Loading

Larenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir

Birçok çocuk ve yetişkin larenjitle karşı karşıyadır: viral solunum yolu enfeksiyonlarının mevsiminin zirvesinde bu hastalık oldukça sık görülür. Larenjit ile öksürük - hastalık, kuru, zayıflatıcı - "ziyaret kartı" hastalık. Bu belirtiyle ilk etapta savaşmanız gerekir, çünkü normal olarak yaşamak ve geceleri huzur içinde uyumanıza izin vermez.

Larenjit neden öksürük var

Larenjit'ten ağrılı öksürük, bu tanıya sahip hastaların çoğunun şikayetidir. Öksürük sadece ciddi tahrişleri değil, aynı zamanda acıyı da beraberinde getirir ve bazen boğazdaki ağrıya her saldırı eşlik eder. Çocuklarda, acılığa ek olarak, gece öksürüğünün arka planına karşı, larenksin stenozu veya sahte bir krup meydana gelebilir. Ek olarak, bu semptom fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı beraberinde getirir ve çoğu zaman kamusal alanda görünmenin imkânsızlığını kışkırtır.

Nazal öksürük nedenleri açıktır. Larenjitlere (bakteri ve virüsler) neden olan mikroplar, çürümesi ve toksinleri gibi, üst solunum yollarında tahrişe yol açar. Sonuç olarak, hasta için çok can sıkıcı olan ve içten boğazın ritmine olan hislerine katkıda bulunan bir havlayan veya kuru paroksismal öksürük geliştirir. Bir gece atak sırasında bir çocukta larenjit öksürüğü, vücut kas duvarının refleks azalmasıyla lümeninin daralmasına tepki gösterdiğinde, gırtlağın şişmesinden kaynaklanır.

Temel terapi prensipleri

Öksürük, hastalığın ilk aşamasında kuruduğundan, hırıltılı solunum ve gürültülü solunumun eşlik etmesi nedeniyle, tedavi öksürüğün verimliliğini arttırmayı, yani balgam ayrışmasına neden olmayı hedeflemelidir. Öksürük havlamaya ve kuru ıslak hale gelirse, hasta doğru yoldadır ve iyileşme çok yakında gelir. Genellikle, tedavi düzgün bir şekilde organize edildiğinde, larenjit tamamen 7-10 gün geçer.

Hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için larenjit ile öksürüğün nasıl tedavi edileceğine dair ilkeler şunlardır:

 1. ses dinlenmesi uyumu;
 2. özellikle büyük miktarlarda - sıcak içecekler içmek - alkali;
 3. odada havanın nemlendirilmesi;
 4. yarım yatak rejimi ve tam uyku sağlamak;
 5. sigara, alkol, keskin, sıcak, soğuk yiyeceklerden uzak durmak;
 6. larenjit ile inhalasyonlar yapmak, gargaralamak, bazı termal prosedürler;
 7. öksürük için sistemik tedavi.

.. öksürük tedavisi için ilaçların olmadan çalışmaz ve nedenle nitelikli danışmak en kısa sürede önerilmektedir Ama vs. Yüksek sesle konuşmak, sigara dumanı, baharatlı yiyecekler, - Böylece, laryngitis öksürük tedavisi boğaz ve gırtlak faktörlerini tahriş ortadan kaldırılması amaçlanıyor doktor Eğer etkili ilaçlar içmeye başlarsanız ve etkili halk tarifleri uygularsanız, larenjit öksürüğü oldukça hızlı bir şekilde üstesinden gelinebilir.

Larenjit ile öksürük için ilaçlar

Larenjitin arka planına karşı öksürük tedavisi, neyin neden olduğuna bağlı olup, hastada ne tür bir öksürük görülür. Bir kişinin kuru, acı veren bir öksürüğü olduğu zaman, hastalığın ilk aşamaları, antitüsif ilaçlar ile tedavi edilir:

Butamirate dayanarak - Sinekod, Panathus. Onlar uykuya dalmak için izin vermeyen bir verimsiz öksürük durumunda çok yararlı olan öksürük merkezini etkilerler.

Dekstrometorfan - Glikodin ve diğerleri ile. Benzer şekilde davranırlar, semptomu bastırırlar. Viral larenjit ile, bu gruptan bir ilaç bağımsız olarak bir öksürük ile başa çıkabilir.

Kodelak, Terpinkod - Kodein ile. Son neslin hazırlıkları, öksürüğü azaltmak, ancak modern araçlara göre vücuda çok daha zararlı.

Başka şeylerin yanı sıra, bronkospazm ve ilaç Libeksin tedavisinde inhalasyon için bir şurup Bronholitin ve tıpta Atrovent ve Flomax olarak bir saldırı hazırlığı durdurulmasına yardım larinks uyaranlara duyarlılığını azaltmak için oluşturulan olacaktır. Çocuklarda larenjit ile öksürük şurubu hakkında daha fazla

Mukolitikler, aynı zamanda antitüsif ilaçlarla birlikte bekleyişler alınamaz ve balgam henüz oluşmadığından hiçbir anlam ifade etmez. Ancak hastanın muayenesinden 2-3 gün sonra, doktor ve hasta balgam üretiminin başlangıcını ve öksürük yumuşatmasını belirleyebilir. Bu dönemden bu gibi yollarla tedavi edilebilir:

 • bitki beklentileri - Gedelix, Hederin, Linkas, Dr. Mom, Mukaltin;
 • ambroksol bazlı ilaçlar - Ambrobe, Lazolvan (inhalasyonlar almak ve uygulamak için);
 • ACS preparatları ile, bromhexine;
 • Erespal anti-enflamatuar ilaçlar al.

Eğer larenjit bir alerjik etiyolojiye sahipse, bu durumda tedavi mutlaka antihistaminikler içermelidir ve çoğu zaman doktorlar birinci nesil bir ilaç olan Suprastin, Diazolinum, Dimedrol'ü önermektedir. Şiddetli uyuşukluğa neden olduklarından öksürük ataklarını azaltarak bir gece uykusunu mükemmelleştirebilirler.

Sistemik ilaçlarla tedaviye paralel olarak, lokal yollarla ve yöntemlerle tedavinin yapılması gereklidir ve larenjitin ilk semptomları tespit edildikten hemen sonra başlamak gerekir. Yerel ilaçlar da öksürüğü son derece etkili bir şekilde durdurur ve daha üretken hale getirir. Doktorun reçetesine göre, bu tür tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz:

 • Boğazın sık sık durulanması Miramistin, okaliptüs infüzyonu, adaçayı, tuz ve sodalı su, deniz suyu, vb.
 • soda ve bal ile ılık süt içme, ısıtılmış alkali maden suyu;
 • tuz çözeltisi ile inhalasyon, Narzan suları, Borjomi;
 • farinksin Bioparox, Hexoral, Tantum Verde, Teraflu Lar ile irrigasyonu;
 • pastillerin emilimi, pastiller, Sepptethlet, Pharyngosept.

Geceleri larenjitle öksüren bir çocuk, sahte krupın saldırısının başlangıcı anlamına gelebilir. Böyle bir devletin Tedavi hastahanede ve saldırıyı kaldırmalısınız "hızlı" yakında alkali su, maden suyu, kortikosteroid, antihistaminik resepsiyon inhalasyon. Güçlü bir şişme ve iltihap (Pulmicort, hidrokortizon, prednizolon, deksametazon) eşliğinde, öksürük larenjite tutulmayan Bundan başka, glukokortikoidler atanır. öksürük dolu tedavisi için Bakteriyel larenjit genellikle sistemik antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak bir doktor tayin etmelidir. Larenjitli antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi

Çocuklarda larenjit tedavisi, doktorun tüm reçetelerine özel dikkat ve uyum gerektirir.

