Loading

Yetişkinlerde bademcik iltihabının hızlı ve etkili tedavisi

Bademciklerin yumuşak dokularını etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sorun herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Tedavi zamanında başlanmazsa, örneğin kalp, eklem, damar problemleri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilk belirtiler derhal doğru ve etkili tedaviyi atayacak bir uzmanı çağırmalıdır.

semptomataloji

Enflamatuar süreç kronik veya akut olabilir. Ancak her türün sahip özellikleri vardır. Özellikle, hastalığın akut formu bu semptomlarla gelişir:

 • Vücudun genel zayıflığı.
 • Sıcaklıkta artış, bazen kritik bir seviyeye.
 • Titreme.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Yutulduğunda ağrı hisseder.
 • Vücudun toplam zehirlenmesi, ama ılımlı.
 • Ağız boşluğunun yumuşak dokularının iltihaplanması.

Eşzamanlı hastalıkların eşlik eden semptomları:

 1. Yutma sırasında ağrı kesilmezdir, aralıklı.
 2. Farinkste pershing.
 3. Submandibuler lenf düğümlerinde ağrı hissi.
 4. Güçlü öksürük ile pürülan fişler ortaya çıkar.
 5. Kalp ve eklem ağrıları.
 6. Vücut ısısında hafif bir artış - 38 dereceden fazla olmamalıdır.

Eğer bu süreç aşılmazsa, kronik form bademciklerin dokuları üzerinde skarlarla ve ayrıca kapalı pürülan odaklarla desteklenecektir. Bu patojenik bakterilerin gelişimi ve yeniden üretimi için uygun bir ortam yaratacaktır. Sonuç olarak, inflamatuar süreç devam edecek ve durum sadece daha da kötüleşecektir.

Buna ek olarak, bademcik iltihabı ve bademciklerin durumunu da belirleyebilirsin. Bu önemli beden, herhangi bir organizmanın birincil korumasıdır. Bezler patojen mikroorganizmaların etkisini ilk alanlardır. Yapılarından dolayı çeşitli virüsleri ve mikropları tutuyorlar: stafilokok, streptokok, mantarlar, virüsler ve çok daha fazlası.

Hastalığın kronik formu sırasında bademcikler hafifçe artar, ancak boğaz rahatsız olmaz. Bazen rahatsızlığı bozabilir ve yutulduğunda acı verici duygular ortaya çıkar, ancak nadiren görülür.

tedavi

Hastalıktan kurtulmak için, sadece ortaya çıkış kaynağını ortadan kaldırmak için değil. Terapi ile birlikte, bağışıklık sistemi korunmalı ve en önemlisi bademcikler bakterilerden ve virüslerden arındırılmalıdır.

Bazı durumlarda bu hastalık ile baş etmek zordur. Bunun nedeni mikropların sürekli olarak lakunada ölmesidir. Böylece, bu alanda büyük miktarda irin toplanır. Bezler daha önce olduğu gibi etkili bir şekilde çalışamaz ve herhangi bir hipotermi ile, taslak bir kişi hastalanır. Pürülan bir ortam, patojenik mikroorganizmaların gelişimi için uygun koşullar oluşturur. Bunun bir sonucu olarak:

 • Hoş olmayan bir koku ağızdan gelir.
 • Vücuttaki enfeksiyonun bir sonucu olarak, diğer inflamatuar süreçler gelişir. Örneğin, sistit endişeleri veya yılan balıkları görünür. Erkekler prostatitten muzdariptir.
 • Sıcaklık korunur, ancak yüksek değildir, bu yüzden hasta zayıf hisseder, kötü bir ruh hali ve her şeye ilgisizdir.
 • Verimlilik ve fiziksel aktivite de azalmaktadır, çünkü bu bakteriler ve virüsler, yaşamsal aktivitelerinden israf bırakmaktadır, bunun sonucu olarak enflamatuar süreç hızla gelişmektedir.
 • Kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak, eklem sorunları oluşabilir, çoğu zaman romatizma meydana gelir. Ayrıca, böbrekler de iltihaplı hale gelir, diğer organlarla, örneğin kalp, solunum sistemi ile ilgili sorunlar vardır.
 • Kronik hastalık zemininde, bağışıklık sistemi azalır, bu nedenle hasta çeşitli alerjik reaksiyonlardan endişe duyar.

Evde yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavi edilir, ancak bu uzun bir zaman alacaktır. Sadece bu değil, iyileşme sürecini hızlandırmak için, bağışıklığı güçlendirmek ve bademcikler içinde toplanan mikroplardan kurtulmayı unutmamak gerekir.

Tonsillit uzmanları için ana tedavi yöntemleri arasında aşağıdakileri tanımlamak:

 • durulama;
 • yıkanması;
 • spreyler;
 • fizyoterapi;
 • cerrahi müdahale;
 • kriyoterapi.

durulama

Bir hastalığa karşı terapi olarak kullanılan birçok yemek tarifleri vardır. Bunlar en etkili olanları şifalı bitkilere dayanan durulamalardır:

 1. Civanperçemi infüzyonu. Çözeltiyi hazırlamak için 2 çorba kaşığı. l. otlar demlemek ve birkaç saatliğine demlendirin. Gerginlik, daha sonra günde birkaç kez gargara.
 2. Bitkisel çözelti. Papatya, meşe kabuğu ve kireç çiçekleri eşit parçalara karışır, kaynar su dökülür ve yavaş ateşlenir. 5 dakika süzün ve süzün. Durulamada ılık bir formda kullanmak için biraz bal ekleyebilirsiniz.
 3. Aziz John'un wort infüzyonu. 2 yemek kaşığı. l. John's wort votkayla karıştırılır (200 ml). 2 hafta boyunca serin ve serin bir yerde bırakın. Zaman geçince, elde edilen tentürü boşaltın. Bir bardak ılık suya 20 damla ekleyin. Günde birkaç kez durulayın.

Kızarma ve püskürtme

Bu tür yöntemler olmadan, hastalıktan tamamen kurtulmak imkansızdır. Hasarlı alanları temizlemek ve talimatın izin verdiği sürece bir spreyle tedavi etmek gereklidir. Bademcikleri ve yumuşak dokuları temizlemek için özel antiseptik ajanlar kullanılır. Bir yetişkinde bademcik iltihabı ile böyle bir kavga, durum büyük ölçüde şiddetlenirse, filmi ve pürülan tıkaçları çıkarmaya yardımcı olur.

Yıkama, bademciklerin yüzeyini irinlerden temizlemenizi ve daha derindeki enfeksiyon bölgeleri için ilaca erişim sağlamanızı sağlar: patojenik mikropların çoğaldığı yer. Buna ek olarak, doktor boğazın sulanması için spreyler reçete. Aşağıdakiler aktif maddeleri içerir:

 • Anestezi içerdiklerinden dolayı ağrıyı rahatlatır.
 • İltihap ve tahrişi yatıştırır.

fizyoterapi

Uzmanlar sadece konservatif tedavi değil reçete ederler. Hastanın inflamasyondan atılması da fizyoterapi yardımıyla gerçekleştirilir. Birkaç tedavi yöntemi vardır:

 • Elektrik veya ışık dalgaları yardımıyla. Böylece yüzey bakterileri etkilenir.
 • Ultrasonik prosedürler, bezlerin yüzeyinde oluşan film ve pürülan tıkaçlardan kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, bu tedavi seçeneği kaldırır ve nekrotik kitleler.
 • Sıcak nemli hava, antiseptik ilaçlarla birlikte, bademcik iltihabı belirtileriyle savaşmaya yardımcı olur. Enflamatuar süreç azalır, kalın mukus sıvılaşır.

Operatif müdahale

Birçok uzman, bademcikleri çıkarırsanız, sonsuza dek bademcik iltihabından kurtulacağınızdan emindir. Fakat böyle ciddi bir karar vermeden önce, bademciklerin vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olduğunu hatırlamanız gerekir. Enfeksiyonu geciktirir ve solunum sistemine daha fazla yayılmasını önler. Bu nedenle, ameliyattan önce, mağlup edilen bir hastalığın böyle bir fedakarlığa değip değmeyeceği konusunda dikkatli düşünmeliyiz.

Prosedür anestezi altında gerçekleştirilir. Ayrıca, hastanın kanamayı önlemek için doktorun gözetiminde hastanede bir süre kalması gerekir.

