Loading

Boğaz için anestezikler

Şu anda, tüm tatlar ve finansal olanaklar için tasarlanmış birçok farklı sprey, pastil ve emilme için tabletler vardır. Bunların çoğu karmaşık bir bileşime sahiptir ve sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan uçucu yağlar, koku giderici maddeler ve lokal anestezikler ile desteklenir.

Soğuk algınlığı ile, bu ilaçlar boğaz ağrısı tedavisinde ilk yardımdır. Bununla birlikte, onların eylemlerinin yüzeysel olduğunu ve örneğin anjin gibi hastalıkların antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere ciddi tedaviyi gerektirdiğini unutmamalıyız. Bu nedenle, bu tür ilaçların etkisi zayıf ve kısa ömürlü olabilir.

Boğazda ağrının giderilmesi için tıbbi formlar:

 • Spreyler.
 • Durulama solüsyonları.
 • Rezorpsiyon için tabletler ve pastiller.
 • Lolipoplar.

Biraz teori

Antiseptikler, dışarıdan uygulandığında, mukoza zarlarının yüzeyindeki patojenik mikroorganizmaları öldüren ve ayrıca büyümelerini ve daha fazla yeniden üretimini engelleyen ilaçlardır. Antiseptikler hastalığın ilk aşamalarında oldukça etkilidir.

Anestezikler - beyine ağrı dürtülerini engelleyen maddeler. Böylece anestezikler lokal anestezik etkiye sahiptir, ancak inflamasyonun nedenini etkilemezler. Eylemleri sona erdiğinde, ağrı tekrar ortaya çıkabilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar

Antiseptik benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür anestezisi olan aktif maddeleri olan İsviçre ilacı. Teraflu Lar, farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi için lokal anestezik etkisi olan en iyi spreylerden biridir. Nane ve mentol yağı sayesinde hoş bir serinletici tada sahiptir ve yumuşatma ve zarflama özellikleri ile bilinen gliserinin varlığı, aktif maddelerin etkisini uzatır.

Strepsils Plus

Dezenfektanlar amylmetacresol ve alkol diklorobenzili, lidokainin analjezik bileşeni ile birleştiren bir başka kombine sprey. Ana yardımcı bileşenler nane ve anason yağı, sorbitol ve sakarindir. Menşe Ülke - İngiltere.

Strepsils Plus, aşağıdaki gibi hastalıkların tedavisi için birincil veya ek bir ilaç olarak reçete edilir:

 • Anjina, kronik sürecin alevlenmesi dahil.
 • Farenjit.
 • Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu.
 • Stomatitis ve aftöz ülserler.

Oral kavitede bir operasyon gerçekleştirdikten sonra veya dişlerin çıkarılmasından sonra, olası komplikasyonları önlemek için Strepsils Plus bir profilaktik olarak reçete edilebilir.

Strepsil Plus, 12 yaşın altındaki çocuklarda hamile ve emziren kontrendikedir. İlaç iyi tolere edilir. Yan etkileri arasında ilaç kesildikten sonra ortaya çıkan nadir alerjik reaksiyonlar ve dilin geçici uyuşma, not edilebilir.

Benzokain ile spreyler

Septolete Plus

Antiseptik ve lokal anestezi etkisi olan kombine ilaç. Ana bileşen antimikrobiyal, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Yutulduğunda ağrı, lokal anestezik benzokain kaldırır. Ek olarak, bileşim, nane yaprağı yağı, gliserol, sodyum sakarinat ve% 96 alkol içerir.

Septhotlet Plus, farinks ve ağız boşluğunun her türlü enfeksiyöz ve enflamatuar hastalığı için endikedir. 18 yaşından büyükler ve yetişkinler, prosedür başına 2 ölçü spreyi gerektirmektedir. Sulama her 2-3 saatte bir tekrarlanabilir, ancak günde 8 defadan fazla olamaz. Uzun süre kullanılmamış bir ilaç veya sprey içeren yeni bir şişe, üniform bir sprey ortaya çıkana kadar kafasına birkaç kez basılmalıdır.

Güvenlikle ilgili klinik veri eksikliği nedeniyle, Septotlet Plus 18 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kontrendikedir. Karaciğer ve solunum organlarının hastalıkları, ağız boşluğunda açık yaraların varlığı, sigara içenler ve yaşlı hastalar için dikkatli reçete yazılır.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar bileşenli spreyler

Tantum Verde

Benzidamin bazındaki italyan preparatı, boğaz ağrısını sadece anestezi etmekle kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal etkiye de sahiptir. Tantum Verde, bu tür dozaj formları şeklinde üretilir: bir dozaj spreyi, bir durulama çözeltisi ve emilim için pastiller, 3 yaşından başlayarak yetişkinlere ve çocuklara çeşitli kökenlerden boğaz ağrısı için endikedir. Tüm dozaj formları hemşirelik ve hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

 • 3 ila 6 yaş arası çocuklar - 4 kg vücut ağırlığı başına 1 doz, günde 2-6 kez;
 • 6 ila 12 yıl arasında - aynı aralıkta 4 doz;
 • Yetişkinler - 4 ila 8 doz arasında.

Tantum Verde Hisarı

Bir önceki ilaç ile karşılaştırıldığında, geleneksel bir sprey içinde olağan 0.255 mg yerine, tek dozda 0.51 mg benzidamin konsantrasyonu artmıştır. Bu araç, belirgin bir inflamatuar süreci olan ve analoğu yeterince etkili olmayan kişiler için önerilir.

Şişenin hacminin (sadece 15 ml) yarısı olmasına rağmen, tedavi için yeterli olan 88 sprey için yeterlidir. Daha yüksek bir aktif madde konsantrasyonu nedeniyle ilaç, bir seferde 2-4 sprey yaparken, günde 2 ila 6 kez ilacı daha az sıklıkla kullanılır. Tantum Verde forte, 18 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılamaz.

Oralsept

Makedon firması REPLEK PHARM tarafından üretilen sprey. Bileşiminde, özelliklerinde ve endikasyonlarında, Oralcept, Tantum Verde'nin preparasyonuyla özdeştir ve biraz daha düşük bir maliyetle tam bir analogudur.

Anestezi ile boğaz tabletleri

Geksoral Küvetler

Klorheksidin + Timol + Benzokain.

Tabletlerin antibakteriyel aktivitesi, klorheksidinin varlığından kaynaklanmaktadır, ilacın alınmasından sadece yarım dakika sonra oluşan anestetik bir etki, benzokain ile lokal bir anestezik sağlamaktadır. Tabletlerde bir lezzet katkısı olarak, nane yağı, mentol ve tatlandırıcı temsil edilir. Yetişkinler ve 12 yaşından küçük çocukların günde 2 parçadan fazla olmak üzere 2 saatte 1 pastil eritmesi tavsiye edilir.

Anestezi ile yeni Gramidin

Gramisidin C + setilpiridinyum klorür + oksibuprokain hidroklorür.

Rezorpsiyon için benzer ilaçların aksine, Grammidin sadece semptomları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda terapötik bir etkiye de sahiptir. Pratik olarak hiçbir bağımlılığı olmayan belirgin antimikrobiyal etki, gramicidin ile elde edilir; setilpiridinyum klorür, enfeksiyon patojenlerinin çoğalmasını bastırır ve oksibuprokain hidroklorür, boğazdaki ağrıyı azaltır. Tabletin kademeli olarak çözünmesiyle, ağız ve boğazın mikroorganizmalardan doğal temizlenmesine katkıda bulunan tükürük artar.

Dekatilen

Dequilinyl chloride + dibucaine.