Bir laringospazm bir çocukta tehlikeli bir komplikasyon haline gelebilir. İlk yardımları doğru şekilde nasıl sağlayabilirsiniz burada öğreneceksiniz.

Larenjit ile öksürüğe karşı halk ilaçları

Evde, ilaçlardan daha kötü öksürüğü kaldıracak larenjit için halk ilaçları hazırlamak kolaydır. Doğru, bir şey var: çoğu boğaz yumuşatmak, hoş olmayan semptom azaltmak, ancak patolojinin kendisi tamamen tedavi edemez, bu yüzden ana (muhafazakar) tedavi unutmaya değer değil. Öksürük karşı en popüler halk tarifleri:

 1. Eşit derecede ılık süt ve maden suyunu karıştırın, bir bardak çay kaşığı bal, tereyağı, tereyağını bardağa ekleyin. Küçük yudumlarda iç, günde iki kez tekrarlayın.
 2. Nane, adaçayı, ahududu bir yemek kaşığı üzerinde bir termos demlemek 500 ml kaynar su bırakır. 2 saat bekletin, sonra günde 5 kez 100 ml infüzyon yapın, ancak sıcak değil.
 3. Bir tavada 100 g deniz tuzu önceden ısıtın, sıcak bir tuz üzerinde bir miktar okaliptüs yağı dökün. Daha sonra feribotun sonuna kadar nefes al. Günde 2 kez tekrarlayın.
 4. Propolis tentürü 100 ml su 1 tatlı kaşığı dökün ve aynı yerde bir tatlı kaşığı bal çözülür. Bu çare ile günde üç kez gargara.
 5. Havucundan suyu sıkın, bir bardak meyve suyuna bir çorba kaşığı bal ekleyin ve bir gün için küçük bir şurubu yudumlayın.
 6. Deniz topalak yağı (her biri 5 damla) gömün. Yağ boşaldıktan sonra boğazda ciddi bir yatırım olacaktır. Daha hızlı bir şekilde içinde bir çay kaşığı yağ öksürük alımını azaltır. Larenjit halk ilaçları tedavi nasıl devamını oku

Larenjit ile neler yapılamaz?

Larenjit sırasında bazı eylemlerin yapılması gerekli değildir:

 • ses tellerini yüklemeye devam et; Larenjit ile ses kaybının nasıl tedavi edileceğini öğrenin
 • sigara içmek, alkol almak, sıcak içecekler, özellikle kahve içmek;
 • tozlu odalarda olduğu kadar kuru havaya sahip bir odada;
 • mukolitikler alırken özellikle önemli olan vücudun dehidrasyonuna izin vermek için;
 • Doktorun görüşüne göre, bu zaten gerekli ise, sistemik antibiyotik kullanımını göz ardı etmeyin;
 • Sıcaklık ile hastalığın akut bir fazı olduğunda, termal prosedürleri yürütmek.

bronşit, soluk borusu iltihabı ve diğer birçok hoş olmayan hastalıkların - tedaviyi geciktirerek laryngitis komplikasyonlara neden olabilir iken Etkili ilaçlar ve halk ilaçları, hızlı ve sonuçları olmadan tedavi öksürük yardımcı olur.

Ve sonuç olarak, aşağıdakileri öğreneceğiniz bir video izlemenizi öneririz. Öksürük nedir? Bir çocuğun öksürmesine neden olan nedir? Anneler ve babalar bebeklerinden öksürdüğünde doktorlardan ne isterler? Onlar ne - öksürük ilacı? Öksürük çocuğuna nasıl yardımcı olabilirim? Tüm bunlara ve diğer pek çok soruya Dr. Komarovsky tarafından INTER - Dmitry Ovechkin ve ailesinin belgesel film yapımcıları tarafından cevap verilecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

"Larinjit" öksürüğünün tedavisi özellikleri

Birçok yetişkin ve çocuk larenjitden muzdariptir (larinksin iltihabı). Bu hastalığa genel bir halsizlik, ses kısıklığı, ateş, nefes darlığı ve belirli özelliklere sahip öksürük eşlik eder. Bu özellikler nedeniyle ve hastada larenjit şüphesi olabilir.

Gelişimin mekanizması ve hastalığın komplikasyonları

Herhangi bir doğanın (viral veya bakteriyel) larenksinin yenilgisine, mukozada şişme ve iltihaplanma eşlik eder. Çoğu zaman, doğru ve yanlış vokal kıvrımlar sürece dahil olur. Bu oluşumlar kalınlaşır, şişer. infraglottik alan (ses telleri altında boğaz kısmı) içermez iltihaplı aynı arka plan kırmızı laringeal mukozasına (kızarmış) görünür eritematöz ses kat inceledi ve zaman trakea değiştirilmez. Bunlar çok önemli nüanslardır, çünkü sub-katarrhal alandaki ödem görünümü sublingual larenjit olarak kabul edilir (yalancı krup)), ve trakeadaki enflamatuar süreçler - tracheitin tezahürleri olarak.

Sublayer larenjit, bir çocukta birincil enfeksiyöz sürecin tehlikeli bir komplikasyonu veya tezahürüdür, bu da larenks ve boğulma stenozuna neden olabilir. Trakea iltihabı iltihaplanma sürecinin gelişiminde bir sonraki aşamadır. Tedavinin yokluğunda, zayıf bağışıklık - aşağıdaki hastalık "iner", bronşit veya zatürre gelişir.

Vokal kıvrımların kalınlaşması nedeniyle, tam kapanma, viskoz akıntı oluşumu, ses değişir. Ses, tam yokluğuna (aphonia) kadar, kısık, kısık olabilir. Sesin ses kısıklığına ek olarak, mukoza iltihabı ve enfekte bir sır oluşumu nedeniyle bir öksürük de vardır. Koruyucu refleks gibi çalışır.

Nefes darlığı - larenjitin sık ama sabit olmayan bir arkadaşıdır. Bu hastalığa şişlik, eksik ses telleri eşlik ettiği için, hastalık ilerledikçe ses boşluğu daralır. Bazı durumlarda, yeterli tedavi olmaksızın, hastalar derhal cerrahi müdahale gerektiren dekompanse stenoz gelişir.

Larenjit ile stenoz, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda eşit olarak gelişir. Çocuk, mukoza zarının altında gevşek bir submukozal tabakanın bulunduğu larinkeksin astarlanmasına karşı en savunmasızdır. Şişmesi boğulma ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle larenjit tedavi edilmelidir.

Hastalığın ana belirtisi olarak öksürük

Larenjit öksürüğü belirli bir karaktere sahiptir, bu da doktorun bu hastalığı sadece özelliklerini temel alarak belirlemesini sağlar. Hatta özel bir ismi var - "larenjit", "larinjik". Öksürük kuru, sonorous, "havlıyor". Öksürdükten sonra balgam gitmez, uzamış nöbetler rahatlama getirmez. Bazen uzun süreli ve gergin bir öksürükten sonra, hasta az miktarda net bir balgam çıkarır, ancak nefes alıp verme ve genel durumun iyileştirilmesi söz konusu değildir.

