Loading

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.

Boğazda kuruluk için en iyi tedaviyi bulmak için, rahatsızlığın gerçek nedenlerini öğrenmek için tıbbi tavsiye almanız gerekir. Hoş olmayan hislerden kurtulmak için yapılan bağımsız girişimler, boğazda kuruluğa, örneğin endokrin sisteminin veya bakteriyel enfeksiyonun sorunlarına neden olursa, kronik bir sürece yol açabilir.

Rahatsızlık ana nedenleri

Boğazda kuruluk nedenleri tamamen farklı olabilir ve hem dış etkenlerde hem de çeşitli organ ve sistem hastalıklarında saklanabilir. En yaygın nedenler:

 • Viral, bakteriyel veya fungal yapının iltihaplanmasına karşı oluşan enfeksiyonlar ve kataral hastalıklar;
 • akut formda farenjit;
 • larenksin eşlik ettiği larenks spazmı;
 • Vücudun dış uyaranlara duyarlılığı artmıştır - toz, duman, keskin kokular, ev kimyasalları ve hastanın alerjik reaksiyon geliştirebileceği diğer şeyler;
 • fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mukus epitelyumunun incelmesi, yani yaşlılarda ve çocuklarda larinks daha kuru ve hassastır;
 • konut ve iş yerlerinde yetersiz hava nemlendirmesi;
 • Nazofarenks patolojileri (sinüzit, sinüzit, polipoz filizlenmesi ve osseus septumun konjenital eğriliği) nedeniyle ağızdan sürekli solunum;
 • Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması, bunun sonucu olarak hastanın boğazda kuruluk hissi ile sürekli rahatsızlığı vardır;
 • endokrin sisteminin patolojisi.

Boğazda kuruluk oluşumu periyodik olabilir, belirli olaylardan sonra ortaya çıkabilir (uygun olmayan koşullara uzun süreli maruz kalma, tozlu, kuru, guzel bir odada) ve ayrıca infeksiyöz patolojileri olan hastalarda kalıcı ve gelişir.

Eşzamanlı semptomlar

Boğazda kuruluk belirtileri, bu olgunun neden olduğu dışsal veya iç faktörlere bağlı olarak tüm hastalarda farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, boğazda kuruluğa, eğer mevcutsa ve hastaya yatkın olduğunda alerjik bir reaksiyon varsa, hastalığın diğer belirtileri eşlik eder.

Aşağıdaki belirtilerle birlikte kuruluk belirtileri aynı anda ifade edilir:

 • terleme, mide bulantısı, ses kısıklığı eşlik eden öksürük atakları, - boğaz öksürüğü;
 • burun akıntısı, sinüzit, burundan bol miktarda mukus akıntısı görünümü, baş ağrısı, tamamen nefes alamama;
 • gözyaşı, gözlerin enfeksiyonu (konjonktivit);
 • kas ve eklem ağrısı;
 • ateş, vücut ağrıları;
 • ses kısıklığı;
 • ateş, halsizlik, halsizlik, iştah kaybı;
 • yiyecek, su ve tükürük, bademcikler kızarıklık sırasında acı.

Kuru boğazdan rahatsızlık belirtilerini daha ayrıntılı olarak tanımlamak için, bazı semptomları provoke eden hastalıkları ve faktörleri anlatmak gerekir. Kuruluk hissi havada nem eksikliği ile provoke değilse, o zaman aşağıdaki patolojiler rahatsızlığa neden olabilir:

 • Mukoza dokusunun yıkımı - yaşlılıkta daha sık gelişir. Patolojik süreçte, boğazın tüm mukozaları yer alır. Yıkımın gelişmesiyle, bir kulak burun boğaz uzmanının zorunlu konsültasyonu belirtilir.
 • Farenjit, kızarıklık, ağrı ve terleme ile birlikte ağızda iltihaplı bir süreçtir. Çoğu zaman boğaz, viral bir formdan etkilenir, hastanın sıcaklığı yükselir.
 • Stres ve sinirsel deneyimler yaygın bir sorundur, neden boğazda kurur. Sık sık stresli ve çatışmalı durumlarda, kişi yabancı bir cismin varlığını boğaz, kompresyon, terleme ve rahatsızlık hissedebilir. Solunum ve yutma işlevi bu sendromu etkilemez.
 • ORZ - sadece farinksin kurutulmasıyla değil aynı zamanda kontrol edilemeyen öksürükle de eşlik eder. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonunun açık belirtileri ateş, kas ağrıları ve ateştir.
 • Larenjit - Bu hastalık güçlü bir kuru öksürük, yanı sıra boğaz ağrısı ve ses kısıklığı eşlik eder. Alerjik yatkınlık ile larenks spazmı zeminine karşı larenjit oluşabilir ve tehlikeli olabilir.
 • Endokrin sistemin patolojisi - bir ağız kuruluğu hissi genellikle tiroid bezi olan hastalarda görülür. Yanlış çalışması (daha doğrusu, üretilen fazla veya yetersiz miktarda hormonal madde), deri ve mukoza zarının durumunu doğrudan etkiler.
 • Tonsillit - rahatsızlık, kuruluk ve boğaz ağrısına ek olarak, hasta bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın ortaya çıktığını fark edebilir. Ayrıca angina sıcaklıkta keskin bir artış kritik seviyelere eşlik etti.

nedeniyle adenoid büyümeleri, polip veya nazal septum eğriliğine ağız solunumu mukoza incelmesine yol açar ve hasta sürekli geceleri kuru boğaz, yani bu konular zamanında ele alınması gerekmektedir.

Genel öneriler

Boğazda kuruluğu ve teneffüs hissini gidermek için, fizyolojik nedenlerden dolayı hastanın gerekli algoritmayı yapması önerilir. İlk olarak, odadaki nem seviyesini sürekli olarak izlemelisiniz.

Kışın kuruluk hissi ortaya çıkarsa, çanakları ısıtma cihazlarının yanına suyla yerleştirmek gerekir, bu odayı nemlendirir. Yaz aylarında özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir. Paralel olarak, kuru bir boğazı olan bir hastanın doğal dengeyi korumak için mümkün olduğunca fazla sıvı kullanması gerekir.

İkincisi, özellikle hassas insanların bir konutu havalandırması ve ıslak temizlik yapması daha olasıdır - bu, boğazın mukus dokusunu tahriş eden toz ve alerjenlerden kurtulacaktır. Temizlerken, keskin bir kokusu olan deterjanları kullanamazsınız - bu, vücudun öngörülemeyen reaksiyonunu şiddetlendirebilir.

Boğazlarını sadece geceleri kuruyan hastalar, keten, deniz topalak ya da zeytin temelli herhangi bir yağ kaşığı yatmadan önce içmeye çalışmaktadır.

Sabah kuruluğu görülürse, eczanede serum fizyolojik (Sodyum Klorür) solüsyonu ve birkaç damla damla burun içine enjekte edebilirsiniz - etki tüm gün için yeterli olmalıdır.

Boğaz (bu belirti tehlikeli sanayi birçok çalışan mevcut olan) bağlı gazlanmış bir de uzun süre kalması için kuru ise, işlem modunu gözden geçirmek için ya da değiştirmek için gerekli olduğu için gırtlak kronik hastalıklara mukoza kurşun sürekli tahriş.

Tedavi yöntemleri

Mukoza dokusunu nemlendirmek için, ağrı sendromundan kurtulun ve iltihaplar çeşitli ilaçları, kendi kendine tedavi için prosedürleri ve bir klinikte mevcut olan yöntemleri kullanır. Onlar hakkında daha detaylı konuşmalıyız.

