Loading

Larenks belirtileri ve larinksin tedavisi için etkili ilaçlar

Larenjit, bir kural olarak, viral hastalıkların çeşitli soğuk algınlığının bir arka planında ortaya çıkan larinksin iltihaplanmasıdır. Tüm larinks ve bunun kısımları etkilenebilir. Çoğu zaman larenjit küçük çocuklarda görülür. Larinks doğrudan ses tellerine bağlı olduğundan, konuşma işlevi bozulur. Larenjit zorunlu tedavi gerektirir, çünkü yokluğunda hastalık kronik bronşit tarafından komplike olabilir.

Larenjit: Nedenleri ve Belirtileri

Larenjit gelişiminin özellikleri

Larenjit çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ya bağımsız bir hastalık ya da daha önce ortaya çıkan viral veya enfeksiyöz bir hastalığın bir komplikasyonu olabilir.

Larenjit, tedavi ve ilaçların nedenleri otolaryngolog tarafından belirlenir.

Larenjitin en yaygın nedenleri aşağıdaki hastalıkları ve koşulları içerir:

 • Grip ve diğer viral enfeksiyonlar. Larenjit sıklıkla bir komplikasyon olarak viral bir enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip semptomları, gırtlak iltihabına ve sesin tamamen kaybolmasına doğru akar.
 • Çeşitli uyaranların larinks mukozası ile temas. Larinksin iltihaplanması toz, buhar, gaz, kimyasal ve duman parçacıklarına, polenlere neden olabilir. Çoğunlukla, larenjit, tehlikeli üretimde çalışan insanlarda güçlü bir gaz içeriği olan hava ve toz içerir.
 • Alerjik reaksiyon. Allerjik larenjit mevsimsel olarak meydana gelen uzun süreli alerjilerin bir arka planına karşı, örneğin polen alerjileri olduğunda ortaya çıkabilir. Alerji yavaş yavaş havlayan bir öksürük ile başlar.
 • Sıcaklığa maruz kalma. Larenjit, çok sıcak veya soğuk yiyecek ve sıvıları yerken ortaya çıkar. Yanıklar ve hipotermi larinks ve vokal kordlarda inflamatuar süreçlere yol açar.
 • Kötü alışkanlıklar. Sigara ve alkol kötüye kullanımı kronik larenjitlere yol açabilir.
 • Bağların aşırı yorulması. Şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler ses tellerinin sürekli gerginliğinden dolayı larenksin inflamasyonuna daha yatkındırlar.

Faydalı video - Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi.

Larenjit belirtileri, farenjit veya viral hastalıklar ile kolayca karışır. Enflamatuar faktör larinkse girer girmez, şişmeye, kızarmaya, ağrmaya başlar.

İlk önce boğazda normal bir konuşma ve yutma vermeyen bir ağrı vardır. Sonra havlayan öksürük ortaya çıkar ve ses kaybolur. Ses kısıklaşır, kısır. Kuru öksürük yavaş yavaş ıslanır. Vücut ısısı yükselebilir, halsizlik, baş ağrısı olabilir.

Yetişkinler için ilaçlar

Yetişkinlerde larenjitin etkili tedavisi: tabletler, spreyler ve şekerler

Larenjit tedavisi genellikle ayaktan tedavi edilir ve bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir. Larinksin iltihaplanması, difteri gibi ciddi bir bulaşıcı hastalıktan kaynaklanıyorsa, bir hastaneye yerleştirilir.

Tedavi kapsamlı olmalıdır. Dinlenme, ses dinlenmesi, kötü alışkanlıkların reddi ve bir doktor tarafından önerilen halk ilaçları ile tıbbi tedavinin bir kombinasyonunu içerir.

Larenjit ilaçlarıyla en sık reçete edilenler arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Ağrı ve iltihapları yerel olarak rahatlatan spreyler ve pastiller. Bu ilaçlar arasında Kamerun, Lugol, Tantum Verde, Ingalipt, pastil Strepsils, Faringosept, Dr. Mom, Laripront bulunur. Bu ilaçlar çoğunlukla sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, boğazda ağrıyı hafifletmez, aynı zamanda iltihaplanmayı da durdurur. Doz verilmeli. Dozu aşmak, sindirim sisteminin işleyişinin bozulmasına ve preparatların etkinliğinde bir azalmaya yol açar.
 • Ekstansifler ve mukolitik ilaçlar. Onlar mukus zorluğu ile reçete edilir. Çok fazla mukus öksürüğü daha acı verir. Mukolitik ilaçlar balgamı sulandırır ve atılımını kolaylaştırır. Bu tür müstahzarlara Mukaltin, Bromgeksin, ATSTS, Ambroben vb. Taşımak mümkündür. Dozaj ayrıca bir doktor tarafından reçete edilir. Bu ilaçların bir kısmı, balgam durgunluğuna neden olmamak için antitusif ilaçlar ile birlikte alınamaz.
 • Antihistaminikler. Cirinirizin, Loratadin, Suprastin ve Diazolin gibi alerjilere yönelik ilaçlar, larinks ve alerjik larenjitin eksprese edilmiş ödemi için reçete edilir.
 • Spreyler ve antibiyotikli aerosoller. Sadece larenjitin bakteriyel yapısı için reçete edilirler. Bu gruptaki en popüler ilaç Bioparox spreyidir.
 • Öksürük gidericiler. Sinekod, Kodelak gibi preparatlar ağrılı kuru öksürük için reçete edilir. Öksürük refleksini bastırırlar.

Uygun tedavi ile larenjit semptomları bir veya iki hafta içinde kaybolur. Larenjit kronik bir forma geçerse, tamamen iyileşmez, periyodik olarak relapslar meydana gelir.

Çocuklar ve halk ilaçları için hazırlıklar

Çocuklarda larenjitin güvenli tedavisi

Çocuklarda larenjit, yetişkinlere göre daha yaygındır. Çocuklar yılda birkaç kez larenjit hastalığına yakalanabilir. En tehlikeli, "sahte krup" olarak adlandırılan bir tür larenjittir, çünkü solunumda bir duraklamaya yol açabilir.

Çocuklarda larenjit tedavisi bir çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğazının gözetimi altındadır. Olguların% 99'unda çocuklarda larenjit tam olarak enfeksiyondan kaynaklanır. Bu nedenle tedavi, eliminasyonu ile başlar.

 • Ateş düşürücü ilaçlar. Çeşitli viral ve enfeksiyöz hastalıklara yüksek ateş eşlik edebilir. Eğer doktorlar 37.8 derecenin üzerine çıkarsa, çocuklara panikol bebek, Parasetamol, Ibuprofen, bebek mumları Cefekon gibi antipiretik ilaçlar önermektedir. Sadece gerektiğinde verilir.
 • Vazodilasyon damlaları. Larenjit de rinit eşlik edebilir. Bebeğin nefes darlığı var, öksürük. Durumunu hafifletmek için, bebek Tizin, Nazol bebek, Nazivin bebek, Vibrocil spreyler ve damla kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanırken, çocuğun yaşını dikkate almanız gerekir.
 • Mukolitik ilaçlar. Yetişkinler gibi, çocuklar balgam seyreltici ve salgılayan ilaçlar almalıdır. Bunlar, çocuklar Bromgexin, Mukaltin, ATSTS içerir.
 • Antihistaminikler. Çocuğun güçlü bir şişmesi ile Supratin, çocuk Diazolin, damlalarda Zodak, Zirtek verir. Şişmeyi gidermeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar.
 • Halk ilaçları arasında en güvenli olanları seçmek daha iyidir: bal ile sıcak süt, papatya durulama, morsels ve bitkisel çaylar (alerjilerin yokluğunda).
 • Boğaz ve spreyleri durulayın. Boğazınızı Lugol çözeltisi, papatya, sodalı sade su, elma ısırığı ve pancar suyu ile durulayın. Ayrıca yerel eylem için Tantum Verde, Hexoral gibi spreyler vardır. Çocukların boğazını miramistin ile sulamak tavsiye edilir. Acıyı rahatlatmaz, ancak tüm patojenik mikroorganizmaları aktif olarak yok eder ve iltihabı hafifletir.
 • Antibiyotikler. Antibakteriyel ilaçlar (Ecomed, Sumamed, Izithromycin, vb.) Sadece doktor tarafından şüpheli bakteriyel enfeksiyon durumunda reçete edilir. Doz, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak belirlenir.

Hamilelik sırasında Larenjit

Gebelikte larenjit tedavisinin özellikleri

Çocuk doğurma sırasında, bağışıklık sistemini zayıflatan birçok hormonal değişiklik meydana gelir, bu nedenle viral hastalıklar gebeliğe sıkça eşlik eden bir hastalıktır.

Larenjit ile hamile kadın kuru öksürük, boğaz ağrısı, hırıltı sesi, ateş başlar. Hamilelik sırasında, herhangi bir ilaç tehlikeli olabilir, bu nedenle bir kadının tedavisi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Tüm ilaçlar ve halk ilaçları ancak anne ve çocuğa olan risk ve fayda değerlendirildikten sonra reçete edilir.

Hamilelik sırasında kendi kendine ilaç yapmak çok tehlikelidir.

Temel başarı kuralları:

 • Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır. İlaçlar almanın yanı sıra, bir kadın uyku rejimine, yeterli dinlenmeye, doğru yemeye, temiz havaya çıkmalı veya odayı havalandırmalı, ki bu da vücudu vitaminlerle güçlendirmelidir.
 • Hamilelik sırasında, sıklıkla soğuk hava ile solunması önerilir (bir nebulizer kullanarak). Sadece tuz çözeltisi kullanıldığında, inhalasyonlar tamamen güvenlidir. Salin solüsyonundaki preparatlar bir doktor tavsiyesi üzerine eklenir.
 • Boğaz için spreyler. Tüm spreyler çocuk için güvenli değildir, bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan bunları uygulamak istenmez. Hamilelik sırasında izin verilen ilaçlar arasında Ingalipt, Oracept vardır.
 • Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar. Bu ilaçlar fetüse etki eder, bu nedenle yarar riskini aşarsa, acil durumlarda reçete edilir. Hamilelik sırasında reçete edilen antiviral ilaçlar arasında Anaferon, Ergoferon bulunur. Antibiyotikler, hamilelik dönemi ve hastalığın nedensel ajanı dikkate alınarak reçete edilir. Çoğu zaman Sumamed gibi koruyucu antibiyotikler reçete edilir.
 • Halk ilaçları arasında, papatya ve soda ile gargara güvenlidir. Alerjik reaksiyona neden olabileceği ve şişmeyi hızlandırabileceği için bitkisel ve meyve sularının yanı sıra bitkisel soğumaya da konsantre olmayın.

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Bir ev nebülizör ile teneffüs edilmesi, larenjit ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisi için ucuz, etkili ve güvenli bir yöntemdir. Cihaz, ilacı, bronş içine derinden nüfuz eden ve balgamdan ayıran bir aerosole dönüştürür. Bu, geleneksel spreyler ve emilim tabletlerinden daha etkili bir yöntemdir. Larinks, boğaz veya bademciklerden daha az bulunur, bu nedenle tüm ilaçlar yeterli miktarlarda ulaşamaz.

Soluma için sadece salin veya mineral su kullanabilirsiniz. Böyle bir tedavi, küçük bebeklere ve hamile kadınlara bile uygun olacaktır. Daha etkili ilaç ilavesi ile tedavi olacaktır. Dozaj ve ilacın kendisi ilgili hekim tarafından belirlenir.

Genellikle larenjit ile inhalasyon için Mukolvan, Ambroksol kullanın. Bu inhalasyon preparatları balgamı etkili bir şekilde seyreltip salgılar. İnhalasyonlar için, Miramistin de kullanılabilir. Bu ilaç, antibiyotiklerin güçsüz olduğu mikroorganizmalarla bile başa çıkabilir. Etkili şekilde dezenfekte eder, enflamasyonu giderir ve salin solüsyonu ile birlikte laringeal mukozayı yumuşatır. Bazı ilaçlar inhalasyon için tasarlanmış özel nebulalar şeklinde üretilmektedir. Herhangi bir ilacın aşılmaması gereken kendi dozajı olduğu unutulmamalıdır.

Doz, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Larenjit ilaçlarını saf formda kullanmayın. Nebulizatörde kullanım için, eczaneden satın alınması gereken tuzlu su ile yetiştirilirler. İlaçları sıradan ve özellikle musluk suyunda çözünüz. Tuzlu yemek pişirmek de artık steril olmadığı için tavsiye edilmez.

Farklı ilaçlar ile birkaç inhalasyon aynı anda reçete varsa, beklentileri her zaman ilk verilecek olanlardır. Öyleyse yarım saat içinde mola vermeniz, yemek yememeniz, içmemeniz, dikkatli bir şekilde öksürmeniz gerekir. Bundan sonra hormonal veya antiseptik ilaçlar kullanılır. Nebülizerin her uygulamasından sonra, maskeyi alkol ile tedavi etmek gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuk larenjitini tedavi etmek için hangi ilaçlar

Çocuğun henüz güçlü bir bağışıklık sistemi yok, biçimlendirici aşamada. Genç bir organizma, özellikle de larenjit olmak üzere birçok infeksiyonu "test eder". Solunum sistemi, hastalığa neden olan virüsler veya bakteriler tarafından karşılanan bir "geçit" dir. Larenjit tedavisi ve patolojiyi nasıl önler? Doktorun çocuklara atandığı ilaçlar hakkında detaylar.

