Loading

Boğazda Zulüm İçin Halk İhtilafları

Her birimiz boğazda boğulmanın ne olduğunu biliyoruz. Çoğu zaman, nazofarenkste rahatsızlık ve kaşıntı bir başlangıç ​​soğuk olduğunu gösterir - bu ilk hoş olmayan belirtilerden biridir. En başından beri hastalıktan kurtulmak için acil önlemler almanız gerekir. Bu durum özellikle, bir kişi herhangi bir durumda hastalanamayacağı zaman - hamilelik ve emzirme döneminde, ertelenemeyecek acil durumlar ortaya çıktığında geçerlidir. Okuryazar ve zamanında yapılan eylemlerin sizi zulüm ve soğuk algınlığından koruyabileceğini unutmayın. Bugün, boğazdaki zulümden bahsedelim - nasıl ve neden ortaya çıkıyor, onunla ne yapacağız ve semptomla nasıl başa çıkılacağı.

Neden boğaz ağrısı var

Olguların% 80'inde, özellikle semptom hasta bir kişi, hipotermi vb. Ile temas ettikten sonra ortaya çıkarsa, boğaz ağrısı yaklaşan soğuk algınlığı ile ilişkilidir. Ancak, zulüm diğer hastalık ve bozuklukların bir işareti olabilir. Boğazda terlemenin nedenlerini anlamaya çalışalım, ayrıca hastalığın gerçek doğasını oluşturmaya yardımcı olacak ek semptomları da düşünelim.

 1. ARI. Boğazın en yaygın nedeni ile başlayalım. Soğuk algınlığı ile birlikte, öksürük, yüksek ateş, burundan açık bir mukus salgılanması eşlik edebilir. Boğazı inceleyin - ARVI'de genellikle kırmızı ve ufalanır. ARVI'yi konuşuyoruz, fakat mukus boğazının çeşitli kısımlarının iltihaplanması anlamına geliyoruz - farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, tracheitis, vb.
 2. Bakteri enfeksiyonu. Boğazda bir duyuma neden olan bakteriyel enfeksiyondan bahsedersek, muhtemelen bir streptokok enfeksiyonu. Angina sadece hasta bir kişiyle temastan sonra oluşur, enfeksiyon olasılığı azalmış bağışıklık ve hipotermi ile artar. Bakteriyel bir enfeksiyon ile, boğazda terleme, yutma ve yüksek ateş sırasında ağrı eşlik eder. Boğaz incelendiğinde, beyaz tıkaçlar, mukoza üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama görülür.
 3. Alerji. Bu, dağda zulüm meydana gelmesinin diğer bir yaygın nedenidir. Alerji herhangi bir şey olabilir - yeni bir bitkinin poleni, yeni bir çamaşır tozu kullanımı, bir hayvanla temas, toz, bilinmeyen bir ürünü tatma. Alerji ile birlikte, burun akıntısı, lachrymation ile birlikte terleme oluşur, ses değişebilir - çoğu zaman kısır hale gelir. İncelendiğinde, bademcikler sadece kırmızı değil, aynı zamanda şişmiş de olabilirler.
 4. Gastrointestinal sistem hastalıkları. Bazen boğaz şişmesi sindirim sisteminin çeşitli bozuklukları ile ilişkili olabilir. Bu durumda, boğazda terleme genellikle yemek yedikten sonra, mide tamamen yemek borusuna bırakıldığında ortaya çıkar. Terleme tam olarak bu nedenle ortaya çıkarsa, ağızda ekşi bir tat, dışkı rahatsızlığı, karın ağrısı vb. Ile birlikte olabilir.
 5. Farinksin nörozu. Bu, sinirsel aşırı uyarılmadan kaynaklanır, bu tür terleme genellikle geceleri ya da yoğun stres, korku ve duyguların arka planında görülür. Bu durumda zulme güçlü, paroksismal öksürük eşlik ediyor.
 6. Kuru hava. Genellikle klima, ısıtıcı ve radyatörlerin oda içinde çalıştığı durumlarda aşırı hava koşullarına karşı terleme meydana gelir. Kuru havaya böylesi bir reaksiyon genellikle çocuklarda ortaya çıkar, çünkü nazofarengeal geçişleri daha dardır ve mukus boğazı çok duyarlıdır.
 7. Uzun süreli yük. Uzun vokal yüklerden sonra boğaz terleyebilir - eğer uzun şarkı söylüyorsanız veya konuştuysanız. Sanatçıların ve eğitmenlerin bile bir tür tanıları vardır - şiddetli baş dönmesine ve ses kaybına yol açan profesyonel larenjit.
 8. Sigara. Mukoza boğazında nikotine uzun süre maruz kalmak, gevşekliği ve bütünlük kaybına neden olur. Deneyimli sigara içenler sıklıkla boğazda terlemekten muzdariptirler.

Yukarıdaki tüm nedenlere ek olarak, çocukta uzamış burun akıntısı veya genişlemiş adenoidler ile terleme oluşabilir. Burnun ısınması, hava nemlendirmesi ve temizlemesi gerçeği, ancak tıkandığında, bir adamın ağzıyla nefes alması gerekir. Bu mukus boğaz kuru, kirli ve soğuk hava alır gerçeği ile doludur, bu nazofarenks iltihabı yol açar. Uzun süreli vazokonstriktör kullanımı da boğaz şişmesine neden olabilir. Zulüm, solunan havanın kalitesiz bir arka planına karşı ortaya çıkabilir. Zagazovannye topraklarında, zararlı üretimde, endüstriyel fabrikaların ve fabrikaların yakınında yaşamak - bunların hepsi nazofarenksin sağlığını etkiler.

ARVI'de boğaz boğazla nasıl savaşılır

Öncelikle, burun hafifçe biraz su tuzlu yıkamak gerekir - bu mukoza zarını nemlendirir ve virüslerden onu serbest bırakır. İkincisi, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması, bir hava nemlendiricisi takmanız gerekiyor. tuzlu su, otlar bir kaynatma, ilaç çözeltisi (furatsilin, miramistin, klorheksidin) - Üçüncü olarak, bir antiseptik bileşikler boğaz durulanması gereklidir. Gargara yapamayan küçük çocuklara muköz özel spreylerle sulanır. Etkili çeşitli pastiller gibi - vs. Faringosept, laringosept, Strepsils, bol sıvı içmek için emin olun - likit değil sadece boğaz mukozasından mikropları yıkar, aynı zamanda vücuttan harika görüntüler virüstür. Yüksek sıcaklıklarda ve bakteriyel enfeksiyon (beyaz lekeler veya boğaz mukozasında trafik tıkanıklığı) bir doktora danışın zorunludur kısmında, yatak istirahati komplikasyonları önlemek için gereklidir, antibiyotik gerekebilir.

Boğaz ağrısı ile hızlı bir şekilde nasıl başa çıkılır

İşte, herhangi bir doğanın sertliğinden kurtulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları.

Boğaz papatya suyu ile durulayın - etkili mukoza yatıştırır, şişlik, kızarıklık ve tahriş rahatlatır.

Bir antihistamin hap al - zodak, suprastin, diazolin, vb. Alerjiye yönelik ilaçlar şişlik, terleme ve kuru öksürüğü gidermek için yardımcı olacaktır.

Sadece bir içki içmeye çalışın - bazen zulüm bundan sonra geçer. Ballı ılık süt yardımcı olur.

Sigara içmek, alkol içmek, kahve içmek yasaktır. Ayçiçeği tohumu, fındık yemeyi bırakmalısın, tatlı yiyecekler ye. Bütün bunlar mukozada daha fazla tahrişe neden olur. Ayrıca, keskin, tuzlu, füme yemekleri diyet dışında bırakmak gerekir.