Fizyoterapötik prosedürler

Bugüne kadar, larinkste hem sonuçların hem de kuruluk nedenlerini ortadan kaldırabilecek çeşitli teknikler vardır:

 • Lazer tedavisi - hasarlı mukoza dokusunu geri yüklemenize, kan dolaşımını ve trofik süreçleri iyileştirmenize olanak tanır. Elektromanyetik radyasyonun etkisi hücresel seviyede meydana gelir, bu nedenle yararlı etki sadece nazofaringeal boşluğun yanı sıra bir bütün olarak vücut üzerinde de olur.
 • Mineral tedavisi boğazın mukozal epitelinin ultrason kullanılarak mineral tuzlarla işlenmesidir.
 • Organoterapi, hastanın çeşitli hayvan organlarından yapılan ilaç kullanımını temel alan bir tedavi şeklidir.
 • Ozonoterapi, kan ve vücut dokularını (mukoza zarlarını da içeren) oksijen ile zenginleştiren bir fizyoterapi yöntemidir. Bu etkinin yanı sıra, ozon kullanımı bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olur, hastalığın süresini kısaltır, tekrarını önler.
 • Fotodinamik - etkilenen alan üzerinde hareket eden görünür ışık ışını, dokuların hızlı bir şekilde geri kazanıldığı ve vücudun güçlü bir iyileştirici etki yaşadığı için dokuların atomik oksijen üretmesine neden olur.
 • Vakum terapisi ve ozonoterapi ile kombine edilen ultrason - bademcikler üzerindeki karmaşık bir prosedürün etkisi nazofaringeal dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesine ve bezlerin bakteriyel plaktan temizlenmesine yol açar.

Belli bir hasta için hangi prosedür gereklidir, ve listelenen yöntemlere ek olarak tahriş olmuş bir boğazın tedavisinden daha fazla - doktor, ilk belirtilere ve patolojinin nedenlerine dayanarak size söyleyecektir.

soluk alma

Kataral hastalığa sadece boğaz ağrısı değil, burun akıntısı ve kuru öksürük eşlik ediyorsa ne olur? Sorunlardan kurtulmak inhalasyona yardımcı olur, günde 1-2 kez yapılabilir ve aşağıdaki maddeleri kullanabilirler.

Fizrastvor, mukoza zarını nemlendirmeye, boğazı plaktan arındırmaya, hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur. Uçucu yağlar - sadece boğazı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda pek çok mukoza salgısının burnunu temizlemeye de yardımcı olurlar, bu da geceleri tam soluma için anahtardır.

Şifalı bitkilerin kaynatılması, nane, lavanta, papatya, okaliptüs ve diğerlerine dayanan inhalasyon çözeltisi ile hazırlanabilir. Gerekli miktardaki madde sıcak suda eritilir, bu arada buhar yanmaz ve yanmaz. Hasta su ile kap üzerine eğilir, havlu ile örtülür ve 10-15 dakika nefes alır.

Boğaz durulama

Boğazın sürekli kuruluğu ile birlikte, tahriş ve mukozanın kızarması ile birlikte, durulanması tavsiye edilir. Nemlendirici, antiseptik, yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi olan çeşitli ürünler kullanabilirsiniz.

İyi etki durulaması tuzlu su verir - bunun hazırlanması için, Cı 35-38 soğumaya litre kaşığı (herhangi bir slaytlar) veya sodyum deniz tuzu başına su ilave bırakıldı, su, kaynamaya gereklidir. Ortaya çıkan kompozisyon günde en az 3 kez çalkalanmalıdır - epitelyumu nemlendirir, iltihap seviyesini azaltır ve bademcik bakteriyel plaktan arındırır.

Buna ek olarak, tuz güçlü rejenerasyon özelliklerine sahiptir. Bademcik iltihabında, birçok hasta, çözeltiye biraz soda ve birkaç damla iyot eklenir. yatıştırmaya ve şifalı uygun özelliklere sahip bitkilerin tahriş olmuş mukoza dokusu kullanılabilir decoctions iyileşmek için - bir nergis, papatya, nane, muz, anne-ve-üvey annesi okaliptüs ve diğerleri.

Kuru bir öksürük ile eş zamanlı olarak meyan kökü kaynatmak için yararlıdır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, mukus boğazının Ingalipt ile irrigasyonu iyi bir etkidir. Nane ve esansiyel yağların yanı sıra sülfonamidler grubundan bir madde içerir. Sprey düzenli kullanımı ağrı, kızarıklık, şişlik ve terlemenin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

ilaç

Farinkste iltihap tedavisi için kullanılan tüm ilaçlar, sadece belirli bir hastanın klinik gereksinimlerine göre reçete yazan bir doktor tarafından seçilmelidir. Bu tür çareler boğazda kuruluk ve rahatsızlıktan kurtulmak için tavsiye edilebilir:

 • antibiyotikler - bakteriyel doğa iltihabı ile (kullanımından önce, doktor analiz ve patojen türünün belirlenmesi için farenksinden bir yayma almalıdır);
 • antiviral - solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu boğazda kuruluğu ve tahrişi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur;
 • antihistamin - patolojinin alerjik yapısında kullanılır, deri testleri, duyarlılık testleri ve tanıyı doğrulamak için diğer tanı yöntemleri uygulanır;
 • antiseptik - tercih edilen ilaç formları, gırtlaktaki mikrobiyal florayı ortadan kaldıran, hasarlı dokuyu yumuşatıp onaran lolipoplar ve pastillerdir;
 • İyot preparatları - tiroid bezinin patolojisinde, farinkste daralma, topaklanma ve kuruluk hissine neden olur.

Tedavinin tam seyri, tanıya dayanarak bireysel olarak seçilir, bu nedenle terapi için ilaç listesi çok daha geniş olabilir - her şey vücudun bireysel özelliklerine ve klinik tabloya bağlıdır.

Halk tedavisi

Eğer boğaz ağrırsa ve mukus dokusu kuru ve inceyse - bu problemlerden kurtulmak için, geleneksel tıbbın yöntemlerinden biri kullanılabilir:

 • Taze sıkılmış havuç suyuna az miktarda bal eklenir ve içecek 3 kez günde 3 kez tüketilir;
 • Bir havuç meyvesi süt ve yerde kaynatılır. Kompozisyonu içmeniz için her yemekten sonra sadece 2 çay kaşığı en az 2 kez ısınmanız gerekir;
 • Soğan suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılır ve kompozisyon günde üç kez çay kaşığı şeklinde kullanılır;
 • bir meyveden bir meyveyi bir kabuktan temizlemek, ondan bir boğaz gargarası için et suyu hazırlamak ve bir et yemeye;
 • Mümkün olduğunca çok taze meyveleri, özellikle ekşi - kiraz, kızılcık, kızılcık, ahududu (şekerle öğütebilir, kompostoları pişirebilir veya çileğe çileği ekleyebilir).

Doğal bal içeren reçeteler, alerjik yatkınlığı olan hastaları tedavi etmek için uygun olmayabilir. Bu nedenle, herhangi bir ek aracı kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Boğazda rahatsızlıkların önlenmesi

Laringeal mukozanın, enflamatuar süreçlerin aşırı tahrişini ve sonuç olarak boğazda kuruluğu önlemek için birkaç önleyici tavsiyeye uyulmalıdır. Sadece epitelin nemlendirilmesini değil, aynı zamanda düzenli hijyen ve yaşam tarzı düzenlemelerini de göz önünde bulundururlar.

