Loading

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

Tabii ki, erken bir aşamada, KBB karakterinin herhangi bir hastalığı çok daha kolay tedavi edilir, bu nedenle boğazda kuruluk istisna değildir.

Nedenleri ve Belirtileri

Boğazda kuruluk, birçok hastalığın bir belirtisi olabilir

Kuru boğaz - Kural olarak, onun cızırtılı gibi bu duygusu değil, aynı zamanda nazofarenks mukozası belirgin kızarıklığa sadece birleştirir ve bir kavram. Bu olgunun nedenleri bağımsız olarak tükürük artık hoş olmayan bir duygu neden uygun miktarda üretilir gerçeği ile provoke bunların kuruluk Ancak ayarlanabilir.

Bu patoloji genellikle doğal olarak tuzludur dikkati çekiyor, bu geçici ve tamamen insanlar için güvenlidir, ancak tetiklenebilir patolojisi ve elverişsiz mikroflora olarak korumak için de gerekli görünmektedir.

Çoğu zaman, boğazda kuruluk aşağıdaki nedenlerden biri için görünür:

 1. Kronik burun tıkanıklığı, boğazda "kuru" olan ağız yoluyla sık sık nefes alma, provoke
 2. kurutma
 3. sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığın varlığı
 4. tiroid bezi hastalıkları
 5. Bakteriyel veya bulaşıcı bir hastalığın (boğaz ağrısı, kabakulak, soğuk, vb.) gelişimi
 6. Tükürük bezlerini (lokal lezyonlar, travma, hipotermi, kanser vb.) etkileyen nazofarenksin daha ciddi patolojileri
 7. önceki kemoterapi
 8. alerjik reaksiyon
 9. Belirli bir kişinin fizyolojisinin özellikleri
 10. ilaç, alkol veya yiyecek üzerinde yan etkinin ortaya çıkması

Doğru tedavinin organizasyonu için boğazda gerçek kuruluğun nedenini belirlemek önemlidir. Buna bağlı olarak, nazofarenkste hoş olmayan bir his kalıcı, geçici veya periyodik olabilir. Çoğu durumda, boğazda kuruluk da aşağıdaki gibi belirtilerle eşlik eder:

 • cızırtılı
 • ağrı
 • kırmızılık
 • daha az sıklıkla - öksürük, ateş, burun akıntısı

Yukarıdaki belirtilerden en az birkaçının görünce, sen tetikte olmalıyız ve onu başarılı olmaz tatsız duygulardan kurtulmak için olmadan, çünkü hastalığın nedenini tespit etmek başlar.

Tehlikeli işaretler - doktora ihtiyacınız olduğunda

Boğazda kuruluğa, endişeli semptomlar eşlik eder - tehlikeli bir işaret!

Tabii ki, eğer boğazda kuruluk geçici ise, o zaman endişelenmeye değmez ve eğer mümkünse, hoş olmayan bir fenomenle başa çıkmak için onu beklemek önemlidir. Bununla birlikte, böyle bir hisin sürekli veya periyodik bir varlığında, en azından gerçek sebebini ortaya çıkarmaya başlamak gerekir.

Bazı durumlarda, teşhis ve sonraki tedavi, elbette, bazı beceri ve bilgi ile bağımsız olarak yapılabilir. Ancak, bir çok durumda kendi kendini tedavi etmenin ve kendini teşhis etmenin yalnızca durumları daha da kötüleştirdiğini anlamak önemlidir.

Boğazda kuruluğun en dikkatli tutumu, bazı tehlikeli işaretlerin eşlik etmesi durumunda gerektirir. Bunların listesi şöyledir:

 1. güçlü öksürük
 2. yükseltilmiş sıcaklık
 3. astım atakları
 4. Nazofarenksin bağımsız olarak nemlenememesi
 5. doğru solunum instabilitesi

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, ciddi hastalıkların gelişimini işaret ettiği için, ziyaretinizi kliniğe erteleyemezsiniz. Unutmayın ki, gerekli ekipman ve bilgiye sahip sadece uzman bir uzman, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyebilir ve doğru tedavi sürecini belirleyebilir.

Ne yapmalıyım? Ne için doktora başvurmalıyım?

İlk önce muayene, sonra tedavi!

Boğazda kuruluk, kural olarak, en beklenmedik yerlerde insanları bulur ve ciddiye alınmaz. Buna rağmen, zamanla, hoş olmayan semptomlar artmaya başlar, bu da potansiyel hastaların dikkatini çeker.

Muhtemel bir hastalığın uzun süreli tedavisinden kaçınmak veya hoş olmayan bir semptomu durdurmak için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı karmaşık önlemleri almak yeterlidir:

 • Bol miktarda içme, vitamin ve doğal immunostimulantların alımı (ballı çay, limon vb.)
 • Gıda diyetinden çıkarılma, mukus boğazını tahriş etme (keskin, sıcak yemekler)
 • hastayı normal çevre koşulları ile sağlama: rahat nem, sıcaklık ve benzeri
 • gerekirse - nazofarenksin nemlendirilmesine veya şişlik / ağrı / kızarıklığın giderilmesine yönelik ilaçlar almak

Sorunun kendiliğinden ortadan kalkması mümkün değilse ve semptomatoloji makul olmayan bir şekilde kötüleşirse, doktor önlenemez. Her şeyden önce, sizi dikkatli bir şekilde inceleyecek ve yüzeysel sonuçlar çıkaracak olan terapisti ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Boğazda boğazın neden ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi videodan görülebilir:

Bundan sonra çeşitli olası sonuçlar mümkündür:

 • İlk olarak, bir sonraki tedaviyi belirlemeye yardımcı olacak bazı testlerin yapılmasına yönlendirileceksiniz.
 • İkincisi - benzer sorunlar üzerinde çalışan başka bir uzmana yönlendirileceksiniz.
 • Üçüncüsü, terapist gözlem yoluyla patolojinin nedenini tespit edebilecek ve takip etmeniz gereken doğru tedavi yolunu belirleyecektir.

Sadece bir poliklinikte tedavi konusunda doğru tavsiyelerde bulunabileceğini anlamak önemlidir, bu nedenle bir uzmanı ziyaret etmek için makul gerekçeler varsa, bu olayı göz ardı etmeyin. Unutma - sağlığınla ilgili.

ilaç

Doğru teşhis etkili bir tedavidir!

Boğazda kuruluk için özel bir ilaç, görünümünün nedenine göre belirlenir. Çok semptom oldukça basit bir şekilde durdu. Bu amaçla, aşağıdaki gibi ilaçları kullanın:

 1. Burun damlaları. Deniz tuzları veya saline dayalı herhangi bir ürün için uygundur. Damlalar, yatmadan önce ve günde birkaç kez damlatılmalıdır. Doz - her burun deliğine en fazla 1-2 damla.
 2. Boğaz için pastil ve haplar. Bu ilaçlar, her bir özel durumun özelliklerini dikkate alarak seçilir. Bu tür ilaçların seçilmesinin ilkeye dayanması gerektiğine dikkat çekmek gerekir: En zayıftan etkilere ve daha ciddi olana. Dozaj ve kullanım şekli, ilaca giden talimatlarla belirlenir.
 3. Hava nemlendiricileri. Daha önce sözü edilen ürünlere ek olarak, özel nemlendiriciler boğazda kuruluğa karşı mücadelede yardımcı olacaktır, bu da mukus boğazının normal şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olacaktır. Bu tür fonların seçimi, bileşimde farklı aromatik katkı maddelerine sahip olabileceğinden, hastanın bireysel tercihlerine dayanmaktadır.

Boğazda kuruluğu tedavi etmek için daha doğru bir ilaç listesi, ancak semptomun gerçek sebebi biliniyorsa belirlenebilir. Tiroid veya tükürük bezlerinde ve KBB hastalıkları sadece eşsiz tıbbi Elbette şikayetinin yüzden eczaneden ilaçların yardımıyla boğazında kuruluk kurtulmak daha erken bilgilerle sınırlı olduğu anlaşılmaktadır.