Alerjik zulüm durumunda, alerjenle temastan olabildiğince kendinizi korumak gerekir.

boğaz gastrointestinal problemleri ile ilişkili ise, yemek borusuna asit atma önlemek için yüksek yastıkta, uyku yedikten sonra yatmak yok, yemek değil, denemelisiniz. Ve gastroenteroloğa hitap etmek zorunludur.

Vokal kordları aşırı sıkarken, barışa ihtiyaç duyar - en azından bir gün konuşmamaya çalışın.

Larenks nörotizmi ile, bir nörolog gereklidir, ses kısıklığı ve terleme durumunda, bir sakinleştirici içebilirsiniz ve birkaç saat sonra boğaz normale dönecektir.

Boğaz şişmesine karşı mücadelede çeşitli ısınma kompresleri etkilidir. Boğazınızı bir alkollü losyon, sıcak patates püresi, bir tavada tuz vb.

Solunduğunda çok etkili - özel bir cihaz, hava ile soluduğumuz en küçük parçacıklara basit su veya tıbbi bileşikler püskürtüyor. Kompozisyon doğrudan iltihaplı mukoza üzerine yerleşir ve yatıştırır. Şifalı otlar, balsam "Asterisk", tuz-soda çözeltisi kaynatma ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Terleme aniden ortaya çıkar ve soğuk algınlığı ile ilişkili değilse, her zaman bir doktora görünmelisiniz. Nadir durumlarda, terleme nazofarenkseki benign ve malign oluşumların bir sonucu olabilir. Bazen terleme boğazdaki yabancı cisimlerin zemine karşı gelişir - çoğu zaman balık kemiğidir.

Boğazda Zulüm İçin Halk İhtilafları

Boğazda kaşıntı ve rahatsızlıklarla mücadelede, çok sayıda test edilmiş ev tarifleri uygulayabilirsiniz.

 1. Kızarmış soğan İnce kıyılmış soğanı altın kahverengi kadar soğutun, serin ve bileşimi süzün. Bir bardak ılık suda bir yemek kaşığı soğan yağı ekleyin ve bileşimi bir boğazla durulayın. Bu, zulüm için mükemmel bir çaredir.
 2. Bitkilerin süsleri. çok faydalı otlar gidiklama mücadelede - papatya muz bir antiseptik etkiyi verir, adaçayı kaşıntı ve rahatsızlığı giderir, mukoza, nergis bir antibakteriyel etkiye sahiptir rahatlatır ve anne-ve-üvey inflamasyon ve kızarıklık ile yardımcı olur.
 3. Deniz suyu. Soda, tuz ve iyot çözeltisi, soğuk algınlığı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Bir bardak sıcak et suyu, yarım çay kaşığı sodaya, fazla tuz ve 5 damla iyot'a ihtiyaç duyacaktır.
 4. Elma sirkesi ve sarımsak. Bir elma suyu sirkesi ve 1 ml sarımsak suyu bir çay kaşığı ılık su çay kaşığı ekleyin. Soğuk algınlığı ve hatta boğaz ağrısı ile mücadelede etkili olan güçlü bir durulama yardımı alacaksınız.
 5. Pancar, havuç ve bal. Bir bardak su içinde, birkaç çorba kaşığı pancar suyu ve aynı meyve suyu çözülür, bir tatlı kaşığı doğal bal ekleyin. Alınan içeceği gece için ılık bir formda, sabahları ise persheniyadan iz bırakmayacaksınız.

Bu basit tarifler sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir.

Boğaz ağrısının görmezden gelebileceğiniz zararsız bir semptom olmadığını unutmayın. Gerçek şu ki, bazı durumlarda, terleme daha ciddi patolojileri gösterebilir. Örneğin, boğazda ve terlemede bir yumru, inme veya kalp krizinin ilk belirtileri olabilir. Eğer boğazdaki rahatsızlık, akıntılı semptomlara eşlik etmezse, bir doktora görünmek daha iyidir. Zaman kaybetmeyin - bu saat devam edebilir.

Boğazda bir zulmü kaldırmak ya da çıkarmaktan mı? - Belirti için en iyi çözüm

Soğuk algınlığının gelişiminin başlangıcında, sıklıkla boğazda bir gıdıklama vardır. semptom Soğuk algınlığının gelişiminin erken bir aşamada ortadan ederse, bunun vücuda girdikten sonra enfeksiyon ortadan kaldırırken, hastalığın akut faz önlemek mümkündür.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Boğazdaki zulüm çeşitli faktörlere neden olabilir, ancak bu belirti tehlikeli bir hastalık belirtisi olabilir.

Boğazdaki zulüm çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu belirtinin ortaya çıkmasında en sık görülen faktörler şunlardır:

 • Enfeksiyöz süreç (farenjit, nazofarenjit, larenjit, SARS, vb.). Soğuk algınlığı ile, enfeksiyon anından vücuda ve ilk klinik belirtilerin ortaya çıkmasına kadar, birkaç gün geçer. Boğazda gelişen hastalığın belirlenmesine yardımcı olan duyumdur. Bu arka plana karşı, zayıflık vardır, vücut ısısı hafif yükselir.
 • Alerji. Bir alerjene temas ettiğinde, alerjik reaksiyon oluşur. Bu durumda, sadece terleme değil, aynı zamanda göz kapaklarının ödemi, rinit, hapşırma, lakrimasyon.
 • Ses tellerinin aşırı gerilimi. Bir konuşmacı, bir öğretmen, bir şarkıcı, bağların aşırı derecede zorlanması gibi mesleklerden insanlar, acı hissi, boğaz ağrısı, sesin tonunda bir değişiklik ile sonuçlanır.
 • Farinksin nörozu. Boğaz ağrısı nedeni de bir faringeal nevroz olabilir. Patoloji merkezi sinir sistemi bozulduğunda gelişir. yutak nevroz ortaya çıkması frengi, histeri, beyin tümörleri, multipl skleroz ve diğer bir arka planı olabilir. nevroz olarak, boğaz dışında, boğazıma yumru, bozulmuş duyarlılık, uyuşma hissi hissetti.
 • Tümör yutma. Farenksin şişmesi, zulüm görmenin en tehlikeli sebebidir. Bu patoloji için, aşağıdaki belirtiler karakteristiktir: ses kısıklığı, kanama, mukus ayrılması, öksürük.
 • Boğazın yaralanması.
 • Boğaz ağrısı da olumsuz faktörlere neden olabilir: duman, egzoz, toz, dumanın solunması. Oda çok kuru hava ise, o zaman boğazda rahatsızlığa yol açar.
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Ne zaman doktora görünmek

Eğer boğazda terleme diğer anksiyete belirtileri ile desteklenirse - bu tehlikeli bir işarettir

Zulüm, aşağıdakiler gibi çeşitli semptomlarla birlikte olabilir:

 • Kuru paroksismal öksürük.
 • Sık öksürük
 • Boğazda com.
 • Ses kısıklığı.
 • Sıcaklıkta artış.
 • Mukusun arka duvarında mukus akışı.

Yukarıdaki belirtiler gözlenirse, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir doktora görünmeniz gerekir.

Bu semptom için düzeltici önlemler almak yoksa, boğaz paroksismal öksürük ağrılı neden ve ses kısıklığı ve boğaz yol açabilir.

Tedavi için ilaçlar

Uyuşturucular boğazda terleme başlangıcına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir.

Teşhis sırasında doktor, iltihaplı boğazın arka planına karşı, iltihaplı bir işlem tespit ederse, ilaç reçete.

