Loading

Boğazda Staphylococcus aureus: semptomlar ve tedavi

Boğazdaki Staphylococcus, enfeksiyöz ve inflamatuar bir sürece neden olabilen bir farenin farenks veya larenksinin mukoza zarındaki varlığıdır. Koşullu patojenik mikroflora olarak bir mikrobun var olabilir, yani bir hastalığa neden olmaz, ancak bir inflamatuar reaksiyona neden olabilir.

En tehlikeli olanı Staphylococcus aureus, diğer türlere göre daha sık (epidermal ve saprofitik) hastalığa neden olur ve en agresiftir.

Yaşlı ya da zayıf bağışıklanmış küçük çocukların yanı sıra, büyük ihtimalle enfekte olurlar. Taşıyıcı herkes olabilir, bu nedenle, gizli hastalık hakkında tahmin etmemek bile mümkündür.

Bu nedir?

Staphylococcus, kokci aileye ait bir bakteridir. Çevresel etkilere oldukça dayanıklıdır. Konularda, bakteri altı aya kadar yaşayabilir. Staphylococcus insan vücudundaki herhangi bir organı etkileyebilir, ancak çoğu zaman deride ve boğazda ve burunda mukozada bulunur.

en hassas hamilelik sırasında ve doğum (gebelik patolojisi, doğumda uzun susuz aralığı) sırasında özellikle zararlı faktörlere maruz kaldıktan sonra enfeksiyonları, küçük çocukları, Staph için, erken bir yapay beslenme altındadır. Özellikle diyabet, kanser ve romatizmal hastalıklar, egzama ile bu enfeksiyon yaşlılar için risk altındadır.

Bu bakterinin tehlikesi, stafilokokun etken maddesinin sefalosporinler ve penisilinler gibi antibiyotiklere duyarlı olmadığı gerçeğinde yatmaktadır. Bu nedenle, Staphylococcus aureus'un tedavisi yaygın bakterileri yok etmekten çok daha uzun ve daha zordur. Tedavi sürecine başlarsanız, ölüme yol açabilir.

Enfeksiyon oluşabilir:

 • havadaki damlacıklar;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmadan;
 • anneden çocuğa utero.

Bir kişinin stafilokokası varsa, bu kronik hastalıklar ve pürülan enfeksiyonlara yol açabilir. Staphylococcus vücutta göç etme kabiliyetine sahiptir ve boğazda oyalanmayacak olması muhtemel değildir, bu nedenle diğer organlar da etkilenebilir.

Staphylococcus aureus'un sık görülen komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir: menenjit, pnömoni, osteomiyelit, endokardit ve hatta sepsis.

Boğazda staphylococcus belirtileri

Yetişkinlerde, boğazın mukoza yüzeyinde ve ilerlemesinde Staphylococcus aureus alırken, bu tür belirtiler vardır:

 • zayıflığı;
 • uyuşukluk;
 • iştahsızlık;
 • keskin bir baş ağrısı.
 • bademcik iltihabı;
 • sıcaklık eşiğinde 39-40 °;
 • lenf düğümlerinin şişmesinde nedensel olmayan artış;
 • Tükürük, sıvı ve yiyecek yutma ile ağrı sendromu;
 • mukoza boğazının şişmesi, beyazımsı plak veya püstüler neoplazmların görünümü;

Bir kelimede, tüm semptomlar pürülan boğaz ağrısı için tipiktir. Tek fark, stafilokokal enfeksiyonun antibiyotiklerle tedavi edilmesinin zor olmasıdır ve eklemler de dahil olmak üzere diğer organlara göç edebilir.

tanılama

Teşhis, bakteri ekiminin yanı sıra, bir kan testinin örneklemesini içerir ve doktorların staphylococcus aureus bakterisini tanımlaması gerekir. Stafilokokun antibakteriyel ilaçlara duyarlılığını belirlemek için doktor ek bir test yapar.

Boğazda stafilokok tedavisinden önce, ilacın bileşenlerinin bireysel olarak tahammülsüzlüğünün dikkate alınması gereklidir, bu nedenle her hasta için özel bir tedavi kompleksi seçilmelidir. Dozaj ayrıca bağlı hekim tarafından bağımlı olarak kurulur ve yaş ve kilo kategorisine bağlıdır.

Önleyici tedbirler

hijyen zamanki kurallara uyulmasını yardımcı olacaktır: Staphylococcus aureus enfeksiyonu önlemek, güçlü stres, normal bir diyet, uyku ve dinlenme, ve ağız ve burun kanallarında kronik lezyonların normal yeniden uyarlanması eksikliği.

Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir

Staphylococcus aureus, sıcaklık rejimindeki keskin değişikliklerin yanı sıra yüksek ve düşük sıcaklıklara kadar çok yüksektir, aynı zamanda sürekli olarak mutasyona uğrar ve antibiyotiklere karşı direnç geliştirir. Bu nedenle, boğazda staphylococcus tedavisi sırasında, komplikasyonları önlemek için hemen bir uzmana danışmalısınız.

Yukarıda belirtildiği gibi, ilaç seçerken, Staphylococcus aureus'un antibiyotik kullanımına son derece dirençli olduğu dikkate alınmalıdır - mikroorganizma onları yok eden enzimler üretir. Bu nedenle, bu enfeksiyonu tedavi etmek için, aralarında yeni nesil antibakteriyel ilaçlar kullanılır:

 1. Yarı sentetik ve korumalı penisilinler ("Amoksiklav", "Nasfillin");
 2. Aminoglikozitler ("Neomisin", "Kanamisin");
 3. Diğerleri ("Vankomisin", "Tetrasiklin", "Klindamisin", "Rifaximin", "Oflokatsin").

Antibiyotiklerin dysbiosise yol açabilmesi nedeniyle, bazı doktorlar bağırsak mikroflorasının normalleşmesine yardımcı olacak ilacın ek bir miktarını reçete edebilir.

Antibiyotik tedavisi etkisiz veya imkansız ise, hastalara bir bakteri virüsü olan bir stafilokokal bakteriyofaj reçete edilir. Avantajları, normal mikroflora zarar vermeden sadece belirli patojen mikroorganizmaları etkilemesi, kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Staphylococcus aureus'a maruz kalmanın bir sonucu olarak orofarenkste pürülan bir sürecin gelişmesi ile erişkinlerde semptomatik tedavi, anjinadaki ile aynıdır. Halkın araçları götürülmemeli, temel tedaviyi tamamlamalıdır.

Stafilokok nakli tedavisi

Tedavi etmek için? Staphylococcus aureus'un taşınmasını önlemek için aşağıdaki şemayı kullanabilirsiniz:

 1. Staphylococcal bakteriyofaj 7 gün boyunca günde iki kez her burun deliğine 3 ila 5 ml.
 2. IRS-19 bir burun için günde iki kez her burun deliğine bir doz.
 3. 10 gün boyunca sabah 7 mg bronchomunal, 20 gün arayla sadece 3 ders.

Bu tedavinin bitiminden bir ay sonra, mikroflora üzerinde bir kontrol kültürünün geçirilmesi gerekir.

Boğaz tedavisinde kronik Staphylococcus

Boğazda Staphylococcus - tehlikeli midir?

Boğazın en karakteristik akut hastalığı, bademciklerin iltihaplı iltihaplanmasıdır. Pus, bu bademcikler (lacunar anjinası) lacunae birikir ya da püstüller (foliküler anjin) şeklinde kendi yüzeyinde yer alabilir. Hastalık yutulduğunda yüksek ateş, titreme, halsizlik, boğazda ağrı, kas ve eklemlerde ağrı, yakınlarda (submandibular ve servikal) lenf nodlarının artması ve ağrıları ile akut olarak başlar.

