Loading

Bir antibiyotik ile boğaz ağrısı ile sprey - uygulamak için gerekli olup olmadığını?

Diğer tedaviler arasında kulak burun boğazındaki eski kitaplar, antibiyotikli bir anjin spreyinin kullanılmasını önermektedir. Temel olarak, bu tür tavsiyeler Bioparox ile ilgilidir, çünkü Sovyet dönemlerinde bu tipin tek aerosolüdür ve bugün bile rakipleri yoktur. Ama!

Zaman değişiyor, doktorlar eski önerileri gözden geçiriyorlar, bilim adamları bakteri araştırıyor ve bazı ilaçlara tepki gösteriyorlar. Ve bu tür spreylerin imalatçısına karşı, modern tıp etkili bir tedavi olarak anjinadan bir antibiyotik ile aerosolü düşünmemektedir. Neden?

Antibiyotik spreyi boğaz ağrısına karşı etkili midir?

Tıbbi araştırmalar herhangi bir yerel antibakteriyel bakteriyel enfeksiyona karşı etkili olmadığını göstermektedir. Aynı Streptokok veya Staphylococcus aureus boğaz ağrısı neden ve böylece bademcikler derin dokularda bol miktarda çoğaltmak başarmış ise, antiseptik veya antibiyotik işe yaramaz olmasın, herhangi bir topikal antibakteriyel maddeler kullanılarak onları yok.

Streptococcus hemolitik, vulgar anjina'nın ana nedensel ajanı

Bu öncelikle antibiyotiklerin topik uygulama bakterileri yok edebilir bu miktarlarda hastalıklı doku birikmez gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Boğazdan gelen sprey, farinksin yüzeyine basitçe uygulanırsa, antibiyotiklerin çoğu, mukoza zarının yüzeyi üzerinde tam olarak kalacaktır ve enfeksiyon odağı içine girmeyecektir. Ayrıca, ilacın önemli bir miktarı sadece tükürük ile bademciklerden uzak yıkanacaktır.

Bademciklere gerçekten nüfuz eden aynı küçük miktardaki antibiyotiklerin enfeksiyon üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. dolayısıyla, Anjina'dan antibiyotikli aerosol hiç yardımcı olmaz.

Aynısı antiseptikler için de geçerlidir - Miramistin, Thuracilin, Lugol'un çözümü ve diğerleri. Bu fonlar sadece mukoza zarının yüzeyindeki bakterileri yok etmenizi sağlar, ancak bademciklerin içinde değil, dolayısıyla anjinle de işe yaramaz.

Ancak yararsızlığı ile, bir antibiyotik sprey zararlı olabilir.

Aerosollerin antibiyotiklerle tehlikeli kullanımı nedir?

İlk olarak, antibiyotik spreyler tehlikelidir, çünkü tam ve benzersiz etkili bir sistemik antibiyotiğin yerini almaya çalışırlar. Birçok hasta anjina Size antibiyotik almak gerekir, eğer içmek ve ağızda sıçrama ve bunun yerine tabletler spreyler satın alma daha iyi değil inanıyoruz.

Böyle bir yanlışlığı kabul ederseniz, boğaz ağrısı iyileşmez ve yüksek olasılıkla bazen komplikasyonlara yol açacaktır - çok tehlikeli.

Hastalık yanlış tedavi edildiğinde anjina (akut romatizmal ateş ve apseler dahil) komplikasyonlarının üçte birinden fazlası tam olarak ortaya çıkar. Özellikle, sistemik antibiyotikler spreyler veya halk ilaçları ile değiştirilirken.

Peritonsiller abse - tedavi edilmemiş bademcik iltihabının sık görülen bir komplikasyonu - gelişimin erken bir aşamasında.

aerosoller antibiyotiklerle bir başka tehlike de ağız boşluğu ve yutak dokularında normal mikroflorası inhibe olmasıdır. Bu mikroflora mantar gelişimine engel ve bunun imha (aynı zamanda mantar anjin denir) ağız veya faringomikoza ait pamukçuk yakalanma bir risktir. Bu, aktif maddeleri antifungal aktivitesi olmayan spreyler için geçerlidir.

Ağız boşluğunun kandidiyazı ile yumuşak damağa mantar saldırısı.

Sistemik antibiyotik tedavisi ile birlikte, anjinadan püskürtmek de tehlikeli olabilir. Antibiyotiklerin çok kullanım kandidiyazis (mantar enfeksiyonları) gelişimi için bir risk faktörüdür ve gökyüzünün yüzey veya boğaz spreyi böyle tedavisinin yararlı bakteriler altında kalan varsa, mantarlar kesinlikle rekabet eksikliği yararlanmak.

Ayrıca, antibiyotikli bir sprey alerjik reaksiyonlara, kusmaya ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu yan etkiler, tehlikeli olmamakla birlikte, ancak anjina ile istenmeyen bir durumdur.

2016 yılı Nisan ayı itibarıyla, Biopaprox Sprey'in kullanımına ilişkin izinler iptal edildi ve ürünün üreticisi bunu yayınlamayı durdurdu. Bu, ilacı kullandıktan sonra ölümcül bir sonucu olan birkaç anafilaktik şok vakasından kaynaklanmaktadır.

Belki de, bu nedenlerden dolayı Sovyet zamanlarında geliştirilen antibiyotik sprey türünün tek ilacı olarak kaldı? Sonuçta, eğer etkili olursa, girişimci eczacılar muhataplarının çoğunu kesinlikle serbest bırakacaklardır.

