 3-4 kez uygulanır. Lugol tedavisi sırasında, diğer yerel tedavileri, özellikle uçucu yağlar temelinde yapılan inhalasyonları bırakmak gerekir.

Miramistin

Sulama için bu preparat geniş bir etki spektrumuna sahiptir, özellikle antibiyotiğe dirençli olmak üzere çok sayıda patojen bakteriyi tahrip edebilir. Ayrıca, Miramistin HIV dahil olmak üzere karmaşık virüslere karşı aktiftir. Bacak iltihabı ilacını tedavi etmek, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 6 defa reçete edilir.

oktenisept

İlacın bileşimi iltihabı hafifletmeye ve bademciklerden patojenik bakterileri yok etmeye yardımcı olan fenoksietanol ve oktenidin dihidroklorür içerir. Octenisept, her yaştan çocuklar tarafından kullanılabilir. Yan etkilerden kaçınmak için, yerel iyot içeren ilaçların eşzamanlı kullanımını hariç tutmak önemlidir. Boğazın sulanması her 6-12 saatte bir yapılmalıdır.

Tantum Verde

İlacın bileşimi etkili bademcik iltihabı ortadan kaldırır ve bir anestezik etkiye sahip olan benzidamin hidroklorür içerir. Kullanımdan hemen sonra, etken maddeler, terapötik etki sağlayan, bakterilerden etkilenen dokulara anında nüfuz eder. Tantum Verde, 12 yaşından küçük çocuklar için önerilmez. Sulama bademcik iltihabına bağlı olarak günde 8 defa gerçekleştirilir. Bu ilaçla tedavi sırasında, dilde uyuşukluk, hafif yanma ve ağız kuruluğu olabilir.

Pürülan anjina ile antibakteriyel spreyler

Eşit derecede etkili olan, uzun zamandır ilaç pazarında bulunan ilaçlardır. Akut veya kronik formda ortaya çıkan anjina oluşumu için reçete edilir.

Ingalipt Streptocide

Streptocide ve norsulfazol bileşimlerindeki sodyumdan dolayı antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Kullanmadan önce, ağız boşluğunu suyla durulayın, daha sonra bademcikler günde 1 kez 3 kez sulayın. Yan etki yoktu.

Kamerun Klorobütanol

İlaç anjin ve diğer Lor hastalıkları hafif ve şiddetli formları için endikedir, anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Spreyi 5 gün boyunca her 6-8 saatte kullanın. İlaç yan etkilere neden olmaz, bu da çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanılmasını sağlar. Sistemik bir etki olmadığından, Kamerun boğaz ağrılarını tedavi etmek için diğer yerel ilaçlarla birleşmesine izin verilir.

Çocuklarda anjina ile burkulmaların kullanımı

Çocuklar için angina için sprey çocuk doktoru ile birlikte seçmek için önemlidir. Çare güvenli ve etkili olmalıdır.

Aracın etkinliği

Bir aerosol şeklindeki ilaç, bir boğazın hastalığından veya hastalığından daha iyi yardımcı olur veya yardımcı olur. Sprey, basınç altındaki silindirden boşaltılır ve ağız boşluğu boyunca püskürtülür, böylece tüm yüzey üzerinde düzgün bir konsantrasyon sağlanır. Bu ilaç, dozlayıcıya doğru miktarda terapötik ajan sağladığı ve aşırı doza karşı koruduğu için dozaj formlarına atıfta bulunmaktadır. Analjezik bileşenin yüksek konsantrasyonuna bağlı olarak, anlık ağrı giderme sağlanır. Boğaz mukozasında böyle bir ilaç formu kullanıldığında maddenin yoğunluğu maksimumdur.

Sprey, bileşenlere bağlı olarak böyle bir etkiye sahiptir:

 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • semptomatik;
 • nemlendirici ve temizleyici.

Genellikle, boğaz için her aerosol bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. Maksimum antibakteriyel etkiyi elde etmek için, birkaç antibakteriyel madde içeren spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Enflamasyonu rahatlatan ilaçlar ilaveten bir anti-ödem etkisine sahiptir ve boğazın kızarması ile savaşırlar. Ayrıca, mikrop ve virüslerin aktivitesini azaltırlar.

