Loading

Kronik tonsillit için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve boğazda ağrı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak kesinlikle tüm yetişkinlerin rahatsızlığını etkiler. Kronik bademcik iltihabını evde tedavi edebilir, ancak sadece doktorun sürekli gözetimi altında tedavi edebilirsiniz.

Makalenin içeriği

Antibiyotik tedavisi

Tüm tanı prosedürleri geride kaldığında ve doktor lezyon derecesini belirlediğinde, hastaya antibiyotiklerin atanmasına karar verir. Bu, sadece acı verici duyuları değil, aynı zamanda patolojik sürecin gelişiminin nedenini durdurmak mümkün olan en popüler tedavi yöntemidir.

Antibiyotik ilaçlar hastalığın ağırlaştırılması sırasında alınması önerilir. Ancak doktor, tank ekimine bağlı olarak onları atar. Körlüğü antibiyotiklerle körü körüne tedavi ederseniz, uzun zamandır beklenen etkiyi bekleyemezsiniz.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi kısa sürebilir. Ama sonra doktor kolay ve güvenli bir araç reçete eder.

Ancak agresif ilaçların kullanımı ile uzun bir terapi süreci gerektirir. Eğer latent bademcik iltihabı teşhisi konulduysa, o zaman antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz, çünkü ağızdaki mikroflorayı ve mide bağırsak sistemini tahrip ederler.

ilaçlar

Kronik tonsillit tedavisi için analjezik etkisi ile ilaçları kullanın. Bunun için tabletler Nurofen taşımak mümkündür. İlaç kronik bademcik iltihabı semptomlarını gidermek için kullanılır. Ancak bu, acı veren ilaçların en küçük acılarda gerekli olduğu anlamına gelmez.

Antihistaminikler alırsanız mukus boğazının ve bademciklerin şişmesini azaltmak mümkündür. En etkili tabletler Zirtek, Telfas. Onlar, meslektaşlarından çok daha güçlü ve daha güvenlidirler ve ayrıca, sedasyon olmaksızın daha uzun bir terapötik etkiye sahiptirler.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için lokal antiseptik ilaçlar kullanın. Bunlar, bir sprey şeklinde, eczanede satılmaktadır. En yaygın ilaç Mirastin kalır. Çok çeşitli etkileri var. Pastiller arasında, tabletlerin popülaritesi Tharyngept tarafından kazanılmıştır. Boğazın yıkanması için bir araç seçerken, Geksoral etkili kalır.

fizyoterapi

Kronik tonsilliti fizyoterapi yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Konservatif terapötik önlemlerin arka planı ve ameliyattan birkaç gün sonra gerçekleştirilir. Fizyoterapiden sonra, hastanın durumu çok iyileşir, ancak bu gibi prosedürler yalnızca yardımcı tedavi olabilir ve ana tedavi değildir.

Tedavi kronik bademcik iltihabı UHF, UFO gibi yöntemler kullanarak olabilir. Ameliyattan sonra, hasta hastaneden taburcu edildiğinde ve ayakta tedaviye girdiklerinde atanırlar.

durulama

Durulama ile birlikte kronik tonsilliti tedavi etmek gereklidir. Bu terapi yöntemi zorunlu ve etkilidir. Bu amaçlar için hazır eczaneler çözümlerini kullanabilir veya evde edinebilirsiniz. En etkili olanları:

 • soda-iyodin çözeltisi;
 • Chlorophyllipt;
 • furatsilin;
 • Klorheksidin.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için, antiseptik ajanlara ek olarak, probiyotik kullanmak da mümkündür. Onlar sayesinde, ağız boşluğunun mikroflorasını normalleştirmek ve hastanın durumunu hafifletmek mümkündür.

Bir boğazın ilk belirtileri tespit edildiğinde boğaz ağrısı ile durulama yapılmalı, ancak, başlanmadan önce yapılmalıdır. Ancak aşağıdaki kuralları uygulayarak durulamayı doğru bir şekilde yapmalısınız:

 1. Hazırlanan ürünün sıcaklığı vücudun sıcaklığından çok farklı olmamalıdır, aksi takdirde bademciklerin dokusu yardımcı irritan faktöre yenik düşer.
 2. Talimatları izleyin ve kullanmadan önce durulama suyunu seyreltin. Bunu yapmazsanız yanık mukusuna neden olabilirsiniz.
 3. Durulama süresi 5 dakikadır. Bu kez olumlu sonuç almak için yeterli olacaktır.
 4. Durulama sırasında, kafa "ve" harfini telaffuz ederek geri atılmalıdır. Böylece, sıvı mümkün olduğunca derine nüfuz edebilir.
 5. Mide zarına zarar verebileceği için solüsyonu yutmak yasaktır.

Yıkama ve Püskürtme

Durulama kullanmadan kronik bademcik iltihabı tedavi etmek imkansızdır. Bu prosedür standart antiseptik ajanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Filmlere ve bademciklerdeki tıkanıklıkların zarar görmesi halinde durulama işlemi önerilir. Tüm pürülan alanları yıkayarak ortadan kaldırılacak ve aynı zamanda derinlikteki mikroorganizmalara erişimi kolaylaştıracaktır.

Yıkamak için bir sprey alırken, bileşimine dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki bileşenler olmalıdır:

 • anestetik içeren analjezikler;
 • antibiyotik çözeltisi (Bioparox);
 • probiyotikler;
 • antiseptikler.

Ameliyat tedavisi

Hastalık ile konservatif tedavi yardımı ile baş edemiyorsanız, doktor kronik bademcik iltihabı cerrahi olarak tedavi edecektir. Bunun için lazer tedavisi, kuzinler, kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri, lakunanın diseksiyonuna dayanır.

