Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Angina - gargara nasıl yapılır. Doğru gargara nasıl

Merhaba sevgili okuyucular. Boğazdaki ağrı her an kesinlikle ortaya çıkabilir, bu nedenle boğaz ağrısına karşı gerekli tüm ilaçları hazırlamak her zaman mümkün olmaz. Genellikle ilaçlar için gitmek için güç olmadığında durum, akşamları daha da kötüleşir. Ayrıca, her zaman yakındaki bir eczane yoktur. Hemen ardından, anjina durumunda, tek etkili seçenek gargara. Bu hastalık, nüfuz eden enfeksiyonla baş edemeyen bademciklerin güçlü bir iltihabı ile karakterize edilir. Durulama prosedürü, tabi ki, yardımcıdır, ancak gerekli ilaçların yokluğunda ana madde olarak da kullanılabilir. Oldukça fazla sayıda durulama çözeltisi var, ama hepsi aynı eylemlere sahipler.

Herhangi bir çözeltinin aktif maddesi, enflamatuar bir provoker olan enfeksiyonu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, hastalığın ilk günlerinde hemen boğaz ağrısını durulama kursuna başlamalıdır.

Genel olarak, hazır çözümler için veya temelleri için eczaneye koşmak gerekli değildir. Bu çözümü doğaçlama araçlardan kendiniz hazırlayabilirsiniz, bu nedenle, siz her durumda, şiddetli ağrıyla boğazınıza yardımcı olabilirsiniz.

Durulama süreci nedir? Boğazın durulanması, enfeksiyonun yakınlaşmayı başardığı palatine bademciklerin iltihaplanması sırasında yapılır. Prosedür, sadece bezlerin yüzeyinde değil, aynı zamanda içlerinde de bulunan mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Tabii ki, bir anjin ile durulama başa çıkamaz, ama en azından iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, böyle bir hastalığa, hazırlanan çözeltiyi ortadan kaldırmaya da yardımcı olacak bir çok hoş olmayan semptom eşlik eder.

Bademciklerden enfeksiyonu ortadan kaldırma prosedürüne genellikle anti-enflamatuar ve antipiretik ajanların kullanımı eşlik eder. Aslında, vücut sıcaklığının 40 dereceye bile ulaşabilmesi nedeniyle, angina agresif soğuk algınlığı olarak kabul edilir.

Angina - gargara nasıl - çözüm boğaz üzerindeki etkisi

Bademciklerin iltihaplanması, bakterilerin nazofarenkse veya daha kesin olarak - bademciklere nüfuz etmesiyle karakterizedir.

Düzenli durulama, enflamatuar sürecin alevlenmesine katkıda bulunan tüm patojenik bakterilerin çıkarılmasına yardımcı olur.

Durulayarak onları ağızdan yıkayarak inflamasyonun yoğunluğunu azaltırız.

Böylece hasta daha hızlı iyileşir, bu da komplikasyon riskinin ortadan kalktığı anlamına gelir. Boğaz ağrısı ile boğulduğu için çok iyi bir sonuç vardır.

Bu tür çözümler, bu tür eylemlerin uygulanmasına katkıda bulunur:

 • Nefes almayı normalleştirir, yutulduğunda ağrıları giderir.
 • Nazofarenkste zulüm hissini ortadan kaldırın.
 • Enflamatuar süreci azaltın ve tamamen kaldırın.
 • Enfeksiyon içeren mukus yıkanır, böylece bağışıklık sistemi kendi başına iltihapla baş edebilir.
 • Hücrelerin kurtarma işlemini hızlandırın.

Doğru gargara nasıl yapılır - etkili durulama kuralları

Hastalığın nedensel etkisinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması, boğazın sık sık durulanmasıyla oluşur. Prosedürün günde 6 kez yapılması tavsiye edilir, aynı zamanda sadece yemeklerden önce yapılmalıdır.

Genellikle, bir durulama, sıcak bir tıbbi çözeltinin 150 ml'si için yeterli olacaktır. Sıcak bir sıvı ile gargara, onu içmek gibi, soğuk bir hastalık sırasında kesinlikle yasaktır.

Bu sadece boğazda zaten iltihaplı mukoza zarının yanmasına yol açmaz, aynı zamanda vücut sıcaklığını da önemli ölçüde artırır.

Ve anjina ile, zaten "kapalı ölçek", bu nedenle, bu konuda dikkatli olmak daha iyidir. Prosedürün kendisi sadece katı kurallara göre yapılmalıdır:

✔ Dilinizi öne doğru tutarken başınızı geriye doğru eğin. Böylece, inflamasyon kaynağına - çözelti kaynağına erişebileceksiniz.

✔ Uzun bir ses "s" yapmaya çalışın. Böylece durulama işlemini kontrol edebilirsiniz.

✔ Durulamaların zaman limitlerine uyunuz, her biri yaklaşık 30 saniye sürmektedir. Bu süre zarfında çözelti, bademciklerin yüzeyine yerleşmiş tüm bakterileri temizleyecektir.

✔ Her işlem bir yemekten yarım saat önce yapılmalıdır. Ve ayrıca yarım saat daha yemek yememesi tavsiye edilmez.

Durulama süreci karmaşık değildir, nasıl düzgün bir şekilde gargaralanır, bilirsiniz, bu yüzden korkmayın, deneyin. Başaracaksın.

Kontrendikasyonlar

Tabii ki, zararlı tıbbi tedavi ile karşılaştırıldığında, doğal çözeltilerle durulama tamamen güvenli görünebilir.

Ancak, buna rağmen, göz ardı edilemez birkaç kontrendikasyon vardır:

- Bir alerjik reaksiyona yol açacak hazırlanan çözeltinin bileşenlerinden birine karşı hoşgörüsüzlük.

- Mukoza zarının yüzeyindeki yanıklar veya ülserler.

- Hamilelik ve ayrıca - emzirme dönemi.

- Vücutta aşırı iyot (bu maddeyi içeren çözeltiler).

- Gastrit veya mide ülseri.

Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın. TOP 21 araç

Böyle bir çözüm hazır formda satın alınabilir veya - bazı halk ilaçları temelinde bağımsız olarak hazırlanabilir.