Halk tarifleri

Kuruduyu boğazda havuç suyu ve balla tedavi ediyoruz!

Bugünün materyalinin sonunda, boğazda kuruluktan kurtulmak için en etkili halk ilaçlarını sunacağız. Bunların tedavi olarak seçilmesi, hastanın ilacın bileşenlerine karşı alerjisi olmadığını göz önünde bulundurmak açısından önemlidir. Diğerlerinde halk tariflerinin kontrendikasyonları yoktur.

Yani, boğazda kuruluk için en iyi halk ilaçları aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • Bitkisel çaylar ve diğer sıcak, vitaminli içecekler. Onların hazırlanması için şifalı otlar, meyveler, bal ve benzeri ürünlerin koleksiyonlarını kullanabilirsiniz. İçecekleri daha sık, günde en az 3-5 kez almak istenir. Mukoza zarını mükemmel şekilde nemlendirir ve hoş olmayan semptomları giderir.
 • Asetik su. Bu aracı hazırlamak da basittir. Bunu yapmak için, bir elma suyu sirkesi bir çorba kaşığı bir bardak ılık su ile karıştırın. Elde edilen karışım boğazı durulayın. Böyle garip bir çözüm, boğazı nemlendirmeye ve hoş olmayan semptomları durdurmaya yardımcı olur. Sirke suyu ile durulayın, günde iki saatte bir tekrarlamak ve her zaman - yemekten sonra.
 • Ballı havuç suyu. Bu ürün 1 kısım havuç suyu ve 1 kısım eritilmiş baldan hazırlanmıştır. Yarım bardak için günde yaklaşık 2-4 kez kullanılır. İlaç sadece boğazdaki rahatsızlığı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de harekete geçirir.
 • Lahana suyu veya kızılcık suyu. Geleneksel tıptan çok etkili "ilaçlar". Uygulama yöntemi, dozaj ve etki önceki ajana benzer.
 • Siyah frenk üzümü. Nazofaringeal rahatsızlıklarda herhangi bir biçimde ve miktarda kullanılır. Boğazda kuruluğu ve KBB karakterinin nedenlerini, nedenlerini tedavi etmek için son derece etkilidir.

Geleneksel tıbbın kullanılmasının sadece anlamsız bir hastalık ile mümkün olduğunu unutma. Diğer durumlarda, ilaç önlenemez.

Genelde, bu patolojinin tedavisinin temel prensiplerini biliyorsanız, kartalda kuruluğu tedavi etmek o kadar kolay değildir.

Tedavi sürecindeki ana şey, daha önce sunulan materyali kullanmak ve yalnızca sağlığınıza fayda sağlamaktır. Umarız makalenin sorularını cevaplandırır. Terapi ve sağlık organizasyonunda iyi şanslar!

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Neden boğazda kuruluk ve boğulma?

Lokal lokalizasyonun (tükürük bezleri, bademcikler, diş etleri patolojisi) gelişmesi veya sistemik otoimmün, endokrin veya onkolojik hastalıkların bir tezahürü olması nedeniyle ağızda kuruluğa bağlı olarak gözlenir. Mukoza zarının kuruduğu zaman, tadı algılama, yutma, çiğneme rahatsız olur, iletişim zorlaşır, boğazda bir terleme ve öksürük olur.

Makalenin içeriği

Buna ek olarak, bir kişi rahatsız olabilir:

 • ağızda bir yapışkanlık hissi;
 • artan susuzluk;
 • köşelerde çatlaklar;
 • mukozanın tahrişi;
 • kaşıntı, boğazda yanma hissi;
 • ses kısıklığı;
 • nazofarenksin kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan koku.

Genel doğanın nedenleri

Boğazda terleme sorunlu ise, nedenleri ile ilgili olabilir:

 1. günde sıvı sarhoş hacmi 500 ml'den az olduğunda yetersiz içme rejimi. Semptom özellikle vücudun su kaybını ve tuzlu yiyecekler yedikten sonra sıcak havalarda görülür;
 2. Bazı ilaçların büyük dozlarda kontrolsüz kullanımı. Bu vazokonstrüktif burun damlaları, antihistaminikler, diüretik, psikotropik ajanlar, diüretik bileşen içeren atropin ve antihipertansif ilaçlar ile ilgilidir;
 3. ağızdan nefes almak. Bu, çene kaslarının zayıflaması, yaygın soğuk algınlığına bağlı burun soluma güçlükleri, polipler veya kıvrık burun septumu ile yaşlılar için geçerlidir. Ayrıca, şiddetli fiziksel emeği olan, nefes darlığı olduğunda, bir kişi ağızdan nefes almaya başlar;
 4. menopoz;
 5. Şiddetli tedirgeme sık sigara içme, alkol kötüye kullanımı ile ilgili bir sorun olabilir.

Ağız kuruluğu yatkınlık hastalıkları

Boğazda terlemenin nedenleri lokal enfeksiyöz inflamatuar süreçler veya sistemik hastalıklar ile ilişkilidir. Çoğunlukla bu tür hastalıklarla boğuşur:

 1. Patotitis, sialolithiasis, -stasis, sialadenitis, içinde tükürük bezleri iltihaplanma sürecinden, enfeksiyöz ajanlardan veya kanallardaki konsantrasyonların görünümünden etkilenir. Bu patolojik süreçlerin sonucu tükürük salgılanması da dahil olmak üzere bir azalmadır. İnsan tükürük bezlerinin hastalıklarında, ağrı, bez bölgesinde şişme, haciminde bir artış ve ayrıca yemek sırasında koliklenme endişe yaratmaktadır.
 2. insanlarda patojenik mikroorganizmaların aktivasyonu nedeniyle, kusma, ishal, dehidratasyona yol açan, sindirim sistemi yenilgisi ile ilişkili bulaşıcı hastalıklar. Hasta, boğaz ağrısı ve mide bulantısı nedeniyle sıkıntı çeker, bunun nedeni enfeksiyonun varlığında gizlidir (kolera, dizanteri).
 3. benign veya malign genesisin onkolojik neoplazmaları. Çoğu durumda, parotis bezi ve submandibular lokalizasyonu etkilenir. Benign oluşumlar glandüler dokuda ya da yüzeysel olarak yer alabilir. Klinik olarak ağrıya neden olmazlar, kapsülün açık bir taslağı ile yoğun elastik bölümler şeklinde hissedilirler. Malign lezyonlarla odaklar, ağrısız, tüberozlu, belirgin sınırlara sahip olmayan yoğun doku bölgeleridir. Ağrı sendromu hastalığın ilerlemesi ile gelişir. Tümör metastatik odakların oluşumu ile birlikte uzak organları yanı sıra, çevreleyen dokuları etkileyen, hızla artar. Parotis bezi lezyonu durumunda, fasiyal kasların felci görülür. Boğazda zulüm ve kuru öksürük, hem malign sürecin yayılımının hem de radyasyon tedavisinin komplikasyonunun bir sonucu olabilir. İyonlaştırıcı radyasyonun tükürük bezi bölgesi üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, tükürük salgısının ihlali meydana gelir.
 4. Akut veya kronik kanama, geniş bir hasar alanı, yoğun hipertermi ve artan terleme ile yanıklar.
 5. travma, onkopatoloji veya kronik inflamasyondaki hasarları nedeniyle cerrahi olarak tükürük bezlerinin çıkarılması, konservatif taktiklerin yeterli etki göstermemesidir.
 6. Tükürük bezlerinin innervasyon bozukluğu olan sinirlere zarar verir, bu da salivasyon merkezinin disfonksiyonuna yol açar. Bu, glossofaringeal ve fasiyal sinirlerin hasar görmesiyle ilgilidir.
 7. Çeşitli nedenlere bağlı anemi, solukluk, mukozal kuruluk, fiznagruzki de yorgunluk, depresyon eğilimi olan psikolojik ve duygusal kararsızlık, tat algı değişikliği, kulak çınlaması, baş dönmesi ve nefes darlığı oluşumunu teşvik eder.
 8. şiddetli stres ve ajitasyon vakalarında mukoza kuruluğu not edilir. Özellikle çoğu zaman deneyimlemeye eğilimli kişilerde bir semptom görülür.

