Loading

Kulak evde vuruyorsa ne yapmalı

Vücutta tüm sistemler ve organlar kesintisiz olarak birlikte çalışırken, kişi kendini iyi hisseder. Ama her zaman beden görevle baş etmiyor, bazen de kişinin kendisi onun hastalığının suçludur. Sıklıkla halk ilacına yardımcı olmak için, makale kulaklarda ağrı ve evde nasıl tedavi edilir, halk ilaçları ile ilgilenecektir.

Ağrı nedenleri

Kulaklarda ağrı farklı bir doğada, dikiş, ağrıyan, çekim. Kulak vuruyorsa, özellikle ağrı işitme kaybının belirtilerine eşlik ettiğinde büyük rahatsızlık verir. Kulaktaki ağrının nedeni genellikle orta kulak iltihabının iltihaplanmasıdır, ancak başka ağrı nedenleri vardır:

 • nazofarenksin enflamatuar süreci;
 • timpanumun enflamatuar süreci;
 • Östaki borusunun enflamatuar süreci.

Ayrıca kulaklarda kulak misafiri bu tür hastalıklarla ortaya çıkabilir:

 • mastoidit;
 • larenjitin;
 • menenjit;
 • boğaz ağrısı;
 • çürük;
 • nevrit, yüz siniri.

Otitis genellikle küçük çocuklarda boğaz ağrısı veya soğuk algınlığı sonucu gelişir, çünkü çocuklar aurikülün enflamatuar süreçlerine yatkındırlar, yetişkinler daha az sıklıkla soğuk algınlığı arka planına karşı otitis hastalığına yakalanırlar.

Kulakların iltihaplanma süreçlerine ek olarak, ateş etmenin nedeni mekanik yaralanmalar ve kulak kanalına zarar verebilir. Diğer nedenler arasında üst çene hastalıkları, enflamatuar göz hastalıkları, yüz travması, kan veya cildin bulaşıcı hastalıkları, kulağın kıkırdağı veya kulak kanalındaki yabancı cisim bulunur.

Ağrı ile nasıl yardımcı olur

Bir kişi kulaklarda ağrı konusunda endişe duyuyorsa, o zaman bir kulak burun boğazına başvurmalıdır - bu kulak, burun ve boğaz hastalıklarını tedavi eden bir doktordur - nazofarenks. Doktor hastayı muayene edecek, tedaviyi teşhis edecek ve reçete edecektir, ancak doktora gitmek ve uzun kuyruk beklemek için herhangi bir araç veya güç olmadığında, bazıları sadece daha fazla halk ilaçlarına güvenmek durumundadır. Evde tedavi etmek ve tedavi etmek için kulaklara keskin bir acı çekmek gereklidir, kanıtlanmış kaynaklardan öğrenmek, kendinizi incitmemek için. Şiddetli ağrı ile bir doktora danışmalısınız ve eğer durum kötüleşirse ve sıcaklık yüksekse, hasta bir doktora başvurmalı ve kendinizi tedavi etmemelidir. Bazı durumlarda, sadece antibiyotikler hastalığı ve halk ilacını burada tedavi edebilir - yardımcı olmayacaktır, ancak erken bir aşamada hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bazen ağrının nedeni sadece doktorların tedavi edebileceği sıra dışı hastalıklar olabilir, bu yüzden önce bir doktora danışmalı ve sonra rahatsızlığın nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz.

Geleneksel tıp

Bu makalede bir kişinin kulağı "evde ne yapması" gerektiğini gösterir. Şiddetli ağrıyla, örneğin aspirin veya ibuprofen gibi anestezik etki için ilaç alabilirsiniz.

Borik asit% 3, kulağı ısıtabilir ve ağrıyı hafifletebilir, ayrıca iltihaplanma sürecini de ortadan kaldırır. Borik asit çözeltisinin bir el oda sıcaklığında ve bir kulak içine sokmak için bir turundochku nemlendirmek için bir çözelti içinde ısıtılması gerekir. Turundochka çok ıslak olmamalıdır, borik asit çözeltisi turunda akmamalıdır. Kulak hastalıklarında kulaklarınızı sıcak tutmalısınız, bunun için başınızı bir fularla sarabilir, şapka giyebilir veya bandaj yapabilirsiniz.

Sardunya yaprakları

Hastalıklarla mücadelede iç mekan bitkileri bile bazen yardımcı olabilir, çünkü sardunya yaprakları kulaklarda ağrıya neden olabilir. Bu yöntemi uygulamak için şu öğelere ihtiyacınız vardır:

Uygulama: yaprakları sökülmüş suda durulama, püre. Kulak kepçesinin dış tuvaletinden sonra, bir tarafa uzan. Gazlı bez sargı bezi yapın. Püresi, kulağınıza koyup bir bandajla sarılmış ve bir şapka giyer. Her zaman yalan söylemek gerekli değil, bir şapka içinde yürüyebilirsiniz, ancak sadece 2 saat sonra çekebilirsiniz. Bu, şiddetli acıyı ortadan kaldırmanın bir yoludur, ancak doktora gitmeniz gerekir, çünkü bu bir tedavi yöntemi değildir.

soğan

Her zaman mutfakta bulunan sebzeler, sadece lezzetli bir yemeğin bir parçası değil, aynı zamanda acıyı ortadan kaldırmanın ve enflamatuar süreci tedavi etmenin de bir yolu olabilir. Bu yöntem için bir kişi almalıdır:

 • soğan;
 • su;
 • rende;
 • gazlı bez;
 • kap veya kafa bandı.

Soğanlar üst tabakalardan temizlenmeli ve ince bir rende rendelenmelidir. Soğan sarılı sarılı. Gazlı bezin diğer kısmından kulağın büyüklüğünde bir kare yapın. Gazlı bezin soğanı bir turunda bükülür ve bir tütten bir kare koyup bir kap veya bandaj giydikten sonra derin bir şekilde kulağa konmaz. Soğan gruel ile en az 3 saat olmalı, gece için çıkabilirsiniz. Sabahları soğanların hoş olmayan kokularından kurtulmak için ılık su ve sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.

Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağının, otitin arka planında çekim yapmasına yardımcı olabileceğinden, birçok yararlı özelliği vardır. Yöntem gerektirir:

 • ılık ayçiçek yağı;
 • pamuk yünü;
 • gazlı bez;
 • kafa bandı veya kapak.

Ayçiçeği yağı vücut ısısına ısıtılmalıdır, biraz daha sıcak olabilir, ancak sıcak veya soğuk olmamalıdır. Pamuk yününden ve tülbentten, turunç yapmak, sıcak ayçiçek yağıyla nemlendirmek ve bir boğaz kulağına sokmak, bir gazlı bezle kaplamak ve bir bandaj veya şapka takmak gerekir.

Böyle bir kompres yaklaşık 2 saat boyunca kulakçıkta tutulabilir veya gece boyunca bırakılabilir. Sabah, yağlı kirden kurtulmak için ılık su ve sabun çözeltisi ile durulayın.

Fesleğen suyu

Taze fesleğen almalısın, yıka ve rendeleyin. Ortaya çıkan yulaf ezilir ve bu hasta kulakla damlatılır, her biri 2-3 damla. Yıkamayın.

Hidrojen Peroksit

Ağrının nedeni bir kükürt tıkaç ise, önce ondan kurtulmalısınız. Sülfürik mantardan kurtulmak için şu şeylere ihtiyacınız var:

 • hidrojen peroksit çözeltisi% 3;
 • şırınga 2 ml;
 • su;
 • kulaklar için pamuk tomurcukları.

Kulağa 5-7 damla peroksit damlatıp, kulak tarafının dışına çıktıktan sonra 15-20 dakika bekletin. Parçalar çözelti ile dökülürse, pamuklu bir bezle hafifçe çektirebilirsiniz, ancak sadece sopa çok sıkı yapışır!

Prosedürden sonra kulağınızı bir şırınga ile durulayın. Küçük bir kapta, bire bir hidrojen peroksit% 3 ve su dökmelisiniz, bu kulağı bu solüsyonla yıkayınız. Onun yanında uzanmak şırıngayı kulakçık içine sokar ve başın altında durulanır. İlk kez kükürt tasarrufundan kurtulamazsanız, bu işlemi tekrar yapmalısınız, ancak 48 saat sonra - en azından kulağın içindeki cilde zarar vermemelisiniz. Evde tedavi, hasta tanıyı doğru bir şekilde bildiğinde faydalı olabilir.

sarımsak

Bir kişi kulağa vurduğunda sinirlenir ve sinirlenir, kulakta kulağa vuruyorsa nazofarenks veya kulak hastalıklarının belirtileri, nadiren başka sebepler vardır, bu nedenle ağrıyla doktora gitmeniz önerilir.

Hastanın kulağında pürülan birikme varsa o zaman ona ihtiyacımız olacak olan sarımsaklı bir yöntem kullanılmalıdır - sarımsak ve gazlı bez.

Sarımsak soyulmuş ve rendelenmiş, gazlı bezle sarılmış, bir turunda yapılmalıdır. Turundu, kulak kanalına soktu, derin değil, gece için orada kaldı.

Sarımsak temiz, durulayın. Kulak kanalı için uygun büyüklükte bir diş sarımsak seçin. Bu diş hafifçe iğne veya bıçak ile çizilir, çizikler derin olmamalıdır. Sarımsaklı karanfil tülbentin içine konulmalı ve kulak kanalına itilmelidir, sadece geçişin başlangıcında, derin itme mümkün değildir. Gece için bırak.