 1. İyot tentürü.Esas olarak hazır tuz veya soda solüsyonuna ek olarak kullanılır. Anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve ayrıca şişliği hafifletmeye yardımcı olur.
 1. Bir propolis çözümü.Çözümün yanı sıra, ek olarak bir temel olarak kullanılabilir. Bıldırcınları yalnızca bademciklerin yüzeyinden uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda mukoza zarını da güçlendirir. Ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde genel bir etkiye sahiptir.
 1. Güçlü çay.Yeterince güçlü bir çay (tercihen siyah) demlemek gereklidir, çünkü anjinle karşı mücadelede yararlı olacak bir antiseptik etkiye sahiptir.
 1. Tuzlu çözelti. Etkinliği diğer çözümlerden daha aşağı olmayan bir evrensel çözüm olarak kabul edilir. Ayrıca, çok basit bir şekilde hazırlanır ve her metresi için mutfakta tuz vardır. Tabii ki, deniz tuzu kullanmak daha iyidir, ama eğer bir tane yoksa, çözeltiye birkaç damla iyot eklediyseniz, basit pişirme işlemi daha da kötü olmaz.
 1. Elma sirkesi.Çözüm, sadece inflamasyonu tetikleyen mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda mukoza hasarlı bölgelerinin iyileşme sürecini hızlandırmaya da yardımcı olacaktır. Ayrıca, acilen güçlendirilmesi gereken bağışıklıklar için de yararlı olacaktır.
 1. Okaliptüs yağı.Çoğunlukla, halihazırda hazırlanmış olan çözüme ilave olarak kullanılır. Sadece patojenle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda boğazdaki ağrıyı da hafifletir. Boğazın ilk günlerinde antipiretik etkiye sahip olduğu için bu maddenin eklenmesiyle bir solüsyonla gargara yapmak daha iyidir.
 1. Pancar suyuBu çare genellikle boğazın mukoza zarını nemlendirmek için kullanılır, çünkü anjina ile, genellikle aşırı dozdadır. Ve bu, terleme ve acı verici duyular biçiminde hoş olmayan tezahürlere neden olur. Ek olarak, içerdiği faydalı maddeler, dokuların şişmesini azaltır.
 1. Peroksit çözeltisi.Bezlerin yüzeyinden plağın hızlı ve kaliteli çıkarılmasını sağlar. Pürülan anjina ile böyle bir çare gerçek bir keşif olacaktır, çünkü dokudan pusu çıkarır.
 1. Limon suyuBildiğiniz gibi, bağışıklığımızın en önemli bileşeni olan büyük miktarda C Vitamini içerir. Ancak, ek olarak, limon suyunun çok asitli bir boğaz ağrısı sırasında ağrı ile başa yardımcı olur. Ama seyreltilmiş formda daha iyi kullanın.
 1. Bitkisel koleksiyonuPapatya ve nergis çiçek salkımından yapılabilir ve adaçayı tamamlar. Bu çorba, mukoza zarının sakinleşmesine ve ayrıca tahrişin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Salin hazırlanması için tarifi

Böyle bir ilaç anjina tedavisinde klasiktir. Tabii ki, deniz tuzu almak daha iyidir, ancak, yokluğunda, her zamanki aşçılık da uygundur.

Belirli aşamaları takip ederek böyle bir çözüm hazırlayabilirsiniz:

1. Yarım çay kaşığı tuz hazırlayın.

2. 200 ml kaynar suya küçük bir tencereye dökün.

3. Kristallerin tamamen çözülmesini bekleyin.

Doğal Maddelere Dayalı Durulama Yardımcıları

Genel olarak, sadece birkaç gün içinde anjina üstesinden gelmeye söz veren çözümler hazırlanması için birçok yemek tarifleri vardır. Kendinizi en popüler olanlarla tanıştırmanızı öneririz.

 1. Yeşil çayın dik kaynağı.Sadece yaprak çay hazırlayın, çünkü poşetler tarafından paketlenmiş olanlara çay denemez. Az miktarda kaynar su ile doldurun ve hemen bir kaşık dolusu tuz ekleyin. Ajanın durup soğumasına izin veriyoruz.
 1. Elma sirkesi.Bir bardak ılık suda seyreltilmesi gereken bir kaşık sirke temelinde bir çare hazırlanır.
 1. Pancar suyuBir rende kullanarak, bir orta ölçekli soyulmuş pancar eziyet. Kıyılmış sebze için bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Karışımı yaklaşık 4 saat bırakın, ardından suyu sıkarak başlayabilirsiniz.
 1. Sarımsak infüzyonu.Daha sonra iki ezilmiş karanfil sarımsak döktüğümüz bir bardak saf su kaynatıyoruz. Çare ısrar bırakın.

Çözelti temeli olarak farmasötik preparatlar

Bu tür fonlar, iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandıracaktır, çünkü aktif madde konsantrasyonu oldukça yüksektir. Bir ilacı seçerken, sahip olduğu eylemlere dikkat etmeniz gerekir.

Aslında, etkili bir ilacın bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkisi olacaktır.

Bu tür bir ilaca dayanarak hazırlanan bir çözeltinin, boğazın mukoza zarını tahriş etmemesi de burada önemlidir.

Böyle bir ilacın hazırlanması sırasında, ana ilacın tamamen çözünmesini izlemeniz gerekir.

Aynı zamanda etkili ve güvenli olacak birkaç en popüler ilaç vardır.

 1. Furatsilin.Büyükannelerimiz tarafından, henüz çok fazla ilaç bulunmadığı zaman, bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için kullanılmıştır. En iyi yerel antiseptik olarak kabul edilir.

Furacilin, mikroorganizmaları bademciklerden temizler ve ayrıca oluşan püyden temizler. Bu nedenle, iltihap süreci, durulama kursunun başlamasından birkaç gün sonra çıkarılacaktır.

Yüksek verimlerine rağmen, bu tür tabletler oldukça ucuzdur. Ayrıca doktor randevusu olmaksızın herhangi bir eczaneden satın alınabilir.

Anti-inflamatuar çözeltinin hazırlanması birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 • 1 tablet toz haline getirilmeden önce ovulur.
 • Bir bardak sıcak suyla doldurun.
 • Su parlak sarıya dönene kadar karıştırın ve çökelti tamamen çözülür.
 • Çözelti oda sıcaklığına kadar soğumaya kadar bekleriz ve ancak bundan sonra durulamaya başlanabilir.
 1. Miramistin.Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. En güvenli ve aynı zamanda vücuttan enfeksiyonun hızla giderilmesine katkıda bulunan güçlü ilaçları ifade eder.

Hazır bir çözüm olarak üretilmiş, satın alma işleminin hemen ardından, tedaviye başlayabilirsiniz.

Bu ilaç yeterince güçlü olduğu için, elbette, insan vücuduna zararlı olacaktır. Bu nedenle, eczanelerde sadece aşağıdakileri içeren bir çözüm ortaya çıkar:

1. Kabul edilebilir miramistin oranı.

2. Arıtılmış su.

Çocuklar için bile kullanım için kabul edilebilir. Günde durulamaların tekrarlanması 5 kat, yetişkinler ve çocuklar için bu koşullar aynıdır.

Kontrendikasyonlar ana bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğünü içerir. Böyle bir çözelti ile durulandıktan sonra, boğazda hafif bir yanma hissi hissedilebilir, ancak bu normal bir tezahür olarak kabul edilir.

 1. Potasyum permanganat. Doymuş mor-pembe bir çözelti, enflamasyonun bulunduğu yerde bir kabuk oluşması sonucunda kusturucu etkisi yaratır. Enfeksiyonun bademciklere nüfuz etmesini önler.