Hastalık akut bir aşamada ise, ameliyat önerilmemektedir.

kriyoterapi

İşlemi en son yere taşıyabilen tedavi seçeneğidir. Prosedür, bezlerin, yani etkilenen hücrelerin üst tabakasının sadece kısmen çıkarılmasını sağlar. Gelecekte geri yüklenecek ve düzgün bir şekilde çalışacaklardır. Bu kriyoterapinin özüdür. Çoğu durumda, bu prosedür nitrojene maruz kalmayı içerir. Düşük sıcaklık dokuları dondurur ve yavaş yavaş ölür.

Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir

Makalenin içeriği

 • Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir
 • Bademcik iltihabı nasıl
 • Kronik boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Bademcik iltihabı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir yetişkinde bademcik iltihabı belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır - telafi veya dekompanse edilir. anjina, hasta kulakları ve burnu tekrarlanmasını - İlk durumda bademcikler, ikinci bir lokal inflamasyon vardır.

Kural olarak, bademcik iltihabı olan hastalarda, soğuk yiyecek alımı ile şiddetlenen boğazda ağrı rahatsız olmaktadır. Bir ağırlaştırmada şu şikayetler vardır:

Yabancı cismin ağızda hissi;

• Boğazda sürekli boğulma.

Hasta insanlar uyumaya çekilir, terleme daha kötüdür, nefes darlığı acımasızdır. Bademcikler beyazımsı bir tabaka ile kaplanır, pürülan tıkaçlar ayırt edilebilir.

Yetişkinlerde tonsillit nasıl tedavi edilir

Hastalığın dekompanse aşamasını belirlerken, tonsillektomi reçete edilir - bademciklerin uzaklaştırılması. Modern cerrahi sadece neşter kullanır - geliştirdiği teknikler bademcik Sonication çıkarılması için veya bir lazer ile sağlanması.

Hastalık kompanse bir fazda ise, doktorlar terapötik yöntemler kullanır. Hastalar antiallerjenler tarafından gösterildiği gibi antibiyotik, immünomodülatörler alırlar. Vücudun genel güçlendirilmesi için multivitaminler reçete edilir.

Ek olarak, hastalar boğazlarını durulamak. Bu prosedür için çözümlerin bileşimi, kanıtlanmış halk tarifleri de dahil olmak üzere, bol miktardadır. Hastalar, fizyoterapik prosedürler geçirir: UHF, electophoresis ve diğerleri.

Bademciklerin bademciklerin bademcik iltihabı ile yıkanması

Bademcik iltihabı tedavisi için, doktorlar genellikle yıkama lacunas (bademcikler içinde tuhaf tübüller) reçete. Bunu yapmak için, şırınga özel bir çözelti ile doldurulur, üzerine esnek bir tüp yerleştirilir ve bademciklerin lakunalarında lokalize olan pürülan tıkaçların sulanması başlar.

Yetişkinlerde tonsillit profilaksisi

Bağışıklığın sertleştirilmesi ve güçlendirilmesiyle önemli bir rol oynar. Ayrıca dişlerin sağlığını izlemek gerekir ve diş etleri çok soğuk besinler mümkün değildir ya da buzlu içecekler içmek.

Kronik tonsillitin etkili tedavisi

Galkin Alexey Vladimirovich

Kronik bademcik iltihabı - daha sonra sakinleştiren palatine bademciklerin bu iltihaplı yenilgisi daha sonra şiddetlenir.

Palatine bademciklerin rolü nedir?

Bademcikler lenfoid organlardır, bu nedenle vücutta bağışıklık savunması işlevini yerine getirirler. Adlarını bademlerle dışsal benzerliklerinden dolayı almışlar; Bu anatomi nedeniyle ve "amygdala" adını kullanmaya başladı.

Farinkste bulunan lenfoid doku sadece palatine bademcikte değil, aynı zamanda diğer yapılarda da bulunur:

 • lingual ve nazofarengeal tonsiller;
 • posterior farryngeal duvarın lenfoid odakları.

Farinksin lenfoid dokusu bağışıklık sisteminde önemli bir bağdır, çünkü vücudun bağışıklık hücreleri yüzeye temas eder. farenks lenfoid yapılarında bilgiler edilen bağışıklık hücreleri, koruyucu proteinlere (immünoglobulinler) oluşturulması için bir sonraki bağlantı immün organlar (timus, kemik iliği, lenf düğümleri) iletilir. Gelecekte, dış çevreden vücuda giren patojenik virüsleri, bakterileri, mantarları ve protozoaları nötralize ederler.

Yaşla birlikte, bademciklerin bağışıklık organları olarak rolü yavaş yavaş kaybolur. Lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusu elemanlarıyla değiştirilir, böylece bademciklerin dönüşümü (ters gelişim) başlar. Daha önce nazofaringeal tonsil bu sürece tabi tutulur, daha sonra lingual ve palatine bademcikler etkiler. Bu nedenle, yaşlı tonsil dokusunda (palatine tonsil) neredeyse bir bezelye büyüklüğüne benzer.

Palatine tonsil, yapıdaki en karmaşık olanıdır. Birçok kanaldan oluşur - kript (veya lacunae). Bazı kriptler, sığ ve az ya da çok doğrudan bir kanalikül gibi görünürken, diğerleri daha büyük derinliğe, dallara benzer dallara sahiptir, bazı kriptler birbirine bağlıdır. Çoğu zaman, kriptin farinkse açıldığı yerde, kanalın daralması söz konusudur. Bu, iltihap sürecinin geliştiği içerikten zor arıtılmasına neden olur.

Palatin bademciği bir kapsülle sınırlandırılmıştır - yoğun bir bağ dokusu membranı. Dışarıda gevşek bir doku tabakası - paratonziller veya perimindalikovaya lifi. Amigdalanın güçlü bir inflamasyonu ile enfeksiyon, kapsülün bariyerini yok eder ve bunun ötesine geçer ve bu selülozun iltihaplanmasına neden olur. Bu duruma paratonzillit denir. Bu yanlış bir ya da zamansız muameleye, örneğin boyun yumuşak dokularda gelişme pürülan odak noktası olarak sonuçlarını (peritonsiller apse, boyun selülit), sepsis, iç organ hasarı olabilir ciddi komplikasyonlara yol anlamına gelir. Bu yüzden tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik tonsillit gelişimi 2 senaryoda mümkündür:

 • Tedavi edilmeyen veya tedavi edilmeyen anjina (akut tonsillit) sonucu;
 • bağışıklık savunmasında azalma ve agresif faktörlerin sürekli bir etkisinin sonucu olarak (bu bir bezangin varyantıdır).

Agresif uyaranlar olduğu gibi:

 • tütün dumanının solunması;
 • yanlış beslenme;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • çürük dişler;
 • paranazal sinüslerde (sinüzit, frontalit, vb.) enflamatuar süreçler;
 • burnun septumunun kavisli olduğu, burun boşluğunda inferior nazal konka poliplerinin veya hipertrofisinin varlığında ortaya çıkan burun nefeslerinin ihlali. Bu tür durumlarda, oral mukoza kurur ve immünoglobulin A oluşumu bozulur, bu da KBB organlarının bağışıklık savunmasını azaltır.

Bununla birlikte, sadece yukarıdaki faktörlerin etkileri kronik bademcik iltihabı gelişimi için yeterli değildir. Şu anda, vücudun patojenik bakteriler ile allerjenleşmenin arka planına (değişmiş immün reaktivite) karşı enfeksiyonunun bir sonucu olarak düşünülmektedir. Önceki angindan sonra bademciklerdeki dokudaki lokal değişiklikler ve içsel ve dış çevrenin sadece belirli koşullarında ortaya çıkan kalıtım faktörü, bu süreçte belirli bir öneme sahiptir.

 1. Enfeksiyon. Çoğu zaman nedensel mikroorganizmaların rolü streptokok ve stafilokoklardır. Bu durumda, maksimum tehlike, aynı zamanda beta-hemolitik olarak da adlandırılan piyojenik streptokoktur (A grubuna refere eder). Bu patojen ile ilişkili organizma için riskler, otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığıdır, yani; Kendi bağışıklık hücreleri kendi organizmalarının diğer hücrelerine zarar verdiğinde. Bu glomerulonefrit, romatizma, poliartrit ve diğer benzer hastalıklar ile olur.
 2. Bu koşullarda imünoglobulin E aşırı üretimi ile karakterize edilmektedir Değiştirilmiş reaktivite (kendi alerji), antijenlerin Yeniden giriş (örneğin, bakteri yabancı proteinler), sürekli iltihaplanmayı başlatan ve muhafaza bir alerjik reaksiyon başlatmak için yol açar. Bu, patolojik sürecin alevlenme evresine karşılık gelir.
 3. Yakınlarına kişilerde kronik tonsillit olasılığı birinci veya hastalıktan muzdarip İkinci satır nüfusun geri kalanından çok daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu anatomi mindalikovyh kriptlerde ve bağışıklık durumu (alerjik yanıta eğilimi) özelliklerine bağlıdır.

