Loading

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjin (akut bademcik iltihabı) - bulaşıcı hastalık etiyolojisi, boğaz halkanın lymphadenoid elemanları (esas bademcik) akut inflamasyonu ile karakterize edilir. Hastalık patojenler virüsler (adenovirüs, herpes virüsü, enterovirüs Coxsackie), bakteriyel florası (stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar) veya mantar enfeksiyonları (klamidya, mikoplazma) bulunmaktadır. Boğaz ağrısının evde halk yollarıyla tedavisi, ilaç tedavisi ve uygun fizyoterapi prosedürleri ile birlikte yapılmalıdır.

angina en sık neden olan - hipotermi, paranazal sinüslerin kronik hastalıklar, ağız boşluğu, burun, zayıflamış bağışıklık, sinir sistemi (özellikle merkezi ve otonomik) parçalanması, travmatik yaralanmalar bademcik. Zamanında tedavi eksikliği glomerulonefrit, boğaz apsesi ve akut servikal lenfadenit, otitis media, larenjit, romatizmal ateş perifaringeal alan komplikasyonları kışkırtır.

Açıklama ve fotoğraf ile boğaz ağrısı formları

Bu hastalığın sınıflandırması, etiyoloji, klinik öykü ve bu ya da bu tipte bir hastalığın karakteristik farmakoskopik özelliklerinden kaynaklanır. Hastalığın resmi, ortaya çıkmasına neden olan patojene bağlıdır.

İnceleme verileri (görsel ve enstrümantal), laboratuvar çalışmaları bazında bademcik iltihabı tipinin teşhisi ve tespiti yapılmaktadır. Hastalık tek taraflı, lokal veya bilateral olabilir.

Catarrhal anjina

En yaygın ve kolayca sızan hastalık şeklidir. Enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, paranazal sinüslerin ya da patojen mikrofloranın pürülan hastalıkları, vücuttan dışarıya hava yoluyla damlacıklar yoluyla sokulur.

Tipik semptomlar hafif ağrılı rahatsızlık ve boğaz ağrısı, genel olarak iyilik halinin bozulmasıdır. Vücut ısısının göstergeleri 37,5 dereceyi geçmez veya normal sınırlar içinde kalır. Bademcikler şişlik, yumuşak kızarıklık, yüzeylerindeki mukus salgılarının varlığında farklılık gösterir. Şiddetli vakalarda, spot hemoraji gözlenir. Hastalığın süresi 2 ila 4 gündür. Yeterli tedavi olmadığında, lacunar veya foliküler forma geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Bademciklerin yenilgisi, stafilokok, streptokok veya pnömokok ile bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Kan testi lökositoz gelişimini gösterir, yüksek ESR gözlenir, idrarda protein, eritrosit izleri görülür.

Hastalığın seyri, tüyler, yutakta palpabl ağrılar, yutma güçlüğü, genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri ile karakterizedir. Yüksek sıcaklık (40 dereceye kadar) 3 güne kadar sürer. Zehirlenme belirtileri vardır: sefalfaji, güçsüzlük, kaslarda ağrı, kalp, eklemler. Tonsiller ve komşu dokular foliküler anjinada hipertrofiye edilir, şişlik görülür. Bezlerin yüzeyinde 2. - 3. günlerde beyaz-sarı renkli baloncuklar oluşur. Açıldığında, etkilenen bademciklerin sınırlarının ötesine geçmeyen beyaz bir kaplama oluşur. Foliküler anjin, 8 güne kadar tedavi edilir.

Lacunar Angina

Lacunar bademcik iltihabı nedenleri önceki forma benzer. Ana iletim yolu hava kaynaklı. Testlerin laboratuar çalışmaları da kanda yüksek bir lökosit düzeyi, yüksek bir ESR indeksi kaydeder. Hastalığın semptomatolojisi hipertermiyi, belirgin baş ağrılarını, kulaklara yayılmasını, submandibular lenf nodlarında belirgin bir artışı içerir.

Bezlerin mukoza iltihaplı kabuğunda, düzensiz bir şekle ve beyaz-sarı bir renge sahip olan bir film veya gevşek bir kaplama oluşur. Bademcikleri kısmen veya tamamen kaplar ve mikrosirkülasyon olmadan bir laboratuvar spatula ile kolayca temizlenir. Lacunar anjinanın uygun tedavi ile bildirilmesi, ilk semptomların ortaya çıkmasından 3 ila 5 gün sonra kaybolur.

Fibrinli tonsillit

Fibrinöz (psödo-pankreatik, yalancı işlevsiz) bademcik iltihabı saatlerce gelişir. Semptomatik olarak foliküler ve lacunar formlarına benzer ve sıklıkla bunların komplikasyonudur. Şiddetli olgularda geçici bilinç bozukluğu, vücudun genel seropozisyonu (sefali, zayıflık), üşüme, hipertermi sendromu, boğazda akut ağrı ile karakterizedir.

Etkilenen bademcikler ve bitişik dokularda, sarımsı veya grimsi bir renge sahip olan ve bir difteri filmine benzeyen yoğun bir plak vardır. Onun kaynağı, patlamış zenginleştirilmiş foliküllerdir. Hastalığın süresi 1 haftayı geçmez.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığın bu formu, vücut Coxsackie virüsü ile enfekte olduğunda ve fekal-oral ve hava damlası yollarla bulaştığı zaman ortaya çıkar. İnkübasyon aşaması 2 haftaya kadar sürer ve herhangi bir semptomun olmaması ile karakterizedir. Hastalığın gelişimi ile birlikte, hipertermi (40 dereceye kadar) ortaya çıkar, genel durumun kötüleşmesi, iştah kaybı. Kanda önemsiz lökopeni ve lenfositoz kaydedilir.

Herpetik bademcik iltihabının tam gelişim evresinde, farinkste ağrı, artan tükürük ve akut rinit görülür. Bazen yeme bozuklukları (gag refleksi, mide bulantısı, ishal) vardır. Mukus boğazları, bademcikler, uvula ve yumuşak damak, yüzeysel olarak herpetik döküntüye benzeyen seröz eksuda içeren küçük veziküller ile kaplıdır. Gerekli tedavinin olmaması, ensefalit, menenjit gelişmesine neden olabilir.

Phlegmonous tonsillit

Bu form diğer akut bademcik iltihapları ile enfeksiyon sonucu gelişen bir intrathonylar apse ile temsil edilir. Hastalığın nedensel ajanları, boynun hücre boşluklarına giren streptokoklardır. Anjina için yanlış seçilmiş tedavi, ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara neden olur (genel sepsis, menenjit, flegmon, tromboz veya beyin apsesi).

Hastalığın ayırt edici özellikleri: Burun ses, halsizlik, ağız sınırlı çalışma, bir tarafa etkilenen apsesi, yüksek ateş, cephalalgia, lenf nodu büyümesi varlığını çiğneme kasları, baş eğim spazmları olabilir. Boğazdaki ağrı, akut ilerleyici bir yapıya sahiptir, ağızdan keskin bir koku ve vücudun zehirlenme belirtileri vardır.

Nekrotizan anjina

Hastalık spiroketler ve fuziform çubuk patojenik mikroflorasına ait aktif bağlı olarak daha düşük bağışıklık ağız boşluğu çürüme diş veya nekroz diğer odak içinde varlığında çoğalan çıkıntı yapar. angina bu formu arasındaki önemli bir fark, herhangi bir diğer karakteristik akut bademcik iltihabı belirtileri (yüksek sıcaklık, toksik belirtileri, lenf düğümlerinde yutma güçlüğü, önemli bir artış). Kan testleri ESR, belirgin lökositoz, nötrofilinin varlığında önemli bir artış kaydetmektedir.