Birçok aerosol, semptomatik bir etkiye sahiptir ve ağrı gibi hoş olmayan bir semptomu giderir. Lokal anestezi kullanımı sayesinde rahatsızlıktan anında rahatlama alabilirsiniz. Bitkisel ve doğal bazda (bitki veya deniz tuzu) müstahzarlar yıkama ve temizleme etkisine sahiptir, bu nedenle ilaçların alınması için boğazı hazırlamak için kullanılırlar. Bu tür ilaçlar kuruluğu ortadan kaldırır ve mukus boğazını yıkar.

Kontrendikasyonlar

Sprey, bebeklerin tedavisi için reçete edilmemiştir, çünkü aerosolün püskürtülmesi sırasında bu solunumu ertelememelidir. Çocuk, inhalasyon ve ekshalasyonu kontrol etmeyi öğrenmişse, bu serbest bırakma formu kullanılabilir. Ancak, pediatristler arasında, yüksek bronkospazm riski nedeniyle 5 yaşın altındaki çocuklar için aerosollerin kullanılmaması gerektiği düşünülmektedir.

Ve 2 yaşın altındaki çocuklar, güçlü tahriş edici etkisi nedeniyle iyotlu ilaçlarla kontrendikedir. Angina bir bebek bile hasta olabilir. Bebek spreyi kullanabilir, ancak bunun için ürünü uygulayan başka bir teknoloji kullanırlar: mukoza zarını sulamak için kullanmayınız, sadece ilacı nipel ve yanağın içine uygulayınız.

Ilaç çeşitleri

Akvalor Boğaz, orofarenksin zararlı bakterilerden ve viral ajanlardan arındırılması için tasarlanmış bir ilaçtır. İlaç iltihaplı süreçte bir azalmaya ve ağrının giderilmesine yol açar. Anjin ve farenjit ile kabul edin.

Aerosolün doğal tuzlar, papatya ve aloe özleri içerdiği gerçeğinden dolayı antiseptik ve anti-ödematöz etki gösterir. İlaç 6 aydan daha eski hastalar için kullanılabilir, ancak, bir ilaç sıçrayan veya bir ilaç ile pamuk yünü ile ağız silerek bebeklere ilacı uygulamak daha iyidir. Bu ilaç genellikle hijyenik prosedürler için kullanılan yardımcı araçlar olarak adlandırılır.

Daha güçlü bir ilaç aerosol Oracept'dir. Antiseptik ve anestetik bileşen fenol içerir, mikrobiyal organizmaları iyi bir şekilde ortadan kaldırır ve hastanın iltihaplı mukozasını yumuşatır. Orascept'in etkisi altında inflamatuar süreçlerin şiddetini azaltır.

İlaç genellikle boğaz ağrısı ve kronik bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır. Ayrıca, farenjit ve bademcik iltihabına karşı mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Ilacı 2 yıldan beri kullanabilirsiniz. Çekici bir pembe renge sahiptir ve hoş bir tada sahiptir.

3 yaş üstü çocuklar için ilaçlar

Ingalipt, 3 yıldan beri uygulanmakta olan çocuklar için yaygın olarak bilinen bir spreydir. Zengin bitki bileşimi nedeniyle ilacın birtakım olumlu etkileri vardır: iltihabı giderir, bakteri ve mikroplarla savaşır, boğazları soğutur ve boğazlar.

Angina - antiseptik, antienflamatuar, hangi zarflar, balgam söktürmeyi teşvik eder. Ondan sonra hafif bir analjezik etki hissedilir. Tıbbi hammaddelerin özleri iltihap ve ağrı semptomlarını azaltır, ses kısıklığını azaltır. Sprey bileşimi, mantarların ve bakterilerin gelişimi ve gelişimi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan okaliptüsü kapsamaktadır. 3 yıldan kullanabilirsiniz.

Etkin anti-enflamatuar ilaçlara Tantum Verde'dir. Staphylococci, streptococci, candida, vb. Ile aktif olarak savaşır. Sprey uygulanabilir 4 yıl. İlaç, hoş bir nane sonrası tat verir.

Stopangin, 12 saate kadar süren antibakteriyel ve antifungal bir ajandır. Mukoza sulama olduğunda analjezik ve zarflama etkisine sahiptir. Sprey etanol içerir, bu yüzden kurutulabilir. Bu ilaç kullanımı ağız boşluğunda bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve diğer bulaşıcı süreçlerle 8 yıl olabilir.

İyot tedavisinde kullanılmaya alışkın olanlar için Yoks spreyi seçmeye değer. Antiseptik içerir. Çeşitli türlerde anjin için bir ilaç kullanılması tavsiye edilir. İlaç, kalp yetmezliği olan ve 6 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz.

