Loading

Streptokok anjina tedavisi

Olguların çoğunda boğaz hastalıklarının nedeni virüs olmasına rağmen, streptokok anjina yaygın bir hastalıktır. Streptokokal bademcik iltihabı, çeşitli türlerde streptokoklar olan faringeal halkanın organlarında akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Beta-hemolitik streptokok grubu A (SGA) - anjina'nın ana etken maddesi, belirgin bir hemolitik aktiviteye sahiptir, patojenez, toksinlerin üretimi ile ilişkilidir.

Hastalığın tedavisinde antibakteriyel ilaçlar, özellikle penisilin grubu, en etkili ilaçtır. Diğer bakterilerin aksine MHA, bu grubun antibiyotiklerini parçalayan ve onları etkisiz hale getiren bir enzim olan penisilinaz üretmez.

Makalenin içeriği

etiyoloji

Streptokoklar herhangi bir kişinin vücudunda bulunan bakterilerdir. Farinksin içerdiği toplam bakteri sayısının% 30-60'ını oluştururlar. Beta-hemolitik streptokok grup A vakaların% 70 de piyojenik adı bademcik iltihabı neden olan madde, en yüksek toksisiteye sahiptir ve eritrositler yok edebilir.

Mikroorganizma, insan bağışıklığı tamamen işlev gördüğü sürece barışçıl bir şekilde davranır. Vücudun koruyucu işlevi zayıfladığı anda, streptococcus aktif olarak çoğalmaya başlar ve patojen belirtileri kazanır. Streptokok anjina gelişimine katkıda bulunan ana faktörler arasında:

 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • son viral veya bakteriyel hastalık;
 • hipotermi;
 • Hasta ve / veya onun ile temas.

(Bulaşıcı) son derece bulaşıcıdır dışında streptokok büyük miktarda yayar çünkü biri diğerlerine tehlikeli hale hastalık sırasında.

Tonsillit ek olarak, streptococcus neden olabilir:

 • bronşit,
 • periodontit,
 • apse,
 • , yılancık
 • romatizma,
 • kızıl ateş,
 • glomerülonefrit,
 • farenjit,
 • zatürre.

Streptokok anjina tehlikelidir çünkü bu hastalıkların çoğu komplikasyon olarak gelişir.

Bu sıklıkla zayıflatılmış bir organizmada veya uygun tedavinin yokluğunda ortaya çıkar. Streptococcus glomerulonefrit gibi, romatoid artrit veya vücudun bağışıklık reaksiyonunda olduğu gibi, özellikle de kalp ve astar, bağ doku, örneğin, hastalığa yakalanma, çok yutak halka ötesindedir.

Klinik resim

Streptokokal bademcik iltihabı hastalığın akut başlangıcından, yutulduğunda ve ateşte boğazda keskin bir ağrı oluştuğundan şüphelenilmektedir. Giriş ve patojenin gelişimi yeri iltihaplı bir sıcak yatak haline gelir.

Bademciklerin çoğu streptokoklar o filtre gelen hava, su ve yiyecek.

Bademciklerdeki akut enflamatuar süreç farklı şekillerde olabilir:

 • catarrhal (bademciklerin kızarması, pürülan odak yokluğu, yüzeyde gözle görülür bulanık mukus),
 • foliküler (foliküllerde ülserli genişlemiş bezler),
 • lacunar (düzensiz şekilli gri-sarı lekeler şeklinde bezlerdeki geniş bir iltihap alanı),
 • nekrotik (geniş bir pürülan iltihap alanı, bademcikler üzerinde gevşek gevşek pul, ülserlerle takip edilir).

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten 5 güne kadar sürer. Hastalığın seyrinin ilk günü boyunca, ana belirtiler dizisi ortaya çıkar. Bakteriler tarafından salınan toksinler, vücut boyunca dolaşım sistemi tarafından taşınır. 2-3 gün içinde hastanın tipik zehirlenme belirtileri vardır: halsizlik, baş ağrısı, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissi, ağrının geri çekilmesi. Vücudun ciddi şekilde zayıflaması durumunda, hastalarda kusma görülür, dehidrasyon meydana gelir.

Streptokok anjina, tanısı konulduğu karakteristik bir belirti kümesine sahiptir:

 • bademciklerin şişmesi, bezlerde ve farinksin arkasında irin;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • Kulakta radyasyon ile boğaz ağrısı.

Başlangıçta hafifçe ifade edilen boğazdaki ağrı, zamanla artar ve ikinci güne kadar yükselir. Enflamasyon alanında palpasyon olduğunda, genişlemiş lenf düğümleri vardır. Bademcik, anjin formuna bağlı olarak belirgin şekilde büyümüştür, beyaz ülserler veya düzensiz şekilli sarı-gri lekeler vardır.

Catarrhal sinüs ile bezlerin yüzeyinde sadece hafif kızarıklık ve bulanık bir mukus bulunur.

Çocuklarda dersin özellikleri

Teşhis edildiğinde, streptokok anjina - çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri ve tedavisi, genel olarak, yetişkinler için tedaviyi tekrarlar. 3 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel formları çok daha yaygındır. Şiddetli hastalıkta, 2-3 hafta boyunca çocuk ciddi bir komplikasyon gelişebilir: apseler veya cerrahi tedavi gerektiren bakteriyel endokardit, romatizmal ateş, menenjit olan pürülan lenfadenit.

Önceden, benzer semptomların varlığında 3 yaşın altındaki çocukların mutlaka bakteriyolojik bir analiz yapmadıkları düşünülmüştür. Bu hasta grubu için streptokok anjina gelişimi karaktersiz kabul edildi ve bu nedenle 3 yaşın altındaki çocuklar riske atılmadı. Bununla birlikte, son yıllarda, bilim adamları bu grupta streptokokkal bademcik iltihabı olan hastalarda bir artış kaydetmiştir.

Streptokoklar yüksek derecede bulaşıcılığa sahip olduklarından, çocuklar çoğu zaman enfeksiyon taşıyıcıları ile temas ettikleri zaman havadaki damlacıklar tarafından enfekte olurlar. Küçük çocuklarda hastalığın seyrinin bir özelliği de romatizmanın bir komplikasyon olarak gelişmemesidir. Diğer patolojileri (lösemi, difteri, vb.) Dışlamak için her şeyden önce bakteriyolojik analiz yapılmalıdır.

vakaların% 30-40'ında 3 yaşından büyük çocuklarda bademcik iltihabı nedeni streptokoktur.

Terapi özellikleri

Streptokok anjinasının normal seyrinde komplikasyon olmadan tedavi edilmesi yaklaşık 10 gündür. Bakteriyolojik analizler, bademcik iltihabi bir ajan olarak streptokoku ortaya çıkarırsa, çoğu kez kulak burun boğaz uzmanı penisilinlerin bir yolunu belirler. Antibiyotik düşük bir maliyete sahiptir, streptococcus'un direnci düşüktür, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır. Gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde önemli bir yan etkisi vardır, çünkü bifidobakteri ile birlikte atar.

Ocağın içine girerek, bakterinin hücre duvarlarının geri kazanımını ve sentezini önler, bu da ölümüne yol açar. Bu yüksek verimliliğini açıklar: iyileştirme ilk 24 saat içinde gerçekleşir. Günde 6 kez enjekte edilen en etkili benzilpenisilin, bu da ayakta tedavi ile mümkün değildir. Bu gibi durumlarda amoksisilin (augmentin) ve amoksisilin-klavunat reçete edilir. Sondaki klavuanik asit, antibiyotiğin etkinliğini arttırır.

Penisilin grubu, sefalosporin ve makrolidler atanır kontrendike olduğu hastalar grubu:

 • alerji;
 • hamile kadınlar
 • emziren kadınlar
 • Çocuklarda enfeksiyöz mononükleoz (streptokokal angina gelişmeden önce gelir).

