Loading

Tonzillofaringitis - tipleri, belirtileri ve tedavisi

Tonsillofarenjit, hem bademcikler hem de posterior farinksin aynı anda etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Ortak kişilerde, boğaz ağrısı olarak sınıflandırılır.

Ayırt etmek: akut, viral tonzillofaringit ve kronik.

tanımak akut sahne tonsillofarenjit gibi böyle bir hastalık, semptomlarda olabilir:

 • boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik;
 • Genellikle hastalığın ilk gününde vücut ısısında artış. Belki de 40 derecelik bir işarete ulaşmak;
 • kuru öksürük;
 • lenfodlar genişlemiştir, palpasyonda ağrılıdır;
 • palatine dilin görünür bir şişmesi gördüğünüzde, bademcikler, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama.

Viral tonzillofaringit yardımı ile tezahür eder:

 • soğuk, tıkalı bir burun, sinüzit;
 • ses kısıklığı;
 • konjunktivit;
 • ishal;
 • kuru öksürük.

Çocuklarda tonsillofarenjit, yalnızca yukarıdakilere katılan çocuklara özgü semptomlar tarafından belirlenebilir:

 • kaprisellik, sık ağlama;
 • yemeyi reddetme, sıvı tercih edilir;
 • bebeklerde - bir meme veya bir şişe emmek denemeleri sırasında ağlama.

Tonsillofarenjit karşılık gelen semptomların nedenleri, genellikle hizmet eder:

 • şiddetli stres yaşadı,
 • burun veya ağız boşluğunun tedavi edilmemiş hastalıkları (akut rinit, sinüzit, çürük),
 • hipotermi,
 • virüsler ve mikroorganizmalar ile enfeksiyon.

Zamanında ve kaliteli tedaviyi sağlayan Faringgontsilite, çok uygun bir prognoza sahiptir. Ancak, bir hastane hastanesinde tonsillofarenjit tedavisinde gerekli olabilir:

 • toplu olarak tecrit etme ihtiyacı;
 • süpüratif komplikasyonlar (pürülan sinüzit, pürülan tonsillit);
 • diğer hastalıkları birleştirmek;
 • zehirlenme nedeniyle şiddetli durum.

Ne yazık ki, transfer edilen tonsillit veya tonsillofarenjitden sonra, kalıcı bağışıklık üretilmez. Ama endişelenmeye değmez, böyle bir fenomen de diğer birçok viral hastalığın özelliği. Bu nedenle ne kadar üzücü olursa olsun, ikinci bir enfeksiyonu tedavi etmek her zaman mümkündür. Sıklıkla kronik tonsillofarenjit relapsları ile tonsillektomi için bir prosedür önerilebilir.

Tonsillektomi bademcik eksizyonu için bir işlemdir. Ayrıca tonsillektomi için endikasyonlar:

 • alerjik belirtilerle kronik bir süreç,
 • transfer edilen anjinadan sonra - solunum ve yutmadaki rahatsızlıklar;
 • anjinadan sonra, pürülan abseler şeklinde komplikasyonlar;
 • Sendromu Apne.

Tonsillektomi sonrası bir iyileşme periyoduna girmek gereklidir. Çoğu zaman, bir haftaya kadar sürer. Bu arada, tonsillektomiden sonra çok fazla dondurma yemelisiniz, ama bu efsaneyi dağıtmak istiyorum. Bu doğru değil, hasta bir ses modu ve özel bir diyet gösterilir.

tedavi

Videonun ilk kısmı:

Videonun ikinci kısmı:


Tonsillofarenjit tedavisi, semptomların ilk belirtileriyle ve sadece bir terapist, bir kulak burun boğaz uzmanı veya bir göğüs hastalıkları uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

 • Anti-zehirlenme önlemlerinin alınması. Baş ağrısı, halsizlik ve uyku bozukluğu vücudun zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkar ve hastalığın seyrini mümkün olduğunca çabuk kolaylaştırmak ve vücudun hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı olmak için anti-zehirlenme önlemlerine ihtiyaç vardır. Bu bol bir içecek; Enterosgel bir çorba kaşığı günde üç kez, ya da Atoxil tozu eritmek için günde iki kez alarak. Ve en etkili, sağ tarafta, Rheosorbylact ile damlalıklar vardır.
 • Nazal vazokonstrüktif damlalar antibiyotiklerle sinüziti hafifletir.

Vazodilasyon damlaları

Fenilefrin ile Polidex Bir antibiyotik, bir vazokonstriktör bileşeni ve bir hormon ile düşer. Phenylephrine terkip maddesi nazal nefes almayı kolaylaştırır, Polymyxin sinüzitin nedenini öldürür - zararlı mikroorganizmalar ve Deksametazon iltihabın gelişmesini engeller.

Polydex'i 2,5 yaşın altındaki çocuklarda ve tüm yetişkin kategorilerinde kullanın. Çocuklar için günde iki kez her burun deliğine 2 damla atar, yetişkinler - ayrıca günde iki kez 2-4 damla. Uygulamadan sonra damlalar 40 dakika sonra aktif faza başlar.

Ancak, cocci'ye karşı Polidex tamamen güçsüzdür. Ayrıca, yıkama veya soluma için damla kullanılması tavsiye edilmez, t. Bu, ciddi komplikasyonlara yol açacak ilacın aşırı dozuna katkıda bulunacaktır.

Ya da burun ve vazokonstriktör damlalarında ayrı bir antibiyotik kullanmak mümkündür.

spreyler

bioparoks - sadece boğaz hastalıkları için değil, aynı zamanda burun için, özellikle sinüzit için de kullanılabilen bir sprey şeklinde bir preparat. Aktif maddesi Fusafungin olup, burun mukozası üzerinde antibiyotik ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Uygulama sonrası 30-40 dakika sonra nazal solunum rahatlar ve sinüzit semptomları bir hafta sonra tamamen geçer. Çocukları 2,5 yıl tedavi ederken, günde 2 kez bir enjeksiyon uygulanır, yetişkinler için günde 3 kez 3 enjeksiyon uygulanır.

Bioparox burun mukus ile birlikte atılır.

Polideksy'den farklı olarak, ilaç hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Izofra - Sprey formundaki bir ilaç, aktif bileşeni olan antibiyotik Framitcetin. Mükemmel bir şekilde antimikrobiyal fonksiyonla baş eder ve mukus ve paranazal sinüslerde daha az iyi bir şekilde birikmez.

Sinüzite sahip olan yetişkinlere her burun deliğine günde 1 kez kadar 1 kez Isofra enjeksiyonu verilir. 1 yaşından büyük çocuklar için, Isofra dozajda kullanılır: 1 enjeksiyon için günde 2-3 kez.

Ancak, eğer bir hafta sinüziti bu ilaçla tedavi ederse, sonuç yoktur, iptal edilmeli veya değiştirilmelidir.

Ayrıca, nazal lavaj ve inhalasyon için kullanılmaz.

Vazokonstriktif ilaçlar

Çocuklar ve yetişkinler için popüler vazokonstrüktif ilaçlar (sadece dozajda farklılık gösterir) Pharmazoline, Nazivin, Nazol'dur.

 • Anjina semptomları anestezik, antipiretik, antiseptik, antibiyotik ve homeopatik ilaçlarla hafifletilir.