Klinik belirtiler

Bademcik iltihabı semptomatolojisi, basit veya toksik-alerjik olabilen formuna bağlıdır.

Basit bir formun belirtileri:

 • Alevlenmeler yılda en fazla 1-2 kez;
 • Alevlenmeler arasında rahatsızlık yoktur;
 • Bademcik iltihabının sistemik bir belirtisi yoktur (başka organlara zarar verilmez, zehirlenme olmaz, genel durum zarar görmez);
 • Enflamatuar sürecin lokal belirtileri.

Toksik-alerjik bir formun belirtileri şunlardır:

 • Kandaki değişiklikler (genel klinik, biyokimyasal ve immünolojik analiz ile tespit edilir);
 • Tonsilojenöz zehirlenme;
 • Romatizmal ateş, glomerulonefrit, vaskülit, bakteriyel endokardit, vs gelişimi ile ilişkilidir iç organların (kalp, kan damarları, böbrek ve ark.), Belirtileri..

Klinik semptomların şiddeti dikkate alındığında, toksik-alerjik form 1. ve 2. derecedir. Aralarındaki farklar Preobrazhensky BS'nin sınıflandırmasını dikkate alır.

Tonsillit için ilaçların gözden geçirilmesi: doktor ne yazacak ve ne için

Tonsillit, patojenik patojenler tarafından tetiklenen boğazın bulaşıcı hastalıklarından biridir. Bu hastalık nedir? Evde dövüşebilir miyim? Hangi ilaçlara ihtiyaç vardır? Aşağıda anjinada hastanın davranışının bazı kuralları ve başlıca tedavi yöntemleri vardır.

Tonsillit: etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, bakteriler, virüsler veya diğer patojenik ajanlarla enfeksiyonun arka planına karşı gelişen patolojik bir süreçtir. Çoğu zaman, ekim sırasında bademcik iltihabı olan hastalar belirlenir:

Çeşitli virüsler ve maya benzeri mantarlar da hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Tespit edilen patojenlere bağlı olarak, doktor her bir özel durum için etkili olan ilaçları seçer.

Fotoğrafta bademcik iltihabı belirtileri

Kompleks terapinin prensipleri

Her türlü bademcik iltihabının başarılı tedavisi karmaşık bir yaklaşımdır. Hastaya diyet, diyet, ilaç ve çeşitli prosedürlere uyulması önerilir. Çoğu durumda, tedavi süreci ayakta tedavi edilebilir. Kronik patolojilerin varlığında (akciğer ve kalp hastalığı) tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Genel öneriler

Bademcik iltihabı gelişmesi ile yürüyüşler, egzersiz vermelidir. Doktorlar yatak dinlenmesini tavsiye ediyor. Diyet beslenmesi, karmaşık terapinin önemli bileşenlerinden biridir. Hasta için yiyecekler, yumuşak bir kıvamın yanı sıra rahat bir sıcaklıkta olmalıdır.

Kesinlikle yasak, keskin, asidik ve diğer rahatsız edici mukus yemekleri. Böylesi bir diyet bademciklere mekanik hasarı önlemek için gereklidir. Ayrıca bolca sıcak bir içecek tavsiye edilir.

terapi

Tonsillit ilaç tedavisi patojeni yok etmeyi amaçlamaktadır. Bakteriyel akım durumunda, bunlar antibiyotik olacaktır ve viral etiyoloji için anjin tedavisi antiviral ajanlar tarafından gerçekleştirilir. Mantarlar tarafından kışkırtılan tonsillit, sadece özel antimikotikler ile düzeltilebilir.

Hastalığın türünü kendi başına belirlemek imkansızdır, bu nedenle bir doktora danışmaksızın anjina ile savaşmaya başlamak kesinlikle imkansızdır. Reçete yazılan tedaviyi iptal etme veya herhangi bir ek ilaç alma konusunda doktor bilgisi olmadan yasaktır. Bu tür keyfilik, ciddi komplikasyonlar şeklinde öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir.

Videomuzda bademcik iltihabı için etkili preparatların gözden geçirilmesi:

Bademcik iltihabı için ilaçlar

Bademcik iltihabını tedavi etmek için, hem yerel hem de geniş bir etki yelpazesi olan bir dizi ilaç kullanılır. Şartlı olarak tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir. Aşağıda, her birini açıklıyoruz.

antibiyotikler

Bakteriyel veya komplike tonsillit tedavisi seyrinin zorunlu bir bileşeni antibiyotiktir. Bakteriyel hücre duvarının sentezini engeller, böylece ölümlerine katkıda bulunurlar. Streptokok ve stafilokoklar ile penisilin grubunun ilaçları en iyisidir:

ateş düşürücü

Bademcik iltihabının ana semptomlarından biri yüksek ateştir. Subfebril indikatörleri vücudun kendiliğinden gelişen enfeksiyonla baş etmeye çalıştığını gösterir. Bununla birlikte, bazen sıcaklıkta keskin bir artışa neden olan arızalar vardır. Böyle bir patolojik durum, nöbetlere yol açabilir, bu nedenle antipiretikler (antipiretik ilaçlar) gereklidir.

Antipiretik ilaçlar semptomatik etki gösteren ilaçları ifade eder. Bu nedenle sadece hipertermi ile alınırlar. Şiddetli hastalıkta, sıcaklık her 4-5 saatte bir yükselebilir. En etkili antipiretik ajanlar şunlardır:

Sıcaklığı azaltabilir ve halk ilaçları. İşte bazı etkili tarifler:

 1. Siyah frenk üzümü yaprakları yapılmış çay. Kesilmiş yaprakların 2 yemek kaşığı yarım litre kaynar suya dökülür. Ajan en az yarım saat ısrar ediyor. ¾ fincan sıcaklığında alın.
 2. Ahududu ile çay. Bir çorba kaşığı kaynar su, bir çorba kaşığı taze meyveler gerektirir. 7-10 dakika ısrar edin ve yüksek sıcaklıkta tutun. Tadı geliştirmek için tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için araçlar

Bir bademcik iltihabında bir boğazda kuvvetli ağrı rahatsız olur. Bu hoş olmayan belirtiyi özel ilaçların yardımıyla giderebilirsiniz. Bugün eczanede çeşitli spreyler, aerosoller, rezorpsiyon tabletleri bulabilirsiniz. Bu ilaçların her biri ağrı sendromunu etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve ayrıca bademcik iltihabı, farenjit, larenjit ve boğazın diğer hastalıklarında anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Çoğu zaman doktorlar tonsillit için aşağıdaki ilaçları reçete eder:

Bademcik iltihabı nasıl

Tonsillit, hem yetişkinleri hem de 5 yaşından büyük çocukları etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın maksimum sayısı sonbahar-kış döneminde kayıtlıdır, hem akut bademcik iltihabı hem de kronik alevlenmeler yaygındır. Bademcik iltihabı nedir, semptomatolojisi nedir, bademcik iltihabını tedavi edip edemeyeceğimiz ve bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğimiz, bu yazıda konuşacağız. Yani...

Tonsillit nedir ve nedenleri

akut ya da kronik bir hastalık enfeksiyon ve alerjik doğası bademcik dokusuna etki olduğu için terim "tonsilit" anlamına gelir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalığın nedeni - Enfeksiyon: Çoğu durumda uyarıcı akut tonsilit bir β-hemolitik streptokok ve bademcik yüzeyi ile hastalığın kronik formda zelenyaschy ve hemolitik streptokok, Staphylococcus aureus olduğu, bunlar arasında, patojen mikroorganizmaları birkaç tür ekti enterokok, adenovirüsler, aynı zamanda ağız boşluğu fırsatçı patojen olmayan bitki.

