Loading

Çocuklarda anjina ile Sumamed: dozaj ve uygulama kuralları

Angina, sonuçları ve komplikasyonları nedeniyle ciddi, nahoş ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle küçük çocuklar için zordur, bu nedenle anne babalar, çocuğun sağlığını kısa sürede sağlayabilecek en etkili araçları kullanmak isterler. Sadece bir hekim hastalığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni doğru bir şekilde belirleyebileceğinden, boğaz ağrısını tıbbi tavsiye olmadan tek başına tedavi etmek çok tehlikeli olabilir. Anjina kaynağı virüs, mantar veya bakteri olabilir, bu nedenle tedavi yöntemi patojene bağlı olarak seçilir.

Anjina tedavisi için antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyon tarafından provoke edilirse kullanılmalıdır. Çocuklar için kullanılmasına izin verilen Sumamed ismiyle ilaç, böyle bir hastalığın belirtileri ile en iyi şekilde çalışır. Özellikle küçük bir çocuğu tedavi etmeniz gerekiyorsa, ilacı, dozu ve ilacın kullanım süresini sadece uzman bir uzman olmalıdır. Tüm antibiyotikler gibi Sumamed de yan etkilere, kontraendikasyonlara ve doğru amaca gereksinim duyar.

Kompozisyon ve Sumamed özellikleri

Sumamed sistemik kullanım antibakteriyel bir preparattır

Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu bildiğinizi biliyorsanız, doktorun çocuğa tam olarak bu ilacı reçete etmesi olasıdır. Son zamanlarda, anjinaya karşı yüksek bir etkiye sahip olduğu ve kullanımının zamanlaması çok kısa olduğu için, Rusya'da eczanelerde satışlarda tam anlamıyla lider olmuştur. Çocuklarda anjin içinde Sumamed ilaç uzun bir etkiye sahiptir, bu nedenle, çok ciddi durumlarda, ilacın kullanımı 3 ila 5 gün ile sınırlı olabilir.

Sumamed, yeni bir makrolid grubundan antibiyotik azalmasıdır, bu da aslında yüksek etkililiğinden sorumludur. Çoğu bakteri henüz aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirmemiştir, bu yüzden ilaçların etkisi altında hızla ölmektedirler.

İlaç geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu nedenle çok sayıda çeşitli mikroorganizmalara karşı etkilidir. Azitromisin sindirim sisteminden hızlı bir şekilde kan içine emilir, bu nedenle kısa sürede bakteriyostatik etki oluşur.

Ürün, çocuklar için (kuru bir toz olarak) tabletler, kapsüller veya şurup formunda mevcuttur.

Sodyum hidroksit ve sitrik asit: azitromisin dihidrat hem de ek maddelerin sayısı - ilaç şişe aktif madde çekirdeğin 500 mg içerir. sükroz, ksantan sakızı, bir koyultma maddesi, kolloidal silikon dioksit ve aromalar, kiraz, vanilya ve muz benzer kokular olarak hizmet: bitmiş şurubun 5 ml'lik (süspansiyon) 200 mg azitromisin dihidrat, yardımcı maddeler içerir.

Ilacın Randevu

Sumamed hızlı ve etkili bir çocuk boğaz ağrısı tedavi eder

Uyuşturucuya duyarlı patojenlerin neden olduğu aşağıdaki hastalıklarda doktor tarafından taburcu edilen çocuklarda anjina ile sumamed:

 • bademcik iltihabı
 • sinüzit
 • kulak iltihabı
 • Kızılhaç ateşi
 • bronşit
 • Pnömoninin farklı formları
 • Yumuşak doku ve cilt enfeksiyonları
 • Deri Enfeksiyon Hastalıkları
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları

Herhangi bir antibiyotik, viral bir doğa hastalıkları için kesinlikle yararsızdır, yani, genellikle catarrhal (ARVI, ARD) olarak adlandırdığımız influenza ve çoğu mevsimsel hastalıklarla. Mantar enfeksiyonu sırasında kullanıldığında, bir antibiyotik zarar verebilir, çünkü, mantarlar üzerinde herhangi bir etki göstermeden, yararlı mikroflorayı bastırır ve mantar enfeksiyonunun şiddetli gelişimini ve yayılmasını teşvik eder.

streptokoklar ve stafilokoklar - nedeniyle bu ilaç genellikle bozukluk tonsillit provoke önemli patojenleri, kullanmada özellikle iyi olması nedeniyle anjin etkinlik Sumamed. Azitromisin etkisi geniş bir yelpazede diğer çeşitli hastalıkların karşı kullanmak için yardımcı olur, aynı zamanda, bakterilerin farklı türde kışkırtır.

Faydalı video - Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

Bademcik iltihabı ile Sumamed, yutulduğunda bu durumun karakteristik ağrısını hızla ortadan kaldırır, patojenlerin aktivitesini azaltır ve onları yok eder. Sonuç olarak, hasta bir çocuk rahatlama, ateşte azalma, kaslarda ve kemiklerde ağrı, boğazda ödemde azalma ve içinde sıkışmış bir yumru hissi verir. Doğru dozajla hasta hızla iştahını kazanır ve derhal iyileşmeye devam eder.

Bir çocukta antibiyotik kullanırken, vücuttan toksinlerin çıkarılmasını hızlandırmak ve antibiyotiklerin iç organlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için ona çeşitli içecekler şeklinde yeterli sıvı verilmesi önemlidir. Bebekler için, doğal meyve suları, sebzeler, meyveler ve meyveler şeklinde en yüksek kalorili beslenme ve vitaminler elde etmek de önemlidir. Tabletli vitamin-mineral kompleksleri uygulamak için sadece doktorun tavsiyesi ve çocuğun yaşını, kullanım için olası kontraendikasyonların varlığını dikkate alarak mümkündür.

Anjina olan bir çocuk için sumamed dozaj

Tedavi ve dozaj, çocuğun muayenesinden sonra doktor tarafından belirlenir.

Çocuklarda anjin içinde sumamed bir kez, bir yemekten önce en az bir saat ya da bir yemekten sonra iki saat, yani ilaç aç karnına düşmelidir.

Çocuklarda bademcik iltihabı dozu çocuğun kilogramı başına günde bir kez 10 mg'dır. Katılan hekim başka türlü reçete yazmamışsa ilaç üç gün içinde alınır.

Bu ilacı kullanırken, ebeveynler, olası yan etkileri veya yetersiz yanıtları takip edebilmek için küçük hastanın reaksiyonlarını ve sağlık durumlarını yakından izlemelidir. Çocuğun tedaviyi iyi tolere etmemesi durumunda, almayı bırakmanız ve başka bir ilacın reçetesi için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Çoğu durumda, Sumamed iyi tolere edilir ve olumsuz sonuçları çok nadirdir.

Antasitlerin eşzamanlı kullanımı ile, distorsiyondan kaçınmak veya tedavinin etkinliğini azaltmak için ilaç kullanımında iki saatlik bir mola verilmelidir.

Kontrendikasyonlar, obezite etkileri ve aşırı doz

Yanlış antibiyotik kullanımı yan etkilere neden olabilir

Sumamed aşağıdaki durumlarda kullanım için kontrendikedir:

 • Makrolid grubunun antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılığı.
 • Gebelik.
 • Emzirme dönemi.
 • Aynı zamanda ergotamin ve dihidroergotamin kullanımı ile.
 • 12 yaşın altındaki çocuklara kabul edilmek ve 45 kg'ın altında olmak için 500 mg'lık tabletler yasaktır.
 • 3 yaşın altındaki çocuklar için 125 mg'lık tabletlere izin verilmez.
 • Sumamed Suspension altı aydan daha genç çocukları tedavi etmek için kullanılmaz.

Aşırı dikkat, alerjik reaksiyonlara ve böbrek ve karaciğerin şiddetli kronik hastalıklarına sahip olan hastalarda uygulanır.

Hamileler ve emziren annelerde, ilaç, yalnızca kendi eyleminden beklenen yararın, fetüsün gelişimine ve sağlığına yönelik potansiyel riskleri aştığı takdirde kullanılır. İlacın alınması kararı sadece ilgili hekim tarafından alınır, kendi kendine tedavi öngörülemeyen ve çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Çoğu yan etki gastrointestinal sistemden gözlemlenir.

Çocuklar karın ağrısı, sindirim bozuklukları, bulantı, şiddetli şişkinlik şikayet edebilir. Kurdeşen gibi deri döküntüleri çok nadir görülür. İlaç çekilmesi ve vücuttan çekilmesinden sonra ortaya çıkan karaciğer enzimlerinin aktivite seviyesinde geçici bir artışa işaret edilebilir. En sık görülen reaksiyon, özellikle sindirim problemleri olan çocuklar tarafından şikayet edilen, mide içinde fermantasyon ve rahatsızlık ile artan gaz oluşumudır.

