Loading

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir. Şu anda, dünya farmakolojisinin çabaları evde hastalıklarla mücadele edebilecek geniş bir ilaç listesi sağladı.

Aktif ilaç tedavisi bir KBB doktoru ve bir anket ile başlatılmalıdır.

Sadece doğru tanı konulduğunda farenjit tedavisini reçete etmek mümkündür. İlaçlar farklı bir uygulama biçimine sahip olabilir, en uygun seçenek bir uzman tarafından belirlenmelidir. Farenjit çok tehlikeli hastalıklara ait değildir, ancak tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için boğaz tedavisi maksimum verim ile yapılmalıdır.

Farenjit özellikleri

Farenjit, mukoza zarının iltihaplanması şeklinde boğaz hastalığıdır. Normal koşullar altında, mukoza bağışıklık koruması vardır, ancak olumsuz faktörlerin etkisi altında enflamatuar işlem genellikle (hastalığın bulaşıcı doğası, bazı durumlarda gözlenebilir) patojenlerin tetiklenen başlar azalır.

Farenjit akut veya kronik bir mekanizma ile ortaya çıkabilir. Akut türler, belirgin belirtilerle aktif olarak gelişen bir sürece dayanır ve nedensel koşulların doğrudan katılımıyla başlatılır. Kronik faz akut formun bir devamıdır ve inflamatuar bir doğanın uzamış halsiz bir reaksiyonu olarak tanımlanır.

Hastalığın sınıflandırılması

virüs, bakteri, mantar, streptokok, alerjik ve travmatik (ilk 4 tür bulaşıcı hastalıklar): farenjit farklılıklar etyolojisi göz önüne alındığında, aşağıdaki türlerdir. Kronik farenjit en yaygın biçimi virüs tipleri ile solunum yolu enfeksiyonu kataral türü olarak kabul edilir. Bu çeşitte alttürler - atrofik ve hipertrofiktir.

Hastalığın nedenleri

Enflamatuvar reaksiyonun ana nedenleri şunlardır:

 • mukozanın yapısının genetik özellikleri;
 • agresif dış faktörler (toz, duman, sıcak kuru hava, zayıf ekoloji);
 • anormal nazal solunum; sigara;
 • alkol kötüye kullanımı; alerjenleri dahildir;
 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojileri;
 • bazı hastalıklar (diyabet, kalp ya da böbrek yetmezliği);
 • vücudun hipotermisi.

Hastalığın belirtileri

Farenjitin ana semptomları boğazda kuruluk ve terleme, yumru hissi ve öksürüğün yardımıyla boğaz atma ihtiyacıdır. Sıcaklık genellikle yükselmez, ancak bazen biraz yükselebilir. Semptomatik kuru kalıcı öksürük var. Boğazdaki rahatsızlık hissi, posterior faringeal bölgeye salgılanan mukusun sürekli yutulması nedeniyle büyür, bu anomali uyku ve sinirlilik bozukluklarına neden olur. Hastalık geliştiğinde boğazda ağrı ve yutma problemi vardır, acı bazen kulaklara verir.

Patolojinin tedavi prensipleri

Yetişkinlerde farenjit tedavisi, hastalığın evresine ve tipine bağlıdır.

Hastalığın yumuşak formu karmaşık tedavi gerektirmez, ancak koruyucu önlemleri ve lokal terapiyi içerir.

Bu durumda önleme, provoke edici dış faktörlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Doğru beslenmenin önemi, kötü alışkanlıkların (özellikle sigara) reddedilmesi, soğuk algınlığının etkilerini sınırlamaktır.

Farenjitin gelişmesiyle birlikte, tedavi entegre bir yaklaşım gerektirir: patojenin ortadan kaldırılması (antiviral veya antibakteriyel tedavi);

 • semptomatik tedavi (anti-inflamatuar, analjezik ve diğer ilaçlar);
 • dokuların restorasyonu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • alevlenme nüksünün ortadan kaldırılması;
 • hastalığın önlenmesi.

Tedavi karmaşık medikal tedaviyi içerir (ilaçlar - enjeksiyonlar, tabletler); lokal terapi (tıbbi spreyler, pastiller, kompresler, çözeltiler, vs.); fizyoterapi; önleyici ve onarıcı önlemler.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, patojenleri baskılamak ve pürülan enflamasyonu çözmek için hastalığın tartılmış formları ile kullanılır. Eş zamanlı olarak aşağıdaki tiplerde ilaçlar kullanıldığında en etkili karmaşık yöntem: antibiyotikler, sülfonamidler, vitamin kompleksleri. Antibiyotikler olarak, belirli bir patojen tipinin hedeflenen baskılanması ile kullanılan ilaçlar kullanılır.

azitromisin, amoksisilin, sefazolin, eritromisin, Augmentin, supraks, flemoksin, amoxiclav, seftriakson: Streptokoklar önerilen ilaçları mücadele etmek. Birlikte bu antibiyotiklerle antihistaminik özelliklere sahip tabletler kullanılır - Suprastinum, Diazolinum; antifungal oryantasyon - ketokonazol, livolin, nistatin; bağışıklık savunması - bağışıklık, levamizol, sikloferon restorasyonu için.

Hastalığın akut belirtisi, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini ve enflamatuar aktivitede bir azalmayı gerektirdiğinde. Aşağıdaki ilaçlar tabletlerde reçete edilir: parasetamol, ibuprofen veya naproksen.

Lokal terapötik ajanlar

Yetişkinlerde farenjitin tedavisinde lokal terapi özel dikkat gösterilmektedir. spreyler (aerosoller) formunda kullanılan ilaçlar, durulama ve inhalasyon, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller için çözümler. ilaç bileşimi antiseptik ajanlar (klorheksidin, benzidamin, ambazone, timol, iyot içeren bileşenler, alkoller), yağlar, anestetik formülasyonlar (Lidokain, tetrakain, mentol), antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin), sülfonamidler, vitaminler (askorbik asit) içerir. Son zamanlarda, bitki özleri, sentezlenmiş bileşiklerin mukoza (lizozim, interferon) korumak için bakteriler (imudon) lizatları göre aracı indirim.

