Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Medikal terminolojideki tonsil iltihabı, gökyüzünün bademciklerinde meydana gelen enfeksiyöz iltihaplanma sürecidir ve bunların içinde tıkaçlar oluşur. Genellikle bu hastalık çocuklukta ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, çocukta tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, eczanelerde çok sayıda ilaç var. Tonsillit tedavisi için, inhalasyon prosedürleri yanı sıra boğaz durulama kullanılır. İnsanların araçları güvenli ve etkili olarak kabul edilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Tonsillit bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Hastalığın seyrinin iki şekli vardır: kronik ve akut. Kronik bademcik iltihabı genellikle üst solunum yolunun aşağıdaki patolojik durumlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Diş hastalıkları hastalığı kışkırtabilir:

sık durumlarda, bademcik iltihabı, bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar, virüsler maddeler, patojenik bakteriler, mantarlar bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Tipik olarak bu gibi stafilokok, beta-hemolitik streptokok, pneumococci, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Mycoplasma gibi geliştirme bademcik iltihabı patojenlerin yol açar.

Bademcikler, tedavilerine yanlış bir yaklaşım uygulandığında kızıl, kızamıkçık veya kızamıktan dolayı iltihaplı hale gelebilir.

Bademcik iltihabının gelişimi de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir:

 1. Çevreye duyarlı olmayan bir ortamda konaklama.
 2. Hipotermi.
 3. Düşük kaliteli ürünlerin kullanımı.
 4. Yağsız yiyecek
 5. Sık stresli durumlar.
 6. Zayıf bağışıklık sistemi.
 7. Fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme.

Çocuğun vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra yiyeceğe alerjik reaksiyonlar da hastalığın riskinde artışa katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri, form ve aşamaya bağlıdır

Bir dereceye kadar bademcik iltihabı belirtileri hastalığın seyrinin şekline bağlıdır. Tonsillit için, aşağıdaki ortak belirtiler karakteristiktir:

 • Palatine bademciklerin ödemi ve ufalanabilirliği.
 • Kötü nefesin varlığı.
 • Gökyüzünün kollarının hiperimisi.
 • Sesin yavaşlığı.
 • Alt çene altında büyümüş lenf düğümleri.
 • Ağız boşluğunda kuruluk hissi.
 • Pus ile bademciklerin bademciklerinin lakunalarında eğitim.
 • Boğazda keder var.
 • Nefes darlığı.
 • Öksürük çağırma.
 • Iştah kaybı.
 • Genel halsizlik.
 • Bademcikler üzerinde plak.

Bazı durumlarda, kulakta ağrı oluşabilir, baş ağrısı olabilir, sıcaklıkta hafif bir artış olabilir. Kapris ve sinirlilik de çocuklarda görülür. Genellikle bu belirtiler, soğuk mevsimde hastalığın kronik formunda kendini fark etmenizi sağlar. Alevlenmeler, kural olarak, ilkbahar ve yaz aylarında gözlemlenen, gerileme koşullarıyla değişmektedir.

Hastalığın tehlikesi: olası komplikasyonlar

Uygunsuz tedavi veya hastalığın ihmal edilmesi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Kronik bademcik iltihabı, çocuklarda, eklemleri, böbrekleri ve kalp sistemini etkileyen toksik-alerjik bir lezyonu provoke edebilir.

Ayrıca tonsillit komplikasyonları atrofi, skar, tonsil hiperplazi olarak kabul edilmektedir. İhmal edilmiş vakaların bir sonucu olarak, aşağıdaki hastalıklar gelişebilir:

Çocuklarda bademcik iltihabı riski de tiroid hastalığı - tirotoksikoz riski taşımaktadır. Bazen hastalığın göz ardı edilmesi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Bu komplikasyonları önlemek için bademcik iltihabını zaman içinde herhangi bir biçimde tedavi etmek önemlidir.

İlaç tedavisi, bir antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Çocukta tonsillit tedavisi kapsamlı olmalıdır!

Çocukta bademcik iltihabı tedavisi için aşağıdaki tıbbi preparasyon grupları kullanılır:

 1. Antiseptik anlamına gelir. Bunlar arasında, orofarenksin sulanması için çeşitli aerosollerin yanı sıra, iltihaplı odağın durulanması ve tedavisi için özel çözümler yer alır: Hexaspree, Miramistin, Tantum Verde, Geksoral, Cameton.
 2. Antihistaminikler. Bu ilaçlar bademcik ve faringeal mukozanın şişmesini gidermek için kullanılır. Bu grubun en iyi yolu, sedatif özellikleri olmayan son jenerasyonun ilaçlarıdır: Cetrin, Suprastin, Telfast.
 3. Analjezikler. Boğazın yutulması ve ağrılması sırasında akut ağrı için kullanılırlar.
 4. İmmünomodüle edici ilaçlar. Bu ilaç grubundaki çocuklar tercihen doğal olarak immünomodülatörler kullanırlar.
 5. Antipiretikler. Bir çocukta yüksek sıcaklık durumunda kullanılırlar - 38 dereceden fazla. Çocuklar genellikle Parasetamol veya Nurofen reçete edilir.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı bademcik iltihabı için fizyoterapötik prosedürler atayabilir. Örneğin, kronik formda yılda iki kez lazer tedavisi yapılması tavsiye edilir. Genellikle uzmanlar ultraviyole ışınlama, klimatoterapi, aromaterapi tayin eder.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan biri: “Bademcik iltihabı ile antibiyotik almak gerekli midir?”. Otolarengologlar, hastalığın patojenik bakterileri olan akut tonsillitin yanı sıra hastalığın kronik formunun alevlenmesi için antibakteriyel ilaçlar reçete ederler.

Faydalı video - Nasıl ve ne zaman bademcik kaldırmak için:

Çocuklara genellikle penisilin, makrolit ve sefalosporin grubu ilaçlar reçete edilir. Bu antibiyotikler bademcik Sumamed, Augmentin, Flemoklav Soljutab, klaritromisin ve azitromisin, sefadroksil tedavi aittir.

Antibiyotiklerle tedavide dysbiosisin gelişmesini önlemek için, örneğin Lineks, Lactovit, Hilak Forte gibi probiyotikler kullanılır.

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanının bu tür ilaçları atadığını unutmamak önemlidir. Ebeveynler, sorunun ağırlaşmasını önlemek ve çocuğuna zarar vermemek için, bir ilacı bağımsız olarak seçmelerine ve hastalarına tedavi etmelerine izin verilmez. Antibiyotik seçimi, çocuğun vücudunun bireysel özellikleri, hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti dikkate alınarak gerçekleştirilir, aynı zamanda hastalığın gelişimini tetikleyen patojene de bağlıdır.

Boğaz ve inhalasyon durulayın

Artmış vücut ısısı ile, nefes almayın!

Çocuklarda bademcik iltihabı karmaşık tedavisinde de durulama prosedürüdür. Furacilin, Miramistin, Iodinol gibi tıbbi çözümlerin yardımıyla yapılır. Küçük bebeklerin tülbentleri gazlı bezden yapılmış bir tampon ile tedavi etmeleri tavsiye edilir, çünkü düzgün bir şekilde gargara yapmaları gerektiğini bilemezler.

Durulama prosedürü, tuzlu su ile yapılabilir. Bitmiş ürün eczanelerde satın alınabilir. Evde, kaynar, soğutulmuş su ile, tercihen deniz, bir çay kaşığı tuz çözerek hazırlayabilirsiniz. Ağızdan çalkalama, uçucu yağların veya şifalı otların infüzyonlarının eklenmesiyle bir çözüm olabilir, örneğin, calendula, papatya, alteum, adaçayı, St. John's wort. Pancar suyuyla uğraşarak hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisinde etkili bir yöntem inhalasyon olarak kabul edilir.

Çocuklar, ilaç kurumlarında satın alınabilecek özel bir cihaz kullanarak daha iyi durumda olmalıdır. Böyle bir cihaz nebulizer olarak adlandırılır.

İnhalasyonlar çeşitli tıbbi çözümlerin yardımıyla gerçekleştirilir. Ayrıca çocuklar için güvenli ve etkili, fito ürünleri kullanan prosedürdür. Bu inhalasyonlar için, bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip aşağıdaki bitkiler kullanılabilir:

 • adaçayı
 • okaliptüs
 • nergis
 • Çam iğneleri
 • Meşe kabuğu
 • öksürükotu
 • papatya

Aromatik yağlar kullanarak inhalasyon yapmak yararlıdır. Bademcik iltihabında etkili nane, şeftali, okaliptüs, pembe ve adaçayı yağlarının etkili olduğu düşünülmektedir.