Böyle bir madde sadece yetişkinler için kullanılmaya uygundur, çünkü çocuklar böyle bir çözümü yanlışlıkla yutmaktadır.

Tüm kristaller tamamen çözülürse, bebeğin vücuduna herhangi bir zarar vermesi olası değildir.

Ama eğer kristal sıvı ile birlikte yutulursa, mukoza zarının ciddi yanmasına yol açabilir.

Bu nedenle, risk almamaya ve bebeğinizin bu tür çözümlerle gargara yapmasına izin vermemek daha iyidir. Ancak yetişkinler için, fonların hazırlanması üç aşamada gerçekleştirilecektir:

1. Basit bir eşleşme kullanarak, 1 g potasyum permanganat toplar.

2. Kristalleri 2 litre ılık suda çözdürün.

3. Madde tamamen çözünene kadar, durulama yasaktır.

 1. Borik asitHerhangi bir eczanede böyle bir madde satın alabilirsiniz, aynı zamanda maliyeti oldukça az olacaktır.

Buna rağmen, ilacın aşağıdaki eylemleri vardır:

Ölümüne yol açan mikropun kendisinin yapısını tahrip etmesine yardımcı olur. Böylelikle mikroorganizmaları doğrudan ağız boşluğuna bırakır, daha sonra durulanır.

Çözeltiyi hazırlamak için aşağıdaki oranlara uyulmalıdır:

 1. Bir çay kaşığı alkol çözeltisini bir bardak saflaştırılmış ılık su ile seyreltiyoruz.
 2. Bir toz formunda 3 g asit, 5 yemek kaşığı kaynar su içinde seyreltilir.

Bir çocuk için boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Çocuklar genellikle hasta olurlar, bu nedenle boğaz ağrısını onlardan alma riski önemli ölçüde artmaktadır. Çoğu zaman, elbette, soğuk algınlığına karşı, bağımsız bir bulaşıcı hastalık olarak karşımıza çıkar.

Bir bebek için bir propolis çözümü en güvenli çözüm olacaktır. Tabii ki, biraz acı bir tadı vardır, ama güzel kokuyor, bu çocuğa bu çare gibi olacak.

Buna ek olarak, propolis tamamen doğal bir maddedir, yani bir çocuğun yanlışlıkla bir çözümü yutarsa, o zaman vücuda zarar vermeyeceği anlamına gelir.

Propolisin sadece anjinin ilk aşamalarında yardımcı olabileceğini unutmayın, bu nedenle komplikasyonlar durumunda kesinlikle yardımcı olmaz.

Geleneksel tıp

Böyle bir popüler tuz çözeltisine ek olarak, diğer halk ilaçları da anjin gibi karmaşık bir hastalık ile başa çıkmak için kullanılır.

Sesli, doğru şekilde gargara ve bunun için çeşitli araçlar yardımcı olacaktır.

 1. Soda bazlı bir çözüm.Bir çay kaşığı soda karıştırmamız gereken 200 ml saf su alacak. Soda tamamen eriyene kadar sıvıyı karıştırın. Prosedür günde dört kez tekrarlanırken, her biri için taze bir çözelti hazırlanır.
 1. Papatya infüzyonu.Bir bardak suyla doldurduğumuz 2 yemek kaşığı çiçek sosu alacak. Bir kaynamaya kadar ısındıktan sonra ateşten çıkarın ve üç saat bekletin. Bu süre zarfında çare şu şekildedir ve kullanıma hazır olacaktır.
 1. Klorofiltip Bir çözelti.Tablo sıvısını bir bardak saf su ile seyreltin. Boğaz bir çözümdür, daha sonra temiz su ile durulanması gerekir. Prosedürün tekrar sayısı hastalığın seyrindeki değişikliklere bağlı olacaktır.

Her yıl bir anjin, nüfusun büyük bir kısmından etkilenir, çünkü bu hastalık bulaşıcıdır, yani herkes hastalanabilir.

Bu nedenle, boğazın durulanması için hangi vasıtaların hastalığın ilk günlerinde zaten gerekli etkiye sahip olacağını bilmeliyiz.

Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın, ancak tedaviye zamanında başlıyorsanız hastalık ile başa çıkmaya yardımcı olur. Angina gargaraların geç aşamalarında kesinlikle sonuç getirmeyecek.

Çözümü, mutfak tuzu bile olsa çeşitli yollarla hazırlayabilirsiniz. Burada, ana bileşenin ve suyun yanlış oranının hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğinden, katı oranlara bağlı kalınması gereken ana şey.

Angina ile gargara yapmak için en etkili araç

Boğazda şiddetli ağrı, boğazda ağrılı bir yumru hissi yaratarak, sıcaklıkta keskin bir artış, ateşli bir rahatsızlık, eklemlerde ağrı - boğaz ağrısıdır. Bu tatsız hastalığa eşlik eden durum birçok kişi tarafından iyi bilinir, çünkü angina hiç kimseyi, özellikle can sıkıcı küçük çocukları boşa harcamaz. Ancak bu hastalıktaki en tehlikeli şey onun gizliliği ve kurnazlığıdır.

Görünüşe göre her şey çoktan geçti, ama aslında enfeksiyon gizleniyor ve yavaşça sağlığı bozuyor, kalbe, böbreğe, akciğerlere ve diğer organlara çarpıyor. Ancak tedaviye mümkün olduğunca çabuk başlarsanız, tehlikeli bir senaryonun gelişmesini önlemek ve komplikasyonları önlemek mümkündür. En basit ve en uygun tedavilerden biri gargara. Bu basit yöntem çok etkili olduğunu kanıtlar ve hastalığın artmasını veya kronik bir forma geçişini engelleyebilir.

Boğaz ağrısı nedenleri, şekilleri ve belirtileri

Angina - bademcik iltihabı belirtisi olan boğazın ortak bir hastalığı

Angina veya bademcik iltihabı - bulaşıcı doğanın akut bir hastalığı, esas olarak palatine bademcikler - boğazda farinksin üst kısmında bulunan özel oluşumları etkiler. Vücudu çeşitli mikroorganizmalardan korumak için tasarlanmışlardır, ancak yapısı, yeri ve gevşek dokularından dolayı çoğu zaman enfeksiyonun kurbanı haline gelmektedir.

Bademcik iltihabı provoke ve akut tonsillit neden olabilir çeşitli patojenler - virüs, mantar veya bakteri. Patojenin tipine bağlı olarak, tedavi de reçete edilir, bu nedenle hastalığın kaynağını doğru bir şekilde teşhis etmek ve "hesaplamak" için özellikle önemlidir.

Antibiyotiklerin tüm hastalıklar için her derde deva olmadığını hatırlatmak gerekir, ancak birkaç durumda genel olarak ani zararlara neden olabilirler. Örneğin, bademcik iltihabının viral doğasına karşı, virüsler üzerinde hareket etmediği ve mantar enfeksiyonları için genellikle tehlikeli olduğu için antibiyotik kullanmak tamamen işe yaramaz. Antibiyotikler, mantar genişlemesine direnen ve anjina artı kandidiyaz (pamukçuk) salgınına neden olan yararlı mikrofloranın kalıntılarını "öldürür".

