Loading

Antibiyotiklerle aerosol formunda en iyi nazal preparatlar

Bir antibiyotiğe sahip burun spreyi, öncelikle paranazal sinüslerde bakteriyel ve iltihaplı enflamasyonu tedavi etmek için kullanılır. Tabletli antibiyotiklerin aksine, aerosoller sistemik kan dolaşımına girmez ve bu nedenle bağırsak disbiyozuna yol açmaz. Dağıtıcının yardımıyla, ilaç sadece burun kanallarına değil aynı zamanda aksesuar sinüslere de nüfuz eden ince bir sıvıya dönüşür.

Makalenin içeriği

Nazofarenkste komplike bakteriyel inflamasyonu tedavi etmek için lokal antibiyotikler kullanılır. Bileşimleri patojenik bakterilerin zarlarını tahrip eden veya daha fazla çoğalmasını önleyen antimikrobiyal maddeler içerir. Antibakteriyel tedaviyi hazırlarken, nazal mukoza ve paranazal sinüslerin pratik yüzeyini suladıkları için damlalardan ziyade aerosollere tercih edilir.

Kullanım endikasyonları

Burnunuza bir antibakteriyel aerosol enjekte etmeden önce, bakteriyel enfeksiyonun inflamasyonun nedeni olduğuna emin olmanız gerekir. Diğer rinit tiplerinden bakteriyel riniti, nazal sekresyonların rengi ve kıvamına göre ayırın. Çoğu durumda yeşilimsi veya sarımsı bir renk tonunun kalın eksüdası, rinorenin bakteriyel kökenini gösterir.

Mikrobiyal flora, nazofarinkste aktif olarak çoğalır ve bu nedenle hastalığın gelişimine genellikle zehirlenme belirtileri eşlik eder - baş ağrıları, uyuşukluk, düşük sıcaklık, iştahsızlık, vb. Nazal sekresyonlar hızla kalınlaşır ve bu nedenle kendilerini (iç burun kanalları) honlarla tıkarlar. Bu bakımdan, burun nefes alması zordur, çünkü hastanın sadece ağzı soluması gerekir.

Bakteriyel sinüzit ve burun iltihabına asla sulu ve şeffaf nazal mukusun hapşırma ve deşarjı eşlik etmez.

Antibiyotiklerle aerosol preparatları genellikle bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılır:

 • bakteriyel rinoparenjit - nazal mukoza ve farinksin kombine inflamasyonu;
 • sinüzit (maksillit) - burun septumun her iki tarafında yanakların seviyesinde bulunan eşleştirilmiş maksiller sinüslerin (sinüsler) iltihabı;
 • sfenoidit - burun köprüsü düzeyinde kafatasının tabanında yer alan eşleştirilmemiş bir sfenoid sinüs iltihabı;
 • etmoidit, burnun en tabanındaki kafesli kemikte bulunan, kafes labirentinin iltihaplanmasıdır.

Aksesuar sinüslerin bakteriyel zararı, bazılarının hipofiz bezi, optik sinir ve büyük arterlerin yanında yer aldığından, tehlikeli komplikasyonların gelişmesiyle doludur. İnflamasyonu durdurmak için sadece sistemik ilaçlar değil, aynı zamanda intranazal uygulama için aerosoller de kullanılır. Enfeksiyonu hızla yok ederler ve doğrudan patojenik floranın lokalizasyonunda inflamasyonun hızla gerilemesine neden olurlar.

Ilaçların listesi

Burundaki antibiyotikler sadece ciddi vakalarda ciddi bakteriyel komplikasyonlar ve sinüzit gelişmesi ile birlikte reçete edilir. Solunum hastalıklarının yetersiz ve gecikmeli tedavisi osteomiyelit, menenjit, sepsis veya beyin apsesine neden olabilir. Şiddetli sonuçları önlemek için, enflamasyon odaklarındaki enfeksiyon patojenini yok etmek gereklidir, yani. burun boşluğu ve alt sinüsler. Bu görev, antibakteriyel bileşenleri ile yerel ilaçlar ile başa çıkmak için en iyisidir.

"Izofra"

İlaç "Isofra", Framicetin bileşimini içerdiğinden aminoglikozit antibiyotikleri anlamına gelir. Antimikrobiyal maddeler, patojenik bakterilerde proteinlerin sentezini inhibe eder, böylece perinasal sinüslerdeki patojenlerin sayısı hızla azalır. KBB organlarında inflamasyona neden olan tüm bilinen bakteri suşları framicetin'e duyarlıdır.

Bir antibiyotikli aerosol, nazofarenjit ve bakteriyel sinüzit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, cerrahi sonrası rehabilitasyon sırasında koruyucu amaçlarla kullanılabilir. Antimikrobiyal tedavi süresi ve dozu, hastalığın biçimine ve aşamasına bağlıdır. Minimum tedavi süresi 7 gün olup, hastanın durumu iyileşmelidir. Terapötik bir etkinin yokluğu, KBB hastalığının veya teşhisinin tedavisinin revize edilmesinde ciddi bir nedendir.

Füksetin fetusun kokleovestibular aparatı üzerinde olumsuz bir etki yapabilir, bu nedenle hamile kadınlar "Isofra" atanmaz.

"Fenilefrin ile Polidex"

Kombine eylemin aerosolleri sinüzite karşı en etkili ilaçlar arasındadır. "Polydex" - anti-iltihabik, vazokonstriktör ve antibiyotik iki tip (polimiksin, neomisin) içeren antibakteriyel etki, sentetik glukokortikoidler (deksametazon) ve damar bileşen (fenilefrin) püskürtülür. Sadece nazofarenksin değil, aynı zamanda orta kulağın da tedavi edilmesi için kullanılır. bakteriyel otitis.

"Fenilefrinli Polidexa", nazal kavite ve maksiller sinüslerdeki enflamatuar-bulaşıcı süreçleri hızlı bir şekilde durdurur. Düşük sistemik emilim (kan dolaşımına emilim) nedeniyle ilaç, olumsuz reaksiyonlara neden olmaz. Bununla birlikte, aşırı dozda, nazofarenkste damarlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilen fenilefrindir. Bu nedenle, bir uzman tarafından önerilen aerosol dozu aşılamaz.

Kombine spreyler, ciddi bakteriyel komplikasyonları olan hastalar için reçete edilir. Yine de, sadece aşağıdakiler dahil olmak üzere, kontrendikasyon yokluğunda kullanılabilirler:

 • koroner yetmezlik;
 • açı kapanması glokomu;
 • kontrolsüz hipertansiyon;
 • herpes zoster;
 • anamnezde konvülsiyonlar.

"Fenilefrin ile Polidex" vazokonstrüktif bir ilaçtır, bu nedenle 7 günden daha uzun süre kullanılması önerilmez. Önlemleri göz ardı etmek genellikle çekilme ve ilaç rinitinin görünümünü gerektirir.

"Fyuzafyunzhin"

"Fyuzafyunzhin" ( "Bioparox") -, üst solunum yolu bakteriyel iltihabı kullanılan bir lokal antibiyotik, anti-enflamatuar bir işlem. Aerosolün ders kullanımı aşağıdakileri teşvik etmektedir:

 • nazofarenkste şişme azalması;
 • bağımlı sinüslerde inflamasyonun gerilemesi;
 • burun solunumunun iyileşmesi;
 • zehirlenme belirtilerinin ortadan kaldırılması;
 • Nazal kavitede mukus sekresyonunun azaltılması.

Sprey yanlış uygulanması bronkospazm ve kaşıntılı deri döküntüleri neden olabilir.

Antimikrobiyal aerosol, uygun bir nebülizör ile donatılmıştır, bu nedenle ilaç süspansiyonu, nazofarenksin en erişilemez yerlerine nüfuz eder. Bu nedenle lokal antibiyotik tedavisinin maksimum terapötik etkisi elde edilir. "Fyuzafyunzhin" üst solunum yollarında nazofarenjit, sinüzit, maksillita, Adenoidit ve bakterilerin sebep olduğu yanmanın tedavisinde kullanılır.

Uygulama özellikleri

Nazal spreylerin yanlış kullanımı antimikrobiyal tedavinin etkinliğini önemli ölçüde azaltır ve hatta komplikasyonlara yol açabilir. Antibakteriyel bileşenlerin aerosol içerisindeki etkisini güçlendirmek için, sadece dozu değil, aynı zamanda yerel ilaçların kullanılmasının özel özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir:

 1. Spreyi kullanmadan önce, mukusun burun boşluğunu nemlendiriciler (Morenazal, Physiomer, No-Sol) veya tuzlu su çözeltisi ile temizlemelisiniz;
 2. hızlı şişme ortadan kaldırmak ve genzin açıklığını geri güçlü bir burun tıkanıklığı istenen damla nazal dekonjestanlar ( "Tizin", "Galazolin", "Noksprey") ile;
 3. maddenin doğru dozajını elde etmek için spreyin havaya püskürtülmesi;
 4. Bir şişeyi dikey olarak yerleştirdikten sonra, 2-3 mm'de bir burun deliğine bir nebülizör girer;
 5. ince bir süspansiyonun enjekte edilmesinden sonra, aerosolun paranazal sinüslere nüfuz etmesi için sığ bir nefes alın;
 6. Benzer şekilde, ilacı ikinci bir burun kanalıyla tedavi edin.

