Loading

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.

Boğazda kuruluk için en iyi tedaviyi bulmak için, rahatsızlığın gerçek nedenlerini öğrenmek için tıbbi tavsiye almanız gerekir. Hoş olmayan hislerden kurtulmak için yapılan bağımsız girişimler, boğazda kuruluğa, örneğin endokrin sisteminin veya bakteriyel enfeksiyonun sorunlarına neden olursa, kronik bir sürece yol açabilir.

Rahatsızlık ana nedenleri

Boğazda kuruluk nedenleri tamamen farklı olabilir ve hem dış etkenlerde hem de çeşitli organ ve sistem hastalıklarında saklanabilir. En yaygın nedenler:

 • Viral, bakteriyel veya fungal yapının iltihaplanmasına karşı oluşan enfeksiyonlar ve kataral hastalıklar;
 • akut formda farenjit;
 • larenksin eşlik ettiği larenks spazmı;
 • Vücudun dış uyaranlara duyarlılığı artmıştır - toz, duman, keskin kokular, ev kimyasalları ve hastanın alerjik reaksiyon geliştirebileceği diğer şeyler;
 • fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mukus epitelyumunun incelmesi, yani yaşlılarda ve çocuklarda larinks daha kuru ve hassastır;
 • konut ve iş yerlerinde yetersiz hava nemlendirmesi;
 • Nazofarenks patolojileri (sinüzit, sinüzit, polipoz filizlenmesi ve osseus septumun konjenital eğriliği) nedeniyle ağızdan sürekli solunum;
 • Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması, bunun sonucu olarak hastanın boğazda kuruluk hissi ile sürekli rahatsızlığı vardır;
 • endokrin sisteminin patolojisi.

Boğazda kuruluk oluşumu periyodik olabilir, belirli olaylardan sonra ortaya çıkabilir (uygun olmayan koşullara uzun süreli maruz kalma, tozlu, kuru, guzel bir odada) ve ayrıca infeksiyöz patolojileri olan hastalarda kalıcı ve gelişir.

Eşzamanlı semptomlar

Boğazda kuruluk belirtileri, bu olgunun neden olduğu dışsal veya iç faktörlere bağlı olarak tüm hastalarda farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, boğazda kuruluğa, eğer mevcutsa ve hastaya yatkın olduğunda alerjik bir reaksiyon varsa, hastalığın diğer belirtileri eşlik eder.

Aşağıdaki belirtilerle birlikte kuruluk belirtileri aynı anda ifade edilir:

 • terleme, mide bulantısı, ses kısıklığı eşlik eden öksürük atakları, - boğaz öksürüğü;
 • burun akıntısı, sinüzit, burundan bol miktarda mukus akıntısı görünümü, baş ağrısı, tamamen nefes alamama;
 • gözyaşı, gözlerin enfeksiyonu (konjonktivit);
 • kas ve eklem ağrısı;
 • ateş, vücut ağrıları;
 • ses kısıklığı;
 • ateş, halsizlik, halsizlik, iştah kaybı;
 • yiyecek, su ve tükürük, bademcikler kızarıklık sırasında acı.

Kuru boğazdan rahatsızlık belirtilerini daha ayrıntılı olarak tanımlamak için, bazı semptomları provoke eden hastalıkları ve faktörleri anlatmak gerekir. Kuruluk hissi havada nem eksikliği ile provoke değilse, o zaman aşağıdaki patolojiler rahatsızlığa neden olabilir:

 • Mukoza dokusunun yıkımı - yaşlılıkta daha sık gelişir. Patolojik süreçte, boğazın tüm mukozaları yer alır. Yıkımın gelişmesiyle, bir kulak burun boğaz uzmanının zorunlu konsültasyonu belirtilir.
 • Farenjit, kızarıklık, ağrı ve terleme ile birlikte ağızda iltihaplı bir süreçtir. Çoğu zaman boğaz, viral bir formdan etkilenir, hastanın sıcaklığı yükselir.
 • Stres ve sinirsel deneyimler yaygın bir sorundur, neden boğazda kurur. Sık sık stresli ve çatışmalı durumlarda, kişi yabancı bir cismin varlığını boğaz, kompresyon, terleme ve rahatsızlık hissedebilir. Solunum ve yutma işlevi bu sendromu etkilemez.
 • ORZ - sadece farinksin kurutulmasıyla değil aynı zamanda kontrol edilemeyen öksürükle de eşlik eder. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonunun açık belirtileri ateş, kas ağrıları ve ateştir.
 • Larenjit - Bu hastalık güçlü bir kuru öksürük, yanı sıra boğaz ağrısı ve ses kısıklığı eşlik eder. Alerjik yatkınlık ile larenks spazmı zeminine karşı larenjit oluşabilir ve tehlikeli olabilir.
 • Endokrin sistemin patolojisi - bir ağız kuruluğu hissi genellikle tiroid bezi olan hastalarda görülür. Yanlış çalışması (daha doğrusu, üretilen fazla veya yetersiz miktarda hormonal madde), deri ve mukoza zarının durumunu doğrudan etkiler.
 • Tonsillit - rahatsızlık, kuruluk ve boğaz ağrısına ek olarak, hasta bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın ortaya çıktığını fark edebilir. Ayrıca angina sıcaklıkta keskin bir artış kritik seviyelere eşlik etti.

nedeniyle adenoid büyümeleri, polip veya nazal septum eğriliğine ağız solunumu mukoza incelmesine yol açar ve hasta sürekli geceleri kuru boğaz, yani bu konular zamanında ele alınması gerekmektedir.

Genel öneriler

Boğazda kuruluğu ve teneffüs hissini gidermek için, fizyolojik nedenlerden dolayı hastanın gerekli algoritmayı yapması önerilir. İlk olarak, odadaki nem seviyesini sürekli olarak izlemelisiniz.

Kışın kuruluk hissi ortaya çıkarsa, çanakları ısıtma cihazlarının yanına suyla yerleştirmek gerekir, bu odayı nemlendirir. Yaz aylarında özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir. Paralel olarak, kuru bir boğazı olan bir hastanın doğal dengeyi korumak için mümkün olduğunca fazla sıvı kullanması gerekir.

İkincisi, özellikle hassas insanların bir konutu havalandırması ve ıslak temizlik yapması daha olasıdır - bu, boğazın mukus dokusunu tahriş eden toz ve alerjenlerden kurtulacaktır. Temizlerken, keskin bir kokusu olan deterjanları kullanamazsınız - bu, vücudun öngörülemeyen reaksiyonunu şiddetlendirebilir.

Boğazlarını sadece geceleri kuruyan hastalar, keten, deniz topalak ya da zeytin temelli herhangi bir yağ kaşığı yatmadan önce içmeye çalışmaktadır.

Sabah kuruluğu görülürse, eczanede serum fizyolojik (Sodyum Klorür) solüsyonu ve birkaç damla damla burun içine enjekte edebilirsiniz - etki tüm gün için yeterli olmalıdır.

Boğaz (bu belirti tehlikeli sanayi birçok çalışan mevcut olan) bağlı gazlanmış bir de uzun süre kalması için kuru ise, işlem modunu gözden geçirmek için ya da değiştirmek için gerekli olduğu için gırtlak kronik hastalıklara mukoza kurşun sürekli tahriş.

Tedavi yöntemleri

Mukoza dokusunu nemlendirmek için, ağrı sendromundan kurtulun ve iltihaplar çeşitli ilaçları, kendi kendine tedavi için prosedürleri ve bir klinikte mevcut olan yöntemleri kullanır. Onlar hakkında daha detaylı konuşmalıyız.