Bu nedenle, sonraki tedaviye bağlı olduğundan, doğru tanı koymak çok önemlidir.

Anjina türleri aşağıdaki gibi bölünebilir:

 • Banal veya primer anjin. Çok yaygın hastalık, sadece boğazda etrafındaki bezlerin ve dokuların bölgesini etkiler.
 • Semptomatik veya sekonder anjin. Kronik ateş, mononükleoz, lösemi ve diğer bazı hastalıklar gibi diğer hastalıkların bir komplikasyonu veya devamı olarak görülür.
 • Spesifik anjina. Çarpıcı bir örnek, fungal doğanın bademcik iltihabıdır.

Hızlı bir iyileşme için angina ile gargara yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Angina, çeşitli farklı formlarda ortaya çıkan karmaşık bir hastalıktır. Bunların birçoğu var, ancak daha sık aşağıdakiler var:

 • Catarrhal anjin, genel olarak boğaz ve farinks kızarması ve bulanık, çok belirgin olmayan semptomlarla karakterizedir. Kolayca aktarılır ve diğer bademcik iltihaplarından daha hızlı ve daha kolay kürlenir.
 • Tonsillit, sıcaklık artışlarına, enfeksiyon canlı bir görüntü sağlar hasta kalbe zarar verebileceği ve dramatik 40 derece ulaşan artan sıcaklık, eklemleri, özellikle diz şişmeye, kaslarda ve eklemlerde güçlü ağrı vardır şişlik ve boğazda iltihaplanma, ağrı dışında, çok kötü hissediyor. Bezler iltihaplıdır, foliküller şişmiş, irinle doludur.
 • Lacunar angina benzer foliküler semptomlar verir, ancak bademcikler göz önüne alındığında, iç boşluklarının ve kıvrımlarının (boşluklarının) irinle doldurulduğu fark edilir. Bu nedenle aşırı sağlık durumu, akut zehirlenme belirtileri ve boğazda şiddetli ağrı.
 • Nekrotik form - enfeksiyonun bugüne kadar bademciklerin (nekrotik) dokularının öldüğü en tehlikeli seçenek.
 • Çocukların sıklıkla hava yoluyla bulaşan enfeksiyon nedeniyle hastalandığı bademcik iltihabının bir başka çeşidi, herpetik bademcik iltiğidir. Bu, en güçlü bulaşıcılıkla karakterize olan Coxsackie virüsü tarafından kışkırtılan bir viral hastalıktır.

Çoğu durumda, dışında belki, akıntılı bademcik, boğaz ağrısı için gargara irinli plak kurtulmak ve inflamasyonu azaltmak, şişlik kaldırmak olsun yardımcı tamamlayıcı bir önlemdir.

Gargara için ilaçlar

Gargara için ilaçlar, anjin formu, semptomları ve nedenine bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilmelidir

Angina ile gargara yapmak için en çok bilinen, popüler ve uygun fiyatlı ilaçlar Furacilin'dir. Bu ilaç eczane ile hazır formda alınabilir ve kendinizi pişirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Furacilin tabletlerini satın almanız gerekir. Bunlar tablet önceden sıcak su ile doldurulur ve dikkatli sürece tamamen eriyene kadar, zaman zaman karıştırın bu yüzden, süreç, gitmez çok kötü ve yavaş yavaş soğuk suda çözülür. Hazır çözüm iltihaplı bademcik dokusu üzerinde koymak ve yanık provoke edilmemiş iyice ilacın en küçük parçacıklara mutlaka boşaltın olmalıdır.

Furatsilina'ya ek olarak, angina ile durulama için Rivanol veya Eludril gibi diğer özel preparatlar, Klorheksidin, Rotocana ve diğer birçok ilaç kullanılır. Furakilin ile benzer bir etkiye sahiptirler, antijen, antienflamatuar ve dekonjestan gibi etki eden patojenlerle birlikte pus yıkarlar.

Peki, hidrojen peroksit ile durulayın. Bu amaçla,% 3 hidrojen peroksit kullanılır, 1 çorba kaşığı geçmeyen bir miktarda 100 ml saf su içinde seyreltilir. Durulama sırasında bulantı veya rahatsızlık varsa, bu ilacın iptal edilmesi gerekecektir.

Çeşitli ilaçların etkisini ve etkinliğini artırmak için düzenli olarak değiştirilir.

Çok uzun ve yoğun durulama, ilacın konsantrasyonunun kötüye kullanılması yararlı olmayabilir, ancak tam tersine, boğazda mukoza zarının aşırı derecede aşırı derecede ağrımasına neden olur. Bu durumda, boğazın derinlemesine yumuşatılması için haşlanmış patatesleri sodayla teneffüs etmeyi deneyebilirsiniz.

Gargara için halk tarifleri

Garnitür için bir tuz ve soda çözeltisi, anjina tedavisinde en popüler ve etkili halk yöntemidir.

Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması, her zaman ev hanımlarının mutfağında bulunan basit ve uygun fiyatlı halk ilaçları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu tuz ve soda. Tuz sıradan bir yemek olabilir, bir taş almak en iyisidir, ama dikkatlice çözün ve temiz bir çözelti elde etmek için süzün. Elbette, tuz "Ekstra", daha hızlı çözülür ve bir iz bırakmadan çözülür, ancak kaynatılır ve arıtılır, bu nedenle, daha az yararlı mikrobesinler içerir. Daha da iyisi - çeşitli bileşikler ve iyileştirici iyot bakımından zengin deniz tuzu almak. Soda sıradan gıda veya içilebilir olarak kullanılır.

Temiz bir tuz çözeltisi ile durulayın veya karışık bir çözelti hazırlayın. Eğer boğaz çok ağrılı ise, o zaman bir tuz çözeltisi içinde tuz ile birkaç damla iyot damlası damlatabilirsiniz. Bu, ancak hastanın iyot veya tiroid hastalıklarına karşı bir alerjisi yoksa yapılabilir.

Sodalı bir tuz çözeltisi, boğaz ağrısına etki eder - tuz dezenfekte eder, şişmeyi azaltır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur, soda, farenks'i etkili bir şekilde yumuşatır.

Buna ek olarak, boğazın yüksek kaliteli ve düzenli durulanması, mekanik olarak pus ve bozunma ürünlerinin yıkanmasına yardımcı olur.

Durulama için, başka bir basit ve uygun fiyatlı araç kullanabilirsiniz - bir limon suyu çözeltisi. Tadına hoş olmamalı, ekşi de değil. Limon suyu, çeşitli kataral ve enflamatuar hastalıklarla kendini ispatlamış C vitamini içerir. Ancak bu çare, hastanın narenciye meyvelerine alerjisi varsa zarar verebilir.

