Loading

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir. Hastalar, bademcikler (bademcikler) üzerinde sarhoş, sıçrayan veya lekelenmesi gereken etkili ilaçlar hakkında fikir alışverişinde bulunurlar. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek anahtar ilaçlara bakalım.

Antibiyotik tedavisi

Boğaz ağrısı için en etkili ilaç antibiyotiktir. Hastalık genellikle çeşitli bakterilerden kaynaklanır, bu nedenle bu ilaçların yardımıyla enfeksiyonla savaşmak gerekir. Boğaz ağrısından hapları içebilir veya kas içi antibiyotik alabilirsiniz.

Yetişkinlerde, penisilin (Amoksisilin, Amoksiklav) veya sefalosporin (Cefix) serilerini kullanın. Makrolidler grubundan daha az kullanılan fonlar (Summed). Hastalığın nedensel etkisini tamamen ortadan kaldırmak için en az bir hafta boyunca belirtilen dozda alınmalıdır.

Çocuklarda boğaz ağrısı için etkili bir ilaç da antibiyotiktir. Çocuklarda, tedavi meyve takviyeleri ile şurup ile gerçekleştirilir. Doz, çocuğun vücut ağırlığını ve yaşını dikkate alarak bir uzman tarafından seçilir.

Antibakteriyel ajanlarla tedavi, bağırsak mikroflorasını (Entererozermina, vb.) Normalleştiren ilaçlarla birleştirilir.

Antihistaminiklerle tedavi

Antialerjik ilaçlar (Suprastin, Zodak, Parlazin vb.) Mukus boğazının anjina ile şişmesini azaltmak için kullanılır. Uykululuğun olası yan etkisi nedeniyle bu ilaçları yatmadan önce daha iyi bir şekilde alın.

Küçük çocuklar yaşlarına göre damlalarda (Fenistil) antialerjik ilaçları kullanırlar.

Antipiretik ve analjezik ile tedavi

Anjinli bu tabletler, yüksek sıcaklıkta ve boğazda şiddetli ağrılarda alınmalıdır. Yetişkinlerde parasetamol ve ibuprofen seçerler. Diclofenac ve Analgin'i kullanabilirsiniz.

Şiddetli ağrı sendromlu anjina için en iyi ilaçlar Parasetamol ve Ibuprofen (Ibuklin ve ark.) Kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyon belirgin bir analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Önemli! Teraflu, Coldrex, vb. Gibi semptomatik ajanların bileşimi zaten Parasetamol içerir, bu nedenle diğer tabletlerle birlikte alındıklarında bir zaman aralığı muhafaza etmelidir.

Çocuklar, şuruplar veya rektal fitiller şeklinde Parasetamol veya Ibuprofen'i seçerler. Aspirin tabletleri sindirim sistemi üzerindeki toksik etkileri nedeniyle çocuklar için tavsiye edilmez.

Sprey uygulama

Lokal tedavi için anjina ile boğaz spreyleri kullanılır. İltihaplı mukus bademciklerini anestezi edebilir, nemlendirebilir ve dezenfekte edebilirler.

Antibakteriyel sprey Bioparox, bademcikler seviyesinde bakterilerle savaşır ve insan vücudu üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir. Diğer spreyler (Orasept, Lugol, Ingalipt), angina ile boğazın anestezisine yardımcı olan ve hızlı bir iyileşmeyi sağlayan antiseptik maddeler ve analjezik bileşenler içerir.

Boğazda fışkırtma spreyleri yemekten sonra, talimatlara göre günde en az 2-3 kez tavsiye eder. Doğal müstahzarların bağlıları, tıbbi bitkiler, yağlar ve deniz suyuna (Akvalor, Chlorophyllipt) dayalı spreyleri kullanabilirler.

3-4 yıla kadar çocukluk döneminde, boğulmalara yol açan, reaktif bir laringeal ödem neden olma riski nedeniyle boğazlı spreyleri püskürtmek kontrendikedir.

Rezorpsiyon için pastiller

Çözünebilir pastiller boğazda tahrişi azaltır ve ağrı hissini azaltır. Çocuğun ilacı doğru bir şekilde uygulayabildiği durumlarda, 4-5 yaşından sonra erişkinlerde ve çocuklarda kullanılırlar.

İlaç pazarı, antiseptik, vitaminler, nemlendirici yağlar ve ağrı kesiciler içeren emilim için çok çeşitli pastiller sunmaktadır.

Seçim hastanın bireysel tercihlerine dayanmaktadır (Decatalene, Strepsils, Anti-Angin, vb.).

durulama

Anjinli boğaz, baskınlardan hızlı bir şekilde temizlemek ve iltihaplanmayı gidermek için durulanır. Antiseptik çözeltileri (lyugol, furatsilin, hidrojen peroksit, miramistin) veya şifalı bitkilerin (calendula, kekik, papatya) dekompozisyonlarını kullanın.

Daha önceki doktorlar, bir boğaz preparatları iyot ve diğer ajanları smear önerdi. Şimdi bu yöntem kullanılmamaktadır. Boğaz boğazının düzenli olarak bulaşması durumunda, bademciğin iltihaplı mukozasına ek hasar vermesi nedeniyle iyileşme sürecinin ertelendiği kanıtlanmıştır.

Doktora sorular

Tonsillit tedavisinde hangi tedavide kullanmak daha iyidir?

Homeopatik ilaçlar (Tonzilgon) ile kronik bademcik iltihabı tedavisinde, bağışıklık geliştirmek, fizyoterapi ve bademcikler kızarma kullanın. Alevlenme döneminde hastalık normal bir boğaz ağrısı olarak kabul edilir.

Bir çocuğa içmek için boğaz ağrısı ne hapları?

Anestezi olarak Parasetamol ve Ibuprofen'i alabilirsiniz. Ayrıca antipiretik etkileri vardır. Çocuğunuz 3-4 yaşından büyükse, ağrıyı emmek için spreyler ve tabletlerle kısmen rahatlatabilirsiniz.

Penisilin alerjisi olduğunda, hangi antibiyotikler içiyor?

Penisiline karşı alerjik reaksiyonlar makrolidler aldığında (Azitromisin). Patojenin duyarlılığını dikkate alarak tonsil mukoza ile bakteriyolojik inokülasyondan sonra bir ilaç seçebilirsiniz.

Boğulmuş hissediyorsanız hangi ilaçları angina ile içmeniz gerekir?

Kısmen ödem kaldırmak anti-alerjik ilaçlara yardımcı olacaktır. Bundan önce, tedavide alerjik ödem bulunmadığından emin olmak için bir doktora gitmelisiniz.

Anjina için en iyi tedaviler nelerdir?

Angina için en iyi çare henüz mevcut değil. İnfantil anjina ile hastalığın etken maddesi, bebeğin yaşı ve bireysel özellikleri önemlidir. Çocuğun viral veya fungal anjina olması durumunda en iyi antibiyotik çalışmayacaktır. Bu nedenle, tedaviden önce bir uzmanı ziyaret edin.

Anjina ile ilaç tedavisi, hastalığın evresi, patojenin yapısı ve hastanın özellikleri dikkate alınarak doktor tarafından seçilir. En pahalı ve iyi çözümün seçimi yanlış teşhis ile anlamsız olabilir.