Hasta, inartiküler konuşma, dil üzerinde bol miktarda beyaz kaplama, ağızda hoş olmayan bir tat, ağızdan bir koku gibi görünmektedir.

doğal koruma işlevini kaybettiği durum söz konusudur bademcik ve kronik enfeksiyon ve organizma zehirlenme sensitizasyon yuva haline - stafilokoklar neden olduğu boğaz, kronik hastalıklar için adenoid ilgilidir. Adenoid romatizma, miyokardit, glomerülonefrit (bulaşıcı alerjik böbrek hastalığı), böylece piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu-enflamatuar hastalık) gibi hastalıkların karmaşık olabilir. Bu durumda, bademcik iltihabı veya gelişimlerine katkıda bulunur, ya da derslerini olumsuz yönde etkiler.

İlk olarak, bademcik iltihabı sık anjina şeklinde tezahür eder ve iyi tedavi edilebilir (telafili bademcik iltihabı). Hasta tam tedavi görmezse, palatine bademcikler geri dönüşümsüz değişimlerdir ve vücutta sürekli enfeksiyon ve zehirlenme odağı haline gelirler. Hastalar genel halsizlik, hafif ateş, halsizlik, yorgunluktan endişe duymaktadır. Diğer organlardan komplikasyonlar var.

Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir

Staphylococcus aureus her zaman tedavi edilemez. Ne zaman pürülan anjina reçete antibiyotik, sık sık boğaz durulama antiseptik, antipiretik ve antihistaminikler, bol içme ve yatak istirahati.

Kronik kompanse bademcik iltihabı akut dönemde anjina ile aynı şekilde tedavi edilir. Remisyon aşamasında, bağışıklığı güçlendiren ve enfeksiyonun neden olan ajanlarının yaşamsal aktivitesini baskılayan ilaçlar reçete edilir. Dekompansasyon aşamasında, palatine bademcikler çıkarılması önerilir.

Boğazdaki Staphylococcus, sadece her hasta için ayrı ayrı tedaviyi seçen doktor reçetesine göre tedavi edilir.

Boğazda Staphylococcus aureus'u nasıl tedavi edebilirim?

Boğazda stafilokok tedavisi

Staphylococcus (S. Aureus), epidermal (S. epidermidis) ve saprophytic (S. saprophyticus) - stafilokok insanlarda üç tür en sık gördük. Bunlar hastalığın gelişiminde olmadan vücutta akut ve kronik enfeksiyonlar, hem de uzun vadede varlığına sebep olabilir. İkinci durumda, bir kişinin stafilokok bir taşıyıcısıdır.

Stafilokoklar ortama dirençlidir ve antibiyotiklere karşı direncini arttırır. Bugüne kadar, en yaygın olanı 4 tür olan bu bakterinin yaklaşık 27 suşu vardır.

 1. Staphylococcus saprofitik, kadınlarda daha sık görülür, mesane (sistit) ve böbreklerin enflamatuar hastalıklarının sebebidir. Bakteriler üreme organlarının deri katmanlarını ve idrar yolu mukozasını etkiler. Bütün mevcut türlerin en küçüğü budur.
 2. Staphylococcus epidermis tüm mukoza yüzeylerinde ve insan cildinin herhangi bir bölgesinde lokalize olabilir. Normal bağışıklık ile gövde kısmı, bu şekilde, herhangi bir ciddi yaralanmalara kaçınarak, bakteri yener fakat organizmanın (ameliyat sonrası, örneğin) zayıf bir bağışıklık sistemine karşı, kan içine bir kişinin cildi girerse, bu endokard iltihabı neden olabilir.
 3. Staphylococcus aureus en yaygın ve tehlikeli tiptir. Bu bakteri yetişkinleri ve çocukları, erkekleri ve kadınları etkiler. Mikroorganizmanın tüm organlar ve sistemler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve bunların yüzlerce üzerinde olduğu inflamatuar hastalıklara neden olur. Son derece dayanıklı ve dayanıklıdır, yüksek sıcaklıklara, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaya dayanabilir,% 100 etil alkolden, ne hidrojen peroksitten, ne de bir kaç antibiyotikten korkmaz.
 4. Hemolitik Staphylococcus, anjina veya akut tonsillitin nedensel ajanıdır. Hastaların boğazından salgılarla ilgili bakteriyolojik çalışmalar yürütülürken, olguların% 70'inde görülür, bu nedenle bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı stafilokok enfeksiyonu çeşitlerinden biri olarak kabul edilir.

Staphylococcus süpüratif deri lezyonları (çıban, çıban, arpaları, vs...) neden olur Ve Staphylococcus ülser oluşumunu kışkırtır tehlikeli sistemik hastalıklar ve enfeksiyonlar :. Sepsis, pnömoni, toksik şok ve osteomiyelit, gıda zehirlenmesi vb çok sayıda nedeni Boğaz, burun, beyin, kalp, iç organlarda (örneğin, bağırsaklarda).

nedenleri

Yüzünde rahatsızlık sıhhi ve hijyenik normlara uyulmadan dövmelerin çizilmesinin bir sonucu olabilir.

Boğazda sıklıkla altın stafilokoklar çocuklarda bulunur, çünkü çevredeki dünyayı aktif olarak araştırdıklarında herhangi bir bakterinin birikebileceği yüzeydeki birçok nesneyi ağız içine çekerler. Ayrıca, bu enfeksiyonun anneden emeği sırasında ve anne sütü ile enfeksiyon vakaları vardır.

Bu yönüyle ilgili daha fazla bilgi "Doktor Komarovsky Okulu" programında bulunabilir:

Boğazda stafilokok tedavisi

Stafilokok enfeksiyonu bulgularının hiçbirinin spesifik olmaması nedeniyle "boğazda stafilokok" tanısı laboratuvar testleri gerektirir. Özellikle, bir hekim, bir enzim immünolojik testinin sonuçlarını ve bir smear kültürü çalışmasını inceleyerek orofarenkseki koşullu patojenik mikroflorayı saptayabilir. Stafilokokların antibakteriyel ajanlara duyarlılığını belirlemek için ayrı bir test yapılır.

Çocuklar boğazda stafilokok enfeksiyonu tanısı ile en sık görülen hastalardır. Bu sadece tam olarak oluşturulmuş bağışıklığa değil, aynı zamanda dünyayı tanıyan çocukların, ellerinde ve tehlikeli bakterilerin yaşayabileceği nesnelere yalama alışkanlıklarına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Boğazda stafilokok gelişmesi, farenjit, bronşit veya larenjit, çürük gibi kronik hastalıklar tarafından teşvik edilir.

Boğazda staphylococcus belirtileri

İlaç tedavisi

İlaç yöntemi kesinlikle bu hastalığın tedavisinde ana ve en etkilidir. Tedavinin temeli antibiyotiklerden oluşur.

Staphylococcus aureus, bir dizi antibiyotiğe karşı bağışıktır ve tedavisi için sadece yeni jenerasyonun antibiyotikleri kullanılır, bunların arasında şunlar bulunur:

 • yarı sentetik ve korumalı penisilinler ("Amoksiklav", "Nasfillin");
 • aminoglikozitler ("Neomisin", "Kanamisin");
 • diğerleri ("Vankomisin", "Tetrasiklin", "Klindamisin", "Rifaximin", "Oflokatsin").

Florokinolonların antibiyotiklerinin ne zaman etkili olduğu hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Malysheva'nın yeni tekniği hakkında bilgi edinin.