Antipiretik ilaçlar

Antipiretik ilaçlar dayanmaktadır parasetamol veya ibuprofen.

Anestezik ve dezenfeksiyon yerel eylem spreyleri tarafından yardımcı olacaktır, onlar dahil Angileks. Aktif maddeler Angielexa - Hexetidine, Chlorbutanol Hemihydrate ve Chalina Salisilat antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Angulexa kullanımına yönelik endikasyonlar sadece angina ve tonsillofarenjit değil, aynı zamanda farenjit ve farklı etyolojide larenjit ile de tedavi edilebilir. 2 yıl çocuklara yemeklerden önce bir saat boyunca günde üç kez ve yemekten yarım saat sonra 2 enjeksiyonluk bir dozda reçete edin. Yemekten sonraki zamanı gözlemlemek, çocuğun kusmasına karşı korumak ve enjeksiyondan sonra yememek, boğazda mukus zarı üzerinde uzun bir etki sağlamak için önemlidir. Yetişkinlere aynı rejim verilir, ancak daha büyük bir dozda 3-4 enjeksiyon yapılır. Tonsillofarenjit Angilex'i tedavi etmek için, diğer ilaçlar ile birlikte, bir hafta boyunca önemlidir.

antibiyotikler

Strepto veya stafilokok ile enfekte olduğunda, Amoksisilin antibiyotikler, Makrolidler ve Sefalosporinler - Amoksil, Ospamox, Ceftriaxo. Sumamed ve Azimed, çocuklar için Cefodox. Ayrıca, antibiyotik almak bademcik ameliyatı ve bunun için hazırlık yaptıktan sonra gereksiz olmayacaktır.

Tonsilotren - Genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda anjina ve tonsillofarenjit için reçete homeopatik ilaç. Bu bir immün sistemi uyarıcı ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Tonsilotren güçlü aksiyonun homeopatik bileşenlerinden oluşur. Çocuklar ve yetişkinler, hem hastalık sırasında hem de mukoza zarlarını restore etmek için Tonzilotren almaları için reçete edilir. İlaç Tonzilotren dozajı, her bir hastalık durumunda, ayrı ayrı homeopatik hekim tarafından belirlenir.

En iyi sonucu elde etmek için Tonzilotrene ağzında eriyerek, su ile yıkamaktan ve hapı kemirmek için bırakılır.

Birçok insan Tonzilotren'i almanın salivasyonda bir artış olduğunu söylüyor.

Tonsillit ve farenjit - hastalıkların semptomları ve tedavisi

Farenjit gibi tonsillit, boğazda iltihap ve ağrı görünümü ile karakterize olan üst solunum yollarının en yaygın hastalıklarıdır. Her iki rahatsızlığın nedeni genellikle viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur, bu nedenle eşit olarak tezahür ederler ve uygun tanı olmadan diğer hastalıklardan ayırt etmek zordur. Bazen farenjit bademcik iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı nedenleri

Tonsillit ve farenjit arasındaki ana fark lezyonun yeridir. bademcik iltihabı boğaz farenjit ile, damak ve yutak bademcikler bakıldığında - yutak. Ana hastalıkların nedenleri - dışarıdan solunum sistemine giren virüs ya da bakteri ya da solunum sisteminin diğer kısımlarında bulunmaktadır. tonsillit ana maddeler en azından bu klamidya, mikoplazma, virüsler veya mantarlar alma nedeniyle, streptokoklar ve stafilokoklar vardır.

Boğazın derinliğinde, ark tabanında, 2 bademcik vardır. Bademcikler nedir? Bu, vücudun savunmasında yer alan lenfositlerin birikmesidir. Bademciklerde bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı vardır. Mikroorganizmanın (daha sıklıkla streptococcus) boğaza girdiği ve etkilediği anda, iltihap oluşur. Bademcik, enfeksiyonun üstesinden gelmeye çalışarak, boyutlarını arttırır ve bir mikropla savaşır, bunun sonucunda yüzeyde pürülan bir kabuk görülür.

Bademcik iltihabı bademcik, onları üzerlerinde apse var

Akut tonsillit arka planda ortaya çıkabilir:

 • vücudun genel süper soğutulması, aynı zamanda soğuk ürünlerin alınması, su, donma havasının solunması;
 • koruyucu fonksiyonların zayıflaması;
 • bademcikler üzerinde mekanik etki;
 • soğuk algınlığı enfeksiyonları;
 • alerjiler.

Bu hastalık son derece tehlikelidir ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Akut bademcik iltihabı yaklaşık 1-2 hafta sürer ve hastalık kronik bir formda olabilir. Akut tonsillitin hastalığın kronik formuna geçişini önlemek için (bu genellikle yeterli olur), hastalığın erken bir aşamada tedavi edilmesi gerekir. Bademcik iltihabını tedavi etmek için sadece doktorun bireysel olarak alacağı ilaçlara ihtiyacınız vardır.

Tonsillit belirtileri

Farenjit bademcik iltihabından ve lokalizasyon yerine göre değişirse, sıklıkla sahip oldukları belirtiler çok benzerdir. Başlangıçta, bademcik iltihabı ile, vücut ısısı 38,5 ve daha yüksek seviyeye yükselir. Sonra, 24 saat içinde, semptomlar kötüleşir. Bir kişi, boğazda terleme, daralma, kuruluk hissi yaşamaya başlar. Bademcikteki artışın bir sonucu olarak, gıdaları, sıvıları ve bazen tükürüğü yutmada zorluklar olacaktır.

Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının karakteristik belirtileri, beyaz veya sarı renk tonu kabarcıkları ile bademciklerin gri renkli bir dokunuşla dilin kaplanmasıdır. Hasta uzuvlarda ağrı ve ağrı gibi belirtiler, genel olarak genel iyilik halinin kötüleşmesi gibi hisseder. Submandibular lenf düğümlerinde artış var.

Akut tonsillitte, sıcaklık azaldığında, tüm semptomlar kötüleşir. Hastalığın yanlış tedavisi her zaman damak sıkıştırılmış yüzeyi ve artış lenf düğümleri, bademcik yapı değişikliği (yüzey bunların gevşer, sivri uçlar mümkün olur) eşleşir ki burada kronik bademcik iltihabı görünümünü, yol açar.

Kronik bademcik iltihabı normal vücut ısısıyla, ancak hastanın genel durumunun kötüleşmesiyle ortaya çıkabilir. Alevlenme, bağışıklığın en ufak bir düşüşüyle ​​gerçekleşecek ve sonuç olarak, konservatif tedavi basit bir şekilde iktidarsız olacaktır. Bu durumda, yetişkinler ve çocuklar cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Tonsillit, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi makaleden bulunabilir: Göğüs iltihabı: belirtileri, tedavisi ve nedenleri.

Farenjit nedenleri

Farenjit, virüslerin neden olduğu bademcik iltihabından farklıdır. Çoğu zaman arka plana karşı oluşur:

 • rinovirüs;
 • adenovirüs;
 • grip virüsü;
 • parainfluenza;
 • coronavirüs.

Soğuk algınlığı kötüleştiğinde, farenjit genellikle mevsimlerde, sonbahar veya kış aylarında görülür. Kronik farenjitin arka planına karşı, akut bir dönemde doğru bir tedavi olmadığında, hastalığın seyrini zorlaştıran ve hoş olmayan semptomları kötüleştiren bir bakteriyel enfeksiyon gelişir.