Fizyoterapötik prosedürler

Bugüne kadar, larinkste hem sonuçların hem de kuruluk nedenlerini ortadan kaldırabilecek çeşitli teknikler vardır:

 • Lazer tedavisi - hasarlı mukoza dokusunu geri yüklemenize, kan dolaşımını ve trofik süreçleri iyileştirmenize olanak tanır. Elektromanyetik radyasyonun etkisi hücresel seviyede meydana gelir, bu nedenle yararlı etki sadece nazofaringeal boşluğun yanı sıra bir bütün olarak vücut üzerinde de olur.
 • Mineral tedavisi boğazın mukozal epitelinin ultrason kullanılarak mineral tuzlarla işlenmesidir.
 • Organoterapi, hastanın çeşitli hayvan organlarından yapılan ilaç kullanımını temel alan bir tedavi şeklidir.
 • Ozonoterapi, kan ve vücut dokularını (mukoza zarlarını da içeren) oksijen ile zenginleştiren bir fizyoterapi yöntemidir. Bu etkinin yanı sıra, ozon kullanımı bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olur, hastalığın süresini kısaltır, tekrarını önler.
 • Fotodinamik - etkilenen alan üzerinde hareket eden görünür ışık ışını, dokuların hızlı bir şekilde geri kazanıldığı ve vücudun güçlü bir iyileştirici etki yaşadığı için dokuların atomik oksijen üretmesine neden olur.
 • Vakum terapisi ve ozonoterapi ile kombine edilen ultrason - bademcikler üzerindeki karmaşık bir prosedürün etkisi nazofaringeal dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesine ve bezlerin bakteriyel plaktan temizlenmesine yol açar.

Belli bir hasta için hangi prosedür gereklidir, ve listelenen yöntemlere ek olarak tahriş olmuş bir boğazın tedavisinden daha fazla - doktor, ilk belirtilere ve patolojinin nedenlerine dayanarak size söyleyecektir.

soluk alma

Kataral hastalığa sadece boğaz ağrısı değil, burun akıntısı ve kuru öksürük eşlik ediyorsa ne olur? Sorunlardan kurtulmak inhalasyona yardımcı olur, günde 1-2 kez yapılabilir ve aşağıdaki maddeleri kullanabilirler.

Fizrastvor, mukoza zarını nemlendirmeye, boğazı plaktan arındırmaya, hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur. Uçucu yağlar - sadece boğazı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda pek çok mukoza salgısının burnunu temizlemeye de yardımcı olurlar, bu da geceleri tam soluma için anahtardır.

Şifalı bitkilerin kaynatılması, nane, lavanta, papatya, okaliptüs ve diğerlerine dayanan inhalasyon çözeltisi ile hazırlanabilir. Gerekli miktardaki madde sıcak suda eritilir, bu arada buhar yanmaz ve yanmaz. Hasta su ile kap üzerine eğilir, havlu ile örtülür ve 10-15 dakika nefes alır.

Boğaz durulama

Boğazın sürekli kuruluğu ile birlikte, tahriş ve mukozanın kızarması ile birlikte, durulanması tavsiye edilir. Nemlendirici, antiseptik, yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi olan çeşitli ürünler kullanabilirsiniz.

İyi etki durulaması tuzlu su verir - bunun hazırlanması için, Cı 35-38 soğumaya litre kaşığı (herhangi bir slaytlar) veya sodyum deniz tuzu başına su ilave bırakıldı, su, kaynamaya gereklidir. Ortaya çıkan kompozisyon günde en az 3 kez çalkalanmalıdır - epitelyumu nemlendirir, iltihap seviyesini azaltır ve bademcik bakteriyel plaktan arındırır.

Buna ek olarak, tuz güçlü rejenerasyon özelliklerine sahiptir. Bademcik iltihabında, birçok hasta, çözeltiye biraz soda ve birkaç damla iyot eklenir. yatıştırmaya ve şifalı uygun özelliklere sahip bitkilerin tahriş olmuş mukoza dokusu kullanılabilir decoctions iyileşmek için - bir nergis, papatya, nane, muz, anne-ve-üvey annesi okaliptüs ve diğerleri.

Kuru bir öksürük ile eş zamanlı olarak meyan kökü kaynatmak için yararlıdır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, mukus boğazının Ingalipt ile irrigasyonu iyi bir etkidir. Nane ve esansiyel yağların yanı sıra sülfonamidler grubundan bir madde içerir. Sprey düzenli kullanımı ağrı, kızarıklık, şişlik ve terlemenin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

ilaç

Farinkste iltihap tedavisi için kullanılan tüm ilaçlar, sadece belirli bir hastanın klinik gereksinimlerine göre reçete yazan bir doktor tarafından seçilmelidir. Bu tür çareler boğazda kuruluk ve rahatsızlıktan kurtulmak için tavsiye edilebilir:

 • antibiyotikler - bakteriyel doğa iltihabı ile (kullanımından önce, doktor analiz ve patojen türünün belirlenmesi için farenksinden bir yayma almalıdır);
 • antiviral - solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu boğazda kuruluğu ve tahrişi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur;
 • antihistamin - patolojinin alerjik yapısında kullanılır, deri testleri, duyarlılık testleri ve tanıyı doğrulamak için diğer tanı yöntemleri uygulanır;
 • antiseptik - tercih edilen ilaç formları, gırtlaktaki mikrobiyal florayı ortadan kaldıran, hasarlı dokuyu yumuşatıp onaran lolipoplar ve pastillerdir;
 • İyot preparatları - tiroid bezinin patolojisinde, farinkste daralma, topaklanma ve kuruluk hissine neden olur.

Tedavinin tam seyri, tanıya dayanarak bireysel olarak seçilir, bu nedenle terapi için ilaç listesi çok daha geniş olabilir - her şey vücudun bireysel özelliklerine ve klinik tabloya bağlıdır.

Halk tedavisi

Eğer boğaz ağrırsa ve mukus dokusu kuru ve inceyse - bu problemlerden kurtulmak için, geleneksel tıbbın yöntemlerinden biri kullanılabilir:

 • Taze sıkılmış havuç suyuna az miktarda bal eklenir ve içecek 3 kez günde 3 kez tüketilir;
 • Bir havuç meyvesi süt ve yerde kaynatılır. Kompozisyonu içmeniz için her yemekten sonra sadece 2 çay kaşığı en az 2 kez ısınmanız gerekir;
 • Soğan suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılır ve kompozisyon günde üç kez çay kaşığı şeklinde kullanılır;
 • bir meyveden bir meyveyi bir kabuktan temizlemek, ondan bir boğaz gargarası için et suyu hazırlamak ve bir et yemeye;
 • Mümkün olduğunca çok taze meyveleri, özellikle ekşi - kiraz, kızılcık, kızılcık, ahududu (şekerle öğütebilir, kompostoları pişirebilir veya çileğe çileği ekleyebilir).

Doğal bal içeren reçeteler, alerjik yatkınlığı olan hastaları tedavi etmek için uygun olmayabilir. Bu nedenle, herhangi bir ek aracı kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Boğazda rahatsızlıkların önlenmesi

Laringeal mukozanın, enflamatuar süreçlerin aşırı tahrişini ve sonuç olarak boğazda kuruluğu önlemek için birkaç önleyici tavsiyeye uyulmalıdır. Sadece epitelin nemlendirilmesini değil, aynı zamanda düzenli hijyen ve yaşam tarzı düzenlemelerini de göz önünde bulundururlar.

İlk olarak, ağız boşluğunu düzenli olarak bakteri plağının temizlenmesi gerekir - dişlerinizi günde iki kez fırçalayarak, yalnızca kaliteli fırçalar ve macunlar kullanarak. Yemekten sonra diş etleri için bir diş ipi veya yumuşatıcı kullanılması önerilir. Bu önlem, ağız boşluğunun enfeksiyonu ve larinksin bakteriyel patolojilerinin gelişmesi riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İkincisi, kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir - sigara içmeyi ve alkollü içecekleri içmeyi bırakın. Birçok insan tütün dumanının larinks mukozasını kuvvetli bir şekilde tahriş ederek, kuru ve zayıf hale getirdiğini ve sağlıksız bir yaşam tarzının bağışıklığında ve sık bulaşıcı hastalıklarda azalmaya yol açtığını bilir. Paralel olarak, diyetin gözden geçirilmesi gerekir - eğer diyet birçok tuzlu, asidik, akut ve tahriş edici yiyecek içeriyorsa, menünün ayarlanması gerekir.