Bademcikler mukoza zarının derinlerine nüfuz eden bir dokunuşla kaplıdır. Düzensiz, kırılgan, donuk bir yüzeye ve yeşilimsi-sarı, gri bir renge sahiptir. Fibrin etkisi altındaki etkilenen alanlar yavaş yavaş kalınlaşır ve siyah-yeşil bir renk kazanır. Bu plak açık kanama ülser kaldırmak için çalışır. Kendinden ayrılan nekrotik doku derin ülser defektleri oluşturur. Nekroz sadece bezlerin yüzeyinde değil, aynı zamanda bunların ötesine de yayılabilir. Bu angina formunun süresi birkaç aya kadar sürebilir ve diş kaybını, ağız boşluğunun sepsisini provoke edebilir.

Semptomlar ve boğaz ağrısının ilk belirtileri

Çeşitli bademcik iltihaplanma süreleri birkaç saatten (birincil hastalık için) birkaç aya kadar (spesifik anjin için) değişebilir. Semptomlar, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının tezahürlerine benzerdir, bu nedenle bir tedaviyi teşhis etmek ve reçete etmek için terapist veya çocuk doktoruna tam zamanlı bir ziyaret gereklidir. Ana angina semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Mandibular veya parotis lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış, palpasyon sırasında ağrılı hislerin görünümü.
 • Mukus salgılarının oluşumu, bademcikler üzerindeki baskınlar, bitişik dokular.
 • Ateş, titreme eşliğinde vücut ısısında (39 - 40 dereceye kadar) keskin bir artış.
 • Boğazda rahatsızlık: yutma güçlüğü, kuruluk, kızarıklık, şiddetli ağrı, şişme, şişme.
 • Vücudun zehirlenme belirtileri: uyuşukluk, kaslarda ağrı, eklemler, sefali, zayıflık.
 • Kan testlerinde, belirli bir miktarda protein, eritrosit kaydedilir.

Çocuklarda anjin varlığı daha aktif ve belirgindir. Şiddetli olgularda, akut bademcik iltihabının semptomatoloji özelliği, ishal, bağırsak kolik, şiddetli bulantı ve konvülziyona eşlik edebilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde ev ilaçları

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina durumunda alternatif ilacın kullanılması, antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere geleneksel tedaviye eşlik etmelidir. Evde yaygın olarak kullanılan geleneksel tarifler, ilgili hekim ile anlaşılmalıdır.

Kompleks tedavinin yapılması genel sağlığını iyileştirir, hastalığın seyrini kolaylaştırır, iyileşmeyi hızlandırır ve komplikasyon riskini en aza indirir. Tedavi yöntemlerinin seçimi, hastanın anjina, yaş ve genel durumu şeklini dikkate alarak seçilmelidir.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Alternatif tıp yöntemleri ile tedavinin ana koşulu, formülasyonda yer alan tüm bileşenlere alerjik reaksiyonların olmamasıdır. Aşağıdaki halk ilaçları oldukça etkili olarak kabul edilir:

 • Bal, tereyağı ve süt. 200 ml ılık kaynatılmış sütte tereyağı ve balın (her malzemenin 1 çorba kaşığı) çözülmesi gerekir. Olağan yağın kakao yağı ile değiştirilmesine izin verilir. Alım sıklığı sınırlı değildir.
 • Limon ve bal. 1 meyveden sıkılmış meyve suyu 350 ml ılık suda karıştırılır. Alınan içecek tuzu içinde (1/4 ch.), Bal (3 ch. L) eklenir. Günde iki kez al.
 • Kızılcık çayı. 2 çay kaşığı. şeker meyveleri ile rendelenmiş bir bardak kaynar su dökün. Günde 3 defaya kadar sıcak olarak kullanılır. Bu şekilde sıcaklığı da düşürebilirsiniz.
 • Limon suyu ve zencefil. 1 çay kaşığı. toz halindeki bir zencefil zemine kadar kaynatın, kaynar suya (700 mi) dökün ve 10-12 dakika kısık ateşte pişirin. Soğutulmuş bir et suyu içinde 4 çay kaşığı çözülür. tatlım, karabiber ekleyin (1 tutam). Alınan ilaç hacmi 3 kabule ayrılır ve gün içerisinde kullanılır. Tedavi süresi 5 - 7 güne kadar.

Bu fonlar, antiviral, antibakteriyel, takviye edici etkiye sahip oldukları için hastalığın seyrini kolaylaştırmayı mümkün kılar. Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu teşvik eder ve iyileşmeyi hızlandırırlar. Halk tarifleri olan çocuklarda her türlü anjin tedavisi, tedavi eden çocuk doktoru ile anlaşmayı gerektirir.

Angina ile boğazda sıkıştırır

Akut tonsillit varlığında kompres uygulamak, ağrı sendromunu azaltabilir, genel sağlığı iyileştirebilir. Bu prosedürün, pürülan anjina durumunda yasak olduğu akılda tutulmalıdır. Bu tip kompresler yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Alkol. Votka veya% 35 - 40 alkol solüsyonu yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bez bir sıvı içinde nemlendirilir ve boğaz bölgesine uygulanır, üst kısım bir filmle kaplanır ve boyun sıcak bir fularla sarılır.
 • Tuz. Kızartma tavası, masa tuzu ile ısıtılır. Sıcak ürün bir bez torbaya dökülür ve bir yara izine uygulanır, yukarıdan bir ek doku tabakasına sarılır.
 • Bal. Bal (3 yemek kaşığı) ve doğranmış sarımsak (1 kafa) karışımı hazırlayın. Kompozisyon gazlı bez üzerine yerleştirilir ve boynun üstüne yerleştirilir.
 • Patates. 2 - 3 adet patates bir ünitede kaynatın. Hazır sebze inceltilmelidir. Elde edilen kütleye 50 ml bitkisel yağ, 3 - 5 damla iyot eklenir. Elde edilen karışımdan, bir kompres oluşturulur ve boğaza uygulanır.
 • Süzme peynir 250 gram süzme peynir 2 yemek kaşığı ile birleştirilmiştir. l. bal ve 1 adet soğan. Kompozisyon gazlı bezle yayılır ve hasta bir bölgeye konur.

Prosedür süresi 1,5 saattir. Boyunda, tümör neoplazmlarında, yüksek sıcaklıkta, dolaşım sistemi hastalıkları, tiroid bezi lokalize dermatolojik hastalıkların varlığında gerçekleştirilemez.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Terapötik maddeler olarak, antiseptik etkileri olan ürünleri içeren çözümler kullanılır. Her durulama seansı, ilacın taze bir dozunun hazırlanmasını gerektirir. Aşağıdaki bileşenler çalışma çözümleri oluşturmak için kullanılır:

 • İyot ve soda. 1 çay kaşığı. kabartma tozu sıcak suda çözülür. Sıvıya soğutulduktan sonra iyot ilave edilir (5 damladan fazla olmamak kaydıyla). İzin verilen oturum sıklığı günde 4 defaya kadardır.
 • Gıda tuzu ve sodası. 200 ml ılık suda 15 g soda-tuz karışımı (yetişkinler için) veya 7 g (çocuklar için) eklenir ve tamamen çözünene kadar karıştırılır. Günde 6 defaya kadar uygulanır.
 • Sirke ve pancar. Pancar (3 - 4 adet), küçük bir rende yardımıyla öğütülür, alınan ağırlıktan sebze suyu sıkılır. 200 ml pancar suyu içinde% 6 sirke çözeltisi ile tabloyu seyreltin. Anjina ile sonuçlanan sıvı ile gargara, günde 3 kez kadar olabilir.

