Loading

Stenosing laryngotracheitis: formun bir açıklaması

Larengotracheitis'in tıkanması, larenks ve trakeadaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır ve bu da hava yolu lümeninin tıkanıklığa kadar daralmasına yol açar.

Bu hastalığın ana nedenleri, grip, adenovirüs ve diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi viral bir enfeksiyonu içerir.

Genellikle enfeksiyon, başka bir kişiden gelen hava damlacıkları ile vücuda girer.

Ayrıca, benzer bir klinik tablo, örneğin difteri içinde spesifik bir enfeksiyon ile gözlemlenebilir.

Kural olarak, viral hastalıklarda benzer reaksiyonlar, herhangi bir alerjiden muzdarip kişiler için daha tipiktir. Hastalığın patogenezinin kalbinde, enflamasyona yanıt olarak gelişen trakea ve larinks mukozasının ödemi yatmaktadır.

 • Hastalığın belirtileri akut gelişir.
 • Hastalığın başlangıcından sonraki ikinci veya üçüncü günlerde, ayrıca, stridoroznoe olarak da adlandırılan, havlayan bir öksürük, nefes darlığı vardır.
 • Ses kısık ya da tamamen ortadan kayboluyor.
 • Hasta zorla oturma pozisyonunu alır, arka ve göğüs kaslarının solunuma dahil olduğu not edilir.
 • Endişe endişesi, siyanoz, apne belirtileri.
 • Bütün bunlar yüksek sıcaklığın arka planında, yaklaşık 38 santigrat derecede gerçekleşir.

Stenosing laryngotracheitis üç aşamaya ayrılabilir:

 • Ilk aşamada öksürük, ses kısıklığı gözlenebilir, ancak solunum zor değildir ve solunum yetmezliği belirtileri gözlenmez.
 • Ikinci aşamada stenoza laringotrakeit, hava yolu daha da azalır ve solunum bozukluğunun semptomları önceki semptomlara eklenir. Cildin solgunluğu, akrosiyanoz, kalp hızında belirgin bir artış ve solunum zorluğu belirtileri ile.
 • Üçüncü aşamada havanın geçişi için çok dar boşluğu kalır solunum güçlüğü belirtileri, parmak uçları, dudaklar maviliini ve nazolabial üçgen, solukluk ile belirgin akrozianoz orada artıyor, huzursuzluk korku işaretlenmiş. nefes hırıltılı nefes, nefes almada rol nefes veya nefes daha fazla çaba, sadece göğüs kasları, ancak sırt ve göğüs kaslarını gerektirir. Kural olarak, hasta yatakta oturur ve ellerini eğilir.
 • Dördüncü aşama lümen tam kapanması durumunda gelişir, bu durumda bilinç kaybı ve asfiksi vardır. Kişi yatar, gözler kapanır ve nefes alınmaz.

Strandan laringotrakeit, seyrinin doğası ile bölünür, solunum yollarının bakteriyel enfeksiyonları takıldığında komplike ve komplike olabilir.

Tekrarlayan stenoz laringotrakit de vardır. Böyle bir tanı hakkında, larenks stenozu ataklarının üst solunum yollarının her bir akıntılı veya enflamatuar hastalığı ile ortaya çıkması durumunda konuşun.

Tıkanmış laringotrakitin bağımsız olarak geçmediğini bilmek ve hatırlamak gerekir, acil tıbbi önlemler gerektirir.

Stenoza laringotrakitis çocuklarda nasıl ortaya çıkar?

Enfeksiyon vakaları olmasına rağmen, larinks ve trakea darlığı yetişkinler için tipik değildir.

Çocuklar bu sendroma en duyarlı olanlardır. Kabul genellikle altı aydan iki ya da üç yıla kadardır. Bu, çocukların üst solunum yolunun olgunlaşmamış bir yapısına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

ICD-10'a göre, çocuklarda stranging laringotracheitis J05.0 numaralıdır.

Stenoz gelişme eğilimini artıran özellikler şunlardır:

 • Mukoza kalınlığında artmış miktarda lenfoid doku ve mast hücreleri. Ödemin gelişmesinden ve alerji ve inflamasyon aracılarının salınmasından sorumlu olan bu hücrelerdir.
 • Ses telleri de orantısız olarak kısa olmakla birlikte yüksektir.
 • Vokal kordların kasları çok uyarılabilir, hareketlidir ve spastik reaksiyonlara eğilimlidir.
 • Çoğunlukla larinkste stenoz gelişmesi için predispozan faktör, çocuğun şişmesi eğilimi olan artmış ağırlığıdır.
 • Alerjiye yatkın çocuklarda, bu tür reaksiyonlar daha sık gelişir.
 • İntrakraniyal serebral travma anamnezi varlığında yalancı krup gelişiminin karakteristiği.
 • Aşılardan sonraki dönemde dikkatli olmalısınız. Aşılamadan sonraki ilk 1-3 gün içinde, alerjik bir reaksiyon geliştirme tehlikesi vardır, ya da aşılandığı hastalığın karakteristik reaksiyonlarında hafif bir gelişme söz konusudur.

Bilmek önemlidir

Difteri olarak, larinksin stenozu, yanlış bir gruptan biraz farklı bir şekilde gerçekleşir. Sahte bir krup daha fazla spastik ve edemik reaksiyon ise, gerçek krup, yüzeye sıkıca kaynaklanmış ve altında şişen bir fibrin filminin gelişimine bağlı olarak gelişir. Bu tür ödem daha stabildir, ancak yanlış tahıllar çok hızlı gelişebilir.

Çocuklarda akut stenoza laringotrakit, tahıl denir. Ayrıca, yanlış tahıl viral hastalıkların arka planına karşı gelişir ve gerçek kroup difteri ayırt edici bir özelliktir.

Çocuklarda yanlış tahıl belirtileri çok farklı değildir. İlk havlayan öksürük, hırıltı belirledi ve ardından çocuk, el ve ayak parmaklarının uçları mavi tonu haline burun ve ağız, mavi dudaklar kendileri etrafında deride karşısında olduğu gibi mavi akrozianoz diyor, huzursuz olur korku hisseder.

Çocuk, burun akıntısı, mukoza zarının hiperemi, sarhoşluk ve ateş belirtileri şeklinde enflamatuar bir arka plan korurken, hava ve nefes atar.

Çocuklarda larenotrakitin geçirilmesi, bir doktorun hemen varlığını ve hastaneye yatışını gerektirir. Doktorun beklentisiyle, odanın havalandırılması ve odanın sakinleştirilmesi gereklidir, çünkü odanın temiz havaya erişimi olmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için, çocuklarda laringotrakit iltihabı glikokortikoidlerin yanı sıra anti-alerjik antihistaminikler kullanır. Anti-inflamatuar, antispazmodikler ve yatıştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Dikkat

ilk ve acil yardım papatya, okaliptüs veya adaçayı gibi anti-inflamatuar etkileri olan otlar buhar solunması ile yapılabilir gibi çocuk onlara alerjik değildir ve eğer, ateşi yok. Otların kullanılma ihtimali yoksa, sadece pişirilmiş patatesleri bir üniforma yapar. Çocuğunuza sıcak bir içecek verebilir ve doktorun onu sakinleştirmesini bekleyebilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyon duyarlılık ile antibiyotik kullanımını gerektirir.

 • Aşırı boğulma vakası konikotomi gerektirebilir - hava erişiminde boynun ön yüzeyinde bir kesik veya ponksiyon. Bu manipülasyon sadece bir doktor tarafından ve sterilite koşullarını gözeterek yapılmalıdır.
 • Yardımın zamanı yoksa, ölümcül sonuç riski yüksektir. Bazen transfer edilen krupiyel pnömoni gelişir.
 • Krup tarafından komplike hale gelen ve zehirlenmiş olan difteri, spesifik ilaçların kullanılmasını gerektirir.

Stensling laringotracheitis'in önlenmesi öncelikle viral enfeksiyonların ve difteri kullanımının önlenmesi ve zamanında tedavi edilmesini sağlayacaktır. Bunlar aşılar, sertleşme, günün rasyonel bir rejimi, C vitamini alımı, doğal fitoktitlerin kaynağı - soğan ve sarımsaklardır. Ayrıca çocuk, kişisel hijyen kurallarına uymak, ellerinizi yıkamak, özellikle grip salgınları sırasında yürümekten sonra burnunu yıkamak ve hipotermiyi önlemek için öğrenilmelidir.

Çocuğunuzun alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa veya tekrarlayan laringotracheiti varsa, o zaman soğuk algınlığı salgını sırasında özel bir tıbbi maske giymek gereksiz olacaktır.

Laringotracitin ilk semptomları, tedavi rejimi ve önleme kuralları

Yetişkinlerde Laringotracheitis ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Tehlikesi, enfeksiyonun trakea ve farenks'i etkilediği gerçeğinde yatar.

Bu hastalık, yetişkinin büyük ölçüde azaltılmış bağışıklığa sahip olması durumunda ortaya çıkar. Larengotracheitis erişkinlerde sıklıkla şiddetli soğuk algınlığına karşı gelişir. Çoğu zaman laringotrakitin, çalışmaları öğretmenlerle, öğretmenlerle, TV sunucularıyla orantısal etkinlikle ilgili olan kişilerde meydana geldiği söylenir.

Bu nedir?

Laringotrakeitis, hem trakea (tracheitis) hem de larinks (larenjit) 'i etkileyen kombine bir enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Bağışıklık sisteminin kusurlu olması nedeniyle, laringotrakeit 6 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür, ancak larinotrakitis genellikle erişkin hastalarda bulunur.

Bu hastalık tehlikelidir çünkü hastalığın başlangıcında, sıradan bir akut solunum yolu viral enfeksiyonu için alınabilir.

Akut laringotrakit nedenleri

Akut laringotrakeitisin ortaya çıkması için birçok neden ve ön koşul vardır. Hemen hemen her zaman - bu başlangıçta bulaşıcı, viral veya bakteriyel doğasıdır.

Akut laringotrakit, aşağıdaki hastalıklarda görülür:

 • parainfluenza;
 • grip;
 • Adenoviral enfeksiyon;
 • ARVI ve ARI;
 • Klamidyal enfeksiyon;
 • Stafilokok enfeksiyonu;
 • çiçeği;
 • Scarlet ateşi;
 • kızamık;
 • kızamıkçık;
 • frengi;
 • mycoplasmosis;
 • Streptokok enfeksiyonu;
 • Laringeal tüberküloz;
 • Pnömokok enfeksiyonu.

Laryngotracheitis genel olarak zayıflamış bir bağışıklık durumunda yukarıdaki hastalık tipleriyle ortaya çıkar. Bazen sadece larinks veya sadece trakea etkilenebilir. Diğer nedenlerden dolayı akut laringotracheit vakaları vardır. Dolayısıyla, hastalığın önkoşulları, vücudun alerjik reaksiyonları veya kimyasal preparatların agresifliği olabilir. Akut laringotracheite neden olan solunum organlarının herpes lezyonları vardır.