Üçüncüsü, faringeal epitelyumun kuruluk ve incelmesini önlemek için, odadaki hava nemlendirmesinin optimal dengesini korumak istenir - seviye en az% 40-60 olmalıdır. Eş zamanlı nemlendirme ile birlikte, ev veya ofis düzenli olarak temizlenmeli ve temizlenmelidir.

Kışın nazofarenksin dokusu en hassas hale gelir. Bu nedenle, bu noktada burnu tuzlu suyla yıkamak ve durulamak yararlıdır. Kendiniz pişirmek istemiyorsanız, Aqua Maris, Humer, Marimer veya Dolphin dizilerinden eczane fonlarından satın alabilirsiniz.

Ayrı ayrı, sertleşme hakkında söylenmelidir. Profilaktik amaçlı olarak, kontrast duşu almak, spor yapmak veya en azından günlük olarak açık havada yürümek çok faydalıdır. Bu tür önlemler bağışıklığı artırmaya, sık solunum yolu enfeksiyonlarını ve nazofarenks ile ilgili problemleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Boğazda kuruluğa, açıklığa kavuştuğu için, nitelikli bir doktor tarafından belirlenebilen çeşitli nedenlerle sebep olunabilir. Başlangıçta, benzer bir sorun bir audiologist irtibat kurmaları tavsiye, ancak uzmanlara hastaları başvurabilirsiniz burun boğaz doktorunun patoloji olmadan edilir - kanıtlar ve hastalığı şüphesi bağlı bir nörolog, endokrinolog, bulaşıcı hastalıklar ve diğer doktorların.

Her iki durumda da, boğazdaki problem farklıdır, ancak daha önce hasta yardım için döndü, hoş olmayan semptomlardan hızla kurtulma ve komplikasyonları önleme şansı artar.

Boğazda kuruluk nasıl tedavi edilir. Hoş olmayan hislerin nedenleri

Boğazda kuruluk, çoğu durumda hava yollarında değil, vücutta patolojinin varlığını gösteren ilk bakışta belirsizdir. Kuru mukoza boğazında ağrılar oldukça yoğun olabilir ve hastaya ciddi rahatsızlık verebilir.

Mukoza kuruluğu neden ortaya çıkıyor?

Boğazda hoş olmayan belirtiler görüldüğünde, çoğu insan ARI, boğaz ağrısı veya solunum sisteminin diğer enflamatuar hastalığı üzerinde hemen "günah" yapar. Bununla birlikte, sadece bir enfeksiyöz ajan nazofarenkste kuruluğa neden olmaz. Bu durumun sebepleri oldukça uzun. Bunlar 3 geniş gruba ayrılabilir:

 • Solunum yolu enfeksiyonları.
  Mukoza boğazının kurulmasındaki ana rol, enfeksiyöz bir ajan tarafından oynanır: bakteri, virüs, mantar. ARVI, farenjit, bademcik iltihabı akut ve kronik formda bulaşıcı etyolojide diğer hastalıklara transfer edilir.

Önemli! Bazen nazofarenkste kuruluk varlığı diyabet gelişimini gösterir.

Boğazda kuruluk ile ilişkili tezahürleri

Aslında, boğazdaki kuruluk, tuhaf bir çarpma ve bunun sonucunda ortaya çıkan öksürük ile karakterizedir. Hassasiyet, konuşma ve yeme yoluyla şiddetlenir, oldukça yoğun olabilir. Mukus boğazının kendisi daha incedir, daha duyarlı hale gelir. Kuru bir öksürük oluştuğunda, mukozada mikrotrotizma meydana gelir ve bu da enfeksiyon kapısını açar. Başka bir deyişle, farinksdeki kuruluk, enfeksiyonun bir belirtisi olabilir ve ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Hoş olmayan bir his, patolojik bir sürecin tezahürlerinden sadece bir tanesi olduğu için, ona eşlik edebilir:

 • burun akıntısı, burun tıkanıklığı;
 • ses kısıklığı;
 • öksürük;
 • boğazda inflamatuar belirtiler;
 • sulu gözler;
 • yüksek sıcaklık;
 • miyalji (kas ağrısı);
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik.

Evde nasıl yardımcı olabilirim?

Boğazdan kurulu bir kişi (aniden veya kronik olarak) hoş olmayan bir semptomun kaybolmasına bağımsız olarak katkıda bulunabilir:

 1. Sigara içmeyi, gazlı içecekleri ve alkolü içmeye değer.
 2. Sessizlik rejimini gözlemlemek için birkaç gün (konuşmak mümkün olduğunca az).
 3. Tüketilen su miktarını arttırın, diyette maden suyu kullanın.
 4. Mümkün olduğunca hava nemini arttırın: Klima cihazlarını terk etmek için, ısıtma cihazlarına bir kase su koymanız önerilir.
 5. Papatya, okaliptüs ile inhalasyon yapın.
 6. Şekerli et suyu ile gargara, anne ve üvey anne.
 7. Yukarıda bahsedilen bitkilerin infüzyonlarını, ballı havuç suyunu, 2 diş sarımsak ekleyerek ılık süt alın.
 8. Ayaklarınızı hardalla buharlaştırın.

Boğazda kuruluk için acil evde bakım: her burun deliğine bir kaç damla (yarım veya tam pipet) bitkisel yağ ekleyin. Daha sonra yağın boğazı yumuşatması için 5 dakika uzanmak gerekir. Mükemmel yardım ve kayısı ve şeftali yağları. Bununla birlikte, bilinmesi gereken bir şey: bu yöntem mukoza zarını geçici olarak nemlendirir ve kuruluğu nötralize eder.

Önemli! Tüm yerel önlemler sadece geçicidir. Farenksin kurumasını tamamen ortadan kaldırmak için, bir ENT uzmanının konsültasyonu gereklidir, bu da ortaya çıkışının gerçek nedenini ortaya çıkaracak ve yeterli tedaviyi önerecektir. Antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması uygun olmayabilir ve bazen sadece olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Tedavinin prensipleri

Nazofaringeal kuruluk tedavisinde ana yön, hoş olmayan bir semptoma neden olan nedenin tanımlanması ve tedavisidir.

Enfeksiyonun sebebi enfeksiyonun varlığında ise, KBB doktoru antibakteriyel, antiviral veya antifungal bir ilaç reçete edecektir.

Farinksin kurumasına neden olan Coryza buna göre tedavi edilir. Durum daha karmaşıktır, nazal septumun eğriliği veya konjenital deformasyonu neden olur. Bu durumda, hastanın derhal düzeltilmesi ve burun solunumunun düzeltilmesi önerilir.

Alerji neden olduğu kuru nazofarenks, antihistamin tedavisi gerektirir. İlaç ve dozu, genel durum, yaş faktörü ve alerjik reaksiyonun şiddeti temelinde doktor tarafından belirlenir.
Mukoza salgılanmış duyarlılık, kan akışını ve hücre rejenerasyonunu iyileştirmek suretiyle elimine edilir. Özellikle preparatlar, yaşlılarda mukus boğazında atrofik bir değişiklikte gösterilmiştir.
Azgelişmişliği nedeniyle kuru boğazdan muzdarip bebeklere, bir yağ bazı (keten tohumu, okaliptüs, fındık yağı, vb.) Üzerindeki yumuşatıcı preparasyonlar yardımı ile yardımcı olunur.

Fizyoterapik tedavi

Boğazda kuruluk için ilaç tedavisi oldukça etkili fizyoterapi yöntemleri ile eklenir.

 • Lazer tedavisi Lazer, nazofaringeal mukozanın hasar görmüş hücreleri üzerinde etki eder ve bunların restorasyonu gerçekleşir.
 • Ozon tedavisi. Ozon tüm vücutta koruyucu fonksiyonları ve karmaşık etkileri aktive eder, ilaçların olumsuz etkilerini azaltır ve gerçek mukoza boğazını geri kazandırır.
 • Photodynamics. Özel maddeler-ışığa duyarlılaştırıcıların kullanımı geniş bir terapötik etkiye sahiptir.
 • Mineral Terapi. Mukoza boğazının en küçük mineral tuzları ile ultrasonik irrigasyonu yapılır.