Çocuklarda, öksürük atakları sıklıkla uzun bir süre ertelenir, kendiliğinden geçmez. Uzun süren bir saldırı ile mücadelede etkili bir yöntem "saptırma manevrası" dır. Çocuğun bir öksürükten uzak durması gerekir - bir şeyler içip tatlı bir içecek verin ya da bir çeşit leziz yiyin. Bazı bebeklerde öksürük, bebek kusmaya kadar bitmez. "Kusma öksürük", boğmaca ve parakoklyusha için daha tipik bir durumdur, ancak olağan larenjit ile olur.

"Alerjik" larenjit

Solucanlar ile enfeksiyon kaynakları

Çocukluk çağında, "alerjik" öksürük, gıda, ev alerjileri veya helmintik istilasının arka planına karşı çok yaygındır. Alerjik reaksiyonlar solunum yolunun mukoza zarının şişmesine neden olur (bir dereceye kadar), bu nedenle, vokal kıvrımlar kapanırken birbirlerini tahriş eder, öksürük başlar.

Glistüler invazyon, vücudun genel duyarlılaşmasına neden olur, parazitler yabancı cisimlerdir, yani, vücut seviyesinde alerjik bir reaksiyon gelişir. Buna ek olarak, özellikle ascaris gibi bazı parazitlerin gelişim döngüsü, solunum yolu boyunca bir göç aşamasına sahiptir. Ascaris larvaları, genellikle geceleri, sindirim sistemine yutulur ikinci larinks, yemek borusu içine ve buradan da akciğerler, bronşlar, soluk borusu üzerinden göç etmektedir. Öksürüklerin gerçekleştiği hareketleri zamanında.

Gerçek "larenjit" öksürüğünden farklı olarak, böyle bir "alerjik" öksürük sağır, daha kalıcı, kalıcı, sağır edici öksürüktür. Daha sık gece (ascariasis ile) veya günün saatine bağlamadan. Bazen az miktarda viskoz balgam çıkabilir. alerjik öksürük doğası alerjenlere (uçucu, gıda, ev) çeşitli çocuğu değerlendirdi ve bağırsak parazitlerine için test edilmelidir belirlemek için, özellikle önemli Toksokara ve solucanları bir bulunmaktadır.

Bronşit ve pnömoni öksürüğüne bağlı öksürük ve larenjit arasındaki temel farklar

Larenjit nadiren "bir" gelişir, daha sıklıkla inflamasyon trakeaya yayılır, laringotrakit başlar. Bronşit ve pnömoni öksürüğü ile larenjit (laringotrakit) öksürüğü arasındaki ana fark balgamın olmamasıdır. Larenjitli öksürük atakları verimsizdir, boğazınızı temizlemeye yönelik tüm girişimler başarısızdır. Ek olarak, larenjit ile birlikte mukolitik ve mukokinetik ilaçların etkisi yoktur.

tedavi

Kendi kendine tedaviye başlamadan önce bir doktora görün. Doktor tanıyacaktır, hastaya eşlik eden alerjik hastalıkların varlığını araştırın, bu da tedavinin sonucunu etkileyebilir.

Laringit ile birlikte öksürük öksürüğü işe yaramaz. Balgam yok, bu nedenle, öksürecek bir şey yok. Hastalıkla mücadele etmek için şunları kullanabilirsiniz:

 • Öksürük refleksini baskılayan antitusif ilaçlar. En yaygın ilaçlar prenoxidiazine (Libexin) ve dextramethorphan'dır (Tussin plus). Daha önce yaygın olarak kullanılan ilaçlar kodeine ve efedrine dayanmaktadır, ancak bu maddeler uyuşturucu bağımlılığına neden olarak kabul edilmektedir. Şu anda bu grupta serbest ilaç yoktur. Dekstramethorfan (Tussin plus), nefes eylemini etkilemeden öksürük refleksini bastırır. Bu ilaçlar, sadece zor vakalarda çocukların tedavisinde dikkatli kullanılmalıdır. Bu grubun ilaçlarını kullandıktan sonra öksürük, bir semptom olarak geçer.
 • soluk alma. İnhalasyon üretmek, sadece bir nebulizatör varsa arzu edilir. Modern nebülizör inhalerleri "tıbbi" bir sis üretir. Bir çocuğu tedavi ederken, tuzlu su veya alkali maden suyu ile alkali inhalasyon yapmak en iyisidir. Öksürük tedaviden sonra bile uzun bir süre gitmezse, Berodual veya Salbutamol ile inhalasyon yapabilirsiniz. Ayrıca çocuk için fitotozuna izin verilir: papatya, adaçayı, okaliptüs. formülasyon, ve daha sonra damıtılmış veya kaynamış su ile seyreltilmiş (5-10 dakika boyunca bir su banyosunda ısıtılır veya kaynamış su, 200 ml, 15-20 dakika bitkisel ham malzemenin 1 çorba kaşığı) göre ayrı ayrı hazırlanması için gerekli olan Et suyu tıbbi hammadde, 1: 1 ya da 1: 2.

Yetişkin hastalarda inhalasyon için, Dioxydin, Sofradex'i kullanabilirsiniz. Solunum için buhar jeneratörlerini patateslerin üzerinde solumak için kullanmak istenmeyen bir durumdur. Sıcak buhar havayollarını yakar, durumu kötüleştirebilir.

Hiçbir şey yardımcı olmazsa ne yapmalıyım?

Çocuk pratiğinde, doğru, sürekli bir larenjit tedavisinden sonra bile öksürüğün hala geçmediği görülür. Bu durumda ne yapmalı? Her şeyden önce, bir doktora başvurmanız gerekir: bir çocuk doktoru ve bir otorinolarynolog. Larenjit belirtileri altında, diğer hastalıklar, örneğin, boğmaca veya bronşit boğulma, gizleyebilirsiniz.

Öksürük tedaviden sonra geçmezse, karakteri değişmez - daha kapsamlı bir tetkik gereklidir, genişletilmiş bir teşhis araştırması gereklidir.

Ek olarak, eğer bebek adenoidler geçirirse, öksürük üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisinden sonra çoğu zaman iyi gitmez. Bu, mukozal boşaltım adenoidlerinin faringeal duvardan aşağı doğru akması ve bir refleks öksürüğüne neden olması durumunda retro-nazal şişlik sendromuna bağlıdır. Saldırılar, kusma mukus kadar, yeterince güçlü ve uzun olabilir.

Bir çocuk doktoru ve bir KBB doktoru olası akut üst solunum yolu enfeksiyonu ekarte Eğer (daha önce belirtildiği gibi), bebek alerji ve Helmintik istila için değerlendirilmelidir. Ayrıca larenjit gibi öksürük, larinksin çeşitli neoplazmalarına neden olabilir (bu soru yetişkinler için daha önemlidir, fakat aynı zamanda çocuklarda da görülür). Çocuk pratiğinde, tedaviden sonra uzaklaşmayan uzun süreli kuru öksürük, nodüllerin, poliplerin, fibromların ve vokal kıvrımların papillomalarına neden olabilir.

Larenjit ile öksürük, hastalığın akut fazından sonra bile devam edebilir. Bebeğinizi her zaman ilaçlarla tedavi etmenize gerek yoktur, inhalasyon ve takviye prosedürleri ile yapabilirsiniz. Ancak bundan önce, komplikasyonları ve uygunsuz kendini teşhis etmenin önüne geçmek için bir doktora danışmanız gerekir.

Larenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir ve geçmezse ne yapmalı?

