Loading

Staphylococcal angina'nın evde tedavisi

Staphylococcal angina'nın karmaşık hastalığı sadece kötü tedavi edilmez ve çok fazla acı çekmeye neden olmaz, aynı zamanda tehlikeli sağlık komplikasyonlarına da yol açabilir. Staphylococcal angina nedir ve neden bağışıklığımızın kalitesine bağlıdır? Ve en önemlisi, nasıl başa çıkmalı?

Staphylococcal angina tehlikesi nedir?

Genel olarak, bu tip boğaz ağrısının meydana gelmesinde çeşitli tehlikeler vardır. Bunlar arasında, tüm anjina türleri için tipik olanlar vardır, ancak "stafilokokal anjina" tanısı konulurken hastayı tehdit eden bir takım çok spesifik problemler vardır. Yani, tüm anjina türleri için ortak komplikasyonlar arasında:

 • Yüksek komplikasyon olasılığı: pnömoni, plörezi, perikardit, endokardit, glomerülonefrit, sepsis. Tek fark, stafilokokal anjinada, bu hastalığın diğer tiplerine göre yaklaşık 1.5-2 kat daha sık görülür.
 • Vücudun toksinler ile genel zehirlenmesi (mikroorganizmaların yaşam ürünleri). Ama yine stafilokokal formlarla daha belirgin.

Staphylococcal angina ile doğrudan ilişkili tehlikeler arasında şunlar olacaktır:

 1. Diğerleri için yüksek tehlike seviyesi. Staphylococci, kişi sadece taşıyıcıları olsa bile, havaya bırakılır ve diğer insanlar için bir enfeksiyon kaynağı olarak hizmet edebilir. Staphylococci'nin neden olduğu anjina ile havaya 20 kez daha fazla bakteri salınır. Bir hastayı başkalarına çok bulaşıcı yapan şey.
 2. Stafilokok suşlarının antibiyotiklere hızlı adaptasyonu. Bu mikroorganizmalar mutasyona uğrayabilir ve tedavi sırasında doktor tarafından reçete edilen ilaca karşı duyarsız olabilir. Ve bu sürekli tıbbi gözetim ve tedavi sırasında testlerin yapılmasını gerektirir.
 3. Semptomların kaybolmasından sonra bile mikroplar yaşamaya devam eder ve bu süre içinde tedavi kesilirse hastalık tekrar başlayacaktır.
 4. Bademcikler üzerinde, tedaviyi zorlaştıran bir filmin oluşumu ve bağımsız olarak uzaklaştırılması, enfeksiyonun daha da yayılmasına katkıda bulunabilir.

Staphylococcus aureus nedir?

Kokki, boyutları 1 mikronu aşmayan mikroorganizmalardır, yuvarlak bir şekle sahiptirler, bu yüzden isimlerini almışlardır. Bu küçük suşlar çok çeşitlidir, bugün bilim adamları yaklaşık 100 çeşitlerini saymıştır. Stafilokoklarda (onlar yerleşmek ve mikroskop altında koloniler Grona üzüm benzerler) bir çok tatsız bir özelliği vardır - onlar insan yılların deri ya da mukozanın yaşayabilir ve bağışıklık sistemi (hastalık, bağışıklık sisteminin başarısızlığını, stres) zayıflamış olduğu durumlarda görünür. Angina staphylococcus aureus'a neden olur, mukoza nazofarenksine yerleşir (dünya nüfusunun yaklaşık% 20'sine ait istatistiklere göre enfekte olur). Hastalığın nedenleri standart olacaktır:

 • tonsillit,
 • SARS,
 • hipotermi,
 • bağışıklık hastalıkları,
 • gerilmeler,
 • sistemik hastalıklar (diabetes mellitus).

Zaten belirtildiği gibi, stafilokok boğaz ağrısı yüzden karantina uymak emin olun çok bulaşıcı olduğunu ve hasta bebekler ve bebekler bebekler ile her halükarda önlemek temas halinde, hamile.

Bu tip anjinada, kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez, çünkü perikardit şeklinde bir komplikasyon kalp hastalığına neden olabilir. Kendi kendine ilaçlama sadece sorunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda ihmal edilmiş halini de beraberinde getirir, bu durumda normal 10 günlük tedavi yerine 4 haftaya kadar süre verilir.

Angina staphylococcal formu her yaştan çocuklar ve yetişkinler tarafından etkilenir, yaşlılarda kronik formda olabilir ve semptomların açık bir şekilde tezahür etmeden ilerleyebilir.

Stafilokokal anjina belirtileri

Staphylococcal angina çok kısa bir kuluçka dönemine sahiptir, enfeksiyondan sonra 2-3 güne kadar sürer. Hastalığın gelişimi yavaştır: önce vücut ısısı 39 C'ye yükselir, sonra zehirlenme belirtileri vardır: şiddetli baş ağrısı, bulantı, halsizlik, yorgunluk, yatma isteği.

İki gün boyunca, boğazda bir ağrı var (tükürüğü yutmaya bile zarar verir), kulak, boyun, tapınakta verir. Bademcikler ödemli, kırmızı, üzerlerinde plak veya ayrı pürülan odaklar, mukus yumrulu görünür.

Servikal lenf düğümleri artmaktadır. Boyuna dokunmak acı verici. Bebekler genellikle kusarlar.

Belirtilerin tezahürü (parlak tezahürü) 4 ila 8 gün sürer. Daha sonra, uygun tedavi ile, yoğunluğunu kaybederler ve kaybolurlar. Bununla birlikte, bu süre boyunca, Staphylococcus aureus suşu hala hayatta, bunun üstesinden gelmek için, tedaviye devam etmelidir. Aksi halde hastalık yenilenmiş bir güçle geri dönecektir.

Staphylococcal angina'nın kendi kendine tedavi edilmesi, kalıcı bir suşun ortaya çıkmasına neden olabilir; Bu nedenle, bu tür anjinayı bir kulak burun boğaz uzmanının gözetiminde tedavi etmek çok önemlidir.

Staphylococcal angina'yı tanımlamak için neden testler gereklidir?

Bu tip boğaz ağrısı muayenesi sadece bir stafilokok suşunun varlığını değil, aynı zamanda hangi antibiyotiğe duyarlı olduğunu da belirlemektir. Ve bu, hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılacaktır.

Tedavi sırasında boğazdan gelen bir sürüntüün birkaç kez verilmesi gerekecektir. Bu, aşağıdakileri oluşturmak için gereklidir: antibiyotik hala etkilidir ya da suş halihazırda ona adapte olmuştur (dirençli hale gelmiştir). İki tür araştırma vardır:

 • Gram yöntemi ile. Bu analizde farinksden bir smear alınır ve mikroskop altında (özel maddeler kullanılarak) tedavi edilir. Staphylococcus aureus varsa, maviye dönecektir.
 • kültür çalışması (BAC tohumlama) bakterilerin sadece bir tür bulacaksınız, aynı zamanda antibiyotikler o dayanıklıdır ne olduğu, ona gerekli önlemleri sağlayacaktır olduğunu anlamak için "filiz" suşları kadar beklemek gerekecektir zaman.

Yayma yaparken, birkaç basit kural izleyin. Teslim günü, yerel spreyler, şekerler, merhemler ve durulama kullanmayınız. Dişlerini fırçalamayın. Bakteriyel ilaçlar kullanmayın.

Staphylococcal angina tedavisi

Çocuklarda staphylococcal angina tedavisi genellikle bir hastanede önerilir. Çocuklar yetişkinlerden daha ağırdır. Semptomlar daha belirgindir ve kardiyak aktivitenin olası komplikasyonları kalp defektlerinin gelişimini tehdit eder.