Boğazdaki kuruluk, birçok patolojik durum ortaya çıkarır, görünüşünün nedenlerini anlamak bazen zordur. Bu hoş olmayan belirtiyi tedavi etmek, doktor tarafından tanımlanır veya belirlenir. Süreci ağırlaştırmamak ve kuru boğazın neden olduğu altta yatan hastalığın komplikasyonunu önlemek için kişinin kendi bilgisi ve ev tariflerine güvenmesi tavsiye edilmez.

Boğazda kuruluk. Boğazda kuruluk tedavisi

Boğazda kuruluk hakkında

Boğazda kuruluk tamamen farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu zaman, boğazda kuruluk, kronik KBB bademcik iltihabı, kronik farenjit gibi hastalıkların bir semptomudur, boğazda aynı kuruluk vazomotor rinit sırasında bozulmuş burun nefes bir sonucu olabilir ve septum sapan olabilir. Ayrıca boğaz kuruluğu belirtisi sadece KBB hastalıkları değil, aynı zamanda diyabet gibi diğer organ ve sistemlerin hastalıkları olabilir akılda tutulmalıdır.

Boğazda kuruluk, nazofarenks hastalığından kaynaklanan hoş olmayan bir duygudur. Boğazda kuruluğun nedenini belirlemek için, sadece kalifiye bir kulak burun boğaz uzmanı kalitatif bir muayene ve tüm tıbbi öykünün incelenmesinden sonra olabilir. Tıbbi istatistiklerin verilerinin gösterdiği gibi, çoğu zaman boğazda kuruluğa bağlı anjin, soğuk algınlığı, akut solunum yolu enfeksiyonları, ARVI nedeniyle ortaya çıkar.

büyük ihtimalle daha sonra boğazına kuruluk hissi, üst solunum yolu mukozasının bir iltihap varsa.. Çoğu zaman bu iltihap nedeniyle kızıl, boğmaca, grip veya diğer genel hastalıklara, örneğin, Solunum hastalıklarına bağlı oluşur. Bu yüzden soğuk havada yüksek sesle konuşma nedeniyle kuruluk oluşabilir. Kuru boğaz soğuk alkollü içecekler, kuvvetle mukozasını tahriş eder sigara, çeşitli gazlar veya buharlar teneffüs, kullanımı ile tetiklenebilir.

Çoğu zaman, boğazda kuruluğa terleme, boğazda ağrı, yutma sırasında ağrı eşlik eder. Çok sık kuru bir öksürük vardır ve ses sertleşir veya hatta kaybolur. Baş ağrısı da olabilir ve vücut ısısı artabilir.

Boğazda kuruluk nedenleri

Boğazda kuruluk ana nedenleri:

 • Bakteriyel enfeksiyon;
 • Viral enfeksiyon;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • sigara;
 • Alerjik reaksiyon;
 • Kuru hava;
 • Zararlı kimyasalların solunması;
 • Baharatlı yiyecekler;
 • Az miktarda tükürük.

Boğazda kuruluk belirtileri

Tıbbi istatistiklerin gösterdiği gibi, boğazda kuruluk, nazofaringeal hastalıklar veya alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Boğazda kuruluğa bu semptomlar eşlik edebilir:

 • burun akıntısı;
 • öksürük;
 • Kaslarda ağrı;
 • Sıcaklık artışı;
 • Sesin yavaşlığı;
 • sulu gözler;
 • Vücudun artan zayıflığı;
 • Genişletilmiş veya kırmızı bademcikler;
 • Viral bir hastalığın varlığı.

Boğazda veya benzer semptomlarda kuruluk varsa, kalifiye tıbbi bakım ve kalite tedavisi için derhal kliniğimize başvurunuz.

Boğazda kuruluk tedavisi

Bakteriyel veya viral bir hastalığınız varsa ve boğazda bir kuruluk hissi varsa, deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Sadece doğru bir teşhis yapabilir, boğazda kuruluğun nedenini belirleyebilir ve uygun tedaviyi reçete edebilir.

Kliniğimizde kurulukların kliniğimizde tedavisi, deneyimli doktorlar tarafından kalitatif bir muayeneden sonra ve tüm klinik semptomları ve tüm tıbbi öyküleri inceledikten sonra seçilir. Tedavimiz, mümkün olan en kısa sürede boğazda kuruluk gibi yaygın bir rahatsızlık ile başa çıkmaya yardımcı olacak bireysel tıbbi önlemlerden oluşan bir komplekstir.

Kliniğimizin doktorları, boğazda kuruluğun tedavisi sırasında yüksek sesle konuşmamalarını ve ses tellerinin dinlenmesini önermektedir. Alkol, baharatlı yiyecek ve kahveyi diyetten çıkarmak da gereklidir. Tedavi süresince sigara içmek kesinlikle yasaktır. Anti-inflamatuar infüzyonlar veya tıbbi preparatlar ile gargara yapmak, otları teneffüs etmek ve ahududu veya balla sıcak çay kullanmak gereklidir. Kliniğimizde, boğazda kuruluğu, kısa bir süre içinde hastaları normal yaşama döndüren, larinksin etkilenen bölgelerini tedavi etmek için vücut yöntemleri için modern ve tamamen güvenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Kliniğimizde boğazda kuruluk tedavisi için, bu yöntemleri uygularız:

 1. Lazer tedavisi. Lazer tedavisi, elektromanyetik radyasyon kullanımına dayalı bir araç ve yöntem kompleksi. Tedavi, hücre ve moleküller seviyesinde gerçekleştirilir, daha sonra zincir reaksiyonu tüm terapötik etki tüm vücuda iletilir. Lazer, nazofarenksin etkilenen mukoza bölgelerine etki ederek, mukozaya hızlı bir şekilde geri dönmenizi sağlar.
 2. Mineral Terapi. Bu tedavi, üst solunum yollarının mukoza zarının ultrason kullanılarak minerallerin tuzlarıyla ince bir şekilde dağılmış bir şekilde sulanmasıdır.
 3. Organotherapy. Bu tedavi, endokrin bezlerinden veya diğer hayvan dokularından türetilen bir ilaç kompleksinden oluşan bir tedavidir. Bu tedavi benzer şeylerin tedavisi tekniğine dayanmaktadır.
 4. Ozon tedavisi. Bu bir ilaç tedavisi değildir. Vücuttaki ozon kullanımını etkilemek. Ozon tedavisinin, kimyasal madde kullanımının olumsuz etkisini azaltması ve vücuttaki patolojik süreci etkilemesi garanti edilmektedir. Bu yöntem vücuttaki bozuklukların oranını düzenler, iç organların durumunu iyileştirir, tüm koruma fonksiyonlarını harekete geçirir ve vücudun tüm işlevlerini geri yükler.
 5. Bademcikler derin vakum ultrasonik sanitasyon. Tonsillor cihazının palatine bademcikler yardımıyla vakum, ultrason ve ozonize solüsyon içeren üçlü bir etkisi vardır. İşlemin sonucu olarak organın tüm parankiması sterilize edilir, yapısı restore edilir.
 6. Fotodinamik terapi. Bu işlem ışığa duyarlı olan maddelerin, yani ışığa duyarlılaştırıcıların ve belirli bir dalga boyundaki görünür ışığın kullanılmasına dayanır. Bu iki faktörün etkileşimi, geniş bir terapötik etkiye sahip olan tekli oksijen atomlarının üretildiği bir fotokimyasal reaksiyonu tetikler.

Boğazda kuruluk hissi

Boğazda kuruluk dış etkenler tarafından provoke edilebilir, ancak bazen bu belirtiler ciddi hastalıkların gelişimini gösterir. Hoş olmayan duyumlar nadir görülürse, kısa ömürlü ise endişe sebebi yoktur. Fakat mukoza zarı sürekli kuruyorsa, bir uzmana danışmak gerekir - nedenini belirleyebilir, ne yapılacağını söyler ve yeterli tedaviyi reçete edebilir.

