Loading

Bademcik iltihabı için halk ilaçları

Tonsiller solunum sırasında nazofarenks boşluğu içinde yer patojenlerin toplanması için bir engel filtreli formundadır. Gelişmekte olan tonsillit (ortak - - boğaz ağrısı) bu tür vücut azalmış immün savunma, sık soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar, iltihaplı bademcikler kendileri gibi bazı hızlandırıcı faktör, bir dizi insan sağlığı için tehdit başlıyor. Hastalığın tedavisi için gereklidir. Bu bademcik halk ilaçları çok etkili bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır.

Hastalık nedir?

Tonsillit iki tür sızma biçimine bölünmüştür. Çocukların daha çok maruz kaldığı akut - angina. Hastalık, özellikle streptococcus gibi virüslerin ve patojenlerin etkisi altında gelişir. Bademciklerin bu tür iltihaplanmasıyla, yüzeylerinde beyaz pürülan bir kaplama toplanır.

Tam olarak anjini gösteren ana semptom yüksek sıcaklıktır. Hasta yutma ve konuşma sırasında ağrıyan eklemler ve kaslar, boğazda ağrı hissinden endişe duymaktadır. Bitişik lenf düğümleri boyut olarak artmaktadır. Çoğu durumda akut bademcik iltihabı başarıyla ve hızlı bir şekilde tedavi edilir. Bir hasta uzun süre hastalığın belirtilerini görmezden gelirse, doktor tavsiyelerine uymaz ya da sıklıkla ayaklarının üzerinde soğuk algınlığı görülürse - bademcik iltihabı kronik bir hal alır.

İkinci form kroniktir. Tedavisi daha problemli ve uzundur. Çoğu zaman hastalık neredeyse asemptomatiktir, ancak ana belirtiler şu şekilde çağrılabilir:

 • boğazda tekrarlayan ağrı;
 • yutkunmada zorluklar;
 • ağızda hoş olmayan bir tat, belirli bir kokunun görünümü;
 • artan komşu lenf düğümleri;
 • nefes darlığı vakaları;
 • boyunda ağrı.

Bu işaretlerin arka planı karşısında, hasta periyodik olarak bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama alır, bağışıklığı azaltır ve kısa süreli periyodik ateşi derttirir.

Tedavi edilemez bir hastalıktan

Uzun zamandır "uyku durumuna" içine kronik bademcik iltihabı, enfeksiyon belirtileri dikkat etmek değil ve tehlikeli hastalıklara neden uygun bir durum için, aktive edilebilir ve amigdaladaki sadece yayıldı, aynı zamanda çeşitli iç organlara alma, kan dolaşımına nüfuz ederse:

 • romatizma;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • artrit;
 • genitoüriner sistem ile ilgili sorunlar (özellikle çocuk doğurma döneminde kadınlar için tehlikeli);
 • sedef hastalığı;
 • glomerülonefrit.

Hastalığın tedavisi

Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisine ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri, hastalıklarla baş etmede daha az çabuk ve etkili bir şekilde yardımcı olmayacak olan halk tarifleridir. Halk ilaçları ile tedavi sırasında, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı da artırabilirsiniz ve tedavi pahalı eczane ürünlerinden daha ucuza mal olacaktır.

Doğal olarak, tedavinin başlamasından önce, evde veya evde hazırlıkları hazırlamak için kullanılacak olan bu bileşene, vücudun öngörülmeyen reaksiyonları durumunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Terapötik içecek

Aşağıda verilen bazı geleneksel tıp yöntemleri, sadece susuzluğunuzu gidermek ve vücuda toksik maddelerin yok edilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda enfeksiyona yakalanmada da yardımcı olacaktır:

 1. Vitamin içeceği - sıcak kaynamış bir bardak su bir limon veya misket limonu meyve sıkılmış meyve suyu eklemek, bir bıçak ucuna bal, tuz 3-4 kaşık koymak. Ortaya çıkan bileşim iyi karıştırılmalı ve günde iki kez bir vitamin içeceği almalıdır. Bu yöntem, anjin ile etkili ve güvenli bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olacaktır, özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilir.
 2. Sıcak süt, zerdeçal ve karabiber ilavesiyle - bir tutam ihtiyacınız olan sütün içerisine eklenmesi için, daha fazla (bir bardak süt). Üç akşam için yatmadan önce kompozisyonu içmeniz gerekiyor. İçecekler bebekler için bile güvenlidir.
 3. Taze sebze suyu - pancar, havuç ve salatalık. Meyve suyu aşağıdaki oranda alınmalıdır - 300 ml havuç suyu, 100 ml pancar ve aynı salatalık. Bu vitamin bileşimini günde bir kez içmelisiniz.
 4. Karakafes kurutulmuş - tıbbi çay hazırlamak için mükemmel. Çim, yaz sezonunda kendi başına satın alınabilir veya hasat edilebilir. Isırmak için ihtiyacınız olan birkaç kaşık miktarı içinde kuru ot karakafes, sıcak kaynamış su doldurun. Ezilmiş bir şekilde kuru zencefil, bu tür çayı ilave ederek, anti-enflamatuar etkiyi artıracaktır. Bir kaşık bal veya şeker ekleyerek bir içecek içebilirsiniz. İçecek, hamile kadınlar için bile güvenli ve etkilidir.
 5. Taze zencefil kökü yapılan çay, enflamasyonu ortadan kaldıran ve bakteriyel enfeksiyonu yok eden mükemmel bir ilaçtır. Çay yapmak için bir parça zencefil kökü rendelemek, iki limonlu meyve eklemek, dilimler halinde kesmek ve doğranmış sarımsaktan iki karanfil yapmak gerekir. Tüm malzemeler bir tencerede toplanmalı ve yaklaşık 20 dakika boyunca 500 ml suda kaynatılmalıdır. Hazır çayda, tada bal ilave edilebilir ve günde iki kez, yemekten sonra iki saat sürmesi önerilir.
 6. Menekşe çiçekleri ile süt. Süt kaynatın ve 12 g miktarındaki mor çiçeklere 50 ml ekleyin.Sıcak bir şekilde süt içmeniz gerekir.

Bu tarifler eczane ürünlerinden daha az etkili değildir, ancak daha güvenlidir ve çocuk ve kadınların tedavi edilmesine rağmen kontrendikasyonları yoktur.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için halk ilaçları, propolis gibi etkili bir arıcılık ürünüdür. Öksürük, farenjit ve bademcik iltihabı gibi birçok bulaşıcı hastalığı tedavi eder.

