Loading

Viral anjina için antiviral ilaçları almaya değer mi

Viral boğaz ağrısı ile antiviral ilaçlar almak neredeyse hiç gerekli değildir. En azından, "viral anjin" ismi bir tanı değildir ve tedavisi için gerçekten etkili araçlar belirlemesine izin vermez.

Viral boğaz ağrısı durumunda antiviral ilaçların alınmasına karşı sadece ana argümanlar şunlardır:

 1. Gerçekten etkili antiviral ilaçlar, çok dar bir etki spektrumunun ilaçlarıdır. herpes simpleks virüsü, sitomegalovirüs gelen ve (HIV dahil) retroviral enfeksiyonların gelen ilaçlar - antiviral grip virüsüne karşı ilaçlar, bireysel araçlar vardır. Hastanın viral bir boğaz ağrısı varsa, virüsün neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu doktor grip en olası tanı oldu olacak sadece kendi ajanlarının uygulama, örneğin, grip haklı olduğu anlamına gelir. Dokuz durumlarda on üzerinden viral boğaz ağrısı neden olan maddeyi tespit etmek mümkün, ve antiviral ilaçlar kanıtlanmış bu tür durumlarda uygulanan değildir - göğe parmağını sokup gibidir. verimsiz emzik, "fuflomitsiny" ve "tuftoferony" - Diğer yandan, tüm ticari olarak temin edilebilen antiviral maddeler, geniş spektrumlu, mevcut. Özellikle, fonlar sadece viral tonsillit için belirlenen değil, aynı zamanda, anti olarak SARS ile - bunlar ilaç şirketlerinin sermaye sahiplerinin milyarlarca dolarlık inşa etmek hangi "altın hap", ancak viral enfeksiyonların tedavisinde hiçbir ilişkisi sahip olanlar,

Viral enfeksiyonları tedavi eden ilaçların çoğu, plasebo etkisi ile etkilenir.

Ayrıca, gerçekten etkili antiviral ilaçlar, viral boğaz ağrısını "tam durumda" tedavi etmek için bir araç olarak uygun değildir. Kısmen - ciddi yan etkileri nedeniyle, kısmen - yüksek maliyet nedeniyle.

Kriyoelektron mikroskobu kullanılarak elde edilen insan sitomegalovirüs modeli

Her durumda, sadece bir doktor viral boğaz ağrısı durumunda antiviral ilaçları reçete edebilir ve sadece kesin olarak kesin bir şekilde kesin olarak grip veya sitomegalovirüs teşhisi konduğunda reçete edebilir.

İnfluenza karşı antiviral ilaçlar

Modern tıbbın gereksinimlerini karşılayan çalışmalarla influenza tonsillit tedavisinde etkili olduğu bilinen dört antiviral ajan vardır:

 1. Zanamivirin (marka adı - Relenza) - 20-40 saatlik bir ortalama hastalık ilerleme süresini azaltmak için izin veren bir ilaç. Nörominidaz inhibitörü, hücrelerden viral partiküllerin salınmasını ve vücutta yayılmasını önler. Çok pahalı, Avrupa'da çoğunlukla satılan eczanelerde yetersiz temsil edilmektedir. Genellikle bu yan etkiler şiddetini neden olan yüzünden özel durumlarda atanan ve sadece reçete ile yayımlanan uygar ülkelerde, elde terapötik etkiye aşması;

Solunum yolu viral enfeksiyonu ile hastalığın süresini gerçekten azaltan birkaç ilaçtan biri

Yani, günümüzde grip durumunda bademcik iltihabının etkili bir tedavisi olarak, hastalar Tamiflu'yu alabilir, ancak sadece bunun için bariz bir ihtiyaç varsa ve ilaç bir doktor tarafından reçete edilirse.

Grip çoğu kez burun akıntısına sahip olmaması nedeniyle diğer solunum yolu viral enfeksiyonlarından farklıdır. Bu nedenle, viral anjina burun akarsa veya döşenirse, Tamiflu veya Relenza işe yaramaz.

Rinore (burun akıntısı ve sümük) ARI patojeninin influenza virüsü olmadığını gösterir.

Viral boğaz ağrısının ilk belirtilerinden bir gün içinde alınırsa, bu ilaçlar en etkili olanlardır. Hastalığın tezahürlerini hızlıca durduramazlar, ancak hastanın genel durumunu rahatlatır, semptomları yumuşatır ve 1-2 gün boyunca iyileşmeyi hızlandırırlar. Bu fonları, hastalığın başlangıcı işe yaramaz hale geldikten sonra 40 saat veya daha sonra almaya başlayın.

Sitomegalovirüs enfeksiyonuna karşı antiviral

Bugüne kadar, sitomegalovirüs enfeksiyonunun etiyotropik tedavisinin temeli beş ilaçtır:

 1. Yatarak tedavi için sadece yapay veya doğal immünsüpresyon hastalarına reçete edilen gansiklovir kullanılır. Evde, kullanılmaz;
 2. Valganciclovir - oral uygulama için tek araç, virüsün ona giderek artan sıklıkta direnç göstermesinden dolayı etkisiz kalmaktadır;

Valgancikovir tabletleri sitomegalovirüs gelişimini inhibe eder, ancak ciddi yan etkilere neden olabilir

Bütün bu ilaçları evde almanın önündeki en büyük engel aslında sitomegalovirüs enfeksiyonunun teşhis edilmesindeki zorluktur. Güvenilir bir teşhis hastanede kan testi gerektirir. Sadece koymak, sadece almak ve iç boğaz ağrısı ile evde başlamaya aynı Valganciclovir aptal, tehlikeli ve yüksek olasılıkla etkisizdir.

Klinik laboratuvarında hasta hastalığa neden olan virüsün türünü tanımlamak için kan tahlili alacaktır.

Ve şimdi aktif olarak reklamı satılan ve anjin ile antiviral olarak kullanılan fonlar bakalım, ama bu beklenen bir sonuç vermemiştir.

İnterferon preparatları

viral enfeksiyonlarda da yapmak interferon müstahzarları tek form - parenteral (damar içi) uygulama için bir aracı, interferon sindirim sistemi ses veya solunum mukoza zarı tarafından emilmeyen çünkü.

Bu, herhangi bir tablet, sprey, fitil, interferon ile merhem kesinlikle işe yaramaz anlamına gelir. Bunlar arasında:

 1. viferon;
 2. Sveferon;
 3. Kipferon;
 4. Mumlar ve sikloferon tabletleri;

Viral boğaz ağrısı tedavisinde yararsız ilaçlardan biri

... ve diğerleri. Viral boğaz ağrısının tedavisinde kullanımı mantıksızdır.

Uygar ülkelerde, interferon bazlı ilaçlar ücretsiz olarak mevcut değildir. Sadece intravenöz uygulama için ve sadece hastane kullanımı için kullanılan ilaçlar kullanılır. Ülkemizde interferon bazlı ilaçlar yasalara ve yolsuzluk programlarına yapılan aksaklıklardan dolayı aktif olarak satılmaktadır; bunun sonucunda ilaç veren doktorlar bu ilaçları satmakla ilgilenmektedir.

Bazı hastalar viral boğaz ağrısına karşı sadece interferon solüsyonlarının kullanılabileceğini düşünmektedir. Aslında, böyle bir tedavi mantıksız olarak karmaşık ve pahalı olacaktır. En azından hastaneye gitmeli ve ilacı intravenöz yolla almalısınız. Buna ek olarak, bu tip çözeltiler ciddi yan etkilere neden olabilir ve kullanım, virüs tarafından angina öngörülen ve ağır ve yaşamı tehdit edici hastalıklar değildir - kanser, hepatit, şiddetli papillomavirüs enfeksiyonlarının. Viral bir boğaz ağrısı ile tedavi etmek, bir testere tıraş olmak gibidir.

Altevir ve interferon ile benzer preparatlar, ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilecek ciddi hastalıklar için enjeksiyonlar için reçete edilir.

İnterferon İndüktörler

Efsaneye göre, bu ilaçlar vücut tarafından interferon üretimini arttırmak için tasarlanmıştır, bu da daha sonra hücrelerin ve dokuların viral bir enfeksiyona daha fazla direnç göstermesine ve gelişimini durdurmasına neden olur.

