Loading

Angina ile sıcaklık: kaç gün tutar ve ısıyı nasıl düşüreceğiniz

Çoğu zaman, anjina bir enfeksiyonu kışkırtır ve neredeyse her zaman bu hastalığa vücut ısısında bir artış eşlik eder. Ve termometre oldukça yüksek (38-39 ° C) ve bu seviyede uzun süre kalabilir.

Burada oldukça mantıklı bir soru var, bu yazıda cevaplamaya çalışacağımız bir anjinada ne kadar sıcaklık tutabiliyoruz., Sıcaklığın neden yüksek olduğunu ve neden 37 derecenin neden çelişkili bir gösterge olduğunu açıklıyor.

Sıcaklık anjina ile neden yükselir? Genellikle, anjina ile, yetişkinlerde sıcaklık palatine bademciklerin lacunae pürülan mukus varlığına bağlıdır. Pürülan inflamasyonun olduğu üç hastalık formu vardır:

Bunların en ciddisi flegmonöz bademcik iltihabıdır. Üç tipin her biri için sıcaklık göstergeleri nelerdir?

Tıbbi uygulamada, aşağıdaki sıcaklık sınıflandırması vardır:

 • Subfebril - buna subfebril ateşi de denir. 37'den 38'e kadar performans.
 • Febril ateşi - sıcaklık 38 ila 39 ° C arasındadır.
 • Hipofiz ateşi 39 ila 41 ° C'dir.
 • Hiper-peritik ateş 41 ° C'den fazladır. Bu sıcaklık hastanın hayatı için ciddi bir tehdit oluşturur.

Bademcik iltihabı ne kadar ısı tutar?

Genellikle, anjinli sıcaklık subfebril veya ateşlidir, kural olarak kısa ömürlüdür ve 3-5 gün sonra yavaş yavaş azalır.

 1. Catarrhal sinüs ile, sıcaklık yaklaşık 2 gün sürer.
 2. Lacunar anjina ile - 5-6 gün.
 3. Foliküler ile - 3-4 gün.
 4. Hastalık Simanovsky Vincent - 1-2 gün, ama genellikle sıcaklık olmadan bile.
 5. Herpetik anjina - 3-4 gün.

Anjinada, pürülan çökeltiler ya da püy badem yüzeyleri üzerinde ya da onlar üzerinde kalmayıncaya kadar ateş devam edebilir. Bademcikler irin temizlendikten hemen sonra, sıcaklık düşer ve hastanın önemli bir rahatlama hisseder.

Boğaz ağrısı tedavi edilmezse, yüksek ateş çok uzun sürebilir. Hastalığa çeşitli komplikasyonlar eşlik ediyorsa aynı şey olur.

Çeşitli anjin için sıcaklık özellikleri

Üç çeşit anjinin farklı bir kursu vardır. Her biri için termometrenin özellikleri nelerdir?

Foliküler anjina için tipik semptomlar lacunar ile aynıdır. Anlamak gerekirse, her iki form da aynı inflamatuar sürecin aşamalarıdır. Foliküler anjin ile sıcaklık 38-39'a çıkabilir.

Bu patoloji ile bademcikler üzerinde bir maç kafa daha fazla olmayan küçük apseler oluşur. Foliküler ve lacunar anjin aynı anda gelişebilir.

Pankreatik anjina pusun badem yüzeyinde birikirse, enfeksiyonun lacunar formu ile, enfeksiyon dokuların derinlerine nüfuz eder. Yani, pürülan içerikler bademciklerin lakunalarında lokalize edilir. Lacunar boğaz ağrısı belirtileri:

 • Vücudun genel halsizlik;
 • bademciklerin artışı ve iltihabı;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • Boğazın diğer klasik belirtileri.

Zayıf bağışıklık ile lacunar anjina ateş olmadan ortaya çıkabilir, ancak bu çok nadiren olur.

Phlegmonous tonsillitis veya akut paratonsillit anjinin yumuşak formlarının ihmal edilmiş bir durumudur. Flegmonöz bademcik iltihabı ile, sadece bademcikler acı çekmez, iltihaplanma süreci, bezlerin etrafındaki bölgeye uzanır ve yakın modal selülozu etkiler.

Bu patolojik fenomene bir apse veya flegmonun eşlik etmesi eşlik eder. Flegmonus boğaz ağrısı ile sıcaklık her zaman 39-40 ° C'ye kadar yükselir, belki daha da yüksek. Bölgesel lenf düğümleri artar, titreme ve halsizlik not edilir.

Genellikle, flegmon açıldıktan sonra (operasyonel veya bağımsız), sıcaklık düşer ve hastanın refahı stabilize edilir.

Bununla birlikte, anjinin sıcaklıkta artış olmadan tamamen meydana geldiği durumlar vardır. Hastalığın bu seyri, hastanın vücudundaki patojenin çok az miktarda olması gerçeğidir.

Ancak aynı faktör, ağır koşullar için tipik olan çok zayıf bağışıklığı gösterebilir.

Sıcaklık çok yüksekse ne yapmalıyım?

Sıcaklığı düşürmek gerekli midir ve eğer "evet" ise, doğru şekilde nasıl yapmalı? Subfebril sıcaklığı vücudun hastalık ile mücadele ettiğini gösterir.

37-38 numaralı göstergeler hastanın yaşamında herhangi bir tehdit oluşturmadığından ve büyük rahatsızlık vermediğinden, bunları azaltmak için hiçbir şey gerekmemektedir. Ancak, sıcaklık 38.5 ° C ve üzeri bir değere yükselirse, hastaya antipiretik verilmelidir.

Anjin ile ateşi nasıl düşürmek? Termometreyi 39'a işaretlerken normal Parasetamol yardımcı olacaktır. Vücut ısısı bundan daha yüksekse, Analgin almanız gerekecektir.

İlaçlara ek olarak, sıcaklığın azaltılması için başka yöntemler vardır. Bunu yapmak için, ılık suya batırılmış bir havlu ile kendinizi temizleyebilirsiniz. Ancak odadaki hava 25 ° C'ye ısıtılmalıdır.

Su ile silinme prosedürü, hoş olmayan soğuk algınlığına neden olmamalıdır. Bazı insanlar sirke ile kendilerini silmeyi tercih ederler, fakat bu teknik sadece verimsiz değil, aynı zamanda zararlı da değildir, çünkü cildin tahriş olmasına neden olabilir. Sirke konsantrasyonu doğru seçilmiş olsa da, böyle bir yan etki gözlenmez.

Subfebril sıcaklığı bu gibi önlemleri gerektirmez. Bu prosedürler, vücudun ısı transferini arttırmak gerektiğinde sadece pembe ve beyaz ateşle gösterilir. Bu nedenle, hasta battaniyeye sarılmamalı ve sıcak bir sabahlık giyilmeli, ancak uyku sırasında kendini bir çarşaf veya peçe ile gizlemelidir.

Beyaz ateşe, kütanöz kan akımında bir azalmanın ve dış sıcaklığın etkisi altında cildin soğumasının neden olduğu bir soğuk algınlığı eşlik eder. Bu durumda, hasta sıcak giysilerle sarılabilir ve sıcak bir içecek alabilir. Beyaz ateşli bu önlemlere ek olarak, hastanın antipiretik ilaçlar alması önerilir: Parasetamol veya Analgin.

Beyaz ateşle, düşük dereceli ateş bile, bilinçsiz bir durumu veya konvülziyonları kışkırttığı için azaltmayı gerektirir.

Yukarıda söylenenlerden, sıcaklığın aşağıdaki durumlarda aşağı çekilmesi gerektiği netleşir:

 1. Termometre 38,5 ° C'yi aştıysa;
 2. 38 ° C'de, eğer epileptik nöbet geçiren bir hasta ise;
 3. beyaz ateşte herhangi bir sıcaklıkta, hatta subfebril bile dövülür.

