Loading

Kronik subconsine tonsillit nedir?

Kronik subcompensated tonsillit ile, hasta sıklıkla boğaz ağrısı sık görülür. Ancak dekompanse formun aksine, oldukça kolay ilerlerler. Dekompansasyon evresinde hastalık ağır bir seyir ile karakterizedir. Hastalığın başka bir şekli vardır - enfeksiyonun vücuda girdiği ve boğaz ağrısı olan hastayı rahatsız etmediği kompanzasyon evresidir.

Bu hastalık nedir ve neden ortaya çıkıyor?

Bu rahatsızlık palatine bademciklerdeki enflamatuar bir süreç ile karakterizedir. Kronik bademcik iltihabı ile, hastanın her zaman bir enfeksiyon odakları vardır. Uzun bir süredir gizli bir halde kalabilir, insan sağlığını yavaş yavaş yok eder ve aniden durabilir, bu da anjin başlangıcına yol açar.

İnsan vücudunda sadece 6 ton bademcik bulunur:

 • adenoid;
 • Nazofarenksin kenarlarında 2 tonsil;
 • 2 palatine bademcikler;
 • dili.

Bademcikler vücudun korunmasına katılırlar, çünkü bağışıklıklarından sorumludurlar, lenf sisteminin bir parçası olurlar.

Yüzeyleri lakuna - zararsız mikroorganizmaların yaşadığı özel tübüllerdir. Lakin, bazı düzensizlikler nedeniyle, kendi kendini temizlemeyi durdurursa, mikroplar iltihaba neden olur. Daha sonra kronik seyreden bademcik iltihabına dönüşür.

Palatine bademcikler antikorların üretiminden sorumludur. Patojenik bakteriler ve virüslerle savaşırlar. Mikroorganizma tanınmazsa, bağışıklık sistemi yeni patojenlerle savaşabilecek yeni antikorların üretimi üzerinde çalışmaya başlar.

Çocuklarda bu süreç yetişkinlerden daha iyidir.

Olumsuz çevre koşulları ve zayıf bağışıklık bademcik iltihabının başlıca nedenleridir.

İlk olarak bademciklerin lenfatik dokusu iltihaplanır. Yoğunlaşır, bağ dokusuna dönüşür. İçinde sivri, yara izleri, apseler oluşur. Yavaş yavaş epitel, gıda, mikroorganizma parçacıkları içeren kazıyıcı tapalar vardır. Bu sürece kronik yolun tonsillit denir.

Çocuk ve ergenlerde hastalık daha yaygındır. Kriz 4 yaşından 8 yaşına kadardır. Çocuğun anaokuluna ya da diğer çocuk bakım merkezlerine ve ilkokullara devam ettiği anda. Bu zamanda çocuklarda, boğaz ağrısına sık sık rastlanır ve aralarındaki kırılmalar önemsizdir. Bu nedenle, bademciklerin işlevini geri yükleme zamanı çok küçüktür. Bu durumda, tedavi rotasını tamamen geçmek çok önemlidir, aksi takdirde enfeksiyon tekrar hastalıklı doku tabakası yoluyla vücuda girecektir.

Kronik bademcik iltihabı, nazofarenksin eşlik eden hastalıkları nedeniyle gelişebilir. Bunlar sinüzit, polipler, sinüzit, adenoidlerdir.

Hastalığın nedeni burun septumunun eğriliği olabilir. Vücut ısısının düşürülmesi ve aşırı antibiyotik alımı şeklinde yanlış yapılan tedavi de bademcik iltihabına neden olur.

Kronik tonsillit formları

Bu hastalık akış - telafisi, alt telafisi ve dekompansasyonunun üç aşamasını ayırır:

 1. Bademciklerde inflamatuar sürecin gelişiminin başlangıcı, kompanse kronik tonsillittir. Hastalığın bu aşamasında, hastanın bağışıklığı, enfeksiyonun vücuda derinden nüfuz etmesini önlemek için yeterince azaltılmamıştır. Bu nedenle, iltihaplanma süreci küçük bir alanı etkiler. Hastalığın seyri gizlidir. Hasta bademciklerde hafif rahatsızlık hissi yaşayabilir. Oluşan pürülan tıkaçlar, daha sonra küçük miktarlarda.
 2. Bademcikler için kan akımı yavaş yavaş bozulur ve koruyucu yetenekleri azalır. Vücutta, bağışıklık bozuklukları başlar, ki bu lacunun mikroflorasının patojenik bir dejenere olduğu gerçeği ortaya çıkar. Ancak bademcikler kendilerini hala zararlı mikroorganizmalardan koruyabildikleri için hastanın anjini henüz gelmiyor. Komplikasyon yok. Lenf düğümleri büyütülemez. Bu evre, yavaş yavaş daha tehlikeli aşamalara dönüşen, hastalığın sabit bir odağıdır.
 3. Hastanın vücudunda çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkması ile ilişkili kronik subconsasyonlu tonsillit ile. Bağışıklık sistemi zaten bozuk durumda. Hücresel seviyede, bademcikler değişmeye başlar: hücreler yok edilir ve hızlı bir şekilde düzelemez. Sık idrara çıkma, hafif bir tahriş ile parıldamaya başlar - hava değişiklikleri bile onu etkileyebilir. Servikal lenf düğümleri artmaktadır. Enfeksiyon sürekli olarak vücudun zehirlenmesine neden olur. Hastanın romatizmal semptomları vardır: kaslar, eklemler ve diğer ağrıları. Hasta tedavi edilirse, tüm ağrı duyumları hızla geçer.
 4. Alerji son aşamada daha fazla kendini gösterir - dekompanse kronik bademcik iltihabı. Vücudun savunması giderek azalmaktadır. Boyundaki lenf düğümlerinin büyütülmesine ek olarak boğazdaki pürülan süreçler daha sık hale gelmektedir. Vücudun zehirlenmesi giderek daha fazla sürer. Romatizma, nefrit ve diğer hastalıklar şeklinde akut komplikasyonlar gelişir.

Modern tıp bademcik iltihabını iki formla giderek daha fazla sınıflandırır - kompanse ve dekompanse edilmiş, çünkü birçok faktör bir formun bir arkadaşa hızla geçmesine katkıda bulunur. Örneğin, kronik subcompensated tonsillitin konservatif tedavisi ile, anjin uzun bir süre ortadan kaybolur, ancak kalan yerel işaretler kalır.

Bir tedaviyi hangi yöntemlerle yapabilirsin?

Tedavi planı, hastalığın evresine bağlı olarak doktor tarafından geliştirilir. Tıpta geleneksel tedavi yöntemleri 2 - konservatif ve cerrahi.

Birincisi, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeyi, uygun yiyecekleri almayı, fizik egzersizlerini yapmayı içerir.

Bir novokain blokajı gerçekleştirilir, akupunktur ve boyun bölgesinin manuel tedavisi reçete edilir.

İmmünostimülatörler hastalara iyi gelir.

Bu tanıya sahip hastalar bademcikler tarafından etkilenir:

 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ağız boşluğunun sanitasyonu, burun sinüsleri;
 • püyün bademciklerden uzaklaştırılması, faringeal boşluğun dezenfektan çözeltileri ile yıkanması;
 • özel bir cihaz vasıtasıyla irin emişi - elektrikli emme;
 • bademcikler içine tıbbi çözeltilerin enjeksiyonları, yağlama ve durulama.