Boğazdaki terden pastiller, tabletler, spreyler, aerosoller formunda mevcut olan geniş bir ilaç seçimi vardır:

 • Septolete, Orasept, Ingalipt, Geksoral, Falimint, Faringosept: atanan mukus yumuşatmak için. Bu ilaçların antiseptik etkileri vardır, boğazda rahatsızlığı azaltır, nefes almayı kolaylaştırır, enfeksiyonun yayılmasını önler. Boğazdan tabletler 2-3 saatte bir çözülmelidir.
 • Uzun süreli terleme ve kuru öksürük ile antiviral ilaçlar kullanılır: Arbidol, Asiklovir, Amiksin. Ayrıca, mukolitik ve balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir.
 • Terleme, alerjik reaksiyonun arka planında meydana gelirse antihistaminikler kullanılır: Cetrin, Tavegil, Suprastin, Zirtek ve diğerleri.

Gerekirse, bu semptom nörolojik bozuklukların arka planında gözlenirse, bir nörolog ile bir test geçirebilirsiniz.

Tedavi sırasında bir diyet takip edilmelidir. Tuzlu, keskin ve ekşi yiyecekler yemek tavsiye edilmez. Daha fazla sıcak içecek, bitkisel kaynatma ve infüzyon içmek gerekir.

Antibiyotiklerin kullanımı: İhtiyaçları var mı?

Terleme bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, boğaz için bir antibiyotik reçete edilir.

Antibakteriyel ilaçlar sadece terleme dışında boğaz ağrısı ve diğer inflamatuar hastalık semptomları ortaya çıkarsa kullanılır.

Antibiyotikler, yalnızca enfeksiyon bakteriyel bir doğaya sahipse kullanılır.

Hekim antibiyotik penisilin grubu (Amoksiklav, amoksisilin, Panklav ve diğ.), sefalosporinler (sefiksim, Zinnat, Aksef ve diğ.), makrolidler reçete edebilir (azitromisin, klaritromisin, Macropen ve diğ.). Doz kesinlikle bir doktor tarafından reçete edilir. Devletin gelişmesiyle bile, antibiyotik almayı reddetmemelisiniz. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar antibiyotiğe duyarlı hale gelecektir ve semptomlar devam edecektir.

Bioparox gibi köklü bir araç.

Bu topikal antibiyotik, bir aerosol biçimindedir. Bileşim, anti-enflamatuar ve bakteriyostatik etkiye sahip bir antibiyotik fuzafungini içerir. Solunduğunda sprey, nazofarenksin mukoza zarlarını alır ve patojenik mikroorganizmaları öldürür.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı boğaz şişmesi tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir.

Boğazda terden kurtulmak halk yöntemleriyle mümkündür. Boğazda terden alternatif tıbbın genel reçeteleri:

 • Soğan ve tereyağı. 2 küçük soğanı alın, ince doğranmış ve bir bardak bitkisel yağ dökün. Altın kabuk oluşana kadar kızartın. Ardından, soğanı süzün ve soğumaya bırakın. Boğazınızı yıkamak için kullanın.
 • Ballı havuçlu pancar suyu. Aynı miktarda, havuç ve pancar suyu karıştırın, küçük bir kaşık bal ekleyin. Küçük yudumlarda kullanın. Siyah frenk üzümü ve kiraz suyu.
 • Adaçayı infüzyonu. Bu bitkinin bakterisit ve anti-inflamatuar etkisi vardır. İnfüzyonu hazırlamak için bir çay kaşığı çimen almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Konteyneri bir kapakla kapatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra gerinme ve boğazını günde yaklaşık 6 kez yıkayın. Adaçayı ek olarak, papatya, nane, ıhlamur çiçeği vb.
 • Sirke ile pancar suyu. Bir litre meyve suyunda bir kaşık elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Gün boyunca durulama için kullanın.
 • Zerdeçal ve tuz. Bir çay kaşığı tuz ve zerdeçal alın ve 260 ml ılık suda çözün. Tüm karışımı ve durulayın.
 • Sarımsaklı ballı. Birkaç tane sarımsak alın, doğrayın ve bal dökün. Elde edilen karışım bir su banyosuna konur ve yaklaşık 40 dakika ısıtılır. Günde 3 kez bir çorba kaşığı suyu iç.
 • Siyah turp suyu sütlü. Bir kapta 0,5 litre süt dökün ve 0.2 litre meyve suyu ekleyin. Bileşim karıştırılır ve kullanmadan önce tadı iyileştirmek için biraz bal ekleyin.
 • Seçimde eşit derecede etkili sütlü bir muz. Bir ince rende rendeleyin, 2 yemek kaşığı kakao ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bir bardak süt karıştırın ve iç. Ertesi sabah zulüm geçecek.
 • Sodo-tuz çözeltisi ile gargara yapmak da yararlıdır. Soda, mukozayı yumuşatır ve tuzun dezenfektan etkisi vardır. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir bileşimle yıkarsanız, kısa sürede zulümden kurtulabilirsiniz.

Halk yöntemleri kullanıldığında, zulmün nedenini belirlemek gerekir. Semptom viral bir enfeksiyonla ilişkili ise, o zaman bazı araçlar kullanılır ve eğer alerjik reaksiyonun arka planında terleme görülürse, diğer decoctions ve infüzyonları kullanın. Her durumda bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

önleme

Boğaz ağrısının ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlayan başlıca aktiviteler:

 1. ENT organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi edin.
 2. Soğuk algınlığı ile temastan kaçının. Salgın sırasında, kalabalık yerlere gitmeyin, gerekirse kişisel koruyucu ekipman kullanın.
 3. Vokal yüklerden kaçının, soğukta uzun konuşmayın ve çığlık atmayın.
 4. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin, ıslak temizlik yapın, nemlendiriciler kullanın.
 5. Ayrıca, alerjenlerle temastan kaçının ve antihistaminikleri zamanında alın.
 6. (, Rasyonel yemek günde, egzersiz, günlük taze havada yürür uyku en az 8 saat kötü alışkanlıklar, vs. vazgeçmek) sağlıklı bir yaşam tarzı Kurşun.

Hastalığın ilk belirtisinde hemen bir doktora danışın. Hoş olmayan sonuçların gelişmesini önlemek için kendi kendine ilaç kullanmayın.

Boğazda terleme nedenleri hakkında daha fazla bilgi için, videoya bakın:

Boğaz ağrısı: tedavi. Boğazda terleme ile hangi ilaçlar yardımcı olur?

Pershenie - boğazın arkasındaki nahoş hisseler. Nedeni toz, tüy ve hayvan tüylerinin solunumu olabilir. Çoğunlukla, rahatsızlık bitki polenine mevsimsel alerjilerin bir belirtisidir. Soğuk algınlığı bile boğazda terlemeye neden olur. Rahatsızlığın "suçluları" bakteriler ise antibiyotiklerle tedavi gereklidir. Boyundaki nahoş hisseler çoğu kez farinksin bir nevrozu olan reflü-özofajiti olan insanlara musallat olur.

Neden boğazda pershit?

Kaşıntı, yanma, boğaz ağrısı olduğunda, boğaz ağrısı, farenjit, grip, hoş olmayan belirtileri rahatlatmak ilaçlar vardır. Yeterli tedaviyi reçete etmek için bir anket gerekli olacaktır. Gerçek şu ki, boğazdaki zulüm sebepleri çok farklı:

 • üst solunum yolu enfeksiyonları (bakteriyel ve viral);
 • mide asidini yemek borusunun üst kısmına atmak;
 • parfüm alerjisi, toz;
 • Polinosis (saman nezlesi);
 • diabetes mellitus;
 • farinksin nevrozu;
 • sigara;
 • boğmaca öksürük;
 • stresi.