Terapi için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. Propolis tereyağı ile karıştırılır. Propolis ve yağ 1:10 karıştırın. Günde üç kez aç karnına bir ilacı 10-15 gram kullanarak almanız önerilmektedir 14 gün içinde tedavi edilmelidir.
 2. Propolis, alkolle aşılanmış. Otuz gram propolis 150 ml medikal alkolle dökülür ve karanlık bir yere alınır. Üç gün sonra, 20 damla için günde üç kez tentür almaya başlayabilirsiniz. Saf formdaki tadı hoş değilse, bileşimi suda veya sütte çözebilirsiniz. Ayrıca, tarifi gargara için uygundur - bunun için 10 damla tentür almalısınız, 200-250 ml su ekleyin ve bademciklerinizi durulayın.
 3. Propolis'in dağılması. Ürünün bir parçasının üst üste birkaç saat boyunca ağızda tutulması tavsiye edilir, en iyi etki 24 saatlik rezorpsiyon ile elde edilir. Bu yöntem boğazın tüm inflamatuar hastalıklarında çok etkilidir, çocuklar için bile güvenlidir.

Bu tür tedavi için tek kontrendikasyon arıcılık ürünleri için bir alerjidir.

Kerosen ile tedavi

Tonsillit kurtulmak için kerosen tedavisi kullananlara göre, bu araç çok hızlı ve etkili bir hastalık belirtileri ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Tedaviye başlamak için iyi saflaştırılmış bir gazyağı gerekir. Gün boyunca, bademcikleri, plaktan, kerosen içine batırılmış bir pamuklu çubukla temizlemeniz gerekir; prosedür, sık sık ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yöntem, kronik bir formda bademcik iltihabı tedavisi için uygundur ve alevlenme aşamasında onu terk etmek daha iyidir. Ayrıca, böyle bir tedavide kontrendikasyonlar hamilelik ve çocuk yaşıdır.

Buhar banyosu

Bir buhar banyosu ile bademcik iltihabı tedavisi uzun bir süredir kullanılmaktadır ve hala etkinliği ile ünlüdür. Bir kapta (havza, banyo) kaynayan su dökmek, bele soyunmak ve kabın üzerinden bükmek gereklidir. Yukarıdan, kendinizi büyük bir havluyla örtmelisiniz.

Ağzınızı, gözlerinizi ve burnunuzu açık tutarak kaynar su çiftleri 15-20 dakika boyunca solunmalıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, kaynayan suya şifalı bitkilerin otunu ekleyebilirsin: adaçayı, papatya, ıhlamur, muz. Buhar banyosundan sonra suyla siper almanız ve vücudun bir havluyla sert bir şekilde ovması gerekir.

soluk alma

Bademcik iltihabı tedavisi sırasında sıcak buhar soluma eski çağlardan beri iyi kurulmuştur. Buhar inhalasyonlarına ek olarak, bir nebulizer ile inhalasyonlar oldukça etkilidir. patojenleri - küçük dağılmış parçacıklar halinde bölünür yararlı madde, güçlü enflamasyon kaldırma ve patojen öldürme, larenks iltihaplı mukozasında emilir.

İnhalasyonu gerçekleştirmenin en etkili yolları şunlardır:

 1. Alkali su - Yessentuki veya Borzhomi'nin mineralli sofra suyu uygundur. Bir nebulizatöre veya su buharı içine dökülebilir, bir kaynamaya getirilir.
 2. Sodyum klorür (tuzlu su çözeltisi) saf halde kullanılır veya damıtılmış su 1: 1 ile karıştırılır. Soluma, bir nebulizer veya bir buhar inhaleri ile gerçekleştirilebilir.
 3. Furacilin, çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için bilinen bir antiseptiktir. İnhalasyon için, yarım solüsyonla karıştırılan Furacilinin bir alkol solüsyonu, nebulizer içine dökülür. Buhar inhalasyonu için, 500 ml kaynar suya bir çay kaşığı suyla seyreltin.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar hamile kadınlar ve 6 ay çocuklar için izin verilir, ancak buhar inhalasyonları gebelik ve 7 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

sarımsak

Birçok insan sarımsakın yararlı bakterisit özelliklerini duymuştur. Bademcillit tedavisi için bir yol arayanlar için mükemmeldir. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve antiseptik etkiye ulaşmak için, günde birkaç kök dişi yemeye yeterlidir.

Sarımsak hamile kadınlar ve çocuklar için güvenlidir, ancak çocukların meyvelerini yemekten mutlu olacakları olası değildir, bu nedenle çocukların daha lezzetli tariflerle bademcik iltihabı kullanmaları tavsiye edilir.

Faydalı tedavi

Bu reçete sadece nazofarenksin enfeksiyonlarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların keyif alacağı hoş bir tada sahiptir. Bir kaç incir meyvesini çiğ olarak almanız ve öğütmeniz gerekir (rendeleyebilirsiniz), sonra kaynatın. Bitmiş kompozisyonun püresi kıvamında olacak, ağzınızda saklamak için mümkün olduğunca uzun süre çalışırken kaşıkta kullanmanız gerekir. Püre, antiseptik bir etki sağlayarak, iltihaplı bademcikleri hafifçe saracaktır.

Boğaz durulama

Bir bademcik iltihabında gargara yapmak için gereklidir, aslında bademciklerde biriken bakteriyel plağı temizler. Durulama yardımcısı hazırlamak için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. İki diş sarımsak ezin, bir bardak ılık süt ile karıştırın, yarım saat bekletin. Düzenli bir formülasyonla gün boyunca düzenli olarak karıştırın.
 2. Papatyaların kaynatılması. 40 gram kurutulmuş papatya yaprağı, 1-1,5 su bardağı kaynar su dökülür. Günde üç kez gargara. Papatya suyu, boğazdaki mukoza zarını iyi bir şekilde onarır ve iltihabı ortadan kaldırır.
 3. Kadife çiçeği ve adaçayı bir kaynatma. 20 gram kuru bitki bitkilerini alın, 300 ml kaynar su dökün ve 5-7 dakika bekletin. Serin bir çözüm ile gün boyunca gargara.
 4. Kabartma tozu. Kabartma tozu çözeltisi ile durulama (1 bardak su başına 20 gr) bademcikler bakteriyel plakla etkili bir şekilde temizler, patojenik mikropların boğaza girmesini önlemek için alkali bir ortam oluşturur.

