Loading

Farenjit ile sprey seçimi

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

Farenjit belirtileri

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı, tükürüğün ("boş yudum") olağan yutma ile daha rahatsız edici;
 • boğazda koma hissi, terleme;
 • Verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Zaman testli spreyler

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

 • rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı;
 • yönlendirilmiş eylem - ilaç doğrudan iltihaplı mukoza üzerindedir.
Lugol sprey.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

 • Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulamadan sonra yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.
 • Ingalipt. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.
İçeriğe geri dön

Çok görevli uyuşturucular

Analjezik etkisi ile

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Kontrendikasyonlar

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

Farenjit gelen spreyler

Bugünün dünyasında, soğuk algınlığı yapabileceğiniz birçok yol var. Farenjit ilaçları tüm eczanelerde satılmaktadır. Fiyat, bileşim ve farmakolojik özellikler bakımından farklılık gösterir. Doğru ve uygun fiyatlı ilaçları seçmek için bir doktor tavsiyesi almanız önerilir. Doktorlar, farenjit ile spreyler kullanmanızı önerir. Lokal antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahiptirler. Bazı spreyler anestezik bir bileşen içerir. Farenjit ilaçları boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur, yutulduğunda hastaların yaşadığı rahatsızlık.

Spreylerin Faydaları

Diğer dozaj formlarına kıyasla, spreylerin çeşitli avantajları vardır. İlk ve en önemlisi, bu kolaylık kullanımda. Boğaz için herhangi bir yer olabilir. Çalışmak, ziyaret etmek, vb. Ile yanınıza alabilirsin. Bir diğer önemli artı da yerel bir eylemdir. İlaçlar doğrudan iltihaplı mukoza zarına düşer. Sonuç olarak, vücutta sistemik yan etkileri yoktur. Spreyi püskürttükten hemen sonra, yeni patojenlerin girişini önlemeye ve mevcut bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olan mukoza zarının yüzeyinde bir film oluşur.

Ilaç çeşitleri

Sprey formundaki antiseptik ilaçlar birçok modern ilacı içerir. Her ilaç, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, hepsi talep vardır. Bazı spreyler, Sovyet zamanlarından beri tüketiciler tarafından bilinmektedir. Diğerleri - son zamanlarda ortaya çıktı, onlar kompozisyon ve fiyat farklıdır. Vücudun içindeki spreyin ana hareketleri:

 • Antibakteriyel etkisi.
 • Lokal anestezi.
 • Anti-inflamatuar etkisi.
 • Antiseptik aksiyon.
 • Mukolitik (seyreltme) etkisi.

Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol gibi maddelerin eklenmesiyle artırılır. Bu bileşenler yerel bir anestetik etki sağlar. Bazı spreyler daha güçlü bir analjezik içerir, örneğin lidokain.

Aktif madde miktarına bağlı olarak, tek bileşenli ve kombine ilaçlar farenjitten izole edilir. İlk bilinen tüm ilaçlar Lugolit, Miramistin ve Ingalipt içerir. Kompozisyonlarında sadece bir aktif madde vardır. İlk durumda - ikinci - streptocide iyottur. Bu fonlar kaliteli antiseptiklerdir. Antimikrobiyal etkileri var. Tek bileşenli spreylerin dezavantajı, diğer ilaçlarla (boğaz ağrısı, antibiyotikler, antiviral ilaçlar için haplar) kullanılması gerektiğidir.

İlaç Mirastimin, sadece bakteriyel ve fungal patolojiler için değil, aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de kullanılabileceğinden farklıdır. Ilacın avantajları şunlardır: koku ve tat eksikliği, alerjik belirtilerin minimal olasılığı.

Sprey Klorofilkil, anjinadan tek bileşenli ilaçları ifade eder. Sadece belli bir bakteriyel ajanın tespitinde etkilidir - stafilokok. Sprey avantajı, bu patojenle mücadelede yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. İlacın aktif maddesi okaliptüsdür. Geniş spektrumlu antibiyotiklere dirençli olan bu tip stafilokokları bile yok ettiğine inanılmaktadır. İlaç hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer patolojileri olan hastalar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir.

Başka bir bileşenli ajan Orascept spreyidir. İlaç çeşitli etiyolojilerin anjinada etkilidir. Ancak, tüm ülkelerde izin verilmez. Ana aktif madde, toksisitesi olan fenoldur. Oracept'in zararlı etkileri konusunda kesin bir veri yoktur. Hamilelik sırasında ve pediatrik uygulamada kullanılması önerilmez.

Birleşik ilaçlar 2 veya daha fazla aktif maddeden oluşur. Bu tür preparasyonlar, Spreyler Geksoral, Kamerun, Yoks, Stopangin, Tantum Verde ve diğerlerini içerir. Antiseptik ve anestetik bir bileşenden oluşurlar. Bazı spreylerde antibakteriyel ve mukolitik ajanlar bulunur. Bu ilaçların avantajı, tedaviye yerel kullanım için başka ilaçlar eklemenize gerek olmamasıdır.

İlaçların bileşiminde benzer şekilde spreyler Stopangin ve Geksoral'dır. Pratik olarak kontrendikasyon yok.

Bir başka kombine sprey ise Novosept. Antibakteriyel ve analjezik etkiye ek olarak, bir immünomodülatör olarak kullanılır. Bu ilaç yılda birkaç kez boğaz enfeksiyonları olan kişiler için reçete edilir. Bademcillit alevlenmelerinin sıklığını azaltmanızı sağlar. Novosept'in bir parçası olarak geniş spektrumlu bir antibiyotik vardır, bu nedenle kullanım için kontrendikasyonları vardır.

Sprey Hexoral Özellikleri

Etkili ilaç spreylerinden biri Geksoral'dır. İlaç madde - heksetidin dayanmaktadır. Bir grup güçlü antiseptik ajana aittir. Heksetidin, çeşitli bakteri mikroorganizma ve mantarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Spreyün bakterisidal etkisi metil salisilat ile güçlendirilmiştir. İlaç kolay bir analjezik etkiye sahiptir. İlacın bitki bileşenleri tarafından sağlanır. Bunlar arasında - okaliptüs, anason, nane ve karanfil.

Hexoraal kullanımı için endikasyonlar aşağıdaki gibi hastalıklardır:

 • Göğüs iltihabı veya bademcik iltihabı.
 • Farenjit.
 • Boğazın mantar iltihabı.
 • Stomatit.
 • KBB organlarında postoperatif inflamasyonun önlenmesi.
 • Ağız boşluğunda benign tümör süreçleri.

Sprey bademciklerin ve boğazda mukoza zarının şişmesine yardımcı olur, ağrıyı azaltır, erozyon ve ülserlerin iyileşmesini destekler. İlacın zamanında kullanılması öksürüğün gelişmesini engelleyebilir. Bu ilacın çocuklukta kullanılmasına izin verilmez, çünkü alkol içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde, sprey bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir.

Kullanım talimatları

Boğaz için tüm spreyler benzer şekilde kullanılır. İlacın püskürtülmesinden önce boğazınızı yıkamalısınız. Bu mukus kaldırmak ve mukoza temizlemek için gereklidir. Viskoz bir sekresyonun yokluğunda, tıbbi maddeler daha iyi hareket edecektir. Yemeklerden sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü uygulama zamanından 30 dakika kadar yiyemezsiniz.