Bademciklerdeki hoş olmayan duyular

Salgın hastalıklar sırasında sağlıksız bir sonbaharda veya soğuk bir kış aylarında bir enfeksiyonu yakalamak kolaydır. Nazal kavitenin mukoza duvarları, farinks ve larenks bakterilere, virüslere, mantarlara duyarlıdır. Eğer madde bakterilerdeyse, hastalığın iyileşmesine yardımcı olur, kuruluk ve boğaz tedavisini antibiyotiklerle giderir.

Bu semptomların her zaman sadece iltihaplı süreçlerle ilişkili olmadığını belirtmek gerekir. Gerçek sebep doktor kurmaya yardımcı olacaktır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar durumunda ilaç tedavisi alt solunum yolu ile ilişkili komplikasyonları önleyecektir.

Boğaz ağrısı enfeksiyonları

Lokal antiseptik ilaçlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Genellikle spreyler, pastör için pastiller, pastiller şeklinde bu tür preparatlar üretin. Boğaz ağrısı ilaçları, reçete olmadan dağıtılan isimleri: Ingalipt, Proposol, Septotelet, Falimint ve diğerleri.

Ağız mukozasını yumuşatın ve farenksin tuzlu su ile durulayın. Boğazda kuruluğu ve boğulmayı önleyen diğer basit ev ilaçları vardır. Öksürüğün eşlik ettiği bu semptomların tedavisi, ekspektoran ve mukolitik ilaçların kullanımını içerir. Boğaz boğulduğunda, inhalasyonlar bir nebulizer ile gerçekleştirilir. Antimikrobiyal ajanların kullanımı ile iyi bir terapötik etki elde edilir.

Boğmaca ile boğuşan çocuklarda zulüm

Çocuk yılda yaklaşık 8-9 kez hastalanır. Anjin ve akut solunum yolu hastalığından boğmaca (boğmacada gıdıklama) ayırt edilmelidir. Akut bulaşıcı bir hastalığın tedavisi, çocuğun yaşına ve durumuna bağlı olarak bir hastanede veya evde gerçekleştirilir. Boğmaca sopası (bakteri) ilk olarak boğazda, burun akıntısında ve hafif bir öksürükte terleme neden olur. Yaklaşık iki hafta sonra soğuğa benzer semptomlar daha ağır bir durumla değiştirilir. Hastalık, bazen kusma ile öksürük nöbetleri ile karakterizedir.

İlk dönemdeki antibiyotikler, patojenin aktivitesini bastırmak için kullanılır, boğazdan değil. Boğazdaki hoş olmayan hisleri azaltan ilaçlar, antialerjik bir yapıya sahiptir. Suprastin, Tavegil, Pipolphen gibi uygun antihistaminikler. Boğaz durulamak için anti-alerjik etkisi olan kalsiyum klorür kullanılır. Oral uygulama için, bir doktor kalsiyum glukonat reçete edebilir. Tanı "boğmaca" ise, o zaman hastanın bulunduğu odada öksürük ataklarına neden olan çeşitli faktörlerin yokluğunu sağlamak gerekir.

Farinksin nöroz

Kulak burun boğaz uzmanları sıklıkla boğazda terleme şikayeti olan hastalar tarafından sıklıkla ziyaret edilir, sıklıkla boğazlarını temizlemek için bir istek. Böyle insanlar, çevreleri, "khe-khe" nin belirli seslerine aşinadır, sanki bir insan boğazında bir yumruya sahipmiş gibi. Bu durum faringeal nevrozun bir semptomu olabilir. Neden bu hastalıkta boğazda pershit var?

Larenksin ya da patolojinin innervasyonunun ihlali, bu organda sinir uçları ile ilişkilidir. Bir kişi, diğer tatsız hislerle, sadece boğaz ağrısı ve kuru öksürükten rahatsız olmaz. Faringeal nevroz belirtilerini hafifleten halk ilaçları - nane ve melissa çayı, kekik tentürü.

Geceleri boğaz ağrısı ve mide çalışması

Mide ekşimesi, mide içeriğinin boğazına atılması - gastrointestinal sistemin aktivitesindeki rahatsızlıkların hoş olmayan sonuçları. Boğazdaki zulüm gastroenterolojik sorunlara neden olur, bu durumda alt özofagus sfinkterinin kasılma çabalarını arttıran ilaçlarla tedaviye başlamak gerekir.

Reflü özofajisine, özofagusta asidik gastrik sıvı alımı eşlik eder. Bu nedenle - boğazda yanma hissi, sternumun arkasındaki ağrı, genellikle geceleri ortaya çıkan öksürük, öksürükler. Reflü özofajitinden kurtulmak için, boğazda terlemenin olmadığı anlamına gelir. Bu durumda yardımcı olan ilaçlar prokinetik gruba aittir. Bu tür ilaçların ve aktif bileşenlerin örnekleri:

 1. "Motilium", "Passagex", "Motilak" - domperidon.
 2. "Itomed", "Ganaton" - başlıklı.
 3. "Trimedat", trimebutindir.

Reflü özofajiti olan kişiler, asidi nötralize eden veya mide duvarlarındaki bez üretimini azaltan ilaçlar alabilirler. Aşağıdaki ilaçlar bu gruplara aittir: Ranitidin, Gistak, Famotidin, Omez, Lanzap, Zipantola, Sunpras, Pariet.

Alerjik reaksiyonlar

Bu durum bir alerjiden kaynaklanıyorsa boğazda terleme nasıl tedavi edilir? Sinsi bir hastalığın dışavurumlarının çeşitliliği göz önüne alındığında zor bir soru. Vücudun gözyaşı, burun akıntısı, deride kaşıntı, boğaz ve öksürük şeklinde reaksiyonu birçok faktörden kaynaklanır. Hadi bunlardan bazılarını isimlendirelim:

 • gıda ürünleri, bileşimlerinde tek tek bileşenler;
 • Tüylerin ve kuşların bulunduğu kenelerin izolasyonu;
 • parfüm bileşimleri;
 • hayvan kılı;
 • çiçek poleni.

Alerjik reaksiyonlar, yaşamı tehdit eden laringeal ödem ve boğulma gibi sonuçlarla tehlikelidir. Antihistaminikler, bir alerjenin etkisine yanıt olarak boğazda terlemenin meydana geldiği durumlarda reçete edilir. Bu durumda, tahriş edici bir cisimle veya maddeyle kesinlikle temas etmelisiniz. Tıbbi ürünler, boğazda alerjenle karşı karşıya kaldıktan sonra öksürük vakalarında yardımcı olacaktır. Tedavi "Tsetrin", "Zirtek", "Suprastin", "Tavegil" ilaçları ile yapılabilir.

Vokal kordların yorgunluğu ile boğazda kaşıntı

Birçok meslekten temsilciler, söyleyecek çok şeyleri var: aktörler, öğretmenler, spikerler, politikacılar. Balla bol miktarda içki, insan mesleğinin özelliklerinin neden olduğu hoş olmayan semptomları yumuşatır. Ses cihazını korumak, bir kez daha zorlamamanıza izin veren profesyonel teknikleri öğrenmek için tavsiye edilir. Vokal kordların yorgunluğundan kaynaklanan pershenie ise, anjin için reçete edilen spreylerden kaçınmak daha iyidir. Bir ambulans olarak, boğazda kaşıntı nane şekerler, sıcak çay veya bal ile süt yardımcı olur.

Boğaz ağrısından kurtulmak için genel kurallar

Farinksin arkasındaki rahatsızlık, bademciklerde basit önerilerin göz ardı edilmesine yardımcı olur:

 1. Bol miktarda sıcak içecek alın, en iyi bitkisel çaydan.
 2. Ses tellerine düzenli dinlenme sağlayın.
 3. Odadaki nemi% 60 oranında tutun.
 4. Diyette baharatlı yiyecek, baharat miktarını azaltın.
 5. Gazlı içecekler, sigara ve alkolden uzak durun.