Bu yöntemler kronik formda bademcik iltihabı tedavisinde mükemmeldir. Ve akut anjina tedavisi için, bademcikler üzerindeki pürülan plağı etkin bir şekilde rahatlatan aşağıdakilerden biri kullanılabilir:

 1. Hidrojen peroksit. Bu maddenin ağız mukozası ile teması üzerine oksijen partikülleri serbest bırakılır ve bademcikler püyden arındırılır. Peroksit ile durulama, bir dezenfektan ve iltihap önleyici etkiye sahiptir ve pürülanları pürülan çökeltilerden arındırırken, vücut daha iyi enfeksiyonla başa çıkabilir. Bir bardak temiz su içinde,% 3 konsantrasyondan 20 ml dökün ve günde birkaç kez gargara yapmalısınız. Peroksit ile durulandıktan sonra, ağzınızı sıradan kaynamış su ile durulayın.
 2. Tuz pişirilir. Bu kullanılabilir araç yardımı ile, bir bardak ılık suya bir kaşık dolusu tuzu sulandırarak, antiseptik bir etki sağlayarak boğazda iltihap ve iltihaplardan kurtulabilirsiniz.
 3. Elma sirkesi. Bu çare sadece bir gün bademciklerden irin ortadan kaldırmanıza izin verir. Durulama solüsyonu hazırlamak için 10 ml elma sirkesini bir bardak kaynamış suya batırmanız gerekir. Her saatte bir durulama yapılması önerilirken, larenksin arka duvarının tedavisi için prosedürün sonunda biraz paranın yutulması gerekir.

Tibet'ten Friars'ın Sırrı

Tibet rahipleri uzun zamandır tüm enfeksiyonları şifalı bitkilerin yardımıyla tedavi ediyorlar. Bize gelen reçete, verimliliği ve sadeliği ile ünlüdür - dilin, bakterinin aktif olarak çoğaldığı, günde birkaç kez biriken beyazımsı plaktan temizlenmesi gerekir.

Tibet'te, bademcik iltihabı ile gargara olabilecek şifalı bitkilerin bir kaynatılmasının hazırlanması için bir reçete vardı. Durulama yardımının bileşimi, papatya otları, yaprakları ve cevizli perikarp somunlarını, pechornik kökünü ve adaçayı yapraklarını içerir.

Tüm malzemeleri eşit oranlarda almanız, ardından elde edilen karışımın bir çorba kaşığını bir bardak suya dökmeniz ve 7 dakika kaynatmanız gerekir. Bir kaynatma ile bir saat ısrar ettikten sonra, gargara yapabilirsiniz. Bileşim hem çocuklar hem de hamile kadınlar için güvenlidir.

Görülebileceği gibi, bademcik iltihabı tedavisi için birçok geleneksel ilaç vardır. Evde tedaviye başlamadan önce, belirli bitki ve bileşenlere alerjinin olmaması konusunda bir doktora danışmak daha iyidir. Geleneksel tıp sadece bağımsız bir tedavi yöntemi olarak değil, aynı zamanda enfeksiyonun ilaç tedavisine ek olarak da etkilidir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bademcikler solunum sistemini mikroplardan koruyan ilk bariyerdir. Bununla birlikte, bazen sağlık sorunlarına neden olurlar - bademcik iltihabı olarak adlandırılan bir hastalık gelişir. Bu konuda bilmeniz gereken nedir?

Akut ve kronik bir bademcik iltihabı vardır. Akut form, çoğunlukla çocuklarda görülen, bilinen bir boğaz ağrısıdır. Nedeni viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Bademcik baskınlar bademcikler üzerinde toplandığında, bu boğaz ağrısı gösterebilir. Bu hastalığa bakterilerin (streptokoklar) neden olduğu bademcik ve boğazın akut iltihaplanması diyoruz. Anjina ile ilişkili ilk belirtilerden biri çok yüksek ateştir. Boğazda bir ağrı ve hatta bazen eklemlerde bir ağrı vardır. Karakteristik belirtiler de genel zayıflıktır. Bademciklerdeki ağrı normal yemek yemeye, yutmaya ve bazen konuşmaya izin vermez. Bademcikler kırmızıya döner, lenf düğümleri artar. Akut tonsillit hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilir. Ancak hastalığın kronikleştiği durumlarda, tedavi daha uzun ve sorunlu hale gelir.

Birçok insan sorar: genel olarak kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir mi? Cevap veriyoruz: Evet, yapabilirsin. Bugün popüler yöntemlerle bunu nasıl yapacağımız hakkında konuşacağız.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Her zaman bir kişi kronik bademcik iltihabının olduğunu fark etmez. Gerçek şu ki, hastalığın semptomları yeterince spesifik değildir ve bazen hasta bademciklerin büyüklüğü de artmaz. Hastalık, bir kural olarak, boğazdaki nükslerin bir sonucudur, bu da bademciklerin yapısında ve enfeksiyonun gizli seyrinde değişikliklere yol açar.

Kronik tonsillit belirtileri

 • küçük tekrarlayan boğaz ağrısı
 • boğazda tıkanma hissi
 • sık sık boğaz ağrısı vakaları
 • boyunda ağrı
 • yutma güçlüğü
 • kötü koku
 • ağızda kötü tat
 • boyunda genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca hastalar, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama oluşumunu periyodik olarak gözlemlediklerini bildirmişlerdir. Bu belirtilerle birlikte olabilir:

 • açıklanamayan ateş
 • zayıflık
 • azalmış bağışıklık.

Hastalık tedavi edilmezse ne olur?

Kronik tonsillitte, enfeksiyon "kaybolur" ve "gizler". Bununla birlikte, her zaman sadece bademcikler için değil, aynı zamanda kan ve uzak organlara girebilir ve bu tür bulaşıcı hastalıklara neden olabilir:

 • romatizmal ateş
 • glomerülonefrit
 • artrit
 • sedef hastalığı
 • kâlp kası iltihabı
 • vasküler hastalık
 • jinekolojik sorunlar (özellikle hamilelikte)

Bu nedenle, bu hastalıktan kurtulmak için halk ilaçları kullanmanızı öneriyoruz. Bademcik iltihabı ile bademciklerimizin vücudun savunucusu olmasını ve tehlikeli bir nesne haline geldiğini unutmayın. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamaya çalışın.

tedavi

İyileştirme sürecini hızlandırmak için yukarıda açıklanan yöntemleri uygulamak en iyisi olduğunu belirtmek isteriz. Bağışıklığınızı nasıl arttıracağınızı da düşünmelisiniz - ve sonra hiçbir enfeksiyon korkutucu olmayacaktır.