İlacın uygun şekilde damlatılması için ağzınızı geniş açmanız gerekir. Tüp, palatine bademcikler ve farinkse doğru çevrilmeli ve daha sonra püskürtücüye 3-4 kez basılmalıdır. Sprey kullandıktan sonra birkaç saniye içinde tükürük yutulması tavsiye edilmez. Solunumun gecikme anında ilacı püskürtün. Sonuç olarak, ilaç maddesi mukoza zarlarına doğru şekilde dağıtılır ve alt solunum sistemine girmez.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Herhangi bir ilacın kullanımına yönelik ana kontrendikasyon, ilacı oluşturan bir veya daha fazla bileşenin intoleransıdır. Farenjitin çoğu spreyi 3 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Bu, bir çocukta asfiksi gelişme tehlikesinden kaynaklanmaktadır.

Ilaç kullanımı için diğer kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Akut dönemde kalbin hastalıkları.
 • Artmış hormon konsantrasyonları ile ilişkili tiroid bezinin patolojileri.
 • Peptik ülser ve gastrit alevlenmesi.
 • Otoimmün süreçler.
 • Alerjik patolojiler, bronşların kaslarının spazmını gösterdi.

Bu kontrendikasyonlar akrabadır. Her şey spreyin bileşimine ve somatik patolojinin şiddetine bağlıdır. Farenjit spreyi tedavi etmek için tam olarak kullanabilmeniz için bir uzmana danışmanız gerekir. Bazı ilaçlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılamaz. Bunlar sentetik anestezik ve antibiyotik içeren spreyleri içerir.

Yan etkileri

İstenmeyen etkilere, spreyi püskürtürken ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar dahildir. Bunlar arasında - boğulma ve düşen kan basıncı, ödem, ürtiker gelişimi. Yan etkilerden kaçınmak için, önceden ilaç bileşimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tehlikeli durumlardan biri iyot alerjisidir. Lugol püskürterek gelişebilir.

Çocuklarda kullanım

Çocukluk çağında, alerjik reaksiyon riski, yetişkinlere göre daha yüksektir. Spreyin uygulanması refleksin solunmasına neden olabilir. Bir çocuk için farenjit için bir ilacı yetişkin bir hastaya göre seçmek daha zordur. Çocuklar için kullanılabilecek ilaçlar, Tantum Verde ve Teraflu Lar spreylerini içerir. Lokal anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler. Bu ilaçlarda antibakteriyel etki zayıf şekilde ifade edilir, bu nedenle soğuk algınlığı için diğer ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu ilaçlar emzirme döneminde ve hamile hastalarda kadınlara izin verilir.

Çocuk spreylerinde kullanım Cameton, Ingalipt ve Lugolit dahil değildir. Kontrendikasyon yokluğunda 5 yaşından itibaren atanırlar. Çocuk nefesini kendi başına tutabilirse, ilaçlar daha önce kullanılır. Bununla birlikte, nane ve mentolün belirgin keskin tadı nedeniyle, 5 yaşına kadar olan ilaçların kullanılması istenmeyen bir durumdur.

Farenjit için ilaç formları sprey en popüler olarak kabul edilir. Kullanımı kolay ve uygun fiyatlı. Tüm ajanlar farenjit tedavisinde etkilidir. Bununla birlikte, belirli bir ilacı seçmeden önce, bir doktor ya da deneyimli bir eczacıya danışmaya değer. Belirli duruma bağlı olarak doğru ilacı seçmenize yardımcı olurlar. Sprey seçimi, inflamatuar sürecin etiyolojisine, kontrendikasyonların varlığına veya yokluğuna ve hastanın parasal yeteneklerine bağlıdır.

Farenjit ile sprey - en etkili seçin

En çok farenjit yaygın belirtileri bunlar kuru öksürük, inflamasyon ve faringeal mukozanın şişmesi ve yutulduğunda acı veren duygular.

Hastalığın tedavisi sadece patojenin ortadan kaldırılmasını değil, aynı zamanda semptomların ortadan kaldırılmasını da içerir. spreyler yardımıyla nötralize etmek kolaydır.

Farenjit nedir?

Böyle bir hastalıkta, hasta periyodik veya kalıcı ağrı (hastalığın evresine ve şiddetine bağlı olarak) yaşar.

Boğazda rahatsızlık, kuruluk ve kaşıntı var., sadece uyuşturucuyla ortadan kaldırılabilir.

Hastalık akut formda ortaya çıkarsa - çoğu zaman tedaviye zamanında başlanırsa tehlikeli değildir.

Uzun süre yeterli tedavi görmeden patolojinin ilerlemesi, daha ciddi sonuçlara ve komplikasyonlara neden olan kronik bir formun gelişmesine yol açabilir.

Spreyler farenjit ile nasıl çalışır?

En yaygın araçlardan biri farenjit ile - anti-inflamatuar, analjezik ve antiseptik spreyler.

Bu ilaçların popülaritesi sadece etkililikten değil aynı zamanda yan etkilerin neredeyse tamamen yok olmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, Neredeyse tüm ilaç kütlesi etkilenen bölgelere düşer, ancak dokuya emilmemekle birlikte ve farengeal dokular üzerinde lokal bir terapötik etki uygulayarak, sistemik dolaşıma girmez.

Ilacın eylemi hemen başlar: Sprey, patojenik mikroorganizmalarla savaşmaya başlarken aynı zamanda yumuşatıcı ve analjezik bir etki sağlar.

Kontrendikasyonlar

Spreyler tüm hastalar tarafından kullanılamaz: bazı formülasyonlar artan duyarlılık gösterebilir, ve bu olumsuz belirtilerin gelişimi ile doludur.

Spreylere genel kontrendikasyon yaştır: üç yıla kadar, bu formda ilaç tavsiye edilmez, bronkospazm ile doludur çünkü.

Bu, çocukların solunum süreçlerini kontrol edememesi ve nebulize tıbbı teneffüs edebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birkaç saniyeliğine sulama yapılırken, çözelti farryngeal yüzeye yerleşene kadar, nefes almamalıdır.

Diğer tehlike aerosolleri akciğerlere veya mideye alma olasılığı, dokuların yanmasına neden olur.

Yetişkinler için Spreyler ve uygulamaları

Farenjit tedavisi için kullanılabilecek birçok popüler boğaz spreyleri arasında, kulak burun boğaz uzmanları aşağıdaki ilaçlara dikkat etmenizi tavsiye etmektedir:

 1. Joks.
  Antimikrobiyal sprey, aynı Mantar, bakteri, virüs ve herhangi bir protozoaya karşı etkilidir.
  Bu ilacın temeli teknik olarak bağlı bir suda çözünür polimer polivinilpirrolidon iyodin olan madde povidon-iyodindir.
  Ek bir bileşen, doğal bir azotlu allantoin bileşiğidir.
  Erişkinler, hastalığın ilk günlerinde her dört saatte bir, bir kez de semptomatolojinin rahatlatılmasından üç gün sonra, bu tür bir ilaçla sulama yapmak için reçete edilir.
 2. Ingalipt.
  Nane ve okaliptüs yağları, timolol ve sülfonamid bazlı sprey.
  Bir günde, dörde kadar sulama yapmak gerekir, ancak kursun süresi beş günü geçmemelidir.
  Temelde ilaç farenjit gelişimini tetikleyen enfeksiyonlarla ilişkili olarak aktiftir.
  Sprey ayrıca inflamasyonu ortadan kaldıran ve patojenik mikropları yok eden bir streptocide içerir.
  Etkilenen mukoza ile temas halinde hareket etmeye başlayan ajan, sadece terapötik değil, aynı zamanda koruyucu bir etki de sağlar.
  Inhalipt'in ana avantajı, bileşenlerinin hiçbirinde hastaların alerjik reaksiyonlara neden olmamasıdır.
 3. Kameton.
  Sakız okaliptüs yağı, klorobutanol, levomenthol ve kafur içerir.
  Bu sprey Aynı anda bir antiseptik, uyarıcı ve anestetik ajan olan kombine aksiyon.
  Birçok açıdan güvenli bir ilaçtır, ancak diğer benzer ilaçlar kadar etkili değildir ve sadece farenjitin ilk aşamalarında uygulandığında sonuç verir.
  Yetişkinlerin günde dört defadan fazla sulama yapmamaları tavsiye edilir.
 4. Heksoral sprey.
  İlacın aktif aktif maddesi, heksaetidin'dir.
  Bu geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. sadece bakteriye karşı mücadelede değil, aynı zamanda farenjitlere neden olan mantar kültürleriyle de etkilidir.
  Ilaç da ek bir analjezik etkiye sahiptir, ve yardımcı bileşenler (metil salisilat, levomenthol, okaliptüs ve nane uçucu yağları) tahriş olmuş mukoza üzerinde bir yumuşatıcı etki gösterir ve şişlik rahatlatmak.
  Sulama prosedürleri günde iki kez ve sadece yemeklerden sonra yapılmalıdır. Tedavi süreci genellikle altı güne kadar sürer.