Larenjit ile öksürük, ilgili hastalığın en sık görülen semptomlarından biridir ve bu da larenks iltihabı olan hastaya çok fazla rahatsızlık verir. Kalitenin izole tedavisi her zaman hastanın durumunun stabilizasyonunu garanti etmez. Sağlığı iyileştirmek ve obsesif öksürüğü ortadan kaldırmak için, doğrudan patolojik durumun temel nedeni üzerinde hareket etmelisiniz.

Larenjit nedir?

Larenjit, larinkste inflamasyonun ilerlemesiyle karakterizedir ve bu süreçte üst trakea (laringotrakitis) olası tutulumu ile karakterize bir hastalıktır.

Patoloji aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

 • ani hipotermi veya aşırı ısınma;
 • ses tellerinin aşırı gerginliği (şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler);
 • ağızdan sürekli solunum;
 • üst solunum yollarının mukozasının tahrişiyle havanın tozlanması;
 • bulaşıcı hastalıklar (kızamık, kızamıkçık, kızıl saç);
 • soğuk algınlığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları (ARVI), influenza.

Larenjit, larinksin mukozal ödeminin ilerlemesi ile karakterizedir ve bu da hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kuru öksürük, ses kısıklığı, genel halsizlik ilgili hastalığın tipik belirtileridir.

Laringeal mukozanın damarlarının genişlemesinden dolayı, yüzeyinde kırmızı lekelere görsel olarak benzeyen küçük çürükler oluşabilir. Bu örüntü, influenza arka planda ciddi larenjit formlarıyla ortaya çıkar.

Önemli! Larenjit, hem bağımsız bir hastalık hem de laringeal mukozanın inflamasyonunun ilerlemesinin eşlik ettiği vücutta başka bir patolojik sürecin bir sonucu olabilir.

Bu problem, yetişkinlerde nispeten zararsız hastalıklar ile ilgilidir, ancak çocukların sağlığı için bir risk oluşturmaktadır. Nedeni - çocuğun vücudunun anatomisinin özellikleri, üst solunum yolunun küçük bir lümeni ile kendini gösterir. Enflamatuar sürecin arka planına karşı, mukoza zarının ödemi ilerler, bu da boğulma gelişmesi ile havanın geçişinin ihlaline neden olabilir. Tanımlanan klinik durum, küçük bir hastanın durumunu stabilize etmek için acil tedavi gerektirir.

Larenks mukoza zarının iltihabı ile öksürük karakteri

Larenjit ile öksürük, ilgili patolojiden muzdarip hastaların% 95-98'ine eşlik eden bir semptomdur. Semptom, hastalığın ilk günlerinden itibaren ortaya çıkar. Provoke edici faktör, lokal enflamasyon ve periferal reseptörlerin öksürük büyümesi ile refleks irritasyonudur.

Belirti özelliği:

 1. kuru;
 2. Havlayan. Öksürük sırasında ses, bir köpeğin havlamasını andırıyor;
 3. Boğazda bir çizik hissi ile birlikte;
 4. Epizodik. Öksürük, bazen durması zor olan ataklarla ortaya çıkar.

Larenjitli kuru öksürüğün bir özelliği çevresel faktörlerle bağlantıdır. Vokal akorların aşırı yorulması (çığlık, yüksek sesli konuşma), tozlu veya soğuk havanın solunması yeni saldırılara neden olur.

Nasadny öksürük, geleneksel ilaçlarla tedaviye uyumsuz bir şekilde uyum sağlar, bazen larenksin mukoza zarının yırtılmasının lokal çürükler oluşumu ile oluşmasına neden olur.

Saldırılar hastaları gün boyunca rahatsız eder. Akşamları, çocuklar için daha tipik olan öksürük şiddetlenir. Gece atakları akut stenoza laringotrakeit için tipiktir.

Larenjit ile öksürük semptomları:

 1. Yutulduğunda rahatsızlık. Nedeni - mide zarından geçerken mukoza zarının ödemi ve iritasyonu;
 2. Boğazda topaklanma veya çizik hissi;
 3. Sesin yavaşlığı. Bu semptom genellikle larenjit ile şiddetli öksürükten önce gelir. Semptom, solunum sisteminin diğer lezyonları ile ayırıcı tanıda kullanılır;
 4. Artan vücut ısısı. Larenjit ile ilgili semptom isteğe bağlıdır. Vücudun termoregülatör merkezinin işlevindeki değişiklikler enfeksiyöz lezyonlar veya influenza ile ortaya çıkar;
 5. Zayıflık.

Larenjit ile öksürük esas olarak akuttur. Larinksin iltihaplanma nedeni ortadan kaldırıldığında, semptom geçer. Hastalığın yeterli tedavisinin yokluğuna, patolojinin kronik bir forma geçişi eşlik eder. Sonuç, tamamen ortadan kaldırılması zor olan hastanın sürekli öksürmesidir.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Hastanın durumunu stabilize etmek ve hastalığın kronik bir forma geçiş riskini en aza indirmek için, kuru öksürüğün larenjit ile tedavisi mümkün olduğunca çabuk başlatılmalıdır. Terapi, özel ilaçların (tabletler, şuruplar, kapsüller), fizyoterapi prosedürlerinin ve rejime sıkı sıkıya bağlı bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Ses tellerinin geri kalanı, hastalığın ilerlemesini önlemek için en basit ve en erişilebilir yöntemdir. Hastaya 2-4 gün boyunca sessizlik gözlemlemesi önerilir. Şiddetli durumlarda - 7-10 gün. Fısıltı, normal iletişimde olduğu gibi ses tellerinin aynı gerginliğinden dolayı konuşmanın yerine geçmez.

Diyet, larenjitin arka planına karşı gelişen bir öksürük için ilaç dışı tedavinin önemli bir yönüdür.

Wellness Beslenme İlkeleri:

 • Çok fazla ılık sıvı kullanın. Çay, jöle, süt tercih edilir;
 • Baharatlı yemeklerin baharatlarla yanması. Karşılık gelen ürünler mukozayu tahriş eder ve yeni öksürük ataklarını kışkırtır;
 • Alkol alımının ortadan kaldırılması;
 • Kıyılmış (tercihen püre) sıcak yiyeceklerin kullanılması. Yemeklerin önerilen sıcaklığı - 25-27 o C;
 • Sık, ama kesirli yemekler. Küçük porsiyonlarda yiyeceklerin kullanımı sindirim sistemi ve üst solunum yollarının mukozasının tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıda, farklı hasta gruplarının ilaç ve fizyoterapik tedavi özellikleri ek olarak açıklanacaktır.

Yetişkinlerde

Erişkin hastalarda larenjitin medikal tedavisi, öksürüğün yoğunluğunun azaltılması ve larinksin mukoza zarının işleyişinin stabilize edilmesidir.

Hoş olmayan belirtileri en aza indirmek için, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • Karşı-öksürük, merkezi eylem anlamına gelir. Kodelak, Terpinkod - larenjit ile öksürüğe karşı etkili tabletler. Uygun ilaçların bir parçası olarak kodein refleksi engelleyerek hastanın sağlığını iyileştirir. Uzun süreli tedavi, hastanın bu ilaçlara bağımlılığının gelişmesine eşlik eder. Buteratate bir alternatiftir. Operasyon prensibi aynıdır, ancak yukarıda tarif edilen istenmeyen sonuçlar olmadan;
 • Antihistaminikler (Diazolin, Suprastin). Amaç, mukoza zarının ödemini geliştirilmiş hava akışı ile azaltmaktır;
 • Antibiyotikler. Antimikrobiyal ajanlar, doğrulanmış bakteriyel invazyon varlığında kullanılır.