Lakerin kısmi diseksiyonu, etkilenen bademcikler üzerinde yaraların ve yapışıklıkların gelişmesine neden olabilir. Sonuç olarak, bu durum patolojik akıntının drenajını kötüleştirecek ve tonsillit zehirlenmesinin semptomları artacaktır.

Lazer tedavisi

Boğazın kronik formunu tedavi etmek için bir lazer tekniği kullanın. Güvenliği ve verimliliği ile ayırt edilir. Lazer ışını, pıhtılaşmanın gerçekleştiği dokulara yönlendirilir. Bu tedavi yöntemi, kanamanın yanı sıra enfeksiyonun yayılmasını da azaltır. Tedaviden hemen sonra hasta normal bir yaşam sürdürebilir.

cryolysis

Erişkinlerde hastalığın tedavisi için kriyodestrit kullanılır. Bu geleneksel operasyon için etkili bir alternatiftir.

Yöntemin özü, yavaş yavaş rehabilitasyonunun gerçekleşeceği, sadece bezlerin yüzey hücresel katmanlarını çıkarmaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için düşük sıcaklıklı sıvı azot kullanılır. Onun sayesinde, etkilenen bademciklerin dokuları yok edildi ve atrofiye edildi.

ectomy

Bu tedaviyi gerçekleştirmek için bir mikrodeveloper kullanılır. Onun sayesinde yumuşak bir kumaş kesebilirsin. Takım, 6000 rpm hızda dönen özel bir bıçağa sahiptir, kesilmiş bölümleri keser. Bu tedaviden sonra rehabilitasyon kısadır ve daha az ağrı eşlik eder.

Sıvı-plazma yöntemi

Terapinin amacı, plazmanın yönlendirilmiş bir manyetik akı ile oluşturulduğudır. Kumaşlar 45-60 dereceye kadar ısınır. Bu nedenle proteinler yok edilir. İşlem sırasında kanama yoktur ve ağrı daha az sıklıkla gerçekleşir, rehabilitasyon daha hızlıdır.

Klasik yöntem

Kullanılan yöntemler üzerinde olumlu bir etki yapamıyorsanız ve komplikasyonlar meydana gelirse, doktor bademcik çıkarmaya karar verir. Operasyon lokal anestezi altında. Bunu uygulamak için bir bistüri, makas kullanın. Bademcikler kesilmiş veya yırtılmış. Bu tedavi yöntemine ağır kanama eşlik eder, ancak burada rehabilitasyon süreci çok fazla acı çekmeden gerçekleşir. Klasik cerrahi müdahale yöntemi, kronik bademcik iltihabından kurtulmak için etkili bir yoldur.

Alışılmamış anlamına gelir

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavi geleneksel olmayan yöntemler kullanarak olabilir.

Bitkisel preparatlar

Tedavi için, böyle bir halk ilacını fito çay olarak kullanabilirsiniz. İnflamasyonu ve patojenik mikroorganizmaları mükemmel şekilde bastırır. Bunun için böyle bitkileri almanız gerekiyor:

 • calendula ve papatya,
 • Aziz John'un,
 • anne-ve-üvey anne,
 • pelin
 • kekik,
 • adaçayı,
 • Ayr ve Şakayık
 • okaliptüs ve siyah frenk üzümü yaprakları.

Ürünü hazırlamak için sunulan bileşenleri ezmeniz gerekir. Elde edilen karışımın 10 gramında bir bardak ılık su bulunur. Bir tabağa koyun, kaynatın, süzün ve ilacın beklemesi için 3 saat bekleyin. Ilacı günde 2 kez 100 ml miktarında alın. Boğazınızı yıkarken ilacı da kullanabilirsiniz.

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisi için antiseptik etkisi olan bir koleksiyon kullanılabilir.

Bunu yapmak için, papatya, calendula, ıhlamur, okaliptüs, biberiye, adaçayı gerekir. 20 gram hammadde, bir bardak kaynar sudan oluşur. 5 dakika kaynatın, 5 saat ısrar edin, süzün ve ilacı günde 3 kez alın. Ürün ayrıca gargara için uygundur.

Propolis ve sarımsak

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, aşağıdaki kanıtlanmış yemek tariflerinin yardımıyla etkilidir:

 1. İnce doğrayın propolis, votka ile eşit miktarlarda birleştirin. 5 gün boyunca ilacı alın, sonra 20 damla için günde 3 damla kullanın. Sıcak suyla tentürü yıkayın. Terapatik kurs 2 hafta sürecek, ardından bir hafta ve 2 tane daha kurs verecektir.
 2. Propolis ve tereyağı eşit miktarlarda birleştirin. Onlara bal ekle. Mikrodalgada eritin, ürünü bir cam kaba yerleştirin. İlaç günde 5 g 2-3 kez emilmelidir.
 3. 5 dilim sarımsak ince ince doğrayın, 20 g bitkisel yağ ekleyin. 5 gün ısrar edin ve süzün, birkaç damla limon suyu ile seyreltin. İlaç günde 2 kez 10 damla alınmalıdır.

Pancar ve karanfil

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için en iyi aracı bulmak istiyorsanız, o zaman pancar ve karanfil iyice işe yarayacaktır. Bu tür tarifler etkili olacaktır:

 1. Pancar rendeleyin kabuğuyla ezin. 1 ekleyin, 2 litre kaynar su. Yavaş ateşte, yaklaşık bir saat boyunca yanar. Et suyu soğut, filtre. Günde birkaç kez boğazınızı yıkamak için bir ilaç kullanın.
 2. Pancar eziyet, suyu sıkın. Günlük doz 3 doz için 30 gram olacak. Yetişkinlerde tedavi süresi 14 gündür.
 3. 5 diş alın, 0.25 litre kaynar su dökün. Infuse 2 saat demektir. Günlük doz 300 ml, 3 doz için kullanılır. Hastalığı 20 gün boyunca tedavi edin.

