Loading

Farenjit tabletleri listesi

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

Farenjit lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Tedavisinde birçok yöntem vardır ve aşağıda bunları ayrıntılı olarak ele alacağız.

Hastalık için prosedürlerin genel özellikleri ile başlayalım. Tedavi önlemleri, farenjite neden olan faktörü ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Hastanın hastalığın lokal tezahürüne ve bağışıklığın restorasyonuna ihtiyacı vardır. Yatak istirahatının önemli olmadığını gözlemlemek, ancak farenjit de "bacaklarda" taşımak için olmamalıdır.

Lokal etki, farenjit tedavisinin en etkili yöntemidir. bir anti-enflamatuar, analjezik ve anti-bakteriyel etkiye sahip olmalıdır kullanılan ilaçlar - bu (örneğin, Bioparox) emilebilir pastiller, tabletler (örneğin, miramistin) spreyler ve diğerleri boğaz hastalığı otlar ve propolis decoctions kullanabilirsiniz muamele..

Tedavi, ilaç kullanımının zamanını ve sıklığını değiştirmeye izin vermez, bunların farenjit tedavisinin bitiminden önce izinsiz iptalleri. İlaç tedavisine ek olarak, farenjit fizyoterapi yöntemlerini tedavi edebilir.

Okaliptüs-M tabletleri

Okaliptüs-M tabletleri, bitki kaynaklı bir antiseptik ajandır. Yerel bir anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Okaliptüs ve mentol hafiftir. daha fazla oku

Hexalysis tabletleri

Tabletler Hexalysis, lokal antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip bir kombine preparattır. İlacın antimikrobiyal etkisi, eylemden kaynaklanmaktadır. daha fazla oku

Grammidin tabletleri

Tabletler Grammidin, yerel (yerel) kullanım için antibakteriyel bir maddedir. Üstteki bakteriyel iltihaplı hastalıkların tedavisinde pediatride kullanılır. daha fazla oku

Falimint Tabletleri

Tabletler Falimint - verim öksürük ortadan kaldırabilen antitussifler grubuna ait (balgam ayrımı olmaksızın öksürük). İlacın bileşimi aktif maddedir. daha fazla oku

Broncho-Munal Tabletler

Tabletler Broncho-munal, oral uygulama için tasarlanmış bir immünostimülatör, kombine ajandır. Ayrıca, solunum yolu seyrini kolaylaştırmak için bir ilaç atayın. daha fazla oku

Tabletler Travisil

Travisil'in emilimi için tabletler, balgam söktürücü ve anti-enflamatuar ile bitki bazında klip-farmakolojik ilaçlara ait phytopreparations grubuna aittir. daha fazla oku

Efizol Tabletleri

Tabletler Efizol - antibakteriyel, antiseptik ve antifungal etkileri olan karmaşık bir ilaçtır. Efizol enfeksiyöz iltihap tedavisi için kullanılır. daha fazla oku

Farenjit nedenleri

Farenjitin ana nedeni, soğuk veya kirli havanın solunması, kimyasal uyaranların (alkol, tütün) etkisidir. Enfeksiyöz farenjit çeşitli mikroplar (strepto-, staphylo-, pneumococci) yanı sıra virüsler (influenza, adenovirüsler) ve mantarlar (Candida) tarafından provoke edilebilir. Çoğu zaman, farenjit, farenksa bitişik inflamasyon odaklarından enfeksiyonun yayılmasının bir sonucu olarak gelişir. Farenjit sinüzit, rinit, diş çürüğü ile gelişir.

Farenjit türleri

Akut ve kronik farenjit vardır.

Akut farenjit, agresif faktörün (infeksiyonlar, tahriş edici gaz, vb.) Farinksinin mukoza zarına maruz kaldıktan hemen sonra gelişir. Akut farenjit seyri uygundur.

Kronik farenjit, tedavi edilmemiş akut farenjitin yanı sıra, faringeal mukozanın uzun süreli tahrişiyle ortaya çıkan bağımsız bir hastalığın bir sonucu olabilir. Kronik farenjitin gelişmesinde alevlenme ve gerileme fazları vardır.

 • viral
 • bakteri
 • mantar
 • alerjik
 • travmatik
 • Tahriş edici etkilerin neden olduğu
 • kronik
 • Hipertrofik (granül)
 • atrofik
 • Karışık formu

Faringeal mukozanın en sık rastlanan akut enflamasyon şekli ARVI'da kataral farenjittir. Boğaz ağrısı yaklaşık% 70, örneğin rino not, koronavirüsler, solunum sinsitiyal virüsü, adenovirüs, parainfluenza, grip virüsleri gibi virüslerin neden olduğu bilinmektedir. Akut farenjitin en yaygın patojeni rinovirüsdür.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, önemlerinin hızla artmakta olduğunu göstermektedir ve şimdi, sonbahar epidemileri döneminde akut solunum yolu viral enfeksiyonunun% 80'inden fazlasında rinovirüsler sorumludur. Viral enfeksiyon genellikle hastalığın sadece ilk aşamasıdır ve bir sonraki bakteriyel enfeksiyon için "yolu açar".

Virüsler - akut farenjit ajanları (sıklık sırasına göre):

 • rhinovirüsleri
 • coronavirüsleri
 • adenovirüsler
 • Grip virüsü
 • Parainfluenza virüsü
 • Respiratuar sinsitiyal virüs
 • Herpes simpleks virüsleri (tip 1 ve 2)
 • enterovirüsler
 • Coxsackie virüsü
 • Epstein-Barra virüsü
 • sitomegalovirüs
 • İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü

«Boğaz ağrısı» kavramı, İngilizce (Rusça eşdeğer - strep boğaz veya faringotonzillit) kullanıldığından dolayı yabancı kılavuzları Kulak Burun Boğaz ve bulaşıcı hastalıklara alınan Bunlar birleştirilmiş veriler, çok koşullu olduğu, spesifik formların bir tanım değil, kolektif bir terim değildir çeşitli hastalıklar için. ek spesifik formlarında, örneğin enfeksiyöz mononükleoz Epstein-Barr virüsü gibi belirli patojenler ile ilişkili farenjit, diğer türleri vardır, Yersinia enterocolitica zaman iersenioznom ve gonore farenjit ile gonokok ve Leptotrix buccalis leptotrichosis farenks ile.

Farenjit belirtileri

keyifsizlik, sıcaklık artışı (tipik olarak 37,5-38 ° C) -, en azından (özellikle boşsa yutak) yutma akut farenjit boğazda tırmık, kuruluk, ağrı ve rahatsızlık, özelliği için. Tubofaringealnyh sırt ağrıları iltihabı ağrı genellikle kulaklara yayar. Palpasyon, ağrı ve üst servikal lenf nodlarında bir artış kaydedilebilir. Tüm pharyngoscope görünür hiperemi arka yutak duvarı ve damak kemerler, seçilen iltihaplı lenfoid granüller, ancak bademcik iltihabı karakteristik anjina semptomlar. Akut farenjitin bazı bulaşıcı hastalıkların ilk belirtisi olabileceği unutulmamalıdır: kızamık, kırmızı ateş, kızamıkçık kızamıkçık. Bazı olgularda Kawasaki hastalığı ve Stevens-Johnson sendromu ile ayırıcı tanı gereklidir.

Kronik farenjit, sıcaklıktaki artış ve genel durumdaki belirgin bozulma ile karakterize değildir. Duyular, boğazda kurumuşluk, terleme ve boğazda bir şişkinlik hissi olarak karakterizedir; bu da boğazınızı temizlemenize veya boğazınızı temizlemenize neden olur. Öksürük genellikle inatçı, kuru ve trakeobronşitin seyrine eşlik eden öksürükten kolayca ayırt edilebilir. Boğazdaki rahatsızlık, sıklıkla farenksin sırtında yer alan mukusun yutulması zorunluluğudur. Bu da hastaları irritabl yapar, olağan faaliyetlerine müdahale eder ve uykuyu bozar.