Uygulamalı ve fizyoterapi: lazer, UHF, elektroforez, inhalasyon ve daha fazlası.

Konservatif yöntemlerin olumlu bir etkisi olmamışsa cerrahi girişim yapılır. Bademciklerin çıkarılması, vücudun koruyucu bariyerini yitirmesine yol açar. Tonsillektomi (bademciklerin giderilmesi) sadece konservatif tedaviden sonra gerçekleştirilir. Bu işlem için birçok kontrendikasyon vardır. Bunlar arasında böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması sorunları, hamilelik ve çok daha fazlası yer alır. Bu gibi durumlarda doktorlar, her yönüyle konservatif yöntemlerle tonsilliti tedavi etmeye çalışırlar.

Hastalık nasıl önlenir

Önleyici tedbirler, muhafazakar tedavinin bir parçası olan aynı kuralları içerir: bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru beslenme, fiziksel aktivite.

Bademcik iltihabı birçok vakada soğuk algınlığı ile ilişkilidir, bu nedenle hipotermiden kaçınmalısınız. Ama hepsi aynı olsaydı, o zaman dikkat etmeniz gereken birkaç dakikayı kendi sağlığınıza vermelisiniz: Günde birkaç kez durulayın ve antiseptik ilaçlar alın, örneğin Strepsils.

Kişisel hijyenin gözlenmesi ve vücudun sürekli sertleşmesi bademcik iltihabını önleyebilir.

Eğer bir kişi böyle rahatsızlıklara eğilimliyse, bu sorunla ilgilenmek gerekir: popüler dergileri, kitapları ve gazeteleri okuyabilir ve bilginizi kullanmak ve uygulamada uygulamak için doğru zamanda.

Cerrahi müdahaleye yönelik endikasyonları olmayan kronik bademcik iltihabında hasta, bademciklerin dokusundaki tıkayıcıları temizlemek için yılda birkaç kez tıbbi tesisi ziyaret edebilir. Genellikle doktor bu tür hastaları dispenser kayıtlarına koyar. Sürekli olarak bir uzman tarafından gözlemlenen tedaviyi yapan doktorun tüm tavsiyelerini izlemelisiniz. Bu, birçok problem ve komplikasyondan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Kronik kompanze bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı kompanse, subcompensated, dekompanse olarak ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalıkta, çok sayıda hasta bir uzmana dönmez, çünkü hastanın telafi formu olduğu sürece, endişelenecek bir şey yoktur.

Hastalığın nedenleri

Palatine bademcikler farinkste bulunan lenfoid halkanın oluşumuna aittir. Vücudun çeşitli enfeksiyöz ajanlardan korunmasında önemli bir işlevi vardır.

İnsan vücuduna girerken, enfeksiyon yolundaki ilk organlar farinksin lenfoid halkasıdır.

Burada enfeksiyondan sonra, enfeksiyöz ajanların yok olmasına neden olan bağışıklık reaksiyonları gelişir.

Ancak bulaşıcı ajanlar büyük miktarlarda bademciklere geçtiğinde, işlevleriyle başa çıkamayabilirler.

Sonuç olarak, bademcik dokularının kalınlığında, kronik inflamasyona yol açan bir bakteri kümesi gelişir. İnsan vücudunda kronik enfeksiyonun bir odak noktası var.

Nedensel ajanlar streptokok ve stafilokoklardır. Kronik bademcik iltihabının gelişimini öngörür:

 • sık soğuk algınlığı;
 • çürük, periodontitis, stomatit;
 • otit, sinüzit, frontalit;
 • sık hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar;
 • zararlı maddelerin solunması;
 • Vücudun koruyucu işlevini azaltır.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, bademciklerin (bademcik iltihabı) akut bir iltihap formundan sonra ortaya çıkar.

Bu kendi kendine tedaviyi teşvik eder, tedavinin zamanlamasına bağlı kalmaz, enfeksiyonun bacaklara aktarılmasını sağlar.

Hastalık özellikle çocuklukta sık görülür, ancak yetişkinler arasında vakalar vardır.

Klinik resim

Kronik bademcik iltihabı, diğer birçok kronik hastalık gibi, remisyon dönemleri ve alevlenme dönemleri ile ortaya çıkar.

Buna ek olarak, bademciklerin enflamatuar sürecinin formları ayırt edilir, telafi edilebilir ve dekompanse edilmiş bir form olabilir.

Hastalığın subcompensated formunun karakteristik özelliği de olabilir.

Kompanse kronik bademcik iltihabı bademcikler içinde sürekli bir inflamatuar sürecin varlığı ile karakterize edilir, ancak bademcikler insan vücudunda temel rollerini korur - enfeksiyonlardan korunma.

Hastalık alevlenme dönemleri ile ortaya çıkabilir. Alevlenme döneminde, hasta tüm karakteristik akut enflamasyon belirtilerine (boğaz ağrısı) sahiptir.

Bu durumda, akut formda olduğu gibi, catarrhal, lacunar, foliküler klinik formlar şeklinde de kendini gösterir.

Tazminat aşamasında, alevlenme vakaları, yıl boyunca ortalama iki ila üç kez sık değildir.

Remisyon döneminde hasta bulunabilir:

 • ağızdan kokuşmuş koku varlığı;
 • boğazda, özellikle sabahları ılımlı ağrı;
 • genişletilmiş palatine bademciklerin varlığı;
 • bademcikler lacunae beyaz mantarlar;
 • lenf düğümlerinde küçük artış (submandibular, servikal);
 • Uzun süreçte sürekli bir enflamatuar süreçten dolayı gelişen bir yapışkan süreç, sikatrik değişiklikler olabilir;
 • Bazen, lakunanın derinliklerinde küçük miktarda pürülan kitleler olabilir;
 • mukoza pharynx kuruluk eğilimli.

İşlemin dekompanse edilmesi, daha şiddetli bir seyir, daha sık alevlenmeler ve bakteriler tarafından üretilen toksinlerin vücudu üzerindeki genel etki ile karakterizedir.

Dekompanse edildiğinde, kronik tonsillit diğer organ ve sistemlerden ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın teşhisi hastanın şikayetlerine ve farinksin incelemesine dayanır. Tanı bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Bakteriyel inflamatuar süreçleri tespit etmek için, durulamalar nazofarenksden yapılır.

Hastalığın tedavisi

Kronik bademcik iltihabı bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilir. Bu hastalığın tedavisi hızlı değildir, özellikle tedavi uzun süredir gerçekleştirilir.

Her şey bademcik iltihabı ve hastalığın süresine bağlıdır. Telafi akışı ile tedavi konservatiftir.

Alevlenme aşamasında, tedavi anjinada olduğu gibi yapılır, bir anti-etiyolojik tedavi önerilmektedir.

Şiddetli bakteriyel inflamasyon varlığında, bir antibiyotik tedavisi verilir. Bakteriyolojik çalışmaların sonuçları dikkate alınarak antibakteriyel bir preparat seçilir.