Gerçek bir antibiyotik sprey

Anjinadan bir antibiyotikle yapılan tek sprey Bioparox'dur. Aktif bileşen, yerel antibiyotik fusafungini içerir. Mukoza zarlarının yüzeyinden neredeyse tamamen emilim eksikliği ile karakterizedir, yani bademciklere nüfuz etmez ve enfeksiyonun odağında hareket etmez.

Demonte formdaki bioparoks şişesi

Fusafungin, Candida cinsinin mantarlarına karşı aktiftir, çoğu durumda mantar anjinine neden olur. Yani, bu spreyi kullanmak için antibiyotiklerle tedaviye paralel olarak, ağız veya farinksin kandidiyazı hastayı tehdit etmez. Bioparox uygulandığında, küf mantarlarının neden olduğu mantar anjinası gelişebilir.

Mikroskop altında genus Aspergillus mantarları

Bademcikler her 4 saatte bir yetişkinlerde ve 6 saatte bir çocuklarda bioparocks serpilir. Şişeye uygulandığında, uç konulur, ağzın içine mümkün olduğunca derin bir şekilde yerleştirilir ve dudakların etrafına sıkıca sarılır. İnhalasyon yapılır ve flakonun kapağına paralel olarak bir basınç uygulanır. Her bademcikte iki pshikada bir aerosol uygulamanız gerekir.

Bir haftadan fazla Bioparox kullanılamaz.

Diğer tüm aerosoller antiseptikler içerir (bunları antibiyotiklerle karıştırmayın) veya boğazda kullanım için tasarlanmamışlardır (örneğin, Isofra).

Boğaz tedavisi için Isofra kullanılamaz!

Antiseptik içeren spreyler

Bu ilaçların aktif maddelerinin prensipte zaten anjinaya neden olan bakteriyel enfeksiyonu etkilememesine rağmen, sıklıkla antibiyotikli spreyler olarak kabul edilir ve bunları hastalıkla tedavi etmeye çalışırlar. Bu isimleri bilin ve boğaz ağrısı ile tedavi etmeyin!

 1. Antineptik ambazone temelinde Faryngosept. Açıklamasında, uygulamanın 3-4 günündeki eylem başlangıcının belirtilmesi ilginçtir. Yaklaşık olarak aynı zamanda, anjinin akut periyodu doruğundan geçer ve biter. Yani, evde bu spreyin ne kadar etkili olduğunu kontrol edin, neredeyse imkansız;
 2. Ingoliptum timol temelinde. Ağız boşluğunun bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur;
 3. Antiseptik heksetidin ile Stopangin ve Hexoral. Candida cinsinin mantarları üzerinde hareket ederler ve bu nedenle anjinin mantar komplikasyonlarıyla mücadele etmek için kullanılabilirler;
 4. Fenol ile Orasept;
 5. Antiseptik klorobutanol hemidrat ile kamer;
 6. Miramistin, yaygın olarak bilinen bir antiseptiktir. Dokuların yüzeyini dezenfekte edebilir, ancak enfeksiyonla mücadele etmek iyi değildir.

Çok ünlü Tantoum-Verde spreyi, bileşiminde antibakteriyel bileşenler içermez. Anti-inflamatuar ilaç olarak kullanılır.

Benzer şekilde Chlorophillipt püskürtme içermeyen bileşenlerin (yani, doğrudan ağız), in vitro olarak, antibakteriyel aktivite kanıtlamış olan ve Ang Cı - analjezi için eşsiz bir yeteneği olduğunu lidokain ile püskürtün. Bu arada, hastalığın şiddetli semptomlarını hafiflettiği için anjinaya yardımcı olabilen Angal C'dir.

Doktor antibiyotikli bir şırınga spreyi reçete ederse ne olur?

Bu randevu güvenli bir şekilde göz ardı edilebilir. Bioparox'un anjinin tedavisine katkıda bulunduğuna dair kanıt, no. Yine de, eğer kabul edilirse antibiyotiklerle birlikte kullanmak gerekirse, büyük olasılıkla ve çok fazla zarar vermez. Fungal anjinin normal küf mantarlarından sonra ortaya çıktığı durumlar çok nadirdir ve büyük olasılıkla böyle bir komplikasyona, Bioparox kullanımı olmayacaktır.

Ama asıl şey - eğer gerçekten anjinaya sahipseniz, sistemik antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Ve zaten bu spreylere ek olarak herhangi bir sprey kullanılabilir.

Azitromisin anjinada sıklıkla kullanılan antibiyotiklerden biridir. Tam bir tedavi için üç tablet yeterlidir.

 1. Bir anjiyoten antibiyotikli bir sprey etkili değildir ve uygulamak işe yaramaz;
 2. Bu aracı gerçekten denemek istiyorsanız, sadece tabletlerde veya enjeksiyonlarda tam teşekküllü bir sistemik antibiyotik ile paralel olarak kullanabilirsiniz. Yine de, büyük bir olmasa da, ağız boşluğunun mantar lezyonlarını geliştirme riski nedeniyle bunu yapmak istenmemektedir;
 3. Üreticinin fikrine göre, anjin tedavisi için uygun olan tek antibiyotik sprey, Bioparox'dur. Diğer tüm ilaçlar antiseptik veya sadece anestetik ve anti-inflamatuar ilaçlar ile vasıtalardır.