Aynısı sulu bir bal çözeltisiyle durulama için de geçerlidir. Bu doğal içerik bakımından zengin, iltihaplanmayı mükemmelleştirir ve farenksini yumuşatır, ancak alerjiye neden olabilir. Propolis, güçlü antimikrobiyal aktiviteye sahip olan arıcılık ürünlerinden biridir. Sulu bir çözelti şeklinde, eczanede alkollü tentür alıp, ilaca birkaç damla su ekleyerek kullanılır. Propolis bir anti-enflamatuar ve bakteriyostatik etkiye sahiptir, şiddetli ağrıları çabucak ortadan kaldırır ve iltihaplı dokuları iyileştirir.

Doğru gargara nasıl

Boğazın uygun şekilde durulanması hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır!

Boğaz ağrısı ile gargaralaşmak için belirgin bir etki ve fayda getirdi, tüm kurallara uymak zorundalar:

 1. Boğazınızı yedikten 15 dakika sonra durulayabilirsiniz.
 2. Durulamadan sonra bir saatin dörtte birinden daha erken saatlerde yemek ve içmek için izin verilir.
 3. Durulama sıvısı sıcak, soğuk veya sıcak olmamalıdır.
 4. İyice durulayın, bademciklerin iyice yıkamasına çalışın. Bunu yapmak için, terapötik çözeltinin bir kısmı boğazda derinlemesine sarılmalı, başını geriye doğru fırlatmalı ve sesler çıkarmaya çalışılmalıdır. Ürünün "Kullanılmış" kısmı, lavaboya tükürmeli ve çözelti tamamlanıncaya kadar prosedürü tekrar etmelidir.

Boğazda gargaralık yapmak faydasızdır, çünkü terapötik solüsyon inflamasyonun ana bölgesine ulaşmaz ve herhangi bir iyileştirici etkiye sahip değildir. Tek bir durulama da belirgin bir etki bırakmayacaktır, bu yüzden ideal olarak her saat yapılmalıdır.

Angina ile boğaz durulama kontrendikasyonları

Antibiyotikler gibi, durulama her zaman yararlı bir işlem değildir. Kullanım ciddi hastaları dermansız ve adres angina ile gargara tavsiye edilmez boğulma riski, boğaz kendi derinden terapötik çözüm tutamam küçük çocuklar, içinde. Bu durumda durulama sadece zarar verebilir, iyi değil.

Küçük çocuklarda ve hamile kadınlarda bazı ilaçlara izin verilmez, çünkü bebek veya fetus üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ayrıca, geniş nekrotik değişiklikler ile gargara yapmak da yasaktır, çünkü bu tür hareketler, enfeksiyonun vücuda yayılmasına neden olabilir.

Durulama desteğini doğru şekilde seçip prosedürü doğru bir şekilde uygularsanız, hastalığı küçük belirtilerle tamamen iyileştirebilir ve hastalığın seyrini daha ciddi şekillerde kolaylaştırmaya yardımcı olabilirsiniz. Durulama, bademcik iltihabının kompleks tedavisi için mükemmel bir ek yöntemdir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan daha iyidir: evde bademcik iltihabı tedavisi

Angina veya akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanır ve boğazda şiddetli ağrı ve genel zehirlenme fenomenleri ile karakterizedir. Çoğu zaman bu hastalık çocukları ve gençleri etkiler.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır. Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur. Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Burada ve spreylerin kullanımı ve ilaçların inhalasyon formları. Bununla birlikte, en basit yöntem boğazını durulamaktır.

Neden angina ile gargara

Angina bademciklerin mukoza zarını etkileyen lokal bir enfeksiyondur. Enflamatuar süreç üzerindeki lokalizasyonda hemen etkinin çok etkili olduğu mantıklıdır. Durulama sırasında, ilaç doğrudan mikroorganizmaları yok ettiği, iltihaplanma yoğunluğunu azalttığı ve mukoza zarının rejenerasyonunu harekete geçirdiği bulaşıcı odağa verilir. Buna ek olarak, bu yöntemle, vücudun savunma sistemlerinde yükte bir azalma anlamına gelen, pus, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri mekanik olarak çıkarılır.

Akut tonsillit ile gargara nasıl

Durulama için kullanılan herhangi bir çözüm sıcak olmalıdır. Çok soğuk sıvı bademciklerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla koruyucu işlevlerinin bozulmasına neden olur. Çok sıcak sıvı bakteri üremesini artırmaya ve iltihaplanma yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. En uygun sıcaklık 35-37 ° C'dir. İlaç müstahzarlarının uygulanması durumunda durulama sıklığı, kendilerine verilen talimatlarda belirtilmektedir ya da ilgili hekim tarafından kurulmaktadır. Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları kullanırsanız, günde 5-6 durulama sıklığı optimal kabul edilebilir. Kullanılan çözeltinin hacmi 100-150 ml'dir. Bazı durumlarda bu miktar artırılabilir. Daha küçük hacimlerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin yeterince temizlenmemesi ve antimikrobiyal maddelerin dozu çok küçük olacaktır. Durulamadan maksimum etkiyi elde etmek için, ağzınıza bir çözüm aramalı, başınızı geriye atmalı, dilinizi çıkarmalısınız ve ciğerlerinizi havalandırın. Bu "gurgle" ve ses yapmak için tavsiye edilmez - bu solunum yollarına ve popperhivaniyu içine sıvıların girmesine yol açabilir. Son kullanma tarihinden sonra, çözelti tükenmeli ve yeni bir kısmı alınmalıdır. İşlemin sonunda, herhangi bir sıvı tüketmek, içmek, bir saat sigara içmek tavsiye edilmez. Farklı çözeltilerle durulama ihtiyacı varsa, prosedürler arasındaki aralık en az 30 dakika olmalıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Geleneksel tıp antiseptik grubundan çok geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Bazıları sentetiktir, diğerleri doğal bir kökene sahiptir.

İyot preparatları

İyot içeren ilaçlar güçlü antimikrobiyal, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Deri veya mukoza ile temas halinde, polivinilpirrolidon-iyodin kompleksi, bakterilerin zarlarını yok eden atomik iyodür salgılar. Bu ilaç grubunun kullanımı, tiroid disfonksiyonları, Dühring'in herpetiform dermatiti, bozulmuş böbrek fonksiyonu, gebelik ve laktasyon gibi kontrendikasyonlarla sınırlıdır. Bu grubun temsilcileri betadin, iyodinol, rivanol, vokadin, povidon'dur. Bu grubun preparatlarının bir analogu, evde hazırlanan iyot-soda-tuz çözeltisidir, 1 çay kaşığı kabartma tozu, aynı miktarda sofra tuzu ve 2-3 damla alkollü iyot çözeltisi, su bardağı başına. Tuz, bademciklerin kıvrımlarından irin çekilmesine yardımcı olur, soda bunu daha da kırılgan hale getirir ve iyot, mikroorganizmaları yok eder.