Bu indüktörler sadece geliştirmeye başlamışlardır Aslında, 1970'lerin başından beri, hiçbir bağımsız çalışma bu ilaçların en ufak antiviral etki uygulamak mümkün olduğunu onaylamıştır. Bu nedenle, bu fonlar Gelişmiş ülkelerdeki tıp pratiğinde kullanılmaz, ilaçların WHO listeleri onlar değil, ama onları esas güvenen kullanabilir ve hayran kendilerini tedavi ve çocukları Ruslar, Beyaz, Ukraynalılar ve eski SSCB diğer sakinleri davranın. Görünüşe göre, hepsi yeterince zengindir ve hiç kimsenin kanıtlamadığı etkinliklere ciddi para harcayabilir...

Bu grubun en ünlü araçları:

 1. Cytovir-3, bendazole dayanmaktadır. Etkinliği kanıtlanmamıştır;
 2. Amiksin ve Lavomax tyloron temelinde. Onun çalışmaları viral enfeksiyonlara karşı mücadelede etkinliği teyit etmedi, ancak şiddetli yan etkiler gösterdi;

Amiksin ilçe terapistlerinin sıklıkla antipiretikler ve vitaminler ile birlikte grip için yazdığı bir ilaçtır.

Bu araçların çoğu için, teorik olarak bile, eylemlerinin ilkesinin açıklanmadığı ilginçtir. Yani üretici bir şeyle bir tableti yayınladı, ben nedeniyle hastaların bazılarının plasebo etkisi, reklamı o SARS nedeniyle bu tabletin kesin geçti ve ilaç aniden popüler etkili ve çok karlı haline geldiğini hissetti.

Sonuç olarak, bu ilaçların kullanımı medeni tıbbın kuralları için bir ihmalkardır. Onlarla yapılan tedavinin bir sonuç vermesini beklemeyin.

Antiviral ajanların bir grup da, homeopatik yeni dalga tipi veya otsillokoktsinum Anaferon vardır. Aynı Anaferon'un her bir tabletinde, aktif maddenin miktarı, bu maddenin bir molekülünün kütlesinden birkaç milyon kat daha azdır. Böyle bir miktarın varlığı, modern araçsal yöntemlerle tespit edilemez, yani tablette böyle bir şey yoktur. Ayrıca, bilim, bu ilaçlarda bildirilen aktif maddelerin vücutta interferon üretimini nasıl etkileyebileceğini bilmemektedir. Basitçe söylemek gerekirse, bu fonlar büyük çapta sahtekarlıktır (dünya çapındaki üreticilerin yüzlerce milyon dolarlık satış yapması).

Reklamı yapılan "güvenlik" Anaferon her şeyden önce bir aktif maddenin yapısında yok olmakla yükümlüdür.

üreten ve Anaferon Oscillococcinum açıkça şeker ve talk dışında hazırlıklarında kanıtlanmamış güvenliği fon dağıtılmasına suçlamaları düşürmeye şey olmadığını basın toplantısında ilan şirketin temsilcileri. Ama bu gibi açıklamaların para güzelce paketlenmiş muhteşem toplamlar şeker satan engel yoktur - bu hapları kullanan kişiler kendilerini tedavi edilecek sağlıklı fakat istekli ve onların çocukları tedavi etmek istemiyoruz.

Halk antiviral ilaçlar

Ayrıca, birçok halk ilaçlarının laboratuvarda belirgin bir antiviral etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında - yaygın olarak bilinen okaliptüs yağı, soğan ve sarımsak, nane yağı, çeşitli otlar.

Angina ve influenzada okaliptüs yağı ile inhalasyonların ana etkisi, hastanın tedavi edildiği ve şimdi kesinlikle daha iyi hissedeceği inancıdır.

Bununla birlikte, viral anjinada antiviral ilaçlar olarak, bu ilaçlar, enfekte insan vücuduna girdiklerinde etkinliğe sahip olmadıkları için kullanılamazlar. Bir test tüpünde solüsyonlarda viral partikülleri yok edebilirler, ancak virüs zaten vücudun hücrelerinde olduğunda, ne tür bir formda olursa olsun, aktivitesi veya yayılma hızında hiçbir etkisi yoktur.

Viral bir boğaz ağrınız varsa, onunla birlikte hastaneye gitmek istemezsiniz, ancak onu evde çabucak tedavi etmek istersiniz, hayal kırıklığına uğratmanız gerekir - onu tedavi etmek için etkili bir yol yoktur. İstisnai bir durumda, boğaz ağrısının gerçekten ciddi bir şeye dönüşmesi halinde, hastanede etkili araçlarla tedavi edilmesi gerekecektir. Aksine, tek ihtiyacınız olan, boğazdaki ağrı kendi kendine geçene kadar 3-4 gün beklemek. Gerekirse, hafifletici maddeler - Septepryl, Trachsan ve diğerleri tarafından hafifletilebilirler. Böyle bir hastalığın daha karmaşık hale gelmesinden endişelenmeye değmez. Bu bakteriyel anjina değildir ve yüksek olasılıkla çok yakında tamamen geçecektir.

Bu hastalığın oldukça şiddetli bir formuna neden olan H1N1 influenza virüsünün modeli

Eğer popüler "fuflomycins" den birini satın almaya direnemediyseniz, kendinizi tebrik edebilirsiniz: paranızı, dev ilaç şirketlerinden birinin sahibi için yeni bir yat satın alarak aldınız. Bu mucizeyi paketleyip açmayacağınıza bakmadan viral bir farenjit geçireceksiniz.

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Bir virüsün neden olduğu Catarrhal tonsillit, antiviral, antiinflamatuar ilaçlar, immünomodülatörler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon dengeli beslenme, vitaminler B, C alımı ve A'ya karşı yetişkinler için irinli anjina için ilaçların listesini gövdesini güçlendirmek için yardımcı olacak hastalığın ilk gününde almak antibiyotikleri içerir.

Antibiyotik ilaçlar, streptokokların böbreklere girdiği sistemik kan akımında enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için gereklidir, kalp ciddi lezyonlara neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak, pürülan tonsillitin tedavisi için antiseptikler, anti-enflamatuar ilaçlar, durulama ve inhalasyonlar için lokal olarak kullanılır. Güçlü bir ödem palatine ile bademcikler, ağrı ve ateşten - antipiretik ve analjeziklerden, haplarda antihistaminik ilaçlar alırlar.

antiseptikler

Anjin boğaz ağrısı Septolete, Faringosept, Septolete Plus Strepfen, Stopangin 2A Theraflu LAR gelen rezorbe tabletler şeklinde antiseptikler ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlar antiseptik, analjezik eylemi olan ilaçları içerir.

Anormal bir anjina formu ile antiseptikler, antibiyotiklerin etkisini tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak hizmet ederler. Antiseptikler, pusun biriktiği lakunaya derinlemesine nüfuz etmeyen palatine bademciklerin yüzey tabakasında çalışın.

Bir boğaz ağrısı şekerinden, emilmeye yönelik tabletlerden tedavi edilmek üzere uygun olmakla birlikte, bunlar genellikle tatlandırıcılar, boyalar, tat arttırıcılar içerir. Diyabetle, alerjik yatkınlık spreyler veya durulama solüsyonları kullanmak daha iyidir.

Anti-Angin Formülü

Anjin Anti-Angin için aktif ilaç Formül pastiller, tabletler, spreyler şeklinde salınır. İlacın bileşimi anestezik, dezenfekte edici bir etkiye sahip olan klorheksidin ve tetrakain içerir.

İlaç, ağız mukozasının lokal immünitesini arttıran ve spesifik olmayan bağışıklığı arttıran askorbik asit içerir.

Tabletler ve pastiller 5 yaşından küçük çocuklara kabul edilir.

 • 5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde 3 tabletten fazla değil;
 • 10 ila 15 yaş arası çocuklar - günde en fazla 4 pastil veya tablet;
 • 15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler ilacı günde 6'dan fazla almazlar.

Gebelik ilk trimesterde, diyabetik hastalarda Anti-Angin Formül kullanımı, laktasyon ile kontrendikedir.