Genel öneriler

Gırtlak iltihabı olan çocukların dinlenmeye ihtiyacı vardır, oyun ve aktiviteyi hareket ettirmekten kaçınır. Bebek yatağının dinlenmesini sağlayın.

Çocuğun bir fısıltı içinde bile daha az konuşmasını isteyin. Larenjit sırasında vajinal bağlar, gelecekte sesin tınısını etkileyebilecek bir kusur geliştirme riski taşır.

İyileştirme için gerekli ek önlemler:

 • odada nemlendirilmiş hava;
 • sık içme;
 • dengeli beslenme

Larenjit sadece bir doktor muayenesinden sonra tedavi edilir. Çocuğun yaşı ve durumu dikkate alınarak hazırlıklar reçete edilir.

Larenjit tedavisi için kullanılan ilaçlar

Çocuklarda larinjitin birkaç ilaç grubu ile tedavi edilmesi: anti-alerji ilaçları, öksürük, gargara ve antipiretik için.

Alerjiye karşı ilaçlar

Larenjit ile mukoza zarları ve larinks dokuları şişer, büyüklüğü artar ve çocuklar için nefes almayı zorlaştırır.

 1. Şişliği çıkarın, çocuğu antihistaminikler ile sakinleştirin.
 2. Daha büyük çocuklara bir Suprastin, Claritina, Zodak ve diğerleri tablet verilir.
 3. Bebekler için sıvı ilaçları Finistil, Zirtek kullanın.

Suprastin'i nemlendirdikten sonra, içerideki havayı nemlendirin, çünkü ilacın yan etkisi vardır - mukoza zarını kurutur.

Öksürüğe karşı ilaçlar

Larenjit ile, bir "havlayan" öksürüğü yatıştırır ve nöbet sıklığını azaltır bir ilaç gereklidir.

 1. Kodein, paxeladin, tusuprex öksürüğü durduran maddelerdir.
 2. Budesonid ile inhalasyon, tuz ile (bir bardak su için 0.5 tsp) yardımcı olur.
 3. Boğazda uyuşukluktan kaçınmak için, larenjitli 100 mg libexin çiğnemeden günde 3 kez alınır.

Sinekod

İlaç kuru öksürük ile uygulanır.

 1. Sinecode şurubu veya hapları yemeklerden önce alır.
 2. İlaç bronşları genişletir, kalın bir sır gösterir, solunum fonksiyonunu iyileştirir, öksürüğü bastırır.
 3. 2 ay çocuklara atayın. Sinecode'u Pulmicort ve Berodual ilaçlarıyla paylaşırken dikkatli olun. Aksi halde, bir çocuğun balgam çıkarma ile başa çıkması zordur, çünkü Shinkod öksürük refleksini bastırır, iyi tolere edilir ve güvenlidir.

Öksürük ilacı bir doktor tarafından reçete edilir! İlacın alınmasıyla ilgili bağımsız bir karar komplikasyonları tehdit etmektedir. Odadaki kabarık içecek ve nemli hava, balgamın kaçmasını kolaylaştırır.

Erespal

Larenjit tedavisi için, Erespal 2 yaşında reçete edilir. Ağır bir kronik süreci ortadan kaldıran bir anti-inflamatuar, bronkodilatör, dekonjestandır.

 1. Erespal'i kuru ve nemli bir öksürük ile uygulayın.
 2. 2 dozaj formunda üretilmiştir: şurup, tabletler.
 3. Erespal antispazmodik olarak çalışır, öksürüğün rahatlığını giderir.
 4. Talimatlara göre, 14 yaşına kadar şurup, kaşık ölçme ve günde birkaç kez içmeyi öneriyoruz.
 5. Yetişkinler için, Erespal tabletleri reçete, 1 parça için günde üç kez.
 6. Erespal'da, anestezi yapan bir madde var.
 7. Bileşenlere alerjisi olan kontrendikasyonlar vardır, Sinecode ile değiştirin.

Larenjit tedavisi için, Gerbion, Libexin, Ambrogexal, Bromhexine şuruplarına izin verilir.

söktürücüler

Çocukta öksürük kuru kalmaz, balgam üretimini kolaylaştıracak araçlar etkilidir. Doktorlar şurup yazıyor:

Farklı davranırlar, bazıları mukolitik gruptadır (Lazolvan), diğerleri balgam çıkarma (Bromhexin) için gereklidir.

Ascoril

Larinjit, Ascoril kullanırken geri çekilmesi daha kolay olan viskoz balgam oluştuğunda, guaifenesin aktif maddesi sayesinde.

 1. Şurup 3 kez günde bir kez, doktorun kararına göre doz ve sıklığı artar.
 2. Çocuğun yaşı göz önüne alındığında, Ascoril atayın.
 3. Bir alerji mümkündür, daha sonra değiştirin.
 4. Askaril'i yemek yemeden içebilirsiniz.
 5. Askaril'in 3 günlük kendi kendine yönetiminden sonra gözle görülür bir iyileşme yoksa, bir doktora görünün.
 6. Kuru öksürüğü olan çocuklar için Askaril reçete edilmez!

Sıcaklık araçları

Ebeveynler çocuğun vücudunun sıcaklığını kontrol eder. Eğer 37,5º'den fazla değilse, bu çocuklar için normaldir. Bu değeri aşmak, mukoza zarlarının şişmesini arttırmakla tehdit eder.

Tedavi için antipiretik ilaçlar kullanılır:

Çocuklarda larenjit semptomlarını hafifletmek için bir sprey.

İlacı boğaza püskürtmek ağrıyı azaltır, iltihabı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Mentol içermeyen spreylerin seçilmesi önemlidir.

Miramistin

Harici kullanım için antiseptik çözüm. Patojen mikroorganizmalara ve maya mantarlarına karşı aktiftir.

 1. Miramistin çözeltisi, akut ve kronik larenjitli bir boğazla tedavi edilir. Antiseptik özellik hızla kendini gösterir: kızarıklık azalır, doku şişmesi.
 2. Bebek kendi boğazını yıkayabilirse, Miramistin çözümü günde en az 5 kez yapar.
 3. Küçük çocuklarda, boğaz boğazını sulamak için Miramistin kullanılır.
 4. İlaç tehlikeli değil, alerji yok, tahriş yok.
 5. Antiseptik solüsyon mukoza bakterisini durulamakta, ölü hücrelerin alanlarını larinksin dokuları üzerinde dezenfekte etmektedir.

Ingalipt

 1. Çözelti boğazın dokularındaki iltihabı giderir, şişliği ve ağrıyı azaltır.
 2. Kullanışlıdır, bir nebulizatör ile bir şişe üretin.
 3. Günde birkaç kez, boğazı suyla yıkadıktan sonra, ağza püskürtün. Belki de kompozisyonun bir parçası olan etanol yüzünden yanıyor.

antibiyotikler

Çocuklarda larenjit tedavisi için antibiyotikler nadiren reçete edilir. Sadece larenjitin bakteriyel yapısı belirlenirse veya iyileşme uzarsa. Doktor Amoksiklav, Klaritromisin, Augurmentin vb. Reçete eder. Burun akıntısı ile burun için Protargol, Nazivin, atar. Rezorpsiyon için tabletler Faryngosept, Biseptol.

Lasolvan

 • Lazolvan şurubu, inhalasyonlar için ağızdan alınır - bir çözüm, daha sonra balgam daha iyi temizlenir;
 • ama larenjitli "solumak" Lazolvanom sadece şişliklerin larinksden çıkarılmasından sonra olabilir. Aksi halde, sır çekilmediği ve aşağı inmediği için, bronşit veya zatürre yol açan bir komplikasyon riski vardır;
 • Lazolvan şurubu, başvuran hekim tarafından reçete ve sıklığı belirten reçete edilir. İyileşme bir hafta içinde gerçekleşir;
 • ilacın çeşitli formlarını serbest bırakın: ampullerde tabletler, süspansiyon ve çözelti;
 • Akut aşamasında larenjit çocuk Lazolvan için kullanmayın. Ajan öksürüğü destekler, ödemi şiddetlendirir ve larinkste travmatize olur;
 • inhalasyon için, eşit dozlarda Lazolvan çözeltisi, tuzlu çözelti ile karıştırılır;
 • ilacı antibiyotiklerle birlikte kullanmak için izin verilir;
 • Girişte bağırsak hayal kırıklığı ve alerji olasılığı vardır.

Flomax

Doktor inhalasyon için larenjit ile Berodual atar:

 • ilaç çocuklarda larinks üzerinde inflamatuar süreci ortadan kaldırır ve boğulma saldırısının gelişmesini engeller;
 • Uygulamanın etkisi en az 6 saat sürer;
 • aktif madde balgam söktürmeyi arttırır ve nefes almayı kolaylaştırır;
 • Kronik larenjit için berodual endikedir. Doktor, bir nebülizatörde kullanılmak üzere salin ile karıştırılan ilacın bir dozunu reçete eder.

Yan etkiler varsa, onlara doktorunuz hakkında bilgi verin.

Pulmicort

Çocuklarda ödem kaldırmak için Pulmicort ilacı ile inhalasyonlar kullanılır. Hızlı bir şekilde hareket eder, ilk seanstan sonra larenjit ile durumu rahatlatır, iltihap belirtilerini yumuşatır.

Pulmicort, bir nebulizatörde inhalasyon için kendini kanıtlamıştır. 1 ml ve 2 ml salinin Pulmicort süspansiyonu karıştırılır. Böyle bir bileşim 2 yaşından çocukların tedavisi için uygundur. Yaş daha az ise, 0.5 ml Pulmicort seyreltin.

Solunumla bile, ilacın özü mukus boğazından emilir. Pulmicort hormonunun süspansiyonunu unutmayınız, kullanmadan önce bir doktora danışınız.

Pulmicort kullanımı dikkatli olmalı, iltihapla iyi bir şekilde baş eder ve vücudun larinksin stenozu ile reaksiyonunu bloke eder.

Pulmicort'un sadece 6 aylıktan itibaren tedavi için kullanılabildiğini lütfen unutmayın.

bioparoks

Mukoza zarlarına püskürtülen aerosol. Antibiyotik, çocuklarda iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Bioparox Streptococcus, Staphylococcus ve Candida funguslarına karşı aktiftir.

 1. Prosedür inflamasyon tedavisi için larenjit kullanımını içerir.
 2. Bioparox enjeksiyonu her 6 saat için 1 kez yapılır.
 3. Tedavi Çocuklarda Bioparox en fazla 10 gün geçirir.
 4. Mukoza derin bir nefes verin.
 5. Doktor, yaşı 3 yaşından küçük olan çocuklara Bioparox reçete etmez.
 6. Ilacın kullanımı bağımlılık olabilir, bu yüzden Bioparox kullanımı sırasında sıkı talimatları takip etmek gereklidir.
 7. İyileşme başlangıcında bile, onu kullanmayı bırakamazsınız, ancak kursu sonuna kadar getirebilirsiniz.

deksametazon

Bir nebülizatörde inhalasyon için Deksametazon çözeltisi kullanılır:

 1. Hormonal ilaçlar mukoza ödemini larenjitle hızlıca gidermeye yardımcı olur.
 2. İşlem için, bir Deksametason (% 0.4) 0.5 ml çözeltisi kullanılır ve 3 ml tuzlu su çözeltisi ile karıştırılır.
 3. Deksametazon ile 1 haftaya kadar tedavi süresi, günde 4 seansa kadar.

Deksametazon, acil yardım ve ödemin sahte krup ile kaplanması için kullanılır. Doktorun dozajını hesaplar. Ilaç randevu için gereklilik - protein ve potasyum açısından zengin gıda, tuz alımında bir azalma.

Prednizyaklaşıkyalnız

Kortizon ve hidrokortizonun sentetik analoğu Prednizolon, iltihabı, alerjiyi ve dokuların şişmesini hafifletmek için kullanılır. İlaç Prednisolon hızlı bir şekilde bebeğin daha iyi hissetmesine yardımcı olur, normal nefes alma ritmini sürdürür.

Enjeksiyonlar, toksinlerin şok ve zehirlenmesini önlemek için kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. Dozaj hastanın durumuna bağlıdır.

Nebulizatörde Prednizolon kullanımı için oranlar: 2 ml salin başına 0.5 ml.

eufillin

Çocuklarda Euphyllin kullanımı, ses tellerinden spazmı hafifletmeye yardımcı olur. Ciddi astım ataklarında, inhalasyonlar Euphyllin ve salin ile gerçekleştirilir. Alkali maden suyunun buharlaşmasını etkili bir şekilde soluyun. Euphyllin 3 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

İlaç anti-ödemli etkisi vardır, epilepsi ve düşük tansiyon için kullanılamaz.

Kandaki ilacın seviyesini düzenli olarak izlemek, artması astım atağını tetikler ve aşırı dozda konvülsiyon ve taşikardi oluşur.

Bir bebekte larenjitle ilk karşılaşan ebeveynler kafaları karışabilir, ki bu yapılamaz. Özellikle boğucu bir öksürük varsa acil yardım gereklidir. Öz denetimini koru. Çocuk sakinleşir, temiz havaya erişimi artırır ve odayı nemlendirir. Doktora başvurmayı geciktirmeyin!