Hidrojen Peroksit

Bu madde, hasarlı doku ve mikroplarla temas halinde, mikroorganizmaları yok eden en güçlü oksidan olan atomik oksijeni serbest bırakır. Antiseptik özelliklere sahip olan hidrojen peroksit, iltihap odağının yüzeyini etkili bir şekilde dezenfekte eder. Ortaya çıkan köpük, bademciklerin mukoza zarından kiri temizleyerek vücuttaki mikrobiyal yükü azaltmanızı sağlar. Durulama çözeltisi, 200 ml su başına 2 yemek kaşığı peroksit oranında hazırlanır.

Potasyum permanganat

Manganez olarak bilinen bu madde, peroksit ile aynı şekilde davranır. Buna ek olarak, potasyum permanganat bronzlaşma etkisine sahiptir, yani, mikropların dokulara derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyen bir tür "kabuk" oluşturan, enflamatuar odağı koterize eder. Durulama için durulama çözeltisi kullanılır. Çözeltinin normal konsantrasyonu, 2 litre su başına 1 g potasyum permanganat tozudur. Çocuklarda kullanmak yasaktır. Lütfen not: Modern ilaç bu ilacı kullanmayı reddetti, çünkü potasyum permanganat kristallerinin çözünmediği ve yanıklara neden olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Stopangin

Bu ilacın antiseptik ve analjezik etkileri vardır. Durulama sırasında, mikropları yok etmenin yanı sıra, mikroorganizmaların istilasını önleyerek bademciklerin mukoza zarını sarabilir. Günde iki defa sulandırılmamış olarak kullanılır.

Tantum Verde

Bir çözüm şeklinde Tantum Verde, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan benzidamin içerir. Kullanımı, enflamatuar reaksiyonun parlaklığını azaltır ve boğaz ağrısı ve genel zehirlenme şiddetini azaltarak hastanın durumunu iyileştirir. Her 1.5-3 saatte bir çorba kaşığı için seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Eludril

Lokal antiseptik klorheksidin bazlı kompleks preparat. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkisi vardır, boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır, iltihabı bastırır. Çözelti, bir bardak su için 2-4 çay kaşığı oranında hazırlanır. Yutma riski nedeniyle çocuklarda kullanılması yasaktır (etil alkol içerir).

ethacridine

Çoğu anjin, bu ilacın özellikle etkili olduğu streptokoklardan kaynaklanır. Ağız ve boğazın yıkanması için% 0,1 alkol solüsyonu şeklinde kullanılır, alkol içeriği nedeniyle çocuklarda kontrendikedir.

furatsilin

Bu lokal antiseptik, streptokok enfeksiyonlarında da çok etkilidir. Bir çözelti hazırlamak için, bir furacilin tableti toz haline getirilir ve çok sıcak bir bardakta çözülür. Gerekli sıcaklığa soğutulduktan sonra, çözelti kullanıma hazırdır.

Elekasol

Kadife çiçeği, papatya, tel, adaçayı ve okaliptüs kısımlarını içeren bir bitki hasadıdır. Bitkileri oluşturan biyolojik olarak aktif maddelerin kompleksi belirgin bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, boğazda ağrı şiddetini azaltır, dokuların yenilenmesini uyarır. İnfüzyon veya et suyu şeklinde kullanılır (etkinlik eşdeğerdir).

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Pek çok hasta geleneksel ilaçları şüpheye düşürüyor ve onları “kimya” olarak görüyor. Geleneksel tıp yöntemleri, onlara daha etkili ve güvenli görünüyor. Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin kanıtlanmadığı ve bu nedenle bunların "resmi" ilaçlarla kullanılması önerilmediğine dikkat edilmelidir. "Geleneksel olmayan" durulamaların listesi çok geniştir, bunların bir kısmı bile bilim tarafından ele alınmaktadır (örneğin elekasol). Aşağıdaki yöntemler en güvenlidir:

 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış bir bardak rendelenmiş pancar suyu. l. sirke;
 • çay mantarının infüzyonu, günde 10 kez uygulanır;
 • Şarapla kaynatılmış tuz eklenmesiyle 20 yaprak sarma;
 • 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri, kaynar su bir bardakta infüze edilir; hazırlanan infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyin;
 • 1 çorba kaşığı. l. Söğüt kabuğu, bir bardak su içinde 30 dakika kaynatılır.

Boğazın anjina ile durulanması, antibiyotikleri yok etmeyen yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız. Hastaların% 20'sinde, anjina kronik bir forma geçer ve yanlış tedaviye bağlı olma olasılığı vardır. Tek bir durulama, tüm kurallara göre gerçekleştirilse bile, hastalığın etken maddesini tamamen yok etmek için yeterli değildir, bu nedenle bağımsız bir şekilde tedavi edilmesine ve bir ENT uzmanının gözetimi altında ele alınması gerekir. Bozbey Gennady, tıbbi inceleme, ambulans doktoru

Toplam 13.824 görüntülenme, 6 görüntülenme bugün

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan: halk ilaçları

Durulama, boğazda ağrıyı tedavi etmenin etkili yollarından biri olarak kabul edilir. Bu sadece terleme, rahatsızlık ortadan kaldırır, mukoza zarını yumuşatır, aynı zamanda antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Hızlı bir iyileşme elde etmek için, angina ile gargara ne?

İnsanların Kumbara'dan Tarifler

Durulama için, tıbbi bileşenlerin çözünmüş olduğu sıcak kaynamış su kullanın. Prosedürün süresi 4-5 dakikadır, özellikle akut dönemde olabildiğince sık gargara yapılması önerilir.

adaçayı

Kurutulmuş doğranmış adaçayı yaprakları uçucu yağlar, tanenler, flavonoidler içerir. Kaynar su ile demlenmiş, adaçayı yaprakları boğazda antienflamatuar, antiseptik etki gösterir ve tahrişi giderir.

 • 3 çorba kaşığı. l. kuru yapraklar 0.2 litre kaynar su dökün ve bir termos veya 20 dakika boyunca kapağın altında bırakın. Gergin bir infüzyon, boğazı günde 3-4 kez durulayın.

Okaliptüs ve zerdeçal

Okaliptüs yaprakları - yararlı maddelerin bir depo, öncelikle, ağrı, iltihap ve boğaz ağrısı ile anjina ile rahatlatmak esansiyel yağlar. Zerdeçal güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. Kombinasyon halinde, okaliptüs ve zerdeçal kullanılarak durulama hızlı sonuç verir.

Okaliptüs yaprakları, bu bitkinin (bir bardak su) üç damla esansiyel yağı ile değiştirilebilir.