Anjina tedavisinde en iyi ilaçların değerlendirmesi

Bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili benzersiz bir sonuç toplayarak, tek bir derecelendirmede en iyi fonları toplamak istiyorum. Bu tamamen kişisel bir fikir değildir, fakat en üstte, uzun yıllara dayanan deneyim ve pratik çalışmalarla doktorların görüşlerine dayanarak oluşturulmuştur. İlaçlar kategorilere ayrılır:

 1. antibiyotikler;
 2. yerel antiseptikler;
 3. destekleyici prosedürler;
 4. geleneksel tıp.

Ayrıca, pediyatride kullanılan ve yetişkinlerin tedavisi için kullanılan bir birim vardır.

Ne yazık ki, "kurtulmak" tek ilaç işe yaramazsa, bademcik iltihabı tüm yukarıdaki kategorilerden gelen fonları içeren karmaşık tedavi gerektirir. Bu nedenle, yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için en etkili ilaç olanı, ancak en etkili ilaç sadece imkansız değil, aynı zamanda saçmadır. Yine de, amacımız ilaçların inanılmaz miktarda anlamalarına yardımcı ve sistemik etkiye sahip anjin için yeterli ilaç, hem de dar anjina ödülü, yerel nüfuz iyi çare tahsis etmektir.

Bir ilacın seçimi şüphesiz bir doktorun denenmesi için daha iyidir, bademcik iltihabı için kendi kendine ilaç hastalığın göz ardı edilmesi ile karşılaştırılabilir.

antibiyotikler

İlk yer değil çünkü bu ilaç grubunun ciddiyetinin antibiyotik verilen ve çünkü en sık bademcik provokatör mücadelede onların vazgeçilmezliğin edildi - streptococcus. Onların yardımı olmadan bademcik iltihabını iyileştirmek ve bu sinsi hastalığın ciddi komplikasyonlarından kaçınmak gerçek değildir.

İlke olarak, antibiyotiklerin anjinadan en önemli hap olduğu söylenebilir.

Yerel antiseptikler

Oral boşluğun, bademciklerin ve boğaz membranlarının yerel dezenfeksiyonu için kullanılan preparatlar, büyük bir miktardır. Onların seçiminde, gerçekten kafanız karışabilir, bununla birlikte, bir doktordan kaliteli yardım almanız ve reytingimizi dinlerseniz bu gerçekleşmez.

Destek prosedürleri

Yardımcı prosedürler, sadece önceki iki ilaç grubu doğru şekilde kullanıldığında, doğru etkiyi getirir, bademciklerin kendileriyle iltihaplanma semptomlarıyla kesinlikle savaşamazlar. Boğazda ağrı ve nefes darlığı ile ilgili olarak en etkili olanları şunlardır:

 1. Boğaz durulama
 2. Nebulizatör ile solunması

Halk ilaçları

Geleneksel tıp doktorlar tarafından her zaman memnuniyetle karşılanmaz, daha kesin olarak, artık onaylanmamıştır, yan işlemler olarak kullanılması tavsiye edilir. Ana durum - bir yetişkin ve bir çocukta anjinda halk tıbbının güvenliği, hiçbir durumda hasara neden olmamalıdır. Ayrıca, çocuklarda anjinin tedavisi için bu tür ilaçları kullanmamak, ancak çocuk doktorundan klasik tıbbi yardım almak daha iyidir.

 • İlk olarak, bademcik iltihabından erişkinlere kadar izin verilen halk metotları, boğazın ve ağrının et suyu, infüzyon ve şifalı otların tenteleri ile yıkanması olarak adlandırılabilir. Bu amaç için uygun: papatya, calendula, civanperçemi, St. John's wort veya listelenmiş, hazır Rotokan koleksiyonundan hemen hemen tüm özleri içeren iyi bir ilaç.

Ama civanperçemi ile hamile kadınlara veda etmeye değer. rahim tonunu arttırır.

 • Boğazın tuzla yıkanması ya da evde hazırlanması durulama çözeltisi ile sağlanır.
 • Propolis ayrıca, anjina ile emilmede veya tentürlü bir çözelti formunda değişmeyen kıvamda da zarar vermez.

En tehlikeli ve şüpheli etkili araçlar

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, iyi değil, olumlu bir cevap bulmak halk ilaçları ile de inkar edilemez zarar getirebilir. Bunlar aşırı, tartışmasız ucuz, ancak tıbbi yöntemlerle yüksek oranda onaylandı:

 1. kerosen;
 2. sirke;
 3. sıcak sıvılar;
 4. potasyum permanganat.

jet enjekte edildiğinde, çünkü yanık ve yodizma tehlikesinin bu yollarla için, özellikle bir sprey "Mavi iyot" ve Lugol çözeltisi arasında, modern tıp bir yapı arasında bir görüş vardır.

Boğaz ağrısı için 5 en iyi ilaçlar

Boğaz ağrısı geldiğinde, başka her şey gider. Hastalığın gölgesinde iyi sağlık ve canlılık yok olur ve yakın gelecek için tahminler hayal kırıklığı yaratır: yatak istirahati, sonsuz gargara ve olası komplikasyonların korkusu.

Üst solunum yolunun tüm hastalıkları arasında, anjina olası komplikasyonların sayısı ve ciddiyeti açısından önderlik etmektedir, ancak bu, şaşılamaya ve kaçınılmaz olanı beklemenize gerek olmadığı anlamına gelmez.

Semptomları hafifletecek ve durumun hoş olmayan gelişimini engelleyecek boğaz ağrısına karşı en etkili ilaçların listesini hazırladık.

Ingalipt
angina ilk belirtileri için en iyi çare

İlacın 20 ml'sini içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 55 rubledir.

avantajları. Ingalipt'in etkisi etkileyicidir: antimikrobiyal, anti-inflamatuar, yumuşatıcı ve hatta nefes soluyan maddeler içerir. Ancak, nefes tazeliğinin anjinada birinci dereceden bir sorun olmadığı için, çözümün diğer yararlı yönleri üzerinde duralım.

Streptocid ve norsulfazole kombinasyonu anjinaya neden olan bakterilerin çoğunda büyük bir dur işareti oluşturur. Bu maddelerin mevcudiyetinde, mikroplar ruhlarının varlığını yitirir ve aynı zamanda çarpma kabiliyetini de kaybeder.

Timol ve okaliptüs yağı anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve nane kokusunu ağızdan alır. Bu arada, stomatit tedavisi için Ingalipt de endikedir, bu nedenle sadece akut solunum yolu enfeksiyonları döneminde değil, ev tıp göğüslerinde olsun.

eksiklikler. Preparatta antimikrobiyal bileşenlerin varlığına rağmen, bunlar "gerçek" antibiyotiklere karşı oldukça düşüktür. Ve angina ile birlikte, iltihaplı inflamasyon veya ağır bir akıntı ile birlikte, Ingalipt işe yaramaz olacaktır. Buna ek olarak, norsulfazolün ait olduğu sülfonamidler, yan etkiler için yeterince cömerttirler; bu listede pek çok zevk uyuşukluktadır - alerjiden kusmaya ve diyare.

bulgular. bakımın doğru derecesi ile (en azından - talimatları dikkatli bir okuma) Ingalipt o zirveye ulaşana kadar bile hastalık sürecini durdurmak için yardımcı amacına haklı ve boğaz ağrısı semptomları hafifletmek ve bunun ilk belirtileri kullandı. Yani, 10 üzerinden 10 puan.

yorumlar. "Ingalipt, boğaz ağrısı için en iyi ilaç olduğunu düşünüyorum. Sık sık bademcik iltihabından muzdarip olduğumdan, Ingalipt'in sadece anestezi yapmadığı, ancak iltihaplanmayı tedavi ettiğinden emin olabilirim. Ve doğal okaliptüs yağı temelinde yapılır, bu da faydaları artıran + hoş bir koku ve tat".