İlk olarak, ağız boşluğunu düzenli olarak bakteri plağının temizlenmesi gerekir - dişlerinizi günde iki kez fırçalayarak, yalnızca kaliteli fırçalar ve macunlar kullanarak. Yemekten sonra diş etleri için bir diş ipi veya yumuşatıcı kullanılması önerilir. Bu önlem, ağız boşluğunun enfeksiyonu ve larinksin bakteriyel patolojilerinin gelişmesi riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İkincisi, kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir - sigara içmeyi ve alkollü içecekleri içmeyi bırakın. Birçok insan tütün dumanının larinks mukozasını kuvvetli bir şekilde tahriş ederek, kuru ve zayıf hale getirdiğini ve sağlıksız bir yaşam tarzının bağışıklığında ve sık bulaşıcı hastalıklarda azalmaya yol açtığını bilir. Paralel olarak, diyetin gözden geçirilmesi gerekir - eğer diyet birçok tuzlu, asidik, akut ve tahriş edici yiyecek içeriyorsa, menünün ayarlanması gerekir.

Üçüncüsü, faringeal epitelyumun kuruluk ve incelmesini önlemek için, odadaki hava nemlendirmesinin optimal dengesini korumak istenir - seviye en az% 40-60 olmalıdır. Eş zamanlı nemlendirme ile birlikte, ev veya ofis düzenli olarak temizlenmeli ve temizlenmelidir.

Kışın nazofarenksin dokusu en hassas hale gelir. Bu nedenle, bu noktada burnu tuzlu suyla yıkamak ve durulamak yararlıdır. Kendiniz pişirmek istemiyorsanız, Aqua Maris, Humer, Marimer veya Dolphin dizilerinden eczane fonlarından satın alabilirsiniz.

Ayrı ayrı, sertleşme hakkında söylenmelidir. Profilaktik amaçlı olarak, kontrast duşu almak, spor yapmak veya en azından günlük olarak açık havada yürümek çok faydalıdır. Bu tür önlemler bağışıklığı artırmaya, sık solunum yolu enfeksiyonlarını ve nazofarenks ile ilgili problemleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Boğazda kuruluğa, açıklığa kavuştuğu için, nitelikli bir doktor tarafından belirlenebilen çeşitli nedenlerle sebep olunabilir. Başlangıçta, benzer bir sorun bir audiologist irtibat kurmaları tavsiye, ancak uzmanlara hastaları başvurabilirsiniz burun boğaz doktorunun patoloji olmadan edilir - kanıtlar ve hastalığı şüphesi bağlı bir nörolog, endokrinolog, bulaşıcı hastalıklar ve diğer doktorların.

Her iki durumda da, boğazdaki problem farklıdır, ancak daha önce hasta yardım için döndü, hoş olmayan semptomlardan hızla kurtulma ve komplikasyonları önleme şansı artar.

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk hemen hemen tüm insanlarda ortaya çıkar. Bunlar genellikle acı, zulüm, sesin değişmesine eşlik eden hoş olmayan duyumlardır. Sıklıkla, bu hastalık, örneğin, nazofarengeal hastalıklar, herhangi bir hastalığın habercisi.

Bu sıkıntının kesin nedenleri sadece tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır - bu boşluk dikkatlice incelenecek bir kulak burun boğaz uzmanıdır. Boğazda kuruluk, genellikle bu tür hastalıkların bir arkadaşıdır:

Kuru reddened boğaz: nedenleri

Tükürüğün yanı sıra tükürüğün kuruması ya da yetersiz hacimde bırakıldığı zaman, boğazda kuruluğu da oluşur. Ağızdaki ağrı ve rahatsızlık şu durumlarda ortaya çıkar:

 • Bir kişi genellikle geceleri ağızdan nefes alır;
 • Dehidrasyon gerçekleşir;
 • Hasta sigarayı kötüye kullanır;
 • Tiroid bezi ile ilgili sorunlar vardır;
 • Kuru, kirli havaya bir tepki vardır;
 • Lezyon ile ilişkili bakteriyel ve enfeksiyöz hastalıklar vardır (bademcik iltihabı, parotit, farenjit, soğuk);
 • Boğazda kurur ve tükürük bezleri bir travma veya bir çeşit hastalık sonucu bozulur;
 • Onkolojiye karşı mücadelede kemoterapi yapıldı;
 • Ağızda dışardan gelen uyaranlara (bir çift ağır metal, alkali, çok sıcak veya soğuk yiyecek) acı ve tepki vardır;
 • Fizyolojinin özellikleri (çocuk veya olgun yaş).

Sebeplerin ne olduğuna bağlı olarak, boğazda kuruluk kalıcı veya periyodik olabilir. Bununla birlikte, istatistiklere göre, ağızda terleme genellikle hastalıkların neden olduğu dış faktörlerden dolayı ortaya çıkar.

Örneğin, bir kişi özellikle geceleri geceleri ağızda sürekli nefes aldığında ortaya çıkar. Uyku sırasında, bir hastanın kendi nefeslerini kontrol etmesi zordur, bu yüzden çoğu zaman yanlıştır. Ağız solunumu sıklıkla horlamaya eşlik eder, bu da rahatsız eder ve çok daha fazlasıdır. Sonuç olarak, iltihap oluşabilir.

Çoğu zaman ağız burun tıkanıklığı olan küçük çocukları nefes alır. Bununla birlikte, boğaz sadece çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkinler için de kurur: aynı zamanda rinit veya sinüzitte ağızdan nefes almaya da duyarlıdırlar. Ağızla nefes almak da çeşitli burun deformitelerinin bir sonucu olabilir.

Boğazda kuruluk olduğunda çok soğuk hava genellikle nedenlere girer. Bu, ısıtma cihazlarının çalışması nedeniyle kış sezonu için özellikle geçerlidir.

Ayrıca çeşitli ilaçlar alırken yan etki olarak kurur. Çoğunlukla ağızdaki ağrı ve kuruluğa diüretik (örneğin, alkol ve kafein) neden olur. Bu maddeler, artan idrara çıkma nedeniyle büyük miktarlarda su kaybına katkıda bulunurlar. Bu, kuru bir boğaz ağrısı gibi hoş olmayan bir semptomun sebebidir.

Dehidre hava genellikle ağızda, persenili, ağrıda nem kaybına yol açan mukoza zarının tahriş nedenlerinden biri haline gelir. Tahriş ve terleme aynı zamanda toza, tütün dumanına ve diğer hava kirliliğine karşı bir reaksiyon olarak da ortaya çıkar. Çoğunlukla kuru sağlıksız boğaz sabahları tahriş olur.

Boğazda kurmanın bir başka nedeni de bu alanın yenilgisiyle ilişkili bir hastalıktır. Bu tür hastalıklar ile, bezler ile ilgili sorunlar vardır: bir tümör, kanser, bir enfeksiyon. Tüm bunlar şişlik oluşturur ve tükürüğün ayrılmasını önler. Aynı zamanda hastalar boğaz ağrısında kuru olduklarını gösterir.

Kuru kırmızı boğaz: belirtiler

Çoğu zaman, boğazda kuruluğa başka hastalıklar veya alerjik reaksiyonlar eşlik eder. Hasta alanında bu gibi semptomlarla birlikte kurulayın:

 • Kuru boğaz ağrısı ve genel halsizlik;
 • burun akıntısı;
 • Kaba bir ses;
 • Artan sıcaklık;
 • Boğaz ağrısının kuruması ve bademciklerin büyütülmesi ve kızarması;
 • öksürük;
 • cızırtılı;
 • Kaslarda ağrı;
 • Viral bir hastalığın varlığı.

Genellikle çeşitli belirtiler farklı viral enfeksiyonlarla kendini gösterir. Bir ses, boğaz ağrısında kuruduğunda, karakteristik ses kısıklığı kazanır. Çoğunlukla vücut ısısı yükselir, burundan bol miktarda akıntı vardır.