Gelişim mekanizması

Bu hastalık, hava ileten tüpün iltihaplanmasına neden olur, bunun sonucunda mukoza ve ses telleri şişer. Solunum sisteminin daralması sesin ses kısıklığı ve aynı zamanda güçlü bir öksürük gibi semptomları beraberinde getirir.

Laryngotracheitis, bir alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak, kendini çabucak gösterir. Larinks ve trakeaya etki eden alerjik bileşen, bağışıklık sistemi özel maddelerinin hücrelerinden ayrılır ve boşalan yeri doldurur.

sınıflandırma

Hastalığın üç formunu tahsis eder:

 • vokal kord ve trakea bölgesinde kızarıklık ve şişlik olduğu kataral.
 • atrofik olarak, koruyucu özelliklerini kaybettiği ve iltihaplandığı için mukus zarında kademeli bir atrofi vardır. Genellikle kömür madenlerinde çalışanlar ve işçilerde, tozlu binalarda çalışan insanlar oluyor.
 • Hiperplastik, trakea ve larinkste alanların veya tüm mukozal bölgenin çoğalması, nefes ve ses ile sonuçlanır.

Akut ve kronik laringotrakit vardır. Akut laringotracheitis ayrılır

 • İlk kez ortaya çıkan birincil,
 • tekrarlayan, tekrarlayan, soğuk algınlığı ya da olumsuz faktörlerin etkisinde ortaya çıkan.

Birincil akut laringotrakeit, kursun üç çeşidini içerebilir:

 • Mevcut ARI'nin arka planında ortaya çıkan akut,
 • Akut solunum yolu hastalığı belirtisi olmayan ani laringotrakeitis,
 • yavaş yavaş soğuk algınlığı komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Akıntı ile akut laringotrakit sürekli veya dalgalı olabilir.

Kronik laringotrakitis, tedavi akut olduğunda veya tedavi olmadığında ortaya çıkar. Genellikle ligamentlerin profesyonel aşılması ile oluşur.

kanıt

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut larinotrakit, bu semptomlarla kendini gösterir:

 • Genel zehirlenmenin belirgin belirtileri;
 • Bir öksürüğü kışkırtan boğaz ağrıyor;
 • havlayan öksürük (özellikle çocukta telaffuz edilir);
 • Boğazda Zulüm;
 • ses değişir. O raspy ve boğuk olur. Daha şiddetli durumlarda, aphonia vardır;
 • solunum fonksiyon bozukluğu. Bir çocuk veya bir yetişkin hırıltı, gürültü, dispne duyabilir;
 • vücut sıcaklığında artış. Genellikle göstergeler 38 dereceyi aşmaz, ancak sıcaklığın yüksek rakamlara yükselebileceği durumlar vardır.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

 1. İnfiltratif pürülan veya flegmonöz laringotrakeit, sıcaklığın 38 ° C - 39 ° C'ye yükselmesiyle karakterize olan mukoza, kaslar, kıkırdakların altta yatan katmanlarına verilen hasar ile karakterize edilir.
 2. İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Ayrıca laringotrakitin karakteristik semptomları seste değişikliklerdir. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder. Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir. İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur. Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir. Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Kronik laringotrakit belirtileri

Öksürüğe özellikle dikkat edilmelidir. Larengotracitin akut formu epizodik ve paroksismal ise, bu patolojinin kronik formunda öksürük kalıcıdır. Ayrıca, hasta sürekli olarak farenks ve trakeada rahatsızlık hissinin yanı sıra sternumun arkasındaki ağrılı hisleri de hisseder. Boğazın çizildiği sabit, geçmeyen bir his, kuru ağız, ağrılı yutma kronik laringotrakitin tezahürlerinin eksik bir listesidir.

En karakteristik tanı özelliği hastanın ses fonksiyonundaki disfonya veya rahatsızlıktır. Disfoni, hafif bir "boğukluktan" konuşma zorluğuna kadar değişen bir yoğunluğa sahiptir. Ses çıkarmaya yönelik girişimler hastaya rahatsızlık verici duygular kazandırır. Bu durumu kötüleştirmek için bazı iklim faktörleri veya çeşitli hormonal değişiklikler olabilir. Özellikle ciddi disfoni formları, menopozdaki kadınlarda, hamilelik sırasında veya adet sırasında görülür. Böyle bir durum hem periyodik hem de kalıcı olabilir.

Sabit disfoni, ses tellerinin yapılarında çeşitli morfolojik değişiklikleri gösterir. Eğer hastanın mesleki faaliyeti, sürekli iletişim ve kamusal alanda olma ihtiyacıyla bağlantılıysa, sesin tınılarındaki en önemsiz değişiklikler onlar için psikolojik bir faktör olabilir. Sonuç olarak, hastanın psikosomatik durumu bozulur: uyku fonksiyonunda bir rahatsızlık, sürekli bir sinir gerginliği, depresyon veya nevrasteni.

İlk yardım

Laringotracheitis ile, tıbbi ziyaretten önce hasta kişiye bakım sağlamak çok önemlidir. Ve buradaki nokta sadece hastalığın semptomlarında değil, aynı zamanda hasta bir insanda, özellikle de bir çocukta kendini gösteren kendine özgü psikolojik stresde de.

 • Artan heyecanın spazmodik nöbetlerin artmasına ve derinleşmesine neden olabileceği için, hastayı sakinleştirmek gerekir.
 • Odanın içine taze havanın girdiğinden emin olun.
 • Akut laringospazmda boğulmaya neden olmak, erişilebilir bir yöntemle (örneğin dilin köküne basmak suretiyle) acil bir reflekse neden olur.
 • Hastayı sıcak bir içecek verin - süt, kuru meyvelerden komposto, maden suyu, hafif alkali bileşimden daha iyi. Sütte, bir tutam kabartma tozu ekleyebilirsiniz - bu larinksin daraltılmasında çok yararlıdır.
 • Hastalığın bulunduğu odanın nem oranı arttırılmalıdır.
 • Akut atakları gidermek için sıcak ayak banyoları (su sıcaklığı - 38-40 derece) yardımcı olur. Ancak, artmış vücut ısısının arka planına karşı yapılamazlar.

tanılama

Tanı, hastanın şikayetlerini incelemek, incelemek ve bazı çalışmalarda bulunma sonuçlarına dayanarak yapılır. Hastalığı belirlemek için aşağıdakilere ihtiyacınız olabilir:

 • solunum yollarından salgılama çalışması;
 • genel bir idrar ve kan analizi sonuçları;
 • Hastalığın gelişimini tetikleyen virüsün etyolojisini belirlemeyi sağlayan serolojik çalışma.

Laringotrakeitis tanısının önemli bir bileşeni, laringeal bölgenin ve ses tellerinin incelenmesi işlemidir. Bu amaçla, modern tıp özel bir aparat, X-ray veya bilgisayarlı tomografi kullanımını sağlar. Hastalığın kronik formunda, hastaya, onkolojiyi dışlamak için solunum yolundaki sekresyon biyopsisi reçete edilir. Sadece tüm çalışmaların sonuçları ile ilgilenen hekim hastalığın ne tedavi edileceğini belirleyebilecektir.

komplikasyonlar

Akut laringotrake ile birlikte laringeal lümende belirgin şişlik ve tıkanıklık, laringotrakitis veya yalancı kabukçıklar gibi bu zor bir komplikasyonun gelişmesine neden olabilir.

Kronik laringotefitis bazı durumlarda tracheitis, bronşit, bronşiolit ve pnömoni gelişimine ivme katabilir. Ayrıca mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon, benign veya malign bir tümörün ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Hipertrofik laringotrakitin komplikasyonları larinks veya larinksin ventrikülünün prolapsusunu, kistlerin oluşumunu içerebilir.

Larengotracheitis nasıl tedavi edilir?

Genellikle, üst solunum yollarının iltihabı hastanede yetişkin bir hastanın yerleştirilmesini gerektirmez (stenoza laringotrakitis vakaları hariç), bu nedenle evde tedavi daha sık kullanılır:

 1. Laringotracheitis gelişimini tetikleyen tüm zararlı faktörleri ortadan kaldırın (sigara içmeyi, konuşmayı, içmeyi ve keskin, baharatlı, asidik yiyecekleri tüketmeyi yasaklayın);
 2. Hastaya nemli bir oda sıcak bir oda verilir, çok sıcak (ama sıcak ve rahatsız edici değil) bir içecek (kissel, çay, komposizyon) verir;
 3. Sıcaklık subfebrilin (38 ° C) limitlerini geçerse, parasetamol, ibuprofen veya evde diğer antipiretiklerle azaltın;
 4. Evde alkali inhalasyonlar yaparlar ve sıcaklık düştüğünde veya hastalık kronik olduğunda, hastayı poliklinik (inhalasyon, elektroforez, UHF, vb.) Fizyoterapi odasını ziyaret etmeye davet ederler.
 5. Beklentileri ve antitüsifleri verin, antihistaminikler kullanın;
 6. Hasta, bir çocukla ilgiliyse, ebeveynleri gibi, kendi takdirine bağlı olarak antibiyotik reçete etmek için acele etmemelidir. Viral bir kökene sahip olan larinotrakit, bunlara tepki vermez, bu nedenle vücudun bu ilaçlara ihtiyacı yoktur. Genel olarak evde bir antibakteriyel ve antiviral tedavi, bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilir.

Kronik hipertrofik laringotrakit ile birlikte, konservatif tedaviden ya da neoplastik süreçteki transformasyon tehdidinden etkilenmeyen olgularda cerrahi girişime başvurulur. Genişlemiş dokunun eksizyonu, ventriküler prolapsusun giderilmesi, kistlerin çıkarılması endoskopik mikrocerrahi teknolojilerinin yardımıyla gerçekleştirilir.

Halk ilaçları

Larengotracheitis ile tam iyileşme elde etmek için genellikle doktor randevuları ve halk ilaçlarının uygulanması dahil genel tavsiyelerin uygulanması gözetiminde 7-10 gün için mümkündür:

 • soda ile inhalasyonlar;
 • buhar haşlanmış patates inhalasyonu;
 • Tıbbi esans yağları ile inhalasyonlar: köknar, ardıç, okaliptüs, çay ağacı yağı.

Soğanlardaki soğanların ve soğan hamurundan elde edilen soğumaların terapötik özellikleri tarif edilmiştir. Çeşitli otlar, kökler, meyveler ve bitkiler ile karıştırılmış bal ve sarımsakın iyileştirici bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Olumlu etkiler ot kantaron, biberiye, kekik, anne ve üvey, muz yaprakları, sığırkuyruğu çiçekleri ve ısırgan, hatmi kökü ve meyan kökü, rezene meyvesi var. bal, patates ve pancar suyu, et suyu anason, havuç suyu ve süt ile turp suyu, kuru üzüm ve soğan sürüler sesini dönmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır.

