Loading

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?

Sumamed: giriş

Sumamed - aktif madde olan antibiyotik azitromisin olan ilacın ticari adı.

Makrolid antibakteriyel ilaç Sumamed, 1988 yılında Rusya'nın tıbbi uygulamasına geldi. İlaç anjin dahil olmak üzere bir dizi solunum yolu hastalığının tedavisinde yeterince uzun ve olumlu bir kullanım süresine sahiptir.

Vücutta biriken ve dolayısıyla uzun süreli bir etkiye sahip olan çok çeşitli etkilerin bir antibiyotiktir. İlacın 3 gün içinde minimum bir tedavisi ile, hastanın durumu ikinci günde düzelir. İlacın son alınan dozu, bakterisidal etki sağlayan oranlarda bir hafta daha iltihap odağında kalır.

Antibiyotik salınım formları:

 • 0.125 ve 0.5 g'lik tabletler;
 • kapsüller 0.25 g;
 • 5 ml başına 100 ve 200 ml'lik dozlarda bir süspansiyon yapmak için toz;
 • intravenöz damlama tozu, 500 mg - anjina ile uygulanamaz. Ayrıca, Sumamed'i 16 yaşın altındaki çocuklarda ve 25 kg'dan az olan çocukların tedavisinde intravenöz enjeksiyonlar için kullanmayın.

Sumamed: anjinada uygulama

gırtlak mukozayı infiltre eden anjin bakteri, organizmanın genel toksisiteye neden toksinler üreten zaman, 39 ° C vücut sıcaklığı ve şiddetli zayıflık artar.

Anjin içinde Sumamed hızlı ve etkili bademcikler üzerinde pürülan inflamasyon neden patojenik bakterileri yok eder.

Sumamed genellikle penisilin antibiyotikleri alerjisi varsa, anjina tedavisinde reçete edilir.

Sumamed, tedavinin tüm gidişatının sadece 3 gün olması ve ilacı günde bir kez yeteri kadar alması açısından elverişlidir.

Sumamed tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde oldukça etkilidir. anjinin tedavisinde önemli bir bileşeni, gırtlak irin ve maruz kalma bakterisidal antibiyotik sonra patojenik bakterilerin ayrışma ürünlerinin çıkarıldı sık durulama (kelimenin tam anlamıyla her saat) vardır.

Hedef antibiyotik, bu özel durumda, patojenlerin türünü belirlemek için analiz kantitatif patojenik ajanların verileri ve anti-bakteriyel preparatlara hassasiyetleri için kadar doğru olacaktır. Bunun için hasta farenksden bakteriyel kültüre doğru bir yayma geçirir.

Bu durumda, analizin sonucu 3 gün içinde bilinecektir - bu süre için tedavi olmaksızın anjina hastasının bırakılması imkansızdır. Ve anjina için ana tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.

Streptokok enfeksiyonları ile Sumamed kullanımı pratik değildir, çünkü dozajda önemli bir artış gerekli olacaktır.

Sumamed: Dozaj ve Yönetim

Angina Sumamed ile günde bir kez alınır. Bu nedenle mide serbest olmalıdır: öğün öncesi bir hazırlığı kabul etmek - 1 saat ya da en azından birkaç saat yemekten sonra.

Doz, hastalığın yaşına ve şiddetine bağlıdır.

Yetişkinler: 1 tablet 500 mg günde bir kez. 3 günlük alım için hesaplanan anjin tedavisi için uygulanan doz 1, 5 gramdır.

İlaç aynı zamanda alınmalıdır. Çiğnemek ve eziyet tabletleri olamaz. Tabletler ve kapsüller tamamen yutulur.

Hasta ilaçları kaçırdıysa, hemen günlük Sumamed dozunu al ve 24 saat sonra ilacı al.

Sumamed: bir çocukta anjin tedavisi

Tüm yaş grupları için anjina tedavisinde Sumemeda yatış süresi 3 gündür.

 • Altı aya kadar olan çocuklar için Sumamed kontrendikedir.
 • 3 yaşına kadar olan bebekler ilacın 5 ml'lik bir dozunda 100 veya 200 mg'lık bir dozda (Sumamed forte) bir süspansiyon olarak verilir.

Doz, vücut ağırlığına bağlıdır, ortalama olarak, her bir kilogramın kilogramı için, günde 10 mg süspansiyon almanız gerekir.

Streptococcus pyogenes'in neden olduğu angina tedavisinde günlük doz 2 kat artar. Bu durumda, 3 günlük tedavi ile günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 20 mg olacaktır (tüm dozlar 2 kez arttırılır). Doktor 5 günlük resepsiyon Sumamed atarsa, o zaman çocuğun vücut ağırlığının 1 kg için bir gün 12 mg antibiyotik alır.

Sumamed tozu için talimatlar bebeğin ağırlığına bağlı olarak ilacın dozajını gösterir, ki bu da çok uygundur.

Süspansiyonun hazırlanması

Bir şişe flakonda, soğutulmuş kaynamış su ilave etmek için bir şırınga kullanın - 12 ml.

Hazırlanan çözümü sadece 5 gün boyunca kullanın. Ilacı oda sıcaklığında saklayın.

Şişeyi süspansiyonla almadan önce iyice çalkalayın.

Bebeği aldıktan sonra, süspansiyonun kalan kısmını ağızdan yıkamak için birkaç kaşık sıvı vermeniz gerekir.

Ayrıca Summere tabletler 3-12 yaş çocukların 125 mg dozajda tedavisi için uygundur. Bu durumda, çocuk için çiğneme veya öğütme tabletlerinin kullanılamayacağını dikkate almalısınız - bunlar bütünüyle yutulmalıdır. Bu nedenle, küçük çocukların bir süspansiyon vermesi daha rasyoneldir.

Sumamed tabletlerin 0.125 mg'lık dozajı da bebeğin ağırlığına bağlıdır. Aşağıda çocuklar için Sumamed 125 mg günlük dozajlar vardır.

 • 0.125 g (250 mg) 2 tablet - ağırlıkça 18-30 kg;
 • 0.125 g (375 mg) - 3 tablet 31-44 kg ağırlığında;
 • 0.125 g (500 mg) 'dan 4 tablet - 45 ve üzeri kg.

Sumamed: dysbiosis

Herhangi bir antibakteriyel ilaç gibi, Sumamed bağırsak mikroflorasını olumsuz etkiler. sağlıklı bir bağırsak mikroflorası yenilenmesi için (Bifiform, Lineks, Bifidumbacterin m. N.) ilaç almak için antibiyotiğin verilmesiyle aynı anda dysbiosis uygun önlemek için

Sumamed: kontrendikasyonlar

 • Azatromisin ve diğer makrolid preparatlarına ve Sumamed'in ek bileşenlerine ağrılı duyarlılık.
 • Böbrek ve karaciğerde ciddi rahatsızlık.
 • Emzirme.

Çocuklar için kontrendikasyonlar:

 • Tabletler ve kapsüller 500 mg - 12 yaşın altındaki çocuklar için ve 45 kg'ın altında bir ağırlıkla kontrendikedir.
 • 3 yıldan küçük çocuklarda 125 mg'lık tabletler kontrendikedir.
 • Süspansiyon altı aya kadar olan çocuklarda kontrendikedir.

Aşağıdaki koşullarda angina tedavisi için Sumamed kullanılması tavsiye edilmez:

 • myastenia gravis;
 • gebelik;
 • aritmi;
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuk.

Sumamed: uyumsuz ilaçlar

Sumamed ilaçları aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçının:

 • dihidroergotamin;
 • ergotamin;
 • digoksin;
 • terfenadin;
 • Warfarin.

Sumamed: yan etkiler

Sumamed, en az yan etkileri olan en az toksik antibakteriyel ilaçlardan biri olarak kabul edilir.

 • Gastrointestinal sistemde: iştah kaybı, bulantı, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık belirtileri.
 • Alerjik belirtiler: Ürtiker görünümü, kızarıklık, Quincke'nin şişmesi.
 • Sinir sisteminin uyarılması: baş ağrısı, uykusuzluk ve artan anksiyete.

