Loading

Boğaz tedavisinde Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus, staphylococcus'un en tehlikeli türlerinden biridir, ciddi hastalıkların gelişimini teşvik eder, yetişkinlerde ve bebeklerde patoloji teşhisi konur. Terapide, patojenlerin ortadan kaldırılmasını ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemeyi amaçlayan kapsamlı bir yaklaşım kullanılır.

Staphylococcus aureus tehlikeli bir bakteri

Staphylococcus aureus - nedir bu?

Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus) - bir gram-pozitif bakteri türü olan stafilokokların cinsi, pürülan iltihaplı patolojilerin ortaya çıkışını provoke eder. Patojenik mikroorganizmalar, bir grup üzümün görünümüne benzer bir görünümden küresel bir şekle sahiptir.

Staphylococcus aureus'un koşullu patojenik bakterileri her insanda bulunur, burun mukozasında, koltuk altlarında, kasık bölgesinde vajinada yaşar. Mikroorganizmaların patojenik formu, vücudu dışarıdan nüfuz eder.

Stafilokok enfeksiyonu nedenleri:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • enfeksiyon taşıyıcısı ile temas;
 • kişisel hijyen kurallarının ihmal edilmesi;
 • kirli ürünler, çiğ su, zayıf kavrulmuş et, kaynatılmamış süt tüketimi.

Staphylococcus aureus ve diğer türler arasındaki ana fark, tedaviyi büyük ölçüde zorlaştıran birçok antibakteriyel ilaca karşı direncidir.

Parazitler ortaya çıktığında, sadece aç karnına içmeniz gerekir.

Enfeksiyon yolları

Staphylococcus farklı yollarla enfekte olabilir, bu bakteriler canlıdır, dış etkenlere karşı dayanıklıdır, kaynarken ölmezler, alkol ve dezenfektan çözeltiler onlar için korkunç değildir.

Staphylococcus aureus'u nasıl alabilirim:

 1. Hava damlası yolu - tükürükte bulunan patojenik mikroplar, diğer sekresyonlar. Enfekte bir hasta ile yakın temas halinde, sağlıklı bir kişi kontamine havayı solur, patojenler üst solunum yoluna girer.
 2. Temas ve ev - enfekte bir kişinin bulaşıkları ve kişisel eşyalarını kullanamazsınız.
 3. Alimenter - patojenik mikroorganizmalar vücuda besinle nüfuz eder.
 4. Yapay - enfeksiyon, sterilize edilmemiş aletler kullanıldığında tıbbi kurumlarda ortaya çıkar, bakteriler hemen kan dolaşımına girer. Bu enfeksiyon yolu en tehlikeli olarak kabul edilir.

Staphylococcus yıkanmamış ürünlerden bile enfekte olabilir

Enfeksiyon olasılığını artıran bazı risk faktörleri vardır - metabolik bozukluklar, bağışıklık yetersizliği koşulları, ileri yaş, hormonal ilaçların uzun süreli kullanımı.

Staphylococcus aureus belirtileri

Enfeksiyon belirtileri, bakterilerin bulunduğu yere, insan bağışıklığına bağlıdır. Patolojinin ana semptomları sıcaklıkta keskin bir yükseliş, şiddetli zehirlenme.

Çocuğun dışkılarında sıklıkla altın stafilokok bulunur - çocuk karın şiddetli ağrılarından muzdariptir, karamsarlaşır, iştahı kötüleşir, kiloda zayıftır.

Stafilokok deri lezyonu

Mikroplar genellikle bebeğindeki umbilikal yarayı etkiler - umbilikal halka şişer, pürülan akıntı, yaygın hiperemi vardır, umbilikal vene kalınlaşır.

Dermatolojik patolojiler stafilokok enfeksiyonuna neden olur:

 • ter bezleri yenmek - cilt üzerinde kademeli olarak iltihaba başlıyor yoğun kırmızı renkte, nodül görünür;
 • vesiculopustulosis - sıvı ile dolu çok sayıda küçük baloncuklar ile karakterize, patlama, bir kabuk ile örtülü;
 • Ritter hastalığı - kabarcıklar oluşur, görünüşte yanıklara benzerler, deri kapakları örtülür, geniş açık yaralar vardır;
 • apse - enfeksiyon epidermisin derin katmanlarına nüfuz eder, deri kırmızıya döner, mühürler görünür, apseler;
 • panaritium - enfeksiyon parmakların falanksının ekstremitesini etkiler, yastık kızarır ve iltihaplanır, şiddetli ağrı ortaya çıkar.