 • 3 çorba kaşığı. l. kurutulmuş yapraklar, 1 çay kaşığı. Zerdeçal 0.2 litre kaynar su dökün ve 2 saat boyunca bir termosta ısrar edin. Gergin bir infüzyon boğazınızı günde birkaç kez durulayın.
 • Zerdeçal, deniz tuzu ile etkili bir şekilde kombine edilir. 2 çay kaşığı. zerdeçal, 1,5 çay kaşığı. Tuz 0.2 litre kaynar su içinde çözülür ve 20 dakika bekletin. Gerginlik, günde birkaç kez gargara. Tuz zerdeçalın antiseptik etkisini güçlendirir, bu tür durulamalar çok etkilidir.

Havuç suyu

Durulama işlemini hazırlamak için taze sıkılmış havuç suyuna ihtiyacınız vardır. Havuçlar, vitaminler, karotenler, ağrı ve iltihaplanmaya yardımcı olan maddeler bakımından zengindir.

 • ½ st. Havuç suyu aynı miktarda ılık suyla seyreltilir, ¼ çay kaşığı eklenir. soda içmek ve 2 damla iyot. Günde 3-5 kez durulayın.

Bal - boğaz ağrısı tedavisi için "ilk yardım" araçlarından biri. Analjezik, anti-inflamatuar etkisi vardır, sesin terlemesini ve ses kısıklığını giderir, şişkinliği giderir.

 • 1 çorba kaşığı. l. Bal unu yudumlayın. ılık su, aynı miktarda havuç suyu ve 2 damla iyot ekleyin. Gargara günde 5 kez.

Tuz ve soda

Klasik bir tarif sodo-tuz çözeltisi ile bir gargara.

 • 0.25 litre suya ihtiyaç duyar. içme soda ve ½ çaylak. sofra tuzu (deniz tuzu). Malzemeleri ılık suda eritin ve boğazı durulayın. 1-2 damla iyotun etkisini güçlendirin. Aynı çözelti sıcak inhalasyonlar için kullanılabilir.

Pancar suyu

Ağrı ve inflamasyon pancar suyu ile durulama giderilir.

 • İyi bir rende üzerinde temizlemek ve rendelemek için 2-3 büyük pancar. Elde edilen kütle 1 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. elma sirkesi ve birkaç saat bekletin. Suyu sıkın ve günde 3-4 kez boğazınızı yıkayın.

bir tür muz

Muz yara yüzeyini dezenfekte eder, inflamasyonu önler veya durdurur, hücre yenilenmesini destekler ve bilinen bir doğal ilaçtır.

 • 1 çorba kaşığı. l. yaklaşık yarım saat, suş ve gargara kaynar suda (0.2 litre) ısrar etmek için ezilmiş yapraklar.

pancar

 • Pancar yıkayın, soğuyana kadar pişirin. Pancarların pişirildiği su, oda sıcaklığına soğutulur ve her 3-4 saatte bir gargara yapılır.

Rhodiola rosea

Rhodiola'nın restoratif, immünmodülatör ve restoratif bir etkisi vardır. Rhodiola rosea'nın kökü tedavi için kullanılır.

 • Zemin rhodiola kök pembe, 50 g, alkol veya votka (0.5 litre) dökün ve 7 gün boyunca karanlık ılık bir yerde bırakın. Gerilmiş tentür, ılık suda karıştırılır: 1 çay kaşığı. 0.2 litre su için tentür. Bir çözüm ile boğazınızı günde 7 kez yıkayın.

Zencefil ve zerdeçal

Zencefil ve zerdeçal takviyesinin özellikleri ve birbirini güçlendirmesi, bu nedenle alerjilerin yokluğunda, anjina ile gargara için bir çözelti hazırlanmasında kullanılır.

 • Zencefil kökü, 1 çay kaşığı rendeleyin. aynı miktarda zerdeçal karıştırın ve 0.2 litre kaynar su dökün. Karışımı 1-2 dakika bekletin, 20 dakika bekletin ve süzün, sonra boğaz ağrısını et suyu ile durulayın.

nergis

 • 1 çorba kaşığı. l. 0.2 litre sıcak su ile seyreltilmiş ve günde 4-5 kez gargara haline getirilmiş (bir eczanede satılan) alkol tentürü;
 • 1 çorba kaşığı. l. Calendula çiçekleri (kuru) 0.2 litre kaynar su dökün, 40 dakika ısrar, durulama, durulama için infüzyon kullanın.

Calendula, ağrı ve iltihabı azaltır, mukozanın şişmesini rahatlatır.

Papatya ve calendula

Papatya, ağrı, iltihap, mukozada kızarmayı giderir, doğal bir antibiyotik gibi çalışır. Calendula ile birlikte, papatya çiçekleri boğazını durulamak için kullanılır.

 • 1 çorba kaşığı. l. Her iki bitkinin çiçek çiçek, kaynar su 0,2 litre dökün, yaklaşık bir saat, drenaj için ısrar ediyorlar. Ardından boğazınızı her 2 saatte bir durulayın.
 • Benzer şekilde, bir papatya (kuru çiçekler) kullanabilirsiniz.

Toplama durulama

Bitkisel koleksiyonlar, bitkilerin birbirini tamamladığı ve pekiştirdiği gibi, monoasta ve soğumalardan daha etkilidir.

 • 1 çorba kaşığı karıştırın. l. çim pelin acısı, calendula çiçekleri ve muz yaprakları. 1 çorba kaşığı alın. l. Karışım, kaynar su 0.2 litre dökün, su banyosunda 10 dakika kaynatın, örtün ve yarım saat daha bekletin. Her 3 saatte gerinme ve gargara hazırlayın.

incir

Incir meyveleri sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok yararlıdır. Pektin, şekerler, vitaminler, organik asitler bakımından zengindirler. Boğaz ağrısı ile incir ile durulama hazırlayabilirsiniz.

 • Bir incirin kuru meyveleri öğütmek için, 2 yemek kaşığı. l. 0.2 litre kaynar su dökün ve 30 dakika boyunca bir termos içinde bırakın. Sonra gergin ve gargara.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar oldukça konsantre bir maddedir ve tedavi için bir seferde 1-2 damla gerekir.

 • 2 damla tereyağı, 1 damla limon yağı 1/3 ch. bal, sonra bal ılık suda dissol - ¾ fincan çözülür. Günde 3 kez uygulayın.
 • Bergamot yağının antimikrobiyal ve antiviral etkileri. 1 çay kaşığı 2-3 damla karıştırın. bal ve 0.2 litre suda çözülür. 3-4 saatte bir gargara.

Durulama için, kökün öğütülmesinden ve elde edilen kütlenin sıkılmasından sonra elde edilen yaban turpu suyuna ihtiyaç duyulur. Yaban turpu suyunu ve suyu 1: 1 oranında karıştırın ve günde 4-5 kez gargara yapın.

Elma sirkesi

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukozayı dezenfekte eder ve yatıştırır. Elma sirkesi, ılık su ile eşit oranlarda karıştırılır ve günde birkaç kez boğazda durulanır.