Çocuklarda anjinada Sumamed uygulanması, ilacın aşırı dozunun son derece tatsız ve tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini bilmeniz gerekir:

 • Bulantı.
 • Kusma.
 • İshal, bazen çok güçlü.
 • Geçici işitme kaybı.

Böyle belirtilerle korkmuş çocuğu sakinleştirmek, ambulans çağırmak ve mideyi derhal temizlemek için önlemler almak önemlidir. Doktor ayrıca semptomatik tedaviyi de reçete edecektir. Antialerjik ilaçlar, ağrı kesiciler ve spazmolitik olabilir. Çok şiddetli ishal ve / veya kusma ile doktor, büyük bir sıvı kaybıyla elektrolit dengesini sağlamak için bir rehidron veya başka bir yöntem önerebilir.

Doz aşımını önlemek için, çocuğun ağırlığına göre ilacın doğru miktarını doğru bir şekilde hesaplamak ve ilacın çocuklara, özellikle de tatlı şurup biçimindeyse, doğrudan erişime sahip olmamasını sağlamak gereklidir.

analogları

Sumamed'in analogları olan uyuşturucu grubu, ana aktif maddeyi içeren diğer makrolidlerin, diğer ek maddelerle çeşitli kombinasyonlarda antibiyotik azitromisin içeren antibiyotiklerdir. En popüler analoglar arasında

Sumamed aşağıdaki ilaçları edinin:

Tüm bu ilaçlar aynı gruba ait olduğu ve benzer bir bileşime sahip olduğu için, eylemlerin, endikasyonların, kontrendikasyonların ve yan etkilerin çoğu Sumamed'dekilerle aynı olacaktır. Bununla birlikte, her bir özel durumda, farklı ilaçların muhtemel özelliklerini, örneğin, diğer dozajları ve uygulama sıklığını hesaba katmak gerekir, dolayısıyla Sumamed'i bir doktora danışmaksızın tek başına analogla değiştirilmesi tavsiye edilmez.

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, özellikle çocuklar için antibiyotik, genel olarak çocuklar tarafından kabul edilmesine ve ilacın güvenle alınabileceği yaşın belirlenmesine dikkat edilmelidir. Bunu yapmak için, tüm ilaçlar için geçerli olan talimatları incelemek zorunludur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Antibiyotik Sumamed: tedavi, anjin ile yardımcı olur mu?

Antibiyotik almak için, bir boğazda acı hissetmek pek gerekli değildir. Başlangıç ​​olarak, halk ilaçları, alkol için likörlerin (örneğin propolis veya adaçayı) çözümleri ile başa çıkmaya çalışın ve ancak daha sonra güçlü ilaçlara geçin. Sıcaklık yükselmezse, genel sağlık durumu zarar görmez, daha sonra 3-4, anti-enflamatuar ilaçlar ile aşılabilir.

Antibiyotik almak ne zaman gereklidir?

Başka bir şey, eğer ağrı ateş, ateş ile ilişkili ise, genel durum kötüleşir ve bir bozulma meydana gelir. Bu daha ciddi. Böyle bir durumda, bademcikler üzerindeki püstüllerin görünümü (örneğin, foliküler pürülan boğaz ağrısı ile) boğazda ve iltihaplanmalarında mümkündür. Bu gibi durumlarda, kahramanlık yapmak artık mümkün değildir - iyi bir şeye yol açmayacaktır.

Birçok mevcut antibiyotikten, anjinli doktorlar genellikle Sumamed'i seçerler çünkü diğer ilaçlara göre birçok avantajı vardır. İlk olarak, bu ilaç geniş bir etki spektrumudur, bu nedenle hastalığın neden olan etkenini kesinlikle etkileyecektir. İkincisi, sık başvuru gerektirmez - doz günde 1 kez hesaplanır. diğer antibiyotikler 7-10 günlük bir kurs almış iken Ve üçüncüsü, Sumamed vücutta birikir eğilimi olmasından kaynaklanmaktadır, onun alımı oranı 3-5 güne azalır.

Angina ile Sumamed çok hızlı hareket etmeye başlar, kabartma ilk veya ikinci hap alımından sonra gelir. Bu arada, eğer kronik bademcik iltihabınız varsa ve alevlenmeler sıcaklık artışı olmadan ortaya çıkarsa, sadece boğazda ağrı ve genel halsizlik gösterir, böyle bir durumu göz ardı edemezsiniz. Bu durumda, ayrıca Sumamed'e yardım edin.

Bu ilacın aktif aktif maddesi azitromisin'dir. Kolayca tüm dokulara nüfuz eder ve hızla bakterileri öldürür. Pratik uygulama nispeten yakın zamanda - yaklaşık 14 yıl bulundu, ancak bu süre boyunca onun etkinliğini zaten kanıtladı. Sumamed antibiyotik ile boğaz ağrısı tedavisi, fiyat-kalite-etkililik kombinasyonu açısından en uygunudur.

Angina'da Sumamed'i almak nasıl daha iyidir?

Üreticiler ve doktorlar yemek yemeden önce boğazında Sumamed'i “boş mideye” götürmeyi önerirler - böylece ilaç hızla hastalığın odaklarına nüfuz eder ve daha önce hareket etmeye başlar. Herhangi bir nedenle yiyecek almadan önce, bir antibiyotik almak zordur, o zaman yemekten sonra birkaç saat sonra yapılabilir.

Sıklıkla bu durumda bir iyileşme meydana geldi ve bir sonraki dozu kaçırmış olan antibiyotiğin alınması unutuldu.

Ama, iddia edilen kolaylaştırma, t İlacı bırakırım gerektiği halde. Belirleyin. Patojenik mikrofloranın antibiyotik kesilmesinin yenilenen gayretle hareket etmeye başlayabilir, gövde, hala unutmamalıyız!

Tıp aynı zamanda içmek için daha iyidir - aynı zamanda etkisini hızlandıracaktır.

Sumamed'in anjina dozu şu şekildedir: günde 500 mg (daha önce bahsedildiği gibi, sadece günde bir kez). Hastalığın komplike olmayan formları için standart kurs dozu 3-5 gündür. Sumamed'in yukarıda bahsettiğimiz gibi kısa bir dersi, bedenin içinde birikme özelliğinden ve alımının bitiminden sonra bile faaliyetine devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Tabii ki, doktor bu şartlar üzerinde hareket edecek ve eğer gerekliyse, dersi uzatabilir veya başka bir ilaç yazabilir (Sumamed'in vücudunun bireysel özelliklerinden dolayı bir nedenden dolayı).
Şimdi bu ilacın bırakıldığı form hakkında biraz. Sahtekârlıkla karşı karşıya kalmamak için bunu bilmelisiniz - maalesef zamanımızda bile sahte ilaçlar bile. Sumamed, 100 mg'lik bir şişede, 250 mg'lık bir dozajın yanı sıra bir şurup (süspansiyon) içeren kapsüllerde, 500 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilir.

Anjin çocuklarında Sumamed nasıl alınır?

Anjina olan çocuklar da reçete antibiyotik Sumamed. Ancak onlar için daha düşük bir dozaj ile bir şekilde farklı bir resepsiyon planı geliştirilmiştir. Gereken ilaç miktarı çocuğun vücudunun ağırlığına göre hesaplanır: küçük hastanın ağırlığının 10 mg / kg'ı. İlacı nazik bir şekilde verebilirler: ilk gün - 10 mg / kg ağırlık, ve daha sonra 4 gün, ama zaten 2 kat daha az dozda - 5 mg / kg. Çocuğunuz daha büyükse ve ilacı iyi tolere ederseniz, kursu 3 güne kadar azaltabilirsiniz, ancak daha sonraki tüm günlerde doz ilkinde olduğu gibi olacaktır.

Angina çocuklarda sumamed genellikle reçete edilir, genellikle çok iyi tolere edilir ve az sayıda yan etkisi vardır. Henüz antibiyotik henüz bebekler için reçete edilmemiştir: 6 ay öncesine gelmeden önce başka yollarla tedavi edilecektir. Hapı bebeğe nasıl “sokacağını” hayal etmek için titreyen ebeveynler için, Sumamed'i bir süspansiyon şeklinde uygulama olasılığı vardır: tatlı bir ilaç, çocuğun kolayca ve iğrenmeden içeceği.

