Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Angina ile boğaz durulama genel bakış

Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü, yüksek vücut ısısı - bunlar anjinin ana semptomlarıdır. Hastalık sadece çok hoş olmayan duyumlara neden olmakla kalmaz, çünkü paratonil apsesi, otit, sepsis ve bu gibi geç dönemdeki ancak romatizma ve glomerülonefrit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Etken madde kalbi olumsuz yönde etkileyen bir toksin geliştirir, bu nedenle anjin karmaşık bir şekilde tedavi edilir. Ve ana prosedürlerden biri gargara. Bunun için çeşitli araçlar kullanıyorlar. Evde hazırlanabilir veya eczanede hazır ilaç satın alabilirler.

Evde hazırlanan boğaz durulama ürünlerine genel bakış

Boğazın anjina ile boğulması ağrının azaltılmasına yardımcı olur, bademcikler üzerinde oluşan bademcikleri giderir. Bir antimikrobiyal etkisi olan bir ilaç seçin. Evde, gargara durulama ürünlerini yaparlar:

 • bitkisel soğurucular;
 • hidrojen peroksit;
 • tuz ve soda;
 • furatsilina;
 • potasyum permanganat.

Ana şey ilacı doğru şekilde hazırlamaktır. Çözeltinin bileşenlerinin oranı doğru seçilmemişse, daha da fazla zarar vermek mümkündür. Örneğin, en iyi şekilde yoğunlaştırılmış ilaçların kullanılması boğazın mukoza zarını aşırı derecede abartır, en kötü ihtimalle ağrıyı arttırır - kimyasal yanık olacaktır. Kötü gerilmiş bir bitkisel kaynatma, boğazın zaten enfekte olmuş mukoza zarına mekanik bir travmanın ortaya çıkmasına katkıda bulunacaktır.

Bitkisel çay yaprakları

Şifrelemenin hazırlanması için, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip bitkiler kullanılır. En etkili olanları:

 • Papatya çiçeği;
 • calendula çiçekleri;
 • meşe kabuğu;
 • okaliptüs;
 • adaçayı yaprakları;
 • anason meyvesi sıradan.

1 durulama 1 yemek kaşığı için bir kaynatma hazırlamak. l. otlar ve 200 ml kaynar su. Ezilmiş koleksiyon, suyla doldurulmuş, sıkı kapatılmış emaye kaplarda kaplıdır. Bir havluya sarılması tavsiye edilir. Bu demleme yöntemi ile daha kullanışlı maddeler depolanır. Yarım saat sonra kaynatma, gazlı bezden süzülür, 6 kat halinde katlanır (bitkilerin katı parçacıklarının sıvıya girmesini önlemek için).

Eğer, boğaz yıkandıktan sonra, doktor termal prosedürleri önerdiyse, o zaman arındıktan sonra kalan bitkiler bitkisel uygulamalar için kullanılır.

Bir kaynatma hazırlamak için otlar seçerken, yapabileceklerini göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • alerjiye neden olur;
 • okaliptüs bronş spazmı neden olur ve bronşiyal astımda kontrendikedir;
 • Calendula ve papatya, tedavi edici etkilerinde benzerdir, ancak kalendula, kan basıncını düşürür;
 • meşe korteksinde çok sayıda tanen bulunur, proteinlerle etkileşirler ve boğazın mukoza zarında koruyucu bir tabaka oluştururlar, mikroorganizmaların gelişmesini engellerler.

Bu nedenle doğru seçimi yapmak için doktorunuza danışmalısınız.

Hidrojen Peroksit

Boğazı durulamak için% 0.25'lik bir hidrojen peroksit solüsyonu uygulayın. İhtiyacınız olan hazırlık için:

 • 1 tablet Perhidrol (Parkon, Oksilisin);
 • 100 ml su.

Daha önce su ile seyreltilmiş% 3 hidrojen peroksit solüsyonu kullanın (100 ml su başına 15 ml peroksit).

Hazırlanan durulama yardımcısı uzun süre depolanmaz. Işığında, ışık dengesiz kararlıdır. Üretimden hemen sonra kullanın.

Soda-tuz çözeltisi

Kabartma tozu durulamak için, 1 çorba kaşığı sodyum klorür (sodyum klorür) kullanılır, bunlar 500 ml su içinde çözülür. 2-3 damla iyot ekleyin.

Ayrı olarak kullanılabilirler. Bir bardak su 1 çay kaşığı gerektirir. soda veya tuz. Sodyum klorür değil, deniz tuzu (gıda) kullanabilirsiniz. Hasarlı mukozanın inflamasyonu ve rejenerasyonunu azaltmaya katkıda bulunan daha fazla eser elementler içerir.

Soda ve tuzu ek olarak, kombine preparat Bicarmint kullanılır. Şunları içerir:

 • sodyum tetraborat;
 • sodyum bikarbonat;
 • sodyum klorür;
 • mentol;
 • nane yağı.

İlaç anestezik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Tablet şeklinde satılmaktadır. Durulama yardımcısı hazırlamak için, 4 tablet 1 bardak su içinde çözülür.

furatsilin

Nitrofural antimikrobiyal bir ilaçtır. Sülfanilamid preparatlarının, antibiyotiklerin etkilerine dirençli mikroorganizmalar üzerinde bile bakteriyostatik etkiye sahiptir.

1 tablet (20 mg) 100 g su ile seyreltilerek bir durulama çözeltisi hazırlayın.

Ilacı kullanmadan önce, furacilinin neden olabileceği akılda tutulmalıdır:

Furacilin, böbrek fonksiyon bozukluğu vakalarında kontrendikedir.

Potasyum permanganat

Boğazı durulamak için,% 0.01-0.1'lik bir potasyum permanganat çözeltisi hazırlanır. Pembemsi olmalı. Daha güçlü bir çözüm, mukozanın kimyasal yanmasına neden olur.

Gargara için manganez çok nadiren kullanılır. İlaç mukoza zarını aşar, ancak etkili bir antiseptiktir.

Evde hazırlanan solüsyonlar hızla bozulur, bir günden fazla olmayan (özellikle bitkisel çay). Bu nedenle, genellikle eczanelerde satılan hazır durulama ürünlerini reçete ederler.