Myrtle yaprakları ve St. John's wort

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisinde bu gibi araçların yardımı ile olabilir:

 1. 10 myrtle yaprağı alın, bir bardak su ekleyin. Ocakta ayarlayın, 5 dakika pişirin ve 20 dakika demleyin. Ilacı filtre ve 20 ml sabah ve akşam alın. İlaç boğazını yıkamak için kullanılabilir. Terapötik kurs 30 gün sürer.
 2. İnce kıyılmış mersin yaprağı 120 g alın, onlara 0.2 litre alkol ekleyin. Çare için kapalı bir kapta 7 gün bekleyin. Ilacı kullanmadan önce, tentür 10 ml, 250 ml su ile seyreltin. Bu, boğazı yıkamak için mükemmel bir araçtır.
 3. Aziz John'un yağının yağı, antibakteriyel etkiye sahip etkili bir ilaçtır. Ayçiçeği yağı bir kadeh içine yerleştirin, ince kıyılmış çiçek salkımına 60 g, St. John's wort yaprakları. 25 gün bekleyin, süzün, alınan bademciyi tedavi edin.

McClure

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin yanı sıra acıyı azaltmak da bir yonca yardımıyla olabilir. Tentürü almak için, maklyura'nın taze meyvelerini kullanmanız gerekir.

İnce kesilmiş, eşit oranlarda alkolle karıştırın. Meyvelerin posası havada hızla oksitlendiği için, bunları dikkatli ve kapalı bir şekilde kesmek gerekir. Hemen sonra alkol ile birleştirin. Alınan araçlar 3 hafta boyunca ısrar ediyor.

Ilacı aşağıdaki gibi alın: 20 ml su içinde 3 damla seyreltin.

Kabul şeması aşağıdaki şemaya göre: 1 hafta - günde 20 ml, 2 hafta - 40 ml, 3 hafta - 60 ml. Dördüncü haftada, alım 40 ml'ye ve beşinci ila 20 ml'ye düşürülür. Angina'yı tekrar tedavi etmek için sadece bir hafta dinlendikten sonra mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı, relaps ve remisyon aşamasıyla karakterize tehlikeli bir hastalıktır.

Yetişkinlerin sağlıklarını sürekli olarak izlemeleri ve bağışıklıklarını güçlendirmeleri çok önemlidir.

Relapsın evresi geldiyse, hastalığa hemen müdahale et. Bu yapılmazsa, patojenik mikroorganizmalar komşu dokuları etkileyecek ve ciddi komplikasyonlara neden olacaktır.

Bademcik iltihabı tedavisi nedir ve hangi ilaçlar bir yetişkin için daha etkilidir?

Bademciklerin akut iltihabı, tıbbi uygulamada sık görülen fenomeni ifade eder. Tonsillit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok insanda görülür. Bu hastalık genellikle semptomların benzerliğinden dolayı anjina olarak adlandırılır. Bununla birlikte, farklılığı boğazda hoş olmayan ağrıların ortaya çıkması ve bezlerin iltihaplanmasıdır. Hastalığın ihmali kronik akut formunda ciddi bozulmaya ve değişikliğe yol açar. Bu nedenle, bademcik iltihabını tedavi etmekten daha iyi anlamak gerekir? Hangi araçlar etkilidir?

Tonsillit: ilaçlarla tedavi

Viral enfeksiyonlara karşı mücadelede ilaç kullanımı son derece önemlidir. Başlamak için tonsillit tedavisi, antibiyotiklerin bir ders beri gereklidir. Bu durumda, kalan yöntemler - sprey, tablet, plaka veya çözümler yeterince etkili değildir.

Akut bademcik iltihabında ilaçlar, hasta sıcaklığının artması ve bademciklerin akciğerinde pürülan tıkanıklık oluşması durumunda reçete edilir. Bu durumda, hastalık geleneksel tıp ve homeopati yardımı ile tedavi edilemez. Ve antibiyotikler komplikasyonları ve akut bademcik iltihabının kronik olana geçişini önleyebilir. Hastalığın son aşamasının üstesinden gelmek son derece zordur.

Bacak iltihabını ciddi tıbbi preparatlarla tedavi etmeye başlamadan önce, hasta testlerden geçmeli ve muayeneye girmelidir.

Kural olarak, bademcik iltihabı ile hastanın aşağıdaki talimatlarla laboratuvara başvurması gerekir:

 1. Genel kan testi.
 2. EKG.
 3. Romatizmanın belirlenmesi için analiz.
 4. Boğazda mikroflora ekim.

Son test mikropların belirli bir antibiyotik tipine reaksiyonunu yansıtmaktadır. Bu nedenle, sonuçları doktorların hastayı tedavi etmek için uygun ilaçları yazmasını sağlar. Bademcik iltihabı için reçete edilen dört grup antibiyotik vardır:

 • penisilinler: timentin, amoksisilin, penisilin, unazin;
 • makrolitler: eritromisin, klaritromisin, roksitromisin;
 • sefalosporinler grubu: sefazolin, trikaxon, seftriakson;
 • linkozamid grubu: klindamisin, lincomycin.

Böyle bir ciddi boğaz hastalığı ile, bademcik iltihabı gibi, mücadele edecek ilaçların geniş bir etki alanına sahip olması gerekir. Sadece antibiyotikler için. Ancak resepsiyondan önce, ciddi bir aşamada geçmediği hastalıkları tedavi etmek için doktora danışmak ve iyi niyetle adının girilmesi gerekmektedir. Bademcik iltihabında, yetkisiz ilaç kullanımının kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavisi: en etkili ilaçlar

Antibiyotiklerle birlikte, bezlerdeki akut inflamasyonun üstesinden gelebilecek başka ajanlar kullanılır. Hastalığı tedavi eden ilaçların listesi antiseptik ve antihistaminikler dahil olmak üzere ilaçlı değildir.