Angina için doğru antibiyotik seçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Sprey işinin avantajları ve özellikleri

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Çeşitli spreyler

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

Antibiyotik içeren bir sprey

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Antiseptik ile spreyler

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Boğaz ağrısından sprey: türleri ve seçim kuralları

antibiyotiklerle kullanım spreyleri sırasında hasta onlar alerjik reaksiyonlar, mukozal ödem, aşırı duyarlılığı kuruluk ve ağızda yanma neden aerosollerin diğer kategorilere göre daha olasıdır, yani ilaçların bu grup "sorunu" olduğunu unutmamak gerekir. Bu ilaçlar 10 yaşın altındaki çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler için kontrendikedir.

ağrı kesiciler

Akut tonsillit hasta nedeniyle mukoza ve genişletilmiş bademcikler yüzeyinde enflamasyona boğazında şiddetli ağrı deneyimleri sık sık zor bu yüzden anestezi sprey sık terapötik aralıkta bulunan, içmek bile katı gıda yutmak ve bulur. Bu ilaçlar iltihabı rahatlatır, hassasiyeti azaltır ve ağrıyı azaltır.

 • Oracept (aktif maddeler fenol ve gliserin);
 • Kamerton (levomenthol, kafur, klorobutanol ve okaliptüs esansiyel yağı);
 • Anti-anjin (klorheksidin, tetrakain);
 • Tantum Verde.

Her biri sadece anestetik bileşenleri değil, aynı zamanda antiseptik bileşenleri de içerir, bu nedenle rahatsızlıktan kurtulur ve patojenlerin aktivitesini engeller.

antiseptik

Antiseptikler, enflamatuar sürecin başlangıcını önleyen maddelerdir, patojenik floranın hayati aktivitesine baskı yaparlar ve bunun, yüzey üzerinde aktif olarak çoğalmasını ve yayılmasını önlerler. Bu tür bileşenlere sahip olan aerosoller, kronik bademcik iltihabının sahipleri için bir önleme aracı olabilir ve ayrıca, bunların etkisini korumak için antibiyotikli spreylerden sonra kullanılır.

Antiseptik sprey içerir:

Farklı aktif maddeler içerirler, bu yüzden seçimleri doktora emanet edilmelidir. Antiseptik ek olarak, aerosoller genellikle anti-enflamatuar ve anestezik bileşenler içerir, bazen ilacın etkisini artıran bitki özleri veya uçucu yağlar vardır.

Doğal ilaçlar

Doğal bir yapıya sahip boğaz ağrısından bir boğaz için spreyler, ek tedavi olarak kullanılmakta olup, bağımsız olarak, bir iltihaplanma sürecinin kaynağını ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Bu ürünler arasında, anti-enflamatuar ve hafif antiseptik etkiye sahip olan bitkisel özler ve uçucu yağlar yer alır, bunların bazıları doku onarımı sürecini hızlandıracaktır.

Iyot ile

İyot, taze yaraları ve kesikleri tedavi etmek için kullanılan popüler bir antiseptiktir ve temelindeki spreyler ilk aşamada anjina ile baş etmede mükemmeldir. Bu madde sadece bakterisit olmakla kalmaz, aynı zamanda antiviral ve antifungal etkiye de sahiptir, bu yüzden bu ilaçlara dayanan ilaçlar, antibiyotikli aerosollerin aksine, çok daha çok yönlüdür.

Antiseptik etkiye ek olarak, iyot, farinksin mukoza zarındaki iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca bademciklerde lakenin daralmasına katkıda bulunur. Angina sırasında genişlerler, sonuçta çürümeye başlayan bakteri yaşamının ürünlerini toplarlar, hoş olmayan bir koku ile mukozada beyaz bir tabaka oluşur. Görünümünü temizlemez veya engellemezseniz, iltihap ve rahatsızlık artacaktır.

İyodine dayalı spreyler arasında Lugol (bu ilaç ayrıca pamuk çubukla bademciklere uygulanan gliserin içeren bir çözelti şeklinde de bulunur), Jox ve Yodovidon içerir. İlk ilaç bir "klasik", uzun süredir kullanılmış ve son ikisi daha modern. Lugol üzerinde Jox ve Jodovidon'un avantajı, bileşimindeki iyodun aktif formda olması ve moleküler formda olmaması, dolayısıyla daha etkili olmalarıdır.

Çocuklar için

Çocukların bağışıklık sistemi daha savunmasızdır, onların yararsızlıkları da, soğuk mevsimde su birikintilerinde atlamalarına ya da şapka olmadan koşmalarına izin veren, onların KBB organlarının hastalıklarının daha yaygın olduğu, onların yararsızlıklarına da katkıda bulunur. Eğer anjina bir çocukta gelişirse, boğaz için bir sprey seçimi daha dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir, çünkü bunların çoğu aktif mukozaya iltihabı arttırabilir ve farenksin şişmesine neden olabilir.

Hazırlık, bir çocuk doktoru tarafından seçilmelidir, ancak eğer ziyaret etmek için bir fırsat yoksa, ebeveynler akut tonsillitten güvenli aerosoller bilmelidir.

Çocuklar için angina spreyleri grubu şunları içerir:

 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Lugol;
 • Hlorafilipt;
 • Geksoral;
 • Miramistin (3 yaşın üzerindeki çocuklar için);
 • Tantum Verde.

Bu ilaçlar antiseptik içinde daha yumuşak bir etki içerirler ve iltihabı gidermek ve mukozanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar. Aracı kullanabileceğiniz, çocuğun asgari yaşına dikkat etmeyi seçerken.

Sadece anjinalı bir çocuk için doğru spreyi seçmek değil, aynı zamanda uygulamanın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. 1 yaşından büyük çocuklar bademcikler 1-2 tıklama ile sulanabilir, ancak bebekler için bu yöntem uygun değildir, yanakların iç yüzeyine püskürtülenler veya üzerine püskürtülen bir nipel vermelidirler.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Bağımsız olarak antibiyotikli spreyleri seçemezsiniz, çünkü patojenin türünü ve türünü bilmeniz gerekir (bu, laboratuarda hastanın mukoza zarından bulaşma bakteriyel kültürüyle yapılır), aktif maddeye karşı direncin varlığı ve diğer faktörler. Ayrıca, analjezik ve çocuk aerosollerini kendiniz satın almanız tavsiye edilmez.