Her durumda, belirli klinik duruma bağlı olarak terapi bireysel olarak seçilir.

Çocuğun bir larenjit ile öksürük tedavi etmek

Bir çocukta larenjit öksürüğü, ebeveynlerden ve doktorlardan özel ilgi gerektiren bir semptomdur. Nedeni - yanlış krup gelişimi ile hastalığın progresyon riski (boğmaca eşliğinde larenksin stenozu).

Solunum yetmezliği atakları olmadan ortaya çıkan hastalığın tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi aynı ilaç grupları tarafından gerçekleştirilir. Fark, uygun dozaj seçiminde yatmaktadır. Larenjitli öksürük şurupları genellikle çocuklar için reçete edilir. Nedeni hoş tadı ve semptom hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Örnek - Stopoutsin. 6 aydan itibaren çocuklar için yemeye izin verilen merkezi etki mekanizmasının tıbbı.

Bir çocukta stenoza laringotrakitis inme tedavisi:

 • Acil çağrı;
 • Tugga gelmeden önce, soğuk nemli hava hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çocuk ya sokağa çıkarılmalı ya da solunan buharla alınmalıdır;
 • Antihistaminikler (Suprastin) ile kombinasyon halinde glukokortikosteroidlerin (deksametazon) enjeksiyonları. Bu enjeksiyonlar, ancak çocuk zaten anamnezde benzer saldırılara sahipse ve doktorlar ne yapmaları gerektiğini açıkladıysa;
 • Antialerjik şurupların (Eden, Erius) ve antispazmodiklerin (No-shpa) alınması.

Stranan laringotrakit, bir çocuğun gelişmesi gereken bir çocuk patolojisidir. Solunum yolu gelişir ve nihayetinde daha önce mukozal ödemin arka planında görülen stenozu önleyecek kadar genişler.

Hamilelik ve emzirme döneminde

Hamilelik gereksiz ilaç alındığında istenmeyen bir dönemdir. Çocuk doğururken kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için mümkünse tavsiye edilir. fizyoterapi prosedürleri ve önleyici tedbirlerle sınırlıdır:

 1. odanın düzenli havalandırması;
 2. odada ıslak temizlik;
 3. buhar ve yağ inhalasyonları.

Uygun önlemler etkisiz ise, doktor, ilaçları yukarıda belirtilen gruplardan bireysel olarak reçete eder.

Larenjit ile geleneksel tıp

Larenjit ile tedavi edilen halk ilaçları yasak değildir. Ana şey geleneksel ilaçlardan vazgeçmek değil. Hastalığın semptomlarını arttırmak, hastanın sağlığının bozulmasına yol açabilecek insanların tedavisinin etkisizliğinin bir işaretidir.

Popüler ve etkili yemek tarifleri:

 • Bal ile ılık süt. Laringeal mukozayı iyileştirmek için basit ve uygun fiyatlı bir yöntem. Bal, tahriş olmuş reseptörleri yatıştırır ve süt, mukoza zarını sarar ve öksürüğün yoğunluğunu azaltır. Gece için uygun içeceği kullanın;
 • Tıbbi bitkilerden buhar veya et suyunun solunması. Popüler kekik, papatya, menekşe kullanır. Bitkilerden elde edilen özümler, patolojinin şiddetini azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • Pancar suyu Sıvı, öksürüğü hafifçe ortadan kaldırarak, mukoza zarının tahriş derecesini azaltır.

Olası komplikasyonlar

Larenjit, vakaların% 75-85'inde problemsizce tedavi edilen bir hastalıktır. Yetersiz ilaç seçimi veya doktor tavsiyelerini göz ardı ederek Aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilir:

 • kronik patoloji;
 • artan boğulma ile stenoz ilerlemesi.

Uygun koşulların ortaya çıkması ek tedavi gerektirir.

Hastalık gitmişti, ama öksürük kaldı - ne yapmalıyım?

Larenjit sonrası öksürük bir süre devam edebilir. Olguların% 80'inde, semptom altta yatan hastalığın tedavisinden 2-3 gün sonra geriler. Ancak, işaretin 1-2 ay daha devam ettiği durumlar vardır.

Eğer larenjit sonrası öksürük geçmezse, panik yapmayın. Bu gelişimin nedeni, patolojinin akut fazından sonra devam eden larinksin mukoza zarında bir bozukluktur.

Artık öksürük hastaya özel bir rahatsızlık vermez. Bunu ortadan kaldırmak için, odanın düzenli olarak havalandırılmasını ve ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir. Soluma faydalı olacaktır.

Larenjit belirtilerinde tekrarlanan artış, uygun tedaviyi seçmek için doktora başvurmayı gerektirir.

Sonuç

Larenjit, popülasyonda yaygın olan bir faringeal hastalıktır. Patolojiye kuru, nazal öksürük eşlik eder, bunun tedavisi, solunum yolunun mukoza zarının işlevini stabilize etmeyi amaçlamaktadır. Yetişkin hastalar hastalıktan korkmamalıdır. Ana konu larenjit hastalarının durumunun izlenmesidir.

JMedic.ru

Larenjit ile öksürük, hastalığın nedenine, hastanın yaşına ve başka herhangi bir duruma bağlı olmayan zorunlu bir semptomdur. Hastaya pek hoş olmayan duyumlar verir. Bazen larinjit ile, geleneksel ilaçlar işe yaramıyor, bu yüzden nasıl ve nasıl tedavi edeceğini bilmeniz gerekiyor.

Larenks iltihabı ile öksürük karakteri

Larinksin iltihaplanması genellikle öksürük, kızıl ateş veya diğer viral hastalıklar nedeniyle ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Sebepleri de olabilir:

 • patojenik bakterilerin mukozasında reprodüksiyon;
 • alerji;
 • hipotermi;
 • mekanik tahriş (şarkı söyleme, çığlık, vb.);
 • sigara içmek veya alkolün kötüye kullanılması.

gırtlak mukozasında hastalık hiperemik ve ödemli hale sırasında, bazen ses telleri veya nesmykanie bir kalınlaşma vardır. Böyle belirtiler var:

 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • bir ağrı.

Ancak hasta için çok fazla problem oluşturan ana problem (özellikle çocuk için) larenjit ile öksürüktür. Kendi başına geçeceğini düşünmek çok tehlikelidir. Tedavi hemen alınmalıdır.

Hastalığın ilk günlerinde larenjit ile öksürük kuru, verimsiz, takıntılıdır. Bu "havlayan" denir. Balgam ayrılığı, hastalığın başlangıcından 2-5 gün sonra ortaya çıkmaz. Bu dönemde balgam söktürücü ilaçlarla tedavi etkisizdir. Bir öksürük nemlendirildikten sonra, tedavi etmek daha kolay hale gelir.

Birçok anne ve baba, özellikle de geceleri meydana gelirse, larenjitli bir çocukta öksürme ile korkarlar. Yatay pozisyonda olan çocuk, mukus larenksinde biriken kuru ve viskoz balgamı sıkmak için daha da zorlaşır, genellikle kendini yükseltmek ve hava yollarını temizlemek için uyanır. Ebeveynler de böyle bir saldırıyı durdurmak için acil önlemler almalıdırlar.