Alternatif tıp

Bademcik iltihabında geleneksel olmayan ilacın çeşitli yöntemleri uygulanır. Tıbbi bitkilerin kaynatma iç kullanımı için önerilir:

 1. adaçayı, Ahearn kökü, Aziz sarı kantaron, şakayık, papatya, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, siyah frenk üzümü: iltihabi süreci azaltmak için bir otlar koleksiyonundan çay içmek önerilir.
 2. Hastalığın alevlenmesi sırasında vücudun koruyucu işlevlerini arttırmak için, çok sayıda yararlı madde içeren bitkilerden infüzyon kullanılması arzu edilir: köpek gülü, St. John's wort, meyan kökü (kök), atkuyruğu, kök (kök), volostushka.
 3. Bağışıklığı artırmak için limon suyu, köpek gül şurubu, pancar suyu 1: 3: 5 oranında hazırlanan bir içecek içmek de gereklidir.
 4. Propolis temelinde bademcik iltihabından elde edilen bir çok fon, çünkü bu ürün hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için mükemmel bir çare.

Çocuklarda bademcik iltihabı için kullanılan diğer halk ilaçları şunlardır:

 • Broth myrtle.
 • Aloe suyu.
 • Deniz topalak çorbası.
 • Altit kökün infüzyonu.

Alternatif tedavi ayrıca, bitkisel soğuma ile inhalasyon ve durulamayı içerir.

Bademcikler ile bademcik kaldırılması

Gerekirse bademcik kaldırılması, bir doktor atayabilir!

Gelişmiş vakalarda veya tedavi etkili olmadığında, uzman bademciklerin çıkarılmasını önerir. Böyle bir cerrahi müdahaleye tonsillektomi denir, kulak burun boğaz odasında yapılır. Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki şartlardır:

 • Sık sık anjina oluşumu (yılda dört kereden fazla).
 • Toksik alerjik tonsillit.
 • Burun ile ağız kokusu.
 • Tonsilojenöz sepsis.
 • Bademcikteki lenfoid dokunun proliferasyonu.

Operatif tedavi, bademciklere tam bir zarar vererek ve işlevlerini yerine getirmenin imkansızlığı ile gerçekleştirilir.

Daha önce, bademcikler bir neşter ile kaldırıldı. Şu anda, operasyon birkaç daha etkili ve modern yöntemlerle gerçekleştirilmektedir:

 1. Bir lazer kullanarak. Bademciklerin çıkarılması için bu yöntem daha az travmatik ve ağrısız olarak kabul edilir. Bu işlemden sonra rekürrens olasılığı ve komplikasyon gelişimi en aza indirilmiştir.
 2. Ultrasonik yöntem.
 3. Sıvı azot.

Bademciklerin uzaklaştırılmasında bazı sınırlamalar vardır. Bu tür kontrendikasyonlar, akut formda diabetes mellitus, akut enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar, kan hastalıkları, menstruasyon, tüberkülozu içerir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için, hastalık önleme kurallarına uyulması tavsiye edilir.

Bunlar aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Çocuğunuzun yemekten sonra ağızlarını durulamalarını öğretmek önemlidir.
 2. Zamanla, diş hastalıklarını tedavi edin.
 3. Dengeli ve dengeli bir diyet sağlayın.
 4. Gün rejimini gözlemleyin ve uyuyun.
 5. Çocuğun hipotermik olmasına izin vermeyin.
 6. Temiz havada günlük konaklama.
 7. Çocuğun en sık olduğu odalarda temiz tutun.
 8. Sertleştirme prosedürlerini uygulayın.
 9. Bademcikleri (yavaş yavaş çocukluktan soğuk sıvıya, alışılageldik şekilde sıcaklığı düşürmek ve içecek miktarını arttırmak) temperleyin.
 10. Bademcikleri masajla.
 11. Sınav için yılda iki kez kulak burun boğaz uzmanı katılır.

Bu plaj fiyatının üzerine kronik formlarının tonsillit riskini, hem de alevlenmesini azaltır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda Tonsillit: tipleri, belirtileri, tedavisi ve komplikasyonları

Tonsillit, palatine bademciklerin oral bademciklerini etkileyen enfeksiyöz bir enflamatuar süreçtir. Çocuklarda, bu patoloji 2 yıla ulaştıktan sonra ortaya çıkar, zirve insidansı, istatistiklere göre, 5-10 yaşına düşer. Göğüs iltihabı şiddetli seyirli, şiddetli boğaz ağrısı, yüksek ateş, antibiyotik ihtiyacı ile karakterizedir. Akut veya kronik olabilir. Bakteriyel bir patojenin (daha sıklıkla beta hemolitik streptokok) neden olduğu akut bademcik iltihabı anjina olarak da bilinir.

Hastalığın nedenleri

Palatin bademcik (veya bezleri) - boğaz arkasındaki iki palatin kemerlerin arasında ağız bulunan lenfoid oluşumları eşleştirilir. Bunlar hava yoluyla penetrasyon yoluyla vücuda nüfuz eden patojen patojenlerin ilk koruyucu bariyeridir. Temel işlevleri, enfeksiyöz ajanların ilerlemesini ve lokal immünitenin oluşumunu önlemektir. Her bir amigdala, lacunas denilen derin yarıklara (yaklaşık 10-15 parça) sahip gözenekli bir yapıya sahiptir.

Bazen enfekte lenfoid formasyonu ile temas halinde saldırı ile baş ve patojenik bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar, Haemophilus influenza ve diğerleri), parazit (Chlamydia, mikoplazma) ya da virüsler tarafından etkilenir. Bu durumda, onlar boyutu artar, iltihaplı hale gelir, şişirir, bademcik iltihabına neden olan koruyucu fonksiyonu kaybeder.

yemekler, oyuncaklar, kişisel hijyen öğeleri tarafından (hapşırma, öksürme) damlacıklar tarafından taşınan bir beta hemolitik streptokok, en yaygın olanı patojenler ile enfeksiyon. Hastalığa en duyarlı olan çocuklar anaokullarına, okullara, kupalara, halka açık yerlere gidiyor. mukoza üzerinde normalde mevcut patojenik ve patojenik fırsatçı mikroorganizmalar, olumsuz faktörlere dokunulmazlık veya maruziyetin genel zayıflaması çoğaltmak başlayan Buna ek olarak, bademcik kendiliğinden gelişebilir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişimini teşvik etmek için:

 • viral enfeksiyonlar (adenovirüs, rinovirüs, enterovirüsler, influenza virüsleri, parainfluenza, herpes);
 • burun solunumu rahatsızlıkları;
 • adenoid;
 • ağız boşluğunda enflamatuar süreçler (çürük, periodontitis, stomatit);
 • hipotermi;
 • stres;
 • dengesiz beslenme;
 • vitamin eksiklikleri;
 • Nazofarenksin patolojisi (sinüzit, yapışkan süreçler);
 • faringeal lenfoid cihazının anatomik özellikleri (bademciklerin dar ve derin lakunası, çoklu yarık benzeri kurslar).

Risk grubu, perinatal patolojisi olan çocuklar, anayasanın anormallikleri, kalıtsal yatkınlığı, alerjiye eğilimi ve düşük bağışıklığı olan çocukları içerir.

Tonsillit türleri

Çocuklarda tonsillit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Akut inflamasyonda belirgin bir klinik tablo vardır.

İltihabın doğası gereği

Aşağıdaki türleri vardır:

 1. Kataraldan. Bademcikler ve yakın lenf düğümlerinde, hiperemi, beyazımsı serosada bir artış vardır.
 2. Laküner. Pürülan plağın lakuna bölgesinde sarı renkte bir tinge, bademcik ödemi, hiperemi, genişlemiş lenf nodları ile karakterizedir.
 3. Foliküler. Lenfoid dokunun üst tabakası altında belirgin hiperemi olmak üzere nokta pürülan folikül oluşumu vardır.
 4. Kangrenli. Bademcikler, ülserler ve boğazın arkasındaki beyazımsı gri renkli bir kaplama formunda ülseratif nekrotik değişiklikler vardır.
 5. Fibrinöz. Görünümde bademcikler üzerinde yarı saydam beyazımsı bir kaplamanın oluşumu ile karakterize edilen plak, ince bir filme benzemektedir.
 6. Apse. Bir veya iki taraflı apsenin oluşumu ile bademciklerin dokularının iltihaplanmasıdır.