Bu antipiretik ve antialerjik ilaçları içerir. Bu gruptan bademcik iltihabı ilacı, ortaya çıkan semptomlara ve ilacın bileşenlerine karşı bireysel tepkiye göre seçilir.

Çoğu zaman, boğaz hastalığına karşı mücadele karmaşıktır, bu da eşzamanlı semptomların ortaya çıkışını azaltmak için antibiyotik ve fon kullanımını içerir. Bademcik iltihabını tedavi edebilen yardımcı maddelerin listesi aşağıdaki ilaçları içerir:

 1. Tantum Verde larinksden enflamasyonu ortadan kaldırır ve bademcikler üzerindeki koruyucu membranı geri yükler. Çeşitli tipte ilaçlar üretilmektedir: boğazın sulanması için sıvı formunda drajeler. Tantum Verde, bir sprey şeklinde, basına basılarak larinksin organlarına püskürtülür. Bir günde, uyuşturucu bademcik iltihabı tedavi etmek için 4-8 enjeksiyon için 6-8 kez (her üç saatte) kullanılır. Kullanımı, ilacın bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerde kontrendikedir.
 2. Bioparox burun, boğaz, ağız hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. İlaç iltihabı ve larinkste zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini azaltmayı amaçlamaktadır. Resepsiyon başına 4 enjeksiyon için bademcik iltihabı prosedürleri günde dört kez yapıldığında. Hamileliğin yanı sıra, 2,5 yaşın altındaki çocuklara ilacın kullanımındaki kısıtlamalar uygulanır. Buna bronkospazmdan muzdarip kişiler de dahildir.
 3. Stopangin bademcik iltihabını tedavi eder, ağrıyı hafifletir ve ağızdaki bakterileri yok eder. İlaç nazofarenks ve larinks hastalıkları için iyi çalışır. Stopangin bir sprey ve bir çözüm biçimindedir. Bademcik alanında günde 2-3 kez püskürtülür. Bu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmenizi sağlar. İlaç 8 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, hamile, atrofik farenjit ve ilacın bileşenlerine alerjisi muzdarip.
 4. Farnigosept bakteriyostatik etkiye sahiptir ve ağız boşluğunun organlarındaki patojenik mikroorganizmaları öldürmek için kullanılır. Bu etkili ürün resorpsiyon için pastiller formunda mevcuttur. Bademcikleri tedavi etmek için günde 3-5 hap almak için reçete edilir. Ve pastiller yavaşça çözünmeli ve 2 saat boyunca su veya yiyecek almadan sonra. Pharyngosept angina ve diğer viral ve bakteriyel hastalıkların tedavisi için uygundur. İlaç yetişkinler ve 3 yaşından küçük çocuklar olarak alınabilir. Bununla birlikte, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü için kontrendikedir.
 5. Falemint bir antiseptik olarak kullanılır ve ağız boşluğunda organları tedavi eder. İlaç, günde üç ila beş kez, bir seferde 1-2 kez çözünen tabletler şeklinde kullanılır. Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve fruktoza veya ilacın diğer bileşenlerine karşı toleransı olmayan kişiler için ilacın kullanılması önerilmez.
 6. Tonsilotren larinks, nazofarenks ve ağız boşluğu hastalıklarını tedavi eder. Çare iltihabı etkili bir şekilde temizler ve bağışıklık düzenleyici bir etki yaratır. Tonsillit tedavisi sırasında yemeklerden önce 30 dakika boyunca 1-2 tablet alınır. İlacın kullanımı (bir yıl) ve yetişkinlere izin verilir.
 7. Tonzylgon, antienflamatuar etkiye sahip bir antiseptiktir. İlaç genellikle bademcik iltihabı tedavisi için reçete edilir. Madde tabletler veya damlalar biçimindedir. Kullanımındaki kısıtlamalar 6 yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara uygulanır.
 8. Imudon, bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir ve zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırır. Bu ilaç genellikle bademcik iltihabı tedavi eden hastalara reçete edilir. Üç aylıktan itibaren bebeklere bile reçete edilir, ancak gebelikte kontrendikedir, ayrıca ilacın bileşenlerine otoimmün hastalıklar ve alerjiler vardır.
 9. Miramistin larinksi dezenfekte eder. Boğaz hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. 4 yaşın altındaki çocuklar ve gelecekteki anneler için kullanılması yasaktır.
 10. Sumamed, makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Genellikle bademcik iltihabı için bir ilaç olarak kullanılır. İlaç ayrıca üst solunum yolunun organlarını geri kazanmaya yardımcı olur.
 11. Proposol bademciklerdeki iltihaplanma sürecini tedavi eder ve azaltır, irin çıkarır, bezlerdeki lakunaları temizler. Vücudu tekrarlayan enfeksiyonlara karşı korumak için çok uygundur.
 12. Akvalor bademciklerin mukoza zarını tedavi eder ve onarır ve aynı zamanda beyaz pürülan kaplamayı dilden de uzaklaştırır. Ek olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Günde baca altı kez bademcik iltihabı 3-4 enjeksiyonları için kullanılır.
 13. Strepfen, boğazda ağrıyı gidermek için en iyi çözümdür. Ayrıca bademcik iltihaplanmasını etkili bir şekilde iyileştirir. Strepfen günde üç kez bir tablete uygulanmalıdır.

Yukarıdaki ilaçlar sıklıkla tonsilliti tedavi etmek için reçete edilir.

Antipiretik ilaçlar (ibuprofen, parasetamol) ve antialerjik (kagocel, loratadin) de kullanılır.

Bademcikler iltihabı: ek tedavi yöntemleri

Zorunlu ilaçlara ek olarak, diğer prosedürler kullanılır. Bademcik iltihabının daha iyi tedavi edilmesine yardımcı olan küçük ilaçlar şu şekildedir: tıbbi preparatlarla bademciklerin tedavisi ve bezler alanında lakunadan emici püy. Son eylem bir KBB doktoru tarafından yapılır.