Kuru larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Hastalığın ilk aşamasında, öksürüğü nemlendirilmiş larenjitle kurutmak için önlemler alınmalıdır. Bunun için aşağıdaki tedavi uygulanır:

 1. İlk birkaç gün içinde, larenjit inhalasyon ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Enflamasyonu gidermek için, laringeal lümeni arttırın, Budesonide veya Pulmicort atayın. Çocukta bir gün veya gece öksürüğü yumuşatmak için, bir nebülizör yoluyla fizyolojik salin veya alkali maden suyunu solumasına izin verebilirsiniz. Ayrıca deniz tuzu ve çeşitli bitki özlü maddeleri ile buhar inhalasyonları ile tedavi etmek de etkilidir. Üçlü bir etki üreteceklerdir: enflamasyonu kaldırmak, bakterisit bir etkiye sahip olmak, sıvılaşmayı ve balgam ayrılmasını teşvik etmek.
 2. Obsesif, verimsiz öksürük ile, antitusif ilaçlar almak için tavsiye edilir. Narkotik (morfin, kodeine vb.) Ve narkotik olmayanlar olabilirler. Bir yetişkin veya bir çocuğu larenjitden tedavi etmek için, ilk olarak çok nadiren kullanılır, çünkü ilk olarak bağımlılık yapabilir ve ikincisi, genellikle hastanın durumunu ağırlaştırır. Genellikle, öksürük merkezi, Stoptusin, Sinekod, Libeksin, diğer olarak baskı, böyle araçlar ile tedavi reçete.
 3. Öksürme atağı, larenjitli bir hastanın boğazına ya da kaşıntıya neden olduğu için ortaya çıkabilir. Bu nedenle, antiseptik çözeltilerin yanı sıra, soda ve tuz ile ılık suyla mümkün olduğunca sık durulama yapmanızı tavsiye eder. Ayrıca, ara kök, anason tohumu, papatya ve diğerlerinin kökü gibi durulama için halk ilaçları da uygundur. Larenks iltihabının durulamalarla tedavisi çok etkili olduğu için, ebeveynler çocuğa bu prosedürü mümkün olan en kısa sürede öğretmelidir. Gargara doğru şekilde bebeğin dört yıl içinde olduğuna inanılmaktadır.
 4. Kuruluk ve inflamasyonu ortadan kaldırın, aerosol ve spreylerde ilaçlara yardım etmek için mukozayı nemlendirin. Yetişkin, 3 yıllık bir çocuk olan Stopangin, Chlorfillipt, Campho, Miramistin, Ingaliptom veya Angilex ile tedavi edilebilir.
 5. Laringeal inflamasyonun öksürük ve diğer lokal semptomları, Tharyngept, Efizol, Septepryl, Lisobakt ve diğerleri gibi emilebilir tabletlerdir.

Larenjit öksürüğünü nemlendirmek için, hastaya bol miktarda ılık içecek vermek gerekir: çaylar, asitsiz kompostolar ve meyve içecekler, ballı kakao yağı vb. Hastalığın ilk döneminde boğazınızı korumanız gerekir - bağırmayın, ses tellerini aşmayın, soğuk havayı solumayın. Sigara içen insanlar bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelidir.

Hastanın bulunduğu odada hava kuru olmamalıdır. Nemlendirici varsa harikadır. Sürekli olarak havalandırmanın ve ıslak temizliğin yapılması gerekir.

Bir üretken larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Eğer öksürük larinks enflamasyonunda nemli ve üretken hale gelirse, bu iyi bir işarettir. Hastalığın başlangıç ​​evresinin tedavisi doğruydu, iyileşme başladı. Beklentileri almanın zamanı geldi. Mukultin, Prospan ve ATSTS'den Bromheksin ve Ambroxol'e kadar bir dizi var. Bu aşamada, ağır bir içecek rejimini sürdürmek de önemlidir.

Çocuklarda stenoz larenjit hakkında bilmeniz gerekenler

Çocuğun larenksindeki enflamatuar süreç, özellikle 5 yaşında değilse, sözde bir krup sendromu (yanlış tahıl gevreği) provoke edebilir. Bu durum bebeğin hayatı için tehlikelidir.

Saldırı genellikle akşamları ya da geceleri olur. Bebeğin kuru, havlayan bir öksürüğü var, sesi oturur. Bebeğin göğsünü dinlemeye çalışırsanız, sıkıcı sesler duyabilirsiniz. Öksürüğe uyum, solunum yetmezliği belirtileri ile birlikte gelir - bebeğin nazolabial kırığı, kolları ve bacakları üzerinde çivileri maviye döner. Çocuk, kendi durumunu daha da kötüleştiren kaprisli ve huzursuz olur.

Eğer ebeveynler darbelere karşı bir saldırı şüphesi varsa, hemen bir ambulans çağırmalı ve gelmeden önce bebeğe kendi başlarına yardım etmeye çalışmalıdır:

 • çocuğu sakinleştirmeye ve dağıtmaya çalışın;
 • bol miktarda sıcak alkali içecek (sodalı süt, Borjomi) verin;
 • çocuğun temiz havaya ulaşmasını sağlamak (pencereyi açmak, hava koşullarına göre giyinmek, balkona);
 • antihistaminikler vermek.

Saldırının, bir ambulansın gelmesinden önce başlamasıyla olur. Fakat bu, bir çocuğun tedavi edilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez. Stenosing laryngitis yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.

Larenks iltihabının nedeni ortadan kaldırılmazsa larenjitli bir hastada öksürüğü tedavi etmenin herhangi bir yolu etkisiz olacaktır. Bunu belirledikten sonra doktor, en hızlı iyileşmeye ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yol açacak antiviral veya antibakteriyel bir ajan önerecektir.

Larenjit ile öksürük tedavisinde kanıtlanmış yollar

Laryngitis - (doğru ve yanlış) ses telleri, ses kasları ve bu organların mukoza zarının sık hastalık ve öksürük larenjit - hastalığı, en canlı ve ağrılı belirti ayrılmaz bir parçası.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit nedenlerini, hastalığın belirtilerini, geleneksel ve halk yöntemleriyle tedavi edilen larenjitle öksürmeyi düşünün.

Larenjit nedenleri

Larenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir, ancak bu nadiren olur. Sıklıkla, inflamatuar genesisin solunum sisteminin diğer lezyonları ile paralel olarak ortaya çıkan eşzamanlı bir hastalıktır.

Laryngitis akut bir şekilde solunum yolu organın hastalanması bir nedeni haline gelmiştir, enfeksiyon, viral ya da fungal bitki gövdesi, içinde ilerlemesine bağlı olabilir olup.

Bu nedenle, ana nedenler:

 • adenovirüs enfeksiyonu;
 • influenza ve parainfluenza;
 • boğmaca öksürük;
 • difteri;
 • tüberküloz;
 • Frengi.
Bu faktörlere ek olarak, akut larenjit gelişimi daha fazla ve bu tür göstergeleri provoke edebilir:
 • bağışıklıkta bir azalma, böylece vücuda giren enfeksiyöz ajanlar, düşük bir bağışıklık tepkisi nedeniyle yok edilemez;
 • toz, kir ve diğer tahriş edici maddelerle birlikte solunum sistemine giren kirli havaya maruz kalma;
 • alerjenler, larinksin tahriş edici iltihabı;
 • yoğun sigara;
 • ses telleri üzerindeki büyük yüklerle ilişkili çalışma modu;
 • Yiyecek ve içeceklerin kritik sıcaklıklarda (çok sıcak veya çok soğuk) tüketilmesi.

Çok nadiren, larenjitin nedeni gastrointestinal sistem, özellikle gastroözofageal reflü hastalıkları olabilir. Gıdaların mideden geri dönüşünün bir sonucu olarak, laringeal mukoza, tahrişini provoke eden hidroklorik asit ile irrite olur.