Böyle bir mikroptan korkan tek şey, pek çok elmas yeşili (veya zelenka) aşina olan anilin boyalarıdır. İşte bu mikropun neden olabileceği bazı tehlikeli enfeksiyonların bir örneği:

 • stafilokokal pnömoni;
 • bireysel kalp kapaklarının pürülan lezyonları, bu mikrobdaki apseler karaciğer, beyin veya böbreklerde başka yerlerde de bulunabilir;
 • osteomiyelit denilen kemik dokusunun pürülan enflamasyonu;
 • pürülan mastit;
 • Bu bakterinin ürettiği toksinlerden kaynaklanan gıda zehirlenmesi.

Staphylococcus'un sayısız enziminden, en tehlikeli toksinlerinden bağımsız olarak, bu mikrop, sağlıklı bir insanın güçlü bağışıklık sistemi ile savaşmaktan aciz durumdadır.

Bu insan vücudu (nazofarenks boğaz vb..) herhangi mukoza üzerinde, derisinin yüzeyinde, sağlıklı olduğundan değişik koklar kişiyi zarar vermeden, kesinlikle barışçıl, yıllarca yaşamak anlamına gelir.

Hastanın tedavi dönemi için diyetleri değişmeli ve mümkün olduğunca sağlıklı hale gelmelidir. Unutmayın ki farklı patojenler tatlı ve rafine gıdalara çok düşkündür, bu yüzden hepsini bir süre için hariç tutun. Ayrıca bağışıklığı artıracak ve vücudun savunmasını güçlendirecek daha fazla vitamin, özellikle de C eklemeye değer.

yeteneğinin, substratlar ve sitotoksik maddeler ve mikrop öldürücü etkilerinden bakteri korumak mümkün polisakarit yapışkan tabaka üzerine yapışmasını kolaylaştırmak burun ve boğazda epidermal stafilokok yüzeyinin hidrofobik özellikleri için, tedaviye ihtiyacı olan hasar indükleme. burun ve boğaz Staphylococcus aureus neden olabilir benzeri lezyonlar, iltihaplanma miktarındaki artış uyarmak ve tedavi ve halk ilaçları ihtiyacı olan dokuda farklı etkilerle muazzam değer patojenik parçalar duvar Staphylococcus epidermidis hücreleri var.

Epidermal staphylococcus halk ilaçlarının tedavisinde önemi

Mikroskopi lekeli burun klinik malzemeler epidermidis bakteri yayma ve boğaz Gram-pozitif kokusa birikiminin yanı sıra, polimorfonükleer lökosit algılanmasına yardımcı olur. Mikrop, bir hemolitik aktivite gösteren uzay aracı düz konveks koloniler beyaz renk üzerinde meydana getirir. Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus temel fark sözde olmaması koagülaz aktivitesi. İzole koagülaz-negatif stafilokokları, bazen idrardan atılan diğer stafilokoklardan ayırmak gereklidir. farklılık yaratmak için, dikkate novobiosinin karşı direncini, Staphylococcus epidermidis alınması gereklidir, tedavisi son derece hassas, karmaşık olabilir.

Güzellik ve Sağlık

Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir

Staphylococcus, nazofarenksin ve ağız boşluğunun deri ve mukoza zarlarında yaşayan gram-pozitif bakterilerin sayısını ifade eder. Boğazda stafilokok enfeksiyonu hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebilir.

Evde boğazda stafilokok nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Bu türün temsilcileri en tehlikeli olanlarıdır, çünkü yaşamları boyunca bakteri, mukus boğazını tahrip eden zehirli maddeler üretir. Stafilokok enfeksiyonu çeşitli yollarla yayılabilir, ancak en sık görüleni enfeksiyonun temas yoludur. Enfeksiyon bulaşmanın en büyük riski zayıf bağışıklığı olan kişilerdir.

Enfeksiyon yolları

İnsan vücudunda, hem yararlı hem de zararlı bakteriler huzur içinde yaşarlar. Bununla birlikte, bazı faktörlerin etkisi altında, ikincisi yararlı mikroflorayı baskılayarak aktif olarak çoğalmaya başlar. En tehlikeli bakterilerden biri, genellikle boğazın mukoza zarını etkileyen Staphylococcus aureus'tur.

Kural olarak, hastanelerde, doğumevlerinde ve polikliniklerde tıbbi kurumlarda stafilokok enfeksiyonu ile enfeksiyon meydana gelir. Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir en zor sorulardan biridir. Hastalığın tedavisi, bakterinin birçok türde antibiyotiğe direnç göstermesiyle karmaşıktır. Form başlatılmışsa, enfeksiyon ölümle sonuçlanabilir. Staphylococcus ile enfeksiyonun ana yolları şunlardır:

 • Hava damlası (hapşırma veya öksürme);
 • İletişim (enfekte kişi veya nesnelerle etkileşim);
 • Kontamine yiyeceklerin kullanımı (et, yumurta, krema ile şekerlemeler);
 • Annenin sütü.

Çocuklar boğazda stafilokok enfeksiyonu tanısı ile en sık görülen hastalardır. Bu sadece tam olarak oluşturulmuş bağışıklığa değil, aynı zamanda dünyayı tanıyan çocukların, ellerinde ve tehlikeli bakterilerin yaşayabileceği nesnelere yalama alışkanlıklarına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Boğazda stafilokok gelişmesi, farenjit, bronşit veya larenjit, çürük gibi kronik hastalıklar tarafından teşvik edilir.

Boğazda staphylococcus belirtileri

Çoğu durumda, stafilokokal enfeksiyon sıradan bir soğuk olarak ortaya çıkar. Ayırt edici semptomların yokluğu, boğazda stafilokokların saptanmasını büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. Enfeksiyonun aşağıdaki semptomların kombinasyonu için sadece deneyimli bir doktor olduğunu fark edebilirsiniz:

 • Vücut ısısında ani artış 39-40 dereceye;
 • Zayıflık ve baş dönmesi;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • Submaksiller bölgenin lenf düğümlerinin ödem ve ağrıları;
 • Bademciklerin, mukus boğazının artması ve kızarması.

İlaç tedavisi

Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir doktorlar tarafından bugün önerilmektedir? Tabii ki, hastalığın tedavisinde lider yön, ilaç terapisidir. Bu tedavinin temeli, aşağıdaki ilaçların kullanılmasıdır:

 • Yarı sentetik ve korumalı penisilinler (amoksiklav ve analogları);
 • Aminoglikozitler (neomisin);
 • tetrasiklin;
 • Oflokatsin;
 • klindamisin;
 • Immünostimülanlar ve immünoglobulinler;
 • Boğaz (propolis, bitkisel preparatlar, klorofililpt ve diğerleri) durulama için antiseptik çözümler.

Ayrıca, hastalar ve doğal adaptogens (limon otu, Echinacea, ginseng) (vitrum, Biomax vb doruklar) multivitaminler almak tavsiye edilir.

Halk ilaçları

Boğazda stafilokokların nasıl tedavi edileceği hakkında konuşmak, halk ilaçları hakkında unutma. Patojenik mikroflora üzerindeki zararlı etki siyah frenk üzümü ve kayısıya sahiptir. Günlük kullanım, bağışıklığı güçlendirmeye ve temel tedavinin etkinliğini artırmaya yardımcı olur. Bir boğazda bir staphilococcus tedavi etmek için hala mümkün mü?