Önemli bir durum hazırlanan çözeltinin optimum sıcaklığıdır: 35 - 40 derece içinde olmalıdır. Tedavi seansının sonunda içecek ve yiyecek içmek tavsiye edilmez. İşlemden sonra yarım saat sonra resepsiyona izin verilir.

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Hastalığın tedavisi, yalnızca oral ilaçlar (başlıca antibiyotikler) dahil olmak üzere bir dizi terapötik önlemin atanmasıyla etkili olabilir. Angina ilaçlar ile tavsiye edilebilir:

 • Antibiyotikler - Amoksisilin, eritromisin, sefadroksil, ampisilin, josamisin, azitromisin ve bunlara dayanan ilaçlar. Antibakteriyel etkiye sahiptirler ve her türlü anjinada (pürülan dahil) gösterilirler. Belirli bir grubun ilaçlarının amacı hastalığın tipine, hastanın yaşına ve organizmanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Terapötik etki ile eşzamanlı olarak, olası komplikasyonları önlemeye yönelik koruyucu bir etki oluştururlar.
 • Antiviral - Arbidol, Relenza, Ingavirin, Anaferon, Tamiflu, Kagocel. Hastalığın ilk belirtileri ilk 2 gün içinde etkilidir. Antiviral ve immünomodülatör etkileri vardır, ancak bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasına karşı bir koruma garantisi değildirler.
 • Antiseptikler - Furacilin, givalex, klorofilkil, miramistin, klorheksidin, furasol. Yerel bir etkiye sahip ilaçlar. Bunlar, farenksin durulanması, yağlanması ve sulanması için kullanılır. Antimikrobiyal, analjezik, antiinflamatuar etkiye sahiptirler.
 • Antipiretikler - İbuprofen, Panadol, Aspirin, Nurofen, Parasetamol, Fervex, Asetilsalisilik Asit, Coldrex. Sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, analjezik, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Genel durumu rahatlatırlar, ancak hiperterminin temel nedenini etkilemezler.
 • Antihistaminikler - Suprastin, loratadin, diazolin, erius, simetidin. Bu fon grubunun eylemi ödemi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu ilaçlar antibiyotik almanın arka planında ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonların gelişmesini önler.
 • Spreyler (Aerosoller) - Hexaspree, orasept, yox, stopangin, bioparox, heksoral, tantum verde. Antiseptik, anestetik ve antifungal etkiler yaratırlar. Etkilenen bademcikler ve komşu dokular üzerinde yerel bir etkiye sahiptirler: boğazda rahatsızlık hissini en aza indirirler (ağrı, terleme, kuruluk, yanma).
 • Antifungal - Nistatin, flukonazol, levorin, ketokonazol. Fungal mikrofloranın gelişimini bastırın, bunun riski antibiyotik tedavisiyle artar.

Tüm ilaçların kontrendikasyonları vardır, bu yüzden randevu hekim tarafından yapılmalıdır. Güçlü ilaçların kendi kendine uygulanması patojenik mikroorganizmalarda direnç gelişmesine ve sonuç olarak anjinin daha ileri tedavisini zorlaştırır.

Video: 1 gün boyunca boğaz ağrısı için hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Sunulan videoda, anjin tedavisi için popüler bir yol tarif edilmektedir - elma sirkesi ile gargara. Bir çalışma çözeltisi hazırlamak için bir yöntem önerilmiştir, doğru uygulama tekniği gösterilmektedir ve prosedürün izin verilen sıklığı belirtilmektedir.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı bulunması, ilaçların geleneksel tıbbın yöntemleri ve reçeteleri ile kombinasyon halinde kullanılmasını içeren kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Anjina ile, uygun tedavi için doktora tam zamanlı bir ziyaret yapılmalıdır.

Angina, evde tedavi edilmek

Anjina, belirtiler ve tedavi

Bu hastalık bademcik iltihabı nedeniyle insanlarda görülür.

Bulaşıcı hastalık hipotermi, soğuk içecekler yüzünden başlar. Ancak, bu hastalık bulaşıcı olduğundan, bulaşır ve havalanır. Anjina'nın evde tedavisi, semptomları ve hastalığın nedenleri aşağıda tartışılacaktır.

Angina: Evde semptomlar ve tedavi

 • Baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • Lenf düğümlerinde kulak ağrısı ve ağrı;
 • 40 dereceye kadar ısıtın;
 • Boğaz ağrısı, yutması zor gıda;
 • Titreme.

Angina farklı tiplerde olabilir ve hastalığa bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır.

tedavi:

Genellikle, boğaz ağrısı evde tedavi edilir. Evde boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi de çok etkilidir ve en sık kullandıkları bu tedavidir. Buna ek olarak, bu yöntem vücudu güçlendirir, kimya ile zehirlemez ve aktif olarak hastalığa karşı savaşır.

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, her şeyden önce, hasta yatak istirahatine ve sakinleşmeye ihtiyaç duyar. Aile ve arkadaşlara bakmak, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Ancak, bu hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle, akrabalarını enfekte etmemek için, gazlı bez bandajları giymek gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, hasta ne kadar sıvı içerse, enfeksiyon o kadar hızlı olur, susuz organizma yüksek sıcaklıkla savaşır, bu yüzden daha fazla içmelisiniz. Limon, komposto, meyve suları ve meyve içecekleri ile çay önerilir. Birincisi, vücut vitaminlerle doludur, bağışıklık güçlendirir ve enfeksiyonu daha aktif olarak savaşır.

Bu ipuçları ve öneriler, boğaz ağrısını evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edeceğinin sorusunu yanıtlıyor.

Soluma ve gargara için de birçok yemek tarifi var. Sık sık anjinaya sahip olan kişi, uygun olan yöntemleri bilir, evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirir. Ancak iyileşme üç gün içinde gerçekleşmezse, hala bir uzmana başvurmanız gerekir. Karmaşık bir hastalıkta, antibiyotik içmek zorundasınız.

Pürülan anjina biraz daha tehlikelidir, komplikasyonlara neden olabilir, tedavi etmek daha zor olabilir. Boğazda iltihaplı süreçlere ek olarak, ayrıca püstüller de vardır. Streptokokların varlığı pürülan inflamasyona neden olur. Bununla birlikte, tavsiyeyle ilgili olarak, pürülan anjinin evde nasıl tedavi edileceği, daha sonra basit anjina ile hemen hemen aynıdır. Ancak daha sık tedavinin daha etkili olduğu ilaçlar reçete edilir.

Eğer hala pürülan tonsillitiniz varsa, evde tedaviye taslakların eklenmesi eşlik etmelidir. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Angina: Ev ilaçları ile tedavi

 • Med. Bu tedavi yöntemi çok etkilidir. Bu ürün antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Püy ve ağrının öksürmesine yardımcı olur. Bal kan dolaşımını hızlandırır, toksinleri giderir ve bu da hızlı bir iyileşmeye yol açar. Bal mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır, acı vermeden yutar, boğazı yağlar ve tahrişleri hafifletir. Çay tedavisi, tentürler, durulama solüsyonları kullanarak, tıbbi tedavi ile birlikte kullanılmalıdır.

Ancak, bu ürüne alerjisi olan insanlar olduğunu unutmamalıyız. Büyük miktarlarda kullanamazsınız. Bir yaşın altındaki çocuklar da bal ile tedaviden kaçınmalıdır.