(- boğaz alan genel ve lokal) bir süper-kışkırtan akut bademcik ana faktör durumunda. bir bütün olarak organizmanın önemi bağışıklık durumuna olmayan kronik şekli olarak: sık sık komşu kronik enfeksiyon odakları (çürükleri, sinüzit) ile bademcikler enfeksiyonun yayılması ortaya çıkar ve, aynı zamanda, ağız boşluğu patojenik bitki aktivasyonuna - azaltılmış basınç altında bu nedenler tam mümkündür bir kişinin bağışıklık durumu. Ayrıca kronik tonsillit başlıca nedensel faktörlerden biri hastalığın sık akut formlarını düşündü. Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır:

 • ortam sıcaklığındaki keskin değişimler (geçiş sırasında, örneğin, dondan sıcak bir odaya);
 • kötü alışkanlıklar, özellikle sigara;
 • Düşük hava nemi;
 • Tozlu, gazlı odalarda uzun süreli sık karşılaşma.

sınıflandırma

Yukarıda söylendiği gibi, bademcik iltihabı genellikle akut ve kronik olmak üzere 2 forma ayrılır. Akut tonsillit (veya bademcik iltihabı) da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ana olanlar:

Kronik tonsillitin ana klinik formları şunlardır:

 • kompanse (aslında - bademcikler enfeksiyonunun uyuşuk kronik odakları, sadece ara sıra alevlenmeler, vücudun bir kısmından tepki yoktur);
 • subcompensated (bir bütün olarak vücudun genel reaktivitesi azalır, sık hafif alevlenme vardır);
 • astım (genellikle zordur oluşan alevlenmeler, lokal ve enfeksiyöz ve alerjik hastalıkların (eklemlerin romatizmal kalp bozukluğu, böbrek) tonzilogennye genel komplikasyonlar (paratonzillit, tonsil sepsis sendromu kardiotonzillyarny).

Başka bir sınıflandırmaya göre, kronik bademcik iltihabı 2 biçime sahiptir:

 • basit (yalnızca lokal semptomlar, hastanın subjektif şikayetleri ve hastalığın nesnel bulguları, sık alevlenmeler ya da onlar olmadan ortaya çıkan hastalık vakaları);
 • veri bu farklı şekillerde ifade edilebilir, çünkü) olanağına 2 derece ayırt içi değişimlere paralel olarak (toksik ve alerjik semptomlar sendromu tonzillokardialny intoksikasyon tonzillogennoy, genel (düşük dereceli ateş ihlal eder.

Tonsillit belirtileri

açıkça tanımlanmış ortak bir zehirlenme sendromu, akut oluşması ile tanımlanan akut bademcik: Bir hasta 39-40 ° C vücut sıcaklığı yükseltilir, eklem ve kas keskin bir zayıflığı, titreme, terleme, ağrı veya ağrı azalır veya tamamen iştah kaybı vardır. Hasta boğaz ağrısı görünümünü notları aynı zamanda veya hemen semptomlarının başlamasından sonra, yoğunluğu giderek artar. Ağrı hastalığın pik ifade anda, onlar yutma ve gece gündüz hem endişe, uyku izin verilmez müdahale. lenfatik sistem boğaz ve morbidite bölgesel (perednesheynyh ve çene) lenf düğümlerinde artışa inflamasyon tepki verir.

Kronik bademcik iltihabı sürekli değişen remisyon ve alevlenme dönemleriyle karakterizedir. Hastalığın kompanse ve subcompensated formunun remisyonu sırasında, hastaların durumu tatmin edicidir, pratik olarak şikayette bulunmazlar. Çoğu zaman, yutulduğunda, öksürdüğünde boğazda bir rahatsızlık hissi, sabit bir subfebril koşulla (sıcaklıkta hafif bir artış - genellikle 37.1-37.3 ºC'ye kadar) bozulurlar. Teşhisin bu aşamasında, öncelikle boğazın görsel muayenesi, özellikle bademcikler olmak üzere tanı koyulur. Dekompanse edilen bademcik iltihabı ile, hastaların durumu alevlenmeler arasındaki dönemde bile acı çeker - bunun şiddeti genellikle tonsillit komplikasyonlarından kaynaklanır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının veya bağışıklıktaki azalmanın neden olduğu diğer hastalıkların arka planına karşı, kronik bademcik iltihabı aşaması alevlenme aşaması ile değiştirilir:

 • vücut ısısı ortalama 38 ° C'ye çıkar;
 • Vücudun zehirlenme belirtileri vardır - zayıflık, uyuşukluk, yorgunluk, çarpıntı, terleme;
 • yabancı cisim, rahatsızlık hissi, boğaz ağrısı, genellikle orta şiddette;
 • iltihaplı bademciklerin salgısı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur.

Kronik tonsillit alevlenme belirtileri biçiminin akut tezahürleri benzer, ancak ilk klinik tablosu, bir kural olarak, bu nedenle belirgin değildir ve hastanın durumu değil keskin ihlal, ancak aşırıya kaçmadan söylenir.

komplikasyonlar

Çok sayıda tonsillit komplikasyonları yaygındır:

 • akut romatizmal ateş;
 • poststreptokokkal endokardit;
 • poststreptokokal glomerülonefrit.

Kronik bademcik iltihabı ile ilişkili hastalıklar da şunlardır:

 • kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz (SLE), dermatomiyozit, skleroderma, nodüler periarterit);
 • hipertiroidizm;
 • cilt hastalıkları (polimorfik eksüdatif eritem, egzama, sedef hastalığı);
 • periferik sinirlerin hastalıkları (radikülit, pleksit);
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

tanılama

Akut tonsillit tanısı zor değildir. Hastalık ve yaşam anamnezi düşünüldüğünde doktor hasta şikayetleri temelinde hastalıktan şüphelenir. Teşhisi doğrulamak için uzman farryngoscopy (orofarenksin muayenesi) yapacak ve gerekirse diğer bazı ek muayene yöntemlerini atayacaktır. Faringoskopi ile bir veya iki palatine bademcik genişlemiş, keskin ödem, parlak hiperemiktir. akut tonsillit şeklinde bağlı olarak, mukozal irin dolu boşluklar görüntülendi olabilir sayısız irinli folikülleri kanama, renk kirli yeşil veya gri yağmalıyor. lökositler (lökositoz) vites lökosit kalan sayısının artırılması, yani bakteriyel enfeksiyonların, genel kan analizi göstermektedir işaretleri, içinde, (40-50 mm / h kadar bazı durumlarda) eritrosit sedimentasyon oranı artmıştır. Patojenin türünü belirlemek için, hastaya sonraki bakteriyolojik inceleme ile boğazdan bir smear reçete edilir. Faringoskopicheskaya kronik tonsillit akut alevlenmesi resim ve çok benzer, bu yüzden hastalığın kronik formu remisyonda teşhis etmek önerilir. Aşağıda listelenen işaretlerin 2 veya daha fazlasının varlığı, kronik tonsillit teşhisini doğrulamaktadır:

 • palatine arkın kenarları hiperemiktir ve bir rulo ile kalınlaştırılmıştır;
 • palatine kemer ve palatine bademcikler arasında skatrisyel yapışıklıklar vardır;
 • Palatine bademcikler sikatrisyel değişiklikler ile, boyut olarak, gevşek, sıkıştırılmış;
 • bademciklerin lakunalarında - sıvı pus veya kaslı-pürülan kitleler;
 • anterior ve / veya submandibular lenf düğümleri büyütüldü.

Kronik bademcik tam kan sayımı tanısı için aynı derecede önemli ve orofarinksteki alınan smear bakteriyolojik muayene (bakteriyel iltihap alevlenmesi belirtileri gösteriyor sırasında, remisyon değişiklik yok hiç olabilir).

Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu vakada akut tonsillit, bir hastanın enfeksiyöz bir hastanede yatışını gerektirir. Bu hastalığın tedavisi bir doktor tarafından yapılmalıdır - kendi kendine tedavi kabul edilemez! Akut tonsillit veya anjinalı bir hasta gösterilir:

 • Çünkü hastalık çok bulaşıcıdır - bulaşıcı bir hastane kutusundaki çevredeki izolasyon ya da tedavi evde yapılırsa, o zaman ayrı bir odada;
 • hastalığın akut bir dönemi için yatak istirahati;
 • koruyucu diyet, bol sıcak içecek;
 • antibiyotik tedavisitonsillitin antibiyotiklerle tedavisi mutlaka bir kurs tarafından gerçekleştirilir - ilaç vücut ısısının normalleşmesinden 3-5 gün sonra iptal edilir; tipik olarak, penisilinler (Flemoklav, Amoksiklav), makrolidler (eritromisin, azitromisin)) ile korunmaktadır sefalosporinler (Cefodox sefiksim) gruplarından bir geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanır;
 • lokal antibiyotik tedavisi - bu durumda en etkili olanı Bioparox;
 • analjezik (ağrı kesici) ve anti lolipop (neo-anjin Dekatilen, Trachisan) ve spreyler (Tantum verde Tera Grip, Givalex, Ingalipt ve diğerleri);
 • antiseptik çözeltileri ile durulama (Klorofil alkol, Furacilin, Klorheksidin);
 • bademciklerin antiseptiklerle tedavisi (Lugol solüsyonu, Klorofililpt yağ çözeltisi);
 • bademciklerin belirgin ödemi olan antihistaminler (Loratadin, Cetrin vb.);
 • 38.5-39 ºº üzerinde sıcaklık artışı ile antipiretikler (Ibuprofen, Parasetamol);
 • Lenfadenit ile lenf nodu alanında Dimexide ve anti-inflamatuar bileşenleri ile sıkıştırın.