Sumamed ve kontrendikasyonların yan etkileri

Yan etkiler, herhangi bir antibakteriyel ilaç için standarttır ve aşağıdaki belirtileri içerir: mide bulantısı, bağırsak rahatsızlıkları (ishal ve kabızlık gibi), şişkinlik. Bazen baş ağrısı, uyuşukluk ve baş dönmesi vardır. Belki biraz uyku bozukluğu.

Genellikle bu fenomen antibiyotiği durdurduktan sonra geçer. Sumamed boğaz ağrısı ile tedavi edildikten sonra bağırsak mikroflorasının rahatsızlıkları her zaman gerçekleşmez, çünkü dozları küçüktür ve alım süresi genellikle 3-5 gündür. Fakat önleme için bifidobakteriler (Bifidumbacterin, Lineks) içeren ilaçlar hala içebilirsiniz.

Makrolid antibiyotikleri tolere etmeyen hastalara ilaç reçete etmeyin. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği de bu ilacın reçetelemesinde kontrendikasyonlar olacaktır.

Alerjiye eğilimli olanlar için dikkat edilmelidir: Sumamed, kovan, deri döküntüsü veya kaşıntıya neden olabilir. Bu tür reaksiyonlar meydana gelirse ilaç durdurulmalı ve sorumlu doktor ilacı değiştirdiğini bildirmelidir.

 • Tüm pozitif yönleriyle bu antibiyotiğin yeterince güçlü olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden kendi bağışıklığınızı etkileyebilir. Bu nedenle, anjinle Sumamed her zaman ilk kez reçete edilmemekte, vücudu böyle güçlü bir çareye "alıştırmamaya" çalışmaktadır.

Büyük bir özenle, gelecekteki annelere atanır: bu, yalnızca amaçlanan fayda, hastalığın kendisinin, yani aşırı durumlarda, ağır sonuçlarının aşılması durumunda yapılır. Anne sütü ile birlikte ilacın bir kısmı kaçınılmaz olarak bebeğin vücuduna girdiği için emzirme döneminde genç annelere Sumamed antibiyotiği almak aynı derecede ihtiyatlıdır.

Hızlı bir şekilde angina ile başa çıkmak için vücudun nasıl yardımcı olur?

Sadece bir antibiyotik alıp, her şeyin kendi başına geçeceğini düşünebilirsiniz. Ek bir önlem olarak mutlaka doktorlar bademciklerin tamamen temizlenmesini ve enfeksiyonun odağını tamamen ortadan kaldırmasını ve hastalığın kronik bir aşamaya geçmesini önler.

Erişkinlerde anjin içinde sumamed (ancak, küçük hastalarda olduğu gibi) en güçlü araçlardan biridir, ancak vücudun ek yardıma ihtiyacı vardır. Doktor gargara "Geksoralom" veya "klorheksidin" veya boğaz sulama reçete: Bu ilaçlar doğrudan büyük tıkanıklık noktasında zararlı bakteriler ile yerel bir etkiye "mücadele" olacaktır. Çocuklar daha zor gargara, yüzden şırınga bir papatya kaynatma ve benzeri zararsız çözümün boynunu sulamak için günde birkaç kez olabilir.

Üstelik antibiyotik alımı kez daha vücuda yatak istirahati uymalıdır sırasında boşa değil güç dışarı çıkmadan olmak da mutlaka gerekli değildir: organizma hala zayıftır ve en ufak bir aşırı soğuma nükse katkıda bulunabilir.

Hiçbir durumda reddetme anjinadaki antibiyotiklerden, ama unutmayın: sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir! Bir tıp eğitimi olmadan, ilacın seyrini ve dozajını doğru olarak hesaplamak mümkün değildir, çünkü talimatlarda yazılanlar - sadece genel kurallar, doktorunuz hastalığın genel görüntüsüne ve vücudunuzun özelliklerine dayanarak başka reçeteler verebilir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Çocuklarda anjinada Sumamed kullanımı

Angina sadece ciddi bir hastalık değildir, sonuçları için de tehlikelidir. Hızlı bir şekilde tedavi etmelisin, ama "Sumamed" antibiyotiği buna yardımcı olacak. Bu ilaç pürülan dahil olmak üzere çocuklarda her türlü anjinaya etkili bir şekilde davranır.

Sorunun şekli

"Sumamed", tabletler, kapsüller ve süspansiyon için toz şeklinde yapılır ( "Sumamed forte").

Ambalaj "Sumamed forte" toz içeren bir cam şişe, bir ölçüm kaşığı ve bir şırınga içerir. Muz, çilek ve ahududu lezzetleriyle üretilmiştir. Tabletler 125 mg ve 500 mg olarak bulunurlar, sırasıyla 6 ve 3 parça için blisterler halinde paketlenirler. 250 mg'lık kapsüller de 6 parçadan oluşan kabarcıklar halinde paketlenmiştir.

yapı

"Sumamed" in herhangi bir formdaki yapısı sadece bir aktif bileşeni içerir - bir yarı sentetik antibiyotik dihidrat azitromisin. Geçen yüzyılın 80'li yıllarında sentezlenen, tüm kıtalarda popülerlik kazandı ve ABD ve Batı ve Doğu Avrupa'da satıldı. Ülkemizde "Sumamed" markasıyla ünlendi.

Tabletler "Sumamed", ilacın etkinliğini koruyan yardımcı bileşenler - gıda katkı maddeleri ve stabilizatörler de içerir. Tozun bileşimi ayrıca doğal tatlandırıcılar, boyalar ve tatlandırıcılar içerir.

Çalışma prensibi

Azitromisin geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları ve virüsleri ortadan kaldırır. Hastalığın etken maddesi ile etkileşime girdiğinde "Sumamed" hasta vücudunda enfeksiyon yayılmasını engeller zararlı mikroorganizma protein sentezini inhibe eder.

Azitromisin farklı aureus, Chlamydia, Mycoplasma eşit olarak etkili bir hareket, Streptococcus, antibiyotikler penisilin ve hücre içi patojenlere karşı dirençli mikroorganizmalar.

tanıklık

Azitromisinin özellikleri, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmasına izin verir. Bir çocuk soğuğa maruz kaldıktan sonra hasta aldığında alt dokunulmazlık nedeniyle geliştirmek bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte, soğuk sözde. Bu tür enfeksiyonların korkunç tezahürlerinden biri, pürülan dahil, anjinadır.

Angina bademciklerin bir yenilgi ile boğaz mukozasının bir iltihabıdır. Bademcikli çocuklarda, genellikle pus ortaya çıkar. Doktorlar çeşitli tiplerde boğaz ağrısı - foliküler, laküner, film ve diğerleri ayırt ederler. Bademlerin bademciklerin toplandığı yere göre farklılık gösterir.

Haemophilus influenza - boğaz ağrısı bazı durumlarda, stafilokoklar veya streptokokların neden olduğu en sık olduğu gibi "Sumamed" başarıyla herhangi bir biçimde hastalıkla baş edebilmektedir. Bütün bu patojenler azitromisin ile iyi inhibe edilir.

Hangi yaşta reçete ediyorlar?

"Sumamed forte", 6 aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Tabletler "Sumamed" 3 yaşından küçük çocuklara verilebilir, ancak sadece çocuğun ağırlığı 18 kg'dan fazla ise.

Bazen bir doktor 3 yaşın altındaki çocuklar için haplar veya vücut ağırlığı 18 kg'dan azsa, ancak sadece bireysel endikasyonlar için - ilacı kullanmanın yararı ondan gelen potansiyel zararı aşarsa - reçete edebilir.

Kontrendikasyonlar

Sumamed tabletleri 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 18 kg'den küçük çocuklarda, 6 aylıktan küçük çocuklarda süspansiyon halinde kullanamazsınız. Ayrıca ilacın ana veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılık veya hoşgörüsüzlüğü varsa, çocuğun bu ilacını tedavi etmek imkansızdır.

Dikkatle kalp hastalığı olan çocuklarda herhangi bir formda "Sumamed" uygulayın, aritmi eğilimi var. Sumamed'i reçete etmek istiyorsa, doktorun hastalığın varlığı konusunda uyarın.

Yan etkileri

Sumamed'li çocukları tedavi ederken, ilacın formu ne olursa olsun, yan etkiler olabilir. Kullanım talimatları baş ağrısı, baş dönmesi, yetersiz uyku, iştah kaybı gibi olası yan etkileri listeler. Çocuğun küçük olması durumunda, ebeveynlerin geceleri ağlama, huzursuz uyku veya sürekli uyanmaya dikkat etmeleri gerekir. Kurdeşen de olabilir, döküntüler.

"Sumamed" uygulama pratiği, istenmeyen semptomların son derece nadir olduğunu göstermektedir. Yan etkilerden biri ortaya çıkarsa, ilacı almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Kullanım talimatları

İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar açıkça takip edilirse yan etki ve aşırı doz olasılığı azalır.