 • Ekinezya ve dulavratotu bir kaynatma. Bu bitkilerin köklerinden 2 çay kaşığı karışımı, 4 bardak kaynar su dökün, kaynamaya getirin. Günde üç kez 1 kadeh sıcak bir kaynatma yapın;
 • Köpeğin infüzyonu yükseldi. Kurutulmuş iki kuşburnu bir termos içine dökün ve kaynar su dökün, örtün ve 8-10 saat ısrar edin. Günde 100 ml 100 kez alın;
 • Durulama için et suyu. Okaliptüs, adaçayı ya da kekik, kızamıkçık ya da muz yaprakları yapraklarından suyu hazırlayın ve boğazınızı yıkamak için günde 4-5 kez kullanın.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinin

 • Staphylococcus aureus nasıl tedavi edilir Hastalığa neden olan mikroflora, kural olarak, bağışıklığı büyük ölçüde zayıflamış vücutta bulunur. Diğer bakterilerin aksine, Staphylococcus aureus çok dayanıklıdır.
 • Staphylococcus'un bir çocuk tarafından nasıl tedavi edilmesi, insan vücuduna girdiğinde bir bakteri olan bakteriler, hücrelerin işlerini bozan zehirli toksinler ve enzimler üretir. Çocuklukta, yakalanma riski
 • Yenidoğanlarda stafilokok nasıl tedavi edilir Anne ve baba için herhangi bir bebek hastalığı gerçek bir felaket olur. Çocuğunuz çok sık hastalanırsa, organizmasında stafilokok enfeksiyonunun gelişmesi mümkündür.
 • Bir mantarı boğazda tedavi etmekten çok Sıklıkla mantar enfeksiyonları mukozaya ağız sokar. Bununla birlikte, patojenik mikroflora farenks'e çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Nasıl ve ne
 • Soğuk algınlığıyla boğaz nasıl tedavi edilir? Herkes sonbaharın soğuk algınlığı sezonu olduğunu bilir. Ancak, soğuk mevsime uygun şekilde hazırlık yapmazsanız, hoş olmayan belirtiler zorunludur.

Boğazda stafilokok nasıl etkili bir şekilde tedavi edilir?

Boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir? Bu soru belli bir çemberden insanları heyecanlandırıyor. Boğazda Staphylococcus sık görülen bir durumdur. Bu mikroorganizma, insanlara zarar vermeden diğer bakterilerle birlikte var olabilir. Ve böylece boğazda stafilokokların nasıl tedavi edileceği sorusu belirsizdir. İnsan bağışıklığında azalma ya da kronik hastalıkların alevlenmesinde, stafilokoklar kendini andırır ve sonra tedaviye ihtiyaç duyulur.

Patolojinin genel özellikleri

Stafilokokların gruplara ayrıldığı ve en tehlikeli olanının Staphylococcus aureus olduğu söylenmelidir. En çok kimsenin boğazında yaşayabileceği ve önemli zararlar vereceği kişidir. Karakteristik altın rengi nedeniyle aldığı isim. Bu tür bir tehlike, ciddi komplikasyonlarıyla dolup taşan pürülan tonsillitin ortaya çıkışını provoke etmesidir.

Zayıf bağışıklığı olan kişiler genellikle risk bölgesine girerler ve bu çoğunlukla çocuklar ve yaşlılardır. Bu hastalığın sinsiliği, birçok insanın stafilokok taşıyıcısı olduğu ve hatta bundan haberi olmadığı gerçeğinde yatmaktadır. Koruyucu önlemler alınmadan, sonuç olarak bir kişi tekrar tekrar kendisinin de dahil olmak üzere birçok kişiye bulaşabilir. Enfeksiyon oluşabilir:

 • havadaki damlacıklar;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmadan;
 • anneden çocuğa utero.

Bir kişinin stafilokokası varsa, bu kronik hastalıklar ve pürülan enfeksiyonlara yol açabilir. Staphylococcus vücutta göç etme kabiliyetine sahiptir ve boğazda oyalanmayacak olması muhtemel değildir, bu nedenle diğer organlar da etkilenebilir. Staphylococcus aureus'un sık görülen komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir: menenjit, pnömoni, osteomiyelit, endokardit ve hatta sepsis. rahimde enfeksiyon durumunda, bebek sepsis gelişebilir ve bu mikrop pemfigusun toksinlerin biriyle temas halinde yeni doğan bebeğin doğrudan gelişir: Ayrıca, bu mikrop bebekler için tehlikelidir.

Staphylococcus aureus ile enfeksiyon belirtileri

Bir kişi bir mikrop taşıyıcısıysa, belirtiler hiç görülmez. Staphylococcus semptomları hastalık döneminde ortaya çıkar. Boğazdaki stafilokokların başlıca belirtileri şunlardır:

 1. Yüksek sıcaklık.
 2. Baştan çıkarıcı yataktan keskin bir yükseliş.
 3. Bademcikler şişer ve kızarır.
 4. Kısa bir süre sonra, lakunlarda ve bademciklerin yüzeyinde pürülan çökeller görülür.
 5. Yutulduğunda ağrı hissedersiniz, bu sebeplerden dolayı iştah azalır.
 6. Boyundaki lenf düğümleri şişer.

Birkaç semptomunuz varsa, doktorunuza danışmalısınız. Bir hafta ortalama süren bir tedavi programı önerecektir. Bademciklerin tam temizliği 14 gün içinde gerçekleşecektir.

Boğazda stafilokok enfeksiyonlarının çeşitleri

 1. Staphylococcal angina. Hastalık, sıcaklığın yükselmesiyle birlikte keskin bir şekilde yükselir, yutulduğunda ve boğazda genel bir bozulma olduğunda boğaz ağrısı ile kendini gösterir. Bademcikler genişlemiş, şişmiş, püstüllerle kırmızıdır. Hasta başkalarına bulaşıcıdır.
 2. Kronik Stafilokok Tonsillit. (Görünüşü olup boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ayrı bir hastalık olarak ortaya önce yani) ve orta kronik (Staphylococcus aureus anjina öncesinde ve antibiyotikler için güçlü bir bağışıklık geliştirilmiştir olduğunda) tonsilit primer kronik olabilir. boğazım düğümleniyor duygu, irinli plak olmadan gevşek, büyümüş bademcikler yutma sırasında Kronik bademcik stafilokok küçük ağrı ile karakterizedir. Bununla birlikte, genel zehirlenme belirtileri yoktur.
 3. Stafilokokal farenjit. Bu hastalıkta farinksin duvarları etkilenir. Genellikle genel durum acı çekmez. Bu tip tipik semptomlar: boğazda terleme, mukozada şişme, kızarıklık olabilir. Nadir durumlarda, farenksin arkasındaki plaketi görebilirsiniz.
 4. Kombine stafilokok tonsillofarenjit. Stafilokok bademcikler ve faringeal duvarlara yayılırsa oluşur. Çoğu zaman, lokal semptomlar rahatsız edici: gevşek boğaz, bademciklerin ve faringeal duvarın kızarması, yutulduğunda acı, zulüm hissi.

Boğazda stafilokok tedavisi

Tedavi, ilgilenen doktor tarafından yapılmalıdır. Tedavi rejimi birçok faktöre dayanarak geliştirilmelidir. Ama sırayla her şey hakkında.

Bu hastalığın tedavisi bir günde yapılamaz. Bu uzun bir çalışma. Her şeyden önce, hasta stafilokokların spesifik bir grup antibiyotiğin stabilitesini belirlemek için boğazdan bir çubuk sürmelidir. Bundan sonra doktor doğru ilacı yazabilir. Bir antibiyotik genellikle 5 gün veya daha uzun bir süre için reçete edilir.

Bu ilacın etkisiz olması durumunda - ve stafilokok kendini hemen hemen her ortama adapte ettiği için olabilir - bir diğerine değiştirilmelidir.

Staphylococcus ile mücadelede aktif olan en etkili antibiyotikler şu şekilde sıralanabilir:

 • linezolid;
 • sefazolin;
 • amoksiklav;
 • vankomisin;
 • ofloksasin;
 • Oxacillin.