Bademcik iltihabında inhalasyonlar yeterince etkili değildir, bu nedenle bir doktor tarafından nadiren reçete edilir. Kronik bademcik iltihabı tedavisinin taktikleri, biçimi ile belirlenir - tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir. Hastalığın basit bir formu, ilaçlar ve fizyoterapi prosedürleri dahil, konservatif tedaviye tabidir. Yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanan 10 gün boyunca kurslarla gerçekleştirilir. Üçlü tedavinin etkisi yoksa, bir tonsillektomi yapılır - bademciklerin uzaklaştırılması. 2 kurs konservatif tedavi beklenen etkisinin olmaması ile tavsiye hastalığın basit formda benzer rejimi, ancak tonsillektomi - Toksik ve alerjik adenoid 1. kademe birinci da konservatif tedavi formu. Hastalığın toksik-alerjik formunun ikinci aşamasında, konservatif tedavi mantıklı değildir - acil cerrahi tedavi önerilir. bademcik kronik enflamasyon tedavisinde önemli nokta kronik enfeksiyon odakları ve escalates.Put kendisine karşı diğer hastalıkların yeterli bir tedavi yöntemidir. Kronik tonsillit için en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • vücudun savunmasını geliştiren doğal "ilaçlar": gün rejimi, dengeli beslenme, sağlıklı uyku, düzenli fiziksel aktivite, tatil ve iklim faktörleri;
 • immünoloji ve aşıların düzelticileri (IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal, Levamisol) - immünolog danıştıktan sonra;
 • vitaminler B, C, E, K;
 • hiposensitize edici ajanlar (antihistaminikler, kalsiyum preparatları, düşük alerjen dozları).

Yıkama Tonsiller yeniden ayarlanması boşluklar antiseptik çözeltiler (dioxidine, furatsilin), antibiyotikler (seftriakson), enzimler (Lidaza), antihistaminler ve immün uyarıcı maddeler yapmak için. Kronik tonsillit tedavisinde fizyoterapiye önemli bir rol verilmiştir:

 • UHF, submandibular bölgede lazer;
 • Bademcikler ve bölgesel lenf düğümleri alanında UV ışıması;
 • bir dioksidin, lizozim çözeltisi olan bir Hydrocortisone süspansiyonu kullanılarak ultrasonik aerosoller;
 • Ozokerit ve terapötik çamur lenf düğümleri alanında uygulama şeklinde.

Bu prosedürlerden herhangi biri ideal olarak 10-12-15 seansında yürütülmelidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olması veya hastalığın şiddetli bir formunun olması durumunda, palatine bademciklerin çıkarılması için cerrahi bir operasyon - tonsillektomi gerçekleştirilmektedir. Operasyon sadece hastalığın sürekli remisyonu aşamasında ve kontrendikasyon yokluğunda gerçekleştirilir. Mutlak kontrendikasyonlar şunlardır:

 • şiddetli ketonüri ile diabetes mellitus;
 • pulmoner tüberküloz - açık bir form;
 • disease-ІІІ derecesinin kronik kalp yetmezliği fenomeni ile kalp hastalığı;
 • yüksek derecede böbrek yetmezliği;
 • hematopoiez sistemi hastalıkları, hemorajik diyatezi (hemofili) ile birlikte.
 • çürük;
 • akut inflamatuar hastalıklar;
 • geç gestasyon;
 • adet görme.

Ameliyattan sonra, hasta hastane ortamında 4-5 gün tedavi edilir, ek olarak, sonraki 3 hafta içinde fiziksel aktivite kontrendikedir.

Tonsillit nasıl tedavi edilir?

İçindekiler:

Tonsillit, yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar için tipik olan oldukça yaygın bir hastalıktır. Kural olarak, hastalık sonbahar-kış döneminde özellikle aktiftir. En yaygın, tabii ki, bademcik iltihabı akut formudur, ancak hastalığın kronik seyri nadirdir.

Tonsillit belirtileri

Akut tonsillitin ana belirtileri arasında (bademcik iltihabı), aşağıdakileri ayırt edebiliriz: boğazda şiddetli ağrı (yutma ile daha kötü), daralma hissi, nefes darlığı. Buna ek olarak, hastanın genel durumu kötüleşir, halsizlik, halsizlik, ateş, eklemlerde ağrı, baş ağrıları. Sıcaklık 38-39 derece olabilir.

Kronik tonsillit formunun semptomatolojisi hemen hemen aynıdır, ancak daha az belirgindir. Çoğu durumda yüksek ateş ve ağrı yoktur, ancak bazen yutulduğunda, boğazda boğulduğunda, kötü nefes alındığında ağrı vardır. Ek olarak, vücudun genel durumu acı çeker, ancak akut formdaki kadar belirgin değildir.

Çocuklarda bademcik iltihabı genellikle erişkinlerden daha karmaşık bir şekilde ilerler. Şiddetli boğaz ağrısından dolayı çocuklar içmeyi ve yemek yemeyi reddedebilirler. Çoğunlukla, yüksek ateş, ishal, kusma ve mide bulantısı eşlik edebilir.

Herhangi bir formda bademcik iltihabının ana belirtisi, çıplak gözle bile görülebilen bademciklerin boyutundaki artıştır. Boyut olarak büyütülmüş palatine bademcikler parlak kırmızı (akut formda) veya durgun kırmızı (kronik formda) olabilir. Çoğu zaman, bademcikler apse, plak, ülser ve filmlerle kaplıdır.

Tonsillit komplikasyonları

Tonsillit genellikle komplikasyonlar verir:

 • Post-streptokokkal glomerülonefrit ve endokardit;
 • Akut romatizmal ateş.

Kronik bademcik iltihabı ile ilişkili hastalıklar da düşünülmektedir:

 • hipertiroidizm;
 • Kollajenozlar (skleroderma, dermatomiyozit, nodüler periarterit, sistemik lupus eritematoz);
 • Deri hastalıkları (sedef hastalığı, egzama, eksudatif polimorfik eritem);
 • Hemorajik vaskülit;
 • Trombositopenik purpura.

Tonsillit tanısı

Akut bademcik iltihabı teşhisi ile ilgili özel problemler ve zorluklar ortaya çıkmaz. Doktor hasta şikayetleri, hastalık geçmişi ve yaşamı temelinde hastalığı teşhis edebilir. (Orofarinks incelemek için) pharyngoscope yapmalıdır ve gerektiğinde başka testler atama uzman teşhisini doğrulamak için. mukoza üzerinde, bademcik formuna bağlı iltihap ile dolu boşlukların tespit edilebilir, ve gri veya kirli-yeşil baskından irin köklerinin kanama çeşitli.

Genel bir kan testi vücutta güçlü bakteriyel enfeksiyon belirtileri gösterir: lökosit sayısında (lökosit formunun sola kayması), ESR'de bir artış (bazı durumlarda 40-50 mm / saate kadar). Patojenin tipini belirlemek için, farenkstan bir yayma daha ileri bakteriyolojik inceleme ile hastaya reçete edilebilir. Akut bademcik iltihabında ve çok solgun bir faringoskopik paternin kronik formunun alevlenmesiyle, bu nedenle kronik bademcik iltihabı, çoğu durumda, gerileme sırasında teşhis edilir. Aşağıda listelenecek iki veya daha fazla işaretin varlığı, kesin olarak bademcik iltihabının kronik formunu doğrulayacaktır:

 • Silindirik olarak kalınlaştırılmış palatine arkın hiperemik kenarları;
 • Skatrisyel değişiklikler ile sıkıştırılmış, kırılgan, artan palatine bademcikler;
 • Palatine bademcikler ve palatinler arasında sikatrisyel adhezyonlar;
 • Bademciklerin lakunalarında, kaslı-pürülan kitleler veya sıvı irin bulunur;
 • Genişletilmiş submandibular ve / veya anterolateral lenf düğümleri.

oynamaz bademcik kronik formlarının teşhisi için özel bir önem taşımaktadır: Bir tam kan sayımı (karakter bakteriyel iltihabı semptomlarının alevlenme sırasında tespit edilebilir, ve remisyon genellikle herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir ise) ve orofarenks bakteriyel yayma.