Antibakteriyel ilaçların kendi kendine uygulanması kontrendikedir, çünkü bu daha da kötü bir bozulmaya yol açabilir. Lokal terapi kullanılır.

Yıkanmış bademcikler - tüm içeriği amigdalanın lakunalarından uzaklaştırılmış, mukusun antiseptik araçlarla sulanması gerçekleştirilmiştir.

Bu, bakterileri yok etmeye ve iltihabı gidermeye yardımcı olur. Pozitif bir etki, farinksin çeşitli çözümlerle durulanmasıdır:

 • potasyum permanganatın pembe çözeltisi;
 • miramistinom;
 • klorheksidin;
 • propolis.

Multivitamin ilaçları ile Vitaminoterapi gerçekleştirilir. Bir kişinin bağışıklık yetmezliğinden şüphe duyması halinde, hasta bir doktor tarafından bir immünolog tarafından tedavi edilir ve onu inceler ve gerekirse tedaviyi reçete eder.

İmmün uyarıcı etkisi olan bitkisel preparatları kullanmak mümkündür:

 • ekinezya tentürü;
 • İmmün alkol çözeltisi veya tablet.

Hasta mutlaka fizyoterapi tedavisine ihtiyaç duyar:

 • Bademciklerin ultraviyole ışınlaması;
 • Ultrasonik tedavi;
 • Manyetik tedavisi;
 • Tıbbi preparatların elektroforezi.

Kronik bademcik iltihabı akıntı ile komplike olan sık alevlenmelerin varlığında cerrahi tedaviye tabidir.

Bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür.

Önleyici tedbirler

Önleme, bağışıklık sistemini güçlendirmektir, bunun için düzenli olarak fiziksel aktivite uygulamanız, doğru beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz gerekir. Akut süreçlerin yetkili tedavisi, tam terapi kurslarının sağlanmasıyla önemli bir rol oynar.

Kronik bademcik iltihabını tam olarak tedavi etmek için karmaşık tedaviyi yapmak ve ilgili doktorun tüm önerilerini takip etmek gerekir.

Ilk doktor

Subcompensated tonsillit ne olduğu

Bu hastalık nedir ve neden ortaya çıkıyor? Kronik tonsillit formları Hangi yöntemler iyileşmeyi başarabilir?

Kronik subcompensated tonsillit ile, hasta sıklıkla boğaz ağrısı sık görülür. Ancak dekompanse formun aksine, oldukça kolay ilerlerler. Dekompansasyon evresinde hastalık ağır bir seyir ile karakterizedir. Hastalığın başka bir şekli vardır - enfeksiyonun vücuda girdiği ve boğaz ağrısı olan hastayı rahatsız etmediği kompanzasyon evresidir.

Bu hastalık nedir ve neden ortaya çıkıyor?

Bu rahatsızlık palatine bademciklerdeki enflamatuar bir süreç ile karakterizedir. Kronik bademcik iltihabı ile, hastanın her zaman bir enfeksiyon odakları vardır. Uzun bir süredir gizli bir halde kalabilir, insan sağlığını yavaş yavaş yok eder ve aniden durabilir, bu da anjin başlangıcına yol açar.

İnsan vücudunda sadece 6 ton bademcik bulunur:

adenoid; Nazofarenksin kenarlarında 2 tonsil; 2 palatine bademcikler; dili.

Bademcikler vücudun korunmasına katılırlar, çünkü bağışıklıklarından sorumludurlar, lenf sisteminin bir parçası olurlar.

Yüzeyleri lakuna - zararsız mikroorganizmaların yaşadığı özel tübüllerdir. Lakin, bazı düzensizlikler nedeniyle, kendi kendini temizlemeyi durdurursa, mikroplar iltihaba neden olur. Daha sonra kronik seyreden bademcik iltihabına dönüşür.

Palatine bademcikler antikorların üretiminden sorumludur. Patojenik bakteriler ve virüslerle savaşırlar. Mikroorganizma tanınmazsa, bağışıklık sistemi yeni patojenlerle savaşabilecek yeni antikorların üretimi üzerinde çalışmaya başlar.

Çocuklarda bu süreç yetişkinlerden daha iyidir.

Olumsuz çevre koşulları ve zayıf bağışıklık bademcik iltihabının başlıca nedenleridir.

İlk olarak bademciklerin lenfatik dokusu iltihaplanır. Yoğunlaşır, bağ dokusuna dönüşür. İçinde sivri, yara izleri, apseler oluşur. Yavaş yavaş epitel, gıda, mikroorganizma parçacıkları içeren kazıyıcı tapalar vardır. Bu sürece kronik yolun tonsillit denir.

Çocuk ve ergenlerde hastalık daha yaygındır. Kriz 4 yaşından 8 yaşına kadardır. Çocuğun anaokuluna ya da diğer çocuk bakım merkezlerine ve ilkokullara devam ettiği anda. Bu zamanda çocuklarda, boğaz ağrısına sık sık rastlanır ve aralarındaki kırılmalar önemsizdir. Bu nedenle, bademciklerin işlevini geri yükleme zamanı çok küçüktür. Bu durumda, tedavi rotasını tamamen geçmek çok önemlidir, aksi takdirde enfeksiyon tekrar hastalıklı doku tabakası yoluyla vücuda girecektir.

Kronik bademcik iltihabı, nazofarenksin eşlik eden hastalıkları nedeniyle gelişebilir. Bunlar sinüzit, polipler, sinüzit, adenoidlerdir.

Hastalığın nedeni burun septumunun eğriliği olabilir. Vücut ısısının düşürülmesi ve aşırı antibiyotik alımı şeklinde yanlış yapılan tedavi de bademcik iltihabına neden olur.

İçeriğe geri dön

Kronik tonsillit formları

Bu hastalık akış - telafisi, alt telafisi ve dekompansasyonunun üç aşamasını ayırır:

Bademciklerde inflamatuar sürecin gelişiminin başlangıcı, kompanse kronik tonsillittir. Hastalığın bu aşamasında, hastanın bağışıklığı, enfeksiyonun vücuda derinden nüfuz etmesini önlemek için yeterince azaltılmamıştır. Bu nedenle, iltihaplanma süreci küçük bir alanı etkiler. Hastalığın seyri gizlidir. Hasta bademciklerde hafif rahatsızlık hissi yaşayabilir. Oluşan pürülan tıkaçlar, daha sonra küçük miktarlarda. Bademcikler için kan akımı yavaş yavaş bozulur ve koruyucu yetenekleri azalır. Vücutta, bağışıklık bozuklukları başlar, ki bu lacunun mikroflorasının patojenik bir dejenere olduğu gerçeği ortaya çıkar. Ancak bademcikler kendilerini hala zararlı mikroorganizmalardan koruyabildikleri için hastanın anjini henüz gelmiyor. Komplikasyon yok. Lenf düğümleri büyütülemez. Bu evre, yavaş yavaş daha tehlikeli aşamalara dönüşen, hastalığın sabit bir odağıdır. Hastanın vücudunda çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkması ile ilişkili kronik subconsasyonlu tonsillit ile. Bağışıklık sistemi zaten bozuk durumda. Hücresel seviyede, bademcikler değişmeye başlar: hücreler yok edilir ve hızlı bir şekilde düzelemez. Sık idrara çıkma, hafif bir tahriş ile parıldamaya başlar - hava değişiklikleri bile onu etkileyebilir. Servikal lenf düğümleri artmaktadır. Enfeksiyon sürekli olarak vücudun zehirlenmesine neden olur. Hastanın romatizmal semptomları vardır: kaslar, eklemler ve diğer ağrıları. Hasta tedavi edilirse, tüm ağrı duyumları hızla geçer. Alerji son aşamada daha fazla kendini gösterir - dekompanse kronik bademcik iltihabı. Vücudun savunması giderek azalmaktadır. Boyundaki lenf düğümlerinin büyütülmesine ek olarak boğazdaki pürülan süreçler daha sık hale gelmektedir. Vücudun zehirlenmesi giderek daha fazla sürer. Romatizma, nefrit ve diğer hastalıklar şeklinde akut komplikasyonlar gelişir.