Hastada ilacın aşırı dozda, kusma ve ishal eşlik güçlü bir mide bulantısı vardır.
Duruşma geçici olarak kaybedilebilir - Sumamed'in kabulünün sona ermesinden sonra duruşma restore edilir.

Sumamed, çok çeşitli etkilere sahip güçlü bir antibiyotiktir, bu nedenle sadece bir doktorun reçetesi için kullanılmalıdır.

Çocuklarda anjinada Sumamed kullanımı

Angina sadece ciddi bir hastalık değildir, sonuçları için de tehlikelidir. Hızlı bir şekilde tedavi etmelisin, ama "Sumamed" antibiyotiği buna yardımcı olacak. Bu ilaç pürülan dahil olmak üzere çocuklarda her türlü anjinaya etkili bir şekilde davranır.

Sorunun şekli

"Sumamed", tabletler, kapsüller ve süspansiyon için toz şeklinde yapılır ( "Sumamed forte").

Ambalaj "Sumamed forte" toz içeren bir cam şişe, bir ölçüm kaşığı ve bir şırınga içerir. Muz, çilek ve ahududu lezzetleriyle üretilmiştir. Tabletler 125 mg ve 500 mg olarak bulunurlar, sırasıyla 6 ve 3 parça için blisterler halinde paketlenirler. 250 mg'lık kapsüller de 6 parçadan oluşan kabarcıklar halinde paketlenmiştir.

yapı

"Sumamed" in herhangi bir formdaki yapısı sadece bir aktif bileşeni içerir - bir yarı sentetik antibiyotik dihidrat azitromisin. Geçen yüzyılın 80'li yıllarında sentezlenen, tüm kıtalarda popülerlik kazandı ve ABD ve Batı ve Doğu Avrupa'da satıldı. Ülkemizde "Sumamed" markasıyla ünlendi.

Tabletler "Sumamed", ilacın etkinliğini koruyan yardımcı bileşenler - gıda katkı maddeleri ve stabilizatörler de içerir. Tozun bileşimi ayrıca doğal tatlandırıcılar, boyalar ve tatlandırıcılar içerir.

Çalışma prensibi

Azitromisin geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları ve virüsleri ortadan kaldırır. Hastalığın etken maddesi ile etkileşime girdiğinde "Sumamed" hasta vücudunda enfeksiyon yayılmasını engeller zararlı mikroorganizma protein sentezini inhibe eder.

Azitromisin farklı aureus, Chlamydia, Mycoplasma eşit olarak etkili bir hareket, Streptococcus, antibiyotikler penisilin ve hücre içi patojenlere karşı dirençli mikroorganizmalar.

tanıklık

Azitromisinin özellikleri, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmasına izin verir. Bir çocuk soğuğa maruz kaldıktan sonra hasta aldığında alt dokunulmazlık nedeniyle geliştirmek bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte, soğuk sözde. Bu tür enfeksiyonların korkunç tezahürlerinden biri, pürülan dahil, anjinadır.

Angina bademciklerin bir yenilgi ile boğaz mukozasının bir iltihabıdır. Bademcikli çocuklarda, genellikle pus ortaya çıkar. Doktorlar çeşitli tiplerde boğaz ağrısı - foliküler, laküner, film ve diğerleri ayırt ederler. Bademlerin bademciklerin toplandığı yere göre farklılık gösterir.

Haemophilus influenza - boğaz ağrısı bazı durumlarda, stafilokoklar veya streptokokların neden olduğu en sık olduğu gibi "Sumamed" başarıyla herhangi bir biçimde hastalıkla baş edebilmektedir. Bütün bu patojenler azitromisin ile iyi inhibe edilir.

Hangi yaşta reçete ediyorlar?

"Sumamed forte", 6 aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Tabletler "Sumamed" 3 yaşından küçük çocuklara verilebilir, ancak sadece çocuğun ağırlığı 18 kg'dan fazla ise.

Bazen bir doktor 3 yaşın altındaki çocuklar için haplar veya vücut ağırlığı 18 kg'dan azsa, ancak sadece bireysel endikasyonlar için - ilacı kullanmanın yararı ondan gelen potansiyel zararı aşarsa - reçete edebilir.

Kontrendikasyonlar

Sumamed tabletleri 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 18 kg'den küçük çocuklarda, 6 aylıktan küçük çocuklarda süspansiyon halinde kullanamazsınız. Ayrıca ilacın ana veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılık veya hoşgörüsüzlüğü varsa, çocuğun bu ilacını tedavi etmek imkansızdır.

Dikkatle kalp hastalığı olan çocuklarda herhangi bir formda "Sumamed" uygulayın, aritmi eğilimi var. Sumamed'i reçete etmek istiyorsa, doktorun hastalığın varlığı konusunda uyarın.

Yan etkileri

Sumamed'li çocukları tedavi ederken, ilacın formu ne olursa olsun, yan etkiler olabilir. Kullanım talimatları baş ağrısı, baş dönmesi, yetersiz uyku, iştah kaybı gibi olası yan etkileri listeler. Çocuğun küçük olması durumunda, ebeveynlerin geceleri ağlama, huzursuz uyku veya sürekli uyanmaya dikkat etmeleri gerekir. Kurdeşen de olabilir, döküntüler.

"Sumamed" uygulama pratiği, istenmeyen semptomların son derece nadir olduğunu göstermektedir. Yan etkilerden biri ortaya çıkarsa, ilacı almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Kullanım talimatları

İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar açıkça takip edilirse yan etki ve aşırı doz olasılığı azalır.

6 yaşından küçüklere bir süspansiyon verilir. İlacın dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Vücut ağırlığı, kg

1 doz başına süspansiyon hacmi, ml

Süspansiyon 3 gün boyunca günde bir kez alınmalıdır. İlacı aldıktan sonra, çocuğa ağızda kalan ilacı yıkamak için su veya başka bir içecek verilmelidir. "Sumamed", yemekten bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Çocuğun yutması halinde 3 yaşından küçük çocuklara 125 mg Sumamed tabletler verilebilir.

Vücut ağırlığı

"Sumamed" tabletlerin sayısı 125 mg

Tedavinin gidişatı üç günü geçmemelidir.

aşırı doz

İlaç anjina tedavisinde yanlış kullanılmışsa, bir doz aşımı mümkündür. Kendisini yan etki semptomlarının yoğunlaşması olarak gösterir ve ilacın derhal geri çekilmesini gerektirir. Doz aşımı durumunda hemen tıbbi yardım alın ve çocuk küçükse, ambulans çağırın. Doz aşımı belirtilerinin tedavisi, reçete ve bir doktor gözetiminde yapılır. Kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, sadece çocuğun durumunu daha da kötüleştirecektir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Azitromisin çok sayıda ilaçla etkileşime girebilen aktif bir maddedir. Doktor Sumamed ile tedaviyi düzenlerse, ebeveynlerin bebeğin yakın geçmişte aldığı veya aldıkları tüm ilaçları anlatması gerekir. Bu bilgiye dayanarak, doktor Sumamed'in uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

Ayrıca, ebeveynlerin bunu bilmesi gerekiyor Örneğin, Almagel, Rennie, Gastal ve hatta basit soda gibi antasit ilaçlar, azitromisin emilimini yavaşlatır ve ilacın etkinliğini azaltabilir. Çocuğun bu ilaçları alması gerekiyorsa, aralıklar arasında en az bir saat aralıklarla ve daha iyi - 2 saat aralıklarla yapılmalıdır.

Ayrıca antibiyotikler, vücuttan hızla emilebilen, emilim ile karışan emici maddelerle birleştirilmez.

Satış Koşulları ve Depolama

Diğer antibiyotikler gibi, "Sumamed" ve "Sumamed forte" sadece reçete ile satılmaktadır. Evde, çocuğun yanlışlıkla girmesini önlemek için ilacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamanız gerekir. Tabletlerin raf ömrü 3 yıldır ve şişenin sızdırmaz hale getirilmesi durumunda süspansiyonun hazırlanması için toz 2 yıldır. Bitmiş süspansiyonu saklamak sadece 5 gün sürebilir.

yorumlar

"Sumamed" ve "Sumamed forte" hızlı bir şekilde anjin, hatta pürülan ile yardımcı olacaktır. Bu, bebeklere antibiyotik tedavisi yapan ebeveynlerin geri bildirimleriyle kanıtlanmıştır. Yani, çocuk 1 yıl 11 ay "Sumamed" ihmal edilmiş formda pürülan boğaz ağrısı kazandı. Doktor derhal doğru tanı koymadı ve birkaç gün için çocuk yetersiz tedavi gördü ve bebeğin durumu sürekli kötüleşti.