Larenjit sadece akut değil, aynı zamanda kronik olabilir.

Patolojinin kronik bir evreye geçişi durumunda bile, öksürüğün kendisinin geçeceği umudu değmez. Hastanın refahını iyileştirmek için ciddi ve yeterli bir akut durumu veya kronik bir nüksü tedavi etmek gereklidir.

Test: Yaşam tarzınız akciğer hastalığını provoke ediyor mu?

Gezinme (yalnızca iş numaraları)

20 işten 0 tanesi tamamlandı

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20

bilgi

Neredeyse hepimiz çok elverişsiz koşullara sahip şehirlerde yaşadığımızdan ve buna ek olarak yanlış bir yaşam biçimimiz olduğu için, bu konu şu anda çok ilgili. Birçok eylemi gerçekleştiririz, ya da tam tersi - biz aktif değiliz, kesinlikle organizmamızın sonuçlarını düşünmüyoruz. Hayatımız nefeste, onsuz birkaç dakika yaşayamayacağız. Bu test, yaşam tarzınızın akciğer hastalığını provoke edip edemeyeceğini, ayrıca solunum sisteminizin sağlığını düşünmenize ve hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacağına karar verecektir.

Testi daha önce geçtin. Tekrar başlatamazsın.

Testi başlatmak için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Bunu başlatmak için aşağıdaki testleri tamamlamanız gerekir:

sonuçlar

Kategoriler

 1. % 0’a yönelme yok

Hayatın doğru yolunu açarsın

Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı spor ve kurşun devam eder ve vücudun yaşamı boyunca sizi memnun edecek, umurunda ve genel olarak solunum sisteminin ve sağlık düşünür yeterli etkinliğe adam mısın. Ama, bu supercool değil, çok önemli, zaman içinde muayene geçmek bağışıklık sistemini desteklemek için unutmak ağır fiziksel ve güçlü duygusal aşırı kaçının. Gerekli kontak (maske elleri ve yüzü, hava yolu açıklığı yıkama) koruyucu ekipman hakkında unutmayın eğer hasta insanlarla temas en aza indirmek için deneyin.

Ne yaptığınızı düşünmek, yanlış bir şeyler yapmak zamanı.

Risk altındasınız, yaşam tarzınızı düşünmeye ve kendinizi uygulamaya geçirmeye değer. Zorunlu egzersiz ve hatta daha iyi spor yapma başlamak gibi en çok spor türünü seçmek ve bir hobi çevirmek (dans, bisiklet turları, spor salonu ya da daha basitçe yürümeyi deneyin). Zamanla soğuk algınlığı ve grip tedavisini unutmayınız, akciğerlerde komplikasyonlara yol açabilirler. Bağışıklıklarınızla, mizacınızla ve doğada ve temiz havada olabildiğince sık çalıştığınızdan emin olun. Rutin yıllık muayenelerden geçmeyi unutmayın, akciğer hastalıklarını ilk aşamada tedavi etmek ihmal etmekten çok daha kolaydır. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmelerden, sigara içmekten veya mümkünse sigara içenler ile temastan kaçının, hariç tutun veya en aza indirin.

Alarmı çalmanın zamanı geldi!

Sağlığınıza karşı tamamen sorumsuzsunuz, böylece akciğerlerinizin ve bronşlarınızın işlerini yok ediyorsunuz, onlara üzülün! Uzun yaşamak istiyorsanız, vücudunuza karşı tüm tavrınızı kökten değiştirmelisiniz. Dahiliyeciye ve göğüs hastalıkları gibi uzmanlar tarafından ilk geçiş muayene, bunu senin için kötü bitebilir aksi sert önlemler almak gerekir. Hayatını kökten değiştirmek, doktorların tüm önerileri uygulayın, tamamen, iş veya ikamet yerini değiştirmek hayatından sigarayı ve alkolü ortadan kaldırmak ve en aza indirmek için bu tür bağımlılıkları olan insanlar, sertleşmesine ile temas getirmek mümkün olduğunca bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyebilirsiniz Daha çok temiz havaya çıkar. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklemelerden kaçının. Tamamen agresif araçların iç dolaşımından hariç, doğal, doğal ilaçlar ile değiştirin. Evde ıslak temizlik ve odayı havalandırmayı unutmayın.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20
 1. Cevap ile
 2. Görüntüleme ile ilgili bir işaretle

Yaşam tarzınız ağır fiziksel aktivite ile bağlantılı mı?

 • Evet, her gün
 • bazen
 • Mevsimsel (örneğin bahçe)
 • hayır

Ne sıklıkla akciğer testinden geçersiniz (örneğin, bir fluogram)?

 • En son ne zaman olduğumu bile hatırlamıyorum
 • Her yıl, başarısız olmaksızın
 • Birkaç yıl sonra

Spor mu yapıyorsun?

 • hayır
 • Evet, profesyonel ve düzenli
 • Geçmişte vardı
 • Evet amatör
 • evet
 • hayır
 • Hastayken
 • bazen

ARI, ARVI, influenza ve diğer enflamatuar veya bulaşıcı hastalıkları tedavi ediyor musunuz?

 • Evet, doktor
 • Hayır, bir süre sonra kendi kendine gider
 • Evet, kendi kendine ilaç
 • Sadece çok kötü bir şekilde

Kişisel hijyeni dikkatli bir şekilde gözlemliyor musunuz (duş, yemek öncesi ve yürüyüşlerden sonra eller, vb.)?

 • Evet, sürekli ellerimi yıkıyorum
 • Hayır, hiç takip etmiyorum.
 • Deniyorum ama bazen unuttum

Bağışıklığınızı önemsiyor musunuz?

 • evet
 • hayır
 • Sadece hastalık ile
 • Cevaplamak zor

Aileniz veya aile fertleriniz ciddi akciğer hastalıkları (tüberküloz, astım, pnömoni) geçirdiler mi?

 • Evet anne
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır
 • Kesin olarak söyleyemem

Olumsuz bir ortamda (gaz, duman, kimyasal madde emisyonları) yaşıyor mu, çalışıyor musunuz?

 • Evet sürekli yaşıyorum
 • hayır
 • Evet, bu şartlarda çalışıyorum
 • Daha önce yaşamış veya çalışmış

Siz ya da haneleriniz güçlü koku kaynağı mı (koku, tütsü vb.)?

 • Sık sık
 • nadiren
 • Neredeyse her gün
 • hayır

Kalp hastalığınız var mı?

 • Evet, kronik
 • Nadiren ama aynı zamanda acıyor
 • hayır
 • Şüphe var, bir ankete ihtiyacınız var.

Nemli veya tozlu ortamlarda bir odada ne sıklıkla kalıyorsunuz?

 • sürekli
 • Ben değilim
 • Daha önce, orada
 • Nadiren, ama olur

Sıklıkla akut solunum yolu hastalığınız var mı, ODS?

 • Sürekli hasta
 • Nadiren yılda en fazla 1 kez
 • Genellikle yılda 2 kereden fazla
 • Asla ya da her beş yılda bir

Sizde veya akrabalarınızdan herhangi biri diyabetiniz var mı?

 • Evet var
 • Cevaplamak zor
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır

Alerjik hastalıklarınız var mı?

 • Evet, bir
 • hayır
 • Emin değilim, bir ankete ihtiyacınız var.
 • Evet, hatta birkaç

Ne tür bir yaşam tarzı kuruyorsunuz?

 • yerleşik
 • Aktif, sürekli hareket halinde
 • yerleşik

Ailenizde sigara içiyor mu?