Boğazda kuruluk dış veya iç faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Boğazda kuruluk nedenleri

Kuruluk hissi (xerostomia) - vücudun belirli dış uyaranlara reaksiyonu, ancak enfeksiyon veya inflamasyon varlığını gösterebilir. Genellikle mukoza, çocuklarda ve ileri yaştaki insanlarda, mukus boğazının az gelişmesi veya atrofisi nedeniyle kurur.

Neden boğaz kuruması - hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasının güvenli nedenleri:

 • vokal akorları düzenli olarak yükler - şarkıcılar, aktörler, öğretim üyeleri sıklıkla gırtlaktaki rahatsızlıktan muzdariptir;
 • kimyasal ve toksik maddelerle ilgili çalışmalar;
 • Bazı ilaçları alarak arka plana karşı alerjik ve advers reaksiyonlar - genellikle antibiyotik, diüretikler, antidepresanlar;
 • aşırı kuru hava;
 • sıcak, baharatlı, soğuk yiyeceklere reaksiyon;
 • kronik rinit.

Keskin yiyecekler boğazda kuruluklara neden olabilir

Solunum sistemi patolojilerinde mukus boğazında sürekli bir kuruluk var

Eğer boğazın kurumasına başka tatsız semptomlar eşlik ediyorsa - öksürme, boğulma, kompresyon hissi, çok yönlü bir muayeneye acilen ihtiyaç duyulur.

Mukoza boğazının kurumasına neden olan patolojiler:

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan öksürük, çoğunlukla kurulukta farenjit, larenjit ile ortaya çıkar. Bir ya da iki tarafı yuturken ağrı, spazmlar, tırmalamak, kaşıma, ses kısıklaşır. Çocuğun bu semptomların ortaya çıkmasından şikâyet etmesi halinde, derhal doktora başvurulması gerekir, özellikle de küçük çocuklarda larenjit boğulmaya neden olabilir.
 2. Astımlı öksürük. Bir adam kahkaha sonra, fiziksel aktivite artışı meydana net mukus ile ani öksürük endişe nedensiz burun, döşeme, derin derin nefes gece veya sabaha karşı hoş olmayan semptomlar daha kötü. Patolojiye cilt, terleme ve boğaz ağrısı solukluğu eşlik eder.
 3. Grip, soğuk. Artan lenf düğümleri, ateş, burun tıkanıklığı, bozulan iştah, bir zayıflık, kuru öksürük ve balgam vardır, eklem ve kas ağrısı, ateş ve arka planda ortaya çıkar.
 4. Subatrofik farenjit. boğazında bağ dokusunun arka plan çoğalma kuru görünür ve boğazdaki şişlik, gerginlik hissi, mukoz kuvvetle kurur, kuru öksürük karşı, bir kişinin sürekli öksürük istiyor. Hastalar kötü nefes, sinirlilik, uyku kalitesinde bozulma şikayet ediyorlar.
 5. Farengniyozis, faringeal mukozanın fungal bir enfeksiyondur. Hastalık kaşıntı, yanma, rahatsız edici semptomları yuttuktan sonra, kulakta, alt çenede ağrı olabilir.

Boğazda kuruluk ve yumru, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, cerrahi girişimlerden sonra gerçekleşir - hoş olmayan belirtiler tedaviden 7-10 gün sonra devam eder.

Boğazda kuruma mantarlara neden olabilir

Mukoza zarının kuru olduğu diğer hastalıklar

Boğazda kuruluk, terleme ve kaşınma her zaman solunum sistemi patolojisini göstermez, bazen bu belirtiler diğer daha ciddi problemleri gösterir. Eğer larinks uyku sırasında kurursa, apne, horlama, nazal septumda eğrilik, adenoidler sırasında ağız solunumu neden olabilir.

Neden mukoza kurur:

 1. Toz, polen, tütün dumanı alerjisi olduğunda. Boğazın kuruluğu, şiddetli burun akıntısı, lakrimasyon, astım atakları ve boğulma ile birlikte görülür.
 2. Gastrit, pankreatit - farinkste hoş olmayan duyular yemekten sonra ortaya çıkar. Ek belirtiler - iştah, karın ağrısı veya sol hipokondriyum bölgede dil, mide bulantısı, şişkinlik, geğirme, ishal plak azalmıştır.
 3. Diyabet. Ağızda kuruluğu, güçlü bir susuzluk, sık idrara çıkma ile birlikte hipergliseminin bir arka planında ortaya çıkar.
 4. Ağız boşluğunda malign ve benign bir karakter olan neoplazmalar - en sık parotis ve submaksiller tükürük bezlerinde görülür.
 5. A vitamini eksikliği - solukluk ve epidermisin soyulması şeklinde, saç durumu, konjunktivit, fotofobi bozulma şeklinde kendini gösterir.
 6. Climax - yumurtalıkların işleyişindeki düşüşün arka planında, seks hormonlarının sentezi tüm mukoza zarlarını kurutur.
 7. Susuzluğa neden olan patolojik süreçler - iç kanama, geniş bir hasar alanıyla yanıklar, ciddi zehirlenme.
 8. Tiroid bezinin işleyişindeki sorunlar. Başarısızlığın arka planında, mukoza zarlarını ve epidermisi etkileyen, hormonların sentezi bozulur ve bu da sürekli kuruluğa yol açar.
 9. Sistemik hastalıklar - skleroderma, kistik fibrozis, Sjogren sendromu.

Polen alerjisi boğazda kuruluğa neden olabilir

Psikosomatik açıdan bakıldığında, kuru boğaz güçlü bir sinir yükünü, uzun süreli stresi gösterir. Hoş olmayan belirtiler duygularını dizginlemek zorunda kalanlarda ortaya çıkar, görüşlerini ifade etme imkanı yoktur.

Hangi doktora başvurulur?

Boğazın uzun süreli kurutulmasıyla, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Hastanın birincil muayenesini, anamnez toplanmasını, hastanın kronik hastalıkları olup olmadığını, ilaç alıp almadığını, hastalık belirtileriyle baş edip etmediğini öğrenir.

Gerekirse, bir gastroenterolog, bir endokrinolog, bir nörolog danışmak gerekebilir.

Boğazda sürekli kuruluk ile, bir otolaryngologist ziyaret etmek gerekir

Boğazda kuruluk tedavisi

Analiz sonuçları temelinde doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, kendi kendine ilaç tedavisi ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Halk ilaçları, ancak bir uzmanla ön istişareden sonra ek tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Etkili ilaçlar

Patolojinin etiyolojisine bağlı olarak ilaçlar reçete edilir, çoğu zaman reçete edilen spreyler, tabletler hastalığın ileri formları ile kullanılmalıdır. Solunum sistemi ile ilişkili olmayan hastalıklarda, boğazda altta yatan kuruluğun nedenini ortadan kaldırmak için karmaşık tedavi uygulanır.

Ana ilaç grupları:

 • güçlü antibakteriyel ilaçlar - Bioparox, Angina, Sumamed, Azitromisin, Dalacin;
 • üst solunum yollarının patolojilerinin tedavisi için bakterisidal ajanlar - Isofra, Polidex;
 • antihistaminikler - Cetrin, Suprastin;
 • antiviral ajanlar - Kagocel, Cycloferon, Tamiflu;
 • karmaşık eylem ilaçları - Teraflu Lar, hemen hemen her türlü patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırır;
 • antimikotik - Flukonazol, Klotrimazol;
 • öksürük için lolipop ve tabletler - Trachisan, Strepsils, Lizobakt.

Bioparox etkili bir antibakteriyel ilaçtır

Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, ilaç tedavisine ek olarak, doktor fizyoterapi prosedürleri - manyetoterapi, mineral mukozal sulama, ozon tedavisi ve bademcikler üzerindeki vakum etkilerini reçete etmektedir.