Septolete
Boğaz ağrısı en iyi pastiller

30 pastil içeren bir paketin maliyeti yaklaşık 150 ruble.

avantajları. Her zaman tedavi için uygun şartlarda değilsiniz. Ağzınızı açmanız her zaman uygun değildir, şişeyi bir spreyle çalkalayın, bademciklerdeki ilacı püskürtün ve daha sonra iyileşmek için 10 dakikalık bir mola verin. Ve tam bir boğaz durulama sorunu yok. Bu durumda, pastilleri eriten Septolleta problemlerin çözümü için mutlu olacaktır.

Zengin bir bileşim ile hoş bir tat ve etkinlik sağlanır: esansiyel yağlar, bakterisit, antiseptik, yumuşatıcı, koku giderici, orta derecede anestezi yapan maddeler. Oldukça, değil mi? Ve en önemlisi - hiç kimsenin dikkatini çekmeyecek, eğer önemli bir toplantının ortasında ya da çocuklu bir okul konserinde yaşıyorsanız, ağzınıza bir pastil atarsınız. Bu arada, sıklıkla anjinaya eşlik eden terleme ve sinir bozucu öksürük, Septhote yardımıyla mükemmel bir şekilde ortadan kaldırılır. Ve daha önemli bir gerçek: satışta şekersiz Septollet pastilleri var, bu da onları diyabetiklerde anjinin tedavisi için kullanmalarına izin veriyor.

eksiklikler. Boğaz ağrısı için popüler halk ilacı - ılık süt - süt pastillerin antiseptik etkisini sıfıra indirdiğinden, Septhote ile birleşmez. Diğeriyle öbürünü, böylece süt ve Sepotlet, paralel düz çizgiler gibi, asla kesişmez, ve sonra her iki araç da iyileştirme gücünü tam olarak gösterir.

bulgular. Doktorlar diyorlar: yatak istirahati, ama hayat diyor ki: işe git. Kısacası, boğaz ağrısı için etkili bir "yol" ilacı her zaman el altında olmalı ve Septotlet ihtiyacınız olan şeydir. On ten on puan.

yorumlar. "Bu pastiller her zaman bir soğuk yakaladığımda bana yardım eder ve boğazım ağrır. İş yerinde, tedavi edilmek için zaman yok, ben de onları her zaman yanımda taşıyorum. Hemen yardım ettim".

Stopangin
boğaz ağrısından en iyi sprey

İlacın 30 ml'sini içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 280 rubledir.

avantajları. yapı Stopangin malzemelerle bir sürü içerir -. vb okaliptüs, portakal çiçeği, nane, ana bileşenin Uçucu yağlar, boğazda ağrı giderir ve güçlü antiseptik eylem Heksetidin olduğunu, ancak noktası değildir. Ve ana ve yardımcı maddelerin kombinasyonu 2-3 uygulama anjin zayıflatır ve zemin kaybediyor 12 saat kadar, ve sonra, ilaç devam edilir, böylece doğru düşünülmüş olması. enfeksiyon ağrı kesici yanında ve ortadan kaldırmak, Stopangin gıda, içecek ve hatta (evet, mikropların başka bir toplu teneffüs her zaman zaten bademcik kolonizasyonu planlama, hazır valiz ayakta) nefes istenmeyen etkilerinden boğaz ağrısı ile savunmasız korumak sağlayan yumuşak zarflama etkiye sahiptir.

eksiklikler. İlk ilaçlamada, Stopangina nefesini gerçekten yakalayabilir. Bazı insanlar bunu, boğazda zar zor algılanabilir ve anlık bir yanma hissi olarak tanımlarlar, diğerleri - son umutların yakıldığı bir cehennem ateşi gibi. Bu kötü şöhretli ağrı eşiğinde değil - duyarlılıktaki fark, ilacın bileşenlerine daha güçlü veya daha az tepki gösteren mukoza zarlarının hasar derecesine bağlıdır. Ama sadece durumda, heyecan için hazır olun.

bulgular. İlk kullanımda bazı rahatsızlıklara rağmen, boğaz ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Enflamatuar sürecin zayıflaması ve mukozanın iyileşmesi ile (ve siz düşündüğünüzden daha hızlı gerçekleşir), yanma daha zayıf hale gelir ve kısa süre sonra tamamen durur. On'dan 10 puan!

yorumlar. "Stopangin - boğaz ağrısı en iyi sprey! Boğazım zayıf, neredeyse tüm ıslak mevsimleri acıtıyor. Enflamasyon güçlü olduğunda - püskürtücüden tüm mukozayı yakar, ama yavaş yavaş geçer. Ama çok yardımcı oluyor - birkaç gün ve hiçbir şey hastalıktan yoksun".

Tantum Verde
angina ile gargara için en iyi çözüm

30 ml çözelti içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 300 ruble.

avantajları. Bu araç, kendi sağlığını sorumlu bir şekilde tedavi eden ve ana emri gözlemleyen kişiler içindir: “ayaklarının üzerinde” tedavi edilmez. Ama şanslı olsanız bile, birkaç gün evde kalmayı kim karşılayamasa da, boğaz ağrısı planlanmamış dinlenmenin keyfini çıkarmanıza izin vermez. Tantum Verde, enflamasyonu etkin bir şekilde ortadan kaldıran ve boğaz ağrısını anestezi altına alan bir çözümdür. Bu ürünün bileşimi - ilk durulamadan sonra etkili olan anti-enflamatuar, antiseptik ve analjezik bileşenler. Solüsyonun yardımcı maddeleri, ilacın iltihaplı dokular içine kolay ve hızlı bir şekilde nüfuz etmesini sağlayan maddelerdir, bu da onların "içeriden" hareket etmelerini sağlar. Bu nedenle, acı yeterince hızlı gider ve kendini hala direnmekte, ama zaten zararsız anjin arkasında sürükler.

eksiklikler. Durulama, boğaz ağrısını tedavi etmek için "eskimiş" bir yöntem olarak kabul edilir - amigdala üzerinde şık bir şişeden yapılan bir preparasyonu püskürtmek çok daha kolaydır. Fakat durulama sırasında bademciklerin mukustan aktif olarak temizlenmesi ve kan akışının iyileştirilmesi - tüm bunlar süreçte yayınladığınız "zoolojik" seslere bağlı. Yani, Tantum Verde'nin tek dezavantajı gargara ihtiyacımızdır - bu değil.

bulgular. Kesin bir ağrı eşlik eden, anjina için en iyi, etkili ve yararlı bir ilaçtır. 10 puan onurlandırıldı!

yorumlar. "Sadece Tantum Verde'yi kurtarırım. Uzun zamandır boğazımdaki acı için bir ilaç bulamadım - durulama, şeker ve iksir bana yardım etmedi. Kendisini geçene kadar bekleyip birkaç gün boyunca acı çekmeliydik. Neyse ki bir şekilde topikal uygulama için bir çözüm olan Tantum Verde'yi aldım ve işe yaradı!"