Bademcik iltihabı tedavisi

Akut bademcik iltihabı varlığı, bir kural olarak, hastanede hastaneye yatış gerektirecektir. Bademcik iltihabı tedavisi bir doktor tarafından yapılır, bu nedenle kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Anjina olan hastalar gösterilir:

1 Enfeksiyöz bir hastanede veya evde tedavi durumunda özel bir odada bulunan diğerlerinden ayrı bir odada izolasyon (hastalık oldukça bulaşıcıdır);


5 Lokal antibiyotik tedavisi. Bu durumda en etkili ilaç Bioparox'dur;

7 Antiseptik solüsyonlarla durulama (Klorheksidin, Furacilin, Alkol Klorofililpt);

8 Bademciklerin antiseptik tedavisi (Klorofililpt yağ çözeltisi, Lugol çözeltisi);

Lenfadenit durumunda lenf nodu bölgesi üzerinde Dimexide ve anti-inflamatuar bileşenlerle sıkıştırır.

Bademcik iltihabında, inhalasyon etkili bir tedavi olarak adlandırılamaz. Kronik bademcik iltihabının tedavisi ilkesi, formuna göre belirlenmelidir: tıbbi veya cerrahi. Hastalık karmaşık ve basit değilse, tabiki ilaç ve fizyoterapi prosedürleri yardımı ile konservatif olarak tedavi edilir. Bu tedavi 10 gün boyunca kurslarla yürütülür ve yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanır. Bu tür bir tedaviden herhangi bir etkisi olmazsa, hasta bademcikler çıkarılır.

İlk aşamada kronik tonsillitin toksik-alerjik formunda da konservatif olarak tedavi edilir, ancak tedavinin beklenen etkisi olmazsa, iki konservatif tedaviden tedavinin etkisi olmadan bademciklerin uzaklaştırılması önerilir. Hastalığın toksik-alerjik formunun ikinci aşamasında, konservatif tedavi genellikle hiç yapılmaz, bu nedenle cerrahi müdahale hemen reçete edilir. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde ana nokta enfeksiyon enfeksiyonlarının doğru ve zamanında tedavisinin yanı sıra, bu enfeksiyonların daha da kötüleştiği diğer hastalıklar olarak da adlandırılabilir.

Kronik bademcik iltihabı bugün şu ilaçlarla tedavi edilir:

1 Vücudun savunmasını geliştiren doğal ilaçlar: dengeli beslenme, normal günlük rejim, tam uyku, fiziksel aktivite, tatil ve iklim faktörleri;


3 B, C, E, K gruplarının vitaminleri;

antiseptik çözeltiler (Furatsilinom, Dioksidin), enzimler (Lidaza), antibiyotikler (seftriakson), bağışıklık uyarıcı ve antihistaminik ile yıkanarak yapılan yeniden ayarlanması bademcikler için. Kronik tonsillit tedavisinde en önemli rol fizyoterapik prosedürlere atanır:

Bölgesel lenf düğümleri ve bademcikler bölgesinde 1 UV ışınlama;

Yukarıdaki prosedürlerin her biri 10-15 oturumda gerçekleştirilmelidir. Yukarıda belirtildiği gibi, konservatif tedavi sonuç vermezse veya hastalığın formu karmaşıksa, palatin bademciklerinin çıkarılması için cerrahi bir operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sadece hastalığın kalıcı remisyonu sırasında ve kontrendikasyon yoksa yapılabilir. Böyle bir operasyon kontrendikasyonları:

 • Ketonüri ile diyabet mellitusun şiddetli formu;
 • Açık akciğer tüberkülozu formu;
 • 2-3 derece kronik kalp yetmezliği olan kalp hastalığı;
 • Yüksek düzeyde böbrek yetmezliği;
 • Diatez (hemofili) ile birlikte hematopoietik sistem hastalıkları.
 • Akut inflamatuar hastalıklar;
 • çürük;
 • Geç gestasyon;
 • Aybaşı.

Ameliyat sonrası hasta 4-5 gün hastanede kalmalıdır. Ayrıca, birkaç gün boyunca, herhangi bir fiziksel aktivite yapmasına izin verilmez.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, ilaç tedavisine ek olarak kullanıldığında, halk ilaçlarıyla etkili bir şekilde tedavi edilir. Aynı zamanda, benzer bir tedavi önermek için bir doktorun uygun tavsiyesi olmadan tavsiye edilmez, çünkü sadece halk ilaçları kullanıldığında, anjin, organizmanın özel bir direnci olmaksızın kronik veya karmaşık bir formda geçebilir.

otlar (adaçayı, ebegümeci, papatya, nergis, öksürükotu), hidrojen peroksit ve kabartma tozu ve sıcak su içinde tuz çözeltileri% 1.5 çözeltisi durulama decoctions ile yapılan tedavi bademcik iltihabı, halk ilaçları konuşma. Ek olarak, inhalasyonlar genellikle şifalı bitkilerin (papatya, adaçayı, okaliptüs, vb.) Soğurması ile yapılır. Bir takviye ajanı özel bir etkisi vardır bal ve arıcılık diğer ürünleri (propolis, polen, arı sütü). Bağışıklık sistemini uyarıcı maddeler atkuyruğu, hatmi, ekinezya purpurea, Eleutherococcus bitkisel özler tarafından atanır gibi.

Boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi, tıbbi bitkilerin ve arıcılık ürünlerinin bireysel intoleransı ile gerçekleştirilemez.

Tonsillit için prognoz

Akut bademcik iltihabı oldukça uygun bir prognoza sahiptir, çünkü hastalık hemen hemen her zaman tam iyileşme ile sona erer, ancak bazı durumlarda yetersiz tedavi kronik bir formda geçer.

Öte yandan, kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesi neredeyse imkansızdır - buradaki tedavinin ana amacı iyileşme değildir, fakat kalıcı remisyon aşamasında hastalığın yönetiminde. Hastalığın basit formları da çok uygun bir prognoza sahiptir. Dekompanse edilmiş form hakkında konuşmak gerekirse, buradaki tahmin elverişsizdir, çünkü alevlenmeler arasında bile hastanın durumu genellikle keskin bir şekilde bozulmaktadır.

Kronik tonsillit profilaksisi

1 İlaç. Bir hasta hastanede altı ayda bir tedavi görürse, diğer şeylerin yanı sıra Tonzilotren'i (yılda 3 kez, her 3 ayda bir) almak tavsiye edilir. Kursun süresi: 15 gün.

Buna ek olarak, sık sık instillasyon% 0.01 çözüm Miramistina 4 14 gün boyunca günde 4 kez basın. Yılda dört ders.

2 Tatil terapisi ve klimaterapi. Kronik tonsillitin profilaksisi, hasta sahil beldeleri ziyaretleriyle yakından ilişkilidir. Islak deniz suyu, güneş banyosu, yüzme ve deniz suyunun ağız içine kazara girmesi, hastalığın önlenmesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacaktır.

3 Çalışma şekli ve dinlenme. Kronik bademcik iltihabı ile maksimum remisyon sürelerini sağlamak için, hayatınızdaki stresi ortadan kaldırmanız ve tamamen dinlenmeniz gerekir. Kronik bademcik iltihabı ve sinüzit formunun, hastalığın alevlenme olasılığının işyerindeki stres ve iş yükü miktarıyla arttığı sosyal hastalıkları ifade ettiği tesadüf değildir.

4 Gıda Diyet. Kronik bademcik iltihabında, doğru yemek için son derece önemlidir. Çok fazla tuzlu, kızarmış, acı, ekşi, biberli yiyecekler yiyemezsiniz, yani. palatine bademciklerin ve arka faringeal duvarın mukoza zarını tahriş edebilen yiyecekler. Turunçgiller tavsiye edilmez. Ayrıca alkollü içeceklerin kullanımı yasaktır. Çok soğuk ve çok sıcak bir banyo yapmayın ve katı yiyecekler yemeyin.

Tonsillit - tanımı, belirtileri

Yumuşak damak bölgesinde farenksin derinliğinde her iki tarafta, her kişi dışbükey formasyonlara sahiptir. Eski Yunanlılara, şiddetli bir fanteziye sahip olanlara, bu oluşumlar badem bademine benziyordu. İsim düzeltildi. Nazal ve orofarinkste ve evde lenfoid üreme gelişmesi ve tıbbi referans kitaplarına bademcikler denir. Kelimenin Latince versiyonu tonsilla. Bu nedenle iltihap isimleri - bademcik iltihabı.

Yakından bak, her iki taraftan farinksin derinliğinde biraz gevşek oval oluşumlar bulacaksınız. Bunlar palatine bademcikler, başka bir deyişle salgı bezleri (Latin glandula - demir). Bezler, farengeal lenfatik halkanın önemli ve tam olarak çalışılmamış bir organı olan insan solunum yollarına nüfuz etmeye çalışan yabancı patojenlerle savaşan bir karakoldur. Sağlığımızın kaynağı veya problemlerimiz. Tonsila palatina. Bu sono ifadesi medikalden insan "palatine tonsil" e çevrilmiştir.