Sistemik hastalıklar

Sistemik belirtilerle hastalıkların gelişimi tükürük üretiminin azalmasına katkıda bulunur, bunun sonucu olarak bir kişi ağız kuruluğu, terleme ve boğazını temizleme isteği hakkında endişelenmeye başlar.

Bu patolojiler arasında endokrin hastalıkları ayırt etmek gereklidir:

 • İnsülin yetmezliği oluştuğunda, diyabetes mellitus gelişimi ile metabolik süreçler bozulur. Bir çoğumuz diyabetli insanları tanıyoruz. Semptomatik olarak, patoloji susuzluk, kuruluk ve günlük idrar atılımında bir artış ile kendini gösterir. Gün boyunca diürez 4-5 litreye ulaşır.
 • tirotoksikoz ile kan dolaşımındaki tiroid hormon içeriğinde bir artış kaydedilmektedir. Bu tip hormonal bozukluklar, yaygın toksik guatr, glandüler dokuda çok sayıda nodüler formasyon ve ayrıca bir adenoma ile teşhis edilir. Klinik belirtilerin ishal, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu eğilimi olan, El titremesini, sinirlilik, ağlama, korku, uykusuzluk, bağırsak işlev bozukluğunun duygular sağlamak ve iştah azalması etmektir.

Ayrıca, bilhassa vitamin, ağız, cilt, soyma ve püstüler lezyonlar meydana gelme kuruluk mukozası görünümünü açmaları A eksikliği hipovitaminozu unutmamalıyız. Buna ek olarak, kişi kırılgan, donuk saçlar, konjunktivit, fotofobi, üst solunum yollarını etkileyen sık soğuk algınlığı, hem de gözlenen hiperkeratozun şikayet etti.

A vitamini yetersiz alımı, rejenerasyon değişikliği ve atrofi süreçlerinin geliştiği ciddi rahatsızlıklara yol açar. Tükürük bezlerinde epitelyumun daha fazla yayılması nedeniyle tükürük kanallarının tıkanması gerçekleşir ve bunu takiben kistik formasyonların tutulumu ortaya çıkar. Glandüler doku etkilenmez, ancak tükürük salgılanması bozulur.

Sklerodermanın ilerlemesi durumunda, cildin fibrozisi, iç organların ve kan damarlarının lezyonları not edilir. Semptomatik eklemlerde ağrı, sindirim yolları mukozasındaki ülseratif lezyon, akciğer dokusunda, miyokard ve glomerülonefrit sklerotik lezyon vardır, kişinin yüzü maskoobraznym ihlal parmak hareketlerini hale geldiği hastalık spesifik cilt belirtileri, tecelli.

Ayrıca, hasta parmakların falantasyonlarının osteolizi, ardından kısalması ve deformasyonu ile ilgilidir. Mukozada kuruluğa ek olarak, dilin çılgınlığı da kısalır. Sıklıkla sklerodermaya Sjogren sendromu eşlik eder (göz bezleri, tükürük bezleri lezyonları - kuru mukoza zarlarının görünümü ile). Sendrom ayrıca romatoid artrit, lupus ve diğer otoimmün patolojilere eşlik eder.

Sistemik Sjogren hastalığı, glandüler dokuların lenfoid proliferasyonu nedeniyle mukozada aşırı kuruluk ile karakterizedir.

Klinik olarak glandüler doku ödemi, telaşlı hipertermi ve bez bölgesinde şiddetli ağrı bulunan kabakulakların bir resmi vardır.

Kistik fibrozis, bezlerin lezyonları ile karakterize edilir, bu da solunum sisteminin ciddi şekilde bozulmasına ve sindirim sisteminin işlev bozukluğuna yol açar. İlk belirtiler bebeklerde görülür. İyi bir iştah olmasına rağmen, paroksismal öksürük, viskoz tükürük, kuru mukoza zarları ve kilo alma eksikliği ile kendini gösterirler.

Larenjit ve farenjit

Neden boğazda pershit ve öksürmek istersiniz? Çoğu durumda, kuruluk, terleme ve ayrıca kuru öksürük nedeni orofarenks ve larinkste inflamatuar süreçlerdir.

 • Kronik larenjit, akut enflamatuar sürecin sonucu olarak ve ayrıca toz, sigara veya soğuk, kuru hava gibi tahriş edici çevresel bir faktöre uzun süre maruz kaldığında gözlenir. Özellikle larenjit hastalıkları ve konuşmacılar tarafından sık sık kışkırtıcı bir faktörden etkilenen ses aygıtında acı çeker. Kuru ağız atrofik larenjit için tipiktir. Buna ek olarak, kişi ses kısıklığı, boğazda terleme ve öksürük hakkında endişelenir. Enflamatuar sürecin alevlenmesi ile semptomlar yoğunlaşır, öksürdüğünde balgam görülür ve ateş de mümkündür. Ne zaman laringoskopi kuru incelmiş mukus gırtlak gırtlak, mukus viskoz kıvam ve kabuk bulunduğu yüzeyde.
 • Atrofik farenjit uzun süreli kronik farenjitin bir sonucu olarak gelişir. katkıda bulunan faktörler arasında, kirli hava ve damar daraltıcı aktiviteye sahip burun damlaları sık kullanılması ile bölgelerde yaşayan nazofarenks (sinüzit) bir iltihaplı süreçler, metabolik bozukluklar, diş çürümesi, sigara sağlamaktır. Semptomatik öksürme ve ağrılı yutma kışkırtır, kronik atrofik farenjit gıdıklanma bir yumru, kuruluk hissi göstermiştir. Faringoskopi ile inceltme, kuruluk ve mukozanın atrofisi not edilir. Lenfoid dokunun konnektife dönüşümü, bez sayısında azalmaya yol açar. Posterior farryngeal duvar kalın mukus ve kabuklarla kaplıdır. Mukus, belirgin kan damarları ile soluk, cilalanmış bir görünüm kazanır.

Pershenie alerjik reaksiyonun bir tezahürü olabilir. Mukoza zarı örneğin toz, yün, polen veya aşağı alerjenle temas ettiğinde, bir alerji gelişir.

Patolojik durumun klinik olarak tanınması, kaşıntılı deri, kızarıklıklar, nefes darlığı, öksürük, lakrimasyon, burun akıntısı ve larinksin şişkinliği gibi semptomlara dayanabilir.

Diğer nedenlerden ötürü, bir kişinin gastroözofageal reflü hastalığında, örneğin yemek borusundan mide içeriğinin dökülmesi nedeniyle bir terleme hissettiğinde sindirim bozukluğunun belirtilmesi gerekir. Sonuç olarak, mide ekşimesi terleme şeklinde hissedilebilir.

Etkili tedavi yapmak için, başlangıçta mukozanın ağız boşluğundaki kuruluğu ve boğaz ağrısının ortaya çıkması için neden gereklidir. Bu amaçla bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Kuruluk, boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olan hastalıkların tedavisi

Boğazda kuruluk, terleme veya öksürük çeşitli bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanır. Çeşitli bakteriler, mantarlar ve virüsler enfeksiyöz nedenler olup, enfeksiyonsuz durumlar inflamasyon ile ilişkisi olmayan durumları içerir.

Altta yatan nedene bağlı olarak, ilaç kullanan bir tedavi yöntemi seçilir. Boğazda hoş olmayan hislerin giderilmesi için terapi, örneğin meşe, kekik veya papatya kabuğu gibi halk ilaçlarının kullanımıyla da devam eder.

Çoğu zaman, bu belirtiler arasında bulaşıcı hastalıklarda görülür:

Tanıma SARS, boğazda daha fazla ağrıya ve kuru öksürüğe neden olan tıkalı burun nedeniyle olabilir. Öksürüğün ortaya çıkması, mukusun, farinksin arka duvarı boyunca burun içinden boşaltılmasıyla ilişkilidir. SARS'ın bir komplikasyonu olarak farenjit, farinksin mukoza zarının iltihabı ile karakterize edilir.