Larynx hastalığı: genel öneriler

Fakat bademcik iltihabı ne olursa olsun, bu hastalık ile mücadele etmenin her yolu farklı bir öneme sahiptir:

 1. Enfeksiyöz bir iltihabı tedavi etmeye başlamak için, bir antibiyotik tedavisi gerekir. Enfeksiyona ancak etkili bir şekilde karşı koyabilirler;
 2. bitkilerin infüzyonları, boğazda ağrı ve hoş olmayan bir his uyandırır ve aynı zamanda bezler alanındaki lakunlardan püyleri çıkarır;
 3. Bir bademcik iltihabında tedavi etmek için bir spreyden daha iyidir. Larenks'i etkili bir şekilde etkiler ve ağrılı hisleri azaltır;
 4. Erken bir iyileşme, sakin bir uyku ve hastanın odasının sık sık havalandırılması ile kolaylaştırılır.

Tonsillit, bozulma durumunda ciddi sonuçları olan ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, tam ve zamanında tedavi etmek çok önemlidir.

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik iltihabı tedavisi çeşitli yollarla kullanılabilir: hem yerel hem de çok çeşitli aktiviteler. Şartlı olarak, tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Genellikle tayin uzmanları, insan vücudu üzerinde herhangi bir toksik etkiye sahip olduğu ve bu nedenle söz konusu hastalık etkeni En mikro organizmalara karşı etkili olan gruplar makrolidler ve penisilinler, anlamına gelir.

Böyle bir hastalığın tedavisi kapsamlı olmalı

Bir ilaç nasıl seçilir?

Herhangi bir ilacı seçmek için doktor olmalısınız. Bu ya da bu durumda hangi ilacın etkili olacağını öğrenmek için uzman bir araştırma yapmalı ve hastalığın nedenlerini öğrenmelidir. Bu amaçla, örneğin, boğazdan bir yayma ve bir kan testi gibi testler reçete edilir.

patojenler ve değerlendirme araçlarının belirlenmesi sonrasında akışını kolaylaştıracak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için, hastalığın nedenlerini ortadan kaldıracak odyolog belirtiler seçer.

Etkili ilaçlar

Yani, bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlar:

 • "Bioparox" topikal uygulama için bir aerosoldür. Bu araç, anti-enflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etki sağlayan çeşitli yönlerde hemen hareket eder. İlaç, KBB organlarının yanı sıra üst solunum yollarının çeşitli hastalıkları için reçete edilir. Bademcik iltihabı 4 kez ağızdan günde dört kez alınmalıdır. "Bioparox", 2.5 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir, ancak hamile ve emziren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kontrendikasyonlar, bronkospazmı ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünü içerir.

Bioparox etkili bir topikal ajandır

Pharyngept - popüler bir antiseptik

Tonsilgon, sıklıkla bademcik iltihabı için reçete edilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.

Sadece bir doktor tavsiyesi üzerine bademcik iltihabı tedavi etmek için ilaç seçin!

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

Kronik tonsillit - İlaçlar

Aşağıdakiler hücresel (yerel) ve sistemik bağışıklık durumu için tercih edilen ilaçlardır.

IRS 19 - intranazal kullanım için dozlanmış aerosol, birçok türün inaktif bakterisinin lizatını içerir; Bu salgı immünoglobulin A ve fagositozun üretimini uyaracak şekilde, bağışıklık özellikleri vardır lizozim bezlerinin içeriği üst solunum yolu mukozası arttırır. üst solunum yolları ve solunum sisteminin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için endikedir: rinit, farenjit, akut ve kronik bademcik iltihabı, larenjit vb solunum yolu hastalıkları, influenza, önlenmesinde Ayrıca otolaringolojide cerrahi hazırlanmasında kullanılan.. inflamatuar doğanın postoperatif komplikasyonlarını önlemek ve postoperatif periyodun seyrini optimize etmek için koruyucu bir araç olarak. Uygulama: reçete önlenmesi için 3 aylıkken ama her burun deliğine 1 doz günde 2 kez 2 hafta boyunca gelen Yetişkinler ve çocuklar; her burun deliğine 1 doz enfeksiyonun semptomlarının yok olana kadar 2-5 kez, günde - angina, kronik tonsillitin akut alevlenmesinde. Ilacın damlatılması sırasında, başınızı geri atmayın!

Bronhomunal (çocuklar için p Bronhomunal) - 1 kapsül genellikle solunum yolu enfeksiyonları neden liyofilize lizat bir çok bakteri, ihtiva etmektedir; immünmodülatör özelliği vardır. Bu makrofajlan uyarır ve organizmanın mukozası üzerinde, T-lenfositleri ve antikorları, IgA, IgG ve IgM, dolaşımdaki genel olarak bademcik yüzey ve üst solunum yolu da dahil olmak üzere sayısını artırır. Hazırlık, hava yollarının bulaşıcı hastalıklara karşı organizmanın doğal savunma mekanizmasını harekete bunların sıklığının azaltılması ve şiddeti humoral ve hücre-aracılı bağışıklık arttırır. Uygulama: 10 gün boyunca 1 kapsülün akut bir döneminde aç karnına sabah saatlerinde. Çocuk bir kapsül, açılmadan ve sıvı (çay, süt, meyve suyu) az miktarda çözünmüş içerikleri yutamıyorsa Çocuk Bronhomunal P. tayin. Gerekirse, Bronchomunal antibiyotikler ile kullanılabilir.