Gargara için reçete edilen ilaçların gözden geçirilmesi.

Anti-inflamatuar, analjezik, antimikrobiyal etkisi olan anjina seçimli ilaçlar ile boğaz durulama için ilaçların atanması ile. Bunlar şunları içerir:

 • Dekasan;
 • Angilex, Givalex;
 • Miramistin;
 • Benzidamin (tantum, tantum verde, tantum yükseldi);
 • Altaleks;
 • Stopangin;
 • Gramisidin C (Grammidin);
 • Heksetidin (Heksoral, Stomatin).

Tıbbi preparatlarla durulandıktan sonra 1-2 saat boyunca içmek ve yemek tavsiye edilmez. Tabletler reçete edilirse (Septepryl, Tonsilotren ve diğerleri, ağız boşluğunda emilebilir), o zaman durulamadan hemen sonra alınmamalıdır.

Dekasan

Dekasan antiseptik ve dezenfeksiyon ilaçları grubuna aittir. Üzerinde çalışır:

Dekasan mikroorganizmaların duyarlılığını antibiyotiklere artırır.

Boğazın kaç kez yıkanması ve ilacın ne kadarının kullanılması hastalığın şiddetine bağlıdır.

Angileks

Bu karmaşık bir hazırlıktır. O:

 • antibakteriyel;
 • antimikrobiyal;
 • ateş düşürücü;
 • analjezik;
 • anti-enflamatuar.

Diğer antiseptiklerle alınmamalıdır. Angilex kontrendikedir:

 • ilacın bileşenlerine alerjiler;
 • atrofik farenjit;
 • bronşiyal astım.

İlaç, solunum yollarının spazmı neden olabilir.

Ilaç bileşimi etanol içerir, bu nedenle durulama sırasında boğazda pişirme hissi vardır. Yutulmamalıdır. Sürüşten yarım saat önce Angilex ile gargara yapmayın.

Angilex ile tedavi süreci 5 günü geçemez. İlaç, boğaz ve ağız boşluğunun pozitif mikroflorasını olumsuz yönde etkiler.

Givalex, Angulex'in bir analogudur.

Miramistin

Miramistin antiseptiktir. o:

 • mikroorganizma hücrelerinin zarını tahrip eder;
 • mikroorganizmaların enzimatik aktivitesini inhibe eder;
 • Bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını arttırır.

Bazı durumlarda boğaz, hiperemi mukoza zarının kurulmasına neden olur. Boğazını miramistin ile yıkarken, yanma hissi oluşur. 15-20 saniye içinde kayboluyor.

benzidamin

İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Boğaz durulama sırasında bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • dokuların uyuşması;
 • yanma hissi;
 • ağız kuruluğu;
 • sersemlik.

İlacın bileşenlerine aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Altaleks

Ile bitkisel preparat:

 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • ağrı kesici etkisi.

Uçucu yağların bir karışımını içerir:

 • limon balsamı;
 • nane;
 • kekik;
 • okaliptüs;
 • küçük hindistan cevizi;
 • anason;
 • çam iğneleri;
 • adaçayı;
 • lavanta;
 • tarçın;
 • karanfil;
 • rezene.

Altalex boğazı, şiddetli ağrı ile durulanır. Ön seyrelti ½ çay kaşığı. su ile ilaçlar.

Stopangin

Şunları içerir:

 • heksetidin;
 • metil salisilat;
 • uçucu yağların bir karışımı.

Bu bileşenler antimikrobiyal, anti-inflamatuar, analjezik, hemostatik ajanlardır.

Stopangin, boğazın mukoza zarını korur. İlaç 10-12 saat sürer.

Yan etkilere neden olabilir:

 • boğazda kuruluk;
 • özellikle durulama sırasında yanma hissi;
 • deri döküntüsü;
 • kaşıntı.

Kesinlikle atrofik farenjit, 8 yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir.

Stopangin bileşimi etanoldur.

Gramisidin C

Grammidin topikal bir antibiyotiktir. Bu neden olduğu anjin tedavisinde etkilidir:

 • streptokoklar,
 • stafilokoklar,
 • anaeroblar.

Çözelti hazırlama için konsantre formunda üretilir. Kullanmadan önce 1: 200 oranında su içinde çözülür.

heksetidin

Bu ilaç şiddetli boğaz ağrısı formları için reçete edilir. Bir etkisi vardır:

 • antimikrobiyal (mantar ve bakteri etkiler);
 • hemostatik;
 • analjezik;
 • zarflama.

Kullanıldığında, anlık bir tat kaybına neden olabilir.

Gargara ne kadar iyi

Tüm bu ilaçlar anjinin tedavisi için etkilidir. En uygun olanı seçerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:

 • hastalığın şiddeti;
 • anjinadan hangi mikroorganizma neden olur;
 • boğaz ağrısı yoğunluğu;
 • hastada ateş olup olmadığı;
 • bireysel ilaç toleransı.

Hastalık yumuşak bir şekilde ortaya çıkarsa, o zaman ürünleri ev kullanımı için uygun durulama.

Angina formunu dikkate almak için bir ilaç seçerken ve ne tür nedensel etkenlerin ortaya çıkması zorunludur. Örneğin:

 1. Herpetik anjin bir virüsün neden olduğu. Bu nedenle, Gramicidin gibi antibiyotikler etkili değildir. Boğazınızı yıkamak için, bir potasyum permanganat çözeltisi olan Dekasan'ı önerin.
 2. Mikotik angina tek hücreli mantarlardan kaynaklanır. Tedavisi için% 1 oranında borik asit çözeltisi,% 0.1 potasyum permanganat çözeltisi, Gramisidin solüsyonu (1: 10,000),% 1 kuinazol solüsyonu ile durulayın.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Lenfoid doku nekrozu, ülser oluşumu ile karakterizedir. Bu tür anjina ile etkili bir şekilde furakilin,% 0,1 ethacridine laktat,% 0.1 manganez solüsyonu içeren bir çözelti ile durulayın.