Boğazda stafilokokları yok eden iyi bir ilaç Chlorophyllipt'dir. Belirtilen dozda su ile seyreltilir ve boğazı okşar. Bu prosedürler günde birkaç kez yapılmalıdır. Bu yöntem, mikrop başka yerlerde, örneğin burunda olduğunda da etkilidir.

Stafilokoklara karşı savaşta Sovyet zamanlarında bir yeşil kullanılmıştır: bir boğazla yağlanmıştır. Prosedür çok acı vericiydi. Şu anda bu yöntem geçerli değildir. Zelenka, cildin yüzeyinde kullanılır, ancak boğazda değil. Staphylococcus aureus, bağışıklık sistemindeki bir azalmanın arka planında meydana geldiğinden, bunun kendisini inhibe edebildiği için, vücudun koruyucu işlevlerini arttıran ilaçların alınması tavsiye edilir.

Bağışıklıktaki artış karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Her şeyden önce, diyetinizi faydalı ürünlerle zenginleştirmeniz gerekir. İyileşme dönemlerinde, bedeni sinirlendirmeye başlamalı, yaz aylarında bunu yapmak iyi olur. Bir sonraki adım bir multivitamin seçmektir. Kötü değil, bir kişi bir doktor tarafından reçete edilen fizyoterapi geçirirse.

Boğazda Staphylococcus aureus: halk ilaçları ile tedavi

Staphylococcus ile mücadele etmenin popüler yöntemlerini başlatmak için, öncelikle, tatlı ve şekerlemeli ürünleri diyetten hariç tutmak önemlidir, çünkü ilaçların etkisini engellerler. İyi bir etki, dönüş, meyan kökü, kara mürver, adaçayı, kızamık, muz ve diğer bitkilerin infüzyonudur.

Her gün kayısı ve siyah frenk üzümü meyvelerini yiyin: Staphylococcus aureus için yıkıcı unsurlar olarak kabul edilirler. Zayıf bağışıklık üzerinde iyi bir etkiye sahip bir köpek gülü vardır. Kaynar su ile kaynar ve sıvının kırmızımsı bir renginde ısrar eder, bundan sonra yarım fincan için günde iki kez alınmalıdır.

Boğazda bulunan Staphylococcus, bilindiği gibi bademcik iltihabını arttırır, ancak çoğu zaman iltihaplı hale gelse bile bunları çıkarmaya değmez. Enfeksiyonun akciğerlere yayılmasını önleyen bademcikler. Boğazda stafilokok varsa, burnun içinde olması oldukça olasıdır. Eğer bademcikler yoksa, o zaman nazal geçiş yoluyla akciğerlere kolayca nüfuz eder.

Staphylococcus tedavisine sadece entegre bir yaklaşım pozitif sonuçtur. Halk ve geleneksel tıbbın kombinasyonu, boğazın ve burunun lokal tedavisi, tüm mevcut yollarla bağışıklığın geliştirilmesi - bunların tümü vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına izin verecektir.

Çocukların ve hamile kadınların tedavisi

Çocukların ve hamile kadınların tedavisi sağlıkları için en az riskle yapılmalıdır. Hamilelik sırasında birçok ilacın kontrendike olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, hem hamile kadınlar hem de çocuklar için tedavi planı bir doktor olmalıdır. Hamile kadınlar da bir jinekolog dan tavsiye gerekebilir.

Bu durumda, antibiyotikler kontrendikedir. O zaman ne tedavi etmek istersen sor. Bu insan kategorisi için güvenli olan özel bakteriyofajlar vardır. Peki, halk tedavisi: şifalı bitkiler ve tam bir vitaminli diyet de içeren otlar veya ilaçlar, bol içecek, infüzyon ile gargara.

Bir erişkin veya çocuğun boğazında stafilokokun nedenleri, semptomları ve yöntemleri

Bir çocuğun ya da yetişkinin boğazındaki Staphylococcus, rotosynopharynx'in mukus epitelyumu üzerindeki Staphylococcaceae cinsinin bakterilerinin varlığıdır. Bu cinsin bakterilerinin çoğu, koşullu olarak patojenik mikroorganizmaların sayısına dahil edilir, yani, yalnızca uygun koşulların varlığında (bağışıklık zayıflığı, hipotermi, hormonal bozukluk, vb.) Hastalığa neden olurlar.

Birçok staphylococci çeşidi vardır, ancak bunların en tehlikeli olanları altın (aureus) olarak kabul edilir. Bu nedenle, rotonofaringeal bir stafilokokus bulunduğunu söylerse, bunlar altın demektir.

Geleneksel ve halk ilaçları tedavisi için nasıl yanı sıra, bu kendini gösterir ve fotoğrafta göründüğü, boğaz ve burunda stafilokok enfeksiyonuysa ayrıntılı olarak analiz etmek istediğiniz konu, içinde bakteri zararlarını göz önüne alındığında.

Burun ve boğazda stafilokok nedenleri

Çevrede birçok patojenik ve patojenik olmayan mikroorganizmalar vardır ve bunların bazıları cildimizde yaşar. Doğumdan hemen sonra çocuk sterildir, ancak yaşamın ilk dakikalarında bebeğin cildi, sindirim sistemi ve solunum yolu, annesinde bulunan temel mikrofloralarla doldurulur.

Staphylococcus aureus, gerçekten patojenik mikroorganizmaları ifade eder, ancak bu, kişinin cilt, mukoza ve bir kişinin bağırsaklarında kalmasını engellemez.

Staphylococcus aureus, ağız veya burun yoluyla dış ortamdan gibi mukoza rotonosoglotki ulaşır ve bu da enfeksiyon (kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit, kronik bronşit, soluk borusu, çürükleri, diş taşı) iç odaklarından. Altın staphylococcus ile enfeksiyonun daha ayrıntılı yollarını ele alalım.

Boğazda Staphylococcus aureus: enfeksiyon yolları

Altın staphylococcus ile enfekte etmek için çeşitli yollar olabilir, yani:

 • Staphylococcus'un boğaza girmesi, kişisel hijyen maddeleri, oyuncak ya da kirli ellerle gerçekleştiğinde temas;
 • aureus staphylococcus, verilen bakteriyi içeren hava ile boğaza girdiğinde havalanır. Bu durumda Staphylococcus, öksürme, hapşırma, nefes alma veya konuşma sırasında hastalar veya taşıyıcılar tarafından tahsis edilir;
 • Staphylococcus, toz partikülleri ile boğaza girdiğinde hava-tozudur, çünkü bu mikroorganizma çevresel faktörlerin etkisine oldukça dirençlidir. Zeminde, mobilyalarda veya yünlü ürünlerdeki tozlarda, bu bakteri patojenliğini 5-6 aya kadar korur;
 • Gıda, bu mikrop insan vücuduna gıda ile girdiğinde. stafilokok enfeksiyonları gelişimi kötü gıda hazırlama ve tüketim sırasında yemekleri veya kirli ellerinizi yıkanmış, gıda termal işleme eksikliği katkıda bulunur. Dikkatlice vücudun (çürük, diş taşı, kronik tonsillit, bronşit, sinüzit, vb. D.) için bir kronik enfeksiyon sterilize zaman, hem de (emzirme öncesinde ellerinizi yıkayın göğüslerini yıkamak) kişisel hijyen emziren annelerde kurallarına uymak önemlidir Bebeğinizi stafilokok ve diğer patojenik mikroorganizmalar ile enfekte etmeyin.
 • Dikey olarak, çocuğun boğazındaki altın stafilokok, enfekte olmuş amniyon sıvısı alındığında veya doğum kanalından geçerken nüfuz ettiğinde;
 • boğazda streptokoklar invaziv tanı veya tedavi edici manipülasyonlar yaparken sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uyulmamasından dolayı iyatrojeniktir.

