Loading

Farenjit ile sıcaklık 37 - 38

Farenjit ile artan sıcaklık, hastalığın bulaşıcı olmayan doğası ile ilgili ise, sık görülen bir semptom değildir. Hiperterminin şiddeti, immün savunma seviyesine, enfeksiyöz ajanın agresifliğine ve solunum sisteminde eşlik eden hastalıkların varlığına bağlı çeşitli faktörlere bağlıdır.

Makalenin içeriği

Farenjit ile sıcaklık: ne zaman olur? Bir ateşin varlığı, hastalığın kökeninin doğasına bağlıdır. İki nedenden oluşan grup vardır:

 • bulaşıcı. enfeksiyondan sonra vücut zehirlenme sendromu görünümünü olan patojenlerin yoğun çarpma başlar Bu viral, bakteriyel farenjit oluşumunu içerir. Hastalığın nedeni adeno-, korona, rhinovirüs grip veya parainfluenza, streptokoklar ve stafilokok olabilir;

Boğazın mantar enfeksiyonu genellikle hipertermiye eşlik etmez.

 • noninfeksiyöz. Bu grup hipotermi, kontamine hava, sigara içme, mesleki tehlikeler ve enfeksiyon ile ilişkili olmayan ve orofarenksin mukoza zarında tahriş edici etkisi olan diğer faktörleri içerir. Çoğu durumda hipertermi, enfeksiyona dahil olana kadar hastalığa eşlik etmez.

derin nefes ve fırsatçı mikropların aktivasyonuna yol açar solunum yolu spazmiruyutsya düşük nokta koruma, soğuk hava, kan damarlarının aşırı soğutma ile zaman. Öte yandan, yetersiz bağışıklık ile, vücudun enfeksiyonu zarar görmüş mukozadan çevreden meydana gelir.

Farenjitli bir ateşin olmaması, bu faktörlerden kaynaklanabilir:

 1. hastalığın bulaşıcı olmayan nedeni;
 2. Şiddetli somatik patoloji veya enfeksiyonun (onkolojik hastalık, AİDS) varlığı nedeniyle aşırı derecede düşük bağışıklık seviyesi;
 3. Belirli virüs suşları ateşe neden olmaz.

Ancak, doktorlar farenjit ile hipertermi o yerleşme yerine patolojik merkezini sınırlayan, patojenlerin kan girmesine izin vermez o kadar güçlü bir yerel savunma olarak görünmüyor bu sürüme daha eğilimli. Sonuç olarak, termoregülasyon merkezinin bulunduğu hipotalamus, sürece dahil değildir ve antikorlar çok sayıda sentezlenmez.

Farenjit ile ateşin özellikleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda hastalık farklı şekillerde gerçekleşir. Birçoğu hastalığın üzerlerinde acı çekiyor, bazıları ise çok zayıflar ve yataktan kalkamazlar. Yüksek sıcaklığın ortaya çıkması gerçeği korkutmamalı, çünkü insan bağışıklığının yabancı mikropları tanıdığı ve onlarla savaşmaya başladığı anlamına geliyor.

Özellikle küçük çocukların ebeveynleri, 37 derecenin üzerindeki termometre göstergelerinde gördüklerinde panik yaparlar. Hipertermi belirdiğinde, bu özelliklere dikkat etmek gerekir:

 1. yükselme derecesi;
 2. hipertermi süresi, günün zamanı ile bağlantı (genellikle ateşe doğru akşama);
 3. febrifugal ilaçların alınmasından sonra bir etki olup olmadığı ve ne kadarının kurtarıldığı.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonda hipertermi nasıl farklıdır?

Her durumda, enfeksiyonun bağışıklık ve saldırganlığına bağlı olarak ateş seyrinin spesifik özellikleri olabileceği not edilmelidir.

 • Viral enfeksiyon ile, sıcaklık kademeli veya hızlı bir şekilde artabilir, ancak bir gün sonra hipertermi bir zirveye ulaşır (38-39 derece). Ateş düşürücü ilaçların arka planına karşı, sıcaklık 37,5'e düşer ve bir başka eğilimi 2-3 azaltabilir. Zaten 5-6 gün sonra sıcaklık normalize edilmelidir (farenjit tedavisi altında);
 • Bakteri enfeksiyonu durumunda, sıcaklık hızla 39 dereceye ulaşır ve antipiretiklerin alımına rağmen yüksek düzeyde kalır. İlaçlar hipertermiyi hafifçe azaltabilir (38 dereceye kadar). Bu kalıcıdır ve sadece antibakteriyel ilaçların alınmasından sonra veya orofarenkste patolojik odaklanmanın tamamlanmasından sonra azalmaya başlar. Bakteriyel bir enfeksiyonun, sıcaklığın normale dönmesine izin vermeyen bir virüs hastalığına katılması durumunda benzer bir durum gözlemlenir.

Sıcaklık iki gün boyunca yükseltilirse, vücutta yoğun bir interferon sentezi başlar, ardından insan durumu daha kolaylaşır. Hipertermi 39.5 dereceyi geçtiğinde interferon üretimi süreci önemli ölçüde yavaşlar.

Sıcaklığı düşürmek için ilaçlar

Hipertermiyle mücadele etmek için, çocuklarda sadece iki ilaca izin verilir - parasetamol ve ibuprofen. Farklı isimlere sahip birçok ilacın bir parçasıdır (Panadol, Efferalgan, Dofalgan, Ibufen, Nurofen).

Yetişkinlerde, farenjit ile sıcaklık böyle ilaçlar ile durdurulabilir:

Antipiretik ilaçlar kombine formda üretilebilir. Onlar "soğuk algınlığı semptomları" olarak tanıtılmaktadır. Kompozisyon parasetamol ve yardımcıları içerir. Tabii ki, bir tablet almak veya hoş bir aroma ile seyreltilmiş bir toz içmek, daha sonra vücut ağrıları, burun tıkanıklığı ve hipertermi kurtulmak çok uygundur.

Ayrıca, mucize torbanın her bileşeninin kendi yan reaksiyonları, kontrendikasyonları ve alerji riski vardır. Bu bağlamda, sadece bir ateş söz konusu olduğunda tek bileşenli bir ilacın alınması gereklidir. Bir kişi zayıflık, ağrıyan eklemler, kaslar ve baş ağrısını fark ederse, bu önerilir:

 1. Koldakt. Uzun süreli etki gösteren veya fitiller formunda kapsül şeklinde salınır. İlaç soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. İlacın etkisi ateşle mücadele, ağrı sendromu ve soğuk algınlığı azaltmayı amaçlamaktadır. Önerilen doz günde iki kez 1 kapsüldür. Kursun süresi 5 güne kadardır. Ilacın bileşimi parasetamol, fenilefrin hidroklorür yanı sıra klorfenamin içerir;
 2. Teraflu (Tamiflu ile karıştırılmamalıdır). Soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için kullanılır - hipertermi, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı, hapşırma, öksürük ve burun akıntısını azaltır. Bileşim, parasetamolün yanı sıra askorbik asit içerir. Buna ek olarak, bileşenler arasında tatlandırıcılar ve renklendiriciler vardır. İlaç günde üç defadan daha sık alınmaz;
 3. Rinza tablet formunda mevcuttur, soğuk algınlığı, ateş ve acıya karşı hareket eder. Bileşim parasetamol, kafein, feniramin maleat ve ayrıca fenilefrin hidroklorür içerir.