Cilt stafilokok ile enfekte olduğunda, üzerinde kabarcıklar ve tahrişler oluşur

Göz ve solunum sistemi lezyonu

Staphylococcus aureus, mukoza zarında yaşar, provoke edici faktörlerin varlığında, aktif olarak büyümeye başlar - oftalmik hastalıklar gelişir, solunum sistemi acı çeker.

Patolojilerin ana belirtileri:

 • Göz etkilendiğinde, kronik olarak konjonktivit gelişir, bir kişi parlak ışığa karşı hoşgörüsüzlükten şikayet eder, göz kapakları şişer, gözlerden püy ortaya çıkar;
 • Burunda bakteri büyümesi gözlenirse, güçlü bir soğuk algısı, müköz akıntıları bollaşır, içlerinde pus kontaminantları görülür;
 • Enfeksiyon boğaza girdiğinde, bakteriyel angina gelişir, güçlü verimsiz öksürük ile birlikte tracheitis, lenf düğümleri artar, bademcikler üzerinde püy görülür;
 • boğazdan gelen enfeksiyonun azalması halinde bronşit, zatürre gelişirse, hastalık şiddetli ateşin arka planına karşı devam eder, nefes darlığı görülür, kaburgaların altında ağrı görülür.

Evdeki parazitleri dışarı sürebilirsiniz. Sadece günde bir kez içmeyi unutmayın.

Staphylococcus'un gözlerine girmek konjonktivite neden olur

Diğer stafilokok enfeksiyonu türleri

Staphylococcus aureus, diğer bakterilerden ayıran tüm iç organları etkileyebilir.

Staphylococcus aureus ile hangi hastalıklar gelişir?

 1. Beyin dokusunda patojenik bakterilerin penetrasyonu ile menenjit ve apse gelişir. Hastalığa şiddetli zehirlenme, yüksek ateş, baş ağrısı sık saldırıları eşlik eder, koordinasyon bozulur. Patoloji özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir, çocuklar için zordur.
 2. İdrar yolunun yenilgisi - erkeklerde kadınlarda üretrit gelişir - sistit. Ana belirtiler ağrılı idrara çıkma, mesaneyi boşaltma çabukluğu, sırtın alt kısmında ağrı görülür ve idrarda kanlı damarlar vardır.
 3. Artrit, osteomiyelit - bakterilerin kemik ve eklem dokularına nüfuz etmesinin sonuçları. Hastalığa ağrı, etkilenen alanın şişmesi ve kızarması, hareket kabiliyeti eşlik eder.
 4. Sepsis immün yetmezlik durumları ile gelişir - sıcaklık 40 dereceye yükselir, bilinç bozulur, arteryel indeksler keskin bir şekilde düşer, bir kişi komaya girebilir.

Bakteriler eklemlere nüfuz edebilir

Staphylococcus bulaşmış gıdalar yedikten sonra, akut enterokolit - bulantı, sık sık kusma, ishal, dışkıda belirtileri vardır, tabureler yeşil kapanımlar vardır.

Staphylococcus aureus erkeklerde infertilitenin yaygın bir nedenidir ve kadınlarda gebe kalma problemleridir.

tanılama

Teşhisi doğrulamak için, bir dizi laboratuvar testi yapılır, kan, farinks, burun, vajinadan gelen gözlerin mukoza zarından gelen smearlar araştırmaya alınır.

Temel teşhis yöntemleri:

 • standart koagülaz testi - süresi 4-24 saattir;
 • lateks - aglütinasyon - patojenik bakterilerin türünü ve türünü belirlemek için stafilokoklara karşı antikorları tanımlamaya izin verir;
 • kanın klinik analizi - nötrofil, lökositoz, yüksek ESR geliştirir;
 • idrarın klinik analizi;
 • Besin ortamı üzerinde ekim - suşu tanımlamak, antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığını belirlemek için izin verir;
 • Vidal'ın reaksiyonu - analiz, tedavinin etkinliğini belirlemek, hastalığın dinamiklerini izlemek, her 7-10 günde bir yapmak, 1: 100 titredir ve daha yüksek bir bakteri aktif büyümesini gösterir;
 • phagotyping - antibiyotiklere duyarlılığı saptamak için stafilokok tespit edilirse analiz yapılır;
 • patojenik mikroorganizmaları tanımlamak için dışkı ekimi - bağırsak hareketinden en geç üç saat sonra yapın.

İdrar tahlili staphylococcus aureus'un saptanması için gereklidir

Sabahları aç karnına, diş fırçalamaya ve ilaç almaya başlamadan önce, mukusla ekim yapın. Alt göz kapağından konjunktivit kokusu, dermatolojik patolojilerle birlikte, apse çevresindeki deri antiseptiklerle tedavi edilir, kabuklar çıkarılır ve daha sonra bir sürüntü alınır.