Ayrıca otoinfeksiyon gibi bir şey var, - asemptomatik taşıyıcı hastalığa geçiş Bu gibi olumsuz faktörlerin etkisi altında:

 • vücudun savunmalarının zayıflaması;
 • dysbiosise yol açan antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi;
 • rotosynopharynx mukozasının mikrorotravası;
 • vücudun hipotermisi;
 • psikotansiyel şok;
 • açlık ve diğerleri.

Gördüğünüz gibi, Staphylococcus aureus'u enfekte etmenin birçok yolu vardır, ancak kişisel sırtınızın kurallarını izleyerek enfeksiyondan kaçınarak sağlıklı bir yaşam tarzına ve bağışıklığı desteklemeye başlayabilirsiniz.

Boğazda Staphylococcus Belirtileri

Staphylococcus aureus boğazındaki görünüm aşağıdaki belirtilerden şüphelenilebilir:

 • Farinks ve burun boşluğunda terleme ve kuruluk;
 • boğazda ağrı, yutma ile artar ve larinks;
 • ses kısıklığı;
 • kolay öksürük;
 • vücut ısısında yüksek rakamlara artış.

Stafilokok enfeksiyonu formları

Stafilokok boğaz enfeksiyonunun seyri asemptomatik olabilir, ancak üst solunum yollarının iltihaplanması şeklinde de ortaya çıkabilir:

Bu formların her biri ayrı bir semptom kompleksi olarak kendini gösterir ve yetişkinlerdeki semptomlar çocuklardan daha az belirgindir.

Staphylococcal tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • bademcikler, palatine kemer ve dil parlak kırmızılar;
 • kolayca çıkarılabilen bademcikler üzerinde beyaz ve sarı pürülan tabakaların varlığı;
 • kulak ya da boyuna veren ve yutma ile artan ağrı, iştah kaybına neden olur;
 • ateş, baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları, titreme ve vücut zehirlenmesinin diğer belirtileri;
 • Servikal lenf nodlarının lenfadenopatisi.

farenjit, Altın staphylococcus neden olduğu gibi, bu tür belirtiler ile kendini gösterir:

 • posterior faringeal duvarın kızarıklık ve şişmesi;
 • posterior faringeal duvarda mukus, pürülan mukus ve pürülan tabakalar;
 • Farinkste percolasyon;
 • kuru öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • özellikle yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ateş, genel halsizlik, titreme ve diğer vücut zehirlenme belirtileri.

Stafilokokal larenjit ile hastalar aşağıdaki semptomlardan şikayetçi:

 • göğüste ağrı;
 • terleme ve kuru boğaz;
 • sesin ses kısıklığı, toplam kaybına kadar;
 • pürülan balgam deşarjı ile ıslanan kuru öksürük;
 • subfebril ateşi ve vücut zehirlenmesinin diğer semptomları.

Stafilokok Enfeksiyonunun Tehlikesi

Üst solunum yollarında stafilokok varlığı, sağlığa yönelik bir tehdittir. Bunun nedeni, bağışıklıkta azalma, hipotermi, stres, kronik patolojinin alevlenmesi gibi olumsuz faktörlerin, enfeksiyöz bir sürecin gelişmesine neden olabilmesidir.

Stafilokok enfeksiyonu aktivasyonu ile birlikte, bronşit ve pnömoni gelişimi ile enfeksiyöz süreci alt solunum yollarına yayma riski vardır. Ek olarak, stafilokok, diyabet, romatoid artrit, piyelonefrit gibi kronik hastalıkları artırır. Ayrıca, bu mikrop, diğer patojenik mikroorganizmalara, örneğin streptokok veya pnömokoklara karşı direnci zayıflatır.

Stafilokok enfeksiyonunun en tehlikeli komplikasyonu, patojenin sepsis gelişimi ile kan içine girmesidir.

Bir yetişkin veya bir çocuk için benzer sonuçlar, boğazda Staphylococcus aureus ile zamansız veya yanlış bir şekilde tedavi edilirse ortaya çıkar. Bu nedenle, yukarıdaki semptomların varlığında, kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, ama yeterli tedaviyi reçete edecek bir uzman-bir kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık doktoru danışmalısınız.

Tanı Yöntemleri

Stafilokokların rotosofarenkseki semptomları özgül değildir, bu nedenle, sadece subjektif ve objektif semptomlara dayanarak stafilokokal enfeksiyon varlığını teşhis etmek imkansızdır. Bu nedenle, patojen tanımlanmış laboratuvardan sonra, stafilokokları boğazda tedavi etmeye başlarlar. Bu amaçla bakteriyoskopik, bakteriyolojik ve serolojik yöntemler kullanılmaktadır.

Stafilokok enfeksiyonu tanısı için en uygun yöntem rotosynofarenksin bir sürüntüsüdür. Elde edilen malzeme bir mikroskop altında incelenir ve daha sonra bakteri kolonileri elde etmek için bir besin ortamı üzerine yerleştirilir. Bir gün sonra stafilokokların varlığında, kültür üzerinde, beyaz, sarı veya turuncu bakteri kolonileri besiyerinde görülür.

Serolojik çalışma bakteriyofajları kullandığında, dört gruba ayrıldı. Pozitif serolojik testle stafilokok, bir veya daha fazla bakteriyofaj grubunu öldürür. Bu yöntem mikrobiyolojik kadar doğru değildir, bu yüzden nadiren kullanılır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğazda stafilokok oranı

Norm hakkında konuşmak, stafilokokların farklı olduğunu hatırlamalısınız. Şartlı patojenik stafilokoklar insan vücudunda bulunabilir ve bu cinsin (altın, epidermal ve saprofitik) patojenik temsilcilerinden kurtulmak daha iyidir. Bu nedenle, norm, altın derecenin dışında, ikinci derecede 10'dan fazla olmayan stafilokok sayısına izin verir.

Çoğu uzman Staphylococcus aureus'un rotosynofarenksindeki normun, özellikle çocuklar ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde olmamasına inanmaktadır.

Aynı zamanda, doktorların bir kısmı, özellikle Komarovsky, test sonuçlarını değil, hastanın tedavi edilmesinde ısrar etmektedir. Yani, tedavi stafilokok enfeksiyonu klinik semptomlarının varlığında reçete edilir ve asemptomatik akış ve stafilokokların pozitif ekiminde değil.

Şimdi burun ve boğazda stafilokokların nasıl tedavi edileceğini görelim.

Staphylococcus'un burun ve boğazda tedavisi

Staphylococcus ile mücadele ederken, aşağıdaki görevleri yerine getirmeniz gerekir:

 • stafilokok aktivitesini baskılamak;
 • mukus rotosynopharynx'in bütünlüğünü geri yüklemek;
 • vücudun savunmasını teşvik eder.

Antimikrobiyal ilaçlar staphylococci'yi baskılamak için kullanılır:

 • yaygın bir stafilokok enfeksiyonu ve şiddetli seyri için kullanılan sistemik antibiyotikler (Klaritromisin, Sefotaksim, Klindamisin, Amoksiklav ve diğerleri);
 • Antibiyotik tedavisi tamamlayan antistaphylococcal veya kompleks bakteriyofaj. Bu ilaç stafilokokları öldüren bir virüstür. Karmaşık bakteriyofaj aynı zamanda stafilokok, streptokok ve klebsielezni içerir. Monoterapi olarak çocuklarda kullanılması önerilir.

Stafilokok enfeksiyonunun önemli bir bileşeni, immünomodülatörlerin kullanılmasıdır. Bunun için, aşağıdaki immünostimulantlar kullanılabilir:

 • anti-stafilokok immünoglobulin - özellikle altı aydan daha büyük çocuklarda, özellikle diğer antimikrobiyal ajanların kullanımı kontrendike olduğunda;
 • DCI-19;
 • Ribomunal;
 • taktivin;
 • Poludan ve diğerleri.