Modern tıp bademcik iltihabını iki formla giderek daha fazla sınıflandırır - kompanse ve dekompanse edilmiş, çünkü birçok faktör bir formun bir arkadaşa hızla geçmesine katkıda bulunur. Örneğin, kronik subcompensated tonsillitin konservatif tedavisi ile, anjin uzun bir süre ortadan kaybolur, ancak kalan yerel işaretler kalır.

İçeriğe geri dön

Bir tedaviyi hangi yöntemlerle yapabilirsin?

Tedavi planı, hastalığın evresine bağlı olarak doktor tarafından geliştirilir. Tıpta geleneksel tedavi yöntemleri 2 - konservatif ve cerrahi.

Birincisi, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeyi, uygun yiyecekleri almayı, fizik egzersizlerini yapmayı içerir.

Bir novokain blokajı gerçekleştirilir, akupunktur ve boyun bölgesinin manuel tedavisi reçete edilir.

İmmünostimülatörler hastalara iyi gelir.

Bu tanıya sahip hastalar bademcikler tarafından etkilenir:

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ağız boşluğunun sanitasyonu, burun sinüsleri; püyün bademciklerden uzaklaştırılması, faringeal boşluğun dezenfektan çözeltileri ile yıkanması; özel bir cihaz vasıtasıyla irin emişi - elektrikli emme; bademcikler içine tıbbi çözeltilerin enjeksiyonları, yağlama ve durulama.

Uygulamalı ve fizyoterapi: lazer, UHF, elektroforez, inhalasyon ve daha fazlası.

Konservatif yöntemlerin olumlu bir etkisi olmamışsa cerrahi girişim yapılır. Bademciklerin çıkarılması, vücudun koruyucu bariyerini yitirmesine yol açar. Tonsillektomi (bademciklerin giderilmesi) sadece konservatif tedaviden sonra gerçekleştirilir. Bu işlem için birçok kontrendikasyon vardır. Bunlar arasında böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması sorunları, hamilelik ve çok daha fazlası yer alır. Bu gibi durumlarda doktorlar, her yönüyle konservatif yöntemlerle tonsilliti tedavi etmeye çalışırlar.

İçeriğe geri dön

Hastalık nasıl önlenir

Önleyici tedbirler, muhafazakar tedavinin bir parçası olan aynı kuralları içerir: bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru beslenme, fiziksel aktivite.

Bademcik iltihabı birçok vakada soğuk algınlığı ile ilişkilidir, bu nedenle hipotermiden kaçınmalısınız. Ama hepsi aynı olsaydı, o zaman dikkat etmeniz gereken birkaç dakikayı kendi sağlığınıza vermelisiniz: Günde birkaç kez durulayın ve antiseptik ilaçlar alın, örneğin Strepsils.

Kişisel hijyenin gözlenmesi ve vücudun sürekli sertleşmesi bademcik iltihabını önleyebilir.

Eğer bir kişi böyle rahatsızlıklara eğilimliyse, bu sorunla ilgilenmek gerekir: popüler dergileri, kitapları ve gazeteleri okuyabilir ve bilginizi kullanmak ve uygulamada uygulamak için doğru zamanda.

Cerrahi müdahaleye yönelik endikasyonları olmayan kronik bademcik iltihabında hasta, bademciklerin dokusundaki tıkayıcıları temizlemek için yılda birkaç kez tıbbi tesisi ziyaret edebilir. Genellikle doktor bu tür hastaları dispenser kayıtlarına koyar. Sürekli olarak bir uzman tarafından gözlemlenen tedaviyi yapan doktorun tüm tavsiyelerini izlemelisiniz. Bu, birçok problem ve komplikasyondan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bademciklerin iltihaplanması - veya bademcik iltihabı - çocuklarda akut formda yetişkinlerden daha fazla hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ancak kronik bademcik iltihabı, neredeyse tüm hayatı boyunca bir kişiye eşlik edebilir, düzenli olarak alevlenme evresinde rahatsızlık verir ve diğer organ ve sistem hastalıklarının gelişimini yavaşça provoke eder. Yetişkinlerde en sık görülen kronik kompanse tonsillittir.

Gelişim nedenleri

Kronik bademcik iltihabı genellikle akut anjinadan sonra gelişir, eğer ev içi araçlarla tedavi edilmeye çalışılmışsa veya ilaç tedavisi sona ermemişse. Ancak bazen diğer kronik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar: sinüzit, sifiliz, tüberküloz, herpes, vb. Bu durumda, iltihap yavaş yavaş bademciklere yayılarak yavaş yavaş vuruyor.

Akut tonsillitin etken maddesi bir enfeksiyondur, çoğu zaman bakteridir: streptokok, stafilokok vb. Mukozadan başlayarak, iltihaplı süreçlerin gelişimini tetiklerler. Ve hastalığın alevlenmesine katkıda bulunan ek faktörler şunlardır:

kötü alışkanlıklar, her şeyden önce sigara, hangi mukoza zarının zarar görmesinden ve bağışıklığın azalmasından; stres, aşırı çalışma, hipotermi, uyku eksikliği, beriberi, yetersiz beslenme; iç organların kronik hastalıkları: solunum, sindirim endokrin sistemi; sistematik tahrişe yol açan veya boğazın aşılmasına neden olan profesyonel şartlar; dış uyaranların etkisi: duman, hoş olmayan kokular, tozlu veya gazlı hava; mukoza zarının kimyasal veya termal yanması: ev kimyasallarının veya zehirli maddelerin buharlaşması, çok sıcak yiyecek, sigara, vb. İklim koşullarında veya sıcaklık koşullarında keskin bir değişiklik.

Tüm bu olumsuz faktörler bağışıklığı önemli ölçüde azaltır ve bu nedenle patojen mikrofloranın yeniden üretimi için elverişli koşullar yaratır.

Akut bademcik iltihabının kronik forma geçişine izin vermeyin, sadece tek yol olabilir - patojeni tamamen yok etmek ve hasar görmüş bademciklerin onarılması. Ve bunun için doğru seçilmiş preparasyonlar gereklidir: antibakteriyel, antiviral, antifungal, patojenik mikroflorayı tamamen yok edebilir.