Yararlı özellikleri nedeniyle sarımsak, enflamatuar süreci biriktirir ve çıkarır ve ayrıca zararlı mikroorganizmaları ve enfeksiyonu öldürür. Ayrıca yemekte sarımsak yiyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve doğal bir antibiyotik olarak hizmet eder.

Kulakta vuruyor: nedenleri, oranları ve hastalıkları, tedavi, önleme

Kulakta çekim ağrısı aniden ortaya çıkar ve oldukça yoğundur. Sessizce yaşamasına izin vermez, hastayı korkutur ve tüketir. Hemen kurtulmak için bir doktora görünmelisin.

Sadece uzman bir uzman, kulağa neden vurduğunu doğru bir şekilde belirleyecek ve bu problemden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

nedenleri

Normun varyantları

Sağlıklı bir insanda kulağınızda ağrı oluşması ani basınç düşüşleri veya su girişinden kaynaklanır.

İnsan işitme organı, ağrının başlamasına neden olan dar geçişler ile birbirine bağlı 3 ana bölümden oluşan karmaşık bir anatomik yapıdır.

Östaki borusu, orta kulağı burun boşluğuna bağlayan ve çevreleyen basıncı timpanda basınçla dengeleyen ince bir kanaldır. İşitme tüpü orta kulakta hava değişimi sağlar ve drenaj işlevini yerine getirir. Östaki borusunun açıklığı bozulursa, o zaman keskin bir acı ile ortaya çıkan basınç düşüşlerine cevap vermeyi keser. Genellikle, bu olay hava yolculuğu sırasında sağlıklı insanlarda görülür. Bundan kaçınmak için, bir gün önce KBB doktoruna başvurmak gerekir. İşitsel tüpün işlevini geri yüklemek için uzmanlar şunları önermektedir:

 • Lolipopları çözmek için
 • Genellikle kırlangıç ​​tükürüğü,
 • Genellikle esniyor,
 • Periyodik olarak ağzını aç,
 • Burunda vazokonstriktif damlalar kullanın.

Yüzücüler, dalgıçlar, yüzme havuzlarına gelen ziyaretçiler ve su severler sıklıkla kulağa ateş ederler. Su kulağa girer, kulak balmumu miktarı azalır, bu da işitsel geçişi dış etkenlerden korur ve iç yapılara nüfuz etmesini önler. Böylece iltihap gelişir ve ağrı ortaya çıkar. KBB doktorunu ziyaret etmeden önce, kulaklarınızı sudan çıkarmanız gerekir. Sıvı doğal olarak akmalıdır. Bunu yapmak için Lezyonun yan tarafında yatarken tavsiye ve su çıkardıktan sonra, mikropları öldürmek için kulak borik alkol ile tedavi. Pamuk tomurcukları ve saç kurutma makinesi ile kulakları kurutmak yasaktır, çünkü bunlar ihale ve kırılgan kulak zarının yanmasına ve hasarlarına neden olabilir.

Kulak hastalıkları

Acı çekerek ortaya çıkan kulakların patolojisi:

nedenleri otitis eksterna Bunlar: Enfeksiyon, kulak kanalındaki deriye zarar, kulak travması, su girişi, kulakların pamuklu çubuklarla sık sık temizlenmesi. İlk olarak, kaşıntı, şişlik ve cildi kızarma, kulak vuruyor, ama acıyor. Daha sonraki aşamalarda, kulaktan zehirlenme, ateş, ağrı, pürülan akıntı belirtileri vardır.

Ortalama orta kulak iltihabı ARVI, larenjit, sinüzit, bademcik iltihabına karşı gelişir. Mikroplar burun üfleme, hapşırma, öksürme sırasında östaki borusu içinden timpanik boşluğu içine itilmektedir. Enfeksiyonun kronik enfeksiyon odaklarından hematojen yolla olası penetrasyonu. Hastalık timpanik kavitede, kulak zarı yırtılması ağrı, ateş, irin veya sıvı birikimini çekim ve işitme engeli tezahür eder. Hastalar kulakların tıkanıklığı ve kendi sesinin yükseltilmesinden şikayet ediyorlar. Ağrı her an ortaya çıkar ve uykuya dalmasına izin vermez.

Çocuklarda akut otitis gözyaşları, beklenmedik çığlıklar, uyku ihlali ile kendini gösterir. Boğaz kulağına tutunur ve yemeyi reddeder. Bu belirtiler bir patolojiden şüphelenmenize ve hemen bir doktora başvurmanıza izin verir.

Mastoiditler - Kulağın arkasında yer alan bir kemik çıkıntısı olan mastoid işleminin bulaşıcı iltihaplı patolojisi. Bu patoloji, akut otitis media'nın uygunsuz tedavisinin bir sonucudur. Mastoidit, ateş, iştahsızlık, uykusuzluk, zehirlenme belirtileri, kulakta ağrı ve atış ağrıları ile kendini gösterir.

Iç kulak iltihabı oldukça ağır ilerler. Labirentit, menenjit veya pürülan otitis mediaların bir sonucudur ve ayrıca uteroda da gelişebilir. Bu nedenle, hamile kadınlarda kızamıkçık genellikle çocukta doğuştan gelen bir sağırlık ile sona ermektedir.

Diğer patolojiler

 • diş çürümesi dişin iltihaplanması ve çevredeki yumuşak dokular, genellikle geceleri artar ve baş veya boyuna verdiği kulakta ağrı çekerek kendini gösterir. Zayıflatıcı acıdan kurtulmak için bir diş hekimine başvurmalısınız. Evde ağrı kesici alabilirsin.
 • sinir iltihabı fasiyal sinirin paroksismal olarak meydana gelen ve sinir lifleri boyunca yanarak, kızarıklık eşlik eşlik ağrı sendromu ile kendini gösterir. Hastalar kulağa yerleştiklerini ve kulak çektiğini söylüyorlar. Yemek sırasında, diş fırçalamak ve cilde dokunmak, acıyı yoğunlaştırır. Ondan kurtulmak için nörolojik hastalığı ortadan kaldırmanız gerekir. Bu patolojinin tedavisi bir nörologla ilgilenir.
 • eklem Çene eklemi, çene hareket ettiğinde ve karakteristik sesler eşliğinde gerçekleşen kulağa gelen bir çekim ağrısıyla kendini gösterir.
 • boğaz ağrısı - Kulak kanalında sorunların habercisi ve genellikle boğaz ağrısı, ateş, artmış bölgesel lenf düğümleri, zehirlenme belirtileri eşlik eden kulakta ağrı çekim nedenidir.

tedavi

Geleneksel Terapi

Tedaviye başlamadan önce, ağrının sebebini belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için bir uzmana danışın. Bu semptom son derece tehlikelidir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Çoğunlukla kulakta ağrı çekiminin nedeni otittir. Bu durumda hastalara yatak istirahati, antibiyotik tedavisi ve semptomatik tedavi verilir.

Antibiyotikler kulak akıntısı mikrobiyolojik muayenesi mikroflorasına ve antimikrobiyal ajanlar patojenin duyarlılığını belirlemek için daha sonra reçete edilir. seçilecek ilaçlardır: "Siprofloksasin", "amoxiclav", "Ceftazidime", hem de antibakteriyel kulak damlaları - "Otipaks", "Anauran".

Semptomatik tedavi, antipiretik ilaçlar, anti-enflamatuar ve analjezik ajanların kullanılmasından oluşur. Mukoza zarının ödemini azaltmak için, vazokonstriktör damlalarını kullanın. orta kulak iltihabı nezleli bir karaktere sahiptir ve hastanın vücut ısısı normal ise, reçete ısınma sıkıştırır ve fizyoterapi: UHF, mikrodalga tedavisi, elektroforez. Hastanın durumu artmazsa kulak pürülan olur ve kötü gerekli açıklık kulak zarı ve drenaj kurulmasını yola gelen, deşarj. Membranın delinmesi hastanın stabilize edilmesine yardımcı olur ve komplikasyon olasılığını azaltır.

Diş çürüğü, alveolit, çene ekleminin artrozu nedeniyle kulağa ateş ederseniz, diş hekiminden tıbbi yardım almalısınız.

Geleneksel tıp

 1. Evde, kulağa gelen atış ağrısını kompreslerle tedavi edebilirsiniz. Oldukça etkili olan bir paket ısıtılmış tuzdur. Bir torba tuz iyice ısıtılır ve hasta kulağa konur.
 2. Yağ kompresörü, acı çekerek kulakla başa çıkmaya yardımcı olur. Bitkisel yağı 37 dereceye ısıtın, kafur ekleyin ve karıştırın. Sonra gazlı bez swab bir flagellum ile katlanır, ılık yağ ile ıslatılır ve kulağın içine sokulur. Bu tür tedavinin etkisi hemen gerçekleşmez. Kompresörü 2 hafta boyunca günde iki kez koyun.
 3. Otit ile mücadele bir bandaj ile sarılmış ve kulağa koydu soğan, küçük bir dilim ile olabilir. Bu durumda, bandaj hafifçe dışarı doğru çıkmalıdır, böylece soğan kolayca çıkarılabilir. Tedavi süresi bir aydır.
 4. Sardunya katlanır ve önce sağa, sonra da sol kulağa yerleştirilir. İşlem, çekim acısı tamamen yok olana kadar günde birkaç kez tekrarlanır.