Anjin formunu belirleyin ve hastalığın kendinizdeki etken maddesini belirleyin, evde imkansız. gerekli:

Sadece bir uzman, bir muayene yaptıktan sonra, anjin formunu belirleyecektir (bu hastalığın farklı tipleri bademcikler, larinksin mukoza zarında çeşitli değişikliklere neden olur). İlişkili semptomlara bağlı olarak, doktor:

 • durulamalar (analjezik, enflamasyonu veya antiseptik ilaçları hafifletir);
 • günde kaç kez gargara yapılacağını gösterir;
 • Tedavi süresi kaç gün sürmelidir.

Sonuç

Angina ile boğaz çeşitli ilaçlarla durulanır. Çözümler çok sıcak olmamalıdır. Ve boğmaca boğaz ağrısı tedavisi için zorunlu bir prosedür olmasına rağmen, diğer ilaçların alınması gerektiğini unutmamalıyız:

Angina tehlikeli bir hastalıktır, genellikle kalbi ve böbrekleri karmaşıklaştırır. Bu nedenle, KBB'ye başvurmak gerekir ve iyileşmeden sonra, bir kardiyolog, nefrolog ile muayene olmak zarar vermez.

Anjin ve tedavisi hakkında çocuk doktoru EO Komarovsky diyor ki:

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan daha iyidir: evde bademcik iltihabı tedavisi

Angina veya akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanır ve boğazda şiddetli ağrı ve genel zehirlenme fenomenleri ile karakterizedir. Çoğu zaman bu hastalık çocukları ve gençleri etkiler.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır. Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur. Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Burada ve spreylerin kullanımı ve ilaçların inhalasyon formları. Bununla birlikte, en basit yöntem boğazını durulamaktır.

Neden angina ile gargara

Angina bademciklerin mukoza zarını etkileyen lokal bir enfeksiyondur. Enflamatuar süreç üzerindeki lokalizasyonda hemen etkinin çok etkili olduğu mantıklıdır. Durulama sırasında, ilaç doğrudan mikroorganizmaları yok ettiği, iltihaplanma yoğunluğunu azalttığı ve mukoza zarının rejenerasyonunu harekete geçirdiği bulaşıcı odağa verilir. Buna ek olarak, bu yöntemle, vücudun savunma sistemlerinde yükte bir azalma anlamına gelen, pus, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri mekanik olarak çıkarılır.

Akut tonsillit ile gargara nasıl

Durulama için kullanılan herhangi bir çözüm sıcak olmalıdır. Çok soğuk sıvı bademciklerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla koruyucu işlevlerinin bozulmasına neden olur. Çok sıcak sıvı bakteri üremesini artırmaya ve iltihaplanma yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. En uygun sıcaklık 35-37 ° C'dir. İlaç müstahzarlarının uygulanması durumunda durulama sıklığı, kendilerine verilen talimatlarda belirtilmektedir ya da ilgili hekim tarafından kurulmaktadır. Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları kullanırsanız, günde 5-6 durulama sıklığı optimal kabul edilebilir. Kullanılan çözeltinin hacmi 100-150 ml'dir. Bazı durumlarda bu miktar artırılabilir. Daha küçük hacimlerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin yeterince temizlenmemesi ve antimikrobiyal maddelerin dozu çok küçük olacaktır. Durulamadan maksimum etkiyi elde etmek için, ağzınıza bir çözüm aramalı, başınızı geriye atmalı, dilinizi çıkarmalısınız ve ciğerlerinizi havalandırın. Bu "gurgle" ve ses yapmak için tavsiye edilmez - bu solunum yollarına ve popperhivaniyu içine sıvıların girmesine yol açabilir. Son kullanma tarihinden sonra, çözelti tükenmeli ve yeni bir kısmı alınmalıdır. İşlemin sonunda, herhangi bir sıvı tüketmek, içmek, bir saat sigara içmek tavsiye edilmez. Farklı çözeltilerle durulama ihtiyacı varsa, prosedürler arasındaki aralık en az 30 dakika olmalıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Geleneksel tıp antiseptik grubundan çok geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Bazıları sentetiktir, diğerleri doğal bir kökene sahiptir.

İyot preparatları

İyot içeren ilaçlar güçlü antimikrobiyal, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Deri veya mukoza ile temas halinde, polivinilpirrolidon-iyodin kompleksi, bakterilerin zarlarını yok eden atomik iyodür salgılar. Bu ilaç grubunun kullanımı, tiroid disfonksiyonları, Dühring'in herpetiform dermatiti, bozulmuş böbrek fonksiyonu, gebelik ve laktasyon gibi kontrendikasyonlarla sınırlıdır. Bu grubun temsilcileri betadin, iyodinol, rivanol, vokadin, povidon'dur. Bu grubun preparatlarının bir analogu, evde hazırlanan iyot-soda-tuz çözeltisidir, 1 çay kaşığı kabartma tozu, aynı miktarda sofra tuzu ve 2-3 damla alkollü iyot çözeltisi, su bardağı başına. Tuz, bademciklerin kıvrımlarından irin çekilmesine yardımcı olur, soda bunu daha da kırılgan hale getirir ve iyot, mikroorganizmaları yok eder.

Hidrojen Peroksit

Bu madde, hasarlı doku ve mikroplarla temas halinde, mikroorganizmaları yok eden en güçlü oksidan olan atomik oksijeni serbest bırakır. Antiseptik özelliklere sahip olan hidrojen peroksit, iltihap odağının yüzeyini etkili bir şekilde dezenfekte eder. Ortaya çıkan köpük, bademciklerin mukoza zarından kiri temizleyerek vücuttaki mikrobiyal yükü azaltmanızı sağlar. Durulama çözeltisi, 200 ml su başına 2 yemek kaşığı peroksit oranında hazırlanır.

Potasyum permanganat

Manganez olarak bilinen bu madde, peroksit ile aynı şekilde davranır. Buna ek olarak, potasyum permanganat bronzlaşma etkisine sahiptir, yani, mikropların dokulara derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyen bir tür "kabuk" oluşturan, enflamatuar odağı koterize eder. Durulama için durulama çözeltisi kullanılır. Çözeltinin normal konsantrasyonu, 2 litre su başına 1 g potasyum permanganat tozudur. Çocuklarda kullanmak yasaktır. Lütfen not: Modern ilaç bu ilacı kullanmayı reddetti, çünkü potasyum permanganat kristallerinin çözünmediği ve yanıklara neden olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Stopangin

Bu ilacın antiseptik ve analjezik etkileri vardır. Durulama sırasında, mikropları yok etmenin yanı sıra, mikroorganizmaların istilasını önleyerek bademciklerin mukoza zarını sarabilir. Günde iki defa sulandırılmamış olarak kullanılır.