Kompanze ve Dekompanse

Tıbbi sınıflandırmaya göre, kronik tonsillit kompanse ve dekompanse edilmiş bir forma sahiptir. Etkilenen bademciklerin doğal koruyucu işlevlerini gerçekleştirmeye devam edebildikleri ölçüde belirlenir.

"Kronik tonsillit kompanse formu" tanısı ile, iltihaplı bademcikler hala vücudu enfeksiyondan korur ve antikorları bağımsız olarak üretmeye devam ederler. Kişi, anjinin tüm semptomları ile hastalığı periyodik olarak şiddetlendirir ve sonra tekrar kaybolur.

Dekompanse formda bademcikler kendileri kalıcı bir toksin kaynağı ve vücutta enfeksiyonlara dönüşürler. Artroz, artrit, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Bu, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının haklı olduğu durumdur.

Nasıl ayırt edilir

Kompanse edilmiş formu atlayarak dekompanse bademcik iltihabı görünmez. Bu nedenle, alarm vermek ve sistemik düşünceli tedaviye başlamak için kronik bademcik iltihabının ortak belirtileri olduğunda zaten gereklidir:

subfebril vücut sıcaklığında arttı; gevşetti, sürekli kırmızı bademcikler; bademcikler ve kötü nefes üzerinde pürülan bir birikimin varlığı; kalıcı boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü; sabahları güçlü bir mukoza zarının kuruluğu ve boğaz ağrısı; palpasyon sırasında şiddetli ağrı ile genişlemiş lenf düğümleri; Bademcikler kapalı, kemerleri güçlü bir şekilde sıkıştırılmış.

Doğru seçilmiş tedavi ile kompanze tonsillit tedavi edilebilir ve tamamen atılabilir. Her ne kadar tedavi sürecini bir ay değil, bazen de bir yıl sürecek olsa da. Bu durumda, hasta sürekli olarak bağışıklığı azaltmaktadır ve sık sık yoldaşları her türlü solunum yolu hastalığıdır.

Bademcillit dekompanse bir forma girdiğinde, yukarıdaki tüm sorunlara yenileri eklenir: kalp ve eklem ağrıları, iç organ hastalıkları, sinir hastalıkları, sinirlilik, böbrek hastalıkları. Bu tezahürlerin nedeni, şu anda vücutta engelsiz olarak yayılan aynı enfeksiyondur.

Ne yapmalıyım?

Kompanse formdaki kronik bademcik iltihabı tedavi edilmelidir, aksi halde problemi çözmenin tek yolu operasyon olacaktır. Ve tedavi sistemik ve karmaşık olmalı ve başlangıç ​​için başka bir alevlenmeyi beklemek kesinlikle gerekli değildir. Aksine, çürüme sırasında bağışıklık sistemi daha güçlüdür, dolayısıyla hastalık ile başa çıkma şansı daha fazladır.

Bir doktor reçete yazılmalıdır. Sizin durumunuzda en etkili ilaçları seçecek ve fizyoterapi prosedürlerini yazacaktır. Genel tedavi şeması şöyle:

Ağzın temizlenmesi - boğazın yıkanması ve bademciklerin yıkanması. Bunu yapmak için antiseptik solüsyonlar kullanın: furacillin, klorophyllipt veya manganese. Durulama için, tuzlu bir çözüm veya bitkisel şifalı otlar alabilirsiniz. Bademciklerin tedavisi - etkili topikal preparatlarla dikkatli sulama. Bunlar sprey olabilir: Bioparox, Hepilor, Ingalipt, Lugol çözeltisi. Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte, novokain veya lidokain içeren karışımlar kullanılabilir. Lokal antibiyotikler. Genellikle resorpsiyon için tablet şeklinde kullanılır. İlaç almanın bu yöntemi, iltihap bölgesinde faaliyetini en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Daha sıklıkla "Grammicidin", "Pharyngosept", "Septefril" i atar. Antihistaminikler. Diazolinum, Suprastin, Tavegil, Claritin ve diğerlerini hızla ortadan kaldıran bademciklerin güçlü bir ödemi yanı sıra, antibiyotiklere karşı alerjik bir reaksiyonun önlenmesi için atayın.

Modern fizyoterapinin iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırır: UHF, ultrason, manyetoterapi, darsonval, fonoforez, elektroforez, kuvars, lazer tedavisi.

Öngörülen tedavi süreci mutlaka yapılmalı ve bağımsız düzenlemeler kabul edilemez.

Normal işleyişteki palatine bademcikler vücudu korurlar, mikropların nazofarenks üzerinden solunum yoluna geçmesini önlerler. Zayıf bağışıklık, vücudun kalitatif olarak korunamaması, patojen mikroorganizmaların amigdalanın ödemine neden olması, üzerlerinde pürülan bir kaplamaya sahip olmalarıdır. Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı olarak geliştirilen akut iltihaplanma. Anjina yetersiz tedavi kronik bir aşamaya inflamasyonu çevirir - bademcik iltihabı yılda birkaç kez şiddetlenir. Bu durumda, amigdala bezlerinin oluşturulduğu lenfoid doku kademeli olarak skar dokusu ile değiştirilir.

Kısmen badem parçaları hala işlevleriyle baş edebilir. Kronik bademcik iltihabının bu formu telafi edilir, bademciklerin çalışması stabilize olur. Hastalık genellikle çocuklarda görülür, yaşlı insanlar nadiren hastalanırlar.

Semptomlar ve hastalığın tipik seyri

Kronik kompanze bademcik iltihabı sıklıkla latent formda ortaya çıkar. Enfeksiyon vücutta bulunur, ancak kendini göstermez. Hastalığın telafi formunun bazı nedenlerden dolayı olabileceğini kabul edin:

Sık görülen akıntılı hastalıklar, lenf nodları artar, ağızdan hoş olmayan bir koku, bademcikler gevşek bir yapıya, bademcikler üzerinde pürülan tıkaçlara sahiptir.

Ek olarak, hasta bazen terleme ve boğaz ağrısı şikayet ediyor. Kronik bademcik iltihabı, kalp bölgesinde ağrılı hislerle karakterizedir, eklemlerde, sırt kaslarında, böbreklerde ağrı vardır.

Telafi edilmiş bademcik iltihabı ile, vücut hala enfeksiyona dayanabilir.

Semptomlar kötüye gidiyor ve anjina birbirini takip edersek, bademcikler bir boşluk irinli kaplama ile kaplıdır, bir yüksek sıcaklık var, biz hastalık dekompanse aşamasına geçirilir söyleyebiliriz. Bu durumda, bademcik iltihabı güçlükle ve bir takım komplikasyonlarla ilerler. Sık görülen bademcik iltihabı yumuşak formda meydana gelirse - bu, subkontinanse bademcik iltihabıdır. Her durumda, hastalık doktor tarafından reçete edilen uygun tedaviyi gerektirir.

streptokoklar ve stafilokoklar - - farenjit patojenleri onun hayatlarının ürünlerini vücutta ikamet ve zehir - toksinleri, yorgunluk ve yorgunluk vardır. Tedavi gereklidir, çünkü kronik tonsillit ile birlikte kardiyovasküler sistem ve böbreklerden bir takım komplikasyonlar oluşur.

tanılama

Doğru bir teşhis yapmak için doktor aşağıdakileri yapacaktır:

hasta görüşmesi, anamnez, kan ve idrar testlerinin toplanması, farenksın incelenmesi, komşu lenf nodlarının palpasyonu.