 • evet
 • hayır
 • Bazen olur
 • Daha önce füme
 • Evet, düzenli olarak sigara içiyorum
 • Hayır ve hiç içmediniz (a)
 • Nadiren, ama olur
 • Daha önce füme (a), ama vazgeçti (a)

Evinizde herhangi bir hava temizleyici var mı?

 • hayır
 • Evet, sürekli olarak filtreleri değiştiriyorum
 • Evet, bazen kullanıyoruz
 • Evet, ancak cihazları takip etmiyoruz

Sık sık ev kimyasalları (temizlik ürünleri, aerosoller vb.) Kullanıyor musunuz?

 • Sık sık
 • Nadiren gereklilik
 • Sürekli, iş
 • Hiç kullanmıyorum

Klinik resim

Semptomlar bir hafta veya bir buçuk saat devam ederse akut larenjit teşhis edilir. Öksürük bu süreden daha fazla devam ederse, doktorlar hastalığın kronik bir aşamaya olası bir geçişini söylerler.

Akut formda larenjitin karakteristik semptomları şunlardır:

 • ses kısıklaşır, kısır, bazen tamamen kaybolur;
 • Boğazda bir öksürüğü tahrik eden yabancı bir cisim hissi vardır;
 • "Barking" öksürük kuru, sonorous, nazal, hastalığın ilk aşamalarında oluşumu ve balgam atılımı olmadan (2-5 gün), ardından mukus salgıları ve öksürük üzerine yetersiz ekskresyon üretimi;
 • larenjit ile kuru öksürük, larinks, epiglottis ve trakea şişmesi eşlik eder;
 • Boğaz, kanın biriktiği karakteristik mühürlerin oluşumu ile parlak kırmızı olur;
 • Yutma sırasında boğazdaki ağrı daha kötüdür;
 • sıcaklık 38 ° C'ye çıkabilir, ancak daha fazla değil;
 • Mukoza zarlarının kuruluktan kaynaklanan boğazda Pershenie;
 • Baş ağrısı oldukça güçlü, genel halsizlik ve artan yorgunluktur.

Çocuklarda larenjit öksürüğü, ebeveynler arasında özel bir endişe yaratması, yanlış bir hububat gelişebileceğinden, gırtlağın güçlü bir şekilde şişmesiyle karakterize edilen ve bebeğin nefes almasını büyük ölçüde engelleyen bir hastalıktır. Ve sonuç olarak - beynin oksijen açlığı, boğulma ve özellikle ağır vakalarda ortaya çıkan ölüm - ölümcül bir sonuç.

Ilaçlarla tedavi

Öksürüğün larenjitle tedavisi özellikle karmaşık bir tedavide yapılmalı ve özellikle bir semptom olarak yapılmamalıdır. Özgün sebebi ortadan kaldırmak değil, bu tezahürü iyileştirmek imkansız olacak. Larenjit sıklıkla diğer patolojilere paralel olarak gittiğinden, tedavi uygun olmalıdır.

Larenjit ile öksürük öksürmek için, "aşama" gerekir - kuru ve nemli, patolojinin ilerlemesi sırasında bu belirtinin doğası değişecektir.

Kuru öksürüğün tedavisi için, balçık olmadığı için eksperticiler gerekli değildir. Mukoza salgılarının üretimini nemlendirmek ve uyarmak için ilaç kullanmanız gerekir.

Ağrılı semptomu hafifletmek için tedaviden daha çok hangi ilaç kullanılır?

 1. İlk kez (2 ila 5 gün), mukoza zarlarını nemlendirmeye çalışmalısınız. En iyi nebülizör ile inhalasyon ile bunu yapmaktır. Bir çocukta kuru öksürüğü çok iyi tedavi eden salin veya alkali maden suyu kullanın. Ayrıca deniz tuzu, şifalı otlar ve uçucu yağlar ile çocukların buhar inhalasyonlarında larenjit ile öksürük yardımcı olacaktır. Enflamasyonu giderecek, mikropları öldürecek ve öksürük sürecini uyaracaklardır.
 2. Larenjit havlayan öksürük, burun ve ağrılı, antitüsif ilaçlarla tedavi edilmesini sağlar. Narkotik ve narkotik değiller. Birinci grup, yetişkinler için ve hatta çocuklar için daha çok, çok nadiren reçete edilen kodein içerir. Her özel vakada kullanımlarının gerekçelendirilmesi sadece ilgili hekim tarafından değerlendirilebilir. Genellikle Stopoutsin, Sinekod, Libeksin ve diğerlerini atar.
 3. Boğazdaki zulüm bu refleksin ana sebebi olur. Eğer larenjit ile öksürük, nasıl tedavi edilir? Durulama, tahrişi ortadan kaldırmak ve mukoza boğazını nemlendirmenin en etkili yoludur. Antiseptik araçlar veya şifalı otlar veya esansiyel yağlar (papatya, anason, calamus, calendula ve diğer birçok kök) ve infüzyonları uygulayın.
 4. Kuruluk, spreyleri ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur. Yetişkinler için, Stopangin, Chlorophylitis, Angilex, Heppylor ve benzeri diğerlerinin kullanılması önerilmektedir. Çocuklar için Angilex, Miramistin, Ingalipt tercih edilir.
 5. Emziren hapları veya pastilleri de yumuşatıcı, yatıştırıcı, nemlendirici ve bakterisit etkisi olacaktır. Bu tabletler, Tharyngept, Stopptissin, Septepryl, Efizol, Lizobakt ve benzer etki spektrumu olan diğerleridir.

Mukus göründüğünde ve balgam sıçramaya başladığında, hastalıkla mücadele taktiklerini değiştirmek gerekir. Fakat bu oldukça normal ve hatta “çok hoş” bir tezahürdür - hastalık yavaşça uzaklaşmaya başlar ve hasta iyileşme yolunda ilerler.

Islak öksürüğün geçmesi için, bekçi almak gerekir:

 • Mukaltin;
 • Prospan;
 • ACC;
 • bromheksin;
 • Ambroksol ve diğerleri onlar gibi.

Bazı durumlarda larenjit sonrası öksürük bir süre kalabilir. Hasta rahatsız etmeyen seyrek öksürüğün bir karakteri olabilir. Bu sonunda geçmek zorunda kalan bir semptomdur.

Ancak larenjit 10 günden fazla öksürük geçmezse, ek bir muayene için doktora gitmeniz gerekir. Enfeksiyona katılmak, komplikasyon geliştirmek veya hastalığa dönüşmek, tedavi edilmezse yetersiz veya uygun olmayan ilaçlarla tedavi edilir.

Öksürüğün her zaman bir sebebi olduğunu unutmayın. Ve sadece bir uzmandan öğrenebilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıBoğaz ağrısı hızlı bir şekilde rahatlatmak için nasılNasıl hızlı bir şekilde boğaz ağrısı rahatlatmak için: anginada ağrının nasıl kaldırılacağıŞiddetli boğaz ağrısı sadece boğaz ağrısı ile hissedilemez.

Çocuklarda viral bademcik iltihabı tehlikelidir: semptomlar, tedavi ve sonuçları

İnsanlarda bilinen, anjin gibi bilinen bademcik iltihabı, nazofarenksin yaygın bir enfeksiyöz iltihabıdır. Daha sıklıkla iltihaplanma süreci palatine bademciklere etki eder, çünkü lokasyonları virüs ve bakteri yolunda gelen ilk organlar olmalarına yol açar.