Imudon - doku ve bir bütün olarak hava yollarının limfoadenoidnoy, o yutak mukoza akut ve kronik enflamatuar hastalığa neden birçok bakterinin lizatları bir karışımını ihtiva eden pastil şeklinde olabilir. Makrofajların antikor üretimini ve fagositik aktivitesini uyarır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Endikasyonlar: enfeksiyon ve inflamatuar ağız boşluğu ve yutak (ağrısı, kronik bademcik, periodontit, gingivit, stomatit, vb hastalıkları yanı sıra, önleme ve önce enfeksiyöz komplikasyonların tedavi vb tonsilit, kaldırma ve implantasyon, uygulama sonrası:.. Bir tabletin ağız düzenlenen 6 14 yıl 8 tablet günde.. çocukları - - çiğnenmeden, 14 yıl içinde yetişkin ve ergenlerde kronik tonsillit ve diğer yukarıda bahsedilen hastalıkların akut alevlenme rezorbsiyonunu tamamlamak için kronik önlemek için günde 6 tablet Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklar için (kronik tonsillitin alevlenmeleri dahil) 20 gün veya daha uzun bir süre için günde 6 tablet reçete edilir. Ameliyattan sonra, günde 8 tabletin müdahalesinden önce 1 hafta boyunca preoperatif hazırlık için, 1 hafta boyunca günde 8-10 tablet. Kompanse ve subcompensated aşamalarında kronik relapsing tonsillit, yılda 2-3 ders yürütülmesi tavsiye edilir.

, Antibakteriyel terapi Kronik tonsillit karmaşık tedavisinin ana unsurudur, ama yine B.S.Preobrazhensky (1963), kronik tonsillit çalışma için ulusal okulun kurucularından biri, kronik bademcik sülfanilamid hazırlıkların Genel tedavi, antibiyotikler anlamlı verimi etkilemediği" dikkat çekti ama Bu fonlar alevlenmelerin, yani anjinaların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. " Şu anda, bu hüküm incelenir antibiyotik yeni nesillerin ortaya çıkması, ancak kronik tonsillit verilen polyetiology konsepti ve patogenezinde nedeniyle multifaktöriyeldir.

Kronik tonsillit ve vulgar primer anjina alevlenmeleri olan modern sülfonamid ve antibiyotik ilaçları ve bunların komplikasyonları bu hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Sülfanilamidler esas olarak bakteriyostatik etkiye sahiptirler, bu süre, bakteriyostatik ilacın devam eden etkisiyle, liziz ile sonuçlanır, yani, mikroorganizmanın ölümüdür. Antibiyotikler bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir.

Sülfanilamid serilerinin preparatları, sentetik kemoterapötik ajanlar, sülfanilik asit türevleridir. Geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu var. farmakolojik etki mekanizması, mikroorganizmalar PABA aktseptsiyu bloke olduğunu - büyüme ve üreme için "madde" zorlayıcı ve folat sentezini durdurma (folik asit türevleri - nükleik asitlerin oluşumu için gerekli olan dihydrofolic asit ve tetrahidrofolik asit,) nedeniyle sülfonamidler PABA yapısal benzerliğe sahip ve bir rekabetçi antagonist olarak, mikrobiyal hücreleri yakalanır ve gerekli nükleik asitlerin oluşumunu bozacak mikroorganizmaların çoğalması için. ENT organlarının birçok iltihaplı iltihaplı hastalığını tedavi etmek için kullanılan sülfonamid serilerinin seçimine yönelik preparatlar aşağıda sunulmuştur.

Sudfadimetoksin. Sindirim yolundan nispeten yavaşça absorbe edilen antibakteriyel etkiye (bakteriyostatik) sahiptir. vb :. günlük os başına 1 kez kullanımı anjin, sinüzit, otit, menenjit, üst solunum yollarında enflamatuar hastalıklarda gösterilmiştir: 1-2 g 1 gün içinde, 0.5-1 g / gün sonraki günlerde.

Çocuklar - takip eden günlerde 1. gün ve 12.5 mg / (kg-gün) - 0.25 mg / (kg-gün) -.

Sulfadimidin. antimikrobiyal, antibakteriyel özellikler (bakteriyostatik), akciğerler dahil olmak üzere ve beyin omurilik sıvısı içine dokular, iyi nüfuz eder sahiptir. Uygulama vb bademcik iltihabı, sinüzit, otit, menenjit, hava yollarının iltihaplanması,: per os, yetişkin 1 g 4-6 günde pnömokok, meningokok, streptokok enfeksiyonu, E. coli'nin neden olduğu hastalıkların endikedir. Çocuklar - 1 resepsiyon başına 0,1 g / kg, daha sonra her 4, 6, 8 saatte 0.25 g / kg.

Sulfamonometoksin. Önceki iki uyuşturucunun aynısı var. Yuttuktan sonra, os sindirim sisteminden hızla emilir ve dokular boyunca eşit olarak dağılır. Boğaz ağrısı, erizipel ve diğer enfeksiyonlarda endikedir. Uygulama: os başına, yetişkinler 0.5-1 g günde 5-6 kez; 1 yaşın altındaki çocuklar - alım başına 0.05-0.1 g, 2-5 yaş - 0.2-0.3 g, 6-12 yaş - 0.3-0.5 gram. akut pürülan rinitte bazen nonsulfazol, penisilin ve efedrin topikal olarak kullanılır.

Sülfanilamid. Antimikrobiyal ve antiprotozoal özelliklere sahiptir. Sindirim sisteminde hızla ve tamamen emilir. Boğaz ağrısı, erizipel, yara enfeksiyonu vb. Için endikedir. Kullanım: yetişkinler için os başına 0.5-1 g günde 5-6 kez; 1 yaşın altındaki çocuklar - alım başına 0.05-1 g, 2-5 yıl - ama 0.2-0.3 g, 6-12 yıl - 0.3-0.5 gram.