Ek manipülasyonlar gerekli olabilir. Akut dönemde bademcik iltihabı belirtileri telaffuz edilecektir. Hastalığın kompanse formu hafif semptomlara sahiptir.

tedavi

Hemen tıbbi yardım isteyin için bir neden - kronik olarak hastalığın ilk belirtilerinin bademcik görünümünü telafi. Bitkisel bazda kimyasallar ve ilaçlar ve haplar alerji ve olumsuz yan etkilere neden yanı sıra bademcik ağır çeşitleri girmek olanağı sağladığı hem akut hem de kronik formlarının Kendinden tedavisi, tehlikeli olabilir.

Kompanse kronik tonsillit tedavisi yeterince uzun, bir dizi prosedürden oluşur:

Boğazını çalkala. Eczane ilaçlar (miramistin, furatsilin, manganez) ve bitkisel şifalı otlar uygulayın: papatya, adaçayı, nergiz. Durulama günde yaklaşık 15 kez tekrarlanır. Durulama sırasında bademciklerden gelen irin yıkanır, boğazdaki ağrı azalır. Kronik tonsillit tedavisinde bademciklerin vakumla yıkanması.

Bademciklerin kızarması. Prosedür doktor tarafından yapılır. Özel antiseptik ajanlar (iyodinol, furacilin, dioksit) ve bazen antibiyotikler kullanılır. Yıkamalar her gün 10-15 gün boyunca gerçekleştirilir, bu prosedür her iki günde bir yapılır. Sonuç olarak bademcik iltihabı azalır ve zararlı bakteriler bunlardan arındırılır.

Bademciklerin yağlanması. Prosedür için kullanılan iyot, Lugol çözeltisi, şeftali yağı ve patojenik mikroorganizmaları etkileyen diğer antiseptik maddeler. İyot ve Lugol çözeltisinin çocuklar için uygun olmadığı hatırlanmalıdır. Lazer tedavisi (bademciklerin lazerle koterizasyonu), ultraviyole ışınlama ve ultrason ile tüpteki etkileri, inhalasyon. Hastalığın alevlenmesi sırasında atayın. Remisyon sırasında, antibiyotik almak mantıklı değildir, ayrıca patojen mikroflora belirli bir ilaca alışabilir. İlaçlar (immün, ribomunil, vb.) Ile birlikte sertleşmeye, rasyonel beslenmeye, orta derecede egzersize yardımcı olacaktır.

Çocuklarda konservatif tedavinin sonuç vermediği görülür: anjin sıklıkla tekrarlanır, tahammül edilmesi zor, bademcikler hipertrofik, romatizma ve böbrek sorunları başlar. Bu durumda, doktor ve ebeveynler, radikal bir yöntem - bademciklerin kaldırılması olasılığını düşünmektedir. Prosedür cerrahi olarak veya daha yumuşak yollarla, örneğin bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir.

önleme

Tonsillit kronik hastalığın alevlenmesini önlemek için tedavi edilmelidir. Ek olarak, vücuttaki tüm enfeksiyon odakları (örn., Çürük dişler) ortadan kaldırılmalıdır. Eş zamanlı olarak bademcik iltihabı ile eşzamanlı hastalıklar tedavi edilir. Bademcikler ve fizyoterapötik prosedürlerin profilaktik tedavisi için yaygın ARD periyodu sırasında kulak burun boğaz ofisinin ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Hastalığın önlenmesi, bağışıklığı güçlendirmeye yönelik bir dizi aktiviteyi içerir. Hasta günün rejimini ayarlamalı, diyet ayarlamalı, diyetleri vitamin bakımından zengin gıdalarla değiştirmelidir. Günlük sabah egzersizleri, yürür, temperleme katılın. Özellikle çocuklar için özel sanatoryum ve sağlık tesislerinde sağlıklarını iyileştirmek yararlıdır.

Bu kadar önemsiz şeyleri unutma: aşırı soğuma, hava şartlarında giyme, çok sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin.

Subcompensated tonsillit ne olduğu

Sonbahar-kış dönemi neredeyse her zaman KBB hastalıklarının alevlenmesine eşlik etmektedir. Özellikle rahatsızlık kronik bademcik iltihabıdır, ancak aynı hastalık farklı olabilir. Yani, bir KBB doktoru görmeye geldin ve o teşhisi kondu: kompanse kronik bademcik iltihabı. Neden "tazminat" tam olarak?

Bu karmaşık tıbbi terimlere bakalım. Klinikte var kronik bademcik iltihabı üç formu, bademciklerin kronik iltihaplanma sürecinin seyrinin fazı olarak kabul edilenler: a) bademciklerin kronik iltihaplanmasının lokal belirtileri olan, ancak anjina olmayan ve lokal ve genel doğanın komplikasyonları olan bir form; b) Kronik bademcik iltihabı belirtilerinin az ya da çok belirgin olduğu ve bademciklerin kronik iltihabının (tekrarlayan anjina) sık sık alevlendiği, fakat lokal ve genel komplikasyonları olmayan bir form; c) işaretli lokal işaretli ve lokal (paratonzillit) veya genel tonsillit komplikasyonları olan bir kronik tonsillit formu.

Bu üç tipik klinik form Kronik bademcik iltihabı kompanse, subkondens ve dekompanse kronik bademcik iltihabı olarak kabul edilebilir (bu terim 1941 yılında LA Lukovsky tarafından kullanılmıştır).

Kompanse kronik bademcik iltihabı (tazminat aşaması). Tazminat, bademciklerin kronik iltihabının gelişiminin ilk aşamasıdır. Azaltılmış bağışıklıkla, iltihaplanma süreci sadece lokal iltihaplanma ile sınırlıdır, çünkü vücudun direnci henüz enfeksiyonun yayılmasına izin vermez. Bu aşamada, süreç gizlice ilerler ve sadece bademciklerde nispeten küçük bir rahatsızlık ve çok az sayıda pürülan tıkacın lakuna oluşumunda ortaya çıkar. Bademciklerin kanlanmasında azalma, koruyucu işlevlerinde azalma vardır. Bu aşamada, organizmanın spesifik bir immünolojik yeniden yapılandırması, lakunanın patojenik mikroflorası ile ilişkili olarak başlar. Ancak bademciklerin bariyer işlevi hala yeterince yüksektir ve bu nedenle hasta anjina veya komplikasyonlardan muzdarip değildir. Lenf düğümleri ifade edilmez. Bu bademcik iltihabı bademciklerdeki tehlikeli bir kronik enfeksiyonun uykuda odak noktasıdır.

Subcompensated kronik bademcik iltihabı (alt tazminat aşaması). Bu aşama, vücudun çeşitli alerjik reaksiyonları ve hastalığın istikrarsızlığı ile karakterizedir. Vücudun genel bağışıklığı önemli ölçüde bozulur. Bademcikler hücresel düzeyde değişiklikler vardır, bademcik hücreleri yıkmaya başlar ve iyileşme süreci ertelenir.