 • yüksek sıcaklık;
 • genel zayıflık;
 • kas ve baş ağrısı.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut periyodu 3-4 gün sürmektedir, daha sonra kuru bir öksürük ve boğazda şişme görülür.

Larenjit ile, inflamatuar süreç ses tellerine maruz kalır. Bu bir ses ve güçlü bir öksürük izlenebilir.

Larenjit çocuklar için son derece tehlikelidir, çünkü gırtlak stenozu gelişebilir - hava yollarının üst üste gelmesi, boğulmaya yol açar. Daha önce, bu komplikasyon ölümlere neden oldu, ancak bugüne kadar başarılı bir şekilde tedavi edildi.

İltihaplanmış bir trakeaya kuru öksürük ve boğaz şişmesi eşlik eder. Öksürük atakları gece uyurken artar. Hastanın durumunu odadaki nemli havaya olumlu yönde etkiler.

Patojenler olarak, antiviral tedaviye yanıt vermeyen bakteriler sıklıkla davranır. Hastalığın herhangi bir durumda, kesin nedeni belirlemek için bir doktor görmeniz gerekir.

Anjina ile hastanın bademcikleri vardır. Streptokoklardan kaynaklanır. Tedavi edilebilir anjina çok daha zordur. Uygunsuz tedavi ile kalp kusuruna kadar ciddi komplikasyon riski vardır. Angina boğazda koma, kuru öksürük ve boğazda tahrişe neden olur.

ARVI dışında listelenen hastalıkların üzerinde, kronik formu almak için yeteneğine sahiptir. Bu durumda, gerileme ve alevlenme dönemleri olacaktır.

Enfeksiyöz olmayan nedenlerle, boğaz kurur ve terleme tiroid veya pankreastaki hormonal başarısızlıklardan kaynaklanır. Allerjenler mevsimsel ve kalıcı bir doğaya da boğazda hoş olmayan duyumlara neden olabilirler. Daha karmaşık vakalar gastrointestinal sistemin çalışmalarındaki anormalliklerle ilişkilidir.

Birçok insan boğaz ağrısı, lakrizasyon ve burun akıntısı ile oluşan alerjik reaksiyonlara duyarlıdır. Boğazda alerjenin neden olduğu mukoza zarının şişmesi nedeniyle boğazda bir terleme vardır. Muhtemel alerjenler arasında mevsimsel ve kalıcıdır. Çiçekler, bitkiler, polen - mevsimlik; toz, soğuk hava - kalıcı alerjenler.

Boğazda terden kurtulmak için, bir kişi alerjilerin kesin nedenlerini tanımlamak zorunda kalacaktır. Laboratuar testleri kullanarak vücudun tepki verdiği alerjenleri belirleyin.

Boğaz ağrısı ve kuru öksürük düşük insülin düzeylerine bağlı olabilir. Kırık pankreas işlevinden kaynaklanır. Pankreas hormonunun düşük seviyesi - insülin - kan şekerinde artışa neden olur. Yüksek tükürük salgısının kötüleşmesiyle karakterizedir.

Bu nedenle diabetes mellituslu hastalar ağızda kuruluğu hissederler. Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, su içmek veya glikoz seviyesini stabilize etmek yeterlidir.

Kuru öksürük nedeni endemik guatr olabilir. Bu hastalığa boyun ve boğulmada bir sıkıştırma hissi eşlik eder. Açıklanan semptomlar büyük tiroid boyutunda görülür.

Tiroid bezinin büyümesi vücutta iyot eksikliğine neden olur. İyot eksikliğine hormonların gelişiminin ihlali eşlik eder. Hormon seviyesini normale döndürmek için tiroid bezi boyut olarak artmaya başlar. İyot eksikliğinin başlangıç ​​belirtilerini, baş ağrıları, sürekli zayıflık ve hızlı yorgunluktan kaynaklandığını kabul edin.

Boyundaki tiroid bezinde güçlü bir artış ile boyun deforme olur.

Larinksin merkezi sinir sistemi veya sinirleri etkilendiğinde, larinksin duyarlılığı azalır. Larinksin 3 formdaki patolojik durumu:

 1. 1. Hipostasia larinksin zayıflatılmış duyarlılığıdır. Faringeal sinirlerin yenilgisinden ve reflekslerinin bozulmasından kaynaklanır.
 2. 2. Hiperstasy - larinksin artan hassasiyeti. Bulaşıcı hastalıkların sık soğuk algınlığı neden olur.
 3. 3. Parestezi - hastanın boğazda mukoza zarının organik lezyonlarının olmadığı patolojik bir durumdur, ancak bu bölgedeki hoş olmayan hislerden şikayetçidir.

Yedikten sonra, mide içeriğinin özofagusa atıldığı bir hastalıktır. Bu, mide ekşimesi, boğaz ağrısı ve kuru öksürük ile birlikte mukoza zarının tahriş olmasına neden olur. Neden olunan semptomlar gastrit, mide ülseri veya pankreatitin nedeni olabilir.

Uzmanlar bulaşıcı olmayan hastalıkların neden olduğu durumlarda boğazda terleme ve hoş olmayan hislerle savaşmak için başka yollar önerebilir. Örneğin, bir diyete bağlılık, keskin ve tuzlu yemeklerin reddedilmesi, kötü alışkanlıklar, boğazın mukoza zarının genel durumunu olumlu yönde etkiler.

Boğazda ya da kuru öksürükte terleme şeklinde hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için altta yatan hastalığı tedavi etmek gerekir. Ancak sık sık ilaç kullanmadan hoş olmayan hisleri bastırmak için acil bir ihtiyaç vardır. Herkes bir uzmanı ziyaret etmeden önce boğaz ağrısını ortadan kaldırmak için basit yollardan yararlanabilir:

 1. 1. Lolipoplar. Sinirliliği yatıştırmak, ses kısıklığını azaltmak ve boğazın kurumasını önlemek için özel şekerlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin Holls, Strepsils ve diğerleri.
 2. 2. Sıcak bir içecekle (genellikle çay) veya gargarayla boğazdaki terleri çıkarın. Şifalı bitkilerden (calendula, papatya, nane) bir kaynatma kullanarak, bal ya da limon çayı ekleyerek eylemin etkisini artırabilirsiniz. Durulama adaçayı ve marigoldun infüzyonları ile gerçekleştirilir.
 3. 3. şeftali yağı veya deniz topalak yardımı ile, boğazda terleme ortadan kaldırmak. Alerjik reaksiyon olmadığında bademcikler üzerine yayılırlar.
 4. 4. Hasta öksürükten rahatsız olursa ve boğazda kurursa, bal ile ılık süt kullanmak mümkündür. Böyle bir içeceğin yardımıyla boğazda tahriş azalır.
 5. 5. Solunum sırasında kuru hava veya toz nedeniyle terleme ve öksürük varsa, birkaç yudum su içirin.
 6. 6. Kuru öksürük "Sibirya metodu" ile ortadan kaldırılabilir. Yöntemin özü, yağsız yağda kızartılmış soğandan gerilmiş infüzyonla boğazın durulanmasıdır. Bu çare, birkaç dakika boyunca hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.
 7. 7. Boğazın mukoza zarının bal, hayvansal yağ ve limon suyu ile nemlendirilmesi boğazda terlemeyi ortadan kaldırır. Yemek pişirmek için aşağıdaki tarif önerilir: 4 çorba kaşığı. l. Limon suyu ve hayvansal yağlar eşit oranlarda 4 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. bal. Hazırlık öncesi hazırlık yemekten önce günde 3 kez alınmalıdır.
 8. 8. Siyah turp. Boğaz hastalıklarını başarılı bir şekilde tedavi etmek için siyah turp suyunu kullanın. Bunu yapmak için kök mahsulü üst kısımdan kesilmeli ve içinde bir çöküntü bulunmalıdır. Girintiye bir kaşık dolusu bal dökün, bal ıslatmak için kökeni serin ve karanlık bir yerde bırakın. Seçilmiş suyu günde 3 kez iç.
 9. 9. Evdeki düşük nem oranı, öksürüğe neden olarak% 50-60 seviyesine yükseltilmelidir. Odadaki nem oranı yukarıdakilerden daha düşükse, kuru öksürük ağırlaşır.