Farenjit lokal tedavisi için yaygın kullanım spreyler (aerosoller) tarafından bulunur. Bu ilaçlar, bir yerel doğanın antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etkisine sahiptir. Spreyi ağız boşluğuna enjekte ederken, kompozisyon en az 3 dakika süreyle (tükürük ile yutulmadan önce) saklanmalıdır. Aşağıdaki araçlar tavsiye edilir:

 1. Tantum Verde: benzidamin hidroklorüre dayalı. 5-8 gün boyunca her 2-3 saatte bir 5-8 doz, viral bir patojen durumunda özellikle etkilidir, bir sprey ve emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.
 2. Ingalipt: sülfonamid, timol, okaliptüs yağı ve nane bazlı. 5 gün boyunca günde 4 doz.
 3. Kamerun: Kafur, levomenthol, klorobutanol, okaliptüs yağı içerir. 6 gün boyunca günde 3 doz.
 4. Stopangin: levomenthol, hexethidine, bitki kaynaklı esansiyel yağlar içerir. 7 gün boyunca 2 doz için günde 3 kez.
 5. Heksoral sprey, heksaetidin bazlı. 6 gün boyunca günde 2 defa.
 6. TeraFlu Lar lidokain ve benzoksonyum klorür temelinde. 5 gün boyunca günde 5 kez 4 doz.

Yerel yönetilen etki ilaçlarının kullanımının çok uygun şekli, pastiller için lozenjeler, pastiller ve tabletlerdir. Aerosol formülasyonlarına benzer tıbbi maddeler içerirler.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 1. Septotlet: pastil, timol, levomenthol, benzalkonyum klorür, okaliptüs yağları ve nane içeriği ile. 4 gün için günde 8 adet uygulayın.
 2. Farnigosept: Ambazone bazlı tabletler. 4 gün boyunca günde 5 parça.
 3. Strepsils: amylmetacresol bazlı tabletler. 4 gün boyunca her 3 saatte bir (günde 8 tablet).
 4. Gramdin: Gramicidin ve lidokaine dayalı anestezikli tabletler. 6 gün boyunca 2 adet günde 4 kez.
 5. Strepfen: flurbiprofen bazlı tabletler. 3 gün boyunca günde 5 parça.

Soluma ve durulama

Antibiyotik, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerin kombinasyonu ile özel tıbbi solüsyonların kullanımı ile boğazın solunması ve durulanması ile önemli bir terapötik etki gözlemlenmiştir. Aşağıdaki bileşikler ayırt edilir:

 1. Bioparoks. Fusafjunzhin dayalı inhalasyon için çözüm: antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, antibiyotik.
 2. Geksoral. Heksahide dayalı durulama solüsyonu: güçlü bir antibakteriyel etkisi.
 3. Oktenisept. Durulama çözeltisi: geniş antimikrobiyal etki.
 4. Vokadin. İyot içeren maddelere dayanan solüsyonu durulayın: antiseptik.
 5. Rotakan. Bitkisel kökenli doğal maddeler (papatya, calendula) temelinde inhalasyon için çözüm: antiseptik, anti-inflamatuar etki.
 6. Evkalimin. Okaliptüs ekstresine dayalı inhalasyonlar için çözüm.
 7. Proposol. Propolis, gliserin, etil alkol içeren bir çözelti.

İnhalasyon yoluyla ilaçlar topikal tedavi, ya da yuvarlak yassı haplar biçiminde, pastiller, aşağıdaki kriterlere göre seçilir durulanması: geniş kapsama patojenler yok farenjit; zehirli zehirlenmenin ortadan kaldırılması; mukoza ile düşük emilim; alerjik reaksiyonun ortadan kaldırılması; mukoza üzerinde tahriş edici etki olmaması; yan etkilerin ortadan kaldırılması.

Yetişkinlerde farenjitten sprey

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

Ağrı, tükürüğün olağan yutulmasında ("boş yudum"), yemek yedikten çok daha rahatsız edici, boğazda koma hissi, terleme, verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı, yönlü hareket - ilaç doğrudan iltihaplı mukozaya yol açar.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulama sonrası yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.

Analjezik etkisi ile

Tantum Verde - analjezik etkisi ile sprey.

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

Farenjiyen spreyleri almaya değerdir Zamana bağlı spreyler "Çoklu görev" ilaçları Analjezik etkisi ile spreyler Çocuk spreyleri Kontrendikasyonlar

Farenjit, zamanında tedavi gerektiren farenksin oldukça ciddi bir enflamatuar hastalığıdır. Hastalık, mukoza zarının şişmesi, yutulduğunda ve konuşurken ağrı, yükselen sıcaklık ile birlikte görülür. Çeşitli ilaçlar arasında belirli bir salım ve dozaj formunun doğru ilacını seçmek çok zordur.

Farenjit ile, sprey tedavisi birkaç nedenden dolayı uygundur. İlk olarak, bir aerosol formundaki modern preparatlar, anti-enflamatuar ajanlarla kombinasyon halinde tüm gerekli antibakteriyel maddeleri içerir. Üreticiler en az yan etkiyle birlikte aktif maddelerin maksimum etkin konsantrasyonunu elde etmeye çalışırlar. İkincisi, dağıtıcıya bastığınızda, mikro-buğu oluşur, parçacıklar etkilenen tüm mukoza yüzeyine yerleşirler. Uzun bir nozul sayesinde ilaç en erişilemez yerlere ulaşabilir ve iltihaplı organ üzerinde hızlı bir lokal etkiye sahiptir.

Ancak, tüm dozaj formları gibi, aerosollerin az sayıda dezavantajı vardır:

İlacın büyük dozundan dolayı, çocuklarda farenjit spreyi önerilmemektedir, çünkü yüksek bir komplikasyon olasılığı vardır. Ancak üreticiler bunun üzerinde çalışıyor ve en küçük çocuğun bile tedavisi için belirli bir dozda özel ilaçlar üretmeye başlıyorlar; Çoğu zaman ilaç ağızda hoş olmayan bir tat bırakmaz; kullanımları yeterince uygunsuz Bazı aerosoller, sadece bir zaman kısa dönem vardır. Son nesillerin bu tür grup ilaçları ile ilgilidir. Daha modern muadilleri vardı Örneğin, Ingalipt şimdi birkaç kişi, boğaz ağrısı için kullanmak; Tabletli ve sıvı formla karşılaştırıldığında, spreyler daha pahalıdır;

NOT: Bir dizi eksiye rağmen, farenjit ve larenjit ile bir sprey ideal dozaj formudur, yardımı ile iyileşme süreci birkaç kez hızlandırılır.