Subcompensated kronik bademcik iltihabı genellikle hatta küçük ilave uyaranlara (hava örneğin değişikliği) etkisi altında ortaya çıkan akut inflamasyon (anginamy) meydana gelir. subcompensated kronik bademcik değiştirilmiş ve bağlı enfeksiyon varlığını lenf servikal düğümler, bu semptomların hepsi daha bademcikler konservatif tedaviden sonra, hız olabilir sabit bir zehirlenme, nevroz organları predrevmaticheskoe durumu (kas ağrısı, biçme) vb. D. olduğunda.

Dekompanse kronik bademcik iltihabı (dekompansasyon fazı). gövdenin Alerji çok büyük ölçüde belirgin ve daha da azaltılmış, toplam vücut koruyucu aktivitesi,. Yerel işaretler ve servikal lenf düğümlerinin reaktif değişikliklerle birlikte Telafi edilemeyen kronik bademcik tekrarlayan akut pürülan uzun dönemler zehirlenmesi, (vb romatizmal ateş, endokardit, nefrit), akut ya da kronik septik komplikasyonların atılım vasküler engeller gösterdi.

Kronik tonsillit telafi ve dekompanse formu - Kronik tonsillit biri klinik formu diğer çeşitli faktörlerin etkisi altında geldiğinde genellikle olgu olduğundan, artık pek çok doktor tonsillit iki çeşit sınıflandırılır vardır.

Örneğin, subkondensasyonlu kronik bademcik iltihabının konservatif tedavisi ile, anjina uzun bir süre ortadan kaybolabilir, ancak hastalığın lokal klinik belirtileri açıkça belirgindir.

"Lazer Kliniği", bademciklerde pürülan tıkanıklıkların ortaya çıkmasını önlemek için soğuk algınlığı ve olası komplikasyonlar mevsiminde sunmaktadır. Kronik bademcik iltihabının önlenmesi, bademciklerin güçlü bir lazerle bir defalık profilaktik vaporizasyonudur. Bademciklerin dokusu güçlü bir ışınla ısıtılır ve enfeksiyondan arındırılır. Bir kerelik buharlaşma enfeksiyonun tekrar gelişmesine izin vermez, sağlığınızı ve cüzdanınızı koruyacaktır.

Kronik kompanse tonsillit nedenleri ve tedavi yöntemleri

Telafi edici bademcik iltihabı, bademcik dokularındaki enfeksiyöz patojenlerin gelişiminin başlangıç ​​aşaması ile karakterize edilen bu hastalığın ayrı bir şeklidir. Bakteriyel mikrofloranın patolojik kökeninin bu aşamasında, hastanın bezleri hala enfeksiyona karşı direnç gösterebilir ve lokal bağışıklık, bakterilerin patojenik aktivitesini baskılayacak kadar güçlüdür. Bu durumda, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra, uygun tedaviye başlanması durumunda, bademcik iltihabından hızlı bir iyileşme olasılığı vardır. Bademcik iltihabı ile, hastalık alevlenme yılda en fazla 2-3 kez oluşur ve iyileşme durumunda relaps tamamen yok.

Bu nedir? Kronik tonsillitin kompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

Tıbbi terminolojide, bademcik iltihabının telafisi, bademciklerin dokularında, hastalığın kendisinin gelişiminin ilk aşamasında bir enflamatuar sürecin varlığını ima eder. Çoğu zaman, hastalık 14 yaşın altındaki çocukları etkiler ve düzenli olarak üst ve alt solunum yollarının soğuk, viral ve çeşitli bulaşıcı hastalıkları olurlar.

Ayrıca, vakaların% 67'sinde kronik telafi edici tonsillit, transfer edilen anjinadan sonra gelişir. Hastalığın başlangıcı için ön koşul, boğazda tedavi edilmeyen iltihaplanmadır, böylece patojenik enfeksiyon mukozada kalır ve bademciklerin derin dokularına nüfuz eder.

Kompanse edilen bademcik iltihabı, doktorların, zamanında tedavi ile, sadece enfeksiyonun başlangıç ​​odağı olarak hızla yok edilmesini ve hastalığın sub-kompanze bademcik iltihabına geçişini önlemesini sağlar. İkinci tip rahatsızlık, bademciklerin kalıcı bakteriyel atakların etkisi altındaki lokal immünitelerinin koruyucu işlevlerini yitirdiği ve konservatif olarak tedavi edilmesi zor olan hastalığın stabil bir kronik formunu geliştirme tehdidi olduğu bir sınır durumdur. Bu durumda, bezlerden, enfeksiyon, kan ile birlikte, vücudun her tarafına yayılma ve bir kişinin herhangi bir iç organını etkileme fırsatı alır.

Bir hastada telafi formunun bademcik iltihabının görünümünü etkileyen bir takım patolojik faktörler vardır. Boğaz ve üst solunum yollarının olağan inflamasyonunun neden telafi edilen bir bademcik iltihabı gibi bir komplikasyon gelişmesiyle sonuçlanmasının aşağıdaki nedenleri vardır:

Kötü alışkanlıklar

Her bir iç organ ve doku, bakteri, virüs ve mantarlar gibi yabancı biyolojik maddelerin etkilerinden insanlarda korunması, ve aynı zamanda patojen çevresel faktörlerin etkileri garanti eden bir yerel bağışıklık bulunmaktadır. Bunlar sigara içmek, alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasıdır. hastanın yaşam bağımlılığı veri varlığının bir sonucu olarak, yerel bağışıklık sistemi zayıf bademcik ve boğaz bulunan dolechennaya enfeksiyon olur, bademcik bademcik iltihabı ilk aşaması tahrik, doku nüfuz eder.

Stresli durumlar

Günlük sinirsel aşırı efor, aynı zamanda, sadece tüm organizmanın sağlık durumunu ve bademciklerin yerel bağışıklığının koruyucu işlevlerini de olumsuz etkiler.

Kronik stres koşullarında yaşayan insanlar, telafi edilen bir formda bademcik iltihabı geliştirmekten daha muhtemeldir.

aşırı soğuma

Düşük sıcaklık koşullarında uzun süre kalmak boğazda kalan ve bezlerin dokularını etkileyen az miktarda patojenik enfeksiyon için bir katalizör haline gelebilir. Özellikle alt ekstremitelerde ciddi bir hipotermi varsa, kompanze tonsillit riski artar.

Zehirli mukoza zarı hasarı

Gündüz agresif bir ortamla yüz yüze gelen insanlar, havadaki uçucu kimyasal bileşiklerin bulunduğu, boğaz ve bademciklerin mukoza zarını yakma özelliklerine sahip olanlar da bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarına maruz kalmaktadırlar.

İç organların patolojisi

endokrin, sindirim ve solunum sistemlerinin fonksiyonel bozuklukları, insanın neden son zamanlarda hasta akut boğaz ağrısı, telafi bademcik olmuştur hizmet edebilir. Sindirim sistemi patolojisi kaynaktan hidroklorik asit damlaları, boğaz doku almak onları rahatsız ve başarılı bir şekilde bakteriyel mikroflora kullanan daha kronik enflamasyon ile sonuçlandığı zaman, mideyle ilgili aşırı asidite provoke edebilir. Endokrin sistemin patolojileri kendilerini hormonal dengesizlik şeklinde gösterir ve lokal bağışıklık kalitesini önemli ölçüde azaltır.