Boğazda terleme ve kuru öksürük tedavisi sırasında, bu sürece karmaşık bir şekilde yaklaşmak gerekir. Bunu yapmak için, mukoza zarını yumuşatmak ve tahriş azaltmak için ve ilaç ile altta yatan hastalığa karşı mücadele için yerel ilaç ve halk ilaçları kullanın. İkincisi şunları içerir:

 1. 1. Hexoral. İlacın günde 2 kez kullanılması gereken bir sprinkler şeklinde satılması. İlacın gırtlakta püskürtülmesi en az iki saniye boyunca yapılmalıdır. Döküntüler, öksürme veya mukoza zarının şişmesi tavsiye edilirse, Hexal ile tedaviye son verin.
 2. 2. Tharyngept. Resorpsiyon için tabletler günde en fazla 5 kez, yemekten 15-20 dakika sonra alınmalıdır. Eylemin etkililiğini azaltmamak için, iki saat sonra içmek veya yemek yemek imkansızdır.
 3. 3. Sefaklor - bireysel olarak reçete edilen, genellikle günde 4 gramdan fazla olmayan bir antibiyotik. Giriş miktarı 250 mg olarak hesaplanmıştır.
 4. 4. Tetrasiklin. Başka yollardan herhangi bir bileşenin hastalara karşı toleranssızlığı durumunda atanan alternatif araçlar. Yetişkinler için günlük doz yaklaşık 600-900 mg'dır. Bir yemekten yarım saat önce hapı al.
 5. 5. Bioparox. Sprey, yemekten sonra ağzına sıçramak için atandı. Prosedür 5 güne kadar bir gün içinde gerçekleştirilebilir. Tedavi süreci bir hafta sürer.
 6. 6. Tavegil. Boğazda terlemeyi ortadan kaldırmak için yaygın bir antihistamin ilacı kullanılır. Tavegil, alerjik bir reaksiyonun belirtilerinin tezahüründe kullanılır. Tavegil yemeklerden önce günde 2 kez alın. Bir kerede doz 1 mg'dır ve günde 6 mg'ı geçmemelidir.

Belli bir çare seçerken, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Çeşitli nedenlerle kuru boğaz ve öksürük oluşur. Enfeksiyöz ve enfeksiyöz izole edin. Sebebi ne olursa olsun, tedavi kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Altta yatan hastalığın tıbbi tedavisinin yanı sıra mukoza üzerinde nemlendirici ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olmak gereklidir.

İlaçlara ek olarak, hoş olmayan semptomlarla mücadele etmenin popüler yöntemleri de yaygındır. Hem bu hem de diğer yöntemler, tedaviyi yapan doktorun atanmasıyla hastalar tarafından kullanılmalıdır, çünkü yanlış tedavi ile birçok hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Boğazda kuruluk hissi

Boğazda kuruluk dış etkenler tarafından provoke edilebilir, ancak bazen bu belirtiler ciddi hastalıkların gelişimini gösterir. Hoş olmayan duyumlar nadir görülürse, kısa ömürlü ise endişe sebebi yoktur. Fakat mukoza zarı sürekli kuruyorsa, bir uzmana danışmak gerekir - nedenini belirleyebilir, ne yapılacağını söyler ve yeterli tedaviyi reçete edebilir.

Boğazda kuruluk dış veya iç faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Boğazda kuruluk nedenleri

Kuruluk hissi (xerostomia) - vücudun belirli dış uyaranlara reaksiyonu, ancak enfeksiyon veya inflamasyon varlığını gösterebilir. Genellikle mukoza, çocuklarda ve ileri yaştaki insanlarda, mukus boğazının az gelişmesi veya atrofisi nedeniyle kurur.

Neden boğaz kuruması - hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasının güvenli nedenleri:

 • vokal akorları düzenli olarak yükler - şarkıcılar, aktörler, öğretim üyeleri sıklıkla gırtlaktaki rahatsızlıktan muzdariptir;
 • kimyasal ve toksik maddelerle ilgili çalışmalar;
 • Bazı ilaçları alarak arka plana karşı alerjik ve advers reaksiyonlar - genellikle antibiyotik, diüretikler, antidepresanlar;
 • aşırı kuru hava;
 • sıcak, baharatlı, soğuk yiyeceklere reaksiyon;
 • kronik rinit.

Keskin yiyecekler boğazda kuruluklara neden olabilir

Solunum sistemi patolojilerinde mukus boğazında sürekli bir kuruluk var

Eğer boğazın kurumasına başka tatsız semptomlar eşlik ediyorsa - öksürme, boğulma, kompresyon hissi, çok yönlü bir muayeneye acilen ihtiyaç duyulur.

Mukoza boğazının kurumasına neden olan patolojiler:

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan öksürük, çoğunlukla kurulukta farenjit, larenjit ile ortaya çıkar. Bir ya da iki tarafı yuturken ağrı, spazmlar, tırmalamak, kaşıma, ses kısıklaşır. Çocuğun bu semptomların ortaya çıkmasından şikâyet etmesi halinde, derhal doktora başvurulması gerekir, özellikle de küçük çocuklarda larenjit boğulmaya neden olabilir.
 2. Astımlı öksürük. Bir adam kahkaha sonra, fiziksel aktivite artışı meydana net mukus ile ani öksürük endişe nedensiz burun, döşeme, derin derin nefes gece veya sabaha karşı hoş olmayan semptomlar daha kötü. Patolojiye cilt, terleme ve boğaz ağrısı solukluğu eşlik eder.
 3. Grip, soğuk. Artan lenf düğümleri, ateş, burun tıkanıklığı, bozulan iştah, bir zayıflık, kuru öksürük ve balgam vardır, eklem ve kas ağrısı, ateş ve arka planda ortaya çıkar.
 4. Subatrofik farenjit. boğazında bağ dokusunun arka plan çoğalma kuru görünür ve boğazdaki şişlik, gerginlik hissi, mukoz kuvvetle kurur, kuru öksürük karşı, bir kişinin sürekli öksürük istiyor. Hastalar kötü nefes, sinirlilik, uyku kalitesinde bozulma şikayet ediyorlar.
 5. Farengniyozis, faringeal mukozanın fungal bir enfeksiyondur. Hastalık kaşıntı, yanma, rahatsız edici semptomları yuttuktan sonra, kulakta, alt çenede ağrı olabilir.

Boğazda kuruluk ve yumru, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, cerrahi girişimlerden sonra gerçekleşir - hoş olmayan belirtiler tedaviden 7-10 gün sonra devam eder.

Boğazda kuruma mantarlara neden olabilir

Mukoza zarının kuru olduğu diğer hastalıklar

Boğazda kuruluk, terleme ve kaşınma her zaman solunum sistemi patolojisini göstermez, bazen bu belirtiler diğer daha ciddi problemleri gösterir. Eğer larinks uyku sırasında kurursa, apne, horlama, nazal septumda eğrilik, adenoidler sırasında ağız solunumu neden olabilir.

Neden mukoza kurur:

 1. Toz, polen, tütün dumanı alerjisi olduğunda. Boğazın kuruluğu, şiddetli burun akıntısı, lakrimasyon, astım atakları ve boğulma ile birlikte görülür.
 2. Gastrit, pankreatit - farinkste hoş olmayan duyular yemekten sonra ortaya çıkar. Ek belirtiler - iştah, karın ağrısı veya sol hipokondriyum bölgede dil, mide bulantısı, şişkinlik, geğirme, ishal plak azalmıştır.
 3. Diyabet. Ağızda kuruluğu, güçlü bir susuzluk, sık idrara çıkma ile birlikte hipergliseminin bir arka planında ortaya çıkar.
 4. Ağız boşluğunda malign ve benign bir karakter olan neoplazmalar - en sık parotis ve submaksiller tükürük bezlerinde görülür.
 5. A vitamini eksikliği - solukluk ve epidermisin soyulması şeklinde, saç durumu, konjunktivit, fotofobi bozulma şeklinde kendini gösterir.
 6. Climax - yumurtalıkların işleyişindeki düşüşün arka planında, seks hormonlarının sentezi tüm mukoza zarlarını kurutur.
 7. Susuzluğa neden olan patolojik süreçler - iç kanama, geniş bir hasar alanıyla yanıklar, ciddi zehirlenme.
 8. Tiroid bezinin işleyişindeki sorunlar. Başarısızlığın arka planında, mukoza zarlarını ve epidermisi etkileyen, hormonların sentezi bozulur ve bu da sürekli kuruluğa yol açar.
 9. Sistemik hastalıklar - skleroderma, kistik fibrozis, Sjogren sendromu.