önleme

Laringotrakeitisin önlenmesi bir dizi önlemden oluşur:

 • solunum jimnastiği;
 • erken yaşlardan tavlama;
 • akut, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk gıda hariç diyet;
 • zorunlu sporlar;
 • ARVI'nın önlenmesi;
 • gırtlak iltihabının önlenmesi;
 • Vücudun süper soğutulmasından kaçının;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçların alınması.

Laringotrakeitis normal seyrinde, komplikasyonlar olmadan ortaya çıkarsa, iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Kendi kendine ilaç almayın, tedavi süreci doktorun gözetiminde olmalıdır.

Erişkinlerde laringotracheitis tedavisi

Çok çeşitli solunum yolu hastalıkları var. Ve soğuk mevsimin başlangıcıyla, halk arasında çok yaygınlaşırlar. Bu hastalıklardan biri laringotrakeittir. Ve yetişkinlerde laringotrakit belirtileri nelerdir? Ve laringotrakit tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalık nedir?

Laryngotracheitis trakeanın larenks ve üst kısımlarının iltihaplanmasıdır. Genel olarak, trakea en önemli işlevi yerine getirir ve havayı akciğerlere ileten belirli bir tüpün rolünü oynar. Bu alanın iltihaplanması, hava yolunun geçmesini zorlaştıracak ödemlere yol açabilir.

Ek olarak, sıklıkla iltihaplanma sürecine, sadece trakeanın yüzeyini tahriş etmeyen, aynı zamanda akciğerlere normal hava akışını engelleyen kalın mukusun salgılanması eşlik eder.

ses tellerine kadar etkileyen havayı tutan, aynı zamanda oyların oluşmasından sorumlu olan sadece de değişir bir gırtlak, (hava akış sesi duyulur, bu vesile ile onların titreşimler ise). Laringotracheitis gelişimindeki bağlar da acı çeker. Bu yüzden hastalığın belirtileri çok belirgindir ve tehlikelidir.

Hastalığın formları

Her şeyden önce, akut laringotrakit ve kronik izole edilir. Birincisi hızlı bir şekilde gelişir ve ikincisi akut formun yanlış tedavisinin bir sonucudur ve bir kural olarak, alevlenmelerle dalga şeklinde ilerler (ancak semptomlar pratik olarak sürekli olabilir).

Sınıflandırma için bir temel olarak, iltihap bölgelerini etkileyen değişiklikler alırsa, o zaman ayırt edebiliriz:

 1. (Sık sık yanlış Krup adlandırılır) Podskladkovy laringotrakeit - doğada enflamatuvar olmayan sahip laringeal ödem (örneğin, alerji nedeniyle oluşabilir).
 2. Akut laringotrakeit, bir kural olarak, solunum yolu enfeksiyonu sendromudur. Bu durumda, trakea ve larinks dokularının şişmesi ve hiperemi gelişir.
 3. Sıkı larengotracheitis tıkanıklığı genellikle akut bir komplikasyondur. Bu formda, larenks ve trakeadaki darlık (lümen daralması) veya tıkanıklık (tıkanma) gelişir. Bu tür çok tehlikeli, çünkü boğulmaya kadar ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın üç ana formu vardır

nedenleri

Söz konusu hastalığın neden ortaya çıkabileceğinin nedenlerini sıralıyoruz:

 • Akut laringotrakit genellikle ARVI'nin bir sonucudur. Enflamasyon, parainfluenza, adenovirüs, influenza gibi virüslere neden olur.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (çoğu durumda patojenler mikoplazmalar, stafilokoklar, streptokoklardır).
 • Olumsuz yaşam veya çalışma koşulları: tozlu veya kirli hava, kimyasal buharlar, tütün dumanı, kuru hava.
 • Hastalık, sinüzit, bademcik iltihabı, burun iltihabı ve diğerleri gibi nazofarenks veya üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının bir sonucu olabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar.

tezahürleri

 1. Hoş olmayan duyular, boğazda rahatsızlık: terleme, gıdıklama.
 2. Retrosternal bölgede rahatsızlık: gıdıklama, kaşınma, üzüntü.
 3. Nefes almak zor, zor, gürültülü, bazen ıslık oluyor.
 4. Genellikle bir öksürük var. Havlayan bir karakteri var, göğüste ağrıyı kışkırtır. Saldırılar en çok geceleri yüksek sesle konuşmak ya da gülmek, aynı zamanda kirli ya da soğuk havayı teneffüs ederken ortaya çıkar.
 5. Osiplost veya tam ses yokluğu.
 6. Küçük miktarda viskoz ve çok kalın mukus oluşabilir. Öksürmek neredeyse imkansız.
 7. Vücut ısısında önemli bir artış var.
 8. Genel durumun bozulma belirtileri de not edilebilir: zayıflık, uyuşukluk, uyuşukluk.
 9. Stensling laringotrakeitis, boğaz ağrısına yol açabilen larinks ve trakea spazmı neden olur. Hastanın nefes alması zordur, bu paniğe ve korkuya neden olabilir.

tanılama

Laringotracheitis tedavisine başlamak için teşhisi doğrulamanız gerekir. Deneyimli doktorlar ıslık ve çıngıraklar duyulacaktır trakeasmda stetoskop kullanarak nefes dinlerken olarak hastanın hastalık yeterince muayene ve sorgulama, algılamak için. Ayrıca, laringoskopi (larinks muayenesi) ve trihexcopy (trakeal muayene) gibi tanı yöntemleri gerekebilir. Ek olarak, iltihap patojenlerinin saptanması için, larinkinden gelen mukus analiz için alınabilir. Zatürre veya bronşit dışlamak için bir X-ışını incelemesi gerekli olabilir.

tedavi

Yetişkinlerde Laringotracheitis sadece bir doktorun sıkı gözetimi altında tedavi edilmelidir, çünkü söz konusu hastalık komplikasyonlar nedeniyle tehlikelidir. Çoğu zaman, tedavi poliklinik temelinde yapılır, ancak bazı durumlarda hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

Tedavinin ana yönleri:

 • Tedavi diyete uyumu içerecektir. Hasta küçük porsiyonlarda ve sadece oda sıcaklığında yemek yemelidir. Hariç tutulur sert ve kaba gıdalar, tuzlu, ekşi, baharatlı yiyecekler. Sıvı tahıllar ve patates püresi, çorbalar izin verilir. Aynı zamanda bol miktarda içmeyi gerektirir, balgam çıkışını kolaylaştıracaktır.
 • Hastanın uygun koşullar yaratması gerekiyor. Hava yeterince sıcak (25-26 derece), nemlendirilmiş ve temiz olmalıdır.
 • Laringotracheitis tedavisi, ses uyuşmazlığına uyumu içerecektir. Hastanın sessiz olması gerekir, çünkü fısıltı bile ses tellerinin aşırı gerginliğini tetikler, bu da durumu kötüleştirebilir.
 • Akut laringotrakeit SARS bir sonucudur ise, antiviral maddeler, "Rimantadin", "Relenza", "Tamiflu" ve diğerleri, örneğin, tatbik edilebilir. Ayrıca, çoğunlukla bağışıklık sistemini, "Grippferon", "Anaferon", "Viferon" destekleyen fon alıyor doktor tavsiye edilir.

Antiviral ilaçlar genellikle reçete edilir, örneğin, rimantadin

Öksürük olduğunda sinüs kodu yardımcı olacaktır

Larengotracheitis tedavisini zamanında ve sadece ciddi sonuçlardan kaçınmak için bir uzmanın gözetiminde gerçekleştirin.

Semptomları ve tedavisi olan erişkinlerde laringotrakeitis

Laringotraheiti tedavi etmeden önce, görünüşünün nedenlerini anlamanız gerekir. Çoğunlukla, larinks ve trakeadaki inflamasyon uzamış ARI'nin bir komplikasyonu olarak gelişmeye başlar. Azalmış bağışıklık, gelişiminin bir başka potansiyel nedenidir. Organların yerlerinin özellikleriyle bağlantılı olarak, larenjit ve tracheit birlikte ortaya çıkar, ancak bazen birbirlerinden ayrı olarak ortaya çıkarlar. Laringotrakeite katkıda bulunan başlıca nedenler ve olası faktörler şunlardır:

 1. Vücudu influenza, herpes, parainfluenza veya adenovirüs ile yen;
 2. Bakteriyel enfeksiyonlar (streptokok, stafilokok, tüberkülar);
 3. Alerjik reaksiyonlar;
 4. Kimyasalların solunum mukozası üzerindeki etkileri;
 5. Tozlu ve kirli havanın solunması;
 6. Sigara ve alkol;
 7. Yüksek sesle şarkı söyleme, sesi yükseltmek;
 8. Genel veya lokal hipotermi.

Laringotrakeitis ile enflamatuar süreç, mukus zarının şişmesine neden olarak trakea ve larinkse uzanır. Nihayetinde bu, sadece birbirinden ayırmakla kalmayıp aynı zamanda reseptörleri tahriş eden ve hava alımını bozan viskoz mukus oluşumuna yol açar.

Özellikle tehlikeli olan üst solunum yollarının tıkanmasını tetikleyen rekürren laringotrakeittir. Patoloji ile larinksin (stenoz) akut daralması vardır. Bu form "krup" denir, akut solunum yetmezliğine yol açar.

Laringotracheitis belirtileri ve yetişkinlerin tedavisi

Yetişkinlerde laringotrakitin birkaç belirtisini ayırın. Hastalık formu boyunca, kronik ve akut olarak ayrılır. Semptomlar takip edilen hastalığın ifade edilen akımında izlenir:

 1. Larenksin yanması, kuruması;
 2. Servikal lenf düğümlerinin ağrılılığı;
 3. Larinksin mukoza zarının şişmesi;
 4. Tozun solunmasıyla kuru öksürük atakları;
 5. Sesin yavaşlığı;
 6. Boğaz ağrısı;
 7. Önemli sıcaklık artışı.

Enflamasyonun ilerlemesiyle birlikte öksürük ıslanır, ağrılı, mukopurulent balgam oluşur.

Kronik laringotrakit belirtileri:

 1. Küçük balgam akıntısı;
 2. Öksürdüğü zaman daha da kötüleşen larinks, göğüs ağrısı;
 3. Afoniya, ses kısıklığı.

Akışı ile akut süreç kronikten farklıdır. Uzun bir patoloji seyrinde daha az trakeal inflamasyon yoğunluğu gözlenir. Enflamatuar süreç artan yükler, güçlü stresler, aşırı soğutma, yüksek sesle şarkı söyleme, çığlık altında ağırlaşır.