Çocuklarda farenjit ile spreyler

Yukarıdaki spreylerin tümü Ayrıca çocukların tedavisi için uygun, ana şey dozajı gözlemlemek, Bu yetişkinlerden farklıdır.

Dozu, talimatlara göre veya doktorun tavsiyesine göre bağımsız olarak hesaplayabilir.

Bu nedenle, sulama için daha fazla "nötr" çözüm tedavisi için başvurmak daha iyidir. Bunlar boğaz ve tartoum verde içerir.

Gorlospas - Gümüş iyonlar, mentol, nergis, okaliptüs ve adaçayı bitki özlerinin yanı sıra ana antiseptik bileşen olarak klorheksin biglukonat içeren ev hazırlığı.

Bu araç kontrendikasyon yoktur ve her yaşta kullanılabilir (çocuk boğazını sularken düzgün davranması gerektiğini anlar anlamaz).

Farenjit ve hastalığın şiddetine bağlı olarak, sulama günde 4-6 kez yapılır.

Alternatif seçenek tantum verde.

Ilaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, patojen mikroorganizmaları yok eder.

Genellikle böyle bir sprey diğer ilaçlar ile birlikte kullanılır, Hafif bir tantum bile olsa, Verde her zaman hastalık ile tam olarak baş edemez.

Günde sulama sayısı hastanın yaşına bağlıdır:

 • 12 yaş ve üzeri - günde 406 sulama;
 • 6-12 yaş - en fazla 4 sulama;
 • 3-6 yaş - çocuğun kilosunun her 4 kilogramı için 1 sulama.

Maksimum sprey kullanım süresi bir haftadır.

Ve mümkünse, bu veya bu ilacı kullanma olasılığına dair bir doktora danışın.

Yararlı video

Bu video, boğaz ağrısı için Ingalipt spreyine genel bir bakış sağlar:

Hiçbir ciddi sonuç ve komplikasyon yok, yanlış reçete edilen bir sprey söz vermiyor, ama olabilir öyle olsun olumlu bir etkisi olmayacak.

Ve bu daha etkili ilaçlar satın almak için kullanılabilecek zaman ve para kaybıdır.

Farenjit ile boğaz için hangi sprey daha iyidir

Kuru öksürük, yutulduğunda şiddetli ağrı, sürekli terleme hissi, bazen ateşin eşlik etmesi - farinksin mukoza zarındaki iltihap belirtileri. Farenjit şişlik ile eşlik eder, bu acı verici hislere yol açar. Farenjit ile spreylerin kullanımı, başka ilaçlara başvurmadan hastalığı iyileştirebilir.

avantajları

Aerosolün diğer lokal ilaçların önünde en önemli olumlu özelliği ilacın iltihap bölgesine alınmasıdır. Terapötik etki, uygulamadan hemen sonra başlar. Lolipoplar ve çözeltiler böyle bir etkiye sahip değildir, çünkü alt ve yan kısımlarında düşmeyen farinksin üst duvarından aşağı akarlar. Farenjit gelen sprey bileşimi antibiyotik, analjezik, antiseptik içerir.

Kullanım talimatları

Sprey şişesi ağız içine sokulur ve bir dağıtıcının yardımıyla ilacın jetini farinkse yönlendirir. Terapötik bir sonuç elde etmek için, aerosol kullanmadan önce aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • ağzınızı su ile durulayın;
 • nefesini tut;
 • bir ilacı tanıtmak;
 • 3-4 dakika tükürüğü yutmaz;
 • Yarım saat yemek yemeyin ya da içmeyin.

Maruziyet alanı sürekli tükürük ile yıkanır, bu nedenle farenjit ile boğaz spreyi bir dizi dezavantaja sahiptir.

Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

Farenjitli spreylerin ana dezavantajı farinksin fizyolojik özelliğidir. Tükürük, su, gıda maddeleri analjezik ve antiseptik filmi yıkar. Mukozanın sulanması sırasında etki süresi tabletlerin, enjeksiyonların, şekerlerinkinden daha kısadır.

Soluma cihazını oluşturan maddeler, bileşime bağlı olarak genel nitelikte kontrendikasyonlara sahiptir. Solunum yetmezliği, mide ekşimesi ve 3 yaşına kadar olan çocukluk çağında bu tedavi kullanılamaz.

Bronşit sırasında dispers dağıtıcı kullanıyorsanız, bronkospazm tehlikeli bir komplikasyondur. Küçük çocuklar nefeslerinin nasıl tutulacağını bilmezler ve akciğerlerine püskürtülebilirler. Bu tehlikeli, çünkü nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor. Mide ekşimesi midenin artan asitliği ile oluşur. İlacın içindeki maddeler, midede tükürük ile vurmak, iltihaplı süreçte bir artışa neden olacaktır.

Farenjit bir sprey seçin

Sunulan spreylerin aralığı çok geniştir. Hastalığın ciddiyetine, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak, en uygun ilacı seçebilirsiniz.

Geksoral

Uçucu yağ larenksin iltihaplı kısmında koruyucu bir film oluşturur, levomenthol anesteziye yardımcı olur. Terapötik sonuç 12 saate kadar sürer. Doz - günde bir veya iki kez. Farenjit için heksoral bir yardımcı ilaç olarak atanır. Aktif madde Heksetidin'dir. Ek bileşenler:

Böyle bir bileşim Gram-pozitif, Gram-negatif bakterileri ve mantarları dezenfekte etmeyi sağlar.

kameton

İlaç aynı anda ağız ve burun içine enjekte edilir. İnhalasyon sıklığı gebe kadınlar için günde 3-4 kez - 2 kez. Camleton, farenjit tedavisi için bir sprey olarak etkilidir.

 • levomentol;
 • kamfor;
 • okaliptüs yağı;
 • Klorobütanol Hemihidrat.

Amaç hastalığın derecesine bağlıdır:

 • şiddetli form ile - günde 3 kez inhalasyon;
 • ortalama - 2 kez;
 • 5 ila 12 yıl - 1 kez.

Yan etkiler levomenthol ve kafur alerjik bir reaksiyon olabilir, boğazda ve burunda kuruluk, döküntü olarak ortaya çıkabilir.

oktenisept

Bakterisidal, antiviral, antifungal sprey Octenisept geniş spektrumlu bir aerosoldür. Diğer antiseptiklerle kullanmayın. Ana maddeye alerjiler dışında kontrendikasyon yoktur.

Gorlospas

Boğazın ana bileşenleri şunlardır:

 • mentol;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • nergis;
 • gümüş iyonları;
 • antiseptik Chlorhexin Bigluconate.

Proposol

Propolis spreyinin bir parçası olan propolis, yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazın mukoza zarında ülserlerin belirtileri için kullanılır, ancak kanamanın yokluğunda kullanılır. 12 yıl atama. Tedavinin seyri 3-7 gündür. Enflamatuar süreç bozulduğunda irrigasyonun yoğunluğu azalır: 2-3 günde 1-2 defa. Kurs tekrarlanabilir.