Sprey seçimi, hastanın boğazından gelen yayma kültürü ile ilgili bir laboratuvar çalışmasının verilerine ve ayrıca tarihine dayanır - doktorun önce hastadan öğrenmesi gereken bir dizi semptom. Bir diğer önemli adım, bir şırınga spreyi (atrofik farenjit, bronşlarda obstrüktif süreçler, gebelik) kullanımının kontrendikasyonlarının kontrol edilmesidir. Bundan sonra, tedaviye başlayabildiğinizden sonra, ilaçlara ve bazı maddelere alerjinin varlığından haberdar olmanız gerekir.

Hastanın anjinada farklı semptomlar yaşadığı durumlarda (rahatsızlık, şiddetli iltihaplanma, vb.), Örneğin analjezikler ve antiseptik gibi kombine etki ile spreylerin tercih edilmesi daha iyidir.

Geleneksel tıbbın rakipleri ve sadece doğal ilaçların sevgilisi olan bir doktor, anjina'nın zamanında tedavi edilmeden pnömoniye kadar komplikasyonlar verebileceği ciddi bir enflamatuar hastalık olduğunu uyarmalıdır.

Zayıf etkiye sahip bitkisel preparatlar, patojenik farryngeal florayı yok etmeye yardımcı olmayacaktır, bunların kullanımı sadece hastadan ve doktordan zaman alacaktır, o zaman güçlü ilaçların yardımıyla akut tonsillit ile savaşmak zorunda kalacağız. Angina için ilaçlar hakkında daha fazla bilgi →

Bir sprey şeklinde anjin gelen ilaç, enflamatuar sürecin karmaşık ve hızlı tedavisi için gerekli olan lokal aksiyonun etkili bir aracıdır. Aerosollerin birçok avantajı vardır, bu nedenle emilmeleri veya durulama sıvıları için tabletlerden daha sık reçete edilirler.

Farklı tipte spreyler vardır, bunların seçimi hastanın yaşadığı semptomatolojiye, patojenik mikroorganizmanın türüne, hastanın yaşına ve durumuna da önemli bir rol oynar. Bağımsız olarak antibiyotikli aerosolleri seçemezsiniz, ayrıca doktorunuza danışarak, analjezik ve anti-enflamatuar etki gösteren ilaçlar satın almanız tavsiye edilmez.

Angina ile boğaz için sprey

Bademciklerin akut inflamasyonunda, hastalar genellikle reçete edilen antibiyotiklerdir. Bununla birlikte, hastalığa şiddetli ağrı ve yutma güçlüğü eşlik ettiği için, etkilenen bölgenin lokal tedavisi de gereklidir. Bugüne kadar, özel spreylerin kullanımı semptomatik tedavi için en iyi seçenektir.

Sprey, sıvıyı mekanik bir pompa ile püskürten bir cihazdır. Bu tür bir preparasyon ile şişedeki basınç, atmosfer basıncına karşılık gelir. Başka, çok benzer bir ilaç türü vardır - aerosol. Bununla birlikte, flakonda aşırı basınç oluşturarak sıvıyı püskürtür. Bu araçlar arasındaki bir başka fark - püskürtme sprey büyük parçacıklar.

Kullanım ve özelliklerin avantajları

İlaçların sprey şeklinde sahip olduğu asıl amaç, rahatsız edici hisleri azaltmaktır. Ayrıca, kompozisyonlarına bağlı olarak, başka özelliklere de sahip olabilirler:

 • mukoza zarını temizler ve nemlendirir;
 • yara iyileşmesini ortaya çıkarır ve ayrıca mukoza zarlarını geri yükler;
 • iltihaplı alanları şifalı bitki özleri ile tedavi etmek;
 • uyuşturmak için.

Sprey uygulamasında karmaşık bir şey yok

Çoğu zaman, boğazdan gelen sprey ayrıca bileşimde antiseptik bileşenlere sahiptir. Bu nedenle, patojenik mikrofloranın büyümesini yok etmeden yavaşlatır. Ayrıca, mantar ve bazı virüsler üzerinde zararlı bir etkisi olan ilaçlar da vardır. Ancak, temel olarak bu ilaçların sadece temel tedaviyi tamamladığı göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalık ile başa çıkmak için bağımsız olarak (anjinin kolay bir şekli olsa bile) sadece bileşimde antibiyotik içeren sprey olabilir. Diğer tüm durumlarda, sadece karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılır.

Bu tür ilaçlarla donatılmış çok çeşitli özelliklere ek olarak, başka avantajları da vardır:

 1. Dozu izlerken sıvıyı püskürtmek amaçlanabilir.
 2. Bu rahat ve hızlı.
 3. Tedavi sadece evde değil, başka yerlerde de yapılabilir.
 4. Onları günde üç defadan fazla uygulamaya gerek yoktur.
 5. Anjina'nın rahatsız edici belirtilerini ortadan kaldırabileceğiniz geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Uygulama hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Her şeyden önce, boğazda boğazda 3 yaşın altındaki çocuklara sprey uygulayamayacağınızı hatırlamanız gerekir. Bu, solunum yollarının şişkinliğinin artması riskinden kaynaklanmaktadır. İlaç bir doktor tarafından reçete edilmiş olsa bile, ve ebeveynler, çare bileşenlerinin kesinlikle zararsız olduğuna ikna olmuşlardır, 3 yıla kadar, sadece boğaz ağrısından bir spreyi sadece çocuklar için özel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, emzik veya yanağın iç yüzeyine az miktarda uygulanır.