Decathilene'nin tabletlerinin etki spektrumu yeterince geniştir, şunları içerir: çoğu bakteri, hem gram-negatif hem de gram-pozitif, kok, spiroketler ve mantarlar. İlaç, farinks ve ağız boşluğu karışık enfeksiyonları için kullanılır: anjin, stomatit, larenjit ve farenjit. Lokal anestezi dibucaine hidroklorür tarafından sağlanır.

Yetişkinler, 4 saat arayla ağrıyı ve enflamasyonu azalttıktan sonra, tableti 2 saat aralıklarla çözebilir. Maksimum günlük dozaj, akut bir dönemde en fazla 10 tablettir. 3 ila 12 yaş arası çocuklara her üç saatte bir tablet reçete edilir.

Anti-anjina

Klorheksidin + askorbik asit + tetrakain.

Tabletlerin tıbbi bileşenleri Anti-angina, enflamatuar süreç üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir, maksimal olarak tamamlanmasına katkıda bulunur. Boğazda şiddetli ağrı tedavisi için tetrakain varlığı gösterildiğinden, yaş sınırı vardır - beş yaşından küçük çocuklar için ilaç kullanılmaz.

 • Strepsils artı (amylmetacresol + lidocaine).
 • Tantum Verde (benzidamin).
 • Neo-angin (amylmetacresol + diklorobenzil alkol + levomenthol).
 • Septollet artı pastil (setilpiridinyum klorür + benzokain).
 • Teraflu lar pastil (benzoksonyum klorür + lidokain).

Acil tıbbi müdahale gerektiren tehdit edici semptomlar:

 • nefes alma ve yutma güçlüğü;
 • boğazın parlak kızarıklığı;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve ağrıları;
 • ateş 39'a kadar;
 • deri döküntüleri, boğazda ağrı eşlik eder;
 • bademciklerde plak ve ülser görünümü.

Tüm topikal preparatlar pratik olarak gastrointestinal sistemde absorbe edilmez, bu yüzden neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ancak tedaviye başlamadan önce hastalığın şiddetini değerlendirmek gerekir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için genel öneriler

 • Boğazda acı hissi olması durumunda bol miktarda sıcak içecek tavsiye edilir.
 • Sigara içmek ve tütün dumanını solumak, sıcak veya soğuk yiyecek ve alkol almak tavsiye edilmez.
 • Boğazda ağrı semptomatik tedavi için ilaç kullanmadan önce, ılık su ile gargara tavsiye edilir.
 • Resorpsiyon, pastil ve pastiller için tabletler çiğnenemez, çözülünceye kadar ağızda tutulmalıdır.
 • Tabletler ve haplar şeklindeki ilaçları aldıktan sonra, aerosollerden 20-30 dakika sonra 1-2 saat yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız.

Boğaz için herhangi bir anestetik ağızda uyuşukluk hissine ve nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Ve elbette, enfeksiyonun kronik bir form almaması - hastalığın ilk belirtilerinde tedaviye başlanması.

Lidokain ile boğaz için aerosol ve sprey ucuz

Soğuk algınlığı sırasında hemen hemen her insan mümkün olduğunca çok farklı etkili tedaviyi kullanmaya çalışır. Bugün birçok ilaç şirketi aktif olarak antiviral ilaçlarını sunuyor. Kişi en etkili olan basit bir kişiyi nasıl anlayabilir? Bir ilacın seçilmesi için hangi prensip gereklidir?

Etkili bir sprey nasıl seçilir?

Viral veya enfeksiyöz bir hastalık belirtisi genellikle boğaz ağrısıdır. Soğuk mevsimde, birçoğu böyle semptomlara sahiptir ve kendilerini tedavi etmek için tedavi edilir. Bunu yapmak için gerekli değildir, tedaviye başlamadan önce bir uzman danışmanlığı almanız gerekir. Sadece deneyimli bir doktor doğru tedaviyi reçete edebilir ve doğru tanı koyabilecektir. Boğazın tedavisinde sıklıkla bir sprey veya aerosol kullanılır.

 • Diğer ilaçlara göre büyük avantajı, tedavide kullanımı kolay ve etkilidir. Genellikle sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de boğaz ağrısı kullanın.
 • Çoğu antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip. Hem ağız boşluğunda hem de boğazda bulunan tüm mikroplar, spreyi kullanarak ölür.
 • Ayrıca püskürtme yaparak, ortaya çıkıyor iltihap önleyici etki. Şişlik azaltır, kızarıklık ortadan kaldırır ve ağrı sendromunu ortadan kaldırır.
 • Lidokainli bir sprey kullanırken yanma, yanma ve kaşıntı gibi hoş olmayan semptomlar giderilir. Bu durumda, oldukça uzun bir süre için yok olurlar.
 • Aerosoller ayrıca ağrı meydana geldiğinde de mükemmel koruyucu maddeler olarak kullanılır. onlar Boğaz ve ağız mukoza zarını nemlendirmek ve arındırmak.
 • Hastalar arasında spreyler çok talep görüyor. Fiyat, verimlilik ve kullanım kolaylığı.

Boğaz ağrısı ile sprey tedavisi

Tedavi ve en etkili araçların seçimi söz konusu olduğunda, maliyetine dikkat etmeyin. Sağlık korunmalı ve birçok ciddi hastalığın başlayabileceği veya basit bir SARS semptomlarına sahip olabileceği anlaşılmalıdır. Danışmanlıktan sonra uzman, seçim konusunda karar vermeli ve bu ya da spreyin nasıl çalıştığını anlamalıdır.

 • Hastalığın ve ağrının bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı durumlarda, kullanılması gereklidir. antimikrobiyal bileşimlerle aerosol.
 • Doktor ağız ve yutak iltihabı teşhisi koyarsa, bu durumda, analjezik ve anestetik içeren aerosol acıyı rahatlatır.
 • Bazı hastalar kronik inflamasyon ve boğaz ağrısı ve boğazdan muzdariptir. Bu sefer yardımcı olacak Nemlendirme ve zarflama etkisi ile boğaz için sprey.

Boğaz spreyleri nasıl doğru kullanılır

Birçoğumuz tedaviye başlıyor, her ilacın amaçlanan amaç için tam olarak kullanılması gerektiğini farketmiyoruz. Tedavi yanlış düzende gerçekleşirse, bu hoş olmayan sonuçlara yol açar. Bu durumda, bundan etkin olmayacaktır. Boğaz için spreyler ve aerosoller hakkında konuşursak, burada aşağıdaki kurallara uymak gerekir:

 • Sprey veya aerosol kullanmadan önce, durulama boğazı. Bunu yapmak için, genellikle farklı bitkilerin şifrelerini kullanın. Bu harika ile adaçayı, papatya veya calendula gibi otlar ile başa çıkacak. Et suyu oda sıcaklığında olmalıdır, böylece boğaz yanmaz ve zarar görmez;
 • bir sonraki an olacak aerosol veya spreyin düzgün püskürtülmesi kutudan boğaz için. Yani, örneğin, her şeyin işe yaradığından emin olmak için ilk fermuarı havada yapmaya değer. Ancak o zaman iltihaplanma alanına direkt olarak iki kez serpebilirsiniz. Her iki tarafta da ilacın spreyine dikkatle bakılması, spreyi bile boğaza püskürtmesi;
 • Boğaz için bir sprey uyguladıktan sonra, kendinizi zorlamak için birkaç dakika gerekir. tükürük yutmak. Yiyecek alımı da birkaç saat ertelenmelidir. Bütün bunlar ilacın tıbbi olarak hareket etmesi için yapılır ve boğaz ve ağız mukozasında kalabilir.