İlerleyen farenjit nedeniyle olabilir:

 • Sindirim sistemi ve farinksin mukoza zarlarının yapısının bireysel özellikleri;
 • Sıcak buharların, tozun, dumanın sürekli solunması;
 • kimyasallarla düzenli temas;
 • Bir burun oluşturmak veya sinüzit semptomlarını gidermek için kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak;
 • sigara içmek ve çok fazla alkol almak;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • metabolik ve endokrin bozukluklar;
 • böbrekler, kalp ya da kan damarlarının patolojileri.

Kronik farenjit sıklıkla sindirim sisteminin patolojisi ile birlikte görülür; burada mideden alınan yemek özofagusa geri döner ve farinkse girer. Böyle bir farenjit formu gastro reflü hastalığını ve yemek borusunun fıtığını provoke edebilir. Bu durumda hastalığın tedavisi, kalıcı nükslerin ortaya çıkmasına neden olan ana nedene paralel olarak ortaya çıkacaktır. Kronik farenjit nedeni, nazofarenksin patolojisi olabilir.

Farenjitin klinik belirtileri

Farenjit semptomları, hastalığın akut döneminde, yutma sırasında boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile kendini gösterir. Farenjitin bu büyük semptomu, hastalık dönemi boyunca eşlik edecektir.

İnflamasyon nedenine bağlı olarak, belirtiler gibi:

 • Boğaz ve kulaklarda ağrı lokalizasyonu;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • farinks, palatine sırtlar, lenfoid granüllerin arkasını iltihaplandı. Eğer bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı ortaya çıkarsa, o zaman farenjit ile kesinlikle temiz kalırlar.

Kronik farenjit, akut bir dönemde veya sık soğuk algınlığı meydana geldiğinde uygun tedavinin olmayışı nedeniyle oluşur. Yetişkinlerde kronik farenjitin arka planına karşı, boğazda kuruluk ve koma hissi vardır. Hasta sürekli olarak öksürür, boğazdaki engelleyici engelden kurtulmaya çalışır.

Kronik farenjit aynı zamanda bir kişinin genel refahında bir bozulma ile karakterizedir. Bu özellikle duygusal ruh halini yansıtır, çünkü boğazda rahatsızlıktan dolayı düzgün uyuyamaz. Sonuç olarak, bu yetişkinlerde sinirlilik, sinirlilik görünümüne yol açar.

Kronik farenjit tedavisi sadece hastalığın ana nedenini ortaya çıkardıktan sonra yapılmalıdır. Sadece enfeksiyonun dışavurumlarını tedavi etmek mantıklı değildir çünkü sadece kısa süreli rahatlama getirecektir.

Hastalıkların teşhisi ve tedavisi

Hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan hastalığı tedavi etmeden önce doğru tanının yapılması gerekir. Bunun için, kanama, iltihap, EKG, X-ışını durumunda bademciklerden bir yayma için alınır. Bademcik iltihabının doğrulanması için, boğazın, kırmızı renkte, bademciklerin gevşek bir tabakası ve karakteristik bir plak görünümü ile görsel olarak incelenmesi yeterlidir. Kronik ise bademciklerin yüzeyinde adezyonlar gözlenir ve onları zengin bir kırmızı renkte boyayabilir. Çocuklarda, yetişkinlerin aksine, tüm işaretler daha belirgin olacaktır. Farenjit şüphesi varsa, boğaz ve faringoskopinin görsel muayenesi yapılacaktır.

Hastalığın tedavisi sadece inflamasyon nedenini belirledikten ve ayırıcı tanı koyduktan sonra gerçekleştirilir ve solunum sistemi hastalıklarının klinik belirtilerinde benzerliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bademcik iltihabı tedavisi

gargara veya furacilin miramistinom, antiseptik ve anestetikler, boğazda direkt olarak etki eden maddeler, antibakteriyal gereken akut bademcik iltihabı tedavi ( "Lizak", "Doktor anne" ve diğ.). vb "Orasept", "Tantum Verde" olarak bademcikleri sulama Ayrıca adayı spreyler, antipiretik tedavi sıcaklıktaki bir artış eşlik eder hastalığın akut fazında gösterilen anlamına gelir. Bunu yapmak için, "Panadol", "Nurofen" veya intramüsküler olarak verilen ilaçların bir kombinasyonunu kullanın.

Bir kronik hastalığın tedavisi, bir inhalasyon cihazının kullanımında, boğazı yıkayarak ve yıkayarak, immünomodülatörlerle bağışıklığı güçlendirerek, fizyoterapi prosedürlerinin kullanılmasını içerir. Burnun günlük yıkanması, boğazın ilaç veya halk ilaçlarının yardımı ile durulanması. Yetişkinler ve çocuklar için reçete edilen iyi bir araç, burun ve boğazdaki mukoza zarını durulayıp durulamak için kullanılan deniz tuzu.

Farenjit tedavisi

Akut farenjit sırasında tedavi dahil (kullanılan broth, papatya veya adaçayı, soda çözeltisi) ve inhalasyon sulama boğaz Angileksom, chlorophyllipt ile gargara önerilir. Ağrı belirtiyi hafifletmek çare şeker şeklinde gelir yardımcı olur - "Septifril Darnitsa".

Tedaviye bolca bir içecek eşlik etmeli ve odadaki havayı nemlendirmelidir. Kuru kompreslerin yardımıyla boğaz ısıtılır, iltihap giderilir ve hoş olmayan belirtiler hafifletilir. Tedaviye akut, yağlı ve katı yiyeceklerin alınmasını içermeyen bir diyet eşlik etmelidir.

Kronik farenjit, hastalığın nüksetmesini tetikleyen faktörleri tanımlamak için vücudun dikkatli bir incelemesini gerektirir. Her şeyden önce, dişlerin, diş etlerinin, varsa kavisli nazal septumun düzeltilmesi yapılır.

Tedavi ayrıca, ultrason ve gastroskopiye maruz kaldıktan sonra sindirim organları tarafından gerçekleştirilir. Kronik formda antibakteriyel tedavi, sadece lenf düğümlerinde artışla gösterilir. Farenksin şişmesini azaltmak için, antihistaminikler yazınız. Öksürük önleyici ilaç "Bromgexin" veya "Kodelak" şiddetli öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Boğazları düzenli olarak, en az 3 - 5 kez, bitkisel içeriklere dayalı ilaçlar, infüzyonlar veya bitkisel preparatları kullanarak durulayın.

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Farenjit, farenksin inflamatuar bir prosesidir. Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Tonsillit - faringeal tonsillerdeki inflamatuar değişiklikler.

Patolojinin morfolojik substratında bu durumlar arasındaki fark. Nosolojik formlar arasında benzer belirtiler vardır, ancak önemli bir fark vardır. Makalede bu noktalar hakkında daha fazla ayrıntı ele alınacaktır.