Intranazal antibiyotiklerin uygun ve zamanında kullanılması, sistemik ilaçların kullanılmasına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Ancak hastanın durumu antimikrobiyal tedavi ile düzelmezse, intramüsküler enjeksiyon veya oral uygulama için tabletler şeklinde antibiyotikler tedavi rejimine dahil edilir.

Kullanım için önlemler

Spreylerde bulunan aktif maddeler pratik olarak kan dolaşımına emilmez, ancak nazofarenksin dokularını etkiler. Sıklıkla, antibakteriyel aerosollerin kullanılması, mukoza zarlarındaki yapısal değişiklikleri ve buna bağlı olarak komplikasyonları provoke edebilir. Daha sıklıkla antibiyotikli spreylerin irrasyonel olmayan kullanımından şu sonuç çıkar:

 • lokal vasküler distoni;
 • burun;
 • tıbbi rinit;
 • alerjik belirtiler (kurdeşen, kaşıntı);
 • burun mukozasının atrofisi.

Dikkatle antibakteriyel spreyler kardiyovasküler ve endokrin hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Fetal ve emzirme döneminde, antibiyotikli lokal ilaçlar genellikle reçete edilmez. İstisnalar, ancak potansiyel komplikasyonlar, çocuğun intrauterin gelişimi için ilacın yan etkisinden daha zararlı ise yapılır.

Sonuç

Antibiyotik ile sprey - burun boşluğunda bakteriyel iltihabı tedavi etmek için kullanılan ilk satır ilaçlar. Sprey püskürtüldüğünde, ilaç bulamacı solunum yollarının en dış kısımlarına nüfuz eder. Bu nedenle, lokal ilaçlar sıklıkla sinüzit, rinofarenjit, etmoidit ve sfenoidit tedavisine dahil edilir.

"Fenilefrin ile Polidexa", "Fyuzafyunzhin" ve "Framaminazin" ("Isofra") - antibiyotikler ile en iyi spreyler. KBB hastalıklarının gelişimine neden olan hemen hemen tüm bakteri suşlarının duyarlı olduğu bileşenleri içerir. Hastalıkların zamanında ve yeterli tedavisi, menenjit, beyin apsesi, pansinüzit vb. Gibi ciddi komplikasyonların oluşmasını engeller.

Aerosol kullanmadan önce, kalın mukus salgılarının burun boşluğunu temizlemeniz önerilir. Böylece, antibiyotiğin lezyonlara nüfuzunu hızlandırmak mümkündür. antibakteriyel sprey istenen damla vazokonstriktif kullanımı ciddi burun tıkanıklığı olarak damlalar veya bu şekilde burun yolu geçirgenliğini artırmak ve olacak spreyler, paranazal sinüslerde ilacın nüfuz etmesine katkıda bulunur.

Burun için spreyler. Nazal hastalıklar için ne tür bir sprey seçmeliyim?

Burun spreyi nispeten genç bir dozaj formudur. Uzun süre boyunca intranazal ilaçlar basit damlalarla sınırlıydı ve sadece birkaç on yıl önce yerli eczanelerde bir alternatif ortaya çıktı. Burun için spreyler yardımıyla alerji, sinüzit, burun iltihabı ve burun mukozası banal kuruluk tedavi olabilir. Nelerdir ve bunları doğru bir şekilde nasıl uygularız?

>> Site kapsamlı bir seçim sunuyor ilaçlar sinüzit ve burun diğer hastalıkların tedavisi için. Sağlığınızı kullanın!

Burunda sıradan damlalar burun boşluğunu oldukça dengesiz bir şekilde yıkarlar. Ve daha da ötesi, ağızları paranazal maksiller sinüslere sokamazlar ve sonuç olarak, sinüzitte burun içi damlaların etkinliği son derece şüphelidir.

Spreylerle, şeyler farklıdır. Modern spreyleri püskürtürken, ilaç, nazal kavite boyunca eşit olarak dağıtılan ince bir şekilde dağılmış bir karışıma dönüştürülür. Böylece, nazofarenksin hiçbir kısmı "dikkatsiz" kalacaktır. Ek olarak, sprey belirli bir miktarda kuvvetle püskürtülür. Basınç altındaki burun boşluğuna giren ilaç, en uzak bölgelerine ve hatta paranazal sinüslere bile girebilir. Bu nedenle, burun suyunun su ile spreylenerek bir şekilde maksiller sinüsler için hijyenik bir prosedür ve sinüzit önlenmesi.

Burun Spreyleri Türleri

Modern pazarda, farklı ilaç gruplarının temsilcileri olan burun için birkaç sprey vardır. Bunları listeliyoruz:

 • vazokonstriktör spreyler (alfa-adrenomimetik preparatlar);
 • anti-alerjik spreyler;
 • antiseptik spreyler;
 • antibiyotiklerle preparatlar;
 • izotonik veya hipertonik çözelti, deniz suyu ile nemlendirici spreyler;
 • Ortak soğuktan homeopatik spreyler.

Ayrı bir grup, Rusya'da oldukça popüler olan, soğuk algınlığı ve sinüzitten gelen Çin spreyleri ve spreyleri-balsamları tanımlayabilir. Ve şimdi, spesifikasyonlara geçme ve en yaygın ve bilinen ilaçlar - vasokonstriktörler ile digresyonumuzu başlatma zamanı.

Soğuk algınlığına karşı burundaki spreyler: hızlı ve etkili

Alfa-adrenomimetiki (vazokonstriktör spreyler), soğuk algınlığı için çare arasında öncülerdir. Onlarca yıldır kullanıldılar ve bu süre zarfında eczacılar bu ilaçların olumlu ve olumsuz yönlerini iyice incelediler. Alfa-adrenomimetiklerin farmakolojik etkisi, burun boşluğundaki kan damarlarının daralmasına dayanır, bu da şişmenin azalmasına ve burun nefeslerinin restorasyonuna yol açar. Ayrıca, alfa-adrenomimetiklerin etkisi sırasında nazal sekresyon miktarı da azalır. Soğuk algınlığındaki bu burun spreylerinin semptomatik değil, terapötik bir etkisi vardır: rinit ve rinosinüzit seyrini kolaylaştırırlar, fakat hastalığın kendisini tedavi etmezler.

nafazoline

En çok "yaşa bağlı" alfa-adrenomimetik, naphazolin yavaş yavaş kaybolur. Naphazolin ile burun spreyi ve damlalar oldukça sınırlı bir zaman süresine sahiptir - sadece birkaç saat. Kısa süreli vazokonstrüktif etki ve nazal mukozanın aşırı kuruması nedeniyle nafazolin nadiren kullanılır ve pediatride de hiç önlenmeye çalışılmamıştır.

Bununla birlikte, Rus eczanelerinde çok demokratik bir fiyat olan Sovyet zamanından beri bilinen Çek spreyi Sanorin gibi bir yerli sprey Naftizin satın alabilirsiniz.

ksilometazolin

Ksilometazolin, naphazoline'den biraz daha genç olmasına rağmen, grubun atası üzerinde zaten inkar edilemez avantajlara sahiptir. Xylometazoline ile burun tıkanıklıktan gelen spreyler, burun mukozasını tahriş etmeden veya kurutmadan, daha uzun süre ve daha yumuşaktır.

Rusya Federasyonu'nda, xylometazoline Grippostad Reno, Zanos üretim şirketi Sandoz, Dr. Taiss Nazolin, çocuklar ve yetişkinler için Xilobene ve diğerleri ile burun için bir Alman spreyi. Norveçli Nycomed şirketi mentol içeren bir sprey Ximelin Eco ve Ximelin Eco üretiyor. İkincisi, burun için düzenli bir sprey şeklinde ve ilacın kesin olarak tanımlanmış bir dozunu içeren bir doz halinde, bir sprey şeklinde satılmaktadır. Ayrıca popüler olan çocuklar ve soğuk Otrivin hattı yetişkinler için soğuk algınlığı İsviçre spreyleri. Tüm yetişkin formlardaki xylometazoline spreyleri% 0.1'lik bir konsantrasyona ve tüm çocukların% 0.05'ine sahiptir.

oxymetazoline

Diğer bir alfa-adrenomimetik, oksimetazolin, çok çeşitli salım biçimleriyle ayırt edilir. Doğumdan bir yaşına, bir yıldan altı yıla, altı yaşından büyük yetişkinlere ve yetişkinlere uyarlanmıştır. Oksimetazolin, sadece tüketiciler tarafından değil, aynı zamanda eczacılar tarafından da iç içe geçmiş ve zayıf bir şekilde hatırlanan üç konsantrasyonda üretilir. Bu arapayı çözmeyi deneyelim. Yani, oksimetazolin ile burun için spreyler üç serbest bırakma formuna sahip olabilir:

 • Yenidoğan ve 1 yaş altı çocuklar için% 0,025;
 • 1-6 yaş arası çocuklar için% 0,01;
 • 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için% 0,05.