Ayrıca Pharmacitron, Maxicold, Fervex veya Coldrex'in yaygın kullanımı. Antipiretikler bir şurup veya fitil şeklinde kullanılabilir.

İlaçsız sıcaklık düşüşü

Ateşle mücadele için tıbbi olmayan yolların etkinliğini hafife almayın. Farenjit tanısı konduğunda, sıcaklık aşağıdaki şekillerde azalabilir:

 1. sıcak içecekler pahasına bol içecek. Günlük sıvı sarhoş hacmi, eşlik eden kardiyak, renal veya solunumsal patolojiyi dikkate alarak bir doktor tarafından düzenlenmelidir. Gebe kadınlarda özellikle dikkatle kontrol edilen içme rejimi. Ateş terlemesi arttıkça, beden dehidrasyonla karşılaşır. Yeterli içme suyu, su-elektrolit dengesini eski haline getirebilir ve hipertermiyi azaltabilir. Buna ek olarak, gelen sıvı, zehirlenme yoğunluğunu arttıran patojenik mikropların vital aktivitesinin ürünlerinin atılımını hızlandırır. İçmek için ahududu, nane, bal, kuş üzümü, zencefil, süt, komposto, mors, hala karbonatlı alkali su, bitkisel kaynatma ve infüzyon ile çaylar öneririz;
 2. Seyreltilmiş sirkenin (450 ml su başına 15 ml sirke) bir çözeltisi ile tritürasyon, ısı transferini yoğunlaştırmayı ve ateşi azaltmayı mümkün kılar. Elma veya% 9 tablo kullanmak daha iyidir. Küçük çocuklarda, bu gibi prosedürler zehirlenme riski nedeniyle yasaktır;
 3. Pamuklu havlu soğuk suya batırılmalı, sıkılmalı ve ana damarlara (inguinal kıvrımlar, bilekler, alın, diz altında) tutturulmalıdır. Cildi ovarak, soğutulur;
 4. Sıcak bir duş alımı (rahat sıcaklık, aşırı ısınmayacak şekilde).

Ulusal tariflerden siyah frenk üzümü etkisi vurgulanmalıdır. Ilaç hazırlamak için, kaynar su ile çilek dökmek ve 10 dakika ısrar etmek için yeterlidir. Sıcak bir formda çay yerine alın.

Başka bir reçete, 30 gram ahududu, anne ve üvey anne, 15 gram kekik, yarım litre hacimdeki kaynar su dökün ve 5 dakika pişirin.

Et suyu filtre, 100 ml için günde iki kez alınmalıdır.

Hiperterminin ilaç azaltılması 38 dereceyi aşarsa gereklidir.

Antipiretik ilaçların etkisi yok

Bazı durumlarda, antipiretikler uygun etkiye sahip değildir ve sıcaklık yüksek tutulur. Antipiretiklerin etkisiz olmasının nedenlerinden biri, periferik kan damarlarının spazmıdır, bu nedenle ısı transferi gerçekleşmez.

Bir vazospazmın gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için bacakları hissetmek yeterlidir. Soğuklarsa ve vücudun içi sıcak hissederse - bu da damarların daralmasının sebebidir. Durumu kolaylaştırmak için, No-shpu almak gerekir. Vasküler tonusun normalleşmesine izin verecek ve antipiretik ilaçlar yapma fırsatı verecektir.

Ateşle ne yasak

Bu durumun kötüye gitmemesi için hipertermi ile ne yapmanın yasak olduğunu bilmek gerekir:

 • Isı transferini daha da yavaşlatan ve bir sera etkisi yaratacak yoğun sıcak bir battaniyeye sahip bir kişiyi barındırabilir. Titeriyorsanız, hafif bir halı ile saklayabilirsiniz;
 • bir taslakta ve yüksek nemli bir odada olun;
 • sıcak yiyecekler yiyin ya da sıcak içecekler içmeyin. Bu sadece orofarenksin iltihaplı mukozasını tahriş etmez, aynı zamanda hipertermi'yi de yoğunlaştıracaktır;
 • Sıcak su şişeleri, hardal sıvaları, sıcak kompresler, sıcak duşlar ve buhar inhalasyonları kullanmak yasaktır.

Ve unutmayın, hipertermiden kurtulmak için, altta yatan hastalığı tedavi etmeniz gerekir. Kronik farenjit ile ilgili ise, subfebril durumu uzun süre devam edebilir ve bağışıklık hafifçe azalır dönmez geri dönebilir. Bu, ENT hastalıklarını çalıştırmayın ve uygun şekilde tedavi etmeyin.

Farenjit ile sıcaklık

Farenjitdeki sıcaklık, karakteristik bir işaret olarak kabul edilir, bu da bağışıklık sisteminin vücutta enfeksiyona karşı aktif olarak savaştığını gösterir.

Farenjit tedavi etmeden önce, neden olan hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için gereklidir.

Çoğu zaman, solunum yolu hastalıkları nedeni, bu nedenle birincil belirtiler genellikle ateş, burun akıntısı, baş ağrısı ve genel halsizlik.

Bir hastalığın tezahürü

Bu belirtiler bir hafta içinde azalır yoksa boğazında güçlü öksürük, boğaz ağrısı, kuruluk ve hamlığına eşliğinde farenks iltihabı ve akut formun bir bakteriyel enfeksiyon konuşabilir.

Farenjit alevlenmesinin ardışık tedavisi bademcik iltihabı, larenjit ve kızıl ateş şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Sıcaklığın artması genellikle, hastalığın bakteriyel etiyolojisinde ortak bir semptom olarak görülür, üşüme, baş ağrıları ve vücudun her yerinde ağrılar eşlik eder.

Subfebril indikasyonu olan hastada ciddi bir rahatsızlık hissedilir, 38.5 ° -39 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklık artışı, yoğun bir antikor üretimi ve hastanın durumunda bir iyileşme ile birlikte görülür.

Antipiretikler, 38 ° C'nin altındaki bir sıcaklıkta reçete edilmez, çünkü vücut, enfeksiyöz ajanla kendi başına baş etmelidir.

Çocuklarda viral yapıya sahip olduğu ve bu durumda, 39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı hastalığın klasik tezahürü olarak kabul edilir, nazofarenks, bademcikler, sinüsler ve solunum sisteminin orta kısımlarının mukoza zarını etkiler çoğu durumda farenjit.

Farenjitin seyri, bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır, bu nedenle bazı hastalar hastalık sırasında normal yaşam tarzlarına devam ederken, diğerleri yataktan çıkmaz.

boğaz ağrısı streptokok etiyolojisi ise, hastalık, 38.5 ° C sıcaklığa arttırılması, irinli mukus eşliğinde bir yıla kadar sürebilir çocuklarda kusma ve bozulmaya iştah oluşabilir.

Farenjit ile birlikte, sürenin önemli olduğu süre kadar yüksek sıcaklık değil, hastalığın uzun süresi otitis, menenjit veya sinüzit tarafından komplike hale getirilebilir.