Hangi doktora hitap edecek?

Bir stafilokok enfeksiyonu görünümü ile bir uzman seçimi, hangi organların etkilendiğine, hastalığın kendini nasıl ortaya çıkardığına bağlıdır. Staphylococcus tedavisi bir cerrah, dermatolog, KBB, oftalmolog ile ilgilenmektedir. Başlangıç ​​olarak, bir terapist, çocuk doktoru ve bulaşıcı hastalık uzmanı ziyaret etmelisiniz.

Ek olarak, eğer bir enfeksiyonun sebebi immün yetmezlikte ise, bir immünolog olan şüpheli bir diyabetle danışmak için bir endokrinolog gerekebilir.

Bir çocuk staphylococcus şüphesi varsa, o zaman bir çocuk doktoru ziyaret etmelisiniz

Staphylococcus aureus nasıl davranır?

Terapinin temeli antibiyotiklerden oluşur, aureus staphylococcus birçok ilaca karşı bağışıklık geliştirdiği için test sonuçlarını aldıktan sonra reçete edilir. Tedavi süresi - patolojinin şiddetine bağlı olarak bir haftadan birkaç aya kadar.

Ana ilaç grupları:

 • sentetik penisilinler - Sefazolin, Oksasilin;
 • makrolitler - Eritromisin, Klaritromisin;
 • boğaz, nazal mukoza tedavisi için antibakteriyel spreyler - Miramistin, Bioparox;
 • immünomodülatörler - Imudon, IRS-19;
 • cilt etkilendiğinde - Mupirocin;
 • antifungal ilaçlar - Nystatin, Diflucan, disbiyozu önlemek için.

Boğazınızı durulamak için, 120 ml suda seyreltilmiş ilacın 20 damla Chillphyllipt - Kalendula tentür kullanabilirsiniz, prosedür haftada 3 kez günde gerçekleştirilir. Konjonktivit ile, gözlerin zayıf bir potasyum permanganat çözeltisiyle yıkanması gerekir, Albucid'in% 30'u günde 4-5 kez kazın.

Sindirim sistemi organları hasar gördüğünde, antibakteriyel ilaçlar reçete edilmez, Staphylococcus anatoksin kullanılır. Mide ön yıkaması, tuzlu su, glukoz ve rehidron ile damlalık yapın.

Sindirim sistemi organlarını stafilokok ile enfekte ederken, Staphylococcus anatoksin

Flegmon, apseler, apseler cerrahi olarak açılır ve sonrasında antibiyotik tedavisi yapılır. Sepsiste, Staphylococcus bakteriyofaj, plazma ve immünoglobulinler reçete ana ilaçlara ek olarak, hastalığın şiddetli formları.

Staphylococcus aureus tedavisi çoğunlukla bir hastanede yapılır - hasta başka bir hastanın bakteriyel proliferasyon şansını azaltan ayrı bir odaya yerleştirilir. Ziyaretler mümkündür, sadece ziyaretçiler hijyen kurallarına dikkatle uymalıdır.

Olası komplikasyonlar

İleri yaştaki çocuklar, zayıflamış bağışıklığı olan çocuklar ciddi bir stafilokok enfeksiyonu geçirirler, sıklıkla ciddi komplikasyonlar oluştururlar.

Staphylococcus aureus'un Sonuçları:

 • kan zehirlenmesi;
 • menenjit;
 • endokardit - mitral veya aort kapak tutulumu;
 • zehirli şok;
 • koma;
 • ölümcül sonuç.

Staphylococcus ile endokardit gelişebilir

Hastalığın prognozu patolojinin şiddetine bağlıdır - cilt ve mukoza zarının hafif lezyonları ile komplikasyonlar nadiren gelişir. Sepsisin geliştiği masif enfeksiyon, her ikinci hasta için beyin dokusuna zarar verir ve ölümle sonuçlanır.

Staphylococcus aureus zayıf bir organizmada aktif olarak çoğalmaya başlar, bu nedenle bağışıklık güçlendirilmeli, tüm bulaşıcı hastalıklar zamanında tedavi edilmeli ve hijyen kuralları akılda tutulmalıdır. Hastalığın belirtileri kendi kendine tedaviye girmediğinde, bir uzmandan yardım isteyin.

Parazitlere karşı mücadelenin sırları hakkında biraz

Eğer bu satırları okuyorsanız, parazitlerle savaşmak için bütün girişimlerinizin başarılı olamadığı sonucuna varabilirsiniz.