Bu ilaçların kabulü, akut stafilokok enfeksiyonu döneminde ve semptomların azalmasından bir ay sonra gerçekleştirilir.

Halk ilaçları ile tedavi

 • Kayısı ve kuş üzümü. Bu lezzetler büyük miktarda askorbik asit, antioksidanlar, pektinler ve aktif olarak stafilokoklarla mücadele eden diğer yararlı maddeler içerir. Bu nedenle, günlük kuş üzümü ve kayısı kullanımı organizmanın bu mikroplara karşı direncini artırmaktadır.
 • Kalçaların infüzyonu. Böyle bir doğal ilaç da C vitamini açısından zengindir, bu nedenle düzenli alımı bağışıklığı arttırır. Bunun için twice bardak yabani gül için günde iki kez içmek yeterli olacaktır.
 • Dulavratotu ve dulavratotu köklerinin kaynatılması. Et suyu hazırlamak için, bu malzemelerin bir çay kaşığı almanız ve kaynayan suyla dökmeniz, daha sonra 5 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekir. Et suyu yemeklerden önce günde üç kez 200 ml sıcak bir şekilde alınır. Ekinezya ve dulavratotu da stafilokokların aktivitesini inhibe eden, insan bağışıklığını etkin bir şekilde arttıran adaptojenler içerir.
 • Kekik, biberiye, huş tomurcukları ve civanperçemi otunun infüzyonu. Bu maddeler bir çorba kaşığı alır ve 500 ml kaynar su dökülür, kapak ile örtülür ve 2-3 saat demlendirilir. Hazır infüzyon filtresi ve yemeklerden önce günde 100 ml 3-4 kez alın.

Farinkste stafilokok için lokal tedavi

Stafilokoklara karşı yerel mücadele, boğazı durulamak ve antiseptik içeren pastilleri emmektir.

Uzmanlar böyle Chlorophillipt, Tantum Verde, Klorheksidin Miramistin Geksoral olarak ya da Staphylococcus aureus açısından en yüksek verimi var çünkü gargara araçları tavsiye ederiz.

Bu antiseptikler, enfeksiyon semptomlarının şiddetini azaltmaya, iyileşmeyi hızlandırmaya ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve onarıcı aksiyonlara sahiptir.

Staphylococcus aureus ile klorofililpt

Chlorophillipt antimikrobiyal, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkileri vardır, etkili bir durulama Staphylococcus ve Streptococcus rotonosoglotke yok eder.

Boğazın% 2'lik alkol solüsyonu olan Klorofililpt ile stafilokokal enfeksiyonla durulanması gerekir, bu da ilk önce ½ fincan ılık su ile seyreltilmelidir. Durulama sayısı günde en az dört kez olmalıdır.

İlaç hemen hemen hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur, bu nedenle gebelikte, emzirme döneminde ve aynı zamanda çocuklarda kullanılabilir. İlacın tek kontrendike olması, bileşenine karşı toleranssızlıktır, bu nedenle tedaviden önce, sorumlu doktora danışmak gerekir.

Ayrıca stafilokokları antiseptik içeren lolipoplarla savaşmak da mümkündür. Günümüzde en etkili olanı Tharyngept, Strepsils, Decathilen ve Grammidine gibi araçlardır.

Boğazdan bir kontrol swabı ve stafilokokları belirlemek için materyalin ekilmesi, tedavinin bitiminden 4 hafta sonra gerçekleştirilir.

Böylece, yukarıda dayanarak, bu bakterinin sağlık ve hatta hayata tehlikeli hastalıklara neden olabilir, gerçek bir patojen, çünkü boğazında Stafilokok aureus tespit edilmemesi gerektiğini sonucuna varılabilir.

Burun ve boğazda Staphylococcus aureus: semptomlar, tanı, tedavi

Farinks ya da nazal mukoza üzerinde bulunan Staphylococcus aureus, dünya nüfusunun yaklaşık% 40'ında sürekli olarak bulunur. Norm - 10 ila 3 derece CFU / ml arasında 10 ila 5 derece arasında değişir, bu miktarlar rahatsızlığa yol açmaz. Küresel bir Gram-pozitif coccus, şartlı patojenik mikrofloraya atıfta bulunur ve bir kişinin deri veya mukoza üzerinde sonuçları olmadan kalır. Vücudun koruyucu fonksiyonları zayıf değilse, o zaman Staphylococcus aureus bastırılır, kişi hasta değildir. Doğru miktarda fagosit ile, coccus'un etkinliği etkin bir şekilde kontrol edilir.

Zayıf bağışıklık, agresif bir bakteri ile baş edemez. Sonra iltihap odağı var. Çoğu zaman bu bakteri, çocuklarda ve yetişkinlerde KBB hastalıklarına neden olur.

Staphylococcus aureus: bulaşıcı, tanı yöntemleri

Streptococcus yanı sıra burun ve boğazda Staphylococcus aureus, SARS, farenjit, bademcik iltihabı, rinit ve bu serinin diğer hastalıklarına neden olabilir. Dış aktif altın (veya başka tür) stafilokoklardan mukus almak, sağlıklı bir mikroflorayı bastırır, bir kişinin nazofarenksinin epitelyumuna sokulur - bu nedenle iltihaplanma süreci ortaya çıkar.

Bu bakteriler vücudu hava yoluyla veya temasla enfekte eder. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmını teneffüs ettikten sonra, ortak hijyen maddelerini, oyuncakları veya enfekte bulaşıkları sağlayarak bir "porsiyon" bölümünü alarak, bir patojenin kurbanı olabilirsiniz.

Staphylococcus aureus'un boğazda tedavisi zordur. Bu bakteri mutasyonlara yatkındır ve genellikle farklı antibiyotik gruplarına dirençlidir. Bu nedenle, doktor, burun tıkanıklıklarından veya bapsoseva için bir boğazdan bulaşma ve mikroorganizmanın farklı ilaç gruplarına tepkisini kontrol etmek için sorunlu vakalarda klinik testler yapar.

Enfeksiyon hakkında genel bilgiler, hastalığı ağırlaştıran faktörler

Stafilokok veya streptokok enfeksiyonu çok tehlikeli bir mikroorganizmadır. Aşırı koşullarda hayatta kalabilir, aerobik ve anaerobiktir. Staphylococcus aureus'u (bir enterotoksin) salgılayan zehir, kan dolaşımına girerek ciddi zehirlenmelere neden olur.

Bir çocuğun boğazında Staphylococcus sıklıkla bademciği etkiler. Zamanında tedavi olmaksızın hastalığın catarrhal formu hızla pürülan formlara dönüşür. Epitel altındaki bezlerin lenfoid dokularında bulunan boşluklarda ve pürülan tıkaçlarda biriken eksüdada, bakterilerin gelişimi için uygun bir ortam yaratılır.

Zayıf bağışıklık, bakterilerin, stafilokokların veya streptokokların aktivitesinin üstesinden gelemediğinden, sağlıklı bir florayı inhibe ederek, fagositlerin saldırı ile başa çıkmasına neden olmaz. Hastalık, vücut sistemlerinin işleyişinde bir arızaya neden olan öznel faktörler tarafından provoke edilebilir. Bunlar:

 • Stres, sürekli duygusal rahatsızlık.
 • Yetersiz beslenme: temel vitamin ve mineral eksikliği.
 • Kontrolsüz ilaç kullanımı, antibiyotiklerin kötüye kullanılması.
 • Metabolizmayı bozan disbakteriyoz.
 • Staphylococcus aktivasyonundan önce vücudu savunmasız kılan kronik, sistemik hastalıklar.