Penisilin grubuna ek olarak streptokok anjina sefaleksin veya sefadroksil ile tedavi edilebilir. Bu antibiyotikler bakteri duvar yapısal bir bileşenidir peptidoglikan sentezinin inhibisyonuna neden olan etkinliği tsefasporinam aittir.

Makrolidler arasında azitromisin (sumamed) gram-pozitif bakterilere karşı mücadelede iyi sonuçlar vermektedir. Vücuttan antibiyotiğin ortadan kaldırılması uzun bir süre için azitromisin tahsis kısa programı (3-5 gün) (sindirimden sonra, 5-7 gün için muhafaza).

Lokal aksiyon antimikrobiyalleri antibakteriyel tedaviye zorunlu bir ilavedir. Maddenin kullanımı tedavi kursunun etkinliğini arttırır, hastaların iyileşme sürecini hızlandırır, patojenin orofarenksin ötesine yayılma riskini azaltır.

Fusafungin bazlı bioparoks, yerel bir inhalasyon ilacıdır. Geniş bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İlaç 4 yıl sonra çocuklar için kullanılabilir. Başvuru süresi 10 gündür.

Bir dizi şifalı otlar (altei, papatya, alan atkuyruğu) bileşenlerini içeren Kombine ilaç Tonzilgon H. Eylem ilkesi, yerel bağışıklığı aktive etmeyi mümkün kılan, granülositlerin ve makrofajların fagositik aktivitesinin arttırılmasına dayanır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Streptococcus angina'ya neden olur

Streptococcus angina'ya neden olur

mantarlar, bakteriler ve çeşitli virüsler, genellikle anjina denilen doktorlar tarafından Orofarengeal enfeksiyon. Hastalığın tipik formları, bezler üzerinde lokalize olan bakteriler tarafından kışkırtır. Solunum sistemi organları patojenik organizmalar - doğal koruyucu bir bariyer olarak, koşullu bu organların girmesini önler.

Bağışıklık çalışmalarındaki başarısızlıklar, ölü koruyucu hücrelerin bezleri üzerinde odaklanmış bir kümelenmeye ve patojenik floranın bozunmasına neden olan ürünleri bozar.

En sık görülen tonsillit formlarından biri streptokokkal anjinadır. B-homolog streptococcus öncelikle bademcikleri etkiler ve bu tür anjini son derece tehlikeli kılan pürülan süreçlere neden olur. Ek olarak streptokok enfeksiyonunun arka planına karşı ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve tedavi edilmeyen bir hastalık sıklıkla kronik bir forma dönüşür.

Orofarinks virüslerinin enfeksiyonu daha az akut bir şekilde gerçekleşir ve pürülan reaksiyonlara neden olmaz. Fungal lezyonlar geniş bir dağılım alanında semptomları siler.

Farenjit tavsiye edilmez antibiyotik almaları sadece antibiyotik (antimikrobiyal ilaçlar) ve fungal ve viral enfeksiyonlar ile tedavi ve doğru tanı ve ayrıca yetkili tedavinin evreleme için bir doktoru görmek için önemlidir zamandır edilir.

Komarovsky: Streptokok anjini diğer enfeksiyonlardan ayırt etmek için şöyle diyor:

 1. Catarrhal tonsillitis, ilk bademcik iltihabı olarak kabul edilir. Terapi doğru seçilmişse, o zaman pürülan işlemlere neden olmaz.
 2. Bazı durumlarda foliküler anjina, kataral komplikasyonudur. Onunla bademcikler üzerinde, ayrı apseler vardır.
 3. Lacunar formu, kural olarak, streptokok enfeksiyonu gelişiminde daha ileri bir aşamadır, ancak zayıf bağışıklığı olan kişilerde, başlangıçta, önceki aşamaları atlayarak da ortaya çıkabilir.
 4. Nekrotik anjin, birincil bir enfeksiyonun veya bağımsız bir bademcik iltihabının bir sonucu olabilir. Nekroz odakları (nekroz) orofarenksin daha derin dokularını etkiler, bu da daha ciddi sonuçlara yol açar.

Fotoğrafta, anjina

Provoke edici faktörler, risk grubu

Bağışıklık bozuklukları ve bebekleri olan kişiler, popülasyonun diğer kategorilerinden daha fazla rahatsızlık çekmektedir.

Hava kirliliği, solunum sistemi üzerindeki yükü arttırır ve hastalık riskini artırır.
Ayrı bir risk grubuna, işçilerin artan zararlılıkla üretimleri vardır.

Bağışıklık aşağıdaki faktörlerle azalır:

 • Vitamin eksikliği.
 • Hipotermi.
 • Kötü alışkanlıklar.
 • Güçlü stres.
 • Güçlü ilaçlarla aşırı doz veya uzun süreli tedavi.

Provoke bir anjina orofarenks, çürük ve çeşitli diş eti hastalıkları için travma yeteneğine sahiptir.

Yetişkinlerde

 • Yüksek sıcaklıklara keskin sıcaklık atlama.
 • Bez bölgelerinde ağrı.
 • Bezlerin ödemi.
 • Artan kalp hızı.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • İştah kaybı, yutma güçlüğü.
 • Baş ağrıları, kulak ağrıları.
 • Boğazlı eklemler.
 • Pürülan reaksiyonların gelişimi.
 • Damakta ve dil üzerinde beyaz kalın plak.
 • Genel toksikoz.

çocuklar

Yukarıdaki belirtiler aşağıdaki belirtilerle karmaşık olabilir:

 • Sindirim ile ilgili sorunlar.
 • Karındaki ağrı.
 • Bilinç karışıklığı.
 • Bayılma koşulu.
 • Koordinasyon kaybı.

Sıcaklık göstergeleri keskin artış derhal tıbbi tesis başvurmalısınız çok zor, bebeğin acı odağını belirlemek için.

Çocuklukta bu patoloji hızla gelişebilir, ana tehlike boğazın şişmesi nedeniyle çocuğun boğulmasıdır.

Birincil muayenede doktor ön tanı koyar. Semptomların ve özelliklerinin reçete edilmesini sağlamak önemlidir. Ayrıca son zamanlarda transfer edilen hastalıklar ve uygulanan antibiyotikler hakkında doktora bilgi vermek gereklidir. Bir grup antimikrobiyal ajan ile ikincil tedavi daha az etkili olabilir.

Doğru bir teşhis koymak için aşağıdaki prosedürler gereklidir:

 • Genel bir kan testi (lenfositlerin, monositlerin ve lökositlerin sayısının karşılaştırılması).
 • Boğazdan alınan bir swab (yardımı ile enfeksiyonun türü kesin olarak belirlenir).
 • İdrar analizi (protein varlığı belirlenir).
 • EKG (kalpte ağrı).
 • Antibiyotikgram (ikincil ve kronik patolojileri olan bir çok vakada yapılır).
 • Eklemlerin röntgeni (ileri aşamalarda tedavi sırasında gerçekleştirilir).
 • Karın boşluğunun ultrasonografisi (hamilelik sırasında tayin edilir).

Eşzamanlı hastalıkların varlığında ek prosedürler mümkündür.

Görsel muayene ile boğaz

Durağan tedavi 10 gün için tasarlanmıştır, ancak komplikasyon durumunda uzun süreli tedavi mümkündür. Hastalık sırasında aşağıdaki genel tavsiyelere uyulmalıdır:

Komplikasyonsuz ve kısa sürede streptokok enfeksiyonu sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir (Flemoxin, Azithromycin, Amoxicillin, Zinnat):

 • Penisiline dayalı ilaçlar.
 • Sefalosporin serileri.
 • Makrolidlerin grubu.