Hangi bakterinin anginaya neden olduğunu bilmiyorsanız, Givalex Aerosol'u kullanabilirsiniz. Çoğu mikroorganizmayı olumsuz yönde etkileyen bir antibakteriyel maddeden oluşur. İlaç aktif olarak bakteriyel ve fungal ajanlarla savaşır. Akut ve kronik bademcik iltihabını benzer bir ilacın yardımıyla tedavi etmek 12 yıldan beri olabilir.

Antibiyotik Spreyleri

Antibiyotikli aerosoller sadece karmaşık durumlarda kullanılır, ancak vücut üzerinde sistemik etkileri yoktur ve bu yan etkilere neden olmazlar. Bu durumda antibakteriyel bileşenler doğrudan orofarenksin boşluğunda hareket eder.

Çoğu zaman, bu ilaçlar henüz kronik aşamaya geçmemiş olan erken anjin tedavisinde kullanılır. Boğazdan en popüler ve sıklıkla kullanılan sprey Bioparox'dur. Bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit gibi hastalıklara karşı mükemmel savaşır. Bioparox uygundur çünkü kit içindeki aerosol ile 2 nozul vardır (burun ve boğaz için).

İlaç çeşitli KBB hastalıkları için kullanılabilir. En iyi ve en güvenli aerosol olarak kabul edilir. Spreyi 2,5 yaş üstü çocuklar için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ağız boşluğunun yalnızca ebeveynlerin gözetiminde sulanması gerekir, çünkü ilacın enjeksiyonu sırasında nefesinizi tutmak gerekir.

Spreyin harekete geçmesi için, suyla durulandıktan sonra temiz bir ağız boşluğuna uygulanması gerekir. Boğazın sulanmasından sonra ilacın başlaması için 1-2 saat yemeye gerek yoktur. İlacın ana farmakolojik etkileri, antibakteriyel ve bakterisit özellikleri atfedilir.

Bununla birlikte, bu spreyi uzun süre kullanmayın, çünkü zamanla zararlı mikroorganizmalar ilaca alışacak ve buna yanıt vermeyecektir. Bu gibi durumlarda, vücuda zarar veren daha güçlü ajanların atanması gerekir.

Bir çocuğun tedavisi için spreyleri bağımsız olarak atamak gerekli değildir, bu sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

Çocuklar için boğaz ağrısı için en iyi ilaçlar: spreyler, emilim tabletleri ve diğer ürünler

Bir çocuk hastalandığında, hastalık ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için bir istek var. Eczaneye geldiğinizde, gözleriniz çeşitli hastalıklardan elde edilen fonların çeşitliliğinden kaçar. Sonra soru ortaya çıkıyor: Çocuklar için anjina için en iyi ve etkili ilaç nedir? Başlamak için hangi tür anginaların tedavi edilmesi gerektiğine karar vermek gerekir: bakteriyel, fungal veya viral. Bunu yapmak için uygun uzmana danışmalı ve testleri almalısınız.

Çocuklarda angina tedavisi sadece deneyimli bir uzman gözetiminde yapılmalıdır.

antibiyotikler

Kullanmadan önce talimatları ve olası kontraendikasyonları ve yan etkileri okumalısınız. Sadece doktorun tavsiyesini sıkı bir şekilde takip ettikten sonra kullanılmaları gerektiğini hatırlamak önemlidir. Hastalığın ana semptomları durmuş olsa bile, tedaviyi bırakmayın - bu daha fazla komplikasyona yol açabilir.

Antiviral ilaçlar

Antiviral ilaçlar da anjina tedavisinde kullanılır:
(okuma tavsiye: 8 yaşından büyük çocuklar için en iyi antiviral ilaçlar)

 • Amantidin. Aktif madde, virüsün sağlıklı hücrelere nüfuz etmesini önler. Bir dizi yan etki vardır, kullanım talimatlarını okumak için tavsiye edilir.
 • Rimantadin. Erken dönemlerde tedaviye yardımcı olur. Doz ayrı ayrı seçilir.
 • Asiklovir. Herpes virüsünün neden olduğu anjina için kullanılır. İlacın dozu ayrı ayrı reçete edilir.
Rimantadin uygun fiyatlı bir antiviral ajandır

Boğaz için en iyi spreyler

Spreyler, aktif maddeye bağlı olarak, aşağıdaki yönlerde çalışır:

 • Antimikrobiyal aksiyon. Sprey bileşenleri patojenleri etkili bir şekilde bastırmaya yardımcı olur.
 • Spreyler iltihapla savaşır, şişlik ve kızarıklığı giderir.
 • Ilacın bileşimi ağrı kesiciler varsa, ilaç boğazda ağrı, terleme ve diğer tatsız duyumları gidermek için yardımcı olacaktır.
 • Enfeksiyondan mukoza boğazını nemlendirmeye ve arındırmaya yardımcı olun.