İlacın ilk alımından 12 saat sonra, annem iyileşmenin belirgin belirtilerini fark etti: vücut ısısı normale döndü, çocuk kaprisli olmayı bıraktı, sürekli ağladı, iyi uyudu, iyi yediler. Pürülan boğaz ağrısı ile tedaviden 3 gün sonra hiçbir iz kalmamıştır.

analogları

Azitromisin popüler bir antibiyotiktir, bu nedenle Sumamed'in çeşitli analogları vardır: "Zintromax", "Zintrolid", "Azitral", "Azirox" ve diğerleri. Terapötik etkiye göre Sumamed analogları diğer antibiyotiklerdir.

Çocuklarda anjina ile Sumamed: dozaj ve uygulama kuralları

Angina, sonuçları ve komplikasyonları nedeniyle ciddi, nahoş ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle küçük çocuklar için zordur, bu nedenle anne babalar, çocuğun sağlığını kısa sürede sağlayabilecek en etkili araçları kullanmak isterler. Sadece bir hekim hastalığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni doğru bir şekilde belirleyebileceğinden, boğaz ağrısını tıbbi tavsiye olmadan tek başına tedavi etmek çok tehlikeli olabilir. Anjina kaynağı virüs, mantar veya bakteri olabilir, bu nedenle tedavi yöntemi patojene bağlı olarak seçilir.

Anjina tedavisi için antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyon tarafından provoke edilirse kullanılmalıdır. Çocuklar için kullanılmasına izin verilen Sumamed ismiyle ilaç, böyle bir hastalığın belirtileri ile en iyi şekilde çalışır. Özellikle küçük bir çocuğu tedavi etmeniz gerekiyorsa, ilacı, dozu ve ilacın kullanım süresini sadece uzman bir uzman olmalıdır. Tüm antibiyotikler gibi Sumamed de yan etkilere, kontraendikasyonlara ve doğru amaca gereksinim duyar.

Kompozisyon ve Sumamed özellikleri

Sumamed sistemik kullanım antibakteriyel bir preparattır

Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu bildiğinizi biliyorsanız, doktorun çocuğa tam olarak bu ilacı reçete etmesi olasıdır. Son zamanlarda, anjinaya karşı yüksek bir etkiye sahip olduğu ve kullanımının zamanlaması çok kısa olduğu için, Rusya'da eczanelerde satışlarda tam anlamıyla lider olmuştur. Çocuklarda anjin içinde Sumamed ilaç uzun bir etkiye sahiptir, bu nedenle, çok ciddi durumlarda, ilacın kullanımı 3 ila 5 gün ile sınırlı olabilir.

Sumamed, yeni bir makrolid grubundan antibiyotik azalmasıdır, bu da aslında yüksek etkililiğinden sorumludur. Çoğu bakteri henüz aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirmemiştir, bu yüzden ilaçların etkisi altında hızla ölmektedirler.

İlaç geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu nedenle çok sayıda çeşitli mikroorganizmalara karşı etkilidir. Azitromisin sindirim sisteminden hızlı bir şekilde kan içine emilir, bu nedenle kısa sürede bakteriyostatik etki oluşur.

Ürün, çocuklar için (kuru bir toz olarak) tabletler, kapsüller veya şurup formunda mevcuttur.

Sodyum hidroksit ve sitrik asit: azitromisin dihidrat hem de ek maddelerin sayısı - ilaç şişe aktif madde çekirdeğin 500 mg içerir. sükroz, ksantan sakızı, bir koyultma maddesi, kolloidal silikon dioksit ve aromalar, kiraz, vanilya ve muz benzer kokular olarak hizmet: bitmiş şurubun 5 ml'lik (süspansiyon) 200 mg azitromisin dihidrat, yardımcı maddeler içerir.

Ilacın Randevu

Sumamed hızlı ve etkili bir çocuk boğaz ağrısı tedavi eder

Uyuşturucuya duyarlı patojenlerin neden olduğu aşağıdaki hastalıklarda doktor tarafından taburcu edilen çocuklarda anjina ile sumamed:

 • bademcik iltihabı
 • sinüzit
 • kulak iltihabı
 • Kızılhaç ateşi
 • bronşit
 • Pnömoninin farklı formları
 • Yumuşak doku ve cilt enfeksiyonları
 • Deri Enfeksiyon Hastalıkları
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları

Herhangi bir antibiyotik, viral bir doğa hastalıkları için kesinlikle yararsızdır, yani, genellikle catarrhal (ARVI, ARD) olarak adlandırdığımız influenza ve çoğu mevsimsel hastalıklarla. Mantar enfeksiyonu sırasında kullanıldığında, bir antibiyotik zarar verebilir, çünkü, mantarlar üzerinde herhangi bir etki göstermeden, yararlı mikroflorayı bastırır ve mantar enfeksiyonunun şiddetli gelişimini ve yayılmasını teşvik eder.

streptokoklar ve stafilokoklar - nedeniyle bu ilaç genellikle bozukluk tonsillit provoke önemli patojenleri, kullanmada özellikle iyi olması nedeniyle anjin etkinlik Sumamed. Azitromisin etkisi geniş bir yelpazede diğer çeşitli hastalıkların karşı kullanmak için yardımcı olur, aynı zamanda, bakterilerin farklı türde kışkırtır.

Faydalı video - Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

Bademcik iltihabı ile Sumamed, yutulduğunda bu durumun karakteristik ağrısını hızla ortadan kaldırır, patojenlerin aktivitesini azaltır ve onları yok eder. Sonuç olarak, hasta bir çocuk rahatlama, ateşte azalma, kaslarda ve kemiklerde ağrı, boğazda ödemde azalma ve içinde sıkışmış bir yumru hissi verir. Doğru dozajla hasta hızla iştahını kazanır ve derhal iyileşmeye devam eder.

Bir çocukta antibiyotik kullanırken, vücuttan toksinlerin çıkarılmasını hızlandırmak ve antibiyotiklerin iç organlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için ona çeşitli içecekler şeklinde yeterli sıvı verilmesi önemlidir. Bebekler için, doğal meyve suları, sebzeler, meyveler ve meyveler şeklinde en yüksek kalorili beslenme ve vitaminler elde etmek de önemlidir. Tabletli vitamin-mineral kompleksleri uygulamak için sadece doktorun tavsiyesi ve çocuğun yaşını, kullanım için olası kontraendikasyonların varlığını dikkate alarak mümkündür.

Anjina olan bir çocuk için sumamed dozaj

Tedavi ve dozaj, çocuğun muayenesinden sonra doktor tarafından belirlenir.

Çocuklarda anjin içinde sumamed bir kez, bir yemekten önce en az bir saat ya da bir yemekten sonra iki saat, yani ilaç aç karnına düşmelidir.

Çocuklarda bademcik iltihabı dozu çocuğun kilogramı başına günde bir kez 10 mg'dır. Katılan hekim başka türlü reçete yazmamışsa ilaç üç gün içinde alınır.

Bu ilacı kullanırken, ebeveynler, olası yan etkileri veya yetersiz yanıtları takip edebilmek için küçük hastanın reaksiyonlarını ve sağlık durumlarını yakından izlemelidir. Çocuğun tedaviyi iyi tolere etmemesi durumunda, almayı bırakmanız ve başka bir ilacın reçetesi için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Çoğu durumda, Sumamed iyi tolere edilir ve olumsuz sonuçları çok nadirdir.

Antasitlerin eşzamanlı kullanımı ile, distorsiyondan kaçınmak veya tedavinin etkinliğini azaltmak için ilaç kullanımında iki saatlik bir mola verilmelidir.