Geksoral Küvetler

Lokal olarak anestezi, antimikrobiyal özellikler, Hexoral Tabloların emilmesi için tabletlere sahiptir. İlaç hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren kullanılmak üzere onaylanmıştır. Semptomlar düzeldikten sonra, Hexoral Tubbs birkaç gün daha alınmalıdır.

İlaç, Geksoral Tabs'i uygulayan 4 yaşından büyük çocuklar için boğaz ağrısına izin verilir:

 • 4-12 yaş - günde en fazla 4 tablet;
 • Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşından sonra - günde en fazla 8 tablet.

Tablet almak arasında 2-4 saat sürmelidir. İlaç almak eşit olarak dağıtılmalıdır, belirli bir zamanda emilim için tabletleri kullanın.

Kontra-belirtilen Geksoral Musluklar ülserler, ağızda yara, alerjiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Bir sonraki makalemizde, anjinin lokal tedavi yöntemini tanımak için bir yetişkinde anjina ile gargara yapmaktan daha çok tavsiye ediyoruz.

Mukoza üzerinde antienflamatuar, antiseptik etki, bir aerosol ve durulama çözeltisi formunda salınan Yoks araçlarıyla karakterize edilir. İlaç povidon-iyot ve allantoin içerir.

İlacın aktif bileşenleri virüslerin, mantarların, bakterilerin aktivitesini bastırır. Yutmayarak, günde 2-4 kez ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için ürünü kullanın.

İlaç 8 yaşından itibaren çocuklar için izin verilir, gebelik, emzirme, kalp yetmezliği, iyot alerjisi kontrendikedir. Jox, hidrojen peroksit içeren preparatlarla birlikte kullanıldığında aktivitesini kaybeder.

antibiyotikler

Bakterilerin neden olduğu pürülan bir form antibiyotiklerle tedavi edilir. Ev Böyle Flemoksin Sollyutab, Azitroks, Sumamed, seftriakson, sefuroksim, meropenem olarak antibiyotik hap kullanmak daha uygun olur.

Flemoxin Solutab

Yetişkinlerde anginadan seçim ilacı - Flemoxin Solutab. Bu, yetişkinler ve çocuklar için, boğaz ağrılar için çözülebilir tabletler şeklinde satılan, en iyisi olmasa da iyi bir çözümdür, çözünmüş bir şekilde mideye girer.

Eritilmiş bir şekilde antibiyotik kullanımı ile mide mukozası daha az hasarlıdır. Ve böylece sindirim sisteminin yararlı mikroflorası acı çekmez, Flemoxin Solutab vitaminleri B ile alın.

Flemoxin Solutab, streptococci'ye karşı aktif olan ve ağırlıklı olarak yüksek ateşli pürülan anjinaya neden olan amoksisilinlere karşılık gelir.

Pürülan tonsillit Flemoxin Solutab vakalarının yaklaşık% 10'u yardım etmemektedir. Bu, ilk resepsiyondan sonraki ertesi gün netleşir. Hasta daha iyi hissetmezse, antibiyotik değiştirilmelidir.

Ancak kokci bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pürülan boğaz ağrısı vakalarında, 3 yaşındaki yetişkinler ve çocuklar için en etkili tedavi olan Flemoxin Solutaba'dır.

İlaç günde 2 kez alınır, paketin içerdiği talimatlara göre kurs 10-15 gün.

Azitroks

Çalışan yetişkinler için çok uygun olan antibiyotik Azitrox kapsülleri günde bir kez alınabilir. İlaç, azalidlere aittir, gram-pozitif koklara, gram-negatif bakterilere, mikoplazmalara, klamidyaya, treponmaya karşı anjin için geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Antibiyotiklerin vücutta birikme kabiliyeti, uzun bir yarı ömür süresi, 3, 5, 7 gün boyunca kısa kurslarda kullanılmasına izin verir. Anjina ile, yetişkinler 3 gün boyunca günde 1 tablet al.

Anjin tedavisinin tüm seyri için, 3 tablet yeterlidir, bu da Azitrox tabletleri oldukça ucuz bir ilaç haline getirir, ve daha az yan etkilere neden olur, kolayca tolere edilir.

Vücut ağırlığı 45 kg'dan az olan çocuklar için kontrendike Azitroks, ilaca karşı hassasiyet, böbrek yetmezliği. Bir doktor gözetiminde Azitrox hamilelik sırasında kullanılabilir.

Belki de boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğiniz hakkında bilgi arıyordunuz - makalemizi okuyunuz. Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir - evde tedavi.

Antiviral ilaçlar

Virüslerden kaynaklanan anjin, 1-2 günlük hastalık süresini azaltabilen antiviral ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Viral anjinada en etkili olanı Tamiflu, Relenza'dır.

Virüsün neden olduğu bademcik iltihabı, çoğu durumda yetişkinlerde antiviral ilaçlarla özel tedavi gerektirmez.

Çocuklarda antiviral preparatlar, bir boğaz iltihabı ile birlikte, ARVI sık relapslarında kullanılır.

Antiviral ilaçların bademcik iltihaplanmasında düşük etkinliği, virüslerin uyum sağlama yeteneğinin yüksek olması, ilaçlara dirençli yeni suşların geliştirilmesi ile açıklanmaktadır.

immünomodülatörler

Artmış spesifik olmayan bağışıklık, immünmodülatör ajanların Bağışık, Ribomunil, Sikloferon, Neovir kullanımı ile kolaylaştırılmıştır.

Bağışıklığı güçlendirici ilaçların etkisi hemen ortaya çıkmaz, ancak bademcik iltihabı tedavisi sırasında ana tedaviye ek olarak, immünomodülatörler iyileşmeyi destekler.

Immunal

Ürünün bileşimi, aktif bileşen olarak Echinacea ve C vitamini içerir. İmmün aktivite, immün sistemi uyarıcı etki ile sınırlı değildir. Bu ilaç influenza virüslerine, herpes'e karşı aktiftir.

Suyu Echinacea, fagositoz uyarıcı lökosit sayısını arttırarak lokal bağışıklık geliştirir, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Hamilelik sırasında, emzirme sırasında 12 yaşına kadar immün değildir. 3 gün boyunca günde 3 kez içme, 10 ardışık gün boyunca İmmünal alırlar.

antihistaminikler

Angina bulaşıcı ve alerjik hastalıkları ifade eder. Sadece çocuklarda değil, aynı zamanda yetişkinlerde de boğaz ağrısı komplikasyonları, laringeal ödem olabilir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Alerjik şişlik nedeniyle, boğazın lümeni belirgin şekilde daralır, bu da yutulduğunda acıyı arttırır ve boğulma tehdidi oluşturur.

Pürülan ve nekrotik tonsillit alerjik bileşenine karşı antihistaminik ilaçlar Fenistil, Loratadin, Suprastin, Zirtek kullanın.

loratadin

Antihistaminik ilaç Loratadin, histamin reseptörlerinin bir engelleyicisidir, ödemleri ortadan kaldırır, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır.

İlaç hızlı, yetişkinler için 1 tablet için günde bir kez, 0,5 tablet - 3 yaşından çocuklar için kullanılabilir.

fenkarol

Anjinalı erişkinlerde boğazın alerjik ödemini önlemek için, yutulduktan sonra uyuşukluğa neden olmayan bir antihistamin ilacı olan Fenkarol ilacının kullanılması uygundur.

Fenkarol tabletler 3 yaşından büyük çocuklar için izin verilir, ancak hamilelik ve emzirme için tavsiye edilmez. Şiddetli koşullarda, Quincke'nin ödeminin tehdidi, boğazın lümeninin daralmasının neden olduğu boğulma, Fenkarol kas içine enjekte edilir.

vitaminler

İyileşmeyi hızlandırmak, komplikasyonları önlemek ve bağışıklığı arttırmak için vitamin almak gereklidir. Anjina ile, C vitamini ve B grubu vitaminler için artan bir ihtiyaç vardır.