3 yaşından küçük çocuklar için şifa spreyleri:

3 yaşından büyük çocuklar:

Antibiyotikli spreyler:

 • Bioparoks. Yerel antibakteriyel etkiye sahiptir. Inflamatuar süreci kaldırır. Alerjiye neden olabilir. 2,5 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir. Son zamanlarda, bu durdurulan olmuştur.
 • Anjinal. Boğaz ağrısını sarar ve rahatsızlığı azaltır. Mikroplara karşı savaşır. Inflamatuar süreci kaldırır. Kurucu bitki bileşenleri sayesinde, antispazmodik etkisi ve daha güçlü bir antimikrobiyal etkisi vardır. Alerjiler için kontrendikedir.

Çözünme tabletleri

Emilim için angina haplarının tedavisinde göz ardı etmeyin:

 • Lizobakt. 3 yaşından önce kullanmayınız. Mukoza boğazının bağışıklık sistemini güçlendirir ve anjinine neden olan mikropları ve mantarları yok eder. Ağız ve boğaz mukozasını enfeksiyondan korur. Daha önceki tedavi başlatılır, etki ne kadar büyük olur.
 • Faringosept. Mukoza boğazındaki bakterilerin çoğalmasını bastırır. 3 yaşından büyük çocuklarda rezorpsiyon için kullanılır.
 • Grammidin. Antimikrobiyal etkiye sahiptir. Enfeksiyon patojenlerinin boğazını temizlemeye yardımcı olur. Antibiyotik içerir. Boğazda ağrıyı azaltır.

Durulama için etkili araçlar

 • Durulama için en etkili araç furacilindir. Daha önce suda çözülmesi ve etkilenen yüzeyi günde birkaç kez tedavi etmesi gereken tablet formunda mevcuttur.
 • Miramistin ayrıca durulama çözeltisi şeklinde de mevcuttur (okumaya devam etmenizi öneririz: Miramistin spreyi çocuklar için boğaza nasıl uygulanır?). Enfeksiyonu yok etmek ve iltihabı gidermek için yardımcı olacaktır.
 • okaliptüs ve papatya çiçeği yapraklarından örneğin belli otlar, aşılanmasının da anjin ile yardımcı olabilir, ancak bunlar bileşenleri ve alerjik reaksiyonların hoşgörüsüzlük durumunda kontrendikedir.
Boğazın anjina ile durulanması için hazırlanmış furacilin çözeltisi

Antipiretik ilaçlar

Ateşi hafifleten ilaçlar:

Hangi durumlarda antihistaminik alımıdır?

Boğaz ağrısı belirtileri ile mücadele için ek bir araç olarak alerji ilaçları uygulayın. Enflamasyonun ana belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar - boğazda kızarıklık, şişme, yanma hissi ve terleme. Ayrıca, uzun bir antibiyotik alımı vücutta alerjik reaksiyon gelişimini tetikleyebilir.

Vitamin-mineral kompleksleri ve probiyotikler

Uzun süreli bir hastalık çocuğun vücudunu tüketir ve besinlerin yenilenmesini gerektirir. Hastalıktan sonra sağlık vitaminleri ve mineralleri korumak önemlidir. Ayrıca, antibiyotiklerin kullanımı bağırsak mikroflorası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, akut diyare ve arka plan ilerleyici dehidratasyon olabilir. Bunu önlemek için probiyotiklerle paralel olarak reçete edilir. Ayrıca anjinin tedavisi ve önlenmesi için çeşitli immüno-uyarıcılar kullanmakta etkilidir.

Homeopatik ilaçlar

Bu tür ilaçlar alternatif tedavi yöntemlerini ifade eder. Bu tür ilaçlarla tedavi, antibiyotik ve antiviral ajanlarla tedavinin yerine geçmeyecektir. Kendi kendine ilaç verme. Bunu, analiz sonuçlarına göre doğru bir şekilde teşhis eden bir uzmana vermek ve yeterli tedaviyi reçetelemek daha iyidir.