Tantum Verde

Bir çözüm şeklinde Tantum Verde, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan benzidamin içerir. Kullanımı, enflamatuar reaksiyonun parlaklığını azaltır ve boğaz ağrısı ve genel zehirlenme şiddetini azaltarak hastanın durumunu iyileştirir. Her 1.5-3 saatte bir çorba kaşığı için seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Eludril

Lokal antiseptik klorheksidin bazlı kompleks preparat. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkisi vardır, boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır, iltihabı bastırır. Çözelti, bir bardak su için 2-4 çay kaşığı oranında hazırlanır. Yutma riski nedeniyle çocuklarda kullanılması yasaktır (etil alkol içerir).

ethacridine

Çoğu anjin, bu ilacın özellikle etkili olduğu streptokoklardan kaynaklanır. Ağız ve boğazın yıkanması için% 0,1 alkol solüsyonu şeklinde kullanılır, alkol içeriği nedeniyle çocuklarda kontrendikedir.

furatsilin

Bu lokal antiseptik, streptokok enfeksiyonlarında da çok etkilidir. Bir çözelti hazırlamak için, bir furacilin tableti toz haline getirilir ve çok sıcak bir bardakta çözülür. Gerekli sıcaklığa soğutulduktan sonra, çözelti kullanıma hazırdır.

Elekasol

Kadife çiçeği, papatya, tel, adaçayı ve okaliptüs kısımlarını içeren bir bitki hasadıdır. Bitkileri oluşturan biyolojik olarak aktif maddelerin kompleksi belirgin bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, boğazda ağrı şiddetini azaltır, dokuların yenilenmesini uyarır. İnfüzyon veya et suyu şeklinde kullanılır (etkinlik eşdeğerdir).

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Pek çok hasta geleneksel ilaçları şüpheye düşürüyor ve onları “kimya” olarak görüyor. Geleneksel tıp yöntemleri, onlara daha etkili ve güvenli görünüyor. Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin kanıtlanmadığı ve bu nedenle bunların "resmi" ilaçlarla kullanılması önerilmediğine dikkat edilmelidir. "Geleneksel olmayan" durulamaların listesi çok geniştir, bunların bir kısmı bile bilim tarafından ele alınmaktadır (örneğin elekasol). Aşağıdaki yöntemler en güvenlidir:

 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış bir bardak rendelenmiş pancar suyu. l. sirke;
 • çay mantarının infüzyonu, günde 10 kez uygulanır;
 • Şarapla kaynatılmış tuz eklenmesiyle 20 yaprak sarma;
 • 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri, kaynar su bir bardakta infüze edilir; hazırlanan infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyin;
 • 1 çorba kaşığı. l. Söğüt kabuğu, bir bardak su içinde 30 dakika kaynatılır.

Boğazın anjina ile durulanması, antibiyotikleri yok etmeyen yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız. Hastaların% 20'sinde, anjina kronik bir forma geçer ve yanlış tedaviye bağlı olma olasılığı vardır. Tek bir durulama, tüm kurallara göre gerçekleştirilse bile, hastalığın etken maddesini tamamen yok etmek için yeterli değildir, bu nedenle bağımsız bir şekilde tedavi edilmesine ve bir ENT uzmanının gözetimi altında ele alınması gerekir. Bozbey Gennady, tıbbi inceleme, ambulans doktoru

Toplam 13.824 görüntülenme, 6 görüntülenme bugün

Boğaz ağrısı için 5 en iyi ilaçlar

Boğaz ağrısı geldiğinde, başka her şey gider. Hastalığın gölgesinde iyi sağlık ve canlılık yok olur ve yakın gelecek için tahminler hayal kırıklığı yaratır: yatak istirahati, sonsuz gargara ve olası komplikasyonların korkusu.

Üst solunum yolunun tüm hastalıkları arasında, anjina olası komplikasyonların sayısı ve ciddiyeti açısından önderlik etmektedir, ancak bu, şaşılamaya ve kaçınılmaz olanı beklemenize gerek olmadığı anlamına gelmez.

Semptomları hafifletecek ve durumun hoş olmayan gelişimini engelleyecek boğaz ağrısına karşı en etkili ilaçların listesini hazırladık.

Ingalipt
angina ilk belirtileri için en iyi çare

İlacın 20 ml'sini içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 55 rubledir.

avantajları. Ingalipt'in etkisi etkileyicidir: antimikrobiyal, anti-inflamatuar, yumuşatıcı ve hatta nefes soluyan maddeler içerir. Ancak, nefes tazeliğinin anjinada birinci dereceden bir sorun olmadığı için, çözümün diğer yararlı yönleri üzerinde duralım.

Streptocid ve norsulfazole kombinasyonu anjinaya neden olan bakterilerin çoğunda büyük bir dur işareti oluşturur. Bu maddelerin mevcudiyetinde, mikroplar ruhlarının varlığını yitirir ve aynı zamanda çarpma kabiliyetini de kaybeder.

Timol ve okaliptüs yağı anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve nane kokusunu ağızdan alır. Bu arada, stomatit tedavisi için Ingalipt de endikedir, bu nedenle sadece akut solunum yolu enfeksiyonları döneminde değil, ev tıp göğüslerinde olsun.

eksiklikler. Preparatta antimikrobiyal bileşenlerin varlığına rağmen, bunlar "gerçek" antibiyotiklere karşı oldukça düşüktür. Ve angina ile birlikte, iltihaplı inflamasyon veya ağır bir akıntı ile birlikte, Ingalipt işe yaramaz olacaktır. Buna ek olarak, norsulfazolün ait olduğu sülfonamidler, yan etkiler için yeterince cömerttirler; bu listede pek çok zevk uyuşukluktadır - alerjiden kusmaya ve diyare.

bulgular. bakımın doğru derecesi ile (en azından - talimatları dikkatli bir okuma) Ingalipt o zirveye ulaşana kadar bile hastalık sürecini durdurmak için yardımcı amacına haklı ve boğaz ağrısı semptomları hafifletmek ve bunun ilk belirtileri kullandı. Yani, 10 üzerinden 10 puan.

yorumlar. "Ingalipt, boğaz ağrısı için en iyi ilaç olduğunu düşünüyorum. Sık sık bademcik iltihabından muzdarip olduğumdan, Ingalipt'in sadece anestezi yapmadığı, ancak iltihaplanmayı tedavi ettiğinden emin olabilirim. Ve doğal okaliptüs yağı temelinde yapılır, bu da faydaları artıran + hoş bir koku ve tat".