Aerosoller bir grup var, farenjit etkinliği bir nesil tarafından değil test edilir:

Lugol. İyi bir antiseptik etkiye sahip bir çözüm olarak kullanılırdı. Ancak bademciklerin yağlanması için prosedür oldukça tatsızdı. Artık ilaç firmaları, farenjit tedavisi için bir sprey şeklinde bir preparat üretmektedir. Lugol'ün aktif maddesi, serbest formda iyottur. Yüksek konsantrasyonlarda mikroorganizmaları tahrip edebilir, ayrıca kan dolaşımını büyük ölçüde geliştiren ve yerel savunma yanıtını arttıran organın küçük kılcal damarlarını tahriş edebilir. Hastalığın gelişme derecesine bağlı olarak, ilaç yedi gün boyunca günde üç ila beş kez kullanılır. Kullandıktan sonra bir saat boyunca yemeyiniz veya içmeyiniz. Hoşgörüsüz iyot intoleransı olan bireylerde kontrendikedir; Ingalipt. Bileşiminde, özellikle okaliptüs ve nane, streptocide, timol ve benzeri yağlar şeklinde bitki ve biyolojik bileşenler. Şimdi ilaç ile ilgili yorumlar her zaman sadece olumlu olmasına rağmen, farenjit ile Ingalipt için talep uykudaydı. Tercihen günde yaklaşık dört kez uygulayın. Alerjik reaksiyona eğilimi olan kişiler için önerilmez;

NOT: Lugole ve Ingalipt'de bulunan en yaygın biyokimyasal elementler nedeniyle, maliyeti daha karmaşık bir bileşime sahip olan ilaçlara kıyasla birkaç kat daha düşüktür.

Bir ilacın etkinliği, geniş bir etki spektrumuyla karakterize edilir. Böyle bir özellik modern bir Bioparox'a sahiptir. Pratik olarak kanın içine çekilmeyen ve sadece sulama alanında faaliyet gösteren fusafungin içerir. Farmakin ile birlikte bioparoks gereklidir, çünkü sadece boğazda değil, aynı zamanda burnun ek ataşmanları nedeniyle de bakteriyi yok edebilir, bu da hastalığın nüksetme riskini azaltır. Resepsiyonun çokluğu ikidir. Kursun süresi bir hafta geçmemelidir. Farmakin ile birlikte bioparoks kullanımına ilişkin geribildirime dayanarak, diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında en dirençli suşları bile yok edebileceği sonucuna varılabilir. Ancak ana dezavantaj, fiyattır, bazen abartılmıştır. Bioparox'u farenjit ile değiştirmek için ne gerekir?

Cameton yağlar, mentol, kafur vb. Yağlı bir sıvıdır. Öksürüğün yoğunluğunu azaltır, bademciklerin mukoza yüzeyini dezenfekte eder. Farenjitli kamer yalnızca ilk iki gün için kullanılabilir, bu nedenle hastalığın etken maddesi aktif maddelere karşı direnç oluşturur; Yoks üç aktif bileşenden oluşur: povidon-iyot, allantoin ve levomenthol. Sadece KBB patolojileri için değil, aynı zamanda diş hekimliği için de yüksek talep var. Bazı protozoalara, bazı bakterilere karşı aktiftir. Gebe ve emziren annelerin yanı sıra tiroid disfonksiyonu olan kişilere farenjit için Yoks önerilmemektedir; Yaygın bir Türk ilacı, non-steroid anti-inflamatuar madde - benzidamin içerdiğinden, farenjit ile semptomatik tedavi gören Forteza'dır. Şişme, farinksin iltihap belirtilerini kaldırır; Octenisept nadiren farenjit için reçete edilir, ancak cerrahi operasyonlarda yaygın olarak bir çözüm olarak kullanılır. Gram-pozitif ve gram-negatif enfeksiyonlarla mücadeleler. Acı tadı vardır; Farenjit ile Propohal. Aerosol, esas olarak, fenoller, gliserin, organik asitler, reçineler ve retinol, tokoferol, tiamin ve benzerleri gibi bütün bir vitamin kompleksini içeren bitki bileşenlerinden oluşur. Yani, ilacın ayrıca immünomodülatör özellikleri vardır ve sadece boğaz iltihabından bir sprey olarak kullanılmaz; Panavir, herpes virüsünün neden olduğu farenjit için kullanılır. Sadece mikroorganizmayı yok etmekle kalmaz, aynı zamanda mukoza üzerindeki herpetik keseciklerin boyutunu da azaltır; NAZONEX sıklıkla yerel kullanım için steroid preparatı olan farenjit glukokortikoidde kullanılır. Bozulmuş endokrin sistemi olan kişilerde kontrendikedir;

Farenjit tedavisi için inhaler tarafından özel bir yer işgal edilmiştir. Aerosol tedavisi için tekrar kullanım için özel cihazlar yaratılmıştır. Cihazlarla, konsantrasyonu bağımsız olarak kabul edilebilir sınırlar içinde kontrol edebilirsiniz. Bu durumda, en sık kullanılan flumimitsil, altı gün içinde farenjit tedavisi mümkün. Prosedürün çoğulluğu iki ila dört kez arasındadır. Bronşların lümeninin büyütülmesi amacıyla, şiddetli farenjit ile nefes almayı kolaylaştıran bir ot kullanmak mümkündür.

NOT: Her sprey kronik farenjit için etkilidir. Ancak doktorlar, bağımlılık gelişebileceğinden, birbirleri arasında alternatif olmalarını tavsiye ediyorlar.

Patolojide ana şikayet, öksürük, yutma, seslerin telaffuz edilmesi ile şiddetlenen acı verici acıdır. Ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için, anestezik ile kombinasyon halinde ciddi bir antibiyotik gereklidir.

Ayrıca iyi bir kombinasyon ilacı, herhangi bir etiyolojinin farenjitiyle hareket eden ve böylece hem mantar hem de bakteriyel ve viral mikroflorayı yok eden Hexoral'dır. Ana bileşen ayrıca ağrı sendromunu baskılayan ve mukozal ödemleri kaldıran heksetidindir. Farmakin ile Geksorale'nin incelemeleri, bu ilacı kullanan müşterilerin tam memnuniyetini gösterir, özellikle de sıklıkla uygulama sıklığı ve farenkse hızlı maruz kalma hakkında konuşurlar. Buna ek olarak, sprey hoş bir mentol tadı olduğu için üç yaşından büyük çocuklar için boğaz iltihabı için uygundur. Sulama bademcikler tüm tedavi için günde iki kez olmalıdır; Önceki preparatın analoğu, herhangi bir aşamada Hexaspre, tedavi farenjitidir. Benzer adı rağmen, ilaç keskin farklı aktif aktif madde. Ana dezavantajı hoş olmayan bir tatdır, bu yüzden farenjit ile Hexasprae hakkındaki incelemeler daha az pozitiftir; İlaç, antiseptik, hemostatik ve antifungal etkilere sahip olduğundan, farenjitde stopangin kullanılmaktadır. Bileşim, sadece yüksek bir konsantrasyonda, Hexoral ile aynıdır, bu nedenle sekiz yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir; Farenjit ile Tantum Verde hızlı bir şekilde farinksin mukoza boşluğunun ağrı ve şişmesini kaldırabilir;

NOT: Farenjit ile boğaz için anestetik bir sprey alırken, semptomlar yirmi dakika içinde ortadan kalkmalıdır. Bu gerçekleşmezse, ilacı bir analog olarak değiştirmeniz önerilir.