Staphylococcal angina yatarak tedavi de hamile kadınlarda endikedir. Sonuçta, altın stafilokok, plasenta nüfuz ve fetal gelişim patolojisine neden olabilir.

Yetişkin hastalar ayaktan tedaviyi reçete edebilir, ancak her durumda bir kulak burun boğaz uzmanı denetlenmelidir.

Angina staphylococcus tedavisi aynı anda birkaç bileşeni birleştirir:

 • Antibiyotiklerle tedavi,
 • İmmünostimulantların kullanımı,
 • Yerel tedavi
 • Bol içecek
 • Diyet, yatak istirahatı.

Daha önce belirtildiği gibi, antibiyotikler sadece stafilokok suşları üzerinde bir çalışma yapıldıktan sonra reçete edilir. Günümüzde en çok kullanılan ilaçlar 4 nesildir. Bunlar Amoksisilin, Seftriakson, Neomisin, Azitromisin'dir. Bu antibiyotikler farklı gruplara ait ve mükemmel bir etkiye sahiptir, sadece hastanın hangi ilaca ihtiyaç duyduğunu belirleyen KBB doktorudur (test sonuçlarını aldıktan sonra).

Bağışıklık sisteminin çalışmasını teşvik eden ilaçların kullanımı tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır ve burada insanlar iyi bir hizmete sahip olacaktır.

Bolca içmek çok önemlidir. Gazsız alkali maden suyu, otlar ve ballı çaylar, meyve suları (havuç, frenk üzümü, kızılcık), bal ve tereyağı ile süt olabilir.

Topikal tedavi önerileri arasında antiseptik ve deniz topalak yağı, karanfil, mazı ile boğaz spreyleri kullanımı olacaktır. Resorpsiyon için ağrı kesici lolipoplar ve tabletler için iyi.

Doktorlar gargara için antiseptik önermektedir: Dioksidin, Furacilin, Miramistin.

Staphylococcal angina tedavisi için halk tarifleri

Pürülan veya film anjina varsa, foliküllerin yardımı ile stafilokokların üstesinden gelinemez, ancak bağışıklığın korunmasında etkili bir ek araç olabilir.

İşte birkaç popüler yemek tarifleri:

 1. Deniz topalak ve dulavratotu. Deniz cehri meyveleri ve dulavratotu kökü ezilmeli ve karıştırılmalıdır. 2 çorba kaşığı alın. l. ve kaynar su (1 bardak) dökün. 1 saat sürün ve içirin. Prosedür 3 kez / gün yapılmalıdır.
 2. Kızılcık ve bal. Onları 2: 1 oranında birleştirin, iyice karıştırın. Buzdolabına 1 saat koy. Bir günde 300 gram karışımı yemelisiniz. Kahvaltıdan önce 30 dakika 150 g, ve gün boyunca dinlenme. 2 hafta iç.
 3. Frenk üzümü. Dondurulmuş veya taze meyveler, meyve suyu veya çilek, dal ve yapraklardan çay yapabilirsiniz.
 4. Köpeğin infüzyonu yükseldi. Bir bardak kaynar su için 3 çorba kaşığı alırız. l. çilek. Karışımı 5 dakika kaynatın ve sonra termos içine dökün. 30 dakika daha demleyelim. Bu porsiyon 1 kez içmeniz gerekiyor, 1 çay kaşığı bir bardak ekleniyor. bal. Günde 3-4 kez iç.

Dikkat: bal alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Zararlara ek olarak, bu tedavi hiçbir şey yapmayacaktır.

Bağışıklığı korumak için, doğru bir yaşam tarzı sürmek, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, temiz havada yürümek çok önemlidir.

İyi bir bağışıklık, stafilokokal anjin gibi zor ve karmaşık bir hastalığa karşı koruyacaktır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Staphylococcal angina: nedenleri, belirtileri, tedavisi, hastalığın kaynakları

Muhtemelen, pratik olarak herkes "anjin" gibi bir terim duydu, hatta onunla çarpıştı. Evet - bu boğaz ağrıyor ve "lanet" tükürüğü yutmak zordur, ama sonra - daha akut form hakkında biraz daha fazla. Başlangıç ​​olarak, anjin çok farklı mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Angina'nın en popüler patojeni Staphylococcus aureus olduğunu belirtmek gerekir. Bu mikroorganizma zaten kişinin dış kapağında ve ayrıca bağırsak mukozası üzerinde yaşayan, iyi kronik tonsillit ve hatta akut inflamasyon habercisi olabilecek - demek ki, stafilokok anjin.

Bu patojenin özellikleri hakkında biraz

Bugüne kadar, birçok türde staphylococcus aureus vardır. Bu mikroorganizma, bir insanın yaklaşık 100 çeşitli hastalığını aktive etme kabiliyetine sahiptir - bir kişinin dış kapağındaki bariz bir pürülanstan sepsis artı en fazla menenjite kadar. Larinksin hastalıkları sadece altın olan stafilokoklarla başlatılır. İnsanların yaklaşık% 19'u, yukarıda bahsedilen mikroorganizmanın kararlı taşıyıcıları olarak kabul edilmiştir. Stafilokokların çoğunluğu cildin sakinleri ve insan vücudunun tüm mukozalarıdır, fakat "altın" sadece semboliktir. Bu fenomen, bağışıklığın tükenmesi gibi özel durumlarda hali hazırda, bir bakterinin dokunun kendisindeki enflamatuar negatif süreçleri aktive edebileceği gerçeğiyle ilişkilidir.

kararlılık

Yukarıda adı geçen bakteri benzersiz özelliklere sahiptir, çünkü bu, son derece stabildir - çevrenin varlığı gerçeğiyle. Bu arada, kısa bir kaynamaya, hatta normal alkol solüsyonu ve çok sayıda ilaçla işlenmeye bile kolayca dayanabilirler. Pek çok antibiyotiğe karşı, hemen "koruma" oluşturuyor, sonradan - sürekli olarak taze pişmiş bakteri öldürücü bir maddenin aranması gerekiyor.
İlk kez, bir kez, açık - ilaç penisilin özellikle en altın Staphylococcus'a karşı son derece fonksiyoneldi, ama şimdiki antibiyotik hemen hemen hiç mikroorganizmayı yok edemiyor.

Kendi kendine tedavi ve sonuçları

yanı ilaçların kontrolsüz resepsiyon, - neredeyse insanlık kendi onu keşfedilen görme yardımcı olur - onların yardımıyla öz, kesin tedavi rejiminin başarısızlığı organizma antibakteriyel ilaçların daha fazla sayıda dirençli hale gelecektir sağlamak zorunda kalacaktır.
Eh, bu özellikle yaşlı insanlar zaten çok kronik ya da bademcik hatta akut inflamasyon tanısı istikrarlı stafilokoklar heyecanlandıracak ne var kürü sırasında, çok büyük bir sorun haline gelmektedir.
Stafilokok enfeksiyonunu "taşıyıcı" dan ayırmak gereklidir. Bu mikroorganizmanın “taşıyıcısı” ile hiçbir hastalık belirtisi yoktur ve şifa gerekli olmaktan uzaktır.