Krup, ses kısıklığı, havlayan öksürük, inspiratuar dispne eşlik eden akut stenoz laringotrakitin bir belirtisidir. Aşağıdaki belirtiler kroup karakteristiğidir:

 • Havlayan öksürük;
 • Sesin yavaşlığı;
 • Trakea ve larinks iltihabı.

Enfeksiyonistler 2 tane kabuğu türü ayırır - doğru, yanlış. İlk form, ses tellerinin yenilgisinden dolayı gelişir. Gerçek bir beyin-difterit enfeksiyonu olan tek nosoloji.

Sahte bir krup tüm stenifying nediphtheria laryngitis içerir.

Formdan bağımsız olarak, akut hava yolu tıkanıklığı acil tedavi gerektiren bir patolojidir. Semptomlar ilk aşamada tanımlanmalı ve dekonjestanlar, bronkodilatörler mümkün olduğunca erken konulmalıdır.

Erişkinlerde laringotracitisin ana nedenleri

Yetişkinlerde laringotrakitin tüm nedenleri enfeksiyöz olmayan, enfeksiyöz olarak bölünecektir. Çocuklarda, larinks ve trakeadaki enflamatuvar noslojinin çoğu virüslerden kaynaklanır:

 • Paragripp 1 tipi;
 • grip;
 • Rinosinotsialny virüsü;
 • herpes;
 • kızamık;
 • Adenovirüs.

Yetişkinlerde, nosolojiye bakteriyel ve bulaşıcı olmayan nedenler neden olur. paratonsillar, retrofarengeal apse, epiglotit, laringeal spazm, alerjik laringeal ödem, yabancı cisim aspirasyonu - bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler sadece tahıllar, aynı zamanda diğer tehlikeli komplikasyonlar gelişir.

Solunum yollarının daralmasının nedenleri arasında, provoke edici faktörler tarafından belirli bir rol oynar:

 1. Larinksin refleks spazmı;
 2. Larenks lümeninin balçık, yabancı cisim, kusma ile kapanması.

Obstrüktif laringotrakeit, vokal kordların iltihaplanması, boşluk alanı nedeniyle gelişir.

Tıkanma laringotrakitisin ana semptomları (krup)

Krupın klinik resmi yavaş yavaş gelişir. Larinksin tamamlanmamış daralması ile ilk aşamada, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Gürültülü solunum (stridor);
 • Hipoksecretion sırasında ıslık sesi;
 • Artan solunum.

Vokal kordlarda inspiratuar stridor gelişir. Nosoloji ile inspirasyonda gürültülü solunum duyulur. Ses tellerinin altında stenoz olması durumunda ekshalasyonda (ekspiratuar stridor) gürültülü solunum gelişir. Kabuk öksürüğü astar astarı ile oluşur. Afoniya, sesin ses yüksekliği omurga alanı patolojik sürece dahil olduğunda ortaya çıkar.

Larinks ve trakea tıkanıklığının ek belirtileri:

 • Bitkisel bozukluklar;
 • Cildin siyanozu;
 • Solunumun hızlanması (tachypnea);
 • Artan kalp hızı (taşikardi);
 • Artan sıcaklık.

Larengotracheitis tedavisi hafif bir rota ile larenjit, tracheitis, farenjit semptomları için tedaviye benzer. Tıkayıcı stridorda, acil tıbbi müdahale gereklidir, ancak benzer nosolojik formlar önceden elimine edilmelidir.

Obstrüktif laringotrakitin ayırıcı tanısı

Trakea ve larenksin enflamasyonunun obstrüktif formu, aşağıdaki nozislerle farklılaşır:

 1. difteri;
 2. Laringospazm alerjik;
 3. Laringeal ödem;
 4. Zygopharynx apsesi;
 5. epiglottit;
 6. Yabancı cisimler.

Larenks disfaji, akut seyirli, solunum yetmezliği ifade ile karakterize edilir. Tedavinin ana özü, üst solunum yolunun tıkanıklığının giderilmesidir. Çocukların herhangi bir problem yaşamadan serum vermeleri önerilir - 50-80 bin IU.

Yaşamın ilk iki yılındaki çocuklarda laringospazm artmış nöromüsküler eksitabiliteye bağlıdır. Nefes almada zorlukla nefesin nadiren daralmasıyla kendini gösterir. Çocuk bir "horoz kükreme" ye benzer bir ses çıkarır. Aynı zamanda, cildin siyanozu, kusurlu bir refleks var.

Alerjik ödem, ateş, zehirlenme belirtileri olmadan difteri klubundan ayrılır. Beta2-adrenomimetikler, antikolinerjiklerin kullanımı ile ortadan kaldırıldı.

Epiglottit, epiglotisin inflamatuar bir prosesidir. Solunum yetmezliği, aritenoid kıkırdakların şişmesi, epiglotis ile birlikte bir hemofilik çubuk tarafından provoke edilir. Formun tedavisi üçüncü kuşak sefalosporinler tarafından gerçekleştirilir.

Hiperal apse 3 yaşın altındaki çocuklar için tipiktir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarından sonra görülür. Hastalığın klinik semptomları:

 • salya akışı;
 • hırıldama;
 • disfaji;
 • Şiddetli ateş;
 • Boğaz ağrısı.

Apsenin semptomlarının yetersiz tedavisi yoktur. Hastalığın tedavisi için cerrahi gereklidir.

Larinksin yabancı cisimleri - küçük çocuklarda asfiksi nedeni. Nefes almanın zorlukları, oyun veya yemeğin arka planında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Başlangıçta boğulmaya neden olan öksürük atakları vardır. Klinik belirtiler yabancı cismin tipine ve yerine bağlıdır. Asfiksi olasılığı daha yüksek, yabancı cisim ses tellerine daha yakındır.

Erişkinlerde ve çocuklarda laringotracheitis tedavisi

Tıkayıcı laringotrakitte, ana tedavi laringeal açıklığın düzeltilmesidir. Mukozada şişme olduğunda, bazı prosedürler gerçekleştirilir:

 1. Hasta, yoğun bakımın sağlandığı, resüsitasyon - poliklinikte başlayan prosedürler olan enfeksiyöz, uzman bir hastaneye sevk edilir;
 2. Bir çocuğu yalnız bırakamazsın çünkü onu kollarına almalısın. Stenoz, anksiyete, ağlama, zorla solunum oluşur;
 3. Oda sıcaklığı 18 santigrat dereceyi geçmemelidir. Etkili öksürük için, “tropikal atmosfer” in etkisi yaratılır - çocuğun belirli bir nemlilik oluşturması için ihtiyacı olan odada. Balgam deşarjını iyileştirmek için Borjomi ile sıcak süt gösterilir, bir nebülizör yoluyla bir izotonik sodyum klorür çözeltisinin eklenmesi;
 4. Difteri krupisi intravenöz veya intramüsküler antidifteri serumu önerilir;
 5. Antibiyotikler bakteriler tarafından komplike krup için reçete edilir;
 6. Kaldırma, solunum yolundan balgam seyreltilmesi, mukolitik, yardımcı maddeler (ambroksol, lazolvan, bromhexine);
 7. Alerjik laringospazm antihistaminikler (suprastin) ile ortadan kaldırılır;
 8. Mukoza ödemi ifade edildiğinde, glukokortikoidler reçete edilir - kilogram başına 3-10 mg'lık bir doz;
 9. Gırtlak kaslarının güçlü bir spazmı ile psiko-yatıştırıcılar, sakinleştiriciler önerilir;
 10. Trakeostomi, entübasyon konservatif tedavinin düşük etkinliği ile önerilmektedir.

Tahılların arıtılmasına yönelik modern yaklaşımlar değişmiştir. Küçük çocuklarda geleneksel aktivitelere (sistemik kortikosteroidler, nemli hava temini) ek olarak, glukokortikoidlerin kullanım prensipleri tartışılmaktadır. Yaklaşım steroidlerin sistemik uygulanması sırasında ortaya çıkan yan etkileri, komplikasyonları önemli ölçüde azaltmaya izin verir.

Steroid tedavisi stenozan laringotrakiti tedavi eder, ancak pulmicort inhalasyonunu (budesonid) düşünmenizi öneririz. Tedavinin etkinliği, budesonidin inhale kullanımı ve deksametazonun sistemik kullanımının etkinliğini karşılaştıran bir dizi randomize çalışma ile test edilmiştir. Bir nebülizör aracılığıyla pulmicort kullanımının yan etkilerin sayısını önemli ölçüde azalttığı güvenilir bir şekilde kanıtlanmıştır. Terapi değişen derecelerde laringotrakitise (hafif, ağır) yardımcı olur. İnhalasyonlar, yatarak tedavi süresinde bir azalmaya neden olur, larinksin belirgin inflamasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Budesonid beta-adrenomimetiki (berodual, ipratropium bromide, ventolin) kullanımı ile birlikte önerilen larinks mukozasının şişmesini azaltmak.

Larengotracheitis tedavisinde geleneksel yöntemler

Laringotracheitis belirtilerini tedavi etmek için geleneksel yöntemler, ilaçlarla tamamlanmaktadır. Larinks ve trakea iltihabından kurtulmak için aşağıdaki tarifler önerilir:

 • Otlar St. John's wort (3 yemek kaşığı) bir bardak kaynar su demlendi. İnfüzyondan 2 saat sonra, yemekten 30 dakika önce karışımın boğazında içilir;
 • Anne-ve-üvey anne, kekik, ledum, muz otları. Eşit oranlarda karıştırıldıktan sonra malzemeleri bir bardak soğuk suya ekleyin. Sonra yaklaşık 15 dakika kaynatın. Soğutulduktan sonra günde 1 çay kaşığı 5-6 kez kullanın;
 • Sarımsak kaynatma, sarımsak başını alın, kıyma makinesinden geçirin. Kashitsu 300 ml süt ekleyin. Kaynatma sonrası soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde 6 kez alın;
 • Günlük, kayısı çekirdeği kaynatılarak boğazınızı durulayın. Ürünü hazırlamak için nükleolleri toz haline getirmelisiniz. Çay veya ılık süt eklemek için. Günde 5 kez içmek;
 • Şifa özellikleri papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe çiçeklerinin et suyu ile elde edilir. İlaçlar, anti-enflamatuar, analjezik, anti-ödematöz etkiye sahiptir.

Yumuşak formda laringotrakeitis semptomları, özellikle virüsler tarafından provoke edilirse, güçlü bağışıklığı olan kişilerde tedavi olmaksızın geçer. Bakteriyel formlarla daha zordur, ancak yerel savunma zayıfladığında ortaya çıkarlar. Su verme birçok hastalığı önleyebilir.

Laringotrakeitis, farinks ve trakeada ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, hastalık zayıflatılmış bağışıklık, hipotermi, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı gelişir. Erişkinlerde yaşam tehlikesi, laringotrakit genellikle temsil etmez, istisnalar hastalığın larenks stenozu eşlik ettiği durumlardır. Hastalığın nedenine ve hangi belirtilere eşlik edeceğine bağlı olarak, laringotraheiti tedavi etmek için neyin tedavi edileceğini belirleyin.