Kontrendikasyonlar, obezite etkileri ve aşırı doz

Yanlış antibiyotik kullanımı yan etkilere neden olabilir

Sumamed aşağıdaki durumlarda kullanım için kontrendikedir:

 • Makrolid grubunun antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılığı.
 • Gebelik.
 • Emzirme dönemi.
 • Aynı zamanda ergotamin ve dihidroergotamin kullanımı ile.
 • 12 yaşın altındaki çocuklara kabul edilmek ve 45 kg'ın altında olmak için 500 mg'lık tabletler yasaktır.
 • 3 yaşın altındaki çocuklar için 125 mg'lık tabletlere izin verilmez.
 • Sumamed Suspension altı aydan daha genç çocukları tedavi etmek için kullanılmaz.

Aşırı dikkat, alerjik reaksiyonlara ve böbrek ve karaciğerin şiddetli kronik hastalıklarına sahip olan hastalarda uygulanır.

Hamileler ve emziren annelerde, ilaç, yalnızca kendi eyleminden beklenen yararın, fetüsün gelişimine ve sağlığına yönelik potansiyel riskleri aştığı takdirde kullanılır. İlacın alınması kararı sadece ilgili hekim tarafından alınır, kendi kendine tedavi öngörülemeyen ve çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Çoğu yan etki gastrointestinal sistemden gözlemlenir.

Çocuklar karın ağrısı, sindirim bozuklukları, bulantı, şiddetli şişkinlik şikayet edebilir. Kurdeşen gibi deri döküntüleri çok nadir görülür. İlaç çekilmesi ve vücuttan çekilmesinden sonra ortaya çıkan karaciğer enzimlerinin aktivite seviyesinde geçici bir artışa işaret edilebilir. En sık görülen reaksiyon, özellikle sindirim problemleri olan çocuklar tarafından şikayet edilen, mide içinde fermantasyon ve rahatsızlık ile artan gaz oluşumudır.

Çocuklarda anjinada Sumamed uygulanması, ilacın aşırı dozunun son derece tatsız ve tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini bilmeniz gerekir:

 • Bulantı.
 • Kusma.
 • İshal, bazen çok güçlü.
 • Geçici işitme kaybı.

Böyle belirtilerle korkmuş çocuğu sakinleştirmek, ambulans çağırmak ve mideyi derhal temizlemek için önlemler almak önemlidir. Doktor ayrıca semptomatik tedaviyi de reçete edecektir. Antialerjik ilaçlar, ağrı kesiciler ve spazmolitik olabilir. Çok şiddetli ishal ve / veya kusma ile doktor, büyük bir sıvı kaybıyla elektrolit dengesini sağlamak için bir rehidron veya başka bir yöntem önerebilir.

Doz aşımını önlemek için, çocuğun ağırlığına göre ilacın doğru miktarını doğru bir şekilde hesaplamak ve ilacın çocuklara, özellikle de tatlı şurup biçimindeyse, doğrudan erişime sahip olmamasını sağlamak gereklidir.

analogları

Sumamed'in analogları olan uyuşturucu grubu, ana aktif maddeyi içeren diğer makrolidlerin, diğer ek maddelerle çeşitli kombinasyonlarda antibiyotik azitromisin içeren antibiyotiklerdir. En popüler analoglar arasında

Sumamed aşağıdaki ilaçları edinin:

Tüm bu ilaçlar aynı gruba ait olduğu ve benzer bir bileşime sahip olduğu için, eylemlerin, endikasyonların, kontrendikasyonların ve yan etkilerin çoğu Sumamed'dekilerle aynı olacaktır. Bununla birlikte, her bir özel durumda, farklı ilaçların muhtemel özelliklerini, örneğin, diğer dozajları ve uygulama sıklığını hesaba katmak gerekir, dolayısıyla Sumamed'i bir doktora danışmaksızın tek başına analogla değiştirilmesi tavsiye edilmez.

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, özellikle çocuklar için antibiyotik, genel olarak çocuklar tarafından kabul edilmesine ve ilacın güvenle alınabileceği yaşın belirlenmesine dikkat edilmelidir. Bunu yapmak için, tüm ilaçlar için geçerli olan talimatları incelemek zorunludur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Sumamed boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

Boğazın şiddetli lezyonu için kompleks fonların bileşimi geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini içerir. Angina'da sumamed, semptomların üstesinden gelmek için semptomlarla baş etmede yardımcı olur. İlacı yetişkinler ve çocuklar için alabilirsin. Bir çocuğun ve bir yetişkinin tedavisi için hangi dozaj uygunsa, kullanımın kontrendikasyonları nelerdir, pürülan boğaz ağrısı için ilaç kullanmanın mümkün olup olmadığı, makalede anlatılacaktır.

Angina ve Sumamed

sumamed - geniş bir etki yelpazesine sahip olan antibiyotik, makrolid ve azalide grubuna atıfta bulunur, bileşimde ana bileşen azitromisin'dir. Madde, ilacı boğaz ağrısı ile tatbik etmeyi mümkün kılar. Sumamed akut ve kronik tonsillit, bronşit, kızıl, sistit, erizipel, sinüzit, otit tedavisinde kullanılır. Uygula, alt ve üst solunum yollarındaki komplikasyonlara eşlik etmeyen, soğuk algınlığı, grip halinde tavsiye edilmez.

Büyük dozlardaki ilaç, diğer birçok modern antibiyotikten ayıran bakterisit bir etkiye sahip olabilir.

İlaç çeşitli şekillerde mevcuttur:

 • tabletler,
 • Toz (enjeksiyon çözeltisi için),
 • kapsüller,
 • süspansiyonun kendi kendini üretmesi için ayarlanmıştır.

Bademcik iltihabı ile antibakteriyel, bakterisidal eylem nedeniyle Sumamed yardımcı olur. Streptokok enfeksiyonu, patojenik mikroorganizmalar - hızlı bir şekilde hastalığın ana nedeni ile baş ediyor. Hastalığın ilacın yardımı ile sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine tedavi edilmesi gereklidir. Diğer antibiyotikler gibi Sumamed, bağırsak mikroflorası, vücudun genel durumu, bağışıklık savunmasını zayıflatmak üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Sumamed aşağıdaki durumlarda atanır:

 • penisilin serilerinin ilaçları (bademcik iltihabı tedavisinde standart) yardımcı olmadığında;
 • hastanın penisilin serisine karşı alerjik reaksiyonu varsa;
 • pürülan boğaz ağrısı ile;
 • uzun süreli inflamasyon, komplikasyonların varlığı.

Sumamed, ortaya çıkmasına sebep olan aktif etkiye bağlı olarak boğaz ağrısının ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur. Bakterileri öldürerek ilaç hızla boğazı geri kazanır, pürülan hasarı giderir, sıcaklığı stabilize eder, ortaya çıkan komplikasyonları ortadan kaldırır. Yüksek verim nedeniyle, ilaç pürülan boğaz ağrısı tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Bir ilaç nasıl kullanılır, kontrendikasyonlar

Kullanım talimatları, ilacı çocuklukta kullanma olasılığını göstermektedir. Boğaz ağrısı ile Sumamed altı aylıktan itibaren kullanılır. Bir süspansiyon kullanmak için bebeklerin tedavisinde kullanılmalıdır. Hazırlanması için 17 g toz halinde 12 ml ekleyin. 23 ml hacim elde etmek için su.

Dikkat edin! Hazırlanan süspansiyon 5 günden fazla olmamak üzere buzdolabında saklanır. Hazırlıktan sonra imha edilmelidir. Çözümü bebeğe vermeden önce. İyice çalkalanmalı.

Üretici altı yaşına kadar bir süspansiyon önermektedir. Üç yaşından küçük çocuklar Sumamed'i sadece doktorla görüşerek kapsül veya tablet şeklinde kullanabilirler. İlaç kullanımı kolaydır. Gerekli terapötik doz için günde 1-2 tablet alın. Bir bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı teşhisi konulduğunda hızlı bir sonuç elde etmek için lezyonun ilk veya ikinci günü alınmalıdır.