6 yaşından küçüklere bir süspansiyon verilir. İlacın dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Vücut ağırlığı, kg

1 doz başına süspansiyon hacmi, ml

Süspansiyon 3 gün boyunca günde bir kez alınmalıdır. İlacı aldıktan sonra, çocuğa ağızda kalan ilacı yıkamak için su veya başka bir içecek verilmelidir. "Sumamed", yemekten bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Çocuğun yutması halinde 3 yaşından küçük çocuklara 125 mg Sumamed tabletler verilebilir.

Vücut ağırlığı

"Sumamed" tabletlerin sayısı 125 mg

Tedavinin gidişatı üç günü geçmemelidir.

aşırı doz

İlaç anjina tedavisinde yanlış kullanılmışsa, bir doz aşımı mümkündür. Kendisini yan etki semptomlarının yoğunlaşması olarak gösterir ve ilacın derhal geri çekilmesini gerektirir. Doz aşımı durumunda hemen tıbbi yardım alın ve çocuk küçükse, ambulans çağırın. Doz aşımı belirtilerinin tedavisi, reçete ve bir doktor gözetiminde yapılır. Kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, sadece çocuğun durumunu daha da kötüleştirecektir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Azitromisin çok sayıda ilaçla etkileşime girebilen aktif bir maddedir. Doktor Sumamed ile tedaviyi düzenlerse, ebeveynlerin bebeğin yakın geçmişte aldığı veya aldıkları tüm ilaçları anlatması gerekir. Bu bilgiye dayanarak, doktor Sumamed'in uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

Ayrıca, ebeveynlerin bunu bilmesi gerekiyor Örneğin, Almagel, Rennie, Gastal ve hatta basit soda gibi antasit ilaçlar, azitromisin emilimini yavaşlatır ve ilacın etkinliğini azaltabilir. Çocuğun bu ilaçları alması gerekiyorsa, aralıklar arasında en az bir saat aralıklarla ve daha iyi - 2 saat aralıklarla yapılmalıdır.

Ayrıca antibiyotikler, vücuttan hızla emilebilen, emilim ile karışan emici maddelerle birleştirilmez.

Satış Koşulları ve Depolama

Diğer antibiyotikler gibi, "Sumamed" ve "Sumamed forte" sadece reçete ile satılmaktadır. Evde, çocuğun yanlışlıkla girmesini önlemek için ilacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamanız gerekir. Tabletlerin raf ömrü 3 yıldır ve şişenin sızdırmaz hale getirilmesi durumunda süspansiyonun hazırlanması için toz 2 yıldır. Bitmiş süspansiyonu saklamak sadece 5 gün sürebilir.

yorumlar

"Sumamed" ve "Sumamed forte" hızlı bir şekilde anjin, hatta pürülan ile yardımcı olacaktır. Bu, bebeklere antibiyotik tedavisi yapan ebeveynlerin geri bildirimleriyle kanıtlanmıştır. Yani, çocuk 1 yıl 11 ay "Sumamed" ihmal edilmiş formda pürülan boğaz ağrısı kazandı. Doktor derhal doğru tanı koymadı ve birkaç gün için çocuk yetersiz tedavi gördü ve bebeğin durumu sürekli kötüleşti.

İlacın ilk alımından 12 saat sonra, annem iyileşmenin belirgin belirtilerini fark etti: vücut ısısı normale döndü, çocuk kaprisli olmayı bıraktı, sürekli ağladı, iyi uyudu, iyi yediler. Pürülan boğaz ağrısı ile tedaviden 3 gün sonra hiçbir iz kalmamıştır.

analogları

Azitromisin popüler bir antibiyotiktir, bu nedenle Sumamed'in çeşitli analogları vardır: "Zintromax", "Zintrolid", "Azitral", "Azirox" ve diğerleri. Terapötik etkiye göre Sumamed analogları diğer antibiyotiklerdir.

Sumamed ile boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçları içerir. Bunlardan biri Sumamed. Bir doktor randevusu alınmadan alınmaması gereken güçlü ajanları ifade eder.

Preparatın ve aktif bileşenin tarifi. Serbest bırakma formları

Sumamed, pürülan form da dahil olmak üzere bademcik iltihabı için kullanılan bir sistemik etki antibiyotiktir. Kullanımı, hastalığın süresini kısaltmayı ve komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

İçindeki ana aktif madde azitromisin'dir. Madde makrolid gruplarına aittir. Ayırt edici özelliği, inflamatuar sürecin yerinde birikme kabiliyetidir.

Bu özellik nedeniyle ilacın etkinliği artar ve diğer antibakteriyel ilaçlara kıyasla daha düşük bir dozajda kullanılabilir. İlaç yavaş yavaş vücuttan atılır - 24 ila 36 saat arasında.

Tonsillit ile Sumamed güçlü bir bakterisid etkiye sahiptir. Penisilinli antibiyotiklere alerjisi olan çocuklarda yüksek verimle kullanılabilir.

İlaç, kapsüller, tabletler halinde ve bir süspansiyon şeklinde temin edilebilir.

Tabletler ve kapsüller.

Tabletlerin ambalajlanması, her biri 125 mg azitromisin içeren 6 tabletin ambalajlanmasını ve 3 tabletin 500 mg aktif bileşen paketlemesini sağlar. Ayrıca Sumamed, her biri 250 mg madde içeren kapsüllerde üretilir.

Çocukların tedavisi için, tozun suda çözündürülmesi için bir süspansiyon kullanılır, bu da bir çilek aromasına sahip bir ilaç ile sonuçlanır. 1 gram toz içinde yaklaşık 23, 9 mg aktif madde bulunur.

Niçin, resepsiyondan önce boğazdan mikrofloraya bir çubuk almak daha iyidir?

Bir antibakteriyel ilaç reçete etmeden önce, boğazdan mikroflora bir yayma geçirmeniz gerekir. Bakteriye bulaşma, hastalığın neden olduğu bakterileri tanımlamanıza ve sayılarını belirlemenize olanak tanır.

Bir başka önemli nokta, analizin hangisinin en etkili olacağını bulmak için bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemenize izin vermesidir.

İlaç nasıl alınır?

Çocuklar ve yetişkinler için Sumamed in angina kabul planları farklıdır.

Yetişkinler günde 1 kez 500 mg maddeyi alırlar. Tedavi seyrinin süresi ortalama 3 ila 5 gündür - bu kısa süre, kural olarak yeterlidir, çünkü Aktif madde vücutta birikir ve alımı durdurduktan sonra çalışmaya devam eder.

Bu durumda, görünür iyileşme olsa bile, ilacı zamanından önce almayı bırakmayın.

Patojenik mikroorganizmalar yaşam aktivitelerine devam edebilir ve azitromisine direnç geliştirebilir, bunun bir sonucu olarak ilacın daha fazla kullanılması bu kadar etkili olmayacaktır. Terapi sürecinin sonunda hasta testleri geçer ve sonuçlarına göre doktor tedaviyi uzatabilir.

Yetişkinlerde anjinda sumina ve çocuklar yemeklerden önce veya yemekten birkaç saat sonra alınırlar, böylece aktif madde hızla iltihap kaynaklarına nüfuz eder ve çalışmaya başlar.

Çocuklarda kullanım

Çocuklarda anginada sumamed daha düşük dozda kullanılır. Dozaj çocuğun ağırlığına göre bireysel olarak hesaplanır. İlacın alınması, 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg madde hızında gereklidir.

Doktorlar aşağıdaki şemayı kullanmanızı önerir: ilk gün - sonraki 4 gün içinde kilogram başına 10 mg - 2 kat daha az bir doz.

İlacın dozunu kendiniz ayarlamayın. Daha büyük bir hacimde alındığında, yan etkiler gelişebilir ve dozda bir azalma ile ilacın etkinliği iyileşmek için yeterli olmayabilir ve rotayı uzatmak gerekli olacaktır.

Sumamed altı ay çocuklara reçete edilebilir. Bebeklerin tedavisi için ilacı bir süspansiyon şeklinde kullanmak daha uygundur. Çocuk 3 yaşına ulaşmadan önce, ilaç 1 ml'ye uygulanır. günde bir kez askıya alın.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Talimatlara göre aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • Makrolidlere karşı alerji;
 • Böbrek ve karaciğer bozuklukları;
 • Ergotamine dayalı ilaçların alımı.
Tabletler ve kapsüller 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz. 3 yaşından küçük çocuklar sadece bir askıya alabilir. 12 yaşın altındaki çocuklara 500 mg'lık madde verilmemelidir.