Vücut ısısını normalize fiziksel yöntemler:

 • Kendinizi sıcak giysiler ve battaniyeye sarmayın;
 • sıcak su prosedürlerini almayın;
 • Soğuk suya batırılmış bir havluyla, büyük kan damarlarının geçtiği vücudun bölümlerine özellikle dikkat ederek, kendiniz silin;
 • Silme yerine, bir banyoda su ile kademeli soğutma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Sıcaklığı azaltmanın en son yolu daha fazla konuşmak. Başlangıçta banyo suyla doldurulur, sıcaklığı 37-37.5 ° C'dir. Hasta sıvıya batırılır ve içinde yatar ve su yavaş yavaş 33-34 ° C'ye kadar soğur.

Bu yöntem "temas ısı kaybı" olarak adlandırılır ve çok hızlı bir şekilde ısıyı düşürmek için çok hızlı bir şekilde izin verir.

Hala sıcaklığın anjina ile nasıl düşürüleceği hakkında ipuçları. Angina'yı çeşitli folklorik yöntemlerle tedavi edebilirsiniz, ancak erişkinlerde anjin için sıcaklığın 37'yi geçmemesi durumunda, ahududu ile sıcak çay içmek tavsiye edilir. Daha yüksekse sıcak içecek iptal edilir.

Hardal tozu ilavesiyle sıcak ayak banyoları yardımıyla vücut sıcaklığındaki artışla birlikte hastalığı tedavi etmeyin. Yüksek sıcaklıkta başka ne yapmalıyım?

Birkaç gün içinde hasta çok fazla içkiye ihtiyaç duyar. Sıvı, toksinlerin ve antibiyotik ürünlerinin vücuttan mümkün olan en kısa zamanda ayrılmasına yardımcı olur. Hasta içebilir:

 1. gazsız maden suyu;
 2. limonlu çay ya da onsuz;
 3. taze sıkılmış meyve suları;
 4. meyve içecekleri;
 5. kompostolar.

Sabit bir ısı nasıl yenilir

Termometrenin işareti üssü 37 aşarsa, bu patolojik sürecin vücutta geliştiğini gösterir. Bununla birlikte, 37.5-38 düşük dereceli ateştir, hastalığın ilk günlerinde onu yıkmak gerekli değildir.

Endikasyonlar 38'in ötesine geçerse ve bu durum birkaç gün sürerse, hastanın antipiretik ilaçlar (Ibuprofen, Analgin, Paracetamol) alması ve doktora başvurması gerekir.

Hastalığın bakteriyel kaynaklı olabileceği ve antibiyotiklerin atanmasını gerektirdiği için doktora ziyaret zorunludur.

Ya antipiretikler ve antibiyotikler aldıktan sonra bile sıcaklık düşmez mi? Bu durum komplikasyonların veya kronik tonsillitin geliştiğinin bir göstergesidir.

Bu durumda, sadece bir doktor, anjinayı tedavi etmelidir, çünkü sadece tıbbi bir kurumun şartlarında gerçek bir patoloji nedeni tespit edilebilir.

Kronik bademcik iltihabı başarılı bir şekilde tedavi etmek için, günde birkaç kez palatine bademciklerin lakunalarını yıkamak için. Bunun için kullanabilirsiniz:

 • tuz ve soda çözeltisi;
 • bitkisel soğurucular;
 • antiseptiklerin çözümleri.

Hastalık düzeldikten sonra, hasta komplikasyonlar açısından incelenmelidir. Angina'nın etkilerini tedavi etmek, gelişimlerinin başlangıcında çok daha kolaydır.

Boğazdan sonra, termometrenin 40 ° C'ye yükseltildiği bir paratonsillar apse oluşabilir. Bu komplikasyonu sadece cerrahi olarak tedavi edin. Bu makaledeki video, ısının ne olduğunu ve neden tehlikeli olduğunu ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Angina ile sıcaklık ne kadar dayanır?

Tarihsel olarak, bademcikler iltihabı anjin terimi denir. Tıbbi kılavuzlarda ve el kitaplarında, bu hastalık için başka bir terim bulabilirsiniz - bademcik iltihabı. Latince "tonsillit" kelimesi "amigdala iltihabı" anlamına gelir. Bununla birlikte, günlük uygulama iki kavram arasında daha yaygın bir ayrımdır: Burada kullanılan "boğaz ağrısı" terimi genellikle, akut işlem işaret ederken "tonsilit" - saf kronik hastalık inisiyatifinde.

Anjina sınıflandırması

Angina, çeşitli mikroorganizma gruplarının neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Nedensel faktöre bağlı olarak, boğaz ağrısı salgılanır:

 • birincil
 • ikincil

Angina ile sıcaklık

Primer anjina bağımsız bir hastalıktır, ikincil anjina ise diğer bazı hastalıkların (örneğin, enfeksiyöz mononükleoz veya enterovirüs enfeksiyonu) bir tezahürüdür. Şu anda, birçok farklı anjina sınıflandırması vardır. Bu formları catarrhal, lacunar, herpes boğaz ağrısı, vb gibi ayırt etmek gelenekseldir. Anjina türlerine karşılık gelen, sıcaklık tepkisi değişir. klasik sıcaklık anjin ve diğer herhangi bir bulaşıcı hastalık ayrılır:

 • Düşük dereceli - 37 - 38 С
 • febril 38 - 39 C
 • hipofiz 39 - 40 С
 • hiperpyretik 40 ve vishe

Primer anjinin klasik semptomları

Hemen hemen tüm angina klinik görünümlerinde benzerdir. Tipik bir semptomatoloji olmadığı ve diğer semptomların ön plana çıktığı, anjinin spesifik varyantlarının dar bir grubu vardır.

Hemen hemen tüm anjinaların ana belirtileri, vücut ısısında, sıklıkla ateşli sayılarda (38-39 ° C) bir artış ile akut bir başlangıçtır.

Anjina ile sıcaklık - genellikle kısa bir semptom; Tipik durumlarda, sıcaklık yaklaşık 2 ila 3 gün sürer, bundan sonra ya kademeli bir düşüş ya da vejetatif-vasküler reaksiyonların muhtemel gelişimi ile sıcaklıkta kritik bir düşüş mümkündür.

Primer anjinanın tipik belirtileri, yutma, genel halsizlik, uyku ve iştah bozuklukları ve submandibular lenf nodlarının genişlemesi sırasında da ağrıdır. Boğazdaki ağrı kalıcı hale gelir ve hastalığın ikinci gününde apojene ulaşır.

Anjina'nın klasik belirtileri

Faringoskopik muayene bademciklerin dikkat hiperemisini (kızarıklık) çekerken, şişmesi, büyüklüğünde bir artış. Anjina formuna bağlı olarak, amigdala yüzeyinde grimsi-sarı veya grimsi-yeşil bir kaplama mevcut olabilir ve lakunada bir miktar irin bulunur. Ağır vakalarda (angina Simanovsky) nekroz alanları işaretlenebilir. Hastalığın bazı spesifik varyantları (herpes boğaz ağrısı) ağız boşluğundaki döküntülerle kendini gösterir.

Çeşitli anjina tipleri için sıcaklığın özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, boğaz ağrısının çoğu ateşle başlar. Sıcaklık reaksiyonu, enflamatuar sürecin tipik bir tezahürüdür ve hastalığın spesifik olmayan belirtilerine karşılık gelir. Primer ve komplikasyonsuz anjinada, vücut ısısı yüksek rakamlarda, kural olarak 2 - 3 günden fazla sürmez.

Sıcaklık cevabının kendine özgü özellikleri olabileceği bazı anjina türleri (hem birincil hem ikincil) vardır.

Çeşitli anjina tipleri için sıcaklık tepkisinin şiddeti de farklıdır. Yani, catarrhal sinüs hastalığın seyrinin en kolay varyantıdır. Bu durumda vücut ısısı 38ºº geçmez. Ancak lacunar veya foliküler anjina, bir kural olarak, ulaşan bir sıcaklık verir işareti 39 - 40 ºº. Vücut ısısını arttırmadan kataral veya pürülan anjina seyri çok nadir ve kasvetli bir fenomendir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, organizmanın genel direncinde bir düşüş olduğundan şüphelenilmelidir - örn. İnflamasyona yeterli immünolojik yanıt verememesidir. Son derece belirgin immün yetmezlik durumları olan kişilerde benzer reaksiyonlar görülebilir.