Boğaz ağrısı ile Sumamed dozu aşağıdaki gibidir:

 • çocuklara ağırlıkta bir ilaç verilmelidir (6 kg - 3 ml, 7 kg - 3.5 ml, 8 kg - 4 ml, 9 kg - 4.5 ml, 10 kg - 5 ml);
 • 18 ila 30 kg. 250 mg. hazırlık, günde bir kez (kapsüller kullanılır);
 • Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar günde 1 tablet (250-500 mg.) veya kapsül almalıdır.

Yetişkinlerde bademcik iltihabında Sumamed ile tedavi edilirken, boğazın şiddetine, komplikasyonların varlığına bağlı olarak 3-5 gün boyunca önerilir. Ortalama doz 250-500 mg'dır. İlk gün dozaj 500 mg., Tedavinin ikinci gününden - 250 mg. Ayrıca 1, 2 günlük hastalıktan ilaç almaya başlamak gerekir.

Kapsüller ve süspansiyonlar yemeklerden bir saat önce uygulanır.. Üreticiler 12 yaşından önce tablet kullanma zorluğuna dikkat çekiyor, kapsüller 3 yıldan beri kullanılıyor, süspansiyon 3 yaşın altındaki çocukların tedavisi için (kesinlikle doktor reçetesine göre), 6 yaşından küçük çocuklar için üretiliyor.

Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için tedavi masraflarına başlamak veya doktorun varış noktasında durmak. Uzman, anjin içinde Sumamed içilmesi için kaç gün, hasta için hangi dozun uygun olduğu sorusuna cevap vermeye yardımcı olacaktır.

Sumamed kullanılamaz, yan etkiler

Üreticiler, vücudun yan etkileri hakkında konuşurlar, eğer doktorun talimatlarına uyuyorsanız, üreticinin talimatlarına uyunuz. Boğaz ağrısı antibiyotik Sumamed ile tedavi bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Ilacı kullanmayın:

 • ilacın makrolidlere arttırılmış bir duyarlılığı vardır;
 • şiddetli karaciğer yetmezliği;
 • bozulmuş böbrek fonksiyonu;
 • emzirme dönemi, hamilelik;
 • altı aya kadar;
 • myastenia gravis;
 • aritmi;
 • aynı anda ergotamin, dihidroergotamit almak gereklidir.

Yan etkiler arasında mide bulantısı, şişkinlik, ürtiker, kabızlık, ishal, şişkinlik, anksiyete, uyku bozuklukları, uykusuzluk olabilir. Quincke'nin ödemi, şiddetli şişlik, boğulma, ciltte lekelerin görünümü ile karakterizedir.

Pürülan anjina için ilacın kullanımı

Pürülan boğaz ağrısı ile, Sumamed'in tıbbi nedenlerle başvurusu oldukça etkilidir. Uzmanlar, mikroflorada özel bir ekim yapıldıktan sonra ilacı kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Boğazdan boşaltımın bakteriyolojik çalışması, spesifik bir antibiyotik spektrumuna olan duyarlılığı belirler. Analizin sonuçlarına göre hangi patojenik bakterilerin anjinaya yol açtığı, sayıları bilinir. Bakterilerin duyarlılığı makrolidlere göre yüksekse, Sumamed'in tedavisi etkili olacaktır.

Pürülan boğaz ağrısı için bakteriyel ekim zorunludur. Terapi süresini azaltır. Doğru antibiyotik seçilirse, akut tonsillit minimum süre için tedavi edilebilir.

Analizin sonuçları makrolid antibiyotiklerin uygulanması ile tedavinin yüksek bir etkinliğini gösteriyorsa, Sumamed ilacı ile tedaviye başlamalısınız. Komplikasyonlar veya pürülan bir sızıntı ile erişkinlerde anjina ile tedavi, hoş olmayan belirtilerin ortaya çıktığı ilk gün başlamalıdır.. Ortalama tedavi süresi 3 ila 5 gündür (hastalığın ağır seyrinde). Antibiyotiklerin olumlu bir kısmı, uygulamasının kısa süresidir. inflamasyon belirtileri, komplikasyonları ortadan kalkması için yeterli Genellikle 3 gün. Rölyef, ilk günden beri var.

Purulent boğaz ağrısı ile, şemaya göre Sumamed almalısınız:

 • 12 yaşın altındaki çocuklar 20 mg dozunda hesaplanır. 1 kg Çocuğun ağırlığı, günlük, tedavi süresi 3 gün;
 • Bir çocuğun 4. ve 5. günlerde tedaviye ihtiyacı varsa, doz 10 mg'a düşürülür. günde ilaç;
 • 45 kg'ın üzerinde vücut ağırlığı olan yetişkinler ve çocuklar. 250 mg, günde 2 defa veya 500 mg kapsül, günde bir kez, tedavi süresi - 3 gün.

Çocuklar ve yetişkinler için analoglar

Anjina için antibiyotikler, nedeni enfeksiyonu olan bir enfeksiyöz sürece geldiğinde vazgeçilmezdir. Sumamed'in kabulü birkaç nedenden ötürü kontrendike ise, ilacın analoglarına ve jeneriklerine bakmaya değer.

Modern farmakoloji, inflamatuar boğaz hastalığında Sumamed'in yerini alabilecek çok çeşitli ilaçlar sunmaktadır.

Herhangi bir eczane, 10'dan fazla ilaç sunabilir, bunlar:

 • Zitrotsin,
 • Azid,
 • Z faktörü,
 • Sumazid,
 • Sumametsin,
 • Sumamoks,
 • Sumatrolid,
 • Hemomitsin,
 • Ecomed,
 • azitromisin,
 • Azitrotsin,
 • Tremak-Sanovel.

İlaç Azitromisin popülerdir. Yabancı bir analogdan farklı olarak daha düşük bir maliyeti olan Rusya'da üretilen benzer bir aktif maddeye sahip bir ilaçtır. Azitromisin, üst ve alt solunum yollarında, ENT organlarının patolojisinde inflamatuar süreçlerde kullanılabilir.

Çocuklar Sumamed'in Sumamox, Hemomycin ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu ilaçlar yapma için bir çözelti veya granül şeklinde açığa çıkan formundadır. Tam dozaj tedavi eden çocuk doktoru ile tartışılmalıdır. Sumamed'in kabulünü reddetmek zorunda olduğunuz göstergelere bağlı olabilir. Eh hayat amoxiclav ilacın ilk günlerden çocuklarda boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu penisilin antibiyotik grubuna aittir, ilaç az belirgin bir etkiye sahiptir.

Bir analog seçerken, aşağıdaki özellikler dikkate alınmalıdır:

 • ilaçlar için çeşitli salım biçimleri (süspansiyonlar, kapsüller, tabletler, çözeltiler, vb.);
 • ilacı çocuklukta kullanma olasılığına dikkat etmek;
 • kullanım için kontrendikasyon belirtileri;
 • ilacı pürülan anjinada kullanmanın mümkün olup olmadığı;
 • yan etkilerin sayısı;
 • müşteri yorumları.

Analogların maliyeti farklıdır, bazı ilaçlar çok daha ucuz veya daha pahalı olabilir. Sumamed'in ortalama fiyatı 450-500 ruble. Sietrolide, Azitral, Hemomisin gibi ilaçlar 300 ila 350 ruble arasında mal olacak. 200-250 ruble maliyeti ilaç olacak: Ecomed, Sumatrolid, AzitRus, Azithromycin, Augmentin.

Anjina ile Sumamed bir doktora danıştıktan sonra alınmalıdır. Bazen bademcik iltihabı antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebilir. Konservatif yöntemler yardımcı olmadığında, antibiyotik ilaçları 7 günden fazla bir süre boyunca kullanılmalıdır. Sumamed'i almak, komplikasyon olasılığını, hastalığın kronik bir forma geçişini hariç tutmanıza izin verir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Sumamed ile boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçları içerir. Bunlardan biri Sumamed. Bir doktor randevusu alınmadan alınmaması gereken güçlü ajanları ifade eder.

Preparatın ve aktif bileşenin tarifi. Serbest bırakma formları

Sumamed, pürülan form da dahil olmak üzere bademcik iltihabı için kullanılan bir sistemik etki antibiyotiktir. Kullanımı, hastalığın süresini kısaltmayı ve komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

İçindeki ana aktif madde azitromisin'dir. Madde makrolid gruplarına aittir. Ayırt edici özelliği, inflamatuar sürecin yerinde birikme kabiliyetidir.