Hastanın beslenmesi ile doğru besinleri almak zor, boğaz ağrısına pek çok türde yemek yemesine izin vermez. Centrum, Vitrum, Alfabe, Complivit, Duovit, Supradin preparatlarına yardımcı olacak vitamin ve minerallerin tedarikini yenileyin.

bir vitamin ve mineral kompleksini seçimi, vitamin B12 ve B6, folik asit varlığı gereklidir vitamin B grubu A vitamini, E, askorbik asit, vitamin K gibi güçlü antioksidan oluşuyordu dikkat etmek gereklidir.

Terli yüksek sıcaklıkta, vücut minerallerini kaybeder. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir vücut rezervleri doldurmak için gereklidir. Pürülan anjina tedavisinde antibiyotiklerle birlikte bir vitamin terapisi yürütülmesi özellikle önemlidir.

Bu makaleye ek olarak, makalemizde pürülan boğaz ağrısının tedavisi ile tanışmanızı öneririz.

Çocuklar için anjina için antiviral ilaçlar

Çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlara genel bakış

Angina, çocuklarda oldukça zor olan ciddi bir hastalıktır. Komplikasyonları romatoid değişiklikler, miyokardit (kalp kasının inflamasyonu) ve diğer patolojiler olabilir. Hastalık bilimsel adı - akut tonsillit, o yutak halkası (bademcik) iltihabıdır. Stafilokok ve streptokoklar genellikle boğaz ağrısına neden olurlar.

Çocuk boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Çoğu durumda, bebekler catarrhal anjinadan muzdariptir. Anaokulu veya diğer kalabalık yerlerde daha kolay hastalığı ile enfekte. (Özellikle üç yıla kadar) çok kararsız bağışıklık hala, çocuğun vücut zayıftır ve enfeksiyon sonra farenjit, larenjit neden hızla aşağıya yayılır ve - koşu (soluk borusu iltihabı, bronşit ve hatta zatürreye: Tedavinin bir özelliği tedaviye derhal başlanmalıdır gerektiğidir durumlar).

Hastalığın ilk günleri - en önemli zaman. Katı yatak istirahatı atandı. Organizma zararlı mikroorganizmaların çoğalması nedeniyle ciddi zehirlenme geçirir. Durulama, başlangıç ​​terapisinin temel öğesidir. Başlamak için (bir doktorun ya da bir kliniğe varıştan önce) en azından boğazın yıkanması için bir papatya ya da sadece çay içmek için papatya ile birlikte kullanılmalıdır.

Çocuğun mümkün olduğunca içmesi tavsiye edilir. Bu, vücudu temizleyerek zehirlenme belirtilerini azaltacaktır. Anti-inflamatuar spreyler, ateş düşürücü mumlar veya şuruplar da gereklidir.

Antibiyotikler her zaman reçete edilmez. Uygulandığında çocuklarda bağırsak dysbiosis önlenmesi için bir çocuk doktoru tayin edecek olan (daha önce yıllarca Laktovit, ya da sadece nistatin, fakat) tabletler şeklinde laktobasilin uygulamak için gerekli olan çok önemlidir.

Türler ve belirtiler

Angina patojene ve klinik belirtilere göre sınıflandırılır. Anjina türleri aşağıdaki gibidir:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • herpes;
 • ülseratif (ülseratif-membranöz);
 • phlegmonous (bir apse var).

Akut tonsillite neden olabilmesi için hem virüs hem de mantar veya bakteri olabilir. En yaygın anjina - kataral form ile - belirtiler boğaz, ağrı, yorgunluk ve baş ağrısıdır. Bademcikler hiperemik. Sıcaklık fazla artmaz. Hastalığın süresi - bir haftadan fazla değil, bundan sonra karmaşık veya hiç geçmez.

Foliküler anjin daha ağır akar. Sıcaklık 39-40 dereceye ulaşır, boğazdaki ağrı çok kuvvetlidir ve kulağa verilir. Çocuğun kasları, kalbi, eklemleri, baş ağrısı. Yutması zor, yemeği reddediyor.

Hastalığın laküner formu ile, sıcaklık da 40 dereceye yükselir, semptomlar foliküler ile aynıdır. Ayrıca gözlenen kusma (her zaman değil). Bademcikler büyük ölçüde büyümüştür, filmler üzerlerinde görünür. Boyundaki lenf düğümleri çok ağrılı, büyümüştür. Hastalık bir haftadan az sürmez.

Ülseratif anjin parlak belirtilerle ifade edilmez. Sıcaklık subfebril, ağrı güçlü değil. Çocuğun sağlık durumu neredeyse normaldir. Hastalığı boğazdaki değişikliklerle ayırt edebilirsiniz.

Video "Komarovsky için Antiviral ilaçlar"

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Tonsillit tedavisinde çeşitli araçlar kullanılır. Genellikle, hastanede tedavi gerekli değildir (10 yaşından büyük çocuklar için). Esas olan, rejimin gözlenmesi ve en az on gün boyunca dinlenmektir. Üç yaşın altındaki çocuklarda komplikasyonları önlemek için patolojiyi klinikteki doktorların gözetiminde tedavi etmek arzu edilir.

Temel çocuklarda anjin ilaçlar - patojene bağlı olarak - - durulama ve soluma, antienflamatuar, antipiretik ve çözümler antibiyotikler, antiviral, antifungal ajanlar.

Viralden

Viral bademcik iltihabı, herpesetik, enteroviral veya adenoviral, vb. Olabilir. Bu tip bir patolojide palatine bademciklerde plak yoktur. Herpes simpleks virüsünün karakteristik özelliği, açıldıktan sonra mukoza ve yaralar üzerindeki kabarcıklardır.

10 yaşın altındaki çocuklar için Viferon, Kagocel gibi ilaçlar kullanıyorlar. Etkili ilaç - Grippferon yanı sıra Orvirem ve Arbidol. Ancak terapiyi kendiniz seçemezsiniz, sadece ilgili doktor tarafından yapılabilir. Bir yıla kadar, genellikle tabletler değil, rektal fitiller reçete edilir.

Doğal olarak, durulama ve inhalasyonlar da gereklidir. Onlar için çözüm, anti-inflamatuar bir etkiye sahip olmalıdır. Yüksek sıcaklıkta antipiretik ilaçlar reçete edilir (çocuklar için böyle bir etki için en iyi ilaç Nurofen'dir).

Bakteriyel

Bakteriyel bademcik iltihabında doktorun izniyle, sülfanilamidler tayin edilir veya aday gösterilir. Böbrekler, eklemler ve kalp üzerinde komplikasyonları önlemek için gereklidirler. Ancak, sülfanilamid preparatlarının alınması mümkün olmadığında antibakteriyel terapi eşit derecede etkilidir.

Genellikle 4-12 yaş arası çocuklara penisilin reçete edilir. En popüler ilaçlar Amoksisilin, Flemoxin Solutab'dır. Bununla birlikte, bir çocuk bu ilaçlara alerjik olabilir.

Daha az etkili araç yok - Tsefalekson (sefalosporinler grubundan), Sumamed (makrolidlerden).

Sıklıkla, antibiyotikler, kaslar halinde enjekte edilir ve tabletler şeklinde değildir. Özellikle sıklıkla ciddi patolojilerde olur.

Angina özellikle zor değilse, yerel bir bioparoks kullanın (üç yaşın üzerindeki çocuklar için). Kullanımı kolay bir aerosol.

Mantardan

Fungal bademcik iltihabı genellikle dysbiosis veya anneden gelen kandidiyaz ile enfeksiyonun (özellikle iki yaşından küçük bebeklerde) sonucudur. Bu formda bademcik iltihabı - antimikotik ilaçlar anlamına gelir. Ayrıca, çocuğun beslenmesini ve ağız hijyenini vb. Izlemek gereklidir.

Fungal (kandidal) anjinanın belirgin semptomları - tatta değişiklikler, ağız mukozasında sarı kaplama, ağızdan kötü koku. Belki plakayı çıkarırken ağızdaki kanın görünümü. Zamansız tedavi ile enfeksiyon diğer organlara uzanır.

Diyete daha fazla ekşi süt ürünleri, vitaminler ve bağışıklık kazandırıcı maddeler eklemek gerekir. (Çocuk anjin iyi ilaç - Givalex veya Tantum Verde) ve antiseptik çözeltiler durulama için (dozaj pediatriste yaşına bağlı olarak tedavi atar) nistatin - çocuklarda, mantar anjin tedavisi antifungal ajanlar uygulanmasını içerir.