Atrofik farenjit ile, farinksin mukus zarı incelmiş, kuru, genellikle kurutulmuş mukusla kaplıdır. Mukoza zarının parlak yüzeyinde, enjekte edilen damarlar görülebilir. Hipertrofik şekilde pharyngoscope olarak rastgele boğaz veya arka damak kemerler arkasında düzenlenmiş genişletilmiş tubofaringealnye silindirler arkasında dağınık odaklar hiperplastik lenfoid doku ortaya koymaktadır. Bu değişiklikleri keskinleştirme sırasında hastalara endişe belirtilerinin şiddeti ile uyuşmuyor hiperemi ve mukozanın ödem, ama objektif bulguların genellikle yetersizlik eşlik eder.

Kronik atrofik gastrit, kolesistit, pankreatit: Kronik farenjit çoğu zaman bağımsız bir hastalık, ancak gastrointestinal sistemin patolojinin bir tezahürüdür. gastroözofageal reflü hastalığı ve hiatal fıtığı, uyku sırasında boğaz içine asidik mide içerikleri ile temas sıklıkla kronik kataral farenjit altında yatan neden, ve hastalığın altında yatan neden olmadan ele bu durumda, herhangi bir lokal tedavi başarısızlığı yöntemleri ve kısa süreli etki temin ederler. Sigara ve tonsillektomi, farinksin mukoza zarında atrofik değişikliklerin gelişmesine yol açar.

Farenjit genellikle sürekli kısaltılmış burun solunumu ile gelişir. Sadece ağızdan solumaya geçişle değil, aynı zamanda burun boşluğundan yutaklara doğru drenaj yapan vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanılmasıyla da meydana gelebilir ve orada gereksiz bir anemik etki gösterir. Farenjit semptomları postnatal sendrom olarak adlandırılabilir (İngilizce terimi "postnazal damlamadır"). Bu durumda, boğazdaki rahatsızlık, burun boşluğundan veya paranazal sinüslerden farinksin arka duvarına kadar olan patolojik sekresyon akışıyla ilişkilidir. Sürekli öksürüğün yanı sıra, bu durum bronşiyal astım ile ayırıcı tanı gerektiren çocuklarda hışıltmaya neden olabilir.

Kronik farenjit gelişmesine katkıda bulunan ana faktörler:

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • diyabet, kardiyak, pulmoner ve böbrek yetmezliği.

Kalıcı, konvansiyonel olmayan boğaz ağrısı ile birlikte, belirli sistemik hastalıklar ve sinir sistemi hastalıkları ile gelişen bir takım sendromlarla ayırıcı tanı gereklidir. Plummer-Vinson sendromu, demir eksikliği anemisi olan 40-70 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Sjogren sendromu - otoimmün hastalık, mide-bağırsak yolu, kuruyana ciddi mukoza zarı, tükürük bezlerinin yaygın genişleme ilave olarak. temporal kemiğin alt yüzeyi üzerinde yer alan ve damak bademcik üst kutup üzerinde aşikar olabilir stiloidi işlemi, uzama neden olduğu boğaz ciddi kalıcı ve sıklıkla tek taraflı ağrısı ile karakterize Eagle sendromu (stilalgii) için. nevralji (glossofaringeal veya vagus siniri) bir kısmı da, özellikle, yaşlılarda, boğaz ağrısına neden olabilir.

Farenjit tedavisi

Farenjit tedavisi, her şeyden önce, hastalığı provoke eden faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Bakteriyel farenjit durumunda, bu, antibiyotiklerin yardımı ile ve duman veya irritanların uzun süreli solunması, çalışma değişikliği veya kişisel koruyucu yöntemlerin kullanımından kaynaklanan farenjit durumunda elde edilir.

Bu önemlidir. Tüm farenjit vakalarını tedavi etmek için sigara bırakma gereklidir.

Farenjit için herhangi bir ilaç tedavisi, ilgilenen hekimin gözetiminde yapılmalıdır.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir. Sigara bırakılmamalıdır. Komplike olmayan farenjit genellikle sistemik antibiyotik verilmesini gerektirmez. Bu durumda, monoterapi şeklinde reçete edilebilen lokal fakat lokal antimikrobiyal tedaviyi uygulamak mantıklıdır. Ancak, Belçika'da yapılan bir anket, doktorların% 36'sının antibiyotik reçete etmek için ARVI ve farenjit kullandığını göstermiştir.

farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların bileşim tipik olarak bir veya daha fazla antiseptik (klorheksidin, heksetidin, benzidamin, ambazone, timol ve bunların türevleri, alkoller, iyot preparatları, vs.), uçucu yağlar, lokal anestetikler içeren (Lidokain, tetrakain, mentol) antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin) ya da sülfonamidler, koku kontrol maddeleri - en azından. preparasyonlar, aynı zamanda mukoza zarları spesifik olmayan koruma faktörleri sentezlenmiş bakteriyel lizatları (Imudon), doğal antiseptikler (bitki özleri, arı ürün) içerir ve yine de antiviral aktiviteye (lizozim, interferon), vitaminler (askorbik asit) sahip olabilir.

Antimikrobiyal preparatlar, durulama, insüflasyon, inhalasyon, ayrıca tabletler ve resorpsiyon için pastiller şeklinde reçete edilebilir. Mukozal preparatların ana gereksinimleri şunlardır:

 • tercihen antiviral ve antimikrobiyal aktivite içeren geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu;
 • mukoza zarından toksik etki ve düşük emilim oranının yokluğu;
 • Düşük alerjenite;
 • mukoza üzerinde tahriş edici etkisi yoktur.

tabletler, pastiller veya emilmesi için pastiller şeklinde verilen en ilaçlar (geksaliz, matkap, septolete, Faringosept neo-anjina Strepsils ve diğ.). Bu ilaç türü nispeten düşük aktiviteye sahiptir ve amaçları hastalığın hafif formlarıyla sınırlıdır. Ayrıca, hekim klorheksidin toksisite, birçok ilaç (antiangin, Matkap, sebidin, Eludril) bir bileşeni hatırlamak ve sınırsız kontrolsüz hastaları (özellikle çocuklar) almasını engellemek gerekir.

Bir dizi ilacın atanması yüksek alerjenlerini ve tahriş edici etkilerini sınırlar. Bu iyot türevleri (iodinol, Joks, vokadin, povidon-iyot), propolis (proposol) içeren preparatlar, sülfonamidler (bikarmint, ingalipt) içerir. bitkisel uçucu yağlar ve antiseptikleri içeren preparatlar etkili ve zararsız, ama onların amacı polen alerjisi olan hastalarda kontrendikedir ve nüfusun% 20'ye kadar bazı coğrafi bölgelerde hastalığı olan kişilerin sayısı.

İnhale antibiyotik "Fyuzafyunzhin" (Bioparox) - İlaç 20 yıldan fazla bir solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ölçülü aerosol formunda, deşarj antibakteriyel ve anti-iltihabik ile birleştirir. Aerosol partiküllerinin çok küçük olmasından dolayı, fusafyunzhin solunum yolunun erişilemeyen kısımlarına nüfuz edebilir ve burada terapötik etkisi vardır. Akut farenjit, larenjitin içinde Fyuzafyunzhina yüksek antimikrobiyal etkinliği ve gözlem çok sayıda ile teyit traheobronhite. Mikroorganizmaların adapte antimikrobiyal aktivite fyuzafyunzhina spektrumu, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olan maddedir, bu, aktif ve mikoplazmal enfeksiyonları. Bu ilacın eşsiz kalitesi, etki spektrumu stabilitesidir: kullanım sırasında dirençli yeni bakteri suşları tespit edilmemiştir. Antibakteriyel özelliklere ek olarak, fusafyuzhin deneysel çalışmalarda gösterilen kendi anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Makrofajların fagositozunu arttırır ve inflamatuar mediatörlerin oluşumunu inhibe eder. Bu, ilacın virüsler üzerinde doğrudan inhibitör etkisi olmamasına rağmen, viral farenjitde ilacın etkililiğini açıklar. Fusafjungina'nın randevusu ile tonsillektomi sonrası daha yumuşak bir seyir kaydedildi.