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Laringotracheitis gelişimini tetikleyebilecek birçok sebep vardır. En sık görülen faktör viral bir enfeksiyondur, sıklıkla parainfluenza'dır. Daha az yaygın olarak laringotrakit, örneğin streptococcus veya staphylococcus gibi bakterilerin vücuduna girme sonucu ortaya çıkabilir. Alerjiler de hastalığın gelişimine yol açabilir.

İnsan vücudu üzerinde etkisi laringotracheitis gelişimini kışkırtan bir dizi faktör vardır:

 • ağır tozlu havanın solunması;
 • ses cihazında aşırı yük (yüksek sesle bağırmak, uzun konuşma, şarkı söylemek);
 • boğazda kuruluğa neden olan sigara, alkol kötüye kullanımı;
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltabilen, vücudun güçlü bir hipotermisi.

Çoğunlukla laringotrakitin nedeni, trakea ve larinkste lokalize olan inflamatuar süreçtir. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • ses kısıklığı, boğazda terleme, hastalığın gelişmesiyle birlikte, tam bir ses kaybı olabilir;
 • kuru, havlayan, sinir bozucu öksürük;
 • Solunumla ilgili zorlukların ortaya çıkmasına neden olan mukus boğazlarının şişmesidir.

Laringotracitin ana bulguları, hastalığa neden olan başka bir enfeksiyon, viral veya bakteriyel semptomlarla birleştirilir: ateş, burun iltihabı, baş ağrısı, genel halsizlik, hızlı yorgunluk.

Önemli! Genellikle laringotrakitin bir komplikasyonu olarak, gırtlak solunumu ve kuru, sinir bozucu öksürük eşlik eden stenoz laringotrakitis (yalancı krup) gelişebilir.

tedavi

Laringotracheitis tedavisi karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Her şeyden önce, hasta, özellikle sonbahar veya kış aylarında, hipotermi olasılığı, başka bir enfeksiyonun yapışması ve komplikasyonların gelişmesi arttıkça, ses ve yatak istirahatine uymalıdır. Odadaki iklim koşullarına uymak da önemlidir: odanın en uygun sıcaklığı ve nemi sırasıyla% 18-20 ve% 50 olmalıdır. Gerekli koşulları sağlamak için, pencereyi açabilir, ıslak temizlik yapabilir, odanın etrafına ıslak sayfalar asabilir, hava nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ayrıca, laringotrakeit tedavisi sırasında, doğru beslenmeyi gözlemlemek önemlidir: sıcak, tuzlu, sert, sıcak veya soğuk yiyecekleri dışarıda bırakmak ve ayrıca alkollü ve gazlı içecekler kullanmayı bırakmalısınız. Sıcak, yumuşak yiyeceklere tercih edilmelidir. Laringotracheitis ile bol miktarda içecek (çay, şifalı bitki, Borjomi veya Polyana Kvasova gibi maden suyu) mukozal farenksin nemlendirilmesi ve öksürüğü kolaylaştırır.

Larengotracitin ilaç tedavisi, hastalığın ana semptomlarının hafifletilmesine dayanır ve ayrıca hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmayı amaçlar.

 1. Hastalığın nedeni viral bir enfeksiyon ise, karmaşık tedavi antiviral ajanların kullanımını içerir (Groprinosin, Amizon, Rimantadine). Bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için antibiyotikler kullanılmalıdır (Augmentin, Sumamed).
 2. Boğazda terlemeyi azaltmak için sadece anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olmayan, aynı zamanda anestezik etkisi olan özel preparatlar (spreyler, pastiller, emilim tabletleri) kullanılır.

Önemli! Spreylerin kullanımı, bronkospazm veya larinksin spazmına eğilimli hastalarda kontrendikedir.

 1. Laryngotracheitis, alkali çözeltilerin (mineralli su veya kaynatılmış su litresi başına 5 gram madde oranında pişirme soda çözeltisi) kullanımı ile inhalasyonlar gösterir.
 2. Hastalığa ateş eşlik ediyorsa, parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar kullanın.
 3. alerji yutak, hem de yatkınlık mukozanın belirgin ödem, antihistaminikler (Zodak, loratadin, Suprastin) kullanımını göstermektedir.
 4. Hastalık, kuru, ağrılı öksürük kullanımı antitusif ilaç (Sinekod, Stoptusin) azaltmak için yapışkan salgıları aşırı üretimi eşlik değilse.
 5. Eğer laringotrakeitis, kalın, viskoz balgamın serbest bırakılmasıyla ortaya çıkarsa, karmaşık bir tedavide, mukolitik ve balgam söktürücü etkisi olan ilaçları (Ambroksol, Erespal, ATSTS) içerir.
 6. Hastalık larinks güçlü mukozal ödem ve spazm eşlik ise, enjeksiyon veya inhalasyon hormonal ilaçlar (prednizon) şişme azaltmak ve (No-Spa, papaverin, Eufelin) antispazmodikler kullanmak uygulamak gereklidir.
 7. Hastalık kronik bir forma geçtiyse, tedavi bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Bronchomunal, Immunal), vitamin kompleksleri ile takviye edilmelidir.
 8. ilaç hipertrofik laringotrakeit kronik biçimlerinin tedavisinde olumlu sonuç vermezse, mikrocerrahi yaklaşımlar kullanılarak endoskopik yöntemi (aşırı doku eksize, larinks büyümeleri çıkarılması) ameliyatı gerçekleştirilir.

Önemli! Hastanın durumunu yakından izlemek gereklidir. Nefes darlığı ve oksijen eksikliğinin ilk belirtilerinde hemen doktorunuzu aramalısınız.

Halk ilaçları

Larengotracitin karmaşık tedavisi sadece ilaç tedavisinin değil aynı zamanda halk ilaçlarının ve tedavi yöntemlerinin kullanımını da gösterir.

 1. laringotrakeit ile gargara boğaz mukoza nemlendirmek, bir antibakteriyel etki sağlar. işlem altı kez şifalı otlar (papatya, adaçayı, nergis), soda-tuz çözeltileri (200 ml ılık su içinde tuz ve soda çay kaşığı) infüzyonu kullanılarak günde durulamadan önce gerçekleştirilebilir. Yerleştirilen sesi geri yüklemek için taze sıkılmış lahana suyuyla durulayın.
 2. Larengotracheitis tedavisinde buhar inhalasyonları ve evde nebülizör inhalasyonları da endikedir. İlk durumda, su sıcaklığı, tuz ve sodyum karbonat durulama için tarifi oranlarda ilave edilir, kaynayıncaya kadar ısıtılır, bir alerji, eğer, aroma yağları (okaliptüs) bir kaç damla ilave edilir ve sıcak buhar nefes, bir kap üzerinde bükme ve bir havlu ile kaplandı. İşlem, öksürük tamamen yok olana kadar günde beş ila beş defa on dakika süreyle gerçekleştirilir. Bir nebülizer varsa, o zaman mineral su, tuzlu su ile alkali inhalasyon.
 3. Yerel ısınma kompresleri (sıcak su dolu sıcak su şişesi) kas spazmı azaltır, viskoz sekresyonun sıvılaşmasını teşvik eder, farengeal bölgede kan dolaşımını iyileştirir. Bu prosedürleri yatmadan önce en iyi şekilde uygulayın.
 4. Hardal ayağı banyoları aynı zamanda, düzenli kullanımla birlikte yüksek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan laringotrakitin tedavisinde etkili bir prosedürdür.
 5. Kronik laringotrakitte, bağışıklığı arttırmak ve patojenik mikroorganizmaları bastırmak için sarımsak tüketmelisiniz. Papatya ile zengin bir içecek, bal ile ılık süt, aynı zamanda bağışıklığı artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 6. Laryngotracheitis ve nazofarenksin diğer hastalıklarını tedavi etmenin etkili yolları arasında soğan tarifleri bulunmaktadır. Soğan çok sayıda yararlı maddeler içerir - fitokitler. Soğan inhalasyonunu uygulayın: Soğan temizlenir ve ezilir, bundan sonra kasenin üzerine bükülür, birkaç derin nefes alın. Soğan suyu da bu sebzenin tüm yararlı özelliklerini korur. Kolayca hazırlayın: küçük bir soğanı ince ince doğrayın, 10 gram şekerle öğütün ve 200 ml su dökün. Karışımı yavaş yavaş kaynatın ve kalınlaşana kadar pişirin. Her saat bir çay kaşığı yiyin.
 7. Bal, boğaz hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle, bal bazlı laringotracheitis tedavisi için çok sayıda reçete vardır.

Boğazda iltihaplanma ve terlemeyi azaltmak için 50 gram bal ve 250 ml havuç suyunu karıştırabilirsiniz - bu karışım küçük miktarlarda çok sayıda resepsiyonda tüketilir.

Bal zencefilli karışımı da laringotrakit için mükemmel bir tedavidir. Bunu yapmak için ince bir rende üzerine 100 gram zencefil kökü sürün ve 300 gram balla dökün. Karışımı sürekli karıştırılarak beş dakika karıştırın. Ürün çaya eklenebilir ve yatmadan önce kullanılabilir.

 • Kara turp suyu, laringotrakitin tedavisi ve önlenmesi için etkili bir şekilde kullanılır. Suyu almak için turp yıkamanız gerekiyor, üstünü kesin, bir oluk açın. Ortaya çıkan kavitede bir çay kaşığı bal koyup turpu serin ve karanlık bir yerde alın. Bir süre sonra turp, bal ile karıştırılmış suyu tahsis eder. Kullandığınız için bal eklemeniz gerekiyor. Bu aracı kullanmak düzenli olarak gereklidir.
 • Laryngotracheitis'in karmaşık tedavisinde şifalı otlar da etkilidir. John's wort'un iyi kanıtlanmış kaynatma. Bunu hazırlamak zor değil, bunun için, kurutulmuş otu St John's wort öğütmek ve altı yemek kaşığı ot için bir bardak kaynayan suyun hesaplanması onu demlemek. Suyu birkaç saat termosda ısrar et. Daha sonra yemeklerden yarım saat önce iki yemek kaşığı kullanın. Aynı tarifte, laringotrakitin tedavisi için yararlı olacak olan, plantain, ledum ve kekik yaprakları bir kaynatma hazırlayabilirsiniz.
 • Sarımsağın brotluğu farinksin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, beş diş eti temizlenir ve öğütülür, 300 ml süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım geri akıtıldı. Soğutulmuş et suyu, her dört saatte bir gıda alımından bağımsız olarak 5 ml tüketilir.
 • Kayısı çekirdekleri laringotrake ile öksürük tedavisinde etkili bir araçtır. Kullanmadan önce, filmden temizlenmeli, kurutulmalı ve öğütülmelidir. Ortaya çıkan toz, sıcak çay veya sütte bir çay kaşığı zemine eklenir, iyice karıştırılır ve günde üç kez tüketilir.