Larenjit için optimal tedavi: genel bakış

Larenjit karşı bir ilaç, hastalıktan tamamen kurtulmak için olası değildir, çünkü çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Karmaşık kombine araçlar bile tedavinin tamamında larenjit gelişiminin bütün yönlerini kapsamamaktadır, fizyoterapi, ses hijyeni, beslenme ve çevre önemli bir rol oynamaktadır.

Larenjit'ten ilaç grupları

Antiseptikler, antiviral ve antibakteriyel ajanlar

spreyler, durular, pastiller - larenjit genellikle bakteriyel enfeksiyon (kızamık, kızıl, boğaz ağrısı) ve viral (solunum ve grip virüsleri) neden olduğundan, etiyotropik tedavi tablet ve yerel formlarda antibiyotik, antiseptik ve anti-viral ajanlardır. Tabletler antibiyotikler penisilin kullanılan (amoksisilin Monoform ve klavülanat, iyi disperse Flemoksin soljutab ile birlikte) ve makrolidler (azitromisin) serisi. Yetişkinler ve çocukların gırtlak iltihabı tedavisi için antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilir! Aksi takdirde, yanlış ilaç, şema veya doz nedeniyle, süreç kronik bir hale dönüşebilir, çünkü bakteriler kolayca ilaca karşı direnç kazanır.

Etkili ve yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınların tedavisi için güvenli antiseptik, itibaren, povidon iyot (Joks sprey ve çözelti), heksetidin (Geksoral sprey ve çözelti), Benzidaminin (Tantum Verde sprey ve çözüm) zikredilebilir. Dikkate Değer ve güçlü topikal antibiyotik fusafungin (Bioparox) - kullanışlı bir araçtır ve onun rotonosoglotku içinde sprey iyice dağılması verir.

Antiviraller eczanelerde geniş bir aralığında mevcut ve reçetesiz tevzi şunlardır: (Anaferon, Otsillokotsinum) homeopatik, bitkisel, kimyasal olarak sentezlenmiş (Arbidol, Lavomax, Kagocel ve diğ.), Fayda her. Homeopati mükemmel küçük çocukları tedavi ve Kagocel Ingavirin uygun alım devresi ve geç tedavi için kullanılan var. Aksi takdirde işlem riskleri kronik gidin Hastalığın ilk günlerinde antiviral almak daha iyidir.

Herhangi bir sprey larenkse sadece% 20'lik bir miktarda nüfuz eder, durulanır ve tamamen orofarinkste enfeksiyonun tahrip edilmesine yönlendirilir.

immünomodülatörler

Enfeksiyöz larenjit ile, patojenetik olarak, yani hastalık gelişimi mekanizmasıyla - vitaminler, probiyotikler ve yönlendirilmiş immünotropik ilaçlar (interferonlar, lizatlar, interferon indükleyicileri, amino asitler) alınması önemlidir. Vitaminler, probiyotikler ve bakteriyel lizatlar (Imudon, Lizobakt, Bronhomunal), echinacea ve interferon preparatları çocuklar ve hamile kadınlar için güvenlidir, gerisi doktor reçetesine göre kullanılır. Kronik rekürren larenjit, çocuklarda bağışıklık sistemini aktive eden ve en sık görülen patojenlerle mücadele eden ve benzer şekilde yetişkinlerde çalışan bakteriyel lizatlara iyi yanıt verir.

Farenjit ile kombinasyon halinde kronik laringotrakit, ideal olarak bakteriyel lizatlarla tedavi edilir.

Kapsamlı araçlar

Her yaştaki hastalar larenjit drajeleri ve damlalarıyla iyi desteklenir (çocuklarda kontrendike) Sinupret ve Tonzilgon, anti-enflamatuar ve immüno-modüle edici etkiye sahip güvenli kompleks phytopreparaparatlardır. Şemaya göre en az 10 gün gerekir, bu doğal etkili bir araçtır.

Antialerjik ajanlar

Alerji tedavisinde kullanılan tabletler, alerjik laringotrakeit ve rinit için kullanılırlar, mukus larenksinin şişmesini ve tahriş edici öksürüğü ortadan kaldırırlar. Çocuklara uygun ne anlama gelir, çocuk doktoru, hamile antihistaminiklerin kontrendikedir. Çocuklar güvenli Fenistil ile tedavi edilir, yetişkinler uyuşukluk setirizin, loratadin ve desloratadin, feksofenadine neden olmayacak şekilde uygundur.

söktürücüler

Anatomik olarak, larinks birkaç mukus hücresi içerir, bu yüzden neredeyse balgam üretmez, ancak larenjit özellikle çocuklarda traktitis ile birleştirilir, bu nedenle balgam gelişmeye başlar. Kalın bir sıvıyı sıvılaştırıp bromheksin ve aktif metaboliti olan ambroksola yardımıyla açığa çıkarın, karbosistein de üst solunum yolunun kalın sırrını seyreltiyor. Gebe mükemmel şuruplar ve meyan kökü ve alttaşı, çuha çiçeği ve muz hasadıdır, aynı ilaçlar çocuklarda kullanılır.

Pastiller ve yağlar

boğazın arkasına bal, propolis ve adaçayı (Strepsils Dr. megohm, Septolete) ve sıcak nötr yağ damlatma (kayısı, badem, şeftali) ile uygulanan kuru ve boğaz pastilleri tedavisi için. Bu yöntem çocuklar için uygundur, özellikle kronik larenjitli hastalar için iyidir. Bal ve cızırtılı boğaz ağrısı ortadan kaldırmak ve yetişkinleri ve çocukları yumuşatmak mükemmel adaçayı, sadece çim ve arıcılık ürünlerine karşı alerjisi olanlar için kontrendikedir.

Lokal terapi ve inhalasyonlar

Larenjit ile inhalasyonları olan çocukların ve yetişkinlerin tedavi edilmesinin elverişli olduğunu anlamak önemlidir: çiftler veya aerosol larinkse derinlemesine nüfuz eder ve güçlü bir iyileştirici etkiye sahiptir. Diğer taraftan, güvenli tedavi için, otlar ve esansiyel yağlarla daha dikkatli olmalısınız: solunum yolu virüsleri ve alerjik larenjitin neden olduğu durumlarda, larinkste alevlenmelere ve spazmlara neden olabilirler, ancak kronik olduklarında kullanışlı olacaktır.

Mineral su veya soda inhalasyonu gırtlağı yumuşatır, bu balgamın balgam çıkarılması için etkili bir yöntemdir. Glukokortikoidlerin (Pulmicort) inhalasyonu, hastada alerjik veya kronik bir larenjit varsa, inflamasyonu ve tahrişini anında azaltır. Çocuklar için yerel olarak ve kısa bir süreliğine uygulandıklarından hazırlıklar güvenlidir.

Bir nebulizer yardımıyla, çocukların tedavi edilmesi kolaydır - ağız ve burun üzerindeki nozul, ilacı larense bebekler için bile gönderir ve yetişkinler için bu işlem yöntemi, özellikle işlem kronik ise, optimaldir.

Larenjit tedavisi, nedenleri ve hastalığın semptomları

Boyunda bulunan larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır.

Daha sıklıkla, çocuklukta, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve çocuğun vücudunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle patoloji ortaya çıkar.

Yetişkinlerde, hastalık, belirli yatkınlık durumları olduğunda ortaya çıkar.

Larenjit tedavisi, patolojiye neden olan ve semptomları hafifleten faktörü ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Larinksin inflamatuar sürecinin nedenleri:

 • Bakteri enfeksiyonu. Bu durumda larenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, tracheitin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 • Virüsü yen. Larinksin mukoza zarına girerken, patojenik flora şişlik, iltihaplanma, kızarıklığa neden olur.
 • Alerjik reaksiyon, daha sık kokarsa, daha az sıklıkta - bazı gıdalara, ilaçlara.
 • Ses tellerinin aşırı gerginliği.
 • Larinksin mukoza zarının kostik duman, tütün reçineleri, kimyasallar ile tahriş edilmesi.
 • Örneğin gastroözofageal reflü (asidik mide içeriğinin tersine dökülmesi) gibi gastrointestinal sistem bozuklukları.

Laringit gelişmesi riski şu şekilde artar:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • sigara;
 • olumsuz çalışma koşulları ve ekoloji;
 • sık hipotermi;
 • Soğuk, baharatlı, tuzlu yiyecek veya içeceklerin diyetindeki fazla içerik;
 • çok kuru hava.

Kursa bağlı olarak, çeşitli larenjit tipleri ayırt edilir, her bir hastalık şekli kendi tedavi özelliklerine sahiptir.

Akut larenjit belirtileri önemli ölçüde gelişir:

 • tam kaybı kadar sesin ses kısıklığı vardır;
 • Hastalığın nedeni bakteriyel veya viral bir enfeksiyon ise, vücut ısısında bir artış mümkündür;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • Öksürük, ya kataral larenjit ile kuru ya da hiperplastik olduğunda pürülan balgamın bir karışımı ile olabilir.

Hastalığın akut formunun ciddi bir komplikasyonu, hemen tedavi gerektiren, yanlış tahıl denilen şeydir. İltihaplanma nedeniyle, gırtlak duvarlarının şişmesi gelişir ve bu da nefes almayı zorlaştırır.

önemli

Bebekler ve küçük çocuklar için, bu durum oksijen eksikliğinden dolayı diğer organlarda geri dönüşü olmayan değişikliklerin meydana gelmesi ile doludur.

Kronik larenjitin klinik tablosu kademeli olarak gelişir. Sesin sesinde kalıcı bir değişim vardır, bağlarda uzun bir yüklendikten sonra bile ortadan kaybolabilir. Hastalar, az miktarda balgam içeren zayıf fakat sürekli öksürük şikayeti ile başvururlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi için terapötik önlemler amaçlanmaktadır:

 • viral veya bakteriyel enfeksiyonun giderilmesi;
 • anestezi;
 • larinksin mukoza zarının yumuşaması;
 • ödemin çıkarılması;
 • alerjik reaksiyonu durdurun.

Bu amaçla farklı ilaç grupları reçete edilir. Larenjit formundan bağımsız olarak, topikal uygulamaya ihtiyaç vardır. Mukoza zarında yumuşatıcı bir etkiye sahiptirler, antiseptik, analjezik ve antimikrobiyal etkiye sahiptirler.

En yaygın ilaçlar şunlardır:

 • Lizobakt;
 • tonzilgon;
 • Ingalipt;
 • Lugol'un çözümü;
 • Dekatilen.

İlaçların dozu hastanın genel durumuna ve yaşına bağlıdır. Ek olarak, bazı ilaçlar gebelikte kontrendikedir. Ayrıca, 4 yaşın altındaki çocuklarda larenjit tedavisi için, laringospazm riskinin artması nedeniyle spreylerin kullanılmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, inflamasyon faktörleriyle etkili bir şekilde savaşır, ağrıyı ortadan kaldırır. Ek olarak, sıcaklık yükseldiğinde bunlar vazgeçilmezdir. Bununla birlikte, ibuprofen içeren preparatların her 6 saatte bir kez ve parasetamol bazlı ürünlerden daha sık alınmadığı dikkate alınmalıdır - her 4 saatte bir.

Çocuklar ve yetişkinler için güvenlidir:

 • Parasetamol ve onun benzerleri Panadol, Cefekon;
 • İbuprofen (Nurofen, Ibufen).

Öksürük için hazırlıklar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Doktor E.O. Komarovsky, şişmiş laringeal dokudan çıkarken bekledikleri balgam miktarındaki keskin artışa bağlı olarak laringospazm oluşumuna yol açabilir.

Bu nedenle, kuru öksürükte, reseptörlerin aktivitesini solunum yolu duvarlarında ve beyinde tutan ilaçların kullanılması gereklidir:

Bununla birlikte, eğer larenjit, bol miktarda sekresyon salgısı ile birlikte geliyorsa, ekspektoranlarla tedavi önerilir:

 • Ambroksol (Lazolvan, Ambroben, Flavamed);
 • Asetilsistein (ACTS, Fluimustil);
 • Uyuyakalmışım.

Ödemi ortadan kaldırmak ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için ilaçlar larenjit seyrinin şiddetine bağlıdır. Larenjizm tehdidi yoksa, normal antihistaminikler (Suprastin, Erius) yazınız.

Şiddetli vakalarda adrenoblockerler endikedir (Beinyal, Ventolin, larenjit için Pulmicort) veya kortikosteroidler (Deksametazon, Hidrokortizon). Bir nebulizatörde enjeksiyonlar veya inhalasyonlar şeklinde uygulanırlar.

Kompleks ilaç Erespal'a sahiptir. Larenjit tedavisinde, sadece larinks kas sisteminin spazmı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda balgam salgısını inhibe eder ve anti-inflamatuar etki oluşturur.

Bakteriyel enfeksiyon gelişimi ile geniş spektrumlu antibiyotikler belirtilmektedir. İdeal olarak, bakteriosilminin sonuçlarına ve antimikrobiyal ilaçlara duyarlılığın belirlenmesine dayalı olarak reçete edilmelidir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıkta, ilaç hemen başlatılır. Ve sonra, gerekirse, ilaç değişti.

Genellikle böyle antibiyotik reçete:

 • Azitromisin (Sumamed, Azitrox);
 • Amoksisilin (Augmentin, Amoksiklav);
 • Sefuroksim (Zinnat, Zinacef).