Tuz bir çözüm
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaç

avantajları. Her zamanki sofra tuzu ve suyu, çözeltinin hazırlanması için gerekli olan her şeydir ve bu bileşenler her zaman el altındadır (iyi ya da biraz daha fazla - en yakın mağazada). 1 tatlı kaşığı tuz, bir bardak ılık suda seyreltilmiş, boğaz ağrısına hayat veren bir etki bırakacaktır. İlk olarak, tuz çözeltisinin etkisi altında seyreltilir ve bunun içinde ihtiva edilen mikrop anormal mukus (bademcik süsler aynı beyaz veya sarımsı bir plak) tarafından reddedilir. İkinci olarak, tuz, sıvının kendi kendine "çekilmesi" özelliğine sahiptir, bu da şişmeyi ve buna bağlı olarak nefes almayı kolaylaştıracaktır. Ve en önemlisi: tuz, bakteriler tarafından aşırı derecede olumsuz algılanan maddeleri ifade eder. Bu anlaşılabilir bir şeydir: siz de tuz içinde yaşayamazsınız, tuz yiyip çoğaltabilirsiniz. Bu bakteriler yapamaz.

eksiklikler. anjina iyice astar yara mikroskopik burada oluşturulan ve hasarlar varsa, o zaman bir yumruk irade tüm gücünü toplamak gerekecektir boğaz tuzlu durulayın. Doğru, sofra tuzu ile deniz tuzu yerine, yanma hissini azaltmak ve aynı zamanda boğaz boğazını mikroelementlerle beslemek mümkündür.

Çocukların tedavisi için, bu yöntem aynı zamanda çocuğun boğazını durulamadığı için işe yaramaz.

bulgular. Pratik olarak ücretsiz, her zaman yakınlarda bulunan bir çözümdür. Ancak çözümün ve işte ya da işte kullanılamadığının önceden hazırlanmasına duyulan ihtiyaç, etkinliğin coşku düzeyini azaltmaktadır. 10 üzerinden 8 puan.

yorumlar. "Ben vücutta bir baş ağrısı ve baş ağrısı hisseder hissetmez, hemen tuz kullanın, çünkü biliyorum: ilk anı kaçırmamalı ve boğaz ağrısı olacak. Fakat salin ile durulama, boğaz ağrısı için en iyi çözümdür, her zaman başarısız olurlar. ”

Neyi bilmeniz gerekiyor?

Angina, anlamsız bir ilişkiyi tolere etmeyen bir hastalıktır. Herhangi bir nedenden dolayı bir doktora danışmanın yakın zamanda mevcut olmaması durumunda, aşağıdaki önerileri okuyun:

 • Eğer anjina semptomları bir çocukta, yaşlı bir kişide veya bir hastalık veya ameliyattan kurtulan bir kişide görülür. Acil servise başvurduğunuzdan emin olun veya bir ambulans çağırın; bu hasta kategorisi, komplikasyonlara karşı en savunmasızdır.
 • Eğer Anjina semptomlarının şiddeti hızla artar - kendi kendine ilaç verme, bir doktora danışın! Pürülan boğaz ağrısı tedavisi için antibiyotik yardımı ile gereklidir ve bir uzman tedaviyi reçete etmelidir.
 • Anjina tedavisinde zorunludur Menüden keskin, baharatlı, füme ve çok sıcak yemeklerin yanı sıra alkol, gazlı içecekler ve tatlılar hariç tutunuz. Bademcik iltihabı sırasında, onlar zarar ve yanlış beslenme iyileşme yavaşlatacaktır. Tatlılar, sırayla, anjinaya neden olan, bakteriler için mükemmel bir besin ortamı olacaktır.
 • Bademcik iltihabı ile, boğazda terleme, nahoş bir paroksismal öksürüğe neden olur. Bu belirti Validol tableti ateş hiç para olsaydı el altında her zaman vardır - iş arkadaşlarımdan biri, oda arkadaşı veya arkadaşları seyahat, yolda iseniz. Hapın dörtte birini alın ve şeker gibi emdirin - bu öksürüğü 1-2 saat rahatlatır ve mukus boğazını yumuşatır. Ancak bu araç, dahil olmamanız gereken acil durum kategorisinden gelmektedir: İlk fırsatta, eczaneye gidin ve özel şeker veya öksürük şurubu alın.

Boğaz ağrısı için etkili kürler: araçların gözden geçirilmesi

Boğaz veya bademcik iltihabı, iltihabik solunum yolu hastalıklarının en kötü biri olarak kabul edilir. Genellikle, ağrı ve rahatsızlık hasta büyük miktarda getiren belirtiler çok sayıda eşlik eder. Yanan ve ağrısı, ateş, halsizlik, nefes, plak ve şişmiş lenf düğümlerinin darlığı keskin ağrı - tüm bu ölçüde olağan hayat rutin sınırlar ve deneyim fiziksel sadece değil, aynı zamanda psikolojik rahatsızlık değil yapar.

Anjina tedavisinin özellikleri

etkili bir anjin ile hızlıca yönetmek için sadece belirtileri ve akut veya kronik tonsillit belirtileri ortadan kaldırma amaçlı kompleks ilaçlar, ihtiyaç değil, aynı zamanda, zararlı mikroskobik patojenin aktivitesini baskılamak inflamatuar sürecin oluşumuna neden olmak.

Bunu hatırlamak önemlidiranjina tedavisi için paratov sadece bir uzman doktoru atayabilir - bir kulak burun boğaz uzmanı veya bir terapist, çünkü uygunsuz ilaç seçimi, durumun kötüleşmesine yol açabilir.

Anjina tedavisinden önce, patojenin yapısını analiz ederek belirlemek gerekir. Ancak bundan sonra, tespit edilen patojenik mikroorganizmalara etki eden ilaç grubu seçildikten sonra.

Anjina tedavisi, aşağıdaki farmakolojik gruplardan ilaçların kullanımını içerir:

 • antibakteriyel ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanların negatif yan etkilerini azaltmak için probiyotikler;
 • antiviral ajanlar;
 • kandidal boğaz ağrısı durumunda antifungal ilaçlar;
 • iç kullanım için antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar;
 • dış etkiler için anti-inflamatuar ilaçlar;
 • antiseptik spreyler veya pastiller.

Modern farmakoloji ayrıca, birkaç pozitif terapötik etkiyi birleştirebilen ilaçları birleştirmiştir, bu nedenle nadiren herhangi bir belirli farmakolojik gruba atıfta bulunurlar. Uygulamanın yararı ve rasyonalitesi doktorla tartışılmaktadır.

Boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Önce bir antibiyotik, uzman doktor bu maddenin türü gibi bir çok faktöre içine alır, anjin, etkileri ve antibiyotik yan etkileri etkileyen ilaçlar, yaşına, ağırlığına ve diğer faktörler bu grubun bireysel hasta toleransının yol açtı. Ayrıca, tüm bu faktörler, her bir spesifik klinik vakada en etkili dozu seçmeye yardımcı olur.

Anjina tedavisinde antibakteriyel ilaçların uygulanması:

 • penisilinler: Fibell, Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav;
 • sefalosporinler (genellikle kas içine, novokain ile birlikte): Cephalexin, Seftriakson, Sefazolin;
 • makrolidler: Azitromisin, Spiramycin, Azitrox, Sumamed.