Kronik inflamatuar süreç, hastalığın yılda iki kez daha sık teşhis edilmesi durumunda kabul edilir. Çocuklarda ortaya çıkışının ana nedeni - tamamen iyileşmiş akut formu, sık boğaz ağrısı ve koruyucu önlemlerin olmaması. Oral kavite ve nazofarenks, burun tıkanıklığı, sık ARI kronik inflamatuar süreçlerin gelişimine katkıda bulunur. Bezler, enfeksiyonun kronik bir yatağı olur. Alevlenmeler mevsimsel bağışıklık zayıflaması ve düşük sıcaklıklara maruz kalma ile soğuk mevsim, sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar.

Akımın doğası gereği

İki tip kronik bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi. Kronik inflamasyonun lokal semptomları vardır (hiperemi, ödem, boyut artışı), bademcikler kısmen koruyucu fonksiyonları kaybeder.
 2. Dekompanse. Bir apse tarafından komplike hale gelen bademcik fonksiyonları, sık tonsillit ihlali vardır. Lokal iltihap belirtilerine ek olarak, burun sinüslerindeki inflamatuar süreçler, iç organlarda hasara yol açabilir.

Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabı ile lenfoid doku büyür veya ölür ve daha sonra bir bağ dokusu ile yer değiştirir. Bu bağlamda, hipertrofik (lenfoid formasyonların hacmindeki artış) ve atrofik formlar (bademciklerin boyut ve kırışıklıklarında azalma) arasında ayrım yapın.

Tonsillit belirtileri

Çocukta kronik tonsillitin akut ve alevlenmesi aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • titreme, ateş, yüksek vücut ısısı (38-40 ° C);
 • yutma ve esneme ile artan, farklı yoğunlukta kuruluk, gıdıklama, karıncalanma ve boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • bademciklerin genişlemesi, şişmesi ve kızarması, yüzeylerinde apse veya pürülan birikintileri oluşması mümkündür;
 • Kötü nefes;
 • sesin ses kısıklığı, hatta geçici kayıp;
 • genel halsizlik, uyuşukluk, uyuşukluk;
 • iştahsızlık;
 • sinirlilik, kaprissizlik, uyku bozukluğu;
 • kuru öksürük;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Çocuklarda bademcik iltihabının akut formlarında, vücutta zehirlenme belirtileri, bulantı, kusma, karın ağrısı, konvülsiyonlar, sindirim bozuklukları kaydedilmiştir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi dışında, çocukta belirtiler zayıf bir şekilde ifade edilir. Periyodik orta ağrı veya rahatsızlık boğazında, kötü nefes, düşük dereceli ateş, yorgunluk, uyku hali, kuru öksürük Rahatsız.

tanılama

Tanıyı doğrulamak ve hastalık tipini belirlemek için bademcik iltiğinden şüpheleniyorsanız bir çocuk doktoruna veya bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Çocuk ciddi durumdayken, doktor eve çağırılır. Kendini teşhis ve kendi kendine yönetim kabul edilemez.

Teşhisi onaylamak için:

 • bir anamnez, ebeveynlerin ve hasta bir çocuğun sorgulanması;
 • boğaz mukozasının görsel muayenesi (farenoskopi);
 • servikal lenf düğümlerinin palpasyonu;
 • yaygın kan ve idrar testi.

Patojeni tanımlamak için farinksden bacterozomlara doğru bir smear alınır.

Hastalığın tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için özel dikkat gerektirir. Çocuğun organizmasının bu hastalığı tolere etmek yetişkinlere göre daha zordur. Çok sık genel zehirlenme belirtileri vardır, yüksek ateş geleneksel antipiretik ajanlar tarafından yıkmak zordur. Çoğu zaman, tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Hastalık sırasında, rahatsız edici mukus boğazlarını dışlamak için yatak istirahatini gözlemlemek, koruyucu bir diyete uymak tavsiye edilir. tonsillit tedavisinde önemli bir unsur sıcak içecekler (şişelenmiş su, meyve içecekleri, çaylar) bol olduğu, bu küçük çocuklar için özellikle önemlidir hipertermi zemin üzerinde vücudun su kaybını önlemek için yardımcı olur. Hastanın bulunduğu odada sık sık havalandırmanın ve ıslak temizliğin sağlanması da gereklidir.

Akut bademcik iltihabının etkili ve zamanında tedavisi, etkilenen bademciklerin koruyucu işlevlerini tamamen geri kazanmasına izin verir. Uyuşturucu ve dozaj seçimi doktor tarafından, güvenlikleri, kullanım kolaylığı, durumun ciddiyeti ve hastanın bireysel özellikleri dikkate alınarak belirlenir. Terapötik kurs aşağıdaki ilaç gruplarını içerir:

 • antibiyotikler;
 • immünomodülatörler ve antiviral ajanlar;
 • antiseptik ve analjezik lokal ilaçlar (spreyler, pastiller ve emilim için tabletler, durulama ve inhalasyon için çözümler);
 • antialerjik ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • ateş düşürücü.

Antibiyotik tedavisi

Çocuklarda akut bademcik iltihabı için antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu, tedavinin temelini oluşturur. Hastalığın seyrinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlı olarak oral (tablet, şurup, süspansiyon) veya enjekte edilebilir formda (intravenöz veya intramüsküler enjeksiyon) reçete edilir. Sık kullanılan antibiyotikler, aktif maddeler olarak geniş bir spektrumda antibakteriyel etkiye sahip ilaçları içerir:

 • seftriakson;
 • amoksisilin;
 • penisilin;
 • amoksisilin ve klavulanik asit;
 • eritromisin;
 • spiramisin;
 • azitromisin.

Antibiyotik tedavisinin başlangıcından sonra, üçüncü günde belirgin iyileşmeler olur, ancak bu ilacı kesmek için bir mazeret olarak kabul edilmez. Bademcik iltihabının tam tedavisi 7-10 gündür, sonuna kadar yapılmalıdır, çünkü aksi halde, dirençli bakterileri ve inflamatuar sürecin kronik bir forma geçişini sağlamak mümkündür.

Yerel Terapi

Semptomların hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde antiseptik ajanlardan atama:

 • faringosepep hapları, dekatin;
 • spreyler, inhalipt, angilex, heksoral, stopangin, tartum verde;
 • furakilin, klorofilkil, klorheksidin, iyodinol, miramistin çözeltisi ile durulama.

Eşzamanlı tedavi

antibiyotik ilişkili ishal, tatbik probiyotik madde (Linex, bifidumbacterin, laktiale, bifiform) neden çocuklarda mide-bağırsak bozukluklarının önlenmesi için antibiyotikler ile birlikte uygulanır.

Anjin, viral bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişirse, antiviral ve immünmodülatör ajanların kullanılması önerilebilir.

Antipiretikler, çocuğun yaşına bağlı olarak, şuruplar, fitiller, tabletler şeklinde ibuprofen veya parasetamol bazlı ilaçları kullanırlar.

Bademcik iltihabı için halk ilaçları ile tedavi yardımcı niteliğe sahiptir ve sadece doktora danışıldıktan sonra izin verilir. En etkili olanları, antiseptik, yumuşatıcı ve anti-enflamatuar etkileri olan infüzyonlar veya şifalı bitkilerin soğanı ile gargara ve buhar inhalasyonudur. Bu tür bitkiler arasında papatya, calendula, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs bulunur.

Fizyoterapi yöntemleri

Enflamasyonun giderilmesi ve şişlik için iyi sonuçlar lazer ve mikrodalga tedavisi, UHF, ultrafonoforez ile sağlanır. Alevlenmeleri önlemek için ilaç tedavisi ile birlikte (vitaminler, immünomodülatörler, homeopatik ilaçlar) yılda iki kez tavsiye edilir. Kronik tonsilliti tedavi etmek karmaşık ve uzun ömürlü bir iştir. 5 yıl içinde alevlenmeler olmazsa tam düzelme söz konusudur.