Akut belirtileri rahatlatmak için kullanın:

 • Antipiretikler (aspirin, parasetamol, nurofen, ibuklin).
 • Antihistaminikler alerji olasılığını azaltır ve şişmeyi azaltır (Cetrin, Zirtek).
 • Durulama için, en çok kullanılan kabartma tozu, furacilin ve manganez kullanılır.
 • Spreyler ve yumuşatıcı tabletler enflamasyonu azaltır (Ingalipt, Cameton, Pharyngept, Strepsils).
 • Hastalık dönemindeki kompleks multivitamin preparatları gereklidir. Özellikle gerekli B ve C vitaminleri

Bir boğaz ağrısı durulama daha önemli olduğunda daha iyi bir çözüm seçimi değil, prosedürlerin sıklığı ve düzenlilikleridir. Durulamalar arasındaki aralar en fazla bir saatten fazladır.

Durulama solüsyonları:

 • Tuzlu kabartma tozu (eşit oranlarda 250 gram su için küçük bir kaşık).
 • Sarımsak infüzyonu.
 • Pancarların kaynatılması.
 • Deniz suyu suda çözünmüş.
 • Bal ilavesi ile kızılcık ve pancarın alkolik infüzyonu.
 • Muz yapraklarından gelen infüzyon.
 • Sarımsak suyu, limon. Elma sirkesi.
 • Yeşil çay
 • Aziz John'un karması, kadife çiçeği ve papatya karışımı.

Arı ürünlerinin prosedürlerinde kullanılması bağışıklığı dengeler. Otlar üzerine etkili inhalasyon (nane, adaçayı, kekik, St. John's wort, okaliptüs).

Akut semptomatolojiden sonra doktor genellikle hastayı ek fizyoterapik tedaviye yönlendirir. Bu sıklıkla tekrarlanan tonsillit veya çocuklukta uygulanır. Prosedürler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Kızılötesi ışınlama.
 • Elektroforez.
 • Isınma.
 • Kuantum Terapisi.
 • Manyetik terapi.
 • Hronoterapija.
 • Bademciklerin ultraviyole ışığı ile ışınlanması.

Remisyon döneminde, deniz havası çok faydalıdır.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

Olası komplikasyonlar

 • Asfiksi.
 • Kanın enfeksiyonu.
 • Artrit.
 • Romatizma.
 • Bronşit.
 • Lenfatik sistemin lezyonları.
 • Boyun flegmonu.
 • Kronik bademcik iltihabı.
 • Kulak enfeksiyonları.
 • Pnömoni.
 • Çeşitli apseler.

Streptokok anjina öncelikle kalp bölgesine komplikasyonlar verir, eklemler, karaciğeri etkiler ve böbreklerin normal işleyişini önler.

Videomuzda neden angina tehlikeli?

Bir hastayla iletişim kurarken önleme ve önlemler

 • Hava şartlarına göre kıyafet seçmek gereklidir. Bu hipotermiyi önleyecektir.
 • Diş hekimindeki düzenli rutin incelemeler, küçük enfeksiyöz odakları tespit etmeye ve bunları ortadan kaldırmak için önlemler almaya yardımcı olacaktır.
 • Kötü alışkanlıkların ve düzenli spor faaliyetlerinin terk edilmesi, koruyucu bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
 • Tam dinlenme ve sağlıklı yiyecekler metabolik süreçleri normalleştirir.
 • Çeşitli salgınlar döneminde kitle rekreasyon faaliyetleri terk edilmelidir.

Enfekte bir streptokok enfeksiyonu ile uğraşırken, hasta bir pamuk-gazlı bez giydirmeli, boğaz için bir durulama uygulamalı ve burun için özel antibakteriyel merhemler kullanmalıdır.

Zorunlu nedenlerle tedavi hastanenin dışında yapılırsa, günlük olarak dezenfektan solüsyonları ile temizlik yapmak ve hastanın bulunduğu odayı düzenli olarak havalandırmak gerekir.

görünüm

Angina streptokokal formları sadece akut formda oluşur, inkübasyon süresi birkaç gün sürer, ancak antibiyotiklerin doğru kullanımı ile prognoz uygundur. İkincil ve karışık enfeksiyonlar daha tehlikelidir, bu nedenle hastalığın sona ermesi ve komplikasyonların önlenmesi önemlidir.

Tedavi 2 haftadan fazla sürmez, ancak diğer patolojilerin varlığında ve ilerlemiş aşamalarla süreç birkaç ay ertelenebilir.

Streptococcus'un neden olduğu tüm akut tonsillitlerin% 15 ila% 20'sinden farklı kaynaklara göre. Böyle bir anjinadan muzdarip olanlar arasında, çoğunluğu üç yaşındaki çocuklar. Enfeksiyonun birincil yolu havadan bulaşır, daha az sıklıkta görülen salgınlar gıda ürünlerinin bakteri tarafından kirlenmesine bağlıdır.

Üç yaşın altındaki çocuklarda, streptokoklar neredeyse boğaz ağrısına neden olmaz.

Salgınlar soğuk mevsimde ortaya çıkar.

Streptokoklar oldukça bulaşıcı olduğundan (bulaşıcı), eğer bir kişinin kendine özgü bir bağışıklığı yoksa, hastayla temas halinde olma olasılığı çok yüksektir.

Çoğu insan streptococcus taşıyıcısıdır, ancak bu tür başkaları için tehlikeli değildir, yani taşıyıcıdan enfeksiyonun sağlıklı bir kişiye geçmesi neredeyse imkansızdır.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Streptokok anjina, değişken derecelerde semptomlar sergileyebilir. Hastanın ilk şikayetleri genellikle enfeksiyondan 1-5 gün sonra ortaya çıkar. Hastalık akut başlar, bir ürperti, baş ağrısı ve kas ağrısı, ateş vardır. Boğaz ağrısı şiddetli ise sıcaklık 40 dereceye çıkabilir.

İlk 24 saat boyunca zehirlenme belirtilerinden sonra, boğaz ağrımasına başlar. Yutulduğunda ağrı önemli ölçüde artar. Boğazı incelerken, şişmiş kırmızı bademcikler görünür, bu da ya pürülan bir kaplama ile ya da onsuz olabilir.

Boğazdaki streptokok enfeksiyonu şiddetli olarak hafif ila şiddetli olabilir. Hafif bir formda, hastada kataral anjina ve vücut ısısında hafif bir artış vardır.

Şiddetli vakalarda, boğazda şiddetli ağrı, vücudun ciddi zehirlenmesi, pürülan boğaz ağrısı.

Boğazdaki streptokok enfeksiyonu, influenza, enfeksiyöz mononükleoz ve diğer hastalıklarla birlikte farenjit ve bademcik iltihabı ile benzer semptomlara sahiptir. Bademciklerin bakteriyel yenilgisinin ayırt edici özelliği, soğuk algınlığı, öksürük ve konjonktivit olmamasıdır. Bu tür belirtiler viral enfeksiyonlar için daha tipiktir.

Streptokok enfeksiyonu ve boğaz ağrısı da dahil olmak üzere, sonuçlarıyla tehlikelidir, ancak hastalığın başlangıcından sonraki ilk 9 gün içinde reçete edilen antibiyotik tedavisi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Yeterli tedavi yapılmadığı takdirde streptokokal angina aşağıdaki sonuçlara sahip olabilir:

 • Servikal lenfadenit
 • abseler,
 • Sinüzitler
 • kulak iltihabı,
 • menenjit,
 • sepsis,
 • Bulaşıcı miyokardit,
 • zatürree
 • Romatizma.

Çocukluk çağında streptokoklara bağlı anjina erişkinlerde olduğundan daha sık görülür. Angina semptomları, iki yaşın altındaki çocuklarda neredeyse hiç oluşmaz. Bu yaşta, streptokok enfeksiyonu hafif bir zehirlenme, subfebril durumu, iştah kaybı ve burundan kalın pürülan akıntıyı gösterir.