Yerli Eczanelerde Oksimetazolinin Soğuk algınlığının birkaç spreyler satılıyor ve aralarında Kanadalı üretimini Afrin ve Bayer ve diğerleri tarafından üretilen Nazivin Nazivin Sensetiv Merck, Almanya ve (yetişkinler için) Nazol Nazol Advance.

Tramazolin

Tramazoline, sadece bir burun spreyi olarak salınan en modern alfa adrenomimetiklerinden biridir. Tüm soğuk algınlığı azaltıcı ilaçların soğuk algınlığından en uzun etkiye sahiptir. Rusya'da Lazolvan Reno adı altında kayıtlı sadece bir tramazoline var. Ünlü Alman firması Boehringer Ingelheim tarafından üretilmiştir. Lazolvan Reno, 6 yaşından büyük yetişkinlerde ve yetişkinlerde kullanım için onaylanmıştır.

Ortak soğuktan kombine spreyler

Bu grup bilinen karmaşık vazokonstrüktif sprey Vibrocil içerir. Bir anti-alerjik bileşen dimethindene ve vazokonstriktör fenilefrin içerir. Vibrocil'in ayırt edici özelliği, nazal mukoza üzerindeki hareketin yumuşaklığıdır. Sprey Vibrocil, 6 yaşından büyük ve yetişkinlerde viral ve bakteriyel rinit ve rinosinüzitin yanı sıra alerjik riniti tedavi etmek için kullanılır. Bugün hiçbir analogu olmayan orijinal ilaç, İsviçreli firma Novartis tarafından üretilmektedir.

Bir başka benzersiz kombinasyon olan Rinoflumucil, mukus (asetilsistein) ve bir vazokonstriktör bileşenini çözen bir madde içerir.

Alerji: kromoglikatlardan hormonlara

Burun için antialerjik spreyler, iki büyük ve temel olarak farklı gruplara ayrılır - kromoglikatlar ve glukokortikosteroidler. Kromoglikatlar, kromoglik asitin preparatlarıdır. Mast hücrelerinin zarlarını stabilize ederler. Bu hücrelerden, alerjiler ortaya çıktığında, ana suçlular, parlak alerjik semptomlardan - histamin ve diğer daha az aktif mediatörlerden - dışarı atılır.

Kromoglikatların etkisinin birkaç hafta içinde çok yavaş bir şekilde biriktiği göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir yavaşlık basit bir şekilde açıklanmaktadır: histaminin ayrılan kısmı, belki de kuvvetle ve asıl olarak askeri operasyonlar yürütür ve bu, kromoglik asit tarafından etkilenmez. İlacın etkisi, ancak bir sonraki arabulucu grubu mast hücrelerinden "inmeye" hazır olduğunda kendini gösterecektir. Bu nedenle, membran stabilizatörlerinin, alerji mevsiminin başlangıcından önce, tercihen bir ay veya daha fazlasından önce alınması önerilir.

Glukokortikosteroidler tamamen farklı bir şekilde çalışır. Bunlar belirgin bir anti-alerjik ve anti-enflamatuar etkiye sahip yerel hormonal ilaçlardır. "Hormon" kelimesinden korkmayın.

Burun için hormonal spreyler pratik olarak kan dolaşımına emilmez. Bazıları, örneğin, Nazonex, iki yaşından itibaren çocuklara ve hatta Batı'daki hamile kadınlara reçete edilir.

Bu bela ile mücadelede en etkili araç olarak kabul edilen alerjilerden hormonal intranazal spreylerdir. Terapi başladıktan birkaç gün sonra hareket etmeye başlarlar.

Tanışma - alerjiden burun spreyi

Kromoglik asit

Kromoglikasitin preparatları 5 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Dört hafta veya daha fazla gün için dört kez atanırlar. İlaçların iptal edilmesi, dozu ve uygulama sıklığını azaltacak şekilde yedi gün içinde kademeli olarak yapılmalıdır.

Rus eczanelerinde, bir Alman uyuşturucu firması olan Kromoglin (Merkle) ve yine bir Alman ilacı Stadaglitsin (Stada) olan Slovak firması Sandoz'un bir ilacı olan Kromoekshal'ı satın alabilirsiniz.

beklometazon

Beclometazon ilk intranazal glukokortikoidlerden biridir. Alerjiden burun için hormonal spreyler serisinde, o "en zayıf" dır. Beclometason ilaçları, düzenli kullanımın başlamasından 4-5 gün sonra (2-4 kez) hareket etmeye başlar. Son derece nadir durumlarda, beklometazon, nazal septumun perforasyonuna neden olabilir. Bunu önlemek için ilaç septumda değil, burun pasajında ​​püskürtülmelidir.

Rus pazarında beclometazon içeren alerjik spreylerin birkaç ismi vardır, bunların arasında Belçikalı Aldecin (üretici - ünlü firma Schering Plough), Baconase ve Çek spreyi Nasobek bulunmaktadır. Glaxo'nun farmasötik kaygısını üreten bu Baconase'in leylaktan hoş bir kokusu var. Bu yüzden üretici ilacını sahte olarak korudu.

flutikazon

Başka bir intranazal kortikosteroid, burun için bir sprey, talimatlara göre 4 yaşından büyük çocuklarda kullanım için izin verilir. İlaç, birkaç hafta boyunca günde iki kez (ya da alerjen bitene kadar) 2 enjeksiyon için reçete edilir. Rahatlama terapinin başlamasından 3-4 gün sonra gelir.

Flutikazon preparatları, Fliksonase (Glaxo tarafından üretilmiştir) ve Fluticasone (Rusya) ticari isimleri altında temin edilebilir. Ayrıca, fluticasone furoate ile burun için başka bir antialerjik sprey var - Avamis.

mometazon

Bir alerjiden burun için en iyi spreylerin listesi mometazon tarafından yönetilmektedir - hormonlar-kortikosteroidler ile mevcut tüm burun içi ajanların en modern ve güçlü. Pratik olarak sistemik sirkülasyona girmez ve bu nedenle çok yüksek bir güvenlik profiline sahiptir. Mometasone, iki yaşından büyük çocuklarda kullanılmak üzere resmi olarak onaylanmıştır. Sadece alerjik rinit için değil, aynı zamanda sinüzit, rinit ve diğer rinosinüzit için reçete edilir. İlaç, tedavinin başlamasından bir gün sonra her bir burun geçişine iki enjeksiyonun iki enjeksiyonunu sağlayarak en iyi şekilde çalışmaya başlar.

Rus eczanelerinde aralarında birkaç mometazon uyuşturucu satılmaktadır: bunlar arasında Nazonex (Schering Plough tarafından üretilen bir burun için orijinal Belçika spreyi) ve İsrailli firma Teva'dan Desrinitis bulunmaktadır.

Burun Antiseptikler

Burun boşluğunun sulanması için antiseptik spreyler çoğunlukla rinosinüzit ve sinüzit dahil olmak üzere kullanılır. Amaçları bakteri ve daha az ölçüde burun boşluğunda ve maksiller sinüslerde virüslerle savaşmaktır.

Sinüzit ile burun için en popüler ve etkili antiseptik spreyler olarak, Miramistin preparatları reçete edilir. Bunlar örneğin Staphylococcus aureus, Pseudomonas, Aspergillus ve Penicillium, Candida ve diğer patojenlerin mantarlar da dahil olmak üzere streptokoklar, stafilokoklar, gibi mikropların, çeşitli karşı aktiftir.

Antibiyotiklerle burun spreyleri

Antibiyotik içeren burun spreyleri, sinüzit bulunanlar da dahil olmak üzere, bakteriyel kaynaklı soğuk algınlığı için oldukça etkili ilaçlardır. Onlar, kelimenin en geniş anlamıyla, yani viral rinit ile ortak bir soğuklukla alınamazlar. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, ancak mucizevi bir şekilde bakterilerin dirençli suşlarını "büyütmeye" yardımcı olurlar.

sinüzit veya rinit ile viral ve bakteriyel enfeksiyonlar şaşırtmak ve yararsız ve hatta zararlı antibiyotik başlamak etmemek için, antibiyotiklerle burun spreyleri sadece reçete üzerinde kullanılmalıdır.

Yerli eczanelerde antibakteriyel aktif maddeler içeren spreyler şeklinde sadece iki ilaç mevcuttur.

Fenilefrin ile Polidex

Fenilefrin ile birlikte Polidex'in karmaşık bir burun spreyi şunları içerir:

 • Deksametazon, anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkisi olan güçlü bir glukokortikosteroid;
 • aminoglikozit grubunun bir antibiyotiği olan neomisin, Staphylococcus aureus, hemofilik çubuk ve diğer bakterilere karşı etkilidir;
 • polimiksin, bağırsak ve hemofilik rod ile enfeksiyonda etkili olan bir başka antibiyotik;
 • fenilefrin - alfa-adrenomimetik, daralma damarları ve nazal solunumun kolaylaştırılması.