Halk ilaçları yardımıyla kulakta çekim ağrısını tedavi etmek için çok sayıda yöntem vardır. Etkileri patolojinin doğasına ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır. Geleneksel olmayan tedaviye başlamadan önce bir doktora başvurmalısınız. Bir uzmana danışmadan çok tehlikeli olabilir. Ağrının nedeni otit ise, uygun şekilde tedavi edilmelidir, aksi halde duyunuzu sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

önleme

Kulakta ateş ağrısının ortaya çıkmasını önlemek için aşağıdaki koruyucu önlemlere uyulmalıdır:

 • Sadece temiz su rezervuarları ve havuzlarına batırın.
 • Pamuklu çubuk veya lastik kapak kullanarak kulaklarınızı sudan koruyun.
 • Doğru burnunu üfle.
 • Soğuk mevsimde şapka giymek.
 • Kulaklar ılık su ve sabunla yıkanmalı ve pamuk tomurcuğu kullanılmamalıdır.
 • ENT organları ve SARS hastalıklarını zamanında tedavi edin.
 • Bir kulakta bir rahatsızlık, zalozhennosti, bir kaşıntı ve bir KBB-doktora hitap etmek için en kısa sürede bir ağrı oluşumu.
 • Sağlığına karşı dikkatli ve sorumlu bir tutum.

Kulağa vuruyor: evde neden ve nasıl tedavi edilir?

Kulaklarda ağrı - ki, belki de, hepimizin karşılaştığı rahatsızlık - çok hoş olmayan duyumlar verir. Ek olarak, özellikle çocuğun ağrısına geldiğinde, endişe nedeni olarak hizmet eder. Ama evde kurtulmak mümkün mü? Ya "kulaklara vuruyorsa"?

Semptomun ana nedenleri

Kulaklardaki çekimlerin çoğu orta kulak iltihabı belirtileri!

Her şeyden önce, acı nedenini belirlemek için gereklidir. Çok fazla olabilirler: basit "piyonlu kulaklardan" ciddi hastalıklara. Bu yüzden sorunun nedenini bilmek çok önemli.

Semptomun olası nedenleri:

 • Ortakulak.
 • Erizipeller (streptokokların sonucu).
 • Mastoidit (mastoid sürecinin iltihabı).
 • Parotitler (tükürük bezinin bakterileri).
 • Sinüzit (burun sinüslerinin iltihabı).
 • Lenf düğümü iltihabı.
 • Anjin.
 • Soğuk algınlığı.
 • Burun akıntısı.
 • Evstahiit.
 • Kulağın orta kısmına çeşitli sıvıların nüfuzu.
 • Kulakta yabancı cisimlerle temas kurun.
 • Diferansiyel basınç (örneğin, uçakla seyahat ederken "doldurulmuş kulak").
 • Sülfürik tıkaçlar.
 • Timpanik zara zarar.

Çoğu durumda, kulakta ağrı çekilmesinin kulak zarı ve burnu bağlayan kulağın orta kısmı olan Östaki borusundaki iltihaptan kaynaklandığını belirtmek gerekir. Bu nedenle, kulaklardaki acı sancıları bizi sık sık soğuk algınlığı ve burun akıntısı ile rahatsız ediyor.

Kulağa acı çekmekle nasıl başa çıkılır?

Kulaklarınız varsa (örneğin, uçarken), basit ipuçları yardımcı olacaktır:

 1. Esneyin. Tıkanıklık hissi, Östaki borusunu (yukarıya bakınız) basınç düşüşleriyle engellemenin bir işaretidir. Esneme sırasında, basınç normalleştirilir ve kulaklar "ertelenir".
 2. Yut ya da çiğneyin. Bu hareketler ayrıca kulakların tıkalı olmasına da yardımcı olur. Take-off ve inişten önce ağzınıza bir lolipop veya sakız alın, bu hoş olmayan hislerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Su içebilirsiniz - yutma hareketleri baskıyı hafifletir.
 3. Kafanı geriye atmaya ve alt çeneyi itmeye çalış. Bu durumda iç organlar doğru pozisyonda olacak, bu da kulakların basıncını gidermeye yardımcı olacaktır.

Uçarken kulağa vuruyor mu? - Küçük yudumlarda su iç!

Su kulaklarınıza girerse:

 • Yavaşça kulağı itin. Kulaklarınızdaki su hoş olmayan duyular ve hatta ağrıya neden oluyorsa, başınızı bir tarafa yatırın ve parmağınızı kulağınıza bastırın. Parmağınızı içeri sokmamak önemlidir. Parmağınızla su çekmeye çalışmayın - bu oldukça tehlikelidir ve yaralanmalara yol açabilir. Dışarıdan gelen ışık iterleri yardımcı olur, böylece bir "vantuz" etkisi yaratır.
 • Valsalva yöntemini kullanın. Karmaşık isme rağmen, bu yöntem çoğumuza aşinadır. Östaki boruları üzerindeki baskı eyleminden oluşur. Burnunuzu tutun ve nazikçe nefes verin (başınızı bir tarafa da eğebilirsiniz). Bu manipülasyonları çok dikkatli bir şekilde yapmak gereklidir, çünkü bu yöntem kulaklar için biraz sert olabilir. Valsalva yöntemini çok sık kullanmayın - iltihaplara yol açabilir ve bu durumda tıkanıklığın üstesinden gelmek çok daha zor olacaktır.
 • banyo yap. Yukarıdaki yöntemler yardımcı olmadıysa, sıcak bir banyo yardımcı olabilir. Tamamen su altında dalış - bu baskıyı hafifletir. Ayrıca kulağa bastırmaya ve yutma hareketlerini yapmaya çalışın.

Kulakta ağrı çekilmesi diğer belirtilerle birlikte geliyorsa: burun akıntısı, boğaz ağrısı veya diş ağrısı - bu bir iltihaptır. Bu durumda hemen bir uzmana danışmak daha iyidir. Özellikle rahatsızlık duyma bozukluğu, ateş, zonklama ağrısı, temporal bölgede çok sayıda "lumbago", yutma ve çiğneme, kulaktan pürülan veya kan akıntısı varlığında artış gibi belirtilerdir. Bütün bu belirtiler otitis ve diğer kulak hastalıklarını gösterebilir.

Orta kulak iltihabı hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Neyse ki, bugün kulakta ateş ağrısına karşı savaşan birçok uygun ve etkili ilaç var. Bir doktorla ön görüşmeden sonra, en yakın eczanelerden en yakın olanları satın alabilirsiniz:

 • kulak "Normax" düşer. İlaç antibakteriyel etkiye sahiptir ve iç ve dış otitis, konjonktivit dahil olmak üzere göz ve kulak hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Her kulakta 1-2 damla günde dört kez gömün
 • Menovazine bir ısınma etkisine sahiptir, kulaktaki ağrıyı tedavi etmek için kullanılabilir
 • analjezi için, her zamanki Analgin dahil analjezik kullanın - bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır
 • Şişirmeniz halinde antihistaminikler yardımcı olacaktır. Şiddetli ağrıları önlemek için onları ve uçuştan önce almayı unutmayın.
 • Diclofenac, Indomethacin, Orthofen, Mefenamic Asit gibi ilaçlarla da yardımcı olacaksınız.
 • Kulak kanalları burun ile bağlı olduğundan, burundaki vazokonstrüktif damlaların kullanılması yararlıdır. Bu, mukus miktarını azaltacak ve Östaki borusunun tıkanmasını önleyecektir. Bu amaçla, "Nazol", "Galazolin" ve "Naphtizin" kullanın
 • anjina ise - antibiyotik almak geniş bir antibakteriyel aksiyon yelpazesi. Ek olarak, bu durumda Biseptol ve Amoksisilin etkilidir.

Kafur yağından kulağa bir kompres yapın

Yakın gelecekte bir doktora gitme şansı yoksa kulaklara nasıl davranılır? Geleneksel tıp, hastalıklarla baş edebileceğiniz çeşitli yollar sunar:

 1. bir sümüklü sardunya kağıdına koyup, ağrıları düzelene kadar her birkaç saatte bir
 2. Bir gazlı bez soğan üzerine sarın ve ağrılı bir kulağa yatırın. Ayrıca gece için gazlı bez bırakabilirsiniz. Ayrıca, acıların ortadan kalkmasına kadar 3-4 damla soğanın kulak suyunu da içebilirsiniz.
 3. kulağınızdaki damla yaban turpu suyu (günde iki kez üç damla). Bu yöntem özellikle kulaktan pürülan akıntı varlığında etkilidir.
 4. bir gazoz çözeltisi, kulaktaki iltihaplı iltihaplanmada yardımcı olacaktır. Dışarı çıkana kadar periyodik olarak sıvıyı kulağa dökün. Soda apsenin kabuğunu yumuşatır ve "kırar"
 5. sıcak ayçiçeği veya herhangi bir eterli ve tercihen kafur yağı, bir bez veya pamuk yününü nemlendirin ve kulağa sokun. Bir ısınma etkisi iltihabı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kulağınıza üç damla kafur yağı damlayabilir ve üstüne bir bandaj uygulayabilirsiniz. Kulağını her yarım saatte bir tekrar tekrar göm
 6. inflamasyonu tedavi etmek için% 70 alkol solüsyonu kullanın. Borik asit, calendula veya motherwort'un bir çözeltisi olabilir. Alkol mikropları öldürmeye ve kulağını ısıtır
 7. Defne yaprağı infüzyonu da ağrıyı hafifletebilir. Hazırlanması için, bir bardak kaynamış su iki çorba kaşığı kuru ezilmiş defne yaprağı dökün. Tamponu infüzyonda nemlendirin ve kulağınıza yerleştirin. Et suyu melissa'dan hazırlanabilir, tıbbi özellikleri vardır
 8. bir limon balsamı tentürü hazırlar. Bunu yapmak için, ot ve votka bir ila üç oranında alın. Bir hafta ısrar et. Daha sonra kulağınıza üç kez günde üç damla gömün.
 9. Angelica officinalis. Suyu, sicakların tedavisinde yardımcı olur. Her kulağa üç damla meyve suyu gömün

Kulaktaki acıyı tedavi etmek için herhangi bir sıvı kullanıldığında, ısınması gerekir. Sıvıyı çok fazla ısıtmamaya dikkat edin: yanma riskiniz var.