Halk ilaçları adaçayı, papatya, calendula ve kırlangıçotu tanımlanabilir. Limon suyu ile durulama, mantarın asidik bir ortam "sevmediği" gibi bir etkiye sahiptir.

Pürülan

Purulent anjin, doğada bakteriyeldir ve bademcikler üzerinde karmaşık süreçler ile farklıdır. Bu nedenle, doğumdan 18 yaşına kadar, çocuklar tedavi için antibakteriyel ajanlarla tedavi edilir. Bunlar:

 • penisilinler (Ampisilin, Amoksiklav ve Augmentin, ancak GI yolunu çok fazla etkiler);
 • sefalosporinler (Cefaleksin, Sefazolin, vb.);
 • makrolidler (Klaritromisin, Sumamed ve diğerleri).

florasını rahatsız etmemek için antibiyotikler bağırsakları ve bütün organizma üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olarak, probiyotikler (Simbivit, Laktobakterin ve diğerleri) - Ayrıca "savunma" varlıklarını kullanmalıdır.

Bebekler bir yıla kadar tabletler değil, damla veya süspansiyon şeklinde ilaç verir. Herhangi bir anjin tipi için spreylerin, lokal antiseptiklerin ve durulamaların (soda, furacilin veya Stomatin çözeltileri ile) kullanılması zorunludur. Yeni başlayanlar durulama ve spreyler yerine bademcikleri çocuk ilaçlarıyla yağlar.

Boğaz ağrısı için ilaçlar vücut için korunmalıdır. Böyle ciddi bir hastalığı kendiniz tedavi etmeye çalışamazsınız. Bebeğin sağlığı riskli bir şey değildir. Güvenli olmak ve pediatrik KBB doktoruna danışmak, daha sonra ciddi komplikasyonları tedavi etmek daha iyidir.

Video «Anjina tedavisi için hazırlıklar»

Bu hastalığı bebeklerde etkili bir şekilde tedavi etmek için hangi ilaçların bu amaç için uygun olduğunu bilmelisiniz.

Anginada antiviral ilaçlar: avantajları ve dezavantajları

Anjina tedavisine başlamadan önce, öncelikle hastalığın gerçek nedenini belirlemelisiniz.

Hastalığın viral kökenli anjinada antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

bir viral boğaz ağrısı bademcikler üzerinde bir plak eşliğinde olmadığını viral boğaz ağrısı belirtileri zamanki farklıdır, bunlar şişmiş hale gelir ve bir kızıl renk tonu iltihabı alır.

Anjiyaya ARVI eşlik ediyorsa, anjina durumunda aşağıdaki antiviral ilaçlar önerilir:

Herpetik angina kabarcıklar nedeniyle denir, ağzın bademcikler ve mukus boşluğunu kapsayan dudaklarındaki uçuk, çok benzer. Zamanla bu kabarcıklar patlar, berrak bir sıvı dışarı akar ve otopsi bölgesinde ülserler oluşur.

Herpes boğaz ağrısı ile yukarıdaki ilaçlar etkili değildir, çünkü bu boğaz ağrısına neden olan Coxsackie virüsü herpes ailesine ait değildir.

Çocuklar anjin için herhangi bir antiviral ilaç reçete edilir:

Bir yıla kadar bebekler antiviral tedavi rektal fitiller - Viferon, Genferon-light olarak önerilmektedir. Çocuklarda angina asiklovir sadece bir çocuk üç yaşına ulaştığında kullanılır.

Anjina için en etkili antibakteriyel ilaçlar

Bakteriyel angina veya akut tonsillit anjinada antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Streptococci'nin neden olduğu angina, boğaz ağrısından antibiyotiklerle tedavi edilir. penisilin grubu ve sefalosporinler.

 • penisilinler kasıtlı olarak hareket ettikleri ve bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadıkları için iyidir. klavulanik asit ile amoksisilin anjin ve hazırlıkları - amoxiclav ve Augmentin: Birçok mikroorganizma penisiline karşı direnç geliştirmiş olduğundan, giderek yarı sentetik penisilinler reçete edilir.
 • Hoşgörüsüzlük durumunda penisilin reçete edilir sefalosporinler I ve II kuşak (sefaleksin, Sefuroksim, Sefpodoksim) ve Amoksisilin. boğaz ağrısı için bu antibiyotikler gibi son derece penisilinler olarak uzman değildir ve bağırsak florası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, ancak nadiren alerjik reaksiyonlara neden çünkü onlar iyi.

Bir başka antibiyotik grubu - makrolidler. Pürülan anjina için bu antibiyotikler çok popülerdir çünkü en güvenli olanlarından biri olarak kabul edilirler. Bugün birçok nesli makrolid vardır, en popüler olanları Eritromisin, anjinadan Azitromisin. Josamisin, Spiramycin.

Makrolidler penisilinlere göre daha iyi tolere edilir, ancak mikroorganizmaların onlara karşı direnci daha hızlı gelişir. Bu, tekrarlanan bir anjina ile, beklenen terapötik etkiyi artık getiremeyeceği anlamına gelir.

Antibiyotikler olmadan anjina tedavi edilemez. Ve hepsi komplikasyonlar yüzünden. bu amaçla bu cihaz neden olabilir ve tehlikeli fazla bir boğaz sistemik komplikasyonlar - kardiyovasküler sistem (örneğin, miyokardit gibi komplikasyonları), etkilenmiş eklemlerin (bağ dokusu hastalıkları ve romatizma geliştirmek), böbrek (örneğin piyelonefriti komplikasyonlar) ortaya çıkabilir.

komplikasyonların anjin ve kendini reçete antibiyotikler kendileri ile kendi kendine ilaç tavsiye edilmez, çünkü herkes antibiyotik tür anjin veya yararsız etkilidir bilir çünkü olduğunu.

Örneğin, yaygın antibiyotikler tetrasiklin veya sülfonamidler, streptokoklar onlara çok dirençli olduğundan, anjina tedavisinde yararsızdır. Bu nedenle, antibiyotik tipi ve dozu sadece bir doktor tarafından reçete edilmeli, bireysel hoşgörüsüzlüğe ve antibiyotiğe alerjik reaksiyonların olmamasına dikkat edecektir.

Anjina için antibakteriyel ilaçlar genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir. Antibiyotik kullanmanın etkisi ilk günlerde zaten hissedilebilir, ancak streptokok zayıflamış bir organizmaya saldırabileceğinden ve anjina ile tekrarlayabileceğiniz için tedaviyi kesmek mümkün değildir.

Boğaz ağrısı için hazırlıklar - karmaşık tedavi

Anjinadan bu ilaçlara ek olarak, karmaşık tedavi aşağıdaki tıbbi gruplarla ilgili ilaçları da içermelidir:

 • antihistaminikler şişkinlik giderilmesi için - Diazoline, Loratadine, Simetidin, Erius, Suprastin.
 • Antifungal ilaçlar (Kandidiyaz gelişimini önlemek için, antibiyotik alırken artış olasılığı) - Nistatin, ketokonazol.
 • ateş düşürücü Parasetamol, Ibuprofen.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar - IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal.

Şırıngaların rezorpsiyon için sadece spreyler veya tabletlerle tedavi edemediklerini bilmek önemlidir. Ve sadece anjina semptomlarının antibiyotikleri kaldırılamaz. Bir uzman tarafından atanan karmaşık terapi burada gereklidir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaçlar ve ilaçlar

Angina en ciddi soğuk algınlığından biridir. Çoğunlukla, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar (5 ila 8 yaş arası) bunu karşılar. 5 yaşın altındaki bir çocukta belirgin olarak daha az tanı anjina. Bir ya da iki yıl içinde, çocuk henüz tamamen bademcikler oluşturmadı, bu nedenle solunum yolu enfeksiyonları, farenjitlere neden olan farenjit mukozasını etkiliyor.