Boğaz ağrısı için yaygın ilaçlar

Boğaz ve ağız boşluğunun tedavisinde kullanılan tüm spreyler ve aerosoller, endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Enfeksiyonla savaşabilecek maddeler içerirler ve ayrıca analjezik özelliklere sahiptirler. Şimdi bazılarını düşünün.

Bir yaşın altındaki çocuklar, doktorlar aerosol ve boğaz için bir sprey kullanmayı önermezler.

Doktorlar, bebeği ilacı mekanik bir spreyle özel bir spreyle aldıklarında böyle istisnalar da vardır. En büyük avantajı, püskürtüldüğünde, solunum sistemine girmemeleridir, ancak sadece boğaz ve ağız mukozası ile muamele edilir. Bu ilaçlar oktenisept ve Miramistin. Bu geniş spektrumlu antimikrobiyaller tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır ve sadece KBB hastalıkları için kullanılmamaktadır.

Çocuğun nefesini nasıl tutacağını bildiği bir çağda, bu üç yıllık süre bu tür ilaçları kullanabilir: Propolis spreyi, Lugol ve Geksoral. Bu durumda kederdeki ağrıdan püskürmek hastalığın semptomlarını gidermeye yardımcı olacaktır.

Boğaz ve aerosoller için sprey şeklinde birçok ucuz ilaç vardır, aşağıdaki ilaçları daha yetişkin bir yaşta görebilirsiniz: Lugol, Propasol, Ingalipt, Klorofilit ve kameton. Ayrıca bileşimlerinde etkili maddeler vardır ve sadece hastalığın semptomlarını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda onları önlerler.

Hamilelik sırasında çeşitli tipte spreyler kullanın. Bildiğiniz gibi, bu zamanda herhangi bir hastalık mümkün olan en kısa zamanda önlenmeli, aksi takdirde gelecekteki çocuğu olumsuz etkileyebilir. Doktorlar, bir sonraki ucuz ilaç grubunun bu dönemde ortaya çıkabileceğini düşünüyor: Lugol, Ingalipt ve Geksoral. Dozları doğru bir şekilde gözlemlenirse, gelecekteki annenin sağlığını hiçbir şekilde etkilemezler. Hamilelik sırasında hasta olmak tavsiye edilmez ve bu ilaçları almak sadece hastalığı erken bir aşamada önleyebilir.

Boğaz tedavisi ve bileşimi için spreyler

Her halükarda, hasta bir veya başka bir bileşene alerjisi varsa ilaç almayın. Spreydeki tüm maddelerin içeriği, ek açıklama okunarak kolayca tanınabilir. Ayrıca, tedaviyi başka bir yolla değiştirebilen doktorun danışması için bir fırsat vardır. Boğaz için bir sprey şeklinde yaygın ilaçlar aşağıdaki gruplardır:

 • Boğaz ve aerosoller için tıbbi spreyler homeopatik grup, Yani, esas olarak çeşitli otlar, metaller ve eser elementlerden oluşurlar.
 • Ayrıca en güçlüsü var antiviral gruplar, En karmaşık enfeksiyonları yok etmeyi amaçlayan
 • Bileşiminde bulunan tıbbi ürünler antibiyotikler, bakterilerle savaşmada da etkilidir.
 • Mantarlardan kurtulmak için bazı bakteriler sıklıkla kullanılır. antiseptik spreyler.
 • nemlendiriciler Aşağıdaki belirtilerle kullanın, bu boğazda terleme ve kuruluktur. Hoş olmayan semptomları mükemmel bir şekilde nemlendirir ve rahatlatır.
 • Günümüzde çok sayıda ilaç üretilmektedir. kombine kompozisyon. Kural olarak, antiseptik ve anestezik içerirler. Bu araçları kullanırsanız ağrılar geri çekilir.

Boğaz spreyi için kontra endikasyonları

Yukarıda bahsedildiği gibi, tüm spreyler ve aerosoller kontrendikasyonlara sahiptir ve bazı insanlar bunları dikkatle kullanmalıdır.

Yani, hamile kadınlar ve emzirme sırasında, tüm aerosol ve sprey gruplarına reçete edilmemektedir. Katılan doktor, tolerabilitesine bağlı olarak ilacın dozajını ve tipini bağımsız olarak belirler. Ağrınız varsa, anestezik ilaçları kullanabilirsiniz.

Bir yıla kadar olan çocuklar, boğaz ağrısı veya diğer bulaşıcı hastalıkları diğer, daha güvenli ilaçlarla tedavi etmeye çalışırlar. Çocuk nefes almayı ve hava tutmayı öğrendikten sonra, aerosolleri almak ve tedavi etmek mümkündür.

Bronşlarda farklı tiplerde alerjileri olan ve obstrüktif süreçleri olan hastalar spreyi reçete etmezler. Ağrı ve semptomlar tamamen farklı şekillerde giderilir.

Bu tip ilaçları tedavi ederken yan etkiler mümkündür. Hepsi ilaca talimatlarda ayrıntılı olarak bulunabilir. Aerosollerin uzun süre antibiyotik ve antiseptiklerle tedavisine devam edilmesi gerekli değildir. Sık kullanımdan sonra, alışkanlık meydana gelebilir ve boğazdaki sprey, işlevini yerine getirmeye son verecektir.

Herhangi bir antiviral ajan gibi, bir sprey kullanarak, doğru şekilde dozlamak için gereklidir. Sadece bu durumda tedavide başarı sağlanacaktır. Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar sırasında kendinizi korumak için, sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bunu yapmanın birçok yolu var. Bir kişi memnun olduğu kadar ücretsizdir, ancak tedavide doğru ve zamanında seçim bazen daha fazla etkinlik getirir.

Boğazdan bir sprey tedavisini kullanarak, çoğu hasta mümkün olan en kısa sürede iyileşme gösterir. Birçok ilacın ucuz olmasına rağmen herhangi bir komplikasyona neden olmaz. İncelemelere göre, mevcut maliyetin herhangi bir şekilde verimlilikten etkilenmediğini anlayabilirsiniz.

Boğaz için sprey: Çocuklar ve yetişkinler için etkili araçlara genel bakış

Boğaz için spreyler - bu belki de orofarenks iltihabı için acil bakım için kullanılan en iyi yerel ilaçlardan biridir. Farmakoloji endüstrisi şimdi birçok anjina formunun semptomlarını hızla ortadan kaldırarak üç düzineden daha fazla sprey sunmaktadır.

Boğaz için spreyler

Spreyler, sıvı tıbbi maddenin basınç altında olduğu aerosol kutular içinde üretilir.

İltihaplı mukoza ve bez bölgelerine doğrudan püskürtülür.

Aktif maddelerin inflamasyonun odak bölgesi ile hızlı teması hemen hemen anında iyileştirici bir etki sağlar.

Spreyler de iyidir çünkü kullanım sürecinde bademcikler ilacın aktif bileşenlerini toplarlar.

Ağız boşluğundan, ilaç, sadece yerel düzeyde hareket ederek, toplam kan akışına pratik olarak girmez.

Ilaçların etkileri:

 • Nemlendirme (mukoza zarının su dengesini optimize eder, tahriş yoğunluğunu azaltır, kurumayı önler).
 • Anti-inflamatuar (bakteri ve virüslerin büyümesini yavaşlatır, şişmeyi azaltır).
 • Temizleyici (ağız hijyeninin korunmasını teşvik edin, patojen mikroflorayı yıkayın).
 • Semptomatik (rahatsızlığı giderir, pershenie).

Videomuzda, boğaz için popüler spreylerin gözden geçirilmesi:

Kullanım endikasyonları

 • Stomatit.
 • Tracheitis (trakea iltihabı).
 • Tonsillit (bakteriyel bademcik iltihabı).
 • Diş etlerinde iltihaplanma (gingivitis).
 • Lenfoid dokuların iltihaplanması (farenjit).
 • Viral bademcik iltihabı.
 • Soğuk algınlığı (larenjit).