Angina ve belirtileri

Çok stafilokokal bademcik iltihabı insan vücudunu bu nadir bakteri ile enfekte etmenin bir yoludur. Bu arada, hastalık çok zekice başlar, ortalama sarhoşluk belirtileri, insan vücudunun sıcaklığındaki değişiklikler, çene altındaki alanların büyümesi ve hassasiyeti ve lenf düğümlerinin kendileri, daha doğrusu servikal olarak kabul edilenler. Kesinlikle tüm hasta insanlar, özellikle de saçmalamayı yutuyorsanız, artan ağrı hakkında konuşuyorlar. Burun kendisi tıkanıklığı yoktur ve hatta öksürük ve bu gibi durumlarda oldukça normaldir. Larenksin muayenesi sırasında, bademcik iltihabı ve akut belirtileri vardır:

- Hiperemi ve bademciklerin kendilerinin şişmesi
- Bir plak veya akut bir tıkaç olabilir.
- Larinks - palatine kemerlerin yakın yerleşimli bölgelerinin şişkinliği ve "kızarıklığı", ayrıca larinksin aşırı bir duvarı.

Hastalığın karakteristik özellikleri

O (- plak ağzından çok Bademciklerin tedavisini,) semptomları çok aktif başlaması stafilokok anjin, aşırı zehirlenme, ama yine de çok yavaş iyileşmesi unutulmamalıdır. Çocuklarda Böyle bir boğaz ağrısı genellikle oldukça kolay ve aynı anjin çoğunun yetişkin yüz sahte "zar gibi" şeklinde gider.
Benzer bir rahatsızlığı olan tüm insanlar, tüm iş arkadaşları için son derece tehlikelidir. Görünüşte, sağlıklı insanlar, sırayla, bu bakteri aynı taşıyıcılar olabilir. Ancak, anjinadan muzdarip olanlar, ağızda - aynı patojenik stafilokokların yaklaşık 19 katıdır. Yeni doğmuş bebekleri olan hastalarla teması kesinlikle yasaktır. Eğer yukarıda anılan anjin zamanında tedavi edilmezse, "endokardit" adı verilen bir hastalığın ortaya çıkmasına ve bunun ardından da kalp hastalığının nedenine yol açacaktır. Aşağıda staphylococcus'tan görünen ve bu listenin tamamı yer almayan belirli bir hastalık listesi aşağıdadır:

- bademcik iltihabı;
- pnömoni;
- Staphylococcal miyokardit;
- perikardit;
- plörezi;
- glomerulonefrit;
- sepsis.

Hastalığın seyri

Ayrıca, hemen hemen her yaştaki çocuklarda stafilokokal angina oldukça serbesttir. Bu gibi durumlarda, hastalık eşit şekilde başlar, vücut ısısı 40 dereceye kadar artar, yutma sırasında gırtlakta zehirlenme belirtileri, kusma ve delici ağrı belirtileri görülür. Eh, zaten bademciklerin üzerinde ağızda plak vardır, mukoza zarının kendiliğinden şişmesi, lenf düğümleri artar, palpasyon sırasında acı verici duygular vardır. Hastalığın seyrinin kural olarak ateşli olduğunu ve bu durumun 4-9 gün süreceğini vurgulamak gerekir.

Ne tür bir stafilokok?

"Staphylococcus" olarak adlandırılan, yaklaşık 05-1 mikron çapında, küresel şekle sahip bazı taşınmaz mikroorganizmaların jenerik jenerasyonu olan en küçük organizmalardır. Eh, "üzüm" kılığında mikroorganizmalar ve çiçeklenme vardır. Stafilokokların kendileri hem hayvanları hem de hayvanları enfekte etme potansiyeline sahiptir. Bu arada, suyun içinde yaşarlar, havaya ya da toprağa nüfuz ederler. Bu mikroorganizmalar insanlarda çeşitli enfeksiyöz hastalıkları başlatır ve küçük kardeşlerimiz sadece stafilokokoza sahiptir.

Dikkat lütfen! Staphylococci, anjinayı tedavi ettiği ilaçlarla çok hızlı bir şekilde uyum sağlar. Bu nedenle, bu ilacın duyarlılığını kontrol etmek için sistematik olarak viral mikroorganizmalara başvurmanız gerekir.

Unutmayın, hastalığın zamanında tedavisi hiçbir şekilde gereksiz problemleri beraberinde getirecektir ve bu virüsle daha fazla enfeksiyona yol açmayacaktır.

Bu hastalık için tedavi edildi

Çok stafilokokal anjina, tedavisi daha fazla ekim ile larinksin bir yayılmasını ve ayrıca mikroorganizmaların besin ortamı üzerinde ekim işlemini gerektirecektir. Bu arada, bu son derece önemlidir, çünkü bu inceleme metodu ek olarak, en etkili olanı seçmek için patojenin çeşitli ilaçlara karşı "duyarlılığını" belirlemeyi mümkün kılmaktadır.
Ek olarak, antibiyotik tedavisi denilen randevu ile doktorlar larenksin yerel antiseptikler ve vitamin ilaçları ile durulamalarını tavsiye edebilirler. Zehirlenme belirtilerini ortadan kaldırmak için, hastaya sıvıların yoğun kullanımı önerilir ve akut bir hastalık sırasında, muhtemelen, en iyi tedavi yöntemiyle, intravenöz izotonik özel solüsyonlar yoluyla tedavi edilir.
Böyle bir enfeksiyonla, hem yerel hem de genel bağışıklığın durumu hakkında düşünmeye değer, bu oldukça olasıdır - daha istikrarlı ve daha güçlü hale getirmek için mümkün olan herşeyi yapmak gerekir.

Angina stafilokok tedavisi

Staphylococcal angina nadir görülen bir hastalıktır. Akut bakteriyel bademcik iltihabı vakalarının yaklaşık% 10'unu oluşturduğuna inanılmaktadır; Olguların yaklaşık% 90'ında streptokok anjina ve% 10'unda staphylococcus ve streptococcus'lu bademcikler yer almaktadır.

haricen, Laboratuvar çalışmalarının sonuçları olmadan, anjinanın stafilokok olduğunu saptamak imkansızdır - diğer tipteki bademcik iltihabı gibi hemen hemen aynı bulgulara sahiptir.

Staphylococcus'un nadiren akut tonsillite neden olmasına rağmen, bu genellikle kronik bademcik iltihabının sebebidir. Gerçek şu ki stafilokokal tonsillit "olağan" ile tedavi edilemez bademcik iltihabı anlamına gelir. Antibiyotikler bile bu mikroorganizmayı her zaman tamamen yok edemez.

Bu yazıda, staphylococcal angina hakkında bilmek istediğiniz her şeyi size bildireceğiz - bademcik iltihabı belirtileri ve tedavisi, özellikleri, tanısı, olası komplikasyonları.

Staphylococcus aureus nedir? Bu mikroorganizma cinsi, çoğu insan sağlığı için bir tehdit oluşturmayan birçok tür içerir. Sadece 3 tip stafilokok enfeksiyonu neden olabilir: epidermal stafilokok, saprofitik ve altın.

Altın stafilokok, bademcik iltihabına (anjina) ve üst solunum yollarının diğer akut solunum yolu hastalıklarına (rinit, farenjit, sinüzit vb.) Neden olabilir.

Staphylococcus aureus şartlı patojenik bir mikroorganizmadır. Bu, mukoza zarının mikroflorasındaki varlığının her zaman hastalığın gelişimine yol açmayacağı anlamına gelir.

Bağışıklık sisteminin rolünün enfeksiyon gelişiminde büyük rol oynadığı bilinmektedir - güçlü bağışıklığı olan sağlıklı bir insanda bu mikroorganizma hastalığa neden olamaz. Böylece, Staphylococcus aureus'un taşınması pratik olarak bir kişiyi tehdit etmez. Bununla birlikte, Staphylococcus aureus belirli koşullarda kendini gösterebilir - grip transferinden sonra, soğuk algınlığı, bağışıklık sistemini baskılayan vb. Gerçekten de, çocuklarda stafilokokal angina nadiren bağımsız olarak ortaya çıkar; Genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının bir komplikasyonu olarak gelişir. Ek olarak, enfeksiyon taşıyıcısı stafilokokları çevreleyen insanlara daha az kararlı bir bağışıklık sistemi ile iletebilir.