Potasyum permanganat

Potasyum permanganatın bir çözümü, bebekler banyodayken bile suya eklenen günlük yaşamda tanınan bir antiseptiktir. Enfeksiyondan kurtulmak ve iyileşmeyi hızlandırmak, potasyum permanganat solüsyonu ile durulamaya yardımcı olacaktır.

 • Sıcak suda, biraz potasyum permanganat ekleyin, böylece solüsyon pembeye dönüşür. Dikkat, doymuş bir çözelti mukus yanıklarına neden olabilir! Elde edilen çözeltiye, 3-4 damla iyot ve 4-5 kez bir gargara ekleyin.

sarımsak

Bitkiler arasında lider antiseptik, tartışmasız sarımsak. Durulama için 3 diş temizlenir, hafifçe yoğurulur ve 0.2 litre kaynar su ile dökülür. Bir saat sonra sarımsak çıkarılır ve sonuçta oluşan infüzyon boğazı durulanır.

Siyah çay

Güçlü siyah çay demleyin, şeker yerine 1 çay kaşığı ekleyin. Tuz, gerinme ve gargara günde 3-4 kez.

Limon suyu

Limonlar özellikle hastalık döneminde gerekli olan vitamin bakımından zengindir.

 • Sıcak kaynamış suda (¾ fincan) ¼ fincan limonunu taze sıkılmış meyve suyu ekleyin, karıştırın ve gargaralayın. Çözelti rahatsızlık verirse, ağrı, yanma, meyve suyu konsantrasyonu azaltılabilir.

kekik

Kekik, hem taze, hem de çay olarak kurutulabilir ve ayrıca gargara için bir çözüm hazırlayabilir.

 • 1 çorba kaşığı. l. çim ve çiçekler 0.2 litre kaynar su dökün, 20 dakika bekletin ve boğazınızı yıkamak için kullanın.

gümüş

Bilim adamları gümüşün güçlü bir antiseptik etkiye sahip olduğunu kanıtladılar. Suyu gümüş iyonları ile doyurmak için, içine bir gümüş ürün koymanız, tercihen bir çay kaşığı, bir gün bekletin, sonra da boğazı suyla durulayın.

Anne ve -macheha

Anne ve üvey annenin yaprakları soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, antiseptik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

 • 1 çorba kaşığı. l. kaynar su ham 0,2 litre, ısrar 30 dakika, drenaj, boğaz infüzyonu ile infüzyonu durulayın.

Boğaz tedavisi için sıcak içecekler tarifleri

Boğaz ağrısı suyu sever - en önemli tedavi koşullarından biri bol sıcak bir içecek. Su yerine, lezzetli ve sağlıklı içecekler yapabilirsiniz.

 1. Zerdeçal ile süt. 1 çay kaşığı. Zerdeçal 0,2 litre sütte karıştırın, kaynatın, biraz serin ve küçük yudumlarda uyumadan önce iç.
 2. 3 kuru incir, 0.2 litre kaynar süt dökün (bir termosda veya bir battaniye ile sarın), 40 dakika ısrar edin. Çatalla karıştırın, sütü boşaltın ve sıcağa yatmadan önce içilir.
 3. 1 sn. l. Arpa durulayın, 0.2 litre kaynar su dökün ve gece boyunca bırakın. Sabahları sularda bir kaynama noktasına getirin ve 5 dakika boyunca ateşte bekleyin, serin, süzün ve drink st. Günde 5 kez.
 4. Bitkisel çayın hazırlanması için, kekik, kekik ve nane bitkisinin 3: 1: 1 oranında karıştırılması, 0.5 litre kaynar su dökülmesi, 20 dakika ısrar edilmesi, günde 3-5 kez çay yerine içilmesi gereklidir.
 5. Çay başka bir sürümü: rezene, adaçayı yaprakları, nane, papatya çiçekleri 1: 3: 3: 3 oranında karıştırmak için, 1 litre kaynar su dökün, 20-30 dakika, drenaj, gün boyunca içecek ısrar ediyor.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

 • Ağrı ve iltihapları gidermek için antiseptik ve antimikrobiyal, yara iyileştirici ve yumuşatma etkisi deniz topalak yağı ile sağlanabilir. Bitmiş yağ bir eczanede satılır, kendiniz pişirebilirsiniz. Deniz topalak yağı içinde pamuklu çubuk nemlendirilir ve günde 3-4 kez düzgünce yağlanır. Gargara yapabilirler.
 • Soğan, elde edilen posadan suyu öğütüp sıkın. Meyve suyu bal ile 2: 1 oranında karıştırılır ve bir buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce karışım havada tutulmalı veya su banyosunda ısıtılmalıdır. 1 çorba kaşığı. l. (çocuklar - 1 çay kaşığı) yemekten önce ağzına alın ve özenle çözün. Tedavinin periyodikliği - günde 3 kez. Kursun süresi bir haftadır.
 • Bir aloe ile kuru aloe yaprakları, yaprakları, diken diken, doğrayın. Bal ile eşit oranlarda karıştırılmış eti ve üç gün boyunca karanlık ve serin bir yere koyun. 1 çorba kaşığı alın. l. Yemeklerden sonra günde 3 kez.
 • ½ limon ince lezzetle birlikte doğrayın, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. ezilmiş nane yaprakları ve 0.2 litre bal. Karışımı 15 dakika su banyosunda karıştırın, serin, süzün, 1 çorba kaşığı alın. l. Saatlik.
 • Propolis'in çok çeşitli avantajları var. Boğaz ağrısını tedavi etmek için de kullanılabilir. 10 g propolis, ½ yk. Alkol ve 7 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar ediyorlar. Bir su banyosunda erimiş tereyağı eritin, tentür (2: 1), ateşte 5 dakika ekleyin, take çay kaşığı alın. Günde 5 kez. Karışımı çözünene kadar ağzınızda tutun.
 • Nazofarenksin dezenfekte edilmesi için, limon kabuğu rendesini veya hamurunu lezzetle çiğneyebilirsiniz.
 • Bal peteğinin boğazını yumuşatın ve dezenfekte edin, 10-15 dakika çiğneyin.

Angina sinsi ve komplikasyonları için tehlikeli, bu nedenle, öncelikle, bir uzman tarafından yetkili tedavi gereklidir. Ve halk ilaçları hastalığın seyrini kolaylaştırmak, boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak yardımcı olacaktır. Aynı anda çok sayıda tarif kullanmayı denemeyin, 1-2 etkili ve uygun fiyatlı istenen sonucu getirecektir.

Bir hata bulursanız, lütfen metin parçasını seçin ve tıklayın Ctrl + Enter.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Semptomlar ve nazofarinkste mantar tedavisi

Mantar neden nazofarenks, bu hastalığın belirtileri gibi görünüyor - bu tür sorular hastaları endişelendiriyor. Nazofarenksin fungal hastalıklarının ana formları kandidiyaz, burun ve paranazal sinüslerin mantar hastalıklarıdır.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.