Boğaz ağrısı tedavisinde bal karışımı:

 1. Aynı oranda su banyosunda, bal ve tereyağı eritin, biraz soda ekleyin, köpüğe kadar karıştırın. Bu karışım buzdolabında saklanmalıdır, ancak günde birkaç kez sadece ılık bir biçimde kullanılmalıdır.
 2. Aloe + 5 gram balın yapraklarından gelen meyve suyu karıştırılır ve günde üç kez bir çay kaşığı yemeden önce alınır.
 3. Ağız için durulayın. Bir kaşık bal alıp bir bardak kaynamış suda seyreltin, elma sirkesi% 6, bir çay kaşığı ekleyin. Böyle bir çözümü yedikten sonra, en fazla iki yudum bile içebilirsiniz.
 4. Ağız için başka bir durulama. Bir bardak kaynamış su için üç çorba kaşığı bal koydu. Gargara günde en az 4-5 kez.
 5. Süt ve tereyağlı bal, evde anjin tedavisi için iyi bilinen bir reçetedir. Bu çare boğazını mükemmel bir şekilde yumuşatır, vitaminleri besler. Herhangi bir soğuk algınlığı için yararlıdır.
 • Pancar. Bu sebze iltihabı ve mukozanın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Çok miktarda vitamin ve organik asit içerir. Ayrıca, pancar eser elementler bakımından zengindir. Özellikleri, ilaçlarla paralel olarak, birkaç gün içinde anjini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

anjina ile pancar

 1. Bir bardak pancar suyu içinde, aynı oranlarda su ile seyreltilmiş% 6 sirke (bir kaşık) eklemek gerekir. Sıcak çözelti günde en az 5-7 kez gargara yapmalıdır. Havuç, soğan ve kızılcık suyu ekleyebilirsiniz. Sirke ile pancar suyu ile karıştırmak, anti-inflamatuar ve analjezik bir etki sağlar, mikroplara karşı bir mücadele vardır. Yanlışlıkla böyle bir çözümü yutuyorsanız, tehlikeli hiçbir şey olmayacaktır. Sebze sükroz, fruktoz ve glikoz açısından zengindir, uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olur, kandaki hemoglobini yükseltir, hafızayı iyileştirir, sinir sistemini yatıştırır ve sindirim sürecini iyileştirir. Yani pancar suyu çok faydalıdır ve günlük olarak küçük miktarlarda ve sadece hastalık ile sarhoş olmamalıdır.
 2. Gargara. Soğutulmuş et suyu içinde, temiz fırçalanmış pancar kaynatın, propolis bir tentür ekleyin - 5 ml. Tentür yokluğunda, limon suyu ile bal ile değiştirilebilir. Gargara mümkün olduğunca sık.
 • Propolis. Yemekten sonra küçük parçalar propolis çiğnemek için tavsiye edilir.

angina ile propolis

 1. Boğazın durulanması için bir çözüm. % 40'lık tıbbi alkolü, opak kaplarda karıştırılmış yaklaşık 10 gram propolisi seyreltin, karışımı bir hafta boyunca karanlık bir yere koyun. Propolisin daha iyi çözünmesi için her gün biraz karıştırılmalıdır. Bu tentür ayrıca eczanelerde satılmaktadır. Hazır tentürün 10 ml'si 100 ml kaynatılmış su içinde seyreltilmelidir. Bundan sonra, günde en az beş kez gargara yapabilirsiniz. Bu tentür çay veya sütü eklenebilir.
 2. Yaklaşık 10 gram erimiş tereyağı ile 10 ml propolis karıştırın. Bir öğünden yarım saat önce, bu karışımın 5 ml'sini alın.
 • Lugol / iyot. Bu ilaçları iyot tedavisinde kontrendike olan biriyle tedavi etmeyin.

Lugol anjina ile

 1. Durulama için karışım. 1 tatlı kaşığı tuz, bir bardak su ve 3-4 damla iyot. Bu, soğuk algınlığı ile uğraşmanın en yaygın yoludur. Hasta boğazda bir ağrı hissettiğinde, genellikle böyle bir karışımla durulanması gerekir. Sıklıkla, mukozayı yumuşatmak için daha fazla soda eklenir. Tuz mikropları öldürür ve iyot kurur. Ayrıca, tuz yerine, potasyum permanganat ekleyebilirsiniz, ancak bunu aşmamak için çok dikkatli olmalısınız. Durulama karışımı neredeyse hiç pembe olmamalıdır.
 2. Herhangi bir enflamasyonda boğaz tarafından yağlanan mavi iyot, antimikrobiyal ve iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 3. Lugol, gliserin, moleküler iyot ve su eklenir. Bu ilaç mukozayı yumuşatır, yutulduğunda ağrıyı azaltır.
 • Soda. Böyle bir gargara çözeltisinin hazırlanması en kolay olanıdır. Bir bardak su için, her iki saatte bir çay kaşığı soda ve gargara ekleyin. Bu çare boğazını yumuşatır, mikropları balgam çıkarma yardımıyla ortadan kaldırır.

anjina ile soda

 • Limon ve zencefil. Zencefil herhangi bir soğuk ile yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir.
 1. Zencefil zencefilli olun - iki çay kaşığı su ile doldurun ve yaklaşık 20 dakika kaynatın. Et suyu soğuduğunda bal ve limon ekleyebilirsin. Bu sadece gargara yapamazsınız, aynı zamanda çay gibi içebilirsiniz.
 2. Limon, sıcaklığın ve boğaz ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Dilimlerle yenebilir, şekersiz serpiştirmeyiniz, çay ekleyiniz. C vitamini içerir.
 • Sarımsak. Antimikrobiyal ajanlara sahiptir. Bu üründen tıbbi karışımlar hazırlamak için birçok reçeteler var.

anjina ile sarımsak

 1. Sarımsak bir karanfil ince eziyet, şarap veya elma sirkesi ile karıştırın. Buzdolabında 10 saat bekletin, sonra biraz bal ekleyin. Ağızda küçük dozlarda çözülür.
 2. Doğranmış iki karanfil sarımsak, kuru mama çiçeklerinden 3 yemek kaşığı bal ve toz tozu ekleyin. Kaynar suyu dökün ve iki saat ısrar edin. Sonra her saat çeyrek fincandan bir kaynatma içmek için.
 3. Kıyılmış sarımsakları havuç suyuna ekleyin. Günde iki defa yarım saat yemek yemeden önce.
 4. Sarımsak yemek ya da eritmek de soğuk algınlığı ya da bunlardan kaçınmak için faydalıdır. Suyu da sıkabilir ve yarım çay kaşığı alabilirsin.
 5. Tüm ipuçlarına ek olarak, anjinin evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edileceği, günde en fazla bir kez sarımsaklı bir kaşık su içmesi en etkili yöntemdir. Angina hızla geçiyor. Kıyılmış sarımsak, sıcak kaynamış su dökülür ve yarım saat ısrar eder.
 6. Sarımsaklı üç karanfil bir bardak sıcak sütü kesin. Soğumadan önce infüze edin, küçük yudumlarda içirin.
 • Hidrojen peroksit. Birçok hastalığı tedavi etmek, yaraları dezenfekte etmek, vb. Için kullanılır.
 1. Bir bardak suya% 3 peroksit ekleyin. Bu karışım günde birkaç kez gargara. Bir peroksit dozu arttırılamaz, çünkü bir boğaz yakabilir. Bu çare, mikropları çabuk bir şekilde çıkarır, oksitler ve onları öldürür.