Staphylococcus'un tuhaflığı, bu mikroorganizmanın neden olduğu hastalıkların tedavisinin karmaşıklığını açıklayan olumsuz çevresel faktörlere karşı yüksek direncidir. Böylece, staphylococcus kurutma, direkt güneş ışığı, 70 ° C'ye kadar ısıtma, donma, hidrojen peroksit ve kimyasal olarak aktif diğer maddelerin etkisini kolayca tolere eder.

Daha önce belirtildiği gibi, stafilokoksal anjin dıştan streptokoktan farklı değildir. Genellikle belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • bademciklerin, yumuşak damak ve dilin artması ve kızarması;
 • bademcikler üzerinde lacunar anjina tipi (sürekli bir film oluşturan, bademciklerin dokusunun kıvrımlarındaki pürülan kitleler) üzerine plak;
 • daha az sıklıkla, anjina bir foliküler gibi akar - pus bademciklerin yüzeyinin üzerinde yükselen noktaların görünüşüne sahiptir;
 • plak pürülan-nekrotik, sarı tonlama ile beyaz, bademcikler yüzeyinden kolayca çıkarılır;
 • alt çene altında ve boyunda lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Yüksek vücut ısısı (37-37,5 C, bazen 38C kadar yüksek), baş ağrısı.

Semptomlar aniden ortaya çıkar - baş ve boğaz incinmeye başlar, vücut ısısı yükselir. Hastalık, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak gelişirse, hasta soğuk algınlığının 3-4 günlerinde refahta belirgin bir bozulma olduğunu fark eder. Aynı zamanda, ikincil bir enfeksiyonun bağlandığını belirten bir vücut sıcaklığı atlaması gerçekleşir.

Hastalığın klinik resmi 6-7 gün içinde gelişir. Bütün bu süre boyunca hastanın ateşi ve diğer zehirlenme belirtileri vardır. Lokal semptomlar - boğazda plak, büyütülmüş bademcikler, yutulduğunda ağrı - hastalığın 7-10. Gününde kaybolur.

"Staphylococcal angina" tanısı sadece laboratuvar çalışmalarının sonuçları temelinde yapılabilir. Teşhis laboratuarına başvurma sebebi, tedavi edilmesi güç olan pürülan boğaz ağrısının varlığıdır.

En doğru ve bilgilendirici analizlerden biri, boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik kültürüdür.

Bir pürülan incrustasyonda stafilokokları tespit edebilir. Staphylococcus'un bazı antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik ekim yapılması da önerilmektedir. Yöntemin dezavantajı, sonuçların beklenmesidir - bir mikroorganizmanın kolonisini büyütmek için 4-5 gün sürer.

Staphylococcus'a karşı antikorların serum analizinde de sıklıkla kullanılır. Antikorların uzun yıllar kanda kalması nedeniyle antikorların varlığının her zaman stafilokokusun varlığını göstermediğine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, serolojik testler genellikle dinamik olarak kabul edilir - eğer antikor titresi artarsa, bu durum aktif olarak çoğalan stafilokokusun varlığını gösterir.

Stafilokokları tespit etmenin en hızlı yollarından biri, bademciklerin yüzeyinden toplanan bir plak örneğinde bir bakterinin PCR - DNA ile saptanmasıdır. PCR teşhisi, 1 gün içinde çalışmanın doğru bir sonucunu elde etmeyi sağlar.

Açıklanan tüm teşhis yöntemleri yeterince doğru ve belirleyicidir; Analizi seçmek için, durumunuzda optimum olan doktor, yardımcı hekime yardımcı olacaktır.

Taşıyıcı insan sağlığını tehdit etmediğinden, staphylococcus'un keşfinin her zaman aktif tedaviye başlamak için bir fırsat olmadığını belirtmek gerekir. Enfeksiyon tedavisi bademciklerin akut veya kronik iltihaplanması şeklinde kendini gösterirse olmalıdır.

Staphylococcal angina tedavisi her durumda kendine özgü özelliklere sahiptir.

Bazı vakalarda stafilokokal bademcik iltihabı sadece yerel yollarla tedavi edilir - antiseptikler, anestezikler, vb. Bu tedavi genellikle yetişkinler ve hafif hastalığı olan daha büyük çocuklar için reçete edilir. Bu durumda, hastalığın etken maddesine yönelik ilaçlar reçete edilmez.

Antiseptik ilaçlar arasında klorofilit stafilokoklara karşı oldukça etkilidir.

Klorilipid, çeşitli spreyler ve boğaz haplarında aktif madde olarak bulunur. Ayrıca klorofilit alkol tentürü satın alabilirsiniz. Boğazın durulanması, bademciklerin yağlanması için kullanılır.

Hastalığın orta veya ağır seyirli olması durumunda, hem semptomatik ilaçlar hem de staphylococcus aureus'un yok edilmesine yönelik ilaçlar dahil olmak üzere karmaşık tedaviye ihtiyaç vardır. Anti-stafilokokal etkiye sahip ilaçlar arasında, şunları ayırabiliriz:

 1. "Staphylococcus bacteriophage", staphylococcus aureus'u yok eden özel virüsleri içeren biyolojik bir preparattır. İlaç bademciklerin sulanması için kullanılır. Bunlar daha sonra burun tıkanmasına sokulan turunçlar ile emprenye edilir, ilaç nazofarenksin mukoza zarının tüm yüzeyine dağıtılır.
 2. "Anti-stafilokokal plazma" stafilokokal anatoksin ile aşılanmış donörlerin kanından elde edilen bir ilaçtır. Topikal olarak (boğazın sulanması için) veya intravenöz olarak uygulayın. Anti-staphyococcal plazma, stafilokoklara karşı doğal antikorlar içerir ve hastanın bağışıklık sistemini uyarır.
 3. "Anti-stafilokokal antiglobulin", biyolojik kökeninin başka bir preparatıdır. İmmünoglobulinler staphylococcus aureus üzerinde immüno-modüle edici bir etkiye sahiptir. İlaç bir damlalık kullanarak, yarım saat boyunca intravenöz olarak uygulanır.

Staphylococcal bademcik iltihabına sahip antibiyotik, ancak hastalığa ciddi intoksikasyon, irin oluşumu ve nekrotikleşme eşlik ediyorsa reçete edilir. Bu durumda stafilokokun birçok antibiyotiğe dirençli olduğu dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, penisilin grip ilaçları (Amoksisilin, Amoksiklav, Ospen ve diğerleri gibi) stafilokok aureus'u etkilemez. Bu nedenle, modifiye penisilinler - metacillinler geliştirilmiştir. Ancak, metakrin gelişmesinden birkaç yıl sonra, bu maddeye dirençli stafilokok suşları ortaya çıktı.

Birçok modern antibiyotik, staphylococcus aureus'u yok edemez. Bu yüzden antibiyotik atamadan önce, soyunuzun çeşitli antibakteriyel ilaçlara duyarlılığını belirlemek gerekir.

Antibiyotik direncinin gelişmesini önlemek için, pürülan stafilokokal anjin, hastanın yaşına karşılık gelen maksimum dozda iki antibiyotik ile eşzamanlı olarak tedavi edilir.