Daha çok mukoza zarını yumuşatır mısın? Boğaz salinini ya da deniz suyuna göre damla nemlendirir - en azından yatmadan hemen önce burnunuzda günde üç kez kazmanız gerekir. İyi, boğaz keten tohumu veya bitkisel yağı yumuşatır - akşam 5 ml içmeniz gerekir.

Halk ilaçları ile tedavi

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri, mukoza zarını nemlendirmeye, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmaya, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, bu tür ilaçlar çocuk ve hamileliğin tedavisi için vazgeçilmezdir, çünkü çoğu ilaç bu tür hastalar tarafından alınamaz.

Evde kuru boğaz kurtulmak için nasıl:

 1. Asetik su. 220 ml ılık suda 15 ml elma sirkesi ilave edin, boğazınızı her 2 saatte bir kez yıkayın, yedikten sonra prosedürü uyguladığınızdan emin olun. Eğer ses aşırı derecede kısıksa ya da gitmişse, su pancar suyu ile değiştirilmelidir.
 2. Vitamin, mukoza yumuşatmak, öksürük ortadan kaldırmak, bağışıklığı güçlendirmek - eşit taze havuç veya lahana suyu ve sıvı bal parçalarını karıştırın, günde 3-4 kez 120 ml içilir.
 3. 50 ml siyah turp suyu ile 100 ml ılık süt karıştırın, 10 ml bal ekleyin. Yemeklerden sonra günde üç kez 45 ml içer, daha önce içeceği ısınmanız gerekir.
 4. Termoda 20 gram ezilmiş nane yaprağı dökülür, bir saatten sonra 250 ml kaynar su dökülür. Boğazını yedikten sonra günde 3 kez bir çözelti ile durulayın.
 5. Akut solunum yolu enfeksiyonlarında ve soğuk algınlığında, 10 gram kireç ve kıvrım yaprak çiçek salkımının karıştırılması, 250 ml kaynar su demlenmesi, kapalı bir kapta bir saat bekletilmesi gerekir. Her yemekten sonra boğazını ilaçla yıkayın.

Su ve sirke çözeltisi boğazda kuruluktan kurtulmaya yardımcı olur

önleme

Boğazın kurumasını önlemek için, üst solunum yollarının hastalıklarını zamanında tedavi etmek için dış hoş olmayan uyaranları ortadan kaldırmak gerekir.

Mukus kurutma nasıl önlenir:

 • odayı düzenli olarak havalandırın, havayı nemlendirin;
 • bağışıklığı güçlendirmek, bağımlılıkları bırakmak;
 • Solunum hastalıklarının alevlenme sezonunda, nazofarenksin tuzlu su ile durulanması;
 • daha fazla sıvı içmek;
 • baharatlı, tuzlu yiyeceklerin miktarını azaltmak için, rahat sıcaklıkta yemek yemek için;
 • Zararlı üretimde güvenilir koruyucu ekipman kullanın.

Boğazda kuruluk, aktiviteleri vokal kord gerginliği ile ilişkili olan, kimyasal bitkilerde çalışan insanlar için yaygın bir durumdur. Fakat genellikle böyle bir semptom ciddi patolojilerin varlığına işaret eder, sadece tam bir tanı, mukus boğazının kurumasının nedenlerini tanımlamak ve zamanında ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi derecelendir
(3 tahminler, ortalama 5.00 5)

Kuruluk, boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olan hastalıkların tedavisi

Boğazda kuruluk, terleme veya öksürük çeşitli bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanır. Çeşitli bakteriler, mantarlar ve virüsler enfeksiyöz nedenler olup, enfeksiyonsuz durumlar inflamasyon ile ilişkisi olmayan durumları içerir.

Altta yatan nedene bağlı olarak, ilaç kullanan bir tedavi yöntemi seçilir. Boğazda hoş olmayan hislerin giderilmesi için terapi, örneğin meşe, kekik veya papatya kabuğu gibi halk ilaçlarının kullanımıyla da devam eder.

Çoğu zaman, bu belirtiler arasında bulaşıcı hastalıklarda görülür:

Tanıma SARS, boğazda daha fazla ağrıya ve kuru öksürüğe neden olan tıkalı burun nedeniyle olabilir. Öksürüğün ortaya çıkması, mukusun, farinksin arka duvarı boyunca burun içinden boşaltılmasıyla ilişkilidir. SARS'ın bir komplikasyonu olarak farenjit, farinksin mukoza zarının iltihabı ile karakterize edilir.

 • yüksek sıcaklık;
 • genel zayıflık;
 • kas ve baş ağrısı.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut periyodu 3-4 gün sürmektedir, daha sonra kuru bir öksürük ve boğazda şişme görülür.

Larenjit ile, inflamatuar süreç ses tellerine maruz kalır. Bu bir ses ve güçlü bir öksürük izlenebilir.

Larenjit çocuklar için son derece tehlikelidir, çünkü gırtlak stenozu gelişebilir - hava yollarının üst üste gelmesi, boğulmaya yol açar. Daha önce, bu komplikasyon ölümlere neden oldu, ancak bugüne kadar başarılı bir şekilde tedavi edildi.

İltihaplanmış bir trakeaya kuru öksürük ve boğaz şişmesi eşlik eder. Öksürük atakları gece uyurken artar. Hastanın durumunu odadaki nemli havaya olumlu yönde etkiler.

Patojenler olarak, antiviral tedaviye yanıt vermeyen bakteriler sıklıkla davranır. Hastalığın herhangi bir durumda, kesin nedeni belirlemek için bir doktor görmeniz gerekir.

Anjina ile hastanın bademcikleri vardır. Streptokoklardan kaynaklanır. Tedavi edilebilir anjina çok daha zordur. Uygunsuz tedavi ile kalp kusuruna kadar ciddi komplikasyon riski vardır. Angina boğazda koma, kuru öksürük ve boğazda tahrişe neden olur.

ARVI dışında listelenen hastalıkların üzerinde, kronik formu almak için yeteneğine sahiptir. Bu durumda, gerileme ve alevlenme dönemleri olacaktır.

Enfeksiyöz olmayan nedenlerle, boğaz kurur ve terleme tiroid veya pankreastaki hormonal başarısızlıklardan kaynaklanır. Allerjenler mevsimsel ve kalıcı bir doğaya da boğazda hoş olmayan duyumlara neden olabilirler. Daha karmaşık vakalar gastrointestinal sistemin çalışmalarındaki anormalliklerle ilişkilidir.

Birçok insan boğaz ağrısı, lakrizasyon ve burun akıntısı ile oluşan alerjik reaksiyonlara duyarlıdır. Boğazda alerjenin neden olduğu mukoza zarının şişmesi nedeniyle boğazda bir terleme vardır. Muhtemel alerjenler arasında mevsimsel ve kalıcıdır. Çiçekler, bitkiler, polen - mevsimlik; toz, soğuk hava - kalıcı alerjenler.

Boğazda terden kurtulmak için, bir kişi alerjilerin kesin nedenlerini tanımlamak zorunda kalacaktır. Laboratuar testleri kullanarak vücudun tepki verdiği alerjenleri belirleyin.

Boğaz ağrısı ve kuru öksürük düşük insülin düzeylerine bağlı olabilir. Kırık pankreas işlevinden kaynaklanır. Pankreas hormonunun düşük seviyesi - insülin - kan şekerinde artışa neden olur. Yüksek tükürük salgısının kötüleşmesiyle karakterizedir.

Bu nedenle diabetes mellituslu hastalar ağızda kuruluğu hissederler. Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, su içmek veya glikoz seviyesini stabilize etmek yeterlidir.

Kuru öksürük nedeni endemik guatr olabilir. Bu hastalığa boyun ve boğulmada bir sıkıştırma hissi eşlik eder. Açıklanan semptomlar büyük tiroid boyutunda görülür.

Tiroid bezinin büyümesi vücutta iyot eksikliğine neden olur. İyot eksikliğine hormonların gelişiminin ihlali eşlik eder. Hormon seviyesini normale döndürmek için tiroid bezi boyut olarak artmaya başlar. İyot eksikliğinin başlangıç ​​belirtilerini, baş ağrıları, sürekli zayıflık ve hızlı yorgunluktan kaynaklandığını kabul edin.