Çocuğun kulaklarında ağrı şikayeti varsa ne olur?

Çocukta herhangi bir iltihap belirtisi ortaya çıkarsa, derhal bir doktora danışın. Geleneksel ilaç kullanırken dikkatli olun ve evde ilacı kötüye kullanmayın.

Ayrıca, bir uzmana danışmadan önce, çocuğun kulağına alkol solüsyonları gömmeyin, çünkü ağrının nedeni henüz bilinmemektedir. Solunum sistemini rahatlatın: bebeği burun saliniyle yıkayın ve burun için vazokonstrüktif damlalar bırakın.

Tedavi için ilaç seçerken dikkatli olun. Aynı antibiyotikler ve Biseptol, özellikle çocuklar için aktif maddenin özel dozlarında üretilir.

Gerekirse, çocuğa anestezi (Nurofen) verin.

Çekim ağrısını kulaklarda bağımsız olarak tedavi ederseniz, dikkatli olun. Yağ ve alkol solüsyonlarını çok fazla ısıtmayın. Kulaklarınıza çok fazla bastırmayın ve başka yabancı cisimleri bırakın, parmağınızla asla kulağınıza sokmayın.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Dikkat! Kulakta çekim yapmak ciddi patolojinin işareti olabilir

Zaman içinde ve yanlış tedavi istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Pus beyne çok yakın olan iç kulağa nüfuz edebilir. Aslında, beyin dokusunun iltihabı olarak adlandırılabilir.

 • Mastoidit veya mastoid sürecin iltihabı, kemiğin iltihaplanmasıdır. Özellikle çocukları etkiler.
 • Menenjit - beyin zarının iltihaplanması, enfeksiyonun kulağa girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan çok ciddi bir hastalıktır. Tedavisi geciktirmek yaşam için tehlikelidir.
 • Orta kulak iltihabı (orta kulak iltihabı) ve orta kulağın bakteriyel enfeksiyonları, kronik hastalıkların ve hatta işitme kaybının gelişmesine yol açabilir. Enfeksiyonun penetrasyonu özellikle sepsis - kan enfeksiyonuna yol açabileceğinden tehlikelidir.

Sağlığınıza dikkat edin. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının zamanında tedavisi kulakta ağrı gelişimini önleyebilir ve sizi komplikasyonlardan koruyabilir. Ağrı iki ila üç gün içinde geçmezse - LOR ile iletişime geçin.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Kulağa vuruyor: evde ne yapmalı?

Kulakta ağrı, diş ağrısı ile birlikte, en yoğun ve hoş olmayan biri olarak kabul edilir. Mesele şu ki kulak yolunda çok sayıda sinir ucu var. Kulak iltihaplanma başlarsa, ağrılı ve ağrılı, rahatsız edici bir ağrı verebilir. Ancak genellikle kulaktaki ağrı keskin, çekim karakterine sahiptir. Bugün böyle bir acıdan bahsedeceğiz - nasıl ve neden ortaya çıkıyor, çocuğun kulakta acı çekiyor olduğunu ve evde ilk yardımın nasıl sağlanacağını nasıl belirleyeceğiz.

Neden kulakta vuruyor

Kulakta ağrı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir - basit girişten su kulağına, KBB organlarının ciddi iltihaplanmasıyla sonuçlanır.

 1. Ortakulak. Çoğu zaman, kulak ağrısının nedeni, hem dış hem de ortalama olarak orta kulak iltihabı olabilir. Kulağın iltihabı, soğuk algınlığı, alerjiler ve diğer iltihap süreçlerinden sonra, nem alımından dolayı gelişebilir. Bir kural olarak, otitis vücut sıcaklığında bir artış, kulaklarda lumbago, kaşıntı ve yanma eşlik eder.
 2. Egzama. Çoğunlukla kulaklarda çekim, KBB hastalıkları ile ilişkili değildir. Kulakta çekim yapıyorsanız, aurikülün cildine dikkat edin. Egzama, deride hasar, kaşıntı, şiddetli ekdizis, artan sıcaklık ile karakterizedir. Ve lumbago, enflamatuar süreçlerle kışkırttı.
 3. Kabarcıklar. Kulak pasajı küçük olduğundan ve cilt çok hassas olduğundan, içeride bir firkete oluşabilir. Bu durumda, ağrı palpasyon ile artar, çıplak göz şişlik ve kızarıklık gösterir, kulak çok sık vuruyor.
 4. Mastoidit ve Labirentit. Sırasıyla orta kulağın, mastoid işlemin veya perdeli labirentin organlarının iltihaplanmasıdır.
 5. Kulakta su var. Bu özellikle küçük çocuklarda çok sık görülür. Yüzme veya dalıştan sonra kulakta su kalmışsa, bir süre sonra kulak zarı çekerek neme tepki göstermeye başlar. Böyle bir durumun adı "yüzücünün kulağı" bile olsa, çünkü patoloji genellikle sporcularda görülür.
 6. Dış hastalıklar. Kulaktaki sürgünler, KBB organlarının hastalıkları ile ilişkili olmayabilir. Örneğin, fasiyal sinirin nöritiyle, çiğnendiğinde, dişlerinize parmağınızla dokunduğunuzda fırçalarken akut paroksismal ağrı ve lumbago vardır. Çiğneme dişlerinin çürükleri ile kulakta ateş edebilirsiniz, çünkü iltihap odağı çok yakındır. Diş çekildikten sonra anjin ve diş eti hastalığı da kulaklarda lumbago görünümünün sebebi olabilir.
 7. Düşük basınç Dağlarda ya da bir düzlemde yüksek olan birçok kişi kulaklarını yatar ve bazı durumlarda da lumbago vardır. Bu düşük atmosferik basınçtan kaynaklanır. Bu durumda, sadece bir şey çiğnemelisiniz (yanınızda sakız alabilirsiniz), yamuk, burun için vazokonstrüktif damla kullanın.

Sadece bir doktor gerçek bir teşhis yapabilir ve bu her zaman bir kulak burun boğaz uzmanı değildir. Yetişkinler duygularını ve semptomlarını kolayca anlatabilir. Ama ya çocuğun kulağına vurduğundan şüphelenirsen?

Bir çocuğun kulakta vuruyor nasıl

Kural olarak, kulaklarında lumbago olan bir çocuk sıklıkla ağlar ve keskin ve yoğun bir şekilde uyumuyor, yemek yemiyor ve kaprisli. Altı aydan sonra, küçük olan, kasıkyı hasta kulağa sezgisel olarak getiriyor - anne genellikle rahatsızlığın buna bağlı olduğunu anlıyor. Daha ciddi iltihaplanma ile bebeğin ateşi yükselir ve hatta işitme kaybı oluşabilir. Çocuğun kulak memesinin arkasındaki girintiyi hafifçe bastırmayı deneyin. Bebek çığlık attığında ya da ağladıysa, o zaman acıtır - şüphesiz, bu kırıntı hakkında endişelenen kulaktır.

Daha büyük çocuklar bastırma veya zonklama ağrılarına işaret edebilir. Yukarıda tarif edilen bir çocuğun semptomlarını fark ederseniz, doktora gösterin. Sadece kulak burun boğaz uzmanı kulaktaki iltihabı doğrulayabilir. Neyse ki, büyük şehirlerde günün 24 saati çalışan KBB klinikleri var. Çünkü herkes, çekim kulağında acıya dayanmanın imkânsız olduğunu gayet iyi biliyor. Ama ya doktora sadece yarın gelirsen? Durumunuzu nasıl dindirirsiniz?

Kulaklara vuruyorsa ne yapmalı?

Kulak ağrırsa ve doktora sadece ertesi gün ulaşırsanız, bir süreliğine bile acıdan kurtulmanıza yardımcı olacak önlemleri almanız gerekir.