Tonsillit ve farenjit nedenleri: farklılıklar ve benzerlikler

Benzer etiyolojik faktörler larinks ve farinksin inflamasyonunu tetikler. Farenjit ve bademcik iltihabının ana patojenleri:

 1. Virüsler - adenovirüs, grip, parainfluenza, veba;
 2. Bakteriler - klebsiella, streptokoklar, stafilokoklar.

Her iki nosolojik formun ortaya çıkması için, provoke eden faktörlerin etkisi gereklidir:

 1. Tahriş edici maddelerin solunması;
 2. hipotermi;
 3. Enfeksiyöz alerjik faktörler;
 4. Otoimmün süreç.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark, nefes alırken ve yemek yerken ortaya çıkan semptomlardır. Tonsillitin hem semptomatik hem de KBB doktorundaki bir resepsiyonda nazofarenksin endoskopik muayenesinde teşhis edilmesi daha kolaydır.

Çocuklarda bademcik iltihabında yemek alımında zorluklar vardır. Ağız boşluğunun görsel muayenesinde, kırmızı tonlu bademcikler izlenebilir. Bazı bakteri faktörlerine maruz kaldığında, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Patoloji sadece çocuklarda beslenme ile ilgili zorluklar yaratır. Hava geçişindeki güçlük, pulmoner sistemin hipoventilasyonunu oluşturur. Bu durum pulmoner patoloji riskini artırır. Tehlike, akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan nosoloji, nazofarenksin bakteriyel enfeksiyonları ile artar.

Farenjit endoskopik muayenesi ile, farinksin şişmesi ve kızarması doğrulanmaktadır. Eşzamanlı olarak, sıcaklıkta bir artış, lenf düğümlerinde bir artış var. Bir kişinin dış muayenesi alt çene grubunun genişlemiş lenf düğümlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Her iki patolojide de sıcaklıkta bir artış gözlenir. Tonsillit daha yüksek rakamlarla karakterizedir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Bir kişinin boğazında 6 badem vardır. İltihap belirtileri, etkilenen organların sayısına, patojen tipine, artışın doğasına bağlıdır. Bir amigdala dilin kökünde bulunur, ikincisi farinksin tepesinde bulunur. Farinksin sol ve sağ tarafında bir çift lenfoid küme bulunur. Yapılara bez denir. Koruyucu bir işlev gerçekleştirin, çünkü mikroorganizmaların nazofarenks içine girmesini önlerler. Eğitim, virüslerin ve bakterilerin burun, boğaz, farinks içine girmesine engel oluşturur. Lokal lenfoid sistemin yenilgisiyle mikroorganizmalar, boğaz ve boğazdaki nazofarenksin derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir.

Akut tonsillit nadiren görülür. Modern yaşam tarzının özellikleri, antibiyotiklerin genel yayılımı, bakterilerin aktif büyümesine izin vermez. Sadece hastalığın viral etiyolojisi ile inflamasyona bağlı bademciklerin hızla artması mümkündür. Bu patojenlere karşı antibakteriyel ajanlar yardımcı olmaz, bu nedenle bağışıklık sisteminin virüsleri yok eden koruyucu immünoglobulinler olan antikorlar üretmesi gerekir. Süreç 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında virüsler aktif olarak bademcik iltihabı belirtileri oluşturarak çoğalırlar:

 • Yerken boğaz ağrısı;
 • 40 dereceye kadar önemli sıcaklık artışı;
 • Nefes darlığı;
 • titreme;
 • Terin gelişmiş ayrılması;
 • Beyaz veya sarımsı kaplama;
 • öksürük;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Çok miktarda mukus oluşumu;
 • uykusuzluk;
 • Horlama.

Daha az sıklıkla bademcik iltihabı semptomları kulaklardan, karından ortaya çıkar. Bakteriyel etyoloji ile, vücutta bir döküntü izlenebilir. Çoğu zaman hastalık bir boğazla başlar.

Tonsillit ağrısı, farenjit ile ağrı sendromundan farklıdır. Besin alımı, hipotermi ile bademcik iltihabında ağrıyı artırır. Sendromun yoğunluğu o kadar yüksektir ki, bir kişinin konuşması zordur. Bu arka plana karşı yemek yemek zor.

Farenjit ile ağrı sendromu yutma ile artar. Antiseptik spreyleri kullanırken, ağrı azalır. Bioparox, viral ve bakteriyel etiyolojide patoloji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bademcikler üzerinde beyaz kaplama, viral veya bakteriyel bademcik iltihabının önemli bir belirtisidir. Patojene bağlı olarak, nokta veya yaygın filmler izlenebilir. Püstüller genellikle çocuklarda izlenir.

Bakteriyel ve viral tonsillit belirtileri farklıdır. İlk formda antibiyotik olmadan normalize edilmez. Viral aktivite, immünoglobulinlerin üretiminden sonra yavaş yavaş azalır. Malaise, zayıflık 5-7 gün geçer.

Kronik tonsillitin tüm semptomları subjektif ve objektif olarak ayrılabilir.

klinik durumlar ana belirtileri - kronik tonsilit Periyodik ağrılı bademcik, ağrı arka larenjitin nefes zaman boğaz ağrısı, ağrı için gıda alan hastalarda artan hassasiyet. Tanımlanan bulgular hastaları öznel olarak değerlendirir, bu nedenle şikayetler toplanırken, insanların farklılıkları vardır.

Amaç kriterleri daha güvenilirdir. Bademcikler, farinks, boğaz KBB-doktorunun endoskopik araştırmalarında kurulmuştur. Hasta sadece bölgesel lenf düğümlerinde artış bulur. Palplantasyon, inceleme, lacunazların sondajı, sonraki bakteriyel kültürde patojen tipini ortaya çıkarmayı, smearın mikroskobik incelemesini sağlar. Genişlemiş faringeal tonsillerin delinmesi, patolojik sürecin morfolojik bileşenini incelemeye izin verir.

Tonsillit ve farenjit: farklılıklar

Tonsillit ve farenjit arasındaki önemli farklılıklar - inflamasyon şiddeti, ağrı sendromunun şiddeti. Yiyecek tüketmenin zor olduğu bir boğaz ağrısı varsa, faringeal tonsillitin (bademcik iltihabı) iltihaplanmasını varsayabilirsiniz.

Yemekler arasında bir farenjit ile nadiren bir ağrı sendromu vardır. Yalnızca provoke edici faktörlerin etkisi altında artan patolojik duyumlar - sıcak yiyecek, kimyasalların solunması.

Farenjit ve kronik tonsillit arasında ayırıcı tanı koymak daha zordur. Bu nosolojik formlar arasında farengeal bademcikler iltihabı remisyon döneminde benzerlik vardır. Patolojinin tedavi edilmesi zordur, bu nedenle semptomlar belirli bir periyotta ortaya çıkar. Farenjit antibiyotik alımına nispi duyarlılık farklıdır.

Dekompanse bademcik iltihabının alevlenmesi, devam eden tedavinin arka planında klinik semptomlarda kademeli bir artış ile karakterizedir. Hastalar belirli bir zamanda ortaya çıkan kalıcı bir klinik işaretler:

Nosoloji, lenf düğümlerinde sabit bir artışa yol açar. Hastalığın kronik seyri olan birçok hasta, genişlemiş submandibular lenf nodlarının büyüklüğünde bir alevlenmeyi öngörmeyi öğrenmiştir.

Kronik farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Kronik farenjitde, belirtiler bademcik iltihabından farklıdır. Hastalığın en önemli tezahürü, duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmeler sırasında semptomların aktivasyonudur. Bağışıklık savunmasının soğuk yiyecek kullanımı ile zayıflaması, aşırı soğuma, bakterilerin ve virüslerin çoğalması aktivitesini arttırır.

Süreç kronik soğuk veya sinüzitte gelişiyor. Nikotin, sarhoşluk, çürük dişlerin kullanılması farenjit ve bademcik iltihabına neden olur.

Boğazın uzun süreli enflamatuar odağı, boğazın mukoza zarının işleyişi için zararlıdır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - bu nosolojik formlar sigara içimi ile daha da artmaktadır.

Morfolojik substratta, inflamasyonun doğasının benzerliği ayırt edilir:

 1. nezle;
 2. atrofik;
 3. Hipertrofik.

Bu türlerde doku hasarı niteliği farklıdır. Catarrhal aşaması daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, iltihaplanma süreci sadece yüzey tabakasını etkiler. Farinksin, bademciklerin, larinksin işlevselliği bozulur. Patoloji sigara içenler için tipiktir, sürekli olarak agresif çevresel faktörlerin etkisi altında olan insanlar (kimya endüstrilerinde).

Hastalar genellikle kuruluk, yutak yutma. Soğuk mevsimde atmosferdeki dumanın artmasıyla bademciklerin kalınlığında bir artış görülür. Sürecin uzun süreli varlığı ile patolojik odakların geri dönüşümsüz aşırı çoğalması fibröz doku ile ortaya çıkar. Damar duvarında, yeni kılcal damarlar membranın yüzeyindeki kızıl odakların oluşumuyla büyür. Değişikliklerde yoğun bir artış ile, iltihaplı dokunun bir dizi ek fonksiyonel elemanının ortaya çıktığı hipertrofik bir form ortaya çıkar.

Atrofik farenjit, tonsillit, larenjit fonksiyonel hücrelerin ölümüyle karakterizedir. Formlarda, dokunun işlevselliğinin ihlali gözlenir. Mukus sekresyonunun yokluğu, yemek yerken terleme, öksürük, acı verir. Mukoza zarının kurumasına, pürülan kitleler ve mukus oluşumu eşlik eder. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Atrofiye organın işlevselliğinin kademeli olarak bozulması eşlik eder.

Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - nasıl teşhis edilir

Nazofarenksi incelerken, tanı sürecinin aşağıdaki bileşenlerine dikkat edin:

 • Bademciklerin büyüklüğü;
 • Mukoza rengi;
 • Çevreleyen dokuların durumu.

Amaç kriterleri 3-4 hafta sonra tespit edilir. Angina veya nosolojinin alevlenmesinden sonra patolojik bulgular daha aktif olarak izlenir.

Larenksin yüzeyindeki kronik farenjit veya larenjit foliküler formunda, küçük sarımsı veziküller görülür. Dejene edici doku, lökositler, hasarlı dokuların parçaları ile çevrelenmiş küçük kistik formasyonlarla değiştirilir.

Lacunar tonsillit, lakunada genişlemiş deliklerle karakterizedir. İltihaplı oyukların küçük deşarj delikleri beyaz kaslı kütleler içerir. Böyle bir patolojik süreç çevre dokulara uzanır, bu nedenle farenjit ve larenjitlere yol açabilir. Lacunar anjinanın ilk aşamasında semptomlardaki farklılıklar izlenmez. Boğazın spesifik belirtileri, larinks antibiyotik kullanıldığında ortaya çıkar.

Tonsillit belirtileri farklılıkları:

 1. Membranın bademciklerin üst kutbunun üzerindeki kabarıklığı, palatine kemerlerin iltihabı, Zak'in bir belirtisidir;
 2. Ön kemerin kızarıklığı Gize'nin bir belirtisidir;
 3. Interkostal açı hiperemi, kemerli infiltrasyon - Preobrazhensky kriterleri.

Bölgesel lenfadenit kronik bademcik iltihabında görülür. Sternokleidomastoid kasının ön kısmı boyunca parmaklara ihtiyacınız olan genişlemiş lenf düğümlerini tanımlamak için. Palpatory lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Retromandibular düğümleri hissettiğinizde, kulakta bir ağrı irradyasyonu var.

Bezlerin yakınında apseler gelişir, adipoz dokunun erimesi görülür. Prosesin gelişimi, sıcaklıktaki artışla belirlenir. İlaçların kullanımı bile semptomların ortadan kalkmasına yol açmaz. Ilerleyici kurs larenjit ve farenjit görünümünü yol açar.

Vücudun otoimmün süreçleri bademcik iltihabı ile kombine edildiğinde farenjit komplikasyonlarına yol açar. Doku ile antikorların yenilgisi, bakteriyel floranın varlığı (özellikle streptococcus) tedavi ile ciddi problemler yaratır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, kalp kapakçıklarında hasara, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına, beyinden gelen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Tonsillit farenjit resimleri

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

Mavi dil. Foliküler. Laküner. Karışık. Apse. Simanovskiy-Vincent. Nekrotik. Herpetik. Mantar. Angina ile difteri. Kızamık. Scarlet. HIV enfeksiyonu ile. Lösemi ile anjin. Monositik. Agranulotsitarnoy. Sifilitik. bademcik iltihabı

, Palatine bademciklerin kalıcı bir kronik yenilgisi olarak, tüm vücudu bir bütün olarak içerir. Mikrobiyal nedenlere sahiptir, ancak sadece onun agrivasyonu anjina olarak adlandırılabilir. Sıklıkları mevsimselliğe, koruyucu güçlerin durumuna, hastalığın süresine, patojenin patojenliğine bağlıdır. Basit bir şekilde gerçekleşir ve

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

Tonsillit, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi klinikine sahiptir. Anjina ve kronik tonsillit belirtileri farklıdır.

Bir fotoğrafta boğaz ağrısı viral ve bakteriyel formu nasıl ayırt edilir

bademcik iltihabı

Kronik tonsillit belirtisi bademciklerin pürülan içerikleri, yaşam süresince anjinin varlığı, palatine bademciklerin karakteristik anatomik değişiklikleri olabilir. Genellikle hastalığın alevlenmeleri yılda altı kez oluşur, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda bezagnin formu olabilir.

Bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçlar, palatine arkın kızarması ve ödemi, aralarındaki adezyonlar, periferik lenfadenopati, basit bir kronik bademcik iltihabı belirtisidir. Toksik-alerjik formun birinci derecesinde, periyodik subfebril durum, halsizlik, halsizlik, maluliyet, eklem ağrısı, kardiyak disfonksiyon gözlenebilir. ikinci derece bir elektrokardiyogram, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kalp büyümesi ve hassasiyet submandibuler ve servikal lenf düğümleri anterior kaydedilir subfebril içinde uzun bir vücut sıcaklığı, kardiyak aritmi, ile karakterizedir.

Farenjit - farinks mukozal membran iltihabı, bademcik iltihabı bademcik iltihabı etkilenir. Farenjit, virüslerin neden olduğu kataral hastalıklara eşlik eder. Akut farenjitin% 70'inde görülen etken maddeleri virüs, bademcik iltihabı - bakteriyel floradır.

farenjit enflamatuar proses, arka ve yan faringeal duvar, yan destekleri, işitsel tüp uzandığında, damak bademcikler, yutak, ancak arka duvar olacak mutlaka iltihaplı hareket edebilir. Tonsillit kendi lokalizasyonuna sahiptir - palatine bademcikler.

Faringoskopi, inflamasyonun lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar. Geri (akut formunda) boğaz mukus düşene kızarmış ile farenjit hastalarda mukoza (atrofik farenjit) incelmesi, (granüloza farenjit) granüle edilebilir.

Bademcik iltihabı olan hastaların boğazını incelerken, genişlemiş, bademciklerin pürülan çökelleri ile kaplı olduğu görülürse, dil ve palatin kemiği şişebilir. Farinksin duvarı iltihaplanmadı.

Fotoğrafta, farenjit ve angina ile boğaz

Angina farenjit nasıl ayırt edilir, bizim videoda görmek:

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Bu vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Mukoza zarının iltihaplanmasıyla (larenjit), üç işlevin tümü ihlal edilir.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcik iltihabında, bağışıklık ve koruyucu fonksiyon acı çeker. Bu durumda lenfosit üretimi bozulur, enfeksiyon yayılma yolunda engellerle karşılaşmaz ve lenfatik damarlar yoluyla başka organlara hızlıca girebilir.

Bu hastalıklarda yaygın olan, her iki sürecin de boğazda ağrı ile birlikte iltihap sonucu ortaya çıkmasıdır. Ağrı ve lokalizasyon derecesi farklıdır.

ve bademcik iltihabı bir otolaryngologist devreye girer.

Komarovsky diyor ki, larenjit ve yalancı kabuğu çıkarılmış tane nasıl tanımlanır?

Yukarıdaki hastalıklar iltihabın bir sonucuysa, belki her birinde ayrı ayrı oturmamalısınız? Hayır, bir kez daha hayır. Başarılı tedavi ve iyileşmenin anahtarı sadece doğru teşhistir.

Hastanın sorgulanması, muayenesi ve ek tetkik yöntemleri yeterli tedaviyi atama, komplikasyonları önleme ve hastalığın kronik bir forma geçişini sağlar.

Ek anket yöntemleri (genel klinik

ve antibiyotiklere duyarlılık, onun şiddetini ve komplikasyonların varlığını belirlememize izin verir.

KBB organlarının ayrı enflamatuar hastalıkları olarak tonsillit, farenjit, larenjit ek olarak, streptokokkal tonsillofarenjit (bademcik iltihabı) vardır. Patojenler beta-hemolitik streptokok grubu A, virüsler, mantarlar, bakteriler, klamidya olabilir.

Tanı boğazda ağrı şikayetleri, yüksek sıcaklık varlığı, bademcikler kızarıklık, farinks, dil, karakteristik ayrılabilir temelinde yapılır. Hastalığın akut başlangıcı, submandibular lenf nodlarındaki artış bu patolojinin lehine konuşur. Mikrobiyal flora üzerindeki yayılma ve faringoskopi, hastalığın patojenini ve sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar.

Enflamasyon bademciklerden larenkse yayılırsa tonsillolaringit gelişir. Hastalığın tüm semptomları larenjit ve bademcik iltihabıdır. Bu genellikle viral enfeksiyonlar için geçerlidir.

Katarrhal hastalıklar aynı zamanda pharyngolaryngitis olarak da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu ARVI, influenza, adenovirüs enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, farenjit, larenjitin tedavisi bakteriyel kaynaklı benzerliklere sahiptir. Viral hastalıklar semptomatik olarak tedavi edilir.

Tedavi rejimi, fiziksel ve ses yüklerini sınırlandırmayı içerir. Ev modu, orta şiddetli durumlarda - iki gün boyunca yatak istirahati. Ağır vakalarda - hastanede yatış.

Hijyenik önlemler, ayrı mutfak eşyaları hastasına, 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırılan ayrı bir öncül, günlük ıslak temizlik ve havanın nemlendirilmesinden oluşur.

Gıdalar laktik ve bitkisel ürünler olmalı, yiyecekler püre ve sıvı olarak hazırlanır, sıcak olarak servis edilir. Çok fazla içmelisin, kullan

. Tahriş edici olmayan mukoza zarları, hayvansal yağlar, baharatlar, füme ürünler, alkol, tütün, gazlı içecekler hariçtir.

Bakteriyel inflamatuar hastalıkların ana tedavisi antibiyotiktir. Penisilinlere (Augmentin, Flemoxin, Amoxiclav), makrolidlere (Sumamed) ve sefalosporinlere (Cefotaxime, Cefurakshim) tercih edilir.

Yerel antibiyotiklerden Bioparox, Gramycidin, Chlorophyllipt kullanın. Boğazları sterilize etmek için antiseptikler kullanın:

Stopangin. Trachman. Dekatilen. Strepsils. Faringosept. Lizobakt. Geksasprey.

Ancak anjina ile, antibiyotiklerin seyri 10 gün sürer ve farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Karmaşık formlar, bu ilaçların yedi günlük bir uygulamasını gerektirir. Akut dönemde fizyoterapötik prosedürler reçete edilmez. Her durumda, vitamin ve antihistaminikler uygulayın.

Bizim videoda boğaz ağrısı tedavisi için basit öneriler:

Bu hastalıklar için çok yaygındır. Tedavinin kendine özgü özellikleri vardır. Doğru şekilde etkileme nedenini bilmek önemlidir.

Anjina komplikasyonları arasında ilk sırada yer alan romatizma, kalp ve böbrek hasarıdır. Enfeksiyonun yayılması ile sepsis gelişebilir. Paratonzillit, zaglugal apsesi, akut lenfadenit, otitis media, parapharyngeal apse gibi komplikasyonlar olabilir. Yetersiz tedavi - hastalığın kronik bir forma geçişi.

Hastalık çok bulaşıcıdır - ev eşyaları yoluyla, havadaki damlacıklar yoluyla, hasta insanlarla yakın temasla bulaşır. Ancak mikrobiyal ajanın varlığı gelişmesi için bir ön koşul değildir.

Vücudun savunmasını azaltmak, vitamin eksikliği, fiziksel tükenme, ağız boşluğundaki kronik hastalıklar, burun, stres, elverişsiz yaşam koşulları bademcik iltihabına neden olabilen faktörlerdir.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

Prognoz, hastalığın biçimine, süresine ve şiddetine bağlıdır. Komplike olmayan formlar ve yeterli tedavi ile - iyileşme prognozu uygundur.

Çoğu zaman, deneyimsizlikleri nedeniyle, hastalar farenjit ve bademcik iltihabı arasında ayrım yapamazlar, ki bu farklılıklar sadece tecrübeli bir uzman için açıktır. Her iki hastalık da inflamatuar bir doğanın boğazında patolojik süreçlerdir. Tedavi ve biraz benzer olmasına rağmen, farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farkın ne olduğunu bilmek hala çok önemlidir. Bu, ayırıcı tanı koyma, doğru tanı koyma ve yeterli tedaviyi yazma fırsatı sunacaktır.

Farenjit ve ortaya çıkmasının nedenleri Bademcik iltihabı nedenleri Akut hastalık şekilleri belirtileri Kronik bir hastalık nasıl belirlenir Hastalık tedavisi Hangi hastalık ağırdır

Tonsillit (boğaz ağrısı) farenjit farklılıkları

Farenjitin ne olduğunu bilen kişi, en azından bir şüpheli olarak onu tedavi edip tedavi eden doktora dönebilir.

Farenjit akut inflamatuar bir süreçtir, bu sırada posterior farinksin mukoza ve lenfoid dokuları etkilenir. Hastalığın nedenleri, olumsuz faktörlerin etkisi altında aktive olan enfeksiyöz ajanlar (adenovirüs, rinovirüs, streptokok, stafilokok) veya saprofit olabilir. Bu, örneğin, genel veya lokal hipotermi olabilir. Ayrıca, ARI'nin arka planına karşı farenjitin meydana geldiği durumlar yaygındır, ancak larenjit veya rinit ile birleştirilecektir. Provoke edici faktör, termal veya kimyasal tahriş edici maddelerin etkisi olabilir: soğuk hava, sıcak veya sıcak yiyecek, sigara dumanı, toz, alkol.

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Ayrıca boğazda iltihap gelişmesi için elverişli bir zemin oluşturan bir dizi faktör vardır:

buruna travma, çünkü septum kavislidir; vücutta inflamasyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, rinit); burun boşluğunun polipleri; vitamin eksikliği; hipotermi; azalmış bağışıklık; adenoidler.

Tonsillit, faringeal halkanın lenfadenoid dokusunun inflamatuar bir lezyondur. Daha sık bu hastalık için "angina" adını duyabilirsiniz. Tanıdan önce hiçbir şey yazılmamışsa, palatine bademcikler iltihabı anlamına gelir, aksi takdirde "anjin" kelimesi lokalize edilmeden önce belirtilecektir.

Farenjitden farklı olarak bademcik iltihabı sadece mikrop veya virüslerden kaynaklanır. En sık rastlanan patojen B-hemolitik grup A streptokokusudur, çok nadir vakalarda anjinaya mantar lezyonu neden olur.

Provoke edici faktörler farenjit'e neden olanlara benzer:

hipotermi; bedenin zehirlenmesi; azaltılmış direnç; hipovitaminozu; burun açıklığının ihlali; aşırı çalışma.

Angina ile boğaz fotoğrafı

Hasta için tedavi ve bakım farklı hastalıklar için çok farklı olabilir, bu yüzden farenjitin bademcik iltihabından ayırt edilip edilmediğini bilmek çok önemlidir.

Özel eğitim ve iş deneyimi olmayan bir kişi, kendi aralarında bademcik iltihabı ve farenjit kolayca karıştırabilir. Ve bu hoş olmayan sonuçlara yol açacaktır. Bu yüzden hastalıklarda ne gibi farklılıklar olduğunu bilmek önemlidir.

Akut tonsillit, boğazda lokal değişiklikler ve uzak komplikasyonlar (kalp, böbrekler, eklemler) olan bir hastalıktır. Anjin çeşitli şekillerde vardır:

catarrhal - en kolay şekli. Akut farenjit ile en kolay karıştırılır. Ayırt edici özellik, farenksin oral kısmında kızarıklık olmamasıdır; foliküler - daha şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Bademcikler üzerinde sarı veya sarımsı beyaz emdirmeler oluşur - takviyeli foliküller; lacunar - klinik tablo bir öncekine benzer, ancak görüldüğünde kolayca çıkarılabilen görünür baskınlar vardır. Yüzey kanama olmaz; ülseratif-membranöz - hastalığın en şiddetli formu. Bununla birlikte, bademciklerin yüzeyinde sarı-beyaz filmler oluşur; bu, çıkarıldıktan sonra kanama yara bırakır. Hastalığın tehlikesi bademciklerin nekrozuna yol açabilir.

Hastalık akut başlar. Hastalar yutulduğunda daha da kötüye gidebilen, boğazda kuruluk ve tolere edilebilir ağrıdan şikayetçidir. Ayrıca hızlı yorgunluk, hafif baş ağrısı var. Bazen eklemlerde vücut ağrıları ve hoş olmayan duyumlar olabilir. İlk başta, sıcaklık yüksek değil - 38 dereceye kadar.

Eğer anjina tedavisine zamanında başlamazsanız, o zaman semptomatoloji kötüleşir. Vücut ısısı yüksek değerlere ulaşabilir - 40 dereceden fazla. Boğazdaki ağrı büyük ölçüde artar, kulağa yayılabilir. Alt sırt ve eklemlerde hareketi sınırlayan acı verici duygular vardır.

Bir kan testi ile lökositoz, ESR'nin hızlanması ve lökosit formülü sol tarafa kayması belirlenir. Ağızdan alınan bir çubuk, hastalığın etken maddesini tanımlamaya yardımcı olur.

Akut farenjitin resmi, anjinin (katarrhal form) başlangıç ​​semptomlarına oldukça benzerdir - boğazda kuruluk ve terleme hissi, yutma sırasında daha güçlü hale gelen ağrı vardır. Öksürük, kulak tıkanıklığını rahatsız edebilir. Boğazda yabancı bir cisim hissi var. Ancak farenjit bademcik iltihabından farklıdır, çünkü vücudun genel durumundaki sıcaklık ve rahatsızlıklarda artışa neden olmaz. Ve muayene sırasında kızarıklık sadece bademcikler üzerinde değil, boğaz boyunca pratik olarak yayılır.

Sıklıkla iki bitişik organın sürece çekildiği görülür. Daha sonra aynı anda farenjit ve bademcik iltihabı oluşur. Bu durumda, hastalığa farryngotonzilit denir. Klinik olarak, inflamasyon ve farinks ve bademcikler belirtileri görünecektir.

Akut form kronik tonsillite veya farenjite geçebilir. Bu, yanlış veya zamansız tedavi, organizmanın direncinin azalması, hastalığın saldırganlığı, spesifik iklim koşullarından kaynaklanmaktadır. Kronik hastalık alevlenme dönemleri ile uyuşuktur. Tedavi etmek neredeyse imkansızdır, ancak proses konisini vermeyen yöntemler vardır.

Kronik farenjitin gelişiminde önemli bir rol, profesyonel faktörlerin etkisine - sıcaklık dalgalanması, fazla kuru hava, eskimiş havadaki gazların, buharların veya tozun varlığına bağlıdır. Hastalıklar üç tipe ayrılır:

Catarrhal - hastalar boğazda gıdıklanma, kuruluktan, sık öksürmeden şikayet ediyorlar. Semptomlar kalıcı değildir, yok olurlar, ortaya çıkarlar. Faringoskopi sırasında şişlik, kızarıklık görebilirsiniz. Mukoza kalınlaşır, damarlar dilate olur, bazı yerlerde görünür sümüksü baskınlar. Hipertrofik - daha önce bahsi geçen şikayetler birbirini takip eden yudumlardan sonra kulakların tıkanmasıyla birleştirilir. İncelendiğinde, lenfadenoid doku proliferasyonları belirlenir, bunlar yüzeyin üzerinde çıkıntı yapan kambur gibi görünür. Atrofik - semptomlar sabah saatlerinde daha belirgindir, kulaklar serilmez. Ağızdan hoş olmayan bir koku var. Mukoza zarı inceltilir, soluktur, cila görüntüsü olabilir. Bazı yerlerde yeşil veya gri kabuklarla kaplanabilir.

Tonsillit ve farenjit arasındaki fark, bir virüs veya bakteri eylemi gerektirmesidir. Enflamasyon spesifik olabilir - enfeksiyöz ajanlar (tüberküloz, sifiliz) veya nonspesifik enfeksiyon - bulaşıcı-alerjiktir.

Kronik bademcik iltihabı, çok sayıda hastalığın seyrinin ortaya çıkması veya bozulmasıyla ilişkilidir. İlk etapta - böbreklerin, kalbin bir hastalığıdır. Çoğu zaman romatizma ve tirotoksikoz vardır.

Klinik tablo, özellikle sonbahar-kış döneminde sık alevlenmeler ile karakterizedir. Remisyon sırasında hastalık hastayı rahatsız etmez. Bir alevlenme ile, semptomlar akut formdaki ile aynıdır.

İnceleme sırasında palatine kemerin silindirik kalınlaşması görülür, bademciklerde sikatrisyel değişiklikler, lakunada pus, bölgesel lenf nodlarında artış görülür.

Diğer herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, en önemli şey kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktoru mümkün olan en kısa sürede görmektir. Sempmatoloji oldukça benzerdir ve bademcik iltihabı ve farenjit tedavisi büyük ölçüde farklı olabilir. Bir hastaya nasıl davranılacağını ve nasıl tedavi edileceğini söylemek sadece uzman olabilir.

Farenjit tedavisini düzgün bir şekilde yapmak için önce provoke edici faktörleri kaldırmalısınız. Reçete edilen ilaçların:

resorpsiyon için tabletler - Falimint, Strepsils; boğaz için spreyler - Inhalipt, Jox; Boğaz durulama - Furacilin, şifalı bitkiler üzerinde tentürler.

Hastanın sadece sıcak yiyecek ve içecek yemesi önemlidir. Farinks mukozasını tahriş etmemelidir. İlaçlar da mümkün olduğunca sıcak olarak tüketilmelidir.

Bademcik iltihabı ile, bu tür tablet ve prosedürlerin kullanımı etkisiz olacaktır. Mutlaka antibakteriyel terapi eklemelidirler - Eritromisin, Oxacilin. Ayrıca reçete edilen antihistaminler Diazolinum, Dimedrolum'dur. Bölgesel lenfadenit gelişirse, termal prosedürler uygulanır - Solux, sıkıştır.

Bir kerede kesin bir şekilde söylemek mümkündür, bademcik iltihabı çok daha fazla bir farenjitle ilerler. Ve çok daha korkunç sonuçlar doğurur.

Farenjit ile antibiyotikler nadiren kullanılır, bu nedenle boğaz ağrısı anında hemen onları yutmayın. Fakat eğer tanı "anjin" ise, antibakteriyel ilaçlar almak zorunludur ve daha öncekiler daha iyidir.

Bademcik iltihabının yağlanması için bademcik iltihabı önerilmediğinde, bunun enfeksiyonun yayılmasına neden olabileceğinin unutulmaması önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı, farenjit veya boğazın diğer hastalıkları gibi üst solunum yolunun kanserine yol açabilir. Bu nedenle, hastalar düzenli bir muayeneye tabi tutulmalıdır.

Fotoğraf: genellikle boğaz ağrısı ile eşlik farenjit veya boğaz ağrısı.

Farenjit veya angina, üst solunum yollarının inflamatuar bir yenilgisidir. Hastalıkların klinik tabloları patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlıdır. Bu gibi durumlarda çoğu hasta boğaz ağrısı, ateş ve yutma işlevinden şikayetçidir.

Birçok insan kendilerine şu soruları sormaktadır: "Angina'yı farenjitten ayırmak nasıl?" Bu hastalıklar iltihap odağı ve semptomların bulunduğu yerde farklılık gösterir. Doğru tanı, başarılı tedavi ve uygun bir prognoz için anahtar olarak kabul edilir. Kompleks ve yeterli tedavi ayrıca komplikasyonların oluşumunu ve hastalığın nüksetmesini engeller.

Göğüs iltihabı veya farenjit enfeksiyöz hastalıklardır. Patojenler, virüsler ve mantarlar patojen olabilir. Hastalıkların gelişimine katkıda bulunur: ani hipotermi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve iç organların kronik patolojileri.

Çoğu kulak burun boğaz uzmanına göre, influenza ve adenovirüsler akut farenjitin gelişiminde önemli bir rol oynar ve bağımsız bir hastalık olarak bademcik iltihabı streptokok ve stafilokoklara neden olur. Ek olarak, farinksin enflamatuar lezyonu, sıklıkla, burun ekleri ve boğazdan enfeksiyonun yayılmasının bir sonucu olarak gelişir.

Soruyu cevaplamak için: "Farenjit ve angina arasındaki fark nedir?" Kendinizi akut tonsillit belirtileri ile tanıştırmak gerekir.

İnflamatuar tonsillitin klinik tablosu aşağıdaki semptomları içerir:

vücut ısısında keskin bir artış (bkz. anginadaki sıcaklık: ciddi bir semptom hakkında); Boğazda acı veren ve yemek sırasında artan acı veren saldırılar; baş ağrısı, genel halsizlik, halsizlik, hızlı yorgunluk ve verim kaybı şeklinde bedenin zehirlenmesi; bademciklerin mukoza zarında ödem ve kızarıklık; bezlerin lakunalarında pürülan kitleler, film veya tıkaçların varlığı; bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Boğaz ağrısı farklı farenjit daha aşağıdaki belirtiler içeren farinks enflamatuar lezyonların klinik belirtileri ile kurulabilir:

boğazda persenji ve ağrı; paroksismal kuru öksürük; subfebril vücut ısısı; mukozada ülserasyon ile kızarıklık;

Farenjitin hipertrofik formu.

Farenjitin sık gelişmesi, akut respiratuar viral enfeksiyonların zamansız ve yanlış tedavisi ile ilişkilidir.

Tonsillit ve farenjit nedir?

Bunlar solunum sisteminin üst kısmında iltihaplanma süreçleridir, teşhisi bu şemaya göre gerçekleşir:

Hastalığın anamnezinin aydınlatılması ve hastanın subjektif şikayetleri; nazofarenks ve farinksin görsel muayenesi; Solunum sisteminin üst kısmında mukoza zarının enstrümantal muayenesi; Laboratuvar kan testi, doktorun hastanın genel durumunu belirler.

Kurduğumuz farenjit ve bademcik iltihabı nedir, fakat fark nedir?

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden kederli tıpalar, bademciklerin tedavisi, fotoğraf var

Herkes boğazda acı ve rahatsızlık hissetti. Bu, soğuk algınlığına katkıda bulunur. Güçlü bağışıklık ile, bu tür belirtiler kolayca durulama ve bolca içme geçer.

Anjinada bioparoks

Söz konusu ilaç, anti-enflamatuar özelliklere sahip bir polipeptit antibiyotiktir. Bu ajanın yüksek etkinliği ve hızlı hareketi, ilacın sadece yerel kullanım için tasarlanmış olmasına rağmen, Bioparox'un bir enfeksiyöz veya viral doğanın anjinada kullanılmasını mümkün kılmaktadır.