Farenjit spreylerin çoğu üç yaşından itibaren uygulanır. Beklenmedik bir alerjik reaksiyona ve bronşiyal astım gelişimine yatkınlık olmadığında, bazı ilaçlar iki yıldan beri kullanılabilir, ancak her durumda bir uzmanla görüşmeye değerdir.

Farenjit ile Aquamaris sadece tedavi amaçlı değil, aynı zamanda önleme olarak da reçete edilebilir. Bileşim, sadece şişmeyi önemli ölçüde azaltan mineral tuzları ve suyu içerir. Posterior farryngeal duvarda kuruluk varlığında endikedir; Derinat, iki yaşın altındaki çocuklarda farenjit ile birlikte kullanılır, sadece bir sprey yapar. Uygulamanın ikinci gününden itibaren, sıklık günde üç kez azaltılmalıdır; Irs 19 kompozisyonunda, farenjit yeteneğine sahip, bakteriyel lizat kompleksi nedeniyle çocuğun bağışıklık sistemini harekete geçiren;

NOT: Bu üç preparatta, sadece bitki ve mineral orijini bileşenleri, böylece yan etki riski en aza indirilir.

Yetişkinlerde farenjitten gelen spreyler, bu ilaca veya ilacın bireysel intoleransı ile ilişkili olan reaksiyona neden olabilir. Bu ilk ve en önemli kontrendikasyon. Hamile ve emziren annelerin yanı sıra akut veya kronik bir hastalık varlığında aerosol kullanılması önerilmez:

bronşiyal astım; mide ülseri ve duodenal ülser; solunum veya kalp yetmezliği, vb.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Bugünün dünyasında, soğuk algınlığı yapabileceğiniz birçok yol var. Farenjit ilaçları tüm eczanelerde satılmaktadır. Fiyat, bileşim ve farmakolojik özellikler bakımından farklılık gösterir. Doğru ve uygun fiyatlı ilaçları seçmek için bir doktor tavsiyesi almanız önerilir. Doktorlar, farenjit ile spreyler kullanmanızı önerir. Lokal antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahiptirler. Bazı spreyler anestezik bir bileşen içerir. Farenjit ilaçları boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur, yutulduğunda hastaların yaşadığı rahatsızlık.

Diğer dozaj formlarına kıyasla, spreylerin çeşitli avantajları vardır. İlk ve en önemlisi, bu kolaylık kullanımda. Boğaz için herhangi bir yer olabilir. Çalışmak, ziyaret etmek, vb. Ile yanınıza alabilirsin. Bir diğer önemli artı da yerel bir eylemdir. İlaçlar doğrudan iltihaplı mukoza zarına düşer. Sonuç olarak, vücutta sistemik yan etkileri yoktur. Spreyi püskürttükten hemen sonra, yeni patojenlerin girişini önlemeye ve mevcut bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olan mukoza zarının yüzeyinde bir film oluşur.

Sprey formundaki antiseptik ilaçlar birçok modern ilacı içerir. Her ilaç, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, hepsi talep vardır. Bazı spreyler, Sovyet zamanlarından beri tüketiciler tarafından bilinmektedir. Diğerleri - son zamanlarda ortaya çıktı, onlar kompozisyon ve fiyat farklıdır. Vücudun içindeki spreyin ana hareketleri:

Antibakteriyel etkisi. Lokal anestezi. Anti-inflamatuar etkisi. Antiseptik aksiyon. Mukolitik (seyreltme) etkisi.

Antimikrobiyal etki, formülasyonda antibakteriyel bileşenin varlığına bağlıdır. Bu maddeler arasında, moleküler iyodin, streptocid, metil salisilat, klorobütanol, vb. Bulunur. Bu aynı bileşenler, iltihap semptomlarının giderilmesinde rol oynar: bunlar, farinks ve bademciklerin ağrısını ve şişmesini ortadan kaldırır.

Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol gibi maddelerin eklenmesiyle artırılır. Bu bileşenler yerel bir anestetik etki sağlar. Bazı spreyler daha güçlü bir analjezik içerir, örneğin lidokain.

Aktif madde miktarına bağlı olarak, tek bileşenli ve kombine ilaçlar farenjitten izole edilir. İlk bilinen tüm ilaçlar Lugolit, Miramistin ve Ingalipt içerir. Kompozisyonlarında sadece bir aktif madde vardır. İlk durumda - ikinci - streptocide iyottur. Bu fonlar kaliteli antiseptiklerdir. Antimikrobiyal etkileri var. Tek bileşenli spreylerin dezavantajı, diğer ilaçlarla (boğaz ağrısı, antibiyotikler, antiviral ilaçlar için haplar) kullanılması gerektiğidir.

Bazı ilaçlar farenjit on yıllardır tedavi etmek için kullanılmıştır

İlaç Mirastimin, sadece bakteriyel ve fungal patolojiler için değil, aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de kullanılabileceğinden farklıdır. Ilacın avantajları şunlardır: koku ve tat eksikliği, alerjik belirtilerin minimal olasılığı.

Sprey Klorofilkil, anjinadan tek bileşenli ilaçları ifade eder. Sadece belli bir bakteriyel ajanın tespitinde etkilidir - stafilokok. Sprey avantajı, bu patojenle mücadelede yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. İlacın aktif maddesi okaliptüsdür. Geniş spektrumlu antibiyotiklere dirençli olan bu tip stafilokokları bile yok ettiğine inanılmaktadır. İlaç hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer patolojileri olan hastalar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir.

Başka bir bileşenli ajan Orascept spreyidir. İlaç çeşitli etiyolojilerin anjinada etkilidir. Ancak, tüm ülkelerde izin verilmez. Ana aktif madde, toksisitesi olan fenoldur. Oracept'in zararlı etkileri konusunda kesin bir veri yoktur. Hamilelik sırasında ve pediatrik uygulamada kullanılması önerilmez.

Birleşik ilaçlar 2 veya daha fazla aktif maddeden oluşur. Bu tür preparasyonlar, Spreyler Geksoral, Kamerun, Yoks, Stopangin, Tantum Verde ve diğerlerini içerir. Antiseptik ve anestetik bir bileşenden oluşurlar. Bazı spreylerde antibakteriyel ve mukolitik ajanlar bulunur. Bu ilaçların avantajı, tedaviye yerel kullanım için başka ilaçlar eklemenize gerek olmamasıdır.