Polen alerjisi boğazda kuruluğa neden olabilir

Psikosomatik açıdan bakıldığında, kuru boğaz güçlü bir sinir yükünü, uzun süreli stresi gösterir. Hoş olmayan belirtiler duygularını dizginlemek zorunda kalanlarda ortaya çıkar, görüşlerini ifade etme imkanı yoktur.

Hangi doktora başvurulur?

Boğazın uzun süreli kurutulmasıyla, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Hastanın birincil muayenesini, anamnez toplanmasını, hastanın kronik hastalıkları olup olmadığını, ilaç alıp almadığını, hastalık belirtileriyle baş edip etmediğini öğrenir.

Gerekirse, bir gastroenterolog, bir endokrinolog, bir nörolog danışmak gerekebilir.

Boğazda sürekli kuruluk ile, bir otolaryngologist ziyaret etmek gerekir

Boğazda kuruluk tedavisi

Analiz sonuçları temelinde doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, kendi kendine ilaç tedavisi ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Halk ilaçları, ancak bir uzmanla ön istişareden sonra ek tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Etkili ilaçlar

Patolojinin etiyolojisine bağlı olarak ilaçlar reçete edilir, çoğu zaman reçete edilen spreyler, tabletler hastalığın ileri formları ile kullanılmalıdır. Solunum sistemi ile ilişkili olmayan hastalıklarda, boğazda altta yatan kuruluğun nedenini ortadan kaldırmak için karmaşık tedavi uygulanır.

Ana ilaç grupları:

 • güçlü antibakteriyel ilaçlar - Bioparox, Angina, Sumamed, Azitromisin, Dalacin;
 • üst solunum yollarının patolojilerinin tedavisi için bakterisidal ajanlar - Isofra, Polidex;
 • antihistaminikler - Cetrin, Suprastin;
 • antiviral ajanlar - Kagocel, Cycloferon, Tamiflu;
 • karmaşık eylem ilaçları - Teraflu Lar, hemen hemen her türlü patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırır;
 • antimikotik - Flukonazol, Klotrimazol;
 • öksürük için lolipop ve tabletler - Trachisan, Strepsils, Lizobakt.

Bioparox etkili bir antibakteriyel ilaçtır

Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, ilaç tedavisine ek olarak, doktor fizyoterapi prosedürleri - manyetoterapi, mineral mukozal sulama, ozon tedavisi ve bademcikler üzerindeki vakum etkilerini reçete etmektedir.

Daha çok mukoza zarını yumuşatır mısın? Boğaz salinini ya da deniz suyuna göre damla nemlendirir - en azından yatmadan hemen önce burnunuzda günde üç kez kazmanız gerekir. İyi, boğaz keten tohumu veya bitkisel yağı yumuşatır - akşam 5 ml içmeniz gerekir.

Halk ilaçları ile tedavi

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri, mukoza zarını nemlendirmeye, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmaya, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, bu tür ilaçlar çocuk ve hamileliğin tedavisi için vazgeçilmezdir, çünkü çoğu ilaç bu tür hastalar tarafından alınamaz.

Evde kuru boğaz kurtulmak için nasıl:

 1. Asetik su. 220 ml ılık suda 15 ml elma sirkesi ilave edin, boğazınızı her 2 saatte bir kez yıkayın, yedikten sonra prosedürü uyguladığınızdan emin olun. Eğer ses aşırı derecede kısıksa ya da gitmişse, su pancar suyu ile değiştirilmelidir.
 2. Vitamin, mukoza yumuşatmak, öksürük ortadan kaldırmak, bağışıklığı güçlendirmek - eşit taze havuç veya lahana suyu ve sıvı bal parçalarını karıştırın, günde 3-4 kez 120 ml içilir.
 3. 50 ml siyah turp suyu ile 100 ml ılık süt karıştırın, 10 ml bal ekleyin. Yemeklerden sonra günde üç kez 45 ml içer, daha önce içeceği ısınmanız gerekir.
 4. Termoda 20 gram ezilmiş nane yaprağı dökülür, bir saatten sonra 250 ml kaynar su dökülür. Boğazını yedikten sonra günde 3 kez bir çözelti ile durulayın.
 5. Akut solunum yolu enfeksiyonlarında ve soğuk algınlığında, 10 gram kireç ve kıvrım yaprak çiçek salkımının karıştırılması, 250 ml kaynar su demlenmesi, kapalı bir kapta bir saat bekletilmesi gerekir. Her yemekten sonra boğazını ilaçla yıkayın.

Su ve sirke çözeltisi boğazda kuruluktan kurtulmaya yardımcı olur

önleme

Boğazın kurumasını önlemek için, üst solunum yollarının hastalıklarını zamanında tedavi etmek için dış hoş olmayan uyaranları ortadan kaldırmak gerekir.

Mukus kurutma nasıl önlenir:

 • odayı düzenli olarak havalandırın, havayı nemlendirin;
 • bağışıklığı güçlendirmek, bağımlılıkları bırakmak;
 • Solunum hastalıklarının alevlenme sezonunda, nazofarenksin tuzlu su ile durulanması;
 • daha fazla sıvı içmek;
 • baharatlı, tuzlu yiyeceklerin miktarını azaltmak için, rahat sıcaklıkta yemek yemek için;
 • Zararlı üretimde güvenilir koruyucu ekipman kullanın.

Boğazda kuruluk, aktiviteleri vokal kord gerginliği ile ilişkili olan, kimyasal bitkilerde çalışan insanlar için yaygın bir durumdur. Fakat genellikle böyle bir semptom ciddi patolojilerin varlığına işaret eder, sadece tam bir tanı, mukus boğazının kurumasının nedenlerini tanımlamak ve zamanında ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi derecelendir
(3 tahminler, ortalama 5.00 5)

Neden boğazda kuruluk var: rahatsızlıktan kurtulmak, nedenleri, tedavisi

Boğazda kuruluk, çeşitli patolojilerin çok yaygın bir işareti olarak kabul edilir. Doğada viral veya bakteriyel olabilirler. Genellikle kuruluk hissi, alerjik reaksiyonlara veya mantar mikroorganizmalarına bağlı enfeksiyona bağlıdır. Her durumda, sadece provoke edici bir faktör tanımlandığında etkili bir tedavi seçmek mümkün olacaktır.

Boğazda kuruluk: fizyoloji

Zev, mukusun sentezinden sorumlu küçük bezlerin bulunduğu yapı içinde özel bir epitelyum ile kaplıdır. Hücrelerin yüzeyinde, mukusun hareketinden ve yenilenmesinden sorumlu olan özel tüyler veya kirpikler vardır.

Üretilen sırta, vücudu enfeksiyondan koruyan antibakteriyel elementler vardır. Ayrıca, mukusda zararlı maddeler içeren küçük toz partikülleri tutulur.

Bu nedenle filtre görevi görür, mukoza zarının kurumasını engeller ve normal çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, epitel daha duyarlı hale gelir ve kişinin kuruluk hissi vardır. Bu enflamatuar süreç veya dış faktörlerin etkisidir.

nedenleri

Problemlerin ortaya çıkması çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olabilir. Doğru tedaviyi bulmak için, kuruluk nedenlerini belirlemek çok önemlidir.