Sıcaklık farklılıkları

Kısa bir süre için bütün vücut zayıf hale getirir ve enfeksiyonlu maddelere karşı savunmasız olumlu faktörlerin etkisi altında hastanın bademcik iltihabı nüfuz ve enfeksiyonun yavaş ilk odakların provoke bademcik iltihabı, telafi için hava veya iklim bölgeleri bir değişiklik belirgin bir dönüşüme streslidir. Bademciklerin bu hastalığının gelişimindeki tüm olası nedensel faktörlere rağmen, hepsi tek bir temel durumla birleştirilmiştir. Bu, hastanın önceki gün hasta olduğu ve bağışıklık sisteminin aşırı derecede zayıfladığı birincil enfeksiyöz patolojinin varlığıdır.

Hastalığın bu biçimindeki temel fark, enfeksiyonun bademciklere ilk girmesi aşamasında, hastanın bağışıklığının, bakterinin mikroflorasından boğazı temizleyebilmesi ve hastalığın daha karmaşık aşamalara geçişini engellemesidir.

Semptomlar ve Tanı

akışın gizli klinik tablo ve uzun bir süre için karakterize hastalığın bu formu kesinlikle boğazında hafif bir rahatsızlık ve ağzından hoş olmayan bir koku dışında keçe edilemez beri yalnız Telafi bademcik, tespit etmek çok zordur. Genel olarak, aşağıdaki semptomlar kompanze tonsillitin karakteristiğidir:

 • En ufak bir süper soğutmada veya insan vücudu üzerindeki etkisi rüzgarda meydana gelen kronik soğuk algınlığı eğilimi vardır;
 • daha tam olarak tedavi dişler ve ağız bakım mevcudiyetinde, dengelenmiş şekilde bademcik iltihabı olan hastaların ağız (bademcik dokularında bakteriler, parazitler tarafından üretilen bu hidrojen sülfid,) hoş olmayan çürük kokusu hissi;
 • bademcik yüzey bölümü, gevşek hale gelir ve (bu girintilere pürülan plakaları oluşturan patolojik mikroorganizmaların büyük sayısı, bu nihayetinde öksürük esnasında hava akımı ile ağız yoluyla çıkıp) farklı derinliklerde çok oluklar benzer;
 • submaksiller lenf nodlarının genişlemesi (lenfatik sistem, enfeksiyöz ajanların popülasyonunda keskin bir artışa ve boğazda yavaş inflamatuar sürecin varlığına ilişkin ilk reaksiyonlardan biridir);
 • bademciklerin yanı sıra tahrip olmuş dokularda, çürümenin hoş olmayan bir kokusu olan küçük tanelere benzeyen pürülan tıkaçlarda ilk tespit vakaları vardır.

Bazen hastalar cızırtılı duygu ve boğazdaki hafif ağrı şikayetçi ama bu belirti çok nadiren ortaya çıkar. Enfeksiyonun aşırı birikimi, kalp kasının dokusuna nüfuz faaliyetlerinin çeşitli ihlalleri sebep gibi, kardiyovasküler sistem, kalp bölgesinde rahatsızlık olası varlığının eşlik eden hastalıkları olan hastaların ise.

Hastalığın teşhisi, hastanın boğazının yüzeyi ve bademcikleri tarafından yapılan görsel muayeneden oluşur. Eğer telafili bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, doktor bademcikleri örten mukozaya ait bir bakteri kültürünün teslim edilmesini öngörür. Bunu yapmak için, laboratuarda, tıbbi çalışan, boğazın yüzeyinden ve hastanın bezlerinden bir leke seçer. Bundan sonra, hastalığın bulaşıcı ajan tipini belirlemek için bir biyolojik materyal çalışması yapılmıştır.

Telafi tonsillit tedavisi

Hastalığın bu formun yalnızca doğrudan bir bulaşıcı hastalığın başlangıcı olmasına rağmen, hala uzun ve önemli sistemik tedaviyi gerektirir. Telafi edilmiş tonsillit tedavisi, aşağıdaki manipülasyonlardan oluşur:

 • Genel antiseptik çözeltiler Furatsilinom olarak ağız ve bademcik durulama Hlogeksidin bakteriyel mikroflora popülasyonuna Miramistin (2 ila 5 kat hastalık semptomlarının tamamen ortadan kalkana kadar, günde bir tavsiye gargara) ilacın dış etki altında indirgendi;
 • bademciklerin yüzeyini iodinol solüsyonu ile bir iğne kullanmadan tıbbi bir şırınga kullanarak yıkamak (bu amaçlar için 20 ml'lik bir şırınga en uygunudur);
 • Lugol bademcik yağlama (yün kesilmiş tıbbi kaşık üzerine sarılmış ve Lugol çözeltisi içinde ıslatın ve bol miktarda şişmiş bezler yağlanacak);
 • Ökaliptüsün uçucu yağının kullanılmasıyla inhalasyonların yapılması (bu prosedür bir sağlık kurumunda gerçekleştirilir);
 • Farklı antimikrobik spektrumun uygulama (ilaç tabletleri ve kas içine enjeksiyon ve bakteri türüne bağlı olarak ayrı ayrı seçilen antibiyotik şekli olarak kullanılan tespit edilmiştir).

Katılan doktorun takdirine bağlı olarak, hastanın bademciklerinin yabancı mikroorganizmaların patolojik etkisinden en hızlı şekilde serbest bırakılmasını amaçlayan diğer tedavi yöntemlerini kullanmak mümkündür.

Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

Her bir hastanın bağışıklık sistemi farklı tepki için terapötik protokolü tarafından derlenen yanlış Uygun tedavi ya da yokluğunda bademcik iltihabı daha da geliştirilmesi telafi formu tahrik zordur. Sadece bu durumda ortaya çıkabilecek genel komplikasyonları tahsis edin, yani:

 • sadece bademciklerin değil, tüm boğaz dokularında geniş iltihaplanma;
 • Üst solunum sisteminde bakterilerin girişini önlemeye yönelik bezleri, koruyucu fonksiyon kaybı;
 • larinksin inflamatuar ödemi;
 • vücudun bakteriyel zehirlenmesi;
 • çürük gelişimi ve ağız boşluğunda aşırı miktarda enfeksiyonun etkisi altında dişlerin kronlarının yok edilmesi;
 • bakteriyel etiyolojinin iç organlarının inflamatuar hastalıkları.

Bu belirtilerin periyodik alevlenmeler ile kronik hastalığın evresine taşındı tıbbi tedavi eksikliği telafi bademcik, neden diğer küçük veya daha ağır komplikasyonlara ve sağlık sorunları gelişimini engellemez.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz için ne tür ilaçlar yapılabilir?

Hamilelik, sadece kendi sağlığı için değil, aynı zamanda gelecekteki çocuğunun sağlığı için de sorumlu olduğu zaman kadının vücudunun bir durumudur.

Angina: yetişkinler ve çocuklar için önleme

Angina (bademcik iltihabı) - çok hızlı gelişen bulaşıcı ENT hastalığı. Streptokok, pnömokok, maya benzeri mantarlara neden olur ve bunun sonucunda bademcik iltihabı ve mukus orofarenks başlar.