Şeklinde yan etkileri vardır:

 • cilt reaksiyonları (kızarıklık, kaşıntı, dermatit);
 • bulantı;
 • laringospazm;
 • Quincke'nin ödemi;
 • ağızda kuruluğu ve yanması.

Olefar

Bakterisidal, yara iyileştirici, yatıştırıcı ve immüno-modüle edici özelliklere sahip bitkisel yağların bir karışımıdır. Olephar'ın temel amacı larinks mukozasının geri kazanılmasına yardımcı olmaktır.

Yetişkinlerde farenjit ve 12 yaşından büyük çocuklarda bir kerelik tedavi 250 mg'dır, bu da püskürtme kafasına iki kez basılarak elde edilir. 6 ila 12 yaş arası - tek bir sprey.

Deniz cehri bütün kompozisyonun% 50'sini oluşturur, calendula -% 30'u ve çay ağacı tarçınlı tarçın - her biri% 10'dur. Deniz topalak yağı, rejeneratif, antioksidan kaliteye sahip çok sayıda karotenoid, provitamins-A içerir.

Hamilelik, emzirme, 6 yıla kadar tavsiye edilmez.

Tantum Verde

Steroidal olmayan anti-enflamatuar inhaler. Ağrıyı etkili bir şekilde giderir. Ayrıca, Tantum Verde bakterisidal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Akut formlarda kombinasyon terapisinde kullanılır.

Talimatlara göre günlük kullanım:

 • yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar 4-6 enjeksiyon 2-4 kez;
 • 6 ila 12 yıl 4 inhalasyon 2 kez;
 • 3 ila 6 yıl arasında, vücut ağırlığı (4 kg başına 1 sulama, günlük miktar - 4) esas alınarak kısım belirlenir.

Tantum Verde'nin uygulama süresi 7 günden fazla değildir.

Yan etkiler: ışığa duyarlı bir etki mümkündür.

İmmünomodülatör IRS-19

IRS-19'un amacı, KBB hastalıklarının önlenmesi ve tedavisidir. Uygulamanın özelliği: burun içine enjekte edilir.

Boğazda enflamatuar süreçte günlük dozlar:

 • 3 aydan 3 yıla kadar başlayarak - her burun deliğine 2 kez 2 doz;
 • 3 yıl - her burun deliğine 1 doz 2-5 kez.

Sulama için gereklilikler: kutu dik konumda olmalı, baş geriye atılmamalıdır. IRS 19'u kullanmadan önce nazal mukozayı temizlemek gerekir.

Sprey ve Lugol'un çözümü

Farenjit ile Lugol kanıtlanmış, etkili, ucuz bir pediyatrik antiseptiktir. Lugol çözeltisinin ana bileşeni, bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip iyottur.

Lugol sprey aynı özelliklere sahiptir, her yaşta kullanım için daha uygun hale gelir. Soluma günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Lugol tedavisinde metal protezler oksitlenebilir ve kullanılamaz hale gelir.

Özetleyelim

Farenjit ile sprey, ağrı sendromunu hızlı bir şekilde çıkarmanıza izin veren, hastalığın ilk aşamasında tedavi edilen bir ilaçtır. Kompleks terapide yardımcı bir ilaç olarak larinksin mukoza zarının restorasyonuna katkıda bulunur, bağışıklığı güçlendirir. Birçok aerosolün temeli, yan etkileri ve kontrendikasyonları olmayan doğal bileşenlerdir. Çocuklar için kısıtlama çocuğun tedavi için gerekli olan nefesini tutmamasıdır.

Farenjit ile boğaz spreylerinin kullanımı

Boğaz spreylerinin avantajları

Farenjit için diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, boğaz spreyleri iki ana avantajı vardır:

 1. Birincisi, ilaç uygulamasının çok uygun bir şeklidir - hızlı ve fark edilmeyen herhangi bir yerde spreyi kullanabilirsiniz;
 2. İkincisi, bu aktif maddenin "görme" etkisidir - ilaç doğrudan boğazın etkilenmiş mukoza zarına püskürtülür ve orada bir anti-enflamatuar ve bakterisidal etki sağlayan koruyucu bir film oluşturur.

Farenjit gelen spreyler antiseptik, antibiyotik ve esansiyel yağlar dayanmaktadır. Ek olarak, genellikle aşağıdakileri de içerirler:

 • Yerel bir anestezi ve zarflama eylemine sahip olmak,
 • Bakterilerin büyümesini ve iltihaplanmanın gelişmesini önler,
 • mukolitik etkisi vardır.

Farmakolojik pazardaki boğaz için spreyler çok popülerdir, bu yüzden birkaç düzine isimle temsil edilir. Bunların en popülerini düşünün ve farenjit tedavisi için "ideal" bir sprey olup olmadığını bulmaya çalışın.

Farenjit tedavisi için aerosoller ve spreyler

Ingalipt

Inhalipt, boğazın bulaşıcı hastalıklarıyla mücadelede kullanılan bir iç aerosoldür. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Ana aktif madde - streptocide - patojenik mikroorganizmaların enzimlerini bloke eder, bu da ölümlerine yol açar ve erken iyileşmeye katkıda bulunur. Ingalipt ayrıca timol, okaliptüs ve nane yağı, sülfatiazol ve gliserol gibi tıbbi maddeler içerir. Ingredipt'in farenjit içindeki terapötik etkisi, patojenik mikropların nötralizasyonuna ve boğazdaki mukoza zarındaki inflamatuar değişikliklerin azaltılmasına dayanmaktadır. Klinik uzmanların incelemeleri, Ingalipt'in küçük yan etkileri olan hipoalerjenik bir ilaç olarak kabul edilmesine izin verir.

Farenjit ateş ise, kompleks tedaviye antipiretik ajanlar eklenir.

Geksoral

Heksoral da boğaz için bir sprey şeklinde mevcuttur. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir. Ana etkin madde Geksoral - heksetidin - bir antiseptik etkisi vardır ve nane, anason, karanfil, okaliptüs ve levomentol ve metil salisilat uçucu yağlar gibi ilaç, ilaç bileşenlerin antimikrobik etkiyi artırır. Geksoral, boğazda ağrılı hislerle sonuçlanan, öksürük azalmasına ve mukozal ödem azalmasına neden olan belirgin bir yerel etkiye sahiptir. Hexalol, erişkinlerde farenjitde çok etkilidir, ancak bu ilacın yüksek alkol ve diğer toksik maddeler içeriğinden dolayı çocuklarda kullanılması önerilmez.

lugol

Yurttaşlarımızın birçoğu boğaz tedavisi için bir çözüm şeklinde farenjit ve ağız ve farinks Lugol diğer enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları kullanmak için kullanılır. Bununla birlikte, son yıllarda, Lugol sprey, bu harika çözüm ile tedavi sürecini büyük ölçüde basitleştiren eczanelerde ortaya çıktı. Antiseptik, bakterisit ve lokal tahriş edici etkisi olan moleküler iyodine dayanır. Lugol sadece bakterilere değil, aynı zamanda patojenik mantarlara karşı da etkilidir ve uzun süreli kullanımı ile stafilokok florasını baskılayabilir. Çok sayıda pozitif inceleme, Lugol'ün çocuklarda da dahil olmak üzere boğaz hastalıklarının tedavisinde yüksek etkililiğini değerlendirmemize izin vermektedir. Ve fiyatı da Lugol bu ilacın tüm avantajları için patsientov.Odnako teşvik, bir çok ilaç gibi alerjik reaksiyonlar şeklinde kontrendikasyonlar (iyot, hamilelik, adenom, tüberküloz, nefroz, çeşitli cilt hastalıkları duyarlılık) ve istenmeyen yan etkileri vardır.