İlaçların bileşiminde benzer şekilde spreyler Stopangin ve Geksoral'dır. Pratik olarak kontrendikasyon yok.

Bir başka kombine sprey ise Novosept. Antibakteriyel ve analjezik etkiye ek olarak, bir immünomodülatör olarak kullanılır. Bu ilaç yılda birkaç kez boğaz enfeksiyonları olan kişiler için reçete edilir. Bademcillit alevlenmelerinin sıklığını azaltmanızı sağlar. Novosept'in bir parçası olarak geniş spektrumlu bir antibiyotik vardır, bu nedenle kullanım için kontrendikasyonları vardır.

Etkili ilaç spreylerinden biri Geksoral'dır. İlaç madde - heksetidin dayanmaktadır. Bir grup güçlü antiseptik ajana aittir. Heksetidin, çeşitli bakteri mikroorganizma ve mantarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Spreyün bakterisidal etkisi metil salisilat ile güçlendirilmiştir. İlaç kolay bir analjezik etkiye sahiptir. İlacın bitki bileşenleri tarafından sağlanır. Bunlar arasında - okaliptüs, anason, nane ve karanfil.

Hexoraal kullanımı için endikasyonlar aşağıdaki gibi hastalıklardır:

Göğüs iltihabı veya bademcik iltihabı. Farenjit. Boğazın mantar iltihabı. Stomatit. KBB organlarında postoperatif inflamasyonun önlenmesi. Ağız boşluğunda benign tümör süreçleri.

Sprey bademciklerin ve boğazda mukoza zarının şişmesine yardımcı olur, ağrıyı azaltır, erozyon ve ülserlerin iyileşmesini destekler. İlacın zamanında kullanılması öksürüğün gelişmesini engelleyebilir. Bu ilacın çocuklukta kullanılmasına izin verilmez, çünkü alkol içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde, sprey bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir.

Hexoral, farenjit ve üst solunum yollarının diğer inflamatuar patolojilerinin tedavisi için kombine bir preparattır.

Boğaz için tüm spreyler benzer şekilde kullanılır. İlacın püskürtülmesinden önce boğazınızı yıkamalısınız. Bu mukus kaldırmak ve mukoza temizlemek için gereklidir. Viskoz bir sekresyonun yokluğunda, tıbbi maddeler daha iyi hareket edecektir. Yemeklerden sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü uygulama zamanından 30 dakika kadar yiyemezsiniz.

İlacın uygun şekilde damlatılması için ağzınızı geniş açmanız gerekir. Tüp, palatine bademcikler ve farinkse doğru çevrilmeli ve daha sonra püskürtücüye 3-4 kez basılmalıdır. Sprey kullandıktan sonra birkaç saniye içinde tükürük yutulması tavsiye edilmez. Solunumun gecikme anında ilacı püskürtün. Sonuç olarak, ilaç maddesi mukoza zarlarına doğru şekilde dağıtılır ve alt solunum sistemine girmez.

Herhangi bir ilacın kullanımına yönelik ana kontrendikasyon, ilacı oluşturan bir veya daha fazla bileşenin intoleransıdır. Farenjitin çoğu spreyi 3 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Bu, bir çocukta asfiksi gelişme tehlikesinden kaynaklanmaktadır.

Ilaç kullanımı için diğer kontrendikasyonlar şunlardır:

Akut dönemde kalbin hastalıkları. Artmış hormon konsantrasyonları ile ilişkili tiroid bezinin patolojileri. Peptik ülser ve gastrit alevlenmesi. Otoimmün süreçler. Alerjik patolojiler, bronşların kaslarının spazmını gösterdi.

Bu kontrendikasyonlar akrabadır. Her şey spreyin bileşimine ve somatik patolojinin şiddetine bağlıdır. Farenjit spreyi tedavi etmek için tam olarak kullanabilmeniz için bir uzmana danışmanız gerekir. Bazı ilaçlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılamaz. Bunlar sentetik anestezik ve antibiyotik içeren spreyleri içerir.

İstenmeyen etkilere, spreyi püskürtürken ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar dahildir. Bunlar arasında - boğulma ve düşen kan basıncı, ödem, ürtiker gelişimi. Yan etkilerden kaçınmak için, önceden ilaç bileşimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tehlikeli durumlardan biri iyot alerjisidir. Lugol püskürterek gelişebilir.

Farenjit en iyi tablet, pastil, spreyler ve aerosoller

Farenjit, faringeal mukozanın inflamatuar bir süreci ile eşlik eder. Sıklıkla ARI ve diğer hastalıkların arka planında bir komplikasyondur. Farenjit belirtileri, üst solunum yolunun diğer hastalıkları ile kolayca karışır.

Tedavi olmaksızın, bu hastalık çeşitli komplikasyonlara ve sonuçlara yol açabilir. En yaygın neden virüsler olmakla birlikte bazen farenjit ve bakteri doğası ortaya çıkar.

Farenjit nedir ve ne kadar tehlikeli?

Farenjit bir faringeal hastalıktır

Farenjit ile birlikte viral bir enfeksiyon, farinksin arka duvarını ve lenfoid dokuyu etkiler. Çoğu zaman, enfeksiyon bademciklere yayılır, bu yüzden farenjit sıklıkla bademcik iltihabı ile birlikte bulunur. Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit oluşabilir. Tedavi eksikliği tehlikelidir çünkü farenjit kronik bir formda olabilir.

Farenjit tabletleri bir doktor tarafından atanır. Genellikle tedavi karmaşıktır: hastalığın etken maddesini yok etmeyi ve semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Farenjit provoke eden faktörler şunları içerebilir:

 • Hipotermi. Soğukta uzun süre kalmak, soğuk içeceklerin kullanımı farinks ve boğazın iltihaplanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, hastalığın başlangıcı için virüsler ve bakterilerle temas gereklidir.
 • Soğuk havanın solunması. Çoğu zaman, farenjitin nedeni, soğuk veya kirli havanın solunmasıdır, bu da faringeal mukozanın tahriş olmasına neden olur.
 • Azalmış bağışıklık. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan küçük çocukların yanı sıra bağışıklığı azaltılmış kişilerde, farenjitle karşılaşma olasılığı birkaç kez artmaktadır.
 • Alerji. Uzun süre süren ve boğazda ve farenksin sürekli tahriş olmasına neden olan solunum alerjisi (özellikle mevsimsel), kronik farenjitlere yol açabilir. Bu hastalığın tuhaflığı, tedavi edilmesi zor olmasıdır.
 • Rinit, sinüzit. Nazofarenks enfeksiyonu sıklıkla düşüktür ve diğer hastalıklara yol açar, bu nedenle kronik rinit veya sinüzitin bir arka planına karşı farenjit nadir değildir.