Angina Simanovsky Vincent ile sıcaklık

Bir hastalığın sıcaklığını ölçmek için kurallar, tıklanabilir

Ayrı bir göz ülseratif nekrotik angina (Simanovsky) hak ediyor. Bu hastalığın nedeni, insan ağzında yaşayan iki mikroorganizmanın spesifik bir sembiyozudur. Anjina ciddi bir enfeksiyondan sonra daha sık görülür ve çoğu vakada ateş yokluğu. Bu angina "sıcaklık olmadan boğaz ağrısı" olarak adlandırıldı. Bu durum, vücudun genel direncindeki düşüşün arka planına karşı oluşan bağışıklık sisteminin baskılanması (aktivasyonun baskılanması) ile açıklanır. Sıcaklık olmayan anjina hastalığın hafif seyrini göstermez. Bu durumda, yüksek bir sıcaklığın olmaması, aksine, bağışıklık sisteminin belirgin bir baskılanmasını gösterir.

Herpes angina için sıcaklık

Enterovirüs enfeksiyonunun yaygın olarak ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, sözde herpes yaralarına (veya herpaginaya) özel dikkat gösterilmelidir. Hastalığın bu formu ile vücut ısısı yüksek rakamlara (39 - 40 ° C) yükselir, ancak komplikasyonların yokluğunda 2 - 3 güne kadar sürer. Sert ve yumuşak damak yüzeyinde, dil, bademcikler, arka faringeal duvar, kabarcıklar, grimsi-çamurlu içeriklerle dolu görünür. Birkaç gün sonra, kabarcıklar bir kusur oluşturmak için açılır. Hastalık 6 ila 7 gün sürer, ağız boşluğundaki iyileşmeden sonra keseciklerin patlaması izlenir.

Herhangi bir anjina ile ateş (ateş) iki türden birinde oluşabilir:

 1. Kırmızı (pembe) ateş - Yüzdeki cildin kızarıklığı, ağız ve burun mukozası ile karakterize edilir. Deri kuru ve sıcaktır. Bu ateş türü, periferal kan damarlarının sürekli genişlemesine bağlıdır;
 2. Beyaz ateş - Hastanın cildi soluk, soğuk ve nemlidir. Hasta uyuşukluktan şikayet ediyor, muazzam bir ürperti. Beyaz ateş, periferik damarların patolojik spazmından kaynaklanır ve her zaman acil antipiretik tedavi gerektirir.

İlk komplikasyonsuz quinsy'deki sıcaklık süresinin göreceli olarak istikrarsız ve süratli bir fenomen olduğu vurgulanmalıdır. Uzun süreli (3 günden fazla) sıcaklık reaksiyonunun korunması, tedavinin ve komplikasyonların etkisiz olduğunu gösterir.

Sekonder anjinada, sıcaklık cevabı altta yatan hastalığın (difteri, kızıl ateş, sifiliz, tularemi vb.) Özelliklerine göre belirlenir.

Anjinada sıcaklığın azaltılması için yöntemler

Belki de hasta tarafından yükseltilir temel soru, - "anjina ihtiyacı olan sıcaklık aşağı çekmek için olup" organizmanın bir sıcaklık reaksiyonu yabancı olan pirojenik maddelerin varlığı için benzersiz bir tepki olduğunu Bu açık gerektiğidir. Vücut ısısında bir artışla, vücudun birçok enzim sistemi aktive edilir, mikroorganizmaların girişiyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak başvurmak olan optimum sıcaklık, 38,0ºS sıcaklıktır. durumda termometre üzerinde işaretlenmiş yüksek numaralar genellikle hedef Antipiretikler başvurdu zaman. Bununla birlikte, bu çubuk daha yüksek yükseltilir birçok yabancı standartları, ateş düşürücü tedavi ancak 39,0ºS üzerinde vücut sıcaklığındaki bir artış ile gerçekleştirilir.

Bu kuralın istisnası, bir yaşın altındaki çocuklar, kalp kusurları, epilepsi, konvulsif sendrom ve beyaz ateş vakaları olan hastalardır.

Ateşin kırmızı versiyonundaki vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar ve fiziksel soğutma yöntemleri bir arada. Vücudun sıcaklığı 37.5 - 38.5 ° C arasında parasetamol kullanımı ile azaltılabilir. Daha yüksek rakamlarda analgin veya aspirin kullanımı belirtilir. Bununla birlikte, bir kez daha, 38.5 ° C'nin altındaki rakamlarla, mümkünse, antipiretikler kullanmaktan kaçının.

Ilacı aldıktan sonra, aynı zamanda fiziksel soğutma yöntemlerine başvurmak gereklidir. Su-su-as-asetik çözelti içine batırılmış bir havlu ya da basit sıcak su ile vücudun dikkatle sürtünme gösterilir. 20-30 dakika sonra prosedür tekrarlanabilir. Aynı zamanda, kendinizi sıcak giysiler veya battaniyeye sarmamalısınız, bu durumda ısı transferini önemli ölçüde engeller.

Beyaz ateş varyantları hemen acil önlemler gerektirir. Vücut ısısını azaltmak için, parasetamol, aspirin veya analjiye başvurabilirsiniz, ancak periferik damarların spazmını rahatlatmak için, antispazmodiklerin ek kullanımı tavsiye edilebilir. Bu amaçla papaverin, dibazol, papazol uygulayın. Bu ilacın etkisinin iç organların ve daha derin arterlerin damarlarının genişlemesine dayanması nedeniyle, nohshdy'nin (drotaverin) beyaz ateş türleri ile kullanılması etkili değildir.

Yüksek ateşi kaldırmak için insanların ilaçları

Yüksek vücut ısısını düşüren popüler yöntemlerden, ahududu yaprakları ile çay, ballı süt uzun zamandır yaygın ve etkili bir şekilde kullanılmıştır. Ahududu yaprakları diyabet etkisi ile ısı transferinde artış sağlar ve süt ile balın yumuşak sedatif etkisi sayesinde organizmanın birçok koruyucu gücü aktif hale gelir.

Bir anjinadan sonraki sıcaklık geçmez, ne yapmalı, ne yapmalı?

Anjinadan sonra yükselen sıcaklık, pürülan tıkaçlar ile kronik tonsillit oluşumunu gösterebilir. Komplikasyon, iyileşmeden sonraki ilk iki ay içinde ortaya çıkar. Pürülan fişlerin tedavisi için, bademciklerin lacunalarını doktorun boğazının yakınında yıkamanız tavsiye edilir, gargara çalkalayın, St. John's wort, adaçayı, papatya, okaliptüs infüzyonu ile durulayın. Etkilenen bademciklerin antiseptik solüsyonlarla tedavisi, fizyoterapi - lazer tedavisi veya submaksiller bölgenin ultrasonografisi, immunostimulanların kullanımı.

Komplikasyonları önlemek için boğaz ağrısı sonrası tavsiye edilir?

Kronik sürecin yanı sıra, anjin, kalbe, eklemlere, böbreklere zarar veren romatizmaya yol açabilir. Anjina'nın sık görülen bir komplikasyonu tam iyileşme sonrası 2. - 3. günde ortaya çıkan paratonsiller apseledir. Vücut ısısı aniden yüksek rakamlara (39 - 40 ° C) yükselir, yutulduğunda şiddetli ağrı oluşur. Bir apse oluştuğunda cerrahi tedavi endikedir.