3 yaşından büyük çocuklarda angina ateş, baş ağrısı, yutulduğunda şiddetli ağrı ve ayrıca strep eşliğinde başlayabilir. Bu durumda, çocuklar karın ağrısı ve kusma, bazen akut apandisit, bağırsak enfeksiyonu belirtileri ile karıştırılır.

Ani karın ağrısı şikayeti olan, tanıdaki hataları önlemek için tüm çocuklar boğazda olası strep enfeksiyonu açısından kontrol edilmelidir.

Angina kırmızı, ödematöz olan çocuklarda Zev ve farenks. Çoğu durumda pürülan kaplama ile kaplı bademcikler değil, aynı zamanda palatine ark, posterior faringeal duvar, dil. Bölgesel lenf düğümleri artar, acı verir. Dilin papillaları genellikle büyür ve parlak kırmızı bir renge sahiptir ("çilek dilinin" belirtisi).

Böyle bir boğaz ağrısı, yumuşak damakta olan çocuklarda bir pinpoint döküntü ile birlikte olabilir. Çocuklarda streptokok enfeksiyonu, kızıl ateş gibi bir hastalık olarak kendini gösterebilir. Eğer anjinin semptomları vücutta karakteristik bir döküntü ile birlikte geliyorsa, bu hastalık hakkında güvenle konuşabilirsiniz.

Teşhisi doğrulamak için bademcikler ve arka faringeal duvardan bir yayma yapılır ve bunu besleyici ortamda ekilir. Hızlı bir sonuç, ekspres teşhis ile sağlanmakta olup, bu da boğazdaki bir smearda streptokokal antijenlerin varlığının belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Antibiyotiklerle tedavinin ana görevi, pürülan komplikasyonları ve romatizmayı önlemektir. Antibiyotik tedavisine ek olarak, anjin, antiseptikler, antipiretikler, vitaminler, antihistaminikler ile tedavi edilir.

Hala sürekli soğuk algınlığı, grip ve boğaz hastalıklarından kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılayarak - ne duyduğunuzu değil, ne olduğunu biliyorsunuz:

 • Tükürük yuturken bile şiddetli boğaz ağrısı...
 • Boğazda bir yumru hissi...
 • vücutta titreme ve güçsüzlük...
 • Kemikleri en ufak bir hareketle "kırmak"...
 • iştah ve güç kaybı tamamen...
 • burunda sürekli tıkanıklık ve balgam sümüğü...

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? TÜM BU SEMPTOMLAR tolere edebilir mi? Ve etkisiz tedaviyle ne zaman "birleştiniz"? Sonuçta, er ya da geç durum daha da kötüleşecek. Ve kötü bitebilir...

Bu doğru - bu sorunla başlamanın zamanı geldi! Katılıyor musun? Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel metodolojisini yayınlamaya karar verdik. Çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklığı güçlendirmenin sırrını açmış ve prostat hastalıklarının önlenmesi yöntemlerinden bahsetmiştik. Daha fazla oku...

Angina streptococcal: kuluçka dönemi, semptomlar, tedavi, olası komplikasyonlar

Gökyüzünün bademciklerinin iltihaplanması - anjina - farklı patojenlerden kaynaklanabilir. Bunlardan biri streptococcus - bakteriyel karakterin şartlı patojenik bir mikroorganizmasıdır. Aktivasyon zayıflatılmış bağışıklık, tonsil hasarı, ağız boşluğunun kronik hastalıkları, hipotermi ile kolaylaştırılır.

Streptokok anjina üç yıl sonra yetişkinler ve çocuklar tarafından etkilenir. Tedavi edildiğinde, zorunlu antibiyotik kullanımı gereklidir. Hastalık tetiklenirse, ciddi sağlık etkileri oluşabilir.

Enfeksiyon yolları

Streptococci ile enfeksiyon, bir bakteri taşıyıcısı ve sağlıklı bir kişinin etkileşime girmesiyle oluşur. Yüzde yüz enfeksiyon kaynağı, akut formda bir anjinaya sahip olan kişidir. Bununla birlikte, bazı insanlarda, iyileşmeden sonra bile, birkaç hafta boyunca streptococcus serbest bırakılır. Bunlar ayrıca enfeksiyonun potansiyel yayıcılarıdır.

Etken madde iki şekilde iletilebilir:

 • iletişim-ev (ortak nesneler, yemekler, oyuncaklar kullanırken);
 • Havada (hapşırma ve öksürme yoluyla).

İnsan vücuduna girdikten sonra, tonsil mukozaya streptokok eklenir ve antijenleri ve toksinleri salgılamaya başlar. Birikmeleri eklemler, böbrekler ve kalp kası için zararlıdır.

Streptokokal anjina inkübasyon süresi birkaç saat ila dört gün arasında sürebilir. Ortalama olarak, çocuklarda, on iki saat sürer, yetişkinlerde iki gün sürer.

Strep boğaz belirtileri

Hastalığın tezahürünün başlangıcı diğer rahatsızlıkların semptomlarına benzer olabilir - soğuk algınlığı, SARS. Ne de olsa, streptokokal anjinaya eşlik eden semptomlar yeterince parlak değildir, ancak spesifik değildir. Enfeksiyon gelişimi ortaya çıkabilir:

 • vücut ısısında güçlü bir artış;
 • ateşli koşullar;
 • titreme;
 • boğaz ağrıları ve kızarıklık;
 • yutma zorluğu;
 • artmış submandibular lenf düğümleri;
 • mukus bademcikler üzerinde pürülan kaplama, bunların ufalanabilirliği, ödem;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • artan uyuşukluk.

Çocuklarda streptokok anjina belirtileri erişkinlere göre çok daha belirgindir. Bebek gözlemlenebilir:

 • yiyeceğin reddi;
 • konvülsiyonlar;
 • kusma;
 • sıcaklıkta kırk derece yükselir;
 • bilinçsiz bir durum.

Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomlar kendilerini karmaşık ve tek başına ortaya çıkarabilir. Eğer ortaya çıkarsa, hemen bir doktora başvurmalısınız. Ardı ardına tedavi başlangıcı, vücut için olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın olası komplikasyonları

Streptokok anjinin komplikasyonları sağlığı ciddi şekilde etkiler. Hastalığın tedavisi eksik, yanlış yönlendirilmiş veya tamamlanmamışsa ortaya çıkarlar. Hastalar gelişebilir:

 • Romatizma, eklemleri etkileyen ve kalp kusurlarının ortaya çıkmasına yol açan;
 • menenjit;
 • glomerulonefrit;
 • piyelonefrit;
 • paratonzillit;
 • kızıl ateş;
 • farengeal apsesi;
 • sepsis.

Hastalığın bu tür komplikasyonlarının ortaya çıkmasını önlemek için, kişinin kendi kendine ilaç kullanmaması gerekir, ancak ilk belirtilerinde bir doktora gitmeye gidilmelidir.

tanılama

Boğazın, sıcaklığın ve diğer streptokok anjina bulgularının iltihaplanması sadece bu hastalık için spesifik değildir. Bu nedenle, kesin tanıyı belirlemek için, hastanın muayenesi ve sorgulanması ile birlikte, doktor bademciklerinden mutlaka bir leke alır.

Ekim sonuçları patojeni doğru bir şekilde tanımlamak ve benzer klinik tabloya sahip hastalıkları dışlamak için yardımcı olur:

Eğer laboratuvar testleri streptokok anjinin varlığını doğruladıysa, doktor onun görünümünü belirler. Bunun için görsel inceleme yeterlidir.