Yetişkinlerin ilacı kullanmadan önce doktorlara danışması gerektiğini de belirtmek gerekir. Sonuçta, bazılarının aktif maddeleri hamile veya emziren kadınlara, şiddetli karaciğer ve böbrek hastalığına, astımlılara, alerjilere karşı kontrendikedir. Ayrıca, obstrüktif bronşit hastası olanlar için birçok fon yasaklanmıştır. Hastalığın şeklini sadece bir uzman belirleyecek, belirli bir vakada ve dozda gerekli ilacı bireysel olarak alacaktır.

Dikey olarak - prosedür sırasında spreyin doğru yeri

Bu ilaç formunu uygularken gözlenmesi gereken başka kurallar da vardır:

 1. Mümkünse etkilenen bölgeyi etkileyebilecek kadar uzun süre, sulama yemekten sonra yapılmalıdır. İlaveten, ilacın her kullanımından en az bir saat sonra, sigara içmeyi, yemek yemeyi veya içmeyi bırakmalısınız.
 2. Şişeyi, eğilmeden veya çevirmeden, dik olarak dik konumda tutmak için çok önemlidir.
 3. Daha sonra, derin bir nefes almanız ve soluma gecikmesi durumunda ilacı spreyleyin. Ve doğrudan değil, sağa ve sola kayma ile. Bu yüzden çare bademcikler üzerine düşecek.
 4. Tüm başvuru süresi boyunca, belirtilen dozajı geçmemek için kullanım talimatlarını kesinlikle uygulamanız gerekir.

İlaç maliyetlerini kullanmaya başlamak için bileşenlerine karşı bireysel bir duyarlılık olmadığından emin olmak için küçük bir doz. Bunun için, örneğin, ilk önce yanağın iç yüzeyine sıvı enjekte edebilirsiniz. Alerjik reaksiyon belirtileri (kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık veya şişlik) yoksa - pshikalka daha fazla kullanılabilir.

Ilaç çeşitleri

Bugüne kadar, üreticiler birçok çeşit sprey üretmektedir. Reçetesiz ilaçlar ve herhangi bir eczanede satılmaktadırlar. Bununla birlikte, sadece uzman en uygun varyantı seçmelidir. Akut bademcik iltihabından sonra - hastalık sadece tatsız değil, uygun tedavi olmadan da komplikasyonları açısından oldukça tehlikelidir.

Antibiyotik içeren spreyler

Bu kategorideki en popüler ilaçlardan biri, antibiyotik fusafungini içeren Bioparox'dur. Bu ilacın anti-inflamatuar özellikleri vardır ve kompleks tedavi rejimlerinde aktif olarak kullanılır. Ayrıca, anjinanın kataral formunda bağımsız olarak da reçete edilebilir.

Ancak, Bioparox kullanmadan önce şunları dikkate almanız gerekir:

 • ilaç üç yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır;
 • alerjik reaksiyonlara neden olabilir;
 • Bazen ürün yan etkilere, örneğin ağızda kuruluğa veya yanma hissine neden olur.

Bu tür spreyleri uzun süre kullanamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle, eğer tedavi iyileşmeye yol açmıyorsa - ilacı ve tedavi yaklaşımını değiştirmek gerekir.

Antiseptik bileşenler ile preparatlar

Bileşiminde bu kategorinin anlamı, örneğin bikutimol, klorheksidin veya heksetidin gibi farklı tiplerde antiseptik maddelere sahip olabilir. Etkileri doğal yağlar ve ekstreler ile artırılmıştır. Antiseptiklere ek olarak, anjinden böyle bir sprey sıklıkla analjezikler içerir. Analjezik bileşenler, sentetik (tetrakain veya lidokain, klorobütanol) veya doğal, örneğin okaliptüs, nane veya kafur yağı gibi doğal olabilir.

Bu kategoriden en popüler spreyler şunlardır:

 1. Geksoral, mantar ve bakteri enfeksiyonlarının patojenleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Hamilelere kontrendike değildir, ancak üç yaşın altındaki çocuklar bunu kullanmamalıdır.
 2. Sprey Stopangin temelini antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan heksetidin. Buna ek olarak, çeşitli esansiyel yağlar (portakal, okaliptüs, nane, anason, sassafras), bir gliserol zarfı içerir. 6 yaşından büyükler ve yetişkinler için önerilir.
 3. Ana aktif bileşeni biclutymol olan Hexaspree, yetişkinler, hamile veya emziren kadınlar ve 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir.

Analjezik etkisi ile spreyler

Bir hasta şiddetli boğaz ağrısından endişe duyduğunda, doktorlar analjezik içeren ilaçlar kullanılmasını önermektedir. Boğazdan etkili bir spreyi bu kategoriden seçerek, bu gibi yollara dikkat etmek gerekir:

 1. Gliserin ve fenol içeren Oracept, mukoza zarını yumuşatır, tahrişi hafifletir, anestezi yapar. 2 yıl boyunca hem yetişkinleri hem de çocukları uygulayabilirsiniz.
 2. Anti-angina klorheksidin biglukonat, gliserol ve tetrakain içerir. 10 yaşında hastalar tarafından kullanılır.
 3. Cameton, okaliptüs, kafur, klorobutanol ve levomentholün bir araya getirildiği karmaşık bir üründür. Henüz 5 yaşında olmayan çocuklar için uygun olmadığını belirtmek gerekir.
 4. Tantum Verde, yetişkinler ve üç yaşın üzerindeki çocuklar için önerilir. Bu ilacın ana aktif bileşeni nonsteroidal anti-enflamatuar madde benzadamindir.