Tüm bu ilaçlar, doktor tarafından belirlenen gün sayısı kadar kesin olarak alınır.

Bu ilaçları bir yemekten yarım saat sonra almak, ılık süt ile yıkamak en iyisidir. Bu durumda, organizmanın durumu üzerindeki olumlu etkileri önemli ölçüde artacak ve gastrointestinal sistem üzerinde olumsuz etki riski azalacaktır.

Ayrı ayrı bir antibiyotik ayırmak gereklidir bioparoks, bir sprey şeklinde serbest bırakıldı. Şimdi bu ilaç Rusya'da yasaklandı Bazı doktorlar ve hastalar hala boğaz ağrısı için en etkili ilaç olarak kabul etmelerine rağmen, 2018'den beri ve üretimden çekilmiştir.

Ayrıca, ilaç özel dikkat hak ediyor Lizobakt - Resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir lokal antibiyotik. Yüksek verimliliğinin yanı sıra, anjinin tedavisi için tercih edilen ilaçlar arasında da en yüksek güvenlik derecesine sahiptir. Sadece doğal kökenli bileşenler içerir, antiseptik ve anti-inflamatuar etkiler sağlayarak etkilenen mukozayı hafifçe etkiler.

Boğaz ağrısı tedavisinde probiyotik ilaçlar

Probiyotikler, bunlardan muzdarip organizmanın yararlı mikroflorasını telafi etmek için antibiyotik ilaçları ile birlikte reçete edilir. En ünlü ve popüler olanlar:

Onlar her yaşta asimile etmek için vücut için yüksek verimlilik ve kullanılabilirlik kanıtladılar. Klasik probiyotiklerden Onların temel fark doğrudan bakteri kültürü değil, aynı zamanda insan bağırsağında rahat bir yerleşim ve yararlı bakterilerin faaliyeti için uygun bir ortam yaratmak bileşenleri sadece kombine olmasıdır. böylece önemli ölçüde yapay olarak üretilmiş bakterilerin vücut tarafından reddi riskini azaltır.

Anjinada antiviral ilaçlar

Çoğu zaman, ağız boşluğu ve yutak bir inflamatuar hastalık bakteriyel zararlı mikroorganizmaları kışkırtmak, ancak bazı durumlarda, boğaz ağrısı, bir virüs saldırısı ya da patolojik mikroorganizmaların iki farklı bir komplekse maruz kaynaklanır.

Boğazın doğasını öğrenmek için sadece ilgili analizleri geçtikten sonra mümkündür. Bu nedenle, herhangi bir semptomunun oluşmasında uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Farinkse viral doku hasarı durumunda, aşağıdaki antiviral ajan tiplerinde sıklıkla reçete edilir:

 • Tamiflu;
 • Relenza;
 • Kagocel (sadece BDT ülkelerinde geçerlidir).

Bu ilaçların her biri oldukça etkilidir. Dozajlar hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir. Ancak, insan bağışıklığı için çok tehlikeli olabilirler. Güçlü antiviral ilaçların uzun süreli, kontrolsüz, okur-yazar olmamaları, vücudun kendi savunmasının sonunda çalışmayı durdurması gerçeğini doğurur.. Bu nedenle, bu tür ilaçların ve dozların gidişatını belirleme sorumluluğu, ilgili hekime yerleştirilmelidir.

Anjina için antifungal ajanlar

Sadece anjina oluşumu patojenik mantar Candida patolojik aktivitesinin bir sonucu olduğu belirlendiği durumlarda atandı. Çoğu zaman bu tür anjin, ulaştıkları herşeyi deneyen küçük çocuklardan etkilenir.

Bu durumda doktorlar tarafından önerilen tek ilaç - nistatin. Sadece Candida mantarının aktivitesini değil, aynı zamanda büyümesini ve üremesini engelleyen yüksek bir terapötik etkiye sahiptir.

Anjina için antipiretikler

Çoğunlukla farenksdeki enflamatuar süreçlere 38-39 ° sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Bu durumda, kalbin ve kan damarlarının yükünü azaltmak ve hastanın durumunun genel olarak rahatlamasını sağlamak için çeşitli dozaj formlarında antipiretiklerin kullanılması önerilir:

 • tozlar Teraflu, Teraflu Extra, Coldrex, Rinzasip;
 • tabletler Paracetamol, Nurofen, Koldakt, Rinza;
 • efervesan tabletler Upsarin UPAA, Aspirinum Maksimum;
 • şuruplar Nurofen, Ibufen, Panadol.

Bu durumda, dozaj formu, kendisi için daha uygun olana bağlı olarak, doğrudan hastanın kendisidir.

Tüm bu ilaçların vücut ısısı 38 0'un üzerine çıkana kadar (çocuklar daha düşük olabilir) içilmemesi gerektiğini hatırlamak önemlidir - bu gösterge insan vücudunun hastalığa ve semptomlarına karşı ne kadar mücadele ettiğini belirler.

Anjinada antiseptik ve antienflamatuar ilaçlar

Oral kavite ve farinksin patojenlerden temizlenmesi ve inflamasyonun alevlenmesine ve ağrıya neden olan çeşitli faktörlerin ortadan kaldırılması için çeşitli antiseptik ajanların kullanılması önerilmektedir. Bireysel tercihlere bağlı olarak bağımsız olarak seçilebilirler.

Boğaz için durulama, pastil ve spreyler şeklinde en popüler antiseptikler. Bunlar arasında, özellikle hoş olmayan semptomlarla başa çıkma becerilerini kanıtlayan birkaç ilaç vardır:

Gibi boğaz ve durulama için böyle spreyler atayın:

 1. Tantum Verde;
 2. Geksoral;
 3. Miramistin;
 4. Ingalipt;
 5. Chlorophyllipt;
 6. Septolete;
 7. Stopangin;
 8. Strepsils artı;
 9. Joks.

Güçlü bir anti-enflamatuar, bakterisidal, analjezik etkiye sahiptirler. otlar (Chlorophillipt, Ingalipt) çeşitli esansiyel yağlar içeren formülasyonlar sadece patojen mikroorganizmalar ve irin gelen ağız boşluğunu ve yutak temizlemek, ama bir şifa, yatıştırıcı etkiye sahip ve dolaylı burun ve nazofarenks belirgin kolay nefes eksüdatif süreçleri etkilemez yardımcı olur.

Bu ilaçların bir kısmı, örneğin Jox, başlangıçta şiddetli ağrıya neden olabilir, çünkü bunlar alkol bileşenleri içerir ve iltihaplı bölgeleri tahriş edebilir. Hastanın ağrı hassasiyeti düşükse, iyot içeren preparatların kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Durulama ve spreylerin rahatsız edici veya rahatsız edici olduğu durumlarda emilim için pastiller veya pastiller şeklinde bir antiseptik seçebilirsiniz:

 • Faringosept;
 • Strepsils;
 • Mentol ve okaliptüslü sedyeler (ek bir protivotoniik etkiye sahip olabilir);
 • Strepsils Intensive ve Strepsils Plus (hastanın ağrıya neden olan, ağrısız bir ağrı kesici içeren, tahammül edilemeyen ağrı ile ilgili olduğu durumlarda tercih edilen ilaçlar);
 • Antiangin;
 • Sepptolet Toplamı;
 • Dekatilen.