Kompleks, kesin olarak seçilmiş kompozisyondan dolayı, fenilefrinli burun spreyi Polidex, çoğu akut ve kronik bakteriyel sinüzit vakası için etkili bir tedavidir. İlaç yetişkinler ve 2.5 yaşından büyük çocuklar, 5-10 gün boyunca günde 1 kez 3-5 kez enjeksiyon için kullanılır.

Izofra

Isofra, genel bakteriyel etiyolojide kullanılan burun için başka bir antibakteriyel spreydir. Her iki Polidex ve Isofra'nın aynı şirket tarafından üretilmesi ilginçtir: Bouchard-Recordati'nin Fransız Laboratuvarı. Polidex'in aksine, Isofra bir aktif maddeyi içerir - Framicetin aminoglikozit grubunun bir antibiyotiğidir. Staphylococci ve bazı streptococcus suşlarının yanı sıra birçok gram-negatif bakteriye karşı aktiftir.

Burun için Sprey Isofra 7-10 gün boyunca her burun geçişinde günde 4-6 kez enjekte edilir.

Basit ve etkili: tuzlu çözeltiler

Çeşitli rinit türlerinde kullanılan ilaçların listesinde önemli bir yer olan burun, sodyum klorür ile burun yıkamak için su spreyleridir. İlaç endüstrisi, aralarında hipotonik, izotonik veya hipertonik solüsyonların yanı sıra deniz suyu içeren burkulmalar gibi birçok ilaç üretmektedir. Hepsi hipo, hiper veya izotonik olabilir.

Burun boşluğu enflamatuar ve alerjik hastalıklarda basitlik spreyler deniz suyu veya vazgeçilmez tuzlu rağmen: viral, bakteriyel ve alerjik rinit, sinüzit ve diğer burun sinüziti. Bu ilaçlar, mükemmel, burun mukozasının ve sinüslerin nemlendirir kalın burun salgıları sıvılaştırılması ve çıkarılmasını mümkün kılacaktır viral enfeksiyon gelişiminin önlenmesi, mukoza yüzeyine virüsleri aşındırmak edilir.

Nazal kavitede oluşan yüksek ozmolar basınç nedeniyle hipertonik solüsyon ile burun için spreyler, bakteriyel pürülan rinit ve sinüzitte pürülan akıntının atılımını artırır.

Deniz suyu ile hazırlanan preparatlar ve burun ve boğaz için sprey formunda tuzlu çözelti çoktur. En popüler olanlara dikkat ediyoruz:

 • Salin (küçük çocuklar için de amaçlanan hipotonik çözelti);
 • Fiziodoza;
 • Aqua Maris;
 • Humer;
 • Yunus.

Çoğu ilaç, küçük nozullu çocuklar için uyarlanmış formların yanı sıra, izotonik, hipertonik bir çözelti içeren bir bütün çizgi tarafından üretilir.

Burun için kozmetik Çin spreyleri

Son zamanlarda, internet ve kozmetik dükkanlarında satılan sinüs ve rinit gelen Çin balmumu-burun spreyleri biraz popüler hale gelmiştir. Hemen tüm Çin spreylerinin uyuşturucuyla ilgisi olmadığını konuşalım. Bu ilaçların hiçbiri ilaç olarak kayıtlı değildir. Bu nedenle, burun için Çin spreylerinin bileşimi, güvenliği ve etkinliği büyük bir sorundur.

Soğuk algınlığı homeopatik tedavisi

Soğuk algınlığı tedavisi için bitmiş yerel homeopatik preparatlar sadece burun için bir sprey biçiminde temin edilebilir. Kronik olanlar dahil olmak üzere rinit ve sinüzit için ek bir ilaç olarak kullanılırlar. Dikkatli olunca, alerjik burun iltihabı için homoeopatik burun içi spreyleri kullanılmalıdır - bu durumda vücut, ilacın bileşenlerinden birine duyarlı olabilir ve bu durum, durumun bozulmasına neden olur.

Homeopatik spreylerin yanı sıra diğer homeopatik ilaçların etkinliği hala doktorlar ve hastalar tarafından tartışılmaktadır. Ancak tartışmalar azalmazken, birçok hasta küçük dozlarla tedaviye güveniyor ve gerçek bir sonuç elde ediyor.

burun spreyleri için homeopatik ilaçlar arasında en bilinenleri çocukların tedavisinde bir yıl veya daha genç için kullanılabilecek Euphorbium Compositum'un (firma Alman ilaçları Hel) ve DELUFEN Bittner üretim vardır.

Siklamen ile sinüzit gelen sprey

Siklamenli burun için spreyler - burnun sinüslerinde drenajı iyileştiren etkili bir araç olarak kabul edilir. Siklamen ekstresi orta nazal geçiş bölgesinde bulunan ve nazal mukusun sekresyonunu refleks olarak arttıran trigeminal sinir reseptörleri üzerinde etkilidir. Invar yerli şirket tarafından yapılan bir siklamen - Sinuforte bir özü ile bir genyantritis klasik bir sprey.

Dikkat: çocuklar!

Sonuç olarak, bebeklerin tedavisinde burun için kullanılan spreylerin tavsiye edilmediğini vurgulamak isterim. Bu, ilaç çözeltisinin jetinin nazofarenksindeki ani ve oldukça keskin bir düşüşe yanıt olarak bronkospazm gelişme olasılığından kaynaklanmaktadır. Bazı üreticiler bir "altın ortalama" buldular ve çocuklara küçük sprey gücüne ve damlama olasılığına (örneğin, Saline) uyarlanmış spreylere kadar bir sene sundular. Ancak, spreyi küçük bir çocuğun burnuna sıçratarak dikkatli olun ve talimatları izleyin. Burun akıntısını güvenle tedavi edin ve tüm ailenizin derin nefes almasına izin verin!

Genyantritis ve burun akıntısı ile burundaki antibiyotik - damla veya sprey

Burun spreyleri ve antibiyotik damlaları herhangi bir rinit için kullanılmamalıdır. Antibakteriyel damlalar doğrudan etkilidir. Yanlış kullanırsanız, istenmeyen sonuçlar alabilirsiniz. Ancak antimikrobiyal ilaçların vazgeçilmez olduğu durumlar vardır. Hangi durumlarda burnumda antibiyotik ile bir damla kullanmalıyım ve hangi araçları tercih etmeliyim?

Damlaları antibiyotiklerle ne zaman kullanmalıyım?

Antibiyotikler bakterileri etkiler. Bu nedenle, bir antibiyotik ile burun damlaları sadece bakterilerin neden olduğu rinit ve bakteriyel sinüzit (sinüzit, frontalit) ile kullanılmalıdır.

 • Viral rinit - burun bol sulu akıntı ile ortaya konmuş, tıkanıklık, artan sıcaklık;
 • alerjik rinit - burun açık tahriş, tahriş, burun kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, kırmızı gözleri ile kendini gösterir;
 • vazomotor burun akıntısı - burun, tıkalı burun, hapşırma gelen bol sıvı deşarj şeklinde neden olmadan episodik ve tezahür eder.

Ayrıca, bakteriyel soğuk algınlığı ile karakterizedir:

 • Nazal sekresyonların kalınlaşması;
 • burun tıkanıklığı;
 • bir akut formda veya kronik bir rinitin, bir sinüzitin alevlenmesinde - sıcaklık yükseltilir veya arttırılır;
 • bazen - baş ağrısı, zayıflık, kötü sağlık.

Mikrobiyolojik düzeyde bakteri riniti, aşağıdaki algoritmaya göre gelişir:

 1. Nedeniyle bağışıklık azalması (nedeniyle virüslerin yeteneği bastırıcı göre - Uzun süreli hipotermi ya da ilaç bir sonucu olarak, viral enfeksiyonun bir arka plan üzerinde, diğer bir deyişle) burun boşluğunda sürekli olarak mevcut olan bakteriler, (fırsatçı) aktif proliferasyonunun bir duruma girer.
 2. Özel immün hücreler bakterilere saldırır: bu çarpışma sonucunda, her iki taraf da ölür, burundan sarı-yeşil akıntı meydana gelir - bunlar temelde mikropları, yaşamdan elde edilen ürünleri ve işlevlerini yerine getiren bağışıklık hücrelerini devre dışı bırakır.
 3. Organizma, bir bakteri saldırısı ve kendi araçları ile baş edebilme yeteneğine sahiptir. Her şey, bağışıklık yanıtının ne kadar yoğun olacağına bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, eğer bakteriyel enfeksiyon geliştiyse, o zaman bu cevap zayıftır, bu nedenle antibiyotikler genellikle önlenemez.
 4. Antibiyotikler alınmazsa, bakteriler daha çok yayılırlar - özellikle de sürekli olarak havalandırılan burun boşluğundan çok daha rahat oldukları burun sinüslerinde. Farinks içine nüfuz, bu bakteriler farenjit, bademcik iltihabı neden olur. Kronik bir bakteriyel nidus, tekrarlayan anjina, boğaz ağrısı, otitin yaygın bir nedenidir.