Boğazda ve farenjit ile kurur. farenjit Kuru boğaz bademcikler, kızarıklık, yüksek vücut sıcaklığının kırmızılığı, şişmesi, yutma ağrı, öksürük eşlik etmektedir. Boğaz ağrısında kurur. Bu kişi, bir insan yedikten sonra, daha uzun bir süre uyuduktan sonra daha da net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Kuru boğaz ağrısı: tedavi

Enfeksiyon veya bakteriyel hastalık şüphesi varsa hemen doktora başvurmalısınız. Sadece doğru tanıyı yapabilir ve gerekli ilaçları reçete edebilir. Çoğunlukla bunlar, antibakteriyel bazda, antiviral ajanlar üzerinde, burun boşluğunu deniz tuzu ile durulamak suretiyle çeşitli spreyler ve jellerdir. Ancak, bunun bir enfeksiyondan kaynaklanmadığından emin olmanız durumunda, bu rahatsızlığı kendiniz ortadan kaldırmaya çalışın.

Ayrıca burun boşluğuna bir sıkıntı olduğu durumda, solunum organlarının ve sebep tiroid problemleri hastalıkları ile bağlantılı olamaz. Bu durumda, kalifiye bir gastroenterolog yardımcı olabilir.

Fitoterapi ile tedavi

Fitoterapi, bir bitkisel kompleks yardımıyla bir tedavi yöntemidir. Özellikle azaltılmış bağışıklık ile etkilidir. Vücut gerekli eser elementleri ve vitaminleri alır. Şifalı otlar ve arı ürünleri ile solüsyonlarla yapılan irrigasyona dayalı fitoterapi, gastrointestinal sistemi temizler ve canlandırır, böyle bir hastalığın kuru bir boğaz ağrısını giderir.

Boğazda kuruduğunda, papatya, adaçayı, okaliptüs iyi çalışır.

Kuru boğaz ağrısı: yağ tedavisi

Çeşitli doğal yağlar, boğaz ağrısında kuruduğunda böyle bir felakete yardımcı olabilir. Özellikle şeftali ve kayısı yağlarının kullanılması etkilidir. Burun deliklerinin her birinde bir dozda aşılanırlar. Öyleyse yatma pozisyonuna girip beş dakika dinlenmelisin. Boğazda kurumaya son verilecek.

Kuru bir boğaz ağrısı gibi böyle bir rahatsızlıktan kurtulmanın yolları arasında ayrıca

 • Sigaradan kurtulmak;
 • Havanın nemlendirilmesi;
 • Fizyolojik çözümün kullanımı;
 • Boğazda kuruduğunda sıcak içecekler içmek.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Semptomlar kurulukça, boğazda ve diğer benzerlerinin boğazda sıkıştığı hissi olduğunda, başka birçok hastalık vardır.

Kurutmanın boğazda ortaya çıkmasının nedeninin, en iyi uzman - kulak burun boğaz uzmanına (LOR) emanet edilmesi.

Boğaz hastalıkları doğası gereği çok rahatsız edicidir, özellikle tüm insanların boğaz ağrısı, terleme, kuruluk gibi tüm semptomlarıyla yaşamaları önlenir.

Tatiana. Boğazdaki ağrı ve kuruluk ilk duyularında, Isla-Moos pastillerini çözmeye başlarım.

Bu sorunu, Lozanges Isla-Moos'un yardımıyla çözdüm. Pastilleri gün içerisinde çözerim, akşam ise boğazdaki yanma ve kuruluk geçer.

Boğazda kuruluk nedenleri, onlardan nasıl kurtulur?

Boğazda kuruluk, bazı bulaşıcı hastalıkların, malnütrisyon, stres veya sigara içmenin bir sonucu olabilir. Boğazda sürekli kuruma hissediyorsanız, tahriş edici boğaz yemeğini terk etmelisiniz: Sıcak, soğuk ve baharatlı. Çok içmek çok yararlı: yeşil çay, nane, papatya ve ballı içecekler.

Genellikle kuruluk nedeni anjina, bademcik iltihabı veya larenjittir. Anjina sıcaklıksız akabilir ve kronik bir formda olabilir. Bir kişi boğazda boğulma ve kuruluk hisseder. Anjina ile antibiyotikler ve kuru ısı iyidir. Enfeksiyonun yayılmasına yol açabildiklerinden, alkol sıkıştırmaları istenmemektedir.

Boğazları yumuşatan durulama ve inhalasyonlar kullanmak iyidir

 1. Beyaz akasya çiçekleri, böğürtlen yaprakları ve çim çayır - demlemek ve gargara.
 2. Nane, civanperçemi, kırlangıçotu ve anne-üvey annesi bir termosta ısrarlıdır ve durulama için kullanılır.
 3. İki diş sarımsak ezildi ve bir bardak ılık süt dökün. Gerinme ve gargara.
 4. Yarım bardak anasonu bir bardak suya kaynatın, bir bardak bal tatlısı ekleyin, kaynatın ve bir çorba kaşığı konyak dökün. Her saatte bir yemek kaşığı al.

Genellikle boğaz larenjit ile kuru. Larenjit nedenleri sigara, alkol, sesin uzun süreli gerginliği olabilir.

Larenjit belirtilerinden kurtulmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 1. Sesini zorlamayın, tercihen birkaç gün sessizlik.
 2. Ayaklarını hardalla süz.
 3. Papatya, adaçayı, aira ve anne ve üvey annenin kökü.
 4. İyot okaliptüs, lavanta ile inhalasyon yapın.
 5. Her bir burun deliğine bir bitkisel yağ pipeti kazmak için boğazın yumuşatılması yararlıdır.
 6. Ballı havuç suyu, boğaz için çok yararlıdır.
 7. Alkolü ve sigara içmeyi, daha fazla su içmeyi, ılık süt ve Borjomi'yi mutlaka ihmal etmeyin.

Bazen boğazda kuruluğu ağızdan nefes almayla ortaya çıkar. Bu alışkanlıktan kurtulmak ve burnunuzla derin nefes almak için kendinizi alıştırmak gerekir. Sıklıkla burun içinden nefes almak, nazofarengeal hastalıklar nedeniyle imkansızdır.

Soğuk bir ihtiyacınız var:

 1. Doktora atfedilen damlaları gömün.
 2. Burun tuzlu su ile durulayın.
 3. Soda veya okaliptüs ile inhalasyon yapın.
 4. Burun masajı yapmak.

Boğazın kurumasını önlemek için, özellikle kış aylarında odadaki havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Bir çeşme, hava nemlendiricisi alın veya aküye ıslak havlu koyun.

Ve boğazın kuruluğu için bir sebep daha: modern insanlar çok az su içiyorlar. Gazlı içecekler, çay ve kahve dehidratasyon ve metabolik bozukluklara yol açar. Vücudun su eksikliği vardır ve bunu kuru boğazla bildirir. Kendinizi günde en az iki litre içmeyi öğretin.

Boğazda kuruluğa karşı endişeleriniz varsa, bir sorun belirtisi olur. Nazofarenksin hastalıklarını tedavi etmek ya da tedavi etmek ya da yaşam şeklini değiştirmek gerekir.

Boğazda kuruluk nasıl tedavi edilir. Hoş olmayan hislerin nedenleri

Boğazda kuruluk, çoğu durumda hava yollarında değil, vücutta patolojinin varlığını gösteren ilk bakışta belirsizdir. Kuru mukoza boğazında ağrılar oldukça yoğun olabilir ve hastaya ciddi rahatsızlık verebilir.

Mukoza kuruluğu neden ortaya çıkıyor?