Septolete
Boğaz ağrısı en iyi pastiller

30 pastil içeren bir paketin maliyeti yaklaşık 150 ruble.

avantajları. Her zaman tedavi için uygun şartlarda değilsiniz. Ağzınızı açmanız her zaman uygun değildir, şişeyi bir spreyle çalkalayın, bademciklerdeki ilacı püskürtün ve daha sonra iyileşmek için 10 dakikalık bir mola verin. Ve tam bir boğaz durulama sorunu yok. Bu durumda, pastilleri eriten Septolleta problemlerin çözümü için mutlu olacaktır.

Zengin bir bileşim ile hoş bir tat ve etkinlik sağlanır: esansiyel yağlar, bakterisit, antiseptik, yumuşatıcı, koku giderici, orta derecede anestezi yapan maddeler. Oldukça, değil mi? Ve en önemlisi - hiç kimsenin dikkatini çekmeyecek, eğer önemli bir toplantının ortasında ya da çocuklu bir okul konserinde yaşıyorsanız, ağzınıza bir pastil atarsınız. Bu arada, sıklıkla anjinaya eşlik eden terleme ve sinir bozucu öksürük, Septhote yardımıyla mükemmel bir şekilde ortadan kaldırılır. Ve daha önemli bir gerçek: satışta şekersiz Septollet pastilleri var, bu da onları diyabetiklerde anjinin tedavisi için kullanmalarına izin veriyor.

eksiklikler. Boğaz ağrısı için popüler halk ilacı - ılık süt - süt pastillerin antiseptik etkisini sıfıra indirdiğinden, Septhote ile birleşmez. Diğeriyle öbürünü, böylece süt ve Sepotlet, paralel düz çizgiler gibi, asla kesişmez, ve sonra her iki araç da iyileştirme gücünü tam olarak gösterir.

bulgular. Doktorlar diyorlar: yatak istirahati, ama hayat diyor ki: işe git. Kısacası, boğaz ağrısı için etkili bir "yol" ilacı her zaman el altında olmalı ve Septotlet ihtiyacınız olan şeydir. On ten on puan.

yorumlar. "Bu pastiller her zaman bir soğuk yakaladığımda bana yardım eder ve boğazım ağrır. İş yerinde, tedavi edilmek için zaman yok, ben de onları her zaman yanımda taşıyorum. Hemen yardım ettim".

Stopangin
boğaz ağrısından en iyi sprey

İlacın 30 ml'sini içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 280 rubledir.

avantajları. yapı Stopangin malzemelerle bir sürü içerir -. vb okaliptüs, portakal çiçeği, nane, ana bileşenin Uçucu yağlar, boğazda ağrı giderir ve güçlü antiseptik eylem Heksetidin olduğunu, ancak noktası değildir. Ve ana ve yardımcı maddelerin kombinasyonu 2-3 uygulama anjin zayıflatır ve zemin kaybediyor 12 saat kadar, ve sonra, ilaç devam edilir, böylece doğru düşünülmüş olması. enfeksiyon ağrı kesici yanında ve ortadan kaldırmak, Stopangin gıda, içecek ve hatta (evet, mikropların başka bir toplu teneffüs her zaman zaten bademcik kolonizasyonu planlama, hazır valiz ayakta) nefes istenmeyen etkilerinden boğaz ağrısı ile savunmasız korumak sağlayan yumuşak zarflama etkiye sahiptir.

eksiklikler. İlk ilaçlamada, Stopangina nefesini gerçekten yakalayabilir. Bazı insanlar bunu, boğazda zar zor algılanabilir ve anlık bir yanma hissi olarak tanımlarlar, diğerleri - son umutların yakıldığı bir cehennem ateşi gibi. Bu kötü şöhretli ağrı eşiğinde değil - duyarlılıktaki fark, ilacın bileşenlerine daha güçlü veya daha az tepki gösteren mukoza zarlarının hasar derecesine bağlıdır. Ama sadece durumda, heyecan için hazır olun.

bulgular. İlk kullanımda bazı rahatsızlıklara rağmen, boğaz ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Enflamatuar sürecin zayıflaması ve mukozanın iyileşmesi ile (ve siz düşündüğünüzden daha hızlı gerçekleşir), yanma daha zayıf hale gelir ve kısa süre sonra tamamen durur. On'dan 10 puan!

yorumlar. "Stopangin - boğaz ağrısı en iyi sprey! Boğazım zayıf, neredeyse tüm ıslak mevsimleri acıtıyor. Enflamasyon güçlü olduğunda - püskürtücüden tüm mukozayı yakar, ama yavaş yavaş geçer. Ama çok yardımcı oluyor - birkaç gün ve hiçbir şey hastalıktan yoksun".

Tantum Verde
angina ile gargara için en iyi çözüm

30 ml çözelti içeren bir şişenin maliyeti yaklaşık 300 ruble.

avantajları. Bu araç, kendi sağlığını sorumlu bir şekilde tedavi eden ve ana emri gözlemleyen kişiler içindir: “ayaklarının üzerinde” tedavi edilmez. Ama şanslı olsanız bile, birkaç gün evde kalmayı kim karşılayamasa da, boğaz ağrısı planlanmamış dinlenmenin keyfini çıkarmanıza izin vermez. Tantum Verde, enflamasyonu etkin bir şekilde ortadan kaldıran ve boğaz ağrısını anestezi altına alan bir çözümdür. Bu ürünün bileşimi - ilk durulamadan sonra etkili olan anti-enflamatuar, antiseptik ve analjezik bileşenler. Solüsyonun yardımcı maddeleri, ilacın iltihaplı dokular içine kolay ve hızlı bir şekilde nüfuz etmesini sağlayan maddelerdir, bu da onların "içeriden" hareket etmelerini sağlar. Bu nedenle, acı yeterince hızlı gider ve kendini hala direnmekte, ama zaten zararsız anjin arkasında sürükler.