"Imudon", farenjitin lokal tedavisi için kullanılan tüm ilaçlardan temel olarak farklıdır. Genellikle ağız boşluğu ve yutak iltihabı neden 10 bakteri lizatlan ve de fungal enfeksiyonlar (Candida albicans ve fusiformis fusiformis'in) neden olan iki patojen oluşan çok değerlikli bir antijenik bir komplekstir. Imudon fagositoz, bağışıklık sistemi hücrelerinin miktarını arttırır lizozim ve tükürük salgılama IgA miktarını arttırır aktive eder. Elde edilen veriler, örneğin alkali solunması ve bunların antimikrobiyal maddeler, bir gümüş nitrat solüsyonu ve diğer anti-enflamatuar ve analjezik kullanımı ile dağlama granüller gibi kronik farenjit akut ve mavi dil, hipertrofik ve subatrophic formları daha etkili bir geleneksel tedavi yöntemlerine, atama imudon ilaçlar. Gerekli imudon da topikal ya da sistemik antibiyotik, geri kazanım süresi ve antibiyotik tedavisi için özellikle önemlidir lokal bağışıklık savunma bakım azaltmaya yardımcı olur. Imudon emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.

Heksetidin (Heksoral) hem durulama çözeltisi hem de bir aerosol halinde mevcuttur. Klorheksidin aksine, ilaç düşük toksiktir. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir. antimikrobiyal yanı sıra, heksetidin bademcik ameliyatı ve apse peritonsiller açıldıktan sonra, aynı zamanda boğazda büyük bir ameliyat sonrası sadece kullanımını haklı hemostatik ve analjezik etki, sahiptir (örneğin, obstrüktif uyku apnesi sendromu, vb işlemler). ilacın koku giderici etki, yukarıda belirtilen etkilerin kombinasyonu, özellikle alıcı radyoterapide üst solunum yolu tümörleri olan hastalarda faydalıdır.

Antiseptik mukozal "Octenisept" belki de Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri, klamidya, mikoplazma, mantarlar, protozoa ve herpes simpleks virüsleri, hepatit B ve HIV kaplama en geniş spektrumlu antimikrobik etkiye sahiptir. İlaç bir dakika içinde başlar ve bir saat sürer. Octenisept toksik etkilere neden olmaz ve bozulmamış mukoza ile absorbe değildir. insuflatör kullanarak mukoza üzerine püskürtme çözeltisi kullanılmış Octenisept çözeltisi. Kuşkusuz, bu ilacın en büyük dezavantajı, bağımsız kullanım için uygun bir formda mevcut olan ve kullanımı, uygulama kadar uzmanlaşmış birimleri ile sınırlı olmasıdır.

Yerel antibakteriyel ajanlar farenjit tedavisinde yaygın olarak kullanılabilir. uygun ilacın seçilmesi antimikrobiyal aktivite spektrumuna, alerjenite ve toksisitenin olmaması tarafından belirlenmektedir. Tabii ki, en etkili yerel ilaçlar tamamen beta hemolitik streptokokların neden olduğu tonsilit, farenjit için antibiyotik sistemik uygulama için ihtiyaç yerini değildir. Diğer taraftan, bağlı olmayan bakteriyel etyolojisi farenjit birçok formları için, pek çok durumda, antimikrobiyal aktivite ile geniş bir antibiyotik ilaçlar bakteri ilaca dirençli suşların artan sayıda görünümü, hem de yan etkiler sık ​​topikal uygulama, tercih edilen bir yöntemdir.

Gebelikte farenjit tedavisi

Hamilelik sırasında herhangi bir hastalık hoş olmayan ve gelecekteki anneye bir çok rahatsızlık getirir. Her şeyden önce, bu, çocuğun gebeliği sırasında, etkili tedavi yöntemlerinin çoğunun mevcut olmaması nedeniyle, fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden kaynaklanmaktadır. Aslında bu, "farenjit" adı verilen oldukça zararsız bir hastalığın tedavisi için de geçerlidir.

Farenjit tedavisi yürütmek, çeşitli kurallara uymak için gereklidir. Bunların başlıcaları şunlardır: hastayı bir boğaz dinlendirmesi (ses aparatını zorlamamak için konuşmamaya çalışın, ancak gerekirse nadiren ve fısıldayarak), gerekli hazırlıkların yapılmasıyla birlikte, boğazın periyodik olarak durulanması. Bu durumda çok yararlı sıcak bol içecek. Not: soğuk değil, hiç bir durumda sıcak değil. İçmek için alkali (gazsız süt, maden suyu) ve vitamin içeren içecekler (kızılcık suyu, limonlu çay) kullanmak daha iyidir. Diyet, keskin, tuzlu, füme bulaşıklar dışında tutulmalıdır.

Gargara için, şifalı otlar tentürleri ve infüzyonları uygundur: papatya, calendula, muz, adaçayı. Su ile seyreltilmesi gereken hazır tentürler satın alabilirsiniz. Rotokan, Romazulan ve diğerleri olabilir. Ek olarak, durulama için bir furacilin çözeltisi kullanılır. Örneğin, Aerosol ve spreylerle uğraşmak, örneğin Geksoral.

Bugün, ilaç pazarı, farenjit ile yardımcı olan çeşitli lolipopların geniş bir seçimini sunmaktadır. Bunlar Sebidin, Strepsils, Faringosept içerir. Çocuk bekleyen kadınlar Falimint, Septotelet, Strepsils-plus tarafından kontrendikedir. Doğru, pastiller ve şekerlerin sadece hastalığın hafif formları için etkili olduğuna dikkat edilmelidir.

Kural olarak, farenjit ile sıcaklık önemsizdir ve nadiren 38 ° C'yi aşar. Bu, sıcaklığın düşmemeye çalışmasının sebebiydi. Çok nadir durumlarda, hamile kadının durumunu dikkate alarak, sıcaklığı düşürmek için, Paracetamol bazlı Efferalgan, Kalpol veya başka bir ilacı kullanın.

Bu önemlidir. Hamilelik sırasında farenjit tedavisi, komplike olmamasına rağmen, bir doktorun gözetimini gerektirir.

Erişkinlerde farenjit tedavisi

farenks mukoza akut veya kronik enflamasyon adı farenjit, eşlik Tickling, rahatsızlık, yabancı cisim hissi, boğazda ağrı. Boğaz 3 bölüme ayrılmıştır edilebileceğini, anatomi kitabında bulunabilir: nazofarenks (üst), orofarenks (orta) ve hipofarinks (altta). Akut farenjit patojen solunum yolundan göç olarak, yavaş yavaş alt bölümler düşen ve kronik morfolojik değişiklikler, genellikle terminoloji (nazofarenjit, faringolarenjit) yansıtılır bir alanda, lokalize.

Farenjit nedenleri

Akut farenjitin aranması:

 • virüsler (rhino, corona, adenovirüs, grip ve parainfluenza virüsleri);
 • bakteriler (stafil, strepto, pnömokok);
 • mantarlar;
 • alerjenleri dahildir;
 • mukozaya travma;
 • çeşitli tahriş edici faktörler (örneğin kimyasallar).

Ana tahrik faktörü, kontamine veya soğuk havanın solunmasıdır.

Enfeksiyöz ajan mukozayı dışarıdan (virüslerden) veya herhangi bir lokalizasyonun kronik enfeksiyonundan (çürüklerde bakteriyel enfeksiyon, sinüzit) odaklanır.

Kronik farenjit genellikle uygun olmayan koşullarda (hipotermi, eşzamanlı şiddetli hastalıklar) aktive olan ağrının şartlı patojenik florasından kaynaklanır.

Ayrıca, kronik farenjit gastrointestinal sistemin hastalıklarının zeminine karşı kendini gösterebilir. Bu nedenle, hastanın uyku sırasındaki diyafragma diyaframındaki GÖRH veya herni ile, midesinin asit içeriği faringeal mukozaya ulaşır ve inflamasyonuna neden olur.

Havadaki artmış toz içeriğinin neden olduğu sık sık görülen kronik farenjit vakaları.

Kronik farenjit gelişmesine katkıda bulunmak:

 • sigara ve alkol
 • ciddi eşzamanlı somatik hastalıklar,
 • alerji,
 • endokrin bozukluklar (menopoz),
 • tıkalı burun solunumu.

Farenjit belirtileri

Akut farenjitin klinik belirtileri şunlardır:

 • yutmada rahatsızlık, terleme, kuruluk, boğaz ağrısı;
 • boğaz ağrısı kulaklara verebilir;
 • anterior-servikal lenf nodlarının palpasyonunda artış ve ağrı;
 • yüzeysel öksürük;
 • genel zayıflık;
 • Düşük dereceli rakamlara sıcaklık artışı.