Boğazda hoş olmayan belirtiler görüldüğünde, çoğu insan ARI, boğaz ağrısı veya solunum sisteminin diğer enflamatuar hastalığı üzerinde hemen "günah" yapar. Bununla birlikte, sadece bir enfeksiyöz ajan nazofarenkste kuruluğa neden olmaz. Bu durumun sebepleri oldukça uzun. Bunlar 3 geniş gruba ayrılabilir:

 • Solunum yolu enfeksiyonları.
  Mukoza boğazının kurulmasındaki ana rol, enfeksiyöz bir ajan tarafından oynanır: bakteri, virüs, mantar. ARVI, farenjit, bademcik iltihabı akut ve kronik formda bulaşıcı etyolojide diğer hastalıklara transfer edilir.

Önemli! Bazen nazofarenkste kuruluk varlığı diyabet gelişimini gösterir.

Boğazda kuruluk ile ilişkili tezahürleri

Aslında, boğazdaki kuruluk, tuhaf bir çarpma ve bunun sonucunda ortaya çıkan öksürük ile karakterizedir. Hassasiyet, konuşma ve yeme yoluyla şiddetlenir, oldukça yoğun olabilir. Mukus boğazının kendisi daha incedir, daha duyarlı hale gelir. Kuru bir öksürük oluştuğunda, mukozada mikrotrotizma meydana gelir ve bu da enfeksiyon kapısını açar. Başka bir deyişle, farinksdeki kuruluk, enfeksiyonun bir belirtisi olabilir ve ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Hoş olmayan bir his, patolojik bir sürecin tezahürlerinden sadece bir tanesi olduğu için, ona eşlik edebilir:

 • burun akıntısı, burun tıkanıklığı;
 • ses kısıklığı;
 • öksürük;
 • boğazda inflamatuar belirtiler;
 • sulu gözler;
 • yüksek sıcaklık;
 • miyalji (kas ağrısı);
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik.

Evde nasıl yardımcı olabilirim?

Boğazdan kurulu bir kişi (aniden veya kronik olarak) hoş olmayan bir semptomun kaybolmasına bağımsız olarak katkıda bulunabilir:

 1. Sigara içmeyi, gazlı içecekleri ve alkolü içmeye değer.
 2. Sessizlik rejimini gözlemlemek için birkaç gün (konuşmak mümkün olduğunca az).
 3. Tüketilen su miktarını arttırın, diyette maden suyu kullanın.
 4. Mümkün olduğunca hava nemini arttırın: Klima cihazlarını terk etmek için, ısıtma cihazlarına bir kase su koymanız önerilir.
 5. Papatya, okaliptüs ile inhalasyon yapın.
 6. Şekerli et suyu ile gargara, anne ve üvey anne.
 7. Yukarıda bahsedilen bitkilerin infüzyonlarını, ballı havuç suyunu, 2 diş sarımsak ekleyerek ılık süt alın.
 8. Ayaklarınızı hardalla buharlaştırın.

Boğazda kuruluk için acil evde bakım: her burun deliğine bir kaç damla (yarım veya tam pipet) bitkisel yağ ekleyin. Daha sonra yağın boğazı yumuşatması için 5 dakika uzanmak gerekir. Mükemmel yardım ve kayısı ve şeftali yağları. Bununla birlikte, bilinmesi gereken bir şey: bu yöntem mukoza zarını geçici olarak nemlendirir ve kuruluğu nötralize eder.

Önemli! Tüm yerel önlemler sadece geçicidir. Farenksin kurumasını tamamen ortadan kaldırmak için, bir ENT uzmanının konsültasyonu gereklidir, bu da ortaya çıkışının gerçek nedenini ortaya çıkaracak ve yeterli tedaviyi önerecektir. Antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması uygun olmayabilir ve bazen sadece olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Tedavinin prensipleri

Nazofaringeal kuruluk tedavisinde ana yön, hoş olmayan bir semptoma neden olan nedenin tanımlanması ve tedavisidir.

Enfeksiyonun sebebi enfeksiyonun varlığında ise, KBB doktoru antibakteriyel, antiviral veya antifungal bir ilaç reçete edecektir.

Farinksin kurumasına neden olan Coryza buna göre tedavi edilir. Durum daha karmaşıktır, nazal septumun eğriliği veya konjenital deformasyonu neden olur. Bu durumda, hastanın derhal düzeltilmesi ve burun solunumunun düzeltilmesi önerilir.

Alerji neden olduğu kuru nazofarenks, antihistamin tedavisi gerektirir. İlaç ve dozu, genel durum, yaş faktörü ve alerjik reaksiyonun şiddeti temelinde doktor tarafından belirlenir.
Mukoza salgılanmış duyarlılık, kan akışını ve hücre rejenerasyonunu iyileştirmek suretiyle elimine edilir. Özellikle preparatlar, yaşlılarda mukus boğazında atrofik bir değişiklikte gösterilmiştir.
Azgelişmişliği nedeniyle kuru boğazdan muzdarip bebeklere, bir yağ bazı (keten tohumu, okaliptüs, fındık yağı, vb.) Üzerindeki yumuşatıcı preparasyonlar yardımı ile yardımcı olunur.

Fizyoterapik tedavi

Boğazda kuruluk için ilaç tedavisi oldukça etkili fizyoterapi yöntemleri ile eklenir.

 • Lazer tedavisi Lazer, nazofaringeal mukozanın hasar görmüş hücreleri üzerinde etki eder ve bunların restorasyonu gerçekleşir.
 • Ozon tedavisi. Ozon tüm vücutta koruyucu fonksiyonları ve karmaşık etkileri aktive eder, ilaçların olumsuz etkilerini azaltır ve gerçek mukoza boğazını geri kazandırır.
 • Photodynamics. Özel maddeler-ışığa duyarlılaştırıcıların kullanımı geniş bir terapötik etkiye sahiptir.
 • Mineral Terapi. Mukoza boğazının en küçük mineral tuzları ile ultrasonik irrigasyonu yapılır.

Boğazdaki kuruluk, birçok patolojik durum ortaya çıkarır, görünüşünün nedenlerini anlamak bazen zordur. Bu hoş olmayan belirtiyi tedavi etmek, doktor tarafından tanımlanır veya belirlenir. Süreci ağırlaştırmamak ve kuru boğazın neden olduğu altta yatan hastalığın komplikasyonunu önlemek için kişinin kendi bilgisi ve ev tariflerine güvenmesi tavsiye edilmez.

Kuru boğaz nemlendirir daha

Kuru boğaz - bir teşhis, doktorlar, bugün büyük şehirlerin neredeyse tüm sakinlerini, gelişmiş bir endüstri ile yerleşim yerleri koyabilirsiniz. Soruna neden olan faktörler çoktur - kötü alışkanlıklardan ve ciddi hastalıklarla sonuçlanmaktan. Boğazda kuruluğu tehdit eden nedir, neye sebep olur, nasıl kurtulur?

Boğazda kuruluk oluşumuna katkıda bulunan nedenler, gerçekten çok. Dış faktörlerin etkisine bağlı olarak, "hane" arasında, çevre, yaşam tarzı şunları içerir:

Sıcaklık, hava kalitesi. Bu tür rahatsızlık, kurak rüzgarlı havalarda ortaya çıkar; Endüstriyel toz, dumanlar, gaz kirlenmiş dış hava, tütün ve gıda t.p.Opredelennye türlü içecek duman - daire optimal vlazhnost.Zagryaznyayuschie ve tahriş edici korunması zordur ısıtma sezonunun meydana üzerine. Yani kahve, diüretik özelliklerine boğaz "teşekkürler" kurur. Aynı şey çay için de geçerli, ki bu da bu fenomeni kışkırtan çok miktarda kafein var. Belli sebeplerden ötürü, turşudan kaçınmalısınız Ağızla nefes alma (özellikle uyku sırasında). Gece döneminde mukozanın doğal nemlendirmesi daha az yoğunlaşmaktadır. Nefes almanın bu yolu da boğazın travmasını artıran ve iltihaplanma riskini artıran horlama ile birlikte görülür. Benzer bir etki, örneğin, antibiyotiklerle verilir.