Angina ile boğaz için sprey - biz farklı ilaçları karşılaştırmak

Angina ile ana belirtiler bademcikler ve terleme yüzeyinde ağrı, şişlik, bakteri birikmesidir. Buna göre, mevcut şikayetler temelinde tedavi seçilmelidir.

Bademcik iltihabının tedavisinde, durulama ve püskürme şeklinde ve iç, yani tabletler, kapsüller ve enjeksiyonlar şeklinde lokal ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte, aerosol formları özellikle avantajlıdır ve ayrıca kullanıma uygundur.

Sprey Faydaları

Boğazdan gelen sprey tüm semptomları ortadan kaldırabilir. Her ilacın kendine özgü bir özelliği vardır. Spreylerin ilk ve en önemli avantajı, yerel olarak hareket etmeleridir.

Bu nedenle, etki neredeyse anında ortaya çıkıyor - ağrı, dokuların şişmesi ve terleme azalması. Bu durumda, ilacın bileşenleri kan içine emilmez ve böbrekleri, karaciğeri veya kalbi etkilemez.

Önemli bir avantaj, spreyi kullanmanın çok kolay olmasıdır. Enjeksiyonlarla ilgili söylenemeyecek ek prosedürlere gerek duymadığından evde veya başka bir yerde uygulayabilirsiniz.

Bu dozaj formunun dezavantajları, nazofarenkse keskin bir şekilde enjekte edilmesi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklarda aerosol kullanılması önerilmez.

Aynı zamanda, doktor bu özel tedaviye ihtiyaç duyduğundan eminse, ilk önce bir pamuklu çubukla uygulanabilir ve oral mukoza ile tedavi edilebilir.

Bazı sıkıntı da, spreyi uyguladıktan sonra, bir süre sıvı ve yiyecek almamaktır. Buna ek olarak, farklı etkilere sahip spreyler olmasına rağmen, bunlar sadece ana tedaviye eklerdir ve bunlarla sınırlı olmamalıdırlar.

İstenen etkiyi elde etmek için, aerosolün doğru bir şekilde seçilmesi önemlidir. Bu, hastanın yaşını, mevcut semptomları ve olası kontrendikasyonların bir listesini dikkate alır. Ayrıca, lokal uygulamaya rağmen, sprey kullanımı sadece doktor tarafından reçete edilmelidir.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

Angina ile boğaz için sprey antibakteriyel, analjezik veya antiseptik etkiye sahip olabilir. Bazı ilaçların çeşitli etkileri vardır. Ancak yine de, eczane ağında sunulan tüm araçlar, etkisine ve aynı zamanda amaçlanan hastaların yaşına bağlı olarak birkaç gruba ayrılabilir.

En çok antibakteriyel etkisi olan spreyler kullanılır. Onların avantajı, patolojinin, yani bakterinin nedenini ortadan kaldırmalarıdır.

Aynı zamanda, bu aerosoller böyle kontrendikasyonlar önemli listesinde, bakteri florasının tipi ve yan etkileri yüksek risk bağlı olarak tek tek seçenek olarak dezavantajları, bir dizi var. En yaygın olarak kullanılanlar şunlardır:

Etki, bileşiğine giren fusaphungin tarafından sağlanır. Özellikle catarrhal anjinada etkilidir. Daha karmaşık formlarda karmaşık bir tedavi olarak kullanılır. İlaç, alerjik reaksiyon ve ağız kuruluğu uyandırabilir.

Streptocide içerir. Hiçbir yan etkisi olmaksızın günde 3-4 kez uygulanır.

Sadece bakteriyel flora için değil, virüsler ve hatta mantarlar için de etkilidir. Aynı zamanda günde üç kez kullanılır. Yan etkiler tarif edilmez.

Yetişkinlerde listelenen ürünler, bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

analjezikler

Tonsillit sıklıkla boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Boğaz ağrısı sprey kullanarak kaldırabilirsiniz. Artı hızlı bir işlem ve kullanım kolaylığıdır, ancak sadece bir uzman için kullanılabilirler. Aşağıdaki aerosollerin ifade edilmiş bir etkisi vardır:

Fenol ve gliserin içeriği nedeniyle ağrıyı hızlı bir şekilde giderir.