Paralel olarak, bağırsak mikroflorasını düzeltmek için eubiyotikler gereklidir. Komplike olmamış larenjit tedavisi için, Bioparoks'un topikal uygulaması için bir antibakteriyel sprey kullanabilir veya Miramistin solüsyonu ile durulayabilirsiniz. Bu arada, bu ilaç aynı zamanda antifungal aktiviteye de sahiptir.

İlaç tedavisi ile paralel olarak, evde halk ilaçları ile ek tedavi ile iyi bir etki sağlanır. Uzmanlar inhalasyon, tıbbi otlar ile durulama, votka veya hardal kompreslerinin ısıtılmasını tavsiye eder. Larenjitin başarılı tedavisinde büyük önem taşıyan, doğru beslenme ve rejime uyumdur.

Hastalığın önlenmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi (fiziksel aktivite, açık havada yürüme, sertleştirme), optimum nem seviyesinin (% 50'den az olmayan) ve oda sıcaklığının (20-22 ° C) muhafaza edilmesidir.

Larenjit ve diğer ilaçlar ile Pulmicort: Karşılaştırmalı bir özellik

Bugüne kadar, gırtlak iltihabı tedavi etmek için ilaç aralığı çok geniş, onlar fiyat, kompozisyon farklıdır. Bazıları erken yaşta ve hamilelik sırasında kullanılabilir. En popüler ilaçların tarifi ve özellikleri tabloda açıklanmıştır.

Tabletlerin resorpsiyon için etki mekanizması, aynı ve büyüktür. Larenjit tedavisi sırasında, hafif bir bakterisit ve antifungal etkiye sahiptir. Bitki bileşenlerine sahip spreyler, laringeal dokuları yumuşatır, hastalıktan etkilenen ses tellerinin restorasyonuna katkıda bulunur.

Yetişkinlerde larenjit için araçlar, evde tedavi

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjitlere karşı çeşitli halk ilaçlarının kullanımı ilaç tedavisine paralel olarak yapılmalıdır. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde, laringizm tarafından durum ağırlaştırılabilir.

Bu tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. durulama, Prosedür her 30 ila 60 dakikada bir tekrarlanmalıdır:
  • ılık bir soda çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı);
  • papatya çiçeği, kadife çiçeği, muz yaprakları, St. John's wort (200 ml kaynar suya 10 gram) karışımı bir kaynatma.
 2. Sıcak olmayan buhar ile solunması, günde 3 ila 4 kez yapmak:
  • kekik, adaçayı, huş ağacı yaprakları, krupetler, menekşeler, anne ve üvey anneler, papatya, okaliptüs, çam iğneleri ve konileri;
  • Bir buhar inhaler veya nebülizörde ılık maden suyu.
 3. kompres boyun anterior yüzeyine uygulanmalı, tiroid bezinden kaçınılır:
  • votka veya alkol (çocuklar için alkol su ile seyreltilmesi tavsiye edilir);
  • Patatesin hamurundan;
  • Sıcak yoğrulmuş süzme peynirden.
 4. Sıcak Ayak Banyoları. Prosedür 15-20 dakikadan fazla sürmemelidir. Suya hardal eklenir.
  Larinksin ses tellerini ve ihale epitelyumunu yumuşatmak için bol miktarda sıcak içecek, süt, ballı çay ve küçük bir kakao yağı dilimi (bir eczaneden satın alınabilir) tavsiye edilir.
  Ancak, rejime saygı gösterilmezse, yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit fonları etkisiz kalacaktır. Terapi süreci yaklaşık 2 hafta sürer. Bu önerileri izleyerek hastalığın seyri hafifletilebilir:

 • Baharat, alkol, kahve hariç nazik diyet. Yiyecek biraz ılık olmalı.
 • Sigara içmeyi reddetme.
 • Ses için yüklerin kısıtlanması.
 • Odada sıcaklık ve nem ile uyumluluk, düzenli havalandırma.

Homeopatik ilaçları reçete etmek de mümkündür. Ancak, yetişkinler için bu ajan larenjit oldukça yavaş çalışır, bu yüzden hastalığın ağır vakaları için uygun değildir. Ancak bu tür ilaçlar antibiyotiklerin etkinliğini arttırır, komplikasyonların mükemmel bir şekilde önlenmesini sağlar ve gelecekte enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Larenjit tedavisi

Larinksin mukoza zarındaki inflamatuar süreçler genellikle influenza, ARVI sonucu ortaya çıkar. Hastalığa diğer faktörler neden olabilir - hipotermi, vokal aparatın aşırı, kızamık, kızamık vb. Larenjitin başarılı tedavisi, ortaya çıkmasının temel nedeninin belirlenmesine bağlıdır.

Hastalıktan kurtulmak için hastanın yaklaşık bir hafta boyunca sessizliğini gözlemlemesi önemlidir. Acil durumlarda sessiz bir fısıltı diyelim. Konuşma rejiminin kurallarına uyulması, ses tellerinin aşırı yüklenmesini önler ve kronik larenjit gelişiminin önlenmesidir.

Larenjit için tedavi rejimi

Larenjit akut ve kroniktir. Hastalığın kısa süreli (akut) seyri bir ila iki hafta geçmez. Kronik sürecin semptomatolojisi iki hafta veya daha fazla kendini gösterir. Larenjit belirtileri uzun bir süre yok olmazsa, bir doktora danışmak en iyisidir, çünkü larenksin enflamasyonu vücudun gizli patolojilerinden kaynaklanabilir.

Tıbbi uzman, her şeyden önce, hastalığın nedenini belirlemek için bir tanı belirleyecektir. Larenjit tedavi rejimi aşağıdaki ilkeleri birleştirir:

 • ses moduna uygunluk (bir fısıltı içinde tam sessizlik veya konuşma);
 • spazmları önlemek için psiko-duygusal kararlılık;
 • küçük porsiyonlar halinde, sık sık bal veya Borjomi ile ılık süt alımı;
 • hasta ile odada hava taze, ılık ve nemli olmalıdır (özel nemlendiriciler kullanın veya su havzası koyun);
 • yiyeceklerden kaçının - soğuk, sıcak, sıcak, tuzlu yiyecekler;
 • iyot, okaliptüs, anason veya mentol yağları ilavesi ile buhar inhalasyonları gösterilmiştir;
 • boyun / göğüs veya hardal sıva üzerinde kompres uygulamak;
 • iyi sonuçlar adaçayı / papatya infüzyonu ile gargaralanarak verilir;
 • sıcak ayak banyoları;
 • antihistaminikler kullanılır;
 • yasak - sigara içmek ve alkol içmek.

Bazı durumlarda larenjit tedavisi, kararlı durum koşulları ve ilaç tedavisi gerektirir. Antibiyotikler tedavi eden doktorun katı reçetesine göre kullanılır.

Kronik larenjit tedavisi

Tıbbi ve fizyoterapi yöntemlerini içeren entegre bir yaklaşım, lokal ve genel etkiler, kronik laringeal hastalıkla mücadele etmenin en etkili yoludur.

Kronik larenjitin lokal tedavisi, irrigasyon, mukoza zarının tıbbi maddelerle yağlanması ve bitkisel yağların yumuşatılmasını içerir. Katardayı etkilemek için, hastalığın hiperplastik formu, anti-inflamatuar, büzücü, zarflama ajanları kullanılır. Larinks ile manipülasyon bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir. Hastalık seyrinin atrofik formunda, mukusun sıvılaşması, kortikal formasyonlar, mukozanın nemlendirilmesi ve salgı sisteminin çalışmalarının aktive edilmesi özelliklerine sahip ilaçlar reçete edilir. Kural olarak, iyot, vitaminler ve biyostimulanlar tedaviye dahil edilir. Önemli bir yer solumadır.

İnhalasyon terapisi, kabukların çıkarılmasından sonra mukus zarlarının yüzeyinden mukus, tıbbi bileşiklerin penetrasyonunu önleyerek kullanılır. Bu amaçla, önce mukusun sıvılaşması için maddeler kullanın, plakları çıkarın, ve ekspektoranlar. Solunabilir bileşenler gibi reçete yağlar (deniz topalak, köpek gül), retinol (A vitamini) ve diğerleri vardır.

Kronik hipertrofik tipte larenjit tedavisi, antibiyotiklerle kombinasyon halinde steroid bileşenli aerosoller gerektirebilir. Hastalara ultrasound tedavisi ve kortikosteroid ilaçları ile ultraponofhoresis denir. Hastalığın hipertrofik formu üzerindeki etkilerin çeşitli aşamaları vardır: inflamatuar olayları ortadan kaldırır, ancak larinksin işlevlerini geri yükler. Son terapi bir fonopedist (konuşma ve vokal hazırlık) ile sınıflar olacaktır.

Atrofik larenjitden kurtulmak için, salin-alkalin (% 2'den fazla olmayan çözelti), alkali-kalsiyum, mineral sular, alkali karışımlar ile inhalasyonlar yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda, kan dolaşımını, trofik ve laringeal doku değişim fonksiyonlarını iyileştirmek için fizyoterapi yapılır. Bu durumda UHF-indüktotermi ve darsonvalizasyon (impuls akımları ile tedavi) yeri doldurulamaz. Larinkste etkili çamur uygulaması. En az 10 seans ve 40 C çamur sıcaklığı, 10 dakikaya maruz kalma süresi.

Diffüz kronik hastalık formu prekanseröz bir durum olarak sınıflandırılır. Bu tip larenjitli hastalar, malign dokuyu erken evrede saptamak için yılda iki kez gözlenmektedir. Larenjit tedavisi çoğunlukla cerrahi olarak dispersiyonun koşullarında gerçekleştirilir, bir mikroskop kullanılarak hiperplazi alanlarını giderir.

Akut larenjit tedavisi

Akut larenjitde (genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir sonucu) yatak istirahati gereklidir. Kalan durumlar, işitme engelli kişiler (şarkıcılar, aktörler, öğretmenler vb.) Dışında, işyerinden ayrılmadan tedaviye uygundur.

Akut larenjit tedavisi, konuşma aktivitesinin kısıtlanmasını içerir, sessiz kalmak ya da ekshalasyonda sessizce konuşmak daha iyidir. Hastalara aşırı sıcak, soğuk, baharatlı yiyeceklerin yanı sıra içme ve sigara içmekten kaçınmaları tavsiye edilir.

Beklentiler kalın, viskoz bir akıntı ile belirtilir: mucaltin, tussin, stopptussin. Balgam kullanımını seyreltmek için: ACTS-uzun ve fluimuccil (günlük norm - 1 tablo), solvine, bromhexine.

Sıvı mukoza ve kuru mukozayı ortadan kaldırır, oda sıcaklığında alkali maden suyuna (Borjomi) yardımcı olur veya yarısı ılık sütle seyreltilir.

Boyun bölgesinde yarım alkollü kompresler, sıcak ayak banyoları, baldır ve bacaklarda hardal sıvaları, inhalasyonlar evde akut larenjit tedavisidir.

Bir doktor, on gün boyunca kullanılan bir aerosol formunda bir antibiyotik bioparoks reçete edilebilir. İlaç 4 saat arayla 4 kez ağızdan solunur. İlaç laringospazm olasılığı nedeniyle üç yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Fizyoterapi odasında, özel bir şırınga kullanarak larinkse ilaç dökülür. Hekimler antibiyotiklerle, bir süspansiyon şeklinde hidrokortizon ile çözümler kullanırlar.

Hastalık beş ila on gün içinde tedavi edilebilir. Semptomlar bu dönemde geçmezse antibiyotik kullanılmalıdır.

Larenjit evde nasıl tedavi edilir? Soda, deniz tuzu ve bitki özleri (ısırgan otu, adaçayı, papatya, auranın kökü) içeren bir solüsyon değiştirerek günde en az beş kez durulayın.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Larenjit belirtileri, ses kısıklığı, boğazda terleme, balgam ayrımı olmaksızın öksürük tipi "havlama" şeklinde ortaya çıkar. Larenks mukozasının hastalıkta şişmesi, öksürük reseptörlerini aktive eder.

Öksürük ataklarının giderilmesi için kodein, paxeladine, oxeladine, dekstrometorfan, tusuprexom içeren maddeler kullanılır. Mukozanın uyarana karşı reaksiyonunu azaltmak için libeksin yardımcı olur. Tedavi süresince balgam sıvılaşmasını sağlayan mukolitik ilaçların kullanılması yasaktır. Larenjit ile öksürük tedavisi, budesonid ile inhalasyon yoluyla gerçekleştirilir. Güçlü öksürük, tahrişe neden olur ve nöbet sıklığında bir artış olur. Bu tür rahatsızlık, boğazın tuzlu su çözeltisi ile yıkanmasıyla (cam başına 1/2 çay kaşığı) kurtarılır.

Kuru öksürük opioid ilaçlarla tedavi edilebilir:

 • dekstrometorfan - en şiddetli öksürüğü bile baskılayarak öksürük merkezini doğrudan etkiler. Buna dayalı ilaçlar reçete olmadan satılmaktadır. Uyku hapları, narkotik ve analjezik etkileri yoktur. Bu oluşur: glikodin (günde üç kez 1 çay kaşığı), alex artı (günde 4 kez 3 tabak);
 • kodein - terpinkod ve kodelak antitusif ilaçların komplekslerine dahil edilir (günde üç kez 1 tablet alınır). Çoğu zaman ilacı almanın yan etkilerini not edin.