Boğazda kuruluk hissi de ciddi bir rahatsızlığın belirtilerinden biri olabilir. Bunlar arasında:

Mukoza zarının tahribatı (inceltme). Hasta sadece boğazda, ağız boşluğunda ve aynı zamanda burunda kuruluğu hissetmez. Bu fizyolojik özellik saygıdeğer yaştaki çocuklar için tipiktir, guatrın gelişimi, tiroid bezinin diğer patolojileri. Gerçek şu ki, bu endokrin organın aşırı hormon üretimi, sindirim ihlaline, tükürük salgılanmasına yol açar. Bir "boğaz" gıdıklanmak duygu ilave ise, excruciates verimsiz öksürük, herhangi bir uyarıcı (toz, hayvan tüyleri, bitki poleni).Opuholi pürülan enflamasyon, bulaşıcı işlemlere, bademcik karşı alerjik bir reaksiyon göstergesi olabilir kuru. Listelenen mukus zarının şişmesine neden olabilir, bu da salyaların normalde farenksin sulanmasını engeller, boğaz, larinks. Dışında kötü boğaz nemlenme gelen adam yutma ses kısıklığı, nefes darlığı, rahatsızlık karşı karşıya, genellikle - ağrı kulağına yayar. Baş ve boynun bazı kısımlarında hassasiyet bozulur.

Ve bu, boğazda kuruluğun tipik semptomlardan biri olduğu hastalıkların tam bir listesinden çok uzaktır.

Neler oluyor?

Burun akıntısı hastalığa eşlik edebilir.

Bu durumda, kuru boğaz bazen yanma hissi, terleme olur. Bu duygular konuşmalar, ses üzerindeki diğer yükler sırasında daha yoğun hale gelir ve ilk yudumdaki sabahları, keyfi bir yerde lokalize olan ağrı vardır.

Çoğu durumda boğazda kuruluk diğer yaraların bir arkadaşı olduğu için, buna eşlik edebilir:

burun akıntısı ve öksürük, kas ağrısı, genel halsizlik, "podsevshy" sesi, ateş, gözyaşı sıvısının aşırı deşarjı, kırmızı, büyütülmüş bademcikler.

Nasıl teşhis edilir?

Boğazınızda kuruluk ile ilgili korkunç bir şey olmadığından neredeyse emin olsanız bile, gerçek durumları belirleyecek bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekir. Hastalığın teşhisi, etkilenen organın muayenesini, anamnezin toplanmasını (semptomun başlangıcı, şikayetlerin doğası, yakın zamanda travmatik faktörlerin varlığı, örneğin gastroskopik inceleme) içerir. Doktor ayrıca çalışma koşullarını, kötü alışkanlıkları da soracaktır.

Ayrıca şunları da gösterir:

faringoskopi - suni aydınlatma, spatula, özel ayna, bademcik gelen smear seçimi, viral, bakteriyel, fungal enfeksiyonları dışlamak için nazofarenks kullanarak pharynx incelenmesi.

Ayrıca, bir ENT, aşağıdakiler için istişare için bir hasta gönderebilir:

Dar uzmanlar, gerekirse, “sorumluluk bölgesi” ile ilgili ek çalışmalar yaparlar.

Geleneksel tıp, problemden kurtulmak için birçok reçete sunar. Kuru boğaz doktorlarını nemlendirmenin ilk yollarından biri, herhangi bir sıcak içeceği çağırır. Özellikle yararlı olan bitkisel çaylar (eczane papatyası, adaçayı). Onları tatlandırmak, içmenin tadını çeşitlendirmek için bal eklenmesini tavsiye ederiz.

Boğaz hastalıklarında, doğal elma sirkesi de yaygın olarak kullanılmaktadır (kehribar renginde, aroma içermemelidir). Bu yararlı ürünün bir çorba kaşığı bir bardak ılık suda üretilir ve durulama için kullanılır. Çözelti sadece boğazı nemlendirmez, aynı zamanda bakteriyel flora üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, mukozanın tahrişini giderir.

Ev tedavisi ve geleneksel tıp için bir şey var.

Yatmadan önce doktorlar, bir pipo oranında fizyolojik bir çözelti ya da tuzlu su (1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya) enjekte etmenizi önerir. Kısa bir süre (2-3 saat), boğazın mukoza zarı, bitkisel yağı (zeytin, sıradan ayçiçeği vb.) Kurumasını engeller. “Yanma” hissinin yokluğu, tahrişi temelinde seçilir. "İlaç", aynı şekilde, tuzlu su ile aynı dozda damlatın.

Boğazda sarkma da reçetesiz (örneğin, Septotelet, Holls, Trachis, vb) serbest bırakılır, pastilleri, pastil için pastilleri tarafından yardımcı olur. "Tabletochki" mukoza yumuşatır, mikroplarla savaşır, iltihabı hafifletir ve bazıları da bağışıklığı güçlendirmeye katkıda bulunur.

“Kuru bir boğaz” ı çekmemek için, özellikle kış aylarında, konuttaki neme (optimum% 40-60) özel dikkat gösterilmelidir. Bu amaçlar için, mekanik nemlendiriciler, buhar aletleri (bir demlik anımsatan) veya ultrasonik cihazlar sıklıkla kullanılır. Ancak, odayı nemlendirmek için daha kolay bir yol vardır - radyatörlere küçük su tankları koyun veya orada ıslak tabaka ve havlular asın.

Boğazdaki ağrılı kurulukların ne kadar çabuk unutulabileceğine dair tahminler, hastalığın temel nedenine, hastanede tedavi zamanına, hastanın yaşına bağlıdır.

Boğazda kuruluktan kurtulmak ya da tamamen oluşmasını önlemek için, doktorların da alışkanlıklarını ciddi bir şekilde gözden geçirmeleri, birtakım eylemler yapmaları tavsiye edilir. Bu gereklidir:

her zamanki gibi temiz sudan daha fazla, iyice durulayın ve durulayın, sigarayı bırakın, alkol alın, üst solunum yollarına zarar veren hastalıklar yapmayın.

Kuru boğaz: sorunun nedenleri Kuru boğaz: hastalıkları önlemenin yolları

Nazofarenks, özellikle kuru boğazda rahatsızlık hissi, çeşitli hastalıklara işaret etmektedir. Kesin olarak, sadece tüm hastaların şikayetlerini dikkate alarak, doğru tanı koyabilecek ve uygun tedavi paketini reçete edebilecek bir kulak burun boğaz doktoruna sahip bir resepsiyonda belirlenebilirler.

Relaksasyon sürecinin kendi başına yapılmasına izin verilmemesi tavsiye edilir, çünkü farengeal kavite vücudun yaşamsal aktivitesini sağlamak için bir dizi önemli işlevi yerine getirir.

Boğazdan akciğerlere geçerken, hava patojenik bakterilerden ve alerjik patojenlerden temizlenir, nemlendirilir ve ısıtılır.

Çoğu zaman, apartmanların bataryaları ve ısıtıcıları olduğunda, kışın boğaz kurur. Odalarda hava nem oranı bozulur. Onu sürekli soluyan bir kişi sonunda acı ve zulüm yaşamaya başlar. Bu, nazofarenksin mukoza zarının kuruduğu için olur. Aynı zamanda, salgınları sadece soğuk mevsimde düşmüş olan çeşitli bulaşıcı hastalıklara daha da duyarlıdır. Bu durumda özel risk kategorisi altında, çocuklar ve yaşlılar düşer.