İyot esaslı araçlar

Eğer hastanın iyotu veya tiroid bezinin işleyişi ile ilgili bireysel bir duyarlılığı yoksa, boğaz ağrısının tedavisi için karmaşık tedavi aşağıdakiler temelinde reçete edilebilir:

 1. Anjina Lugol gelen sprey gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri bastırır. Mantarlarla mücadelede de etkilidir. Ancak, bu sprey, antiseptik özellikleri zayıflattığı için tiyosülfat, amonyak veya uçucu yağ içeren ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda kontrendikedir, 3 yaşın altındaki çocuklar.
 2. JOX'in hazırlanmasında ana bileşen Povidon-iyodindir. Doğrudan mikroorganizma proteinleri üzerinde hareket etmesinden dolayı çok çeşitli antimikrobiyal etkilere sahiptir. Ek olarak, anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bu sprey ve allatonin içinde yer alır. Bu ilaç yetişkinler (hamile kadınlar hariç) ve 8 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilir.
 3. Iodovidon aktif formda iyot içerir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler, patojenik mantarlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu ilacın böbrek yetmezliği, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar, 10 yaşın altındaki çocuklarda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Doğal içeriklere dayalı spreyler

Doğal malzemelerden yapılan preparatlarla boğazını büzmeyi tercih edenler, bu tür spreyler:

 1. Chlorophyllipt ilacının ana aktif maddesi okaliptüs yapraklarından elde edilen klorofillerin bir karışımıdır. Bu araç çeşitli stafilokoklarla savaşmada çok etkilidir. Üç yıl yetişkinler ve çocuklar için uygundur.
 2. Propolis, bileşimde, gliserin ve etil alkole ek olarak propolise sahiptir. Bu bileşen analjezik etkiye sahiptir, iltihabı hafifletir, dokuların hızlı restorasyonunu destekler, interferon üretimini uyarır, lokal bağışıklığı geliştirir. Ancak, Propofol arıcılık ürünleri, egzama ve 12 yaşın altındaki çocuklara aşırı duyarlılığı olan kişiler için kullanılmamalıdır.
 3. Thysse Sage - papatya, calendula ve adaçayı, karanfil yağı, mentol özleri içerir. İlaç, etkilenen mukoza üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir ve boğazdaki rahatsız edici hisleri hızla azaltır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilir.
 4. Aqualor - deniz suyu, bir papatya özü (doğal bir antiseptik olan) yanı sıra aloe vera yerel bir immünmodülatör içeren angina ile bir boğaz spreyi. Temel işlevlere ek olarak, bu ilaç şişlik ve kızarıklığı azaltır, mukoza zarının rejenerasyonunu hızlandırır, ağrılı duyuları, boğazda kuruluğu azaltır. Üç yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara gösterilmiştir.

Özetlemek gerekirse

Hangi spreyi seçerseniz seçin, anjin tedavisine yönelik karmaşık yaklaşımı unutmayınız. Buna ek olarak, tam iyileşmeden önce, yatak istirahatine bağlı kalmak gerekir, böylece vücudun hastalıkla savaşma gücü vardır. Bağışıklığı güçlendirmek ve diyette sebze ve meyve sayısını arttırmak için ilaçların kullanılması da yararlıdır.

Boğaz ağrısı tedavisi tam ders aşağıdaki videoda bulunabilir

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjin tedavisi için spreyler

Herkes anjinanın bir hastalık olduğunu ve herhangi bir hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini bilir. Bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerinden biri geleneksel olarak ilaçlara yerel maruziyet olarak kabul edilir. Boğazın mukoza zarına doğrudan uygulanan bu tür ilaçların kullanılması.

Yerel ilaçlar çeşitli tıbbi formlar şeklinde üretilebilir: örneğin bademciklerin yağlanmasında veya durulamada veya tabletlerde, şekerlemelerde vb. rezorpsiyon için. Bu yazıda, anjinadan gelen spreyler hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı karşı etkili ilaçlar: boğaz için spreyler

Bir sprey, bir sıvıyı bir mekanik pompa vasıtasıyla püskürtmek için bir cihazdır. Aynı zamanda, flakon içindeki basınç, spreyi aerosolden ayıran atmosfer basıncına eşittir.

Bu formdaki ilaçlar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda başarıyla kullanılmaktadır. İkincisi için gerçek sınırlamalar vardır: 3 yaşına kadar olan çocuklarda, genellikle bebeğin mukoza zarının yüksek reaktivitesi ve ödem olasılığı ile ilişkili spreyler kullanılmaz. Ayrıca, bebekler, püskürtülen ilaçların düzgün şekilde püskürtülmesi için gerekli olan nefesleri nasıl tutacağını bilmiyorlar. Bazı bilgilere göre, ilacın tükürük ile bademcikler üzerinde olması beklentisi ile ilacın bir emzik veya yanağın iç yüzeyine püskürtülmesi mümkündür, ancak ilaca ve doktor tavsiyelerine talimatları takip etmek daha iyidir.

Bugüne kadar, anjina ile boğaz için çeşitli spreyler vardır. Bunlardan birinin ya da diğerinin seçimi, hastalığın seyrine, hastanın bireysel özelliklerine ve tercihlerine dayanmaktadır.

Anlatılan formda bulunan analjezik, antiseptik, antifungal ve diğer bileşenlere sahip ilaçlar, bademcik mukozasının dezenfeksiyonunu kolaylaştırır, yani. Hastalığa neden olan virüslere, mantarlara ve bakterilere karşı savaşır.