Dikkatle, ilaç aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

 • Myastenia gravis;
 • Kalbin disfonksiyonları;
 • Antiaritmik ilaçların alımı.

Hamilelik sırasında ilacın kullanımı mümkündür, ancak riskleri ve almanın etkisini değerlendirdikten sonra atanmalıdır. Emzirme ve emzirme sırasında ilacı alma ihtiyacı olduğu durumlarda, tedavi sırasında emzirmeye ara vermek gerekir.

Olası yan etkileri

Tonsillit içinde Sumamed alma En yaygın olan yan etkileri bir dizi kışkırtabilir:

 • Baş ağrısı;
 • bulantı;
 • kusma;
 • Şişkinlik;
 • ishal;
 • Duygudurumun ruhsallığı;
 • Uyku bozuklukları (uyuşukluk veya uykusuzluk);
 • Deri alerjik reaksiyonları.

İlaç kan bileşenlerini etkileyebilir. Sumamed'in tedavisi ile yapılan bir kan testi eozinofili, basbopeni, lenfopeni ortaya koymaktadır. Eşzamanlı olarak, bilirubin ve glukoz seviyeleri artar.

Nadir durumlarda, ilaç mukoza zarlarında veya ağız boşluğunda Candida mantarlarının büyümesini provoke edebilir. İlacın yan etkileri çocuklarda daha yaygındır.

Yan etkiler durumunda ilacın olası bir değişimi için hemen bir doktora başvurmalısınız.

Tedavi süresi için öneriler

Bir doktor reçete olmadan ilacı almayın veya dozaj veya tedavi süresini keyfi olarak keyfi ayarlamalar yapın.

Sumamed güçlü ilaçları ifade eder. Sadece patojenik bakterileri ve virüsleri değil, aynı zamanda normal bağırsak mikroflorasını da yok eder ve bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bağırsak mikroflora bozukluklarını önlemek için, bifidobakteri ile ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Olabilir Linex veya Biome 3.

Diğer ilaçlarla birlikte ilacın herhangi bir kombinasyonu doktor ile anlaşılmalıdır. Sumamed kullanırken bir doktorun atanmasından sapmalar ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?

Sumamed: giriş

Sumamed - aktif madde olan antibiyotik azitromisin olan ilacın ticari adı.

Makrolid antibakteriyel ilaç Sumamed, 1988 yılında Rusya'nın tıbbi uygulamasına geldi. İlaç anjin dahil olmak üzere bir dizi solunum yolu hastalığının tedavisinde yeterince uzun ve olumlu bir kullanım süresine sahiptir.

Vücutta biriken ve dolayısıyla uzun süreli bir etkiye sahip olan çok çeşitli etkilerin bir antibiyotiktir. İlacın 3 gün içinde minimum bir tedavisi ile, hastanın durumu ikinci günde düzelir. İlacın son alınan dozu, bakterisidal etki sağlayan oranlarda bir hafta daha iltihap odağında kalır.

Antibiyotik salınım formları:

 • 0.125 ve 0.5 g'lik tabletler;
 • kapsüller 0.25 g;
 • 5 ml başına 100 ve 200 ml'lik dozlarda bir süspansiyon yapmak için toz;
 • intravenöz damlama tozu, 500 mg - anjina ile uygulanamaz. Ayrıca, Sumamed'i 16 yaşın altındaki çocuklarda ve 25 kg'dan az olan çocukların tedavisinde intravenöz enjeksiyonlar için kullanmayın.

Sumamed: anjinada uygulama

gırtlak mukozayı infiltre eden anjin bakteri, organizmanın genel toksisiteye neden toksinler üreten zaman, 39 ° C vücut sıcaklığı ve şiddetli zayıflık artar.

Anjin içinde Sumamed hızlı ve etkili bademcikler üzerinde pürülan inflamasyon neden patojenik bakterileri yok eder.

Sumamed genellikle penisilin antibiyotikleri alerjisi varsa, anjina tedavisinde reçete edilir.

Sumamed, tedavinin tüm gidişatının sadece 3 gün olması ve ilacı günde bir kez yeteri kadar alması açısından elverişlidir.

Sumamed tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde oldukça etkilidir. anjinin tedavisinde önemli bir bileşeni, gırtlak irin ve maruz kalma bakterisidal antibiyotik sonra patojenik bakterilerin ayrışma ürünlerinin çıkarıldı sık durulama (kelimenin tam anlamıyla her saat) vardır.

Hedef antibiyotik, bu özel durumda, patojenlerin türünü belirlemek için analiz kantitatif patojenik ajanların verileri ve anti-bakteriyel preparatlara hassasiyetleri için kadar doğru olacaktır. Bunun için hasta farenksden bakteriyel kültüre doğru bir yayma geçirir.

Bu durumda, analizin sonucu 3 gün içinde bilinecektir - bu süre için tedavi olmaksızın anjina hastasının bırakılması imkansızdır. Ve anjina için ana tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.

Streptokok enfeksiyonları ile Sumamed kullanımı pratik değildir, çünkü dozajda önemli bir artış gerekli olacaktır.

Sumamed: Dozaj ve Yönetim

Angina Sumamed ile günde bir kez alınır. Bu nedenle mide serbest olmalıdır: öğün öncesi bir hazırlığı kabul etmek - 1 saat ya da en azından birkaç saat yemekten sonra.

Doz, hastalığın yaşına ve şiddetine bağlıdır.

Yetişkinler: 1 tablet 500 mg günde bir kez. 3 günlük alım için hesaplanan anjin tedavisi için uygulanan doz 1, 5 gramdır.

İlaç aynı zamanda alınmalıdır. Çiğnemek ve eziyet tabletleri olamaz. Tabletler ve kapsüller tamamen yutulur.

Hasta ilaçları kaçırdıysa, hemen günlük Sumamed dozunu al ve 24 saat sonra ilacı al.

Sumamed: bir çocukta anjin tedavisi

Tüm yaş grupları için anjina tedavisinde Sumemeda yatış süresi 3 gündür.

 • Altı aya kadar olan çocuklar için Sumamed kontrendikedir.
 • 3 yaşına kadar olan bebekler ilacın 5 ml'lik bir dozunda 100 veya 200 mg'lık bir dozda (Sumamed forte) bir süspansiyon olarak verilir.

Doz, vücut ağırlığına bağlıdır, ortalama olarak, her bir kilogramın kilogramı için, günde 10 mg süspansiyon almanız gerekir.

Streptococcus pyogenes'in neden olduğu angina tedavisinde günlük doz 2 kat artar. Bu durumda, 3 günlük tedavi ile günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 20 mg olacaktır (tüm dozlar 2 kez arttırılır). Doktor 5 günlük resepsiyon Sumamed atarsa, o zaman çocuğun vücut ağırlığının 1 kg için bir gün 12 mg antibiyotik alır.

Sumamed tozu için talimatlar bebeğin ağırlığına bağlı olarak ilacın dozajını gösterir, ki bu da çok uygundur.

Süspansiyonun hazırlanması

Bir şişe flakonda, soğutulmuş kaynamış su ilave etmek için bir şırınga kullanın - 12 ml.

Hazırlanan çözümü sadece 5 gün boyunca kullanın. Ilacı oda sıcaklığında saklayın.

Şişeyi süspansiyonla almadan önce iyice çalkalayın.

Bebeği aldıktan sonra, süspansiyonun kalan kısmını ağızdan yıkamak için birkaç kaşık sıvı vermeniz gerekir.

Ayrıca Summere tabletler 3-12 yaş çocukların 125 mg dozajda tedavisi için uygundur. Bu durumda, çocuk için çiğneme veya öğütme tabletlerinin kullanılamayacağını dikkate almalısınız - bunlar bütünüyle yutulmalıdır. Bu nedenle, küçük çocukların bir süspansiyon vermesi daha rasyoneldir.

Sumamed tabletlerin 0.125 mg'lık dozajı da bebeğin ağırlığına bağlıdır. Aşağıda çocuklar için Sumamed 125 mg günlük dozajlar vardır.

 • 0.125 g (250 mg) 2 tablet - ağırlıkça 18-30 kg;
 • 0.125 g (375 mg) - 3 tablet 31-44 kg ağırlığında;
 • 0.125 g (500 mg) 'dan 4 tablet - 45 ve üzeri kg.

Sumamed: dysbiosis

Herhangi bir antibakteriyel ilaç gibi, Sumamed bağırsak mikroflorasını olumsuz etkiler. sağlıklı bir bağırsak mikroflorası yenilenmesi için (Bifiform, Lineks, Bifidumbacterin m. N.) ilaç almak için antibiyotiğin verilmesiyle aynı anda dysbiosis uygun önlemek için

Sumamed: kontrendikasyonlar

 • Azatromisin ve diğer makrolid preparatlarına ve Sumamed'in ek bileşenlerine ağrılı duyarlılık.
 • Böbrek ve karaciğerde ciddi rahatsızlık.
 • Emzirme.