Cerrahi tedavi

Sık sık anjina ve kronik tonsillitin ciddi seyrinde, çocukta iltihaplı bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasından oluşan cerrahi bir işlem önerilmektedir. Genel veya lokal anestezi altında 3 yaşına ulaştıktan sonra geçirebilirsiniz. Tonsillektomi için endikasyonlar:

 • uzun süreli konservatif tedavinin verimsizliği;
 • iç organlardan komplikasyonların ortaya çıkışı;
 • paratonazil apsesi;
 • orofarinksin süpüratif inflamasyonu;
 • hipertrofilli bademcikler ile üst solunum yollarının üst üste gelmesi.

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar sık ​​alevlenmelerdir (yılda 5'den fazla kez).

Video: Çocuk otolaryngologist nedenleri, tedavisi, önleme ve bademcik iltihabı komplikasyonları

komplikasyonlar

Çocuklarda tonsillit derhal ve yeterli bir şekilde tedavi edilmeli, enflamatuar sürecin kronik bir forma geçişi önlenmeli, sağlık için tehlikeli komplikasyonların gelişmesiyle dolu. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabının sonuçları çocuğun tüm yaşamı için problemler yaratabilir ve hatta bir sakatlığa neden olabilir.

Hastalık sırasında ortaya çıkan yerel komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonlesiller ve parapharyngeal apseler;
 • Yaraların varlığından kaynaklanan bezlerden kanama;
 • enfeksiyonların geçişi ve organların yakınında bulunan organlarda (otitis, eustachiitis, sinüzit, sinüzit) inflamatuar sürecin gelişimi;
 • Asfiksinin gelişmesi ile birlikte laringeal ödem (hayatı tehdit eden durum);
 • bademcikler etrafında takviye;
 • tonsilojenöz sepsis.

Tüm vücudu etkileyen ve kademeli olarak gelişen tonsillitin genel komplikasyonları:

 • böbreklerdeki glomerüllerin yenilmesi (glomerülonefrit);
 • edinsel kalp kusurları;
 • enfeksiyöz endokardit, miyokardit;
 • romatoid artrit;
 • hemorajik vaskülit;
 • relapsing pnömoni;
 • bronşektatik hastalık;
 • hipertiroidizm;
 • sedef hastalığı, egzama, eksüdatif eritem.

Düzenli bir romatoloğunuza, kardiyolog, nefrolog ve diğer uzmanlar, hem de erken bir aşamada yukarıda listelenen hastalıkların belirlenmesine yardımcı pas testleri başvurmalıdır kronik bademcik çocukta komplikasyonların gelişmesini kontrol etmek.

Çocuklarda tonsillit belirtileri ve tedavisi

boğazın Hastalıkları çocuklukta çok yaygındır. Bu bir çok fizyolojik ve yaşa bağlı nedenler. Ancak hastalık hastalık - farklıdır ve farklı tedavi gerektirir. Bu makaleyi okuduktan sonra, çocuklarda bademcik iltihabı tanımayı öğreneceksiniz, belirtileri nelerdir, nasıl bir boğaz ağrısı, farenjit ve boğaz başka hastalıkların nasıl tedavi ayırt edilmesi.

Bu nedir?

Tonsillit, palatin bademciklerinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Bu bademcikler eşleştirilir, yumuşak damak ve çocuğun dili arasındaki küçük bir depresyonda bulunurlar. Tıpta basit seri numaraları denir - ilk ve ikinci.

Dalak gibi lenfoid dokudan oluşur ve bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirirler. Birinci ve ikinci bademcikler koruyucu bir bariyer oluştururlar; bunun görevi, vücuda burun (solunum yoluyla), ağız yoluyla (yiyecek ve su ile) giren virüsleri ve bakterileri durdurmaktır.

Bademcikler koruma sağlamak değil, aynı zamanda aktif olarak hemopoeziste karmaşık sürecine dahil sadece. Bir çocuk, hasta düşerse, virüs ya da bakteri bademcik ve böylece davetsiz bir "misafir" büyüme ve üreme için en elverişsiz koşullar yaratarak, bu enflamasyon tepki, boğaz girer.

Çocuğa sık sık hastalanırsa, bademcikler artan yük ile başa çıkmak için zamana sahip değildir ve genişlemeye başlar, hipertrofi. Boyuttaki artış, geçici olarak belirlenen programa göre işleyebilmelerine yardımcı olur, ancak bu tür bademcikler kendilerini bir enfeksiyon ve tehlike kaynağı haline getirirler.

Bademcik iltihabında, sadece birinci ve ikinci palatine bademciklerde acı çekmez, bazen iltihaplanma eşleştirilmemiş farengeal bademciğe yayılır. İşte bu yüzden bu tür insanlara yanlışlıkla anjina denir.

Angina doktorların anlayışında kronik bademcik iltihabı veya akut bademcik iltihabıdır. Fakat kronik bademcik iltihabı durumunda bir hastalık olmaya devam eder ve anjina sayılmaz.

Bademcik iltihabından, çocukların hiçbiri bağışık değildir - hastalık bebekte ve büyük çocuklarda gelişebilir. Bununla birlikte, 1 ila 3 yaşlarında, hastalık daha az yaygındır - çocukların% 3'ünde. 3 yaş ve üstünde, insidans 2 kat büyür - 7 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 6'sı kişisel tıbbi öyküde böyle bir tanıya sahiptir. En yüksek insidans 7 yaşından büyük çocuklardadır (yaklaşık% 15).

sınıflandırma

Tonsillit akut ve kronik olabilir. Akut (anjina) ise kataral, foliküler, laküner, fibrinöz ve herpetiktir. Her alt türün isminden de anlaşılacağı üzere, farklılık, hastalığın ortaya çıkışının ve seyrinin nedenleri arasındadır.

Akut bademcik iltihabı genellikle bakteriyel bir karakter taşır, streptokok, stafilokok, pnömokokal - çocuğa hangi mikrop saldıran bağlı. Mikropların neden olduğu bademcik iltihabı, her zaman pürülan fenomenin eşlik ettiği ülserler, bademciklere bir dokunuşla birlikte gelir.

İkinci sırada viral akut tonsillit, lenfoid dokuya düşen virüslerden kaynaklanır. Bu mümkündür ve hastalığın mantar doğası - kandidiyazis tonsillit oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Ancak, bir kez nakledilen angina - henüz çocuk "tonsillit" tanısı koymak için neden değildir. Bu hastalığın kronik formu genellikle yıl boyunca en az 4 kez anjina geçiren çocuklarda ve akut formu düzgün tedavi edilmeyen çocuklarda görülür.

Kronik bademcik iltihabı da göründüğü kadar basit değildir. Çok fazla manifestosu ve kılıdı var. Böylece hastalık telafi ve dekompanse edilir. İlk durumda, çocuğun bedeni, telafi etme yeteneğine sahip olan, hastalığı "düzeltir", gelişmesini engeller ve bebek rahatsız etmez. Enfeksiyon barışçıl "düzinelerce" şimdilik. İnflamasyonun dekompanse bir evresi sıklaştıkça, komşu organların rahatsızlıkları (kulak ve burun) ile komplike hale gelirler.

En basit olanı lacunar kronik bademcik iltihabı olarak kabul edilir, bununla birlikte iltihap sadece lakunaya yayılır. Daha ciddi vakalarda, inflamatuar süreç tüm bademciklerin dokularını da kapsar ve bu lacunar-parenkimal tonsillittir.

Phlegmonous, palatine bademciklerin en çok etkilendiği hastalıktır. En karmaşık form sklerotik bademcik iltihabıdır, sadece bademcikleri değil, aynı zamanda komşu bölgeleri de etkiler ve bağ dokusunun güçlü bir şekilde çoğalmasını sağlar.

nedenleri

Bademcik iltihabı gerçek kökeni kurmak çok zor değil, hastalık iyi çalışılmış ve en sık nedenleri, gerçekte "şahsen" doktorlar tarafından bilinir:

 • bakteriler. Staphylococci, streptococci, hemofilik rod, moraxella, pneumococci ortamında yaygındır.
 • virüsler. Bu, insanlar arasında çok yaygın adenovirüslerin, bazı herpesvirüslerin - örneğin Epstein-Barr virüsü, Coxsackie virüsleri, influenza virüsleri - bütün bir ailedir.
 • mantar, klamidya ve mikoplazma.
 • alerjenler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar çocuğun vücuduna girerken, her zaman yıkıcı davranmazlar. Bazı çocuklarda, onlar bademcik iltihabına neden olurken, diğerleri yoktur.