Bununla birlikte, boğaz ağrısına karşı herhangi bir spreyin enfeksiyonu tamamen yenemeyeceği anlaşılmalıdır. Ana görevi, boğaz ağrısı, yanma, kuruluk ve terleme gibi anjinin bu tür dışavurumlarının ortadan kaldırılması veya azaltılmasıdır. Aynı zamanda, etkiyi en üst düzeye çıkarmak için, ilacı günde birkaç kez uygulamanız ve bir saat boyunca kullandıktan sonra yemek yemekten, sigara içmekten ve hatta içmekten vazgeçmeniz önerilir.

Boğazın sulanması genellikle derin bir soluk verdikten sonra, nefes almada kısa bir gecikme ile oluşur ve boğaz ağrısı tedavisi için spreyin mutlaka bademciklere ve farinksin arkasına vurduğunu kontrol eder.

Böyle bir dozaj formunun avantajı, her şeyden önce, kullanım kolaylığının yanı sıra, etkinliğin yanı sıra, bu durumda ilacın aşırı dozda alınması neredeyse imkansızdır. Püskürtme, doğru bir dağıtıcı kullanılarak gerçekleştirilir.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak, kural olarak, antibiyotiğin baskın olduğu kompleks terapinin bir parçası olarak kullanılır. Aynı zamanda, antibakteriyel ilaç içeren ve kompozisyonunda bulunan spreyler vardır. Yetişkinlerde ve çocuklarda hafif boğaz ağrısı formları için bağımsız bir tedavi olarak reçete edilebilir.

Durulamadan avantajlı bir farklılık, bir spreyin hem analjezik hem de antifungal ve antiseptik etkileri içermesidir.

Hangi antibiyotikli sprey, boğaz ağrısından daha iyidir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjina ile spreyler bugün büyük miktarlarda salınır. Antibakteriyel veya antiseptik olabilirler, anestetik bir bileşen içerebilir veya içermezler. Bazıları çeşitli şifalı bitkilerden elde edilen doğal uçucu yağlara sahiptir.

Tarif edilen ilaçlar her zaman eczanede mevcuttur ve reçetesiz olarak dağıtılmaktadır. Yine de, ilacın seçimi her zaman doktor tarafından güvenilmelidir. Sonuçta, sadece nitelikli bir uzman, bir ya da başka bir karakterin anjina için hangi spreyi daha iyi olduğu kesin olarak söyleyecektir.

Anjina için kullanılan ilaçlar arasında Bioparox çok popülerdir. Ve bu popülerliği iyi için kazandı. Bu ilacın bileşimi Fusafungin adı verilen bir antibakteriyel ajan içerir. Yani, Bioparox, diğer benzer ilaçlardan ayıran bir antibiyotik ile anjinden gelen bir spreydir.

Bu ilaç, iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve herhangi bir anjinin karmaşık tedavisi için en uygun olanıdır. Aynı zamanda, catarrhal formunun tonsillit için bağımsız bir tedavi olarak başarıyla kullanılabilir.

Ancak, diğer tıbbi maddeler gibi, Bioparox'ın kendi kontraendikasyonları listesine ve yan etki listesine sahip olmasının, örneğin ağızda alerji, kuruluk veya yanma hissine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Boğaz ağrısı için çareler nelerdir: Spreyler Geksoral "," Miramistin "ve" Lugol "

Anjina tanısı alan hastalar için, antiseptik ile spreylerin tedavisi, antibiyotiklerin tedavisinden daha az önemli değildir. Bu preparatlarda antiseptik etkisi genellikle doğal yağların ve diğer maddelerin özleri ile arttırılır.

Bu gruptan ana bileşene ek olarak birçok ilaç, bileşimlerinde ağrı kesiciler, örneğin kafur ya da nane yağı ve diğer doğal ilaçlar ya da lidokain gibi sentetik analjezikler içerir.

Bu ilaç grubunun parlak bir temsilcisi, angina ile birlikte Geksoral spreydir. Bu ilacın ana aktif birimi, ilacın kompozisyonunun ek olarak bir okaliptüs ekstresi, bir levomentol adı verilen madde ve ayrıca alkol içerdiği heksaetidin'dir. Bu bileşim nedeniyle, Geksoral iyi bir antiseptik etkiye sahiptir ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Yaygın olarak bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir başka antiseptik de Miramistine Sprey'dir: anjina ve diğer birçok hastalık ile, sadece yeri doldurulamaz. Bu, ilacın belirgin bir antiviral ve antimikrobiyal etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilacın çeşitli ilaç alanlarında kullanılmasından dolayı pratik olarak her türlü bakteri yok edilir.

Böylesine geniş bir etki spektrumunun avantajı, ilacın patoloji ile başa çıkmaya yardımcı olması, nedenleri ve nedenleri belirlenemeyen nedensel ajanın bulunmasıdır.

Bu ajan piyoinflamatuar süreçlerle mükemmel bir şekilde baş eder. Bu nedenle, pürülan anjina sprey teşhisi olan hastalar için Miramistin mümkün olduğu kadar uyuyor. Boğazdaki püskürme, kızarıklığın giderilmesine, pürülan kaplamanın ortadan kaldırılmasına ve enflamatuar reaksiyonun durdurulmasına yardımcı olur.

Bu ilaçlara ek olarak, iyot bazlı antiseptikler vardır. Bir örnek olarak, aktif formda iyot içeren Yoks ve Yodovidone adını verebilirsiniz. Ama bu grubun en ünlü ilacı şüphesiz Lugol spreyi, anjina ile bu ilaç çok etkili ve bu nedenle isteyerek doktorlar tarafından atanır. İlacın ana aktif maddesi, moleküler iyodindir. İyot içeren ilaçlar, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kullanımının yasaklanmasıdır.