Streptococcal angina'nın çeşitli formları vardır. Her birinin kendine özgü özellikleri vardır.

 • Lacunar angina çok hızlı gelişir. kırk derece, boğazında yüksek ateş, zehirlenme, ağrı ve kızarıklık - en fazla sekiz otuz sıcaklığındaki keskin yükseliş eşliğinde bademcikler pürülan iltihabı. İlk defa çocuk ve ergenlerde bir Laküner görünüm strep boğaz vardır. Hastalık bir yetişkinde teşhis edilirse - bu kronik bir rahatsızlığın alevlenmesi anlamına gelir.
 • Foliküler anjin ağızda bir kuruluk hissi ile başlar. Zamanla tonsil mukozasında sarı ve beyaz ülserler görülür. Lacunar türlerinden pürülan oluşumların konumu ve derinliği farklıdır. Onlar daha küçük ve daha yüzeysel.
 • Nekrotik anjin, diğer hastalıklardan ayırt edici semptomlara sahiptir. Bu tip hastalığın gelişimi ile sıcaklıkta artış olmaz. Normal kalabilir ve hatta azalabilir. Kişi boğazda hissetmez ve ağrır. Bununla birlikte, hastalar yabancı bir cismin varlığından şikayet ederler. Streptokok anjina nekrotik formu sadece boğaz iltihabı ile değil, bademciklerin dokularının ölümü ile karakterizedir. Bu nedenle, hastalığın gelişimine ağızdan çok hoş olmayan bir koku eşlik eder. Boğazın içine bakarsanız, gri-yeşil bir kaplama görebilirsiniz. Altında bazen kanayan ülserler oluşur.

Hastalığın herhangi bir formu hemen tedavi gerektirir. Hastalık tipinin belirlenmesi, ilaçların doğru seçilmesi ve bunların yönetimi için planın belirlenmesi açısından önemlidir.

Hastalığa karşı mücadelenin özellikleri

Streptokok anjina tedavisinin ana yönü, antibiyotiklerin yardımıyla bakteriyel orijinli patojenin baskılanmasıdır. Ayrıca, aşağıdakiler atanır:

 • antipiretikler;
 • hazırlıkların güçlendirilmesi;
 • antiseptikler.

Hastalığın semptomlarını temizlemeye ve bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Hastalığa karşı mücadele ilaçların kullanımıyla sınırlı değildir. Kapsamlıdır ve şunları içerir:

 • yatak istirahati;
 • bol sıcak içecek;
 • odanın havalandırması.

İlaç kullanımı ile bireysel fizyoterapi prosedürleri genellikle reçete edilir. Kursları beş ila on gün sürer.

Streptococcal angina halk ilaçlarının belirtileri ile başa çıkmak için mükemmel yardım:

 • sirke veya alkolle öğütme;
 • şifalı otlar çözeltileri ile durulama;
 • John's wort ve alıçtan içme soğurması.

Bununla birlikte, alternatif tıp reçetelerine göre yapılan bileşimler, tıbbi preparatların yerine geçemez. Bu nedenle tedaviye geçemezler. Doktor tarafından reçete edilen hastalıklarla mücadele yöntemleri bir kompleks halinde uygulanmalıdır.

Antibiyotik kullanımı

"Amoksisilin" - streptokok bademcik iltihabı tedavisi için kanıtlanmış ve etkili bir metot olup, on-uygulama "Penisilin" ya da analoğudur. Bu ilaçlar ucuzdur ve nadiren olumsuz yan etkilere neden olurlar. Penisilin ilaçlar bir alerjiye yol açarsa, o zaman "Eritromisin" kullanılır.

Bazen bu tür ilaçlar sağlığa yararlı değildir veya hastalık komplikasyonlara neden olur. Bu durumda, daha güçlü ilaçlar kullanılır:

Streptokok anjina ile antibiyotikler öngörülen süreden daha az alınmamalıdır - üç veya beş gün. Bu, hastalığın nüksetmesine yol açabilir. Tam bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Antiseptik ve antienflamatuar ilaçların kullanımı

patojenin yok edilmesini amaçlayan antibakteriyel ilaçların, ek olarak, kullanılan streptokok angina ilaçları ile uğraşırken semptomların şiddetini azaltmak için. Yerel boğaz tedavisi için kullanılır, şeklinde olabilir:

 • spreyler;
 • tabletler;
 • çözeltiler;
 • drajeler;
 • düşer;
 • decoctions.

Antiseptik ve anti medicamentous preparatlar arasında iyi çalıştı: Lugol çözüm "Streptosid" "Geksoral" "Ingalipt". Bu fonlar ucuz, çok etkili ve kullanımı kolaydır.

halk tarifleri doktorlar potasyum permanganat ve decoctions ile pancarı, iyot boğaz suyu durulama öneririz:

Ağız boşluğunun iki saat tedavi edilmesinden sonra, yiyip içemezsiniz. Aksi takdirde, antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçların etkisinin etkisi çok düşük olacaktır.

önleme

Streptokok anjina ile primer enfeksiyon riskini azaltmak ve aynı zamanda tekrarlayan bir hastalık geliştirme olasılığını azaltmak için, vücudun koruyucu fonksiyonlarının güçlendirilmesi önerilir. Performansı, hastalığın başlangıcını önlemek için hizmet veren doktor tavsiyeleri vardır. Bu gereklidir:

 • temiz eller, ağız ve burun;
 • Yemeden önce iyice yıkayın;
 • vücudu kızdırmak;
 • doğru yer;
 • evi düzenli olarak temizler;
 • apartmanda hava nemlendirmek;
 • sinüzit, sinüzit, otitis ve diş hastalıkları ortaya çıkarsa zamanında tıbbi yardım alın;
 • ARVI ve influenza salgınları sırasında, bağışıklığı arttıran ilaçlar almak;
 • Enfekte angina insanlarla iletişimi en aza indirir.

Bu kurallara uyulursa, streptococci'nin bademcikleri etkileme şansı neredeyse yoktur. Anjina belirtilerine benzer belirtiler görülürse - tereddüt etmeyin. Kulak burun boğazına bir kerede hitap etmek gerekir. Tedavinin hemen başlangıcı, sağlığın hızlı bir şekilde yenilenmesine ve tehlikeli komplikasyonlardan kaçınılmasına yardımcı olacaktır.

Streptokok anjina nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Streptokokal anjina (bademcik iltihabı) esas olarak palatine bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz patolojidir. Hastalığın nedensel ajanı, çoğu zaman beta-hemolitik streptokok grubu A olan, çeşitli streptokok türleridir.

Bu patojenin istisnai önemi göz önüne alındığında, hastalıkların uluslararası sınıflandırmasında, streptokokkal tonsillit ayrı ayrı yapılır. Neyin bağlantılı olduğunu ve ciddi komplikasyonların gelişimini nasıl önleyeceğimizi daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Patojenin özellikleri ve insan vücudu üzerindeki etkisi

Fotoğrafta streptokokal anjina (lacunar formu)

Streptokokal bademcik iltihabına neden olan, bademcik mukozasına sıkı sıkıya bağlanan ve insan bağışıklık hücrelerine karşı direncini arttıran beta-hemolitik streptokok grubu A. Kalp kasını, böbrekleri ve eklemleri etkileyen birçok farklı toksin ve antijeni yayar.

Streptokok anjina diğerlerine göre daha sık geç komplikasyon gelişmesine neden olur. Hastalığın başlamasından 9-10. Gün sonra, hasta kalp, böbrekler veya romatizmal ateş ile ilgili problemler yaşamaya başlayabilir.

Gelişim nedenleri

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından, anjina veya bakteri taşıyıcısı ile hasta olan bir hasta ile temas halinde bulaşır. Ek olarak, hastalar iyileşmeden birkaç hafta sonra streptococcus ayırabilirler.