Anjina'nın olası komplikasyonlarının ortaya çıkmasını önlemek için klinik iyileşmeden sonra bir dizi test yapılmalıdır. Romatolojik bulguların tanısı için "altın standart", ASL-O (antistreptolisin O) seviyesinin belirlenmesidir. Kalp ve böbreklerin durumu hakkında temel bilgiler EKG, ekokardiyografi, böbreklerin ultrasonografisini verebilir. Ayrıca genel kan ve idrar testleri ihmal edilmemelidir. Anjinadan sonraki ateş nedenlerini tanımlamak hastanın immünolojik durumunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Anjina sıcaklığı antibiyotiklerden sonra bitmez

Angina ile sıcaklık

Anjinadaki sıcaklık yaygın bir fenomendir, vücudun inflamatuar bir süreç başlattığını gösteren bu spesifik olmayan semptomdur. Hastalığın farklı formları ile sıcaklık indeksi kendi özelliklerine sahiptir. Örneğin, kataral anjina (en hafif form) ile, termometre işaretleri 37.5 dereceyi geçmez, pürülan tonsillit ile sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkabilir.

Normal performans

Vücut ısısı 36,5 ila 37,2 derece arasında değişir. Gün boyunca hafif dalgalanmalar ile karakterizedir. Seviye aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

 • yaş;
 • günün saati;
 • gebelik;
 • dış çevre;
 • bulaşıcı hastalıklar.

Diğer durumlarda, vücut sıcaklığındaki artış vücudun enfeksiyonlarla savaştığını gösterir. Bunlar: bakteri, virüs, fiziksel etkinin etkileri (yanık, donma).

Sıcaklık türleri

Aşağıdaki sıcaklık türleri vardır:

 1. Azaltılmış - gösterge 35 ° C'den düşük.
 2. Normal - 36,5 ° C ila 37,2 ° C arasında değişmektedir.
 3. Subfebril - 37 ° C ila 38 ° C ile karakterize edilir
 4. Febrilnaya - 38 ° С - 39 ° С.
 5. Pirit - 39 ° C - 41 ° C'ye karşılık gelir.
 6. Hyperpyretic - 41 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkla ayırt edilir.

Angina ile sıcaklık ne kadar

Foliküler anjina ile, sıcaklık 3-4 gün sürebilir.

Angina ateşin açık bir nedenidir. Akut bulaşıcı bir hastalığın ayırt edici özelliği, sıcaklıkta keskin bir artıştır ve bu da kısa bir süre devam eder. Boğaz ağrısı - boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde plak, genel halsizlik Görünür belirtiler. Ortalama olarak, yüksek sıcaklık 5 güne kadar sürer. Hastalığın süresi anjinaya göre değişir:

 • catarrhal - süresi 1-2 gündür;
 • foliküler - 3 - 4 gün;
 • lacunar - 4 - 5 gün;
 • Herpes boğaz ağrısı (herpangina) - 1 ila 3 gün;
 • angina Simanovsky-Plaut-Vincent - 1 - 2 gün veya sıcaklıksız geçer.

Organizmanın bireysel özelliklerine, özellikle de bağışıklığa ve virüslere genel yatkınlığa bağlı olarak endekslerdeki doğal değişimleri hesaba katmak gerekir. Farklı türdeki anjinaların, pürülan bölgelerin bulunduğu bölgede farklılaşan benzer hastalık belirtileri vardır. Bademcik iltihabındaki sıcaklığın olmaması, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya, hastalığa karşı kendi kendine direnemediğine işaret eder.

Çocuklarda sıcaklık

Adenovirüs anjinin nedeni olabilir.

Bir çocukta vücut ısısında önemli bir artış, inflamatuar bir sürecin varlığına işaret eder. İyileşme, ebeveynlerin semptomlara tepki oranına, uygun tedavinin atanmasına bağlıdır. Bir sıcaklıkta, mikropların hayati fonksiyonları yavaşlar, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı 38 ° C'ye kadar tavsiye edilmez. Kesin tedavi nedeniyle, akut bademcik iltihabı ile yüksek sıcaklık üç güne kadar sürer, daha sonra yavaş yavaş azalır, 37-36.5 ° C'ye ulaşır. Uzun bir süre boyunca uygun bir tedavi olmadığı için, inflamatuar süreç kronik bir form veya lokal komplikasyonlara geçer. Sıcaklığı anjina ile nasıl düşürmek - uzman bir doktoru bilgilendirmek, çünkü uzun süre iltihaplanma süreci özellikle tehlikelidir.

Anjinadaki sıcaklığın kaç gün tutulduğuna bağlı olarak, hastalığın bakteriyel veya viral nedeni ayırt edilir. Hastalığın ana kaynakları:

Sıcaklıkta tezahürleri

Vücut ısısında 37 derecenin üzerinde bir artışa ateş denir. Sıcaklık belirtileri:

 • baş ağrısı;
 • yoğun terleme;
 • iştah azalması;
 • titreme;
 • kalp çarpıntısı;
 • kemiklerde bir ağrı.

Termometrenin civa sütunu 38 ° C ve üzeri seviyelere ulaştığında, acil önlemler alınmalıdır. Sıcaklığın azaltılması, tutarlı bir şekilde doğru olmalıdır, çünkü keskin bir düşüş, vejetatif vasküler sistemin başarısızlığına yol açar.

Sıcaklığı nasıl düşüreceksiniz?

Sıcaklığı azaltmak için bol miktarda sıvı içmeniz gerekir.

Tonsillit ile, aşağıdaki eylemler sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olacaktır:

 1. Antipiretiklerin kullanımı: parasetamol, ibuprofen, analgin.
 2. Antibiyotik kullanımı. Spreyler ve enjeksiyonlar şeklinde kullanın. Enfeksiyonla mücadelenin etkinliği, mukus boğazının bir spreyle tedavisi ile sağlanır. Ancak, talimatları kesinlikle izlemeniz gerekir, 7 günden fazla bir sprey kullanımı vücudun ilaca bağımlı hale gelmesine neden olur. En sık enjeksiyonlar genellikle sıkıntıların başlangıç ​​aşamasında reçete edilir. Antibiyotik almaktan sonra, disbakteriyozu önlemek için bifidobakteri içeren ilaçların kullanılması zorunludur.
 3. Otların et suyu, antiseptik bir karışımı durulama için prosedürlerin yürütülmesi.
 4. Bol içecek. Yaban gülü, ılık ahududu çayı, kızılcık suyu sularının her iki saatinde bir. İçecekler bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinlerin vücuttan alınmasını teşvik eder.
 5. Yatak istirahatı. Hastalığın ilk aşamalarında dışarı çıkmak ve duş almak yasaktır.

Sıcaklık kritik seviyeye ulaştığında, hemen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktor, difenhidramin kullanımı ile gerekli antipiretik enjeksiyon yapacak veya ateş düşürücü mumları yazacaktır.

Erken iyileşme için, sıcaklık düşürme yardımcı yöntemleri kullanılır:

 1. Hastanın vücudunu suyla oda sıcaklığında silin, sirke ile seyreltin. Prosedür antipiretik etkisi vardır.
 2. Giysilerdeki doğal kumaşlar. Isı transferini önlemek için vücudun nefes almasını sağlayan hafif giysiler giymek daha iyidir.

Kararlı bir sıcaklıkta eylemler

Tedavi işe yaramazsa doktora başvurun.

Bir plakanın veya pürülan tıpaların salgı bezlerinin varlığı, yüksek bir sıcaklığın süresini arttırır. Antibiyotik alırken, ilaç solüsyonlarının kullanımı terapötik bir etkiye sahip değildir ve termometre kritik işarette bir azalma göstermez, doktora başvurmanız gerekir. Antibiyotik alımı sırasında, anjin ile sıcaklık 1-2 gün içinde azalmaya devam ediyor. Pozitif bir sonucun olmaması, ilaçları değiştirmeniz veya tabletler yerine enjeksiyon kullanmaya başlamanız gerektiğini gösterir. Vücudun bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak angina'yı aşırı dikkatle tedavi edin.

komplikasyonlar

Anjinadan sonra normalleşme normalleşmezse, hastalık kronik bir aşamaya geçer. Hastalığın başlangıcının gerçek nedenini belirleyecek bir KBB doktoruna danışmak gerekir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi aşağıdaki eylemleri gerektirir:

 • palatine bademciklerin lavajı;
 • antiseptik karışımlar ile gargara, bitkisel decoctions;
 • fizyoterapi;
 • ultrason.