İlaç grubunun farmakolojik maddeleri öksürük ile daha iyi başa çıkmakta, ancak genellikle bağımlılık yapmaktadır.

Etken madde ile libexin prenoksdiazinom, çiğnemenin içine girmemiş, böylece uyuşma yoktu, günde üç kez 100-200 mg. Butamirate bazındaki panatus ve sinecode, şurup veya tabletlerde salınır, yemeklerden önce 1 tablete kadar tüketirler. 8-12 saatlik bir aralık ile. Dimedrol, diazolin, tavegil uyuşukluğa neden olur, bu nedenle bir gece öksürüğünden kurtulmaları önerilir.

Öksürük refleksini ortadan kaldıran ilaçlar kesinlikle tıbbi reçeteye göre kullanılır. Yanlış kullanım, aşırı doz sağlığa ciddi zarar verebilir. Balgamı sıvılaştırmanın en iyi yolunun bol miktarda içecek olduğu unutulmamalıdır. Larenjitin kuru öksürük ile tedavisi de odadaki nemin muhafaza edilmesiyle sağlanır.

Larenjit için çareler

Sessizliğin gözlenmesi, göğüsteki hardal sıvalarının kullanımı, hardallı sıcak ayak banyoları, boyunda sıkışan kompresler, sıcak içecek, gargara ve inhalasyon larenjitin bütün araçlarıdır.

Geleneksel tıp hastalıklardan kurtulmak için kendi tariflerini sunar:

 • durulama için patates suyu;
 • inhalasyon için sarı haşhaş tentürü / kaynatma - 1 yemek kaşığı. kaynayan su bir fincan çiçek. Kompozisyonu 2 yemek kaşığı içinde içebilirsiniz. günde üç kez;
 • anason tohumları mükemmel bir şekilde sesi geri kazanır - 1/2 fincan tohumlar 200 ml su içinde bir saat çeyrek kaynatın. Filtrelenmiş çözeltide 1 çorba kaşığı. konyak ve 2 yemek kaşığı. Tatlım, yaklaşık beş dakika kaynatın. Yarım saatlik aralıklarla bir tatlı kaşığı kullanın;
 • muz ve bal suyu eşit oranlarda karıştırılır, bir saat bir çeyrek kaynatın, 1 çorba kaşığı içilir. günde üç kez kaynatma;
 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış 200 ml pancar suyu. sirke elma, durulama için kullanılır.

Hastalığın görünümü bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman larenjit tedavisi antibiyotiklerle gerçekleştirilebilir. Kendi kendine ilaç genellikle ciddi sonuçlara yol açar, bu nedenle larinks üzerindeki herhangi bir etki tıbbi uzman ile anlaşılmalıdır.

Larenjit için Pulcicort

İnhalasyon prosedürlerinin avantajı, etkilenen mukoza, anti-enflamatuar ve yumuşatıcı etki üzerinde hızlı bir etki sağlanmasıdır.

Uzun süreli terapötik etki laringit ile pulmicort sağlar. Bu ilaç sadece bir nebülizatörde kullanılır, ultrasonik inhalatörler kullanılmaz. En iyi sonuçlar, eşit ve sessiz bir soluma ile bir maske veya ağızlık aracılığıyla elde edilir. Seyreltilmiş süspansiyon, yarım saat süreyle kullanılır.

Tıbbi madde, laringeal mukozadan aktif olarak emilir. Doz pulmicorta bir doktoru ayrı ayrı atar. İlaç altı aydan daha büyük çocuklarda larenjit tedavisinde mümkün kılar.

Tedaviden sonra, cildin tahrişini önlemek için suyla yıkayın ve ağzınızı yıkayın. Pulmicort, öksürme, mukozanın tahrişi, ağız boşluğunda kuruluk, kandidiyazis ile nazofaringeal tutulum şeklinde yan etkilerle dolup taşan hormon içeren bir maddedir. İlaç artmış sinir uyarılabilirliği, depresyona yol açabilir. Aşırı duyarlılık alerjik reaksiyonlarla (döküntü, dermatit, vb.) Kendini gösterir. Çocuklar için, ilacı kullanmadan önce bir çocuk doktoru ile konsültasyon önerilir, çünkü çocuğun büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Larenjitin pulmicort ile tedavisi bir ila iki hafta sürmektedir ve kullanımdan sonra ilacın terapötik etkisi 12 saat boyunca sürdürülmektedir.

Larenjitle Başa Çıkma

Aktif inhalasyon için renksiz bir çözeltinin aktif maddeleri: 1 ml fenoterol hidrobromür, 250 μg ipratropium bromür. İlaç bronş / kasların kasları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, bronkospazmı önler ve balgam söktürücüdür ve solunum fonksiyonunu geliştirir.

Hastalığın kronik evresinde larenjit ile birlikte ortaya çıkar. Bir nebülizatörde formülasyonu hazırlamak için ilacın reçete edilen dozu fizyolojik salin ile 3-4 milimetreye seyreltilir. Madde miktarı, nebulizer modeline ve inhalasyon tekniğine bağlı olarak değişebilir. Damıtılmış su kullanmak ve bitmiş çözeltiyi saklamak yasaktır.

Larenjit berodualom tedavisi bir dizi yan etkileri vardır: ağız kuruluğu, sinirlilik nöbetleri, tat değişiklikleri, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp atışı hızlanması. Nefes darlığı durumunda, bir doktora danışın.

Larenjitli Bioparoks

Akut formda larenjitin tedavisinde, bir aerosol formunda lokal etki gösteren bir antibiyotik kullanılır - bioparoks. İlaç, kandida türlerinin streptococci, stafilokok, mantarları etkileyen, antibakteriyel ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.

Yetişkinler için terapötik seanslar, ağızdan ve / veya her bir burun deliğinden 4 saat sonra tekrarlanan dört inhalasyon içerir. Çocuklar için prosedür 6 saat sonra yeterlidir. Terapi süresi on güne kadar sürer. Larenjitli bioparoks, balonun ucu ağız içine yerleştirildiğinde ve dudaklarla sıkıştırıldığında, derin inspirasyon yoluyla larinksin sulanmasına izin verir.

İlaç bireysel hoşgörüsüzlüğe, bronkospazm, nazofarenksin iltihabına neden olabilir. İlaç üç yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, bir doktorun talimatlarında hamile kadınların kullanımı mümkündür.

Maddenin uzun süreli kullanımı durumunda, hastalar bioparoks bağımlısıdır. Larenjitin bioparoks ile tedavisi, bir tedavi uzmanının tedavi tavsiyeleri ve tavsiyelere göre uçların kullanımı konusundaki tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Uzun zamandır beklenen iyileşme gerçekleşmişse, oturumları kesemezsiniz. Bir nüksü tehdit edebilir.

Larenjitli Erespal

Larenjit kronik aşamasında, belirgin bronkodilatatör, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisi olan bir erespal reçete edilir.

İlaç tablet ve şurup olarak üretilmektedir. 14 yaşın altındaki çocukların tedavisi için bir şurup kullanılır. Bebeğin ağırlığı 10 kg'a kadar ise günlük dozaj 4 mg / kg'dır (günlük 2-4 çay kaşığı). Çocuğu iki ila on altı yıl tedavi etme normu 2-4 yemek kaşığıdır. Şurup şeklindeki ilaç, yetişkin ve ergenlerde kullanılır - her biri 3-6 yemek kaşığıdır. günlük Yetişkinler günde üç kez bir tablet Erespal içebilir.

İlaç, bileşiminin bir parçası olan herhangi bir bileşene (fenspirid, hidroklorür vb.) Duyarlılık için önerilmez. Larenjitli Erespal, fruktoz, diabetes mellitus intoleransı olan hastalarda, isomaltoz eksikliği ve glukoz-galaktoz malabsorpsiyonu olan olgularda dikkatle kullanılır.

İlaç alerjik reaksiyonlar veya bronkospazm olasılığı nedeniyle steroid olmayan grubun diğer anti-enflamatuar ilaçların yanı sıra asetilsalisilik asit ile aynı anda kullanılamaz. Yatıştırıcı maddeler ve alkol ile alım эреспала, yükseltilmiş halsizlik ve uyuşukluk ile karakterizedir.

Larenjitli Prednizolon

Prednizolon, adrenal kortekste üretilen kortizon, hidrokortizon hormonlarının sentetik bir analogudur. İlaç anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-şok, antiexudatif, antitoksik etkileri vardır. Aracın uygulama aralığı oldukça geniştir. Larenjitli Prednizolonum, enflamatuar süreci inhibe etmek, mukoza zarının şişmesini önlemek veya hafifletmek, mukusun viskozitesini azaltmak için kullanılır.

İlaç bir tablet formunda ve enjeksiyon için çözelti içinde salınır. Kas içi / intravenöz uygulama için dozaj, hastalığın ciddiyetine ve bireysel endikasyonlara bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Akut koşullarda, yetişkinler gösterilir - günde 4 ila 6 tablet (20-30 mg). Daha sonra dozaj 1-2 tablete (5-10 mg) indirilir. Enjeksiyon için ilacın miktarı 30-65 mg'dır. Çocukluktaki günlük doz 1 ila 3 mg / kg arasında değişir.

Larenjitin kısa süreli maruz kalma sırasında prednizolon ile tedavisi, benzersiz bir kontraendikasyona sahiptir - bileşenlerden birine aşırı duyarlılık. Gebelik ve emzirme döneminde laktoz, kalp ve GI, böbrek yetmezliği, endokrin hastalıklara reaksiyon gösteren hastalarda prednizolon kullanımına dikkat edilmelidir.

Larenjitli Deksametazon

Larenjitli hormonal ilaç deksametazon nebülizatör için bir çözüm olarak kullanılır. Bu amaçla enjeksiyon için% 0,4'lük çözelti kullanılır. Solunum preparasyonu için, 0,5 ml (2 mg) madde ve 3 ml salin alın. Prosedürler günde dört defaya kadar gerçekleştirilir. Tedavinin süresi yedi güne kadar. İçeriğini 1: 6 oranında tuzlu su ile inceltikten sonra, deksametazon ile ampul kullanabilirsiniz. Bu karışım inhalasyon başına 3-4 ml yeterlidir.

Ilacın anlık eylemi acil durumlarda yardımcı olur - ödem gelişimi, çocuklarda yanlış krupanın durumu. Deksametazon, suçiçeği durumunda ve bağışıklıkta keskin bir azalma durumunda kontrendikedir. Ilacı almak için norm bir doktor tarafından reçete edilir. Tipik olarak, ana doz sabahları verilir ve beş saat sonra daha az miktarda madde tekrar kullanılır.

Laringitin deksametazon ile uzun süreli tedavisi, ilacı yok ettiği ve potasyum olduğu için, gıdada yüksek protein içeriği gerektirir. İlaç vücuttaki sıvı ve sodyumu geciktirir, böylece bulaşıklar tuzlu olmamalıdır.

Larenjitli hidrokortizon

Hidrokortizonlu Nebulizatör, larenjit için etkili bir ilaçtır. Larenjitli hidrokortizon, özel bir şırınga ile doktor tarafından yapılan infüzyon şeklinde kullanılır.

Hastalığın catarrhal ve hipertrofik formları, inhalasyon tedavisine% 1'lik bir hidrokortizon çözeltisiyle uyumludur. bir arada hastaların aerosol hidrokortizon süspansiyonu (1 mL) Kalanchoe suyu (1 mi),% 2 solüsyon etoniya (1 mL) hinozola% 1 çözeltisi (1 mi) kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edilir.

Steroid maddeleri (hidrokortizon 25 mg) içeren aerosol, geniş spektrumlu antibiyotiklerle birlikte kronik hipertrofik larenjit tedavisinde kullanılır. Laringeal ödem ve inflamasyonu azaltmak gerekirse, damar genişletici etkisi olan heparin içerir. Örneğin, böyle bir bileşim: 0.5 ml miktarında heparin 1 ml, hidrokortizon süspansiyon 1-2 ml, efedrin hidroklorür% 3

Hidrokortizonun yan etkisi, vücuttaki sodyum ve sıvı retansiyonuna, potasyumun çıkışına yönlendirilir. Şiddetli hipertansiyon, psikoz, gastrointestinal hastalıklar, diyabet ve gebeliğin olduğu durumlarda, ilaç bileşenlere bireysel duyarlılık için tavsiye edilmez.

Larenjit ile Lazolvan

Ekspresan ekspektansif etkisi güçlü mukolitik, antitussif sentetik ilaç olarak kabul edilen larenjit ile bir lazolvan vardır. Ampullerde bulamaç, tablet ve çözeltiler üretilmektedir. İlaç balgam viskozitesini ve erken çekilmesini azaltmak için vazgeçilmezdir.

İnhalasyonlar için bir lazolvan çözeltisi, salin ile eşit miktarlarda karıştırılarak elde edilir. Seans sırasında, derin bir nefesle öksürük refleksinden kaçınmak için özgürce nefes almanız gerekir.