Şifalı İçecekler

 1. Bir bardak ılık suda, dört tatlı kaşığı bal, ¼ çay kaşığı tuz ve taze sıkılmış meyve suyu bir kireç veya limon ekleyin. Bütün bu bileşenler birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır. Günde iki kez içmeniz gereken bir vitamin içeceği alacaksınız. Bu, özellikle hamilelik sırasında tavsiye edilen tonsillitin nasıl tedavi edileceği en iyi yerel tariflerden biridir.
 2. Ağırlaştırmayı kaldırın ve bu yöntem yardımcı olacaktır: yatmadan önce her akşam bir tutam zerdeçal tozu ve biberiyle bir bardak sıcak süt içirin. Ardı ardına üç gece tedaviye devam edin. Bu içecek küçük çocuklar için bile pişirilebilir.
 3. Havuç, pancar ve salatalık suyunun kombinasyonu, kronik bademcik iltihabının iyileştirilmesinin bir başka mükemmel yoludur. 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu ile 300 ml havuç suyunu karıştırın. Bu şekilde elde edilen sıvı, günde bir kez içilmelidir.
 4. 50 ml sütte 12 g mor çiçek kaynatın. Sütü süzün ve soğuduktan sonra içirin. Ayrıca kronik bademcik iltihabı menekşelerin kurutulmuş çiçekleri ile tedavi edilir. Bunu yapmak için az miktarda bitkisel yağ ile kızartılması ve gece boyunda bir kümes hayvanı olarak uygulanması gerekir. Sadece hamilelik sırasında sıcak kompreslerin kontrendike olduğunu unutmayın.
 5. Kronik bademcik iltihabı tedavisinde zencefil çayı sıklıkla kullanılır, çünkü tüm enfeksiyonu yok eder ve iltihabı hafifletir. Ayrıca soğuk kış günlerinde zencefil ısınacak ve güç verecektir. Bu içecek nasıl hazırlanır? Bir parça taze kök zencefil parçasını bir rendeleyici veya başka bir yolla beş ila yedi santimetre boyutunda öğütün. Sonra iki limon ve iki karanfil sarımsak dilimleyin. Her şeyi bir tencereye koyun, yarım litre su ekleyin ve yirmi dakika kısık ateşte pişirin. Tavayı ateşten çıkardıktan sonra, iyi bir tat almak için çayın içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bal başka bir doğal bakterisit ajandır, ancak yüksek sıcaklıklar özelliklerini yok eder. Çay alın, öğünden 3 saat sonra, günde 3 kez gerekir. Bu tedavi, çocuklar ve yetişkinler ve hatta hamilelik sırasında bile uygundur.
 6. Bir bademcik iltihabı iyi bir şekilde bir karakafes gelen çay kaldırır. Karakafes yapraklarını bir eczanede al ya da yaz aylarında hazırla. Eğer mümkün olduğunca çabuk iyileşmek istiyorsanız, o zaman çimenlere doğranmış ve kurutulmuş zencefil ekleyebilirsiniz. Bitkinin birkaç çay kaşığı kaynar su ile dökün ve soğumaya bırakın. Bitmiş içecekde, şekere şeker veya bal ekleyebilirsiniz. Bu çay hamilelik sırasında sarhoş olabilir. Karakafesin iyileştirici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir.

Propolis ile yemek tarifleri

Propolisin yararı fazla tahmin edilemez - kronik bademcik iltihabı da dahil olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Nasıl uygulanır? Birkaç halk ilaçlarını paylaşacağız.

 1. En basit tarif propolisi tereyağı ile karıştırmaktır. Bu durumda, petrol propolisten 10 kat daha fazla olmalıdır. Aç karnına günde 3 kez 10-15 gram bitmiş ürün alın. Propolis ile tedavi süreci 2 haftadır. Bu yöntem hamilelikte bile uygundur.
 2. 20 g propolis alın, doğrayın ve 100 ml saf tıbbi alkol dökün. Bu araç karanlık ve sıcak bir yerde üç gün boyunca ısrar edilmelidir. Sonra, 20 damla için günde 3 kez propolis ile alkol tentür atın. Az miktarda ılık su veya sütte çözülebilir. Ayrıca, gargara yapabilirsiniz: Bunun için bir bardak su, 10 damla tentür ekleyin.
 3. Herhangi bir "kimya" kontrendike olduğunda, doğal propolis hamilelik için en iyi ilaçtır. Bu ürünün küçük bir parçası mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutulmalıdır (ideal olarak - bir gün). Propolis sadece kronik bademcik iltihabı tedavisinde değil, aynı zamanda anjina, larenjit, ağız boşluğunda iltihaplı süreçlerde de yardımcı olur. Çocuklar için tamamen zararsızdır, ancak çocuğun propolisi yutmadığından emin olmalısınız.

boyotu

Yarım litre su alın, 2 çorba kaşığı çemen otu ekleyin ve yavaş ateşte yaklaşık 30 dakika kaynatın. Sonra suyu soğutun. Gergin olduktan sonra, günde 2 kez boğazınızı yıkayın. Çemen otu, kronik tonsilliti tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Hamilelikte kontrendikedir.

Bademcikler için yapıştırın

İnsanların yöntemlerini anlatırsanız, hasta bademcikler üzerinde macun uygulaması gibi etkili bir prosedürden bahsetmek imkansızdır. Bitmiş ürün pamuklu çubukla uygulanmalı, ağzını açmalı, dilini bir kaşıkla bastırmalı ve macunu hafifçe amigdala ile muameleye tabi tutmalısınız. İlacı kendiniz uygulamak çok problemli olduğu için, birinden yardım istemeniz tavsiye edilir. Prosedür hamilelikte kontrendike değildir ve en ihmal edilen kronik bademcik iltihabından bile kurtulmaya yardımcı olur. Makarna nasıl pişirilir? İşte iki tarif var

Tedavinin ilk yolu: hardal, keten, arpa, turp, ve aynı zamanda at-turp kökünün eşit miktarlarda tohumlarını alır. Bütün bunları bir öğütücüde öğütün. Ürüne yumuşak bir kıvam vermek için biraz su ekleyin. Daha önce de söylediğimiz gibi, hasta bademcikler için böyle bir macun uygulanmalıdır. Tedavi kursu: 7-10 gün.

Hamurun ikinci tarifi: sümbülün birkaç dalını yakar ve elde edilen küllere (kalın bir bulamaç oluşturmak için) hardal yağını ekleyin. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak için karışımı her akşam bademciklere uygulayın.