Boğaz şişliklerinde ne yapmalı - çocuklarda ve yetişkinlerde neden olur, tıbbi ve halk ilaçları

kendisini boğaz ağrısı ve kuru öksürük farkeden insanlar belirtilerini görmezden ve mukoza kuruluk nedenleri çok ciddi olabilir rağmen zaman, tedaviye başlamaz. Doktorlar, kendi başlarına reçeteli ilaçları almanın şartı kötüleştirdiğini bildiriyor. Negatif bir semptomun tezahürüyle ilgili patolojik süreci hızlıca belirlemek için zamanında tıbbi yardım almak önemlidir.

Boğazda Pershing Nedir?

Yutulması, yedikten sonra, günün herhangi bir saatinde, yedikten sonra aniden terlemeye başlayabilir. Bu durumda acı çekilemez. Yutma aparatındaki zulmün nedeninin zamanında giderilmesi, hastalıkların daha da gelişmesini engeller. Hastalık rahatsızlık, kuruluk ve yanma hissi ile kendini gösterir ve gün boyunca rahatsız olmaya devam eder. Bu duruma farinksin duvarlarındaki ağrı, kuru öksürüğün görünümü ve enflamatuar sürecin sonucu eşlik edebilir.

nedenleri

Faringeal nevralji, zulüm görmenin nedenlerinden biridir. Yutma aparatının sağlıksız hali, beyin, merkezi sinir sistemi bozulduğunda ortaya çıkar. Nöropsikiyatrik bozukluklar, sifiliz, benign ve malign tümörleri olan bir faringeal nevralji vardır. Vücudun iç veya dış uyaranlara verdiği yanıt, alerjik reaksiyon olarak kendini gösterir - ayrıca sindirim sisteminin işleyişindeki çeşitli işlev bozukluklarının yanı sıra impaksiyona da yol açar. Hoş olmayan bir hastalığın sık nedenleri şunlardır:

 • grip;
 • alerjik farenjit;
 • larenjitin;
 • bakteriyel enfeksiyonlar;
 • tiroid bezinin patolojileri;
 • boğaz ağrısı;
 • solunum yolu aşırı kurutulmuş mukoza;
 • nazofarenksin iltihabı;
 • viral hastalıklar;
 • boğmaca öksürük;
 • solunum yolu hastalıkları (tracheitis);
 • nazofarenjit;
 • ARI.

Boğaz ağrısı ve kuru öksürük

Öksürük ataklarının ortaya çıkması, terleme enfeksiyöz (virüsler, bakteriler) ve enfeksiyöz olmayan koşullar nedeniyle oluşur. İkincisi şunlardır: diyabet, guatr, nevroz ağrısı, reflü gastroezofagit (mide içeriğinin yemek borusuna kadar atılmaz), sigara, alerji, meslek hastalıkları (ses telleri DC gerilime ilişkin iş, kirlenmiş hava). Öksürüğün boğaz ağrısından kaynaklanabileceği en tehlikeli neden, sıradan bir soğuk olarak başlayan bir kanserdir.

Uzun bir zaman

Yutma aparatında sürekli impaksiyon, iltihaplı hastalıkların gelişmesi ile ilişkilidir, negatif faktörlere uzun süre maruz kalma, alerjilerden kaynaklanabilir. Sigara, kuru iç hava, olumsuz çevresel faktörler, vazokonstriktör burun damlaları sık kullanımı, ses telleri aşırı yorgunluk - tüm bu anlatılan hastalıklara yol açar. Bir boğazda sürekli olarak ikna edilen bir durum, bir farinksin nevrozunu işaret eder. Mukoza iltihabına neden olan hastalıklar arasında şunlar vardır:

 • diabetes mellitus;
 • bir gırtlak veya boğaz tümörü;
 • nodüler guatr;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları.

Pershit boğazı, ama acı değil

Terlemeye, acı verici duyumlar eşlik etmiyorsa, genellikle bu rahatsızlık geçici bir karaktere sahiptir ve öksürük yoluyla ortadan kaldırılır. boğazında gıdıklamak neden: orada hiçbir gelişme 3 gün sonra ve inflamasyon belirtileri varsa, soruya bir cevap bulmak için istişare KBB doktoru gerektirir. Ağrı, eşlik eden ek semptom gibi davranır. Yutma aparatının ağrı olmadan yanmasına bulaşıcı hastalıklar, zararlı alışkanlıklar, alerjiler ve negatif ortamlar neden olabilir.

Boğaz incitmez, ama öfke ve öksürük

, Diabetes mellitus servikal osteokondrozis, tiroid hastalığı, gırtlak kanseri (ses kısıklığı vardır) ile Sorunları: boğaz yutma zarar, ancak kuru bir cızırtılı vardır ve ona öksürük uymazsa, aşağıdaki patolojilerin zaman birini ortaya çıktı vücutta bir arıza olduğunu gösterir AIDS. Bu sağlıksız duruma, terlemeyi antihistaminlerle tedavi etmek için gerekli olduğu bir alerji neden olur.

Yedikten sonra

Yemekten sonra rahatsızlığa neden olmak, farinks ve gırtlak mukozasına zarar verebilir. Bu durumda, reaksiyon meyve, sebze ve su için gözlemlenen değil, karabiber ve tuz, ekşi ya da baharatlı gıdalar ile gıda tüketiminden sonra, bir kişinin nahoş sendromu ortaya çıkar. Ekşi süt, maya ve tatlı yemekten sonra ikna ederse, Candida cinsinin mukus mantarının yenilgisinden suçlu olur. Yeme, mantarın üremesini ve gelişmesini destekleyen bir besin ortamı oluşturur. Doktorlar, yutma aparatının yanma hissinin hangi ürünlerin kullanıldığının ve teşhis yapılmasının ardından dikkat etmeyi önerirler.

Ağrı ve boğaz ağrısı

Acı ve yanma durumunda, sıcak, soğuk, baharatlı, ekşi, tuzlu ve acı yiyeceklerden uzak durun. cızırtılı durumunu Provoke: Dış boğaz yaralanması, mide yanması, gırtlak yabancı nesnelere zarar, gövde üzerinde alerjenlere maruz kalma, ses telleri, boğaz nevroz gerilimi. gıdıklama ile birlikte genel bir rahatsızlık, rinit semptomları, artan vücut ısısı varsa, cihaz yutma ağrı, viral enfeksiyon, soğuk algınlığı, akut solunum hastalığı, akut farenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, nazofarenjit açık bulgulardır.

Gece

Geceleri boğazın kurumasına yol açan nedenler çoktur: kronik nazal hastalık, yanlış yastık, nevralji, odadaki sıcaklık rejimi bozulur (nem oranı yüzde 18'in altında olan 18 derecenin üzerinde). boğazda kuruyana görünümü çevreleyen atmosfere katkıda - yatak toz akarları yaşayan, sentetik malzemeler, yıkama yatak tozu, parfüm, saç, klima kullanılan yatak katmanları formaldehit.

Pershenie ve boğazda yumru

Gırtlak ve yumruda rahatsızlık oluşması, farinks ve larinks mukozasının tahrişinde görülür. Kronik farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, oral kandidiyazis, paratonzillit hastalarında duyum hissi hissedilebilir. Boğaz yanıkları, postnatal sendromu olan kişiler, tümörler (özofagus, larinks ve farinks), gastroözofageal reflü hastalığı, bu iki semptom da dikkati çekmektedir. Güçlü duygusal şoklar, vücudu stres halindeki bir duruma sokar, ki burada yutma aparatında koma ve terleme ortaya çıkarılmaz.