Larengotracheitis hastalıkları sık sık önlemek için, hastalıkları önlemek için gereklidir. Bunu yapmak için nazofaringeal organların akut ve kronik hastalıklarının zamanında ve doğru tedavisi. Vücudun, vokal kordların aşırı stresinden kaçınmak ve hipotermiden sakınmak gerekir.

Erişkinlerde Laryngotracheitis oldukça ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Tehlikesi, enfeksiyonun trakea ve farenks'i etkilediği gerçeğinde yatar.

Bu hastalık, yetişkinin büyük ölçüde azaltılmış bağışıklığa sahip olması durumunda ortaya çıkar. Larengotracheitis erişkinlerde sıklıkla şiddetli soğuk algınlığına karşı gelişir.

Çoğu zaman laringotrakitin, çalışmaları öğretmenlerle, öğretmenlerle, TV sunucularıyla orantısal etkinlikle ilgili olan kişilerde meydana geldiği söylenir.

Larengotracheitis türleri ve nedenleri

Hastalık bulaşıcı tipte, havadaki damlacıklar tarafından yayılır.

Pediatrik neden laringotrakeit, yetişkin (beta-hemolitik) streptococcus'un neden olabilir Haemophilus influenzae (tip B) ve difteri basili veya para-nezle virüsüdür. Difteri veya basit "krup" ile klinik benzerlik göz önüne alındığında, laringotrakit genellikle "yanlış krup" olarak adlandırılır.

Virüs hastalığa neden olur. Ama aynı zamanda hastalığa yatkınlık nedenleri vardır:

 • yüksek sesle, histerik şarkı söyleme (şarkıcılar için);
 • uzun süreli veya sık çığlıklar (erken yaştaki çocuklar);
 • alkolizm ve sigara içme;
 • gazların solunması, toz;
 • soğukta uzun kalmak;
 • Soğuk veya sıcak içeceklerin alınması (tahriş edici olarak davranır).

Hastalığın formu ayrılır:

Akut dönemde bölünür:

 • Birincil (ilk ortaya çıkan);
 • Tekrarlayan (tekrar oluşur).

Kronik seyir, uygun olmayan tedavi, azalmış bağışıklık, birkaç eşlik eden patoloji (sistit, tüberküloz, gastrit, vb.) Gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, kronik form, vokal kordların mesleki aşırı yüklenmesinin bir sonucu olarak öğretmenlerde ve şarkıcılarda bulunur.

Birincil laringotrakit, viral bir enfeksiyon belirtisi olmayan ve ARI'nin arka planı veya akut solunum yolu hastalığının bir komplikasyonu olarak bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.

İzole ve laringotrakitin üçüncü tip - stenosing (obturating). Uzun süreli inflamatuvar süreçlerin zemininde bir komplikasyon olarak ortaya çıkar. Travma arka planında larinks veya trakea (kimyasal yanık, yabancı cisim) oluşabilir.

Laringotracheis'in seyri ile: akışın dalga benzeri bir karakteri; sabit (sürekli akış).

Morfolojik olarak hastalık aşağıdaki türlere ayrılır:

 • Catarrhal formu - değişiklikler: mukozada hiperemi, infiltrasyon ve kalınlaşma, küçük kanamalar;
 • Hipertrofik görünüm - değişiklikler: mukozanın siyanotik rengi, kas dokusunun liflerinin infiltrasyonu, ülserler ve kistik lezyonlar oluşabilir;
 • Atrofik görünüm - değişiklikler: mukoza sklerozan bağ dokusu ile kaplanır, kas ve glandüler atrofi oluşur.

Akut laringotracheit

yutma ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, parazitli veya boğaz ağrısı, rahatsızlık: Tipik haliyle, akut laringotrakeit semptomları üst solunum yolu enfeksiyonu mevcut manifestasyonlarının arka görünür. Viral laringotrakitin klinik belirtileri, vücut ısısının subfebril değerine düşürülmesinden sonra ortaya çıkabilir.

Akut laringotrakeitis, vokal kordlardaki larinksin daralması nedeniyle doğada "havlayan" bir kuru öksürük ile karakterizedir. Öksürük ve bir süre sonra sternumun arkasında tipik bir tracheitis ağrısı görülür. Öksürük sabah ve gece daha sık görülür, bir saldırı olarak kendini gösterir. Öksürme, soğuk veya tozlu havanın solunmasını, kahkahayı, ağlamayı, bazen sadece derin bir nefesi kışkırtır. Öksürük, az miktarda viskoz mukus balgamın salınmasıyla eşlik eder. Laringotrakeitis geliştikçe balgam daha akıcı ve bol hale gelir, mukus-pürülan bir karakter kazanır. Öksürük, ses kısıklığı veya ses kısıklığı ile birlikte, larinkste (gıdıklama, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi) rahatsızlık hissedilir.

Akut laringotrakeitli hastalar sıklıkla servikal lenf nodu grubunun (lenfadenit) bir artış ve ağrı gösterir. Perküsyonda perküsyon sesinde bir değişiklik olmaz. Genellikle trakeal bifurkasyon alanında lokalize olan gürültülü solunum, bazen kuru veya orta kalibreli ıslak hışıltılı solunum yollarını dinleme.

Kronik larinotrakit

Kronik laringotrakeitli hastalar, ses bozukluğu, gırtlak ve sternumun arkasındaki öksürük ve hoş olmayan duyulardan şikayetçiydiler. Sesin (disfoni) ihlali, çoğunlukla sabah ve akşam görülen ve gün boyunca hiçbir zaman sabit bir kısma kadar ortaya çıkmayan hafif, kaba bir görünümden farklılık gösterebilir. Kronik laringotrakeitli bazı hastalar ses yükünden sonra yorgunluk yaşarlar.

Hormonal reorganizasyon (hamilelik, menopoz, menstürasyonun başlangıcı) ile birlikte, kadınlarda kronik laringotrakitin alevlenmesi sırasında olumsuz iklim koşullarında disfoniyi şiddetlendirmek mümkündür. Sabit disfoni, çoğunlukla hipertrofik veya keratolojik nitelikte olan ses tellerinde morfolojik bir değişimi gösterir. Belirli mesleklerden kişiler için, laringotrakitin kronik seyrinin sonucu olarak seste küçük bir değişiklik bile uyku, depresyon ve nevrasteni yol açan bir psikolojik faktör olabilir.

Kronik laringotrakit ile öksürük kalıcı bir niteliktedir. Balgam küçük miktarlarda ayrılır. Larengotracitin inatçı öksürük ataklarına karşı alevlenmesi sırasında, öksürük ataklarına rastlanır ve balgam miktarında artış olur. Hastalardaki sürekli öksürük genellikle larinkste hoş olmayan duyumlara neden olur: terleme, kuruluk, gıdıklama vb.

Doğru teşhisi yapmak için hastanın şikayetlerini dinlemeniz gerekir. Ve bu: boğuk ses, ses kısıklığı, kuru, "havlayan" öksürük, sternumun arkasındaki ağrı ve gırtlakta. Akciğerleri ve trakea bölgesini dinleyin.

Hastanın muayenesi mukozal ödem, boyut ve mukoz boğazın rengi, şişmiş lenf düğümlerinde değişiklikleri not etmek sağlayacaktır. Difteri ayırt hastalığın semptomlarını ve gırtlak veya trakea yabancı cisim varlığını ayırmak gerekir ve gırtlak papillomatoz ve retrofarengeal abse (bulaşıcı hastalık bakteriler esas olarak mukozal rotorlar ve nazofarinks etkiler difteri, neden olduğu).

Muayeneden sonra doktor hastayı laboratuvar testleri yapmaya yönlendirir:

 • idrar ve kan analizi;
 • bakteri üzerinde balgam incelemesi.

Özel ekipman yardımı ile ses telleri ve gırtlak muayenesi yapılır ve gerekirse trakea ve larinksin röntgen ve bilgisayarlı tomografisi yapılır. Laringotracheitis kronik bir seyir geçirmişse, laringoskopi yapılmalı ve materyal kanseri dışlamak için biyopsi yapılmalıdır. Bir çıngırak duyuyorsanız, göğüs röntgeni yapmaya değer.

Çoğu durumda laringotrakit, ayaktan hastaya uygulanır. Sahte korulukların vakaları bir hastanede yatış gerektirebilir. Akut laringotrakeitis ya da kronik laringotrakitin alevlenmesi olan bir hastanın büyük miktarda ılık sıvı (çay, komposto, kissel) alması önerilir. Hastanın sıcak hava ile yeterince nemlendirildiği odada.

Viral laringotrakeit nedensel tedavi antiviral ilaçlar (nazoferon, rimantadin, Arbidol, proteflazidum) atanması olup. Bakteriyel ve karışık laringotrakeit sistemik antibiyotik ilaçlar geniş spektrumlu bir (sefuroksim, tseftriokson, amoksisilin, azitromisin, sumamed). Laringotracitin semptomatik tedavisi antitusif, antihistaminikler, mukolitik ve antipiretik ilaçların kullanımından oluşur. Laringotrakeitisli hastalarda iyi bir etki yağlı ve alkalin inhalasyon, larinks ve trakeada elektroforezdir.

Kronik laringotrakeit tedavisi, immünomodülatör tedavi (bronko-munal, likopid, immünal), C vitamini, multivitamin kompleksleri, karbostitin atama ile desteklenir. Kronik laringotrakitte, fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: UHF, ilaç elektroforezi, indüktotermi, inhalasyon tedavisi, masaj.

Kronik hipertrofik laringotrakitin izole vakalarında, ilaç tedavisi istenen etkiyi vermediğinde ve malign büyümenin bir tehdidi olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Cerrahi kistleri çıkarmak, ventriküler prolapsusu ortadan kaldırmak, aşırı larinks ve vokal kordların çıkarılması olabilir. Operasyonlar mikrocerrahi teknikleri kullanılarak endoskopik olarak gerçekleştirilir.

Larengotracheitis tedavisinde geleneksel yöntemler

Birçok doktor bile, yetişkinlerde ve halk ilaçları olan çocuklarda laringotraciti tedavi etmeyi önerir. Ancak, ilaçlar ve diğer yöntemlerle kombinasyon halinde kullanılmalıdır, sadece bu durumda hastalığın semptomları hızla geçecektir.