Anjina ile hidrojen peroksit

 • Aloe. Çoğunlukla bu bitki soğuk algınlığı için kullanılır, kremlere, sabunlara ve merhemlere eklenir. Burunlarını soğuk algınlığı ile gömüyorlar, tentürler ve ağız gargaraları hazırlıyorlar.
 1. Birkaç yapraklı aloe parçasını ezmek ve yarım bardak şekerle doldurmak, 3 gün boyunca karanlık bir yere koymak gerekir. Sonra 250 litre votka ekleyin, üç gün daha ısrar edin. Sonra süzün ve bir çay kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce alın.
 2. Bir aloe, votka ve balın suyundan kompres yapmak mümkündür.
 3. Kağıda sarılmış üç yaprak aloe, birkaç gün buzdolabında bırakılır. Daha sonra yaprakları öğütmek ve yaklaşık yarım litre su eklemeniz gerekir. Her üç saatte bir kaynatın, süzün ve gargara getirin.
 4. Kuşburnu ve aloe suyu bir kaynatma yapın ve yemeden önce alın. Vitaminler bakımından zengin iltihapları giderir.

aina anjin ile

Evde yetişkinlerde anjin tedavisi birçok seçeneğe sahiptir. Herkes kendileri için daha etkili bir tedavi seçebilir. Evde çocuklarda angina tedavisi aynı olabilir. Hatırlanması gereken tek şey çocukların büyük miktarda bal, alkol tentürü kullanmaları önerilmemesidir. Ama aynı yaştaki soda ve tuzdan durulama, farklı yaş kategorileri için en kabul edilebilir ve ilk ilaçtır.

Ayrıca, evde boğaz ağrısı nasıl tedavi tavsiyelerine göre sen kompres ve teneffüs yapabilirsiniz, ancak, yüksek sıcaklık, onlar kontrendike olduğu unutmayın. Ayrıca irinli tonsillit de, aynı zamanda ısınmayı önlemek gerektiği unutulmamalıdır.

 • Sıkıştırır. Göğüs ve boynu ısıtmak, enflamatuar süreci durdurur, kan dolaşımını iyileştirir ve boğaz ağrısını azaltır. Çocuklar sadece yatmadan önce kompresleri koymalı, bacaklar da ısınmalıdır.

Angina ile sıkıştırır

 1. Haşlanmış patateslerden. Kabuğunda demleyin, sonra yoğurun, bir damla iyot, tuz ekleyin. Alkol ekleyebilirsiniz. Sıcak göğsüne uygulanır.
 2. Alkol. Bire bir% 70 alkol ve kaynatılmış su seyreltin. Lavanta veya okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.
 3. Bal ve lahana yaprağı - inflamasyonu durdurun. Daha yumuşak hale getirmek için kaynar suya sahip lahana yaprağı, balla sürün ve boynuna koy. Bir film ve mendil ile örtün.
 • Inhalasyon ile evde angina nasıl tedavi edilir. Bu tedavi sadece normal sıcaklıkta da mümkündür. Bir inhaleri kullanabilirsiniz - bu büyük ölçüde görevi kolaylaştıracak ve büyükannelerimizin yaptığı gibi inhalasyonlar yapabilirsiniz.

Angina ile inhalasyon

Soluma, soda, bitkisel kaynatma, iyot, haşlanmış patates ile yapılabilir. Anjin, papatya, okaliptüs ve kalendula ile idealdir. Bir inhalasyon cihazının yokluğunda, sadece et suyu demlemek ve teneffüs etmek, tencerenin üzerine eğilmek ve kendinizi bir havluyla örtmek zorundasınız. Ancak, inhalasyonlar gibi bazı hastalıklarda olduğu gibi bir doktora danışmalısınız.

Anneannelerinizden evde boğaz ağrısı için en etkili halk ilaçları

10/19/2015 Elena Ev Sağlık Seti 4 yorum

Ziyarete gelen herkese selamlar!

Cevap ver, lütfen: anginadan kim acı çekmedi?
Birisi "ben!" Diyor - şanslı!

Ne yazık ki, bu hoş olmayan duygular neredeyse herkese tanıdık geliyor: yutmak, konuşmak, yemek yemek, hatta içmek için acı verici. Birileri boğuluyormuş gibi!

Ve aslında, kelime anjin ve Latin "ango" dan geliyor - sıkmak, sıkmak için.

Boğaz ağrısı tedavisi kesinlikle gereklidir, çünkü bu tür semptomlarla sakin bir şekilde yaşayamazsınız. Ancak, doğal olan her şeyin destekçisi olarak, hastalık durumunda tabletler için koşmak için acele etmem ama doğal depolarda bir alternatif bulmaya çalışıyorum. Ve size tavsiyem: antibiyotik tedavisi etkilidir, tartışmıyorum ama bundan sonra bağırsak mikroflorasını tedavi etmek zorunda kalacağım. Bu nedenle, boğaz ağrısı için halk ilaçları hakkında bilgi almak ve silahlanma için reçete almak!

Makale'den öğreneceksiniz:

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjina belirtileri ve nedenleri

Her şeyden önce, bu boğazda güçlü bir ağrıdır. Buna ateş, titreme ve güçsüzlük eklenebilir.

Hastalığın nedenleri 2 olabilir:

İkinci durumda, bir hasta kişiyle (el sıkışma, nesnelerin değişimi) yeterince ev içi temas vardır. Boğaz ağrısı ve havadaki damlacıklar ile seyahat (Sokakta çıktığınızda doktorların salgınların ortasında tek kullanımlık bir maske takmanızı tavsiye etmiyoruz!)

Vücut ısısı "derece kapalı" 39 derece ise, kendi kendine ilaç ile uğraşmamak daha iyidir - bir doktor çağırın. Bu durumda, gerçekten güçlü araçlara ihtiyaç vardır.

İşlem henüz başlamamışsa ve hastalık vücudunuzda kök salmaya başlıyorsa - bir dakika kaybetmeyin. Tedavi edilmeye başlayın.

Boğaz ağrısı tedavisi daha: boğaz boğaz gelen halk tarifleri

Herhangi bir hastalığın tedavisinde en uygun çözüm entegre bir yaklaşımdır. Vücudunuzun çeşitli organları üzerindeki etkiyi birleştirerek istenilen sonucu elde edersiniz.

soluk alma

Solunumun özü: hava yollarını sıcak su buharı ile ısıtmak. Uçucu yağlar suya eklenir, otlar yapılır ve bu şekilde devam eder.

Bu harika ve çok ucuz bir antiseptik (bu arada, ünlü Miramistin'in değerli bir analoğu!)

Çiftler halinde solumak istediğiniz bir sıcak su kabı ekleyin, bir yemek kaşığı klorheksidin.

 • Soda inhalasyonu - kabartma tozu ekleyin
 • Papatya, adaçayı veya St. John's wort ile inhalasyon - Bütün bu otlar boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hepsini bir araya getirebilir ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Balsam "asterisk" ile inhalasyonlar“- Hatırlıyorum, annem hala boğazda ağrı ile çocukluk çağında bademciklere bu kokulu balsamın ince bir tabakasıyla bulaşmıştı. Her evde kapakta büyük bir yıldız bulunan kırmızı bir kutu vardı. Ve şimdi, modern ilaçların bolluğuna rağmen, genellikle kanıtlanmış bir "yıldız" ın yardımına başvuruyorum. Sıcak suda çok az miktarda balsam (bir maç başlığından fazla değil, daha sonra boğulabilirsiniz) ekleyin, bir havluyla örtün ve nefes alın. Bu çok kullanışlı ve etkili bir prosedürdür.

durulama

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

 • Deniz tuzu çözeltisi, örneğin Ilık suyla (yeteri kadar cam) bir kaşık dolusu tuzu çözün ve boğazınızı yıkayın. Prosedürü günde üç kez tekrarlayın.

Ev iyot ve soda varsa, mükemmel - yapabilirsin iyot tuzu durulama, Boğaz ağrısı için çok etkili halk ilaçları.

Bir bardak ılık su aldık:

 • 5 damla iyot
 • bir kaşık deniz tuzu (ya da deniz tuzu yok ise normal)
 • bir kaşık dolusu soda.