Yüksek ateş ve ısıya boğazın kızarması, öksürük, burun mukozası ve yutulduğunda ağrı eşlik eder.

Her şeyden önce, tedavi ısıyı düşürmeyi ve sıcaklığı düşürmeyi amaçlayan semptomatik olmalıdır, bu nedenle inhalasyon ve durulamalarla birlikte, hasta bol miktarda ılık sıvı içmeli ve doktor tarafından reçete edilen iltihap önleyici ilaçları almalıdır.

Farenjit ile sıcaklığı düşürmek için buna değer mi?

Farenjit etiyotropik tedavi ile tedavi edilmeden önce, alevlenmenin ana semptomlarını ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu hafifletmek gerekir, bunun için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • öksürük semptomlarını hafifleten antitusif ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • lokal etkinin antiseptik ve analjezik ajanları (Strepsils, Sepptole);
 • farinksin belirgin ödemi olan antihistaminikler;
 • immünmodülatör ilaçlar (Imudon);
 • lokal antibakteriyel ve anti-inflamatuar ajanlar (Bioparox);
 • inhalasyon için antibakteriyel ve antimikrobiyal solüsyonlar (Hexoral, Octenisept).

Sıcaklık oluştuğunda, hasta performansını sürekli olarak izlemelidir.

Hastalığın erken evresindeki yüksek sıcaklık, vücudun bir viral enfeksiyona yanıt verdiğini gösterir, eğer ateş 2-3 gün içinde durmazsa, antibiyotik tedavisi gerektiren bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi hakkında konuşabiliriz.

Sıcaklık değiştikçe, azalır ve hastalık boyunca yükselirse antibakteriyel ve antiviral ilaçların kabulü ertelenmelidir.

Ancak, ilaç kullanımından sonra ateş geçmiyor olsa bile, acilen doktora danışmak gerekir.

Sıcaklık iki günden fazla sürerse, vücutta yoğun interferon üretimi başlar, bu da hastanın durumunun rahatlamasına neden olur, kritik işarete ulaştıktan sonra, organizma için tehlikeli olan ve acil yardım gerektiren bir ters işlem başlar.

Sıcaklık 38 ° C'nin altındaysa, antipiretik ilaçların kullanımı gecikmeli olarak vücutta enfeksiyonun kendisiyle başa çıkmasına izin verilmelidir.

Sıcaklığı düşüren ilaçlar almak, bu durumda bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatır.

Hipertermi nasıl baş edilir

Kronik farenjitin bir özelliği, ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar kullandıktan sonra bile yüksek sıcaklığın kalmasıdır.

Sıcaklık subfebril ve ateşli indekslere yükseldiğinde, hasta kırık hisseder, iştahı ve çalışma kabiliyeti azalır, başı ağrır ve bulantı saldırıları onu rahatsız eder.

Yetişkin hastalar aspirin veya parasetamol ve çeşitli semptomatik ajanlara (Fervex, Terflu vs.) gibi anti-enflamatuar ilaçlar gösterilmiştir için tipik olarak, akut farenjit, bu durumda, bulaşıcı hastalıklar (ARD, Grip) tarafından tetiklenebilir.

İlaç tozu, solunum hastalığının ilk semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır, ancak hastalığın tüm döneminde istismar edilmemeli ve alınmamalıdır.

Hastanın alerjik reaksiyonları yoksa, bal, ahududu, limon veya frenk üzümü ile ılık meyve ve çay ısıya karşı mücadelede etkili olabilir.

Farenjit ile, zaten tahriş olmuş bir boğazın durumunu kötüleştiren sıcak bir sıvı içmek tavsiye edilmez.

Çok fazla içtikten sonra, hasta yatay pozisyon almalı ve pamuklu bir battaniyeyle örtülmelidir.

Yüksek vücut ısısını azaltmak için aşağıdaki yollar vardır:

 • Alkol (votka) veya sirke ile ovalama kan dolaşımını artırır ve ısı yayılımını artırır. Bu etki, alkolün buharlaşmasından ve soğuma etkisine bağlı olduğu için elde edilir;
 • civanperçemi tentürüne batırılmış bir pamuklu bez sarmak. Hastanın bir örtü ile sarılması ve bir battaniyeyle örtülmesi tavsiye edilmezken yatay bir pozisyon alması gerekir;
 • tapınaklar, yanlar, boyun, aksillalar, bilekler üzerindeki en büyük arterlere uygulanan nane infüzyonu veya suyun sıkıştırılması.

Çocukta sıcaklığı nasıl düşürmek

Çocuklarda farenjit ile ateş 5 günden fazla sürmez, 38 ° C'nin altındaysa antipiretiklerin kullanılması önerilmemektedir, ancak aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir:

 • çocuğa içebileceği kadar ılık sıvı verin, bu durumda vücudu kurutmamak için çok önemlidir;
 • Çocuğunuz titreyecekse, odadaki sıcaklığı yükseltmenize gerek yoktur, sadece sıcak bir battaniye ile örtmek daha iyidir;
 • antiviral rektal fitiller kullanın;
 • çocuğu oda sıcaklığında suyla siliniz;
 • çocuk askorbik asit vermek;
 • Çocuğun vücuduna soğutma nesneleri uygulamayın (örneğin, buzlu sıcak su şişesi).

Sıcaklık artmaya devam ederse, sadece bu yaştaki bir çocuk için belirtilen antipiretik ilaçlar verilmelidir.

12 yaşın altındaki çocuklar, ciddi yan etkilere neden olabilen asetilsalisilik asit (Aspirin) içeren fonlarla kontrendikedir.

Bu durumda, alternatif, çocukların ve hamile kadınların soğuk algınlığında kullanıldıkları en etkili ve güvenli araç olarak kabul edilen İbuprofen, Panadol veya Parasetamol'dur.

Sıcaklığı azaltmanın yaygın bir yolu, yarım litre su için bir çorba kaşığı sirke kullanılan bir sirke çözeltisi ile ovalamaktır.

Böyle bir bileşim, silerek ve alçalan bir kompres için, ısıtırken değiştirilmesi gereken şekilde kullanılabilir. Bu işlemler için, en iyi elma veya masa asma% 9 kullanmaktır.

Hastanın ellerini, bacaklarını, boynunu ve göğsünü ovuşturduktan sonra, sarması tavsiye edilmez, böylece sirke buharlaştığı zaman, sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olan cilt soğutma etkisi oluşur.

Sıcaklığı düşürme girişimlerinden sonra çocuğun aşağıdaki semptomlara sahip olması durumunda bir doktora başvurulması önerilir:

 • yüksek sıcaklık korur ve 39 ° C ve üzerinde yükselmeye devam eder ve bebeklerde 38,5 ° C'ye;
 • çocuğun nefes almakta zorlandığı;
 • kramplar var;
 • Boğazdaki ağrı daha yoğunlaşır;
 • vücudun dehidrasyonu.

Ateş için kontrendikasyonlar

Akut solunum yolu hastalıklarının neden olduğu farenjit, bazı durumlarda bir ateşle birlikte olabilir.