Palatine bademcikler hakkında mümkün olduğunca detaylı

Bademcikler farinkse düşen bir enfeksiyonu olan cesur savaşçılardır. Bakteriler, virüsler, spiroketler - tüm bu potansiyel zararlılar, vücuda zarar verme zamanı olmadan palatine bademcikler tarafından pasifleştirilir ve kullanılır.

herhangi bir vücut gibi, bademcik olan yine sadece boşluk (çıkış) ve kript (kazıma bademcik köklerine yüzeyi üzerinde kıvrımlı kanalı) ile ilgili olarak, bir iç yapıya sahiptir. Daha sık lacunae ve crypt kanalları 4-7, ancak bireysel özelliklere bağlı olarak bir ila on dört arasında olabilir. boşluklar çapının büyüklüğü de değişir ve yaş, cinsiyet, tek tek özellikler, hem de hasta insanların angina ile ya da bağlıdır - bademcik kendilerini dokularında izleri bırakır için.

Geniş bir çıkış ağzı bezin kendini temizlemesine yardımcı olur. Buna göre, çıkış deliğinin küçük çapı, daha ağır bir kronik bademcik iltihabının nedenidir, çünkü bez, detritus adı verilen daha fazla ölü organik madde salgılar. Hafif küflü bir kütleye benziyor (tıpta kederli derler). Buna göre, günlük hayatta stopper denilen, doktorlar kazıklı bir detritus diyoruz.

Bademciklerdeki mikroflora her zaman, bu organların varlığı için şarttır. Fakat çevreden gelen patojenik flora gelir ve çoğalmaya çalışırsa, bademcikler süreci durdurup ortadan kaldırır ve yeniden işleyebilir. Bu insanlar genellikle kendi bedenlerinde sürekli savaştıklarını fark etmiyorlar. Eğer karşılaştırmaya devam edersek, o zaman bademcikli bademcikler sadece askeri bir birim değil, aynı zamanda askeri bir fabrikadır. Virüs ve enfeksiyonlarla savaşmak için silah üretirler: interferon, gama globulin ve beyaz kan hücreleri.

Kronik bademcik iltihabı: hastalığın doğası

Kronik bademcik iltihabı daha önce geçirilmiş birçok boğaz iltihabı ve azalmış bağışıklığın bir sonucudur. Bu, otoimmün bir hastalıktır (yani, şaşırtmalı öldürücü hücreler kendi normal işlev gören hücrelerine saldırır). Palatine bademcikler elbette işlevlerini tam olarak yerine getirmezler ve patojenik patojenler kazanır.

Ve palatine bademcikler iltihaplanma başlar. Her şeyi içeriden şişirir. Soruşturma, vücut tarafından bastırılmayan iltihaplar için alışılmış bir şeydir - pus, eşit olmayan lökosit savaşında öldürülenlerin mezarlığı. Pus bademcikleri tahriş eder ve zehirler. KBB doktoru teşhis - "palatine bademciklerin enfeksiyöz iltihabı." Endojen kökenli anjin.

Hemen tedavi edilmeye başlanması gerekir, aksi takdirde zararlı patojenler çoğalır ve hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile bir enfeksiyon kaynağı olarak kalır.

Kronik tonsillit formları:

 • relaps (her an angina ve sonra tekrarlanır);
 • kalıcı (iltihap uyuşuk ve uzun olduğunda);
 • kompanse (uzun süre iltihap olmadığında).

Kronik bademcik iltihabı, farenks hastalıkları arasında tartışmasız liderdir. Hem yetişkinler hem de çocuklar iki ya da üç yaşından büyük hastalardır (bu yaşta palatine bademcikler oluşur). Çocuklar daha sık hastalanırlar.

Kronik tonsillit riskini artıran faktörler

 • Zararlı yaşam ve iş koşulları, özellikle egzoz gazları da dahil olmak üzere havanın toz ve gaz kirliliği;
 • kalitesiz su;
 • zayıflamış insan bağışıklığı;
 • hipotermi;
 • stres;
 • (Daha çok, çeşitli sinüzit, sinüzit, - kronik burun iltihabı), kronik nazofarenks hastalığı, palatin bademcikler, farenksin arka duvarının damlayan mukus enfekte ettiği;
 • Kötü beslenme (proteinler ve karbonhidratların fazlalığı ile yetersiz veya dengesiz);
 • kalıtım. (Baba veya anne kronik tonsillit muzdarip, çocuğun şansını sağlıklı bademcik bu sorun var hamile kadınlarda düşmek olsun diye, çocukta kronik bademcik iltihabı önlemek için denemek için bir veya iki ders tedavi edilecek arzu edilir.);
 • aşırı çalışma, özellikle kronik, kronik yorgunluk sendromu;
 • sigara ve alkol bağımlılığı.

Kronik tonsillit gelişimi akut tonsillit ile ilişkilidir (aynı zamanda anginadır). Sonuna kadar anjina tedavi etmedi - ve kronik tonsillitle karşılaştın. Ve genellikle tam tersine, anjin kronik bademcik iltihabının bir sonucudur.

Kronik tonsillit belirtileri

Şayet, eğer siz de varsa, ENT doktoruna başvurmak için endişelenmeye ve randevu almaya değer.

 • baş ağrıyor;
 • Boğazdaki Pers, sanki bir şey varsa (bademcik kütleleri ya da bademcikler içinde sigortalar);
 • çok hızlı yorgunluk (vücut çürüme ürünleri tarafından zehirlenir, bademcikogenetik denir, bir banal zehirlenme var);
 • kaslar ve eklem ağrıları;
 • kalp kesintilerle (ekstrasistoller) çalışır ve periyodik olarak ağrıyan ağrı vardır;
 • bel de böbrekler bölgesinde acıyor;
 • sıcaklık yükselir ve uzun bir süre için yüksek tutar;
 • bazı durumlarda, vücut ısısında ve uzun bir süre bir artış;
 • ezilen devlet;
 • ağızdan hoş olmayan koku (organik maddeler ve bakteriler lakuna ve kriptlerde ayrıştığında);
 • Daha önce görülmemiş, ancak yüz, boyun, sırt ve vücudun diğer bölgelerinde cilt üzerinde sert döküntüler.

Bütün bunlar, vücudun ayrışması ve iltihaplı palatin bademciklerinden gelen stafilokok ve streptococcus kanına nüfuz etme ürünleri ile zehirlenmesinin sonucudur.

bademcik zayıflamış ve kronik tonsillit bir şiddetlenmesine yol açabilir vücudu, bağışıklık sistemini ve azaltılmış herhangi bile çok belirgin faktör (stres, yorgunluk, hipotermi) koruyamaz zaman.

Kronik tonsillit: komplikasyonlar

Ve aralarında çok ağır: glomerülonefrit, romatizma ve miyokardit. Nedeni, hasta bademciklerden yayılan toksinler.

şişmiş bezler yapısal epitel kalp bağlantı proteinini andıran beta hemolitik streptokok parazit A ve B grubu streptokok proteini lokalize. Bazen vücudun bağışıklığı aldatılır ve aralarındaki farkı "görmeyi" bırakır. Korumanın gücünü sadece streptococcus parazitine değil, aynı zamanda kalbin bağ dokusuna da yönlendirir. Kalp atım hızını, kalp kapakçıklarının işlevini ve sonuçta bakteriyel endokardit ve miyokarditin olası gelişimini ihlal etti.

Böbrek ve eklem hastalıkları için aynı sebep. Kronik tonsillitin zamansız tedavisi ile romatoid artrit veya glomerülonefrit alma olasılığı çok yüksektir.

Eğer bademcikler enfeksiyon birikimi çok uzunsa, organizmanın reaktivitesi (ortamdaki değişikliklere tepki verme yeteneği) değişir. Ve sonra alerjik bir kayma olarak adlandırılabilir ne olabilir ortaya çıkabilir. Döküntü, kaşıntı ve hatta bronşiyal astım gelişebilir. Buna göre, bademcik iltihabı kurtarmak için - bu hoş olmayan sonuçlardan kurtulmak anlamına gelir.

Kronik bademcik iltihabı: bademciklere doğru davranın!

Yani karmaşık! Sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda burun ve orofarenksin diğer hastalıklarını da tedavi etmek gerekir. Eğer farenksin arka duvarında anormal burun solunumu varsa, akan mukus veya pürülan mukus akıntısı görülürse, doktor özellikle dikkatli olmalıdır.