Tedaviden sonra gerekli önlemler

İltihaplı bademcikler vücudu enfeksiyonlara maruz bırakarak, bağışıklığın azalmasına katkıda bulunurlar. Bu nedenle, transfer edilen hastalık hipotermiden, akut solunum yolu hastalıklarından (ARI) korunmalı, vitamin kompleksleri kullanılmalı, dengeli bir diyete bağlanmalıdır. Kan ve idrar testlerini geçmek için iç organların ayrıntılı bir incelemesini yapmak gereksiz değildir: EKG, karın boşluğu organlarının ultrasonu.

önleme

Sertleştirme, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların önlenmesi için iyi bir yöntemdir.

Anjina'nın önlenmesi aşağıdakilere uyumu içerir:

 1. Kişisel hijyen. Bireysel havlu, bulaşıklar, diğer tuvalet malzemeleri.
 2. Vücudun sertleşmesi. Kontrast duşu, silme, ıslanma.
 3. Lokal ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi. İmmün uyarıcı maddelerin alınması, nemlendiriciler yardımıyla kuru havanın giderilmesi.
 4. Doğru beslenme. Tüm mikroelementlerin yeterli ve rasyonel kullanımı.
 5. Enfeksiyon kaynaklarının zamanında tespiti ve tedavisi: çürük, sinüzit, furunküloz.

Anjinada komplikasyon olasılığı çok yüksektir. Çoğu zaman, alevlenmeler kendi kendine ilaçlama nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, durumun ağırlaşmasını önlemek için uzman bir konsültasyon gereklidir. Doktor, anti-inflamatuar ilaçlar, probiyotikler, bir vitamin kompleksi reçete edecektir. Sağlığınızı sadece anjinin sıcaklığını nasıl azaltacağını değil, aynı zamanda hastalığın nasıl normalleştirileceğini de bilen yetkili bir doktora vermek daha güvenilirdir.

Bir çocuğun anjina kaç gün boyunca sıcaklık korunur

Angina, farinkste enfeksiyöz inflamatuar bir sürece neden olan solunum yolunun bir patolojisidir. patoloji o boğazına şiddetli ağrı ile karakterizedir, küçük çocuklar, okul çocukları ve yetişkin çocuklar arasında yaygındır, bademcik, yorgunluk ve zehirlenme üzerinde plak oluşumu. Bu semptomlar ateş kadar ciddi değildir. Ebeveynlerin çoğu sadece bir soruyla ilgilenir: "Sıcaklık anjina ile kaç gün kalır?". Anne ve babalar ilk belirtilere ilk yardımda bulunmak için bu soruya verilen cevabı bilmelidirler.

Hangi göstergeler normal kabul edilir?

Nihai sıcaklık oluşumu çocuğun ilk yılının sonuna gelir. O zamana kadar, göstergeler 36 ila 37.5 derece arasında değişebilir. Bu, bebeklikte bir bebek için normal bir termoregülasyon.

Termoregülasyon stabil hale geldiğinde, koltuk altı indeksleri ölçülürken çocuk için norm 36-37 derece olarak kabul edilir. Termometreyi ağız boşluğuna sokmak, endeksler rektumda 36.6-37.3 dereceye ulaşır - 37-37.4. Daha yüksek sıcaklıklar anormal olarak kabul edilir, alarmı yenme ve tedaviye başlama zamanı. Bir yetişkinde aynı değerler normaldir.

Hangi değerlere

Çocuklarda anginadaki sıcaklık hemen her zaman yüksek değerlere yükselir. Normalde, 38-39 ° C Önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu enfeksiyöz inflamatuar patolojinin tipine bağlıdır.

Pürülan anjina ile indeksler 39 ° C'ye yükselir. Hastalığın pürülan formu hafif bir bademcik iltihabı olarak kabul edilir, sıklıkla termometre üzerindeki göstergeler 37-37.5 ° C'lik alt şaft değerlerini aşmaz. Patolojinin foliküler görünümüne her zaman bir ateş eşlik eder, yokluğu nadirdir. Foliküler anjina ortaya çıktığında, hasta hipertermi ile karşılaşır, indekslerde artış 39 ° C'ye ulaşır (ateşli ateş). Diğer formlardan ayırt etmek kolaydır, sadece küçük püstüller ile mayınlanacak olan bademciklere bakın.

En şiddetli lacunar anjinadır. Enfeksiyöz inflamatuar hastalık daha yüksek bir sıcaklıkla karakterizedir. Hipertermi 40 derece (ateş ateşi) yükselebilir, çok ihmal edilmiş bir vakada, 41-42 ° C (ateşe karşı yaşamsal bir tehlike olan) bir ateş olan hastalarda ateş görülür. Bu patoloji formu, senkop başlangıcı ile karakterizedir. Yetişkin iyi yapabilir, genç bir çocuk için böyle bir ateş ölümcül olabilir.

Hastalığın herpetik bir görünümü vardır. Patoloji çok zor, kataral formun aksine, herpes boğaz ağrısı ile, sıcaklık keskin bir şekilde 40-41 dereceye yükselir. Hastalığın seyri ortalama ise, bazen göstergeler 38-39 ° C olabilir.

Hastalığın türlerini dikkate alarak ateş ne ​​kadar tutar?

Bademcik iltihabı ile hipertermi uzun sürmez. Yüksek sıcaklığın süresi, bulaşıcı hastalığın hızlı gelişimine bağlıdır. Termometre üzerindeki yüksek göstergelerin ana nedenleri - bademciklerde irin görünümü, organizmanın enfeksiyon ve inflamasyonla mücadelesi. Çocuğun ateşi kaç gün var? Tonsillit sırasında hipertermi kısa süredir, endeksler hastalığın başlangıcından 3-4 gün sonra akmaya başlar. Tam gün sayısı hastalığın türüne bağlıdır:

 1. Foliküler anjin hipertermi ile 3-4 gün korunur. Ateşin süresi, hastalığın semptomlarına bağlı olacaktır, genellikle kabartmalar 5. günde gerçekleşir.
 2. Bademcik iltihabı formu en kolay olarak kabul edilir. Sıcaklık, düşük dereceli değerlerin üzerinde nadiren yükselir. 2-3 gün tutar.
 3. Hastalığın lacunar formu, akışla en şiddetli olanlardan biridir. Bu patoloji ile uzun süreli bir sıcaklık artışı gözlenir. Genellikle 3 ila 5 gün sürer.
 4. Angina'nın herpetik şekli, birinci ve üçüncü günde ateşli görünümlerle karakterizedir. Bu hastalığın evrensel işareti, sıcaklık artışının 2 zirvesidir. Başka bir hastalık tek bir artışla karakterizedir.
 5. Akut paratonsillit bademcikler ve bademcikler etkiler. Onunla birlikte, febril durumu uzun süre, genellikle 4 güne kadar uzayabilir, hastalık daha fazla modal selüloza çarptığında daha uzundur.
 6. Angina Simanovsky-Vincent termometreyi artırmadan akabilir. Termometre üzerindeki göstergeler, subfebril değerlerine ulaşabilir, 1-3 gün sürer.

Anjina ile antibiyotik alırken, bir yetişkin ve bir çocuktaki sıcaklık iki güne kadar devam edebilir, daha sonra birkaç gün 37-37.5 derecede kalır. Uzun süreli bir hasta bunalmış ve yorgun hisseder, ama hipertermi rahatsız olmaz.

Hangi değerleri düşürebilirim

Çocuğun sıcaklığı (2-4 yıl) 37.8 göstergelere ulaşır ulaşmaz indirilmeye başlanmalıdır. Tedaviye zamanında başlamak için her saat ölçülmelidir. Çocuklarda, hızlı bir şekilde piretik ateşin safhasına girebilir.