Bu durumda, hasta yasaktır:

 • Vücudun ısı transferini engelleyen ve sera etkisi yaratan yoğun sıcak battaniyeleri barınak;
 • Bir taslakta ve aşırı nemli veya sıcak havaya sahip bir odada bulunun (odanın en uygun sıcaklığı 21-22 ° C'dir);
 • sıcak içecekler (çay, kahve, ballı süt vb.);
 • ısınma manipülasyonlarını (sıcak duşlar, hardal sıvaları, ısıtıcılar, vb.) gerçekleştirmek;
 • Alkol içeren çözümler ile silin (özellikle çocuklar için);
 • buhar inhalasyonu

Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

Farenjit ile belirtiler, terleme, "yumru" ve boğaz ağrısı hissi, yutma, kuru öksürük, ateşle daha kötüdür.

Çoğu durumda tam bir tedavi mümkündür, akut sürecin kronik olana geçişi mümkündür. Nadiren komplikasyonlar meydana gelebilir: Kalbe ve eklemlere romatizmal hasar.

farenjit (virüs veya bakteri) neyin neden patojen bağlı atanır ve bakteriyel iltihap olarak tedavi hekimi seçer ve viral iltihap temizler ve sadece semptomatik tedavi gerektiren, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bu patoloji izolasyonda çok nadiren oluşur, özellikle üst solunum yollarının akut enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda ele alacağımız hastalığın farenjit, belirtileri ve tedavisi.

nedenleri

Olguların yaklaşık% 70'i, farenjitin sebebi virüs, kalan% 30'u ise bakteri ve patojenik mantarların yanı sıra alerjenleri paylaşır. Ayrı ayrı, travmatik lezyonu ayırt edebilir. Nedeni yukarıda listelenen bu farenjit akut olup, hasta için oldukça uygun bir prognoza sahiptir.

Hastalığın kronik forma geçişi, primer viral enfeksiyona bakteriyel inflamasyonun eklenmesiyle sık (özellikle tedavi edilmemiş) solunum yolu enfeksiyonlarının uzun süreli akımında görülür.

Farenjit tedavisi için ilk semptomlarda sigarayı bırakmalı ve tavsiye için doktora başvurmalısınız.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit rahatsızlık durumlarında ateş (minör veya 37.5 derece), ağrılı yutma, kuruluk boğazında, kuru öksürük, kırmızı ağrısı, boğaz mükopürülan plak duvarlarında (. fotoğrafa bakınız) varlığını içerir.

Kronik farenjit tanısı konduğunda, semptomlara sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Kural olarak, tickle hakkında şikayetler, hissi gıdıklama kaşıma veya boğazda yanma hissi, boğaz, yutma ağrısı, kuru öksürük kurutma kalın ve yapışkan mukus ihtiyacını kadar öksürük vardır.

Yetişkinlerde farenjit semptomları eşlik eden hastalık belirtileriyle birleştirildiğinde: akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip, vb. Akut farenjit semptomları bazen bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) belirtileriyle karıştırılmaktadır. Zaman zaman ağırlaşabilir. Aynı zamanda, semptomları akut fazınkilere benzer.

Atrofik bir tipin belirtileri, farinksin kuvvetli bir kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. Hipertrofik tip için, hiperplastik lenfoid doku odaklarının farenksinin arka duvarında bir mevcudiyet vardır. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalığın alevlenmesi durumunda, bu belirtilere, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir. Farenjit nasıl tedavi edilir onun ortaya çıkış nedenine bağlı, bu yüzden kendi kendine ilaç meşgul olmamalıdır.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda PF'ye 400 ° C'lik bir sıcaklık artışı eşlik eder. Boğazdaki ağrı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Kronik formların gelişimine katkıda bulunan faktörler

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • Diabetes mellitus, pulmoner, böbrek ve kalp yetmezliği.

önleme

Kuru, yoğun tozlu ve dumanlı odalarda kalmaktan kaçının, kategorik olarak alkol, sigara, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri, soğuk içecekleri ve tabii ki daha az konuşmaya çalışın. Erişkinlerde farenjitin önlenmesinde ve tedavisinde, farinksin mukoza zarı üzerinde olumsuz etki eden çeşitli zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Farenjit tedavisi

Öncelikle, farenjit tedavisi, hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin yardımı ile, bu, bakteriyel hastalık durumunda ve tahriş edici madde veya dumanın uzun süreli solunması, kişisel koruyucu önlemlerin kullanılması veya çalışmaların değiştirilmesinin neden olduğu farenjit durumunda elde edilir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

 1. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Durulama için furatsilinom, seyreltme 1: 5000 veya alkali çözeltiler kullanın.
 2. Diyetten rahatsız edici yiyecekleri hariç tutunuz (sıcak, soğuk, ekşi, keskin, tuzlu). Günde 1,5-2 litreye kadar bol miktarda içecek önerilir. Sigara bırakılmamalıdır.
 3. Birleştirilen spreyler (Ingalipt, angileksa, klorofilin, vs.) şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı preparatlar boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında günde en az 3-4 kez düzenli olarak uygulanır için uygulanır.
 4. Sülfonamidler (septifril, pharyngosept) içeren resorpsiyon için tabletler.
 5. Bir virüs enfeksiyonu antibiyotik almak için tavsiye edilmediğinde, sadece bir bakteriyel veya fungal patojen tespit edildiğinde doktor tarafından atanırlar.

Kronik farenjit ile tedavi, üst solunum yolu ve ağız boşluğunun kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu ile başlar. Etkisizlik mümkün ise, cerrahi sanitasyon kesinlikle endikasyonlara göre yapılır. Hipertrofik formlarda hipertrofi (hiperplazi) bölgeleri koterize edilmeli, kriyodestrit ve dantelkoagülasyon kullanılmalıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Evde farenjit tedavisi için halk ilaçları, aşağıdaki yaygın olarak kullanılır:

 1. Birkaç patates için inhalasyon veya taze patates suyu ile durulama yapılması tavsiye edilir.
 2. Boğaz, inhalasyon otlar durulayın: papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs.
 3. Subatrofik farenjit için gerekli olan mukozayı geri kazanmak için, boğazı kuşburnu veya şeftali yağı ile yağlamak iyidir.
 4. Propolis ile farenjit ev tedavisi. 0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır
 5. Farenjit ile antipiretik bir ajan olarak, ahududu, yabani çilek gelen kireç, çay kaynatma kullanabilirsiniz.
 6. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 7. Bir böğürtlen yaprağı bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Böyle bir kaynaşma ile gargara yapmak iyidir, ağız boşluğunun mukozasının iltihabında etkilidir: farenjit, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı, larenjit, vb.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir.

Farenjit ve ateş: Tehlikeli midir?

En yüksek sıcaklık, güçlü bir bağışıklık sistemi olan insanlarda yükselir (aktif olarak koruyucu maddeler üretmeye başlar). Ancak zayıflamış çocuklarda ve yetişkinlerde, enflamatuar sürecin en akut formu bile, vücut yeterince cevap veremez - ateş küçüktür, hastalık uzun süre devam eder, sıklıkla kronikleşir.