Kronik farenjitde, hastanın genel durumu genellikle acı çekmez, alevlenme dönemlerinde bile vücut ısısı normal kalır. Hastalar, terleme, kuruluk, boğazda koma hissi, boğazları temizlemek, sürekli kuru öksürük ya da öksürük hissi vermek konusunda endişe duymaktadır.

Farenjit tanısı

Farenjit tanısı genellikle şikayetler, hastalığın anamnezi ve boğaz - farenjiyoskopinin incelenmesi ile konur:

 • süreç akut olduğunda, posterior farryngeal duvarın ve palatin kemerinin kızarması, iltihaplanmış lenfoid granüller dikkat çeker;
 • Kronik farenjit atrofik formu ile mukoza inceltilmiş, kuru, mukus ile kaplanmış damarlarla enjekte edilir;
 • Hastalığın hipertrofik formu olduğunda, lenfoid dokunun hiperplazisi tespit edilir.

Farenkstan patojenin yapısını belirlemek için, sonraki virolojik ya da bakteriyolojik inceleme için bir sürüntü alınır.

Farenjit tedavisi

akut ve kronik farenjit tedavinin amacı, hastalık faktörlerinin yol açma ortadan kaldırılmasıdır: Hastalığın viral doğası - antiviral tedavi patojen bir bakteridir - eğer antimikrobiyal maddeler, eğer maddeler tahriş edici maruz bırakılarak geliştirilmiştir farenjit - gövde (sigara bırakma üzerindeki etkisi daha da önlenmesini soğuk havada, toz ve kimyasalların solunması durumunda).

Erişkinlerde hem kronik hem de akut farenjit tedavi edilirken yatak istirahatına uyum gerekli değildir, çünkü bu hastalığa sahip hastanın genel durumu oldukça nadirdir. Bununla birlikte, bu durum, hastalığın bacaklarda tolere edilmesinin mümkün olduğu anlamına gelmez - aşırıya kaçma hastaya fayda sağlamaz, aksine, hastalığın süresini uzatacaktır.

Hastanın diyetinde sadece yiyecek (yumuşak, ılık) yiyecekler olmalı, bol miktarda sıcak içecek (limonlu çay, ballı süt) tavsiye edilir.

Ayrıca yetişkinlerde farenjit tedavisi için şunları kullanabilirsiniz:

 • sıcak ayak banyoları;
 • buhar inhalasyonları;
 • ağız antiseptik çözeltileri ile durulama (Oracept, Chlorhexidine, Chlorophyllipt);
 • Isınma, boyunda sıkışır (muhtemelen dimeksid, antiseptik solüsyonlar, antihistaminikler).

sıvılarına ek olarak ve sıkıştırır lokal tedavi damlaları ve spreyler formunda antiseptikler kullanımını içerebilir. Bu preparatlar, bitki kökenli olabilir (Adzhisept ark. Theissen Dr. anne Isla, Kamfomen) Kimyasal antimikrobiyaller (neo-anjin Faringosept, Septolete, Givalex) spesifik olmayan koruma faktörleri ya da muköz (interferonlar Lizobakt) içerir. Yerel olarak aktif ilaçların bazıları ayrıca ağrı kesiciler (Strepsils Intensive) içerir.

Erişkinlerde akut ve kronik farenjitin tedavisinde sistemik antibiyotik tedavisine nadiren başvurulmuş, bazen topikal kullanım için antibakteriyel ilaçlar kullanılmıştır (Bioparox).

Lokal spesifik bağışıklık oluşturmak için, bakteriyel lizat içeren ilaçlar kullanılır - IRS-19, Imudon.

Bağışıklık sistemini bir bütün olarak güçlendirmek için multivitamin kompleksleri reçete edilir.

Özellikle propolis (Proposol), sülfonamidler (Ingalipt), iyot (Yoks, Iodinol), vitaminler içeren preparatlar için belirli bir ilaca karşı alerjik bir reaksiyon geliştirme olasılığı hakkında hatırlanmalıdır.

İlaç tedavisine ek olarak, istenen etkiyi hızlı bir şekilde elde etmek için fizyoterapik tedavi yöntemlerini kullanmak mümkündür (UHF, antiseptikler ile elektroforez, darsonvalizasyon).

önleme

Farenjit gelişimini önlemek için, ihtiyacınız var:

 • Viral enfeksiyonlara maruz kalmamak,
 • aşırı soğuma
 • sigarayı bırakmak
 • Akut ve kronik eşlik eden hastalıkların zamanında tedavisini sağlamak.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit tedavisi - en etkili preparatların listesi

Farenjit en sık görülen hastalıklardan biridir patojenik mikroorganizmaların neden olduğu üst solunum yolu.

Bu hastalık Hem ortak hem de ayrı ayrı kullanılabilen birçok yönden tedavi edilir. (hastalık erken bir aşamada teşhis edilir ve hafif formlarda ilerlerse).

Farenjit nedir?

Farenjit - inflamatuar doğa patolojisi, hangi farinksin mukoza zarını etkiler ve burada yer lenfoid dokular.

hastalık sebep olabilir farklı mikroflora grupları: Mantarlar, virüsler, enfeksiyonlar veya bakteriler.

Görsel muayene, farenjit etiyolojisini hemen belirlemenize izin vermez, bu nedenle tanı sırasında hasta etkilenen yüzeylerden bir leke almak üzere atanır.

Bu, patojeni tespit etmeyi ve en etkili ve rasyonel tedavi yöntemini belirlemeyi mümkün kılar.

Hastalığın tedavisine genel yaklaşım

Yetişkinlerde farenjit tedavisinde ve çocuklarda genel nitelikteki belirli ilkelere uyulmalıdır:

 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • yayılma odaklarını bastırmak iltihaplı süreçler;
 • nedeni ortadan kaldırmak hastalık;
 • semptomları hafifletmek.

Tedavi hemen ilaç tedavisi ile başlamaz: teşhis etkinlikleri sırasında Hastalığa neden olan patolojik mikrofloranın doğasını ve kökenini belirlemek gereklidir..

Bu iki ila üç gün sürebilir, ancak şu anda hastaya aşağıdaki durumları gözlemlemesi istenebilir:

 • Yatak istirahatına ve diğer insanlarla temas sınırlamasına uyun;
 • ses kaydetmek ve boğaz ve ses telleri üzerindeki herhangi bir yükü hariç (şarkı söylemeyin, konuşma);
 • yiyecekler yumuşak, sıvı veya öğütülmüş olmalı ve sıcaklığı oda sıcaklığına yakın olmalıdır;
 • Tedavi sırasında sigara ve alkolden atılmalıdır.

Hepsinin farinks dokularının etkilenen yüzeylerinde ne tür bir patojen bulunduğuna bağlı olarak değişir.

Bir virüs ise - hasta atanır antiviral ilaçlar (graprinosine, amisone, arbidol). Bakteriyel farenjit karşı komplikasyonlar durumunda, güçlü antibiyotikler (özetlenmiş, augmentin).

Hastalık zamanında teşhis edilirse ve komplikasyon olmadan akut formda ilerlerse - Çoğu durumda semptomatik tedavi ile mümkündür.

Aynı zamanda, iç kullanım için bazen çok az miktarda ilaç yeterlidir ve solunduğunda veya boğazınızı durdurarak hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bununla birlikte, sadece hastanın hekimi hastanın durumunu belirleyebilir ve hastanın ayrıntılı teşhisi ve analiz için materyallerin tesliminden sonra uygun ilaçları reçete edebilir.

Tedavi için hangi ilaçlar kullanılıyor?

Uzman, hastalığın nedenini kesin olarak belirledikten sonra ilacı reçete eder. Birkaç olabilirler ve farklı işlevler yapabilirler.

Farenjit nedeni ortadan kaldırmak için ilaçlar

Bu tür ilaçlar her zaman yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi temelidir. Farenjit varsa bakteri kökenli - antibiyotik maddeler etkili olacaktır:

 • makrolidler (sumamed, azitromisin);
 • sefalosporinler (seftriakson, sefepim);
 • penisilinler (amoksiklav, amoksisilin).

Hastalık komplikasyonları farklı değilse ve hafif bir formda ilerlerse, antiseptik ve antibakteriyel eylemin boğazına (inhalipt, bioparox, antiangin) yönelik spreyler reçete edilir.