Benzer şekilde, kuruluk, yutma sırasında ağrılı duyular eşlik edecek bir boğaz hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durumda ağrı (yanma veya terleme şeklinde) yoğun vokal yüklerden sonra ve ayrıca tükürüğü yutmaya yönelik ilk girişimlerden sonra da yoğunlaşacaktır. Sıcaklık ve ses kısıklığında artış ile karakterize edilir.

Neden boğazımda kuru? Bu durumda neden, faringeal duvarları örten kalın bir mukus tabakasıdır. Tahriş sonucu mukoza zarı kurur, birleşir, kızarır ve incelir. Küçük kanamalar mümkündür. Bununla birlikte, görünürde inflamasyonun görünür bir işareti yoktur. Ağrıları boğazını nemlendirdikten sonra yumuşarlar: birkaç yudum su, tükürük yutma, yeme. Ama ertesi gün yine aynı güçle ortaya çıkıyor.

Boğazda kuruluğu tetikleyen diğer bir faktör, özellikle uyku sırasında ağızdan solumadır. Nazofaringeal mukozayı ve horlamayı travmatize eder: genel olarak tahriş ve inflamasyonu artırır.

Bir kişi, burun nefesleriyle ilgili problemlerle bile ağızdan nefes almanın gerekliliğini hisseder. Burun tıkanıklığı durumunda, soğuk algınlığı ile uğraşmanın tüm yolları, damarların daraltılması anlamına gelmez. Uzun bir süre için alınamazlar. Burun, nazal septumların özellikle deformasyonu durumunda burun solunumu ile ilgili zorluklar mümkündür. Bu problemi sadece bir kulak burun boğaz uzmanı çözebilir. Son çözüm metodu septoplasti - kavisli nazal septumları dengelemek için cerrahi bir işlemdir.

Ek olarak, boğazın kuru olduğu sabit hissi, nazofarenksin özel bir yapısından kaynaklanabilir. Bu, solunan havanın solunum sistemine adapte olma sürecine bağlıdır: ısıtma ve nemlendirme. Burunun kuzey aerodinamik tipinde, paranazal sinüslerde adaptasyon meydana gelir. Güney kısmında, ana hava akımı, birkaç kez enfeksiyöz soğuk algınlığı olasılığını arttıran alt burun geçişini takip eder.

Çoğu durumda, boğazın kuru olduğu periyodik duyum, akut farenjit (tüm boğaz boşluğunun iltihaplanması) formunu alarak travmaya ve iltihaba yol açabilir. Çoğu zaman, bu gibi durumlar sonbahar ve kış dönemlerinde ortaya çıkar.

Kuru boğazın ağrılı semptomlarının nasıl önleneceğini ve rahatlatılacağını bilmek önemlidir. Bir tedavi kürünü reçete etmek için, bir kulak burun boğaz uzmanı için hastaneye başvurmanız gerekir.

İçeriğe geri dön

Kuru boğazın önlenmesinde en etkili yöntemler arasında nazofarenksin mukoza zarını nemlendirir ve kurumaya karşı korur.

Hastalık halihazırda başlamışsa, semptomları ortadan kaldırmaya, ağrıyı azaltmaya, enflamatuar sürecin, özellikle farenjitin gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Nemlendirilmiş kuru boğaz, gün boyunca sıcak suyun sık sık tüketilmesine ve yatağa gitmeden önce sıcak sıvıya yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, burun damlasının yapılması gereklidir: bir pipet ile kaynatılmış suyun bir tuzu (bir bardak su için bir çay kaşığı tuz). Bundan sonra, burnunuzu bitkisel yağ (ayçiçeği, mısır, zeytin, kayısı, fındık, havuç, keten) ile damlatmanız gerekir. Bu prosedür nazofarenks boşluğunu gece boyunca kurumaya karşı koruyacaktır. Damlatma işlemine başlamadan önce, doğru bitkisel yağı seçmek için küçük bir test yapılmalıdır: işlemden sonra, bir kişi yanma veya tıkalı bir burun hissetmemelidir.

Elbette gidebilir ve geleneksel tıbbın araçları. Farinks boşluğunu nemlendirmek için, turşu veya çeşitli yiyecek çeşnileri kullanılması tavsiye edilir. Sadece eter deniz topalak yağı, limon suyu ve sarımsak hariç. Etkili ilaç, althea'nın kuru kökünden elde edilir. Reçete basit: Yarım saat boyunca ezilmiş kök 2 yemek kaşığı kaynar su, serin ve filtre bir bardak dökün. Sonuçtaki broth, kaynamış su ile seyreltilir ve yedikten sonra yarım bardak içilir. Bal ile ılık süt, yatmadan önce sarhoş, mucizevi bir güce sahiptir. Çocukların seveceği bir ilaç hazırlamak için, süt incirle pişirilebilir: süt başına beş doğranmış meyve.

Kesinlikle tavsiye edilmeyen, boğaz tedavi yöntemleri, nane şekerleri ve soda çözeltisi ile durulama, çeşitli alkollü infüzyon kullanımı içerir. Nazofarenksin mukoza zarını daha da kuruturlar, sadece problemi şiddetlendirirler. Bunun aksine, uzmanlar birtakım otlara dikkat etmenizi önermektedir: papatya, nergis, adaçayı. Onlarla birlikte et suyu kullanımı, durulama ve inhalasyonun yanı sıra kuruluk, ağrı ve terlemenin giderilmesine yardımcı olacaktır.

İçeriğe geri dön

Isıtma mevsiminde odadaki havanın nemlendirilmesini unutmayınız. Birçok yol var. En basitleri, odaya yavaş yavaş buharlaşacak olan bir vazo suyu yerleştirmektir. Ayrıca aküye ıslak havlu da koyabilirsiniz.

Hava ve ev bitkilerini nemlendirin. Örneğin, hygrophilous cyperus günde 3 litreye kadar buharlaşabilir. Bitkilerin su ile püskürtülmesi de aynı derecede faydalı olacaktır.

Kuru boğaz da horlama neden olduğundan, onunla başa çıkmak için uygun bir yöntem seçmelisiniz. Bunu yapmak için uzmanlar, kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizi, dişlere takılan özel kappasları kullanmanızı ve solunum yolunun açılmasını, horlamadan şeritlemeyi, uyku sırasında baş ve boyunun doğru pozisyonunu sağlayan özel yastıkları kullanmanızı tavsiye eder.

Somut bir etki boğazını deniz suyuyla nemlendirir. Bu, kuruluk ve iltihaplanmayı hızla giderir, mukus ve dondurulmuş kabukların ayrılmasını kolaylaştırır. Deniz tuzu, mukusun seyreltilmesini ve yumuşatılmasını sağlar ve eser elementler, farengeal kavitenin koruyucu işlevlerini geri yükler, zararlı patojenik kirliliklerden arındırır.

Boğazda kuruluk, çok sayıda hastalığın gelişmesine eşlik eden yaygın bir semptomdur. Görünüşte basit olmasına rağmen, bu rahatsızlığın sık görülmesiyle birlikte, bir otolaryngologa hemen başvurulmalıdır.

Kendi kendine tedavi, kuru boğaz kronik yaparak sorunu şiddetlendirebilir. Bu, hastanın hayatına çok fazla rahatsızlık verecektir çünkü ağrı, vücudun bağışıklık güçlerindeki ilk düşüşte kendini gösterecektir.

Elbette, her insanın boğazda bir kuruluk hissi vardı, herkes ne kadar nahoş olduğunu bilir. Bu semptom, farklı koşullarda ve patolojik olmaksızın görülebilir. Kuruluk geçici veya kalıcıdır, ancak çoğu durumda bu geçici bir durumdur. Dahası, gündüz görünebilir ve gece de ortadan kalkabilir ve tam tersi de olabilir. Mukus orofaringeal çeşitli nedenlerden ötürü kurur ve tedaviye başlamadan önce bu semptomun nedenlerini bulmanız gerekir.