Ilacın içeri alınması, yaş, hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Terapötik etki, bir ila iki hafta içinde elde edilebilir.

nedeniyle kompleks terapötik etkilere gırtlak lasolvan tedavisi: solunum fonksiyonu baskılama krampları önlenmesi salgılanmasının oluşumunu azaltmak, inceltme ve balgam çıkarma olmaksızın öksürük kabartma. Lazolvan hastalar tarafından iyi tolere edilir ve antibiyotikler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar ile birleştirilir. Yan etkiler bağırsak bozuklukları ve alerjik reaksiyonları içerir. Maddenin hamileliğin başlangıcında kullanılması önerilmez.

Larenjit ile Sumamed

Larenjit ile toplanan geniş uygulamaların makrolid antibiyotiği, inflamasyon odağı üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. Aerobik ve anaerobik bakteriler ve hücre içi "gizli" patojenler (Chlamydia, Mycoplasma ve) gibi en gram-pozitif / gram-negatif mikroorganizmalara karşı etkilidir.

toz (6 adet) 250 mg - - enfüzyon için süspansiyon ve çözeltisinin elde edilmesi için tabletler, ilaç kapsüller halinde 125 mg (6 adet) ya da 500 mg (3 adet) üretti.

Etken madde azitromisin, terapi bitiminden bir hafta sonra vücutta depolanır. İlacın çekilmesi esas olarak karaciğer tarafından yapılır, bu nedenle ilaç karaciğer ve böbrek disfonksiyonları olan hastalar için reçete değildir. Sumamed, makrolid antibiyotiklere karşı toleranssızlık için tavsiye edilmez. İlaç ergotamin / dihidroergotamin ile uyumlu değildir.

gırtlak sumamed tedavisi gibi mide bulantısı, deri reaksiyonları, mide bağırsak bozuklukları, kalp, kafa / karın ağrısı, ağrı, baş dönmesi, alarm sebepsiz durum da dahil olmak üzere yan etkileri geniş bir yelpazesine sahiptir Tıbbın dozajı hastalığın seyrinin özelliklerine, hastanın yaşına bağlıdır. Kabul süresi tek bir uygulamadan birkaç güne kadar değişmektedir.

Tablet ilacı 125 mg miktarında 3 yıl ve 500 mg - 12 ye kadar reçete edilmez. Üç günlük bir kursla 10 kg'dan fazla olan çocukların tedavisinde Sumamed süspansiyon kullanılır.

Larenjit ile Suprastinum

Larenjitli suprastinin çocukları, akut sürecin (yalancı krup) kaplanmasını önleme ve ayrıca laringeal ödemleri azaltmak amacıyla reçete edilir. İlaveten, ilacın bebeğin hayatının ilk ayı kadar erken uygulanabilme yeteneği vardır.

Bir çocukta stenoz atağı, 1 ml suprastin kas içine enjekte edilerek çıkarılabilir. Elinizde ampul yoksa, su ile seyreltilmiş hapları kullanın. On dört yaşın altındaki çocukların günde üç kez 1/2 tablet almaları önerilir. 1 masa ile yetişkinler ve gençler. günde üç kez (100 mg'dan fazla değil).

Ilacın yan etkileri arasında zayıflık, uyuşukluk, baş dönmesi. Sedatif etki nedeniyle, işyerinde (sürücüler, vb.) Artan dikkat ve konsantrasyon gerektiren hastaları kullanmak tavsiye edilmez. Çocuklar uykusuzluk, sinirlilik, anksiyete yaşayabilir. Larenjitin suprastin ile tedavisi, ağız kuruluğu ve balgam viskozitesini artırma olasılığı ile doludur.

İlaç böbrekler vasıtasıyla vücuttan atılır, böylelikle böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından kullanılmaz. malzemeyi almak için kontrendikasyon gastrik ülser, prostat büyümesi, glokom varlığı, ilaç bileşimi astım durumu yanı sıra, tek tek hassaslığını kötüleştirebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde, suprastin yasaklanmıştır.

Larenjitli Eufillin

Kuru öksürükten kurtulmak için, bronkodilatör ilaç euphyllin sıklıkla kullanılır. İlaç üç aya kadar çocuklar için kontrendikedir. Üç yıldan küçük bebeklerde larenjitin bir ilaçla tedavisi, tıbbi izin gerektirir. Tabletler ve euphyllinus kapsülleri on iki yaşından itibaren çocuklara gösterilmiştir.

Çocuklar için ilacın başlangıç ​​dozu 5-6 mg / kg'dır. Diğer resepsiyon şemaya göre hesaplanır:

 • Çocuk altı aylıktan daha azdır: yaşamın haftalık sayısı 0,07 + 1,7'dir; Elde edilen şekil, bebeğe sekiz saatte bir kez uygulanan ilaç maddesinin gereken değerine karşılık gelecektir;
 • Altı ay-yıl: 0,05 + 1,25 yaş (resepsiyonda altı saat arayla dozaj);
 • yıl dokuz yıl: 5 mg / kg (1 p / 6 saat);
 • dokuz ila on iki yıl: 4 mg / kg (1 p / 6 h);
 • oniki yaşın üzerinde: 3 mg / kg (1 p / 6 saat).

Yetişkinler için önerilen dozaj dozu günde 10 mg / kg'dır, üç doza bölünür. Euphyllin tedavisinde bir doktor randevusuna bağlı kalmak gerekir.

Larenjit ile Eufillin - güçlü bir anti-ödem, düşük tansiyon ve epilepsi eğilimi olan durumlarda kullanılmak üzere tavsiye edilmez. İlacın alınması sürecinde kandaki ilacın içeriğini izlemek önemlidir. Maddenin az bir miktarı astım atağına yol açabilir ve aşırı doz konvülsiyonlara ve kalp hızının artmasına neden olabilir.

Larenjit ile ACS

ATSTS, mukusun viskozitesini azaltan bir grup mukolitik ilaç anlamına gelir. İlaç pürülan balgam varlığında bile aktiftir. Preparasyon, çözünme, efervesan tabletler ve infüzyon çözeltisi için granüller halinde salınır.

Larenjitli ATS'lerin kullanımı, balgamı sulandırmak ve salgılamak ve böylece kuru öksürük ataklarını azaltmaktır. Yetişkinler ve ergenlik çağındaki çocuklarda (14 yıldan fazla) maddenin günlük normu gösterilmektedir: günde üç kez 200 mg, tek seferde 600 mg ACS uzunluğunda.

Yaşına ulaşmamış bebekler, ilacı, ilgili hekimin zorunlu gözetimi altında hayati durumlarda reçete edilir. Efervesan tabletler, beş yaşın üzerindeki çocuklarda 100 mg / 2-3 r gün boyunca kullanılmaktadır. Altı ila on dört yıl arasında, dozaj günde 200 mg / 2'ye çıkarıldı. İlaç yedi güne kadar bir yemekten sonra tüketilir. Ve granüller su, meyve suyu ve serin çay içinde çözülebilir. Sıcak bir içecek yapmak için bir bardak su kullanın. Efervesan tabletler yarım bardak su içinde çözülür.

Enjeksiyonlar ACTS: yetişkinler 1-2 amper / 1-2 r, çocuk 6-14 yıl, çocuk 1-2 amper bir ampul reçete edilir. gün. Altı yaşın altındaki çocuklar özel durumlarda reçete edilir. Terapi süresi tek tek seçilir.

ATSTS hamile ve emziren kadınların tedavisinde kullanılmaz. Kontraendikasyonlar, mide ülseri olan veya alevlenme döneminde 12 pt olan hastalara uygulanır.

Larenjitli Lugol

Çoğu zaman, larenjit, hedefin arka tarafındaki nazofarenksi kaplayan bir enfeksiyon ile enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Larengitli Lugol şişmeyi azaltmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.

Lugol, potasyum iyodür içinde çözünmüş iyodindir. Madde, gırtlak ve farinksin yağlanması veya sulanması (özel spreyler yardımıyla) için kullanılır. Mukoza zarının kurutulmasında etkili bir yöntem olduğu için, kullanımdan yarım saat sonra 1 çay içmek tavsiye edilir. deniz topalak yağı.

Boynuzu pamuklu çubukla yağlayın ya da tıbbi personelden yardım isteyebilirsiniz. Bu manipülasyon boğazda rahatsızlık ve nahoşluk olası rahatsızlıklardan hoşnut değildir. Larenjitin lyugol spreyi ile tedavisi daha uygundur ve ilacın doğru şekilde dozlanmasını da sağlar.

Larenjit ile sinüs kodu

Laringit ile öksürüğün obsesif, "havlayan" doğasından kaçmak, narkotik olmayan sinüs kodlarıdır. Kuru öksürüğün atağı medulla oblongata'da bulunan öksürük merkezini etkileyerek giderilebilir.

Aktif madde butamat sitrat ile larenjit ile Sinekod öksürük nedenini ortadan kaldırır. İlaç, çocuklar için şurup ve damla şeklinde yapılır. Fonların bariz avantajları tahsis edilmiştir: En güçlü öksürük, hızlı ve uzun süreli etki, güvenlik ve iyi tolere edilebilirlik ile etkinlik.

Yetişkinler için dozaj: 1 çorba kaşığı. l. şurup 3-4 p / d; Çocuklara damlalar gösterilir - 5-10 mg ila 5 / gün. İlacın bileşimi kodein (morfin türevi) içermez, bu yüzden ilaç:

 • bağımlılık yapmamak;
 • solunum fonksiyonuna basmaz;
 • sakinleştirici bir etkisi yoktur;
 • bağırsağın motor aktivitesini etkilemez;
 • şeker ve glikoz içermez.

Larinjitin bir sinekod ile tedavisi, 2 aylıktan başlayarak çocuklarda gerçekleştirilir. İlaç hamileliğin başlangıcında alınmasına izin verilmez, emzirme için önerilmez ve bileşenlerden birine balgam ve duyarlılık varsa.

Larenjit ile birlikte mucistin

Uzay koşullarında kullanılmak üzere geniş spektrumlu bir antiseptik geliştirilmiştir. Tıbbi madde, merhem ve harici çözelti ile üretilir. Miramistin, çoğu patojenik bakteriden (gonococcus, strepto, staphylococcus, diphtheria bacillus, vb.) Artmış bir bakterisidal etkiye sahiptir. İlaç özellikle gram pozitif mikroorganizmalara, parazitleyici mantarlara karşı aktiftir.

Larenjitli mucistin, hastalığın akut ve kronik seyrinin kompleks tedavisinde kullanılır. Bu amaçla, tıbbi bir çözelti ile durulama, günde beş-altı kez gösterilmektedir. Bu madde deri ve mukoza zarları tarafından emilmez, bu nedenle ilaç emzirme döneminde olduğu gibi hamile kadınlara da endikedir.

Miramistin aerosol, çocukların mukoza zarının sulanması için tedavi edilmesinde vazgeçilmez bir araçtır. İlaç, kuru bir kabuk oluşturan ölü hücreleri seçici bir şekilde kurutur. Madde alerjilere ve cilt tahrişlerine neden olmaz.

Larenjit ile inhalipt

Inhalipt - yerel maruziyetin kombine bir aracı. Sülfanilamidlerin antimikrobiyal etkisi vardır (gram-pozitif ve gram-negatif virüslere karşı). Okaliptüs ve nane yağı yanı sıra timol, mantar ve mikroplarla mücadelede etkilidir. Inhalipt larenjit bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir.

İlaç bir dağıtıcı ile bir aerosolde üretilir. Ağız boşluğuna püskürterek günde birkaç kez ila dört kez uygulanır. Tedaviden önce, boğazı ılık kaynamış su ile durulamak tercih edilir.

Yan etkiler arasında alerji semptomları, yanma hissi bulunur. Ingalipt etanol içerir, bu yüzden ilacı kullandıktan sonra aracı sürmeniz tavsiye edilmez.

Larenjitli Noshpa

6-8 yaş arası çocuklarda görülen larinksin şişkinliği, tehlikeli bir larenjit formuyla ortaya çıkar. Bu gibi vakalar acil tıbbi yardım gerektirir. Çocuğun bir doktorun gelişinden önce durumunu kolaylaştırmak için, ısınmış bir alkalin içecek vermek ve ayak banyoları yapmak gerekir. Ambulans gecikirse, bebeği kas içi antispazmodik bir madde ile enjekte etmek gerekir. Bu amaçla larenjit, difenhidramin, analgin içeren bir nospa uygundur. Her maddenin ilaç dozu yaşam yılı başına 0.1 mg'dır.

Böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği, laktaz eksikliği için nochp kullanımı önerilmez.

Larenjit için heksoral

Antiseptik ilaç heksoral, başlangıçtaki öksürük ile gösterilir. İlacın kullanımının negatif sonuçlarına lokal bağışıklık fonksiyonunun inhibisyonu, yani, örn. Mukoza zarı sterilite kazanır ve virüslerden önce kesinlikle savunmasız olur.

Kronik bulgular durumunda larenjit için heksoral hızlı bir tedavi etkisi sağlar. İlacın bileşenleri - benzokain, klorheksidin alerjik reaksiyonları, anafilaktik şoku tetikleyebilir. Ilacın benzokain ile aşırı dozda titreyen bacaklarda, kas kasılmaları, kusma ile ifade edilecektir beyin zehirlenmesi, yol açabilir. Bir tıbbi maddenin kontrolsüz bir şekilde alınması koma, kalp durması ile tehdit ediyor. Bu bağlamda heksoral ve uygulama süresi doktor tarafından reçete edilir. Kazara aşırı dozda, kusmayı indüklemek, mideyi yıkamak ve hemen hastaneye gitmek gerekir.