Antibiyotikler, bitki ve hayvan dokularından mikroorganizmalar tarafından üretilen ve türetilmiş kemoterapötik maddeler, ve bunların türevleri ve sentetik analogları, seçici olarak enfeksiyöz ajanlar ya da kötü huylu tümörler inhibe; birçok antibiyotik da dolaylı olarak kazancı (bağışıklığın) ve bastırma (bağışıklık bastırma) doğru yönünde organizma (bağışıklık etkisi) koruyucu mekanizmalar ile ilgili işlemleri aracılı yeteneği gösterirler. Küresel ölçekte on yıllardır antibiyotiklerin yoğun kullanımı birçok infeksiyöz hastalığın insidansı ve mortalitesinde önemli bir azalmaya yol açmıştır. Antibiyotik tedavisinin başarısını önleyen temel problem, mikroorganizmaların bunlara direnç geliştirebilmeleridir. özellikle penisilin, streptomisin, tetrasiklin, mikroorganizmaların yaygın dirençli formlar, yeni ve etkili ilaçların giriş, hem de patojen geçici kimlik dayalı mevcut ve antibiyotiklere duyarlılıklarını (antibiyogramı) belirlemek üzere yönetimini gerektirmektedir.

Kronik tonsillit ve komplikasyonlarının tedavisi için, aşağıdaki antibiyotikler önerilir.

Beta-laktam antibiyotikler, penisilinleri ve sefalosporinleri birleştirerek, bakterisit özellikte ve esas olarak gram-pozitif bakterilere karşı yüksek aktiviteye sahiptirler. Bu antibiyotikler vücudun hücrelerine nüfuz edebilmekte ve içlerindeki patojenlere etki edebilmektedir. Yüksek dozlarda uzun süreli kullanımda bile düşük toksisite ve iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilirken, tedavi sırasında mikroorganizmaların direnci yavaş yavaş gelişir.

Penisilin serisinin preparatları.

Amoksisilin - yarı-sentetik antibiyotik penisilin grubu mikroorganizmalar erimesine neden transpeptidaz ve peptidoglikan bozulmuş sentezi (mikroorganizma hücre duvarı büyümesi ve bölünmesi döneme referans proteini) karşı inhibe edici etkisine bağlı bakterisit özelliklere sahip III üretimi. Değişmeyen GEB hariç, çoğu dokuya nüfuz eder. Endikasyonları: Solunum enfeksiyonları ve kulak burun boğaz (bronşit, pnömoni, bademcik iltihabı, akut orta kulak iltihabı, farenjit, sinüzit) ve diğer organ ve sistemleri. Uygulama: Her 10 yılda, yetişkinler ve ergenler - günde 500-700 mg 2 kez; 3 ila 10 yaş arası çocuklar - 375 mg 2 kez veya 350 mg günde 3 kez.

Amoxiclav. 1 tablet, film kaplı, amoksisilin 250 veya 500 mg ve klavulanik asit 125 mg potasyum tuzu içerir. Koyu cam şişelerde alınması için per os süspansiyon 100 ml tozu ve sırasıyla (bir süspansiyon hazırlamak için forte) aktif maddeler 125 veya mg 31.25 250 ve 62.5 mg ihtiva eder. 500 veya 1000 mg amoksilin ve 100 ve enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için, sırasıyla, klavulanik asit, potasyum tuzu 200 mg şişeler içinde liyofilize toz. + Amoksisilin bahsedilen inaktive enzimler ile kararlı bir kompleks oluşturan ve beta-laktamaz önemli patojenler ve fırsatçı patojenlerin üretiminin neden antibakteriyel aktivite kaybı amoksisilin koruyan beta-laktamaz (klavulanik asit) inhibe etmek için bir etkiye sahiptir. Birçok gram-pozitif ve gram-negatif aeroblara ve bir dizi anaeroblara karşı aktiftir. Endikasyonlar: bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, akut ve kronik otitis media ve diğer enflamatuar solunum yolu hastalıkları, genitoüriner organlar, vb Uygulama: fazla 40 kg ağırlığında yetişkin ve çocuklar için ağızdan - ama 375 veya enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak 625 mg (. Her 8 saatte bir Uyuşturucu madde paketi içinde yer alan talimatlara göre, yaş ve cinsiyetteki dozlarda çocuklar ve yetişkinler için süspansiyon ve enjeksiyon çözeltisi reçete edilir.

Ampisilin. Bakterisidal bir etkiye sahip olan üçüncü nesil penisilinlerin yarı sentetik antibiyotik grubu. Çok çeşitli gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktiftir. Yok edilen penisilinaz, asit-fast, os başına kullanmak mümkündür. Gastrointestinal sistemde, dozun% 30-40'ı emilir. Endikasyonlar: angina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit, menenjit, solunum yolu hastalıklarının enfeksiyonları, vs alevlenme Uygulama: per os, ne olursa olsun, yemek, yetişkinler için tek dozu - 0.5 g günde - 2-3 g. enfeksiyonları, orta akış yetişkinlere kas içinden tatbik 0,25-0,5 g şiddetli enfeksiyonlarda, her 6-8 saat -. 1-2 per os g, her 4-6 saatte bir veya intravenöz olarak ama 0.5 gr çocuklar için her 6 saat. 1 ay reçete edilmemiştir, daha büyük yaşta 100-200 mg / kg vücut ağırlığı günlük dozun hesaplanmasından uygulanır. Günlük doz, os başına A-6 alımlarına bölünmüştür. Tedavi süresi, durumun ciddiyetine ve tedavinin etkinliğine bağlıdır (5-10 gün ila 2-3 hafta veya daha fazla).