 • Boğaz hastalıklarında, halk şifacıları her şeyden önce bal öneririz. Saf haliyle tüketilebilir veya temel terapötik ilaçları pişirebilir. Bir bardak havuç suyuna üç çorba kaşığı bal eklerseniz, tedavi etkili olacaktır. Bu lezzetli içecek ağrı semptomlarını ve iltihabı hafifletir;
 • Yetişkinlerde ve zencefil köküde akut laringotracheit tedavisine yardımcı olur. Bunu yapmak için, 100 gram miktarında alın ve 1 ila 3 oranında bal dökün. Suyu sürekli olarak karıştırırken, kökü balda 10 dakika pişirin. Alınan ürün bir gece dinlenmeden önce çaydaki bir çay kaşığı üzerine alınmalıdır - ve hastalığın semptomları üç ila dört gün içinde olacaktır.
 • Antik çağlardan beri, üst solunum yollarındaki soğuk algınlığı ve enflamatuar süreçler soğanlı olarak tedavi edilmiştir. Modern bilim, bu yararlı bitkide, patojenik bir enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan maddelerin (fitokitler) olduğunu kanıtlamıştır. Bu işlem soğan buharlarını teneffüs ederek gerçekleştirilir, bu nedenle orta büyüklükteki soğanı öğütmek, bir havluyla örtmek ve salgılanan fitoktitleri solumak gerekir. Bu prosedürü günlük olarak yaparsanız, hastalık iyileşir;
 • Laringotracheitis ile klasik inhalasyonlar alkali su bazında yapılır. Bu amaçla bir maden suyu kullanabilirsiniz. Tedavi, esansiyel yağlar - zeytin, mentol veya okaliptüs yağı ilavesiyle gerçekleştirilirse daha da etkilidir;
 • Hastalığı, şifalı otlar ile inhalasyonlarla tedavi etmek iyidir. Bu amaçla bir biberiye yapmak mümkündür (bitkinin 15 gramını bir bardak suya alın ve saatte bir saatte kaynatın);
 • Ladin ve çamun böbreklerinin kaynağından çiftler halinde laringotrakit ile nefes almak yararlıdır. Ayrı olarak alınırlar veya eşit oranlarda bir karışım oluştururlar. Yaklaşık 30 gram hammadde, 500 ml su içinde 15 dakika kaynatılır, bundan sonra çorba bir saat daha bekletilir;
 • Ayrıca soğuk algınlığı ve iltihaplanma için birkaç sarımsağı solumak yararlıdır. Bunu yapmak için, bir litre su kaynatın ve orada üç orta, önceden ezilmiş sarımsak başları atın.

Enflamatuar sürecin ağızdan alınan bitkilerin şifalarıyla tedavi edilmesi önerilir. Bu, akut sürecin durdurulmasına, komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Üç büyük kaşık Hypericum 120 ml kaynar su dökün ve iki saat ısrar edin. Kaliteli bir kaynatma elde etmek için sarılmalıdır veya bir termos şişesi kullanmalısınız. Sızmadan sonra, yemeden önce günde bir yudum içmelisiniz;
 • Hastalığın tedavisi de bir dizi bitki ile tavsiye edilir. Sen anne-ve-üvey anne, aynı hatmi kökü, meyan kökü üç adet 4 adet ve rezene ve sığırkuyruğu iki parça hazırlamak gerekir. Sonra karıştırıp kapatın ve iki saat boyunca ısrar serin su dökün gerekir. Bundan sonra, bu karışım kaynama noktasına getirilir ve soğumaya bırakılır. tedavi soğutma gerçekleştirildikten sonra, aşağıdaki gibi: iki saat aralıklarla gün boyunca aracı bir büyük kaşık içecek olmalıdır;
 • Soğanı bir kaynatma şeklinde kullanabilirsiniz. Yetişkinler için, bir soğan kesmek ve iki küçük şeker kaşığı ile öğütmek, sonra su (250 ml) dökmek gerekir. Kalınlaşana kadar kaynatın ve gün boyunca her saat bir çay kaşığı alın.

Laringotrakeitisin önlenmesi bir dizi önlemden oluşur:

 • ARVI'nın önlenmesi;
 • gırtlak iltihabının önlenmesi;
 • akut, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk gıda hariç diyet;
 • zorunlu sporlar;
 • solunum jimnastiği;
 • erken yaşlardan tavlama;
 • Vücudun süper soğutulmasından kaçının;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçların alınması.

Laringotrakeitis normal seyrinde, komplikasyonlar olmadan ortaya çıkarsa, iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Kendi kendine ilaç almayın, tedavi süreci doktorun gözetiminde olmalıdır.

Laringotrakeitis, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu larinks ve trakea kombine lezyonu olan enflamatuar bir hastalıktır. Enflamasyon ilk olarak gırtlağı etkiler ve yavaş yavaş trakeaya değişir. Şu anda, hastalığın karakteristik belirtileri kendilerini gösterir - ses değişiklikleri, larinks, bölgesel lenfadenit ve benzeri ağrı.

Makalede, ne olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız, yetişkinlerde ilk belirtiler ve semptomlar nelerdir, hastalıkları tedavi etmek ve bedeni hızlı bir şekilde geri kazandırmak.

Laryngotracheitis nedir?

Laryngotracheitis, akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri eşliğinde, larinks ve trakea enfeksiyöz ve enflamatuar bir lezyondur. Larinks, hava iletimi ve ses oluşturucu organın rolünü oynar, bu nedenle laringotrakit ile birlikte, ses telleri etkilenir ve ses değişir.

Hastalığın seyri bozulmuş sesin arka planına, pürülan balgamdan kaynaklanan güçlü bir öksürüğe, larinkste ve göğüs kemiğinin arkasındaki hoş olmayan duyumlara ve ağrılara, servikal lenf nodlarında bir artışa karşı gerçekleşir.

Yetişkinlerde Laryngotracheitis çocuklardakinden belirgin bir şekilde farklıdır, ve küçük çocuk, bu hastalık onun için daha tehlikelidir, çünkü küçük bir kişinin solunum yolları sadece 6 ila 7 yaşları arasında oluşumunu bitirir ve bu yaşa kadar çok hassastırlar.

 • ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.
 • Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

sınıflandırma

Görünüşten dolayı, viral, bakteriyel ve mikst (viral-bakteriyel) laringotrakeitler ayırt edilir. Kulak burun boğazda meydana gelen morfolojik değişimlere bağlı olarak, kronik laringotrakit, kataral, hipertrofik ve atrofik olarak sınıflandırılır.

Enflamatuar süreç boyunca,

Akut laringotracheit

Tedavisinin ilk belirtilerde yapılması gereken laringotrakitin akut formu, solunum yolu viral enfeksiyonuna paralel olarak ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcı belirtileri öksürük, nefes alma zorluğu ve ses değişiklikleridir.

Hastanın iltihaplanmış bağları koruyarak mümkün olduğunca az konuşması önerilir. Aponiyi (sesin tamamen kaybolması) önlemek için, bir süreliğine konuşma sınırını sınırladığı gösterilmiştir. "Sessiz" sürenin ne kadar süreceği ligamentlerin durumuna bağlıdır.

Kronik larinotrakit

Kronik larinotrakit - bu form yıllarca sürer, daha sonra şiddetlenir, sonra da azalır. Genellikle kızdırmaksa korkusu tutuyor çünkü iyi, onların hastalık hakkında bilgilendirilmesi "Chronicles" (gırtlak ve nefes borusu iltihabı) lyudi-, bu yüzden maksimum korumaya çalışın: Sıcak bir günde dondurma bağımlısı olmayan soğuk şampanya, içmeyin, sıcak Elbise ve ve benzeri

nedenleri

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Olguların% 90'ında, hastalık SARS, influenza, adenovirüs veya parainfluenza komplikasyonudur. Nadiren, patolojiye suçiçeği, kızamık, kızamıkçık veya kızıl ateş tanısı konur.

Hastalık genellikle bağışıklıkta azalma olarak larenjit ve tracheitis olarak ayrı ayrı meydana gelir, ancak semptomlar sıklıkla ilişkilendirildiği için paylaşılmazlar.

Laringotracheitis gelişen suçlu, genellikle viral enfeksiyondur:

Laringotracheitis'in başlıca nedenleri:

 • Solunum-viral lezyonlar (özellikle tehlikeli olan influenza virüsü, parainfluenza adenovirüsü),
 • bakteriyel lezyonlar (streptokok veya stafilokok, tüberkülar),
 • mikoplazmal bozukluklar,
 • uçuk lezyonları
 • alerjik nedenler,
 • kimyasal maddeler.

bu hastalığı geliştirme riski kronik sistemik hastalıklar (şeker hastalığı tipi, gastrit, hepatit), sinüzit, solunum sistemi lezyonlardan muzdarip ve bronşiyal astım ile biten kişilerde daha yüksektir.

Laringotracheitis belirtileri

Laringotrakeitis semptomları genellikle bir kişinin kendini iyi hissetmediği ve akut solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyduğu zaman ortaya çıkar.

 • Vücut ısısı yükseldi, baş ağrıyor;
 • Boğazda - satenler, acılar, çizikler, pershit;
 • Alışkanlıkla ve doğal olarak yutması mümkün değildir, biraz çaba gerektirir.

Kurs boyunca, kuru öksürükten ıslanmaya kadar, hasta her gün daha fazla sıvı hale gelen balgam çıkarma balgamına başlar. İyileşme, tanıdık sesi kurtarırken, terleme ve diğer tatsız duyumlar yavaş yavaş boşa gelir.

Kronik ve akut laringotrakit belirtileri farklı olabilir. Akut form daha şiddetli semptomlarla devam eder, ancak hastalığın sona ermesinden sonra tamamen yok olurlar.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Stenosing formu ile üç gelişim aşaması gözlemlenir:

 • Kompanse stenoz - havlayan öksürük, nefes darlığı, ses kısıklığı, solunum sırasında gürültü;
 • Eksik kompanzasyon - burun deliklerinin şişirilmesi, seslerin bir mesafede duyulabilir;
 • Dekompanse stenoz - hafif solunum, soğuk ter, uykusuzluk, öksürük atakları, deride solukluk.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracheitis, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun akut veya yavaş yavaş başlangıcına karşı kendini gösterir. vardır:

 • keskin bir sıcaklık atlama,
 • boğaz ağrısı,
 • sternumun arkasındaki hüzün,
 • acılı, kuru öksürük,
 • öksürük keskin sesler ve ses tellerinin spazmı nedeniyle çınlama veya havlama karakterine sahiptir,
 • öksürük sırasında, göğüs kemiğinin arkasındaki ağrı yoğunlaşır.
 • öksürük atakları, kahkaha, derin nefes alma, tozlu veya soğuk havanın solunması sonucu oluşur.
 • az miktarda kalın ve viskoz balgam çıkarılır,
 • ses kısıklığı veya ses kısıklığı,
 • larinkste kuruluğu olan rahatsızlık, yanma.

Parlaklık laringotraheita belirtiler biraz sabırlı sonra, kötü daha iyi hisseder, kronik forma hastalığın geçiş sönük kalır ve bazı durumlarda hayat (hamilelik, adet, menopoz, soğuk ses yükü, günün saati) bozulmasını bağlar.