Çocuklar için kontrendikasyonlar:

 • Tabletler ve kapsüller 500 mg - 12 yaşın altındaki çocuklar için ve 45 kg'ın altında bir ağırlıkla kontrendikedir.
 • 3 yıldan küçük çocuklarda 125 mg'lık tabletler kontrendikedir.
 • Süspansiyon altı aya kadar olan çocuklarda kontrendikedir.

Aşağıdaki koşullarda angina tedavisi için Sumamed kullanılması tavsiye edilmez:

 • myastenia gravis;
 • gebelik;
 • aritmi;
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuk.

Sumamed: uyumsuz ilaçlar

Sumamed ilaçları aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçının:

 • dihidroergotamin;
 • ergotamin;
 • digoksin;
 • terfenadin;
 • Warfarin.

Sumamed: yan etkiler

Sumamed, en az yan etkileri olan en az toksik antibakteriyel ilaçlardan biri olarak kabul edilir.

 • Gastrointestinal sistemde: iştah kaybı, bulantı, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık belirtileri.
 • Alerjik belirtiler: Ürtiker görünümü, kızarıklık, Quincke'nin şişmesi.
 • Sinir sisteminin uyarılması: baş ağrısı, uykusuzluk ve artan anksiyete.

Hastada ilacın aşırı dozda, kusma ve ishal eşlik güçlü bir mide bulantısı vardır.
Duruşma geçici olarak kaybedilebilir - Sumamed'in kabulünün sona ermesinden sonra duruşma restore edilir.

Sumamed, çok çeşitli etkilere sahip güçlü bir antibiyotiktir, bu nedenle sadece bir doktorun reçetesi için kullanılmalıdır.

Angina ile Sumamed

İlaç çok çeşitli etkilere sahiptir. Azalide - makrolid kategorisinden bir antibiyotiktir. Doktorlar, bu hastalığın herhangi bir türüyle etkili bir şekilde savaşabileceğinden, Sumina'yı anjinaya almayı önerir. Antibiyotik, yüksek konsantrasyonlu inflamasyon üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir.

ATC kodu

Aktif maddeler

Anjina sumamed kullanımı için endikasyonlar

İlaç kullanımı endikasyonları arasında: Sumamed'e duyarlı bakteriyel suşların neden olduğu bulaşıcı bir doğaya sahip iltihaplar. Bunlar üst solunum yolu hastalıklarıdır - örneğin anjin, vb.

Sumamed ne zaman boğaz ağrısı ile yardım etmeye başlar?

Sumamed'in boğaz ağrısının tedavisindeki etkisi oldukça hızlı başlar - semptom rahatlaması 1-2 ilaçtan sonra oluşur, yani. zaten 1. / 2. günlerde.

Sorunun şekli

İlaç kapsüller veya tabletler (yetişkinler) ve şurup (çocuklar için) için süspansiyonlar halinde verilir. Bir paket 3 veya 6 tablet içerir ve kapsüller şeklinde - 6 adet. Şurup 100 ml'lik bir şişede satılır.

farmakodinami

Sumamed'in aktif bileşeni azitromisin'dir. Aşağıda, bu madde duyarlı gram pozitif koklar, için: Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes ve Streptococcus agalactiae, Streptococcus ek olarak, grup CF ve G, S. aureus ve Streptococcus viridans üyeleri. Duyarlı gram-negatif mikroorganizmalar ve şunlardır: influenza coli Moraxella catarrhalis, boğmaca ve Haemophilus ducrei ile Bordetella parapertussis çubuğu, Legionella pneumophila, Campylobacter eyuni, gonokok ve G. vaginalis. Anaeroblara arasında duyarlıdır: Clostridium perfringens ve peptostreptokokki spp ile Bacteroides bivius. Azitromisin, bir Chlamydia, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealitikum, soluk treponemu ve Borrelia burgdorferinin üzerinde çalışmaktadır. Böylece azitromisin, eritromisin maddeye karşı, Gram-pozitif mikroorganizmalar, üzerinde herhangi bir etki.

Farmakokinetik

Azitromisinin emilmesi gastrointestinal sistemden gerçekleştirilir ve oldukça hızlıdır. Bunun nedeni, maddenin lipofilik ve asidik ortama dirençli olmasıdır. 500 mg azitromisin kullanıldığı zaman, kan plazmasındaki zirve 2.5-2.96 saate ulaşır (oran 0.4 mg / l'dir). Biyoyararlanım endeksi% 37'dir.

Azitromisin, solunum sistemini ve ürogenital sistemi (prostat dahil), yumuşak doku ve cildi etkili bir şekilde etkiler. Maddenin dokularda artan konsantrasyonunun (kan plazmasındakilerden 10-50 kat daha yüksek) indeksleri ve bunun uzun yarı ömrü, azitromisinin plazma proteinlerine iyi bağlanmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, düşük asitli bir ortamla çevreleyen lizozomda biriken nükleer hücrelere geçebilmesinden etkilenir. Sonuç olarak, dağılım hacmi 31.1 l / kg'a ulaşır ve plazmadaki boşluk yükselir.

İntraitüler uyaranları yok ederken azitromisinin büyük ölçüde lizozomlarda birikmesi çok önemlidir. Fagositler aracılığıyla, azitromisin, bakteriyel enfeksiyonun bulunduğu yere girer ve orada fagositoz ile serbest kalır. Madde, enflamasyon odaklarında (lezyon bölgesinde şişkinlik derecesi ile ilişkili olarak ortalama olarak% 24-34 oranında konsantrasyonları aşar) toplanır. Her ne kadar azitromisin fagositlerde yüksek bir birikim oranına sahip olsa da, işlevlerini önemli ölçüde etkilemez.

İltihaplı bölgedeki maddenin bakteri öldürücü birikimi 5-7 gün boyunca sürdürülür. Son dozun kullanılmasından sonra, kısa süreli (3-5 gün) tıbbi kurslar geliştirmek mümkün hale geldi.

Azitromisin, adım 2'de, kan plazma elde edilir: yarılanma ömrü p, 1 / d kullanmak mümkün Sumamed bunun üzerine, ilacın alımından ve 24-72 saatlik bir aralık ile 41 saat sonra 8-24 saatlik bir aralık ile, 14-20 saat..

Hamilelik sırasında anginada sumamed kullanımı

Hamilelik sırasında veya emzirme sırasında ilaçların kullanımı, sadece ilacın yararının bebek için var olan riski aşması halinde istisnai durumlarda izin verilir.

Kontrendikasyonlar

 • Azitromisin, makrolidler ve diğer ilaç bileşenlerine karşı toleranssızlık;
 • Şiddetli formda böbreklerin veya karaciğer yetmezliğinin işlevinde ciddi bozukluk;
 • Kapsüller ve tabletler 500 mg'lık bir dozajda - 12 yaşın altındaki çocuklar için (45 kg'dan az ağırlığında), 3 yaşından küçük çocuklar için 125 mg'lık bir dozajda tabletler, 6 aylıktan küçük bir çocuk için süspansiyon;
 • Laktasyon dönemi;
 • Ergotamin veya dihidroergotamin ile kombinasyon halinde resepsiyon.

Dikkatle, aritmiler, böbrek ve karaciğer çalışmalarında anormalliklerin varlığı ve ayrıca myastenia gravis durumunda atama gereklidir.

Anjinada toplanan yan etkiler

İlaca karşı istenmeyen reaksiyonlar çok nadir gelişir. Temel olarak, bu formda görünürler: bulantı ve ishal ile kusma, aynı zamanda şişkinlik veya kabızlık. İştah da kötüye gidebilir, alerjiler oluşabilir (deride kızarıklıklar, kurdeşeneler, anjioödem, ödem), uyku problemleri, anksiyete hissi, baş ağrısı vb.

Doz ve Yönetim

Angina ile Sumamed Yetişkinler 5 veya 3 gün içinde kursları reçete edilir. İlk varyantta, ilk günde 500 mg ilacın kullanılması, daha sonra 250 mg'lık bir dozajın azaltılması ve bu miktarın 4 gün boyunca kabul edilmesi gerekmektedir. İkinci varyantta, 3 günde 3 günde 500 mg içilmelidir (bu nedenle, bir ders için genel veya genel doz 1,5 g olacak).