Boğaz ağrısı için çareler

Etkili tedavi, bir anti-enflamatuar ilaçlar ve alanın yumuşatılması ile bir patojenik maddenin ortadan kaldırılmasını içerir. Alerji ile gıdıklanma, mukoza zarında ve boğazda şişme olduğunda ortaya çıkan histamin nedeniyle oluşur. Sürekli tahriş kaynaklanır güçlü iken, boğaz ağrısı Codelac çare bulabilmek için hafif öksürük ile başa çıkmak için, balgam olmamalı para almak - enfeksiyon üst solunum yollarında nüfuz edebilir. Hamilelik sırasında bir çocuk veya kadın tarafından ilaç alırken, bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

tabletler

Hoş olmayan bir semptomu gidermek için, boğazda terleme ve öksürük hapları yardımcı olacaktır: Grammidin, Lizobakt ve Pharyngosept. Grammidin, anestetik, bakterisit etkisi olan gramicidin C, setilpiridinyum klorür içeren maddeler içerir. Lizobakt, Gram-negatif, Gram-pozitif bakterilere karşı aktif bir enzim lizozimine sahiptir ve Pharingosepte'deki ambazon, pnömokok, streptokokları ortadan kaldırır. Günlük ilaç dozu:

 • Gramdin ve Lizobakt - 2 tablet 4 kez;
 • Faryngosept - düzenli aralıklarla 5 tablet.

şekerleri

Yutma makinesindeki yanmadaki şekerlemeler arasında, aşağıdaki isimler dikkat çekicidir: Salonlar, Carmolis, Lizak. Lizak lolipoplar antiseptik, antibakteriyel maddeler içerir. Holls, etkilenen alanı yumuşatmak ve nefesi ferahlatmak için özellikleriyle bilinir ve Carmolis - şifalı otlar ve esansiyel yağların özleri bakımından zengindir, soğuk algınlığı ve virüslere karşı vücut için bir çare. Şeker şeker dozajı:

 • Lizak - her 3 saatte bir lolipop;
 • Salonlar - 1 adet. 2 saat sonra maksimum doz 10 şekerdir.
 • Carmolis - günde üç kez 1 şeker.

pastiller

Rahatsızlığı ortadan kaldırmak pastiller Adjicept, Strepsils ve Dr. IOM yardımcı olacaktır. Bitki ilaçları Dr. IOM'daki maddeler iltihaplanmaya karşı etkilidir. Strepsils 5 dakika içinde iyileşmeye başlar ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklığı artırır. Respiratuar viral enfeksiyonların neden olduğu bir rahatsızlıkla, Ajicept pastilleri burun tıkanıklığını ve burun akıntısını ortadan kaldırarak yardımcı olacaktır. Doz, boğaz ağrısından kurtulmak, bir pastil almak:

 • Doktor MOM - 1 adet. her 2 saatte bir;
 • Strepsils - 1 pc'den. 2 saat arayla;
 • Adizept - her 3 saatte bir pastil.

sprey

Terlemeye, diğer ilişkili semptomlara karşı popüler spreylerin isimleri: Bioparox, Ingalipt, Oracet. Aerugol Ingalipt, mikropları ve yaşamsal faaliyetlerinin izlerini ortadan kaldırır. Antibiyotik Bioparox, aktif bileşen sayesinde - fusafungin, ilaca bakteriyostatik, iltihap önleyici özellikler kazandırır. Sprey Oracept, tahrişi önler, ağız mukozasını yumuşatır. Tarif edilen ilaçların dozajı:

 • Bioparox - günde 4 inhalasyon 4;
 • Orasept - her 2 saatte bir 3 kez püskürtülür;
 • Ingalipt - günde 4 kez, 2 saniyeliğine bir sprey.

Halk ilaçları ile tedavi

(10 dakika, adaçayı özü, içecek sirkesi (sıcak su ile seyreltilmiş 1 kaşık), süt ve meyve suyu turp siyah, bal sıcak infüzyon, papatya, üç kez bir gün calendula ilavesiyle Buhar,: gıdıklanıyor ve kuru öksürük, aşağıdakileri sağlamak zaman yemekten sonra 3 yemek kaşığı al. Herhangi bir semptom olmadan terlemeyi ortadan kaldırın, bir bardak süt, bal, kakao (2 yemek kaşığı) eklemek için gereken, püresi muz, yardım edin. Etkili tedavi çile papatya, adaçayı yaprakları tarafından yardımcı olur.

Gargara daha

Ev yapımı durulama evde kolayca hazırlanabilir. Bunu yapmak için, bir ya da daha fazla şifalı bitkinin gerekli kuru hammaddelerini bir kadeh kaynar suya ihtiyacınız vardır: papatya, adaçayı, nane. Şifalı otlar eksikliği için, bir tuz çözeltisi hazırlayın: 200 ml kaynar su içinde, 1 çorba kaşığı çözülür. l. tuzlu deniz, serin, günde 5 kez durulayın. Semptomların giderilmesi, boğazın aşağıdaki durulanmasıyla elde edilir: bal ile soğan karıştırılır veya süt ile seyreltilir. Bir başka kanıtlanmış tarif:

 1. Ahududu (20-25 g) veya kireç çiçekleri bırakarak 200 ml kaynar su dökün.
 2. Karışımı bir saat termosda kapatın.
 3. İnfüzyon suşu soğumaya bırakılır.

önleme

Belirli kurallara sürekli bağlı kalarak, yutma aparatında terleme riskini azaltabilirsiniz. Gerekli Zaman değil teneffüs tahriş edici kronik bademcik türüyle düzenli palatin bademcikler temizlenmeli, alerjenler ile temas halinde, kapalı hava değil nemlendirmek, SARS hastaları temastan kaçınarak, kulak, burun hastalıkları tedavi etmek. Durulama prosedürleri ve sağlıklı bir yaşam tarzına uyulması fayda sağlayacaktır:

 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • uyku 8 saatten az değildir;
 • yüksek kaliteli yiyecekler;
 • bağımlılıkların reddi;
 • odanın havalandırılması;
 • düzenli toz temizleme;
 • bağışıklığı artırmak için vitamin alımı.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Halk ilaçları ile boğazda terleme tedavisi

Boğazdaki zulüm, solunum sistemi hastalıklarının çoğuna eşlik eder. Birçok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Zulüm sırasında kişinin durumunu nasıl hafifleteceğini ve bu tür hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için geleneksel tıbbı doğru şekilde nasıl kullanacağını bilmek gerekir.

Boğaz ağrısı nasıl gelişir?

Boğazda Zulüm - bir havayolu hastalığına işaret eden ortak bir semptom. Yanma, karıncalanma ve gıdıklama gibidir. Kural olarak, terleme kuru öksürükten önce gelir ve ses kısıklığı ve boğazda koma hissi eşlik eder.

Bu duygudan kurtulmak için, görünümünün nedenini belirlemek gerekir. Boğazın terlemeye başladığı nedenler:

 • enfeksiyon;
 • inflamasyon;
 • kuru hava;
 • kimyasal dumanlar, duman;
 • vokal aygıtın gerginliği;
 • kalp hastalığı;
 • boğaz yaralanması;
 • mideden özofagusa asit salımına bağlı mukozanın kimyasal yanması;
 • tiroid bezinde bir artış;
 • bitkiler, toz, yün poleninin neden olduğu alerji;
 • solunum yolu enfeksiyonları;
 • laringeal kanser;
 • farenjit.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Boğazda terlemenin tedavisine, ancak bu semptomun ortaya çıkışını provoke eden faktörleri belirledikten sonra halk ilaçları ile başlayın.