Antibiyotik damlalarının adı ve kullanımı

Nazal antibiyotik ilaçlar çok fazla değildir. Yakın zamana kadar en popüler olanlardan biri olan Bioparox sprey - Nisan 2016'dan beri satış ve kullanım için izin verilmiyor. Bugün bir eczacıda alabileceğiniz bir antibiyotik ile burun damlaları düşünün.

Izofra

Spreyün kalbinde Isofra, Framicetin'in iyi antibakteriyel aktivitesine sahip bir antibiyotiktir. Bu kimyasal, bakteri hücresinin duvarına zarar verir, içindeki metabolik süreçleri bozar, bu da toplamda ölümüne yol açar.

Framicetin, iyi tolere edilen aminoglikozidleri belirtir. İlaç hamile kadınlar tarafından da dahil olmak üzere kullanılabilir. Yan etkiler oldukça nadirdir: bir kural olarak, bir cilt reaksiyonu şeklinde ortaya çıkar.

Polydex

Polidex Sprey, aşağıdaki aktif maddelerin bir kompleksini içerir:

 • Antibiyotikler (neomisin, polimiksin B);
 • anti-enflamatuar ajan (deksamemazon);
 • vazokonstriktör (fenilefrin).

Karmaşık bileşiminden dolayı Polidex belirgin bir terapötik etkiye sahiptir:

 • Nazal mukozanın iltihaplanmasını giderir;
 • irin ayrılmasını azaltır;
 • Bakterilerin konsantrasyonunu azaltır.

Bir anti-inflamatuar glukokortikoid içeren tüm ilaçlar gibi, Polidexa da dahil olmak üzere bir dizi kontrendikasyon içerir:

 • Hamilelik ve emzirme;
 • böbrek hastalığı;
 • viral solunum yolu hastalığı (bulaşıcı süreci kamufle edebilir);
 • kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda dikkatle kullanılır.

Sofradeks

Karmaşık bir bileşime sahip başka bir ilaç da Sophradex'dir. Isofra ve Polidex hakkında zaten bilinen maddeleri içerir:

 • Antibiyotikler (Framicetin, gramicidin C);
 • anti-inflamatuar glukokortikosteroid (deksametazon).

Isofra ve Polidex ile ilgili yukarıdakilerin hepsi de Sofradex için doğrudur. Bir istisna ile: kullanım talimatlarına göre, Sofradex dış orta kulak iltihabı tedavisi için bir çare. Bu, damlama formunu açıklıyor. İlacın burun ve burun sinüslerinde taşınması için sprey spreylemenin kullanılması daha etkilidir.

Garazon

Antibiyotik (gentamisin) ve anti-enflamatuar ajan (betametazon) Garazon damlalarının bir parçasıdır. İlaç, kulakların ve gözlerin bakteriyel iltihaplanmasını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Ancak antibiyotik spreylerin yokluğunda Garazon burun damlası olarak kullanılabilir.

İlaç gentamisin ve betametazon dahil kontrendikedir:

 • Hamilelikte;
 • emzirme ile;
 • 8 yıla kadar çocuklar;
 • viral solunum yolu enfeksiyonları ile.

Herpes virüsü, diyabet ile dikkatli kullanın.

Protargolum

Protargol gümüş protein solüsyonu çağırdı. Bu kelimenin tam anlamıyla bir antibiyotik değildir. Protargol - belirgin bir dezenfektan etkiye sahip olan burun için bir antiseptiktir. Yukarıda tartışılan ilaçların avantajlı farklılığı, kontrendikasyonların ve iyi tolere edilebilirliğin olmamasıdır, bu da onları çocuklar ve hamile kadınlar da dahil olmak üzere en hassas hasta kategorilerine bile tahsis etmeyi sağlar.

Protargol - reçeteli ilaç, uygun departmanlara sahip eczanelerde siparişe göre yapılır.

Nazal çocuklar için antibiyotik ile düşer

Çocuklarda antibiyotik ile burun damlaları gibi, Isofra kullanmak için tavsiye edilir. Bu ilacın en küçük kullanımda bile güvenli olduğu düşünülmektedir. Çocuk Izofru, burnun her yarısında günde üç kez 1 kez püskürtüldü.

Antiseptik damla Protargol - her yaşta da kullanılabilir. Ancak, akut rinit formunda, bu damlaların diğer ilaçlardan izole edilmesi etkili olmayacaktır. Ana amaçları, kronik rinit, sinüzit alevlenmelerinin önlenmesidir.

Polidex çocukları, ciddi bakteriyel rinit seyrinde kullanılır. Bu antibiyotik kullanımı için talimatlar, 2,5 yaşından başlayarak bunu kullanmanızı sağlar. Bu ilacın seçimi ile ilgili kararlar, dozajda sadece doktorun yetkisi dahilindedir.

Soğuk ile

Yine burun akıntısı ile değil, burnunuza antibiyotik enjekte etmeniz veya püskürtmeniz gerekmediği vurgulanmalıdır. Çoğu durumda, riniti tedavi etmek için, bitki bazında lokal olarak basit antiseptik preparatlar uygulamak yeterlidir:

Listelenen ilaçlar antibiyotik değildir, ancak her zamanki burun tıkanıklığıyla birlikte burundaki antiseptikler kullanılacak başlıca vasıtalardır.

Sinüzit için bir antibiyotik ile burun damlacıkları

Sinüzit sadece antibakteriyel spreylerle tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Nazal sinüsler yeterince korunmuş, yetersiz drenajlı bölgelerdir. İnce bölünmüş bir püskürtme yöntemi, ilacı sinüs girişine iletebilir, ancak içerideki iltihaplanma sürecinin üstesinden gelemez. Akut dönemde sinüziti tedavi etmek için, sistemik bir antibiyotik alımı gereklidir.

Antibiyotiklerle birlikte sinüzitten burun damlası - bu her zaman ek bir çözümdür:

 • Isophra: burnun her yarısında 1 sprey için günde 6 defaya kadar yetişkinler. Antibiyotik kullanımıyla ilgili talimatlar, burun sinüslerini yıkamak için bir aletin kullanılmasını önermez.
 • Polidex: burnun her yarısında 1 sprey için günde 5 defaya kadar yetişkinler.

Burnu spreyi bir antibiyotik ile sinüzit içinde uygulamadan önce, burnunuzu herhangi bir şekilde yıkamanız gerekir: Yunus, Aqua Maris, Aqualor, vb.

Antibiyotiklerle damla uygulanması gerekli olmadığında

 • Burundan gelen akıntının pürülan bir bileşeni yoksa - berrak, beyazımsı veya yoktur;
 • Kullanımdan sonraki 2 gün içinde herhangi bir gelişme gözlenmezse, bakterilerin kullanılan antibiyotiğe dirençli olması ve değiştirilmesi veya soğuk algınlığının bakteriyel olmayan bir nedene sahip olması;
 • 10 günden daha uzun - enfeksiyonun seçilen antibiyotik tedavisine duyarlı olması halinde, 7-10 gün içinde ortadan kalkmalıdır.

Sonuç

Bir antibiyotik ile burun damlacıkları bakteriyel pürülan burun akıntısı için kullanılır. Tıbbı nazal mukozaya ve burun sinüslerine iletmenin en iyi yolu spreyi püskürtür.

Bugün, burnunda iki sprey kullanın - Isofra ve Polidex isimleri altında bir antibiyotik ile. Polydex daha etkilidir. Bununla birlikte, daha fazla yan etkisi vardır ve bazı hasta gruplarında kontrendikedir.

Damla ve spreylerde etkili antibiyotik tedavisi için dozun gözlenmesi ve tedavinin 10 gününü geçmemesi gerekir.

Akut bakteriyel rinit durumunda, antibakteriyel damlalar tabletlerde antibiyotiklerle birlikte kullanılmalıdır.

Çocuklar ve yetişkinler için burundaki en iyi antibiyotikler

Solunum yolu enflamatuar bulaşıcı hastalıkların ortak bir semptomu, bazı hoş olmayan duyumların eşlik ettiği yaygın bir soğuktur. Her zamanki nazal ilaçlar pozitif bir etki göstermediğinde, burun için antibakteriyel ilaçlar kullanılır.

İlaç pazarında bu tür ilaçlar çok sayıda - bunlar yerel kullanım içindir ve tüm vücut üzerinde bir etkiye sahiptir. Ayrıca serbest bırakma biçimlerinde de farklılık gösterirler. Nazal kavite hastalıklarında, genellikle lokal antibiyotikler reçete edilir.