Hastalık gelişiminin katkıda bulunan faktörler:

 • mevsimsel sıcaklık ve nem değişiklikleri;
 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • yetersiz beslenme, vitamin eksikliği;
 • yabancı bir nesne ile bademcik yaralanma veya hasar;
 • orofarinksin kronik hastalıkları.

Tezahür belirtileri

Streptokok anjina birkaç aşamada ortaya çıkar ve bazı semptomlarla karakterizedir:

 • vücut sıcaklığının düşük dereceden yüksek değerlere kaldırılması;
 • genel zehirlenme belirtileri: ağrılar, baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, iştahsızlık, vb.
 • boyun, tapınak, kulaklara uzanan boğazda ağrı;
 • lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • farinkste tipik değişiklikler: bademcikler gevşek, ödemli ve tek odaklardan neredeyse tüm bademciyi kapsayan büyük filmlere değişen derecelerde beyazımsı kaplamalarla kaplanmıştır;
 • Kan analizinde, enflamatuar bir süreç belirtileri vardır (ESR, lökositoz, vb.), idrarda protein tespit edilebilir.

Çocuklarda hastalık bir yetişkinden çok daha şiddetlidir. Ebeveynler bebek, nöbetler, kusma ve ön-stupor koşullarında yüksek sıcaklık artışına maruz kalabilirler. Belirtilen acı verici duyular küçük hastayı yiyecekleri reddetmeye zorlar, çocuk kilo vermeye başlar, zayıflar, uyuşukluk ve halsizleşir.

Tedavilere yaklaşımlar

Streptokok anjini tedavi etmek için antibiyotik penisilin serilerini uygulayın. Bazı bakterilerin yıkıcı etkisine dayanıklı olan korumalı penisilleri (Amoksiklav, Augmentin, Amoklav vb.) Seçin.

Penisiline alerjisi, makrolidleri (Azitromisin, Summed, vb.) Kullandığında.

Boğazda sıcaklığın ve ağrının giderilmesi için semptomatik tedavi olarak antipiretik ve antienflamatuar ajanlar kullanılır (Parasetamol, Ibuprofen, vb.).

Yerel terapi şunları içerir:

 • antiseptik ilaçların solüsyonları veya şifalı soğurucular ile gargara;
 • boğaz için antibakteriyel ve antiseptik spreyler;
 • emilebilir pastiller;
 • Lugol çözeltisi ile boğazın yağlanması.

Yatak istirahati, korunma diyeti ve bolca içilmenin gözlenmesine önem verilir, bu da vücudun sarhoşluğu ile baş etmede yardımcı olur.

Önemli! Streptococcus'un yok edilmesi için en az bir hafta antibiyotik alması nedeniyle, anjinin ilaçlarla dolu tedavisine karşı koymak gerekir. Kesilen tedavi, hastalığın seyrini ağırlaştırabilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir.

Önleyici tedbirler

Aktarılan anjinadan sonra hasta stabil bağışıklık geliştirmez, bu yüzden mümkün olan en kısa sürede tekrar hasta olabilir.

Önleyici tedbirler arasında, bu önemlidir:

 • Odada optimum bir ortam (nem ve sıcaklık) yaratmak;
 • Boğazın mevsimsel salgınları sırasında (ilkbahar-sonbahar) ekipte yakın temasın sınırlandırılması;
 • kronik enfeksiyonun tüm odaklarının sanitasyonu, çürük dişlerin tedavisi;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi (sertleşme, fiziksel egzersizler vb.);
 • Beslenmenin kontrolü ve uyku ve dinlenme normalizasyonu.

Streptococcal angina'ya büyük bir özenle tedavi edilmeli ve tam bir tedaviye tabi tutulmalıdır. Bu patoloji şiddetli bir seyir ile karakterizedir ve hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çok sayıda ciddi komplikasyona neden olabilir. Düzgün yürütülen önleme, enfeksiyonun gelişmesini önlemeye ve bedeni hastalığa karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Angina veya Streptococcal tonsillit

Genel olarak "angina" nedir?

palatin bademcik - Her kişi derinden ağzına palatin kemerlerin arkasında gizli iki küçük "top" vardır. Bir bariyer işlevi görür ve ağız yoluyla bize ulaşan her şeyi maksimum seviyeye kadar dezenfekte eder. palatin bademcik, son - Dolayısıyla o palatin bademciklerin günlük karşılamak ve çeşitli patojenler (virüsler, bakteriler, mantarlar) ve onlar için arıza durumunda tonsillit (tonsillae tanınmış ismi taşıyacak bir iltihaplanma olabilir "mücadele" ile mücadele bariz hale gelir - bu inflamasyon anlamına gelir). En sık (

Vakaların% 40'ı viral bademcik iltihabıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı oluşturur

Vakaların% 30'u ve

İnflamasyon nedenini ortaya koyan olguların% 30'u mümkün değildir. Akut bademcik iltihabı büyük tehlike bakteriyel patojenler arasında 18 yıla kadar, yetişkinlerde% 30'dan fazla bademcik iltihabı frekans% 10 geçmeyen çocuklarda neden BGSA (beta-hemolitik grup A streptococcus) taşır. Ve işte tam olarak bu streptokokal bademcik iltihabı hakkında konuşacağız, bu bizim okuryazarlık "angina" dediğimiz şey.

En çok streptokokal bademcik iltihabı olan kim?

Streptokokal bademcik iltihabı sıklıkla 5-15 yaş arası çocukları etkiler, ancak her iki yönde de istisnalar olabilir. Ancak 3 yaşın altındaki çocuklar ve 18 yaş üstü yetişkinler çok nadiren hasta oluyorlar.

Bu hastalığın belirtileri nelerdir?

Tipik streptokok bademcik belirtileri: ani başlangıçlı, şiddetli boğaz (özellikle katı gıda - örneğin bir elma) yutma özellikle, ateş, boyun lenf düğümleri. Ağız boşluğunu incelerken, üzerinde beyaz bir kaplama bulunan genişletilmiş palatine bademcikler görebilirsiniz. Streptokok bademcik iltihabı - bakteriyel hastalık, zehirlenme onun için karakteristik olduğu anlamına gelir, bu gövde üzerine bakteriyel toksinlerin eylemdir: çocuklar genellikle zayıf, uykulu, solgun. Antipiretikler, herhangi bir ARI ile olan böyle bir rahatlama getirmez. Şiddetli zehirlenme nedeniyle, bulantı, kusma, baş ağrısı olabilir.

Streptokokal bademcik iltihabından nasıl şüphelenebilirim?

Son tanı, sadece streptokok antijeninin hızlı testinden veya palatine bademciklerden tohumlanmasından sonra yapılır, ancak boğaz ağrısından semptomlarla şüphelenmek mümkündür. Özellikle bunun için sözde "klinik ölçekler" geliştirildi.

En doğru ve uygun olanlardan biri McEzeka ölçeğidir. İşaretlerin her birinin varlığı bir puan ile işaretlenir:

1) sıcaklık 38 dereceden fazla - 1 puan;
2) öksürük yokluğu - 1 puan;
3) servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrı - 1 puan;
4) palatine bademciklerde ve baskınlarda bir artış - 1 puan;
5) yaş 3-14 yıl - 1 puan, 15-18 yıl - 0 puan.

0-1 puan varlığında, beta-hemolitik streptococcus için daha fazla inceleme, çok küçük bir streptokokkal tonsillit olasılığı nedeniyle yapılmamaktadır. 2-5 puan sayılırsa, palatin bademciklerden ekspres bir test veya tohumlama yapın. Pozitif ekspres testi tanıyı doğrular ve hastaya antibiyotik tedavisi verilir. Negatif bir test, ekim ile daha hassas bir yöntem olarak yeniden kontrol edilmek zorundadır.