Farenjit komplikasyonları, enfeksiyonun vücuda yayılması olabilir. Enfeksiyon düşük, akciğerler ve bronşlara inerse bronşit gelişir. Ayrıca, hastalığın uzun süreli seyrinde bir apse ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda, farenjit genellikle orta kulak iltihabına yol açar.

Bakteriyel farenjitin tehlikeli bir komplikasyonu artiküler romatizma olabilir.

Bakteri vücudun içinden yayıldığında ve eklemlere nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Ana tehlike, bu durumda eklemlere ek olarak, miyokardın etkilenmesidir.

Semptomlar ve Tehlikeli Belirtiler

Farenjit akut ve kronik olabilir

Kronik farenjit ile, semptomatoloji bulanık olabilir. Klinik tablo genellikle geleneksel bir ARI'ye benzemektedir. Hastalığın tezahürü büyük ölçüde özelliklerine, görünümüne, bağışıklığına ve diğer faktörlere bağlıdır.

İlk semptom boğazda hoş olmayan bir duygudur. Bununla birlikte, acı ve zulüm için birçok sebep olabilir. Gelecekte, semptomatoloji artmaya başlıyor.

Farenjitin karakteristik belirtileri şunlardır:

 • Kuruluk ve boğaz ağrısı. Farenjit ile ağrı oldukça yoğun olabilir. Boğazda terleme, kuruluk, hoş olmayan "tırmalamak" bir hasta hissi. Yemek yemek ve yutkunmak tatsız ve acı verici.
 • Kuru öksürük. Üst solunum yolu etkilendiğinden balgam ayrılmayacaktır. Sadece acı verici hisleri yoğunlaştıracak olan boğaz ve farinksin tahrişine bağlı kuru öksürük olacaktır.
 • Boğazın şişmesi. Muayene üzerine boğaz ve bademcikler şişecek, kırmızı. Sadece farenksin arka duvarı şişer.
 • Lenf düğümlerinin iltihaplanması. Farenjit ile, lenf düğümleri basıldığında büyür ve ağrıyabilir. Kolayca problanırlar. Kural olarak, inflamasyon servikal, oksipital, submandibuler lenf düğümlerini etkiler.
 • Sıcaklıkta artış. Kural olarak, farenjit ile güçlü bir ateş gözlenmez. Bununla birlikte, sıcaklıkta hafif bir artış mevcut olabilir. Bu nedenle, zayıflık, baş ağrısı, vücut ağrıları, uyuşukluk var.
 • Rinit. Nedeni virüs ise, ancak genellikle farenjit rinit eşlik eder. Hasta burun mukozasında şişlik, burun solunumu, burun mukozası, hapşırma gibi rahatsızlıklara neden olur.

Farenjit diğer belirtilerle eşlik edebilir. Öksürme, kulakta diş ağrısı, uzamış yüksek ateş gibi acı veren semptomların ortaya çıkmasına dikkat edilmeli.

Bademciklerin yüzeyinde apse görüldüğü takdirde, farenjit boğaz ağrısına akar. Bu durumda, bir doktora görünmeli ve bakteriyel enfeksiyon kan dolaşımına girene kadar tedaviye başlamalısınız. Şiddetli zehirlenme belirtileri, vücutta bir döküntü görünümü de şüpheye neden olmalıdır.

Farenjitli tabletler, pastiller ve pastiller

Tabletlerin etkisi kompozisyonlarına bağlıdır

Farenjit, faringeal mukozanın enfeksiyöz bir lezyonundan kaynaklandığından, lokal tedavi oldukça etkili olabilir. Doktor ağrıyı, kuruluğu hafifletmek, semptomları hafifletmek için onu atar. Yerel ilaçların çoğu karmaşık bir etkiye sahiptir ve aynı anda iltihabı hafifletir, boğazı yumuşatır, hastalığın etken maddesiyle savaşır.

Farenjit ile öksürük ve boğaz ağrısı için en yaygın tabletler ve pastiller şunlardır:

 • Faringosept. Sadece lokal aksiyonun anestetik bir ilacı değil, aynı zamanda patojenik mikropları yok eden etkili bir antiseptiktir. Farenjit genellikle, farenjit ve anjina tedavisinde, bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu için reçete edilir. İlaç etkili bir şekilde semptomları ortadan kaldırır, boğazda kuruluğu ve terleme hissini ortadan kaldırır.
 • Strepsils. İlacın bileşimi, enflamasyonu hızla ortadan kaldıran ve patojenler (virüsler, bakteriler ve bazı mantarlar) ile savaşan bileşenler içerir. Bu kombinasyon ilacı hem KBB pratiğinde hem de diş hekimliğinde aktif olarak kullanılmaktadır. Strepsils, ağrıyı ve boğazda boğulmayı etkili bir şekilde azaltır. İlaç 5 yaşından büyük çocuklar için güvenlidir. Hamilelik sırasında ilacı almanın tek tek karar verilir.
 • Septolete. Rezorpsiyon için kullanılan peçeteler Sepethlet, tahriş edilen boğazı (nane, okaliptüs, timol) yumuşatan doğal maddeler içerir. Doğal takviyeler, ana aktif maddenin etkisini tamamlar ve yoğunlaştırır. Tabletler 2-3 saatte birer birer çözünebilir. Maksimum günlük tablet dozu 8 adettir.
 • Grammidin. Bu ilacın birçok çeşidi vardır. Gramidin genellikle bir antibiyotik ve güçlü bir anestetik içerir. İlaç bağımlılık yapmaz, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle, ilaç 4 yaşından küçük çocuklar için reçete değildir.

Bütün bu ilaçlar ilaçlar, tatlılar değil. Kullanmadan önce, talimatları dikkatle okumalısınız. Bir gün, 6-8'den fazla tablet kullanmamanız tavsiye edilir. Bazıları hamilelik ve çocukluk döneminde kontrendikedir.

Ayrıca ciddi komplikasyonlar ve şiddetli bir farenjit sızıntısı durumunda, sadece pastil tedavisinin yeterince etkili olmadığını hatırlamak gerekir. Tedavinin verimli olması için kapsamlı olması gerekir.

Antibakteriyel ve antiviral ilaçlar

Viral farenjit antiviral ilaçlar ve bakteriyel - antibiyotiklerle tedavi edilir.