Boyundaki tiroid bezinde güçlü bir artış ile boyun deforme olur.

Larinksin merkezi sinir sistemi veya sinirleri etkilendiğinde, larinksin duyarlılığı azalır. Larinksin 3 formdaki patolojik durumu:

 1. 1. Hipostasia larinksin zayıflatılmış duyarlılığıdır. Faringeal sinirlerin yenilgisinden ve reflekslerinin bozulmasından kaynaklanır.
 2. 2. Hiperstasy - larinksin artan hassasiyeti. Bulaşıcı hastalıkların sık soğuk algınlığı neden olur.
 3. 3. Parestezi - hastanın boğazda mukoza zarının organik lezyonlarının olmadığı patolojik bir durumdur, ancak bu bölgedeki hoş olmayan hislerden şikayetçidir.

Yedikten sonra, mide içeriğinin özofagusa atıldığı bir hastalıktır. Bu, mide ekşimesi, boğaz ağrısı ve kuru öksürük ile birlikte mukoza zarının tahriş olmasına neden olur. Neden olunan semptomlar gastrit, mide ülseri veya pankreatitin nedeni olabilir.

Uzmanlar bulaşıcı olmayan hastalıkların neden olduğu durumlarda boğazda terleme ve hoş olmayan hislerle savaşmak için başka yollar önerebilir. Örneğin, bir diyete bağlılık, keskin ve tuzlu yemeklerin reddedilmesi, kötü alışkanlıklar, boğazın mukoza zarının genel durumunu olumlu yönde etkiler.

Boğazda ya da kuru öksürükte terleme şeklinde hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için altta yatan hastalığı tedavi etmek gerekir. Ancak sık sık ilaç kullanmadan hoş olmayan hisleri bastırmak için acil bir ihtiyaç vardır. Herkes bir uzmanı ziyaret etmeden önce boğaz ağrısını ortadan kaldırmak için basit yollardan yararlanabilir:

 1. 1. Lolipoplar. Sinirliliği yatıştırmak, ses kısıklığını azaltmak ve boğazın kurumasını önlemek için özel şekerlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin Holls, Strepsils ve diğerleri.
 2. 2. Sıcak bir içecekle (genellikle çay) veya gargarayla boğazdaki terleri çıkarın. Şifalı bitkilerden (calendula, papatya, nane) bir kaynatma kullanarak, bal ya da limon çayı ekleyerek eylemin etkisini artırabilirsiniz. Durulama adaçayı ve marigoldun infüzyonları ile gerçekleştirilir.
 3. 3. şeftali yağı veya deniz topalak yardımı ile, boğazda terleme ortadan kaldırmak. Alerjik reaksiyon olmadığında bademcikler üzerine yayılırlar.
 4. 4. Hasta öksürükten rahatsız olursa ve boğazda kurursa, bal ile ılık süt kullanmak mümkündür. Böyle bir içeceğin yardımıyla boğazda tahriş azalır.
 5. 5. Solunum sırasında kuru hava veya toz nedeniyle terleme ve öksürük varsa, birkaç yudum su içirin.
 6. 6. Kuru öksürük "Sibirya metodu" ile ortadan kaldırılabilir. Yöntemin özü, yağsız yağda kızartılmış soğandan gerilmiş infüzyonla boğazın durulanmasıdır. Bu çare, birkaç dakika boyunca hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.
 7. 7. Boğazın mukoza zarının bal, hayvansal yağ ve limon suyu ile nemlendirilmesi boğazda terlemeyi ortadan kaldırır. Yemek pişirmek için aşağıdaki tarif önerilir: 4 çorba kaşığı. l. Limon suyu ve hayvansal yağlar eşit oranlarda 4 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. bal. Hazırlık öncesi hazırlık yemekten önce günde 3 kez alınmalıdır.
 8. 8. Siyah turp. Boğaz hastalıklarını başarılı bir şekilde tedavi etmek için siyah turp suyunu kullanın. Bunu yapmak için kök mahsulü üst kısımdan kesilmeli ve içinde bir çöküntü bulunmalıdır. Girintiye bir kaşık dolusu bal dökün, bal ıslatmak için kökeni serin ve karanlık bir yerde bırakın. Seçilmiş suyu günde 3 kez iç.
 9. 9. Evdeki düşük nem oranı, öksürüğe neden olarak% 50-60 seviyesine yükseltilmelidir. Odadaki nem oranı yukarıdakilerden daha düşükse, kuru öksürük ağırlaşır.

Boğazda terleme ve kuru öksürük tedavisi sırasında, bu sürece karmaşık bir şekilde yaklaşmak gerekir. Bunu yapmak için, mukoza zarını yumuşatmak ve tahriş azaltmak için ve ilaç ile altta yatan hastalığa karşı mücadele için yerel ilaç ve halk ilaçları kullanın. İkincisi şunları içerir:

 1. 1. Hexoral. İlacın günde 2 kez kullanılması gereken bir sprinkler şeklinde satılması. İlacın gırtlakta püskürtülmesi en az iki saniye boyunca yapılmalıdır. Döküntüler, öksürme veya mukoza zarının şişmesi tavsiye edilirse, Hexal ile tedaviye son verin.
 2. 2. Tharyngept. Resorpsiyon için tabletler günde en fazla 5 kez, yemekten 15-20 dakika sonra alınmalıdır. Eylemin etkililiğini azaltmamak için, iki saat sonra içmek veya yemek yemek imkansızdır.
 3. 3. Sefaklor - bireysel olarak reçete edilen, genellikle günde 4 gramdan fazla olmayan bir antibiyotik. Giriş miktarı 250 mg olarak hesaplanmıştır.
 4. 4. Tetrasiklin. Başka yollardan herhangi bir bileşenin hastalara karşı toleranssızlığı durumunda atanan alternatif araçlar. Yetişkinler için günlük doz yaklaşık 600-900 mg'dır. Bir yemekten yarım saat önce hapı al.
 5. 5. Bioparox. Sprey, yemekten sonra ağzına sıçramak için atandı. Prosedür 5 güne kadar bir gün içinde gerçekleştirilebilir. Tedavi süreci bir hafta sürer.
 6. 6. Tavegil. Boğazda terlemeyi ortadan kaldırmak için yaygın bir antihistamin ilacı kullanılır. Tavegil, alerjik bir reaksiyonun belirtilerinin tezahüründe kullanılır. Tavegil yemeklerden önce günde 2 kez alın. Bir kerede doz 1 mg'dır ve günde 6 mg'ı geçmemelidir.

Belli bir çare seçerken, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Çeşitli nedenlerle kuru boğaz ve öksürük oluşur. Enfeksiyöz ve enfeksiyöz izole edin. Sebebi ne olursa olsun, tedavi kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Altta yatan hastalığın tıbbi tedavisinin yanı sıra mukoza üzerinde nemlendirici ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olmak gereklidir.

İlaçlara ek olarak, hoş olmayan semptomlarla mücadele etmenin popüler yöntemleri de yaygındır. Hem bu hem de diğer yöntemler, tedaviyi yapan doktorun atanmasıyla hastalar tarafından kullanılmalıdır, çünkü yanlış tedavi ile birçok hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk hemen hemen tüm insanlarda ortaya çıkar. Bunlar genellikle acı, zulüm, sesin değişmesine eşlik eden hoş olmayan duyumlardır. Sıklıkla, bu hastalık, örneğin, nazofarengeal hastalıklar, herhangi bir hastalığın habercisi.