Boğaz boğazını günde iki kez karıştırın ve örün.

Bir litre ılık suda, birkaç manganez tanesi çözülür. İlacın tam çözünmesini bekleyin, aksi takdirde mukus yanıkları riski yüksektir!

Günde birkaç kez boğazınızı yıkayın.

Not: Manganez müköz kurur, bu nedenle durulandıktan sonra 20 dakika sonra, bir pamuklu çubukla herhangi bir yenilebilir yağ ile boğazı yağlayın.

Sarımsak harika bir doğal antiseptiktir! Etrafında tüm mikropları öldürür O boğaz ağrısı için hemen hemen tüm halk ilaçları konur boşuna değil

Bir kaç tane diş sarımsakını kaynar suyla birleştirin, solüsyonu yaklaşık bir saat kadar bekletin.

Bir rende üzerinde pancar (küçük boyut) fırçalayın, bu kitle bir elma sirkesi kaşığı birkaç dökün. Pancarın meyve suyu vermesini bekleyin. Basın. Ortaya çıkan çözüm ile, boğazını durulayın.

Geleneksel ilaçların alımı

Bal ile rendelenmiş soğanların nasıl soğuk algınlığına yardımcı olduğunu çoktan yazdım. Aynı zamanda anjin için de yararlıdır - bir çay kaşığı günde üç kez soğan yiyin, isterseniz - bal olmadan, ama isterseniz - ballı (tatlı tadı daha iyi).

Limonu bir kıyma makinesinden geçirin, birkaç kaşık bal ekleyin ve gerçek bir vitamin kokteyli alın. Yemek yemeden önce yemek kaşığı al.

Propolis olarak da adlandırılan arı tutkalı, harika bir anestetik (yani, anestetik) ve antibakteriyel doğal bir ilaçtır.

Propolisin ruhani tentürü günde üç kez bir çay kaşığı alınmalıdır, en şiddetli boğaz ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur.

Eğer bulabilirsen bir parça saf propolisi çiğneyebilirsin. Çiğneme uzun olmalıdır - günde 3 saate kadar.

Boğaz ağrısı başka ne yardımcı olur?

kompres

Sıkıştırma, bir ilaçla hasta bir vücut üzerinde sıcak bir bandaj uygulanmasıdır. Eylem ilkesi: ısı nedeniyle, etkilenen dokularda kan dolaşımı iyileşir ve iyileşme süreci hızlanır. Büyükannemin bana bu kompreslerle nasıl işkence ettiğini hatırlıyorum ama ne etkisi var!

Bu nedenle anjina ile sıkıştırılmalıdır.

Tıbbi alkolü 1: 1 oranında çözündürün (Alkol yok - önemli değil, sıradan votka da uygundur), dört kez katlanmış temiz bir pamuklu kumaş çözeltiye batırılmış ve boğazına bir bandaj koydu. Polietilen ve bir havlu ile ısıtın.

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, birkaç dakika içinde kompres alanında hoş bir sıcaklık hissedeceksiniz. Bandajı olabildiğince uzun süre boğazınızda tutun (ancak yanma hissine neden olmaz, rahatsızlık gerekmez!)

Rendelenmiş patates ile 2 yemek kaşığı sirke karıştırın. Biraz su ekleyin (yaklaşık yarım bardak). Kashitsu gazlı bez giydi, bir bandaj şeklinde katlandı ve boğazına koydu. Ayrıca polietilen ve havlu ile ısın.

Taze ev yapımı süzme peynir yarım kilo alın, fazla sıvı sıkın ve gazlı bez tabakası üzerine yayılır. Daha sonra sıkıştırmayı katlayın ve boğazınızı takın. Bir kat polietilen tabakasıyla, bir pamuk yünü tabakası ve bandajlı bandajla örtün. Yatağa bir kompresle git. Katılıyorum: bir kompres ile yatmak sıradışı, ama sağlıklı bir boğaz için, biraz tolere edebilirsiniz.

Isınma Merhemleri

Daha önce bahsettiğim aynı yıldız ya da ısınma etkisi olan diğer bitkisel merhemler. Boğazın her iki tarafında ince bir tabaka ve bronşların üstünde, göğsün biraz üstünde uygulayın.

Bol içecek

Patojen bakterileri vücuttan "yıkamak" için çok fazla şey içmeniz gerekir. Soğuk içecek artık sizin için yasaklandı (bazen soğuk boğaz ağrısının tedavisi konusunda cesur teorileri karşılıyor olsam da, hastalığın deneyler için bir zaman olmadığını ve kanıtlanmış reçetelere dönmenin daha iyi olduğunu düşünmeye cesaret edebilirim).

Sıcak bitkisel çaylar veya infüzyonlar, meyve smoothies, bal ile sıcak süt içilir. Bitkisel preparatlar, kızılcık, kızılcık, köpek-gül, deniz topalak, adaçayı, papatya demleyin.

Tarçın ve ballı anjin çayı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Burada. Ve burada gerçek bir köpek gülü tarifi, anjinadan muzdarip olanlar için gerçek bir kurtarıcı bulacaksınız.

Halk hekimliğinin bilgeliğini kullanın: bu reçetelerde tembel olmamak, tedavi olmak, ve boğaz ağrısı yakında veda edecek!

Dikkat lütfen!

Gün boyunca yoğun tedaviye rağmen daha iyi olmuyorsanız, doktor çağırın!

NB! Bir reçete uygulamadan önce, reçetenin bileşenlerine karşı alerjilerin yanı sıra, bunun için hiçbir kontrendikasyon olmadığından emin olun.

Herkese - tüm sağlığa ve yeni toplantılara!

Boğaz ağrısı evde nasıl kurtulmak

Angina başladığında, evde tedavi hastanın durumunu kolaylaştıracak hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır. Hastalığa boğazda şiddetli ağrı eşlik eder, ki bu da bir kişinin yemek yemesine, içmesine, konuşmasına ve hatta kafasını çevirmesine izin vermez. Her zamanki antipiretik ilaçlar ile çok yüksek bir sıcaklık düşürmek zordur. Sağlık durumu, vücuttaki zayıflık ve ağrı nedeniyle kötüleşir. Ancak anjinin ana tehlikesi, ciddi komplikasyonları provoke etme yeteneğidir. Zamanında tedavi, gelişen patolojilerin risklerini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Yatak istirahati

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, birçok insan yaşamın normal ritmini değiştirmeden evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirmeyi düşünür. Ancak, anjin, bacaklarda taşınması yasak olan bazı hastalıklara işaret eder.

Bir hastanın şiddetli bir boğaz ağrısı ve yüksek ateşi varsa, evde kalması ve yatağa gitmesi gerekir. Fiziksel ve duygusal streslerden kaçınmak önemlidir. Angina, kardiyovasküler sistemin aşırı koşullarda çalışmasına neden olur. Normal ev işleri, ofislerdeki rutin çalışma veya aile kavgası bile kalpte fazladan bir yük oluşturuyor ve aşırı yüklenmeye neden oluyor. Bu gibi durumlarda, komplikasyon olasılığı birçok kez artar. Göğüs iltihabı romatizmal kalp hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi ciddi hastalığa neden olabilir.

Tüm işleri ertelemek gerekiyor. Sıcaklık doğal olarak düşmeye başlayana kadar katı bir yatak istirahati gözlemlemek gerekir. Antipiretikler kullandıktan sonra durumu hafifletmek birçok hastayı yanıltıcıdır. Daha iyi hissetmek, normal sıkıntılara geri dönerler. Sıcaklıkta yapay azalma kalp üzerindeki yükü azaltsa da, vücut hastalıkla savaşmaya devam eder ve kritik durumdadır.