Fonların derecelendirilmesi

Boğaz için en popüler araçlar arasında antimikrobiyal etkiye sahip iyot, Klorofilkil, Klorheksidin ile Lugol vardır. Miramistin - mantar enfeksiyonlarına karşı başarılı bir şekilde mücadele eder. Aquamaris, Ingalipt, Panavir, Bioparox, Tantum Verde - ağrı hissi azaltmak, mukus kaldırmak için yardımcı olur.

Boğaz için en yaygın spreyler

Kullanım talimatları

 1. Antibiyotiklerle: Geksoral, Maxikold Lor, Stopangin, Kamerun. Pürülan tonsillit ile uygulanır.
 2. Lidokain ile: TerraFlu Lar, Strepsils Plus, Octenisept. Her türlü enfeksiyonda güçlü bir analjezik etkiye sahip olun.
 3. Propolis: Propofol, Larionite. Rejenerasyon süreçlerini güçlendirir, ağrıları ortadan kaldırır, mikropları öldürür, iltihabı hızla giderir.
 4. Spreyi kullanmadan önce, boğazı temizlemek için birkaç yudum temiz su almalısınız.
 5. Daha sonra, flakon iyice çalkalanmalı ve aşağı doğru çevrilmelidir.
 6. İlacın talimatlarında, herhangi bir yaş grubu için dozajı ve farklı hastalıklar için önerilen ilaç miktarını belirtmeniz gerekir. Bu kılavuzda anlatıldığı gibi sprey kapağına basın.
 7. İlaç iltihaplı odağa yönlendirilmelidir.
 8. Tedaviden sonra 1 saat boyunca içmeyin ya da yemeyin.

Boğaz hastalıklarının tedavisinde Ingalipt nasıl kullanılır:

tavsiyeler

Spreyler ve sadece yerel bir etkiye sahip olmasına rağmen, dikkatle seçilmelidir. Çocuklar, alerjisi olanlar ve hamile kadınlar özellikle seçerken dikkatli olmalıdırlar.

 • Diğer tüm vatandaş kategorileri için viral anjiyomlarla, çoğu sprey bir doktor reçetesiz olarak kullanılabilir. Seçilen ilaca kontraendikasyonları tanımak yeterlidir.
 • Bakteriyel rahatsızlıklar ile, spreylerin kullanımı sadece karmaşık tedavinin bir parçasıdır. Tek başına spreyler, bakteriyel enfeksiyonu tamamen ortadan kaldıramaz. Bu durumda bir doktora danışmak gereklidir.
 • Mantarları ağız boşluğuna çarptığında, ilk önce, laboratuvar testlerinin yardımıyla mantar enfeksiyonunun türünü bulmak önemlidir ve bundan sonra etkili bir sprey seçmek için doktora başvurulmalıdır.

Herhangi bir kontrendikasyon var mı

Spreylerin bir dizi kontrendikasyonları vardır. Her ilacın kendine ait olduğunu.
Ancak, kural olarak, yerel araçlar çok az kontraendikasyona sahiptir. Kullanmadan önce bunları okumak gereklidir.

 • Birçok sprey bebeklere ve hamile kadınlara kontrendikedir.
 • Propolis bileşenlerine sahip spreyler alerjiye neden olabilir.
 • Burunda yanma ve mukoza zarının tahriş olması nadiren büyük dozlarda ya da alerjiye eğilimlidir.

Etkinlik hakkında geri bildirim

Boğaz ağrısından alınan spreyler, hastaların güvenini kazanmıştır. Bir aracın doğru seçimi ile, fiyat oldukça ucuz olsa bile etkinliği garanti edilir.

 • Hızlı etkisi.
 • Kullanım kolaylığı.
 • En az kontrendikasyonlar.
 • Sadece karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılırlar. Enfeksiyonu tamamen yok edin ve yok edemediği hastalığın tüm tehlikeli semptomlarını kaldırın.

KBB hastalıklarının tedavisinde Ingalipt kullanımı hakkındaki yorumlar:

Lidokain ile boğaz için anestezik spreyler

Boğazda ağrı nedenleri çeşitli boğaz hastalıkları olabilir - sadece bir uzmanın anlayabileceği mantar, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar; ve muayene sonrasında kulak burun boğaz uzmanı, ağrı giderimi için lidokain ile bir boğaz spreyi içerecek şekilde tedavinin seyrini belirleyecektir.

Lidokain ile analjezik spreyler nelerdir?

Karmaşık terapinin kaliteli bir adjuvanı seçerken, lidokain ile boğaz ağrısı olan spreyler en iyi çözümdür.

Bu tipteki En Anestetik Spreyler sadece anestetik (doğrudan, lidokain) değil, aynı zamanda antiseptik ajanları da içerir.

Enjeksiyonun içerisine aerosol enjeksiyon biçiminde bir anestetik kullanımı, boğaz patolojilerinin tedavisini önemli ölçüde hızlandırır ve kolaylaştırır.

Lidokain ile analjezik spreylerin seçimi

Bugüne kadar, farmakoloji boğaz anestezisi için lidokain ile zengin bir sprey seçkisi sunmaktadır. Hangisi daha iyi?

TerraFlu Lar

Lokal anestezi etkisi olan boğaz ağrısı için en iyi antiseptik ilaç, lidokain TeraFlu Lar ile İsviçre spreyi.

Aktif bileşenleri şunlardır:

 • Anestezik lidokain hidroklorür (içerik -% 0.15);
 • Antiseptik benzoksonyum klorür (içerik -% 0.2).

Nane yağı ve mentol gibi maddeler sayesinde, ürün ferahlatıcı ve hoş bir nane aromasına sahiptir.

Yumuşatma etkisi ve bir zarflama özelliğinin varlığı ile bilinen gliserin, aktif bileşenlerin etkisini uzatır.

TeraFlu Lar, boğazın bu tür enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için ana veya yardımcı madde olarak reçete edilir:

 • Anjina (catarrhal) ile;
 • Kronik bademcik iltihabı;
 • boğaz ağrısı;
 • Laryngitis.

Ayrıca, diş patolojilerinde lidokain ile anestezik sprey kullanımı belirtilmiştir.

Uygulama özellikleri

Boğaz ağrısından daha fazla tercih edilen bir ilaç salım şekli, bir tablet yerine bir anestetik içeren bir aerosoldür.

Şişenin, ölçülü bir madde miktarını (yaklaşık 0,5 mi) enjekte etmenizi sağlayan bir nebülizör vardır.

Yetişkinler için, 4 enjeksiyon için prosedürlerin sayısı günde 3-6 kez arasında değişir. 4 yaşından küçük çocuklar - 2-3 sprey günde 3-6 kez.

Kontrendikasyonlar listesi, anestetiklerin bireysel bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlüğün yanı sıra şunları içerir:

 • gebelik;
 • Emzirme dönemi;
 • Yaş 4 yıl.

Kısıtlamalar klinik çalışmaların yetersizliği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Terapi sırasında alkol almayın ve ayrıca diş macununda bulunan anyonik aktif maddeleri de kullanın. İlaçlama işlemi sadece yedikten sonra boğazınızı ve ağzınızı yıkadıktan sonra yapılmalıdır.

Bundan yarım saat sonra ne yiyebilirsin ne de içebilirsin.