kameton

Cameton, KBB organlarının inflamasyonu tedavisi için kombine bir preparattır. Ana aktif maddesi - klorobutanol - anestezi, anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Kafur ve levomenthol, uygulama yerinde kan akışını hızlandırarak, lokal tahriş edici bir etkiye sahiptir. Camenthon'a giren okaliptüs yağı mukozal reseptörleri tahriş eder ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu ilaca kontrendikasyonlar - 5 yaşın altındaki çocuklar ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü. Hastaların yorumları Kamenton'un hastalığın başlangıç ​​evresindeki etkinliği hakkında konuşsa da, güçlü bir inflamasyonu ortadan kaldırmaz ve enfeksiyonu yok etmez. Bu nedenle, antimikrobiyallerle birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Tantum Verde

Tantum Verde, ağız boşluğu ve KBB organlarının hastalıklarında topikal kullanım için steroidal olmayan antienflamatuar bir ajandır. Aktif madde - benzidamin - analjezik, anti-inflamatuar ve zayıf antibakteriyel etkiye sahiptir. Şu anda Tantum Verde, ciddi kontrendikasyonlar ve istenmeyen yan etkilerin olmaması nedeniyle çocukların ve hamile kadınların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar ve hasta incelemeleri, bu ilacın orofaringeal hastalıkların semptomatik tedavisinde çok uygun olduğunu göstermektedir, ancak düşük bakterisit özelliklerinden dolayı monoterapi olarak kullanılması önerilmez.

Boğaz spreylerinin kullanımı için özellikler ve kurallar

 1. En iyi etki için, spreyi kullanmadan önce, boğazı ılık suyla durulanması önerilir;
 2. İlaç püskürterek nefesinizi tutarak tutulmalıdır;
 3. Boğazın sulanmasından sonra, tükürüğü yutmamak ve ilacı ağızda üç dakika tutmaya çalışmak tavsiye edilir. Ayrıca yaklaşık yarım saatte yemek yemekten ve içmekten kaçının;
 4. Laringospazm riski (refleks solunumu durdurma) nedeniyle 4 yaşın altındaki çocuklar için boğaz spreyleri yasaktır.

Sonuç çizin

Farenjit de dahil olmak üzere, boğazın çeşitli hastalıklarından birçok tipte sprey vardır. En ünlüleri inceledik: Ingalipt, Geksoral, Lugol, Kamenton, Tantum Verde. Her birinin artıları ve eksileri vardır. Ve bir hastaya kadar gelen ilaç, bir diğerinde istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Çünkü hepimiz tekrar edilemeziz! Belirli bir hasta için farenjit tedavisi için ne tür bir sprey uygun olduğuna dair tavsiye için, bir eczacı eczacıya değil, yetkili bir KBB doktoruna başvurmanız gerekir. Daha sonra hastalık hızlıca ve sonuçsuz kalacaktır!

Yine üst solunum yolu hastalıkları, için kullanılan başka bir aracı, yukarıda spreyler, doğal maddeler farklı - bir sonraki video açıklanan otlar ve Sibirya Altay bölgesi mineraller, arı ürünler ve doğal malakit.

Farenjit gelen sprey

Farenjit boğazın bir hastalığı olup, ağrı sendromu, terleme ve mukoza zarının şişmesi ile birlikte görülür. Hoş olmayan semptomları çabucak ortadan kaldırmak için, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamalısınız. Bu yöntemlerden biri, spreylerin kullanılmasıdır. Sık sık bunlara atanan Tantum verde, Ingalipt, Lugol, farenjit ile Geksoral içerir. Avantajları ve bunları nasıl doğru kullanacakları?

Thillit ile spreyler nasıl

Aerosolleri bir preparatın diğer formlarıyla karşılaştırmak gerekirse, bir çok avantajı vardır. İlk olarak, kullanımı çok uygundur. Püskürtülen sprey doğrudan enflamasyonun odağına girer ve böylece lokal etki gösterir.
Bütün bunlar için, bir farenjit spreyi pratik olarak toplam kan akışına girmez. Yani en az yan etkileri vardır. Mukoza zarına uygulandıktan sonra bir film oluşur. Mukozayı ek tahrişten korur ve ayrıca patojenlerin girişini ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.

Farenjit için kullanılan çeşitli sprey türleri vardır:

 • antibakteriyel ajanlar. Bazı gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri etkiler;
 • ağrı kesici. Yutma sırasında ortaya çıkan ağrının geçici olarak azaltılmasına yardımcı olurlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar. Inflamatuar süreci ortadan kaldırmak;
 • antiseptik araçlar. Bakteri, virüs ve mantarları yok edin;
 • mukolitik ilaçlar. Etkileri sıvılaşmayı ve mukus atılımını hedeflemektedir.

Antimikrobiyal etki moleküler iyot, streptocid, metil salisilat, klorobütanolün varlığına bağlıdır. Aynı maddeler, iltihaplanma sürecinin hoş olmayan semptomlarını durdurmaya, şişkinliği gidermeye ve ağrı sendromunu gidermeye yardımcı olur.

Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol şeklinde bazı bileşenlere sahiptir. Analjezi için, bileşim, lidokain, levomentol içerir.

Farenjit geliştiyse, sprey tek bileşenli veya çok bileşenli olarak kullanılabilir. İlk ilaç türü nispeten ucuzdur. Fakat önemli bir negatifleri var - sadece tek bir kesin etkisi var. Ve olumlu bir sonuç elde etmek için, boğaz, lokal veya sistemik antibiyotikler, antiviral ilaçlar için ek olarak bir tablet kullanmanız gerekir.

Farenjit bir sprey seçin

Şu anda birçok farklı ilaç var. Ama her biri belirli bir duruma uyacak değil. Farenjit ile boğaz için sprey, hastanın yaşına ve semptomların ortaya çıkmasına bağlı olarak doğru seçilmelidir.

En ünlü ve sıklıkla reçete edilen ilaçlar Lugol, Miramistin ve Ingalipt içerir. Belirgin bir antiseptik özellik sergileyen bileşenler içerirler. Ancak farenjitli bu tür spreyler her zaman diğer ilaçlarla takviye edilir, çünkü bileşimlerinde sadece bir bileşene ve dolayısıyla bir özelliğe sahiptirler.

Geksoral

Bu aerosol en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Ana madde heksetidindir. Bir grup güçlü antiseptikten söz ediyor. Farenjit "Geksoral" dan gelen spreyler bazı bakteri ve mantar türlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
Bakterisidal etki, bileşimdeki metil salisilatın varlığıyla arttırılır. Böylece, aerosolün püskürtülmesinden sonra, ağrı sendromu ortadan kalkar.

Etkisini yumuşatmak ve güçlendirmek için, bitki bileşenleri okaliptüs, anason, nane ve karanfil şeklinde eklenir. Bu kompozisyon sayesinde, ilaç öksürük görünümünü önleyebilir.
Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

 • akut dönemde kalp hastalığı;
 • tiroid bezinde patolojik süreçler;
 • peptik ülser ve gastritin alevlenmesi;
 • otoimmün süreçler;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • 3 yaşından küçük çocuklar.

İstenilen etkiyi elde etmek için, ilacı 5 gün boyunca günde 3-4 kez fışkırmak yeterlidir. Olumlu sonuç, ikinci-üçüncü günde zaten belirgindir.

kameton

Bu sprey, bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal maddeyi ifade eder. Hoş bir tada sahiptir. Ana avantajı düşük maliyetlidir. İlaç, levomentol, kafur, okaliptüs yağı, klorobutanol formunda çeşitli bileşenleri içerir.
Başvuru şeması hastalığın şiddetine bağlıdır:

 1. Basit bir farenjit akışı ile, ilacın günde bir kez kullanılması tavsiye edilir.
 2. Ortalama bir şiddet derecesi ile, sprey günde iki defaya kadar uygulanır.
 3. Komplikasyonların gelişmesi ile, ilacın günde 3 kez boğazda püskürtülmesi tavsiye edilir.