Yakın zamanda enfeksiyöz bir hastalığı olan veya şu anda onunla hasta olan immün sistemi baskılanmış çocuklarda hastalığın en olası gelişiminin olduğuna inanılmaktadır.

Diğer risk faktörleri:

 • Ağızda veya boğazda enfeksiyon kaynakları. Bu ve hastalar diş ve stomatit tedavisi görmemektedir.
 • Uzamış rinit ve nazofarengeal hastalıklar. Eğer bebeğin burun solunumu zorsa, ancak ağız yoluyla nefes alarak nefes almaya başlar, bunun sonucunda neredeyse tamamen kuru olan, ısıtılmamış, ısıtılmamış havayı solur. Orofarenksın mukoza zarları dışarı çıkar ve bakteriyel mikrofloranın çoğalmasını destekleyen bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir.

Çoğunlukla çocuğun acı çekdiği adenoidler, kronik rinit ve sinüzit, tüm güçte bademcik iltihabının gelişmesine "yardımcı olur".

 • Olumsuz iklim. Çocuk çok kuru veya çok nemli soluksa, çok kirli, kirli hava, bademcik iltihabı riski önemli ölçüde artar.
 • aşırı soğuma veya aşırı ısınma.
 • Uygun olmayan diyet, Bu metabolik bir bozukluğa yol açtı.
 • Sabit stres. Çocuğun sürekli skandal ortamında veya ebeveynlerin boşanma durumunda olması durumunda, çocuk kolektifinde akranlarıyla iletişimde zorluklar varsa, bademcik iltihabı olasılığı gelişir. Bu, bademcik iltihabı olan yüz binlerce çocuğun gözlem ve tedavi deneyimine dayanan, sağlam temelli bir tıbbi sonuçtur.

Belirtiler ve belirtiler

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve kronik bademcik iltihabı atakları her zaman sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkar. Ve ateş çok belirgin olabilir, sıcaklık bazı angina formları ile 39.0-40.0 dereceye kadar yükselebilir. Sıcaklık genellikle boğazın ne kadar hızlı ve doğru şekilde tedavi edildiğine bağlı olarak 3-5 gün sürer.

Boğazdaki ağrı yoğun, çocuk bazen yiyemez, içmez ve hatta kendi tükürüğünü yutmaz. Kataral bademcik iltihabında, çoğu kez bademcikler sadece kırmızıya dönerler ve şişer gibi görünürler. Bademcikler üzerindeki foliküler, sarımsı pürülan noktalar ortaya çıktığında, bu boyutta artış gösterir, birleşir ve oldukça büyük pürülan formasyonlara dönüşür.

Çıplak gözle lacunar anjinasıyla, bademciklerde sıvı pürülan içeriklerin birikimini ve bademcikler üzerindeki pürülan-kasıklı tıkaçların görünümünü düşünebiliriz.

Çocuğun ağzından herhangi bir anjina ile çok hoş olmayan bir koku var. Daha güçlü pürülan belirtiler, daha güçlüdür. İltihaplı ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri (çene altında, oksipital bölgede, BTE'ler).

Çocuğun alerjisi varsa, bu dönemde alerjiler kötüleşebilir, eğer eklemlerde problem varsa, o zaman eklem ağrısı görülür.

Kronik bademcik iltihabı aşamasında herhangi bir özel belirtiye yol açmaz, çocuk hayatın alışkanlık yolunu açar, hiçbir şeyden şikayet etmez, bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, alevlenme aşamasında, semptomlar klasik anjinaya çok benzer hale gelir, ancak hastalığın seyri biraz daha az akuttur.

Kronik bademcik iltihabı çocuğundan şüphelenmek için, ebeveynler birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • Soğuk yiyecek veya içecek aldıktan sonra, boğazda geçici bir rahatsızlık ortaya çıkar., zulüm duyguları ile ilişkili, yutma güçlüğü, küçük acı.
 • Vücut ısısı 37.0-37.9'a yükselir ve uzun bir süre sürer.. Çoğu zaman, uyumaktan önce akşamları yükselir.
 • Ağızdan hoş olmayan bir koku var., Özellikle sabahları hissedilir - bir gece uykusundan sonra.
 • Çocuk uykusundan rahatsız oldu, huzursuzca uyur, genellikle uyanır.
 • Yorgunluğu artırır, Çocuk dağınık ve dikkatsiz hale gelir.
 • Alevlenmeler yılda 10-12 kez olabilir - neredeyse her ay.

Hastalık tehlikesi

Tonsillit zararsız bir hastalık olarak kabul edilemez, çünkü tedavi veya yetersiz tedavi olmadığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Paratonziller apsesi. Yutulduğunda boğazda tek taraflı şiddetli bir ağrı olarak kendini gösterir, bir çocuktan bakıldığında, belirgin bir asimetri belirgindir - bir amigdala diğerinden çok daha büyüktür.
 • Mivokarditis. Kalp kasının bu yenilgisi, kendini nefes darlığı, şişlik, kalpte ağrı, kalp hızının ihlali olarak gösterir. Uzun ve ciddi bir tedavi gerektirir.
 • Romatizma. Bu komplikasyonla, sıklıkla kalp bölgesinde sistemik bir bağ dokusu oluşur.
 • Glomerülonefrit. Bu komplikasyon, böbrek hücrelerinin yıkımı ile ilişkili - glomerulus. Uzun ve karmaşık tedavi gerektirir.

Şiddetli biçimde çocuğun ciddi zehirlenmesine ve ölümüne yol açabilir. Şiddetli lezyonlarda, bir yapay böbrek aparatı üzerinde bir ömür boyu bakım tedavisi yanı sıra, bir donör böbrek nakli gereklidir.

 • Cildin hastalıkları. Uzun süreli kronik bademcik iltihabının çeşitli etiyolojilerdeki çocukta nörodermatit ve dermatoz gelişiminin temel nedenlerinden biri olduğu saptanmıştır.
 • Diğer hastalıklar. Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun odağı kalıcı bir niteliktedir, akciğerlerin, metabolizmanın, eklemlerin bazı hastalıklarına neden olabilir.

tanılama

Hastalığın saptanması bir çocuk doktoru-kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Aynı tedavisi bağlanabilir ve diğer uzmanlar için - (komplikasyonlar böbrekten ortaya çıkması durumunda) nefrologdu kardiyoloji (varsa kalp komplikasyonları), bir alerji uzmanı (hastalık alerji veya alerji kaynaklı şiddetlenmesi ise), cerrah (cerrahi bademcik gerekirse).

Doktor bademciklerin dış muayenesi ile tanıyı başlatır. Klinik bademcik iltihabı için genişletilmiş bademcikler spesifik çeşitli özellikler ile karakterize edilir. Küçük veya orta ölçekli püstüllere benziyor birinci ve ikinci bademcikler, irinli veya nonpürülan yenilgi faringeal bademcik ve iltihaplı folikülleri, üzerindeki bu kızarıklık.

Bademciklerin yüzeyinden her zaman bir leke alınır. Bakterilerin, mantarların içeriği için laboratuvarda incelenir. Eğer ışığa çıkarlarsa, o zaman laboratuvar teknisyeni başka bir soruya cevap verir: özel mikrobe hastalığa neden oldu.

Doğru tedaviyi uygulamak için bu önemlidir. Sonuçta, bazı antibiyotikler stafilokoklara karşı aktif iken diğerleri de pnömokokla mücadele için en uygun olanlardır. Fungal lezyonlar antifungal ilaçlar ile tedavi edilir, bu genellikle ayrı bir hikaye.

Tonsillit tüm çocuklar için yapılan genel kan analizi, sistemik olup olmadığını, inflamatuar süreç vücutta ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Virolojik bir analiz, hastalığın belirli virüs türlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilir. Sonuçta, böyle bir orijinde, bademcik iltihabı antibiyotik kullanılmadan tedavi edilecektir.