Dikkat lütfen! Termometre üzerindeki göstergeler 37,8'den küçükse, bebeğe ateş düşürücü vermemeli ve bir yetişkine götürmemelisiniz. Bu dönemde, vücut bulaşıcı bir hastalık ile mücadele eder. Ek olarak, bazı ilaçlar sıcaklığı çok fazla azaltabilir, bu da iyi olma hali üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Birçok doktor, termometre 38,5 derecelik bir işaret göstermeye başlayana kadar antipiretik ilaçlar almayı önermemektedir. İlaç harekete geçmeye başlarken, sıcaklık daha yüksek olacak, çocuk sadece içten yanmaya başlayacak, iç organların zarar görmesine, hatta ölümüne neden olacaktır.

Bebek güçlü ateş varsa ne yapmalı

Sıcaklığı nasıl düşüreceksiniz? Termometre üzerindeki yüksek oranlarda çocuklara uygun antipiretik ajanlar verilir. Örneğin, Nurofen, Parasetamol, Ibuprofen. İlaçlar şurup halinde verilebilir veya bir mum koyulabilir. Ateşi hızla azaltmak için doktorlar bebeğe bir şurup vermenizi ve aynı anda bir mum enjekte etmenizi önerir. Askıya alma yöntemi, çocuğun yaşına bağlıdır.

Reçeteli ilaçlar sadece bir doktor olabilir, ancak kritik durumlarda ebeveynler, talimatları okuduktan sonra bebeğe ateş düşürücü bir ajan vermelidir.

 1. Örneğin, 1-3 yaş arası çocuklara Nurofen dozu: günde 3 kez 5 ml, maksimum günlük doz 300 mg'ı geçmemelidir.
 2. İbuprofen bu şemaya göre verilir: Çocuğun 2 yaşında olması halinde (ağırlık yaklaşık 10-12 kg'dır), ilacın miktarı günde 3 kez alınan 2,5 ml'dir.

Önemli! Süspansiyonların dozajı, yaşın değil çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Bir bebek (yetişkin) ateşi antipiretikler aldıktan sonra düşmezse ne olur? Alınan ilaçların etkisizliği, hemen bir ambulans çağrısı anlamına gelir. Gelmeden önce bebeği suyla sirke ile silebilirsiniz.

Sıcaklığın sağlığa ciddi şekilde zarar verebileceğini ve ortadan kaldırılması için tüm olası önlemleri alabileceğini anlamak önemlidir. Bazı pediatristler, bir febrifüj ile birlikte yarım bardak Noshpa almayı önermektedir. Ateş hızla azalır. Ama çocuklar üzerinde denemeye değmez, bir mum koymak ve bir ambulansın gelişini beklemek daha iyidir.

KBB> KBB hastalıkları> Boğaz hastalıkları> Angina> Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün sürebilir?

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, normdan sapma ve patolojinin hangi komplikasyonların ortaya çıkabileceği ile kanıtlandığı gibi, hastalığın seyrinde, sıcaklığın kaç gün sürebileceğini bilmelidir.

Anjina nedenleri ve ana belirtileri

Yutulduğunda boğazda ağrı, sıcaklık, bademcik kızarıklığı - boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık patojen mikroorganizmaların vücuda girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bir anjin virüsünü ve bakteriyi provoke edebilir. Sık görülen patojenler streptokoklar, stafilokoklardır. pnömokokların yanı sıra. Ayrıca adenovirüs, parainfluenza virüsleri hastalığın başlangıcına katkıda bulunur. uçuk, grip, rinovirüs, koronabakteri.

Diğer nedenler:

 • Farenks tahriş edici ile temas.
 • Burun solunumunun bozulduğu nazofarenksin patolojik koşulları.
 • Hipotermi.
 • Çürük.

hastalığın gelişimini etkileyen faktörler psiko-duygusal gerilim, önceki enfeksiyon, yorgunluk, vücutta vitamin eksikliği, sağlıksız yaşam tarzı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, soğuk ürünlerin kullanımı olarak kabul edilir.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • Yutulduğunda boğaz ağrısı
 • Yüksek sıcaklık
 • Genel halsizlik
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Faringeal mukozanın hiperemi
 • baş ağrısı
 • Bademcikler üzerinde pürülan tıkanıklık
 • Boğaz ağrısı
 • Vücut ağrıları ve ağrıları
 • öksürük
 • Iştah kaybı

Angina belirtilerinin soğuk algınlığı belirtilerine benzer olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak angina boğazda şiddetli ağrıları farklıdır. Anjina, hastayla temas halinde, içme ve yeme ile havada damlacıklar yoluyla bulaşır.

Sıcaklık kaç gün tutulur: Norm ve patoloji

Anjinadaki sıcaklık hastalığın çeşitliliğine ve şiddetine bağlıdır.

Angina'ya böyle bir sıcaklık eşlik edebilir:

 • Subfebril - 38 dereceye kadar
 • Febril - 39 dereceye kadar
 • Piretik - 40 dereceye kadar
 • Hiperpirik - 40 derece üzerinde

Norm, bu tür patolojilerde aşağıdaki hipertermi süresidir:

 • Mavi dil. Hastalığın bu formu ile subfebril sıcaklığı görülür (37.8'e kadar). 2-3 gün sürer.
 • Laküner. Sıcaklığı 39 dereceye çıkarmak mümkündür. Bu anjin formu ile sıcaklık 3-5 gün sürebilir.
 • Foliküler. Bu formdaki sıcaklık genellikle 4 ila 5 gün boyunca korunur.
 • Angina Simanovsky-Vincent. Hipertermi 2 gün olabilir.
 • Uçuk. Sıcaklık 2-3 gün boyunca yükselir.
 • Flegmoznaya. Apse açılıncaya kadar hipertermi geçmez.

Hastalık, pürülan birikintilerle birlikte olduğunda, hipertermi, saflaştırıldıktan sonra geçer. Bu normlardan sapmalar varsa, bu durum komplikasyonları ve yanlış tedavi taktiklerini gösterebilir. Anjina ile ortalama hipertermi süresi 4-5 gündür. Bununla birlikte, sıcaklık üç günden fazla sürdüğünde, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Hastalığın komplikasyonları

Boğaz ağrısı uygunsuz tedavi ile, tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir

Hastalıktaki hipertermi uzun bir süre devam ederse, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu tür komplikasyonlar, önemli organları ve lokal (nazofarenks lezyonu) etkileyen ortak olabilir.

Angina'nın uygunsuz tedavisinin arka planında ortaya çıkan tehlikeli sonuçlar arasında aşağıdaki patolojiler ayırt edilir:

 • böbrek yetmezliği
 • romatizmal ateş
 • zatürree
 • menenjit
 • kan zehirlenmesi
 • apandisit
 • bulaşıcı zehirli şok
 • kalp hastalığı
 • lenfadeniti

Bu tür komplikasyonlar özellikle tehlikelidir, çünkü ölüme yol açabilirler. Genellikle angina nedeniyle kronik bademcik iltihabı gelişir. Lokal komplikasyonlar arasında otitis media bulunmaktadır. flegmon, larinks, apse, badem kanaması, sinüzit şişlik.

ilaç

Anjina tedavisi için etkili ilaçlar

Boğaz ağrısı semptomları bir uzmana danışmalıdır. Hastalığın tipi ve şiddeti göz önüne alındığında, doktor aşağıdaki tedavi yöntemlerinin kullanımını içeren doğru tedaviyi reçete edecektir.