Bu tür ilaçlar kullanıldığında, doktor tarafından belirtilen tedavi süresinin aşılmamasına dikkat edilmelidir, çünkü bu tür preparatlar zaman içinde mukozayı tahriş etmeye başlar.

Antibiyotikler için reçete Hastalığın virüs formu ve bu tür ilaçların virüsler üzerinde çalışmadığı gerçeğine rağmen, katılan bakteriyel enfeksiyonla başa çıkmaya yardımcı olurlar (bu durum birkaç gün sonra olur).

Ve bundan sonra tıbbi tedaviye başlamak için böyle antihistaminikler, kestin, suprastin veya loratadin gibi.

Hastalığın bu formu hızla gelişebilir ve uygulanması ile ek tedavi gerektiren ciddi komplikasyonlar ile karakterizedir hormonal ilaçlar.

Farenjit nedeni oluyor boğaz yaralanmaları - yeterli durulama ve geleneksel tıp kullanımı.

Bu gibi durumlarda, rejenerasyon süreçlerini aktive etmek ve hasarlı mukoza zarını yatıştırmak önemlidir ve bunun için ilaç preparatlarının kullanılması gerekli değildir.

Semptomatik tedavi

Hastalık ağır inflamasyon şeklinde kendini gösterirse - ilaç yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Klorheksidin, Timol, Heksetidin, Ambazon, Benzidamin.

Rahatsız edici hisleri gidermek için, lidokain, tetrakain ve mentolün anestezi esasına dayanarak inhalasyonlar yapmak mümkündür.

Framicilin ve Furacilin ile inhalasyon ile yatıştırıcı ve antibakteriyel etki sağlanır.

Hastalık ilerlemesi sırasında hasta yükselirse sıcaklık - nemesil, ibuprofen veya paracetamol tarafından nakavt edilebilir, Bununla birlikte, ateş düşürücü sadece sıcaklık 38 derecenin üzerinde ise önerilir.

Biyoproks, isofra veya polidex gibi soğuk algınlığı ile antibiyotikler de neden bakteriyel aktivite ise reçete edilebilir.

Genel güçlendirme tedavisi

Çoğu durumda farenjit zayıflamış bağışıklığı olan kişilerde gelişir - bağışıklık maddeleri reçete edilebilir (imudon, respiibron, ribomunil).

Gereksiz değil mineral ve vitamin kompleksleri (Supradin, Duovit, vitrum) ve doğal bitkisel bileşenler (ginseng Echinacea tentür) göre immüno-modüle edici maddeler yer alır.

Boğaz ağrısı gelen ilaçlar

Farenjit, en rahatsız edici olan bir takım semptomlar ile birlikte ağrı sendromu. çekim ağrı ilaç orasept yardımcı olacaktır ve onun analogları.

Sulama için sprey

Ana tedavi spreyi ile paralel olarak kullanılır boğazın sulanması için. Püskürtülen bileşim, erişimi zor olsa da ve durulama prosedürleri ile işlenemese bile etkilenen alanları tamamen örter.

En yaygın spreyler bioparox, heksoral, givalex, tartum verde. Yetişkinler ve üç yaş ve üstü çocuklar için bu tür ilaçların kullanılması mümkündür.

Durulama çözümleri

Boğaz durulama - Sadece semptomatik tedavi yöntemi. Durulama için bileşimler Ağrının azaltılmasına ve iltihaplanmanın rahatlatılmasına yardımcı olur..

Bunu yapmak için, klorofilkil, klorheksidin, miramistin, furatsilin, yanı sıra papatya, adaçayı veya kuşburnu (bu otlar eşit oranlarda birleştirilebilir veya ayrı ayrı kullanılabilir) içeren bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Çözünme tabletleri

Tabletlerin etkinlik açısından orta olduğu düşünülmektedir ve lolipoplar rezorpsiyon için.

Bu tür araçlar şunlardır:

 • dekatilen;
 • septolete;
 • Trachisan;
 • Falimint;
 • Strepsils;
 • Faringosept;
 • lizobakt.

Bu ilaçların bir kısmı kullanımla ilgili kısıtlamalara sahiptir: bu hem yaş hem de kontrendikasyonlar için geçerlidir, bu nedenle ilk önce ilgili hekimin bu türden bir tedaviden onay alması gereklidir.

Yararlı video

Bu videodan farenjitin ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz:

Tedavi kursu Hastanın fizyolojik özelliklerine ve hastalığın biçimine bağlı olarak farklı terapi türlerini içerebilir ve çeşitli tıbbi yöntemlerin kullanımı.

Ancak bu durumda bir plan geliştirmek imkansızdır ve Güvenli etkili tedavi sadece doktorun katılımıyla mümkündür..

Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için: ilaç tedavisi ve ulusal ajanlar

Farenjit, farinksin astar ve lenfoid dokuları bölgesinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çeşitli soğuk algınlığı komplikasyonları olarak farenjit vardır.

Hastalığın ilaçlarla tedavisi

Farenjitin ilaçla tedavisi

Çoğu zaman bu hastalığın tedavisi için doktorlar antibakteriyel ilaçları tercih ederler. Onların yardımı ile, çeşitli farenjit patojenleri ile bir mücadele var.

Bu hastalığın varlığında da uygulanması zorunludur:

 • analjezikler
 • Anti-inflamatuar ilaçlar
 • İmmün uyarıcı ajanlar

Boğazda yeterince kuvvetli ağrı varlığında, hastalar anestezik ilaçlar olarak sınıflandırılan Analgin, Pentalgin, Fanigan, Sedalgin atamalarını gerektirir. İnflamatuar süreci azaltmak için, hastalar anti-inflamatuar ilaçlar olarak sınıflandırılan Ibuprofen, Nimesil, Nurofen'i alabilir.

Farenjit tedavisi sırasında, hastanın tam olarak mücadele edebilmesi için bağışıklık desteği sağlamalıdır.

Bu amaçla, vitaminler ve immünostimülanlar kullanılabilir. Hastalığın seyrine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak Quadevite, Askorbik asit, Duovite, Undevit, vb. Bu hastalığın semptomlarını hafifletmek için yetişkinler çoğunlukla Ingalipt, Chlorophylitis, Angileps, Hepilor formunda reçete edilen spreylerdir.

Bir hasta, 38 dereceden fazla hastalığın seyri sırasında vücut sıcaklığında bir artış yaşarsa, o zaman alması gerekir:

Farenjit tedavisi, klaritromisin, Biseptol, Azitromisin, Amoksiklav, vb.

Boğaz bölgesinde ağrıların en hızlı şekilde giderilmesi için Septotelet, Strepsils, Farington, Trachezan, Linkas, Septefril formunda özel pastiller kullanılmaktadır.

Bu ilaçların yardımı ile, solunum iyileşir ve antiseptik eylem sağlanır. Hastalığın tedavisi sırasında antiviral ilaçların kullanılması zorunludur. Bu Remantadine, Anaferon, Amizon, Aflubin, vb kullanımını gerektirir

Farenjit tedavisi için ilaç seçimi oldukça geniştir. Ancak bu durumda kendi kendine ilaç kullanmanız gerekli değildir, aksi takdirde sağlığınıza zarar verebilir. Bireysel uzmanlığınızı göz önünde bulundurarak muayeneyi gerçekleştirecek ve rasyonel tedaviyi önerecek bir uzmandan yardım almak en iyisidir.

Hastalıkla mücadele için ek önlemler

farenjit tedavisinde ilaçların etkinliğini artırmak amacıyla, ek gargara olan tedbirler, sıkıştırır, beslenme, solunum, ayak banyoları kullanmalıdır.

Farenjit tedavisi sırasında anti-inflamatuar etkiyi geliştirmek için, ısınma kompreslerinin kullanılması gereklidir. Boyun bölgesinde 15-20 dakika boyunca uygulanırlar. Yatağa gitmeden önce bu eylemi üretmek en iyisidir.

Oldukça iyi bir anti-enflamatuar etki, bu hastalığın tedavisi sırasında buhar inhalasyonlarına sahiptir. Solunan sıcak havalarda boğaz bölgesinde iltihaplanma süreci iyi giderilecektir.