Sıcaklığı düşürmeliyim mi?

Ateş etmek için ihtiyacınız olan sıcaklık nedir? Aşağıdaki durumlarda ilaç kullanımı tavsiye edilir:

 • 39 ° C'yi aşan bir sıcaklıkta.
 • Ateşin kötü toleransı. Bazı insanlar zaten 38 ° C'de çok kötü hissediyorlar.
 • Sinir sisteminden problemler varsa. Bu madde özellikle çocuklar için geçerlidir.
 • Daha önce ateşin arka planında nöbet atakları olsaydı. Böyle bir anamnezi olan çocuklarda 38 ° C'ye ulaşan sıcaklığın istenmeyen olduğu düşünülür.

Sıcaklığın azaltılması için yöntemler

Sıcaklığı azaltmak için doktorlar tarafından önerilir:

 • Bol sıcak bir içecek.
 • Hastanın odasında serin hava (tercihen 20 ° 'nin üzerinde değildir).
 • Antipiretik.


Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve ateşi zemininde farenjit ile birlikte, parasetamol alınması istenir. Şiddetli ısıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyonla, ibuprofen esaslı fonlara tercih edilir.

Antipiretik ilaçlar sadece sıcaklık yükseldiğinde alınmalıdır. Onlar farenksin iltihabı için bir tedavi değildir.

Bir yetişkinde

Yetişkinler, ahududu çayı ve soğuk sürtünme gibi halk yöntemleri gibi farenjit ile ısı ile savaşabilirler. Ancak ateş azalmazsa, ilacı, ek açıklamada belirtilen dozajı gözleyerek sıcaktan almak gerekir.

Yetişkinlerde ısıyı yıkmak, Fervex gibi çok bileşenli ilaçlar olabilir. Bunlar, ılık suyla seyreltilmeli ve çay gibi içilmeleri gereken bir toz biçiminde temin edilebilirler. Bu preparatlarda ana aktif madde parasetamoldür.

Çocuk

Bir çocukta farenjit ile yüksek sıcaklık, antipiretik bir ilacın kullanılmasının bir göstergesidir. Çocuklarda halk yöntemleri ile deney yapmak tavsiye edilmez. Küçük hastalarda ısı seçiminin hazırlıkları parasetamol ve ibuprofen'dir. Çeşitli şekillerde üretilir - şuruplar, rektal fitiller, tabletler.

Çocuğun ilacı aldıktan sonra sıcaklığı sadece kısa bir süre için azalırsa, aynı ilaç tekrar verilemez, çünkü aşırı dozda olabilir. Bu gibi durumlarda farklı ilaçların değiştirilmesi tavsiye edilir.

Ateşle ne yapamazsınız?

Yüksek sıcaklıklarda bu imkansızdır:

 • Soğuk suya batırın, vücudu soğuk hava ile üfleyin, cilde buz uygulayın, vb. Tüm bu hareketler kan damarlarının keskin bir spazmı ve daha da kötü bir bozulma tetikleyebilir.
 • Alkol iç.
 • Kontrolsüz antipiretikler almak.
 • Sirke ve alkol sıkıştırır ve sürtünür.

Sıcaklık düşürülemezse

Alınan önlemlere rağmen ateş devam ederse, bir ambulans çağırmanız veya kendi başına bir tıbbi tesise gitmeniz gerekir. Özellikle olumsuz olan, hastanın cildinin solgunluğudur ve yoğun ısı arkaplanına karşı titreme olur. Sözde beyaz ateş böyle kendini gösterir. Bunu durdurmak için, bazı ateş düşürücü ilaçlar yeterli değildir, uyuşturucu enjekte etmeniz gerekebilir.

Farenjit ile ateş, hastalık uygun şekilde tedavi edildiğinde ortaya çıkan yaygın bir semptomdur. Eğer ateş birkaç gün sürerse ve vücut ısısını normal ilaçlarla normalleştiremiyorsanız, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Farenjit ile sıcaklık

Dış nedenlerle kışkırtılan farenjit nezleine, ne çocuklarda ne de yetişkinlerde vücut ısısında bir artış eşlik etmez. Bakteriyel ve viral farenjit olgularında cıva kolonunu arttırır, gelişmekte olan hastalığın türü hakkında tahmin edilebilecek bu semptomdur.

Doktorların dediği gibi, sıcaklıktaki artış, vücuda ya da belki de zararlı bir virüse giren patojenik bir bakteriden bağışıklığa karşı mücadelenin iyi bir işaretidir. Ancak her zaman böyle iyi bir işaret hasta tarafından iyi tolere edilmez, özellikle de çocukları ilgilendirir. Ve birkaç gün sürdüğünde ya da febrifüj ile hiç bitmediğinde hiç de hoş değil. Hastaya 38 ° C'lik bir artışla eşlik eden bir ateş, sadece bir sözle korkuya yol açar. Tabii ki, sıcaklıktaki artış günlük yaşamda ciddi bir rahatsızlıktır ve kardinal değişikliklerini planlara dahil eder, ancak sıcaklığı 38.6 ° C'ye çıkarmak imkansızdır. Sadece yatak istirahatine dayanmak ve uyum sağlamak için kalır.

Sıcaklık neden yükselir?

Normal sıcaklık 36.6 ila 37 ° C, daha yüksek veya daha düşüktür - normdan sapma olarak düşünülebilir. Artış, vücudun dış etkenlere veya koruyucu işleve adaptasyonun neden olduğu doğal bir reaksiyonudur.

Hipotalamus adı verilen beynin sıcaklık mekanizmasının işleyişinden sorumludur.

Farenjitin yanı sıra çocukların veya yetişkinlerin başka hastalıklarında olduğu gibi sıcaklık şu şekilde sınıflandırılır:

 1. Subfebril 37-38 ° C arasındadır. Antipiretik ilaçları yıkmak için tavsiye edilmez, doktorlar emilen sıvının miktarını artırmayı, yarı oruç rejimine uymayı ve dinlenmeyi tavsiye eder. Bu arada, sık sık, ve farenjit ile bir sıcaklık var.
 2. Orta - 38 ila 38.9 ° C 38,6 ile ilacı çocuk veya yetişkin için hesaplanan doza göre yapabilirsiniz. İlacın süresi boyunca ılımlı bir sıcaklık kaybedilirse, ancak sonra tekrar büyür ve birkaç gün boyunca bu durum viral bir hastalığın özelliği olabilir.
 3. Yüksek - 39-40 ° С. Normal ölçümlerden, kelimenin tam anlamıyla saatlerce çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Parasetamol veya Ibuprofen alırken ve tutan 39 dereceden fazla bir enfeksiyona işaret edebilir. Çoğunlukla bu, hem çocukta hem de yetişkinlerde otit, bademcik iltihabı veya en kötüsü menenjit semptomları ile gözlenir.
 4. Ultra yüksek - en tehlikeli sıcaklık, 41-42 ° C Yoğun bakım ünitesinde, hastanede tedavi edici veya bulaşıcı hastalıklarda ya da daha da iyi bir hastanede hastaneye ya da hastaneye yatırılmaya ihtiyaç duyulur. Bu sıcaklık kısa bir süre için bile tutulursa, ölümcül olabilir.