eksiklikler. Durulama, boğaz ağrısını tedavi etmek için "eskimiş" bir yöntem olarak kabul edilir - amigdala üzerinde şık bir şişeden yapılan bir preparasyonu püskürtmek çok daha kolaydır. Fakat durulama sırasında bademciklerin mukustan aktif olarak temizlenmesi ve kan akışının iyileştirilmesi - tüm bunlar süreçte yayınladığınız "zoolojik" seslere bağlı. Yani, Tantum Verde'nin tek dezavantajı gargara ihtiyacımızdır - bu değil.

bulgular. Kesin bir ağrı eşlik eden, anjina için en iyi, etkili ve yararlı bir ilaçtır. 10 puan onurlandırıldı!

yorumlar. "Sadece Tantum Verde'yi kurtarırım. Uzun zamandır boğazımdaki acı için bir ilaç bulamadım - durulama, şeker ve iksir bana yardım etmedi. Kendisini geçene kadar bekleyip birkaç gün boyunca acı çekmeliydik. Neyse ki bir şekilde topikal uygulama için bir çözüm olan Tantum Verde'yi aldım ve işe yaradı!"

Tuz bir çözüm
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaç

avantajları. Her zamanki sofra tuzu ve suyu, çözeltinin hazırlanması için gerekli olan her şeydir ve bu bileşenler her zaman el altındadır (iyi ya da biraz daha fazla - en yakın mağazada). 1 tatlı kaşığı tuz, bir bardak ılık suda seyreltilmiş, boğaz ağrısına hayat veren bir etki bırakacaktır. İlk olarak, tuz çözeltisinin etkisi altında seyreltilir ve bunun içinde ihtiva edilen mikrop anormal mukus (bademcik süsler aynı beyaz veya sarımsı bir plak) tarafından reddedilir. İkinci olarak, tuz, sıvının kendi kendine "çekilmesi" özelliğine sahiptir, bu da şişmeyi ve buna bağlı olarak nefes almayı kolaylaştıracaktır. Ve en önemlisi: tuz, bakteriler tarafından aşırı derecede olumsuz algılanan maddeleri ifade eder. Bu anlaşılabilir bir şeydir: siz de tuz içinde yaşayamazsınız, tuz yiyip çoğaltabilirsiniz. Bu bakteriler yapamaz.

eksiklikler. anjina iyice astar yara mikroskopik burada oluşturulan ve hasarlar varsa, o zaman bir yumruk irade tüm gücünü toplamak gerekecektir boğaz tuzlu durulayın. Doğru, sofra tuzu ile deniz tuzu yerine, yanma hissini azaltmak ve aynı zamanda boğaz boğazını mikroelementlerle beslemek mümkündür.

Çocukların tedavisi için, bu yöntem aynı zamanda çocuğun boğazını durulamadığı için işe yaramaz.

bulgular. Pratik olarak ücretsiz, her zaman yakınlarda bulunan bir çözümdür. Ancak çözümün ve işte ya da işte kullanılamadığının önceden hazırlanmasına duyulan ihtiyaç, etkinliğin coşku düzeyini azaltmaktadır. 10 üzerinden 8 puan.

yorumlar. "Ben vücutta bir baş ağrısı ve baş ağrısı hisseder hissetmez, hemen tuz kullanın, çünkü biliyorum: ilk anı kaçırmamalı ve boğaz ağrısı olacak. Fakat salin ile durulama, boğaz ağrısı için en iyi çözümdür, her zaman başarısız olurlar. ”

Neyi bilmeniz gerekiyor?

Angina, anlamsız bir ilişkiyi tolere etmeyen bir hastalıktır. Herhangi bir nedenden dolayı bir doktora danışmanın yakın zamanda mevcut olmaması durumunda, aşağıdaki önerileri okuyun:

 • Eğer anjina semptomları bir çocukta, yaşlı bir kişide veya bir hastalık veya ameliyattan kurtulan bir kişide görülür. Acil servise başvurduğunuzdan emin olun veya bir ambulans çağırın; bu hasta kategorisi, komplikasyonlara karşı en savunmasızdır.
 • Eğer Anjina semptomlarının şiddeti hızla artar - kendi kendine ilaç verme, bir doktora danışın! Pürülan boğaz ağrısı tedavisi için antibiyotik yardımı ile gereklidir ve bir uzman tedaviyi reçete etmelidir.
 • Anjina tedavisinde zorunludur Menüden keskin, baharatlı, füme ve çok sıcak yemeklerin yanı sıra alkol, gazlı içecekler ve tatlılar hariç tutunuz. Bademcik iltihabı sırasında, onlar zarar ve yanlış beslenme iyileşme yavaşlatacaktır. Tatlılar, sırayla, anjinaya neden olan, bakteriler için mükemmel bir besin ortamı olacaktır.
 • Bademcik iltihabı ile, boğazda terleme, nahoş bir paroksismal öksürüğe neden olur. Bu belirti Validol tableti ateş hiç para olsaydı el altında her zaman vardır - iş arkadaşlarımdan biri, oda arkadaşı veya arkadaşları seyahat, yolda iseniz. Hapın dörtte birini alın ve şeker gibi emdirin - bu öksürüğü 1-2 saat rahatlatır ve mukus boğazını yumuşatır. Ancak bu araç, dahil olmamanız gereken acil durum kategorisinden gelmektedir: İlk fırsatta, eczaneye gidin ve özel şeker veya öksürük şurubu alın.

Angina ile gargara yapmak için en etkili araç

Boğazda şiddetli ağrı, boğazda ağrılı bir yumru hissi yaratarak, sıcaklıkta keskin bir artış, ateşli bir rahatsızlık, eklemlerde ağrı - boğaz ağrısıdır. Bu tatsız hastalığa eşlik eden durum birçok kişi tarafından iyi bilinir, çünkü angina hiç kimseyi, özellikle can sıkıcı küçük çocukları boşa harcamaz. Ancak bu hastalıktaki en tehlikeli şey onun gizliliği ve kurnazlığıdır.