Bu ilaçların etkisi ağız boşluğu ve farinks üzerindeki temizlik ve dezenfekte edici etkilerde yatmaktadır. Onlar sayesinde, faringeal mukozanın zararlı bölgelerine maruz kalma yoğunluğu azalır, rahatsızlık ve ağrı hissi azalır, ödem kaybolur. Antiseptik bileşenler sayesinde, pürülan boğazda bile farinksin iyileşmesi çok daha hızlıdır.

papatya, adaçayı, okaliptüs, nane: alerji riski yoktur, ayrıca, içme ve kullanışlı infüzyon ve hastalıktan etkilenen organlar üzerindeki iyileştirici, antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkiye sahip şifalı otlar decoctions durulama olarak kullanılabilir. Bunlar tahriş boğaz yatıştırmaya ve etkilenen yüzeylerin hızlı temizlik ve şifa sağlamaktadır.

Kuznetsova Irina, eczacı, tıbbi yorumcu

Toplam 1,764 görüntülenme, 2 görüntülenme bugün

Boğaz ağrısı için çareler

Angina, ciddi semptomlar olup, başlıca semptomları şiddetli boğaz ağrısı ve ateştir. Anjinin nedensel ajanı spesifik bir streptokoktur ve bu nedenle bu hastalık iyi seçilmiş bir tedavi gerektirir.

Boğaz ağrısı olan durumlarda kendi kendine ilaç tedavisi önerilmez - hastalık tehlikelidir ve ciddi komplikasyonlar verebilir. Bu nedenle, belirli ilaçların atanması kalifiye bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Bu yazıda, boğaz ağrısı için en etkili ilaçları listeliyoruz. Bu bilgi referans içindir: kesin tedavi planı doktor tarafından yapılmalıdır.

"Sumamed"

Sumamed geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, ana bileşen azitromisin'dir. İlaç etkinliğini baskılayarak, anjinin nedensel ajan ile etkili bir şekilde savaşır. Sonuç olarak, 2-3 günlük tedavide zaten gözle görülür bir iyileşme meydana gelir. Sumamed ile yapılan tedavinin tamamı 5 gündür. İlaç günde 1 kez veya yemekten bir saat sonra veya yemeklerden 2 saat önce alınır. Kural olarak, "Sumamed" hamilelik ve emzirme için reçete değildir. Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalar için tedavi bir doktorun gözetiminde dikkatle yapılır. İlaç kusma ve mide bulantısı, gastrointestinal rahatsızlıklar gibi yan etkilere neden olabilir. Sumamed Çocuklar düşük dozda verilir.

Fiyat 520 ruble.

Ingalipt

"Ingalipt" anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip bir spreydir. Kullanımda uygundur - sprey şişeden boğaz ağıza kadar püskürtülür. İlaçlama 1-2 saniye sürmeli ve günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. İlacın yaklaşık 5-7 dakika boyunca ağzınızda kalması önemlidir (içmeyin, yemeyin, mümkün olduğunca az yutmaya çalışın). "Ingalipt" üç yaşın altındaki çocuklar için reçete değildir. Ayrıca, ilaç uçucu yağlara aşırı duyarlı olan hastalara reçete değildir.

"Septolete"

"Septotelet" - antimikrobiyal ve analjezik etki ile resorpsiyon için bir pastil. Ana aktif madde setilpiridinyum klorürdür. Bu bileşen antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahiptir, boğaz iltihabını temizlemeye yardımcı olur.

"Sepptolet" 6 yaşın altındaki çocuklar için reçete değildir. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar günde 8 tabletten fazla çözünmemelidir. 12 yaşın altındaki çocuklar için maksimum günlük doz 4 pastildir. Pastillerin emilmesinden sonra bir süre için, yemek ve içmek için tavsiye edilmez - bu, ilacın etkinliğini azaltabilir. "Septotelet" ciddi bir kontraendikasyona sahip değildir. Yine de, emzirme ve hamilelik için reçete değildir.

130 rublelik fiyat.

"Dekatilen"

"Decatalene" resorpsiyonu için lolipoplar, bakterisidal bir ilaçtır. Hastalığın etken maddesi üzerinde hızlı bir hareket sağlar ve aynı zamanda acıyı hafifletir. Hastalığın akut fazında, her 2 saatte bir yavaş yavaş eritilmesi önerilir. Enflamatuar süreç zayıflamaya başladıktan sonra, doz yarıya indirilir (her 4 saatte 1 şeker). İlaç hamilelik ve emzirme için reçete değildir. Çocuk resepsiyonu "Decatilen" kabul edilir.

"Decatilene" in önemli bir avantajı, hipoalerjenitivitesinin yanı sıra tahrişe yol açamamasıdır. Bu ilaç, üst solunum yolu enfeksiyonlarının lokal tedavisinde en güvenli ve en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir.

300 rbl'den fiyat.

"Stopangin"

"Stopangin" bir sprey ve bir çözelti şeklinde mevcuttur. İlaç, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etki sağlayarak topikal olarak uygulanır. Ana aktif bileşen, heksetidindir. Antimikrobiyal ve antiviral etki sağlar ve ayrıca boğaz ağrısını giderir. Uzun süreli kullanımda bile, patojenler ilaca direnç geliştirmez.

Heksetidin ek olarak, "Stopangin" nane, anason, okaliptüs, anason, mentol esansiyel yağlar içerir. Bu bileşenler ilacın anti-enflamatuar, anestetik, antimikrobiyal etkisini arttırır. Bileşenleri toplam kan akışına girmediğinden "Stopangin" in insan vücudu üzerinde sistemik bir etkisi yoktur.

Kullanım "Durangin" ya yemekten sonra ya da ondan çok önce gereklidir. İlacın yutulması gerekli değildir. "Stopangin" uygulamak için durulama (bir çözüm) veya bademciklerin sulanması mümkündür.

Küçük çocuklarda ilacın doğru kullanımı zor olabileceğinden, sekiz yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisi için "Stopangin" tanısı önerilmemektedir. Ayrıca, bu ilaç gebeliğin erken aşamalarında (14 haftaya kadar) reçete değildir.

180 ruble fiyatı.

"Lizobakt"

"Lizobakt" - üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için en iyi ilaçlardan biri. İlaç, sadece bitki kaynaklı bileşenlerden oluşan güvenli bir lokal antibiyotiktir. "Lizobakt" hızlı bir şekilde enfeksiyöz ajanların aktivitesini bastırır, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İlaç resorpsiyon için tablet şeklinde mevcuttur. Yemeklerden sonra alınırlar. Tablet, ağzınızın içinde olabildiğince uzun süre tutularak yavaşça emilmelidir.

"Lizobakt" 3 yaşın üzerindeki çocuklar için reçete, bu hamilelik ve emzirme için kullanılabilir. İlaç neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur ve aynı zamanda çok etkilidir.

350 rbl'den fiyat.

"Furatsilinom"

"Furatsilin" - tabletler biçiminde mevcut uzun süredir bilinen bir ilaçtır. Bu tabletlerden bir durulama çözeltisi hazırlanır. Angina gargara "Furacilin" bir çözüm ile mümkün olduğunca sık olmalıdır. Çözümü yutmayın.