Sıcaklığı düşürdükten sonra dairenin etrafında kalkıp hareket edebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve herhangi bir iş yapmak yasaktır. İyileşme önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, ev tedavisi 10-12 gün boyunca gözlenmelidir.

Evde anjini nasıl tedavi edeceğinizi bilerek, hızlı bir şekilde sağlığa kavuşabilir ve günlük aktivitelere dönebilirsiniz.

Vücut ısısını azaltmak için gerekli mi

Vücut ısısındaki artış bağışıklık sisteminin bir göstergesidir. Vücut hastalığın patojenleri ile savaşır, onlar için dayanılmaz koşullar yaratır. Vücudu hastalıkla başa çıkmaya bırakırsanız, hastalık en az 1 sağlık riskiyle mağlup edilebilir.

 • Vücut sıcaklığının yapay olarak düşürülmesi, bağışıklık tepkisinin etkinliğini azaltır. Doğal korumanın zayıflaması durumunda, patojenik mikroorganizmalar daha aktif olarak çoğalır ve daha güçlü hale gelir. Bu nedenle, vücut sıcaklığını 38,5 ° C'nin altına düşürmek gerekli değildir.
 • Hasta, 38.7 ° C'lik bir sıcaklığı sakin bir şekilde tolere ettiğinde, aynı zamanda indirilmemelidir. Fakat bir kişi kendini iyi hissetmiyorsa, sıcaklık düşürülmelidir.
 • Ateş, hiperpirik eşiğe yaklaştığında (41 ° C'nin üstünde) erişkinlerde sıcaklıktaki azalma gerekli hale gelir. Bu aşırı ısınma, ciddi sinir lezyonları ile tehlikelidir.
 • Hastayı yüksek sıcaklıkta sarmayın, titremiyorsa. Sıcak giysiler vücudun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Sıcaklığı hızlı düşürmek için nasıl

Anneyi evde hızlı bir şekilde nasıl tedavi edersiniz, halk şifacıları bilir. Önemli ölçüde düşük vücut ısısı votka çözümünü silmeye yardımcı olacaktır. İşlem başka bir kişi tarafından yapılmalıdır, çünkü hasta için sıkıcı olacaktır.

Çözelti eşit oranlarda alınan votka ve sudan hazırlanır. Temiz bir bez sıvıya daldırılır, hafifçe sıkılır (böylece su damlamaz) ve cilt tarafından taşınır. Alın ve uzuvlara özellikle dikkat edilmelidir. Çözeltinin ovulması gerekmemektedir. Aktif bir ısı açığa çıkmasına neden olan alkol içeren sıvının hızlandırılmış buharlaşmasından dolayı gerekli etki elde edilir. Votka çözeltisi, vücut sıcaklığını antipiretiklerden daha hızlı azaltır.

Vücut ısısını azaltmak için bir sirke çözeltisi kullanabilirsiniz. 1 litre suda 1 çay kaşığı çözülür. sirke (% 9). Sıvı batırılmış pamuklu bez içinde ve hastanın alnını, bacaklarını ve ellerini silin. Aşırı sıcaklıkta, cildinizi göğüs bölgesinde ıslatabilirsiniz. Silme, bir kural olarak, kalıcı bir etki bırakmaz. Sıcaklık yükseldiğinde, prosedürü tekrarlayın.

Sirke çözeltisinden kompres sıcaklığını hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Bir havlu havlu soğuk sirke çözeltisine daldırılır, sıkılır ve etrafına sarılır. Kuru bir havlu sıkıştırın. 10 dakika sonra çıkarıldı. Ayakları daima soğuk olan kişiler için soğuk kompres önerilmez.

Mendil, arzu edilen etkiyi vermezse antipiretiklerle birlikte kullanılabilir. Sıcaklığı düşüremezseniz, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Içme rejimi

Anjina tedavisi çok fazla içme ile başlanmalıdır. Vücuda etkili bir şekilde hastalıkla mücadele edebilir, yeterli su almalıdır. Çok sıcak terlemeden dolayı vücut sıcaklığının azalması sağlanır. Ter ile birlikte, ölü kan hücreleri, patojenleri ve hayati fonksiyonlarının toksik ürünleri vücudu terk eder.

Hasta biraz sıvı içerse, zehirlenme ve bedenin aşırı ısınması gelişebilir. Su eksikliği nedeniyle, dehidrasyon sıklıkla oluşur.

Anjinalı bir hastada boğazın iltihaplı mukozasını tahriş etmeyen içecekler hazırlamak gerekir. Sıcaklıkları vücut sıcaklığına yakın olmalıdır (38-40 ° C).

Sıcak kaynamış su ve zayıf çay verebilirsiniz. Bununla birlikte, hastalık sırasında vitamin içecekleri hazırlamak daha iyidir, çünkü bir kişi için tek besin kaynağı olabilirler. Şiddetli boğaz ağrısı ve genel rahatsızlık onu iştahından mahrum eder.

Büyük bir sıvı kaybı, kuru meyve kompostosu sonucu kırılan su-tuz dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. 200 gr kuru meyve (kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, elma) iyice yıkanır, temiz suda 2-4 saat bekletilir, sonra 1 litre suda 20 dakika kaynatılır. Sıcak bir battaniyenin altında veya termosunda 1-2 saat içilmesi tavsiye edilir.

Çabucak boğaz ağrısı tedavi köpek gül infüzyonu yardımcı olacaktır. C vitamini tüketimini geri kazanacak ve zehirlenmeyi azaltacaktır. 3 çorba kaşığı. l. ezilmiş meyveler bir termoya dökülür ve içine 1 litre kaynar su dökülür. 6-8 saat sonra içecek tüketilebilir.

Ne zaman bademcik iltihaplı meyveler ile kızılcık suyu içmek tavsiye edilir. 500 gr kızılcık yıkanır, bir çatalla yoğrulur ve meyve suyu sıkılır. Sıkmalar bir tavaya yerleştirilir ve 2 litre su içine dökülür. Tava ateşe konur ve içecek 3-5 dakika kaynatılır. Suyu süzülmüş et suyuna ekleyin ve soğutun. Kızılcık mors, 2 yemek kaşığı ekleyebilirsin. l. bal.

Faydalı alkali içecek (maden suyu Borjomi, Essentuki). Karbonatlı içecek boğazı tahriş ederse, bir çay kaşığı ile karıştırarak gazı çıkartabilirsiniz.

Genellikle küçük sips ve küçük dozlarda içilir.

Bazı hastalar evde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğini bilemez ve tanıdıklardan tavsiye alır. Ancak çok zarar verebilirler. Bademcik iltihabı ile süt içilmemelidir. Süt iltihaplı bademcikler üzerinde kalır ve bakteriler için ideal bir habitat oluşturur.

İyileştirme Durulama

İltihaplı bademciklerden gelen boğaz ağrısı olan hastalarda her dakika milyonlarca mikrobiyal vücuttan ayrılır. Yakın dokulara yerleşirler, inflamasyonu artırır ve solunum sistemine derinlemesine nüfuz ederler. Düzenli olarak çıkarılırlarsa, anjin iki gün içinde tedavi edilebilir.

Furacilinin çözeltisinin inflamasyonunu etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Antiseptik ihmal edilmiş durumlarda bile durumu hafifletmenizi sağlar. Furacilin çözeltisi, 2 tabletin 1 bardak ılık suda eritilmesiyle hazırlanır. Durulama, içme ile aynı sıcaklığa sahip olmalıdır (38-40 ° C).