 1. Başlamak için, kulağınızı olası pus veya sülfürden temizlemeniz gerekir. Bunu yapmak için kulağınıza birkaç damla hidrojen peroksit damlatın - kükürdün korozyonunu mükemmelleştirir ve yumuşatır, cildin yüzeyini dezenfekte eder.
 2. O zaman herhangi bir alkolik infüzyonun kulağına damlatmanız gerekir. Saf alkol, kadife çiçeği veya propolis tentürü olabilir. Çok iyi iltihap borik alkolü bastırır. Böyle bir şey ilaç dolabında değilse, basit bir votka yapar. Çocuklar kulağa doğrudan sıvı damlatmaya gerek duymazlar, pamuk yününden küçük bir turundock yapmak, üzerine alkol damlatmak ve kulağınıza bir flagellum koymak gerekir. Pamuk yünü 3-4 saat ya da düşene kadar bırakınız. Alkol sadece kulak yolunu mükemmel bir şekilde ısıtmaz, aynı zamanda tüm mikropları ve bakterileri yok ederek cildi dezenfekte eder. Unutmayın, tüm sıvı formülasyonlar gömülmeden önce ısıtılmalı, sıcak suya yerleştirilmeli veya ellerinde biraz zaman tutmalıdır.
 3. Evin kulaklarında ağrıdan kurtulmak için ilaçları varsa - iyi. Otypax, Otinum, Anauran, Otofa vb. Etkili olabilir.
 4. Kafur yağı mükemmel bir ısınma etkisine sahiptir. Dezenfekte etmek için mutlaka bir su banyosunda ısıtılmalıdır. Ve sadece bundan sonra her bir kulağa iki damla saf yağ bırakabilir ve pasajı pamuklu çubukla kapatabilirsiniz.
 5. Eğer iltihap yeterince ciddiyse, alkollü tentür her saatte olmalıdır, çünkü alkol hızla buharlaşır. Aksi halde acı geri döner.
 6. Kulağınızı asla sıcak su şişesi ile ısıtmayın veya ılık tuz uygulayın. Orta kulak iltihabı ise, bu tür bir ısınma sadece iltihabı artıracaktır.
 7. Bununla birlikte burun için vazokonstriktif damlalar kullanılmalıdır. Nazal ve işitsel pasajları birbirine bağlayan Östaki borusunun şişkinliğini gidermeye yardımcı olurlar. Bu inflamasyonun yayılmasını önlemek için yapılır.
 8. Ateş varsa, ateş düşürücü bir ilaç aldığınızdan emin olun - Ibuphen, Paracetamol, Nurofen, vb. Bu sadece vücut ısısını düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda bir anti-enflamatuar etkiye de sahip olacaktır.
 9. Kulak kanallarında şiddetli şişlik varsa, antihistaminikler de alabilir ve bu da alerjinin herhangi bir görünümünü baskılayacaktır.

Eğer tüm bu aktivitelerden sonra acı geçmez, ancak sadece yoğunlaşırsa, büyük olasılıkla, pürülan otitisiniz olur. Bu durumda kulağınızı bir kabartma tozu solüsyonuyla yıkamanız gerekir. Bu, evde uygun bir hazırlık ve deneyim olmaksızın bunu yapın, aksi takdirde irin daha derine inebilir. Doğru teşhis ve uygun tedavi için doktorunuza danışınız. Unutmayın, yukarıdaki tüm önlemleri unutmayın - sadece geçici bir rahatlama için, daha sonra daha iyi olsanız bile mutlaka bir doktora danışmanız gerekir. Yerel tedavilerle birlikte, doktor genellikle inflamasyonu hızlı ve etkin bir şekilde bastırmak için antibiyotikler reçete eder. Bu durumda kendi kendine ilaç kullanmak için çok tehlikelidir, çünkü kulakta lumbago, işitme kaybı ve menenjite kadar ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Acı lumbagodan kendinizi nasıl korursunuz

Her durumda, önleme önemlidir. Sık sık kulaklarınızda ağrı ve lumbago varsa, sağlığınızı dikkatle izlemeniz gerekir.

 1. Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda, havalarda giyin. Uzun saçlar bile sizi kışın kurtarmayacak - şapka giydiğinizden emin olun!
 2. Vakaların büyük çoğunluğunda, kulaktaki ağrı nedeni taslaklardır - onlardan sakının.
 3. Kulak su alırsa, bir gün boyunca ondan kurtulmanız gerekir, aksi takdirde bir süre sonra iltihaplanma sürecinin başlangıcına neden olabilir. Bir bacağına atlamaya çalışın, başınızı yavaşça yüzüstü pozisyonda yana çevirin. Eğer bu işe yaramazsa, sudan kurtulmak için doktora başvurduğunuzdan emin olun.
 4. Banyodan önce, kulaklarınızda su tutmaya karşı kendinizi korumak için kulak tıkacı ve yüzme başlığı kullanın. Durulamayan sularda yıkanmayın - enflamatuar süreç için tetikleyici olan birçok enfeksiyon ve bakteri içerirler.

Enflamasyonu her zaman kolay bir şekilde önlemek için ve vücut hipotermi ve enfeksiyonlara dayanabilir, bu temperli olması gerekir. Bunu yapmak için, doğru bir şekilde yemek yemeniz, açık havada daha fazla zaman geçirmeniz, sebze ve meyvelerle bağışıklık kurmanız, kontrast duşu vb.

Kulaklar - bu bilgi algısının ikinci en önemli organıdır. Keyifli melodilerle tanıştığımıza, sevgili insanın sesini duyduğumuza, çocuğun kahkahalarının ve kuşların şarkılarının tadını çıkardığına kulak veriyoruz. Kulakta Lumbago - sadece çok acı verici değil, aynı zamanda gerçekten tehlikeli. Kulak tedavi edilmezse, işitme tamamen veya kısmen yok olabilir. Komplikasyonlara izin vermeyin, lütfen zamanında bir doktora danışın!

Bir çocukta veya bir yetişkinde kulağa vuruyor - bir semptomun başlangıcı, damlalarla tedavi ve halk ilaçları

Kulakta ağrı çekmek, iltihap ya da diğer patolojik süreçlerin seyrinin kanıtı olabilir. Kulağa vurulan bir erişkin veya çocuğa uygun tedavinin atanması için, doktorun tam teşhisi yapması ve hastalığın tüm semptomlarını tanımlaması gerekir; Evde kendi kendine ilaçlama, durumun kötüleşmesine yol açabilir.

Neden kulakta vuruyor

Kulak iltihabı sırasında veya dış ve orta kulağın iltihaplanması sırasında, kural olarak, kulakta ağrı çekildiği gözlenir. Aynı lumbago nedeni, larenjit, bademcik iltihabı veya ARVI'nin arka planına karşı ortaya çıkan Östaki borusunun akut iltihaplanması olabilir. Kulak kanalına veya timpanik membrana travmanın varlığında, bazı durumlarda, hastalar kulak kanalında çekim hissi yaşayabilirler.

Sağ taraftan

Kulak, dış ya da orta kulak iltihabının başında sağ taraftan vuruyor, kulak yoluna ya da su iç kulağına (yabancı cisim) giriyor. Ek olarak, lumbago eşliğinde iltihaplanma nedeni derin temizlik sırasında bir kulak sopasından kaynaklanıyor olabilir. Kulakta ateş etme işleminin, mukus veya irin, akut veya ağrıyan ağrı sekresyonları, vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik ediyorsa, kulak burun boğazına acilen itiraz etmek gerekir.

Sol tarafta

Orta veya iç kulağın pürülan enflamasyonu, bir tıkanıklık ve gürültü hissi ile birlikte, kulak sol taraftan vuruyorsa nedenlerden biri olabilir. Kuvvetli rüzgâra veya havaya uzun süreli maruz kalma, aşırı kulak kiri, şiddetli alerjik reaksiyon veya mekanik hasar, bakteriyel parotit veya egzama da kulak kanallarına neden olur. Bu nedenle, durumun tam nedenini belirlemek çok zordur, bu nedenle, bir belirti belirdiğinde, bir doktora gitmeniz gerekir.

Acı ile

Bir çekim hissi ile birlikte kulaktaki keskin ağrı, enflamatuar bir sürecin ve şişmenin varlığını gösterir. Çoğu durumda, bu belirtilerin bir kompleksi otitis media gelişimini gösterir. Bu ciddi hastalık, orta kulakta Östaki borusu boyunca nazofarenkste aşırı mukusun yutulması nedeniyle soğuk mevsimde soğuk algınlığının arka planında ortaya çıkar. Sıvının birikmesi, timpanik zarın iltihaplanmasına neden olur, bu durumdan çıkamaz ve kulakta vurulan bir duyuma neden olur.

Acı olmadan

Kulaklarda ağrı yokluğunda, ancak periyodik lumbago hissinin korunmasında, nedenler mekanik olabilir. Banyo veya profesyonel yüzme sırasında kulak kanallarına giren su, kulakta vurulan bir duyguya neden olabilir. Bir böceğin ya da başka bir yabancı cismin orta kulağına düşmek, kulağın yetersiz hijyeni ile kulak zarı fazlalığı, ağrıya ve normal lumbagoya eşlik edemez.

Yuturken

Yutma ile kulakta Lumbago sıklıkla, anjina veya sinüzit gibi nazofarenksin iltihaplı bir hastalığının gelişimini gösterir. Ayrıca kulakta, çıkarıldıktan sonra çürük dişlerinin (sırt dişleri) veya diş eti hastalığının çürükleri ile birlikte lenf düğümlerinin iltihaplanması sırasında yutma ile çekim yapabilir. Normalde hava uçuşları sırasında, tırmanırken ya da kaybolduğunda ani basınç düşüşleri nedeniyle kulak kanallarıdır.