Yan etkileri

Anestezik sprey kullanımından kaynaklanan yan etkiler tek vakada sunulmaktadır:

 • Bazen - alerjik reaksiyonların görünümü bağışıklık sisteminden (ürtiker, yüz veya larinks ödemi);
 • Bazen geçici bir yerel var mukoza zarının tahrişi (spreyi durdurduktan sonra kaybolur);
 • Lidokain ile bir sprey uzun süreli kullanımı ile (2 haftadan fazla), tersinir dil ve dişlerin kahverengi renkte boyanması.

Son kullanma tarihinden sonra lidokain ile anestezik sprey almayınız.

İlaç Strepsils Plus

Bu iyi bir anestetik ve antiseptik olan kombine bir preparattır. Anestezik ayrıca anti-ödematöz bir etkiye sahiptir.

Strepsils Plus için reçete edilir:

 • Larenjit, farklı etiyolojilerin farenjitleri;
 • Akut bademcik formu ve pürülan türlerin tedavisinde;
 • Ağrı verici hislerle birlikte ağız boşluğu ve boğazın diğer hastalıkları.

yapı

İlacın çözümü birleşiktir ve 3 aktif bileşen içerir:

 1. amylmetacresol bir dezenfektan ve kolay bir analjeziktir. Amilmmetacresol, patojenik mikroorganizmaların oluşumunu bastırır, lokal seviyede iltihapları giderir. İçerik, kulak burun boğazda kullanılan diğer anestetiklerin bir parçasıdır. Bu Neo-angin, Rince Lorsept anestezi, Gorpils, Terasil. Amil metakreazol, patojen üreten ve aynı zamanda epitelyumun tahrişini azaltan protein sentezini inhibe eder.
 2. lidokain. Asgari sayıda kontraendikasyona sahip olan lokal anestezi. Nöral kanalların iletkenliğini engellemek, ağrılı dürtülerin gelişmesini engeller. Damarları genişletmek, dokuların beslenmesini arttırır.
 3. 2,4-diklorobenzil alkol Diğer bileşenlerle kombinasyon halinde, uçucu yağların ve amilmmetacresolün etkisini arttırır. Bir grup dezenfektan ve antiseptik anlamına gelir.

Yumuşatıcılar esansiyel yağlardır: nane ve anason. Ekstraktlar, daha hızlı bir şekilde şişliği gidermek için ağrının kesilmesine yardımcı olur.

Kullanım için öneriler

Bir anestezik sprey olan Strepsils Plus'ın lidokain ile birlikte kullanılması ağız boşluğunu su ile yıkadıktan ve yıkadıktan sonra ortaya çıkmalıdır.

Ergenler için 12 yıl ve yetişkinler için dozaj - bir prosedür için memede 2 tıklama vardır. Şiddetli ağrı ile, günde 3 kez, günde en fazla 6 kez olmak üzere, her 3 saatte bir anestezi kullanımı mümkündür.

Tedavinin seyri 5 günden fazla olmamalıdır. İyileştirici bir etki yoksa, rejimi düzeltmek için doktorunuza danışmalısınız.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Lidokain ile boğaz ağrısı karşı sprey neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Kullanımı dil veya alerjik reaksiyonlara karşı hassasiyet kaybına neden olabilir.

Genel olarak, bu anestezik aşağıdaki kontrendikasyonları olmayan hastalar tarafından iyi tolere edilir:

 • gebelik;
 • Emzirme;
 • Anestetiklerin bireysel bileşenlerine yüksek hassasiyet;

Hamilelik ve emzirme döneminde 12 yaşın altındaki çocuklar için bu anesteziğin kullanılmasına izin verilmemektedir, resepsiyon sadece doktorun gözetiminde mümkündür.

Benzokain ile anestezik sprey

Bazen anestezik spreyler kullanılır, burada antiseptik etkisi lidokain ile değil, başka bir maddeyle - benzokain ile gerçekleştirilir. Böyle bir anestezik Sepotlet Plus olabilir.

Bu benzokain ile kombine topikal anestezi ve antiseptik boğaz spreyi.

Sepptelet Plus, bir boğaz hastalığını provoke eden virüslere, mantarlara veya bakterilere saldırmak için kullanılır.

Aktif maddeler:

 • Anestezik benzokain;
 • Antiseptik setilpiridinyum monohidrat klorür.

Yardımcı bileşenler - sodyum sakarinat, nane yağı, gliserol ve diğerleri.

Sprey, ağız ve boğazın yukarıdaki tüm patolojilerini tedavi etmek için kullanılır ve bu, antiviral bir özelliği olan birkaç spreyden biridir.

Kontrendikasyonlar

Boğaz Sepotlet Plus için bir analjezik sprey tedavi etmek için kullanılmaz:

 • 18 yaşın altındaki çocuklar;
 • Alkol bağımlılığı olan hastalar;
 • Anestezik bileşenlere duyarlılığı olan hastalar;
 • Methemoglobinemi olan hastalar.

Dikkatle, hastalıkları olan hastalar için bir anestezi kullanılmalıdır:

 • Solunum organları (astım, KOAH, vb.);
 • Bilier yol ve karaciğer;
 • CCC (kardiyovasküler sistem) patolojileri ile;
 • Beyin;
 • içmeyenler;
 • Hamile kadınlar;
 • Emziren kadınlar;
 • Yaşlılara.

Ayrıca, setilpiridinyum klorür tedavisinde yaraların gecikmiş iyileşmesi nedeniyle, ağız boşluğunda açık yaralar varsa Septhotlet Plus anestezisinin kullanılması yasaktır.

Herhangi bir yan etki meydana gelirse, hemen bir anestezi almayı bırakın ve bir doktora danışın.

Çocuklar için lidokain ile spreyler

Yetişkinler için ağrı kesici sıkıntısı olmaması durumunda, bir çocuğa tedavi etmek için boğazdan lidokain ile bir sprey bulmak kolay değildir.

Genellikle, kabul edilebilir kabul yaşıyla ilgili talimatlar içeriyorsa, bu türden bir tedaviye, ilgilenen doktorun en sıkı gözetiminde küçük çocuklara verilebilir.

Çocuklar için boğaz spreyleri ile lidokain kullanımı

Çocuklara nasıl ağrı kesiciler alabilirim?

Bu tavsiyeleri takip etmek gereklidir:

 1. Bu anestezi spreyi, sadece "nefes almayın" komutunu anlayabilecekleri yaştaki çocuklara uygulayın, çünkü ilacın solunumda bir gecikme ile enjekte edilmesi gerekir. Bu durumun gözlenmemesi durumunda, çocuk larinksin spazmı ile tehdit edilir.
 2. Lidokain anestezi fazla eylem Üst gastrointestinal sistem neden olabilir, çünkü, tedavi ve aşırı doz süresini aşmayacak şekilde herhangi bir durumda, çok dikkatli olmak gerekir lidokain anestezik sprey uygulanır.
 3. Herhangi bir şüphe varsa, o zaman dağıtıcı, yanak üzerinde boğaz yerine, içten yönlendirmek daha iyidir.
 4. Mümkünse, daha yumuşak yöntemler kullanmak ağrı kesiciler spreyler kuvvetli anestezi, daha iyi almamaya tavsiye edilir - Tantum Verde, Oralsepta, hafif anestezi etkisi vardır.

Sonuç olarak, boğaz için en iyi analjezik spreylerin Strepsils Plus, TeraFlu Lar, Sepptelet Plus olduğunu belirtmek gerekir.

TeraFlu Lar grubundan fon kullanımı ile 4 yaşından büyük çocukların tedavi edilmesi tavsiye edilir ve genç yaştaki çocuklara güçlü anesteziklerle boğaz spreyleri uygulanmamalıdır.