Bu özellik nedeniyle ilacın etkinliği artar ve diğer antibakteriyel ilaçlara kıyasla daha düşük bir dozajda kullanılabilir. İlaç yavaş yavaş vücuttan atılır - 24 ila 36 saat arasında.

Tonsillit ile Sumamed güçlü bir bakterisid etkiye sahiptir. Penisilinli antibiyotiklere alerjisi olan çocuklarda yüksek verimle kullanılabilir.

İlaç, kapsüller, tabletler halinde ve bir süspansiyon şeklinde temin edilebilir.

Tabletler ve kapsüller.

Tabletlerin ambalajlanması, her biri 125 mg azitromisin içeren 6 tabletin ambalajlanmasını ve 3 tabletin 500 mg aktif bileşen paketlemesini sağlar. Ayrıca Sumamed, her biri 250 mg madde içeren kapsüllerde üretilir.

Çocukların tedavisi için, tozun suda çözündürülmesi için bir süspansiyon kullanılır, bu da bir çilek aromasına sahip bir ilaç ile sonuçlanır. 1 gram toz içinde yaklaşık 23, 9 mg aktif madde bulunur.

Niçin, resepsiyondan önce boğazdan mikrofloraya bir çubuk almak daha iyidir?

Bir antibakteriyel ilaç reçete etmeden önce, boğazdan mikroflora bir yayma geçirmeniz gerekir. Bakteriye bulaşma, hastalığın neden olduğu bakterileri tanımlamanıza ve sayılarını belirlemenize olanak tanır.

Bir başka önemli nokta, analizin hangisinin en etkili olacağını bulmak için bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemenize izin vermesidir.

İlaç nasıl alınır?

Çocuklar ve yetişkinler için Sumamed in angina kabul planları farklıdır.

Yetişkinler günde 1 kez 500 mg maddeyi alırlar. Tedavi seyrinin süresi ortalama 3 ila 5 gündür - bu kısa süre, kural olarak yeterlidir, çünkü Aktif madde vücutta birikir ve alımı durdurduktan sonra çalışmaya devam eder.

Bu durumda, görünür iyileşme olsa bile, ilacı zamanından önce almayı bırakmayın.

Patojenik mikroorganizmalar yaşam aktivitelerine devam edebilir ve azitromisine direnç geliştirebilir, bunun bir sonucu olarak ilacın daha fazla kullanılması bu kadar etkili olmayacaktır. Terapi sürecinin sonunda hasta testleri geçer ve sonuçlarına göre doktor tedaviyi uzatabilir.

Yetişkinlerde anjinda sumina ve çocuklar yemeklerden önce veya yemekten birkaç saat sonra alınırlar, böylece aktif madde hızla iltihap kaynaklarına nüfuz eder ve çalışmaya başlar.

Çocuklarda kullanım

Çocuklarda anginada sumamed daha düşük dozda kullanılır. Dozaj çocuğun ağırlığına göre bireysel olarak hesaplanır. İlacın alınması, 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg madde hızında gereklidir.

Doktorlar aşağıdaki şemayı kullanmanızı önerir: ilk gün - sonraki 4 gün içinde kilogram başına 10 mg - 2 kat daha az bir doz.

İlacın dozunu kendiniz ayarlamayın. Daha büyük bir hacimde alındığında, yan etkiler gelişebilir ve dozda bir azalma ile ilacın etkinliği iyileşmek için yeterli olmayabilir ve rotayı uzatmak gerekli olacaktır.

Sumamed altı ay çocuklara reçete edilebilir. Bebeklerin tedavisi için ilacı bir süspansiyon şeklinde kullanmak daha uygundur. Çocuk 3 yaşına ulaşmadan önce, ilaç 1 ml'ye uygulanır. günde bir kez askıya alın.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Talimatlara göre aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • Makrolidlere karşı alerji;
 • Böbrek ve karaciğer bozuklukları;
 • Ergotamine dayalı ilaçların alımı.
Tabletler ve kapsüller 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz. 3 yaşından küçük çocuklar sadece bir askıya alabilir. 12 yaşın altındaki çocuklara 500 mg'lık madde verilmemelidir.

Dikkatle, ilaç aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

 • Myastenia gravis;
 • Kalbin disfonksiyonları;
 • Antiaritmik ilaçların alımı.

Hamilelik sırasında ilacın kullanımı mümkündür, ancak riskleri ve almanın etkisini değerlendirdikten sonra atanmalıdır. Emzirme ve emzirme sırasında ilacı alma ihtiyacı olduğu durumlarda, tedavi sırasında emzirmeye ara vermek gerekir.

Olası yan etkileri

Tonsillit içinde Sumamed alma En yaygın olan yan etkileri bir dizi kışkırtabilir:

 • Baş ağrısı;
 • bulantı;
 • kusma;
 • Şişkinlik;
 • ishal;
 • Duygudurumun ruhsallığı;
 • Uyku bozuklukları (uyuşukluk veya uykusuzluk);
 • Deri alerjik reaksiyonları.

İlaç kan bileşenlerini etkileyebilir. Sumamed'in tedavisi ile yapılan bir kan testi eozinofili, basbopeni, lenfopeni ortaya koymaktadır. Eşzamanlı olarak, bilirubin ve glukoz seviyeleri artar.

Nadir durumlarda, ilaç mukoza zarlarında veya ağız boşluğunda Candida mantarlarının büyümesini provoke edebilir. İlacın yan etkileri çocuklarda daha yaygındır.

Yan etkiler durumunda ilacın olası bir değişimi için hemen bir doktora başvurmalısınız.

Tedavi süresi için öneriler

Bir doktor reçete olmadan ilacı almayın veya dozaj veya tedavi süresini keyfi olarak keyfi ayarlamalar yapın.

Sumamed güçlü ilaçları ifade eder. Sadece patojenik bakterileri ve virüsleri değil, aynı zamanda normal bağırsak mikroflorasını da yok eder ve bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bağırsak mikroflora bozukluklarını önlemek için, bifidobakteri ile ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Olabilir Linex veya Biome 3.

Diğer ilaçlarla birlikte ilacın herhangi bir kombinasyonu doktor ile anlaşılmalıdır. Sumamed kullanırken bir doktorun atanmasından sapmalar ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Çocuk dozajında ​​anjina ile Sumamed

Angina, sonuçları ve komplikasyonları nedeniyle ciddi, nahoş ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle küçük çocuklar için zordur, bu nedenle anne babalar, çocuğun sağlığını kısa sürede sağlayabilecek en etkili araçları kullanmak isterler. Sadece bir hekim hastalığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni doğru bir şekilde belirleyebileceğinden, boğaz ağrısını tıbbi tavsiye olmadan tek başına tedavi etmek çok tehlikeli olabilir. Anjina kaynağı virüs, mantar veya bakteri olabilir, bu nedenle tedavi yöntemi patojene bağlı olarak seçilir.

Anjina tedavisi için antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyon tarafından provoke edilirse kullanılmalıdır. Çocuklar için kullanılmasına izin verilen Sumamed ismiyle ilaç, böyle bir hastalığın belirtileri ile en iyi şekilde çalışır. Özellikle küçük bir çocuğu tedavi etmeniz gerekiyorsa, ilacı, dozu ve ilacın kullanım süresini sadece uzman bir uzman olmalıdır. Tüm antibiyotikler gibi Sumamed de yan etkilere, kontraendikasyonlara ve doğru amaca gereksinim duyar.

Kompozisyon ve Sumamed özellikleri

Sumamed sistemik kullanım antibakteriyel bir preparattır

Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu bildiğinizi biliyorsanız, doktorun çocuğa tam olarak bu ilacı reçete etmesi olasıdır. Son zamanlarda, anjinaya karşı yüksek bir etkiye sahip olduğu ve kullanımının zamanlaması çok kısa olduğu için, Rusya'da eczanelerde satışlarda tam anlamıyla lider olmuştur. Çocuklarda anjin içinde Sumamed ilaç uzun bir etkiye sahiptir, bu nedenle, çok ciddi durumlarda, ilacın kullanımı 3 ila 5 gün ile sınırlı olabilir.