Burnunu üflerken

Üfleme işlemi sırasında kulakta çekim yapmak, östaki borusu boyunca nazofarenkste bu anda ortaya çıkan baskının bir kısmının kulak zarına iletilmesinden kaynaklanmaktadır. Nazofarenkste iltihaplanma sırasında, mukusun bir kısmı orta kulağa girebilir, ağrı ve kulak kanalında tıkanıklık hissi, kısmi işitme kaybı ile birlikte olabilir. Bu durumun alevlenmesinden ve orta kulak iltihabının gelişmesinden kaçınmak için, tedaviyi yapan hekime tepki vermek gerekir.

Kulağa vuruyor ve kafasına veriyor

Kulakta ağrı işitme cihazı yakın sinir uçları bir lezyon olarak kafasına gönderir. kulaklar filizler, genellikle gırtlak iltihap sırasında yüz siniri sinir iltihabı, iltihap trigeminal veya (iltihap servikal lenf düğümleri içinde) daha büyük, kulak sinir glossofaringeal sinir. lumbago ile şiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkar olarak Orta ve iç kulak iltihabı, mastoid çıkıntı iltihabı eşliğinde.

Kulakta çekim yaparken ne yapılmalı?

Kulaklarda ağrı varken, neler olduğuyla ilgili nedenleri öğrenmek için doktora başvurmalısınız. Kendi kendini ilaçlama, durumun kötüleşmesi ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesi ile tehlikelidir. Timpanik membranın mekanik veya kimyasal travması durumunda, orta veya iç kulağa enfeksiyonu önlemek için uzmanı incelemeden önce borik alkol içinde nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk kulak kanalına sokulur. Kulakları sıcak kompreslerle ısıtmayın ya da dış pasajı alkolle yıkayın, çünkü bu önlemler semptomun şiddetini artırabilir.

Vurulduğunda bir kulağı tedavi etmek için

Kulakların vurduğu koşullar için yöntemler ve tedavi rejimleri, spesifik tanıya, hastalığın klinik tablosuna, hastanın yaşı ve bireysel özelliklerine (yaş, tıbbi öykü) bağlıdır. Orta ve iç kulağın hastalıkları veya eşlik eden durumlar için genel tavsiyeler aşağıdaki gibidir:

 1. Orta kulak iltihabı: Isınma kompresleri, fizyoterapi prosedürleri, antiseptik solüsyonlarla yıkama. Antibakteriyel ilaç. Bazı durumlarda, pus timpanik membranda bir delikten çıkarılır.
 2. Aerotitis (kopma kulak zarına): antibiyotik, antiseptik bezlerden, vazokonstriktör burun instilasyon damlaları, alım analjezik ve anti-iltihabik ilaçlar.
 3. Petrosit: pus ve ölü dokuları çıkarmak için mastoid sürecini açarak antibiyotik veya cerrahi ile konservatif tedavi.
 4. Mastoidit: antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçların alımı, fizyoterapi prosedürleri. Geceleri mastoid işleminde sıcak kompresler.
 5. Mide iltihabı: Kulak kanalını dezenfektan çözeltiler ve antibiyotik tedavisi ile yıkamak.
 6. Kulak travması: bazı durumlarda antibiyotik veya antiinflamatuar ilaçlar alarak, dezenfektan veya antiseptik, borlu alkol ile steril tamponlar ile yıkama.

Yetişkinlerde tedavi

İnflamasyon ve ödem (dış ve orta kulak iltihabı) eşlik eden hastalıklarda, antibiyotik tedavisi kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanır. Karmaşık tedavide önemli bir rol fizyoterapötik prosedürler, dehidrasyon tedavisi ile oynanır. İç kulak iltihaplandığında hastaya yatak istirahati verilir. Mekanik veya akustik yaralanmalar, yabancı cisimlerin girişi ve enfeksiyöz olmayan diğer nedenler genellikle lokal terapi ile tedavi edilir (yıkama, turunçumun tıbbi ürünle birlikte dökülmesi).

Bir çocuk için tedavi

Çocuklarda kulak veya nazofarenks hastalıklarında, kulaklara ateş ederek, tedavi kesinlikle bir uzmanın tavsiyelerine uygun olarak yapılır. Gerekirse, antibiyotikler kulak damlaları şeklinde reçete edilebilir, dış kulak iltihabı, antiseptik solüsyonlarla durulama, dış kulak yolunun ısıtılması zorunludur. Çocuğa ağrı kesiciler veya iltihap önleyici ilaçlar vermeden önce, ilacın bu yaştaki çocuklar için uygun olduğundan emin olun ve dozu belirtin.

tıp

Her durumda hangi ilaçların ve hangi formda uygulanması gerektiği ile ilgili karar ilgili hekim tarafından verilir. tabletler, enjeksiyon ya da kulak damlaları (örneğin Otofa, Normaks, Anauran), steroidal olmayan anti-enflamatuarlar (diklofenak, indometasin) şeklinde, enfeksiyon bulaşma dizayn antibiyotikler geniş veya özel işlemleri (Amoksisilin, Kloramfenikol, Augmentin) ile mücadele etmek için.

Halk ilaçları

Kulak kanalında ağrı çekmek ve halk ilaçları yardımıyla çıkarılır. Bunların kullanımı, aynı zamanda, olumsuz bir reaksiyona neden olmamak ve ilaç tedavisinin etkinliğini azaltmamak için, katılan doktorla da koordine edilmelidir. Kulak kanallarındaki hisleri çekerken, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Propolis tentürü: 30-40 dakika boyunca günde bir kez pamuk-gazlı bezle kulak kanalında pruva. Tedavi süresi 14 günü geçemez. Ödemi ve inflamasyonu ortadan kaldırır, ağrıyı azaltır.
 • Limon suyu: 5-4 damla 5 gün boyunca günde 2-3 kez damlatılır.
 • Sarımsak yağı: 150 mg kıyılmış sarımsak, bitkisel yağ (60 mg) ile dökülür, 10 gün boyunca buzdolabında ısrar edilir. Ortaya çıkan yağda ıslatılan pamuklu bir turdaya, kulak burunlarına, günde üç kez 14-16 gün boyunca dış kulak kanalına koyun.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Kulağa vuruyor: ne yapmalı, evde ne tedavi

Ateş kulak ağrısı Her yaşta her çocukta görülebilir - bir çocuk ve bir yetişkin. Aynı acıyı diş ağrısı gibi çocuklara ve yetişkinlere getirir. Sağ ya da sol kulağa atım ağrısının görünümü orta bölümde akut inflamatuar sürecin gelişimini gösterir. Çekim a¤r ›s› kafas ›, bir kepçe, bir çene, bir tapınakta bir kula¤› n arkas ›n› verebilir. Orta kulak iltihabı süreci, bir kural olarak, tek taraflı.

Kulağında soldan veya sağdan kuvvetlice vuruyor:

 1. acı, kötü tedavi edilmiş akut solunum yolu hastalığı (ARI), akut solunum yolu viral enfeksiyonu (ARVI);
 2. anjina (akut tonsillit);
 3. maksiller sinüslerin enflamasyonu, frontal sinüsler (sinüzit, frontalit);
 4. rinit (soğuk),
 5. kuvvetli soğuk bir soğuk arka plana karşı;
 6. suyun altında bir kafa ile daldırma veya dalış ile banyodan sonra: kulağın orta kısmında basınçta bir değişiklik ile;
 7. timpanik membrana travmatik hasar.

İnflamatuar süreci başlatmamak için hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bir kulak burun boğaz uzmanına danışın. Böyle bir ihtimal yoksa:

 • yetişkinler için - bir doktor terapisti;
 • Çocuklar için - bir çocuk doktoru.

Bugün ne yapılabileceğini ve evde neyin tedavi edileceğini, kulağa büyük ölçüde vuruyorsa, bir çocuğa veya yetişkin bir kişiye nasıl yardım edeceğimizi düşüneceğiz.

Neden kulakta vuruyor: ana sebepler

Sinüzit: paranazal sinüslerin iltihaplanması.

 1. burun akıntısı, burun tıkanıklığı;
 2. uyku bozukluğu;
 3. burnun yanında, gözlerin yakınındaki bölgede yanma;
 4. kulaklara keskin bir acı çekmek;
 5. kulak sertliği hissi;
 6. burun tıkanıklığı;
 7. artan vücut ısısı;
 8. iştah kaybı, hızlı yorgunluk, uyuşukluk.

Sinüzit akut ve kroniktir. Evde tedavi için, en etkili yöntemler ve tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. kaynar su ve uçucu yağlarla inhalasyon: buharların solunması bir huni şeklinde bir kağıt demeti ile gerçekleştirilir;
 2. 1 bardak su 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile orantılı olarak bir soda çözeltisi ile burun yıkamak.

Kronik sinüzitte, vazokonstrüktif ilaçlarla tedavi edilmeli, aslında soğuk algınlığının sekonder etkilerini ortadan kaldıran semptomatik bir tedavidir. Bu tedavi 3 günden fazla olamaz.

Otitis: iç (orta) kulak iltihabı.

Gelişimi, güçlü bir burun ile iç kulağa sokulan patojen mikroflora ve virüsler tarafından tetiklenir.

 1. Kulakta keskin ağrı;
 2. kulaklarda lumbago hissi;
 3. kan akıntısı, kulak kepçesinden irin;
 4. kısmi işitme kaybı;
 5. bulantı;
 6. kulakları döşeme.

Akut otitis'i tedavi ederken, borik alkolde nemlendirilmiş pamuklu çubuk hastalıklı kulağa yerleştirilir.