Lezzetli yemek tarifi

Böbrek iltihabını böylesine lezzetli ve hoş bir şekilde tedavi edebilirsiniz: birkaç çiğ incir meyvesini kaynatın ve rendelenerek rendeleyin. İncirleri biraz soğuduktan sonra, bir çay kaşığı alın ama yutmayın: patates püresi, hasta bademciklerini sararak ağzın içinde yavaşça çözünene kadar bekleyin. Anladığınız kadarıyla, bu teknik hamilelik sırasında bile zarar vermez ve çocukların tedavisinde çok uygundur (böyle bir tedaviyi yemeyi memnuniyetle kabul ederler).

Akasya durulama

Bir su kabında biraz akasya kabuğu ekleyin ve ateşe koyun. Çözümü yaklaşık 20 dakika pişirin. Et suyu soğuduktan sonra et suyunu süzün ve boğazınızı yıkamak için kullanın. Bu kronik bademcik iltihabı tedavisi için mükemmel bir yardımcıdır.

soluk alma

Suyu geniş bir tencerede kaynatın, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Sıcak kabın üzerinde daha fazla bükün, kafanızın üzerine bir havlu atın, uçları tamamen tavasının kenarlarını kaplayacak şekilde. Mümkün olana kadar sıcak buharı soluyun. İnhalasyonun ek bir avantajı da cildin gözeneklerini temizlemeye yardımcı olmasıdır. Bu tekniğin yardımıyla sadece kronik bademcik iltihabı değil, aynı zamanda kuru öksürüğü de tedavi edebilirsiniz. Hamilelik sırasında termal prosedürlerin tavsiye edilmediğini unutmayın.

gazyağı

Bu, kronik bademcik iltihabı için oldukça sıra dışı bir tedavi yöntemidir, ancak tecrübeli insanların dediği gibi, bu çok etkilidir. Bunu yapmak için iyi saflaştırılmış bir kerosen bulmanız gerekir. Gün boyunca, bademcikler mümkün olduğunca sık gazyağı ile yağlayın. Önemli bir nokta: kerosen ile tedavi etmek için sadece kronik bademcik iltihabı mümkündür, ancak anjina ile birlikte onu bırakmak daha iyidir. Bademleri kerosen ile temizlemek için, sonunda sarılı pamuk yünü ile uzun bir çubuk gerekir. Prosedür, azami dikkatle gerçekleştirilir.
Bu, tonsillit tedavisi için en iyi tariflerden biri olmasına rağmen, çocukların başka yollar bulması daha iyidir. Ve tabii ki, kerosen gebelikte kontrendikedir.

sarımsak

Okul çocukları bile sarımsakın enfeksiyon için doğal bir ilaç olduğunu biliyorlar. Bu gibi durumlarda, bademcik iltihabı gibi, mükemmel bir uyum sağlar. Sarımsakları gün içerisinde mümkün olduğunca sık çiğnemeye çalışın. Boğazı mükemmel bir şekilde dezenfekte eder ve tüm enfeksiyonları öldürür ve küçük çocuklar için bile zararlı değildir (tabii eğer çocuğu sarımsak dişi yemeye ikna ederseniz). Hamilelikte, bu yöntem de şiddetle tavsiye edilir.

Soğan şurubu

Biz bademcik iltihabına karşı iki reçete vereceğiz: biri daha yumuşak ve küçük çocuklar için uygundur. İkincisi daha akut, ancak daha etkilidir (yetişkinler için uygundur).

1. Çocuklar için şurup

Bir adet büyük soyulmuş ve ince doğranmış soğan kuvvetlice tatlandırılmış suyla (1 bardak) dökülmeli ve sıvı şurup haline gelene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.
Nasıl alınır? 1 çay kaşığı - 10 yaşından küçük çocuklar veya 1 yemek kaşığı - daha büyük çocuklar için. Günde üç kez doğru dozda alın. Semptomlar tamamen yok olana kadar tedaviye devam edin.

2. Yetişkinler için şurup

Ham, soyulmuş ve doğranmış soğanı alın, şekeri serpin. Örtün ve şurup görünene kadar birkaç saat bekletin.
Nasıl alınır? Günde birkaç kez 1 çay kaşığı. Bu şekilde tedavi etmek için bademcik iltihabı hamilelik sırasında olabilir.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik sırasında, kadınların sadece sağlıklarını değil, aynı zamanda çocuklarının sağlığını da hatırlamaları gerekir. Bu nedenle, herhangi bir hastalık sadece doğal yolla tedavi edilmelidir. Göğüs iltihabı bir istisna değildir. Enflamasyonu mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışın ve enfeksiyonu yok edin, böylece bebeğiniz hiçbir şeyi tehdit etmez.

Yani, hamilelik sırasında boğaz ağrısı varsa, sarımsak şurubu gibi bir tedavi deneyin. taze ezilmiş sarımsak karanfil tuşuna 40 g, (sıvı bal kullanılabilir şeker şurubu yerine) 80 g su ve 80 g şeker hazırlanan sıcak şurubu ile karıştırın.
Nasıl alınır? Günde 1 çay kaşığı 4-5 kez.

İşte hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi için başka bir reçete: taze sarımsak 1 - 2 karanfil doğrayın ve sıcak süt ile seyreltin. 1 çay kaşığı için günde birkaç kez alın. Bununla birlikte sarımsak, karaciğer yetmezliği ve alerjiye yatkınlık gibi hastalıklarda kullanılamaz.

İşte hamilelik sırasında bademcik iltihabı ve küçük çocuklarda tedavi edilmesi tavsiye edilen harika bir reçete:

 • vahşi ebegümeci - 30 g
 • yaprak ve althea kökü - 30 gram
 • Muz yaprağı - 30 g

Bu karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynamış su içine dökülür ve bir termos şişesinde 1 saat boyunca bırakılır. Alınan infüzyon sabah ve akşam yarım bardak almak. Bu şekilde tedavi etmek için tonsillit 3-5 güne ihtiyaç duyar.