Boğaz ağrısı olan bir bebek ebeveynleri için dayanılmaz bir resim. Ancak çocuklarda boğaz ağrısının nasıl tedavi edildiğini her zaman bilmezler - ilaç depolarını dolduran çocuklar için fonlar ve ilaçlar hızlı bir iyileşme vaat eder, ancak reklamlara körü körüne inanmazlar. Hangi ilacın boğaz ağrısı için en iyi ilaç olduğunu nasıl anlarım?

İlaçların çeşitliliği ve mevcudiyeti genellikle evde yanlış kullanımlarına yol açar. Bir uzmanın önceden görüşü alınmadan edinilen ilaç, herhangi bir terapötik etkiye sahip olmayabilir ve hatta özellikle çocuk vücuduna zarar verebilir.

Çocuğun boğazındaki en ufak bir acının ortaya çıkmasıyla, eczaneye gitmek için acele etmeyin ve çocuklar için anjinadan tüm fonları satın almayın - bu, iyi olandan daha fazla zarar verecektir. Belki anjin için aldığın şey tamamen farklı bir hastalıktır.

atar patojenler doktor bağlı vb Farenjit, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl, -. Önce anjina (yani akut tonsillit), ve diğer değil hastalıklar boğazında ağrı ile ilişkili olduğundan emin olmak için çocuğun Pediatriste göstermek gerekli tedavi.

Bu makalede, çocukta bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini size anlatacağız - kullanabileceğiniz çocuklar için ana ve ek ilaçlar, semptomları rahatlatma ve komplikasyonları önleme.

Bademcik iltihabı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavi etmek için? Her şey ne tür boğaz ağrısının, viral veya bakteriyel olduğuna bağlıdır. Bu koşulları dış semptomlardan ayırt etmek her zaman mümkün değildir - bir çocukta benzer tezahürleri vardır. Ana olanlar:

 • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • yumuşak damak, dil ve faringeal tonsiller ödem ve kızarıklık;
 • bademciklerin yüzeyinde gevşek kaplama;
 • yüksek vücut ısısı (38 C'nin üzerinde);
 • Alt çene altında ve boyunda bulunan lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Viral bademcik iltihabından ayırt etmeyi mümkün kılan bakteriyel anjinin karakteristik özelliği bademciklerdeki enfeksiyonun sıkı bir lokalizasyonudur.

Bu, çocuklarda gerçek bakteriyel anjinin her zaman eşlik eden rinit, öksürük, konjonktivit ve diğer soğuk algınlığı semptomları olmaksızın gerçekleştiği anlamına gelir.

Bakteriyel enfeksiyonun aksine, virüs neredeyse her zaman birden fazla organa, örneğin bademcikler, nazofarenks ve gözlerin konjonktiva olmasına neden olur.

Bu nedenle, viral bademcik iltihabına genellikle burun akıntısı, hapşırma vb. Eşlik eder.

Hastalığın nedensel ajanı bilindiğinde, tedavi planı yapmak çok daha kolaydır. Bakteriyel kökenli anjin için antiviral ilaçların kullanılmasına gerek olmadığı açıktır, ancak bademciklerin viral tutulumunda çok etkilidirler. Benzer şekilde, ARVI'nin antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekli değildir, ancak bakteriyel anjina ile basitçe doldurulamazlar.

Genel olarak, bademcik iltihabı için etkili tedavi 3 ana yön içerir:

 • sistemik eylem ilaçlarının (antiviral veya antibakteriyel tabletler / enjeksiyonlar / şuruplar) yardımıyla hastalık patojenlerinin kontrolü;
 • bademciklere doğrudan uygulanan yerel etkinin yardımıyla mikroorganizmaların hayati aktivitesinin bastırılması (bir aerosol, rezorpsiyon için tabletler, durulama çözeltileri şeklinde);
 • enflamasyonun azaltılması - yerel ya da obscheorganizmennom seviyesi (boğaz topikal aynı araç aracılığıyla) - aynı zamanda normal olarak, antipiretik ve analjetik etkiye sahip anti-enflamatuar ilaçlar, kullanılarak.

Bu noktaların her birinin rolü, hastalığın etiyolojisine ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, antipiretik ajanlar her zaman kullanılmaz, ancak sadece gerçekten gerekli olduğu durumlarda - vücut sıcaklığındaki artış 38.5 ° C'ye kadar.

Viral bademcik iltihabında antiviral ilaçların rolü de sıklıkla sorgulanır. Bazı pediatristler, resepsiyonlarının sadece hastalığın ilk gününde tedavi başlangıcında haklı olduğuna inanmaktadır. Dahası, çalışmalar, çocuğun vücudunun antiviral olup olmadığına bakılmaksızın 3-5 gün boyunca ARVI'ya karşı bağışıklık geliştirdiğini göstermektedir.

Kurallara bir istisna grip virüsüdür, ancak bademcik iltihaplanmasına neden olmaz.

Antibiyotiklere gelince, uzmanların hiçbiri streptokokal anjinada kullanım gerekliliğinden şüphe duymuyor.

İlaveten, tedaviye tam bağlı kalmanın önemli bir rolü vardır - doza uygunluk, uygulama sıklığı ve tedavi süresi.

Bütün bunlar bademciklerdeki streptokokların tamamen yok edilmesi için gereklidir.

Anjinada antibiyotiklerin rolü

Gerçekten de, antibiyotikler streptokok anjinin başarılı tedavisinin anahtarıdır. Dahası, bugün için iyileşmeyi garanti eden tek çaredir. Çoğu durumda, antibiyotik almak boğazdaki boğazı 10 gün içinde tedavi edebilir ve kronik enfeksiyonları önleyebilir, ayrıca kalpte, böbreklerde ve eklemlerde streptokok enfeksiyonunun ciddi komplikasyonlarının gelişmesini engelleyebilir. Böylece, sadece bir tedavi değil, aynı zamanda romatizmayı önlemek için de iyi bir yoldur.

Romatizma olarak bilinen bir dizi bozukluğun temel nedeninin genellikle tedavi edilmeyen bir angina olağan olduğu bilinmektedir.

Buna rağmen, birçok ebeveyn antibakteriyel ilaçlarla çocuklarda anjini tedavi etmeyi reddediyor. Böyle bir kararın tamamen haksız olduğu anlaşılmalıdır. Antibiyotiklerin yan etkileri bazen oluşur, ancak uzun süreli strep enfeksiyonuna neden olabilecek komplikasyonlar ile karşılaştırılamaz. Kendi kendine ilaç tedavisi yapan bir çocuğun sağlığını riske atmayın.

Anjina tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?

Streptococcus, penisilin serisinin antibiyotiklerine yeterince yüksek bir duyarlılığa sahiptir, bu nedenle öncelikle onlara atanır. Örneğin, sıklıkla fenoksimetilpenisilin - Accillin, Apopen, Penbene ve diğerlerine dayalı ilaçlar kullanılır. 12 yaşın altındaki çocuklar günde iki kez veya günde üç kez 250 mg'lık bir dozaj alırlar (maksimum günlük doz 750 mg'dır).

Sefaleksin (Flexin, Ceflex, Ospexin) bazlı müstahzarlar da oldukça etkilidir. Resepsiyonun dozu, hasta çocuğun ağırlığına göre hesaplanır. Her kilogram kilo için günde 40 mg ilaç gereklidir.

Çok popüler ve etkili olan başka bir ilaçtır - Amoxiclav. Klavulanik asitle birlikte bir antibiyotik amoksisilindir (bu ek bileşen, antibiyotiğe karşı bakteriyel direncin gelişmesini engeller). Amoksiklav, ağırlığa karşılık gelen bir dozaj alır - 1 kg vücut ağırlığı 45 mg antibiyotik gerektirir.

Çocuklarda, boğaz ağrısı neden olabilir vücutta, karaciğer ve dalak ağrısı ve diğer semptomlar boyunca limfauzlov artırmak viral hastalıklar, - O Amoksisilin ve analoglarının enfeksiyöz mononükleoz kontrendikedirler dikkati çekiyor. Bazen enfeksiyöz mononükleoz, boğaz ağrısı ile karıştırılır. Bu durumda amoksisilin alırken hastanın yan etkisi vardır - deri döküntüsü.