Sumamed, yeni bir makrolid grubundan antibiyotik azalmasıdır, bu da aslında yüksek etkililiğinden sorumludur. Çoğu bakteri henüz aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirmemiştir, bu yüzden ilaçların etkisi altında hızla ölmektedirler.

İlaç geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu nedenle çok sayıda çeşitli mikroorganizmalara karşı etkilidir. Azitromisin sindirim sisteminden hızlı bir şekilde kan içine emilir, bu nedenle kısa sürede bakteriyostatik etki oluşur.

Ürün, çocuklar için (kuru bir toz olarak) tabletler, kapsüller veya şurup formunda mevcuttur.

Sodyum hidroksit ve sitrik asit: azitromisin dihidrat hem de ek maddelerin sayısı - ilaç şişe aktif madde çekirdeğin 500 mg içerir. sükroz, ksantan sakızı, bir koyultma maddesi, kolloidal silikon dioksit ve aromalar, kiraz, vanilya ve muz benzer kokular olarak hizmet: bitmiş şurubun 5 ml'lik (süspansiyon) 200 mg azitromisin dihidrat, yardımcı maddeler içerir.

Ilacın Randevu

Sumamed hızlı ve etkili bir çocuk boğaz ağrısı tedavi eder

Uyuşturucuya duyarlı patojenlerin neden olduğu aşağıdaki hastalıklarda doktor tarafından taburcu edilen çocuklarda anjina ile sumamed:

 • bademcik iltihabı
 • sinüzit
 • kulak iltihabı
 • Kızılhaç ateşi
 • bronşit
 • Pnömoninin farklı formları
 • Yumuşak doku ve cilt enfeksiyonları
 • Deri Enfeksiyon Hastalıkları
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları

Herhangi bir antibiyotik, viral bir doğa hastalıkları için kesinlikle yararsızdır, yani, genellikle catarrhal (ARVI, ARD) olarak adlandırdığımız influenza ve çoğu mevsimsel hastalıklarla. Mantar enfeksiyonu sırasında kullanıldığında, bir antibiyotik zarar verebilir, çünkü, mantarlar üzerinde herhangi bir etki göstermeden, yararlı mikroflorayı bastırır ve mantar enfeksiyonunun şiddetli gelişimini ve yayılmasını teşvik eder.

streptokoklar ve stafilokoklar - nedeniyle bu ilaç genellikle bozukluk tonsillit provoke önemli patojenleri, kullanmada özellikle iyi olması nedeniyle anjin etkinlik Sumamed. Azitromisin etkisi geniş bir yelpazede diğer çeşitli hastalıkların karşı kullanmak için yardımcı olur, aynı zamanda, bakterilerin farklı türde kışkırtır.

Faydalı video - Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

Bademcik iltihabı ile Sumamed, yutulduğunda bu durumun karakteristik ağrısını hızla ortadan kaldırır, patojenlerin aktivitesini azaltır ve onları yok eder. Sonuç olarak, hasta bir çocuk rahatlama, ateşte azalma, kaslarda ve kemiklerde ağrı, boğazda ödemde azalma ve içinde sıkışmış bir yumru hissi verir. Doğru dozajla hasta hızla iştahını kazanır ve derhal iyileşmeye devam eder.

Bir çocukta antibiyotik kullanırken, vücuttan toksinlerin çıkarılmasını hızlandırmak ve antibiyotiklerin iç organlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için ona çeşitli içecekler şeklinde yeterli sıvı verilmesi önemlidir. Bebekler için, doğal meyve suları, sebzeler, meyveler ve meyveler şeklinde en yüksek kalorili beslenme ve vitaminler elde etmek de önemlidir. Tabletli vitamin-mineral kompleksleri uygulamak için sadece doktorun tavsiyesi ve çocuğun yaşını, kullanım için olası kontraendikasyonların varlığını dikkate alarak mümkündür.

Anjina olan bir çocuk için sumamed dozaj

Tedavi ve dozaj, çocuğun muayenesinden sonra doktor tarafından belirlenir.

Çocuklarda anjin içinde sumamed bir kez, bir yemekten önce en az bir saat ya da bir yemekten sonra iki saat, yani ilaç aç karnına düşmelidir.

Çocuklarda bademcik iltihabı dozu çocuğun kilogramı başına günde bir kez 10 mg'dır. Katılan hekim başka türlü reçete yazmamışsa ilaç üç gün içinde alınır.

Bu ilacı kullanırken, ebeveynler, olası yan etkileri veya yetersiz yanıtları takip edebilmek için küçük hastanın reaksiyonlarını ve sağlık durumlarını yakından izlemelidir. Çocuğun tedaviyi iyi tolere etmemesi durumunda, almayı bırakmanız ve başka bir ilacın reçetesi için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Çoğu durumda, Sumamed iyi tolere edilir ve olumsuz sonuçları çok nadirdir.

Antasitlerin eşzamanlı kullanımı ile, distorsiyondan kaçınmak veya tedavinin etkinliğini azaltmak için ilaç kullanımında iki saatlik bir mola verilmelidir.

Kontrendikasyonlar, yan etkiler ve aşırı doz

Yanlış antibiyotik kullanımı yan etkilere neden olabilir

Sumamed aşağıdaki durumlarda kullanım için kontrendikedir:

 • Makrolid grubunun antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılığı.
 • Gebelik.
 • Emzirme dönemi.
 • Aynı zamanda ergotamin ve dihidroergotamin kullanımı ile.
 • 12 yaşın altındaki çocuklara kabul edilmek ve 45 kg'ın altında olmak için 500 mg'lık tabletler yasaktır.
 • 3 yaşın altındaki çocuklar için 125 mg'lık tabletlere izin verilmez.
 • Sumamed Suspension altı aydan daha genç çocukları tedavi etmek için kullanılmaz.

Aşırı dikkat, alerjik reaksiyonlara ve böbrek ve karaciğerin şiddetli kronik hastalıklarına sahip olan hastalarda uygulanır.

Hamileler ve emziren annelerde, ilaç, yalnızca kendi eyleminden beklenen yararın, fetüsün gelişimine ve sağlığına yönelik potansiyel riskleri aştığı takdirde kullanılır. İlacın alınması kararı sadece ilgili hekim tarafından alınır, kendi kendine tedavi öngörülemeyen ve çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Çoğu yan etki gastrointestinal sistemden gözlemlenir.

Çocuklar karın ağrısı, sindirim bozuklukları, bulantı, şiddetli şişkinlik şikayet edebilir. Kurdeşen gibi deri döküntüleri çok nadir görülür. İlaç çekilmesi ve vücuttan çekilmesinden sonra ortaya çıkan karaciğer enzimlerinin aktivite seviyesinde geçici bir artışa işaret edilebilir. En sık görülen reaksiyon, özellikle sindirim problemleri olan çocuklar tarafından şikayet edilen, mide içinde fermantasyon ve rahatsızlık ile artan gaz oluşumudır.

Çocuklarda anjinada Sumamed uygulanması, ilacın aşırı dozunun son derece tatsız ve tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini bilmeniz gerekir:

 • Bulantı.
 • Kusma.
 • İshal, bazen çok güçlü.
 • Geçici işitme kaybı.

Böyle belirtilerle korkmuş çocuğu sakinleştirmek, ambulans çağırmak ve mideyi derhal temizlemek için önlemler almak önemlidir. Doktor ayrıca semptomatik tedaviyi de reçete edecektir. Antialerjik ilaçlar, ağrı kesiciler ve spazmolitik olabilir. Çok şiddetli ishal ve / veya kusma ile doktor, büyük bir sıvı kaybıyla elektrolit dengesini sağlamak için bir rehidron veya başka bir yöntem önerebilir.