Evde inhalasyon kullanın yeterince basittir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Suyu kaynatın. Prosedür için iki litre olması yeterli olacaktır.
 • Suda küçük miktarlarda soda, tuz, okaliptüs veya yıldız işareti eklenir.
 • Hasta, kabın üzerine su ile eğilmeli ve başını bir havluyla sarmalıdır.
 • Buharlaşana kadar buharları soluyun.
 • Çoğu zaman bu prosedür 10-15 dakika sürer.
 • Gün boyunca en az 5 prosedürün tutulması gereklidir.
 • 4-5 gün boyunca bu tedavi yöntemini kullanmak gereklidir.

Ayak banyoları anti-inflamatuar süreci hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastanın yatmadan 1-2 saat önce düzenli olarak yapılması gerekir. İnflamatuar sürecin azaltılmasında da oldukça etkilidir. Bu tedavi yöntemi ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel etkinin varlığı ile karakterize edilir.

Durulama boğaz düzenli olarak yapılmalıdır. Prosedürün etkisinin olabildiğince yüksek olmasını sağlamak için, her gün en az 5 durulama yapılması gerekmektedir. Bu prosedür, papatya, calendula veya Furacelin gibi bitkilerden gelen tentürlerin yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Sıklıkla, soda, iyot ve tuz temelinde yapılan boğazın durulanması için bir çözelti kullanılır.

Geleneksel tıbbı kullanan yetişkinlerde farenjit tedavisi çok etkilidir. Bu hastalıktan kurtulmak için doğru ilaç seçimi ile 5-7 gün içinde olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Farenjitin halk yöntemleri ile tedavisi

Her insanın hayatında bir doktora gidemediği durumlar vardır, ancak bu durumda farenjitin tedavisi hala gereklidir, halk ilaçlarının kullanımı oldukça etkili olacaktır. Bu hastalığın tedavisinde, sadece ödemi çıkarabileceğiniz ve iltihap seviyesini azaltabileceğiniz araçların kullanılması gerekir. Ayrıca, geleneksel tıp, büyük miktarlarda bitkilerden çay içmenin sürekli içilmesini gerektirir. Halk ilaçlarının seçimi ile, eylemlerinin bağışıklığı güçlendirmeye yönelik olması gerekir. Bitkisel ve alkali durulamaların kullanımı geleneksel tıbbın etkisini büyük ölçüde artıracaktır.

Yetişkinlerde farenjit için en yaygın tedavi doğal bal, propolis ve deniz topalak yağı kullanımıdır.

Propolis kullanırken akut veya kronik farenjit ile mücadele oldukça basittir:

 • Bu amaçla sadece doğal içeriği kullanın.
 • Bir kaynamaya getirilen suya yerleştirilir.
 • Balmumu ve kirlilikler yüzecek ve propolis dibinde kalmalıdır.
 • Bir cam kaba aktarılır ve 2: 1 oranında medikal alkolle doldurulur.
 • Alınan ilaç bir hafta içinde ısrar edilir. Bu durumda, teneke kutuların tentür ile düzenli olarak çalkalanması gerekir.
 • Yedi gün sonra, tentür 1: 2 oranında gliserin ile karıştırılır.
 • Elde edilen ilaç burun mukozasını yağlamak için kullanılır.

Farenjit için çok etkili bir ilaç doğal baldır. Bu ürün çeşitli farenjit formlarını tedavi etmek için kullanılır. Bal kullanırken, tedavi süresi yaklaşık 20 gündür. Beş prosedürden sonra hasta rahatlama hissedebilir.

Tüm araçların en etkili bal ve sarımsak ilaçtır.

Bu amaç için karabuğdaydan bal kullanmak en iyisidir. İlacı hazırlamak için başlangıçta iki büyük dilim sarımsak almalı ve bunları temizlemelisiniz. Sarımsak mümkün olduğunca küçük doğranmış ve balla doldurulmuştur. Elde edilen karışım, sarımsak tamamen balın içine eriyene kadar ısıtılır. Bundan sonra, ilaca su eklenir. Ürün soğutur, filtreler. Bu ajanın resepsiyonu her saat içinde gerçekleştirilir. Bir kerede bir hasta bir halk ilaçtan en fazla 1 çorba kaşığı almalıdır.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Deniz-buckthorn yağı farenjitin tedavisinde burun mukoz membranlarını yağlamak için kullanılır. Boğazda ağrı olduğunda, bu halk ilaçları inhalasyon için kullanılır. Bu prosedürün bir seansı en az 15 dakika olmalıdır. Larinkste enflamatuar süreçlerin varlığında, larinksin mukoza zarlarının yağlanması ilk önce gerçekleştirilir ve daha sonra uygulama ile inhalasyonlar gerçekleştirilir.

Halk ilaçları kullanırken, buhar inhalasyonları üretmek de gereklidir:

 1. En basit tedavi yöntemi patates inhalasyonlarıdır. Davranışları için, başlangıçta patatesleri kaynatmalısınız. Sıcak patatesleri ifade ettikten sonra, inhalasyon hemen gerçekleştirilir. Prosedür 15 dakika sürmelidir.
 2. Ayrıca halk tıbbında buhar inhalasyonları için, sıcak su ile önceden karıştırılmış soda kullanılır. Bu gibi inhalasyonlar en fazla 15 dakika yapılmalıdır.
 3. Çoğu zaman, inhalasyon için okaliptüs kullanılır.

Tedavi sürecini hızlandırmak için yetişkin farenjit ile gargara gargarası gereklidir:

 1. Çoğu zaman, halk tıbbında ağız boğazları, papatya, kadife çiçeği, meşe kabuğu gibi bitkilerden infüzyon ve soğurmayı kullanır. Bu prosedür, her birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır.
 2. Ayrıca inhalasyon için St. John's wort, anne-ve-üvey anne, dize, nane, yabani gül suyu, deniz tuzu enfüzyonu içeren şifalı otlar bir koleksiyon infüzyon kullanılabilir.

Farenjit kalitesini maksimuma çıkarmak için kompresler kullanılmalıdır.

Farenjit sadece bir kişiye acı verici duygular getirmeyen, aynı zamanda rahatsızlık veren bir enflamatuar hastalıktır. Bu nedenle, geleneksel veya geleneksel tıbbın yardımı ile zamanında tedavi edilmesinin gerekli olduğudur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.

Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır. Diğer birçok patojen boğaz ağrısına katkıda bulunur. Tedavi öncesi etiyolojik faktörün belirlenmesi önemlidir.

Hastalığın tipik semptomları:

 • cızırtılı;
 • kaşıntı;
 • Boğazda yanıyor;
 • öksürük;
 • Kulaklarda ağrı.

Bebek çocuklar, ebeveynlere hastalık hakkında şikayette bulunamazlar, bu nedenle nosoloji belirtileri genellikle başlar. Çoğu zaman, farenjit, tedavi olarak kabul edilen üst solunum yollarının (sinüzit, larenjit) diğer enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir.

Farenjit tanısı koymak zor değildir. Hastanın ağız boşluğunun görsel muayenesi sırasında, arka duvarın infiltrasyonu, faringeal arkın izlenmesi. Boğaz iltihabı yanal lokalizasyonu ile, farengeal ruloların şişmesi, mukoza zarının kızarması izlenebilir. Fiziksel verilerdeki viral inflamasyon ve bakteriyel inflamasyon arasında ayrım yapmak zordur, ancak bu nosolojik formlarla tedavi farklıdır. Faringoskopi (bir sonda ile boğazın iç boşluğunun incelenmesi) gökyüzünün yüzeyinde bir film ortaya çıkarabilir, bu da bakteriyel bir formu gösteren pürülan eksudadır. Viral farenjitli laboratuvar testlerinde lenfositlerde artış gözlenir. Bakteriyel hastalık nötrofillerde bir artış ile karakterizedir.

Preparatlar ve antibiyotikler

Son Avrupa önerileri, sistemik antibiyotiklerin sınırlı kullanımı ihtiyacına işaret etmektedir. Antibiyotikler ile lokal inhalasyon, antiseptikler minimal yan etkilerle daha yüksek etkinlik ile karakterizedir.

Modern doktorlar tarafından farenjit için antibiyotikler sadece farinksin bakteriyel iltihabını tedavi etmek için değil, aynı zamanda organ duvarlarının viral lezyonlarında mikrobiyal enfeksiyonu önlemek için reçete edilir.