Staphylococcus yıllar boyunca ENT organlarının mukoza zarında kritik olmayan miktarlarda bulunabilir ve sadece gelişmesi için uygun bir zamanda ortaya çıkabilir.

Boğazda Staphylococcus aureus: belirtiler

Staphylococcus tarafından tetiklenen bir hastalığın başlangıcı belirtileri, diğer bakteriyel veya viral enfeksiyonların gelişimine benzerdir. Bu nedenle, doktorlar genellikle klinik testlerin sonuçlarını aldıktan sonra kesin tanıyı düzeltir.

Semptomların ardından Staphylococcus aureus enfeksiyonu için karakteristik (patojen streptococcus ise birçoğu ortaya çıkar):

Tonsillit belirtileri

 • Yüksek sıcaklığa sahip hastalığın hızlı, akut başlangıcı - 40 ° C'ye kadar
 • Farinksin, bademciklerin kızarması. Boğazda Staphylococcus aureus varlığında, bezlerin şişmesi belirgin şekilde fark edilir. Bir süre sonra yutulduğunda ağrı, teneffüs edildiğinde acı verici duygular oluşur, sonra da kalıcı hale gelir.
 • Hastalığın başlamasından birkaç saat sonra bademcikler üzerinde beyazımsı plak veya pürülan oluşumlar görülebilir.
 • Vücudun zehirlenmesi: mide bulantısı, ağrıyan kaslar, açıklanamayan baş ağrısı.

Farenjit varsa

 • Mukoza boğazı şişer, ölçeklerin oluşumu başlar, ancak daha sık - aşırı mukus.
 • Boğaz ağrısı, pershenia, kuru öksürük provoke.
 • Görsel muayenede viskoz mukus sekresyonları dikkat çekicidir.
 • Genel rahatsızlık artı ateş.

Larenjit için, eğer onun etkisiz ajanı Staphylococcus aureus veya Streptococcus ise, listelenen semptomların birçoğu karakteristiktir, ayrıca ses kısıklığı, sesin tonunda bir değişikliktir. Çoğu zaman hastalık tracheitis tarafından komplike hale gelir.

Hastalık nasıl tedavi edilir

Stafilokok, genellikle penisilin grubunun basit antibiyotiklerine dirençlidir. Bu nedenle, doktorlar Amoksisilin değil, geliştirilmiş versiyonu - Amiklavik klavulanik asit ile atarlar. Böyle bir katkı maddesi, aktif maddeyi, bakterilerin ürettiği enzimlerin etkisi altında erken bozulmadan koruyacaktır. Ayrıca, dağılabilir tabletler olan Flemoclav tabletleri de tavsiye edilir: bunlardan, narenciye aroması ile tatlandırıcı bir süspansiyon hazırlamak mümkündür - bu nedenle problemi "çatışma ve kaprisler olmadan bir çocukta enfeksiyonun nasıl tedavi edileceği" kolayca çözülebilir.

Makrolidler - Azitromisin, Sumamed - alerji hastalarına veya penisiline bağımlı olanlara yardımcı olacaktır. İlaçların etkisi uzundur - 5-7 gün aktif madde hala dokulardadır ve "çalışır": Bakteri hücrelerine yerleşir ve onları yok eder.

Linkoamidler güçlü antibiyotikler olarak kabul edilir. Klindamisin, Staphylococcus aureus'a karşı etkilidir (streptococcus gibi bir enfeksiyon için öldürücüdür). 8 yaşından büyük çocuklar için böyle bir ilaç almak mümkündür.

Otolarengologlar ayrıca bir dizi sefalosporin veya aminoglikozidden ilaç reçete ederler. Bu kategorinin hastalıkları için antibiyotik tedavisi zorunludur.

Boğazda Staphylococcus aureus'u tedavi etmek için başka ne var?

Ek semptomatik tedavidir. Kurtarma hızlandırmak:

 • Pastiller, emilim için tabletler, spreyler. Farenks'i dezenfekte eder ve hafif uyuşturur, patojen mikrofloranın ölümüne katkıda bulunurlar. Isla, Anzibel, Lizobakt, Ingalipt, Angilex, Givalex kontrendikasyonları olmayan yetişkin hastalar tarafından kullanılır. Ve ilk giriş yaşı talimatlarda okunabilir. Ancak doktor en doğru tavsiyeyi verecektir. Neo-angin iyi bir analjeziktir. Bir Grammycin ve Bioparox, inflamasyonun odağını lokal olarak etkileyen bir antibiyotik içerir.
 • Önerilen durulama çözümleri Furatsilina, Tantum Verde, Rotokana.
 • Antihistaminikler vücudun bir antibiyotiğe tepkisini yumuşatır ve şişmeyi azaltır.
 • Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar - panadol, nimesulide - ısıyı düşürecek, anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.

İmmünoterapi aynı zamanda vücudu desteklemeye de yardımcı olur. İnterferon bazlı ilaçlar popülerdir. Imudon vücudun koruyucu özelliklerini arttırır. Ayrıca doğal antikorların oluşumunu sağlayan doğal enzimlerin hazırlanmasına preparatlar yardımcı olacaktır:

 • Likopid, KBB hastalıkları sonrası iyileşme üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.
 • Amiksin kendi interferon üretimini uyarır.

Staphylococcus tedavisinde tüm formlarda etkili Chlorophyllipt: rezorpsiyon için tabletler, alkol sprey, mukozal tedavi için yağ çözeltisi.

Staphylococcus aureus halk ilaçları tedavi nasıl

Seyreltme ve patojenik mikroflora olan mukusun çıkarılması, inhalasyona katkıda bulunur. Kataral hastalıklar genellikle sorunlu ise, o zaman bir nebülizör satın almak için makul olacaktır. Diğer durumlarda, inhalasyon cihazının benzerliğini bağımsız olarak yapabilirsiniz: bir kağıt çentikli koni, sıcaklığı 60 ° 'yi geçmemesi gereken bir çözelti içeren bir kaba konur.

Durulama veya inhalasyonlar için bir papatya, bir adaçayı (hesaplamaktan kimyagerlerin bir masa kaşığı ya da bir bardak su üzerinde kurutulmuş hammaddeleri) kullanın. Çay ağacı esansiyel yağı da Staphylococcus aureus için zararlı bir maddedir. Böyle bir çözüm, vücudun ortak antiseptiklere dirençli bakterilerle savaşmasına yardımcı olacaktır. Sıcak suda 300 ml'ye 2-3 damla yağ ekleyin. İyi bir dezenfektan ve iltihap önleyici madde deniz topalak yağıdır.

Boğazınızı vücut sıcaklığında bir çözelti ile durulayın. Prosedürlerin sıklığı - bir ila iki arasında. Bu yöntem, patojenlerle farenks salgılanmasından kurtulmanızı, epitelyumu temizlemenizi, patojenik floranın aktivitesini azaltmanızı sağlar.

Hastalığın ilk belirtilerini fark ettikten sonra, tanıyı derhal açıklığa kavuşturmak ve etkili tedaviye başlamak için doktora başvurmanız gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit nasıl ortaya çıkıyor ve ne kadar tehlikeli?

Kronik bademcik iltihabı, gökyüzünün salgı bezlerinin uzun süreli iltihaplanmasıdır, bunun seyri yinelenen iltihaplarla ve iyi oluşun ciddi şekilde bozulmasıyla ilişkilidir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında bir kadının vücudunun patojenlerin etkisine karşı savunmasız olduğu bilinmektedir, çünkü bağışıklık sistemi zayıflar. En zararsız kataral hastalıklar bile, solunum sistemi veya anjinin kronik patolojik süreçlerine dönüşebilir.