Son zamanlarda, streptococcus'un çeşitli antibiyotiklere direncinde bir artış olmuştur. Bu durumda, antibiyotik bakteri etkilemez ve tedavi etkisizdir. Bu fenomenin nedenleri - dozaj ve hastalarla tedavi süresi ile uyumsuzluk. Bakteriler antibiyotikler küçük dozlarda veya kısa bir süre için gelirlerse ayarlamak için zamana sahiptirler.

Streptococcus eritromisin direnç 8 ila% 40 arasında değişmektedir ve tetrasiklin 40% tir.

Anjina'nın bu ilaçlar ile tedavisi etkili olmayabilir. Seçilen antibiyotiğin etkinliğine tam anlamıyla emin olmak için, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığının belirlenmesi ile boğazdan yayılan bakteriyolojik kültürün geçmesi önerilir.

Antiseptiklerin rolü

Antiseptik ilaçlar hem viral hem de bakteriyel kaynaklı anjina ile savaşmaya yardımcı olur. Birkaç yerel antiseptik grubu ayırt edilebilir:

 1. Gargara için çözümler. Tıbbi bitkilerin sıcak bir karışımı, sulu bir soda veya tuz çözeltisi, propolis tentürleri, vb. Olabilir. Durulama solüsyonlarının evde hazırlanması çok kolaydır. Konsantre veya kostik çözeltilerin, boğaz ağrısının mukoza zarına zarar verebileceği unutulmamalıdır. İnsan danışmanları genellikle bu kuralı göz ardı ederek, örneğin anjina ile kerosen tedavisini tavsiye ederler. sirke, sabun çözeltisi, manganez vb. Bu tavsiyeyi kategorik olarak takip etmeyin! Ayrıca alkol içeren müstahzarlara dikkat etmelisiniz, örneğin propolis alkol tentürü, klorofililpt. Durulama çözeltisinde, sadece birkaç damla alkol içeren ürün eklemeniz gerekir. Prosedür sıklıkla gerçekleştirilebilir - günde 4 ila 8 kez.
 2. Bademciklerin antiseptik ajanlarla yağlanması yakın geçmişte popüler olmuştur, ancak modern doktorlar bu tedavi yöntemini önermemektedir. Bademciklerimde doğrudan ilaçların uygularken mukoza paratonsillar bölgeye bakteri yayılması riskini yaratır belirtilmektedir. Ayrıca bademciklerin iltihaplı dokusu mekanik stres ile zarar görebilir. Alternatif bir sulama yağlama aerosoller halinde bademcik hazırlıkları olduğunu.
 3. Spreyler ve Ingalipt, Chlorhexedin, Cameton, vb. Gibi aerosoller kullanımı çok uygun. Antiseptik, anti-enflamatuar ve ağrı giderici maddeler içerebilirler. Evde ve okulda, okulda vb. boğazda ağrı olduğunda.
 4. Çocuklar için boğaz ağrısı için birçok ilaç tarafından verimli ve sevilen, resorpsiyon için lolipoplardır. Tabii ki, bu yardımcı bir araçtır, ama çoğu insanın inanmadığı kadar faydasız değildir. İlk olarak, emilmeye yönelik tabletler ve pastiller antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etki ile birlikte bitkisel bileşenler içerir. İlk olarak, herhangi bir şekerin emilmesi, insan vücudunun içsel bir antiseptik olan tükürük salgısını uyarır. Çocuklar için Dr. Anne, Strepsil gibi gırtlak için bebek pastilleri şeker içermez, bu nedenle ebeveynler bunları kullandıktan sonra diş minesinin durumu hakkında endişelenmek zorunda kalmazlar.

Lokal antiseptikler anjinin antibiyotik tedavisini tamamlar, ancak yerini almazlar. Bununla birlikte, SARS durarak bademcik iltihabı tedavisinde ikincil enfeksiyon bademcik önlemek için antiseptik üzerindedir.

Yardımcı tedavi

Akut tonsillit tedavisinde başka hangi yöntemler gerekli olabilir? Birincisi, basit gerçekleri ihmal etmeyin - bol içki, yatak istirahati, yiyecekleri yüceltme - tüm bunlar hastalığın seyrini kolaylaştırır, vücuda enfeksiyonun üstesinden gelmek ve gücü tekrar sağlamak için yardımcı olur.

Ayrıca, antipiretik ve analjezik kullanımını ciddiye almalısınız. Bu grubun ilaçları, hastalığın semptomlarını yağlayabilir ve yanlış bir gelişme izlenimi yaratabilir.

Özellikle tehlikeli olan, antibiyotik tedavisi sırasında antipiretiklerin kötüye kullanılmasıdır.

Antipiretiklerin sürekli kullanımı, seçilen antibiyotik etkinliğini değerlendirmek için izin vermez.

Sıcaklık düşürmek için bebeklerde 38C'den, 12 yaşın altındaki çocuklarda 38,5C'den ve ergenlerde 39C'den itibaren bir artışla birlikte önerilir. İstisna, sinir veya kardiyovasküler sistem hastalıklarından muzdarip çocuklar. Isı bu tür çocuklar için tehlikeli olduğundan, 38 ° C'de ateş düşürmek tavsiye edilir.

Yazar: Tsiklauri Oksana

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

Boğaz ağrısı için hangi ilaç viral ve bakteriyel formda kullanılır?

İnsanlar genellikle anjina ile hastalanırlar. Anjin için etkili bir tedavi bulun, kişinin rahatsızlığını tespit etmede ilk gerekliliktir. Bu sinsi hastalığı çok titiz bir şekilde tedavi etmek gerekir, çünkü birçok iç organın hoş olmayan komplikasyonları olabilir. Angina, boğazın arkasında yer alan bademcik iltihabının meydana geldiği patolojik bir süreçtir. Bademciklerin amacı, vücuda ağız solunumu veya yiyecek ile giren patojenlerin filtrelenmesidir.

Angina nedenleri

Bezlerin iltihaplanması bulaşıcı bir hastalıktır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı enfeksiyon zamanından 10-15 gün boyunca bir kişidir.

Hastalığın nedeni aşağıdaki faktörler olabilir:

 • viral enfeksiyon;
 • staphylococcus aureus;
 • ciddi hastalıkların varlığı;
 • azalmış bağışıklık;
 • Düşük kalorili diyet veya uzun süreli diyet;
 • Süper soğutma (yerel veya komple);
 • vücutta vitamin eksikliği;
 • soğuk yiyecek veya içecek almak.

Normal koşullar altında, bezler bağışıklık sistemi tarafından tahrip edilen yüzey virüslerini ve bakterilerini yakalar. Zayıflamış bir gövdeyle bu gerçekleşmez. Mikroorganizmalar, kendileri de enfeksiyon kaynağı haline gelen bademcikler üzerinde çoğalırlar. Bu hastalık ile başarılı bir şekilde mücadele etmek için zamanı tanımlamanız gerekir. Bunu yapmak için, çeşitli organlar tarafından verilen sinyalleri yanıtlayın.

Angina görünümü belirtileri

Bu hastalığın belirtileri oldukça tipiktir. Diğer hastalıkların tezahürleriyle karıştırmak zor.

Bezlerin iltihaplanması, bu semptomlara eşlik eder:

 • hızla şiddetlenen boğaz ağrısı;
 • yutma sırasında ağrının oluşması;
 • büyüklükteki bezlerde bir artış (parlak kırmızı olurlar);
 • sağlık durumunun bozulması (hızlı yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik);
 • vücut ısısında hızlı artış;
 • inatçı öksürük;
 • bademcikler içinde pürülan tıkanıklık görünümü;
 • kulaklarda, dişlerde ve boyunda rahatsızlık;
 • vücut boyunca lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • dilin beyaz kaplaması;
 • iştahsızlık;
 • ağızdan çürüyen koku.

Bazı durumlarda, hasta bulantı ile birlikte karnında görünebilir. Sesi değişiyor ve gözlerinin beyazları kırmızı oluyor. Bir hastayı teşhis etmek oldukça kolaydır. Kural olarak, bunun için harici bir sınav yeterlidir. Hastalığın nedenini belirlemek, bademciklerden bulaşmak ve genel kan testi yapmak.

Rahatsız edici hislerden hastadan kurtulmak için, boğaz ağrısının tedavisi için karmaşık çeşitli yöntemler ve preparatlar uygulamak mümkündür.