Levomenthol ve kafur alerjik reaksiyonlar şeklinde yan etkilere neden olabilir. Birkaç saniye içinde uygulama yapıldıktan sonra, boğazda kuruluk ve yanma hissi oluşabilir.

oktenisept

Çok çeşitli etkilere sahip antiseptik. İki aktif bileşen vardır - fenoksietanol ve oktenidin hidroklorür. Onlar şeklinde birçok bakteri ile başa çıkmak:

 • gardrenelly;
 • stafilokok;
 • Corynebacterium;
 • Neisseria gonorrhoeae;
 • streptokoklar;
 • Escherichian;
 • streptokoklar;
 • mikobyuaktery;
 • Shigella;
 • mikoplazma;
 • klamidya.

Ayrıca, ilaç mantarlara, hepatit virüslerine, herpes simpleksine karşı etkilidir. Sprey, sistemik dolaşımda absorbe olmadığı için düşük toksisiteli olarak kabul edilir. Aktif bileşenlere maruz kaldığında, mukoza hızla iyileşir.
Octenisept, hamile ve emziren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Sprey boğaz ağrısı günde en az 2 kez olmalıdır.

Gorlospas

Boğazı tedavi etmek için kullanılan çok bileşenli bir ajan. Aynı anda birkaç efekt gösterir:

 1. Mukoza zarını nemlendirir, deniz suyundan izotonik bir solüsyona bağlı olarak boğazda kuruluğu ve terlemeyi ortadan kaldırır.
 2. Bakterisidal bir etkiye sahiptir ve bileşimde bulunan gümüş iyonları nedeniyle enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.
 3. Enflamatuar süreci durdurur, rejenerasyon süreçlerini uyarır, kalsül ve adaçanın özlerinden dolayı ağrı sendromunun tezahürünü azaltır.
 4. Anestetik etki, uçucu yağdaki okaliptüsün varlığına bağlıdır.
 5. Mint, ağrı sendromunu ortadan kaldırır, enfeksiyonu nötralize eder, dokudaki şişlikleri giderir.
 6. Klorheksidin antiseptiktir. Farklı bir enfeksiyonla savaşır, mikrobiyal aktivitenin tüm ürünlerini temizler, iltihaplanmayı ve dokuların şişmesini azaltır.

3 yaşından büyük çocuklar, yetişkinler, hamile ve emzikli kadınlar için izin verilir. Farenjit iltihabı ile günde 3 ila 6 kez kullanılması tavsiye edilir.

Proposol

Doku yapılarının iyileşmesi için kullanılan ucuz ilaç. Anti-inflamatuar, yara iyileştirici, antimikrobiyal etki gösterir. Bileşim, propolis, etil alkol ve gliserin formunda sadece üç aktif bileşeni içerir.

Aktif madde vitaminler, amino asitler, mineral tuzlar ve flavonlar açısından zengindir. Dikkat çekici olan propolis, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. Ve gliserin yumuşatıcı bir bileşen gibi davranır.

Solunum 2-5 saniye geciktirilirken, sprey doğrudan enflamasyonun odağına püskürtülür. Çok sayıda uygulama - günde 3 ila 4 kez. Tedavi kursu süresi 7-10 gündür.

12 yaşın altındaki çocuklar için egzama ve alerjisi olan hastaların komponent oluşturması yasaktır. Gebelik ve emzirme döneminde kadınlar için önerilmez.

Tantum Verde

Bir grup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları ifade eder. Farenjit ile Tantum Verde, hızlı bir şekilde ağrı sendromunu ortadan kaldırır ve ayrıca bakterisidal ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Akut formda karmaşık tedavi içerir.
Uygulama yöntemi, hastanın yaşına bağlıdır:

 1. 3 ila 6 yaş arası bebekler, bir enjeksiyon için günde 1-2 kez bir boğaz püskürtülür.
 2. 6 ila 12 yaş arası çocuklara günde 2 ila 3 kez 2 enjeksiyon reçete edilir.
 3. Ergenlerin ve yetişkinlerin ilacı günde 4 kez kullanmaları tavsiye edilirken, enjeksiyon sayısı 4'e ulaşmalıdır.

Tedavi kursu süresi bir hafta geçmemelidir.

Bronşiyal astımdan muzdarip kişilerde non-steroid anti-inflamatuar ilaç kontrendikedir dikkati çekiyor. Gebelik ve emzirme döneminde kadınlarda ilacın kullanılması kesinlikle yasaktır.

İmmünomodülatör IRS 19

İlaç bakteriyel kökenlidir. Farenjitin tedavisi ve önlenmesi için kullanılır. Tıbbın bileşimi, streptococci, staphylococci, Klebsiella, enterococci, Neisseria'nın tahrip olmuş bakteriyel hücrelerini içerir. Ek bileşenler ayrıldıkça:

 • sodyum metriolat;
 • glisin;
 • aroması;
 • arıtılmış su.

Püskürtüldükten sonra, mukoza üzerinde koruyucu bir film oluşturur. Dokular daha hızlı bir şekilde restore edildiğinden. Bakteriyel ajanların aktivitesine yanıt olarak bağışıklığı uyarır.

Sprey, 3 aylıktan fazla bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Otoimmün doğanın hastalıkları için tavsiye edilmez.

Önleyici bir tedbir olarak, ilacın iki hafta boyunca günde 1-2 kez kullanılması tavsiye edilir. IRS-19, farinksin akut veya kronik enfeksiyonunun tedavisi için reçete edilirse, 2-5 enjeksiyonunun yapılması gerekir. Tedavi semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar devam eder.

Aktarılan farenjit sonrası bağışıklık restorasyonu için IRS-19 çocuklara ve yetişkinlere günde iki kez kadar reçete edilir. Kursun süresi 10 ila 14 gündür.

İlaç tedavinin başlangıcında 38 dereceye kadar sıcaklık değerlerinde artışa neden olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin suşlarının, ilacın bileşimine dahil edilmesidir.

Sprey ve Lugol'un çözümü

Bir hastada farenjit varsa, Lugol antiseptik olarak kullanılabilir. Aktif madde iyottur. Potasyum iyodür, saf su ve gliserol formunda ek bileşenler de vardır.

Sprey ve çözelti, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı yüksek bir verimlilik gösterir. Ayrıca aktif bileşenler bazı mantar türlerini tahrip edebilir.
Bu yasaktır:

 • hamilelik ve emzirme;
 • üç yaşından küçük çocuklar (sprey için);
 • tirotoksikoz;
 • böbrek ve karaciğer hastalıkları.

Sprey, boğazın mukoza zarına günde 4-6 kez püskürtülür. Çözelti, kumaşa pamuklu yün veya bandaj ile uygulanır. Hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

Spreyler kullanımı kolaydır. Dağıtıcıyı etkilenen bölgeye yönlendirmek ve bastırmak yeterlidir. Ancak profesyoneller arasında formda bazı dezavantajlar var:

 • nahoş tatsız;
 • uygulama sonrası yanma ve ağır salivasyon;
 • yaş kısıtlamaları. Spreyler laringospazm geliştirme riski yüksek olduğundan üç yaşın altındaki çocukların tedavisi için yasaklanmıştır.

Spreylere maruz kalma süresi, tabletlerden veya enjeksiyonlardan çok daha azdır. Etkinin daha hızlı hale gelmesi için, ilacı sıklıkla kullanmanız gerekir.