Boğaz ağrısı: sprey ile tedavi

Boğazdaki ağrı, soğuk algınlığının sık görülen bir tezahürüdür (FLU, ARVI). Hastalık dramatik boğazını etkilediği gibi bazı insanlar basitçe, hatta biraz donmuş, soğuk suyun tadını dondurma yemek ya. Hastalık hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini gösterir. En yaygın ilaç, boğaz ağrısından bir spreydir. Görevlerini başarıyla yerine getiren birçok ilaç vardır. Bununla birlikte, hepsi dikkat etmeye değer olan farklı bileşenlerden yapılmıştır. Bu ilacın çeşitliliği yanı sıra seçim kuralları bu yazıda ele alınacaktır.

Spreylerin diğer ilaçlara göre avantajı

Sprey, bir şişede, basınç altında olan bir tıbbi aerosoldür. Şişenin üst kısmında boğaz etkilenen kısmı üzerine püskürtülen ilaç sıvıya basılmalıdır bir kaldıraç. Böylesine basit bir mekanizma sayesinde, ilaç mukoza zarının yüzeyine yayılır ve hemen harekete geçmeye başlar. Ek olarak, aerosol pratik olarak kanın içine nüfuz etmez, bu da kontrendikasyonların miktarını önemli ölçüde azaltır. Avantajları nedeniyle, mukoza boğazının sulanması, gırtlaktaki enfeksiyöz rahatsızlıkların ve boğazdaki şiddetli ağrıların tedavisinde en iyi tedavi yöntemidir.

Ağız boşluğu için tüm aerosoller birkaç ana gruba ayrılır. Ana bileşene bağlı olarak, ilaçlar farklı işlevler yerine getirir:

 • Antiseptik. Bütün bu ilaçlar, farinksin yüzeyinde biriken enfeksiyonu etkin bir şekilde yok eder. Bu tür spreylerin bileşimi, birbirinin etkililiğini arttıran ek bileşenler içerir;
 • anti-enflamatuar. İlaçlar boğazdaki virüsleri ve bakterileri etkili bir şekilde yok eder. Bu gibi süreçler kızarıklık, yanma ve ağrı gibi iltihaplanma belirtilerini hızlı bir şekilde çıkarmanızı sağlar;
 • Semptomatik. İlaç, hoş olmayan tüm semptomları niteliksel olarak ortadan kaldırır ve hasta, iyileşmeyi uzun süre hisseder;
 • Arındırıcı ve nemlendirici. Birçok aerosol, yüksek kaliteli hijyenik bakım için kullanılır.

Önemli! Halk ilaçları ile boğaz tedavisi hakkında, burada bulabilirsiniz.

Tüm aerosoller üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bir ilacın doğru seçimi, yerleşik bir tanı ve hastanın genel durumunu oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Aerosol kullanımı için kurallar

Modern farmakoloji, boğazın tedavisi için çeşitli spreyler satın almanızı sağlar. Eczanelerde, doğal bitki bileşenlerinden ve hatta antibiyotik, lokal etkilerden bile ağrı kesiciler ve şifa tedavileri alabilirsiniz. Ancak, tüm bu ilaçların yarar sağladıkları için uygun şekilde kullanılmaları gerekmektedir. Her insanın bilmesi gereken bazı basit kurallar vardır:

 • Başlangıçta, boğazın kaynamış su ile durulanması gerekir (sıcak olmalıdır). Bu prosedür, etkili tedavi için yüzeyi hazırlayacak olan irin ve mukus birikiminin ağız boşluğunu temizleyecektir;
 • Boğazın sulanmasından önce, kolun (1-2 kez) bastırılması gerekir, böylece ürün boruya pompalanır ve nebülizörün memesine nüfuz eder;
 • Meme ağız içine sokulmalı ve kol 2 kez bastırılmalıdır. Hemen spreyi ode, sonra da boğazın diğer tarafına gönderin. Basıldığında, nefesini tutmak önemlidir, böylece ilaç doğrudan etkilenen bölgeye nüfuz eder;
 • Boğazın sulanmasından sonra, tükürüğü birkaç dakika yutmaya çalışmamalı ve yemeklerden bir saat kadar uzak durmalıdır;
 • Tedavinin herhangi bir aşamasında çeşitli aerosollerin kullanılması yasaktır. İstisnalar, temel terapiyi başarıyla tamamlayan ve hastanın daha hızlı iyileşmesine izin veren doğal bileşenlere dayanan ilaçlardır.

Önemli! Evde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi buradan öğrenin.

Önemli! İçinde acı bulunan gargaralardan daha çok, makalemizde bulabilirsiniz.

Basit kurallara uymak, hoş olmayan semptomlardan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulabilir ve kişisel sağlığa kavuşabilir.

Boğaz ağrısından popüler ve etkili spreyler

Pratik olarak boğazın herhangi bir rahatsızlığı için, özel aerosoller reçete edilir, bu da enfeksiyonu hızla yok eder ve mukoza yüzeyini geri kazanır. Sadece kompozisyonlarında değil, aynı zamanda fiyatlarında da farklılık gösteren birçok farklı araç vardır. Birçoğu, sprey fiyatının daha yüksek olduğuna, daha etkili olduğuna inanır. Ancak, bu her zaman doğru sonuç değildir. En iyi tedaviyi seçmeye yardımcı olacak bir tanı koymak doğru bir şekilde önemlidir. Aşağıda farklı aerosoller (isimler) sağlanmakta ve dikkat edilmesi gereken özellikleri açıklanmaktadır.

Önemli! Makalemizde okuyun: boğaz ağrısı gelen lolipop.

Geksoral

İlacın ana aktif maddesi, hekatidindir. Mantarların yanı sıra çeşitli bakterileri etkili bir şekilde yok eder. İlaç anjin ve SARS tedavisi için ağız boşluğu ve boğaz, iltihaplanmalar, çeşitli için reçete edilir ve cerrahi ve diş eti kanama sonrası. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için sprey! Yemeklerden sonra günde iki kez boğaz sulayın. Tedavinin seyri 5 ila 7 gündür. Sprey, 2. trimesterden hamilelik sırasında reçete edilir. İlacın tek dezavantajı tatsız bir tadıdır.

Önemli! Ateşsiz yutulduğunda boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Oku buradan.

Miramistin

İlaç, çeşitli mantar ve bulaşıcı hastalıklar ve boğazda ağrıya karşı reçete edilen geniş bir etki spektrumudur. Kullanımdan sonra günde 4-6 kez gereklidir. Tedavide antibiyotiklerin bulunması durumunda iyileşme daha hızlı gerçekleşir. İlaç, bir yetişkinte boğaz ağrısı için ve ayrıca 4 yaşından büyük çocuklar için kullanılır.

Lugol sprey

Bu etkili ilaç, antik çağlardan günümüze kadar hayatta kalmıştır. Aktif bileşenler hızlı bir şekilde mikropları tahrip eder ve boğazın mukoza yüzeyini tekrar sağlar. Bir günde, gerektiğinde boğazını 2 ila 6 kez sulamak gerekir. İşlemden sonra 30 dakika yemek yemeyi bırakmalısınız. Lugol en ucuz ve en ekonomik aerosoldur. Çözümün tek dezavantajı, nahoş bir refleks oluşturabilen hoş olmayan bir tattır. Küçük çocuklar için, nipeli tıpta basitçe yağlamanız önerilir. İyotlu bu ilaç, bu nedenle bu bileşene alerjisi olan kişiler için dikkatli kullanılmalıdır.

Önemli! Kompozisyondaki, iyot olan aerosoller, hamile kadınlar için kesinlikle yasaktır.

kameton

Ucuz aerosol şiddetli boğaz ağrısı için etkilidir. Kafur, okaliptüs, levomenthol ve klorobutanol gibi önemli bileşenleri içerir. Sprey, yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilir. Yemeklerden sonra ilacı günde 3-5 kez püskürtün. Tedavi süreci yaklaşık bir hafta sürer.