Dikkat lütfen! Okur yazar olmayan antibakteriyel ilaç kullanımı, bakterilere karşı direncin gelişmesine yol açar. Antibiyotik dirençli mikroorganizmaların tedavisinde bu ajanlarla tedavi başarısızdır ve bulaşıcı hastalık kronik bir yol alır.

Farenjit için antibiyotikler, balgamın bakteriyolojik kültür sonuçları elde edildikten sonra rasyonel olarak uygulanmalıdır. Test ayrıca patojenin antibiyotik duyarlılığını da belirler.

Akut farenjitde, geniş spektrumlu bir etkinin antibiyotiklerin rasyonel kullanımı, bakteriyolojik analiz sonuçları elde edilinceye kadar makul olur. Farenks iltihabı ile ortak ilaçlar:

 1. Sefalosporinler oraldir (sefazolin, seftriakson);
 2. Korunmuş penisilinler (amoksisilin klavulanat);
 3. Makrolidler - eritromisin, azitromisin;
 4. Linkoamid antibiyotikler - lincomycin, klindamisin.

Yanlış tedavi edildiğinde hastalığın akut seyri yanlış olur. Aşağıdaki durumlarda benzer bir durum ortaya çıkar:

 • Uygun olmayan antibiyotik kullanımı;
 • Doktor tarafından önerilen rejimin ihlali;
 • Eksik antibakteriyel ajan;
 • Tedavide dikkate alınmayan ek enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.

Kronizasyondan kaçınmak için, bir dizi kural izlemelisiniz:

 1. Bakteriyolojik analiz yapmak;
 2. Ilaç azaltmayın;
 3. Topikal preparattan küratif bir etki yoksa, sistemik tedavi önerilir.

Farenjit için tedavi önlemleri aşağıdaki manipülasyonları içerir:

 • Farenks antiseptik antibiyotikler ile tandum-verde, bioparox, yox, stopangin, sakız, inhalipt, heksoral;
 • Antiseptiklerle durulama (okaliptüs, deniz tuzu, rotokan, klorofililpt);
 • Pastillerin ve tabletlerin yumuşatılması, anestezi, antibakteriyel etki (laripront, sarkıt, phalimint, pharyngosept) ile derinleştirilmesi;
 • Bakteriyel farenjit için sistemik antibiyotikler.

Çocuklarda bir boğaz iltihabında emilebilir tabletler uygulanır. Antiseptikler ile boğazları irrigating, farenjit ile çocuk için bol içme - zorunlu prosedürler. Genellikle glottisin spazmı vardır. Patoloji önlenmelidir.

Belirtileri ve Tedavisi

Akut formların tedavisinde önceden belirlenmiş bir hastalık tipi olmalıdır:

 1. bakteriyel;
 2. viral;
 3. mantar;
 4. alerjik;
 5. Boğazda ameliyattan sonra;
 6. Kimyasal (kimyasal irritanların etkisi - alkaliler, asitler);
 7. Radyasyon.

Kronik farenjit belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır:

 1. Hipertrofik (granulosa);
 2. Atrofik (subatrofik);
 3. Catarrhal (basit).

Catarrhal kronik farenjit küçük bir miktar balgam, boğaz şişmesi, aralıklı olarak ortaya çıkan verimsiz öksürük ile karakterizedir. Patoloji sigara içenlerde oluşur.

Atrofik forma, hücre ölümünün meydana geldiği fonksiyonel epitelyumun yenilgisi eşlik eder. Gerekli işlevleri yerine getirmezler. Devlet geri döndürülemez.

Hipertrofik (granüler) forma, farinksin arka duvarında vejetasyonların oluşumu ile birlikte görülür. Çocuklarda şiddetli öksürüğe sebep olan (kusmaya kadar) gıda geçişini ihlal ediyorlar.

Kronik farenjit belirtileri, provoke edici faktörlerin etkisi altında oluşur:

 • Dış ortamın agresif maddeleri - toz, sıcak hava, tahriş edici maddeler;
 • Gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının bireysel özellikleri;
 • Burundan serbest nefes almanın olmaması;
 • Kötü alışkanlıklar - sigara, alkol;
 • Endokrin sisteminin yenilgisi - menopoz başlangıcı, hipotiroidizm;
 • Tavuk körlüğü - avitaminosis A;
 • Diabetes mellitus;
 • Pulmoner kalp yetmezliği;
 • Böbrek patolojisi.

Patolojik faktörlerin ortadan kaldırılmasından sonra hastalık geçmezse, farmasötik ilaçların kombine tedavisi, farenksin iltihaplanmasına neden olan bazı nadir hastalıklardan şüphelenmelidir:

 • Sjogren sendromu, tükürük bezleri de dahil olmak üzere tüm dış salgı bezlerinin etkilendiği bir otoimmün patolojidir;
 • Plummer-Vinson Hastalıkları - demir eksikliğinin arka planına karşı bir patoloji;
 • Kartal sendromu, tek taraflı persistan boğaz ağrısının göründüğü styloid sürecinin bir anomalisidir;
 • Yaşlılarda nevralji - glossopharyngeal, vagus sinirleri.

Akut farenjit ile, bakteri veya virüsleri belirlemek için laboratuvar incelemesi gereklidir. Patolojinin kronik seyrinde, hastalığın tanısı, remisyonları ve patolojinin alevlenmelerini hesaba katarak tıbbi muayeneye, anamneze dayanır.

Kronik farenjitin tıbbi tedavisi

Kronik farenjitin topikal tedavisi için ilaçlar aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. antiseptikler;
 2. antibiyotikler;
 3. Antimikotikler (antifungal ajanlar);
 4. immunocorrectors;
 5. anti-enflamatuar;
 6. Lokal anestezikler;
 7. Homeopatik preparatlar.

10 yıl önce farenjit için antibiyotikler, bakterilerin viral ve fungal formlara bağlanmasını önlemek için reçete edildi. Doğa boşluğu tolere etmez, bu nedenle bazı mikroorganizmaların yeri başka bir flora tarafından işgal edilmiştir.

Kronik boğaz iltihabının modern yönleri büyük ölçüde gözden geçirilmiştir. Antibakteriyel ajanların genel kullanım dönemi mikroorganizmaların antibakteriyel direncinin gelişmesine yol açmıştır. Avrupalı ​​araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü gibi, sistemik araçlardan kaçınmak için mümkün olduğunda tavsiye ederler. İnhalasyon ile uygulanan lokal antiseptiklere tercih edilmelidir. Bu ilaçlar sadece bakterileri değil, aynı zamanda mantarları ve virüsleri de yok ederler.

Lokal antiseptikler kullanıldığında, epitelyal yüzey tabakasının atrofisi uzun bir süre için ortaya çıkar. Doku kaybı, geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açan rahatsızlığı artırır.

Lokal anti-enflamatuar ilaçlar, aşağıdaki antiseptiklerden birini içerir:

Kombine inhalasyonların bileşiminde ek "konfor" için - mentol, tetrakain, lidokain, antibiyotikler - Framicetin, fiusafyunzhin, koku giderici katkı maddeleri ilave edilir.

Bazı farenjit preparatları doğal antiseptikler içerir - arıcılık ürünleri, bitki ekstreleri. Bakterilerin lisatları, yerel bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Klinik çalışmalar, bu tür ilaçların kullanılmasının sadece bakterilere karşı değil, aynı zamanda virüslere karşı da bağışıklığı uyardığını ortaya koymuştur.

Antimikrobiyaller, durulama, tabletler için durulama, pastil formunda uygulanır.

İlacın mukoza zarında tahriş edici etkisini önlemek için, belirli gereksinimlere tabidirler:

 1. Toksik etkinin yokluğu;
 2. Kana karşı düşük emilimi;
 3. Geniş bir antibakteriyel etki;
 4. Antimikrobiyal, antiviral aktivite;
 5. Küçük alerjenite;
 6. Mukozada tahriş yok.

Çoğu ilaç, emilim, tablet - sarkıt, neo-angin, faringosept, septothete, matkap, hexalysis için pastiller formunda kullanım kolaylığı için kullanılır. Bu ilaçlar düşük aktivite ile karakterizedir, bu yüzden hafif farenjit için tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için bir tedavi seçerken, klorheksidin toksisitesini hatırlamanız gerekir. Bileşen Eludryl, Sebidin, Matkap, Antiangin parçasıdır.