Spreyleri her durumda kullanamazsınız. Birçok ilaca yönelik talimatlarda, aşağıdaki durumlarda kullanılmasının yasak olduğu belirtilmiştir:

 • anamnezde alerjik reaksiyonlar;
 • bronkospazm ve hastalığa yatkınlık.

Üç yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu laringospazm, şişme ve boğulma gelişimi ile tehlikelidir.
Bağıl kısıtlamalar, hamilelik ve emzirme dönemini içerir. Doktora danışılması zorunludur.

Seçme ve kullanma için ipuçları

Semptomlara dayalı bir ilaç seçin. Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa ve bu analizle teyit edilirse, o zaman yerel antibiyotik almaya değerdir. Viral ve mantar enfeksiyonu ile güçsüz olurlar. Bu gibi durumlarda, antiseptik ile seçim durdurulur.
Güçlü bir ağrı sendromu ile, lidokain veya levomenthol içeren bir ilaç kullanmak daha iyidir. Belirgin anti-inflamatuar ve analjezik etki Tantum Verde tarafından sağlanmaktadır. Ancak tek başına kullanılıyorsa, etki küçük olacaktır.
Spreyler bir hafta boyunca her gün uygulanır. Kullanımın çokluğu günde 3 ila 6 defadır. Boğazınızı püskürttükten sonra 30-40 dakika kadar yememelisiniz.
Her kullanımdan sonra, dağıtıcı su ile muamele edilmelidir. İlacı karanlık bir yerde saklayın.
Bir ilaç satın almadan önce, bir doktoru ziyaret etmeye değer, farenjit ve kontrendikasyon yoktur emin olun.

Bir sonraki video, en etkili farenjit spreyi hakkında konuşacak.

Farenjit en iyi tablet, pastil, spreyler ve aerosoller

Farenjit, faringeal mukozanın inflamatuar bir süreci ile eşlik eder. Sıklıkla ARI ve diğer hastalıkların arka planında bir komplikasyondur. Farenjit belirtileri, üst solunum yolunun diğer hastalıkları ile kolayca karışır.

Tedavi olmaksızın, bu hastalık çeşitli komplikasyonlara ve sonuçlara yol açabilir. En yaygın neden virüsler olmakla birlikte bazen farenjit ve bakteri doğası ortaya çıkar.

Farenjit nedir ve ne kadar tehlikeli?

Farenjit bir faringeal hastalıktır

Farenjit ile birlikte viral bir enfeksiyon, farinksin arka duvarını ve lenfoid dokuyu etkiler. Çoğu zaman, enfeksiyon bademciklere yayılır, bu yüzden farenjit sıklıkla bademcik iltihabı ile birlikte bulunur. Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit oluşabilir. Tedavi eksikliği tehlikelidir çünkü farenjit kronik bir formda olabilir.

Farenjit tabletleri bir doktor tarafından atanır. Genellikle tedavi karmaşıktır: hastalığın etken maddesini yok etmeyi ve semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Farenjit provoke eden faktörler şunları içerebilir:

 • Hipotermi. Soğukta uzun süre kalmak, soğuk içeceklerin kullanımı farinks ve boğazın iltihaplanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, hastalığın başlangıcı için virüsler ve bakterilerle temas gereklidir.
 • Soğuk havanın solunması. Çoğu zaman, farenjitin nedeni, soğuk veya kirli havanın solunmasıdır, bu da faringeal mukozanın tahriş olmasına neden olur.
 • Azalmış bağışıklık. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan küçük çocukların yanı sıra bağışıklığı azaltılmış kişilerde, farenjitle karşılaşma olasılığı birkaç kez artmaktadır.
 • Alerji. Uzun süre süren ve boğazda ve farenksin sürekli tahriş olmasına neden olan solunum alerjisi (özellikle mevsimsel), kronik farenjitlere yol açabilir. Bu hastalığın tuhaflığı, tedavi edilmesi zor olmasıdır.
 • Rinit, sinüzit. Nazofarenks enfeksiyonu sıklıkla düşüktür ve diğer hastalıklara yol açar, bu nedenle kronik rinit veya sinüzitin bir arka planına karşı farenjit nadir değildir.

Farenjit komplikasyonları, enfeksiyonun vücuda yayılması olabilir. Enfeksiyon düşük, akciğerler ve bronşlara inerse bronşit gelişir. Ayrıca, hastalığın uzun süreli seyrinde bir apse ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda, farenjit genellikle orta kulak iltihabına yol açar.

Bakteriyel farenjitin tehlikeli bir komplikasyonu artiküler romatizma olabilir.

Bakteri vücudun içinden yayıldığında ve eklemlere nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Ana tehlike, bu durumda eklemlere ek olarak, miyokardın etkilenmesidir.

Semptomlar ve Tehlikeli Belirtiler

Farenjit akut ve kronik olabilir

Kronik farenjit ile, semptomatoloji bulanık olabilir. Klinik tablo genellikle geleneksel bir ARI'ye benzemektedir. Hastalığın tezahürü büyük ölçüde özelliklerine, görünümüne, bağışıklığına ve diğer faktörlere bağlıdır.

İlk semptom boğazda hoş olmayan bir duygudur. Bununla birlikte, acı ve zulüm için birçok sebep olabilir. Gelecekte, semptomatoloji artmaya başlıyor.

Farenjitin karakteristik belirtileri şunlardır:

 • Kuruluk ve boğaz ağrısı. Farenjit ile ağrı oldukça yoğun olabilir. Boğazda terleme, kuruluk, hoş olmayan "tırmalamak" bir hasta hissi. Yemek yemek ve yutkunmak tatsız ve acı verici.
 • Kuru öksürük. Üst solunum yolu etkilendiğinden balgam ayrılmayacaktır. Sadece acı verici hisleri yoğunlaştıracak olan boğaz ve farinksin tahrişine bağlı kuru öksürük olacaktır.
 • Boğazın şişmesi. Muayene üzerine boğaz ve bademcikler şişecek, kırmızı. Sadece farenksin arka duvarı şişer.
 • Lenf düğümlerinin iltihaplanması. Farenjit ile, lenf düğümleri basıldığında büyür ve ağrıyabilir. Kolayca problanırlar. Kural olarak, inflamasyon servikal, oksipital, submandibuler lenf düğümlerini etkiler.
 • Sıcaklıkta artış. Kural olarak, farenjit ile güçlü bir ateş gözlenmez. Bununla birlikte, sıcaklıkta hafif bir artış mevcut olabilir. Bu nedenle, zayıflık, baş ağrısı, vücut ağrıları, uyuşukluk var.
 • Rinit. Nedeni virüs ise, ancak genellikle farenjit rinit eşlik eder. Hasta burun mukozasında şişlik, burun solunumu, burun mukozası, hapşırma gibi rahatsızlıklara neden olur.

Farenjit diğer belirtilerle eşlik edebilir. Öksürme, kulakta diş ağrısı, uzamış yüksek ateş gibi acı veren semptomların ortaya çıkmasına dikkat edilmeli.

Bademciklerin yüzeyinde apse görüldüğü takdirde, farenjit boğaz ağrısına akar. Bu durumda, bir doktora görünmeli ve bakteriyel enfeksiyon kan dolaşımına girene kadar tedaviye başlamalısınız. Şiddetli zehirlenme belirtileri, vücutta bir döküntü görünümü de şüpheye neden olmalıdır.

Farenjitli tabletler, pastiller ve pastiller

Tabletlerin etkisi kompozisyonlarına bağlıdır

Farenjit, faringeal mukozanın enfeksiyöz bir lezyonundan kaynaklandığından, lokal tedavi oldukça etkili olabilir. Doktor ağrıyı, kuruluğu hafifletmek, semptomları hafifletmek için onu atar. Yerel ilaçların çoğu karmaşık bir etkiye sahiptir ve aynı anda iltihabı hafifletir, boğazı yumuşatır, hastalığın etken maddesiyle savaşır.