Hastanın iltihaplanması ve nazofarenksin şişmesi nedeniyse hastanın ihtiyacı:

 • tüketilen sıvı miktarını arttırmak;
 • bir calendula veya papatya ile gargara;
 • baharatlı ve tuzlu yiyeceklerin kullanılmasını reddetmek;
 • alkol içmemek;
 • sigarayı bırakmak.

Boğazım alerjisi varsa ne yapmalıyım? Bu durumda belirti ortadan kaldırmak, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • hava nemlendiricisi kullanın;
 • ıslak temizlik yapmak;
 • toz biriktiren iç eşyalardan kurtulmak (halı, yumuşak oyuncaklar);
 • sokakta kaldıktan sonra kıyafet değiştirmek için;
 • gargara ve tuz ile durulayın.

Ter, yemek borusu içine mide suyu yutulması nedense, bu gereklidir:

 • yağ ve baharatlı yiyecekleri hariç tutmak;
 • alınan yiyecek miktarını izlemek;
 • Yedikten sonra yatay pozisyon almayın;
 • Kilonuzu kontrol et.

Geleneksel tıp tarifleri

Ne zaman ve ne zaman boğaz boğaz ne zaman? Halk yardım etmek anlamına mı gelecek? Boğazda terlemeyi önlemek için, halk hekimliği ilaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır.

Boğazda boğucu yetişkinler için halk ilaçları:

 1. Soğan, boğazını durulamak için kullanılır. Tıbbi ilaç hazırlamak için 2 ampul ve 1 bardak yağa ihtiyacınız vardır. Hazırlanışı için reçete: ince doğranmış soğan gevrek olana kadar rafine edilmemiş yağda kızartılır. Yağı süzdükten sonra, durulamaya başlayabilirsiniz. Durulamadan önce yağ durulamalıdır!
 2. adaçayı. 1 çay kaşığı bitkiler bir bardak kaynar su dökün. 15 dakika sonra kaynatma süzülür, bundan sonra gargara yapılabilir. Prosedürlerin sayısı günde 6 kez.
 3. papatya. 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri kaynar su ile dökülür ve ısrar edilir. Çay yerine içecek 3 r. günlük Etkisini geliştirmek için bir kaşık bal ekleyebilirsin. Papatya kaynatma da boğaz durulanır.
 4. Soda ve tuz. Onları iyi bir şekilde dezenfekte ettikten ve soda - dokuları yumuşattığından, bunları bir komplekste kullanmak daha iyidir.
 5. Elma sirkesi. Buna bal ekleyerek, farinksin şişkinliğini gidermek ve perseniye eşlik eden acıyı ortadan kaldırmak mümkündür. Ürünü hazırlamanız için 1 çorba kaşığı. elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı kaşığı. ılık su ile dolu bal.
 6. sarımsak. Yatmadan önce bir diş sarımsak çiğnemek gerekir.
 7. bal. Pancar, havuç ve 1 çorba kaşığı suyu. Bal 250 ml su içine dökülür. İçine ilaç al. Bir başka etkili reçete, siyah frenk üzümü ve ballı kirazın kullanılmasıdır.
 8. Pancar Suyu. Bir bardak meyve suyu 1 yemek kaşığı ile karıştırılır. elma sirkesi kaşığı. Eğer pershenie ses kaybına neden olursa, ilaç gargara için etkilidir. Kabul et 3 r. Bir yemekten sonraki gün.
 9. Kara turp. Siyah turpun fermente suyunu süt ile 1: 2 oranında çıkarın. Onlar için 1 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. Yedikten sonra içecek, 3 yemek kaşığı. kaşık, ön ısıtma.
 10. Deniz topalak yağı. Bir kaşık deniz topalak yağı 5 dakika içinde çözülür.
 11. Limon suyu 1 çorba kaşığı. l. bal ve aynı miktarda limon karıştırılıp ağızda emilir.
 12. Kireç rengi. Kirecin 20 g miktarındaki salkımına bir bardak kaynar su dökün ve bir termosta ısrar edin. Filtreledikten sonra ürün kullanıma hazırdır. 3 r gargara yapmak için kullanın. günlük
 13. Zencefil kökü çayı. İçmeye 1 çay kaşığı ekleyin. rendelenmiş zencefil.
 14. nane. 20 gr nane yaprakları 200 ml kaynar su dökülür. İçecek 3 saat kullanıma hazırdır. Yedikten sonra al.

Zulümde Soluma:

 • 1 çorba kaşığı. l. nane ve limon balsamı 250 ml kaynar suya dökülür. Karışım 30 dakika beklemeye bırakılır, daha sonra buharları solumak mümkündür;
 • 3 çay kaşığı. Bal, 50 ml'lik bir miktarda kaynar su ile dökülür. Bir çare yardımıyla inhalasyonlar yatmadan önce yapılır;

Soluma süresi 15-20 dakikadır.

Önemli! Halk tariflerini sadece hastalığın en başında kullanabilirsin.

Çocuklarda terapi özellikleri

Çocukları tedavi etmek için geleneksel ilaçları uygulamak, dikkatli olmanız gerekir. Ana öneriler şu şekildedir:

 1. Bal kullanımını sınırlayın.
 2. Hastalığın alevlenmesinde sıkıştırmayın.
 3. Doktor tavsiyelerini takip edin.
 4. Bazı halk ilaçları bazı ilaçlarla birleştirilmez.
 5. Çocuğun gün boyunca kullandığı çay ve tentelerin miktarını takip edin, aşırı dozdan kaçının.
 6. Çocuğa bir halk ilaç vermeden önce, alerjik reaksiyon olmadığından emin olmanız gerekir.

Ne kullanılması tavsiye edilmez

Çok soğuk bir sıvı kullanmayın. Sıcak içeceklerden de atılmalıdır. Sıcak çay içmek için uygundur.

Alkolden ve sigara içmekten vazgeçilmesi tavsiye edilir.

Sonuç

Sendromun nedenini doğru kurarsanız, boğazdaki persheniyadan kurtulmak kolaydır. Eğer persheni enfeksiyöz bir hastalık sonucu ortaya çıkarsa, ilaçlar ile birlikte dağıtılamaz. Geleneksel tıbbı ilaçlar hastanın durumunu hafifletebilir, ancak asıl neden sadece ilaçlar tarafından giderilecektir.

Boğaz terleme halk ilaçları kurtulmak nasıl

Boğazdaki zulüm tatsız ve çoğu zaman aniden ortaya çıkar. Bu fenomenin başlangıcı, inflamatuar sürecin başladığını gösterir. Bu nedenle, bir zulüm meydana geldiğinde, insanlar uygun, etkili, etkili eczaneler aramaya başlar. Bunları kullanabilirsiniz, ancak halk ilaçlarını da kullanabilirsiniz. Boğazda terden nasıl kurtulacağını daha ayrıntılı olarak analiz edeceğiz.

İlk yardım

Kalıcılık görünümü önerildiğinde hemen durulayın. Bunu yapmak için, ihtiyacınız var:

 • yarım çay kaşığı tuz ve soda;
 • 2 damla iyodin;
 • bir bardak ılık su.

Boğazınızı yıkamak için, bir papatya kaynatma kullanmanızı da tavsiye edebilirsiniz. Bal ya da bir bardak ılık süt ekleyerek çay bir parça tereyağı ile ayrıca gırtlağı yumuşatmaya ve zulümden hızla kurtulmaya yardımcı olur.

En önemli şey, tedaviye hemen başlamaktır. Bu hastalanmayacak.

İlaçla boğaz ağrısı tedavisi

Terleme için geniş bir ilaç listesi kullanılır: pastiller, tabletler, spreyler, aerosoller. Doktor, bu ya da bu ilacı, zulüm görmesinin nedenine bağlı olarak reçete eder.