Çünkü bademcik iltihabını iyi bir şekilde tedavi etmek ve hastayı trafik sıkışıklıklarından ve hoş olmayan hislerden tamamen çıkarmak mümkündür. Alt konkanın inflamasyon ve septum eğriliği - - hızlı tetik bir nüks (diğer bir deyişle, hastalığın yeniden alevlenmesi) Ama neredeyse sabit damlayan boğazın arkasındaki mukusu iltihaplı.

Palatine bademciklerinin uzaklaştırılmasına yönelik tutum çok dikkatli olmalıdır!

Bademcik iltihabının hem konservatif hem de cerrahi olarak tedavi edilebileceği açıktır. Ve cerrahi listede sonuncu olmalı. Bademcikler yoksunluğu, insan vücudu korumayı kaybeder ve sonuçta, her şekilde kaçınılması gereken bağışıklığın zayıflamasıdır, palatine bademciklerin işlevlerini geri yüklemeye çalışmak gerekir.

Bir tonzillor nozul ile palatine bademciklerin kızarması

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarında, "Tonzillor" cihazı palatine bademciklerin tedavisinde şırınganın yerini almıştır. Aparatın fikri, KBB organlarının mukoza zarlarının ultrasonik sesiyle oluşmuştur.

"Tonsillor" palatin bademcikler, aynı zamanda diğer mukoza için KBB organlar ve dış kulak derisini ve burun boşluğunu da etkiler. Ultrasonik irrigasyon, sıvı solüsyonun ince bir şekilde dağılmasından dolayı, dokuların ultrasonik kavitasyonunun etkisine dayanmaktadır.

Palatine bademcikler puanlama için kendine has bir yuvarlak yapıya sahip olduklarından, iki problemi çözmek gerekiyordu.

Birincisi, palatine ustalığı o kadar sıkı bir şekilde kapatacak bir basınca ihtiyaç duyduğuna ve sıvının akmayacağına dair bir "cam" a ihtiyacım vardı.

İkincisi, sıvının hem amigdalayı hem de dışına girmesi gerekir.

Ve "Tonzillor" un yaratıcıları, onlara yenilikçi bir teknik yaratarak karar verdi. Amygdala ile daha önce böyle bir şey yapılmadı!

Ancak, tüm iyi şeyler gibi, meme "tonzillor" olumsuz taraflarına sahiptir.

İlk. Sovyet ve Sovyet sonrası zaman, öyle ki, onlar da, onlar gibi, bir donörün aparatını, ve dönüştürme tesislerinde yapıyorlardı. Sonuç olarak - tasarımın kendisi ve malzemeleri ve tasarımı uygun. Tasarım uzlaştırılabilirse, sonuçta tasarım iyileşmezse, gri çamurlu cam kuyusu, doktorun bademciklerden ne yıkandığını görmesine izin vermez. Başarıya ulaşıp ulaşmadıklarını anlamak için bunu görmek gerekli midir? Bu yüzden hastalar en fazla 10-15 kez çamaşır yıkamak için teşvik edilir. Emin olmak için.

İkincisi. Palatin bademcik üzerine oturan "Cam" yeterince incedir ve emiş ile dokularını sıklıkla travmatize eder. Ve prosedürler doku tamir zamanı için durmak zorundadır ve bu, tedavi tekniğinin bir ihlalidir.

Üçüncü. "Fornsillor" aparatının takımı bir tıbbi vakum emme ünitesini içerir. Basıncı çok küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bir hata değil, üreticilerin fikri. Bu yıkamada kullanılan tıbbi çözeltinin miktarı azdır ve düşük basınç palatine tonsil dokusuna zarar vermez. Her şeyin doğru olduğu anlaşılıyor. Cihazın geliştiricilerinin ana fikri, amigdala'nın kendisinin ultrasound puanlamasıydı, ancak içeriğin mekanik olarak yıkanması ikinci sıradaydı. Ancak hasta bademciklerden kaslı kütlelerin yüksek kaliteli ve etkili bir şekilde sızmasına ihtiyaç duyar. Doktorlar aspiratörün basıncını arttırmaya ve sonuç olarak bademciklere zarar vermeye başladılar.

Palatine bademciklerin lavajı için özel vakum nozulu

Ben uzun yıllar çalışmış hastane Botkin, en ilginç şeylerin iki yerde oluyor: doktor artık hata odası ve bir fincan çay en ilginç tartışıldı staffroom oldu ameliyathane, içinde.

Meslektaşlarıma sorduğumda, hastalarınızın sık sık bu tür yıkamalardan sonra bademcikler var mı? Cevapladılar: "Sıklıkla." Sonra "tonzillor" temelinde özel bir vakum nozulu inşa etmeyi önerdim, ama daha iyi ve daha uygun.

Bir kâğıt aldık ve ihtiyacımız olan yaşam boyutunu çizdik.

Ancak yeni nozulun aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekiyordu.

 1. Nozül hantal, zarif olmamalıdır, böylece doktorun ağız boşluğunda yıkama sırasında ne olduğunu görmesi için bir yer kalır. Buna "yönetilen tedavi tekniği" denir.
 2. Yeni nozul, amigdala üzerinde rahat emme için özel bir açıya sahip olmalıdır.
 3. Yeni bir nozülde iki tüp paralel olarak gitmeli ve çapları çok geniş olmamalı ve çok dar olmamalı ve tam olarak böyle bir tüpte sıkışmadan kaslı kütlelerin kolaylıkla geçmesi gerekir.
 4. Meme oval değil, yuvarlak bir cam olmalıdır. Bu uygundur, çünkü aspirasyon açısını amigdalaya değiştirmek mümkündür.
 5. Cam ince olmamalı ve kenarları yuvarlak olmalı, böylece palatine bademcikler emiş ile yaralanmamalıdır.
 6. Sonunda altıncı. Camın kendisi kesinlikle şeffaf olmalıdır, böylece palatine bademciden yıkanıp nelerin yıkandığını görebilirsiniz.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bir yandan, bu çok basit ama çok önemli bir bölüm. Palatine bademciklerinizi hatırlamak, onları korumak ve önlenmeyi unutmamak gerekir.

Farklı önleme türleri vardır.

Bademcik iltihabı ilaç profilaksisi

Altı ayda bir, klinikte tedavi görmeli ve yılda üç ila dört kez, iki hafta boyunca tonsilotren içmelisiniz. Aynı periodisite ve% 0.01 myramistin çözeltisinin (4 vuruş için günde 4 kez) instilasyon süresi içinde faydalı olacaktır.

Tonsillit için Climatotherapy ve balneoterapi

Artık tatil beldelerinde tatil yapmak, güneşlenmek, denizin kokusunu, tuzlu suda banyo yapmak ve diğer hoş bir eğlenceyi bir gereklilik haline getirecek. Ayrıca deniz suyu ağıza giderse de korkunç değildir: kronik bademcik iltihabının önlenmesidir!

Kronik tonsillitte doğum eylemi ve dinlenme rejimi

Dinlen ve endişelenme! Tonsillit ve sinüzit sosyal hastalıklardır. Daha fazla iş, stres ve sıkıntı, kronik bademcik iltihabının eski düşmanı daha da artacaktır. Seni ele geçirmesine izin verme!

Bademcik iltihabı

Gıdaların orofarenksin mukoza zarını tahriş etmemesi önemlidir. Bu nedenle, büyük miktarlarda çok acı, tuzlu, biberli, sert, sıcak, soğuk ve... turunçgillerden vazgeçmeye değer. Kontrendike alkol. Güçlü - mukoza zarlarını, birayı tahriş eder - bakteri için bir üreme alanı. Ne yazık ki, ama bu kadar.

Bir karar verdik! Palatine bademcikler tedavi etmek veya kaldırmak için?

Sağlıklı ol!

Ve gerçekten hastalanırsanız, kliniğimizin bademcik iltihabı ile başarılı bir mücadele deneyimi yaşadığını ve kesinlikle size yardımcı olacağımızı bilin. Lütfen!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz farenjit ile durulayın: etkili çözümler ve yürütmek için kurallar

Her zaman farenjit ile boğaz durulama bu rahatsızlığın tedavisinde bir öncelik olarak kaldı. Hazırlanan çözüm doğrudan iltihaplı bölgeye etki ettiğinden, bu tamamen haklıdır.

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısından daha tanıdık ve önemsiz ne olabilir? Ve bununla ne yapıyorsunuz - boğazınızı yıkamak, öksürükten şeker almak ya da buna dikkat etmemek için acele ediyor musunuz? Ve biliyorsunuz ki boğazda sadece terlemenin en yaygın nedenleri 20'den fazla ve bazıları da çok tehlikeli olabilir.