Bir çocuğun veya bir yetişkinin subfebril sıcaklığı birkaç gün devam ederse, bu gizli bir enflamatuar süreci gösterir ve bu durum bir doktor tarafından erken muayene gerektirir.

Sıcaklığı nasıl ve nasıl düşüreceksiniz?

38.6 ° C seviyesine ulaşması ve yukarıdan büyümesi üzerine, bu tür antipiretik maddelerin alınması gerekir:

Farenjit ile sıcaklık nasıl azaltılabilir?

Farenjit ile sıcaklık vücutta virüslerin varlığına işaret eden en yaygın semptomdur. Bağışıklık bu hastalık ile savaşmaya başlar. Farenjitin farklı yaşlardaki insanlarda nasıl ortaya çıktığını, sıcaklığı nasıl ve neyin düşüreceğini ve iyileşme sürecini nasıl hızlandıracağını düşünün.

Hastalığın belirtileri

Mukoza boğazında tahriş olması, aşırı soğuması, soğuk havanın teneffüs edilmesi, soğuk içeceklerin kullanılmasından sonra meydana gelir. Ağrı bir hafta içinde kaybolmazsa, boğaz ağrır ve öksürük sadece artar, büyük olasılıkla boğaz bakterilerle enfekte olur ve hastalığın süreci gelişiminin keskin bir aşamasındadır. Hastalık tedavi edilmelidir, randevu için bir doktora danışın, aksi takdirde durum kötüleşebilir, akut farenjit boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, larenjit, kızıl ateş, komplikasyonlar işitme ve kalp organlarını etkileyecektir.

Sıcaklığın görünüşü vücutta bakteriyel enfeksiyonun varlığını, titremeyi, baş ağrısını, tüm vücuttaki ağrıları gösterir. Doktorun referansı ile geciktirilemez, çünkü durum hızla bozulabilir. Ağır bir sıcaklıkta 37-37.5 ° 'lik bir üslupla ciddi rahatsızlık hissedilir. 38.5 ° 'nin üzerinde bir sıcaklık artışıyla, antikor üretimi ve metabolizmasında önemli bir artışa bağlı olarak hasta daha kolay hissedilir. Antipiretiklerin alımı 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında reçete edilir. Bağışıklık kendi başına enfeksiyon ile savaşmalıdır, bu yüzden 37-37.8 ° sıcaklıkta hap ve antibiyotik almaktan kaçınmak daha iyidir.

Farenjit belirtileri

Çocuklar ve yetişkinler hastalığı farklı şekilde taşırlar, hepsi bir kişinin bağışıklığına bağlıdır. Bazı hastalar hastalık sırasında aktif bir yaşam tarzına yol açarken, diğerleri yataktan kalkamazlar. Üst solunum yolunun viral hastalığı sıklıkla sıcaklığın kritik seviyelere çıkmasıyla birlikte görülür. Streptokokal farenjit ile hastalık 1 yaşın altındaki çocuklarda çok şiddetlidir. Burundan pürülan mukus salınır, sıcaklık 39 ° 'ye ulaşır. Çocuklarda kusma meydana gelir, iştah keskin bir şekilde bozulur.

Hastalık, orta kulak iltihabı, menenjit, sinüzit görünümü ile komplike hale gelir. Ancak özellikle küçük çocuklarda sıcaklık varlığında panik yapmayın. Çok yüksek bir sıcaklık çok önemli değil, daha önemli olan ne kadar sürecek ve nasıl değiştiği.

Yetişkinlerde, ateş akut farenjit ile ortaya çıkar, daha az aktif olan diğer semptomlardır: boğazda kızarıklık, yutulduğunda ağrı, öksürük, burun akıntısı. Tedavi öncelikle ısıyı uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Hasta, çok fazla sıvı, tatlı çay, tavuk suyu içmelidir. Farenjit ile, inhalasyonlar, bitkisel infüzyonlar, fitoantiseptikler ile gargara yapmak iyidir. İyi anti-enflamatuar ilaçlar Ingalypt, Lugs, Bioparox, Jox. Komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilir.

Sıcaklığı farenjitle azaltmak önemli midir?

Göstergeler izlenmeli, yani, sıcaklığı her 2-3 saatte bir sıklıkla ölçmelidir. Endekslerdeki artış, vücudun virüslere verdiği yanıtı gösterir, ana şey ateşin durduğu zamanı bulmaktır. Görünüşünden itibaren üç gün sonra durmayan ısı, hastalığın bakteriyel evreye geçtiğini gösterir.

Bu cinsin enfeksiyonu ile, antibiyotikler aktif olarak savaşırlar, bu sıcaklık oldukça uzun bir süre muhafaza edildiğinde reçete edilir. Sıcaklık atlar, düşer, sonra tekrar ortaya çıkarsa, o zaman vücudun kendisi enfeksiyonla baş eder, ilaç almak ertelenmelidir. 38.5 ° 'nin üzerinde ise sıcaklığı düşürmek önemlidir. Antibiyotik aldıktan sonra bile, ateş düşmezse, tereddüt etmeden, bir ambulans çağırmak değerlidir.

Vücuttaki sıcaklık interferon geliştirmeye başladığında. Isı tutmada bile, kişi bir süre sonra çok daha kolay hale gelir. Kritik işaretlere ulaşıldığında, ters işlem başlar, sadece organizma için yıkıcıdır. Birçok doktor 38.5 ° 'yi geçmeyen ısıyı azaltmayı önermez. Vücudun soğuk öğütülmesi daha iyidir, başa serin bir kompres uygular. İlaçların kabul edilmesi, vücudun acil bakım gereksinimi duymaya başladığı zaman sadece 38.5 ° 'nin üzerinde bir işaret ile başlar.

Sıcaklığı nasıl düşürmek

Bugün antibiyotiklerin listesi, çeşitli ilaçlar sadece büyüktür. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Yetişkinlerde ve çocuklarda ilaçların yönetimi neredeyse aynıdır. Isıyı azaltmak için Aspirin ve Analgin modern medikal tarafından reçete edilmez, çünkü bu kombinasyon birçok kontrendikasyona, yan etkilere sahiptir. Parasetamol almak en etkili ve güvenli, viral solunum yolu enfeksiyonlarına karşı mücadelede etkinliği kanıtlanmış ve haklı çıkarılmıştır. Parasetamol bebeklere bile uygulanır. İbuprofen, çocuklara ve çocuklara 3 aylık bir sürede, sadece bir doktorun talimatlarına göre bir dozajla hızlı bir şekilde yardımcı olur. Nimesulid'in ısısı düşecek, sadece 12 yaşından sonra çocuk almak mümkün.

Herhangi bir ilaç alırken, kullanım talimatlarını okumalı ve dozu gözlemlemelisiniz.

Doz aşımı vücutta, özellikle küçük çocuklarda, ters işlemlere yol açabilir, bu nedenle yetişkinlerin çok dikkatli olması ve bir doktorun randevusunu göz ardı etmemesi gerekir, bir ölçü farklı hapları olmadan çocuk vermeyin.