Enfeksiyonu yenmek için tasarlanmış ilaçlar hakkında bir şey okudunuz mu? Bu şaşırtıcı değil, çünkü solucanlar insanlar için ölümcül bir şeydir - hızlı bir şekilde üreyip uzun süre yaşayabilirler ve neden oldukları hastalıklar sık ​​sık tekrarlanır.

Kötü ruh hali, iştahsızlık, uykusuzluk, bağışıklık sisteminin disfonksiyonu, bağırsak disbiyozu ve karın ağrısı. Elbette bu belirtileri ilk elden biliyorsunuz.

Fakat enfeksiyonu fethetmek ve kendinizi incitmek mümkün değil mi? Elena Malysheva'nın makalesini, parazitlerin etkili ve modern kontrol yöntemleri konusunda okuyun.

Boğazda Staphylococcus aureus

Başka bir rutin kontrolden sonra, kişinin patojenik mikrofloranın bir temsilcisi olan Staphylococcus aureus taşıyıcısı olduğunu öğrendiği durumlar vardır. Hastalığın patojenleri, farenks ve larinks mukoza zarında lokalizedir, organizmanın bağışıklık özelliklerinin azalması şartıyla, enflamatuar sürecin gelişmesine katkıda bulunur. Bir kişi aşırı soğutulmuşsa - mikroorganizma aktive edilir, tam teşekküllü bir hastalığa yol açar. Yaşlı insanlar ve çocuklar buna daha yatkındır. Enfeksiyon, okuryazar tedavisinin sağlanmasını içerir.

Boğazda Staphylococcus aureus belirtileri

Staphylococcus aureus, oldukça sinsi bir bakterinin ürkütücü adıdır: bunun için en iyi şartlar mukoza ve cildin çevresidir. Bu nedenle mikroorganizma, burun boşluğunda ve farinksin yüzeyinde yaşar ve ilerler. Bazen, sadece bazı belirtilere neden olmadığından mikroflorada (ameliyathanelerde, ameliyathanelerde daha sık görülür) bakteriyel bir leke alınması nedeniyle kendinizi tanımlamanıza izin verir. Hastalık hala gelişirse, stafilokok belirtileri böyle bir olaydır:

 • zayıflık, uyuşukluk;
 • uyuşukluk;
 • ani baş ağrısı;
 • artan vücut ısısı yüksek işaretlere;
 • inflamasyon, lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış - BTE ve submandibular;
 • yutma ile ilgili zorluk (sadece yiyecek değil, aynı zamanda tükürük);
 • bademcik iltihabı;
 • yüzeylerinde pürülan birikimi oluşumu.

Bu, pürülan boğaz ağrısı nasıl gelişir. Staphylococcus'un neden olduğu belirtilmelidir, geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilmesi daha zordur, terapötik yaklaşımın daha dikkatli ve hatta karmaşık bir şekilde planlanmasını gerektirir. Mikroorganizmanın bir başka olumsuz özelliği de, diğer organların dokularına geçme, eklemlere bile girme yeteneğidir.

Bakteri, sıcaklık rejimindeki değişikliklere ve çevredeki tüm değişikliklere karşı dirençlidir. İnsanların varlığı, Staphylococcus aureus ile enfeksiyona daha yatkın hale getiren bir dizi predispozan durum vardır. Bu tür hastalıklar ve durumlar arasında:

 • İnsüline bağımlı diyabet mellitus.
 • Egzama.
 • Romatoid artrit.
 • Onkolojik neoplazmlar.
 • Bir sorun gebeliği sonucu doğan çocuklar.
 • Karmaşık emek sürecinde doğan çocuklar.
 • Yapay beslenen yenidoğanlar.

Bakterilerin, diyabet veya trofik ülserler biçimindeki mevcut hastalıklar ile kombinasyon halinde pürülan bir enfeksiyona neden olma kabiliyeti, hızlı iyileşme olasılığını önemli ölçüde azaltır. Benzer bir ifade, vücuttaki küçük çiziklerin varlığı için de geçerlidir, antiseptik yaralarla tedavi edilmez. Bu nedenle, vücudunuzda Staphylococcus aureus'un varlığının ilk belirtileri ile bir KBB doktoruna başvurmanız gerekir: bir muayene ve tedavi planı önerecektir.