Larenjitin heksoral ile tedavisi, ilacın mikropların aktivitesini baskılama, anestezi yapma, mukus koruyucu filmi örtme yeteneği ile ilişkilidir.

Heksoral çözelti bitkisel yağlar (anason, okaliptüs, nane, karanfil) içerir. Boğaz veya durulama mukozasının (10-15 ml) yağlanması için uygulanır. Yutmayın.

Geksoral-sprey, mukozaya eşit olarak dağıtılır, pratik olarak kan almaz. Erişkin yaştaki hastalar ve üç yaşından itibaren çocuklar etkilenen bölgeyi günde iki kez birkaç kez sular (kahvaltıdan sonra / yatmadan önce).

İlacın tablet formu da etkilidir ve hızlı bir etkiye sahiptir. Analjezik bir etki periferik sinir uçlarının duyarlılığındaki azalmadan kaynaklanır. Ağızda ülseratif süreçlerin varlığı ve dört yıla kadar olan yaş - ilacın kullanımına kontrendikedir.

Hamile ve emziren kadınlar tarafından heksoral kullanımı, ilgili hekim ile ayrı ayrı tartışılmalıdır.

Larenjit ile askoril

Kombine ajan askoril, ilaçların, balgam söktürücü ve bronkodilatörün mukolitik grubu anlamına gelir. Viskoz oluşumu, balgam zorluğu ve kuru öksürük için bir çare olarak laringit ile askoril reçete edilir.

Guaifenesin ilacın bileşiminde sıvılaşma ve balgam atılımına katkıda bulunur. Mentol, larinksin mukoza zarında olumlu bir etkiye sahiptir, tahrişini önler ve antiseptiktir.

İlaç belirtilen dozlarda tıbbi amaçlar için kullanılmalıdır. Larenjitin askoril ile tedavisi kardiyovasküler problemler, diyabet, ülser, glokom, böbrek / karaciğer hastalıkları için kontrendikedir.

Ascoril'in tavsiye edilen oranları: 6 yıla kadar - 5 ml / 3 r gün, 6-12 yıl - 5-10 ml / 3 r gün, 12 yaşından büyükler ve yetişkinler - ilacın 10 ml'si. Şurup alkali içecekle uyumlu değildir.

Larenjitli Ambrobe

Genellikle öksürük için reçeteli ilaç - ambrien - balgam söktürücü ve mukolitik özellikleri vardır. Ağrılı kuru öksürüğün gerçek kurtuluşu, balgamı sıvılaştıran ve solunum yollarından çıkararak larenjitli ambrojendir.

Etkili ajan, Ambroghexal bileşiminde, etkisi aldıktan birkaç dakika sonra başlar. İlaç dozaj formu, tıbbi önerilere göre ayrı ayrı seçilir. Bunlar, bir damar veya tabletlerde (efervesan dahil), kapsüllerde ve şuruplarda uygulama için inhalasyon için çözeltiler olabilir.

Tabletler, günde beş ila 1 ila 3 kez çocuklar için reçete edilir. Yetişkinler için dozaj - ilk üç gün içinde 1 tablet günde üç kez daha sık değildir. Daha sonra tablet günde 2 p / gün veya 1/2 üç kez. Yiyeceği yemekten sonra veya yemek yerken.

Erişkinlerde öksürüğün yanı sıra, çocuklarda ahududu tadı ile larenjit şurubu ile başarılı bir şekilde tedavi edilir. İlaç bir yemek sırasında veya sonrasında tüketilir. Bebekler için ilacın miktarı yaşa bağlı:

 • iki yaşına kadar, yenidoğanlar ve prematüre dahil değil - 2.5 ml / 2 r. gün;
 • iki ila beş - 2.5 ml / 3 r. gün;
 • beşten onikiye - 5 ml / 3 r. gün;
 • on iki yıldan fazla - ilk üç gün 10 ml / 3 r. gün sonra dozaj aynı kalır ve resepsiyon sayısı ikiye düşürülür.

Yetişkin hastalar şurubu on iki yaşın üzerindeki çocuklarla aynı sırayla alırlar.

Ambroben içeren jelatin kapsülleri bolca su ile yıkanır ve sadece yemekten sonra, koklama olmaksızın tüketilir. Kapsül içindeki ilaç, on iki yaşına kadar olan çocuklar tarafından alınmaya yönelik değildir. Dozaj, ilgili doktor tarafından seçilir, beş günden uzun süre tıbbi madde içilmesi tavsiye edilmez.

İnhalasyon için bir çözelti olarak ambroben, larinksin mukoza zarına hızlı penetrasyonu teşvik eder. Bu yolla larenjitin tedavisi, ilacın, buhara maruz kalmaya elverişli olmaması nedeniyle, bir inhalerin varlığını gerektirir.

Bileşim, aşağıdaki gibi hazırlanır: ambrobenin bir kısmı, sodyum klorür (% 0.9) ile karıştırılır ve vücut sıcaklığına ısıtılır. Nefes alma sürecinde nefes al, öksürüğe karşı kışkırtmak için sakince ihtiyacın var. İki yıldan daha genç çocuklar için inhalasyonlar yürütülmesi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir, gösterilen doz günde iki kereden fazla değil 1 ml'dir. İki ila altı yaşında - 2 ml / 2 p. gün ve altı ve yetişkin üzerinde çocuklar - 2-3 ml / 2 p. gün.

İlaç çözeltisi, bir yemekten sonra oral uygulama için reçete edilir:

 • 2 yaşın altındaki çocuklar - 1 ml / 2 p. gün;
 • iki ila altı yıl - 1 ml / 3 r. gün;
 • altı ila on iki yıl - 2 ml / 3 p. gün;
 • Oniki ve yetişkin yaşın üzerindeki çocuklar - üç ila dört gün boyunca 4 ml / 3 r miktarında ilaç içerler. Gün, sonraki resepsiyon - 4 ml / 2 r.

Genellikle intravenöz, subkutan ve intramüsküler yolla ilacın verilmesiyle larenjit tedavisine reçete edilir. Öngörülen dozajlara uyulması önemlidir. Çocuklara 1.2-1.6 mg / kg ağırlık verilir, yetişkinler - günde 2 günden fazla olmayan 2 ml (özellikle ağır vakalar normda 4 ml'ye kadar bir artış gerektirir).

Bir doktor tarafından hamile ve emziren anneler için bir ambulans reçete edilir. İlacın alınması için kontrendikasyonlar şunlardır: mide ülseri ve 12p bağırsaklar, ilacın, epilepsi, böbrek ve karaciğer disfonksiyonunun bileşenlerinden birine toleranssızlık.

Larenjit ile Tantum Verde

Lokal uygulama için çözüm, resorpsiyon için tabletler, lokal etki spreyi - ilaç tantum verde salım formları. İlaç nonsteroidal anti-inflamatuar maddeler olan bir indazol grubu olarak sınıflandırılır. Inflamasyonu gidermek için ek olarak, larenjit ile tartum verde anti-ödem, analjezik etkiye sahiptir.

İlacın tablet formu yetişkin hastalar ve on, 1 tablet / 3-4p yaşına ulaşan çocuklar için reçete edilir. gün. Çözelti boğazın durulanması için gösterilmiştir. Ağrılı sendromun rahatlatılması amacıyla, üç saate kadar olan dozlar arasında 15 ml'lik bir ilaç kullanılması önerilir. 6 yaşından küçük 4 standartları - - 1doza / 4 kg 6-12 yaş arası çocuklar için, 4-8 doz - gırtlak sprey tedavisi birinin bir aralığı ve üç saat, yetişkinler için ilaç sayısı bir yarısı ile gerçekleştirilir.

İlaç hamile ve emziren anneler için reçete değildir. İlacın yan etkilerinden, ağız boşluğunda yanma ve kuruluk hissi, alerjik belirtiler, uyuşukluk not edilir.

Larenjitli Tonzylgon

Homeopatik hazırlama tonzigon tıbbi bitkilerden oluşur, bu nedenle pratik olarak yan etkilere neden olmaz ve kontrendikasyon yoktur. Talimat eki ilacı altı yıla kadar bebeklere almak için yaş sınırı içerir. Bununla birlikte, bebeklerin ve okul öncesi çocukların tedavisinde bir çocuk doktorunun talimatlarında tonsillon kullanımı mümkündür. İlaç, bileşiminde yer alan bitkilerden birine ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı duyarlılık için önerilmez.

Damlalar veya drajelerde larenjitli Tonzylgon, hastalığın alevlenme aşamasında yardımcı olur ve çocukların tamamen iyileşmesine katkıda bulunur. çocuk / öğrencilerin okul öncesi altı kez bir gün reçete Bir hap, damla bebeklerde larenjit tedavisinde vazgeçilmezdir (5 damla / 5-6, s. Gün).

Yetişkinler ve ergenler gösterilir: 2 draje veya 25 günde 5-6 kez, gıda alımına bağlı olmadan düşer. Larenjitin bir nebulizer kullanarak toncelone solüsyonu ile tedavi edilmesi mümkündür. Bu durumda, ilaç salin (% 0.9 sodyum klorür) ile seyreltilir.

Larenjit ile Dimexide

Dimeksid konsantre bir sarımsak özütüdür, bu yüzden ilacın belirgin bir anti-enflamatuar ve bakterisit etkisi vardır. İlaç bağışıklığı arttırır, anestezik özelliğe sahiptir.

Larenjit ile deimekside, özellikle pürülan işlemlerle, inhalasyonlar, kompresler şeklinde kullanılır. Tipik olarak, lokal maruziyet için ilacın% 10-30'luk sulu çözeltisini uygulayın, ancak dozaj bir doktoru atamalıdır.

Ilacın bireysel intoleransı, alerjik reaksiyonlar ile ilişkili yan etkiler. Dimeksid, kalp yetmezliği, böbrek ve karaciğer problemleri, gebeliğin ve emzirme döneminde, yaşlılıkta glokom ve katarakt, 12 yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılır.

Larenjit ile baş döndürücü

Resorpsiyon pharyngocept için tabletler - larenjit, farenjit, anjina ile mücadelede etkili bir yerel ajan. İlacın temeli ağız boşluğunda staphylococci, streptococci, pneumococci yok ambazona monohidrat olduğunu.

Larenjit ile Tharyngept, üç yaşından itibaren hamile ve emziren kadınlara reçete edilir. Bir yemekten yarım saat sonra ilacı al. Erişkinlikteki ilaç tedavisi ve yedi yaşından büyük çocuklar günde bir defaya kadar bir tableti bir tablette yeniden emdirmektir. Küçük hastalar günde üç kez tablete reçete edilir. Pharyngocept'in avantajı, ilacın tükürük bezlerini harekete geçirmesidir, bu da kuruluk, terleme ve mukozadan gelen ağrı şeklinde rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

İlacın bileşimi şeker, kakao ve laktoz içerir. İlacın bu bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar, diyabetiklerin yanı sıra kontrendikedir.

Larenjit için Biseptol

Larinksin geniş bir enfeksiyon yelpazesinden kurtulun, antibiyotik biseptolün co-trimoksazolün aktif bileşeni ile yardımcı olacaktır. İlaç tabletler, sprey, süspansiyon, enjeksiyon çözeltisinde salınır.

Biseptol, karaciğer, böbrek, anemi, bireysel hoşgörüsüzlük, bronşiyal astım, tiroid fonksiyon bozukluğu, hamilelik / emzirme ve üç aya kadar bebeklerin patolojik koşulları için reçete değildir. Altı aya kadar bebekler için biseptol enjeksiyonları yasaktır. İlaç baş ağrısı ve sarılık yan etkileri geniş bir listesi vardır, bu yüzden biseptol ile larenjit tedavisi kesinlikle tıbbi talimatlar üzerinde yapılmalıdır.

Çocuklara farmakolojik firmalar, 120 mg aktif madde içeren bir süspansiyon ve tabletler sunmaktadır. Süspansiyonda larenjitli biseptol, üç aydan altı aya kadar 120 mg, yedi aydan fazla, günde iki kez 120-240 mg çocuklar için reçete edilir. Ve dört ila altı yıl arasında, ilacın dozu sabah ve akşam 240-480 mg'dır. Yedi ila on iki yıllık sürede ilacın miktarı 480 mg'a ve on ikiden fazla - 960 mg / iki katına çıkarılır. Bir çocuğun şurup tedavisi bir yaşındayken mümkündür.

Yetişkinler sabah ve akşam için 960 mg ilaç reçete eder. Terapötik etkinin süresi beş ila on dört gün arasında değişir. Bir öğünden sonra ilacın önerilen kullanımı ve günlük diyetin değiştirilmesi. Biseptol alımı sırasında, lahana, baklagiller, yağlı peynirler, et, yapraklı sebzelerin tüketimini azaltmayı gerektiren gastrointestinal sistem ve böbreklerin çalışmasında bir komplikasyon vardır. Bu ürünler, ayrıca tatlılar, kurutulmuş meyveler, süt ve pancarlar ilacın etkinliğini azaltır. Ayrıca güneşte sınırlı kalma ve uzun süreli ilaç alımı ile kan kompozisyonunu izlemelidir.