Tibet rahipleri için tarif

Tibet'te, tüm hastalıklar sadece otlar, uygun beslenme ve yararlı alışkanlıklar ile tedavi edilir. Bu ya da bu rahatsızlık ortaya çıktığı anda, yerel rahipler vücudu temizlemek için bir diyet yaparlar. Tonsillit tedavisi için, Tibetliler mümkün olduğunca sık özel bir fırça (bu ve her zamanki diş için) ile plaketten dilini temizleyin. Plakanın - bakteri için bir üreme alanı olması ve temizlemesi vücudunuzu temizler. Ayrıca Tibet'te gargara için bu infüzyonu uygulayın:

 • Papatya - 40 gr
 • Adaçayı yaprağı - 40 g
 • Köksap rizomu - 40 g
 • Ceviz yaprağı ve perikarp - 40 g

Nasıl pişirilir: 1 çorba kaşığı otlar 1 bardak su dökün, 5-7 dakika kısık ateşte kaynatın, daha sonra 1 saat boyunca ılık bir yerde bırakın. Bu tarif, çocuklar için bile uygundur.

Ve şimdi ünlü Dr. Komarovsky'nin ve bademcik iltihabı sorununun bir parçasına bakmayı öneriyorum:

önleme

Kronik bademcik iltihabını başarıyla tedavi ettikten sonra, uygun önleme hakkında düşünmenin zamanı geldi. Bunu nasıl yapmalı? İşte birkaç basit ipucu:

 • Tam bir ağız hijyenine dikkat edin (normal temizlemeye ek olarak, diş ipi ve ağız gargara kullanın);
 • Doğru nefes alın: havayı ısıtmak ve arındırmak için burun içinden nefes alın. Bir kişi ağzından nefes alırsa, soğuk hava üflemesi doğrudan bademcikler üzerine düşer;
 • Mukoza zarının aşırı kurumasını önlemek için havadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • Sigara içimi (aktif ve pasif);
 • Sadece mukoza zarlarını aşırı çekmeyen, aynı zamanda onlara zarar verebilecek tuzlu, baharatlı ve aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının;
 • Mikropların mukoza zarlarına girmesini zorlaştırmak için alerjilerle savaşın;
 • Keten tohumu yağı, sütlü içecekler, bal, tereyağı, jöle gibi ağız boşluğunu "kaplayan" büzücü ürünler tüketir;
 • düzenli fiziksel aktivite, kolayca asimile ve dengeli beslenme, yeterli uyku ve dinlenme yoluyla bağışıklık uyarmak;
 • A, E, C ve D vitaminleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Kronik tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Kural olarak, operasyon, sadece tekrar tekrar yapılan konservatif tedavi bademciklerin durumunu iyileştirmediğinde reçete edilir.

Bademcikler çıkarılır veya tamamen (çoğunlukla yapılır) veya kısmen. Bu arada, son yıllarda yeni cerrahi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir: cerrahi lazer yardımıyla (lazer lacunomy veya tonsillektomi), bademcikler üzerindeki cerrahi ultrason ve bademciklerin donması. İkinci yöntem küçük bademcikler için kullanılır; Bazı doktorlar "ses" bademcikler ve ultrason ön-freeze. Bu, bademcikler üzerindeki yara yüzeyinin iyileşmesini artırır.

Ama ameliyat aşırı bir durumdur. Bir bademcik iltihabı ile mücadele etmeye başlamak için, bir organizmanın koruyucu kuvvetlerinin artması, çeşitli türde novokainovymi blokajlarının bademciklerine etkisi, omurganın servikal bölümünün manüel tedavisinin kullanılması gereklidir. Kronik bademcik iltihabı ve sık bademcik iltihabı olan hastaların, omurganın bu kısmının hareketliliğini sıklıkla ihlal ettikleri kaydedildi.

Çoğunlukla bademcikler iltihaplanma dan bademcikler içine ilaç enjekte ederek kurtulmak.

Son olarak, bademcik iltihabı ile savaşan insanlar arasındaki en popüler araç bademciklerin çeşitli çözümlerle yağlanmasıdır. Genellikle Lugol çözeltisi, collargol, propolis tentür yağı ile kullanılır.

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri

En çok reçete: ultrason, mikrodalga terapisi, lazer, mikrodalga, UHF, indüksiyon-totermiyu, ultraviyole ışınlama bademcikler magnitotera-APY, elektroforez, "Vitaphon" (yaymalar cihaz), lamba "Yazının başına dön", çamur ve diğer inhalasyon.

Kronik tonsillit tedavisi kursu genellikle 10-12 prosedürlerden oluşur. Yıl boyunca, genellikle erken sonbaharda ve ilkbaharda iki kez yapılabilir. Hastanın ailesinin tüm üyeleri aynı anda tedavi edilirse tedavinin etkinliği artar. Sonuçta, bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir doktor ile tedaviye girmek için herhangi bir fırsatınız yoksa, bademcikler tedavi edilmez. Bu seçeneği uygulamaya çalışın Evet, yılda iki kez, erken sonbaharda ve ilkbaharda geçirin. Boğazın durulandıktan sonra, antiseptik tableti, örneğin, sebidin, heksalizi, pharyngocept veya eczanelerinizdeki diğer benzer eylemleri çözün. Günde 4 kez yetişkin, 1 hafta boyunca çocuk 2-3 kez.

Oral kavite antiseptik alındıktan sonra, 2 yemek kaşığı emilim için bir karışım kullanmaya başlayabilirsiniz. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. bal + 5-10-15 (yaşa bağlı olarak miktar) kaşığı eczane alkollü propolis tentür + 3-5-8 Lugol çözeltisi damla veya bir ampul askorbik asit,% 5 çözelti yodditserina + 0.5 mi düşer.

Bu, bir resepsiyon için bir bölümdür. Küçük bir kaşık dil üzerine küçük bir miktar koymalı, damağa sıkıp emmeli, ardından yutmalı ve tüm porsiyonu kullanmalıdır.

Çocuk dozu yarı yarıya azalır. 2-3 hafta boyunca günde 2 kez alın. Arı ürünlerine veya iyot preparatlarına karşı bir alerjiniz varsa, bu karışım yerine, aira kökünü (bir seferde 0.5-1 gram), günde 3-4 kez ve 2 hafta boyunca çiğneyebilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ve geleneksel tıp.

Boğaz durulama

* Sarımsak (2 büyük, sarımsak karanfil rastolkite yeşil lahanası olmadan, kaynamış ılık süt bir bardak dökün ve sıcak bir tür durulama);

* Asetik (1 bardak sıcak kaynamış su başına 1 çay kaşığı elma sirkesi);

Kırlangıç ​​otu * (. Kaynayan bir bardak su içinde kırlangıçotu otlar 1 çorba kaşığı, sen durulama, savunmak yarım saat göçünü bir buhar banyosunda 5-10 dakika tutabilir senin çok sıcak, sıcak, çözüme yakın);

* Otlar veya hazır bitkisel konsantreler (rotokan, elekasol) ve diğerleri alkol tentürleri.