Tedavi sırasında hastanın bağışıklık sistemine dikkat edilmelidir. Bol miktarda su içmek, yeterli vitamin tüketmek önemlidir. Tedavide antibiyotikler kullanılıyorsa, bağırsak mikroflorasını düzeltmeye yardımcı laktik asit ürünlerinin kullanılması gerekir. Doktor ayrıca, "Bifidumbacterin" veya onun analogları gibi farmasötik bakteriyel preparatları da reçete edebilir.

Hastalığın önlenmesi için tam olarak beslenmeli ve aktif bir yaşam tarzına öncülük etmelidir - temiz havada, yüzme, temperleme işlemlerinde faydalı yürüyüşler.

Staphylococcal angina, gecikmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer zamanında cevap vermezseniz, hastalığın etkileri öngörülemez olabilir.

Staphylococcus, elverişli koşullar altında, uzun yıllar boyunca kendini göstermeden kişinin mukozasında yaşayan klasik mikroorganizmalar grubudur. Bağışıklık zayıflaması ile ciddi bulaşıcı hastalıklara neden olabilir. Bakteri herhangi bir organı etkileyebilir, ancak deri ve mukoza zarları en hassas olanlardır.

Böyle bir enfeksiyonun en önemli temsilcisi stafilokokal anjinadır. Her yaşta gelişebilir ve ana semptomlar normal anjina ile karışmak için çok basittir, bu yüzden hastalar genellikle doktora gitmeyi görmezden gelir ve hastalığa başlar. Enfeksiyon gelişimini tetikleyebilecek, hastalığın erken dönemde nasıl tanıyacağı ve tedaviye zamanında başlanabileceğini anlamak önemlidir.

Staphylococcus, aşağıdaki sebeplerden dolayı vücudun işlevsel süreçlerini aktif olarak etkilemeye başlar:

 • Kronik bademcik iltihabı.
 • Staphylococcus aureus.
 • Grip ve ARVI sonrası komplikasyonlar.
 • Stafilokok enfeksiyonu taşıyıcısı ile temas kurun.
 • Hipotermi.
 • Sigara ve alkol bağımlılığı.
 • Rasyonun tatlılar ile aşırı doygunluğu.
 • Diabetes mellitus.
 • Aktarılan stresler sonucu azalan bağışıklık.
 • AIDS, HIV ve diğer ciddi immün yetmezlik koşulları.

Eşlik eden hastalığa bağlı olarak, stafilokokal anjin farklı şekillerde kendini gösterir.

Bakteri bir felaket yapmamış olsa da, vücutta stafilokokların varlığını belirlemeye yardımcı olacak mikrobiyolojik bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bunun için burun ve ağızdan bir çubuk alınır.

Staphylococcal angina'nın ana özelliği, bakterilerin hayati aktiviteye zararlı ürünler üretme kabiliyetidir. Toksinler, kanın içine girerek, vücut üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Bir kişi diğer hastalıklara karşı zayıf ve duyarlı hale gelir. Kuluçka süresi sadece 1-2 gündür, akut bir tezahürü başlar.

Staphylococcal angina'nın ana semptomlarının neler olduğunu anlayacağız:

 • Sıcaklıkta 40 dereceye kadar keskin bir artış.
 • Şiddetli baş ağrısı.
 • Titreme.
 • Boğaz ağrısı.
 • Ağrılı ve ağrıyan kaslar ve eklemler.
 • Iştah eksikliği.
 • Lenf düğümlerinde ağrılar.
 • Bademcikler lifli-pürülan bir kaplama ile kaplıdır.
 • Soluk cilt.
 • Kusma olabilir.
 • Zamanla, mukoza zarları şişer.

Parlak belirtiler 5-8 gün sürmektedir.

Staphylococcal angina'yı evde tedavi etmek kesinlikle tavsiye edilmez, zira zehirlenme iyileşmesi çok uzun sürecektir.

Semptomlar genellikle viral bir boğaz ağrısı ile karıştırılır, bu nedenle kesin bir tanı koymak için kapsamlı bir incelemeden geçmesi ve bakteri üzerinde ekim sonucu elde edilmesi çok önemlidir.

Çocuklarda Staphylococcal angina

Çocuklarda, Staphylococcus aureus'un neden olduğu angina, erişkinlerden daha sık görülür. Hastalık daha şiddetli ve sonuçları çok tehlikelidir. Genellikle bakteriler aşağı düşer ve zatürrelerin gelişimini tetikler. Çocuklarda semptomlar telaffuz edilir ve hızlı dinamikleri vardır.

Çoğu zaman, stafilokoksal anjin, vücutta yaşa bağlı değişiklikler ile ilişkili olan 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Yetişkin bakteri taşıyıcılarından bulaşabilir veya daha önce başlatılan hastalıkların bir komplikasyonu olarak gelişebilir. Nedeni bademcik iltihabı, mononükleoz, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip ve diğer viral hastalıklar olarak hizmet edebilir. Tedavi uzun zaman alır ve çocuk doktorunun dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir. Çoğunlukla çocukların hastaneye yatırılması gerekir.

İlk belirtiler şunlardır: çocuğun sıcaklık, anksiyete ve uyuşukluklarında keskin bir artış. Genellikle kusma var. Birkaç gün içinde uygun reaksiyon olmadan, çocuklarda kendini boğaz ağrısı şeklinde gösteren bir komplikasyon gelişebilir. Staphylococcus aureus tamamen bademcikleri kaplar, grimsi bir renk tonu oluşturur, ki bu da çıkarılması çok zordur.

Çocuklarda staphylococcal angina'nın ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir ve ilk yardım olarak boğazınızı deniz topalak yağıyla durulayın. Enfeksiyonu durdurmak ve bakterilerin larinks ve trakeaya geçişini önlemeye yardımcı olacaktır.

Çocuklarda staphylococcal angina'nın ayırt edici belirtileri:

 • Boğazda mukoza iltihabı vardır.
 • Bademcikler yumuşacık ve gevşek bir yapı kazanırlar.
 • Bademciklerin yüzeyinde ülser ve ülser görülür.

Unutmayın! Çocuklarda bademciklerdeki plakları çıkarınız kesinlikle yasaktır. Bu, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını sağlayabilir ve çocuğun durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Hastalık çocuklarda bulunursa, hastalanabileceğinizi de hazırlayın. Sonuçta, yaygın hijyen öğeleri ve ortak mutfak eşyaları kullanıldığında stafilokok hava yoluyla bulaşır. Ek olarak, akut dönemde, enfeksiyon aktive edilir ve 20 kat daha fazla serbest bırakılır.

Çocuklarda, gırtlaktaki ağrı yetişkinlere göre çok daha belirgindir, dolayısıyla yutulduğunda, kulakta, boyunda ve tapınakta ağrı meydana gelir. Güçsüz baş ağrıları, vahşi bir zayıflık, sürekli yalan söyleme arzusu vardır.

Hamilelik sırasında

Hamilelik sırasında vücut zayıflar ve tüm rezervler yeni bir yaşam sürdürmeyi hedefler, bir kadın bulaşıcı hastalıklara daha yatkın hale gelir. Diğer insanlarla temas kurduğunda, stafilokokal anjinadan kaçınmak zordur. Bakterinin varlığını belirleyerek, lekeyi gerçekleştirdikten sonra olabilir.

Tipik semptomlar hastalığın akut formunda gelişmeye başlarsa, hastaneye yatış zorunludur. Bunu asla reddedemezsiniz!