Burun için antibiyotik reçete endikasyonları

Enfeksiyon bakterilerden kaynaklandığı zaman virüsler tarafından değil, burun için antibakteriyeller reçete edilir.

Burun hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan antibakteriyel ilaçlar, virüs enfeksiyonuna karşı mücadelede mükemmeldir ve patojenik bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını etkili bir şekilde inhibe eder.

Ayrıca, antibiyotikli nazal ilaçların iyileştirici etkisi vardır, bu nedenle hastalığın belirtilerini değil, nedenleri ortadan kaldırırlar. Ayrıca bu tür preparatların başka özellikleri vardır:

 • Solunumun normalleşmesi
 • Nazal mukoza ödeminin giderilmesi
 • Burun boşluğu damarlarının genişlemesi
 • Nazal pasajların nemlenmesi
 • Enfeksiyonun yayılmasının tıkanması

Patojenik bakteriler tarafından provoke edilen burun hastalıklarında lokal etki gösteren bir antibiyotik ile fonlar atayın. Bunlar çeşitli sinüzit tiplerini içerir:

Bu ajanlar rinit ve rinofarenjit bakteriyel etiyolojisinde kullanılır. Burun için antibakteriyel ilaçların kullanımıyla ilgili endikasyonlar, aşağıdaki semptomların eşlik ettiği burun sinüsleri ve kavitelerinin hastalıklarıdır:

 • Burun sarımsı veya yeşilimsi kalın akıntı.
 • Burun tıkanıklığı ve sonuç olarak - nefes almada zorluk.
 • Genel halsizlik.
 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık (genellikle sinüzitin akut formunda veya rinitin kronik formunun alevlenmesiyle kendini gösterir).

Bazen uzmanlar, akut solunum yolu enfeksiyonları, grip, ARVI, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, bronşit, anjin, otit, hastalıklarda akut rinit varsa, burunda antibiyotik reçete. Bununla birlikte, bu patolojileri önlemek ve bakteriyel enfeksiyonu komşu doku ve organlara yaymak için genellikle lokal antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Ayrıca, bu tür çareler, hastalığın kronik bir formda ortaya çıkmasının önlenmesine yardımcı olur.

İlaçların çeşitleri, tanımı ve kullanımı

Burun antibiyotikleri, enfeksiyonun nedenine ve yaşa bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir.

Burun hastalıklarının istenmeyen sonuçlarının önlenmesi için lokal aksiyonun antibakteriyel ajanları kullanılır. Bu ilaçlar, spreyler, merhemler ve burun damlaları şeklinde temin edilebilir.

Spreyler arasında en etkili olanları şunlardır:

 1. Polydex. Polidexa, neocin ve polymyxin gibi aktif maddeler içerir. Bu hızlı bulaşıcı odakları üzerinde hareket eder. Spreyde bulunan Phenylephrine, solunum sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan burun damarlarının genişlemesini teşvik eder. Kombine bir ilaç olarak Polidex ayrıca alerjik bulguları ortadan kaldıran ve nazal mukozanın ödemini etkin bir şekilde ortadan kaldıran deksametazondan oluşur. Ayrıca, sprey pürülan kovanları azaltmaya ve patojenlerin konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Sprey tedavisi için, her burun deliğine günde beş kez püskürtülmelidir. Bu tedavinin süresi bir haftaya kadardır. Nadir durumlarda, ilacın kullanımı 10 güne kadar artar. Polydex'in "karmaşık" bir ilaç olarak kabul edildiğini, sadece deneyimli bir uzman tarafından reçete edilebileceğini belirtmek önemlidir. hazırlanması çeşitli aktif maddeleri, glukokortikosteroid dahil olmak üzere ihtiva gerçeğinin bir sonucu olarak, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı ve kan damarlarının yanı sıra emzirme ve gebelik olarak kullanım için sınırlamalar vardır.
 2. Izofra. Flekrozin, antibakteriyel olan ve amiglikosidler grubuna ait olan bu spreyin aktif maddesidir. İlaç, Gram-negatif ve Gram-pozitif mikroorganizmalar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, ancak diğer bakterilere karşı hala etkili değildir. Burun her geçişinde günde 4 ila 6 kez Sprey Isofru. Tedavi yedi günden fazla sürmez. Spreydeki istenmeyen reaksiyonların minimum listesini not etmek önemlidir. En genç hastaların tedavisi için ilacı kullanabilirsiniz.
 3. Bioparoks. Çeşitli şekillerde üretilmiştir. Antibiyotik fusafungini içerir. Bu ilacın avantajı boğaz ve burun eşzamanlı tedavisi, bu yüzden rinofarenjit etkilidir. Bioparoks yardımıyla iltihap azalır, şişlik giderilir. Birkaç gün sonra, ilacı kullanmanın terapötik etkisi gözlenir. Yetişkin hastalar için genel ilaç dozu günde bir defaya kadar bir burun deliği başına iki sprey şeklindedir. Çare çabuk olmasına rağmen, bu ilacın bronşiyal astım hastaları tarafından kullanılamayacağını hatırlamak önemlidir, çünkü laringo veya bronkospazm gelişebilir.
 4. Merhemler arasında yaygın olarak Mupirocin içeren Bactroban kullanılır. Bu ilaç, bakteriyel gelişimin bastırılmasını etkili bir şekilde etkiler. Özellikle sık sık altın stafilokoktan kaynaklanan burun sinüslerinin iltihabı için kullanılır. Bu yöntemin avantajı, ilacın kan dolaşımına sokulmasının asgari riskidir, bu yüzden merhem kullanmaktan çok fazla yan etki yoktur.
 5. Nazal damlalar antibiyotik ile Garazon ve Tsipromed'dir. Adenoidlerde çok etkilidirler. Ayrıca not etmek ve Софрадекс gereklidir. Bu ilacın kulak hastalıklarının tedavisi için bir düşüş olarak kabul edilmesine rağmen, genellikle burun hastalıkları için reçete edilir. Genellikle, burun içi antibiyotiklerle tedaviden sonra hastalara, hastalıktan sonra nazal mukozanın en hızlı geri kazanımı için vitamin terapisi reçete edilir.

Çocuklar için antibakteriyel ajanlar

Çocukluk döneminde, uzmanlar burun akıntısı 5-7 gün içinde geçmezse, nazal geçişlerin damlatılması veya sulanması için antibiyotik reçete ederler. Bunun nedeni, örneğin, adenoidit gibi hastalığın komplikasyonlarını önlemeye duyulan gereksinimdir.

Çocukların tedavisi için güvenli Isofra ve Polidexa vardır. İlk antibiyotik, küçük hastaları tedavi etmek için kullanılabilir. Genellikle günde üç kez burnun her bir pasajında ​​bir sprey reçete.

Internazalno uygulanan antibiyotiklerle ilaçların atanmasının bir uzmanın yetkinliği olduğunu hatırlamak önemlidir.

Şiddetli rinit bakteriyel etiyolojisi varsa, kombine bir Polidex spreyi atayın.

Ebeveynler tarafından bağımsız fon seçimi ve bir çocuğun tedavisi, yalnızca durumu kötüleştirebilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Çocuklar, yalnızca hastalığın ihmal edilmesi veya akut seyrinde, antibiyotiklerle burun preparatlarını reçete ederler.

Doğru kullanım ve kontrendikasyonlar

Burun için antibakteriyel ilaçların uygun kullanımı - hızlı iyileşme sözü!

Yerel eylemli antibiyotiklerin birtakım avantajları vardır:

 • En az süre boyunca enfeksiyon odağı üzerinde yerel bir etkiye sahip olun.
 • Kanıma girmemesi nedeniyle ilaca alışmak için küçük bir risk.
 • Vücudu bir bütün olarak etkilemeyin.
 • Kontrendikasyonlar ve yan reaksiyonların küçük bir listesi var.
 • Çocukları tedavi etmek için kullanılırlar.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önler, böylece komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemi için güvenlidir.
 • Yararlı mikroflora dengesini bozmayın.

Bununla birlikte, daha iyi bir terapötik etki için, bu fonları kullanma kurallarını (yedi günden fazla) bilmek önemlidir. Burunda bulunan antibiyotikler, uzun süre boyunca, nazal mukozanın tahrişini, yanmasını, tahrişini ve alerjik reaksiyonları provoke ettikleri için arzu edilmezler. Ayrıca, nazal damarların incelmesi ve zayıflaması sonucu, burun pasajlarından kanlı akıntı mümkündür.

Bir diğer kural ise antibiyotiği kullanmadan önce burun pasajlarını temizlemektir.

Aqua Maris, Dolphin, Aqualor - Bu madde içeren sıradan tuz ya da özel araçların yanı sıra çocuklar ve yetişkinler, bir deniz solüsyonu kullanılarak bir burun ile prosedürden önce yıkanabilir.

Üç ay içinde tekrarlanan bir burun hastalığı varsa, bir antibiyotiğin dahil edilmesiyle tedavi gerektirirse, aynı ilacın kullanımının önerilmediğini bilmek önemlidir.