Farenjit ile öksürük ve boğaz ağrısı için en yaygın tabletler ve pastiller şunlardır:

 • Faringosept. Sadece lokal aksiyonun anestetik bir ilacı değil, aynı zamanda patojenik mikropları yok eden etkili bir antiseptiktir. Farenjit genellikle, farenjit ve anjina tedavisinde, bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu için reçete edilir. İlaç etkili bir şekilde semptomları ortadan kaldırır, boğazda kuruluğu ve terleme hissini ortadan kaldırır.
 • Strepsils. İlacın bileşimi, enflamasyonu hızla ortadan kaldıran ve patojenler (virüsler, bakteriler ve bazı mantarlar) ile savaşan bileşenler içerir. Bu kombinasyon ilacı hem KBB pratiğinde hem de diş hekimliğinde aktif olarak kullanılmaktadır. Strepsils, ağrıyı ve boğazda boğulmayı etkili bir şekilde azaltır. İlaç 5 yaşından büyük çocuklar için güvenlidir. Hamilelik sırasında ilacı almanın tek tek karar verilir.
 • Septolete. Rezorpsiyon için kullanılan peçeteler Sepethlet, tahriş edilen boğazı (nane, okaliptüs, timol) yumuşatan doğal maddeler içerir. Doğal takviyeler, ana aktif maddenin etkisini tamamlar ve yoğunlaştırır. Tabletler 2-3 saatte birer birer çözünebilir. Maksimum günlük tablet dozu 8 adettir.
 • Grammidin. Bu ilacın birçok çeşidi vardır. Gramidin genellikle bir antibiyotik ve güçlü bir anestetik içerir. İlaç bağımlılık yapmaz, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle, ilaç 4 yaşından küçük çocuklar için reçete değildir.

Bütün bu ilaçlar ilaçlar, tatlılar değil. Kullanmadan önce, talimatları dikkatle okumalısınız. Bir gün, 6-8'den fazla tablet kullanmamanız tavsiye edilir. Bazıları hamilelik ve çocukluk döneminde kontrendikedir.

Ayrıca ciddi komplikasyonlar ve şiddetli bir farenjit sızıntısı durumunda, sadece pastil tedavisinin yeterince etkili olmadığını hatırlamak gerekir. Tedavinin verimli olması için kapsamlı olması gerekir.

Antibakteriyel ve antiviral ilaçlar

Viral farenjit antiviral ilaçlar ve bakteriyel - antibiyotiklerle tedavi edilir.

Çoğu durumda, farenjit virüslerden kaynaklanır, bu nedenle antibiyotik tedavisi gerekli değildir. Bununla birlikte, bir bakteriyel enfeksiyon veya komplikasyon tehlikesi eklenmesiyle, doktor bir antibiyotik tedavisi önerebilir.

Antiviral ilaçlar, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla mümkün olan en kısa zamanda başlamaya başlarlarsa etkilidirler. Bazı uzmanlar bu ilaçları almanın hiçbir yararının olmadığına inanmaktadır. Hastalık tam salınmakta ise, antiviral ilaçlar istenen etkiyi getirmeyecektir.

Ortak antiviral ilaçlar şunlardır:

 • Viferon. Bu ilaç rektal fitiller formunda mevcuttur. Genellikle tablet kullanamayan küçük çocuklara reçete edilir. İlaç, yüksek verimliliğini açıklayan bağırsaklara hızla emilir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları, grip ve diğer viral enfeksiyonların tedavisi için reçete edilir. Viferon'un özel bir özelliği, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için güvenli olmasıdır.
 • Ergoferon. Antiviral, anti-inflamatuar ve anti-histamin etkisine sahip bir kombinasyon ilaçtır. İlaç altı aylık çocuklara verilebilir. Uzun bir tedavi süreci mümkündür.
 • Kagocel. Bu ilaç sadece virüslere karşı savaşmakla kalmaz, aynı zamanda kendi savunmasını da aktive eder. Doğru kullanıldığında, Kagocel toksik değildir, bu nedenle çocuklara tedavi sırasında bile reçete edilebilir. Hamilelik sırasında kontrendikedir.
 • Rimantadin. Viral enfeksiyonların tedavisi ve önlenmesi için ucuz ve popüler ilaç. Bununla birlikte, birçok ilacın ortaya çıkması, bu ilaca karşı duyarsız olmasının nedeni, daha modern ilaçlarla değiştirildi.

Farenjit ile antibiyotiklerin, Suprax, Amoksisilin, Siprofloksasin reçete edilebilir. Hamilelik sırasında bu ilaçları reçete ederken özel bakım uygulamak gereklidir. İlk trimesterde, fetal gelişim bozukluğuna yol açabileceğinden antibiyotikler ve antiviral ilaçlar reçete edilmez. Antibakteriyel ilaçlar alırken, kursu sonuna kadar bitirmek önemlidir. Kursun zamanla kesilmesi, enfeksiyonun alevlenmesine yol açabilir.

Spreyler ve aerosoller

Farenjit ile boğaz ağrısı iyi spreyler ve aerosolleri ortadan kaldırır

Bu tür ilaçların rahatlığı sizin yanınızda taşınabilmeleri ve her yerde kullanabilmeleridir. Çözülmeleri gerekmiyor, çabuk hareket ediyorlar. Ancak ilacı kullandıktan sonra bir saat içinde, yiyemez veya içemezsiniz.

Sprey doğrudan etkilenen bölgeye püskürtülür ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Spreyler çok farklı: antiseptik, anestezik, antibiyotik ile. Ilacı seçin doktor olmalı.

Farenjit ile, aşağıdaki spreyler reçete edilir:

 • Ingalipt. Boğazda ağrı ve yangıyı etkili bir şekilde gideren ve ayrıca antibakteriyel etkiye sahip bir ev hazırlığıdır. Preparat, patojenlerin çoğalmasına izin vermeyen bir streptocide içerir. Kompozisyon doğal maddeler içerir: nane, okaliptüs. İlaç nadiren alerjiye neden olur.
 • Geksoral. Bu ilaç resorpsiyon için bir biçim olarak ve bir sprey formunda mevcuttur. Enflamasyonu ortadan kaldırır ve patojenleri yok eder. Farenjit ile, Geksoral çok etkilidir: boğazın şişmesi, kızarıklık azalır, kuru öksürük atakları azalır.
 • Lugol. İlacın bileşimi, güçlü bir antiseptik etkiye sahip iyot içerir. Kontrendikasyon yokluğunda, ilaç çok etkilidir. Farenjit ve anjina için önerilir. Bu en etkili ve ucuz yerel ilaçlardan biridir.
 • Tantum Verde. İlacın bileşimi, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip olan benzidamin içerir. Ayrıca Tantum Verde boğazda ağrı ve terlemeyi rahatlatır, hoş bir tada sahiptir. Yan etkileri olasılığı minimize, böylece ilaç çocukların ve hamile kadınların tedavisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, bakterisidal etki yeterince güçlü değildir, bu nedenle bakteriyel enfeksiyon için karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak önerilmektedir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Spreyler ve aerosollerin kontrendikasyonları vardır. Ayrıca, onları püskürtürken, ilaç inhale edilmemelidir. Nefesini tutmalısın. 4 yaşın altındaki çocuklar spreyleri dikkatli kullanmalıdır, çünkü larenjizm gelişme riski vardır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillektomi - bezlerin çıkarılması: operasyon tipleri ve olası sonuçları

Yakın zamana kadar, bademcik bölgesinde iltihaplanma sürecini geliştirirken, uzmanlar çıkarılmaları önerdiler, ancak bugün bu sorunun görüşü önemli ölçüde değişti.

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.