Staphylococcus aureus plasentaya göç edebildiği ve çocuğa bulaşabileceği için. Etkileri gelişimde gecikmeye, konjenital patolojilere ve hatta fetal ölüme neden olur.

Staphylococcus aureus'un neden olduğu enfeksiyonun tedavisi, nedeni yok etmek ve ayrıca semptomatik bir etki uygulamaktır.
ayırt:

 • Antibiyotik tedavisi.
 • İmmünoterapi.
 • Lokal tedavi.

Patojen grubunu belirledikten sonra, gerekli antibiyotiğin seçimi başlar. Bu aşama tedavi sürecinde ana şeydir! Her antibakteriyel ajan stafilokokları gideremez, ayrıca modern ilaçlar genellikle etkisizdir. Bakteride mutasyona uğrar.

Tedavide size yardımcı olabilecek ilacı belirlemek için duyarlılık üzerinde bakteriyolojik bir kültür yürütmek gerekir. Yani, sizin durumunuza uygun bir antibiyotik belirlenir.

Tedavi, doktorun gözetiminde yapılmalıdır, çünkü düzenli testler, stafilokokun seçilen tedaviye adapte olmaya başladığı anı kaçırmamanızı sağlar.

Semptomatik tedavi antipiretikler, boğaz için özel spreyler, tabletler ve resorpsiyon için pastiller alınmasından oluşur. Etkili, bağışıklığı artıran ve vücudun hastalıkla savaşmasına yardımcı olan immünomodülatörlerdir. Yerel antiseptikleri göz ardı etmeyin.

Bazen Staphylococcus aureus'un dirençli hücreleri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan stafilokokal anjini tedavi etmek için özel bir virüs kullanılır.

Tedavi süresi hastalığın ihmaline ve öngörülen kursun etkinliğine bağlıdır. Bununla birlikte, semptomların kendisinin nedeninden çok daha önce belirtilerin ortadan kalktığına dikkat çekmek gerekir.

Hastalığın kronik bir forma geçişi durumunda olduğu gibi, tedaviyi göz ardı etmeyin, sorunla başa çıkmak çok daha zor olacaktır. Plak yerinde, sivri ve skar değişiklikleri oluşur.

Başlanmamış stafilokokal anjin tedavisi 7-10 gün sürmektedir. Şu anda, boğazınızı zorlayamazsınız, soğuk ve sıcak içecekler hariç tutulur ve mümkünse tam dinlenme gösterilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı neden, hastaların, egzersiz ile temas olasılığını ortadan kaldırarak ve sağ yemek, ancak hastalık önlenemedi¤i eğer, belirtileri tutuklama ve etkili sinsi virüs mücadele başlatmak için her türlü tedbiri almaya: Tabii ki, bu hastalığın önlenmesi bakmak daha iyidir.

Staphylococcal angina'nın komplikasyonları nelerdir?

 • Pnömoni.
 • Sepsis.
 • Perikardit.
 • Tonsillit.
 • Stafilokokal miyokardit.
 • Plörezili.
 • Bademcik iltihabı.
 • Kalp hastalığı.
 • Glomerülonefrit.

Sağlıkları ihmalkar bir şekilde göz önüne alındığında, insanlar çok sayıda hapı boğaz ağrısından hemen çözecek ve kalifiye bir uzmanı ziyaret etmek için sadece 30 dakika harcayacaklarından daha iyi oldukları anı bekleyecekler. Bu korku ve sürekli bir zaman eksikliği ve tam dikkatsizliktir.

Muhtemelen, pratik olarak herkes "anjin" gibi bir terim duydu, hatta onunla çarpıştı. Evet - bu boğaz ağrıyor ve "lanet" tükürüğü yutmak zordur, ama sonra - daha akut form hakkında biraz daha fazla. Başlangıç ​​olarak, anjin çok farklı mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Angina'nın en popüler patojeni Staphylococcus aureus olduğunu belirtmek gerekir. Bu mikroorganizma zaten kişinin dış kapağında ve ayrıca bağırsak mukozası üzerinde yaşayan, iyi kronik tonsillit ve hatta akut inflamasyon habercisi olabilecek - demek ki, stafilokok anjin.

Bugüne kadar, birçok türde staphylococcus aureus vardır. Bu mikroorganizma, bir insanın yaklaşık 100 çeşitli hastalığını aktive etme kabiliyetine sahiptir - bir kişinin dış kapağındaki bariz bir pürülanstan sepsis artı en fazla menenjite kadar. Larinksin hastalıkları sadece altın olan stafilokoklarla başlatılır. İnsanların yaklaşık% 19'u, yukarıda bahsedilen mikroorganizmanın kararlı taşıyıcıları olarak kabul edilmiştir. Stafilokokların çoğunluğu cildin sakinleri ve insan vücudunun tüm mukozalarıdır, fakat "altın" sadece semboliktir. Bu fenomen, bağışıklığın tükenmesi gibi özel durumlarda hali hazırda, bir bakterinin dokunun kendisindeki enflamatuar negatif süreçleri aktive edebileceği gerçeğiyle ilişkilidir.

Yukarıda adı geçen bakteri benzersiz özelliklere sahiptir, çünkü bu, son derece stabildir - çevrenin varlığı gerçeğiyle. Bu arada, kısa bir kaynamaya, hatta normal alkol solüsyonu ve çok sayıda ilaçla işlenmeye bile kolayca dayanabilirler. Pek çok antibiyotiğe karşı, hemen "koruma" oluşturuyor, sonradan - sürekli olarak taze pişmiş bakteri öldürücü bir maddenin aranması gerekiyor.
İlk kez, bir kez, açık - ilaç penisilin özellikle en altın Staphylococcus'a karşı son derece fonksiyoneldi, ama şimdiki antibiyotik hemen hemen hiç mikroorganizmayı yok edemiyor.

yanı ilaçların kontrolsüz resepsiyon, - neredeyse insanlık kendi onu keşfedilen görme yardımcı olur - onların yardımıyla öz, kesin tedavi rejiminin başarısızlığı organizma antibakteriyel ilaçların daha fazla sayıda dirençli hale gelecektir sağlamak zorunda kalacaktır.
Eh, bu özellikle yaşlı insanlar zaten çok kronik ya da bademcik hatta akut inflamasyon tanısı istikrarlı stafilokoklar heyecanlandıracak ne var kürü sırasında, çok büyük bir sorun haline gelmektedir.
Stafilokok enfeksiyonunu "taşıyıcı" dan ayırmak gereklidir. Bu mikroorganizmanın “taşıyıcısı” ile hiçbir hastalık belirtisi yoktur ve şifa gerekli olmaktan uzaktır.

Çok stafilokokal bademcik iltihabı insan vücudunu bu nadir bakteri ile enfekte etmenin bir yoludur. Bu arada, hastalık çok zekice başlar, ortalama sarhoşluk belirtileri, insan vücudunun sıcaklığındaki değişiklikler, çene altındaki alanların büyümesi ve hassasiyeti ve lenf düğümlerinin kendileri, daha doğrusu servikal olarak kabul edilenler. Kesinlikle tüm hasta insanlar, özellikle de saçmalamayı yutuyorsanız, artan ağrı hakkında konuşuyorlar. Burun kendisi tıkanıklığı yoktur ve hatta öksürük ve bu gibi durumlarda oldukça normaldir. Larenksin muayenesi sırasında, bademcik iltihabı ve akut belirtileri vardır:

- Hiperemi ve bademciklerin kendilerinin şişmesi
- Bir plak veya akut bir tıkaç olabilir.
- Larinks - palatine kemerlerin yakın yerleşimli bölgelerinin şişkinliği ve "kızarıklığı", ayrıca larinksin aşırı bir duvarı.