Larenjit ile Naphthyzine

Vazokonstriktör ilaç nafthyzin, KBB hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Damla ya da sprey, nazal mukozanın şişmesinden kurtulur ve sıklıkla larinksin iltihaplanmasıyla eşlik eden mukusun salgılanmasını azaltır.

Larenjitli Naphthyzine, hastalığın akut veya kronik seyrinde kullanılır. Kaba sesle, nefes alma zorluğu, 1 ml naftirin bileşimi ile inhalasyonlar ve 1 ml serum fizyolojik solüsyonu yapacaktır. Günde işlem sayısı doktorla görüşülmelidir.

Larenjitin karmaşık tedavisinde ek bir araç olarak burun damlacıkları aşağıdaki gibi kullanılır:

 • daha büyük çocuklar ve yetişkinler - her burun deliğine 2-3 damla / 3-4 r.day ilaç% 0.05 veya% 0.1 çözeltisi;
 • Bir yıldan itibaren çocuklar - her iki nazal geçişte 1-2 damla / 2r.day% 0.05 çözelti.

Bir yıla kadar olan bebekler için naftizin almak kontrendikedir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik rinit, hipertiroidizm, ilacın bileşenlerinden birine karşı toleranssızlık durumları naftizine reçete edilmemesinin sebebidir.

Bir haftadan fazla alım süresi ilaca bağımlılığa neden olabilir ve bu nedenle kullanımının etkisini azaltır. İlacın keskin bir şekilde reddedilmesi, sırayla, burunların sık sık kendi kendilerini geçme yeteneklerini yitirdikleri için burun akıntısına neden olabilir.

Gebelik sırasında larenjitin naftirin ile tedavisi, nadir durumlarda bir doktorun gözetiminde emzirme önerilmemektedir.

Olumsuz durumlar arasında, kuruluk, mukozada yanma, bulantı, baş dönmesi, alerjik belirtiler (kovanlar, Quincke ödemi), basınç artışı, vb.

Larenjitli Ventolin

Larenjitli Ventolin, inhalasyon için bir dağıtıcı, toz veya çözelti ile bir aerosol içinde üretilen bir bronkodilatördür. Ilacı tıbbi gözetim altında bir nebulizer ile ağız yoluyla soluyun. İlacın kullanımı, öksürük ataklarına karşı, aynı zamanda bronşiyal astımın alevlenmesi sırasında (5 dakika içinde) eylemin hızlı olmasına bağlıdır. Madde dahili olarak alınamaz.

Yetişkinlere gösterilen dozaj günde dört defaya kadar bir veya iki kez inhalasyon için 0.1-0.2 mg'dır. Çocukların solunumu aynı miktarda, günlük normu 0.1-0.2 mg'dan fazla olmayan bir şekilde gerçekleştirilir. Ventolin daha sıklıkla seyreltilmemiş olarak kullanılır ve dozaj doktor tarafından reçete edildiği gibi 5 mg'a çıkarılabilir.

İlacın kullanımına kontrendikasyon 4 yaşın altındaki çocukların yaşı, gebelik, emzirme, bileşenlere aşırı duyarlılık olacaktır. İlaç, mukus boğaz kuruluğu, alerjik belirtiler, konvülsiyonlar, zehirlenme sendromu, sinirsel heyecan gibi kuru bir yan etki listesine sahiptir.

Vitamin ile larenjit tedavisi tıbbi olarak gerekçelendirilmelidir, çünkü ilaç genellikle bronşiyal astımın kronik bronşit ile baskılanmasını önlemek için reçete edilir.

Larenjitli Lysobact

En popüler antiseptik ve antibakteriyel madde lizozdur. Kompozisyon lizozim, piridoksin dahil, doğuştan bağışıklık gelişmesine katkıda bulunan, insan vücudunda vardır.

Laringeal mukoza üzerindeki bakteriyel etkisini azaltmak için gebelik sırasında bile kullanılan larenjit ile lysobact yardımcı olur.

Bir ilacı seçmenin başlıca avantajları şunlardır:

 • bağışıklığı uyararak ve ağız boşluğunda sağlıklı bir mikroflorayı koruyarak koruyucu kuvvetlerin güçlendirilmesi;
 • Lizozim, ilacın temeli olarak, bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir;
 • piridoksin (B6 vitamini) virüsleri baskılayarak antioksidan korumayı arttırır.

İlaç, emilim için tabletlerde salınır. Larenjitin kompleks tedavisi, günde 8 tablete kadar (iki tablette 3-4 kez) lysobacterum kullanımını içerir. Tedavinin süresi sekiz güne ulaşır, bazen ikinci bir kurs reçete edilir.

Ilacın kullanımına karşı tek kontrendikasyon bireysel hoşgörüsüzlük olduğunu.

Larenjitli Klorofillit

Boğaz durulamalarında larenjitli klorofillit endikedir. Mükemmel bir şekilde stafilokok enfeksiyonu ile baş eder, ağrıyı giderir ve mukozanın iltihaplanmasını giderir.

Durulama için günde birkaç kez kullanılan bir alkol (% 1) çözeltisi uygundur. İlacın yağlı bir çözeltisi, bir pamuklu çubukla bir mukus levha ile muamele edilebilir. Larenjit için en uygun tedavi bir yeniliktir -% 0.2 klorofililtin solüsyonu içeren bir sprey. Kabı günde dört kez basmak, larenjitin ana semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar ve dört gün sonra iyileşme olur.

Chlorophyllipt alerjik reaksiyona yol açabilir, bu nedenle ilacı kullanmadan önce, ilacın az bir miktarını ağzınıza akıtarak veya zayıf bir çözelti ile boğazınızı yıkayarak duyarlılığınızın derecesini değerlendirmelisiniz.

İlaç tedavisi dozu ve süresi bir doktor tarafından reçete edilir.

Larenjit için antibiyotikler

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi, lokal etki etkili olmadığı zaman, uzun süreli hastalık durumunda, kronik bir hastalık formunun gelişmesi durumunda tıbbi amaçlar için gerçekleştirilir. Çoğu zaman, hastalara on güne kadar bir lokal aksiyon antibiyotik olan bir bioparoks verilir.

Hastane ortamında, damlatmalar, larinkse hidrokortizon çözeltisinin enjeksiyonu ile sıklıkla kullanılır. Diğer antibiyotiklerle paralel olarak gösterilen tabletlerdeki Imudon iyileşmeyi hızlandırır. Lokal anestezi için, heksorol durulama olarak reçete edilir.

Larenjit için yaygın antibiyotikler:

 • bir grup florokinolonun - moksifloksasin veya levofloksasinin antimikrobiyal etkisi;
 • penisilinlerin antibakteriyel grupları - amoksiklav, amoksisilin;
 • makrolit (en güvenli ve iyi tolere edilen) - sumamed, azitromisin;
 • grup sefalosporinler - sefotaksim, zinakef.

Larenjit için Amoksiklav

Amoksiklavın güçlü terapötik etkisi, antibiyotik amoksisilin ve klavulanik asidin kombinasyonundan kaynaklanır. Bu bileşim nedeniyle, ilaç bakterileri yok eder, vücuttaki bağışıklık süreçlerini harekete geçirir.

Larenjitte amoksiklav, tablet, toz veya süspansiyon şeklinde minimum miktarda (125 mg) reçete edilir. İkincisi, kural olarak, 100 ml'lik 20 dozaj içerir. Süspansiyon formundaki ilaç 14 yaşından büyük yetişkinler ve adolesanlar için reçete edilir (6-8 saat sonra doz - 1 ölçü kaşığı). Bir yıla kadar olan bebekler damla ile tedavi edilir ve üç aya kadar olan sürede ilaç kullanılmaz.

İlacın avantajı, güçlü bir antimikrobiyal etki sağlayan, insan vücudunun iç sıvı ortamında birikme yeteneğidir.

Laringitin amoxiclav ile tedavisi bir dizi yan etki yaratır - alerjiler, dysbacteriosis, sindirim sistemindeki kolik, konvülsiyonlar ve kan formülündeki bir değişiklik. Madde, gebelik ve emzirme döneminde reçete edilmez.

Enfeksiyöz hasar, kronik rahatsızlık durumlarında amoksiklavın infüzyon uygulaması mümkündür. İntravenöz kullanım en belirgin yan etkilerle karakterizedir.

Preparasyonun tabletleri, toz gibi, kullanımdan önce suda çözülür. Doktorun talimatlarına göre, ilk olarak iki adet 375 amoksiklav tableti alınabilir.Tedavi, iki haftaya ulaşır ve bu süre boyunca hasta bir tableti 6-8 saatlik aralıklarla içirir.

Larenjitli Amoksisilin

Amoksisilin, penisilin grubu için geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. İlaç, süspansiyon üretimi için kapsüllerde (250 mg / 500 mg), granüllerde salınır.

Herhangi bir serbest bırakma biçimi, gıda alımına bağlanmadan dahili olarak alınır. Larenjitin yetişkinlerin amoksisilin ve on iki yaşından itibaren (ağırlıkları 40 kg'dan az olmayan) çocuklara günde üç kez 500 mg'lık bir dozajda uygulanması önerilir. Hastalığın özellikle şiddetli tezahürleri, ilaca giren doktorla kararlaştırılan ilacın miktarında 1000 mg'a kadar bir artış gerektirebilir. Bir antibiyotiğin terapötik etkisi on iki günü geçmez.

Çocuklarda larenjitli amoksisilin, bir süspansiyon şeklinde beş yıldan beri kullanılır. Yenidoğan ve prematüre bebeklerin olası antibiyotik tedavisi. Tıbbi solüsyonu hazırlamak için bir ölçüm şişesi ve bir kaşık kullanılır. Granül ile şişedeki suyun oda sıcaklığının eklenmesi, ahududu veya çileğin aroması ile sarı bir sıvı elde edilmesini sağlar. Çözelti buzdolabında iki haftaya kadar saklanır.

Özellikle çocuklar için ilacın dozu, doktor tarafından belirlenir. Terapötik etki, ilacın üç kez uygulanması ile elde edilir:

 • iki yaşın altındaki çocuklar - 20 mg / kg vücut ağırlığı;
 • iki ila beş yıl - 125 mg;
 • beş ila on yıl - 250 mg.

Gebelikte, antibiyotik acil durumlarda kullanılır, laktasyon ile, ilaç yasaktır. Alerjik belirtiler, dysbiosis, karaciğer yetmezliği, lenfositik lösemi kontrendike amoksisilin.

Larenjitli Azitromisin

Solunum yolu enfeksiyonları, antibiyotik azitromisin kullanımı ile inhibe edilir. Halihazırda, farmakolojik firmalar bu azalmayı (zimaks, zitrolid, sumamed, vb.) Içeren farklı ilaçlar yayınlamaktadır. Aynı adı taşıyan ilacın katı formları vardır.

Larenjitli azitromisin, en çok bilinen mikroorganizmaları öldürerek yüksek bir antibakteriyel etki sağlar. İlacın günde bir kez alın (yemekten bir saat önce veya iki saat sonra). Yetişkinlerin ilk günü 0,5 g / gün, sonraki iki ila beş gün - 0.25 g / gün atar. On iki aya kadar olan bebekler, uygulamanın ilk gününde 10 mg / kg'lık norm, daha sonra dört ila üç gün boyunca 5-10 mg / kg'lık norm olarak gösterilir.

Böbrek ya da karaciğer fonksiyon bozukluğu, aritmi, ilaç bileşenlerine duyarlılıktan muzdarip hastalar azitromisin tedavisinde son derece ihtiyatlı olmalıdır. Hamilelik ve emzirme, ilacı almanın bir kontrendikasyondur.

Larenjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit tedavisi için birçok yol var. Hastalığın semptomlarından olabildiğince çabuk kurtulmak için doktorlar aşağıdaki kuralları tavsiye eder:

 • ses moduna uyun - tam sessizlik gözlemlemek veya bir fısıltı konuşmak için birkaç gün;
 • küçük sips bol, sıcak içecek;
 • nemlendiricilerin kullanımı ile bir sıcak hava odasına erişim (su veya özel aletler içeren bir konteyner);
 • Diyette bir değişiklik - keskin, sıcak, tuzlu, çok soğuk yemeklerin dışlanması;
 • ayak banyoları;
 • iyot, mentol, anason yağı, okaliptüs ile buhar üzerinde soluma;
 • gargara (papatya, adaçayı) ve ısınma sıkıştırır;
 • antihistaminik kullanımı;
 • sigara ve alkolden vazgeç.

Bakteriyel enfeksiyon vakalarında larenjitin antibiyotiklerle tedavisi önerilmektedir. Bazı şartlar hastaneye yatış gerektirebilir.

Larenjit tedavisi, nedenlerinin nedenlerinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Evde tedavi birkaç gün içinde sonuç vermezse, bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik farenjit

Makalenin yazarı, pratisyen hekim, terapist olan Çuklina Olga Petrovna'dır. 2003 yılından beri iş tecrübesi.Kronik farenjit, faringeal mukozanın sürekli inflamasyonu olan bir hastalıktır.

Larenjit ve komplikasyonları kaç gün sürer?

Larenjit, larinksin mukus tabakasını etkileyen bir inflamasyon olup, bazı durumlarda ses tellerini etkiler. Kendisini sert bir öksürük şeklinde, "havlayan", bir ses veya aphonia olarak gösterir.