Çocuğun ileri ve şiddetli bademcik iltihabı varsa, KBB doktoru bir nefroloğa ve bir kardiyologa talimat verebilir. Birincisi, böbrekler üzerindeki olası komplikasyonları dışlamak için eldeki idrarın hazır sonuçları ile gitmek gerekir. Kardiyolog, iltihaplı bademciklerin kardiyak rahatsızlıklarla komplike olup olmadığını anlamak için bir elektrokardiyogram ve kalbin ultrasonu (gerekirse) gerçekleştirecektir.

tedavi

Akut (ve kronik) tonsillit, farklı teknik ve şemaların kullanımı ile tedavi edilir.

Akut formu

Akut tonsillit tedavisi (buna neden olan patojene bağlı olarak), belirli bir mikroorganizmaya karşı aktif olan ilaçlarla gerçekleştirilir.

Bu yüzden angina hiçbir durumda evde bağımsız olarak tedavi edilemez. Bu "tedavi", vakaların% 90'ında bademcik iltihabının kalıcı bir kronik biçime geçmesine yol açmaktadır.

Bir bakteri boğaz ağrısı ile, doktor antibiyotik reçete edebilir. Eğer ilaç belirli bir mikroplara karşı en etkili ise en iyisidir. Ama hastaneler genellikle bakteriyolojik laboratuvarları olmayan küçük kasaba ve köylerde, bazen, hastalıktan sorumlu stafilokok veya streptokok kurmak çok zordur. Bu durumda geniş spektrumlu antibiyotik atar içinde - Doktor bakteriyel enfeksiyon "gözle" kelimenin tam anlamıyla belirler.

Kural olarak, tedavi penisilin grubu antibakteriyel ilaçlarla başlar. İyi kurulmuş "Amoksisilin" ve "Amosin". Küçük çocuklar için ilaçları şurup şeklinde kabul edebiliriz.

Çözelti furatsilina, işleme antiseptikler durulama özel cihaz "Tonzilorom" yıkama bezleri - Buna paralel olarak, çocuk lokal tedavi tarafından atanır.

Bu amaçla, sprey "Miramistin", bitki antiseptik "Tonzilgon" genellikle reçete edilir.

Bademciklerin virüs hasarında antibiyotikler tamamen ve kategorik olarak kontrendikedir. Bu durumda onların alımı komplikasyon riskini azaltamaz. Ayrıca, bu riskler 6-8 kat artar.

Bazen doktorlar antiviral ilaçların kullanılmasını önerir. Bu ilaçların çoğunun klinik etkinliği resmi olarak kanıtlanmadığı için bunları satın almak ya da satın almak ebeveynlere bağlıdır. "Anaferon" veya "Ergoferon" hiçbir şekilde çocuğun iyileşme hızını etkilemez.

Yerel tedavi için daha fazla umut. Etkilenen bademcikler "Vinilin" balsamı ile tedavi edilir, furacilin solüsyonu ile ağız çalkalanır, antiseptiklerle tedavi edilir.

Fungal boğaz ağrısı, tedavi edilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Onlara, antifungal spreyler ve merhemler ile yerel preparatları içerecek şekilde, karşılık gelen preparatların ikisini de içeren antifungal tedaviyi tayin eder veya tayin ederler. Kurs oldukça uzun - 14 gün sonra, kısa bir aradan sonra tekrarlanır.

Akut tonsillitte ısıyı azaltmak için, antipiretik ajanlara izin verilir - Parasetamol, Cefekon (çocuklar için mumlar), anti-inflamatuar non-steroidal ilaç Ibuprofen. Sadece ateşi değil, aynı zamanda orta derecede uyutmayı da sağlarlar.

Boğaz ağrısı boğaz solüsyonu "Lugol" ile tedavi etmeyin. Bu ilaç, çocuğun vücudu tarafından mükemmel bir şekilde emilen ve emilen büyük miktarda iyot içerir. Bademciklerin lenfoid dokuları ne kadar geniş olursa, daha hızlı ve daha agresif olan iyot hareket eder. Bu ciddi bir doz aşımı ve iyot zehirlenmesi ile doludur.

İyileşme aşamasında, çocuğa fizyoterapik tedavi - ısınma, bademciklerin ultrasonla tedavisi için prosedürler, ışık tedavisi - reçete edilir.

Kronik formu

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, iltihabın odağını nötralize etmeyi ve lokal bağışıklığı da içeren bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi önlemdir. Ebeveynler, çocuğun günkü rejimini, diyetini ve fiziksel aktivitelerini gözden geçirmeye teşvik edilir. Uzun yürüyüşler, yiyeceklerde yeterli miktarda vitamin, egzersiz, hastalıkların basit formları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, remisyon dönemleri uzun ve kalıcı hale gelir.

Çocuğun hastalığı ciddi komplikasyonlara neden olmazsa ve genellikle sadece sık görülen anjinalarda kendini gösterirse, o zaman konservatif tedavi görülür. Lokal tedavi - bezlerin yıkanması, antiseptiklerle tedavi (iyot ve alkol solüsyonları hariç) içerir. Akut aşamada, antibiyotikler (bakteriyel hastalık için) veya antifungal ajanlar (mantar için) reçete edilir.

Bu tür kurslar genellikle yılda iki kez reçete edilir (çocukların bağışıklıklarının zayıfladığı ilkbahar ve sonbaharda). Bireysel olarak, bir doktor, çocuk sayısı genellikle hastalanırsa, bademcik iltihabı geçirirse, yılda 3-4'e kadar ders sayısını artırabilir.

Bugün, düşük frekanslı ultrason ile tonsillit tedavisi oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İşlem sırasında, ilk olarak daha sonra vakum donanım bademcikler sulu antiseptikler ve antibiyotik gerektiğinde sadece o irin emilir ve bir, bademcik sesin etkisi yoktur. Bu prosedürler bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir, ortalama tedavi süresi 10-15 gündür.

Konservatif tedavi yardımcı olmazsa, alevlenmelerin sıklığı azalmaz veya bazı komplikasyonlar ortaya çıkar, çocuk bademcik iltihabı tedavisi için cerrahi bir yöntem önerilir.

"Tonsillektomi" olarak adlandırılan operasyon palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir - bir bağ dokusu kapsülü ile birlikte. Bu işlem, problemle başa çıkmanın tek etkili yoludur, alternatif yoktur, fakat çoğu kez bademcik iltihabının cerrahi yönteminin rakipleri tarafından eleştirilmektedir.

Eleştirinin zekası, bağışıklık çalışmaları için önemli olan bedenin kaldırılması - bademciktir. Bu müdahalenin bir sonucu olarak, bağışıklık, özellikle lokal bağışıklık, zayıflatılır ve tonsillektomi sonrası çocukların boğaz, bronş, akciğer ve nazofarenks hastalıklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Ancak, resmi tıbbın, operasyonun faydalarının zararı aştığına dair çok fazla kanıt vardır, çünkü bazen sadece böbreklerden, kalpten ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonların tehlikeli sürecini durdurabilir.

Bu operasyonun tüm çocuklara gösterilmediğine dikkat edilmelidir, palatine bademciklerin tam eksizyonunun kabul edilemez olduğu hastalıklar ve durumlar vardır. Daha sonra çocuğa başka bir operasyon atanabilir - tonsillotomi. Amigdalaların hepsini değil, sadece kısmen büyümüş ve hasar görmüş olan enfeksiyonu temizlemekten ibarettir. Çoğu zaman 5 ila 10 yaş arası çocuklar için gerçekleştirilir, çünkü daha önce özel ihtiyaç olmaksızın cerrahi tedaviye özel bir ihtiyaç yoktur.

Her iki operasyon da hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hem tonsillotomi hem de tonsillektomi, özel bir cerrahi bıçakla (tonsillotomi) değil, modern lazer teknolojilerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

Iyileşme süresi uzun sürmez, 8 saat sonra çocuk yiyip içebilir ve bir gün sonra hastaneden eve döner. Yakın gelecekte o bir antiseptik solüsyon ile daha sonra her yemek gargara ve ağız birinci, tuzlu, ekşi ve kızarmış yanı sıra sonra, keskin ve baharatlı ortadan kaldırarak, bir tutumlu diyet için olağan kaynamış su yemek ve edecektir.