Ana iletim yolları hava kaynaklı ve intrauterin (anneden çocuğa). Seyrek olarak, kişisel hijyen kurallarına uyulmadığında enfeksiyon meydana gelir. Çoğu zaman, etken madde, akciğerlerin, beyin zarlarının ve hatta kanın enflamasyonunun nedenidir.

tanılama

Bu tür bir enfeksiyonu, araştırma verisi bulunmadan tedavi etmek imkansızdır. Vücudun içindeki bakteri varlığını doğrulamak birkaç teşhis prosedürüne yardımcı olacaktır: hastanın bademciklerinden alınan bir plağın yanı sıra bakteriyolojik kan testi. Analizlerin her birinde, Staphylococcus aureus tanımlanmıştır. Patojenin ilaçlara olan duyarlılık derecesini belirlemek için, KBB doktoru ek bir çalışma başlatır.

etken patojen boğaz ağrısı gelişimini tetikledi ise - ilave olarak bir uzman larengoskopi de geçerlidir: hasarın derecesini, hastalığın evresini belirlemede ve farenks halka üzerinde irinli kitlenin varlığı fark edecektir.

Özel öngörülen antimikrobiyal tedavi - mikroorganizma sefalosporinler ve penisilinler dirençli olduğu için (yani, antibiyotikler bu gibi gruplar solunum yolu iltihabı ile muamele edilmiştir). Ancak bir ilacın dozajını planlarken, hastanın yaş ve ağırlık kategorilerini hesaba katmak gerekir.

Boğazda Staphylococcus aureus: Tedavi

Bir kişi sadece bir taşıyıcı değilse ve enfeksiyon meydana geldiğinde - hastaneye yatış gerekli olabilir. Bu eylem için doğrudan kanıt yüksek vücut ısısı ve bademcikler üzerinde pürülan filmlerin varlığıdır. Yatak istirahati ve su dengesinin normalleştirilmesi tedavinin esas noktalarıdır. Tahriş edici içecekler kullanmayın - asidik, sıcak veya soğuk. Tedavi sırasında soğuk havada, sigara içmek yasaktır.

Staphylococcus aktif olarak antibiyotiklerin ana aktif maddelerini yok eden enzimler üretir, bunun sonucu olarak beklenen terapötik etki her zaman gerçekleşmez. Mikroorganizmanın mutasyonuna Amoksiklav, Neomisin, Tetrasiklin gibi ilaçlar dirençlidir. Bu ilaçlar son nesildir: yarı sentetik kökenlidirler, yüksek bir antibakteriyel özelliğe sahiptirler.

sindirim yolu güçlü antibiyotik savunmasız ortamını zarar vermemek için, uzman ilacı takviye biri atar - nistatin ya da Linex: onlar ishal önler.

Ana tedavi ile eşzamanlı olarak, bir antiseptik çözelti ile boğaz yıkayın - tedavi sadece ortak değil, aynı zamanda yerel olmalıdır. Dezenfektan özelliği Chlorophyllipt tarafından ele geçirilmiştir. Etkilenen bölgenin yıkanma sıklığı doktor tarafından belirlenir - hastalığın evresini dikkate alır.

Taşıyıcıdan hasta durumuna geçiş zayıf bağışıklığa bağlı olduğundan, güçlendirilmesine odaklanmak gerekir. KBB doktoru vitamin kompleksleri ve immünomodülatörler reçete edecek, hastanın anjina ile beslenmesinin yeterince dengeli olduğunu kontrol edecektir. Tedavi sırasında, bakteri enfeksiyonu olan bir hastaya, ortak mutfak eşyaları, ev eşyaları kullanmak yasaktır: o kişiye özel aksesuarlar verilir.

Terapötik seyrin süresi tedavi sırasında hastalığın evresi tarafından önceden belirlenir - stafilokokal anjin gelişiminin ilk aşaması bir hafta boyunca tedavi edilir, ancak nüks önlenmesi 14 gün daha sürecektir. Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine, sağlığının ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

Boğaz yüzeyindeki inflamatuar elementler çok sayıda ortaya çıkmışsa - açılmaları ve pürülan içeriklerin çıkarılması gerekir. Bu hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunacaktır.

İnsanlar stafilokok ile nasıl tedavi edilir?

Staphylococcus aureus taşıyıcısı, belirtileri yoktur, antibiyotik reçete etmez, ancak vücudun koruyucu özelliklerini güçlendirmek için önlemler önerir.

Eğer patojen (ilaç ve gıda endüstrisi işçilerinde) hala orada ortadan kaldırmak gerekiyorsa, terapi belli bir desene göre gerçekleşir: her burun deliğine günde iki kez (hafta boyunca her gün) faj enjekte - Anti-mikrobiyal ajan. IRS-19'u püskürtün - bir ay boyunca her solunum kanalına bir doz püskürtün. Bronkosmün - sabah 7 mg - 10 gün (ilaç 20 gün arayla 3 ders uygulamak için).