Kronik form belirtileri

Kronik larinotrakitis bu gibi belirtilerle kendini gösterir:

 • baş ağrısı;
 • Boğazda Zulüm;
 • azaltılmış verimlilik;
 • hasta boğazda bir yumru hisseder;
 • ses değişir.

Bir kişi uzun bir süre sessiz kalırsa ve konuşmaya başlamadan önce boğazını temizlemesi gerekir - bu kronik laringotrakitin bir belirtisidir.

komplikasyonlar

trakea ve gırtlak lümeninin daralması - tehlikeli bir olgu, mukoza şişer, çünkü, kaslar spazmiruyutsya, bronş mukozasında ve nefes borusu ve kalın muko-pürülan akıntı engellemektedir nefes bezlerinin salgılanmasına neden. Karakteristik bir havlama öksürüğü var. İltihap ses tellerine geçerse ses oluşumu bozulur.

Bunun sonuçları, enflamatuar sürecin bronşit veya zatürreye yol açan alt solunum yoluna geçişini içerir.

Yetişkinlerde Laringotracheitis sadece bir doktorun sıkı gözetimi altında tedavi edilmelidir, çünkü söz konusu hastalık komplikasyonlar nedeniyle tehlikelidir.

tanılama

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya kendi başına bir tıbbi tesise gitmelisiniz. Tanı, kişisel muayene sırasında ve ayrıca yetişkin veya çocukta görülen patolojinin karakteristik semptomlarına dayanarak oluşturulabilir.

Larinksin mukozasının teşhis ve muayenesi sırasında, kulak burun boğaz uzmanı patolojinin şeklini belirler:

 • catarrhal - ses telleri ve mukus trakea şişlik ve kızarıklık;
 • atrofik - sigara içenler ve mesleği genellikle tozla temas eden insanlar için tipiktir. Bu durumda mukus ince ve kuru olur;
 • Hiperplastik - mukozanın büyüme alanlarının ortaya çıkması ile ayırt edilir, bu da solunum ve ses değişikliklerinin ihlaline yol açar.

Laboratuvar araştırması yapıldı:

 • Genel kan testi,
 • genel idrar analizi,
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi,
 • Mümkünse, solunum yolu enfeksiyonları için serolojik testler.

Erişkinlerde laringotracheitis tedavisi

Çoğu durumda laringotrakit, ayaktan hastaya uygulanır. Sahte korulukların vakaları bir hastanede yatış gerektirebilir.

Tedavinin temel amacı, patojeni ortadan kaldırmak ve ödem azaltmaktır. Bu amaçla antimikrobiyal ve antibakteriyel ilaçlar yanı sıra antiviral ajanlar reçete edilir.

İlk yardım

Laringotrakeitli bir hasta için ilk ön tıbbi bakım aşağıdaki gibidir:

 • o, bir çift doz ve spazm (No-Spa, papaverin) ve ateş için telafi edilebilir herhangi bir ilaç alerjileri (suprastin, diazolin, difenhidramin, loratadin) almak için gerekli olup olmadığını, mevcut (parasetamol, ibuprofen, aspirin).
 • Ayrıca odayı havalandırın ve havayı nemlendirin. Bunu yapmak için, bir odaya sıcak su veya sıcak et suyu (papatya, anne sütü) ile tencereye koymak yeterlidir.

ilaçlar

Laringotracheitis basit bir formda patojenini ortadan kaldırmak için tasarlanmış ilaçlarla tedavi edilmelidir.

 1. Viral doğanın iltihaplanması ile, hasta antiviral ilaçlar ve bağışıklığı uyaran ilaçlar gösterilir. Örneğin Arbidol, Ingavirin, Interferon vb.
 2. Bakteriyel iltihaplanma ile antibiyotik reçete edilir - Sumamed, Azitromisin
 3. Antihistaminikler (Suprastin, Diazolin, Zodak, Cetirizine) laringotrakheitis mevsimsel alerjilerden kaynaklanıyorsa ve ayrıca larinksin şiddetli şişmesi ile azalırsa reçete edilir.
 4. Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar. Ayrıca bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler;
 5. Nazal vazokonstrüktif eylemle düşer (Lazorina, Nazivina).
 6. Antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar. Kuru, üretken olmayan öksürük ile, antitüsif ilaçlar reçete edilir (Kodelak, Stoptussin) ve balgam ayrımı durumunda, beklentileri (ATSTS, Mukaltin, Ambrobene, vb.).

Kronik hastalıkların tedavisi için bağışıklık maddeler (örneğin, "Bronkoalveoler ay", "Immunal", "Likopid") ve karbotsestein, C vitamini ve multivitamin kompleksleri kullanılır. Buna ek olarak, hasta fizyoterapi, yani ilaç elektroforez, UHF, inductothermy ve masaj gönderilir.

Laringotracheitis ile inhalasyon

Laringotracheitis tedavisi mutlaka bir nebülizör veya buhar inhaleri ile inhalasyon gerektirir. İnhalasyonlar, ilaç maddelerinin trakeaya girmesine yardımcı olarak, inflamasyonun odağında maksimum konsantrasyonlarının ortaya çıkmasına yol açar.

Aşağıdaki durumlarda cihazların prosedürleri ile işlem yapılması yasaktır:

 • sıcaklık yaklaşık 380 ° C'ye yükseldi;
 • burun kanaması periyodik olarak açık;
 • hasta acı çeker, ciddi kardiyovasküler hastalıklar, belirli bir aritmi türü;
 • akut bronşiyal astım;
 • nefes darlığı;
 • çocuk 12 aylık dönmedi;
 • ciddi laringotrakit;
 • ilaçların içeriğine aşırı duyarlılık var.

Nebulizatör, eczane ilaçlarıyla doldurulur ve kullanımı cihaza talimat verir. Prosedürler için kullanılabilir:

 • Lazolvan, Ambrobe. Telafiler öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir. İlaç 1: 1 oranında serum fizyolojik ile kombine edilir. Doz hastanın yaşı göz önüne alındığında doktor tarafından reçete edilir.
 • Bir nebülizör ile teneffüs edilmesi basit salin veya alkali maden suyu olabilir: boğazı yumuşatır, mukus sıvısı ve ekspansiye yardımcı olurlar. Genellikle tedaviye doğru yaklaşımla iyileşme 5-10 gün içinde gelir.

Prosedürün doğru davranışı, inhalasyon nebülizör düzenlemeleri için aşağıdakileri içerir:

 1. herhangi bir fiziksel yük ile prosedür arasında en az yarım saat olmalıdır;
 2. Soluma ya yemekten iki saat sonra ya da yemekten yarım saat önce yapılır;
 3. Kullanılan ilaca bakılmaksızın, günde 2-3 kez prosedür uygulanması tavsiye edilir, bunların her birinin süresi 5-10 dakika olmalıdır;
 4. inhalasyon sırasında larinksin yanmasını sağlamak için bir nebulizatör kullanılması mümkün olmamasına rağmen, spazmları önlemek için ilacı küçük porsiyonlarda inhale edin.

Farinks ve trakea iltihabı ile inhalasyon yardımcı, ancak etkili bir tedavi yöntemidir. Esas olan, doktor tavsiyelerini takip etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamaktır.

Fizyoterapötik prosedürler

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Ağrılı laringotrakit ihtiyacı:

 • bol miktarda ılık sıvı iç;
 • havanın nemini sağlamak;
 • vokal akorlar için sessiz kal, mümkün olduğunca az konuş;
 • ılık süt içmek için küçük porsiyonlarda;
 • şifalı otlar ile gargara;
 • kompresler, hardal sıvaları uygulayın;
 • Tedavinin istenen etkisi ayak banyoları kullanılarak elde edilebilir.

Cerrahi tedavi

İlaç tedavisi istenen etkiyi vermediğinde ve malign neoplazm tehdidi mevcut olduğunda izole edilmiş kronik hipertrofik laringotrakit olgularında gösterilmiştir.

Cerrahi kistleri çıkarmak, ventriküler prolapsusu ortadan kaldırmak, aşırı larinks ve vokal kordların çıkarılması olabilir. Operasyonlar mikrocerrahi teknikleri kullanılarak endoskopik olarak gerçekleştirilir.

Laringotracheitis ile prognoz olumludur, ancak mesleği şarkı söyleyen veya uzun konuşmalarla ilişkilendirilen insanlarda laringotrakit ses oluşumunu bozabilir ve profene neden olabilir. iş görmezlik.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir

 1. Zencefil, bal ve limon. Önleme için soğuk mevsim boyunca alınabilecek lezzetli ve yararlı bir ilaçtır. Zencefil ovuşturulmalı, limon ile birlikte kabuğu doğrayın ve ardından doğal bal ekleyin. Günde 1-2 kaşık al, ılık çayı ekleyebilirsin.
 2. Soğanı bir kaynatma şeklinde kullanabilirsiniz. Yetişkinler için, bir soğan kesmek ve iki küçük şeker kaşığı ile öğütmek, sonra su (250 ml) dökmek gerekir. Kalınlaşana kadar kaynatın ve gün boyunca her saat bir çay kaşığı alın.
 3. Gargara yapmak için, bir yemek kaşığı üzerinde okaliptüs yaprakları ve papatya çiçeklerinin bir karışımını kullanın, kaynar su dökün ve iki saat boyunca bir termosta ısrar edin.
 4. İyi bir etki patates suyunu verir: rende üzerine patatesleri rendeleyin ve suyu sıkın (sıkacağı kullanabilirsiniz), durulama için ılık suya ekleyin.
 5. Aynı oranlarda meyan kökü ve rezene meyvelerinin kökü, anne-üvey annenin ezilmiş yaprakları ve hatmi ile birleştirin. Toplamanın bir çay kaşığı kaynar su dökün - 300 ml, soğumasını bekleyin. İnfüzyondan sonra, sonuçtaki et suyu 70 ml için günde 4 kez içilmelidir.

önleme

Önleyici tedbirler, hastalıktan önceki dönemde olduğu kadar iyileşme aşamasında da etkili olur:

 • Vitaminleri önleyici tedbirler olarak kullanmak;
 • Fiziksel ve nefes egzersizleri yapın;
 • söndürüldü;
 • Hipotermi kaçının;
 • Zamanla, vücudun herhangi bulaşıcı hastalıklarını tedavi edin;
 • Periyodik olarak doktorla muayene yapılır.

Ortalama olarak, laringotrakitin tam teşekküllü tedavisinin yapılması koşuluyla, hastalık yaklaşık 10 ila 14 gün boyunca hastanın tamamen iyileşmesi ile sona erer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.

Akut rinofarenjit tedavisi, nedenleri ve semptomları

Rinofarenjit, burun ve faringeal boşluğu etkileyen enflamatuar bir hastalıktır. Bu tip hastalıklar yaygın kabul edilir ve en yaygın olarak küçük çocuklarda görülür.