Durulanan hastanın durumunu hızla hidrojen peroksit ile iyileştirin. Güçlü bir antiseptik ve oksitleyici, patojen bakterileri yok edecektir. 1 çay kaşığı. Bir suya hidrojen peroksit (% 3 çözelti) ilave edilir ve boğazın bir çözeltisi ile durulanır.

Boğaz ilacı Rotokan ile durulamak için yararlıdır. Kadife çiçeği, civanperçemi ve papatya bir alkol özüdür. 1 çay kaşığı. Rotokan 1 bardak kaynamış su içinde seyreltilir, daha sonra sıvı bir boğazla durulanır. Evde anjina tedavisini hızlandırmak için, Rotokan çözeltisinde 0.5 tsp ekleyebilir. hidrojen peroksit.

Foliküler boğaz ağrısı ile, durulama çözümü Rivanol (% 0.1) ağrıyı azaltacaktır. Etakridin ve borik asit bazında yapılır.

Geksoral prosedürleri için kullanılması tavsiye edilir. İlaç hekididin temelinde yapılır. Hastalığın patojenlerinin hücresel zarlarını yok eder ve bunların kütle ölümüne neden olur. Hexoral seyreltilmemiş formda kullanılır. Ajan ayrıca bir sprey şeklinde üretilmektedir. Etkilenen bölgelere 2 saniye içinde püskürtülmelidir.

Güçlü bir ilaç olan Chlorhexidine, hastayı ayaklarının üzerine hızla koymaya yardımcı olur. İlk önce boğazınızı kaynamış suyla durulayın. Ardından yordamı 1 çorba kaşığı ile tekrarlayın. l. Klorheksidin (% 0.05 -% 0.1 çözelti).

Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi edeceğini bilerek, prosedürü düzenli olarak yapmaya çalışmanız gerekir. Hastalığın ilk gününde her 1-2 saatte bir gargara yapılması önerilir. Durulama süresi 0.5 dakikadır. Aynı anda birkaç tip durulama kullanıyorsanız en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. İlaçları halk ilaçları ile değiştirmek arzu edilir.

Soda ve tuz prosedürleri

Boğaz ağrısı tedavi etmek için, üst nesil insanlar iyi biliyor. En basit ve etkili tedavi, bir soda çözeltisi ile durulanır. Alkalin ortamı birçok patojene zararlıdır. Bir çözüm yapmak için, 1 çay kaşığı. kabartma tozu bir bardak sıcak kaynamış suda çözülür.

Mükemmel şişmeyi giderir ve iltihap salinini azaltır. Hazırlanması için deniz tuzu veya yiyecek kullanabilirsiniz. Hipertonik çözelti, patojenlerin hücre zarlarını koparır ve pürülan içerikleri bademciklerin lakunalarından temizler. Tuz çözeltisi 0.5 tsp'den hazırlanır. tuz ve 1 bardak ılık su. Boğaz aşırı derecede kaplanırsa, tuz miktarı 1 çay kaşığı kadar arttırılır.

Boğaz ağrısı için en popüler çare soda-tuz çözeltisidir. Kabartma tozu ve tuzu 0.5 çay kaşığı için alınır. ve bir bardak su içinde yetiştirilmiş. Alkolik bir iyot çözeltisinin bir kaç damlaını durulamanın anti-enflamatuar özelliklerini önemli ölçüde arttırın. Soda, tuz ve soda-tuz durulama saatte bir kereden fazla yapılmamalıdır.

Halk ilaçları ile durulayın

Boğaz ağrısı için geleneksel ilaç adaçayı bir infüzyonudur. 2 yemek kaşığı. l. kuru hammadde 1 bardak sıcak su dökün (kaynar su değil). Sıvı karanlık olana kadar infüze edilmelidir. Daha sonra süzülür ve durulama için kullanılır.

Angina papatya eczane ile mücadelede daha az etkili değildir. Ayrıca, ilaçlara maruz kaldıktan sonra mukoza zarını sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çorba kaşığı. l. Papatya 1 su bardağı kaynar su dökün ve 15-20 dakika sıvı ısrar ediyor. İnfüzyon filtrelenir ve durulama için kullanılır.

Bademcik iltihabı tedavisi sırasında sıklıkla calendula kullanılır. 1 çorba kaşığı. l. kuru çiçekler 1 bardak kaynar su dökün ve 15-20 dakika sıvı ısrar ediyor. İnfüzyon filtrelenir ve durulama için kullanılır.

Sarımsak infüzyonu ile semptomları ve tedaviyi daha hızlı ve hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olur. 1-2 diş sarımsak sarımsak ezilmiş. Bir bulamaçta 1 bardak kaynar su ekleyin ve 1 saat sıvı ıslatın. Sarımsak infüzyonları günde en fazla 3 kez gargara yapabilir.

Pancar suyu antimikrobiyal, anti-ödem ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Acıyı hızla azaltacaktır. Pancar suyu bazlı bir ürün hazırlamak için 1 pancar ince bir rende rendelenmelidir. Bir bardak pancar posası 1 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. elma sirkesi (% 6). Ajan 4 saat boyunca bırakılır, daha sonra meyve suyu sıkılır. Elde edilen sıvı 3 saatte bir durulanır.

Havuç suyu benzer bir etkiye sahiptir. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyunda 1 çay kaşığı ekleyin. bal ve bir boğaz ile durulayın.

Anjina ile yaban mersini bir kaynatma kullanın. İçerdiği tanenler hızla iltihabı azaltır. Yarım bardak kuru meyveler 2 bardak su ile dökülür ve yarım saat boyunca kısık ateşte pişirilir. Et suyu soğutulur ve süzülür. Daha sonra boğazı bir çare ile durulayın.

Durulama halk ilaçları temel prosedürler arasındaki molalarda yapılır. Hastalığın ilk gününde daha gargaralar, daha iyi. İğne belirgin ölçüde daha az olduğunda, durulama miktarı, çoğunlukla bitkisel soğumaya bırakılarak, günde 3-4 kez azaltılır. Aksi halde mukoza zarı fazla kurutulabilir.

Diğer etkili araçlar

 • Lugol olmadan hastalığın hızlı tedavisi hayal etmek zordur. Bu güçlü antiseptik araç, boğaz hastalıklarının gelişiminin en erken aşamalarında durdurulmasına izin verir. Lugolem, boğazın mukoza zarını cımbızla sıkıştırılmış bir tampon ile tedavi etti. Birçokları bu prosedür hoş olmayan hislere neden olduğundan, Lugol'ü bir sprey şeklinde kullanmak daha iyidir. Lugol günde 2-3 defadan fazla kullanılamaz.
 • Birçok insan, anjini soğanla nasıl tedavi edeceğini bilir. Arıtılmış ampul bir kıyma makinesinde veya karıştırıcıda öğütülür, daha sonra suyu sıkar. 1 çay kaşığı için sarhoş olmalı. Yemek yaptıktan hemen sonra günde 3-4 kez.
 • Hasta bademcikler köknar yağı ile yağlanır. İltihap odağı bölgesinde boyun derisine de uygulanabilir.
 • Bağışıklık yanıtı güçlendirmek C vitamini yardımcı olacaktır
 • Yetişkinlerde ağrı çok güçlü ise, Menthol, Tetracaine, Lidocaine veya Flurbiprofen içeren ilaçlar kullanabilirsiniz.

İlk 2-3 gün içinde hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirememişseniz, bir doktora görünmeniz gerekir. Progresif bir hastalığı tedavi etmek için antibiyotik tedavisi kullanılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Çocuklarda angina ile inhalasyon nebülizör: prosedür ve en iyi ilaçlar

Angina, vakaların çoğunda viral bir doğaya sahip olan yaygın bir hastalıktır. Hastalık bir takım semptomlarla karakterizedir ve hastanın refahını önemli ölçüde etkiler.