Bundan sonra, tedavinin başarısını sağlamak için bir kontrol analizi uygulanır. Genel ders bir ay sürer: pasajı sırasında, bir kişi görevlerini yerine getirmekten askıya alınır.

Staphylococcus aureus, hijyenik durumunu kontrol eden, zaman zaman kronik nazofaringeal hastalıkları ortadan kaldıran ve bağışıklığı güçlendiren kişileri etkilemez. Enfeksiyon hasarı önlenebilir.

Boğazda stafilokok tedavisi

Staphylococcus (S. Aureus), epidermal (S. epidermidis) ve saprophytic (S. saprophyticus) - stafilokok insanlarda üç tür en sık gördük. Bunlar hastalığın gelişiminde olmadan vücutta akut ve kronik enfeksiyonlar, hem de uzun vadede varlığına sebep olabilir. İkinci durumda, bir kişinin stafilokok bir taşıyıcısıdır.

Taşıyıcı, insan vücudunda stafilokok varlığının en sık görülen şeklidir. Bu mikroorganizma, burun ve boğazda da dahil olmak üzere deride mukoza zarları üzerinde uzun süre yaşayabilir. Olumsuz koşullar altında, aktif olarak çoğalmaya başlar ve hastalığa neden olur. Bu yazıda, boğazda stafilokokların tedavisi hakkında konuşalım.

Genel bilgi

Stafilokok, şartlı patojenik mikroorganizmalar olarak sınıflandırılır, yani patojenite (patojenite) tezahürü için özel şartlara ihtiyaç vardır. Bu tür durumlar hipotermi, azalmış bağışıklık, antibiyotik kullanımı, ciddi eşlik eden hastalıklar ve diğer faktörler olabilir.
Öte yandan, sağlıklı bir staphylococcus taşıyıcısı, başkalarının, örneğin, aile üyelerinin kirlenmesinin bir kaynağıdır. Eğer bunlardan biri bağışıklığı zayıflatırsa, stafilokok bu kişide bir hastalığa neden olur. Bu, annelerin çocukları için geçerlidir - staphylococcus aureus taşıyıcıları.

en hassas hamilelik sırasında ve doğum (gebelik patolojisi, doğumda uzun susuz aralığı) sırasında özellikle zararlı faktörlere maruz kaldıktan sonra enfeksiyonları, küçük çocukları, Staph için, erken bir yapay beslenme altındadır. Özellikle diyabet, kanser ve romatizmal hastalıklar, egzama ile bu enfeksiyon yaşlılar için risk altındadır.

Staphylococcus, boğaz ve burun hastalıklarına neden olabilir (bademcik iltihabı, rinit, farenjit). vücuda yayılan cilt ve deri altı doku, solunum, sindirim, kalp-damar sistemi, idrar yolları, üreme organları, kemik ve eklemler, merkezi sinir sistemi ve diğer organlar lezyonlarının neden olabilir. Bu nedenle, stafilokok enfeksiyonunu düzgün bir şekilde tedavi etmek ve bu mikroorganizmanın taşıyıcılarını sterilize etmek çok önemlidir.

Stafilokok enfeksiyonu tedavisi

Bir anjinin geliştirilmesinde, bir mikroflora üzerindeki bir farenkstan ve antibiyotiklere duyarlılıktan tedavi başlangıcından önce analizlerin gerçekleştirilmesi arzu edilir. Bundan hemen sonra, bölgede en etkili antibiyotiklerin uygulanmasına dayanan ampirik antibiyotik tedavisi denenir. Çoğu zaman, tedavi, amoksisilin / klavulanat veya sulbaktam gibi inhibitör korumalı penisilinler ile başlatılır. Çözünür formlar, örneğin, flemoxiclav solutab gibi popülerdir. Penisilinlerin klavulanik asitle kombinasyonu, stafilokokların antibiyotiklere olan direncinin üstesinden gelir.

Antibiyotiklere duyarlılık sonuçları alındığında (sadece birkaç gün içinde hazırdır), örneğin sefalosporinler, makrolitler, linkozamidler gibi başka antibakteriyel ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavinin seyri yeterince uzun olmalı (ciddi vakalarda 4 haftaya kadar) ve vücutta stafilokokun tamamen ortadan kaldırılmasına yol açmalıdır (eradikasyon).
Boğazda stafilokok enfeksiyonu kompleks tedavisinde steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, vitaminler, immünmodülatör ajanlar bulunur.

Antiseptik etkisi olan yerel ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle gramicidin, bioparox, IRS-19 gibi reçeteli ilaçlar.