Çoğu durumda, farenjit virüslerden kaynaklanır, bu nedenle antibiyotik tedavisi gerekli değildir. Bununla birlikte, bir bakteriyel enfeksiyon veya komplikasyon tehlikesi eklenmesiyle, doktor bir antibiyotik tedavisi önerebilir.

Antiviral ilaçlar, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla mümkün olan en kısa zamanda başlamaya başlarlarsa etkilidirler. Bazı uzmanlar bu ilaçları almanın hiçbir yararının olmadığına inanmaktadır. Hastalık tam salınmakta ise, antiviral ilaçlar istenen etkiyi getirmeyecektir.

Ortak antiviral ilaçlar şunlardır:

 • Viferon. Bu ilaç rektal fitiller formunda mevcuttur. Genellikle tablet kullanamayan küçük çocuklara reçete edilir. İlaç, yüksek verimliliğini açıklayan bağırsaklara hızla emilir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları, grip ve diğer viral enfeksiyonların tedavisi için reçete edilir. Viferon'un özel bir özelliği, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için güvenli olmasıdır.
 • Ergoferon. Antiviral, anti-inflamatuar ve anti-histamin etkisine sahip bir kombinasyon ilaçtır. İlaç altı aylık çocuklara verilebilir. Uzun bir tedavi süreci mümkündür.
 • Kagocel. Bu ilaç sadece virüslere karşı savaşmakla kalmaz, aynı zamanda kendi savunmasını da aktive eder. Doğru kullanıldığında, Kagocel toksik değildir, bu nedenle çocuklara tedavi sırasında bile reçete edilebilir. Hamilelik sırasında kontrendikedir.
 • Rimantadin. Viral enfeksiyonların tedavisi ve önlenmesi için ucuz ve popüler ilaç. Bununla birlikte, birçok ilacın ortaya çıkması, bu ilaca karşı duyarsız olmasının nedeni, daha modern ilaçlarla değiştirildi.

Farenjit ile antibiyotiklerin, Suprax, Amoksisilin, Siprofloksasin reçete edilebilir. Hamilelik sırasında bu ilaçları reçete ederken özel bakım uygulamak gereklidir. İlk trimesterde, fetal gelişim bozukluğuna yol açabileceğinden antibiyotikler ve antiviral ilaçlar reçete edilmez. Antibakteriyel ilaçlar alırken, kursu sonuna kadar bitirmek önemlidir. Kursun zamanla kesilmesi, enfeksiyonun alevlenmesine yol açabilir.

Spreyler ve aerosoller

Farenjit ile boğaz ağrısı iyi spreyler ve aerosolleri ortadan kaldırır

Bu tür ilaçların rahatlığı sizin yanınızda taşınabilmeleri ve her yerde kullanabilmeleridir. Çözülmeleri gerekmiyor, çabuk hareket ediyorlar. Ancak ilacı kullandıktan sonra bir saat içinde, yiyemez veya içemezsiniz.

Sprey doğrudan etkilenen bölgeye püskürtülür ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Spreyler çok farklı: antiseptik, anestezik, antibiyotik ile. Ilacı seçin doktor olmalı.

Farenjit ile, aşağıdaki spreyler reçete edilir:

 • Ingalipt. Boğazda ağrı ve yangıyı etkili bir şekilde gideren ve ayrıca antibakteriyel etkiye sahip bir ev hazırlığıdır. Preparat, patojenlerin çoğalmasına izin vermeyen bir streptocide içerir. Kompozisyon doğal maddeler içerir: nane, okaliptüs. İlaç nadiren alerjiye neden olur.
 • Geksoral. Bu ilaç resorpsiyon için bir biçim olarak ve bir sprey formunda mevcuttur. Enflamasyonu ortadan kaldırır ve patojenleri yok eder. Farenjit ile, Geksoral çok etkilidir: boğazın şişmesi, kızarıklık azalır, kuru öksürük atakları azalır.
 • Lugol. İlacın bileşimi, güçlü bir antiseptik etkiye sahip iyot içerir. Kontrendikasyon yokluğunda, ilaç çok etkilidir. Farenjit ve anjina için önerilir. Bu en etkili ve ucuz yerel ilaçlardan biridir.
 • Tantum Verde. İlacın bileşimi, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip olan benzidamin içerir. Ayrıca Tantum Verde boğazda ağrı ve terlemeyi rahatlatır, hoş bir tada sahiptir. Yan etkileri olasılığı minimize, böylece ilaç çocukların ve hamile kadınların tedavisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, bakterisidal etki yeterince güçlü değildir, bu nedenle bakteriyel enfeksiyon için karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak önerilmektedir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Spreyler ve aerosollerin kontrendikasyonları vardır. Ayrıca, onları püskürtürken, ilaç inhale edilmemelidir. Nefesini tutmalısın. 4 yaşın altındaki çocuklar spreyleri dikkatli kullanmalıdır, çünkü larenjizm gelişme riski vardır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit ile boğaz için hangi sprey daha iyidir

Kuru öksürük, yutulduğunda şiddetli ağrı, sürekli terleme hissi, bazen ateşin eşlik etmesi - farinksin mukoza zarındaki iltihap belirtileri. Farenjit şişlik ile eşlik eder, bu acı verici hislere yol açar. Farenjit ile spreylerin kullanımı, başka ilaçlara başvurmadan hastalığı iyileştirebilir.

avantajları

Aerosolün diğer lokal ilaçların önünde en önemli olumlu özelliği ilacın iltihap bölgesine alınmasıdır. Terapötik etki, uygulamadan hemen sonra başlar. Lolipoplar ve çözeltiler böyle bir etkiye sahip değildir, çünkü alt ve yan kısımlarında düşmeyen farinksin üst duvarından aşağı akarlar. Farenjit gelen sprey bileşimi antibiyotik, analjezik, antiseptik içerir.

Kullanım talimatları

Sprey şişesi ağız içine sokulur ve bir dağıtıcının yardımıyla ilacın jetini farinkse yönlendirir. Terapötik bir sonuç elde etmek için, aerosol kullanmadan önce aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • ağzınızı su ile durulayın;
 • nefesini tut;
 • bir ilacı tanıtmak;
 • 3-4 dakika tükürüğü yutmaz;
 • Yarım saat yemek yemeyin ya da içmeyin.

Maruziyet alanı sürekli tükürük ile yıkanır, bu nedenle farenjit ile boğaz spreyi bir dizi dezavantaja sahiptir.

Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

Farenjitli spreylerin ana dezavantajı farinksin fizyolojik özelliğidir. Tükürük, su, gıda maddeleri analjezik ve antiseptik filmi yıkar. Mukozanın sulanması sırasında etki süresi tabletlerin, enjeksiyonların, şekerlerinkinden daha kısadır.