Streptokokal tonsillit tanısını nasıl doğrulayabilirim?

Bu genellikle hastanede yapılan palatine bademciklerden elde edilir. Bu en etkili yöntemdir, ancak aşağıdaki dezavantajlara sahiptir: 1) sadece tıbbi bir ortamda yapılır; 2) sonuç nadiren 5 günden daha hızlı alınır. BGSA'nın palatine bademcikler üzerinde özel ifade testleri vardır - örneğin, Rusya'da "Streptaptist" tescillidir. Talimatları net bir şekilde izleyerek, evde bile ücretsiz olarak satın alınabilir ve çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, sadece olumlu bir sonuç güvenilirdir - negatif sonuç her zaman standart tohumlama ile yeniden incelemeyi gerektirir.

Streptokok anjini nasıl tedavi edilir?

Angina'yı tedavi etmek için sadece tek bir ilaca ihtiyacınız var - sistemik bir antibiyotik. kelime "sistemi" ilaç sadece ağız yoluyla ya da (kas içi veya damar içi) enjeksiyon yoluyla uygulanmasını ifade eder. gargara için spreyler veya çözeltiler formunda antibiyotik çözeltileri strep içeren herhangi bir bakteri bademcik iltihabı tedavisi için bir ilişkisi vardır. Tipik olarak, hazırlama ve dozaj basitleştirme uygun seçimi ile (nadir durumlarda - 72) sonra 24-48 gelir alımı başlamasından saatler. Bundan sonra sıcaklık normalleşir, boğazda ağrı, halsizlik, iştahsızlık durur. antibiyotik işe yaramadı iken, semptomatik tedavi kullanılabilir: İbuprofen / parasetamol, sıcak veya soğuk sıvı kullanmak boğaz ağrısı ve ateş, anestezik ile çözümler / kullanımı spreyler gargara, şeker emilimini rahatlatmak için (Evet, cehennem anjina içebilirsiniz! soğuk kompostosu ve gerçek rahatlama getirirse, hem de orofarinksin başka ağrılı lezyonlarda, dondurma yemek!). Ama en önemli şey bir antibiyotik!

Streptokokal tonsillit antibiyotik tedavisi olmadan geçebilir mi?

Evet, streptokokal tonsillit genellikle sistemik bir antibiyotik ile tedavi edilmese bile hastalığın başlangıcından 5-7 gün sonra iyileşme ile sonuçlanır. Bununla birlikte, antibiyotik kullanılmalıdır, çünkü hastalığın süresini kısaltır ve pürülan ve romatizmal komplikasyonlara karşı korur.

Hasta ne kadar süreyle bulaşıcıdır?

Bir kişi antibiyotik almaya başladıktan 1-2 gün sonra bulaşıcı hale gelir.

Doğru tedavi edilmezse streptokokal tonsillit ile hangi komplikasyonlar vardır?

süpüratif komplikasyonlar (farinks arkası apse, servikal lenfadenit, mastoidit) 'de hastalığın yüksekliği boyunca oluşur ve sadece geri kazanılmasından sonra olabilir - romatizmal komplikasyonlar - bir kaç hafta içinde: Kardit olmadan postsreptokokkovy glomerülonefrit ile / akut romatizmal ateş.

Bu komplikasyonlardan nasıl korunulur?

Komplikasyonları önlemek için doktor: a) doğru bir şekilde teşhis etmeli (zaten nasıl olduğunu biliyorsunuz); b) Yeterli antibiyotik tedavisi öner. Beta-hemolitik streptokok, eczanelerimizde bulunan çoğu antibiyotikten ölür, yani yanlış ilacı seçmek oldukça zordur. Aynı zamanda, açıkça streptokoksik tonsillit tedavi süresini bilmek gerekir, böyle bir teşhis hala büyüdü eğer: En böyle durumlarda kullanılan, AB (penisilin, amoksisilin) ​​10 günlük bir süre için seçilirler. azitromisin, 5 gün boyunca alınır - Çocuğunuz penisilin alerjisi varsa, o zaman diğer grup antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ilacı kaçırmamak ve her zaman tam bir tedavi sürecinden geçmemesi çok önemlidir!

Bir sebepten dolayı antibiyotik, hastalığın ilk günlerinden atanmamışsa?

Semptomların başlangıcından itibaren 9 gün içinde bir antibiyotik reçete edilebilir ve bu da romatizmal komplikasyonlara karşı güvenilir bir koruma sağlar. Yani, ekim yapmak için her zaman vaktiniz vardır (5 günden fazla bir süre için yapılmış olsa bile) ve bundan sonra yeterli bir tedaviye başlayabilirsiniz.

Kimler beta hemolitik streptokoklarda ekspres test / ekim görmez?

Viral bir enfeksiyonun belirgin belirtileri olduğu durumda, beta-hemolitik streptokok için bir test, herhangi bir yaşta endike değildir: öksürük, burun akıntısı, sesin ses kısıklığı, ağızda ülserler. Ayrıca, bu muayene 3 yaşın altındaki çocuklar için gösterilmemiştir, çünkü: a) nadiren akut bademcik iltihabına göre bu tip bir hastalığa sahiptirler; b) Bu çocukların bağışıklık sisteminin bu yaştaki özelliklerine bağlı olarak neredeyse hiçbir zaman romatizmal komplikasyonları yoktur.

Evdeki biri streptokokal bademcik iltihabı geçirirse, ailenin sağlıklı üyelerini ekmeklendirmek gerekli midir?

Hayır, bunu yapmanıza gerek yok.

Beta-hemolitik streptokokların asemptomatik taşıyıcılarını tedavi etmek gerekli midir? Asimetrik taşıyıcı tehlikeli midir?

Oldukça fazla sayıda hastada ACHA iyileşmeden sonra salgılamaya devam eder, ancak hastalığın semptomları olmadan tekrarlayan AB derslerine ihtiyaç duymaz. Rulman BGSA, romatizmal komplikasyonların gelişmesine yol açmaz. Sıklıkla kronik bademcik iltihabı olan bir kişi BGSA'yı ekiyorsa, o zaman kronik bademcik iltihabı olan sıradan bir hasta olarak yönetilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi. Semptomlar, nedenleri, hastalığın sonuçları

"Streptococcal angina" tanısı tüm ebeveynlerden korkuyor. Bu nedenle, boğazda iltihaplanma ilk belirtilerinde, ya bir doktor tarafından reçetelenen bağımsız bir alım ya da bir antibiyotik tedavisi başlar. Bir viral enfeksiyondan ve hastalığın doğru bir şekilde nasıl tedavi edileceğinden ayıran çok korkunç ve tehlikeli bir streptokokal tonsillit mi? Bu sorular hala farklı bakış açılarına sahiptir.

Streptokok anjinin etken maddesi, hastalığın prevalansı

Her anjina vakası, bakteriyel bir patojenin varlığıyla karakterize değildir. Boğazın en sık görülen nedeni virüsdür. Yetişkinlerde tonsillit ve çocuklar arasında% 20-30 sadece 5 ila 15% bakteriyel kökenli ve bu nedenle antibiyotik tedavisi sadece nadir durumlarda uygundur. Yukarıdaki göstergelerden sadece% 10'una B-hemolitik streptokok neden olur. Streptokok anjina alma şansı% 0.5 - 3'tür. Bu dikkatsizlik zalim bir şaka oynayabilir ve bunun bir sonucu olarak en ciddi komplikasyonlarından biri alabilirsiniz ama bir ağrı, boğaz üzerinde değilken alarm ve panik ses anlamına gelir.