Otitis yüksek ateş, pürülan salgılama eşlik ettiği zaman, o zaman KBB doktoru ile temas kurmak için gereklidir, çünkü çok kötü olabilir. Doktor antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edecektir.

Pürülan otitis'i evde tek başına tedavi etmek son derece istenmeyen bir ilaçtır. Çünkü pürülan doku erimesi yoluyla enfeksiyonun odağı beyne girebilir.

Eustachiitis: Östaki borusunun inflamasyonu.

Sıklıkla eustachyte, kronik sinüzitin bir komplikasyonudur. Çok tuhaf semptomları var:

 1. sesinizin yükselmiş algısı;
 2. hışırtı hissi ve kulağa vurma;
 3. kısmi işitme kaybı;
 4. kulak kanalındaki sıvı akışının duyusu.

Evde, fenilefrin içeren ilaçlar eustachyte tedavisinde kullanılır. Paralel olarak, UHF tedavisi ve MB-terapisinin atanması.

cepheler - Frontal paranazal sinüsün akut inflamasyonu. İnfluenza, adenovirüs enfeksiyonları veya ARI'nin bir sonucu olarak gelişir.

Sinit iltihabının diğer formları ile karşılaştırılırsa, ön zordur.

 1. burun ve kulaklardan pürülan akıntı;
 2. artan vücut ısısı;
 3. yüzün şişmesi;
 4. şiddetli baş ağrısı ve kulak ağrısı;
 5. gözlerde ağrı;
 6. renk değişimi yüzyılı.

Evin önünü tedavi seçeneklerinden biri merhem naphthyzine. Nazal kavite tarafından yağlanır ve burnu naphthyzine ile damlar. Hastaya yatak istirahatine uyması önerilir, vücut ısısını normale döndürmek için parasetamol alın.

Bilinçli kulaklarda ağrının hastalığın bir komplikasyonu olarak göründüğünü bilin, eğer ağrı varsa - doktora gidin.

sphenoiditis - Kama şeklinde paranazal sinüsün iltihaplanması. Kulak burunlarına paralel olarak, bazen vücut sıcaklığındaki genel bir artışa, burundan büyük miktarda akıntıya neden olur.

Burnun antibakteriyel ajanlarla sık sık yıkanması ile tedavi edin. Bu işlemler polikliniğin KBB ofisinde gerçekleştirilir, çünkü bir kişi kendi burun burunlarının tamamını tamamen yıkamaz.

Labirinitit - Viral enfeksiyonların neden olduğu iç kulağın hastalığı: grip, kızamık, kabakulak, su çiçeği.

Labyrinititi tedavi etmek (özellikle çocuklar) ilaçla daha iyi kontrol edilir, çünkü komplikasyon ile ciddi sonuçlara neden olur.

Yetişkinler, tedavi sırasında yardımcı prosedürler alabilirler: hasta kulağa sıcak kompres uygulamak.

Kulakta vuruyor: Farklı bir türün nedenleri

Kulak-boğaz-burun ana hastalıkları ile birlikte, kulakta çekim aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

Rüzgarda yürüyüş yaptıktan sonra vur, semptomlar eşlik ediyor:

 1. baş ağrısı;
 2. kulaklarda gürültü;
 3. vücut sıcaklığında artış.

Kulakta atış ağrısını ortadan kaldırmak için, boğaz kulağında% 3'lük borik alkol damlasının% 3'ünü ısıtın, bir ısınma kompresini uygulayın (hatta kulak arkasına bir avuç içi koyun). Birkaç gün sonra ağrılar geçmezse doktora başvurunuz.

Çürük nedeniyle kulakta vuruyor. Genellikle ağrı, basıldığında yoğunlaştırıcı bir alandır. Acı kaynağı, aşırı dişler dişinin çürükleri, "bilgelik" dişleridir.

Evde acıyı rahatlatmak için bir çözüm hazırlayın: 1 çay kaşığı soda, 4 damla iyot, 200 ml. su. Her şeyi karıştırın ve dişlerinizi günde üç kez yıkayın. Akut diş ve kulak ağrısını gidermek için yardımcı olacaktır.

Yüz sinirinin nevriti (trigeminal) kulaklarda ateşlemeye, yüzün kızarmasına ve çiğneme sırasında ağrıya neden olabilir.

Bu belirtilerle bir nöroloğa danışın. Sıcak, tatlı yiyecek, sıcak çay veya kahve çekmemesi tavsiye edilir.

Şiddetli boğaz ağrısı Orta kulaktaki orta kulak iltihabı, boğazdan ve kulaktan gelen pürülan akıntının görünümü ile komplike olabilir. Bu tür komplikasyonlara izin vermeyin ve ortaya çıktıklarında hemen terapiste, çocuk doktoruna, kulak burun boğazına başvurunuz.

Kulakta vuruyor: tıbbi olmayan nedenler

Bir kişinin görünür bir sebepten ötürü kulağa vurmaya başladığı görülür. Bir semptom kışkırtır:

Uçakta uçuş. Kulaklarda ağrıya neden olan Östaki borusunun atmosferik basınç farkı.

Uçuş sırasında sarılmayı ve rahatsızlığı gidermek için aşağıdakilerden birini yapın:

 1. daha sık esnektir;
 2. uçuş sırasında yiyecek almak;
 3. daha sık yutmak;
 4. burun damlası vazokonstrüktif damlalar.

Banyodan sonra Kulaklarda keskin bir ağrı, sesler olabilir. Onları ortadan kaldırmak için yanınızda uzanmanız, dökülmüş suyun kulağınızın dışına akmasını bekleyin. Ayrıca zıplayabilir, başınızı yana eğebilir ve elinizi kulağınıza getirebilirsiniz.

Pamuk tomurcukları kullanmayın, cildin koruyucu tabakasını çıkarırlar (ve banyodan ıslanırlar), bu da kulakçıktaki bakteriyel hastalıklara yol açabilir.

Siniri kulağın içine sıkıştırmak. Güçlü bir sinir suşu ile sinir sıkışabilir. Strangulatlı sinir bağımsız olarak iyileşebildiğinden, ancak şiddetli ağrı ile çay ağacının esansiyel yağının her bir kulağına bir kaç damla damlatılabildiği için özel tedaviye gerek yoktur. Bir süre için sıcak ve baharatlı yiyecekler yemeyin.

Tıkanma tıkanması. Kulaklar nadiren temizlendiğinde mümkündür. Bir kişi işitme kaybını bile kaybedebilir, kulaklar zamanında temizlenmezse ortaya çıkabilir. Böylece kişi kısmi duymayı kaybedebilir, bir ses duyar ve kulaklarda güçlü bir zil sesi duyar.

Pamuklu bezi hidrojen peroksit ile nemlendirin, 2-3 saat boyunca kulağınıza sokun. Gri mantar yumuşar, kulak kanalından ayrılır ve çıkarılabilir.

Kulağa vuruyor: evde ne yapmalı, ne yapmalı

Zaten anladığınız gibi, kulakta lumbago'nun gerçek nedenini bulmak çok önemlidir.

Evde, kulakta vuruyorsa, halk tariflerini kullanabilirsiniz:

reçete itibaren sardunya:

 1. Sardunya 2 yaprakları streç;
 2. 2 saat bekleterek, onları boğaz kulağına sokun;
 3. daha sonra, sayfayı yenisiyle değiştirerek, ağrı düzelene kadar her 2 saatte bir tekrarlayın.

reçete itibaren soğan:

 1. soğan bir parça almak, doğramak;
 2. gazlı bezle sarın ve ağrılı bir kulağa koyun;
 3. gecede bırakın;
 4. ağrı geçmezse, prosedürü tekrarlayın.

reçete itibaren tuz:

 1. bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz eritin - 200 ml;
 2. Solüsyon hafifçe soğuyana kadar bekleyin ve ardından hastalıklı kulağa bir damla damlatın.

reçete itibaren badem yağı (çay ağacı yağı, lavanta yağı veya adaçayı esansiyel yağı ile değiştirilebilir):

 1. yağı biraz ısıtın;
 2. ağrılı bir kulak içine gömün (2 damla yeterlidir);
 3. prosedürü 3 gün boyunca günde 2 kez tekrarlayın.

araç itibaren limon balsamı:

 1. 20 gram kurutulmuş limon melisa yaprağı alın ve bunları karanlık bir yerde 7 ila 10 gün arasında bir kadeh etil alkol içine koyun;
 2. pamuklu bir bezle bir tentür içinde leke ve bir boğaz kulağına koyun;
 3. 10-15 dakika bekletin (yanık olmamasına dikkat edin).

araç itibaren yağ:

 1. ısı ayçiçek yağı;
 2. pamuklu çubukla ıslatın, ağrılı bir kulağa koyun;
 3. yarım saat kadar bekletin.

araç itibaren yabanturpu (kulaktan pürülan akıntı ile etkili):

 1. Horseradish soymak ve doğrayın;
 2. suyu basın;
 3. Boğaz kulağına iki damla damlatır.

Yaban turpu suyu, orta kulak iltihaplanma odağını ortadan kaldırabilir güçlü bir antimikrobiyal ajandır.