Soluma cihazını oluşturan maddeler, bileşime bağlı olarak genel nitelikte kontrendikasyonlara sahiptir. Solunum yetmezliği, mide ekşimesi ve 3 yaşına kadar olan çocukluk çağında bu tedavi kullanılamaz.

Bronşit sırasında dispers dağıtıcı kullanıyorsanız, bronkospazm tehlikeli bir komplikasyondur. Küçük çocuklar nefeslerinin nasıl tutulacağını bilmezler ve akciğerlerine püskürtülebilirler. Bu tehlikeli, çünkü nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor. Mide ekşimesi midenin artan asitliği ile oluşur. İlacın içindeki maddeler, midede tükürük ile vurmak, iltihaplı süreçte bir artışa neden olacaktır.

Farenjit bir sprey seçin

Sunulan spreylerin aralığı çok geniştir. Hastalığın ciddiyetine, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak, en uygun ilacı seçebilirsiniz.

Geksoral

Uçucu yağ larenksin iltihaplı kısmında koruyucu bir film oluşturur, levomenthol anesteziye yardımcı olur. Terapötik sonuç 12 saate kadar sürer. Doz - günde bir veya iki kez. Farenjit için heksoral bir yardımcı ilaç olarak atanır. Aktif madde Heksetidin'dir. Ek bileşenler:

Böyle bir bileşim Gram-pozitif, Gram-negatif bakterileri ve mantarları dezenfekte etmeyi sağlar.

kameton

İlaç aynı anda ağız ve burun içine enjekte edilir. İnhalasyon sıklığı gebe kadınlar için günde 3-4 kez - 2 kez. Camleton, farenjit tedavisi için bir sprey olarak etkilidir.

 • levomentol;
 • kamfor;
 • okaliptüs yağı;
 • Klorobütanol Hemihidrat.

Amaç hastalığın derecesine bağlıdır:

 • şiddetli form ile - günde 3 kez inhalasyon;
 • ortalama - 2 kez;
 • 5 ila 12 yıl - 1 kez.

Yan etkiler levomenthol ve kafur alerjik bir reaksiyon olabilir, boğazda ve burunda kuruluk, döküntü olarak ortaya çıkabilir.

oktenisept

Bakterisidal, antiviral, antifungal sprey Octenisept geniş spektrumlu bir aerosoldür. Diğer antiseptiklerle kullanmayın. Ana maddeye alerjiler dışında kontrendikasyon yoktur.

Gorlospas

Boğazın ana bileşenleri şunlardır:

 • mentol;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • nergis;
 • gümüş iyonları;
 • antiseptik Chlorhexin Bigluconate.

Proposol

Propolis spreyinin bir parçası olan propolis, yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazın mukoza zarında ülserlerin belirtileri için kullanılır, ancak kanamanın yokluğunda kullanılır. 12 yıl atama. Tedavinin seyri 3-7 gündür. Enflamatuar süreç bozulduğunda irrigasyonun yoğunluğu azalır: 2-3 günde 1-2 defa. Kurs tekrarlanabilir.

Şeklinde yan etkileri vardır:

 • cilt reaksiyonları (kızarıklık, kaşıntı, dermatit);
 • bulantı;
 • laringospazm;
 • Quincke'nin ödemi;
 • ağızda kuruluğu ve yanması.

Olefar

Bakterisidal, yara iyileştirici, yatıştırıcı ve immüno-modüle edici özelliklere sahip bitkisel yağların bir karışımıdır. Olephar'ın temel amacı larinks mukozasının geri kazanılmasına yardımcı olmaktır.

Yetişkinlerde farenjit ve 12 yaşından büyük çocuklarda bir kerelik tedavi 250 mg'dır, bu da püskürtme kafasına iki kez basılarak elde edilir. 6 ila 12 yaş arası - tek bir sprey.

Deniz cehri bütün kompozisyonun% 50'sini oluşturur, calendula -% 30'u ve çay ağacı tarçınlı tarçın - her biri% 10'dur. Deniz topalak yağı, rejeneratif, antioksidan kaliteye sahip çok sayıda karotenoid, provitamins-A içerir.

Hamilelik, emzirme, 6 yıla kadar tavsiye edilmez.

Tantum Verde

Steroidal olmayan anti-enflamatuar inhaler. Ağrıyı etkili bir şekilde giderir. Ayrıca, Tantum Verde bakterisidal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Akut formlarda kombinasyon terapisinde kullanılır.

Talimatlara göre günlük kullanım:

 • yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar 4-6 enjeksiyon 2-4 kez;
 • 6 ila 12 yıl 4 inhalasyon 2 kez;
 • 3 ila 6 yıl arasında, vücut ağırlığı (4 kg başına 1 sulama, günlük miktar - 4) esas alınarak kısım belirlenir.

Tantum Verde'nin uygulama süresi 7 günden fazla değildir.

Yan etkiler: ışığa duyarlı bir etki mümkündür.

İmmünomodülatör IRS-19

IRS-19'un amacı, KBB hastalıklarının önlenmesi ve tedavisidir. Uygulamanın özelliği: burun içine enjekte edilir.

Boğazda enflamatuar süreçte günlük dozlar:

 • 3 aydan 3 yıla kadar başlayarak - her burun deliğine 2 kez 2 doz;
 • 3 yıl - her burun deliğine 1 doz 2-5 kez.

Sulama için gereklilikler: kutu dik konumda olmalı, baş geriye atılmamalıdır. IRS 19'u kullanmadan önce nazal mukozayı temizlemek gerekir.

Sprey ve Lugol'un çözümü

Farenjit ile Lugol kanıtlanmış, etkili, ucuz bir pediyatrik antiseptiktir. Lugol çözeltisinin ana bileşeni, bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip iyottur.

Lugol sprey aynı özelliklere sahiptir, her yaşta kullanım için daha uygun hale gelir. Soluma günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Lugol tedavisinde metal protezler oksitlenebilir ve kullanılamaz hale gelir.

Özetleyelim

Farenjit ile sprey, ağrı sendromunu hızlı bir şekilde çıkarmanıza izin veren, hastalığın ilk aşamasında tedavi edilen bir ilaçtır. Kompleks terapide yardımcı bir ilaç olarak larinksin mukoza zarının restorasyonuna katkıda bulunur, bağışıklığı güçlendirir. Birçok aerosolün temeli, yan etkileri ve kontrendikasyonları olmayan doğal bileşenlerdir. Çocuklar için kısıtlama çocuğun tedavi için gerekli olan nefesini tutmamasıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.