Çözümler birbirleri arasında değişebilir. Örneğin, yukarıdakilerden, iki çözüm seçin ve bunları gün boyunca ve dolayısıyla tüm kursu değiştirin. Ancak, bir başka durumda, örneğin, bir gün için 10 gün, sonra 10 gün, diğerine 10 gün, üçüncü gün ise günde 2-3 kez ve 3-4 haftada bir çözüm mümkündür.

Diğer ev prosedürleri

Evin bir lambası "Bioptron" varsa, alt çenenin alanını bir açıyla aydınlatabilirsiniz. Çocuklar her tarafta 6 dakika, yetişkinler 8-10 dakika günde 1-2 kez, iki hafta üst üste. Evde bir vibroakustik "Vitafon" cihazı varsa, talimatlara göre en az 1 (J seansı) harcayarak uygulamak mümkündür.

Vücudun savunmasını arttırmak için, günde 2 kez aerosol hazırlığı IRS-19'u, burnun her bir yarısına sıçrayan 2-3 dozun 2 - 4 hafta (genellikle hasta) olarak uygulanmasını öneriyoruz.

Aynı amaçla, bronşiyal bir preparat kullanılır, sabahları aç karnına 7 mg, 10 gün, üç ay üst üste, her ay 10 gün.

Vücudun savunmasını geliştirmek için hazır eczane ürünlerinden yararlanamayanlar, ev yapımı karışımlar hazırlamanızı öneririz.

Tedavi yönteminin seçimi bademcik iltihabı biçimine bağlıdır. Fakat her durumda tedavinin başlangıcında, burun ve paranazal sinüslerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak için çürük dişleri tedavi etmek gerekir.

2 yemek kaşığı karıştırın. Kırmızı pancar suyu kaşığı, 0,25 l kefir, 1 çay kaşığı. bir kaşık dogrose şurubu, 1/2 limon suyu. Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklar günde 1 kez almalıdırlar ve küçük çocuklar için, bileşenler yarıya indirilmeli ve iki alışma bölünmüş olmalıdır - sabahları ve akşamları, her ders arasında on günlük bir ara ile 10 günlük üç ders.

Eleutherococcus özü de iyidir vücudun savunmasını artırmak. 1/3 fincan kaynamış suda aç karnına sabah 10-20 damla alın.

Uyarıcı ve tonik özellikleri böyle bir karışıma sahiptir: ısırgan otu, papatya çiçeği, civanperçemi otu yaprakları. Hepsi 1 cay hesaplamadan karıştırılmalı ve demlenmelidir. 1 bardak kaynar su için kaşık toplama. Bal veya çilek ile çay şeklinde alın.

Bir başka harika tarifin bağışıklığını güçlendirir: 1/2 ince sarımsak pirzola ince ve yarım limon, 2 su bardağı kaynar su dökün ve bir gün bekletin. Buzdolabında saklayın ve ekim ayında başlayarak her sabah 1 çorba kaşığı boş bir karnı alın. kaşık. Çocuğa iki kez bir doz azaltın. Esas olan, yutmadan önce, aynı çözeltiyle boğazını yıkamanız gerekir.

İlgili makaleler:

Trofik ülser. Halk ilaçları ile tedavi

Kronik bademcik iltihabı, halk ilaçları ile tedavi

Kronik bademcik iltihabı bademciklerde sürekli bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Enfeksiyon kaynağının insan vücuduna uzun süre maruz kalması, bir kural olarak, ciddi komplikasyonlara yol açar. Badillilliti tedavi etmenin geleneksel yolu bademciklerin cerrahi olarak kesilmesidir.

Kronik bademcik iltihabı, halk ilaçları ile tedavi

Fakat bu hastalığı tedavi etmek için daha modern yöntemler var. Tonsillit tedavisinde çok etkili yöntemler - düşük frekanslı ultrason, lazer ışını ve elektrokoagülasyonun etkisidir.

Bu yöntemler, pürin bademciklerini pürülan tıkaçlardan temizler ve ayrıca kendi kendini temizleyemeyen lacunları da kapatır. Modern tedavi yöntemleri vitaminleri kullanır, bağışıklığı güçlendirir, gargara için antiseptikler kullanır.

Çocuklarda, iki yaşından itibaren kronik tonsillit belirtileri ortaya çıkabilir. Ebeveynler, hastalığın gelişmesini önlemek için çocuğu düzenli olarak Laura'dan muayene etmelidir. Ayrıca, hasta bir çocuğa karşı tavlama, dengeli beslenme ve özenli bir tutum yardımcı olacaktır.

Eğer bademcik iltihabından sakınmak mümkün değilse, ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için bebeği mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek gerekir.

Kronik tonsillitin nedenleri ve belirtileri

Bu hastalık genellikle tedavi edilmemiş bademcik iltihabının arka planına karşı gelişir. Bu nedenle, bademcikler tedaviye iyi cevap vermeyen mikrobiyal suşlar geliştirirler. Bademcik iltihabının kronik evresinin gelişimi, azaltılmış bağışıklık, dengesiz beslenme ve sık ARI ile desteklenmektedir.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri zayıflık, uyuşukluk ve artan yorgunluk şeklinde kendini gösterir. Genellikle soğuk algınlığı, burun akıntısı, sinüzit, otitis ve periodontitis eşlik eder. Akut bademcik iltihabının iki türü vardır ve alevlenmeden durgunlaşır. İkinci formda hasta kişi önemsiz durumuna alışır ve uzun bir süre bu hastalığın taşıyıcısıdır.

Başlatılan anjin, bademcik iltihabının başlıca nedenlerinden biridir.

Bu da kalp ve eklem hastalıkları, gastrit, astım, deri hastalıkları ve hatta diş kaybına kadar ciddi komplikasyonlara neden olur. Buna ek olarak, hastalığa ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder ve sadece bu gerçek hastalığın somut belirtilerinden biridir.

Kronik tonsillitin geleneksel yöntemlerle kompleks tedavisi

Konservatif tedavi, kompleks ve kademeli olarak yapıldığında iyi sonuçlara yol açar. Bu sinsi hastalığın tedavisi çok ciddiye alınmalıdır. Aşağıdaki adımlar karmaşık tedaviye dahil edilmiştir.