Her 8 saatte bir ilaç belirtilirse, gözetilmesi gereken bu kural, elbette, doz, ikiye bölünebilir ve her 4 saatte 2 kez alınabilir.

Isı durmuyor: ne yapmalı

Akut bir formdan kronik farenjit, ateş düşürücü ilaçlar alındıktan sonra bile ateşin tutulabileceği ve düşmeyeceği gerçeğiyle ayırt edilir. Gemiler spazmsal olarak ve rahatlama söz konusu olduğunda bazen doktorlar bile anlatamazlar. Şiddetli ısı ve soğuk ekstremitelerin varlığında hemen bir ambulans çağırılmalıdır. Ama bazen uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor, bazı insanlar dışarıda yaşıyor, her zaman mevcut değil. Hastalığın kendiliğinden kontrolü için yetişkinlerin bilmesi gerekir, örneğin, 1 yıldan 6 yıla kadar olan çocuklar, No-shpa'nın ¼ değerini verebilir, 6 yıl sonra yarı yarıya verebilirsiniz. Bununla birlikte, ilacın kullanımı sadece yoğun ısı ve uzun süre tutulma durumunda makul olur.

Ek olarak, kan damarlarını genişleten No-shpa'dır, kan akışı daha iyi hale gelir ve antipiretik ilaçların alımı daha etkilidir. Genellikle ilaç, aldıktan sonra yarım saat içinde harekete geçmeye başlar.

Genellikle küçük çocukların tedavisinde sıklıkla kullanılan sıcaklığın azaltılması için rektal fitiller kullanılması iyidir. Mum girmeden önce bağırsağı boşaltmalısın. Bağırsaklarla dolu duvarlar sadece kullanılan ilaçları emmez, olumlu bir etki için bekleyemezsiniz.

Farenjit ile, vücudu sirke ve alkol tentürleriyle, sadece zarar veren, iyi olmayan çiftlerle silemezsiniz. Soğuk banyoların alınması, çocukların soğuk bir havluya sarılması da kabul edilemez, damarlar daha da spazmiktir, nöbetler olabilir.

Kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz

Sıcaklık - vücutta enfeksiyon varlığının bir belirtisi, virüslere karşı mücadelede verdiği cevap ve özellikle farenjit olmak üzere, tedavi edilmek için kaydetmek her zaman daha kolaydır. Aşağıdaki durumlarda enfeksiyon riski azaltılabilir:

 • Yemekten önce elleri sabunla yıkayınız;
 • Genellikle öksüren, burunlarını üfleyen, hapşırmış hastalarla temastan kaçının;
 • hastalarla, örneğin akrabalarla temas ettirildiğinde, ayrı tabakların, bardakların, tabakların kullanılması tercih edilir.

Bütün aletler sıcak sabunlu su ile yıkanmalıdır. Hijyen araçları da kişisel olmalı, anaokullarını, okulları, enfeksiyon durumunda, doktorun talimatlarını takip etmeli ve tamamen iyileşene kadar hastanede veya evde bulunmalıdır.

Farenjit ile kaç gün sıcaklık yapar

Bir termometrenin ampulü gözlerin üzerinde büyüdüğünde ne yapmalı? Sıcaklık 37'yi farenjitle vurun ya da değil mi? Ne kadar sürecek? Isıyı kaldırmak için en etkili araç hangisidir? Hangi artış tehlikeli olarak kabul edilir? Doktorun farenjit tanısı konması halinde bu tür sorular kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Cevap veriyoruz.

Sıcaklık neden yükselir?

Farinksin viral (nadiren bakteriyel) iltihabının başlangıcının karakteristik tezahürleri boğaz ağrısıdır (kulakta verebilir), kafa, kuru öksürüğün ortaya çıkması, üretken bir forma geçiş ile. Belki soğuk algınlığı var.

Genellikle, farenjit subfebril sıcaklık değerlerinin bir arka planına karşı oluşur: 37-37.5 ° C Hangi durumlarda keskin bir şekilde artar ve neden hiç yükselemez?

 • bir yetişkinde farede bir sıcaklıkta 38.5 ila 39.5 ° C arasındaki dalgalanmalar varsa ve çocuklarda 39-40'a ani bir artış olduğunda, bu, viral lezyona bakteriyel sekonder enfeksiyonun eklendiğini gösterir;
 • Bakteriyel inflamatuar sürecin geniş yayılımı, 5 günden fazla bir süre içinde derecelerde bir artışla gösterilir;
 • Hastalığın bulaşıcı olmayan formu, sıcaklık rejiminde yokluk veya hafif artış ile karakterizedir;
 • farenjit mantarı ile ateş görülmez;
 • Farenjit epitelyumun malign iltihaplanmasına neden olmayan virüslerin suşlarından kaynaklanıyorsa, sıcaklık yoktur. Hastalık ateşsiz ilerler;
 • Sıcaklığı olmayan bir farenjit, HIV ile enfekte hastalarda ciddi bir onkolojik hastalık olan tüberkülozda düşük düzeyde immünite nedeniyle olabilir.

38 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta, toksinleri detoksifiye eden karaciğerin bariyer fonksiyonu artar. Ayrıca lökositlerin fagositik yetenekleri de hızlanır: patojenik mikropların daha olası yabancı protein fraksiyonlarını yok etmeye başlarlar.

Termometrenin hangi göstergesinde vücut için bir tehlike

Çocuğun sıcaklığı 38,5 ° C'yi aşması çok tehlikelidir. Özellikle doğum travması veya kronik hastalığı olan yenidoğan bebeklerde ve küçük çocuklarda.

Hayat mücadelesi başlıyor:

 1. Sıcaklık arttıkça, daha aktif ve büyük miktarlarda interferon üretimi başlar.
 2. Antikorların sayısı ve reaktivitesi artar.
 3. Patojenik mikroorganizmaların kitle ölümleri vardır.
 4. Vücuttaki toksinlerin çürümesini ve atılımını hızlandırır.
 5. Bağışıklık savunmasının en büyük aktivasyonu 38.6-39 derecelik değerlerde gerçekleşir.
 6. Farenjitli yetişkinlere yönelik tehdit 40 ve üstü bir fazlalığı temsil eder. 42 ölümdür.

Sıcaklık neden çok uzun sürüyor?

Uzun süreli ateş, yanlış tıbbi veya kendi kendine tedaviye bağlı olarak farenjit komplikasyonlarının olası gelişimini gösterir.

Doktorun reçetesi için ilaç almayan kişiyi ne gibi tehlikeler bekliyor:

 1. Farinksin arkasında lenf düğümleri ve dokular alanında farinks - purulent inflamasyonun apsesi.
 2. Fertil bademcik iltihabı veya paratonzillit - bademciklerde pürülan apsenin oluşumu başlar.
 3. Larenjit, larinks bir lezyondur.
 4. Bronşit - bronşların dalları boyunca inflamatuar sürecin yayılması.
 5. Tracheitis, trakeanın pürülan bir lezyondur.
 6. Otitis, eustachitis - orta kulakta ve Östaki borusunda iltihaplı odaklar.
 7. Lenfadenit, boyundaki lenf düğümlerinin bir lezyondur.
 8. Hastalığa neden olan bakteriler eklem bölgelerine yayılabilir ve bu da kaçınılmaz olarak romatizmaya yol açacaktır.