Taromentin. Enjeksiyon için tablet ve toz halinde üretilmiştir. 1 tablet, amoksisilin 250 veya 500 mg ve klavulanik asit 125 mg içerir (bakınız yukarı amoksiklav). İlaç kas içine uygulanmamalıdır. Endikasyonlar: vb bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, gırtlak, orta kulak iltihabı, cerrahi profilaksi için kullanılır: Aşama 1 saat - 1.2 gr intravenöz bir kez daha müdahale ile anestezinin içeri verilmesi esnasında - 4 doz ilk 24 saat boyunca karıştırılır. ve operasyondan birkaç gün sonra.

Seftriakson. Bakteriostatik özelliği (inhibe transpentidazu, hücre duvarı biyosentez peptidoglikan bakteri verir). Bu etki geniş bir spektruma sahiptir, penisilinler ve sefalosporinler ve aminoglikosidler birinci kuşak (streptomisin, kanamisin, gentamisin, vs) karşı toleranslı çoklu ilaç suşları üzerinde hareket edebilir. Endikasyonlar: üst ve alt solunum yolu, KBB, vb Uygulama :. kas içine ve damar içine enfeksiyonları. Yetişkinler ve çocuklar çözeltisi 12 saat. Preparasyon az iki uygulama içinde 4 g 1 kez 1-2 g günde 12 yıldan fazla, gerektiğinde, ilaca talimatlarında belirtildiği edilir.

angina, kronik tonsillitin akut şiddetlenmesi ve radikal cerrahi için kontrendikasyon olan kronik olmayan akut bademcik iltihabı tedavisi tedavisi için sefalosporin ilaç kaynaktan tsefalotim ve diğ., tseftriabol, seftriakson, seftizoksim önerilen olarak ve kombinasyon halinde antimikrobiyal maddeler olabilir.

Fugentin. Burun ve kulak için damla şeklinde üretilmiştir. (Gentamisin ve fuzidin (çoğu Gram-pozitif ve Gram-negatif dirençli suşlar dahil olmak üzere bakterilere karşı aktif) içerir dahil olmak üzere stafilokoklara üzerinde gentamisin etkisini kuvvetlendirir, diğer antibiyotiklere Corynebacterium peptostafilokokki, peptostreptokokki, propionobakterii, Clostridium ve diğerleri bakteriyostatik etkisi dirençli olanlar. Endikasyonlar: kulak, boğaz (kronik bademcik) arasında pyo-enflamatuar hastalıklar, burun ve paranazal sinüslerin); Bu paranazal sinüs cerrahi müdahaleler infeksiyöz komplikasyon bir önleme olarak kullanılır. Uygulama: kulak ve burun damlaları; kronik bademcik 2-3 ml damıtılmış su ya da izotonik sodyum klorür çözeltisi 100-200 ml içinde çözüldü ve 5 gün boyunca her gün, boşluklar ile yıkanmıştır.

Gentamisin. Micromonospora purpurea (Gramicidin) tarafından üretilen bir antibiyotik kompleksi. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere (Pseudomonas aeruginosa ve E. coli, Proteus, Staphylococcus, vs.) karşı geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Endikasyonları: Verilen ilaca duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu KBB hastalıkları, vb. Uygulama: intramüsküler, intravenöz ve topikal olarak boğazda damla ve durulama olarak.

Genellikle yoğun bastırmak patojenik mikrobiyotayı gerektirmeyen XT ve diğer üst solunum sistemi hastalıkları ilgili organların trofik süreçler üzerinde yararlı bir etki ve aynı zamanda belirli bir sedatif ve sakinleştirici etkisi de temin homeopatik maddeler tatbik edilebilir olduğunda.

Lenfomiyoz - 17 bileşen içeren, os başına almak için bir damla. Endikasyonları: vücut alerjisi bulguları (lenf düğümleri, eksüdatif diatez, adenoidler, kronik hipertrofik tonsillit, vb.) Dahil olmak üzere kronik hipertrofik inflamatuar süreçler. Uygulama: Her 10 günde 3 kez düşer.

Euphorbium kompozitum Nazentropfen Cı - burun spreyi, anti-enflamatuar, onarıcı, antialerjik etkiye sahip bir kompleks 8 homeopatik ilaçlar içerir. inflamatuar belirtilerin eş zamanlı Traumel Engiapol C uygulamak antienflamatuvar etkisi ile birlikte, mukoza üzerinde olumlu trofik etkisi vardır. Endikasyonlar: çeşitli kökenlerden (viral, bakteriyal, alerjik, hiperplastik, atropik) ozena, saman nezlesi, lenf bezleri, kronik bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonları ve işitsel tüp rinit. Uygulama: intranazal, her burun deliğine 1-2 doz günde 3-5 kez enjekte; 6 yaşından küçük çocuklar - 1 doz günde 3-4 kez. Belki 1 yıl (1 doz günde 2 kez) altındaki çocuklarda kullanımı.

Kronik tonsillit cerrahi olmayan tedavi kısmı sonlandırırken tedavi etkisi hemen gelmiyor kaydetti, ancak yavaş yavaş çalışma ve dinlenme, yerli ve Mesleki maruz kalınan dışlanma rasyonel modu ile vitamin atanması, restoratif fizyoterapi faaliyetleri, uyum ile birlikte çoklu tedaviler artırır ve gerektirir edilmelidir. Sigara cerrahi tedavi avantajlı sanatoryum koşullarında gerçekleştirilir. Cerrahi olmayan tedavi başarısı büyük ölçüde daha önce, kronik enflamasyon ve mikrobiyal ürünler durum mindalikovoy doku ve arıtma optimize etmeyi hedefleyen "poluhirurgicheskie" yöntemleri kullanıldı katkıda bulunur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Erişkinlerde larenjit seyrinin özellikleri

Bugüne kadar, birçok yetişkin farklı semptomlara ve sonuçlara sahip çeşitli hastalıklara sahiptir. Bunlardan biri larenjittir.kızıl hastalığı, kızamık, boğmaca: Laryngitis çoğu durumda soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarıyla ilişkili olan larinks, iltihabı denir.