Kulağa vuruyor: evde ne yapmalı, komplikasyonları önlemek

Komplikasyonları önlemek için koruyucu önlemler alın:

 1. tek tek üflerken, her burun deliğini sıkın;
 2. kirli havuzlarda yıkanmayın;
 3. Yabancı cisimlerin (bezelye, boncuk, böcek, cam, küçük parçalar) küçük bir çocuğun kulağına girmediğinden emin olun;
 4. Küçük çocukları yıkarken, suyun kulaklarına girmesine izin vermeyin;
 5. Kulaklarda (soğuk, grip, sinüzit, bademcik iltihabı) ağrı komplikasyonlarına yol açan hastalıkların zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Eğer earache küçük bir çocuğu endişelendiriyorsa, şunu yapın:

 • Kulağı ve yabancı cisimler için musluğu inceleyin.
 • Bebeğin burnunu tuzlu suyla durulayın.
 • Çocuklar için burun damarı damarı damla damla damla.
 • Anestezik şurubu (Nurofen) içine verin.
 • Bir fular sarılı, tavada tuzdan sıcak bir kompres yapın.

Kulağa ateş ederse çocuklar evde yapamazlar:

 1. Kulağınıza ve cildinize zarar verebilecek ve yanıklara neden olabilecek diğer tahriş edicilere alkol atmayın;
 2. Bebek antibiyotiğini ve diğer ilaçları tek başına vermeyin (çocuk doktorunun randevusu olmadan).

Genelde, özellikle çocuklarda evde kulağa güçlü bir ateş etme ağrısını tedavi etmek için kendinizi riske atmayın. KBB-doktoruna - bir kulak burun boğaz doktoruna, bir doktor terapistine veya çocuk doktoruna. Böyle bir olasılık yoksa - yukarıda açıklanan tarifleri ve araçları kullanın.

Evde kulağa çekim ağrısının nasıl yapılacağı, nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Öte yandan, kulak tedavisi için bazı halk ilaçları çok güvenmeyin, yüksek kaliteli eczaneler kullanabilirsiniz.

Hala bir kulak tedavisi için bazı yöntemler

 1. Kulak boşluğunu nazikçe temizleyin.
 2. İlaçları al "otinum"Ya da"otipaks". Kulak kiri eritmek için kullanılırlar. Ayrıca% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisi de kullanabilirsiniz. Mevcut üç damladan kulak kanalına bir şey damlatın. 15 dakika boyunca sağlıklı tarafta yat.
 3. Sülfürü kulak mumuyla temizleyin.

Prosedürü birkaç kez tekrarlayın.

"Menovazin", calendula tentürü (pençeleri) ya da Leonurus (mükemmel ısınır ve kulak ağrısı ve sırt ağrısı hafifletir) kulak boronik asit içine damla olabilir.

Bu, işitsel hareketi ısıtmaya, kükürt tortularını yumuşatmaya ve rahatsızlık ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Kafur yağının ısınma etkisi vardır. Kulak kepçeleriyle emprenye edilmiş tamponları ve işitsel pasajın başlangıcını eklemek mümkündür. Alternatif olarak, üç damla kafurunu kulağınıza bırakın ve kulak kanalınızı pamuklu bir diskle kaplayın.

Evet, kulağınızda damlayan her şeyin ısındığından emin olun.

Sonuç - - beyin apsesi, menenjit, beyinde irin atılım ile çok ciddi komplikasyonlar "kazanmak" için orta kulağın irinli iltihap varsa Sıcak su şişesi kullanımı istenmeyen bir durumdur.

Nazal pasajları temizleyin, nazal geçişler için düzenli olarak vazokonstrüktif ilaçları damlatın. Bu, mukoza zarlarının şişmesine yardımcı olur, Östaki borusunun tıkanmasını önler.

Burun atılmalıdır. Bunun için "Naphtizin", "Nazol", "Galazolin" damlalarına uygundur.

İyi antibiyotikler geniş bir antibakteriyel eylemler almaya başlar. Vücut enfeksiyon ile baş edemiyorsa, yardıma ihtiyacı vardır. İlaçların kullanımına ilişkin talimatlara sıkı sıkıya uyun, ilacın dozunu ve rejimini gözlemleyin. Antibiyotik örnekleri: "Amoksiklav", "Azitromisin", "Ciprolet", "Cefotaxime", "Ceftriaxone".

Ağrıyı gidermek için analgin, ketorol, ibuprofen kullanın. İyi analjezik etkisi steroid olmayan anti-iltihabik ilaçlar ( "diklofenak", "mefenamik asit," "Ortofen", "İndometasin") verilen.

Şişliği önlemek, alerjileri önlemek ve ortadan kaldırmak için antihistaminikler kullanın: diazolin, ketotifen, loratadin.

Kulağınızı sıcak tutun - bir eşarp takın, şapka takın veya pamuklu bandaj yapın.

Kulaktaki ağrı gitmezse, daha da kötüsü, kulak zarında iltihap oluşması anlamına gelir. Kulak zarını yumuşatmak için, birkaç kez bir sıcak soda çözeltisinin kulağını dökerek. Kural olarak, çare yardımcı olur. Pürülan içerikler zardan kırılır ve dışarı doğru akar. Korkma - ağrı geçecek, zar iyileşecek. Oluşan irin içeri girmesi ve komplikasyonlara neden olması imkansızdır.

Bir doktor-kulak burun boğaz doktorunu ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kulağa vurmamak için birkaç basit ipucu:

 1. Sinirler.
 2. Havalarda elbise.
 3. Aşırı soğutma ve taslaklardan kaçının.
 4. Önleyici sınavları yürütmek.

Su kulağımda boğulursa ne yapmalıyım?

Suya batırıldığında, banyo tamamlandıktan sonra kazanılan suyun tamamen kulaklarından çekilemeyeceği görülür. Suyun çıkarılması gerekir, çünkü iltihaplanma süreci gelişebilir.

Kulağınızda sudan nasıl kurtuluruz:

 1. Profesyonel yüzücülere kafalarını bir tarafa yatırmaları ve şiddetli bir şekilde sallamaları tavsiye edilir. Servikal omurgaya zarar vermemek için yöntemi dikkatli kullanın.
 2. İkinci seçenek: ağzını ve burnunu tut, nefes ver. Sonra zarlardaki basınç değişecek ve kulaktaki "alkış" sesini duyabiliyorsunuz. Şu anda, başınızı eğin ve hafifçe sallayın. Kauçuk bir şırıngaya sahip olmak iyidir. Nazikçe aurikula kenarına yerleştirin ve suyu emmek. Bu yöntem çocuğunuza olduğunda yararlıdır.

İlgili Videolar

Otitis: kulakta "sürgün" olduğunda ne yapılmalı

Video kanalında "Live Zdravovo."

Soğuk algınlığı ile kulak ağrısı nasıl kurtululur

Dmitry Lavrentiev'den bir kulağı tedavi etmenin basit bir yolu

Burada kulak tedavisi ve işitme kaybı basit halk yöntemi hakkında bilgi edineceksiniz.

Otitis: "vuruyor" ve kulağını acıtıyorsa ne yapmalı? Elena Malysheva tedavisi

Medikal meslektaşları ile Elena Malysheva programı "Mesleki Sağlık için" Bu sayısında o ateş ve kulağını acıyor zaman, otit ile ne yapacağınız hakkında yararlı bilgiler verecektir.

Kulak ağrıyor: evde otit nasıl tedavi edilir

Video kanalında "Sağlıklı organizma".

Ya kulak atılırsa?

Doktor Zaitsev VM'nin KBB kliniği - başarının üç bileşeni:

 1. KBB profesyonellik. Büyük KBB araştırma enstitülerinde, Moskova KBB hastanelerinde ve ayakta KBB pratiğinde büyük deneyim. Hastanın KBB'sinin problemini ve yeterli ve etkili tedavinin uygulanmasını açık bir şekilde anlamak.
 2. Büyük tıp merkezlerine değil, büyük ağ kliniklerine kıyasla, KBB tedavisi için uygun fiyatlar. Kliniğimizde, tedavi ücreti hastanın ödeyebileceği maksimum bir miktar değildir, ancak tedavi için gerçek teknik, geçici ve tıbbi maliyetlerden kaynaklanmaktadır.
 3. Moskova'nın kalbinde KBB kliniğinin uygun konumu, Dobryninskaya ve Paveletskaya metro istasyonu arasındaki Garden Ring'in iç tarafında, metro istasyonundan 4 dakika yürüme mesafesinde: Paveletskaya (roundabout).

Çocuğumda bir kulak ağrısı varsa ne yapmalıyım? - Doktor Komarovsky

Komarovsky, çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapacağını söyleyecektir.

 1. İlk önce bir doktora ihtiyacın var! Biz evde doktor diyoruz.
 2. Doktor gidiyorken: çocuklara damlacık damlalarına bir musluğa gömün.
 3. Sonra, çocuklara anestezi: parasetamol veya ibuprofen veririz.
 4. Hepsi bu kadar! Kulakta damlama yapmayın, doktora bekleyin.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Artıları ve bezleri çıkarma eksileri

Bezler, evrim sürecinde, patolojik mikroorganizmalardan korunmak için önemli ve yeri doldurulamaz işlevleri yerine getirdiği için, atrofiye uğramayan vücudun önemli bir parçasıdır.

Larenjit için antibiyotikler

Mukozayı tüm uzunluğu boyunca tutan larenkste iltihaplanma prosesine larenjit denir. Bu patoloji bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir veya influenza veya ARVI gibi diğer hastalıkların bir sonucu olabilir.