 • Boğaz ağrısı ile tavsiye edilir. Bu amaçla, hem halk hem de tıbbi olarak çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Çok miktarda antiseptik çözüm var: Rivanol, Furatsillin. Iodinol. Eludril, Potasyum permanganat, Miramistin.
 • Lozenjeler veya emilim için tabletler, boğazda ağrıyı azaltmaya ve enflamatuar süreci ortadan kaldırmaya katkıda bulunur. Bu tür preparatlar popüler: Strepsils, Stopangin, Falimint, Geksoral Tabs, Grammidin, Pharyngosept.
 • Farklı ölçekler ve aerosollerin tedavisinde iyi bir etki. Bu tür preparatlar için endişe: Geksoral, Kameton, Lugol bir sprey. Ingalipt, Tantum Verde, Eludril, Hexasprae.
 • Hastalık önerildiğinde, askorbik asit ve B vitaminleri (Multitabs, Centrum, Pikovit) dahil olmak üzere vitamin-mineral komplekslerinin kullanımı.
 • Anjina ve immünomodülatörlerin tedavisinde kullanılır. Bu konuda etkili olan Kipferon, Viferon.
 • Bazen alerjenlerin bir sonucu olarak boğazda şişliğin giderilmesi için, örneğin, Suprastin, Cetrin, antihistaminikler reçete edilebilir. Claritin, Loratadin.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ayrıca okuyun: Boğazın ilk belirtileri nelerdir: hastalığın tanımı ve tedavisi

Ek olarak, hızlı bir iyileşme için arzu edilir, en azından farenksi tahriş edecek gıdaları içeren doğru dengeli beslenmeye uyulması arzu edilir. Tedavi ve bol içme için önemlidir.

Antibiyotiklerle tedavi

Anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

Anjina'nın nedensel ajanları çoğunlukla patojenik bakteriler olduğundan, antibiyotik tedavisi bütüncül bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Sadece bir uzman, organizmanın bireysel özelliklerini, patojenin ilaca olan duyarlılığını dikkate alarak, bir antibiyotiği doğru şekilde seçebilir. Çoğu zaman, ilaç doğru seçilirse, ikinci günde sıcaklık düşer.

Genellikle angina ile penisilin, makrolid ve sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir:

 • Penisilinler. Staphylococci ve streptococci'nin neden olduğu bir hastalığın tedavisi için uygulanır. Bu serinin etkili antibiyotikleri şunlardır: Flemoxin. Ecoclave, Augmentin, Flemoclav, Amoksisilin, Trimafox.
 • Makrolid grubu. Bu antibiyotikler enfeksiyonun odağına kısa sürede nüfuz eder ve birçok patojenik mikroorganizma üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu grubun en popüler uyuşturucuları uyuşturuculardır: Azitromisin. Sumamed. Eritromisin, Spiramisin, Zitrolid.
 • Sefalosporinler. Genellikle iltihaplı iltihabı ortadan kaldırmak için reçete. Bu gruba şunlar dahildir: Cefabol, Ceftriaxone, Zinnat, Suprax, Cefalexin.

Yedi yaşın altındaki çocuklar, şurup veya süspansiyon şeklinde önerilen antibiyotiklerdir. Yetişkinler, enjeksiyonların yanı sıra bir tablet formu antibiyotik reçete. Anjinadan da yerel antibiyotikler var. Bu tür araçlara aerosol Bioparox aittir.

Anjin için antibiyotik tedavisinin 7-10 gün olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Bununla birlikte, uzun süreli salınan ilaçlarla tedavi sadece beş gün sürebilir. Antibiyotiklerin kullanımının gastrointestinal sistemin dengesinin bozulmasına yol açabileceğini hatırlamak da önemlidir. Bu nedenle, bunları kullanırken, ayrıca probiyotikler (Linex, Lactobacterin, Bifiform, Bifidumbacterin Forte) almanız gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antipiretikler

Bu tür ilaçların kullanımı, çocuklarda 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda veya yetişkinlerde 38.5 dereceden fazla olan hamile kadınlarda önerilmektedir.

37.5 derecenin üzerindeki sıcaklık antipiretikler tarafından azaltılmalıdır. Her zamanki anjina ile Parasetamol bunun için kullanılır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir.

Gebe ve küçük çocuklarda hipertermiyi ortadan kaldırmak için, süspansiyon veya şurup şeklinde birçok ilaç vardır. Bunlar İbuprofen, Parasetamol Bebek, Nurofen gibi araçlardır.

Çocuklarda anjina tedavisinde antipiretik bir mum etkili olarak kabul edilir.

Sıcaklık yüksekse ve çok uzun süre azalmazsa, Analgin, Dimedrol ve Papaverin enjeksiyonu yardımcı olur.

Hastalık durumunda geleneksel tıp tarifleri

Anjina tedavisi için geleneksel ilaçların en iyi tavsiyesi

Tonsillit tedavisinde, halk ilaçları kullanılabilir, ancak tıbbi tedavi ile kombine edilmelidir.

Aşağıdaki otlardan et suyu durulama için mükemmel:

Enflamatuar süreci rahatlatır, ağrıyı azaltır ve patojenik mikroorganizmaların gelişmesini engeller. Bu infüzyonlar ile inhalasyon yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu gibi prosedürlerle yüksek sıcaklıklar beklemek daha iyidir. Durulama için, eşit oranlarda ılık su ile seyreltilmesi gereken Kalanchoe suyu.

Anginada bağışıklığı güçlendirmek için köpek gülü, kızılcık, yabanmersini iç dekoltelerini kullanabilirsiniz.

Bu bitkilerin meyveleri de antipiretik özelliklere sahiptir. Bu amaçlar ve bir limon için iyi yardımcı olur.

Sıcaklığı popüler araçlarla da yıkabilirsiniz. Bu, antipiretik etkiye sahip olan ahudududan (yapraklar veya meyveler) gelen çaydır. Ayrıca, etkili bir çare bal ilavesi ile ılık sütdür.

Ayrıca okuyun: Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter. bizi bilgilendirmek için.

Boğaz ağrısı tedavisi - sıcaklık ne kadar

Angina ile sıcaklık kaç gündür? Bademciklerin zarar derecesine ve patojenik mikroorganizmaların toksisitesine bağlıdır. Enfeksiyonun patojenlerinin doğasına bağlı olarak viral, bakteriyel, anjina mantar türleri ayırt edilir.

Neden boğaz ağrısı sırasında sıcaklık keskin bir şekilde yükselir

Klinik sınıflandırmaya göre, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

Her bir anjin tipi, termometre kolonunda farklı değerler ve dalgalanmalarla karakterizedir. Doktorun emriyle - 7 günden fazla - hipertermi uzun süren durumunda ateş düşürücü ilaçların kullanımı sadece fazla 38 gösterge, 5 bebek ve yetişkinlerde 38.8 sıcaklık yükselişi vakalarında tavsiye edilmektedir.

Bağışıklık sisteminin koruyucu maddeler - - sıcaklık artışı lökositlerin ve makrofajların, mücadelenin başladığını belirten patojenik virüsler, bakteriler veya mantarlar insan vücudu istila ile. Ancak, sağlık için hiperterminin güvenliği, sıcaklığın anjina ile kaç güne ve maksimum artış göstergelerine bağlı olduğuna bağlıdır.

38,5-38,7 derece veya daha fazla bir değere yükselttiğinizde ne olur?

 • İmmün T hücreleri aktive edilir, üremeleri 20 veya daha fazla kez artar.
 • Yabancı mikroorganizmaların çözünme ve ekskresyon hızı, ayrıca toksinleri en üst seviyeye çıkarılır.

Anjin için yüksek ateşin uzun sürdüğü durumlarda, termometrenin kolonunun 39 derecenin üzerine çıkması halinde, ateşin ilaçlarla yıkılması gerekir. Uzun süreli ateş, güç bedenini yok eder.

Bir kerede antipiretik ilaçlar almaması durumunda, son derece yorucu ısı kütlesi, öldürülen buzağı koruyan, bağışıklık sistemini tüketir kurutur, vücutta interferon üretimi önemli ölçüde azalır. Kendi kendine ilaç veremezsiniz, anjinin tehlikeli komplikasyonlarına yol açabilir.