"Furatsilin", yerel bir antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukoza boğazını temizlemeye yardımcı olur, iltihabı hafifletir. İlaç kan dolaşımına girmediğinden, vücut üzerindeki sistemik etkisi yoktur. "Furacilin" kullanımı kontrendikasyonlar arasında - ilacın bileşenlerine sadece bireysel alerjik reaksiyonlar.

"Rotokan"

Rotokan gargara için başka bir yol. Bir çözelti (200 ml ısıtılmış su başına 5 ml tıbbi preparat) preparasyondan hazırlanır. Anjina ile, bu çözüm ağrıyı hafifletmeye ve boğazı yumuşatmaya yardımcı olur. Ilacın bileşimi - calendula, papatya, civanperçemi özleri. Yerel bir antimikrobiyal etki sağlarlar.

Angina tedavisinde bağımsız bir araç olarak, "Rotokan" ın etkisiz olması muhtemel olduğuna dikkat etmek önemlidir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.

"Flemoxin çözün"

"Flemoxin solute" geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Ana aktif madde amoksisindir. Preparat, aktif bileşenin emilimini arttıran bir dizi yardımcı madde içerir. "Flemoxin" almanın etkisi tedaviye başladıktan 2 gün sonra ortaya çıkmaktadır - aksiyon antibiyotiğinde çok kuvvetlidir. Aynı zamanda nispeten güvenlidir. Bu nedenle, hamilelik ve emzirme için de reçete edilir, ancak bu gibi durumlarda doktor ilacın kullanımına karar vermelidir.

İlacın kontrendike olması, bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Dikkatle "Flemoxin" böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar için reçete edilir. Çocuklukta, "Flemoxin" in kullanımına izin verilir (1 yıl sonra). Her durumda dozaj ayrı ayrı belirlenir.

300 rbl'den fiyat.

"Faringosept"

"Pharyngosept" - yerel bir antiseptik ilaç. Rezorpsiyon için emici maddelerde bulunur. Ana aktif madde, ambazondur. İlaç son derece etkilidir, vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir, hızlı bir şekilde üst solunum yollarının enfeksiyonları ile başa çıkmanıza izin verir, neredeyse anında durumu kolaylaştırır. Tedavi "Pharyngocept" dersi 3-4 günden fazla olmalıdır. İlaç, mümkün olduğunca yerel etkiyi sağlamak için yavaş yavaş çözülmelidir. Pastillerin emilmesinden 2-3 saat sonra, içmek veya yemek tavsiye edilmez.

"Pharyngosept" 3 yaşından büyük çocuklarda angina tedavisinde kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı mümkündür. İlaç yan etki vermez ve kontrendikasyonları yoktur (erken çocukluk ve bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü hariç).

Sonuç olarak, anjin tedavisinin sistemik, karmaşık olması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece yerel ve antibiyotik tedavisinin sağlanması önemlidir - daha az önemli olan bağışıklığın desteği, restoratif araçların alınması vb. Yukarıdaki ilaçların her biri diğer ilaçlarla birlikte en etkilidir. Sadece antibiyotikleri veya sadece yerel antiseptikler alırsanız, boğaz ağrısı ile hızlı bir şekilde başa çıkmak mümkün olmaz.

Boğaz ağrısı için etkili bir ilaç nasıl seçilir

Angina, genellikle beklenmedik bir insanı yakalıyor, hızla gelişiyor ve pek hoş olmayan duyumlara neden oluyor. Sadece aşırıya kaçmayın bu hastalık işe yaramaz, çünkü çok ciddi ve birçok komplikasyonla doludur. Anjina ya da akut tonsilliti tedavi etmek için karmaşık terapiye sahip olmak gerekir. İlk belirtilerde ve bu boğazda sıcaklık ve şiddetli ağrıdır, evde doktoru aramanız gerekir. Bu mümkün değilse, o zaman hastalığı hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmak için kanıtlanmış boğaz ağrısı yollarını kullanabilirsiniz.

Kullanım talimatları ile ilaçların seçimi tamamen tavsiye niteliğinde. Her bir çare, ilgilenen hekim tarafından bireysel olarak seçilir.

Anjina tedavisinin özellikleri

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) boğazın başlıca bademciklerini etkileyen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Enflamasyon genellikle doğada bakteriyel, bazen viraldir. Enfeksiyon, havadaki damlacıklar, yani hasta bir kişiden mikropları soluyarak sağlıklı bir kişiye geçer. Öncelikle, azaltılmış bağışıklık, yanı sıra larinks, solunum yolu patolojisi, mukoza yaralanması, kötü alışkanlıklar, stres tedavi edilmemiş ve kronik hastalıklar, azalır.

Diğer patolojilerden ayıran anjina karakteristik belirtileri şunlardır: yüksek ateş, şiddetli şişlik ve boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde beyaz kaplama. İkincisi, salgı bezlerinde veya bezlerin foliküllerinde pürülan bir sürecin gelişimini gösterir. Ve bu çok ciddi, yeterli tedaviye ihtiyacınız var. Onun yokluğunda, hem bulaşan hastalığın hemen ardından hem de bir süre sonra ortaya çıkabilecek komplikasyon riski artar. En tehlikeli olanları glomerülonefrit, romatizma, kalp problemleri, apse.

Angina hızlı ve başarılı bir şekilde tedavi edilir, eğer tüm ilaçlar tek tek seçilirse ve hasta kabullerinin planını sıkı bir şekilde gözlemlerse. Tam anlamıyla 10 gün içinde tam bir iyileşme geliyor. Tonsillit tedavisi genellikle antibiyotikler, lokal antiseptikler, antipiretik ilaçlar, immünomodülatörler, vitaminler, probiyotikler içerir. Ayrıca özel içme rejimi ve yatak istirahatına uyum önemlidir.

Akut tonsillit durumunda kendi kendine ilaç kontrendikedir. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları, yalnızca bir hastalığı tedavi etmenin imkansız olduğu yardımcı terapiler olarak kullanılabilir.

Anjina için antibiyotikler

Angina temelde bakteriyel bir hastalıktır. Bir virüs enfeksiyonu olsa bile, hala bir bakteriyel patolojiye dönüşür. Genellikle mevcut olan bademcikler üzerinde beyaz kaplama ve mukozadaki bakterilerin hızlı büyümesinin bir göstergesidir. Bu durumda, antibiyotik kullanımını içeren antibiyotik tedavisi belirtilir.

Enfeksiyonun derhal durdurulması amacıyla, çoğu patojene (stafilokok, streptokok) karşı aktif olan geniş spektrumlu ilaçlar reçete edilir. Bir grup antibiyotik, tedavi şeması ve süresi, hastanın yaşına, hastalığın ciddiyetine, kontrendikasyonlarına bağlı olarak ayrı ayrı seçilir.

Akut bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotikler amoksisilin (Flemoxin Solutab, Amoxiclav) ve azalide (Sumamed, Azithromycin) grupları sıklıkla reçete edilir.

Yetişkinler ve çocuklar için boğaz ağrısı için iyi bir çare. Çok uygun bir seçenek olan çözünme için tabletlerde üretilir. Suda çözülür, tabletin hızlı bir etkisi vardır ve mide mukozasına zarar vermez. Standart kabul şeması: günde iki kez (sabah ve akşam), tercihen bir yemekten sonra, 7-10 gün. Genel refahın iyileştirilmesi tedavinin ikinci gününde gelir. 3 yaşına kadar ilaç, sonra - dikkatle tavsiye edilmez.