B-hemolitik streptokok, genellikle hasta bir kişinin hapşırdığı veya öksürdüğü zaman ortaya çıkan, enfeksiyonu çok bulaşıcı bir bakteridir. Bulaşıklar yoluyla bulaşma, kontamine gıda olası değildir. Ancak, anaokullarında, özellikle kış aylarında ve ilkbaharda, sık sık boğaz boğaz enfeksiyonu salgınları vardır. Küçük organizmanın özgüllüğünden dolayı 3 yaşın altındaki çocuklarda streptokok anjina neredeyse imkansızdır.

Streptokokkal tonsillit belirtisi

hastalığın klinik tablo çeşitli ve enflamasyon ve organizmanın bağışıklık aktivitesinin şiddetine bağlıdır. Diğer angina gibi streptokok boğaz ağrısı, sıcaklık, zehirlenme ile karakterize edilir. Bununla birlikte, streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabı bariz farklılıklara sahiptir:

 • Neredeyse anında (birkaç saat içinde) gelişir, diğer anjinada semptomların gelişim süresi 4 güne ulaşabilir;
 • sıcaklık genellikle yüksektir (38 - 40 ° C);
 • boğazda şiddetli ağrı ve submandibular lenf nodlarında oldukça büyük bir artış;
 • belirgin zehirlenme belirtileri (kas ağrısı, mide bulantısı ve olası kusma), streptokok toksik şokunun olasılığı;
 • öksürük ve sulu rinit yokluğu gibi, viral anjin tiplerinin daha karakteristiği;
 • boğazda belirgin hiperemi (pembe gözün viral anjiyomları durumunda) ve ödemli palatal dil;
 • pürülan odaklar palatine bademcikler ve farinksin arka duvarı etkiledi, pus cheesy lekeler şeklinde beyaz ve sarı olabilir;
 • şiş kırmızı papatya ("çilek" dil) ile dil kırmızı;
 • vücutta küçük ölçekli bir döküntü olabilir.

Strep boğaz enfeksiyonu tanısı

Doktorlar tanının doğrulanmasını dikkate alır:

 • semptomlar;
 • zaten kurulmuş bir streptokok boğaz ağrısı olan bir hastanın teması;
 • laboratuvar araştırması.

boğazından sıvı ekim genellikle zaten tanı "Strep boğaz" teyitli tedavi altında ve bakteriyel enfeksiyonun varlığını tespit edebilen etkinliği zaten. Bazı klinik duyarlılığı ekim yalnızca biraz daha düşük olduğunu hızlı test durumuna Radt (antijen) yürütmek, ancak B-hemolitik streptokok durumunda negatif bir sonuç gösterebilir. immunooptichesky analizi - - tanıyı doğrulamak için en güvenilir yolu değil her kliniği gerçekleştirdi.

Dikkat: Laboratuvar testleri sadece strep boğazının semptomları durumunda reçete edilir!

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanıda ilk önce anjina tipini belirlemektir. Viral ve streptokokkal bademcik iltihabı ile tamamen farklı bir tedavi önerilecektir. Streptokok anjina, belirtileri çok belirgin olmayabilir, ayırt edilmelidir:

 • kızıl saç, özellikle kızarıklık olduğunda;
 • difteri (şimdi hastalık seyrek ve klinik tablo hızla gelişen solunum ihlali ile karakterizedir);
 • mononükleozdan, bu hastalık sadece antibiyotik kullanılmadan yatak istirahatı ile tedavi edilir;
 • lösemiden (çok nadirdir, fakat hasta için yanlış bir teşhis tehlikeli olabilir).

Boğaz ağrısı, ısıtma mevsiminde daireye çok kuru hava neden olabilir. Bununla birlikte, sadece sıcaklıkta bir artış ve lenf düğümlerinde bir artış ile endişelenmek gerekir. Streptococcal bademcik iltihabının düşük olması göz önüne alındığında, kendi başına antibiyotik almak ya da streptococcus korkusu nedeniyle kliniğe gitmek sadece tüm semptomların sağlıklı bir analizi ile mümkündür.

Streptokok boğaz enfeksiyonu komplikasyonları: hayali korku hikayeleri veya gerçek tehlike?

Genellikle anjina streptococcus'un etken maddesi olan antibiyotikler, tedavinin başlamasından sonraki ikinci gün kadar erken dönemde etkilidir. Semptomların resmi değişmezse, hasta en azından iyileşmezse, bakteriyel olmayan bir inflamasyon etyolojisi veya komplikasyonların ortaya çıkabileceğini varsayabiliriz.

 • Peritonsiller veya farengeal apsesi. Genellikle anormal bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkan anjinin en sık görülen komplikasyonu.
 • Romatizma. Bu hastalık streptokokal boğaz enfeksiyonu ile ilişkili olarak düşünülmemektedir, çünkü 9 gün boyunca anjinin antibiyotik tedavisi gecikmiş olsa bile, romatizmaya gelişim için tek bir şans vermemektedir.
 • Romatizmal kalp hastalığına yakalanma riski, yalnızca özellikle olumsuz yaşam koşullarından etkilenen çocuklar tarafından etkilenir.
 • Akut nefrit. Mivokarditis. Sepsis. Zayıf bağışıklığın uygunsuz tedavi ile birleşmesinden veya çok kısa süreli antibiyotik verilmesinden kaynaklanan komplikasyonlar, patojen vücutta kaldığında ve iç organları etkilediğinde.

Komplikasyonlar, hastalığa karşı dikkatli bir tutum sergilememektedir. Kendini iyileştirme umuduyla birçok insan, temel kuralları bile (yatak istirahati, sıcak içecek, gargara vb.) Gözlemlemez.

Tedavi: yardımcı olmak için zamanla test edilmiş antibiyotikler

Streptokok anjina için en etkili tedavi karmaşıktır. Antibiyotiklerin kullanımı ile birlikte genel prensipler (yatak, bol sıcak içecek) ve semptomatik ajanlar (antipiretik, sıkılaştırıcı, dezenfekte edici durulama) önemli bir rol oynamaktadır. Hastaneye yatışla ilgili sorular tedavi uzmanı tarafından kararlaştırılır ve sürecin ciddiyetine, genel duruma, komplikasyonların varlığına bağlıdır.

Daha önce olduğu gibi, streptococcus antibiyotik penisilin serileri iyi çalışıyor. Her ne kadar pek çok doktor bu ilaçları yazmayı başarabildi ve daha fazla yan etki, ilaçla birlikte daha güçlü reçete yazmayı başardı.

Unutulmamalıdır: antibakteriyel ilaçlar viral bademcik iltihabında etkili değildir, bu vakalarda alımları işe yaramaz.

Anjina streptokok etiyolojisini tedavi etmenin en etkili yolu, penisilin veya analog amoksisilin ile 10 günlük bir tedavidir. Bu ilaçlar ucuzdur, streptococcus'a karşı etkilidir, daha az sıklıkla yeni nesil yan etkilerin ilaçlarından daha iyidir. Penisiline alerjisi varsa, eritromisin ile tedavi yapılabilir.

Sefalosporinler (Seftriakson, Sefuroksim ve diğ.), Klaritromisin, Macropen sık diğer ilaçlar geliştirilmiş vermediği zaman sabit bademcik iltihabı, akıcı karmaşık kullanılır.

Önemli: Kısa süreli kabul (3-5 gün) güçlü antibiyotikler ilaca tekrarlayan anjina ve bağımlılığa yol açar.

Streptokok anjina, özellikle çocuklarda, sağlığa olan ilginin artmasına ve tedaviye iyi bir yaklaşımın sebebidir. Tedavinin doğru seyri ile ilgili komplikasyonlara dair panik tamamen mantıksızdır. Bu hastalık, kendine özgü özelliklerini göz önünde bulundurmak ve tedaviye kapsamlı bir şekilde yaklaşmak için zaman içinde diğerlerinden daha kötü değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.