Tonsillit catarrhal

Aşağıdaki semptomlarla karakterize olan bu akut hastalık:

 • Yetişkinlerin sıcaklığı neredeyse her zaman subfebrildir: 37-38 derece.
 • Boğaz ve kafada hafif bir ağrı var.
 • Genel bir halsizlik, zayıflık var.
 • Kaslarda, eklemlerde ağrı belirtileri vardır.

Görsel inceleme sırasında, aşağıdaki patoloji belirtileri gözlenir: mukus bademciklerinin, gökyüzünün, plağın ve şişmenin kızarması saptanmaz.

Hafif bir artış (1 cm'ye kadar) ve ağrılı bölgesel lenf düğümleri vardır. Kan testi lökosit ve ESR sayısında hafif bir artış gösterir.

Viral Düşük dereceli ateş anjina kataral tipi durum daha şiddetli bir biçimde angina bir geçişe yol açar, iltihaplı süreci sona erdirilmesi veya patojenik bakteri florasını birleştirilir, bundan sonra 2 ile 4 gün arasında sürmektedir.

Viral anjina sıklıkla viral farenjit ile karıştırılır. Farenjitin ayırıcı belirtileri: farenksin iltihaplanması ile lenf düğümleri artmaz ve ağrıları not edilmez. Ayrıca bademcik iltihabı ile burun akıntısı yoktur.

Angina foliküler bakteriyel doğa

Belirtilen zehirlenme belirtileriyle karakterizedir. Bir insanın durumunda, ortalama bir şiddete veya ciddi bir şeye doğru bir bozulma vardır:

 • Anjina ile yüksek ateş: 38.5, 39.5 veya daha fazla derece.
 • Baş ağrısının artan yoğunluğu yanı sıra eklemlerin, kasların hassasiyeti.
 • Bir kişi bir ürpertiden sonra periyodik olarak solgunlaşır veya ateşle kızarır.
 • Hasta iktidarsızlık hisseder.
 • Bebeklerde sıklıkla kusma, ishal, kasılma görülür.
 • Boğazdaki ağrı kuvvetlidir.
 • Boğazda görsel olarak görülebilen hiperemi parlak, şişkinlik, bademciklerde önemli bir artış.
 • Yüzeylerinde foliküllerin yuvarlak sarı tonları ortaya çıkar.
 • Dil üzerinde ve boğazda beyazımsı bir kaplama belirir.
 • Keskin bir ağrı ve bölgesel lenf düğümlerinde bir artış var - 10 mm.

Foliküler bademcik iltihabı ile patoloji bulguları hızla artar ve vücut ısısı 38, 5-40 derece içinde artar. ilk 1-3 gün boyunca.

Ancak uygun tedavi ile, dördüncü günde folikülün desteklenmesi durur, bir atılım gerçekleşir ve eksüdanın ağız boşluğuna çıkışı. Termometrenin sütunu, sıcaklıkta bir düşüş göstermeye başlar.

Hastalığın süresi: 7-9 gün.

Rüptüre foliküllerden gelen irin bademcikler içine akarsa, bir parathonsillar apse başlar, o zaman sıcaklık uzun süre yüksek kalacaktır.

Angina lacunar

Bu bademcik iltihabının klinik seyri foliküler inflamatuar sürece benzer. Boğaz ağrısı karakteristik belirtileri:

 • Boğaz, baş, kas, eklemlerde yoğun ağrı.
 • Anjinada 39 ila 40 derece arasında yüksek bir ateş oluşur.
 • Boğazda terleme ve şişlik hissi.
 • Ateş, titreme ile dönüşümlüdür.
 • Lenf düğümlerindeki boyut ve hassasiyette artış önemlidir.
 • Bazı hastalar kusma, ishal, abdominal kramp oluşumuna dikkat çeker.
 • Boğazda parlak kızarıklık ve şişme.
 • Bademcikler üzerinde - lacunae ağzı - başlangıçta pürülan, sarımsı gri-beyaz kaplama ile inflamasyon odakları vardır.
 • Daha sonra, boğaz, pürülan, ancak kolayca çıkarılabilir bir film ile sıkılır. Mukoza zarının yüzeyleri kanmaz.

Hastalığın süresi de 7 ila 9 gündür.

Sıcaklık anjina laküner bir şekilde, çok yüksek bir seviyede tutulması - ilk 3 gün için 40 derece, ama ilaç ile iltihaplı işlemin yoğunluğunda bir azalma ile yavaş yavaş 4-5 gün azaltılır.

Anjina ülseratif-membranöz

Genellikle bademciklerin tek taraflı bir yenilgi vardır. Filmsi plakları çıkardıktan sonra, kanama ülserleri sarımsı bir renkte kalır. Bu tür boğaz ağrısı nadiren görülür, ancak çok tehlikeli sonuçlar: Oluşan ülserlerin kemik dokusuna nüfuz etme ve yakın farengeal bölgeye yayılma kabiliyeti.

 • Bu tip bademcik iltihabı sıcaklığı 37.3-37, 5, ancak nadiren 38 dereceye kadardır.
 • Boğazdaki acı verici duyumlar önemsizdir.
 • Etkilenen bezlerde şişlik görülür, gevşek sarı renkte bir veya daha fazla ülser oluşur.
 • Lenf düğümleri farklı bir artış ve ağrı derecesine sahiptir: iltihaplanma sürecinin yanından daha güçlü bir şekilde ifade edilir.
 • Hoş olmayan bir koku ağızdan gelir.
 • Genel zehirlenme belirtileri az veya varolmayan.

Hastalığın nedensel ajanları spiroket ve iğ şeklindeki çubuklardır.

Tedavi süresi 10-14 gündür.

Anjin normal bir seyir için ne kadar süre dayanır?

Hastalığın klinik belirtileri bireysel kişisel bağışıklığa ve hastalığın etiyolojisine dayanır.

Çocuklarda, herhangi bir şekildeki anjin ile sıcaklık, değerlerinde keskin bir artış ile karakterize edilir ve 5 güne kadar stabil kalır: 39-40 derece. Sonra 38, 37, 5 derece düşer.

Viral doğanın bademcik iltihabı 38 derece - subfebril sıcaklığına kademeli bir artışla devam eder. 3 veya 4 gün düşüyor.

Anjina bakteriyel etiyolojisi ani olarak - ilk 3-5 saat içinde - bir sıcaklık atlama, antipiretik ilaçlar kullanıldığında bile uzun bir süre azalmaz. Azaltılması 4 veya 5 gün sonra antibakteriyel ilaçlar aldıktan sonra başlar. Azaltma günde yarım dereceden oluşur.

Vücut ısısı neden uzun süre azalmaz? Yüksek sıcaklıklarda, koruyucu hücrelerin aktivasyonu ve yoğun interferon oluşumu, hastalığın başlangıcından sadece 35-47 saat sonra başlar.

Boğaz ağrısı belirtileri her zaman anjin belirtmez, onlar larenjit bir belirti olabilir - özellikle çocuklarda tehlikeli bir anormal ödem. Bebekler boğulmaya neden olabilecek laringospazm ile tehdit edilir.

Ateş için kontrol önlemleri

Çocukta anjinadaki sıcaklık 38,5'in üzerindeyse ve yetişkinlerde - 39 ise, ateş düşürücü ilaçları acil olarak almak gerekir. Çünkü daha fazla artışla, bağışıklık savunmasında bir azalma var. Tedavinin ana koşulu karmaşık antibakteriyel veya antiviral, antifungal tedavidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Her gün bademcikler çeşitli virüsleri ve bakterileri alırlar. Sağlıklı ve güçlü bir organizma bademcik iltihabının etkenlerini yok eder ve hastalığı bastırır. Çürük, vitamin eksikliği, duygusal stres ve stresler bağışıklık sistemini zayıflatır.

Viral anjina çocuklarda

Her yaşta anjin yakalayabilirsin. Bebeklerde hastalık en şiddetlidir. Sıklıkla, anjin, viral enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar.nedenleriVirüsler - bu, bakterilerden sonra çocukluk döneminde anjin gelişiminin ikinci en sık nedenidir.