Lidokain Spreyi

Lidokain, boğaz ağrısından, geniş bir etki spektrumundan gelen en iyi spreydir. Ağız ve gırtlak bulaşıcı hastalıklar için reçete edilir ve ayrıca çeşitli diş problemleri için etkilidir. İlaç berrak bir renge ve bir mentol aromasına, hoş olmayan bir tada sahiptir. Yedikten sonra günde 2-3 kez boğazını sulayın. Aerosol hızla bakterileri tahrip eder ve boğazı anestezi eder.

Önemli! Sitemizin sayfalarında şunları bulabilirsiniz: Boğazdaki ağrıdan hangi hapları alınır, buradan okuyun.

Propolis ile Aerosol "Ambulans"

İlaç benzersizdir, çünkü sprey soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına karşı etkilidir. Mukoza yüzeyindeki çeşitli enfeksiyonları ve patojenik bakterileri hızla yok eder. Boğazı gerektiği gibi sulayın, ancak günde en fazla 6 kez yıkayın. İşlemden sonra en az 30 dakika boyunca yemekten kaçınmalısınız. İlaç kullanımı 3 yaşından büyükler ve çocuklar için mümkündür.

Tantum Verde

Anestezik ile etkili anti-inflamatuar aerosol. Aktif maddeler çabucak etkilenen dokuya nüfuz eder ve bakterileri tahrip eder, aynı zamanda şişlikleri rahatlatır ve boğazı anestezi altına alır. Boğazınızı gerektiği gibi 2-3 saatte bir sulayın. İlaç çok konsantre ve zengin bir nane aromasına sahiptir. Kullanım 4 yaşından küçük çocukların yanı sıra hamile kadınlar olabilir.

Önemli! Boğaz ağrısından süt ile ballayın: burada öğrenin.

Orasept

Orapept, 1 yıllık çocuklar için güvenli olan antiseptik etki spektrumunun en iyi spreyi. İlaç, mikropları etkili bir şekilde yok eder ve ağrıyı hafifletir. Fenol ve gliserin içerir, bu maddeler bebekler için kesinlikle zararsızdır. İlaç nipele uygulanabilir ve çocuğa verilebilir. Tedavi süreci doktor tarafından atanır.

Boğaz ağrısı ortak bir sorundur, eğer çözülmezse, tedavi etmek daha zor olan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkar. Zamanında terapi, patojenik mikropları hızla yok eder ve sağlığa kavuşur!

Boğaz için anestezikler - larinkste ağrıdan en iyi hap ve spreyler

Boğazdaki ağrı planlı bir soğuk algınlığının ana habercisidir. Çoğu zaman bu talihsiz olayın nedeni, insan vücudunun kendi başının üstesinden gelebileceği virüslerdir.

Tıbbi istatistiklere göre, virüs tarafından kışkırtılan akut solunum yolu hastalıkları, 5 ila 11 gün arasında bağımsız olarak geçmektedir. Bununla birlikte, güçlü bir boğaz ağrısına dayanıklı olmanıza gerek yoktur. Modern farmakoloji, bu sorunu çözmek için çeşitli tıbbi yöntemleri temsil eder. Bunlardan biri anestezik ilaçların kullanılmasıdır.

Anestezi nedir, avantajları

Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde potansiyel bir hastanın bir sorusu vardır - boğazı ne anestezi etmek gerekir? Şu anda, bu sorun hızla ve büyük mali maliyetler olmadan çözülebilir. Sonuçta, eczanelerde çok gerekli ilaçları bulabilirsiniz. Kural olarak, bileşimleri karmaşık kabul edilir ve ana bileşene ek olarak, ilaçlar esansiyel yağlar ve anestetiklerle donatılmıştır. Bu bileşenler boğaz bölgesinde ağrıya daha hızlı ve daha etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

Anestetik - ağrı sinyallerini doğrudan beyne bağlayan ve aynı anda analjezik bir etki veren özel bir maddedir.

Anestetik ajanların bir dizi inkar edilemez avantajı vardır:

 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • uygun fiyat aralığı;
 • eczane zincirlerinde mükemmel bir seçim;
 • resepsiyonun rahatlığı;
 • çeşitli dozaj formları.

KBB hastalıkları için tıbbi anestezik formları

Hazırlıklar aşağıdaki çeşitlerde gelir:

 • spreyler;
 • tabletler, emilim için pastiller;
 • Boğazın durulanması için çözümler.

Boğaz için spreyler-anestezikler

Bu ilaçlar, spreyin temelini oluşturan madde ile ayırt edilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar. İsviçre'de üretilen, boğaz, lidokain ve antiseptik anesteziye dayanan bir tıbbi üründür. Anjina veya farenjit tedavisinde lokal anestetik etkinin en iyi ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Nane yağı, mentol, Teraflar Lar'a ferahlatıcı bir tat veren spreyin bileşenleridir.

Strepsils artı. Dezenfektan ve analjezik etkileri ile kombinasyon ilaç. İngiltere'de üretilen ilaç, nane yağı ve anason tohumu içerir. Strepsils Plus, anjina, farenjit, ağız boşluğu ve stomatit ülserlerinin çeşitli fungal hastalıklarına karşı tedavi şeklinde reçete edilir.

Çoğu durumda, ilaç vücut tarafından iyi tolere edilir. Yan etkilerden, alerjik belirtiler (nadiren olur) ve dilin uyuşukluğu (spreyin iptali durumunda gerçekleşir) tahsis edilmelidir.

İlaç hamilelik ve emzirme yanı sıra 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Benzokain ile spreyler

Sepptolet Plus

Aynı anda bir antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahip bir analjezik ilaç. Yutma sırasında ağrıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın bileşimi nane yağı, alkol% 96, gliserol içerir. İlaç farinks veya ağız boşluğunda enflamatuar veya enfeksiyöz süreçler için reçete edilir.

Sprey, 18 yaşından küçük çocuklar için ve bu durumdaki kadınlar için tavsiye edilmez.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar içerikli spreyler

Tantum Verde. İtalya'dan gelen ilaç, analjezik ve antifungal etkilere sahiptir. 3 yıllık bir çocuğun boğazını anestezi etmeniz gereken durumlarda ideal çözüm. İlaç hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Tantoum Verde Forte.

Bu preparasyondaki benzadaminin temel maddesi, daha önceki bir maddeyle karşılaştırmalı bir özellikte daha büyük bir dozda konsantre edilir. Tantoum Verde Forte, belirgin enfeksiyöz ve inflamatuar süreçleri olan hastalara reçete edilir ve ayrıca eğer daha tutucu bir analog etkisiz olursa. Şişenin küçük bir hacmi olmasına rağmen, sprey çok az tüketilir, tüm tedavi kursu için yeterlidir.

İlaç 18 yaşın altındaki kişilerde, anne adayları ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Oralsept. Tanınmış bir Makedon ilaç firması tarafından üretilen bir ilaç. Tantoum Verde spreyinin tam bir analogu olarak kabul edilir, sadece daha düşük maliyetiyle farklılık gösterir.

Boğaz analjezi için spreylerin kullanımı için öneriler

Aletin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için, uygulamadan önce birkaç ipucu göz önünde bulundurulmalıdır:

 • flakonun içeriğini püskürtmeden önce birkaç yudum su almak gereksiz olur;
 • Şişeyi kullanırken, aşağı doğru, yere yerleştirin;
 • Spreyi uyguladıktan sonra, yemekten ve içmekten kaçınmak için biraz zamana ihtiyacınız vardır.