O (- plak ağzından çok Bademciklerin tedavisini,) semptomları çok aktif başlaması stafilokok anjin, aşırı zehirlenme, ama yine de çok yavaş iyileşmesi unutulmamalıdır. Çocuklarda Böyle bir boğaz ağrısı genellikle oldukça kolay ve aynı anjin çoğunun yetişkin yüz sahte "zar gibi" şeklinde gider.
Benzer bir rahatsızlığı olan tüm insanlar, tüm iş arkadaşları için son derece tehlikelidir. Görünüşte, sağlıklı insanlar, sırayla, bu bakteri aynı taşıyıcılar olabilir. Ancak, anjinadan muzdarip olanlar, ağızda - aynı patojenik stafilokokların yaklaşık 19 katıdır. Yeni doğmuş bebekleri olan hastalarla teması kesinlikle yasaktır. Eğer yukarıda anılan anjin zamanında tedavi edilmezse, "endokardit" adı verilen bir hastalığın ortaya çıkmasına ve bunun ardından da kalp hastalığının nedenine yol açacaktır. Aşağıda staphylococcus'tan görünen ve bu listenin tamamı yer almayan belirli bir hastalık listesi aşağıdadır:

- bademcik iltihabı;
- pnömoni;
- Staphylococcal miyokardit;
- perikardit;
- plörezi;
- glomerulonefrit;
- sepsis.

Ayrıca, hemen hemen her yaştaki çocuklarda stafilokokal angina oldukça serbesttir. Bu gibi durumlarda, hastalık eşit şekilde başlar, vücut ısısı 40 dereceye kadar artar, yutma sırasında gırtlakta zehirlenme belirtileri, kusma ve delici ağrı belirtileri görülür. Eh, zaten bademciklerin üzerinde ağızda plak vardır, mukoza zarının kendiliğinden şişmesi, lenf düğümleri artar, palpasyon sırasında acı verici duygular vardır. Hastalığın seyrinin kural olarak ateşli olduğunu ve bu durumun 4-9 gün süreceğini vurgulamak gerekir.

"Staphylococcus" olarak adlandırılan, yaklaşık 05-1 mikron çapında, küresel şekle sahip bazı taşınmaz mikroorganizmaların jenerik jenerasyonu olan en küçük organizmalardır. Eh, "üzüm" kılığında mikroorganizmalar ve çiçeklenme vardır. Stafilokokların kendileri hem hayvanları hem de hayvanları enfekte etme potansiyeline sahiptir. Bu arada, suyun içinde yaşarlar, havaya ya da toprağa nüfuz ederler. Bu mikroorganizmalar insanlarda çeşitli enfeksiyöz hastalıkları başlatır ve küçük kardeşlerimiz sadece stafilokokoza sahiptir.

Dikkat lütfen! Staphylococci, anjinayı tedavi ettiği ilaçlarla çok hızlı bir şekilde uyum sağlar. Bu nedenle, bu ilacın duyarlılığını kontrol etmek için sistematik olarak viral mikroorganizmalara başvurmanız gerekir.

Unutmayın, hastalığın zamanında tedavisi hiçbir şekilde gereksiz problemleri beraberinde getirecektir ve bu virüsle daha fazla enfeksiyona yol açmayacaktır.

Çok stafilokokal anjina, tedavisi daha fazla ekim ile larinksin bir yayılmasını ve ayrıca mikroorganizmaların besin ortamı üzerinde ekim işlemini gerektirecektir. Bu arada, bu son derece önemlidir, çünkü bu inceleme metodu ek olarak, en etkili olanı seçmek için patojenin çeşitli ilaçlara karşı "duyarlılığını" belirlemeyi mümkün kılmaktadır.
Ek olarak, antibiyotik tedavisi denilen randevu ile doktorlar larenksin yerel antiseptikler ve vitamin ilaçları ile durulamalarını tavsiye edebilirler. Zehirlenme belirtilerini ortadan kaldırmak için, hastaya sıvıların yoğun kullanımı önerilir ve akut bir hastalık sırasında, muhtemelen, en iyi tedavi yöntemiyle, intravenöz izotonik özel solüsyonlar yoluyla tedavi edilir.
Böyle bir enfeksiyonla, hem yerel hem de genel bağışıklığın durumu hakkında düşünmeye değer, bu oldukça olasıdır - daha istikrarlı ve daha güçlü hale getirmek için mümkün olan herşeyi yapmak gerekir.

Boğazdaki inflamatuar reaksiyonlar, mukoz orofaringeal mukoza üzerinde bulunan hemen hemen her koşullu patojenik organizmaya neden olabilir. Bağışıklığın zayıflaması ve diğer eşlik eden faktörlerin varlığında, mikroorganizmalar çoğalır, enfeksiyonun odak bölgelerini oluşturur ve bu da sonraki patolojilere yol açar.

Stafilokok bakterileri, üreme için elverişli koşulların varlığında herhangi bir organı etkileyebilir. Bezlerin bu grup tıbbi bakteriyle enfekte edilmesine stafilokokal anjina denir. Bu patolojinin etken maddesi Staphylococcus aureus'dur, ancak belirli laboratuvar testleri olmaksızın bağımsız olarak enfeksiyon tipini belirlemek imkansızdır.

Her türlü bakteriden kaynaklanan boğaz hastalıkları, anjinin tipik belirtilerine işaret eder. İçlerindeki semptomlar tam olarak aynı olabilir, viral ve her çeşit mantar enfeksiyonu hakkında söylenemez.

Fungal lezyonlar akut semptomlar olmadan ortaya çıkar, ancak yayılma alanı çok geniştir. Bu durumda tedavi etmek için, antifungal ilaçlar kullanın.

Virüsler pürülan reaksiyonlara neden olmaz ve tedavi sırasında antibiyotik almak tehlikelidir.

Yukarıdaki enfeksiyonların aksine, stafilokokal anjin genellikle bademcikleri etkiler, her zaman sadece akut bir şekilde ilerler ve apse oluşumu ile karakterize edilir.

Streptokokal anjina formları daha sık teşhis edilir, ancak Staphylococcus aureus ayrıca aşağıdaki hastalık türlerine de neden olabilir:

 1. Katarrhal (apse olmaksızın bakteriyel enfeksiyonun başlangıç ​​aşaması).
 2. Foliküler (daha akut bir gelişim başlangıcı ve bezlerdeki apselerin varlığı ile karakterizedir).
 3. Lacunar (bezlerde apse, birbiriyle birleşerek, bir örgü modeli oluşturur).
 4. Ülseratif-nekrotik (takip eden nekrozu olan daha derin dokuların yenilmesi).

Fotoğrafta stafilokok enfeksiyonundan kaynaklanan anjina türleri

Staphylococcal angina ile enfekte olmak her yaşta olabilir, kronik immünite hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi henüz sona ermeyecek bebekler enfeksiyona karşı en savunmasızdır.

Bir staphilococcus'un çoğaltılmasını provoke etmek için aşağıdaki faktörlerin birçoğu yeterlidir:

 • Hipotermi.
 • Sigara.
 • Kirlenmiş hava.
 • Zararlı çalışma koşulları.
 • Ciddi bir hastalıktan sonraki dönem.
 • Beriberi.
 • Orofarenksin yaralanmaları.
 • Çürük.
 • Antibiyotiklerle uzun tedavi.
 • Dişeti hastalıkları.
 • Stres.