Boğazın antiseptik etkisi olan maddelerle durulanması önerilir. Furatsilin, hlorgeksidin, doksidin ve özellikle klorofililpt olabilir.
Stafilokokal bakteriyofaj ve stafilokokal anatoksin, stafilokok enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Staphylococcal bakteriyofaj, bir hafta boyunca günde 4 kez 1 şişe durulamak için kullanılır. Staphylococcal anatoksin, sadece 5 enjeksiyon ile, her gün 0.5 ml deri altından enjekte edilir. Bir ay sonra, bu ders tekrarlanır.

Stafilokok nakli tedavisi

Sadece Staphylococcus aureus için tedavi uygulanması. Bir kişi saprofit veya epidermal stafilokok taşıyıcısı ise, tedavi edilmesine gerek yoktur. Antibiyotik tedavisi için antibakteriyel ilaçlar kullanılmamalıdır. Staphylococcus taşıyıcısı hamile bir kadınsa, 32, 34 ve 36. gebelik haftalarında subkütan olarak 0.5 ml staphylococcal toksoid ile immünizasyon reçete edilir.

Staphylococcus'un taşınmasını önlemek için aşağıdaki şema kullanılabilir:
1. Staphylococcal bakteriyofaj 7 gün boyunca günde iki kez her burun deliğine 3 ila 5 ml.
2. Her burun deliğine bir dozda IRS-19, bir ay boyunca günde 2 kez.
3. 10 gün boyunca sabah 7 mg Bronchomunal, 20 gün arayla sadece 3 ders.

Bu tedavinin bitiminden bir ay sonra, mikroflora üzerinde bir kontrol kültürünün geçirilmesi gerekir. Stafilokok taşıyıcısı korunursa, yukarıda tarif edilen şemaya göre (2 hafta ara ile 0.5 ml deri altından) stafilokokal anatoksin ile aşılanması gerekir.

Bir hastanın böyle bir sorunu varsa, kendi kendine ilaç tedavisinin sağlığa zararlı olduğunu ve yeterli tedaviyi almak için doktora başvurulması gerektiğini hatırlamak gerekir.

Hangi doktora başvurulur?

Nazofarenks enfeksiyonu gelişmesi ile çocuk doktoru, terapist ve daha şiddetli vakalarda KBB doktoruna dönebilirsiniz. Tekrarlanan stafilokok enfeksiyonu atakları ya da bir taşıyıcı oluşumu ile birlikte, bir enfeksiyöz hastalık uzmanına, bir immünologa danışmalı ve şeker için bir kan testi yapılmalıdır.

Boğazda Staphylococcus aureus: semptomlar ve tedavi

Staphylococcus aureus (S. aureus), adını altın renginde boyayan pigment nedeniyle adını alan Staphylococci cinsinden bir bakteridir. İstatistiklere göre, dünyada% 40-50'ye kadar (bazı kaynaklar% 70) insan taşıyıcıları olabilir ve çoğu insan bunu bile bilmiyor. Staphylococcus aureus, insan vücudundaki çeşitli organ ve sistemlerin birçok hastalığının nedenidir. Ayrıca, bugün hastane enfeksiyonlarının yayılmasının ilk nedenlerinden biridir.

Staphylococcus aureus'un bir diğer özelliği de antibakteriyel ilaçlara karşı yüksek direnç (direnç) olmasıdır, bu nedenle sertleşme her zaman kolay değildir. Birçok durumda, doktorlar bakteriyofajlarla tedaviye başvurmak zorunda kalıyorlar - bu bakteriyi yok edebilecek virüsler içeren ilaçlar.

Ancak, Staphylococcus aureus patajonik özellikleri yalnızca imkân veren bir ortamda görünmeye başlar, fırsatçı insan mikrofloranın temsilcilerinden biri, yani olduğuna dikkat edilmelidir:.. bağışıklık sistemi ve normal mikrofloranın ölüm zayıflaması, fırsatçı büyümesini inhibe eder. Bu nedenle, belirli bir bakterinin sağlıklı bir insanda saptanması, mikroorganizmaların sayısının izin verilen normu geçmemesi halinde normaldir.

Staphylococcus aureus ile enfeksiyon

farenks mukozası bakteri İletişim bir hasta veya taşıyıcı patojenler ile temas üzerine verilebilir, enfeksiyon yiyecekleri aureus kolonizasyonu yiyerek, havadaki damlacıkları ile bulaşır. Değil boğazda stafilokok nedenleri arasında en az diş çürüğü ve kronik solunum yolu hastalıkları bulunmaktadır.