Ilaçların uygulanması bazı türlerin alerjenisiteyle sınırlıdır - povidon-iyot, vıadin, yox, iodinol, propolis, sulfonamidler (ingalypt, bikarnint).

Bitkisel yağlar ve bitki antiseptiklerine dayalı preparatlar, bitki poleni, bronşiyal astıma alerjisi olan hastalarda kontrendikedir.

Gebe kadınlarda farenjit, lysobacter ile daha iyi tedavi edilir. Araç yetişkinler tarafından kullanılıyor. Çocuklar için benzer araçlar geliştirilmiştir. İlaç, B6 vitamini ile kombinasyon halinde enzim lizozim içerir. İlaç, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri yok eder, antiviral aktiviteye sahiptir.

Farenjit için tıbbi preparatlar

KBB doktorlarının uygulamasında sıklıkla kullanılan farenjit tedavisi için ilaçları düşünün.

Ortak bir çözüm terasildir. Soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Diklorobenzil alkol, amylmetacresol, glikoz, sükroz, sitrik asit, mentol, okaliptüs yağı içerir.

İlacın tüm bileşenleri iyi emilir, hızlı bir şekilde çıkarılır, bu yüzden vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Strepsiller - diş hekimliğinde ve KBB pratiğinde kullanılan anti-konjestif (vazokonstriktif) antiseptiktir. İlaç çoğu Gram-negatif ve Gram-pozitif bakterilere karşı aktiftir. Antifungal aktiviteye sahiptir.

Ürünün bileşimindeki doğal terapötik katkı maddeleri decongesting, yumuşatma etkisi var. İlacın aşırı dozda alınması gastrointestinal sistemden rahatsızlığa neden olur. İlaç laktasyon ve hamilelik için kullanılır.

Strepsils bir sprey, tablet şeklinde mevcuttur. Hamilelikte kullanılan endikasyonlara göre.

Travisil viral farenjit tedavisi için kombine bir preparattır. Üst solunum yolu hastalıkları, astım öksürüğü, ağız hastalıkları, sigara içen öksürük hastalıkları için endikedir.

Travisil, aşağıdaki eylem mekanizmaları ile karakterize edilir:

 • deodoran;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • Balgam söktürücü.

İlaç bileşimi içinde bitkisel maddeler bağışıklık sistemini arttırır.

Vasika adatode bitki antihistaminik, bronkodilatör, balgam söktürücü etkisi ile karakterizedir.

Uzun meyve biberinin mukolitik, balgam söktürücü etkisi vardır, iltihabı giderir.

Meyan kökü öksürük azaltır, bir terletici, balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Tıbbi embriyo restoratif, anti-enflamatuar, immünmodüle edici bir etkiye sahip bir bitkidir.

Curcuma Longa antihistamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Alerjik farenjit, larenjit, tracheitis için kullanılır.

Akasya Catechu - büzücü, antihistaminik etki ile bir çare. Balgam söktürücü, antitussif aktivite var.

Fesleğen güçlü bir antipiretik, analjezik etkisi olan bir ilaçtır. Antitussif, antimikrobiyal, antihistaminik etkiye sahiptir.

Terminal Belerica - immünomodülatör, anti-soğuk ilaç.

Mentol - balgam söktürücü etkinliği ile antiseptik.

Islak ve kuru öksürük ile kombine kompozisyon travisil viral, bakteriyel aktivite ile karakterizedir. Üst solunum yollarının tüm hastalıklarının semptomlarını hafifletir. Tedavi için günde üç kez 2 şeker kullanmak gerekir. Olumsuz etkiler mekanizmaları (deri kaşıntı, döküntü) vardır, bu yüzden ilacın bitki poleni alerjisi olan kişiler için tavsiye edilmez.

Farenjitli lokal antibiyotikler, bir doktora danıştıktan sonra evde yaygın olarak kullanılabilir. Lokal anti-enflamatuar etkinin yüksek etkinliği ile minimal yan etki, yaygın olarak bitkisel preparatların kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Farenjitin evde tedavisi

Ne zaman farenjit ile öksürük tedavi için baktığınızda, bileşiminde tanenler ile bitki ve otlar kullanma olasılığını dikkate almalısınız:

 • Huş ağacı yaprakları;
 • Meşe kabuğu;
 • Söğüt kabuğu;
 • Kalina;
 • John's Wort;
 • Kavak kabuğu;
 • adaçayı;
 • Melissa;
 • sarıçalı;
 • papatya;
 • Ebegümeci.

Patolojik belirtiler gözlendiğinde bitkiler bulaşıcı hastalıklar için kullanılır:

 1. rinit;
 2. öksürük;
 3. Yüksek sıcaklık;
 4. Zehirlenme sendromları;
 5. Kas ağrıları.

Kronik farenjit ile semptomlar daha az belirgindir, ancak lokal inhalasyon tedavisi de önemlidir.

Günlük farinks kabuk ve mukustan durulanır. Mukoza zarını lyugol periyodik olarak yağlayın. Kurutma etkisi olan ilaçlar kullanmayın. Okaliptüs ve deniz topalak yağı kullanılması yasaktır.

Ağrıyı dindiren Novocain ablukaları iyi bir etkinliğe sahiptir. Uzmanlar, ilacın "Bioparox" kullanımını önermektedir. İlacın bileşimi, virüs, bakteri, mantarları tahrip eden iyi bir geniş spektrumlu antibiyotik olan fyuzafyunzhin içerir. İlaç yetişkinlerde ve çocuklarda topikal olarak uygulanır. Benzer bir etki, octenesispt, imudon tarafından ele geçirilmiştir.

Biyojenik uyarıcılar ile daha iyi Novocain kullanın:

Evde, anestezi ve antiseptik kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için, eczane ürünleri tavsiye edilir - lolipop, pastil.

Halk tarifleri, evde farenjit tedavisi nasıl:

 1. Yarım litre sütte bir çay kaşığı bal ekleyin, yumurtayı kırın, bir kaşık dolusu tereyağı ekleyin;
 2. Yumurta sarısını bir bardak sütte karıştırın. Boğazı bir solüsyonla durulayın;
 3. Evde farenjit ile durulama, papatya otlar, aloe dayalı inhalasyonlar tedavi;
 4. Deniz suyu, boğazı burun boyunca yıkamak için kullanılır;
 5. Hazır okaliptüs, kekik yağını suya ekleyin;
 6. Boğazınızı bir öksürük ile durulayın;
 7. Nazal solunum zor ise, nemlendirme önerilir. Nefes almak ve boğazınızı kurutmak zorsa, nemlendiriciler kullanmalısınız - bir akvaryum, iç mekan bitkileri;
 8. Papatya dayalı sıkıştırır (200 ml kaynar su 1 yemek kaşığı ot ekleyin). Peçeteyi gergin nastoye içinde ıslatın, bırakın demleyin. Yünlü bir bezle, basılmış kağıtla temizleyin;
 9. Boğazın tedavisi için, kompresler kullanılır - 200 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı ot. Solüsyonda, bir peçete ıslatılır, boyun bölgesine uygulanan bir yün bezi;
 10. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Ondan tıbbi bir karışım hazırlayabilirsiniz - tatlı kaşığı bal, bir kaşık yaban turpu, 3-4 diş sarımsak bir bardak su içinde çözülür. İçinde gargara ya da iç;
 11. Boğazı bir propolis ekstresi (% 10) ile gliserin ile yağlayın.

Evde farenjit için başka tarifler vardır, ancak herhangi bir ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir. Farenjitin kronik formlarının uzun süre tedavi edilmesi gerekir. Kombine şemalar, bir uzmanın atayacağı çeşitli ilaçları içerir. Bağımsız tedavi sadece tehlikeli değildir, hastalığın ilerlemesine, alevlenmelerin artmasına ve patolojide nükslerin azalmasına katkıda bulunacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kimler - nedir, görünümünün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Yutulduğunda, genellikle bu günlük sürecin nasıl devam ettiğini düşünmüyoruz. Normal yutma, algılamayacak şekilde, refleks olarak gerçekleşir.