Görünüşe göre her şey çoktan geçti, ama aslında enfeksiyon gizleniyor ve yavaşça sağlığı bozuyor, kalbe, böbreğe, akciğerlere ve diğer organlara çarpıyor. Ancak tedaviye mümkün olduğunca çabuk başlarsanız, tehlikeli bir senaryonun gelişmesini önlemek ve komplikasyonları önlemek mümkündür. En basit ve en uygun tedavilerden biri gargara. Bu basit yöntem çok etkili olduğunu kanıtlar ve hastalığın artmasını veya kronik bir forma geçişini engelleyebilir.

Boğaz ağrısı nedenleri, şekilleri ve belirtileri

Angina - bademcik iltihabı belirtisi olan boğazın ortak bir hastalığı

Angina veya bademcik iltihabı - bulaşıcı doğanın akut bir hastalığı, esas olarak palatine bademcikler - boğazda farinksin üst kısmında bulunan özel oluşumları etkiler. Vücudu çeşitli mikroorganizmalardan korumak için tasarlanmışlardır, ancak yapısı, yeri ve gevşek dokularından dolayı çoğu zaman enfeksiyonun kurbanı haline gelmektedir.

Bademcik iltihabı provoke ve akut tonsillit neden olabilir çeşitli patojenler - virüs, mantar veya bakteri. Patojenin tipine bağlı olarak, tedavi de reçete edilir, bu nedenle hastalığın kaynağını doğru bir şekilde teşhis etmek ve "hesaplamak" için özellikle önemlidir.

Antibiyotiklerin tüm hastalıklar için her derde deva olmadığını hatırlatmak gerekir, ancak birkaç durumda genel olarak ani zararlara neden olabilirler. Örneğin, bademcik iltihabının viral doğasına karşı, virüsler üzerinde hareket etmediği ve mantar enfeksiyonları için genellikle tehlikeli olduğu için antibiyotik kullanmak tamamen işe yaramaz. Antibiyotikler, mantar genişlemesine direnen ve anjina artı kandidiyaz (pamukçuk) salgınına neden olan yararlı mikrofloranın kalıntılarını "öldürür".

Bu nedenle, sonraki tedaviye bağlı olduğundan, doğru tanı koymak çok önemlidir.

Anjina türleri aşağıdaki gibi bölünebilir:

 • Banal veya primer anjin. Çok yaygın hastalık, sadece boğazda etrafındaki bezlerin ve dokuların bölgesini etkiler.
 • Semptomatik veya sekonder anjin. Kronik ateş, mononükleoz, lösemi ve diğer bazı hastalıklar gibi diğer hastalıkların bir komplikasyonu veya devamı olarak görülür.
 • Spesifik anjina. Çarpıcı bir örnek, fungal doğanın bademcik iltihabıdır.

Hızlı bir iyileşme için angina ile gargara yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Angina, çeşitli farklı formlarda ortaya çıkan karmaşık bir hastalıktır. Bunların birçoğu var, ancak daha sık aşağıdakiler var:

 • Catarrhal anjin, genel olarak boğaz ve farinks kızarması ve bulanık, çok belirgin olmayan semptomlarla karakterizedir. Kolayca aktarılır ve diğer bademcik iltihaplarından daha hızlı ve daha kolay kürlenir.
 • Tonsillit, sıcaklık artışlarına, enfeksiyon canlı bir görüntü sağlar hasta kalbe zarar verebileceği ve dramatik 40 derece ulaşan artan sıcaklık, eklemleri, özellikle diz şişmeye, kaslarda ve eklemlerde güçlü ağrı vardır şişlik ve boğazda iltihaplanma, ağrı dışında, çok kötü hissediyor. Bezler iltihaplıdır, foliküller şişmiş, irinle doludur.
 • Lacunar angina benzer foliküler semptomlar verir, ancak bademcikler göz önüne alındığında, iç boşluklarının ve kıvrımlarının (boşluklarının) irinle doldurulduğu fark edilir. Bu nedenle aşırı sağlık durumu, akut zehirlenme belirtileri ve boğazda şiddetli ağrı.
 • Nekrotik form - enfeksiyonun bugüne kadar bademciklerin (nekrotik) dokularının öldüğü en tehlikeli seçenek.
 • Çocukların sıklıkla hava yoluyla bulaşan enfeksiyon nedeniyle hastalandığı bademcik iltihabının bir başka çeşidi, herpetik bademcik iltiğidir. Bu, en güçlü bulaşıcılıkla karakterize olan Coxsackie virüsü tarafından kışkırtılan bir viral hastalıktır.

Çoğu durumda, dışında belki, akıntılı bademcik, boğaz ağrısı için gargara irinli plak kurtulmak ve inflamasyonu azaltmak, şişlik kaldırmak olsun yardımcı tamamlayıcı bir önlemdir.

Gargara için ilaçlar

Gargara için ilaçlar, anjin formu, semptomları ve nedenine bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilmelidir

Angina ile gargara yapmak için en çok bilinen, popüler ve uygun fiyatlı ilaçlar Furacilin'dir. Bu ilaç eczane ile hazır formda alınabilir ve kendinizi pişirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Furacilin tabletlerini satın almanız gerekir. Bunlar tablet önceden sıcak su ile doldurulur ve dikkatli sürece tamamen eriyene kadar, zaman zaman karıştırın bu yüzden, süreç, gitmez çok kötü ve yavaş yavaş soğuk suda çözülür. Hazır çözüm iltihaplı bademcik dokusu üzerinde koymak ve yanık provoke edilmemiş iyice ilacın en küçük parçacıklara mutlaka boşaltın olmalıdır.

Furatsilina'ya ek olarak, angina ile durulama için Rivanol veya Eludril gibi diğer özel preparatlar, Klorheksidin, Rotocana ve diğer birçok ilaç kullanılır. Furakilin ile benzer bir etkiye sahiptirler, antijen, antienflamatuar ve dekonjestan gibi etki eden patojenlerle birlikte pus yıkarlar.

Peki, hidrojen peroksit ile durulayın. Bu amaçla,% 3 hidrojen peroksit kullanılır, 1 çorba kaşığı geçmeyen bir miktarda 100 ml saf su içinde seyreltilir. Durulama sırasında bulantı veya rahatsızlık varsa, bu ilacın iptal edilmesi gerekecektir.