Faydalı video - Antibiyotikli çocuklarda sinüzit tedavisi:

Bir dahaki sefere başka bir ilaçla değiştirmen gerekiyor. Bunun nedeni bakterilerin antibiyotiklere dirençli olmasıdır.

Antibakteriyel ajanların kullanımında bazı sınırlamalar olduğu da unutulmamalıdır. Bu gibi kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Sıklıkla kan basıncında artış veya sıçramaları.
 • Şiddetli kaçak aşamalarında kardiyovasküler hastalıklar.
 • Kan pıhtılaşmasında azalma.
 • Tiroid bezinin patolojik koşulları.
 • Çocuğun yaşı.
 • Emzirme.
 • Altı aya kadar çocuklar.

Lokal bir antibiyotiğin kullanılmasına yönelik başka bir kontraendikasyon, ilacın etkili veya yardımcı bileşenlerinin bireysel olarak tahammülsüzlüğüdür.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Genyantritlerden gelen spreyler

Sinüzit - Sinüzit sinüslerin enflamasyonu (hastalığın bir X-ışını görüntü bir bilinç kaybı gibi görünür) şeklinde tezahür eder türleri, biridir. Hastalıklarla savaşmak için iyi bir araç, özel nebülizörlerle şişelerde sinüzitten gelen spreylerdir. Bu serbest bırakma formuna sahip preparatlar, damlalardan ya da çözeltilerden daha etkili olarak kabul edilir. Avantajları nelerdir ve genyantritte en iyi hangi burun spreyi kullanılır?

Bir sprey şeklinde ilaçların avantajları

Sinüzitin evde tedavi edilmesi eczaneler değildir. Bu hastalık, enfeksiyöz veya (daha az sıklıkla) alerjik bir kökene sahiptir. Belirgin ödemi, şiddetli nefes alma zorlukları ve yoğun sekresyonlar eşlik eder. Antibakteriyel veya anti-alerjik etki sağlayan, nazal mukozanın şişmesini gideren, salgıları seyrelten ve nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Sinüzit gelen spreyler bu görevlerde mükemmeldir.

İlacın gerekli miktarı tek bir dokunuşla enjekte edildiğinden bunları kullan, damlalardan daha uygundur. Aktif madde nazal kavitede eşit olarak dağılır, en uzak bölgelerine bile iletilir ve hızlı bir şekilde emilir. Sinüzit için böyle bir çözümün ana avantajı, aşırı doz riski minimum düzeyde olan ilaç maddesinin hassas dozajında ​​yatmaktadır.

Sinüzit tedavisi için burun spreyi çeşitleri

Semptomlar göz önünde bulundurulduğunda, doğru soğuktan ve soğuk algınlığından doğru burun spreyi tercih edilmelidir. bir vazokonstriktör ve irin mevcudiyeti - - bir antibakteriyel etki için bir araç hastanın kalın, ancak uzanan mukus olup, burnunda sümük üzerinden ince bir zorlukla karşı karşıya olduğunda, güçlü bir şişlik, mukolitik maddeler kullanılmalıdır.

Nazofarenksin enflamatuar hastalıkların tedavisinde de uygulanabilir spreyler formunda tüm ilaçlar, geleneksel yıkama ve burun temizliği için hizmet vazokonstriktör, mukolitik, hormonal, antibakteriyel, nemlendirici, ayrılır. Bununla birlikte, birçok ilacın karmaşık bir etkisi vardır, yani, birkaç farmakolojik etkisi vardır.

vazokonstriktör

Sinüzit gibi bu tür spreyler, şiddetli tıkanıklık durumlarında, normal olarak nefes almayı mümkün kılmayan vazgeçilmezdir. Kan damarlarını daraltırlar, böylece mukozanın şişmesini önler ve nefes almayı kolaylaştırırlar. Bununla birlikte, burun için vazokonstriktif ilaçlar sadece semptomatiktir: sadece şişlikleri geçici olarak ortadan kaldırabilirler, ancak iyileşme sürecini hiçbir şekilde etkilemezler. Ayrıca, bu ilaçlar bağımlılığa neden olabilir, bu nedenle bunları bir zaman sınırı ile uygulayın.

nemlendiriciler

Bu ilaç türü, belirli ilaçların uzun süre kullanılmasından kaynaklanan kuruluğu, tahriş ve yanmayı en aza indirmenize izin verir. Karmaşık tedavi için sinüzitten gelen nemlendirici sprey kullanılır. Belirgin bir farmakolojik etkisi olan bileşenler içermeyebilir. Bu ilaçlar tuzlu su ve deniz suyuna dayanan spreyleri içerir.

kortikosteroidler

Bu ilaç kategorisi, güçlü hormonal ilaçları ifade eder. Şiddetli enflamatuar süreçler ve alerjiler için reçete edilirler, bu ilaçlarla sinüzite karşı daha yumuşak bir etki ile baş edemezler. Hormonal spreyler hastalığın şiddetli formları ile yardımcı olur, ancak ciddi yan etki potansiyeli nedeniyle, bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Mukolitik

Genyantritis ile, burun akıntısı genellikle çok kalın, ve bu yüzden onlar vomarkivayutsya doğal bir şekilde zar zor nedenidir., Mukolitik püskürtme sinüzit edebilen seyreltik eski mukus salgılanmasını öngörülen burun sinüslerden salgılarının boşaltılmasını iyileştirmek daha az zor akışlı ve böylece şişme ve normalize genel nazofarenks minimize yapmak için.

antibiyotikler

Sinüzitten kaynaklanan antibakteriyel burkulmalar antibakteriyel bir ajan içerir. Bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike olan bu tür inflamatuar hastalıklarda kullanılmalıdır. Sinüzit tedavisinde bağımsız olarak antibiyotik kullanmak şiddetle tavsiye edilmez, çünkü aktif maddenin optimal formu ve tam dozaj doktor tarafından seçilmelidir.

Genyantema ile burun için en iyi spreylerin listesi

Sinüzit için hangi preparatın en iyi olduğu konusunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Reçetesiz olarak dağıtılan ilaçları bağımsız olarak seçerek, talimatlara dikkatle uymalı ve hastalığın belirtilerini gözlemlemelisiniz. Eğer ilacı kullanarak birkaç gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, bir uzmana başvurmanız gerekir.

Malzemeler: aktif bileşen xylometazoline, ek maddeler.

Eylem: ajanın belirgin bir vazokonstrüktif etkisi vardır, bu da ödem ve solunum rahatlamasını ortadan kaldırır. İlaç salgıların doğal akıntısını önlemez. "Otrivin" nin bir parçası olarak hipromelloz ve sorbitol içerir, uzun süreli kullanımı ile gözlenen yan etkilerin şiddetini azaltır.

Uygulama: Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklar - bir enjeksiyon) günde 3-4 kez. 6 yaşından küçük bir çocuk, 1-2 kez kullanılan, ancak günde 3 defadan fazla olmayan, aktif maddenin azaltılmış bir konsantrasyonu ile ilacın bir dozaj formunu reçete edilir. Bu sinüzit spreyi üst üste 10 günden fazla kullanılamaz.

Maliyet: 150 ruble.

Malzemeler: aktif madde naphazoline, yardımcı bileşenler.

Eylem: Sprey mukozanın şişmesini azaltır, burun pasajlarının açıklığını geri getirir, nefes almayı kolaylaştırır ve Östaki tüplerinin açıklığını arttırır. Uzun kullanımla, ilacın etkisi yavaş yavaş azalır, bu nedenle sinüzit tedavisi için her 5 günde bir molalar ile kullanılması tavsiye edilir.

Uygulama: ajan günde 1-3 3-4 kez enjekte edilir. Çocuklar için bu ilaç ile tedavi süresi, yetişkinler için en fazla 3 gündür, bir haftadan uzun olmamalıdır.

Maliyet: 170 ruble.

Kompozisyon: aktif maddeler fenilefrin ve dimetinden, ek bileşenler.

Eylem: ajanın vazokonstriktif ve antihistaminik etkisi vardır.

Uygulama: ilaç 6 yaşından büyük çocuklar için 1-2 günlük bir dozda 3-4 kez bir dozda reçete edilir. Doktora bir başka tedavi süresi kararlaştırılmadıkça 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun (2 haftadan fazla) önerilen dozun kullanılması veya aşılması ile ilaç riniti gelişmesine neden olabilir.

Maliyet: 250 ruble.

Kompozisyon: sterilize deniz ve arıtılmış su.

Eylem: Bu deniz suyuyla yapılan püskürme, mukusun sulandırılmasını kolaylaştırır, üretimini normalleştirir ve mukozadan gelen kir, toz ve alerjenleri etkin bir şekilde temizler, iltihaplanmayı azaltır.

Kullanım: Yetişkinler, günde 4 ila 8 kez 2-3 doz, 7 ila 16 yaş arası çocuklar - 2 enjeksiyon 4-6 kez, yıldan 7'ye kadar - aynı sayıda uygulama, ancak günde en fazla 4 kez reçete edilir. Maksillit ile tedavi süresi 2 ila 4 hafta veya daha uzun olabilir.