 • amoxiclav

Amoksisilin ve klavulanik asit içeren antibakteriyel kombine preparat. Bu ürünün popülaritesi güçlü bir antibakteriyel etkiye ve ayrıca çeşitli salım formlarına - tabletler, süspansiyonlar, pastillerin çözülmesi, intravenöz enjeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. 6 yaşından sonra ve yetişkinlerde anjinle birlikte 1 tablet için günde üç kez reçete edilir. Süspansiyon yaşamın ilk günlerinden itibaren tavsiye edilir, doz bebeğin ağırlığına göre hesaplanır. Tedavi süresi - en az 5 gün. Kontrendikasyon, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür.

Geniş bir etki spektrumuna sahip yeni nesil bir antibiyotik, boğaz ağrısı için en iyi çözümdür. Üç gün boyunca yemekten sadece bir gün önce veya sonra alınır. Çocuğun dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır, yani kg başına 10 mg. Sadelikten dolayı ve kısa tedavi süresi genellikle angina ile reçete edilir. Yan etkiler nadirdir, ancak bazen mide bulantısı, kusma, ishal, deri döküntüleri olabilir. Kontrendikasyonlar tarihteki alerjiler ve karaciğer ve böbreklerde ciddi disfonksiyonlardır. Hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez.

Pürülan boğaz ağrısına karşı güçlü bir bakterisit. Tabletler, kapsüller, şurup, toz halinde üretilir. Genellikle 1 yaşın altındaki çocuklar için kapsamlı bir tedavi programına atandı. Alım planı Sumamed'e benzer. İlacın ilk alınmasından önce, patojenin bu maddeye duyarlılığı için bir test yapılması önerilir.

Midenin mukoza zarını korumak için antibiyotiklerle kombinasyon halinde dysbacteriosis'den bağırsak mikroflorasını restore eden ilaçlar reçete edilir. Kapsüller, Bifiform, Florin'de yoğurt olabilir. Antibiyotik tedavisi sırasında ve sonrasında büyük kurslarda sarhoş olurlar.

Antiseptik ajanlar

Boğazın başarılı şekilde iyileşmesi lokal semptomatik tedavi olmadan yapılamaz. Bunlar, rutubetler, spreyler, emilim için pastiller şeklinde kullanılan boğaz ağrısının tedavisi için antiseptik maddelerdir. Eczanede çok farklı isimler sunabilir, ancak en etkili ve etkili ilaçlar vardır.

Enfeksiyöz ve antienflamatuar ajan, mukozayı temizler ve iyileştirir, pürülan kaplamayı temizler, iltihabı giderir. Hem durulama çözeltisi formunda hem de boğazın sulanması için sprey olarak kullanılabilir. Yemekten sonra günde 3-4 kez uygulanır. Yetişkinler ve 8 yaşından büyük çocuklar için daha uygundur. İlaç iyot içerdiğinden, tiroid bezi ve alerjiler ile ilgili sorunlarda kontrendikedir. Çocuk iyotluğa neden olabilir, bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılır.

 • Anti-angin

İsim, bademcik iltihabının tedavisinde kullanım için bir endikasyondan bahseder. Güçlü bir bakteriyostatik etkinin, bileşimin bir parçası olan klorheksidin vardır. Resorpsiyon için tabletler 5-7 gün içerisinde kursa uygulanır, sıklık hedefin ağrısına bağlıdır, ancak bir yetişkin için günde 6 tabletten fazla değildir. 6-12 yaş arası çocuklar günde 3 tablete yetecek kadar. 6 yaşına kadar bebeği izlemeli, böylece hapı yutmamalıdır. Sprey Anti-Angin iyi şişirir ve şişlikleri giderir. Günde üç kez bademcikler üzerine püskürtülerek kullanılır. 6 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm riski nedeniyle aerosol tedavisi için kontrendikedir.

Ressorasyon için tabletler şeklinde lizozim organik bileşenine dayalı bir doğal preparat. İltihapları hızlı bir şekilde çıkarır ve bezleri pürülan tıkaçlardan temizlemeye yardımcı olur. Günde birkaç kez tamamen çözünene kadar ağızda yavaşça çözülür. Bunu yemekten sonra ve sıvı içmemek için biraz zaman yapın. Malzemelere alerjisi olmayan küçük çocuklar kullanabilirler. Lizobakt'ın belirli bir kontrendikasyonları yoktur, bu nedenle hamile ve emziren kadınlara izin verilir.

Bitki bileşenlerine göre boğaz ağrısı için etkili ilaç. Calendula, papatya, civanperçemi özlerinden oluşan duru bir çözümdür. Bir kaşık ilacı bir bardak ılık suda seyreltilir. Bu sıvı günde 3-6 kez gargara yapabilir. Çocuk için boğaz ağrısı için bu ilacın kullanımı, çocuk yutmadan yordamı uygulayabilirse mümkündür. Bileşenlere aşırı duyarlılık dışında kontrendikasyonlar ve yan etkiler yoktur.

Anjina tedavisi için ek ilaçlar

Genellikle anjina yüksek ateşi, 40 dereceye kadar ve boğaz dokularının şiddetli hiperemi eşlik eder. Bu hoş olmayan semptomlarla antipiretik ilaçlar (Ibuprofen, Parasetamol, Panadol) ve antihistaminler (Loratadin, Fenkarol, L-Cet) preparasyonları tedavi edilebilir. Sadece gerekli olduğunda, günde en fazla 2-3 kez kabul edilirler.

Azaltılmış bağışıklığın arka planına karşı, bademcik iltihabı ve aynı zamanda uzamış seyri mümkündür. Bunun olmasını önlemek için vücudun savunmasını güçlendirmeniz gerekiyor. Immunomodülatörler kurtarma için gelecek - Immunal, Neovir, Ribomunil. Onlar yavaş yavaş vücudu geri yükler ve hastalıkla baş etmesine yardımcı olurlar.

İyileşme sürecini hızlandırmak ve kuvvetleri iyileştirmek vitaminlere yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, yeterince taze meyve ve sebze yemelisiniz, meyve suları içmelisiniz. Hastalık döneminde, Supradin, Duovit, Vitrum, Centrum gibi vitamin komplekslerinin alımı ile doldurulan yararlı mikro elementlerin seviyesi keskin bir şekilde azalır.

Angina kapsamlı ve zamanında tedavi gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Kendi kendine ilaç vermeyin, sağlık uzmanınıza güvenin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjitli yetişkinler için antibiyotikler: en iyi ilaçların listesi

Larenjit, laringeal mukozanın bir lezyonu ile karakterize bir KBB hastalığıdır. Larenjit gelişimini çeşitli nedenlerle kışkırtır. Yetişkinlerde, bu hastalık kendi başına meydana gelmez, ancak solunum yolu enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Farenjitleri hidrojen peroksit ile tedavi ediyoruz.

Birçoğumuz farenjitin ciddi ve tehlikeli bir hastalık olduğunu düşünmüyoruz. Ama siz ya da sevdikleriniz bir gün ortaya çıktıysa, hidrojen peroksit sayesinde iyileşmeye çalışabilirsiniz.