Boğazda kuruluk hakkında daha fazla bilgi için videomuzu izleyin:

Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar

Üst solunum organlarının yenilgisi viral veya bakteriyel olabilir. Sonuç olarak, kuruluğa neden olan çeşitli hastalıklar gelişir - farenjit, bademcik iltihabı, larenjit.

farenjit

Farinksin inflamatuar lezyonları ile birlikte, lokal hiperemi ve mukoza zarlarının şişmesi vardır. Birçok insan yutulduğunda kuruluktan ve acıdan şikayetçidir. Ayrıca, farenjit genellikle bulantı ve kusmaya kadar kuru bir öksürük eşlik eder.

larenjit

Bu terim ile akut veya kronik olabilen larinksin iltihaplanması kastedilmektedir. Çoğu zaman hastalık, solunum sisteminin lezyonlarının arka planına karşı gelişir ve sesin, terlemenin ve boğazda kuruluğun ses kısıklığının eşlik etmesi ile birlikte görülür. Çoğu zaman hastalar kuru öksürük ve sesin gitmesinden şikayet ederler.

mantar

Maya benzeri veya küf mantarları ile enfekte olduğunda, larenjit, mantar anjina veya faringemi gelişmesi riski vardır. Mukoza kıvrımlı bir kaplama oluşturur, boğazda yoğun bir ağrı vardır. Vücut ısısı normal kalır.

alerji

Alerjinin tezahürleri, vücudun çeşitli irritanlara - gıda, kirli hava ve diğer faktörlere - artan hassasiyeti ile ortaya çıkar.

onkoloji

Bazen kuruluk, onkolojik patolojilerin gelişmesinden kaynaklanır. Formasyonlar arttıkça, kişide bir yumru, seste ses kısıklığı, yutma güçlüğü görülür. Kemoterapi ve ışınlama, sıklıkla tükürüğün sentezindeki azalmayı da etkiler.

Tiroid ile ilgili sorunlar

Bir boğazda ifade edilen kuruluk sıklıkla bir diyabetin ifadesidir. Bu belirtiye ek olarak, güçlü bir susuzluk, artmış diürez, kaşıntı, pürülan deri lezyonları vardır. Hastalık geliştikçe, tüm organlar acı çeker.

Ekoloji ve çevrenin etkisi

Kuruluk hissi dış etkenlerden kaynaklanabilir. En yaygın neden aşırı kurutulmuş havadır. Bu nedenle, sorun genellikle ısıtma mevsiminin başlangıcında ortaya çıkar.

Kuru olmanın nedeni, çeşitli uyaranların mukus zarı üzerindeki etkisi - baharatlı yiyecekler, toz, kimyasal elementler, alkali dumanlar. Karbon monoksit ve keskin ürünlerin kullanımı da benzer etkiye sahiptir.

Diğer nedenler

Sorunların sebebi bazı ilaç veya halk ilaçlarının kullanılması olabilir.

Bunlar özellikle, boğazın durumunu ters yönde etkileyen vazokonstriktif ilaçları ve hormonları içerir.

Çoğunlukla provoke edici faktör, ağızdan sürekli bir soluk ya da yetersiz tükürük sentezidir.

tanılama

Doğru bir teşhis yapmak için, doktor bir anket yapar ve hastanın muayenesini yapar. Hiçbir şeyden önemlisi hastanın anamnezi ve patolojisidir.

Ana teşhis prosedürleri aşağıdakileri içerir:

Genellikle dar bir uzmana danışmak gerekir. Daha sıklıkla, hastayı otolaringolog, gastroenterolog, endokrinolog veya nöroloğa yönlendirmek gerekir.

İlk belirtilerle kendinizi nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kuruluk sadece bir semptom olarak kabul edilir, bu nedenle doktor provoke faktörü dikkate alarak tedaviyi seçmelidir. Ancak, durumu kolaylaştırmak ve bu tür faaliyetlerin kurtarılmasını hızlandırmak için:

 1. Nem kontrolü. Normal performansı korumak için özel bir cihaz kullanmalısınız - nemlendirici.
 2. Burun için vazokonstrüktif damla kullanımı. Bu tür fonlar burun tıkanıklığı ile gömülmelidir.
 3. Bir solunum cihazının zararlı maddelerle temas halinde kullanılması.
 4. Sigara içmeyi reddetme.
 5. Çok fazla sıvı içiyor. Çay ve maden suyu mükemmel seçenekler.
 6. Petrol inhalasyonlarının yapılması. Bitki ekstreleri mukoza zarlarını yumuşatmaya ve dokuları yenilemeye yardımcı olur. Şeftali esansiyel yağları, badem prosedürü için uygundur.
 7. Secretolitiklerin alımı. Bu maddeler bronşiyal sekresyonların temizlenmesini uyarır. Bir bitki veya kimyasal bileşime sahip olabilirler. İlk grup çuha çiçeği özleri, sarmaşık içerir. İkinci kategoride ambroksol, bromhexine gibi fonları dahil etmektir.

Boğazda kuruluk ve terleme nasıl tedavi edilir:

önleme

Kuruluk görünümünü önlemek için, odayı daha sık havalandırmak önemlidir. Nazofarenksin düşük konsantrasyonlu salin solüsyonu ile yıkanması önemlidir. Ayrıca Aqualor veya Aquamaris gibi eczane ürünlerini de kullanabilirsiniz.

görünüm

Prognoz doğrudan rahatsızlığın nedenine ve tedavinin zamanında yapılmasına bağlıdır. Viral bir patolojinin tedavisine hemen başlarsanız, büyük olasılıkla komplikasyonların meydana gelmesi olası değildir. Bu yaşla ilgili mukozanın lezyonları böyle bir prognozu pekiştirmemiştir. Ancak, bir doktora zamanında erişim ile durumunuzu önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Boğazda kuruluk, çeşitli patolojiler hakkında konuşabilir. Problemle başa çıkmak için anomalinin nedenini belirleyecek ve yeterli tedaviyi seçecek bir KBB doktoruna başvurmalısınız.

Boğazda pershing ve kuruluk: olası başlangıç ​​nedenleri

Boğazdaki zulüm ve kuruluk, birçok hastalığın yoldaşlarıdır veya bu belirtiler, çevredeki faktörlerin olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Birçok insan boğaz ağrısı gibi bir his ile tanışır. Birisi bu semptomu hemen alır ve kısa bir süre içinde durur, diğerleri ise uzun bir süre boyunca gelişebilir.

Bu semptomun ortaya çıkmasının nedeni nedir ve eğer boğazda inat ve kurursa ne yapılmalı? Buna daha ayrıntılı olarak bakalım.

Görünüm nedenleri

Aslında, banal sigara içmekten ve ciddi hastalıklarla sonlanmaktan pek çok neden vardır.

Şartlı olarak, tüm etiyoloji iki temel gruba ayrılabilir:

 • bozulmuş sağlıkla ilişkili boğazda kuruluk;
 • Çevrenin ve diğer olumsuz kaynakların etkisi.

Bu nedenlerin her biri, çeşitli patojenez ve olası komplikasyonlarla temsil edilir.

Endojen nedenler: vücutta patolojilerin varlığı

Patojenik mikroorganizmaların aktif etkisinin bir sonucu olarak, bir kişinin boğazına neden olan çeşitli hastalıklar gelişebilir.

Klinik belirtilerde, not edilebilir ve eşlik eden semptomlar olabilir:

 • ses kısıklığı veya ses kaybı;
 • kuru havlayan öksürük;
 • nefes darlığı;
 • mukusun siyanotik gölgesi (siyanoz).

ağızda hoş olmayan bir tat;

dil üzerinde beyaz kaplama;

karın ağrısı vb.

Ayrıca, orofarenks kanseri, böbrek bozuklukları, tükürük bezlerinin iltihaplanması vb. Içerebilir. Bunun nedenleri gerçekten çok fazladır ve bu yüzden doğru bir şekilde teşhis edilmesi bazen güçtür.

Dikkat: Çocuklarda boğaz ağrısı özellikle yaz aylarında aşırı fiziksel aktiviteden kaynaklanabilir.