Anestezik spreyleri kullanmadan önce, ürünün bileşenlerine olası bireysel reaksiyonları önlemek için talimatları dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.

Bir gün için boğaz ağrısı nasıl kaldırılır

Ağrı kesici, boğaz pastilleri

Anestezi ile boğazdan tabletler, emilme, uygulama ve gargara için ilaçlara ayrılır.

Emici tabletler

Bu tür araçlar tamamen çözülene kadar dil altına yerleştirilmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Geksoral Küvetler. Tabletlerde bulunan klorheksidin ve benzokain, antimikrobiyal ve analjezik etki yaratır. Nane, mentol ve tatlandırıcı ürünü tadı güzelleştirir. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilir. Daha fazla detay - Geksoral'ın talimatları ve analogları.
 • Dekatilen. İlaç, geniş bir etki spektrumudur. Karma enfeksiyonların ortadan kaldırılması için reçete edilir: anjin, farenjit, larenjit, stomatit.
 • Antiangin. İlacın bileşimi, tetrakainin anestetik bir bileşenini içerir. Güçlü bir terapötik etkiye sahiptir, dolayısıyla 5 yaşından küçük, hamile ve emziren kadınlar için kullanımı önerilmez.
 • Sebidin. Ağız, boğaz, gırtlak, diş etleri enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için kullanılan başka bir evrensel ilaç.
 • Faringosept. Düzenli kullanım için analjezik etkisi ile yerel antibiyotik. Patojenik organizmaları baskılamak için optimal konsantrasyon, preparatın kullanımının üçüncü gününde meydana gelir.
 • Grammidin. Ağrılı semptomları ortadan kaldırır ve iyileştirici bir etki yaratır. Tabletlerin kullanımı sırasında, ağız boşluğunun ve boğaz alanının patojenik mikroorganizmalardan temizlenmesini kolaylaştıran salyalama süreci artar. Grammidin dozajları ve analogları hakkında daha fazla bilgi.
 • Lizobakt. Ağrıyı ortadan kaldırır, virüslerin, bakterilerin, mantarların tahrip olmasına katkıda bulunur, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. 3 yıldan itibaren hamile kadınlar ve çocuklar tarafından kullanmayı kabul ediyoruz. Lizobakt'ın yerini öğrenebilirsin.
 • Trachisan. Tabletlerde bulunan antibiyotikler, antiseptikler ve anestezikler, ağrının etkin bir şekilde alınmasına ve boğaz ve ağız boşluğunun enfeksiyonlarına karşı savaşmaya izin verir.

Anestezi ile pastil ve pastiller:

 • Septolete;
 • Tantum Verde;
 • Teraflu Lar;
 • Neo-anjina;
 • Strepsils.

Bu ilaçların iltihaplanma süreci üzerinde karmaşık bir etkisi vardır, bu sayede ortadan kaldırılmasına ve ağrılı duyuların giderilmesine katkıda bulunur. Bunların kullanımı anjin, larenjit, farenjit, stomatit için önerilir.

Bunların çoğu 18 yaşın altındaki kişiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmak üzere kontrendikedir. Bazı ilaçlar çocuklardan 3 yıl (Grammidin, Septotelet) alma olasılığı ile verilir.

Oral uygulama için tabletler

Bir boğaz ağrısı ile yutulması için en popüler ilaç, Tonsilgon N'dir. İlaç, aşağıdaki gibi bileşenler içerir:

 • civanperçemini;
 • at kuyruğu;
 • althea kökü;
 • Papatya çiçeği;
 • meşe kabuğu;
 • karahindiba;
 • ceviz yaprakları.

Biyolojik olarak aktif maddeler, tabletlerin bileşimine dahil, boğazda ağrıyı gidermek, iltihabı rahatlatmak, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücudun bariyer fonksiyonlarını arttırır, solunum yollarının ödemini ortadan kaldırır.

Tonsilgon H genellikle farenjit, bademcik iltihabı ve larenjit tedavisinde reçete edilir.

Analjezik etkisi ile boğaz durulama için araçlar

Boğazın durulanması için bir çözüm yapmak için kullanılan en ünlü ve popüler ilaç Furacilin'dir (boğaz için talimat). Sarı renkteki tabletler nitrofural içerir ve güçlü antibakteriyel ve analjezik etkilere sahiptir. Kabartma başlangıcı için, bir tablet furacilin 100 ml su ile seyreltilmeli ve iyice durulanmış boğazla yıkanmalıdır. Bu prosedür günde 5 defaya kadar tekrarlanabilir.

Bebekler ve hamile kadınlar furacilin kullanmamalıdır. Ayrıca, önce doktora başvurmadan ürünü kullanmayın.

Boğaz anestezi için tablet kullanımı için öneriler

Anestezi ile tabletleri boğmadan önce, birkaç basit tavsiyeyi dikkate almanız gerekir:

 1. Emilme amaçlı pastiller ve tabletler çiğneme için tavsiye edilmez. Son çözünmeye kadar ağzınızda tutulmalıdırlar.
 2. Lolipop ve tabletleri kullanmadan önce boğazınızı ılık su ile durulayın. Bu ilacın olumlu etkisini artıracaktır.
 3. Tabletleri aldıktan sonra 1-2 saat boyunca yemek yemekten ve içmekten kaçınmak gerekir.

Kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler

Bu ilacı ya da bu ilacı bir anestetik ile uygulamadan önce, hekime önceden danışmak gerekir. Bir kural olarak, bu ilaçlar mide bağırsak sisteminde emilmez. Bu nedenle bu ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Yine de, ilaçların ve kendi kendine ilaçların kendi kendine yönetimine girmesi kabul edilemez. Aksi takdirde, böyle bir tedavinin etkisi, beklenenin tersi olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, ekleme talimatını dikkatlice okumalısınız.

Doğru anestezi nasıl seçilir

Her bireyin bedeni bireysel olduğu için, iki kişi alınan ilaca karşı mutlak bir tepki gösterebilir. Bazen kendi ilacınızı deneme yanılma yoluyla seçebilirsiniz. Ilacı en üst düzeye çıkarmak için, boğazda ağrı için fon seçimi ile ilgili bazı tavsiyeleri dikkate değer:

 • ilaç, boğazdaki ağrıyı hızlı ve anlamlı bir şekilde azaltmalıdır (yutma dahil);
 • ek bir antiviral etki ile bir ilaç seçmek en iyisidir;
 • Çocuklar için bir ilaç seçerek, onun tat nitelikleri dikkat değer. Aksi halde, çocuk bunu kabul etmeyi reddedebilir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için kullanılan eczane fonları çok sayıda hayranı. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü bu ilaçlar hastanın sağlığını büyük ölçüde kolaylaştırır. Optimal, anestezi ile birlikte, antibiyotik ve antiseptik içeren, boğaz için bir anestezik alımı olacaktır.

Böylelikle, vücuda virüslere karşı mücadelede ilave yardım sağlamak mümkündür - boğaz boğazından kaynaklanan ve ağzı sarsılmış bağışıklıklarını güçlendirmek.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tehlikeli olan anginadır: Kalbinde bir komplikasyon

Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan anjina, kalpteki komplikasyonlar, sonrasında bedeni etkileyen sonuçlardan sadece bir tanesidir. Hastalığın semptomlarını giderdikten sonra (sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur, vb.) Uzun zamandır beklenen bir rahatlama gelir.

Viral anjina çocuklarda

Her yaşta anjin yakalayabilirsin. Bebeklerde hastalık en şiddetlidir. Sıklıkla, anjin, viral enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar.nedenleriVirüsler - bu, bakterilerden sonra çocukluk döneminde anjin gelişiminin ikinci en sık nedenidir.