Boğaz ağrısından anestezi yapan spreyler: "Anti-angina" ve diğerleri

Bir hastada hastalığın seyrinde boğazda şiddetli ağrı gelişmesi eşlik ediyorsa, bu durumda anjina ile anestezik sprey kullanmak mantıklıdır.

Bu tür ilaçlarda, eylem sadece antiseptik etkiye dayanmamaktadır. Tabii ki, anahtar rol onun tarafından oynanır, ancak, bu tür preparatlarda, analjezik bileşen de oldukça belirgindir.

Bu grubun en sık reçeteli ilaçlarından biri Anti-Angina Sprey'dir. Bileşiminde, ilacın tetrakain ile kombinasyon halinde klorheksidin vardır. Birincisi antiseptik bir etkiye sahiptir ve ikincisi hastayı rahatsız eden acı verici hislerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bu grubun diğer preparatları, Oracept, Kamerun ve bilinen tüm Tantum Verde - anjiyoidal anti-enflamatuar ilaçlara ait olan ana aktif bileşen olan anjina etkili bir anjina spreyidir.

Boğaz ağrısı etkili çocuk spreyleri

Ayrı bir tartışma, çocukların tedavisinde anjinadan hangi spreylerin kullanılabileceği sorusunu hak etmektedir.

Yukarıda belirtildiği gibi, 3 yaşın altındaki bir çocuğun yaşı, spreylerin kullanımına karşı bir kontraendikasyondur. Bu yaşta angina tedavisi sırasında, ileride tedavi kompleksi çeşitli bileşenlerinin olası hoşgörüsüzlük de dahil olmak üzere çocuğun bireysel özelliklerinin zorunlu göz önünde bulundurularak, diğer dozaj formlarında ilaç kullanmayı tercih etmelisiniz.

3 yaşından büyük çocuklarda Akvalor adı altında bir hazırlık yapmak mümkündür. Bu ilaç doğal içeriklere dayanmaktadır. Deniz suyu, aloe ve papatya özü içerir.

Üç yaşından beri kullanılabilecek başka bir çocuk anjina spreyi oldukça spesifik bir isme sahiptir: Thais için ağız ilacı. Bu tıbbi madde kalendula, adaçayı ve papatya özü içerir.

Herhangi bir ilacın tedavisi sırasında kullanım talimatlarını dikkatlice okuması gerektiğinde özel dikkat gösterilmesi gerekir. Farklı ilaçlar için, bunları kullanmasına izin verilen farklı bir yaş kurulabilir. Örneğin, bir boğaz ağrısı gibi iyi bir sprey, Stopangin olarak sadece 6 yaşından itibaren çocuklara reçete edilir. Geksospray hakkında aynı şey söylenebilir. İyot Yoks temelinde ilaç, 8 yıl ve Iodovidone - 10 yıldan beri kullanılır.

Anestezik etki gösteren preparatlardan 3 yıla kadar uygulamadan sadece Tantum Verde olmadığı sürece gösterilir. Kamer, 5 yaşından büyük çocuklar için uygundur. Anjina ilacı için oldukça etkili bir etki Anti-angina sadece çocuk 10 yaşından küçük olmadığı zaman reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar için spreyler: "Bioparox" ve "Oralsept"

Pürülan anjina olan çocuklar için sprey - Bioparox - üç yaşından itibaren kullanılabilir. Bununla birlikte, uzun süreli kullanımın, sistemik eylemin antibiyotiklerinin atanmasını gerektirecek enfeksiyonun genelleştirilmesine yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, bu ilaç büyük bir ilgi görmemelidir ve eğer kullanımı ile terapi durulama ve diğer tıbbi önlemlerle kombinasyona rağmen iyileştirmelere yol açmazsa, tedavi ve preparatlara yaklaşımları değiştirmek mantıklıdır.

Çocuklar için angina ile boğaz için bir sprey seçilmesi sadece yaşlara odaklanmamalıdır. İlacın herhangi bir bileşeninin bireysel hoşgörüsüzlüğü de onu kullanmayı reddetmede rol oynayabilir. Çocuk için önemli olan her şey ilacın tadıdır. Örneğin, Lugol, tüm mevcudiyetine ve etkinliğine rağmen, tadı aşırı derecede tatsızdır, dolayısıyla çocuklar bunu kullanmayı reddederler.

Ancak Oralsept denilen çocuklar için boğaz için anjina sprey teşhisi için kullanılan bir nane aromalı katkı maddesi içerir, bu ilacı tadı oldukça hoş bir hale getirir.

Bademcik iltihabı oldukça sinsi bir hastalıktır. Eğer zamanında ve / veya yanlış bir şekilde tedavi edilmezse, çok ciddi sonuçlar doğabilir. Bu sayede, anjinli çocuklardan gelen bir spreyi ve büyük ve büyüklerin yetişkin bir uzman atamasını hatırlamak gereksiz değildir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Balgam çıkarma sırasında balgamdaki kan nedenleri - çocuklarda ve yetişkinlerde tanı ve tedavi

Zulüm, boğazda tahriş, solunum yolunun çeşitli rahatsızlıklarının açık bir işareti haline gelir. Bununla birlikte, eğer kan aynı zamanda tahsis edilirse, bu, tıbbi muayeneye tabi olmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir bebekte ve yenidoğanda larenjit nasıl fark edilir ve tedavi edilir?

Mukus ve vokal kordları etkileyen larinksin inflamasyonu larenjit olarak adlandırılır. Bir yetişkin bu hastalığın belirtilerini tespit ederse, onun cephaneliğinde birçok ev tedavi yöntemi vardır.