Ekzojen nedenler: çevresel faktörlerin etkisi

Bu, provokatif nedene bağlı olarak, birkaç saat ile birkaç gün arasında sürebilen, geçici bir geçici tezahürü içerebilir.

Bu, şiddetli stres koşullarının, adrenalin hormonunun miktarında bir artışa neden olduğu ve yumuşak dokuların tonunu arttıracağı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu artan üretimin bir sonucu olarak, bir kas spazmı ve mukoza zarlarının kurutulması vardır. Ancak, bu fenomen geçicidir ve birkaç saat içinde kendiliğinden geçer.

Özellikle zor bir durumda, güçlü alerjik belirtiler şeklinde mümkündür:

 • Quincke'nin ödemi;
 • anafilaktik şok;
 • larinksin stenozu;
 • kovanlar;
 • İnsan hayatını tehdit eden diğer patolojik reaksiyonlar.

Böyle bir durumda, derhal "ambulans" çağırmak ve ilk yardım sağlamak gerekir.

Dokulardaki yapının gelişmekte olan ihlali ile baş etmek, mukoza zarlarını yumuşatmayı amaçlayan ilaçlara yardımcı olabilir.

Böyle bir fenomen de bu faktörler tarafından provoke edilebilir:

 • kuru hava;
 • sigara;
 • hava kirliliği.

Teröz ve kuruluk mukozası görünümündeki etiyolojiyi ve diğer özellikleri anlamak için, bu makaledeki videoyu okumanızı öneririz.

Bu özellik nasıl karakterize edilebilir?

Semptomların başlangıcında, mukoza zarının terlemesi ve kuruluk derecesi rahatsızlık vermez. Bu aşamada herhangi bir harekete geçmezseniz, durum daha da kötüleşebilir ve daha somut belirtilere dönüşebilir, örneğin, yanma, acı verici duyumların görünümü, konuşma sırasında veya boğazdaki diğer yükler sırasında yükselir. Zaten anladığımız gibi, pershenie ek bir klinik ifadedir.

Bu nedenle, gelişmekte olan hastalıklar ile, diğer belirtiler görünebilir:

 • kaslarda ağrı;
 • öksürük ve soğuk saldırılarının ortaya çıkışı;
 • artan vücut ısısı (hipertermi);
 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • sulu gözler;
 • vücudun genel zayıflığı, adynamia;
 • sesin ses kısıklığı veya sesin yokluğu vb.

Yukarıda, en sık görülen semptomlar, boğazda kuruluk ve terleme ile birlikte tanımlanmıştır. Bu veya diğer klinik bulguların varlığında, bir uzman tarafından teşhis edilmeye ihtiyaç duyulur, burada doktor ne tür bir tedavi talimatının gerekli olduğunu söyleyecektir.

tanılama

İlk klinik ortaya çıktığında, bir anamnez temelinde, laboratuvar testleri yürüten, ön tanı koyabilecek olan doktora başvurmak gerekir.

Bununla birlikte, bu, esas olarak solunumun yanı sıra tespit edilmesi özellikle zor olmayan diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla ilgilidir. Uzmanlaşmış bir uzman tarafından müdahale edilmesi gereken daha ciddi durumlarda, bir KBB doktorunda bir muayeneye yönlendirilebilirsiniz.

Koşullara ve mevcut özelliklere bağlı olarak, aşağıdaki araştırma yöntemleri atanır:

 1. Pharyngoscope. Bir spatula ve özel bir ayna kullanarak mukoza incelenir.
 2. Smear alarak. Bademcikler ve nazofarenks kaynaklı viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlardan şüpheleniliyorsa, ekim ve ileri araştırmalar için bir smear alınır.
 3. ABD. Gizli patolojik süreçleri teşhis ve tespit etmek gerektiğinde reçete edilir.

Belirtinin gelişmesine hizmet eden nedene bağlı olarak, bu tür doktorlara yönlendirilebilirsiniz:

 • nöropatolog;
 • endokrinoloji;
 • gastroenteroloji;
 • Onkolog.

Bu uzmanlar, yeterli bir tedavi rejiminin atanması için ek araştırma yöntemleri tayin edecektir.

tedavi

Bu nedenle, boğazda kuruluğu ve terlemeyle birlikte, solunum yollarının epitel hücrelerinin hasar görmesiyle ve sinir uçlarının tahrişiyle bağlantılı olarak semptomatik tedavi başlayabilir. Bu durumda, mukoza üzerinde restoratif bir etkiye sahip olan ve sinir reseptörlerinin uyarılmasında bir azalmaya sahip olan ilaçların etkili kullanımı.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 • bitki kaynaklı nemlendirme ve yumuşatma preparatları;
 • lokal anestezikler;
 • anestetikler;
 • bal temelinde hazırlanan müstahzarlar;
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar;
 • balgamın seyreltilmesi için hazırlıklar ve ayrılmasını kolaylaştırır, vb.

Dikkat: kendi kendine tedaviye başlamadan önce, terlemenin uygun olmayan bir ortamdan (duman, kuru hava, vb.) Kaynaklandığından emin olmalısınız. Gelişim etiyolojisinde herhangi bir hastalık varsa, kesin neden ve yeterli tedavinin atanması için zorunlu bir tıbbi konsültasyon gereklidir.

Halk yolları

Kendi elleriyle hazırlanan ev yapımı ilaçlar da olumlu bir etkiye sahiptir.

Sağlığınızı kolaylaştırmak için, bu kanıtlanmış yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • şurup veya baldan yapılmış çay;
 • zencefil çayı;
 • Taze sıkılmış pancar suyu;
 • mürver tentürü;
 • limon ve ballı çay;
 • soğan veya sarımsak suyu (durulama);
 • bir paket taze patates;
 • ahududu çayı veya meyve suyu;
 • gargara için papatya, adaçayı veya meşe kabuğu tentürü, vb.

Tüm bu ilaçlar, boğazın mukoza zarını nemlendirir, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir, bu da hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur. Ev yapımı tariflerin pişirilmesinin fiyatı oldukça düşüktür, ancak bu gibi durumlarda bile, önemsiz bir maliyetle, yüksek verimliliği not edebilir.

önleme

Önleyici tedbirlere uyum, boğazda terleme riskini azaltacaktır.

Bu amaçla, sadece bu tavsiyelere uymanız gerekir:

 1. Ses tellerini "yırtmayın". Faaliyetleri ses üzerinde özel bir gerilim ile ilişkilendirilen insanlar, sesi önceden korumaya özen göstermelidir.
 2. Odada yeterli konsantrasyonda nem olmasını sağlayın. Bunun için özel cihazlar var - hava nemlendiriciler. Eski kanıtlanmış yöntemi de kullanabilirsiniz - pillerdeki ıslak bezleri asılıyor.
 3. Yeterli miktarda sıvıyı (hava sıcaklığına bağlı olarak günde 1,5-2 litreden az olmamalıdır) kullanın.
 4. Solunum veya başka hastalık türlerinin gelişmesini önlemek için bağışıklığı güçlendirin.
 5. Ağız boşluğunun hijyenini korumak için, sabah ve akşam dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.
 6. Sigara içmeyi bırakın, çünkü solunum yollarının epitelyumunu yok eder.

Kişinin sağlığına dikkat çekmek yaşam boyunca öncelikli bir hedeftir. Eğer boğazda zindelik varsa ve mukoza zarının kuruması "dinlenmiyor" ise, zamanında tedaviye başlamak için bir doktora başvurduğunuzdan emin olun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Torakal beslenmede bir boğaz tedavisi - preparatlar ve ulusal ajanlar. Evde emzirme sırasında boğazın hızlı tedavisi

Emzirme döneminde soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya grip ile karşı karşıya kalan pek çok anne habersiz yakalanır ve boğazın düzgün bir şekilde nasıl iyileştiğini bilmez.

Nazal mukozanın şişmesi nasıl kaldırılır

Nazal kaviteyi kaplayan mukoza, genellikle günlük yaşamda burun akıntısı olarak adlandırdığımız rinit sırasında şişer. Mucus ödemi, rahatsızlık veren, görünüşte zararsız bir hastalığın belirtilerinden biridir.