Bu sıkıntının kesin nedenleri sadece tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır - bu boşluk dikkatlice incelenecek bir kulak burun boğaz uzmanıdır. Boğazda kuruluk, genellikle bu tür hastalıkların bir arkadaşıdır:

Kuru reddened boğaz: nedenleri

Tükürüğün yanı sıra tükürüğün kuruması ya da yetersiz hacimde bırakıldığı zaman, boğazda kuruluğu da oluşur. Ağızdaki ağrı ve rahatsızlık şu durumlarda ortaya çıkar:

 • Bir kişi genellikle geceleri ağızdan nefes alır;
 • Dehidrasyon gerçekleşir;
 • Hasta sigarayı kötüye kullanır;
 • Tiroid bezi ile ilgili sorunlar vardır;
 • Kuru, kirli havaya bir tepki vardır;
 • Lezyon ile ilişkili bakteriyel ve enfeksiyöz hastalıklar vardır (bademcik iltihabı, parotit, farenjit, soğuk);
 • Boğazda kurur ve tükürük bezleri bir travma veya bir çeşit hastalık sonucu bozulur;
 • Onkolojiye karşı mücadelede kemoterapi yapıldı;
 • Ağızda dışardan gelen uyaranlara (bir çift ağır metal, alkali, çok sıcak veya soğuk yiyecek) acı ve tepki vardır;
 • Fizyolojinin özellikleri (çocuk veya olgun yaş).

Sebeplerin ne olduğuna bağlı olarak, boğazda kuruluk kalıcı veya periyodik olabilir. Bununla birlikte, istatistiklere göre, ağızda terleme genellikle hastalıkların neden olduğu dış faktörlerden dolayı ortaya çıkar.

Örneğin, bir kişi özellikle geceleri geceleri ağızda sürekli nefes aldığında ortaya çıkar. Uyku sırasında, bir hastanın kendi nefeslerini kontrol etmesi zordur, bu yüzden çoğu zaman yanlıştır. Ağız solunumu sıklıkla horlamaya eşlik eder, bu da rahatsız eder ve çok daha fazlasıdır. Sonuç olarak, iltihap oluşabilir.

Çoğu zaman ağız burun tıkanıklığı olan küçük çocukları nefes alır. Bununla birlikte, boğaz sadece çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkinler için de kurur: aynı zamanda rinit veya sinüzitte ağızdan nefes almaya da duyarlıdırlar. Ağızla nefes almak da çeşitli burun deformitelerinin bir sonucu olabilir.

Boğazda kuruluk olduğunda çok soğuk hava genellikle nedenlere girer. Bu, ısıtma cihazlarının çalışması nedeniyle kış sezonu için özellikle geçerlidir.

Ayrıca çeşitli ilaçlar alırken yan etki olarak kurur. Çoğunlukla ağızdaki ağrı ve kuruluğa diüretik (örneğin, alkol ve kafein) neden olur. Bu maddeler, artan idrara çıkma nedeniyle büyük miktarlarda su kaybına katkıda bulunurlar. Bu, kuru bir boğaz ağrısı gibi hoş olmayan bir semptomun sebebidir.

Dehidre hava genellikle ağızda, persenili, ağrıda nem kaybına yol açan mukoza zarının tahriş nedenlerinden biri haline gelir. Tahriş ve terleme aynı zamanda toza, tütün dumanına ve diğer hava kirliliğine karşı bir reaksiyon olarak da ortaya çıkar. Çoğunlukla kuru sağlıksız boğaz sabahları tahriş olur.

Boğazda kurmanın bir başka nedeni de bu alanın yenilgisiyle ilişkili bir hastalıktır. Bu tür hastalıklar ile, bezler ile ilgili sorunlar vardır: bir tümör, kanser, bir enfeksiyon. Tüm bunlar şişlik oluşturur ve tükürüğün ayrılmasını önler. Aynı zamanda hastalar boğaz ağrısında kuru olduklarını gösterir.

Kuru kırmızı boğaz: belirtiler

Çoğu zaman, boğazda kuruluğa başka hastalıklar veya alerjik reaksiyonlar eşlik eder. Hasta alanında bu gibi semptomlarla birlikte kurulayın:

 • Kuru boğaz ağrısı ve genel halsizlik;
 • burun akıntısı;
 • Kaba bir ses;
 • Artan sıcaklık;
 • Boğaz ağrısının kuruması ve bademciklerin büyütülmesi ve kızarması;
 • öksürük;
 • cızırtılı;
 • Kaslarda ağrı;
 • Viral bir hastalığın varlığı.

Genellikle çeşitli belirtiler farklı viral enfeksiyonlarla kendini gösterir. Bir ses, boğaz ağrısında kuruduğunda, karakteristik ses kısıklığı kazanır. Çoğunlukla vücut ısısı yükselir, burundan bol miktarda akıntı vardır.

Boğazda ve farenjit ile kurur. farenjit Kuru boğaz bademcikler, kızarıklık, yüksek vücut sıcaklığının kırmızılığı, şişmesi, yutma ağrı, öksürük eşlik etmektedir. Boğaz ağrısında kurur. Bu kişi, bir insan yedikten sonra, daha uzun bir süre uyuduktan sonra daha da net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Kuru boğaz ağrısı: tedavi

Enfeksiyon veya bakteriyel hastalık şüphesi varsa hemen doktora başvurmalısınız. Sadece doğru tanıyı yapabilir ve gerekli ilaçları reçete edebilir. Çoğunlukla bunlar, antibakteriyel bazda, antiviral ajanlar üzerinde, burun boşluğunu deniz tuzu ile durulamak suretiyle çeşitli spreyler ve jellerdir. Ancak, bunun bir enfeksiyondan kaynaklanmadığından emin olmanız durumunda, bu rahatsızlığı kendiniz ortadan kaldırmaya çalışın.

Ayrıca burun boşluğuna bir sıkıntı olduğu durumda, solunum organlarının ve sebep tiroid problemleri hastalıkları ile bağlantılı olamaz. Bu durumda, kalifiye bir gastroenterolog yardımcı olabilir.

Fitoterapi ile tedavi

Fitoterapi, bir bitkisel kompleks yardımıyla bir tedavi yöntemidir. Özellikle azaltılmış bağışıklık ile etkilidir. Vücut gerekli eser elementleri ve vitaminleri alır. Şifalı otlar ve arı ürünleri ile solüsyonlarla yapılan irrigasyona dayalı fitoterapi, gastrointestinal sistemi temizler ve canlandırır, böyle bir hastalığın kuru bir boğaz ağrısını giderir.

Boğazda kuruduğunda, papatya, adaçayı, okaliptüs iyi çalışır.

Kuru boğaz ağrısı: yağ tedavisi

Çeşitli doğal yağlar, boğaz ağrısında kuruduğunda böyle bir felakete yardımcı olabilir. Özellikle şeftali ve kayısı yağlarının kullanılması etkilidir. Burun deliklerinin her birinde bir dozda aşılanırlar. Öyleyse yatma pozisyonuna girip beş dakika dinlenmelisin. Boğazda kurumaya son verilecek.

Kuru bir boğaz ağrısı gibi böyle bir rahatsızlıktan kurtulmanın yolları arasında ayrıca

 • Sigaradan kurtulmak;
 • Havanın nemlendirilmesi;
 • Fizyolojik çözümün kullanımı;
 • Boğazda kuruduğunda sıcak içecekler içmek.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Semptomlar kurulukça, boğazda ve diğer benzerlerinin boğazda sıkıştığı hissi olduğunda, başka birçok hastalık vardır.

Kurutmanın boğazda ortaya çıkmasının nedeninin, en iyi uzman - kulak burun boğaz uzmanına (LOR) emanet edilmesi.

Boğaz hastalıkları doğası gereği çok rahatsız edicidir, özellikle tüm insanların boğaz ağrısı, terleme, kuruluk gibi tüm semptomlarıyla yaşamaları önlenir.

Tatiana. Boğazdaki ağrı ve kuruluk ilk duyularında, Isla-Moos pastillerini çözmeye başlarım.

Bu sorunu, Lozanges Isla-Moos'un yardımıyla çözdüm. Pastilleri gün içerisinde çözerim, akşam ise boğazdaki yanma ve kuruluk geçer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur.

nazofarenjit

Nazofarenjit, enfeksiyöz alerjik bir doğanın nazofarenksinin inflamatuar bir hastalığıdır. ICD 10'un uluslararası sınıflandırmasına göre, akut solunum yolu enfeksiyonları nazofarenjit ile ilişkilidir.