Tedavi için genel öneriler:

 • Akut tonsillit tedavisi (veya kronik bir hastalığın alevlenmesi) her zaman bol sıcak içmeye ihtiyaç duyar. Bu, mukoza zarlarının nemini korumak ve yüksek sıcaklıklarda dehidrasyonu önlemek için önemlidir.
 • Boğazınızı durulamak için bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. (papatya veya adaçayı), ancak bademcik iltihabı alerjik değilse.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açık havada yürürken desteklenir. Bu, vücudun sıcaklığı düştükten hemen sonra yapılabilir. Sokaktaki aktif oyunların yanı sıra sertleşmek için de faydalıdır.
 • Tedavinin ilk belirtisinde tedaviyi kesmeyin. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kroniktir ve mikrop daha önce kullanılan antibiyotik türlerine karşı direnç geliştireceğinden, tedavi edilmesi daha da zor olacaktır.
 • Anjinadan sonra veya kronik bademcik iltihabı sırasında (çocuk herhangi bir şey için endişelenmediğinde), ebeveynler yerel bağışıklığı güçlendirmek için uğraşırlar - boğazlarını yumuşatırlar. Bunun için çocuğa dondurma, soğuk içecekler, durulama sıcaklığının derecesinde yavaş bir düşüşle serin gargaralar uygulanmaktadır.

Çocuklarda Tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir çocukta, karma kompozisyonun patojenik bir mikroflorasının neden olduğu, bulaşıcı alerjik bir palatine bademcikler (bezler) iltihabıdır.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabının etken maddesi, çocuklarda tehlikeli komplikasyonları provoke edebilen ve antibiyotiklerle tedavi edilebilen beta-hemolitik streptokoktur.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik inflamasyon, tekrarlayan akut bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) sonucunda gelişir. Bir yılda relaps sayısı 3'ü aşarsa kronik bademcik iltihabı teşhisi konur.

Bademcikler daha sık etkilenir, ancak lingual tonsil veya farengealde iltihap oluşabilir.

Enfeksiyon kriptlere girer - bademciklerin derinliklerine giren dar kıvrımlı geçitler. Kriptlerde, viral, bakteriyel antijenlerle bağışıklık hücrelerinin yakın bir etkileşimi vardır.

Kronik tonsillit kriptlerinde (lacunae) pürülan içerikler ile doldurulur. Etkilenen bezler enfeksiyonu nötralize edemez. Pus genişlemesi ile dolu şifreler. Enflamasyonu artıran yiyecek kalıntılarını, desquamated epitel içerirler.

Bademcik iltihabı ajanlarının spektrumu

Beta-hemolitik streptokoklara (BGSA) ek olarak, çocuklarda bademcik iltihabı:

 • bakteriler:
  • yeşillendirme streptococcus;
  • Streptococcus pneumoniae;
  • staphylococcus aureus;
  • hemofili influenzae;
 • virüs enfeksiyonları:
  • adenovirüs;
  • grip;
  • herpes;
  • parainfluenza;
  • enterovirüs;
 • atipik mikroflora:
  • chlamydia;
  • mikoplazma;
 • mantar.

sınıflandırma

Vücudun, faringeal lenfoid halkasında kronik bir inflamasyonun varlığına yanıtının yapısına göre, bademcik iltihabı vardır:

 • telafi - bağışıklık, enfeksiyon ile başa çıkmaktadır;
 • Dekompanse - bağışıklık sistemi tükenir ve vücutta bir komplikasyon tehdidi gelişir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Çocuklarda sık görülen bademcik iltihabı nedenleri:

 • iltihaplı adenoidler;
 • tedavi edilmemiş çürük, stomatit, periodontal hastalık;
 • kötü tedavi edilmiş anjina - akut tonsillit;
 • sinüzit - özellikle sık sık - kronik sinüzit;
 • burun septumun kusurları - eğrilik, burun geçitlerinin darlığı;
 • farinksin yapısının konjenital özellikleri, bezlerin derin yeri;
 • palatine bıldırcınların yapısının kendine özgü özellikleri, kriptin darlığı, kriptlerde yapışmaların oluşmasıdır, bunun nedeni, pürülan içeriklerin dışarı akışının zor olmasıdır;
 • hipotermi;
 • dengesiz beslenme;
 • alerjik bir yatkınlık;
 • Çocuk rikets, beriberi, bağırsak hastalıkları provoke zayıflamış bağışıklık.

Tonsillit belirtileri

Kronik bademcik iltihabı, hastalığın artan semptomları olan çocuklarda ortaya çıkar ve bunu, yeterli tedaviden sonra hastalığın belirtilerinin iyileşmesi ve iyileşmesi izler.

Alevlenme olmaksızın çocuk herhangi bir şikayette bulunmaz, ancak muayene sırasında şunları fark edebilirsiniz:

Tonsillit pürülan tıkanıklığı

genişlemiş submandibular lenf düğümleri;

 • grimsi bir kaplamayla kaplı genişletilmiş, kızarmış bezler;
 • lacunae doldurma pürülan fişler.
 • Kronik bademcik iltihabındaki bademcikler her zaman artmaz. Bademcikler zamanla azalabilir. Bunun nedeni, hastalık ilerledikçe lenfoid dokunun yerini bir bağ dokusu ile değiştirmesidir.

  Alevlenme dışındaki dönemlerde çocuğun sağlığının durumu şu şekilde karakterize edilir:

  • 38 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
  • zayıflığı;
  • kuru öksürük;
  • boğazda yumru hissi;
  • terleme;
  • ağız mukozasının kuruluğu;
  • ağız kokusu.

  Kan analizinde dikkat çekilmiştir:

  • Yüksek ESR, 20 mm / saate kadar ulaşır;
  • 9 * 10 9 / L nötrofillere yükseltilmiştir;
  • streptolizin ACL-O'ya artan antikor seviyesi;
  • yüksek düzeyde reaktif protein C

  Bademcik iltihabı belirtileri

  Kronik bademcik iltihabının sıklığı, çocuğun bağışıklık sisteminin durumuyla belirlenir ve ortalama olarak yılda 3 defadır. Bu tür belirtilerle birlikte bademcik iltihabı vardır:

  • yüksek sıcaklık 38 ° C'yi aşan;
  • titreme;
  • yutma, esneme sırasında şiddetli ağrı;
  • ağrılı, genişlemiş lenf düğümleri;
  • iştahsızlık;
  • karın ağrısı;
  • kusma;
  • nadiren konvülsiyonlar.

  Çocuklarda tonsillit tedavisi

  Çocuklarda bezlerin kronik inflamasyonu, bademcik iltihabının ana suçu olarak beta hemolitik streptokoku nötralize edebilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

  Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, Rusya'da boğaz hastalıklarını lokal olarak hareket eden antiseptiklerle tedavi etmek gelenekseldir. Bununla birlikte, WHO tavsiyelerine göre, bu yapılmamalıdır.

  Çocuklarda kronik bademcik iltihabını tedavi edemezsiniz, çünkü lokal tedavi için tasarlanan prosedürleri kullanın, çünkü:

  • spreylerin etkisi, emici şekerler, tükürüğün ilk yutulmasından sonra durulama durur;
  • kafa geri atıldığında, kılçıklar açılır, bu da yiyecek parçacıklarının, pürülan filmlerin ve bademciklerin yüzeyindeki tıkaçların girme riskini arttırır.

  Özellikle otolaryngologist ofisinde bademcikler durulamak gereklidir. Garnitür yerine, bademcikleri interferon ile merhemlerle yağlayan WHO, bademcik iltihabını bol miktarda sıcak içecekle tedavi etmenizi önerir.

  Bademciklerdeki en iyi lakunlar yutulurken temizlenir ve bu işlem en çok içme sırasında aktiftir. Bademciklerin durumunu iyileştirmek için, çocuklara ılık süt, süt ve ballı çay ve ahududu çayı şeklinde bol miktarda sıcak bir içecek verilir.

  WHO'yu antiseptik tamponlara emdirilmiş masajı kullanarak bademcikleri tedavi etmeyi önermeyin, bezlerin merhem yüzeyini ovalayın.

  Ünlü çocuk doktoru Komarovsky'ye göre, bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çocuğun oda içinde rahat, serin, temiz, nemli ve temiz bir havaya ihtiyacı vardır.

  Ne yazık ki, Dr. Komarovsky'nin belirttiği gibi, ebeveynlerin kronik bademcik iltihabını günde birkaç kez durulama ve masajlarla tedavi etmeleri bazen çocuk odasındaki mikro iklimi sürekli olarak kontrol etmekten daha kolaydır.