Virüs, bakteriler, mantarlar, çubuklar, helmintlerin yol açtığı nazofarenksin enfeksiyöz hastalıkları ile en sık boğazını kurutur. Faringeal mukozanın sekresyonu, insan faktörleri için olumsuz olduğunda patojenik hale gelen şartlı patojenik mikroorganizmalar içerir. Soğukta dondurmak, soğukta dondurma yapmak, hastayla konuşmak için enfeksiyon sürecinin başlaması yeterlidir.

Slime bariyer işlevi görür, mukozaya kuruma ve travmayı önler. Enflamasyon başladığında, mukus toksinleri salgılayan patojenlerin tahrip edici aktivitesi nedeniyle kurur.

Enfeksiyon her zaman azaltılmış insan bağışıklığının bir arka planında ortaya çıkar.

Bu nedenle 6-7 yaş altı çocuklar, hamileler, yaşlılar, sigara içenler, kronik patolojisi olan hastalar sürekli risk altındadır.

Kuru boğaz nedenleri:

larenjit - larinksin etkilendiği bir enflamasyon; farenjit - farinksin iltihabı; akut ve kronik bademcik iltihabı - bademcik iltihabı; difteri - orofarinkste akut bir enfeksiyöz süreç; kızıl ateş esas olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır; bademcik ameliyatı; hava, gıda, kimyasal tahriş edici maddelerdeki tahriş edici mikro partiküllere karşı alerjik reaksiyonlar; sigara içmek, alkol içmek; Çok kuru ve sıcak bir yerde uzun kalmak; boğaz kuruluk, burun hastalıklar olabilir neden olur: rinit, sinüzit, sinüzit, sapmış septum, nazal polipler, bu patolojilerin bir sonucu olarak - bozulmuş burun nefes ve alışkanlık ağızdan nefes; tükürük bezlerinin disfonksiyonu; mukoza zarının incelmesi (yıkım), yaşlılarda sekresyonda azalma; Mukoza bazı ilaçların etkisi altında kuru olabilir: antihistaminikler, sakinleştiriciler, kas gevşeticiler, antibiyotikler; Gece, sıcak baharatlar, soslar ve marine aşırı tüketimi de aşırı yemek sindirim sistemi, dehidratasyon hastalıkları; hipertiroidizm başlangıcı, tiroid bezinin bozulması. Bu vücut, sadece beynin çalışmasını değil, aynı zamanda mukoza zarının ve cildin durumunu da etkileyen hormonal maddeler üretir; kan hastalıkları; endokrin patolojileri, özellikle diabetes mellitus.

Boğazda kuruluktan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için, patolojinin nedenini anlamanız gerekir ve burada bir uzmanın yardımına ihtiyacınız var. O, semptom süresi hastanın uygulanmasını açıklamaktadır sırasında ayrıntılı bir sorgulama, yürüten, patoloji, hasta herhangi bir zamanda önceden ya da kötü uğradığını bulur. endokrinolog hematoloji, gastroenterolog, Nörolog: doktor, diğer uzmanlarla konsültasyon tayin gerekirse bakteriyolojik Tohumlama üzerinde smear alımı ve, nazofarenks inceler. Göğüs röntgeni, karın boşluğu organlarının ultrasonu, fibrogastroskopi, kan ve idrar testlerine ihtiyacınız olabilir.

Durumun nedenine bağlı olarak karmaşık tedavi seçilir.

1. Bakteriyel enfeksiyonlarda geniş bir spektrumda antibiyotik, semptomatik preparatlar, antihistaminikler, interferonlar reçete edilir. Ciddi viral hastalıklarda antiviral ilaçlar reçete edilir. ARVI için antibiyotikler kontrendikedir.

2. Diyet ve içme rejimi olmadan boğaz hastalıklarının etkili tedavisi imkansızdır. Diyetten, kuruluğu provoke eden ürünler hariç tutulur: konserve gıda, ev turşusu, süt ürünleri, dondurma, yağlı, tatlı yiyecek. Sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyiniz, böylece boğazını bir kez daha tahriş etmeyiniz, katı yiyecekler de yaralamamak için. Daha fazla meyve ve sebze yemelisiniz, ama cildi olmadan.

Son yemek yatmadan önce en geç üç saat olmalıdır.

Gün boyunca düzenli olarak içmelisiniz. Sıcak çaylar, asidik olmayan kisseller ve meyve içecekleri, az yağlı süt ürünleri, gazsız ılık maden suyu olabilir. Sıcak çikolata, kahve, alkollü içecekler içmek arzu edilmez.

3. Hasta semptomun görünümünü ilaçla birleştirirse, tedavi eden doktora bundan bahsetmek gerekir. Muhtemelen, sonraki tedavi düzeltmesi ile birlikte gerekli olacaktır.

4. Dairede mikro iklimin izlenmesi gereklidir. % 50-60 hava nemini ve 20 dereceden fazla olmayan bir sıcaklığı koruyun, genellikle odayı havalandırın, ıslak temizlik yapın, nemlendirici cihazları kullanın veya ısıtma cihazlarına su kapları koyun.

5. Kuruluk ve boğaz ağrısı tedavisi lokal terapi olmadan yapılmaz. İyi bir yardım nazofarenksin sıcak bir fizyolojik çözelti ile sık sık durulanmasıdır. Terleme ve öksürükten, resorpsiyon için pastillerin kullanılması etkilidir. Vücutta sistematik olarak hareket etmezler, bu nedenle sağlık için kesinlikle güvenlidirler.

6. Ek bir terapi kullanıldığı için:

ozonoterapi - ozon bağışıklığı güçlendirir, organlara kan akışını iyileştirir, tüm vücudu faydalı şekilde etkiler, yararlı maddelerle kanı zenginleştirir; lazer tedavisi - sadece mukoza değil, aynı zamanda vücutta bir bütün olarak moleküler seviyeyi etkiler. Lazerin etkisi altında, mukoza zarlarının trofizmi gelişir; Fizyoterapi - etkilenen alanları geri yükler; mineral terapisi - ultrasonik teknolojilerin yardımıyla mukoza mineral tuzlarını geri kazanır; vakum ultrason - bademcikler ve çevre dokuları temizler, yapılarını geri yükler.

Geleneksel terapi yöntemleri

kuruluk kaldırmak için bitkisel yağ yardımı ile mümkündür: geceleri 5ml; Su dengesini korumak için ne yapılmalı: Havuçları sütte kaynatın, yemekten sonra 10 ml ye; havuç suyu veya turp suyu veya soğan suyu ya da bal 1: 1 ile kızılcık suyu, günde üç kez 20 ml; lahana suyu içmek; kalina demlemek, çay olarak içmek ve boğazınızı yıkamak; bir narın haşlanmış kabuklarını kullanmak gargaralar için, nar taneleri vardır; herhangi bir formda kiraz (komposto, reçel, kissels, meyve içecekleri, taze ve kuru meyveler) kullanın; herhangi bir biçimde siyah frenk üzümü yemeye karşı bağışıklığı güçlendirmek.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Enflamasyon belirtileri ve lingual tonsil tedavisi yöntemleri

Makalenin içeriğiPatolojik süreç genellikle lenfadenoid faringeal halkanın en büyük lenfoid formasyonlarından biri olan palatine bademcikler içerir.

Boğazda apse nasıl tedavi edilir: ilaçlar, reçeteler, operasyon

Boğazdaki ülserler, zorunlu tedavi gerektiren bulaşıcı bir sürecin işareti olarak kabul edilir. Apsenin ana nedeni bademcikler üzerinde biriken stafilokok ve streptokoklardır.