Doz aşımını önlemek için, çocuğun ağırlığına göre ilacın doğru miktarını doğru bir şekilde hesaplamak ve ilacın çocuklara, özellikle de tatlı şurup biçimindeyse, doğrudan erişime sahip olmamasını sağlamak gereklidir.

analogları

Sumamed'in analogları olan uyuşturucu grubu, ana aktif maddeyi içeren diğer makrolidlerin, diğer ek maddelerle çeşitli kombinasyonlarda antibiyotik azitromisin içeren antibiyotiklerdir. En popüler analoglar arasında

Sumamed aşağıdaki ilaçları edinin:

 • azitromisin
 • Azitroks
 • Azitral
 • Azitsin
 • Azaks
 • AzitroSandoz
 • Azitrus
 • Zitroks
 • Zomax
 • Zitrolid
 • haberleşme faktörü

Tüm bu ilaçlar aynı gruba ait olduğu ve benzer bir bileşime sahip olduğu için, eylemlerin, endikasyonların, kontrendikasyonların ve yan etkilerin çoğu Sumamed'dekilerle aynı olacaktır. Bununla birlikte, her bir özel durumda, farklı ilaçların muhtemel özelliklerini, örneğin, diğer dozajları ve uygulama sıklığını hesaba katmak gerekir, dolayısıyla Sumamed'i bir doktora danışmaksızın tek başına analogla değiştirilmesi tavsiye edilmez.

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, özellikle çocuklar için antibiyotik, genel olarak çocuklar tarafından kabul edilmesine ve ilacın güvenle alınabileceği yaşın belirlenmesine dikkat edilmelidir. Bunu yapmak için, tüm ilaçlar için geçerli olan talimatları incelemek zorunludur.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Bugün Sumamed Rusya'da çok popüler ve perakende satışlarda liderlerden biri. Bu nispeten yeni bir ilaçtır, 1988 yılında ülkemizde kayıtlıdır ve benzersiz farmakolojik özellikleri nedeniyle profesyoneller ve hastalar arasında tanınmıştır.

Bu antibiyotiğin diğer antibiyotiklere göre avantajı, 3-5 güne kadar çok kısa süreli kurslar kullanabilme olasılığından dolayıdır. Sumamed'in anjina kullanımı yeterince etkili ve güvenli olarak kabul edilir.

Sumamed geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, yani. Birçok bakteriye etki eder ve en yaygın patojen mikroorganizmaların çoğunun çoğu hala bize duyarlıdır (örneğin, ABD'de zaten stabildir). Böyle bir ilacın bağımsız olarak kullanılmasına izin verilmez. Genellikle doktorlar çok ciddi vakalarda reçete ederler, çünkü ilaç çok güçlüdür ve bir takım yan etkilere sahiptir.

Doktorlar, bu antibiyotiğin çocuklara atanmasında özellikle dikkatli olmalıdır. Bir çocuğa hitap edebilmek, ancak 6 ay sonra, aşırı dikkatli bir süspansiyon olarak verilebilir. Bazı doktorlar 3 yaşından küçük çocuklar için Sumamed'i önermemektedir. Antibiyotik enjeksiyon varyantı 16 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Doktora, çocuklarda anjinada Sumamed olarak atanmışsa, ebeveynler, kabulü sırasında çocuğa çok dikkat etmelidir. Genellikle sindirim antibiyotikli küçük çocuklarda sindirim bozuklukları görülür - ishal, kusma, ayrıca alerjik reaksiyonlar, anksiyete, kötü uyku da olabilir, burada Sumamed bir istisna değildir.

Sumamed in angina'nın farmakolojik özellikleri

İlacın kullanımı için talimatlarda bir makrolid antibiyotik azitromisin olduğunu belirtti. Azitromisine duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılır.

Kullanım için diğer endikasyonlara ek olarak, bu Lor hastalıkları için etkilidir - bakteriyel farenjit, bademcik iltihabı, yani Sumina anjin tedavisi tavsiye edilir. Sadece ikinci bir ilaç olarak. Romatizmayı engellemez ve stafilokokal anjina veya penisiline alerjisi için kullanılır.

Anamnezde Sumina'nın kabulü ile ilgili geri bildirim çoğunlukla olumludur, çok etkilidir, kabulün 2. gününde pozitif dinamikler gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, çocuklarda ilaca şiddetli alerji vakaları vardır. Bu nedenle, antihistaminikler ile örtmek daha iyidir ve eğer alerjiniz varsa, ilacı iptal etmek için doktorunuza başvurun. 2-3 günde anjinada antibiyotik uygulaması ile düzelme görülmediği durumlarda ilaç iptal edilmeli ve doktor başka bir ilaç yazmalıdır.

Anjina için bir antibiyotik seçmek

Önce yetişkin veya çocuklarda boğaz ağrısı için antibiyotik reçete yapan fizikçi ilk tedavi günde difteri (Leffler sopa) bir boğaz çubukla almalıdır. hastane, bu anjin bakteri ortamının özelliklerinin kurmaya olanak sağlar (7 gün sonucu beklemek) bir sürüntü bakteriyel tohumlama alabilir, patojenik bakterilerin sayısı ve antibiyotiklere duyarlılıklarını, ama bir kural olarak, antibiyotik ampirik oldu.

Anjina, Amoksiklav veya Augumentin ile amoksisilin de oldukça etkilidir, bunlar penisilin serisinin antibiyotik ve anjinada 1 sıra ilaçtır. mümkün olduğunca sık yapılmalıdır etkili bir tedavinin önemli bileşenleri, antibiyotik tedavisine ek olarak, anjin ile gargara olup, biri, her 3-4 saatte bir.

Boğaz ağrısı olan çocuklara Sumamed nasıl alınır?

Bu ilacı kullanmanın rahatlığı, günde sadece bir kez alınması gerektiğidir. Tablet haline getirilmiş olan form, öğünden bağımsız olarak ve yemeklerden bir saat önce süspansiyon veya kapsüllerden alınabilir. Anjin ile, doktorun tavsiyesine göre tedavi süresi 3-5 gündür.

Altı aya kadar olan bebeklerin 17 g'de bir çözelti elde etmek için oral bir süspansiyon kullanması gerekir. Tozun 12 ml ilave edilmesi gerekir. su, hacmi 23 ml'ye getiriyor. Hazır formdaki süspansiyon 5 günden fazla saklanmamalıdır. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız.

3 yıl sonra çocuklar 125 mg tabletleri kullanabilir. Tabletlerde ilacın dozunun hesaplanması - 10 mg. çocuğun kilosunun 1 kg'ı (diğer hastalıklarla). Yetişkinler: 3-5 günde 1 tablet 500 mg günde bir kez.

Bununla birlikte, tonsilit (anjin), Streptococcus pyogenes neden olduğu farenjit, çocuklar için Sumamed dozaj artırıldığında - 20 mg / gün 3-ders, ya da 5 gün boyunca 12 mg / kg arasındadır. Toplam 60 mg / kg kurs.

Sumamed'in kontrendikasyonları

 • Makrolidlere, azitromisine veya ilacın diğer bileşenlerine aşırı duyarlılık
 • şiddetli böbrek yetmezliği
 • şiddetli karaciğer yetmezliği
 • tabletler ve kapsüller için 500 mg - 12 yaşından küçük çocuklar için (45 kg'a kadar), tabletler için 125 mg - 3 yıla kadar, süspansiyon için - 6 aya kadar
 • emzirme sırasında
 • dihidroergotamin ve ergotamin ile eşzamanlı alım

Önlemler: myastenia (otoimmün nöromüsküler hastalığı), gebelik, insan karaciğer, böbrekler, aritmiler (. Çocuklarda nedenleri sinüs aritmisi bakınız), digoksin, terfenadin, warfarin kullanımına sunuyor.

Sumamed'in yan etkileri

İlaçların istenmeyen yan etkileri nadirdir. En yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı, kusma, ishal
 • Şişkinlik, iştah kaybı, kabızlık
 • Alerjik reaksiyonlar - ürtiker, döküntü, Quincy şişmesi
 • Baş ağrısı, anksiyete, uyku bozuklukları vb.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik bademcik iltihabı: bulaşıcı mıdır değil mi?

Patojenik bakteriler ve akut bademcik iltihabına neden olan virüslerle temas halinde, bir kişi hem enfekte olabilir hem de enfekte olmaz. Bu neden oluyor?

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.