  Ek olarak, çocuklarda tonsillit hakkında küçük bir video sunuyoruz:

  Bademcik iltihabı için ilaç

  Çocukta kronik tonsillitin konservatif tedavisi şunları içerir:

  • patojenik bir bakteriyel mikroflorayı öldüren antibiyotiklerin atanması;
  • ödem gidermek için antihistaminikler kullanımı - Suprastin, Claritin;
  • antipiretik - çocuklara 38 ° C'ye ulaşan bir sıcaklıkta Nurofen, Parasetamol verilir;
  • immünomodülatörler - IRS 19, Sikloferon;
  • B grubu vitaminler, askorbik asit;
  • pürülan filmlerin, fişlerin bademciklerin yüzeyinin erken temizlenmesini amaçlayan lokal tedavi.

  Tonsillit tedavisinin temeli antibiyotik tedavisidir. Çocuklar için, hoş bir tada sahip süspansiyonlar oluşturuldu, bu da gözyaşları olmadan tedavi edilmesini mümkün kılar.

  Uluslararası önerilere göre, çocuklar oral tabletlerde kronik bademcik iltihabından antibiyotik reçete edilir:

  • Amoksisilin + klavulanik asit, yiyeceklerden bağımsız olarak içilir:
   • 12 yıla kadar - 40 mg / kg'da 3 kez;
   • 12 yaşından gençlere - 500 mg / 0, 125 g 3 girişte içmek;
  • Sefuroksim - yedikten sonra içmek:
   • 12 yıla kadar - iki doz 20 mg / kg;
   • 12 yıl sonra - iki kez 500 mg için;
  • Klindamisin - bol su ile alın:
   • 12 yıla kadar - 20 mg / kg için günde üç kez;
   • 12 yaşından büyük - 600 mg için 4 saat sonra;
  • Lincomycin - yemeklerden 1 saat önce alın:
   • 12 yıla kadar - üç kez / gün. 30 mg / kg;
   • 12 yaşından sonra ergenler - 3 kez / Gün. 1500 mg.

  Yerel tedavi

  Yerel tedavi şunları içerir:

  • Bir hastanede cihaz "Tonzilor" yardımıyla bademcikler vakum tedavisi;
  • aerosoller Hexaspre, Tantum Verde, Stopangin ile bezlerin tedavisi;
  • antiseptik çözeltileri ile tedavi:
   • 2 yaşın altındaki çocuklarda, bezler, Miramistin, Protargol ile nemlendirilmiş tamponlarla tedavi edilir;
   • 2 yaşından küçük çocuklara tatlı soda çözeltisi, furacillin, papatya suyu, calendula ile gargara sunulması;
  • interferon içeren merhemlerin bademciklerinin yüzeyine uygulama;
  • Nazofarenksin tuzlu çözelti ile yıkanması, Dolphin, Aqualor;
  • boğaz gargarası - Klorofilliptom, Ekteritsidom;
  • uçucu yağ damlalarının burunda gömülmesi;
  • 6 yaşından itibaren fizyoterapi:
   • bademciklerin yüzeyinde kuvars;
   • submandibular bölüme ultrason;
   • lazer tedavisi;
   • aromaterapi.

  Bademciklerin vakum tedavisi, özel bir şırınga ile bezlerin yıkanması prosedürünü değiştirdi. Cihaz "Tonzilor", ağrılı hislere yol açmadan biriken pustan gelen lacuna'yı temizler.

  Emetik refleksin şiddetini azaltmak için hastaya anestezik lidokain enjekte edilir.

  Tedavi neden yardımcı olmaz?

  Kronik tonsillit ile her zaman en güçlü antibiyotiklere bile yardımcı olmaz. Bu, birbirinden ayırt edebileceğimiz birçok nedenden kaynaklanmaktadır:

  • semptomların ortadan kalkmasından sonra tedavinin kesilmesi;
  • Bebeğin mikroflorasının reçete edilen antibiyotiğe direnci.

  Sadece bir doktorun antibiyotiği iptal edebileceği unutulmamalıdır. Hastalığın tüm belirtileri ortadan kalktığında ve tedavi hastanın yararlandığı durumlarda bile, bebeğe antibiyotik vermeyi bırakamazsınız.

  Kronik tonsillit için antibiyotik tedavisinin seyri 10 gündür. Tüm bu süre boyunca tedaviye sıkı sıkıya bağlı kalmanız, bol içme, rasyonel beslenme, odada temiz ve nemli hava sağlamanız gerekir.

  Palatine bademcikler çıkarılması

  Konservatif tedavi yardımcı olmadığında, kronik tonsilliti cerrahi müdahale ile tedavi etmek gerekir. Doktor gerekli görürse bademcik kaldırmaktan korkmayın.

  Palatine bademcikler bademciklerin faringeal halkasının bir parçasıdır. Toplamda, boğaz halkası 6 çift bademcikler içerir.

  İltihaplı, irin dolu ve tedavi edilemeyen bademciklerin giderilmesi, kronik iltihaplanma odağını ortadan kaldırmak mümkündür. Ve bademciklerin işlevleri faringeal halkanın kalan bademciklerini alır.

  Hastalığın cerrahi ile tedavisi için endikasyonlar aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

  • kulak burun boğaz uzmanı:
   • pürülan bir iltihaplanma, farinksin çevre dokularına geçtiğinde paratonsil apsesi riski vardır;
   • orta kulak iltihabı tehlikesi yaratılır;
  • kardiyolog - patojen mikroflorayı valvüler kalbin duvarlarına sokmak mümkündür;
  • nefrolog - glomerulonefrit gelişimi ile böbrek dokusuna otoimmün hasar riskini artırır.

  Tonsillektomi operasyonu

  Daima her iki palatine bademciği çıkarın. Lazerle bir tıbbi uyku durumunda cerrahi müdahale yapın.

  Prosedür hafif, düşük travmatik için geçerlidir. Kronik bademcik iltihabı dekompansasyon safhasına giderse cerrahiye atayın ve çocuğun sağlığını ciddi komplikasyonlarla tehdit eder.

  Lazer cerrahinin yararları şunlardır:

  • diğer tonsil faringeal bademcikler iltihabı riskini azaltmak;
  • doku travması, kanama riski yokluğu;
  • operasyondan sonra hızlı iyileşme.

  komplikasyonlar

  Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse, ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

  • iltihaplı pharyngeal bademcikler:
   • paratonsiller, faringeal apseler;
   • sepsis;
  • akut otitis media;
  • otoimmün hastalıklar:
   • vaskülit;
   • poliartrit;
   • romatizma;
   • glomerulonefrit;
  • solunum sistemi hastalıkları:
   • pnömoni;
   • bronşektatik hastalık;
  • kardiyak patolojiler:
   • miyokardit;
   • miyokart distrofisi;
   • endokardit;
  • cilt hastalıkları:
   • egzama;
   • eritem;
   • sedef hastalığı;
  • hipertiroidi.

  önleme

  Bademcik iltihabının önlenmesi için, önleyici tedbirlere çok dikkat edilir. Bunlar şunları içerir:

  • bağışıklığı güçlendirmek;
  • sertleştirme;
  • yüksek dereceli rüya;
  • dengeli beslenme;
  • kişisel hijyen gözetimi.

  Dişlerin dişeti sağlığını izlemek gereklidir. Besin parçacıklarının bademciklere girmesine izin vermemek için diş fırçasını değiştirmek, yemekten sonra ağzınızı yıkamayı öğretmek genellikle gereklidir.

  Çocuğun boğazını hafifletmek ve yavaş yavaş onu soğuk içeceklere alıştırmak tavsiye edilir. Odada hava yaklaşık% 55'lik bir normal nem olmalıdır, sıcaklık 22 ° C'yi geçmemelidir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Enflamasyon belirtileri ve lingual tonsil tedavisi yöntemleri

  Makalenin içeriğiPatolojik süreç genellikle lenfadenoid faringeal halkanın en büyük lenfoid formasyonlarından biri olan palatine bademcikler içerir.

  Anjina ağrı azaltmak için nasıl

  Boğazdan kurtulmak önemlidir, çünkü bu semptomlara eşlik edebilecek daha ciddi sağlık problemleri için potansiyeldir. Vücudun genel acısını, eklem ağrılarını, baş ağrılarını ve yüksek ateşi hissederseniz, sorunun gerçek kaynağının enfeksiyon olduğunu anlamanız gerekir.