Farenjit tedavisi sırasındaki sıcaklık 7 günden fazla sürmezse, acil bir ek muayeneye gerek duyulur, çünkü herhangi bir zamanda solunumun durmasını tetikleyen büyük bir şişlik oluşabilir. Ya da vücudun her tarafındaki enfeksiyonun hızlı yayılması nedeniyle kan enfeksiyonuna başlayabilir.

Antipiretik Mumlar

Çocuklarda farenjitin kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez, hatta ahududu çayı veya limon çiçeği bile akut alerjik reaksiyona neden olabilir.

 • garantili sıcaklık azaltımı;
 • bitki bileşenlerinin zararsızlığı;
 • farenjitli mumların etkisi tabletlerden daha uzundur;
 • ilaçların reddedilme olasılığı (kusma ile olduğu gibi) hariç tutulur;
 • Çocuğu uyku sırasında kullanma imkanı;
 • psikolojik stres yoktur (çocuk tabletleri ve tentürleri içmekten korkuyorsa);
 • Farenjit boğaz ağrısı ve mide mukozası üzerinde tahriş edici etkisi yoktur.

En popüler ateş düşürücü mumlar:

Kontrendikasyonlar: karaciğer hastalığı, ishal, böbrek yetmezliği, bileşimin bileşenlerine alerjisi.

Yaygın antipiretikler

Tabletler, şuruplar ve farenjit ile antipiretik eylemin süspansiyonları, sadece semptomları rahatlatmakla birlikte terapötik bir etkiye sahip olmadıkları için doktorun reçetesine göre kesin olarak alınır.

Seçmek için ipuçları:

 1. Kuvvetli bir ağrı sendromu olan bir inflamatuar sürecin arka planına karşı çok yüksek bir sıcaklıkta, Ibuprofen daha iyi yardımcı olacaktır. Çocuklar için süspansiyon tercih edilir.
 2. Parasetamol en güvenli ilaçtır, bu yüzden bebeklerin buna dayalı ilaçları kullanması gerekir.
 3. İbuprofen'in etkisi Parasetamol'den daha hızlıdır, ancak sadece 3 aylıkken alınabilir.
 4. Çok yüksek ateş ve şiddetli baş ağrıları olan farenjitli 12 yaşındaki çocuklardan Nimesulid tabletleri kullanılmasına izin verilir.
 5. Yetişkin doktor hapları reçete edebilir: Nyz, Mefenamik asit, Nimesil, Nimesulid.

Listelenen ilaçlar etkili analjezik, antipiretik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Antipiretik ilaçların kullanımı için kurallar

Yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için, ilaç kullanırken aşağıdaki koşullara dikkat edilmelidir:

 • farenjit ile sıcaklığı azaltmak için tasarlanmış birçok ilaç, fazla 4-5 gün boyunca kullanılamaz.
 • Ilacı sistematik olarak almayın, sadece önemli sıcaklık artışlarında izin verilir.
 • tek seferlik oran aşılamaz.
 • Bir gün için en fazla 4 kez, 4-5 saatten daha az olmayan bir aralık ile alabilirsiniz.

Antipiretik tabletler yemekten sonra veya yemek sırasında alınmalıdır.

İlaçlar sıcaklığı nasıl etkiler?

Farklı farenjit etiyolojisi ile antipiretik ajanların etkisi açık değildir:

 1. Viral enfeksiyon, ilk gün boyunca kademeli, nadiren hızlı bir artış ile karakterizedir. Daha sonra sıcaklık artışı en yüksek değere ulaşır - 38 ° C'den fazla 2-3 antipiretik ilaçtan sonra, ilk önce 37,5, sonra 37'ye düşer. Ve 5 gün farenjit tedavisinden sonra, nadiren 7, vücut normale döner.
 2. Bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ile, sıcaklıkta 39 derece keskin bir sıçrama, antipiretik ilaç alımı ne olursa olsun, uzun bir süre için gitmez. Ya da yarım derece biraz azaldı. Azaltılması sadece antibakteriyel ilaçların kullanılmasından sonra başlar.
 3. Vücutta koruyucu antikorların gelişiminin yoğunluğu ve interferon sentezinde artış, hemen değil, ancak 36-48 saat sonra, yüksek sıcaklıkta meydana gelir.

Bununla birlikte, termometrenin değeri 39,6 veya daha fazla bir sınıra ulaşırsa, vücudun bağışıklık savunması zayıflar, dolayısıyla ihmal edilmemelidir.

İnsanların sıcaklık ile savaşma yolları

Günlük olarak çok sıcak sıvı içmek ve şifalı bitkilerin infüzyonuyla gargara yapmak gerekir:

 • su ve mineral dengesini ve vitaminler ile vücudun doygunluğunu geri kazanmak için, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antipiretik özelliklere sahip ahududu, kartopu çiçeği, dogrose, yabanmersini kompostosu;
 • Söğüt kabuğu ve ıhlamur çiçeği bir çok doğal aspirin içerir. Bu bitkilerin terapötik soğurması, sıcaklığın daha kötü olmamasını ve bazen farmasötik preparatlardan daha iyi bir şekilde azaltılmasına yardımcı olur;
 • Etkili broths, calendula, papatya, meşe, etkili patojenik bakteri ve virüs kolonileri tahrip ile gargara gerekir.

Özetleme

Farenjitin kompleks tedavisi, aşağıdakilerin uygulanmasından oluşur:

 • antiviral ajanlar: Arbidol, Cytovir, Remantadin;
 • Bakteriyel bir enfeksiyon gelişirse antibiyotikler: Amoksisilin, Suprax, Sumamed;
 • mukoza boğazının dezenfeksiyonu için antiseptikler: Miramistin, Ingalipt, Proposol;
 • öksürük ilaçları, öksürme varsa: Mukaltin, ACTS, Flavamed;
 • burun için vazokonstrüktif damlalar (rinofarenjit ile): Naphthyzine, Imidine, Rinazine;
 • ateş düşürücü mumlar: Cefekon, Panadol, Nurofen;
 • tabletler, süspansiyonlar sadece 38.6 ° C veya daha yüksek bir sıcaklıkta kullanılmalıdır: Ibuprofen, Paracetamol, Nimesil.

Sıcaklığın farenjit ile giderilmesi, sadece boğazdaki enflamatuar sürecin uygun ve zamanında tedavisi ile mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nasıl calendula bir tentür ile pişirmek ve gargara?

Boğazın durulanması için nergis tentürü en popüler doğal ilaç olarak kabul edilir, çünkü birçok insan bir infüzyonun nasıl gelişeceğini bilir ve bu zor olmayacaktır.

Anjina antibiyotikler ile etkili

Palatine bademcik iltihabının tüm "lezzetlerini" hiç yaşamamış bir insanı bulmak zordur. Boğazda kuruluk ve yanma hissi, titreme, yutma güçlüğü - tüm bu belirtiler, anjina gelişiminin başlangıcını belirterek, hipotermiden birkaç saat sonra, hasta bir kişi ile iletişim veya soğuk içeceklerin kullanılmasından sonra ortaya çıkabilir.