Septolete, Orasept, Ingalipt, Falimint, Geksoral, Faringosept Bu gibi ilaçlar, mukus zarları yumuşatır. Bu antiseptik grubundan preparatlar. Nefes almayı kolaylaştırmak için boğazda rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olurlar. Ayrıca bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olurlar.

Amiksin, Arbidol, Acyclovir: boğaz ağrısı uzun süre gözlemlenmiş ve orada ise kuru bir öksürük aşağıdaki antiviral ilaçlar alınması tavsiye edilir.

Nymphomax, Tavegil®, Suprastin, Tsetrin: boğaz alerji sonucu ortaya çıktı ise, antihistaminikler atanacaktır.

Önemli: zulüm tedavi ederken, bir diyet gereklidir. Çok sayıda sıcak içecek, bitkisel kaynatma, infüzyon içmek tavsiye edilir. Tuzlu, keskin, ekşi yemeklerin kullanımı geçici olarak sınırlandırılmalıdır.

Ve boğazdaki zulümden hangileri var? halk ilaçları? Hangileri en etkili ve popüler? Aşağıdaki bölümü ele alalım.

Etkili halk yöntemleri

Yukarıda belirtildiği gibi, boğaz ağrısı için en etkili ve popüler ilaç - durulama.

Ama başka halk yöntemleri var:

 1. Soğan ve tereyağı ile durulayın. Bir çift orta ampul almak ve onları öğütmek gerekir. 200 ml doğranmış soğan dökün. (1 bardak) bitkisel yağ. Karışımı bir kızartma tavası üzerine koyun, kızarana kadar kızartın. Soğan karışımını süzün ve soğumaya bırakın.
 2. Içeride, bal ilavesi ile havuç ve pancar suyu kullanın. Suyu hazırlayın, eşit oranlarda karıştırın. Ortaya çıkan sıvıya küçük bir kaşık bal ekleyin. Küçük yudumlarda iç.
 3. Kiraz ve siyah kuş üzümünden suları alın.
 4. Adaçayı tentürü ile durulayın. Bu bitkinin bir çay kaşığı bir bardak kaynar su ile kaşığı. Konteynırı kapatın ve infüze etmek için bırakın. Şekil değiştirme. Günde en az 6 kez durulayın.
 5. Durulama için sirke ilavesiyle pancar suyu. Bir litre suyunun bir çay kaşığı sirke (tercihen elma) ihtiyacı olacaktır. Çözeltiyi karıştırın. Gün boyunca onları durulayın.
 6. Zerdeçal ve tuz ile durulayın. Bu baharatların 1 çay kaşığı alacaktır. Bir bardak ılık suda eritin. İyice karıştırın ve iyice durulayın.
 7. Sarımsak ve bal iç. 2 baş sarımsak lazım. Onları öğüt, tatlım. Karıştırın ve 40 dakika boyunca yerleştirin. su banyosunda güneşlenmek. 1 çorba kaşığı için karışımı günde 3 kez alın. l.
 8. Siyah turp sütünden iç. 200 ml'ye ihtiyacın var. meyve suyu ve 500 ml. süt. Her iki bileşen de karıştırılır. Bal ile tatlandırmadan önce.
 9. Muz, süt ve kakaodan iç. Meyveyi ince bir rende öğütün. 2 küçük kaşık kakao ekleyin, 1 - bal. Karışım 200 ml'ye dökülür. süt, içecek Bu en hızlı ve en etkili araçlardan biridir. Sabah, terleme ortadan kalkmalı.
 10. Papatya eczaneden iç. Bu yöntemin etkili bir antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve anti-kataral ajan olduğu düşünülmektedir. Bir içecek hazırlamak kolaydır. 1 çorba kaşığı. l. Çiçekler 0,5 l dökün. kaynar su. İçerken 1 çay kaşığı eklemeniz önerilir. bal. Bu aynı içecek durulamada kullanılabilir.
 11. Asetik çözelti ile tedavi. Bu yöntem için 1 çorba kaşığı gerekir. l. elma sirkesi, 1 çorba kaşığı. l. bal, 200 ml. ılık su. Tüm dikkatlice karıştırın. Ortaya çıkan çözüm en az 3 kez gargara yapmalıdır. İçeceğin geri kalanı sarhoş olmalı.
 12. Sarımsak ile tedavi. 1 diş sarımsak lazım. Yatağa gitmeden önce, meyve suyunu öne çıkarmak için hafifçe ısırmak kolaydır. Bu yöntem zulümden hızla kurtulmaya yardımcı olur.

Pershing'i rahatlatmak limonlu şekerli lobules. Evde kendinizi kolayca hazırlayın.

Sterilize teneke kutular almak gereklidir, sadece kaynayan su ile haşlanmış olabilir. Limon hazırlayın, iyice yıkayın. Bir tabağı şekerle doldurun.

Limonu dilimler halinde kesin. Her biri dikkatli bir şekilde şekere batırılır ve bir kavanoz içine konur. Kap dolduğunda, kapağı kapak ile kapatın. Buzdolabında saklayınız.

Gerekirse, boğazda terleme olduğunda, şekerli bir limon dilimi yanağına koymak. Tadın hissedilmesine son verene kadar devam edin. Bundan sonra, dilim iyice çiğnenir ve yutulur.

Durulama ve inhalasyonlar göğüslere karşı mücadelede ilk yardımcılar

En etkili aşağıdaki durulamalardır:

 • Nane ile. Bu bitkinin 20 g yaprak alacaktır. Bir bardak kaynar suyla doldurulmaları gerekiyor. 1 saat bekletin. Sonra infüze et, serin. Ana yemeklerden sonra gargara.
 • Kireç renginin infüzyonu. Broth hazırlanması yolu, nane için aynıdır.
 • Limon suyu ve bal ile durulayın. Büyük bir kaşık bal ve aynı miktarda limon suyu almak gerekir. İyice karıştırın. Bu karışımı ağızda çözünüz.

Zulüm Karşısında inhalasyonlar da etkilidir. İşte tarifler için birkaç seçenek:

 1. Bir çorba kaşığı limon balsamı ve nane alacaktır. Bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin. Karışımı inhalasyon cihazından geçirin. Bu amaçla demlemek için sıradan bir demlik kullanabilirsiniz.
 2. Yatmadan önce, bal ile inhalasyon yapabilirsiniz. 3 çay kaşığı alacak. Bu ürünün ve 50 ml. kaynar su. İçinde bal çözülür ve teneffüs edilir.
 3. İnhaler içinde, Vietnam melisa Zvezdochka ekleyebilirsiniz. Yedek olarak, 10 damla köknar yağı kullanabilirsiniz. 20 dakika nefes al.

Önemli! Teneffüs ettikten sonra 60 dakika yemeyin..

Boğazdaki zulüm meselesine karar vermeden önce, nasıl kurtulacağı ve hangi yöntemden yararlanılacağı, görünüşünün nedeninin ortaya konması gerekmektedir. Farklı sebeplerden dolayı çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu nedenle bir uzman zorunludur. Sadece bir doktor hangi yöntemin belirli bir hastalık için ve tedavi süresi için daha etkili ve uygun olacağını belirleyebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazımda çok fazla hissedersem ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı soğuk algınlığının ortak belirtisidir. Kural olarak, hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkar. Boğaz ağrısı sadece hoş olmayan bir semptom değil, aynı zamanda enflamatuar sürecin bir belirtisidir, bu yüzden görmezden gelmemelisiniz.

Hamilelik sırasında anjinin riski nedir ve nasıl tedavi edilir?

Herhangi bir anjin boğazda keskin bir inflamatuar süreç ile karakterizedir. Yanlış tedavi tehlikelidir çünkü enfeksiyon kafatasına ve göğsüne kolayca nüfuz ederek en tehlikeli komplikasyonlara neden olur.