Çeşitli ilaçların etkisini ve etkinliğini artırmak için düzenli olarak değiştirilir.

Çok uzun ve yoğun durulama, ilacın konsantrasyonunun kötüye kullanılması yararlı olmayabilir, ancak tam tersine, boğazda mukoza zarının aşırı derecede aşırı derecede ağrımasına neden olur. Bu durumda, boğazın derinlemesine yumuşatılması için haşlanmış patatesleri sodayla teneffüs etmeyi deneyebilirsiniz.

Gargara için halk tarifleri

Garnitür için bir tuz ve soda çözeltisi, anjina tedavisinde en popüler ve etkili halk yöntemidir.

Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması, her zaman ev hanımlarının mutfağında bulunan basit ve uygun fiyatlı halk ilaçları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu tuz ve soda. Tuz sıradan bir yemek olabilir, bir taş almak en iyisidir, ama dikkatlice çözün ve temiz bir çözelti elde etmek için süzün. Elbette, tuz "Ekstra", daha hızlı çözülür ve bir iz bırakmadan çözülür, ancak kaynatılır ve arıtılır, bu nedenle, daha az yararlı mikrobesinler içerir. Daha da iyisi - çeşitli bileşikler ve iyileştirici iyot bakımından zengin deniz tuzu almak. Soda sıradan gıda veya içilebilir olarak kullanılır.

Temiz bir tuz çözeltisi ile durulayın veya karışık bir çözelti hazırlayın. Eğer boğaz çok ağrılı ise, o zaman bir tuz çözeltisi içinde tuz ile birkaç damla iyot damlası damlatabilirsiniz. Bu, ancak hastanın iyot veya tiroid hastalıklarına karşı bir alerjisi yoksa yapılabilir.

Sodalı bir tuz çözeltisi, boğaz ağrısına etki eder - tuz dezenfekte eder, şişmeyi azaltır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur, soda, farenks'i etkili bir şekilde yumuşatır.

Buna ek olarak, boğazın yüksek kaliteli ve düzenli durulanması, mekanik olarak pus ve bozunma ürünlerinin yıkanmasına yardımcı olur.

Durulama için, başka bir basit ve uygun fiyatlı araç kullanabilirsiniz - bir limon suyu çözeltisi. Tadına hoş olmamalı, ekşi de değil. Limon suyu, çeşitli kataral ve enflamatuar hastalıklarla kendini ispatlamış C vitamini içerir. Ancak bu çare, hastanın narenciye meyvelerine alerjisi varsa zarar verebilir.

Aynısı sulu bir bal çözeltisiyle durulama için de geçerlidir. Bu doğal içerik bakımından zengin, iltihaplanmayı mükemmelleştirir ve farenksini yumuşatır, ancak alerjiye neden olabilir. Propolis, güçlü antimikrobiyal aktiviteye sahip olan arıcılık ürünlerinden biridir. Sulu bir çözelti şeklinde, eczanede alkollü tentür alıp, ilaca birkaç damla su ekleyerek kullanılır. Propolis bir anti-enflamatuar ve bakteriyostatik etkiye sahiptir, şiddetli ağrıları çabucak ortadan kaldırır ve iltihaplı dokuları iyileştirir.

Doğru gargara nasıl

Boğazın uygun şekilde durulanması hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır!

Boğaz ağrısı ile gargaralaşmak için belirgin bir etki ve fayda getirdi, tüm kurallara uymak zorundalar:

 1. Boğazınızı yedikten 15 dakika sonra durulayabilirsiniz.
 2. Durulamadan sonra bir saatin dörtte birinden daha erken saatlerde yemek ve içmek için izin verilir.
 3. Durulama sıvısı sıcak, soğuk veya sıcak olmamalıdır.
 4. İyice durulayın, bademciklerin iyice yıkamasına çalışın. Bunu yapmak için, terapötik çözeltinin bir kısmı boğazda derinlemesine sarılmalı, başını geriye doğru fırlatmalı ve sesler çıkarmaya çalışılmalıdır. Ürünün "Kullanılmış" kısmı, lavaboya tükürmeli ve çözelti tamamlanıncaya kadar prosedürü tekrar etmelidir.

Boğazda gargaralık yapmak faydasızdır, çünkü terapötik solüsyon inflamasyonun ana bölgesine ulaşmaz ve herhangi bir iyileştirici etkiye sahip değildir. Tek bir durulama da belirgin bir etki bırakmayacaktır, bu yüzden ideal olarak her saat yapılmalıdır.

Angina ile boğaz durulama kontrendikasyonları

Antibiyotikler gibi, durulama her zaman yararlı bir işlem değildir. Kullanım ciddi hastaları dermansız ve adres angina ile gargara tavsiye edilmez boğulma riski, boğaz kendi derinden terapötik çözüm tutamam küçük çocuklar, içinde. Bu durumda durulama sadece zarar verebilir, iyi değil.

Küçük çocuklarda ve hamile kadınlarda bazı ilaçlara izin verilmez, çünkü bebek veya fetus üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ayrıca, geniş nekrotik değişiklikler ile gargara yapmak da yasaktır, çünkü bu tür hareketler, enfeksiyonun vücuda yayılmasına neden olabilir.

Durulama desteğini doğru şekilde seçip prosedürü doğru bir şekilde uygularsanız, hastalığı küçük belirtilerle tamamen iyileştirebilir ve hastalığın seyrini daha ciddi şekillerde kolaylaştırmaya yardımcı olabilirsiniz. Durulama, bademcik iltihabının kompleks tedavisi için mükemmel bir ek yöntemdir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde farenjit ile inhalasyon

Farenjit, içinde farengeal mukoza ve lenfoid dokunun inflamasyondur. Çoğu zaman, böyle bir hastalık çeşitli virüslerin, mikropların (stafilokok, streptokoklar) ve Candida mantarının penetrasyonundan sonra ortaya çıkar.

Rotocanus ile gargara nasıl

Mikroplar veya virüsler, üst solunum yoluna nüfuz ederek, hastalıklara neden olur: bronşit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit. Öksürük, persenya, kırmızı boğaz - bu hoş olmayan duyumlar her zaman daha çabuk kurtulmak, normal yaşama dönmek ister.