Angina'yı kışkırtan faktörler

Yetişkinlerde

 • Ani sıcaklığın neden olduğu bir ateş.
 • Yutma, boğaz ağrısı ile komplike hale gelir.
 • Solunum fonksiyonlarının zorluğu.
 • Bademcikler üzerinde kirli beyaz kaplama.
 • Şiddetli zayıflık.
 • Sarhoşluk.
 • Endoglobüler dokuların iltihaplanması.
 • Mukoza zarının şişkinliği.
 • Lenf düğümlerine bağlanma ağrılı, bir artış var.
 • Öksürmek mümkün.
 • Kaslarda ağrı.
 • Bezlerde absenin oluşumu.

Akut dönem bir haftadan fazla sürmez, ancak yetkin bir terapinin yokluğunda, bir dizi komplikasyonla gecikebilir ve kötüleşebilir.

Anjinayı farklı etiyolojilerden ayırt etmek:

çocuklar

Çocuklarda stafilokokal angina semptomları sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planında veya tedavi edilmemiş KBB hastalıklarının alevlenmesinde kendini gösterir. Genel belirtilere ek olarak eklenebilir:

 • Bağırsak bozuklukları.
 • Alerjik döküntü.
 • Konjonktivit.
 • Ateşin arka planına karşı konvülsiyonlar.
 • Bilinç kaybı, deliryum.
 • Kusma.

Doktorun ön tanısı, ilk muayeneden hemen sonra, semptomatolojinin özelliklerini inceleyerek ve hastalığın görsel belirtilerine odaklanarak ortaya çıkar.

Orofarinksin kapsamlı bir incelemesi, uygun ışıkta özel bir ayna kullanılarak gerçekleştirilir.

Doğru bir teşhis yapmak için, boğazdan bir sürüntü alınması zorunludur ve spesifik bir patojen tipinin tanımlandığı bir bakteri kültürü gerçekleştirilir.

Temel tanıya ek olarak, aşağıdakiler atanabilir:

 • Antibiyotikgram (daha etkili bir ilaç atamanıza izin verir).
 • EKG.
 • İç organların ultrasonu.
 • Eklemlerin röntgen.

Staphylococcus aureus, birçok antimikrobiyal ilaç grubuna direnç gösterir, dolayısıyla bağımsız seçim kabul edilemez. Yüksek dozda antibakteriyel ilaçlar alındığında akut semptomların karıştırılması, tam bir iyileşme anlamına gelmez; bu nedenle, etken madde daha sonra kalpte, böbrekte ve genitoüriner sistemde daha aktif hale gelebilir.

İstenmeyen sonuçları ortadan kaldırmak için karmaşık nitelikli tedaviye ihtiyaç vardır.

Antibakteriyel ilaçlar, bazı ilaçlara karşı direncini belirlediği staphylococcus'un bir besin ortamı veya bakteriyofaj ekim yöntemi ile seçilir.

Terapi penisilin ve türevleri ile başlar, ancak

ilaçlara alerjiler

Bu grup ve hastalığa neden olan bakterilere karşı duyarsızlığı olan doktor makrolidleri veya sefalosporinleri reçete eder.

Antipiretik ilaçlar, sıcaklığı normalleştirir, ağrı semptomlarını ve şişmeyi azaltır. Boğazın güçlü şişmesi ile diüretik kullanmak mümkündür.

Zehirlenme belirtilerini azaltmak için doktorlar bol miktarda içki önerirler. Daha şiddetli zehirlenme belirtileri sodyum klorür, glikoz ile damlalıkların yardımıyla çıkarılır.

Tedavi sırasında boğazın antiseptikler (klorofililpt, soda, furatsilin) ​​ile düzenli olarak durulanması önemlidir.
Şiddetli immünosüpresyon vakalarında immünostimulanlar kullanılır. Yatıştırıcı etkisi Tharyngept, Sepptelet, Strepsils tarafından ele geçirilmiştir.

İlaçları ve çeşitli vitamin komplekslerini takviye etmek gerekir.

Stafilokok enfeksiyonunu etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir?

Staphylococcal angina, halk ilaçları tarafından iyileştirilemez, ancak genel bir güçlendirme ve dezenfektan olarak, alternatif tıp için reçeteler oldukça uygundur.

Iç kullanım için:

 • Dulavratotu ve deniz topalak köklerinin su infüzyonu.
 • Cranberries ile bal (günde 300 gram, kurs - bir ay).
 • Frenk üzümü.
 • Köpeğin infüzyonu yükseldi.
 • Taze pancar sıkılmış meyve suyu.
 • Patates suyu.
 • Bir deniz ya da sofra tuzu çözeltisi.
 • Soğan - sarımsak infüzyonu.
 • Su limon suyu veya elma sirkesi ile seyreltilir.

Çoğu durumda karmaşık tedavi, bazı fizyoterapi prosedürlerini sağlar:

 • Lazer tedavisiyle bademciklerin koterizasyonu.
 • Soluma.
 • Orofarenksin ultraviyole ışığı ile ışınlanması.
 • Mikrodalga.
 • Elektroforez.
 • UHF.
 • Çamur tedavisi.
 • Manyetik terapi.

Hamilelik, hastalığın semptomlarını şiddetlendirir, ayrıca aşağıdaki riskler vardır:

 • Düşük riski.
 • Çocuğun enfeksiyon olasılığı.
 • Hipertermi.
 • Fetal organların oluşumunda gecikme.
 • Emeğin zayıflaması.
 • Dondurulmuş hamilelik.
 1. Stafilokokal anjina öncelikle fetal gebelik sırasında kullanılmasına izin verilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Onların kullanımı gelecekteki annenin ve bebeğinin sağlığı için tedaviden daha az risk taşır.
 2. Antipiretik ilaçlardan aspirin kontrendikedir. Kanı sulandırır ve kanamayı provoke edebilir.
 3. Hamilelik sırasında inhalasyonlar ve diğer fizyoterapötik prosedürler kullanılmamaktadır.
 4. Tedavi sırasında, vitaminli diyete uyulması gerekir, ağır gıdalar atılmalıdır, ancak gıda, iştahsızlık ile bile düzenli ve düzenli olmalıdır.

Terapide vurgu durulamada olmalı, ayrıca karışık enfeksiyonlardan kaçınmak için kişisel hijyeni korumak son derece önemlidir.

Stafilokokal etiyolojinin anjina tehlikesi, bir takım ciddi komplikasyonlara neden olabilmesidir. İlk olarak, kalp, eklemler ve böbrekler risk altındadır. İhmal edilen veya tedavi edilmeyen hastalığın arka planı karşısında, aşağıdaki patolojiler ortaya çıkabilir:

 • Asfiksi.
 • Perikardit.
 • Kalp hastalığı.
 • Stafilokokal miyokardit.
 • Kanın enfeksiyonu.
 • Pnömoni.
 • Ortakulak.
 • Plörezili.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar hakkında videomuzu izleyin:

Ana önleyici tedbirler bağışıklık sistemini sürdürmeyi amaçlamaktadır:

 • Spor yapmak.
 • Tam dinlenme.
 • Kişisel hijyen gözetimi.

Önlemenin önemli bir kuralı, küçük odak enfeksiyonlarının zamanında yok edilmesidir.
Salgınlar mevsimi sırasında kişinin sağlığına dikkat etmesi ve kitlesel olaylara katılmak için daha az sıklıkla uğraşması gerekir.

Giysiler hipotermi olasılığını önleyecek şekilde seçilmelidir.

Hasta bir kişi ile temas özellikle bebekler için çok tehlikelidir. Hastanın tedavisi, tesis ve ekipmanın tedavisinin uygun şekilde gerçekleştirildiği hastane ortamlarında yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur.