Loading

Kronik bademcik iltihabı - telafi formu

Normal işleyişteki palatine bademcikler vücudu korurlar, mikropların nazofarenks üzerinden solunum yoluna geçmesini önlerler. Zayıf bağışıklık, vücudun kalitatif olarak korunamaması, patojen mikroorganizmaların amigdalanın ödemine neden olması, üzerlerinde pürülan bir kaplamaya sahip olmalarıdır. Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı olarak geliştirilen akut iltihaplanma. Anjina yetersiz tedavi kronik bir aşamaya inflamasyonu çevirir - bademcik iltihabı yılda birkaç kez şiddetlenir. Bu durumda, amigdala bezlerinin oluşturulduğu lenfoid doku kademeli olarak skar dokusu ile değiştirilir.

Kısmen badem parçaları hala işlevleriyle baş edebilir. Kronik bademcik iltihabının bu formu telafi edilir, bademciklerin çalışması stabilize olur. Hastalık genellikle çocuklarda görülür, yaşlı insanlar nadiren hastalanırlar.

Semptomlar ve hastalığın tipik seyri

Kronik kompanze bademcik iltihabı sıklıkla latent formda ortaya çıkar. Enfeksiyon vücutta bulunur, ancak kendini göstermez. Hastalığın telafi formunun bazı nedenlerden dolayı olabileceğini kabul edin:

 • sık soğuk algınlığı;
 • lenf düğümleri büyütüldü;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • bademcikler gevşek yapısı ile büyümüş;
 • bademcikler üzerinde festerleme fişleri.

Ek olarak, hasta bazen terleme ve boğaz ağrısı şikayet ediyor. Kronik bademcik iltihabı, kalp bölgesinde ağrılı hislerle karakterizedir, eklemlerde, sırt kaslarında, böbreklerde ağrı vardır.

Telafi edilmiş bademcik iltihabı ile, vücut hala enfeksiyona dayanabilir.

Semptomlar kötüye gidiyor ve anjina birbirini takip edersek, bademcikler bir boşluk irinli kaplama ile kaplıdır, bir yüksek sıcaklık var, biz hastalık dekompanse aşamasına geçirilir söyleyebiliriz. Bu durumda, bademcik iltihabı güçlükle ve bir takım komplikasyonlarla ilerler. Sık görülen bademcik iltihabı yumuşak formda meydana gelirse - bu, subkontinanse bademcik iltihabıdır. Her durumda, hastalık doktor tarafından reçete edilen uygun tedaviyi gerektirir.

streptokoklar ve stafilokoklar - - farenjit patojenleri onun hayatlarının ürünlerini vücutta ikamet ve zehir - toksinleri, yorgunluk ve yorgunluk vardır. Tedavi gereklidir, çünkü kronik tonsillit ile birlikte kardiyovasküler sistem ve böbreklerden bir takım komplikasyonlar oluşur.

tanılama

Doğru bir teşhis yapmak için doktor aşağıdakileri yapacaktır:

 • hasta görüşmesi, anamnez;
 • kan ve idrar testleri;
 • farinksin incelenmesi;
 • bitişik lenf düğümlerinin palpasyonu.

Ek manipülasyonlar gerekli olabilir. Akut dönemde bademcik iltihabı belirtileri telaffuz edilecektir. Hastalığın kompanse formu hafif semptomlara sahiptir.

tedavi

Hemen tıbbi yardım isteyin için bir neden - kronik olarak hastalığın ilk belirtilerinin bademcik görünümünü telafi. Bitkisel bazda kimyasallar ve ilaçlar ve haplar alerji ve olumsuz yan etkilere neden yanı sıra bademcik ağır çeşitleri girmek olanağı sağladığı hem akut hem de kronik formlarının Kendinden tedavisi, tehlikeli olabilir.

Kompanse kronik tonsillit tedavisi yeterince uzun, bir dizi prosedürden oluşur:

 • Boğazını çalkala. Eczane ilaçlar (miramistin, furatsilin, manganez) ve bitkisel şifalı otlar uygulayın: papatya, adaçayı, nergiz. Durulama günde yaklaşık 15 kez tekrarlanır. Durulama sırasında bademciklerden gelen irin yıkanır, boğazdaki ağrı azalır.
 • Kronik tonsillit tedavisinde bademciklerin vakumla yıkanması.

Bademciklerin kızarması. Prosedür doktor tarafından yapılır. Özel antiseptik ajanlar (iyodinol, furacilin, dioksit) ve bazen antibiyotikler kullanılır. Yıkamalar her gün 10-15 gün boyunca gerçekleştirilir, bu prosedür her iki günde bir yapılır. Sonuç olarak bademcik iltihabı azalır ve zararlı bakteriler bunlardan arındırılır.

 • Bademciklerin yağlanması. Prosedür için kullanılan iyot, Lugol çözeltisi, şeftali yağı ve patojenik mikroorganizmaları etkileyen diğer antiseptik maddeler. İyot ve Lugol çözeltisinin çocuklar için uygun olmadığı unutulmamalıdır.
 • Fizyoterapi. Lazer tedavisi (bir lazer ile bademciklerin koterizasyonu), ultraviyole ışınlama ve ultrason ile inhalasyon ile bademcikler üzerindeki etkileri.
 • Antibiyotikler. Hastalığın alevlenmesi sırasında atayın. Remisyon sırasında, antibiyotik almak mantıklı değildir, patojenik mikrofloranın yanı sıra belirli bir ilaca da kullanılabilir.
 • Artan bağışıklık. İlaçlar (immün, ribomunil, vb.) Ile birlikte sertleşmeye, rasyonel beslenmeye, orta derecede egzersize yardımcı olacaktır.
 • Çocuklarda konservatif tedavinin sonuç vermediği görülür: anjin sıklıkla tekrarlanır, tahammül edilmesi zor, bademcikler hipertrofik, romatizma ve böbrek sorunları başlar. Bu durumda, doktor ve ebeveynler, radikal bir yöntem - bademciklerin kaldırılması olasılığını düşünmektedir. Prosedür cerrahi olarak veya daha yumuşak yollarla, örneğin bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir.

  önleme

  Tonsillit kronik hastalığın alevlenmesini önlemek için tedavi edilmelidir. Ek olarak, vücuttaki tüm enfeksiyon odakları (örn., Çürük dişler) ortadan kaldırılmalıdır. Eş zamanlı olarak bademcik iltihabı ile eşzamanlı hastalıklar tedavi edilir. Bademcikler ve fizyoterapötik prosedürlerin profilaktik tedavisi için yaygın ARD periyodu sırasında kulak burun boğaz ofisinin ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

  Hastalığın önlenmesi, bağışıklığı güçlendirmeye yönelik bir dizi aktiviteyi içerir. Hasta günün rejimini ayarlamalı, diyet ayarlamalı, diyetleri vitamin bakımından zengin gıdalarla değiştirmelidir. Günlük sabah egzersizleri, yürür, temperleme katılın. Özellikle çocuklar için özel sanatoryum ve sağlık tesislerinde sağlıklarını iyileştirmek yararlıdır.

  Bu kadar önemsiz şeyleri unutma: aşırı soğuma, hava şartlarında giyme, çok sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin.

  Kronik kompanze bademcik iltihabı nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir

  Bademciklerin farinks bölgesini kapsayan enflamatuar sürece tonsillit denir. Semptomların alevlenme evresi ile karakterizedir: boğazda şiddetli ağrı, subfebril seviyesinin üzerinde vücut ısısında artış. Ama sık sık gizlice akan bademcik iltihabı da var.

  Hastalık sürekli yaşam boyunca kendini hissettirebilir. Tedavi edilmeyen, “uykuda” bir enfeksiyon odağı, bir insanda rahatsızlığa neden olmaz, ancak bağışıklığın azalması durumunda aktif hale gelir ve alevlenme evresine geçer.

  Hastalık tehlikelidir çünkü sinir sistemi bozukluklarına neden olabilir, kalp, böbrek ve eklemlere neden olur, cilt ve göz hastalıklarının gelişimi için önkoşul oluşturur.

  Kronik kompanze bademcik iltihabı tedavi edilebilir ancak bunu tanımlamak için hastalığın başlangıç ​​belirtilerini ve hastalığın tipik seyrini bilmek gerekir.

  Gelişim mekanizması ve hastalık belirtileri

  Sık görülen inflamatuar süreçlerin etkisi altında bademciklerin lenfatik dokusu bir bağ dokusuna dönüşmektedir. Sonuç olarak, sivri uçlar oluşur. Lacunas - bademciklerin yüzeyindeki delikler - temizlenmek, mikroplar ve bağışıklık savunması hücreleri ile tıkanmaktan kurtulur. Yani kronik bademcik iltihabı var. Hastalığın gelişimi, yoğun inflamatuar süreçlerin zamansız veya yanlış tedavisi ile kolaylaştırılır.

  Nadir durumlarda, hastalık, sinüzit, herpes, sifiliz ve diğer patolojilerden sonra gelişir ve bağışıklıkta bir azalmaya yol açar. Çocuklarda, telafili bademcik iltihabı genellikle kızıl ateş, kızamık, difteri ile başlar.

  Hastalığın akut formlarının etken maddeleri bakterilerdir: streptokoklar, stafilokoklar, spiroketler; herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler; mantar candida. Yanlış ilaç seçimi, antibiyotik programına uyulmaması, tamamlanmamış tedaviye yol açar ve diğer olumlu faktörler ile kronik telafili bademcik iltihabının gelişimine katkıda bulunur.

  Bu hastalığın gelişimini provoke eder:

  • burun septumunun eğriliği ve solunum zorluğu;
  • sigara, bademcik mukozasının mikroflorasının bozulmasına ve koruyucu işlevlerine yol açar;
  • Solunum sistemi, sindirim ve endokrin sistemlerinin kronik hastalıkları;
  • çürük;
  • stres, hipotermi, irrasyonel beslenme, uyku ve uyanıklık dönemlerinin değişiminin gözlenmemesi altında bağışıklığı azalttı;
  • zehirli maddeler, toz ve diğer kirletici maddelerin solunması olasılığının dışlanmadığı çalışmalar;
  • Vücudun uyum sağlama zamanı olmadığı keskin bir iklim değişikliği.

  Eğer bademciklerdeki ("bezler") patojen mikrofloranın yayılması için elverişli koşullar ortaya çıkarsa, akut bademcik iltihabı belirtileri ortaya çıkar.

  Kompanzasyon ve dekompanse bademcik iltihabı

  Bir enfeksiyonun varlığı nasıl tanımlanır? Telafi aşamasında boğaz dokusunun kronik enflamasyon belirtileri şunlardır:

  • sık akıntılı hastalıklar;
  • genişlemiş lenf düğümleri;
  • bademcik lenf dokusunun ufalanabilirliği ve artması;
  • bazen - subfebril seviyesinde tutulan sürekli vücut ısısı yükselir (38˚'ye kadar);
  • eklemlerde kısa ağrı, kaslarda ağrı;
  • hava ekerken hoş olmayan koku;
  • özellikle sabahları boğazda kuruluk;
  • yutulduğunda ağrı;
  • palatine kemerin kenarı boyunca ödem;
  • laringeal mukozanın şişmesi.

  Hastalığa, yorgunluk hissi eşlik eder, güçlüğü olan bir kişi fiziksel aktiviteye dayanır, apati, uyuşukluk ile takip edilir. Bu durum bakterilerin salgıladığı toksinlerden kaynaklanır. Kan akışına girerken, yavaş yavaş vücudu zehirlerler.

  Geceleri vücut ısısı 38 üzerinde yükselmeye başlarsa, boğaz ağrısı daha yoğun hale gelir, orada bademcikler üzerinde trafik sıkışıklığı ve irinli plak boşluklar arasından sıyrılıyor ve tonsillit diğer belirtiler daha belirgin hale gelir, dolayısıyla şiddetlenmesi başladı.

  Telafi edilmiş ve dekompanse edilmiş form arasındaki temel fark aşağıdaki gibidir. İlk durumda bademcikteki değişiklikler tersine döner ve lenf dokusunun yüzeyinde skar oluşmasına rağmen, enfeksiyon gelişmesine müdahale etmeye devam ederler, koruyucu fonksiyonlar yaparlar. Dekompansasyon aşamasında, bezleri değiştirme süreci geri dönüşümsüzdür. Alevlenmeler yılda en az 2 kez ortaya çıkar ve tonsilojen enfeksiyon tüm organların bozulmasına yol açar.

  Ayrıca alt kompanze bademcik iltihabı vardır. Bu form kompanse kompanse kronik tonsillit arasındaki ortalamadır. Yani, anjinin semptomları vardır, ancak hastalık komplikasyon olmadan kolayca ilerler.

  Tanı ve tedavi

  Bir hasta bir hastaneye sevk edildiğinde, bir terapist veya bir KBB doktoru bir anamnez yapar, idrar ve kan testleri yapar, bölgesel lenf düğümlerini palpe eder ve farenjektomi yapar.

  Kronik kompanse tonsillit gözlendi:

  • Palatine bademciklerde yapışma ve dilin yapıştığı yerlerin varlığı;
  • palatine kemerlerin şişmesi ve kızarıklığı;
  • lakun içinde pürülan içeriklerin tıpalar şeklinde görselleştirilmesi.

  Önemli! Hastalığın farenjit, diş etlerinin inflamatuvar süreçleri, çürükler ile ayrıştırılması için kronik tonsillit uzmanının teşhisi gereklidir.

  Telafi tonsillit tedavisi yöntemleri

  Kronik tonsillitten kurtulmak için konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Telafi edilmiş bir form durumunda, ameliyat gerekli değildir.

  Antibiyotikler anjinda, yani kronik bademcik iltihabının alevlenmesiyle tavsiye edilir. Tazminat aşamasında, onları tamamen önlemek ya da yerel antiseptik kullanmak daha iyidir.

  Önemli! Antibakteriyel ajanların sürekli alımı, bakterilerin bunlara olan duyarlılığını etkileyebilir. Bu, dostça olmayan bir ortamda hayatta kalmaya adapte olan bakterilerin gelişiminden kaynaklanmaktadır. Onları yok etmek çok zor olacak.

  Aşağıdaki teknikleri etkili bir şekilde uygulayın.

  1. Topikal kullanım için antibiyotikler. Bu grubun kaynaklarını kötüye kullanmak gerekli değildir. Tavsiye edilen preparatlar: gramisidin Faringosept (birçok bakterilere karşı, üç yıl ile kullanım için endikedir) (beş yıl gösterilir antimikrobiyal aktivite, geniş bir spektruma sahiptir) Septefril (bağımlılık yapmaz, 4 yaş arası çocuklar için göstermektedir).
  2. Durulayın. Bunun için çözümler kullanılabilir: manganez (1 çorba kaşığı suda 2-3 kristal çözülür, 200 ml suya dökülür); furacilin (100 ml su başına 1 tablet); soda (1 litre ila 200 mililitre su); tuz, soda ve iyot (so soda, tuz ve 3 damla iyot), ancak iyot çözeltisi her gün kullanılmaz. Durulama sık sık yapılmalıdır, günde en az 5 kez. Bu amaçlar için, şifalı bitkilerin süsleri de uygundur.
  3. Lavaj. prosedür ayaktan yapılır, ancak arzu edildiği takdirde bu sulama şırınga için bir çözelti içinde, bağımsız bir şekilde veya yakın kişi yazarak yapılabilir. durulama ve preparatlarda kullanılan uygun yıkama çözeltileri için: (antibakteriyel) ile Dioksidin Klorheksidin (ler bakterisid aktivite), (antimikrobik, anti-enflamatuar etkiye sahip) Miramistin.
  4. Lugol çözeltisi ile yağlama. Talimatlara göre, ürün 7 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.
  5. İmmünmodülatör tedavi. Mevsimsel hastalıkların alevlenme döneminde alınması önerilir: İnterferon, Amiksin, Lenfomiyozot, Imudon, Ribomunil, Timalin ve diğerleri.
  6. Vitaminoterapi - taze sebze ve meyve eksikliği, dengesiz beslenme olduğunda gereklidir. Bu grubun hazırlıkları: Vitrum, Multitabs, Pikovit ve diğerleri.

  Ayrıca elektroforez, manyetoterapi, ultraviyole ışınlama, lazer tedavisi ile fizyoterapi dersi almanız önerilir.

  Hastalığın önlenmesi

  enfeksiyon inflamatuar sürecin alevlenme neden olmadı Yani, bağışıklık sistemini güçlendirmek için çalışacağını ve ağızda enfeksiyon odaklarının kurtulmak için gereklidir: herpes enfeksiyonlarının tedavisi için önlemler almak zamanında; çürük hasarlara eğilimli dişleri tedavi edin.

  Hastalığın önlenmesi için en iyi yöntem sertleşir. Bir kişinin doğal uyum mekanizmalarını, değişen dış koşullara "hayatta kalmayı uyaran" uyandırmanın bir yoludur. Prosedürler, duşta sıcak ve soğuk su değişimi ve sıcaklıkta kademeli bir azalma ile tıbbi konsültasyondan sonra başlatılmalıdır. Sertleşmeyi mors ile ilişkilendirmek gerekli değildir, ikincisi birçok insan kategorisi için kontrendikedir: çocuklar, adolesanlar, VDP hastalıkları olan kişiler.

  Hipoterminin ilk belirtilerinde sıcak bir banyo yapması, su çözeltisi ile boğazını durulanması veya antiseptik etkisi olan bitkilerin şifalandırması önerilir: papatya, adaçayı.

  Hastalığın provokerleri - sigara, beriberi, kötü alışkanlıklardan vazgeçmesi gerektiğinden, bademciklerin dokularının güçlendirilmesine yardımcı olan yiyecekler yiyin. Bunlar: tavuk yumurtası, siyah çikolata, deniz lahana, havuç, elma, köpek gülü, hindiba, ceviz.

  Hastalığı tedavi etmek için kronik telafili bademcik iltihabının tedavisi ve önlenmesine yönelik yetkili ve sorumlu bir yaklaşımla, zor değildir.

  Telafi edici tonsillit: hastalığın bir özelliği, tedavi, prognoz

  Telafi edici tonsillit, bademciklerin hala enfeksiyonla baş edebileceği bir patoloji şeklidir. Bu, koruyucu işlevlerini muhafaza etmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu tip bir patoloji, kronik bir hastalığın yeni bir odak noktasıdır. Böyle bir durumda, relapslar yılda en fazla 2-3 kez veya tamamen bulunmaz.

  Telafi edici kronik bademcik iltihabı

  Bu terim ile, iltihaplı bademciklerin koruyucu işlevlerini yerine getirdikleri ve bakterilerin başka organlara girmesine izin vermediği patolojiyi anlıyoruz. Hastalık kroniktir ve çoğu zaman çocukları etkiler.

  Kural olarak, hastalık sonuna kadar tedavi edilmemiş olan akut anjinadan sonra ortaya çıkar. Bazen diğer kronik patolojiler görünümüne yol açar - herpetik enfeksiyon, sinüzit, tüberküloz. Böyle bir durumda, iltihap bademciklerini etkileyerek yenilgiye yol açar.

  nedenleri

  Kronik inflamatuar süreç geliştirme riskini artıran birçok faktör vardır. Aşağıdakileri içerir:

  1. Kötü alışkanlıklar. Sigara içmek özellikle tehlikelidir, çünkü mukoza zarında hasara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.
  2. Stresli durumlar, sürekli yorgunluk, vitamin eksikliği, hipotermi. Ayrıca, neden yetersiz beslenme olabilir.
  3. Mukoza zarının sürekli tahrişini veya boğazın aşırı yüklenmesini sağlayan zararlı koşullarda çalışın.
  4. İç organların kronik hastalıkları. Tehlike endokrin, solunum ve sindirim sistemlerinin yenilgisidir.
  5. Dış irritanların etkisi. Bunlar, sert kokuları, dumanı, kirli havayı içerir.
  6. Mukoza zarının termal veya kimyasal yanması. Patolojinin nedeni, zehirli maddelere maruz kalmak, çok sıcak yiyecek kullanmak, ev kimyasallarının dumanını solumak olabilir.
  7. Ani iklim değişikliği veya sıcaklık koşullarında değişiklik.

  Kronik tonsillit hakkında daha fazla bilgi için videomuza bakın:

  semptomlar

  Bu bademcik iltihabı genellikle gizli bir sızıntıya sahiptir. Enfeksiyon vücuttadır, ancak kendisini hiçbir şekilde göstermez. Hastalığı tanımlamak için bu semptomlara dikkat etmek önemlidir:

  Fotoğrafta iltihaplı bademcikler

  Daha fazla sıkıştırılmış formdan farklıdır

  Dengeleme bademcik iltihabı ile vücut, bağışıklık sistemini harekete geçirerek enfeksiyondan kendi kendine kurtulabilmektedir.

  tedavi

  Bu rahatsızlığın belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora başvurmalısınız. Alerjik reaksiyonlara ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, kendi kendine ilaç kullanımı çok tehlikelidir. Ayrıca patolojinin ve daha şiddetli formların dönüşümü riski vardır.

  Telafi edici tonsillit uzun süreli tedavi gerektirir. Tüm prosedürleri içerir:

  1. Boğazını çalkala. Bu amaçla eczane anlamına gelir - furatsilin, miramistin kullanılır. Ayrıca potasyum permanganat veya sebze soğanı da kullanabilirsiniz - özellikle yararlı adaçayı ve calendula. Daha az etkili ve papatya yok. Durulama sık sık yapılmalıdır - günde yaklaşık 15 kez. Bu prosedür sayesinde bademciklerin püyden temizlenmesi ve boğazdaki ağrı ile başa çıkılması mümkün olacaktır.
  2. Bademciklerin kızarması. Bu manipülasyon doktor tarafından yapılır. Bu amaçla antiseptik ilaçlar - dioksit, furatsilin, iyodinol kullanın. Bazı durumlarda antibiyotik kullanımı. Yıkamalar her gün 10-15 gün boyunca gerçekleştirilir. Her iki günde çocuklar için prosedür önerilir. Sonuç olarak, bademcik iltihabı azaltmak ve onlardan patojenik bakterileri yıkamak mümkündür.
  3. Bademciklerin yağlanması. Bu prosedür iyot, lugol çözeltisi, şeftali tereyağı ve diğer antiseptiklerle gerçekleştirilir. Ayrıca, mukoza zarının yanmasına neden olabileceğinden, lugol ve iyotun çocuklar için önerilmediğini dikkate almak da önemlidir.
  4. Fizyoterapinin kullanımı. En sık kullanılan bademciklerin lazerle koterlaşmasıdır. İnhalasyon, ultraviyole ışınlama, ultrason da kullanılabilir.
  5. Antibakteriyel ajanların kullanımı. Bu ilaçlar rahatsızlığın tekrarlanması için reçete edilir. Remisyon sırasında, gerekli değildir, çünkü patojenik bakteriler belirli bir ilaca alışabilir.
  6. Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için bağışıklık, ribomunil gibi özel ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, bir organizmanın temperlenmesinin, spor için girilmesinin, doğru yemenin yapılması gereklidir.

  Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

  görünüm

  Zamanında ve uygun tedavi ile, bu hastalık tamamen tedavi edilebilir. Aynı zamanda tedavi süreci oldukça uzun zaman alır ve bazen yıllarca sürebilir. Bu rahatsızlığın varlığında hastanın bağışıklığı zayıflar ve bu nedenle sıklıkla solunum patolojilerinden muzdariptir.

  Telafi edici bademcik iltihabı, ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır. Bundan kaçınmak için doktora zamanında başvurmak ve randevularını takip etmek gerekir.

  Kronik kompanze bademcik iltihabı tedavisi

  Kronik bademcik iltihabı uzun süren bademcik iltihabıdır. Kronik kompanzasyonlu bademcik iltihabı bademciklerin iltihaplandığı hastalığın bir şeklidir, ancak bariyer fonksiyonlarıyla baş edebilmekte ve enfeksiyonun vücuda girmesini önlerler.

  İnflamasyon ve belirtilerin nedenleri

  Kronik bademcik iltihabı hipotermiye, kötü yaşam koşullarına, zehirlenmeye, yetersiz beslenmeye ve diğer olumsuz faktörlere yol açabilir.

  Hastalık çeşitli patojenlerin neden olur: stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar, klamidya, herpes virüsü, vb Genellikle böyle anjin, kızıl, kızamık, difteri gibi akut bulaşıcı hastalıklar sonrasında gelişir, ama onların önceden olmadan oluşabilir..

  Kronik bademcik iltihabı vücudun diğer hastalıklarının gelişimini destekler. Bunlar arasında kollajenözler, deri hastalıkları: sedef hastalığı ve egzama, Behçet hastalığı, tiroid hastalığı, nefrit (böbrek hastalığı).

  • hiperterminin eşlik ettiği palatine yayların kalınlaşması;
  • palatine kemerler ve bademcikler arasındaki yaraların oluşumu;
  • bademcikler şeklinde konsolidasyon ve değişim;
  • lakunada pürülan akıntı;
  • Servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

  Bu işaretlerden ikisinin toplamı tanı için yeterlidir.

  Telafi formu genellikle, alevlenmeler veya nadir alevlenmeler olmaksızın gizlice ilerler. Semptomlar zayıf bir şekilde ifade edilir: Hasta boğazda biraz rahatsızlık hisseder, küçük pürülan akıntı mümkündür. Relapslar genellikle yılda 3 defaya kadar ortaya çıkar.

  Onlar her zaman boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

  Telafi tonsillit tedavisi

  Akut dönemde, antibiyotik kullanımı ile tedavi yapılır, remisyon döneminde hastanın özel tedaviye ihtiyacı yoktur. Bu zamandaki görev, kronik bademcik iltihaplı bir formun ortaya çıkmasını engellemek, bağışıklığı güçlendirmek, sertleşmek ve dış koşullara uyum sağlamaktır. Hedefe ulaşmak için bir dizi önlem uygulanır: bademciklerin yağlanması, yağlanması, fizyoterapi, immün sistemi uyarıcı ilaçlar. Konservatif tedavi kursları yılda iki kez (genellikle sezon dışı) atanır. Sık alevlenme ile birlikte, ders sayısı 4'e yükselir.

  Boğazın durulanması bir furacilin, miramistin ve manganez çözeltisiyle gerçekleştirilir. Papatya, calendula, adaçayı iyi kanıtlanmış decoctions. Durulamanın etkisi, prosedür sırasında bademciklerin bademciklerden uzaklaştırılmasının, hastanın refahını olumlu yönde etkilemesidir. Günde 15 kez boğazını durulayın.

  Bademcikler lacunae yıkamak için dezenfektan çözümleri uygulayın: furacilin, dioksit, iodinol. Eylem, pürülan çökellerin lakunadan uzaklaştırılması ve bademciklerin iltihaplanmasının azaltılmasıdır. Prosedür genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Onun görevi - mümkün olduğunca boşluklar derinine nüfuz ama sağlık, ateşin bozulmasına yol açabilecek olan bademcik dokusu, zarar vermez ve hatta bazı durumlarda kan zehirlenmesi. Tedavinin seyri 3-4 gün arayla yapılan 5-6 prosedürden oluşur. Yöntemin etkinliği, büyük ölçüde, tonsil dokusunda skar değişiklikleri ile sınırlı olabilen lakunaya erişime bağlıdır.

  Bademciklerin yağlanması için antibakteriyel madde seçimi, patojenik mikrofloranın kendisine duyarlılığı ile belirlenir. Ayrıca, iyot ve lugol çözeltisi ile yağlama (istisna - çocuklar ve hamile kadınlar), şeftali yağı.

  Bağışıklığı artırmak için, bağışıklık, imudon ve topikal preparatlar reçete edilir: ribomunil, levamisole, IRS-19. Güçlendirilmenin bağışıklığı ilaç almakla sınırlı kalmamalıdır. Spor, sertleşme aktiviteleri ve rasyonel beslenmeye ihtiyacımız var.

  Fizyoterapötik etki kompleksi, bademcikler, ultrason ve lazer tedavisinin kısa dalga ultraviyole ışınımını içerir. Bademcik iltihabının en etkili yöntemlerinden biri inhalasyonlardır. Her yaştaki hastalara uygulanır. Tek kontrendikasyon yüksek vücut ısısıdır.

  Kronik bademcik iltihabı ve formları: kompanse, dekompanse

  Tonsillit, tüm KBB hastalıkları için semptomatik bir karakter paterni olan bademcikleri etkileyen bir hastalıktır. Lenfoid doku hasarlıdır, ilerleyen laküner daralması meydana gelir, bunun sonucu olarak yetişkinlerde veya çocuklarda pürülan eksüdanın patolojik odakları oluşur. Patoloji patolojisinin iki formu vardır, bunlardan biri kronik dekompanse bademcik iltihabıdır.

  Tanım ve semptomlar

  Yetişkinlerde hastalık, büyük miktarda pürülan eksüda biriktiği zaman, bademciklerin tekrarlanan enfeksiyonu ile birlikte, vücudun bağışıklık sisteminin genel bir zayıflama zeminine karşı ortaya çıkar. Yetişkinler için tipik olan erken aşamalarda iyileşmez, ihmal edilmiş bir forma girebilir. Bu formun tuhaflığı, vücudun iltihapla savaşamaması, komplikasyonlar, nüksler vermesidir.

  Kronik tonsillit dekompanse formu - somatik rahatsızlıkların şeklinde kendini gösterir çocuklar ve yetişkinler, hem de şiddetli semptomlar vardır. Artan vücut sıcaklığı, lenfoid organ boyutu damak kemer kalınlaşmasına, tıkanıklık görünür renk değişiklikleri mukozal boğaz pürülan eksüda serbest bölgesel lenf düğümleri artar.

  Bu form burun boşluğunun işlevselliğini de etkileyebilir, vejetatif-vasküler distoniyi ve işitme bozukluğunu provoke edebilir. Yetişkinlerde patoloji alevlenir, ancak genellikle tüm vücudu yavaşça etkileyerek zayıflar.

  Kronik bademcik dekompensirovanaya formunun teşhisi - irinli içerik, enfeksiyon ayrıca patolojik sürecin seyrini zorlaştırmaktadır lenfatik sisteme girmek çünkü yetişkin veya çocuklarda bademcik artık temel işlevi yerine düşündürmektedir.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda şikayetler kalıcı öksürük ile ilişkili olacaktır. Buna ek olarak, trisus olabilir - ağız açılmasında zorluk, baş ağrıları, virajlarda ağırlık, acı veren yeme. Hastalığın ilk aşamasında sıvı sıcak yiyecekler alabilirsiniz, ancak ihmal edilmiş bir sürece geçiş ile bu imkansızlaşır.

  Yerel belirtilere paralel olarak, yetişkinler genellikle sarhoştur. Uzun süre güçlü bir halsizlik bademciklerin yenilgisiyle ilişkilendirilmez, bu nedenle tedavi süresi artar.

  marazi anatomi

  Dekompanse edilmiş form, 3 yıldan fazla olmayan bir yılda görünür. Hücresel düzeyde geri dönüşü olmayan tahribat tonsil çevredeki dokuya enflamatuar süreç devam yeteneğini kaybeder. bademcik yıkıcı lezyonları görünür günü, yara dokusu gelişir. Dekompanse formu - genellikle romatizma, bakteriyel endokardit, septisemi tonzillogennaya peritonsiller apse var, dolaşım sistemiyle ilgili komplikasyonlara neden olur.

  tedavi

  Bu tip tedavi, etkilenen organın cerrahi olarak çıkarılmasından oluşur, çünkü istenmeyen mikrofloranın tıkanıklığı odağı olduğundan, ilaçlarla konservatif tedavi yoktur. Çıkarmadan sonra koruyucu kuvvetleri iyileştirmek için restoratif prosedürler uygulanır.

  Telafi formu: açıklama, belirtiler

  Kronik kompanzasyonlu bademcik iltihabı, vücudun iltihapla mücadele ettiği süreçte kolay bir akış şeklidir. Bu durumda, bademcikler olası bir tehlikenin vücudunu işaret etmekten oluşan işlevlerini yerine getirebilirler. Bağışıklık, tehlikeye yeterince cevap verir, patolojik odağı ortadan kaldırır.

  Kronik bademcik iltihabı - verilen konservatif etki, komplike formu nadiren komplikasyonlar verir, yılda en fazla 3 kez olur. Enflamatuar süreç, bağışıklık sisteminin tam kontrolü altındadır, bu nedenle, bademcik dokusunda değişiklikler küçüktür.

  nedenleri

  En çok, immünitesi yeterince oluşmamış olan çocukları, enflamatuar süreçlerde aşırı yüklere maruz bırakan çocukları etkiler.

  Patolojinin ciddi bir aşamaya geçiş nedenleri aşağıdaki faktörler olabilir:

  • bağışıklıkta keskin bir azalma;
  • ağız boşluğunun kronik hastalıkları - elverişsiz mikrofloranın lenfoid dokuya geçişi;
  • antibiyotiklerin sıklıkla irrasyonel kullanımı;
  • burun solunumu bozuklukları, burun sinüslerinde enfeksiyonun odağı;
  • düzenli anjina.

  Tedavi yöntemleri

  Telafi edilmiş tonsillit için çeşitli tedaviler vardır:

  • bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaç tedavisi;
  • antimikrobiyal preparatlar;
  • yumuşak dokuların lokal antiseptik tedavisi;
  • anti-inflamatuar ilaçlar ile tedavi;
  • geleneksel tedavi;
  • Vücudun sertleşmesi, ılımlı fiziksel aktivite;
  • Diyette değişiklikler, vitamin terapisinin atanması.

  komplikasyonlar

  Bademcik iltihabının sonuçları bağışıklıktaki azalmayla ilişkilidir, çünkü kendilerini enfeksiyon kaynağından uzak gösterirler. Lenfoid organın iltihaplanması tehlikelidir çünkü hayati yapıların bozulması - kalp, karaciğer, endokrin sistemi. Akciğerler ile ilgili sorunlar var - bronşiyal astım, pnömoni. Karaciğerden, kolanjit, kolanjiokolesistit, kolesistit şeklinde kendini gösteren zehirlenme vardır. Vizyon bozulur, konaklama fonksiyonu azalır ve konjonktivit ortaya çıkabilir. Tüm kronik hastalıklar ağırlaşır.

  Özel bir risk bölgesinde, düşük yapmış olan hamile kadınlar vardır. Erkeklere gelince, gücü azalmış, erektil disfonksiyon var.

  Bütün bunlar ARI sırasında banal angina'nın zorunlu tedaviyi gerektirdiğini, aksi takdirde çeşitli faktörler nedeniyle, tüm organların çalışmasını değiştirmekle tehdit eden ihmal edilmiş bir aşamaya geçişin, bir şiddetlenme olabileceğini düşündürmektedir.

  Lenfoid organın çıkarılması birçok problemi giderir, fakat aynı zamanda uyumlu bir mekanizmanın bir parçasının bağışıklığını da bozar. Bu nedenle, sadece halk tedavisinin tüm yöntemlerini (bir uzmanın izniyle) deneyimledikten sonra, konservatif tedavi ve yaşam tarzını değiştirerek bağışıklığı güçlendirmek, tamamen cerrahi olarak çıkarılmasına karar verebilir.

  Kompanse kronik tonsillit - klinik tablo özellikleri, tanı ve tedavi yöntemleri

  Kompanse kronik bademcik iltihabı, bademciklerin lenfatik dokusunun baskın bir lezyonuna sahip enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bu organlar yerel bağışıklıktan sorumludur ve virüslere ve bakterilere karşı doğal bir engel teşkil ederler. Hastalık, kural olarak, çocuklarda teşhis edilir. En yüksek insidansı 12 yıldır.

  Resmi istatistiklere göre, tonsillit kronik kompanse ENT organlarının tüm patolojilerinin yaklaşık% 25'ini oluşturur. Son yıllarda, bu tür hastalıkların sayısında bir artış olmuştur.

  DSÖ talimatı, kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişmesini engelleyen kronik bademcik iltihabının derhal tedavi edilmesini gerektirir.

  Kronik tonsillit nedenleri

  Hastalığın ana patojenleri patolojik mikroorganizmalar, viral enfeksiyon veya mantarlardır. Üst solunum yolunun disbakteriyozu, bademciklerin lenfatik yapılarının patolojik yeniden düzenlenmesini de sağlayabilir ve bu da kendi kendini temizleyen lakün süreçlerinin bozulmasına neden olur. Bu süreçlerin sonucu, yılda 2-3 alevlenme ile karakterize edilen kronik telafi edici tonsillittir.

  Bu patoloji için risk faktörleri şunlardır:

  • Sık akut tonsillit;
  • antimikrobiyal alımsız alım;
  • üst solunum yollarının kronik hastalıkları (ARVI, adenoidler, paradontitis, stomatit);
  • genel bağışıklığın baskısı.

  Anjina alevlenmelerinin sayısındaki bir artış, hastalığın dekompanse edilen aşamaya geçişini gösterir.

  Hastalığın patogenezi

  Bir kişinin bakteriyel veya viral enfeksiyonlara özellikle duyarlı hale geldiği vücudun genel duyarlılığı, bağışıklığı azaltmada ana faktördür.

  Vücudun bu hali, bezlerin anatomik yapısının aşağıdaki özellikleri ile kolaylaştırılan palatine bademciklerdeki kronik enfeksiyon odaklarının bir arka planına karşı oluşturulur:

  • bademciklerin dar ve dallı çöküntüleri;
  • akut tonsillit sonrası lenfoid doku skar değişiklikleri;
  • tonsil foliküllerinin reaktivitesinde keskin bir azalma ve oral reseptörlerin duyarlılığının ihlali.

  Bu nedenle, kronik telafili bademcik iltihabı, lenfoid dokunun koruyucu fonksiyonunun kısmen korunduğu palatine bademciklerde yavaş bir enflamatuar prosestir.

  Hastalığın belirtileri

  Klinik tablo nazofarenks bölgede ağrı hastalığı, ateş, tekrarlayan atakların sık nüks ile karakterizedir, servikal lenf içinde hafif bir artış (.? anjin ile Öksürük bkz - Evil veya iyi) kötü kokulu sözlü yorucu kuru öksürük düğümlerin Ve bir organizmanın zehirlenme.

  Yerel işaretler şunları içerir:

  1. Bademciklerin patolojik değişimleri, normal bir boyuta sahip olabilir veya biraz genişlemiş olabilir. Bu gibi durumlarda, bademcikler gevşek ve kısmen sıkışır. Sık akut inflamasyon bademciklerin düzensiz ve yumrulu bir yüzeyinin oluşmasına neden olur.
  2. Lakuna ait patoloji. Bademciklerdeki doğal oluklar genişletilmiş ve pürülan içeriklerle doldurulmuştur. Her zaman dış muayeneyle doktor bu tür trafik sıkışıklığı görebilmektedir. Pusu tespit etmek, tıbbi bir spatula ile bademcikler üzerinde önemsiz bir baskıya yardımcı olur.
  3. Palatine yapıların rahatsızlıkları. Hiperemik ve ödemli olurlar.

  Hastalığın teşhisi

  Tanı: “Tazminat aşamasında kronik bademcik iltihabı” aşağıdaki çalışmaların sonuçlarına dayanılarak oluşturulmuştur:

  1. Hastalığın anamnezinin incelenmesi. Uzmanlar hastalığın reçetelenmesi, alevlenmelerin sayısı ve hastadaki kronik patolojilerin varlığıyla ilgilenir. Ayrıca doktor hastanın şikayetlerini belirtir.
  2. Ağız ve boğazın görsel ve enstrümantal muayenesi. Palatine bademcikler, kemerler ve mukoza zarının morfolojik değişiklikleri ön tanı konulmasına izin verir.
  3. Lakulenin pürülan içeriğinin laboratuvar analizi. Yöntem bademciklerin kronik iltihaplanmasının etken maddesini belirler.
  4. Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi.

  Ana tedavi yöntemleri

  Son zamanlarda, doktorların üst solunum yolu hastalıklarının tedavisine yaklaşımı değişmiştir. Yani hastaya kompanse edilen kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, tedavi taktiği muhafazakar bir yöntem uygulamaktır. Ve sadece ilaç maruziyetinin etkisizliği, acil müdahale için ana sebeptir.

  Konservatif tedavi

  Kronik tonsillit formları için ilaç tedavisi dört ana bileşenden oluşur:

  1. Vücudun sanitasyonu ve KBB organlarının eşlik eden patolojilerinin tedavisi. Çürük dişler, sinüzit ve adenoidler gibi kronik enfeksiyonların bu şekilde ortadan kaldırılması hastanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.
  2. Vücudun genel direncini artırın. Bu teknik, immün sistemi uyarıcı ilaçlar, vitamin preparatları, düzenli egzersiz terapisi ve kimatoterapiyi almaktır.
  3. İltihaplı bademcikler üzerindeki yerel etkiler. Kronik tonsillitin konservatif tedavisi, başarısız olmaksızın anti-enflamatuar, antipiretik ajanların kullanımını öngörmektedir. Ayrıca, palatine bademcikler sulamaya ve antiseptik ve analjezik ilaçlarla durulamaya tabi tutulur.
  4. Fizprotsedury. Üst solunum yollarının iltihaplı lezyonlarının kompleks tedavisi, UHF, mikrodalga, helyum-neon lazerin hareketi ve nazofarenksin mukoza zarının ultraviyole ışınlaması ile tamamlanmaktadır. Bu yöntemler vücut üzerinde genel bir uyarıcı etkiye sahiptir, patolojik mikroorganizmaları yok eder ve mikro dolaşımı uyarır.

  Konservatif tedavinin özellikleri

  Kronik fazda tonsillit tedavisi karmaşık ve siklik bir yaklaşım gerektirir. Tıbbi terapi yılda en az iki kez yapılır.

  Yerel tedavinin temel alanları şunlardır:

  • bademciklerin antiseptiklerle yıkanması (stomatidin, klorofilit, iyodinol);
  • Dezenfektan çözeltileri ile lacunae yağlanması (fukortsin, lugol);
  • emici tabletler ve spreyler formundaki antiseptik preparatlar (faringosepept, strepsil, heksoral, inhalipt);
  • Tuzlu çözeltiler ve antiseptikler ile gargara.

  Kulak burun boğaz uzmanları, çoğunlukla, hastalığın çeşitli semptomlarıyla eş zamanlı olarak savaşan kombine bir etki ile ilaçları reçete ederler.

  Cerrahi tedavi

  Kronik bademcik iltihabı için cerrahi, konservatif tedavinin olumlu bir sonucunun yokluğunda veya kompanse edilmiş formun dekompanse edilene geçişinde endikedir.

  Cerrahi lenfoid dokusunun çıkarılmasını içerir. Tonsillektomi lokal anestezi altında ayaktan tedavi edilir. Bezlerin kesilmesinden birkaç saat sonra hasta eve döner. Radikal müdahalenin bedeli, cerrahın niteliğine ve sağlık kliniğinin seviyesine bağlıdır.

  Kronik kompanze tonsillit: ana semptomlar

  Herkes, KBB - organlarının, örneğin, anjin veya sinüzitin hastalıklarını bilir.

  Vücutta, lenfoid dokusunun biriktiği bademcikler vardır. Palatine bademcikler ikinci bir isim - bezleri var. En çok içlerinde iltihaplanma süreçleri vardır.

  Angina transfer edildikten sonra, bademciklerin işlevi tamamen iyileşmeyebilir, "gevşek" olurlar. Bezler beyazımsı renk lekeleri ile kaplıdır - bu lacunar içeriğini biriktirir.

  Düzenli olarak ortaya çıkarsa veya yanlış tedavi edilirse, kronik bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

  Kronik kompanze bademcik iltihabı kalıcı iltihaplanmaya yol açar, ancak bademcikler koruyucu niteliktedir.

  Bu hastalığın bir takım belirtileri vardır:

  • ağızdan en hoş olmayan kokunun varlığı;
  • ağrı görünümü;
  • kasık tıkanıklık oluşumu;
  • bademcikler üzerinde bir dokunuş görünümü.

  Kronik kompanze tonsillit, her şeyden önce, anjina kısmi geri dönüşleri ile farklılık gösterir. Bir hastalığa dönüşmez, ancak akut bir tonsillit evresine dönüşür.

  Hastalık hipotermi, azaltılmış bağışıklık, soğuk sıvıların içmesiyle tetiklenebilir. Tonsillit bir sonucu olarak, romatoid artrit, post-streptokokal glomerulonefrit, sistemin çeşitli hastalıkları, kardiyak sistemin komplikasyonları başlangıcı olabilir.

  Kulak burun boğaz uzmanının kronik bademcik iltihabını teşhis ettiği bazı kriterler vardır:

  • palatine kemerlerin kenarları kırmızıya döner, silindire benzer bir conta bulunur;
  • submandibular lenf düğümlerinin boyutunda bir artış;
  • Bezler ve palatinler arasında sikatrisyel adezyonlar vardır;
  • Bezler, mühürler ve yara izleri ile gevşetilir;
  • kasvetli tıkanıklık görünümü;
  • lacunas sıvı pus ayrılır.

  Kronik tonsillit formu: telafi ve dekompanse

  Kompanse formdaki kronik tonsillit bazı kriterlere göre belirlenir:

  • Sabah saatlerinde boğazda kuruluk, acı ve karıncalanma hissi vardır;
  • yutulduğunda hoş olmayan duyumlar vardır;
  • sabit anjina.

  Faringoskopi sırasında, kronik tonsillitin kompanse formu ortaya çıkar:

  • bademcikler ve palatine kemerlerin yapışma görünümü;
  • düzensiz renkli bademcikler, gevşeklik, açık lacunar paterni;
  • çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi;
  • kemer değişimi (kenar eddies, kalınlaşma bir merdane şeklinde görünür);
  • bölgesel lenf düğümlerinde artış, ağrıları;
  • pürülan-kasık tıpaların ya da sıvı kremsi irin iki düzine lakunanın derinliklerinde oluşumu.

  Dekompanse edilmiş form, yukarıda listelenen tüm özellikler ile karakterize edilir. Ek olarak, yılda iki veya üç kez ile akut formlar vardır.

  Dekompansasyonun genel belirtileri de vardır:

  • akşamları düşük dereceli ateş var;
  • kalp ve eklemlerde ağrı var;
  • Hasta artan yorgunluktan muzdariptir, çalışma kapasitesi azalır;
  • Alevlenmeler sırasında, konjuge hastalıkları kendilerini gösterir;
  • Üriner, sinir ve diğer sistemleri etkileyen fonksiyonel bozukluklar vardır.

  Telafi ve dekompanse bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

  Kronik tonsillit tedavisi için bir plan oluşturma sürecinde çeşitli göstergeler dikkate alınmaktadır.

  Telafi edilmiş tonsillit tedavi edildiğinde, komşu organlarla bağlantılı problemlerden kurtulmak gereklidir: ağız boşluğu ve nazofarenks.

  Günün reçeteli rejimini gözlemlemek, fiziksel aktivite yapmak, beslenmenin doğru olması gerekir.

  Cerrahın müdahalesi için kontrendikasyonları olan kompanze tonsillit konservatif olarak tedavi edilir. Mikroplara karşı yerel ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bunlar lolipop, durulama veya sprey olarak üretilir. Ayrıca immün sistemi uyarıcı ajanların - bakteriyel lizatların, sistemik etkinin immünomodülatörlerinin - lokal olarak uygulanması mümkündür.

  Bademcik iltihabı için halk ilaçları da vardır. Tedavi rejimi ayrıca antialerjik ve antihistaminikler, kalsiyum preparatları, C vitamini ve diğerlerini de içerir. Bademcik iltihabının tedavisinde, antibiyotik tedavisi ve boğaz için Klorofililpt ile lokal prosedürler olmadan yapılması olası değildir.

  Bir başka etkili yol ise, lacuna'yı bir antiseptik ile yıkamaktır. Ayrıca magneto ve lazer tedavisi, fonoelektroforez, refleks blokajları: novokain blokajları ve manuel tedavi kullanılmaktadır.

  Bademcikler artık işlevleriyle baş edemediğinde cerrahi tedavi uygulanır, sadece bir enfeksiyon gelişir. Bu kullanım ultrason, lazer ve donma için bademcikler çıkarılması tam veya kısmi olabilir. Ayrıca bkz. "Kronik tonsillit fotoğrafları".

  Kronik kompanse tonsillit nedenleri ve tedavi yöntemleri

  Telafi edici bademcik iltihabı, bademcik dokularındaki enfeksiyöz patojenlerin gelişiminin başlangıç ​​aşaması ile karakterize edilen bu hastalığın ayrı bir şeklidir. Bakteriyel mikrofloranın patolojik kökeninin bu aşamasında, hastanın bezleri hala enfeksiyona karşı direnç gösterebilir ve lokal bağışıklık, bakterilerin patojenik aktivitesini baskılayacak kadar güçlüdür. Bu durumda, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra, uygun tedaviye başlanması durumunda, bademcik iltihabından hızlı bir iyileşme olasılığı vardır. Bademcik iltihabı ile, hastalık alevlenme yılda en fazla 2-3 kez oluşur ve iyileşme durumunda relaps tamamen yok.

  Bu nedir? Kronik tonsillitin kompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

  Tıbbi terminolojide, bademcik iltihabının telafisi, bademciklerin dokularında, hastalığın kendisinin gelişiminin ilk aşamasında bir enflamatuar sürecin varlığını ima eder. Çoğu zaman, hastalık 14 yaşın altındaki çocukları etkiler ve düzenli olarak üst ve alt solunum yollarının soğuk, viral ve çeşitli bulaşıcı hastalıkları olurlar.

  Ayrıca, vakaların% 67'sinde kronik telafi edici tonsillit, transfer edilen anjinadan sonra gelişir. Hastalığın başlangıcı için ön koşul, boğazda tedavi edilmeyen iltihaplanmadır, böylece patojenik enfeksiyon mukozada kalır ve bademciklerin derin dokularına nüfuz eder.

  Kompanse edilen bademcik iltihabı, doktorların, zamanında tedavi ile, sadece enfeksiyonun başlangıç ​​odağı olarak hızla yok edilmesini ve hastalığın sub-kompanze bademcik iltihabına geçişini önlemesini sağlar. İkinci tip rahatsızlık, bademciklerin kalıcı bakteriyel atakların etkisi altındaki lokal immünitelerinin koruyucu işlevlerini yitirdiği ve konservatif olarak tedavi edilmesi zor olan hastalığın stabil bir kronik formunu geliştirme tehdidi olduğu bir sınır durumdur. Bu durumda, bezlerden, enfeksiyon, kan ile birlikte, vücudun her tarafına yayılma ve bir kişinin herhangi bir iç organını etkileme fırsatı alır.

  Bir hastada telafi formunun bademcik iltihabının görünümünü etkileyen bir takım patolojik faktörler vardır. Boğaz ve üst solunum yollarının olağan inflamasyonunun neden telafi edilen bir bademcik iltihabı gibi bir komplikasyon gelişmesiyle sonuçlanmasının aşağıdaki nedenleri vardır:

  Kötü alışkanlıklar

  Her bir iç organ ve doku, bakteri, virüs ve mantarlar gibi yabancı biyolojik maddelerin etkilerinden insanlarda korunması, ve aynı zamanda patojen çevresel faktörlerin etkileri garanti eden bir yerel bağışıklık bulunmaktadır. Bunlar sigara içmek, alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasıdır. hastanın yaşam bağımlılığı veri varlığının bir sonucu olarak, yerel bağışıklık sistemi zayıf bademcik ve boğaz bulunan dolechennaya enfeksiyon olur, bademcik bademcik iltihabı ilk aşaması tahrik, doku nüfuz eder.

  Stresli durumlar

  Günlük sinirsel aşırı efor, aynı zamanda, sadece tüm organizmanın sağlık durumunu ve bademciklerin yerel bağışıklığının koruyucu işlevlerini de olumsuz etkiler.

  Kronik stres koşullarında yaşayan insanlar, telafi edilen bir formda bademcik iltihabı geliştirmekten daha muhtemeldir.

  aşırı soğuma

  Düşük sıcaklık koşullarında uzun süre kalmak boğazda kalan ve bezlerin dokularını etkileyen az miktarda patojenik enfeksiyon için bir katalizör haline gelebilir. Özellikle alt ekstremitelerde ciddi bir hipotermi varsa, kompanze tonsillit riski artar.

  Zehirli mukoza zarı hasarı

  Gündüz agresif bir ortamla yüz yüze gelen insanlar, havadaki uçucu kimyasal bileşiklerin bulunduğu, boğaz ve bademciklerin mukoza zarını yakma özelliklerine sahip olanlar da bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarına maruz kalmaktadırlar.

  İç organların patolojisi

  endokrin, sindirim ve solunum sistemlerinin fonksiyonel bozuklukları, insanın neden son zamanlarda hasta akut boğaz ağrısı, telafi bademcik olmuştur hizmet edebilir. Sindirim sistemi patolojisi kaynaktan hidroklorik asit damlaları, boğaz doku almak onları rahatsız ve başarılı bir şekilde bakteriyel mikroflora kullanan daha kronik enflamasyon ile sonuçlandığı zaman, mideyle ilgili aşırı asidite provoke edebilir. Endokrin sistemin patolojileri kendilerini hormonal dengesizlik şeklinde gösterir ve lokal bağışıklık kalitesini önemli ölçüde azaltır.

  Sıcaklık farklılıkları

  Kısa bir süre için bütün vücut zayıf hale getirir ve enfeksiyonlu maddelere karşı savunmasız olumlu faktörlerin etkisi altında hastanın bademcik iltihabı nüfuz ve enfeksiyonun yavaş ilk odakların provoke bademcik iltihabı, telafi için hava veya iklim bölgeleri bir değişiklik belirgin bir dönüşüme streslidir. Bademciklerin bu hastalığının gelişimindeki tüm olası nedensel faktörlere rağmen, hepsi tek bir temel durumla birleştirilmiştir. Bu, hastanın önceki gün hasta olduğu ve bağışıklık sisteminin aşırı derecede zayıfladığı birincil enfeksiyöz patolojinin varlığıdır.

  Hastalığın bu biçimindeki temel fark, enfeksiyonun bademciklere ilk girmesi aşamasında, hastanın bağışıklığının, bakterinin mikroflorasından boğazı temizleyebilmesi ve hastalığın daha karmaşık aşamalara geçişini engellemesidir.

  Semptomlar ve Tanı

  akışın gizli klinik tablo ve uzun bir süre için karakterize hastalığın bu formu kesinlikle boğazında hafif bir rahatsızlık ve ağzından hoş olmayan bir koku dışında keçe edilemez beri yalnız Telafi bademcik, tespit etmek çok zordur. Genel olarak, aşağıdaki semptomlar kompanze tonsillitin karakteristiğidir:

  • En ufak bir süper soğutmada veya insan vücudu üzerindeki etkisi rüzgarda meydana gelen kronik soğuk algınlığı eğilimi vardır;
  • daha tam olarak tedavi dişler ve ağız bakım mevcudiyetinde, dengelenmiş şekilde bademcik iltihabı olan hastaların ağız (bademcik dokularında bakteriler, parazitler tarafından üretilen bu hidrojen sülfid,) hoş olmayan çürük kokusu hissi;
  • bademcik yüzey bölümü, gevşek hale gelir ve (bu girintilere pürülan plakaları oluşturan patolojik mikroorganizmaların büyük sayısı, bu nihayetinde öksürük esnasında hava akımı ile ağız yoluyla çıkıp) farklı derinliklerde çok oluklar benzer;
  • submaksiller lenf nodlarının genişlemesi (lenfatik sistem, enfeksiyöz ajanların popülasyonunda keskin bir artışa ve boğazda yavaş inflamatuar sürecin varlığına ilişkin ilk reaksiyonlardan biridir);
  • bademciklerin yanı sıra tahrip olmuş dokularda, çürümenin hoş olmayan bir kokusu olan küçük tanelere benzeyen pürülan tıkaçlarda ilk tespit vakaları vardır.

  Bazen hastalar cızırtılı duygu ve boğazdaki hafif ağrı şikayetçi ama bu belirti çok nadiren ortaya çıkar. Enfeksiyonun aşırı birikimi, kalp kasının dokusuna nüfuz faaliyetlerinin çeşitli ihlalleri sebep gibi, kardiyovasküler sistem, kalp bölgesinde rahatsızlık olası varlığının eşlik eden hastalıkları olan hastaların ise.

  Hastalığın teşhisi, hastanın boğazının yüzeyi ve bademcikleri tarafından yapılan görsel muayeneden oluşur. Eğer telafili bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, doktor bademcikleri örten mukozaya ait bir bakteri kültürünün teslim edilmesini öngörür. Bunu yapmak için, laboratuarda, tıbbi çalışan, boğazın yüzeyinden ve hastanın bezlerinden bir leke seçer. Bundan sonra, hastalığın bulaşıcı ajan tipini belirlemek için bir biyolojik materyal çalışması yapılmıştır.

  Telafi tonsillit tedavisi

  Hastalığın bu formun yalnızca doğrudan bir bulaşıcı hastalığın başlangıcı olmasına rağmen, hala uzun ve önemli sistemik tedaviyi gerektirir. Telafi edilmiş tonsillit tedavisi, aşağıdaki manipülasyonlardan oluşur:

  • Genel antiseptik çözeltiler Furatsilinom olarak ağız ve bademcik durulama Hlogeksidin bakteriyel mikroflora popülasyonuna Miramistin (2 ila 5 kat hastalık semptomlarının tamamen ortadan kalkana kadar, günde bir tavsiye gargara) ilacın dış etki altında indirgendi;
  • bademciklerin yüzeyini iodinol solüsyonu ile bir iğne kullanmadan tıbbi bir şırınga kullanarak yıkamak (bu amaçlar için 20 ml'lik bir şırınga en uygunudur);
  • Lugol bademcik yağlama (yün kesilmiş tıbbi kaşık üzerine sarılmış ve Lugol çözeltisi içinde ıslatın ve bol miktarda şişmiş bezler yağlanacak);
  • Ökaliptüsün uçucu yağının kullanılmasıyla inhalasyonların yapılması (bu prosedür bir sağlık kurumunda gerçekleştirilir);
  • Farklı antimikrobik spektrumun uygulama (ilaç tabletleri ve kas içine enjeksiyon ve bakteri türüne bağlı olarak ayrı ayrı seçilen antibiyotik şekli olarak kullanılan tespit edilmiştir).

  Katılan doktorun takdirine bağlı olarak, hastanın bademciklerinin yabancı mikroorganizmaların patolojik etkisinden en hızlı şekilde serbest bırakılmasını amaçlayan diğer tedavi yöntemlerini kullanmak mümkündür.

  Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

  Her bir hastanın bağışıklık sistemi farklı tepki için terapötik protokolü tarafından derlenen yanlış Uygun tedavi ya da yokluğunda bademcik iltihabı daha da geliştirilmesi telafi formu tahrik zordur. Sadece bu durumda ortaya çıkabilecek genel komplikasyonları tahsis edin, yani:

  • sadece bademciklerin değil, tüm boğaz dokularında geniş iltihaplanma;
  • Üst solunum sisteminde bakterilerin girişini önlemeye yönelik bezleri, koruyucu fonksiyon kaybı;
  • larinksin inflamatuar ödemi;
  • vücudun bakteriyel zehirlenmesi;
  • çürük gelişimi ve ağız boşluğunda aşırı miktarda enfeksiyonun etkisi altında dişlerin kronlarının yok edilmesi;
  • bakteriyel etiyolojinin iç organlarının inflamatuar hastalıkları.

  Bu belirtilerin periyodik alevlenmeler ile kronik hastalığın evresine taşındı tıbbi tedavi eksikliği telafi bademcik, neden diğer küçük veya daha ağır komplikasyonlara ve sağlık sorunları gelişimini engellemez.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Anjina için anestezikler

  Birçok hasta anjina için anestezik kullanımının ne anlama geldiği sorusuyla ilgilenmektedir. Şiddetli boğaz ağrısı sürekli bir anjina arkadaşıdır, ancak tüm hoş olmayan duyumlar uygun tedaviyle ortadan kalkar.

  Bir yetişkin için pürülan boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan

  Bir anjina pürülanında boğazını ne kadar doğru ve gargaralamakAngina akut bir enfeksiyöz boğaz hastalığıdır. Bir anda, bir anjina pürülanında boğazını kısmaktan başka bir soru var mı?