Olası komplikasyonlar ve önlenmesi

Angina, olayın nedenine bağlı olarak 4 ila 7 gün sürer. Anjin için etkili bir ilaç atarsanız, tedavi süresi önemli ölçüde azalır ve komplikasyonları önler.

Komplikasyonlar şöyle olabilir:

 • kızıl ateş;
 • burun sinüslerinde ve kulak boşluklarında enfeksiyonun yayılması;
 • bronşit;
 • akciğer iltihabı;
 • romatizma;
 • böbreklerin enflamasyonu;
 • Kalbin yenilgisi.

Tedavinin etkisini en üst düzeye çıkarmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta akraba ve meslektaşlarından izole edilmelidir. Tercihen yatak istirahatı ayrı bir odada.

Ayrıca, bu tür faaliyetlerin yürütülmesi gereklidir:

 1. Bol miktarda ılık sıvı iç. Bal veya ahududu reçeli ile çay veya sıcak su olabilir.
 2. Her 2-3 saatte çeşitli sıvılar ile gargara. Furakilin veya deniz tuzu, anjinin tedavisinde kullanılan en etkili maddedir. Çözelti, vücut sıcaklığına veya biraz daha yüksek olmalıdır.
 3. İltihaplı bademcik çizmeyen yumuşak yiyecekler yiyin. Taze sebze ve meyvelere daha fazla dikkat edilmelidir.
 4. Daha az fiziksel çaba nasıl yapılır. Onarım ve inşaat işleri için tedavi süresini kullanmayın, hastalığın klinik tablosunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.
 5. Odayı periyodik olarak havalandırın. Bundan sonra, havayı nemlendirmek için önlemler uygulayın.
 6. Her gün, bir klor çözeltisi kullanarak odanın dezenfekte edilmesini (ıslak temizlik) gerçekleştirin.
 7. İyileşmeyi kolaylaştırmak için ağrı kesiciler ve antipiretik ilaçlar (Ibuprofen, Acetaminophen) alın.

Bunlar, hastalığın doğasına bakılmaksızın hastanın davranışı için genel gereksinimlerdir. Küçük çocukların tabletleri yutamayacağı unutulmamalıdır. Anjin ile sprey, boğazın tedavisinde en etkili araçlardan biridir. Daha büyük çocuklara özel şekerler sunulabilir. Herhangi bir eczaneden alınabilirler. Limon, portakal, elma veya okaliptüsün tadıyla üretilirler. Düzenli şeker kullanımı, bezlerdeki apselerde emilmenin etkisine neden olur.

Boğaz ağrısı bakteriyel formu tedavisi

Zararlı mikroorganizmalara antibiyotiklerle maruz kalmak, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltabilir. Antibakteriyel ilaçlar, başvurularının başlamasından 2-3 gün sonra hastanın başkalarına tehdit oluşturmaya son vermesine katkıda bulunacaktır. Çeşitlerine bağlı olarak antibiyotik alımı 3 ila 10 gün arasında sürebilir. Boğaz ağrısı için benzer bir preparat reçeteli olarak alınmalıdır. Tüm ders boyunca gitmek gerekiyor. Zararlı bakterilerin tamamen bastırılması ve yok edilmesi için tek yol budur. Tozları, tabletleri, solüsyonları veya enjeksiyonları şeklinde vücuda ilaç enjekte edebilirsiniz. En etkili etki, ilacın kana girdiğinde, gastrointestinal yolu atlayarak enjeksiyonlar ile sağlanır.

Boğaz ağrısı için en iyi ilaç, bu ilaçlardan birinin enjeksiyonu:

 • eritromisin;
 • penisilin;
 • amoksisilin;
 • linkomisin;
 • diş;
 • sefadroksil;
 • amoksiklav;
 • klaritromisin;
 • azitromisin;
 • klindamisin;
 • roksitromisin;
 • midekamisin ve niddamisinin;
 • Spiramycin.

Hastanın farklı ilaçlara olan duyarlılığının farklı olduğu dikkate alınmalıdır. Gerekirse, aynı çalışma prensibine sahip oldukları için bunlar değiştirilebilir. Her hasta için doz ve tedavi süreci ayrı ayrı belirlenir. Angina için bir çare doğru seçimi ile, rahatlama ve kurtarma oldukça hızlı bir şekilde gelir.

Viral bir enfeksiyon için eylemler

Hastalığın nedeni virüslerin vücuda alınmasıdır, hasta antiviral ilaçlar reçete edilir. Hastalığın hafif formları ile, anjinadan tabletler reçete edilebilir.

Bunlar aşağıdaki ilaçlardır:

İyi bir etki, inhalasyon kullanımını getirir. Bunu yapmak için, Ingalipt veya Cameton gibi araçları kullanabilirsiniz. Ağrı sendromunu azaltmak için, tam çözünene kadar resorbe edilmesi gereken lolipoplar veya Septepryl kullanılır.

İyi bir sonuç, bademciklerin yüzeyinde iyot uygulamasıdır. Bu kulak asalarının yardımıyla yapılır. Bu yöntem sadece bezleri dezenfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda yüzey plaklarından ve pürülan akıntılarından da toplanmasına izin verir. Tuz veya soda ile durulama solüsyonu 2 saatte bir yapılmalıdır.

Anjinin profilaksisi

Boğaz ağrısı için en iyi çare, önlenmesidir, bu hastalıkların başlangıcı için tüm faktörler ve ön koşullar ortadan kaldırıldığında, bu tür koşulların yaratılmasıdır.

Bu rahatsızlığın önlenmesi, bu tür olayların tutulmasını içerir:

 1. Aktif bir yaşam tarzı yapmak. Temiz havada yürümek vücudun her yerinde kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, vücudun tonu ve enfeksiyona karşı direnci önemli ölçüde artmaktadır.
 2. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Özellikle sigara ile ilgilidir. Tütün dumanı bademciklerin mukoza zarını tahriş eder. Bu, işlerinde işlevsellik ve verimliliğin ihlaline yol açar.
 3. Özellikle soğuk mevsiminde doğru kıyafet seçimi. Kıyafetler çok sıcak olmamalı, ancak içindeki kişi aşırı soğutulmamalıdır.
 4. Rasyonel beslenme. Her şeyden önce, aşırı değil. Obezite, kişinin hareketliliğini ve vücudun hastalığa neden olan bakterilere karşı direnme kabiliyetini büyük ölçüde azaltır. Pişirme teknolojisinin gözlenmesi, enfeksiyonu vücuda gıda ile sokmayı imkansız hale getirecektir.
 5. Kişisel ve kamu hijyen kurallarına uygunluk. Bu, düzenli temizlik ve bina havalandırma anlamına gelir. Bu tür eylemler virüslerin ve bakterilerin çoğalması için koşulları ortadan kaldıracaktır.
 6. Bağışıklığı artıran vitamin ve ilaçların düzenli olarak alınması.
 7. Hem bireylere hem de tüm işçi kolektiflerine uygulanabilecek koruyucu aşıların yapılması.
 8. Hastalığı olan bir kişinin toplumundan en hızlı izolasyon. Tam iyileşmeden önce izolasyon yapmak gereklidir.

İnsan sağlığının durumu için önemli olan yaşam tarzıdır. Sinir eforu ve düzensiz dinlenme, bağışıklığı önemli ölçüde zayıflatır. Eğer hastalıklar birbiri ardına gelirse, o zaman iş yerinin değişimini yansıtacak bir durumdur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bezlerin çıkarılmasından sonra komplikasyonlar

Palatine bademcikler kaldırılması için geliştirilmiş yöntemlerin kullanımı ile, postoperatif komplikasyon riski 3 kat azaldı. Genel anestezi ve yetkili antibakteriyel tedavinin reddi alerjik reaksiyonları ve septik inflamasyon oluşumunu engeller.

Farenjit ile inhalasyon yapmam gerekiyor mu

Farenjit - farenks mukoza ve lemfoid dokusunda iltihabı. Bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler tarafından çok yaygın insan enfeksiyonu olmakla farenjit vakalarının büyük çoğunluğu SARS ve grip enfeksiyonu oluşturuyor.