Herpes, foliküler ve pürülan anjina ile Sumamed

İlaç başarıyla bu angina formları ile başa çıkmak, hem yetişkinler hem de çocuklar için reçete edilebilir.

Çocuklarda anjina ile Sumamed

6 aya kadar olan bebekler. Bir ilaç süspansiyonu verilmelidir. Bir şurup çıkarmak için, 12 g su içinde 17 g tozu çözmeniz gerekir - sıvının hacmi 23 ml olmalıdır. Kullanmadan önce şişe iyice çalkalanmalıdır.

3 yaşından büyük çocukların sekmesine izin verilir. 125 mg için. İlacın tablet dozu, bebeğin ağırlığının 10 mg / 1 kg'ı oranında hesaplanır.

Streptococcus pyogenes virüsünün neden olduğu anjin durumunda, Sumamed - 3 günlük tedavi kursu ile 20 mg / kg veya 5 günlük tedavi kursu ile 12 mg / kg dozunun arttırılması gerekir. Genelde, çocuk kurs başına 60 mg / kg ilaç tüketmelidir.

aşırı doz

Doz aşımı durumunda, hasta kusma, ishal, karın ağrısı, karaciğer problemleri ve geçici işitme kaybı ile mide bulantısı yaşayabilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Antasitler (magnezyum ve alüminyum içeren de dahil olmak üzere), ve ilaç, bu maddelerden ayrı olarak kullanılmalıdır sayede ek olarak, gıda ve alkollü içecekler önemli emme Sumamed bozulmuş ve en az 1 saat önce Sumamed içme (yemek yemek ya da 2 saat sonra).

Ek olarak, ilaçları antiagregan ve antikoagülanlarla dikkatlice birleştirmelisiniz. Varfarin kullanırsanız, protrombin zamanını izlemelisiniz. Sumamed'i heparin ile birlikte içmek yasaktır.

Depolama koşulları

Çocuklara erişilemeyen bir yerde ilacı korumak için, ışıktan ve kurutan korunmalıdır. Sıcaklık koşulları 15-25 ° C arasındadır.

Son kullanma tarihi

Kapsül ile tabletler, oral şurup hazırlanması için toz - 2 yıl boyunca 3 yıl boyunca kullanımına izin verilir. Hazır süspansiyon 5 günden fazla olmamak üzere saklanabilir.

yorumlar

Anjin içinde Sumamed sık sık bu hastalığın tedavisi için reçete oldukça popüler ve etkili bir ilaçtır. Onunla ilgili yorumlar hem hastaları hem de doktorları bırakır.

Tatyana: “Tıbbi çalışan olarak, çoğu durumda çok etkili olmasına rağmen Sumamed dahil olmak üzere antibiyotiklerin kötüye kullanılmamasını tavsiye etmek istiyorum. Sadece diğer ilaçlar işe yaramazsa kullanmanı öneririm. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi, Sumamed'in kullanımı yan etkilerle doludur, bu yüzden başarısız bir doktora danışmalısınız. Bu ilacın avantajları, fiyatı ve maruz kalma hızıdır. Pozitif bir faktör çağrılabilir ve ilacın günde yalnızca bir kez içilmesi gerekir, bu yüzden unutmak ya da resepsiyonların sayısı hakkında kafa karıştırmak zordur. "

Masha: "İlaç gerçekten çok iyi, kendi deneyimlerinde kontrol ediliyor. Angina ile hasta oldum, 2 hafta boyunca sonuçsuz kaldım, doktorum bana yazdı Sumamed. İhmal edilmiş bir hastalıkta geçirdiğim hastalıktan beri günde iki kez bir doz reçete edilir, ancak bu talimat sadece bir kez alınmadan ve yemeklerden önce (1 saat sonra) ya da sonrasında (2 saat sonra) alınmalıdır. Diyet normal değildi, bu yüzden yemekten 2 saat sonra ilacı içtim. Doktor yan etkiler ortaya çıkarsa, standart prosedüre gitmeniz gerektiği konusunda uyardı. Ama hiç problem yaşamadım, bu yüzden ilacı günde iki kez içtim. Çok çabuk iyileştim. "

Nastya: “Bir zamanlar Sumamed'in anjina vakalarında çok etkili olduğuna ikna olmamıştı. Bu hastalıktan sık sık hastalandığım için birçok ilaç denedim. Pus ortaya çıktığında, en etkili olan Sumamed oldu. Bu ilaç ile tedavi süresinin sadece 3 gün olduğu göz önüne alındığında, anjinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için en uygun olduğu düşünülebilir. "

Virusa.ru sitesinden

Grip, sinüzit, bademcik iltihabı

Sumamed - boğaz ağrısından hızlı ve etkili rahatlama

Sumamed - anjin için kullanılan antibakteriyel ilaç ve diğer bazı enfeksiyon hastalıkları, güçlü ve etkili yeni nesil. Bir yeteneğini bir boğaz ağrısı mikropları öldürmek için sadece bu demektir geniş etki spektrumu, ancak diğer Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler, anaerobik, ve protozoa hücre-içi parazitlerin bazı türleri ile bu antimikrobiyal.

Doktorlar neden boğaz enfeksiyonu geçirdiyse Sumamed'i seçiyor?

Angina, akut bakteriyel enfeksiyon nedeniyle bademcikler iltihaplandığında, solunum yolunun, özellikle boğazın sık görülen bir enfeksiyöz hastalığıdır. Tedavi karmaşıktır, yöntemler hastalığın şiddetine ve derecesine bağlı olarak biraz değişir. Akut, pürülan formda, sadece boğazın durulanması ve sulanması zorunludur: antibiyotiklere ihtiyaç vardır. Vücudumuzun kendisi ile ve daha hafif enfeksiyonlarla baş edebilir, soğuk başlangıç ​​aşaması halk ilaçları yardımcı olur, ancak anjin ile, kural olarak, ilaçlar reçete.

Sumamed'deki aktif madde azitromisin - eski nesil bir antibiyotik olan eritromisin türevidir. Sumamed - en yeni makrolid antibiyotik, bunların geliştirilmesinde tüm bilim adamları grubu çalıştı. İşlerinin sonucu başarısız olmadı. Bugün, bu anjinin en iyi ilaçlarından biridir.

Sadece Sumamed değil, aynı zamanda onun analogları isimleri altında eczanelerde bulunur:

Sumamed anjin ve solunum sisteminin diğer enfeksiyonları (farenjit, bademcik iltihabı, kulak iltihabı, zatürre, bronşit) ve derinin bulaşıcı hastalıklar (erizipel, dermatozlar), pelvik enfeksiyon ve bazı diğerleri için reçete edilir.

Sumamed'in avantajları

Sumamed, boğaz ağrısı için en etkili antibakteriyel ajandır. Gerçek şu ki anjina ile daha önce antibiyotikler penisilin serileri (örneğin amoksisilin) ​​reçete etmişlerdir, ancak bu hastalar sıklıkla alerjik reaksiyonlara neden olmuştur. Sumamed penisilin alerjisi olan hastalar için endikedir. Hastada bir alerji olup olmadığını öğrenmek için, uzun zaman alır, hasta bunu her zaman bilmez. Bu nedenle, çoğu zaman doktor hemen bu ilacı reçete eder. Bademcikler üzerinde püstül ile şiddetli bir bademcik iltihabı ile, sadece Sumamed hızlı ve etkili bir enfeksiyon kaynağı üzerinde hareket eder.

Diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında Sumamed antibiyotik aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Düşük alerjenite;
 • yüksek verimlilik;
 • Resepsiyon sadece günde bir kez;
 • diğer antibiyotikler için tipik olan 3-5 gün veya 6 ya da daha fazla değil;
 • Formlardan biri tatlı bir süspansiyon olarak mevcut olduğundan, çocuk almak kolaydır.

Dezavantaj, belki de, ilacın yüksek fiyatının yanı sıra, bazı insanların bileşimine karşı alerji olasılığıdır. Ayrıca, azitromisin maddesine karşı bireysel hoşgörüsüzlük de mümkündür: o zaman ilaç sadece işe yaramaz.

Kompozisyon ve ilacın formu

Tüm antibiyotikler gibi, Sumamed kendi kompozisyonunda ana aktif maddeye (azitromisin) ve yardımcı maddeye sahiptir. Ve ikincisi biraz farklı olacaktır: farklı salıverme biçimlerinde kendi başına bir şey olacaktır, örneğin, şurup vb.

Antibiyotik, aynı zamanda bir avantaj olan çeşitli formlar biçiminde verilir - hastanın kendisi için uygun seçimi:

 1. 125 mg azitromisin veya 500 mg (yetişkinler için standart) içeren tabletler.
 2. Kapsüller (250 mg).
 3. Sumamed süspansiyon (preparasyon için toz, 100 mg) veya Sumamed Forte (200 mg).