Etki, tetrakain ve klorheksidin çözeltisine dahil olması nedeniyle elde edilir.

Aynı anda bir analjezik ve bir anti-enflamatuar ajan olan benzidin içeriğinin pahasına davranır.

Acıyı hızla azaltan kafur ve yağları içerir.

Spreyler, özellikle her iki saatte, özellikle hastalığın akut döneminde yeterince kullanılır.

Antiseptik ajanlar

Bademcillitin ana nedeninin bakteriler olduğu düşünüldüğünde, hastalığın ilk günlerinden antiseptik ajanların kullanılması önemlidir.

Düzenli sulama nedeniyle, bademcikler yüzeyinden mikroorganizmaları "yıkamak", böylece refahı iyileştirmek mümkündür. Yetişkinler için spreylerin aktif bileşenleri klorheksidin, biklotimol, heksetidin ve benzeri olabilir.

Bu tür ilaçların avantajı, uygulamanın sonucunun hemen fark edilir olmasıdır. Eksiler arasında sadece bu semptomatik tedaviyi vurgulamak ve sprey gibi tedavilerin yerini almamak önemlidir. KBB-uygulamalarında aşağıdakiler kullanılır:

Ana etken maddeye ek olarak heksetidin, okaliptüs ve levomentol içerir. Sadece antiseptik bir etki yapmaz, aynı zamanda iltihabı da giderir.

Aynı zamanda hexiethidine üzerinde çalışır, ancak bunun yanında çok miktarda yağ vardır.

Efik bikutimol içeriğine bağlı olarak elde edilir.

Bu popüler araç ayrıca boğazdaki ağrıyı tedavi etmek için de kullanılabilir.

Zaten bileşimle, yetişkinler için antiseptik aerosollerin çoğunun, bademcik iltihabı tedavisinde belirgin bir analjezik etki sağlayan yağlar içerdiği görülebilir.

Doğal ilaçlar

Listelenen tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda,% 100 doğal bileşime sahip aerosoller ayrı ayrı izole edilir. Bu, güvenlik, kontrendikasyon olmaması, en az yan etki olmak üzere tüm faydalar listesini sağlar.

Fakat antiseptik ilaçlar gibi bu spreylerle sınırlı tedavide edilemez.

Çoğu zaman doğal aerosoller aşağıdakileri kullanır:

Okaliptüs yaprağı ekstraktına dayalı bitkisel preparat.

Papatya özü ve aloe vera ilavesi ile deniz suyu.

Papatya, calendula ve adaçayı içerir.

Listelenen ürünler bitkisel bileşenlere sahiptir, bu yüzden uygulama alerjik bir reaksiyonu engellemeden önce.

Anjina tedavisinde iyot

Özellikle KBB-uygulamada iyot kullanılır. Fakat bu ilaçları kullanmak dikkatli olmalıdır, çünkü vücuttaki iyot miktarı tüm sistemleri olumsuz etkiler. Tonsillit popüler şunlardır:

 • Lugol;
 • Joks;
 • Yodovidon.
Tüm bu spreyler, hamile kadınların tedavisinde kontrendikedir.

Çocuklar için anjina ile spreyler

Özellikle dikkatli bir şekilde çocukta anjinin tedavisi için bir sprey seçmelisiniz. Göğüs iltihabı bu durumda sadece bir doktor tarafından tedavi edilir. Çocuğun yaşına bağlı olarak, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

 • 2 yıla kadar - Aqualor, Chlorophyllipt (solüsyon bir emzik veya pamuklu çubukla uygulanır);
 • 2-4 yıl - Bioparox, Oracet, Geksoral, Dr. Theiss, Lugol;
 • 4-6 yaş - Tantum Verde, Kamerun;
 • 6-12 yaş - Anti-angina, Stopangin, Hexaspree, Yoks, Jodovidon.

Uyuşturucu kullanırken, çocuğun durumunu izlemek ve anormallikler varsa, tedaviyi durdurmak ve yan etkilerden kaçınmak için doktora danışmak önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anne sütü annesinde

Boğazda ağrı olduğunda, hemen her zaman doktora gitmeyiz. Birincisi, hastalığımızla baş başa kalmaya çalışırız, ki bu her zaman olumlu bir sonuca yol açmaz. GV'li kadınlarla ilgili olarak, kendi kendine ilaçlama sadece kendileri için değil, aynı zamanda çocuk için de tehlikelidir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.