Boğazda sıklıkla altın stafilokoklar çocuklarda bulunur, çünkü çevredeki dünyayı aktif olarak araştırdıklarında herhangi bir bakterinin birikebileceği yüzeydeki birçok nesneyi ağız içine çekerler. Ayrıca, bu enfeksiyonun anneden emeği sırasında ve anne sütü ile enfeksiyon vakaları vardır.

Bu yönüyle ilgili daha fazla bilgi "Doktor Komarovsky Okulu" programında bulunabilir:

herhangi bir hastalığı neden olmaz genellikle alma ve insan boğaz, Staphylococcus aureus içinde kendini gösterebilir değil, ama bu zararsız olduğu anlamına gelmez. Bağışıklık savunmasının zayıflamasıyla birlikte farinks (stafilokokal angina) bakteriyel enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Ayrıca, Stafilokok aureus, süre boğaz, sonunda diğer organlarda (eklemler, kalp, akciğerler, vs.) göç Ve hastalığa neden olabileceğinden bu suretle, bağışıklık azaltılmasında.

Boğazda stafilokok enfeksiyonu belirtileri

Enfeksiyonun taşıyıcısı, kural olarak asemptomatiktir. Vücudun savunmalarının zayıflamasıyla, boğazdaki Staphylococcus aureus, pürülan boğaz ağrısına neden olabilir:

 • vücut ısısında ani artış;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • zayıflık, iştahın kötüleşmesi;
 • bademcik artışı, bunun sonucunda yutma yemi, mukozanın hiperemi ve pürülan bir plağın görünümünde rahatsızlık olabilir;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri.

Boğazda stafilokok teşhisi ve tedavisi

Enfeksiyon belirtileri spesifik değildir, tanıyı doğrulamak için oropharynks'ten bakteriyel flora ekimi - laboratuar testleri yapmak gereklidir. Biyolojik bir materyalden bir staphylococcus aureus bulunursa, antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığı da belirlenir.

Antibiyotik tedavisinin atanan Stafilokok enfeksiyonlarının tedavisi için doktorlar ilaç kullanın, ancak analizin sonuçlarını verilen. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Nedeniyle antibiyotiklere patojenik bakterilerin yüksek direnç için, çoğu basitçe Staphylococcus aureus karşı etkili değildir, ancak bağırsak mikroflorası zarar verebilir.

Antibiyotik tedavisi etkisiz veya imkansız ise, hastalara bir bakteri virüsü olan bir stafilokokal bakteriyofaj reçete edilir. Avantajları, normal mikroflora zarar vermeden sadece belirli patojen mikroorganizmaları etkilemesi, kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Staphylococcus aureus'a maruz kalmanın bir sonucu olarak orofarenkste pürülan sürecin gelişiminde semptomatik tedavi, anjina ile aynıdır. Hastalara yatak istirahati tavsiye edilir, bol miktarda sıcak içecek, gerekirse antipiretik ve anestezik ilaçlar kullanılır. Günde birkaç kez, papatya ya da adaçayı sıcak bir kaynatma ile gargara.

Stafilokok enfeksiyonunun tedavisinde, antibiyotik tedavisine ek olarak veya bakteriyofaj ile tedavide, tüm hastaların bağışıklığı güçlendirmeye yönelik tedaviye ihtiyacı vardır. Altın stafilokok ile enfeksiyon, vücudun doğal savunmasının azaldığını ve tekrarlanan enfeksiyonun dışlanmadığını gösterir.

Sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesinin yanı sıra, hastalara multivitamin kompleksleri (Alphavit, Vitrum, Biomax, Pikovit, vb.), Doğal adaptojenler (limon otu, ekinezya purpurea, ginseng vb.) Almaları önerilir. Gerekirse, doktor bağışıklık düzenleyici ilaçlar reçete edebilir.

Staphylococcus aureus'un herhangi bir semptomu olmayan sağlıklı bir kişide taşıyıcılığını belirlerseniz, antibiyotik tedavisi önerilmemektedir. Önlemler sadece bu bakteri sağlık çalışanları ve yiyecek içecekle ilişkili kişiler tarafından tespit edilirse alınır. Ayrıca hamile kadınlarda ve anneleri planlayan annelerde Staphylococcus aureus'un taşınmasını sağlamak için bir analiz yapılması önerilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın klorheksidin ile çocuklara ve yetişkinlere uygun şekilde nasıl durulanması

Aile hekimliği sandığı, hızlı yardım sağlayan yaygın ilaçları içerir - ağrıyı hafifletir, kesileri dezenfekte eder, sıcaklığı düşürür.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.