Antibiyotik nasıl çalışır?

Antimikrobiyal bir ilaçtır. Tüm antibiyotikler gibi, tüm vital aktivitelerini durduran bakteriyel hücreyi doğrudan etkiler. Başka bir deyişle, bakterisidal (öldürücü bakteriler) eylemi vardır.

Sumamed'in kanında hemen emilir. Tek bir doz, bir kural olarak, anjina ile 500 mg'dır. Bu, antibiyotiğin dokuya çok hızlı bir şekilde nüfuz etmesi, orada birikmesi ile açıklanabilir. Buna ek olarak, azitromisin doğrudan fagositlere (bağışıklık sistemimizin hücreleri, yiyen bakterilere) girme ve iltihap bölgesine sevk etme yeteneğine sahiptir.

Günde tek bir giriş olasılığı ve 6 gün değil, her zamanki gibi içki antibiyotikler, ama sadece 3-5, vücudun uzun süre çekilmesi ve oldukça uzun bir süre sonra hareket etmeye devam etmesi nedeniyle.

Sumamed çok yüksek bir konsantrasyonda birikir ve hedefe tam olarak gider: enfekte olmuş dokularda. Enfeksiyondan etkilenmeyen diğer organ ve dokularda azitromisin çok fazla gelmez ve vücuda zarar vermez.

Üst solunum yollarının hücrelerini saptamaya ek olarak, azitromisin enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmalara karşı etkilidir:

 • alt solunum yolu;
 • genital organlar;
 • deri;
 • ve mide ülserine neden olan Helicobacter pylori.

Resepsiyonun Özellikleri: Sumamed'i ne ile birleştirmenin mümkün ve ne ile mümkün değil

Yiyecek, ana maddenin emilimini yavaşlattığı için aç karnına daha iyi bir ilaç alın. Olumlu etkiyi en üst düzeye çıkarmak için, aynı zamanda, örneğin sabah, öğle yemeğinden 1 saat önce ya da kahvaltıdan 2 saat sonra, aynı anda içmek her zaman daha iyidir. Aynı öğleden sonra da yapılabilir. Ana şey, bir yemekten sonra yaklaşık 2 saat geçmelidir.

Sumamed'i anjina ile almanın standart seyri 3 gündür (bir seferde bir tablet veya iki kapsül). 5 gün boyunca antibiyotik alırsanız, dozaj biraz değişir. İlk günde 500 mg, sonraki 4 gün içinde 250 mg tüketmeniz gerekir, çünkü ilacın toplam kütlesi 1.5 g'ı geçmemelidir, antibiyotik birikir ve 2-3 hafta boyunca vücudu etkiler.

Alkol, antibiyotiklerin tedavisinde kontrendikedir. Ayrıca, bazı ilaçları Sumamed ile aynı anda almak, etkisini güçlendirebilir veya zayıflatabilir. Bu konuda daha fazla detay kılavuzda yazılmıştır.

Çocuklar ve hamile kadınlar için nasıl kullanılır

Çocuklar için, alım yöntemi yaşına ve özellikle de vücut ağırlığına bağlı olarak biraz farklıdır. Bir kerede ilaç miktarını hesaplamak zor değildir. Çocuğun vücut ağırlığından bir kilogram 10 mg ilaç gerektirir. Ancak kilo 45 kg'ı aşarsa, ilaç yetişkinler için dozlanır.

Antibiyotik altı aylıktan itibaren reçete. 6 aydan 3 yıla kadar, sadece tatlı bir tada sahip olan bir süspansiyon gösterilir, bu nedenle vermek kolaydır. Sadece Sumamed (100 mg) ve Sumamed Forte (200 mg) süspansiyonu vardır. 14 kg'dan daha ağır olan küçük hastalar için, sadece ikinci reçete edilir.

Basit bir anjina ile, 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg'lık bir doz reçete edilir, yani, üç gün için hesaplanan toplam doz, 1 kg başına 30 mg'ı geçmemelidir.

Sumamed Forte tozuna gerekli miktarda kaynatılmış soğuk su ekleyerek süspansiyonu hazırlayın. Iyice çalkalayın. Kutuda, her ebeveynin gerekli su miktarını hesaplayacağı ve ilacı özel bir ölçüm şırıngası ve bir kaşıkla (ekli) ölçeceği bir talimat vardır.

İlaç su ile yıkandı. Hazırlanan süspansiyon sadece 5 gün boyunca saklanır, depolama sıcaklığı 25 ° C'yi aşmamalı ve 15 ° C'den az olmalıdır. Kullanımdan sonra, şırınga yıkanır, iyice kurutulur ve bir dahaki sefere kadar saklanır.

3 ila 7 yaş arası çocukluk döneminde Sumamed'i tablet şeklinde alabilirsiniz. Dozaj aynı kalır: Çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 10 mg. Yani, 125 mg'lık tabletler alınırsa, çocuğun vücut ağırlığı 25 kg ise, her seferinde iki kez sarhoş olmalıdırlar. Kapsüller 12 yaşından itibaren izin verilir.

Hastalığın, beta-hemolitik streptokok A, daha sonra 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg azitromisin neden olduğu, ancak 20 mg olduğu tespit edilirse, doz iki katına çıkarılabilir.

Tabletler ayrıca az miktarda herhangi bir sıvı (tercihen su) ile yıkanır.

Herhangi bir durumda reçete yazan doktor, çocuğunuz veya sizin için doğru ve uygun düzeni hazırlar.

Sumamed'in yan etkileri

Tüm antibiyotikler gibi Sumamed, kullanımından bazı hoş olmayan yan etkilere neden olabilir:

 1. Mide-bağırsak sistemi ile ilgili sorunlar: mide bulantısı, şişkinlik, kusma, kabızlık, ishal, karın ağrısı, iştah kaybı.
 2. Bir döküntü ve kaşıntı ile kendini gösteren alerjilerin başlangıcı; Şiddetli vakalarda - anafilaktik şok.
 3. Kanda: bilirubin fazlalığı, eozinofil (hücreler, sayısı alerjilerle artar), nötrofil sayısında bir azalma. Normal olarak, tüm göstergeler tedavinin bitiminden 2-3 hafta sonra gelir.
 4. Hasta nadiren artmış kalp atışı, göğüs ağrısı hissedebilir.
 5. Bazen baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, uyku bozuklukları, artan anksiyete vardır.
 6. Pamukçuk, yeşim, konjonktivit vakaları vardır.

İlaç iptalinden sonra, tüm olumsuz sonuçlar geçmelidir, yine de Sumamed'i alırken yukarıdaki belirtilerden en az birine sahipseniz, doktoru sizin için başka bir ilacı alacağından emin olun.

Bir antibiyotik aşırı doz, kural olarak, ishal ve kusma meydana geldiğinde, hasta bir azalma ve hatta işitme kaybı hisseder. Aşırı doz durumunda, hemen mideyi yıkayın ve bir ambulans çağırın.

Antibiyotiklere kontrendikasyonlar

Makrolid antibiyotiklere karşı bir hoşgörüsüzlük varsa, Sumamed içemezsiniz. Azitromisin içermeyen başka bir ilaç seçmelisiniz.

Hastalıklı karaciğer ve böbrekleri olan hastalar da Sumamed tarafından önerilmemektedir. Bu durumda terapist daha fazla korunma aracı yazacaktır.

İlacın hamile alımı kesinlikle kesinlikle kontrendikedir. Uygulamanın olası faydalarını değerlendirdikten sonra, eğer fetusun riskini önemli ölçüde aşarsa, doktor hamile kadınlara azitromisin reçete eder. Emziren kadınlar, başvuru anında, anne emzirmeyi bebek formülü ile değiştirir, çünkü ilaç kanın içine nüfuz eder ve kaçınılmaz olarak bir kısmına sütü girer.

Antibiyotik Sumamed sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Daha detaylı bilgi ile hasta, reçeteyi yazan doktorla tanışacak, organizmanın özellikleri her insan için farklı olduğu için, tedaviyi bireysel olarak yapacaktır. Bu nedenle, ilacı almayla ilgili tüm sorular, terapistten öğrenmeniz gerekir. Makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve Sumamed gibi ciddi bir ilacın kabulü ile ilgili doğrudan bir talimat veya kılavuz değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Tonsillit antibiyotik tedavisi için kullanılır

üst solunum yollarının en yaygın patolojik durumların bir bademcik iltihabı olan - bir hastalık olan (kendi girintilere, daha doğrusu - boşluklar) bademcikler lokalize enflamasyon neden olan mikroorganizmaların kolonileri.