Maliyet: 200 ruble.

Kompozisyon: deniz suyu.

Eylem: Sprey nazal mukozadan enflamasyonu ortadan kaldırır, etkili temizliğini sağlar ve lokal bağışıklığı güçlendirir, patojenlere karşı direnci artırır.

Uygulama: sinüzit tedavisinde, ajan 2-4 enjeksiyon bir dozda reçete edilir. İlaç, birkaç aya kadar uzun bir süre kullanılabilir.

Maliyet: 300 ruble.

Kompozisyon: Sodyum klorürün aktif içeriği, ilave içerikler.

Eylem: Bu sinüzit spreyi anti-ödem etkisine sahiptir, burun pasajını temizler, nazal mukozayı nemlendirir, mukusun daha iyi ayrılmasını sağlar. Sinüzit tedavisinde, ilaç yardımcı olarak kullanılır. Hiçbir kontraendikasyona sahip değildir ve istenmeyen etkilerin gelişmesine yol açmaz, bu nedenle bebeklerde veya hamilelik sırasında bile reçete edilir.

Kullanımı: Yetişkinler için önerilen doz - günde 2 kez 6-8 kez. Çocuklara günde 6 kez bir enjeksiyon reçete edilir.

Maliyet: 170 ruble.

Kompozisyon: aktif madde mometazon, ek bileşenler.

Eylem: Sprey, şişmeyi hafifleten ve normal solunumu geri kazandıran bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkiye sahip bir glukokortikosteroid ajandır.

Uygulama: Nasonex günde 2 ila 4 kez 2 enjeksiyon bir dozda reçete edilir. Tedavi süresi doktor ile anlaşılmalıdır.

Maliyet: 450 ruble.

Malzemeler: aktif madde flutikazon, eksipiyanlar.

Eylem: İlaç, anti-enflamatuar, anti-ödem ve anti-alerjik etkiye sahip bir kortikosteroid ajandır. Sprey, burun tıkanıklığını azaltır, kaşıntıyı giderir, sinüslerde rahatsızlık yaratır, göz ve burun çevresinde basınç hissi, genellikle sinüzitin akut seyrine eşlik eden baş ağrısından kurtulmaya yardımcı olur.

Uygulama: Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar - günde 2 kez. Akut semptomları geçtikten sonra, doz yarı yarıya azalır. 4 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 1 enjeksiyon.

Maliyet: 750 ruble.

Malzemeler: aktif maddeler asetilsistein ve tuamin heptan, yardımcı maddeler.

Eylem: kılavuzda verilen açıklamaya göre, ilacın vazokonstriktif, anti-inflamatuar ve mukolitik etkisi vardır. Sprey, sıvılaşmayı ve dışkıların daha iyi ayrılmasını, ödemin çıkarılmasını ve nazal mukozanın iltihaplanmasını destekler.

Uygulama: Yetişkinler günde 2-3 kez 2 enjeksiyona tavsiye edilir, çocuklar - 1 doz aynı sayıda kez. Ürün 7 günden fazla kullanılamaz.

Maliyet: 240 ruble.

Malzemeler: aktif bileşenler özü ve siklamen suyu ve çözücü (damıtılmış su) liyofilizat.

Eylem: Sprey, enflamasyonu etkin bir şekilde ortadan kaldıran, mukus üretimini harekete geçiren ve çıkarılma sürecini geliştiren bitkisel bir preparattır. İlaç, ilaç derecelendirmesinde en pahalı olanıdır, ancak diğer birkaç ilaç aynı belirgin etkiyi sağlar: artan mukus üretimi, aerosolün püskürtülmesinden hemen sonra başlar ve yarım saatten ikiye kadar olan çökeltilerin sayısına bağlı olarak devam eder.

Uygulama: Bir defada, ajan bir kez püskürtülür. Günlük kullanımda, tedavinin akışı her iki günde bir uygulandığında 6-8 gün sürer - en fazla 12-16.

Maliyet: 2000 ruble.

Benzer mukolitik etki, "Sinupret" adı verilen daha ekonomik bir bitki ürününe sahiptir, ancak bir sprey şeklinde değil damla ve hap halinde üretilir.

Kompozisyon: aktif madde fusafungin, ek bileşenler.

Eylem: Sprey, anti-inflamatuar aktivitesi olan bir antibiyotiktir.

Uygulama: İlaç ağız ve burun içine enjekte edilir. Yetişkinler, boğazda 4 enjeksiyon ve günde 4 defaya kadar 2 burun için önerilir. 2.5 yaşından büyük çocuklar 2-4, ağızda bir aerosol ve aynı sayıda günlük dozda burunda 1-2 sprey içerir.

Maliyet: 500 ruble.

Malzemeler: aktif bileşenler neomisin, polimiksin B, deksametazon, fenilefrin, yardımcı katkı maddeleri.

Eylem: sinüzit bu sprey antibakteriyel, anti-inflamatuar ve vazokonstriktif etkiye sahiptir.

Uygulama: Yetişkinler günde 3-5 kez 1 enjeksiyon, 2,5 ila 15 yaş arası çocuklar - günde 3 kez benzer bir doz için tavsiye edilir. Ilaç ile tedavi süresi 5-10 gündür.

Maliyet: 270 ruble.

Kompozisyon: scrambutin aktif bileşen, yardımcı bileşenler.

Eylem: Sprey antibakteriyel etkiye sahiptir ve belirgin bir enfeksiyon-inflamatuar süreç için reçete edilir.

Uygulama: yetişkinler - günde 4-6 kez aerosol 1 sprey, çocuklar - aynı doz, ancak günlük enjeksiyon miktarları en fazla 3 olmalıdır. Tedavi bir hafta sürer.

Maliyet: 260 ruble.

Çocuklar için ne tür spreyler kullanabilirim?

Ciddi refleks rahatsızlıklarına neden olabilen larinksin yüksek refleks spazmı riski nedeniyle, tavsiye edilmeyen yaşın altındaki çocukların tedavisinde bir çocuk spreyi kullanın. Daha büyük çocuklar için burunda bir sprey, azaltılmış aktif madde konsantrasyonuna sahip özel çocuk formları arasında yaş dikkate alınarak seçilir.

Çocuklarda genyantritis ile, bazı uzmanlar geleneksel ilaçlara göre daha az yan etkisi olan homeopatik ilaçların kullanılmasını önermektedir. Çoğu uzman bu ilaçlara karşı kuşkulu, ancak böyle bir tedaviden sonra belirgin iyileşmeler kaydeden hastalar var.

Bir antibiyotik ile burunta bir damla nasıl seçileceğini öğrenin.

Tedaviden sonra sonuçlar hakkında geri bildirim

Maria, 28 yaşında: Uzun yıllar boyunca sinüzit tedavisi yapıyorum. Bir kez bir bitki ilaç "Sinuforte" tavsiye edildi. Sprey yardım etti, ancak Sinuport'un yüksek fiyatından dolayı, söylendiğim analoglar ve ikameler Rusya'da bulunamadığından, aşağıdaki alevlenmelerde Polidex'e geçtim. Yaklaşık 3-4 gün boyunca tam olarak tedavi altında tedavi görüyorum ve solunum geri yüklendi.

Sergei, 34 yaşında: Sinüzit çok ihmal edilmiş bir aşamadaydı. Halk yöntemlerini iyileştirmeye çalıştım - et suyu ile yıkama, ballı inhalasyon, alkol sıkışması, ısınma. Geçici bir rahatlama oldu, ancak St. Petersburg'daki iyi bir klinikte, yüksek komplikasyon riski nedeniyle hala bir delinme önerdim. Delme işleminden sonra ucuz bir antibiyotik spreyi reçete edildi. Her şey yolunda olduğundan bir yıldan fazla geçti.

Svetlana, 25 yaşında: Tedavi edilemeyen genyantritis geliştiğinde, operasyona gelmeyeceğinden ve reçete edilen her şeyle tedavi edildiğinden korkuyordu. Bana düşen damlalar, bakterisidal spreyler ve ısınma prosedürleri, bilinçli olarak birçok tedaviye tabi tutuldu ve hastalıkla başa çıkmayı başardı. Nüksün önlenmesi için, şimdi burun akıntısını gerektiği gibi tedavi etmeye çalışıyorum.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğulma

Orofarenks hastalıkları arasında sadece yaygın boğaz ağrısı ve farenjit değil, aynı zamanda atipik patolojiler de vardır. Bu hastalıklardan biri, farinkste özel bir inflamatuar süreç tipi ile karakterize olan laringeal anjinadır.

Soda ile gargara nasıl

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, bu da hem enfeksiyöz iltihaplanma hem de mukozanın mekanik tahrişiyle ilişkili olabilir. Her durumda, acı verici duygular rahatsızlığa neden olur, yiyecek ve içecek yemeyi zorlaştırır ve normal konuşmalara müdahale eder.