 1. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi. Antibakteriyel ilaçların alınması süreci tamamen geçmelidir, aksi takdirde tedavi edilmeyen hastalık tekrar tekrar ve yeni kuvvetle tekrarlanacaktır. Ek olarak, bakterilerin tekrarlanan bir antibiyotik tedavisine karşı duyarsızlığı geliştirilebilir.
 2. Boğazın düzenli ve sık sık durulamaları, furakilin ve bitkisel bir çözelti çözeltisiyle dönüşümlü olarak değişir. En güçlü etki deniz tuzu, sarımsak tentürü, bal-limon suyu ile durulama ile verilir.
 3. Boğaz bölgesine bal-hardal kompreslerini uygulayın. Konservatif ilaç, 6 parça su içinde seyreltilmiş dimeksidin bir kompres olarak kullanılmasını önerir. Günde iki defa çeneye uygulayın.
 4. IRS-19 ve ribomunil gibi lokal immünmodülatör ilaçların kullanımı bademcikler ve nazofarenksin viral enfeksiyonların etkilerine karşı stabilitesini arttırır.
 5. Operatif müdahale - etkisiz terapi durumunda bademciklerin uzaklaştırılması kullanılır.Bu işlem genellikle boğaz ağrısına sahip kişiler içindir.

Bademcik gargara ve yağlama için halk tarifleri

Modern tıp, kronik bademcik iltihabının tedavisinde halk ilaçları ve reçetelerle konservatif tedavinin birleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Kanıtlanmış halk ilaçları ile sistematik uzun süreli tedavi yaparsak bu çok iyi sonuçlar verir.

Boğazı kaynatma ile durulayın

Tedavi edilmek için 4 haftadan az olmamak gerekir: antiseptik infüzyonları içmek, boğazdan bir gargara yapmak, bademcik tedavisi, bir organizmanın genel sağlığını güçlendirmek, eşlik eden hastalıkları tedavi etmek için - bir enfeksiyon kaynağı.

Durulama için aşağıdaki tarifleri kullanmak iyidir:

 • bir bardak kaynar su 2 yemek kaşığı infüze. kurutulmuş civanperçemi kaşığı;
 • kireç çiçeklerinin bir kısmının bir karışımı, meşe kabuğunun iki kısmı, üç parça papatya eczanesi, 1 litre kaynar suya infüzyon, 1 tatlı kaşığı bal hazır infüzyona ekleyin;
 • Bir bardak kaynamış su içinde çözülmüş 3-4 damla fesleğen yağı;
 • Bir bardak alkol 2 yemek kaşığı 2 hafta ısrar ediyorlar. John's wort kaşık, durulama için, 20 damla tentür bir bardak içme suyu içine damla;
 • inhalasyon için 10 parça su ile taze sarımsak suyu karışımı kullanın, bir tabağa dökün, 6 dakika derinlemesine nefes alın, işlem her 2 haftada bir yapılmalıdır;
 • Okaliptüs, ceviz ve papatya yapraklarının kaynatılmasıyla etkili inhalasyon, aynı karışım tapaları çıkarmak için bademcikler ile yıkanabilir.

Bademcik yağlamak için böyle tarifleri uygulayın:

 • polstakana hipericum ısrar herhangi bir bitkisel yağ ayçiçeği, badem, keten, zeytin dökmek kurutuldu 3 hafta, sıkıştırma, drenaj, farenks ve bir buçuk hafta St. John bitki bölgesinin ilaç işlemek için genellikle hazır;
 • Sarımsak suyunu damak ve bademcikler üzerinde bir parmakla suyla karıştırın, ardından bademciklere propolis tentürü uygulayın;
 • Aloe vera suyu ve kireç balı eşit parçalarda karıştırılır, ilaçlanmış bademcik bölgesini 14 gün yağlar, 3 ve 4 hafta boyunca her gün yağlar;
 • ficus yapraklarını ezmek, sıcak bir yerde 10 gün alkol içinde 10 gün ısrar, ilk aşamada kompresler için kullanmak için, hastalığın alevlenmesi ile gece 3 gün boyunca bademcikler yağlayın;
 • 3 gün boyunca günde 5 kez bademcik yağı ile işlenmiş olan bademciklerin işlenmesi ve aynı zamanda burun damlasına bir damla damla yağ damlatılması;
 • Çocuklar için 1x3 oranında bademcikler ve ballı suların işlenmesi için kullanılmalıdır, aynı zamanda çocuğa genel sağlığın teşviki için papatya, frenk üzümü, nane, marigolds bir kaynatma verin. Sabahları, öğlen ve akşamları bardağın üçte birini içmek için bitkisel çay. Anti-inflamatuar halk ilaçları.

Enflamasyonun giderilmesi için, vücudun genel güçlendirilmesi, bitkisel infüzyonların halk tariflerini takip etmektedir.

 1. Anne ve üvey annenin yaprakları, althea kökleri, eşit oranlarda kekik 250 ml kaynar su dökün, ısrar, süzün, bir kaşık dolusu bal ile yarım fincan günde üç kez.
 2. 1 boyutunda arı propolis bir boncuk çözmek için. Tedavi için hem de önleyici tedbirler için kullanmak mümkündür.
 3. Taze sıkılmış soğan suyunun bir çorbası kaşığı doğal balla karıştırılarak günde üç kez alınır.
 4. Anne-ve-üvey anne, soğan suyu, kırmızı şarap yapraklarının suyunu eşit oranlarda karıştırın, karıştırın, serin bir yere koyun. İçeride günde üç kez büyük bir kaşık üzerinde doğal bir antibiyotik koruyucu etkisi kullanın. Çocuklara tentenin verilebileceği, suyun üç parçasında ürediği söylenebilir.
 5. 0.25 gram Altai mumyalarını 20 parça süt veya balla karıştırın, sabahtan geç saatlere kadar alın. Tedavinin seyri 4 haftadır, 10 gün boyunca kursu durdurup tekrarlayın.
 6. Bir hafta boyunca bir çay kaşığı aloe suyu alıp bir buçuk hafta, daha sonra bir ay süren bir mola ve gerekirse ders tekrarı yemeden önce alın.
 7. Bir litre kaynar su 2 yemek kaşığı ısrar ediyorlar. adaçayı kaşığı, ince doğranmış sarımsak, karanfil, 4 diş. Günde üç kez çeyrek fincan yiyin, bu ilaç boğazını durulamak için kullanılabilir. John'un şarabı, frenk üzümü ve ısırgan otundan iyi bir anti-enflamatuar ve vitamin çayı elde edilir. 250 ml kaynar su içinde 2-3 saat karıştırılmış otlar tutam. Günde iki kez bir bardak bal veya ahududu reçeli içerek.

Söndürme prosedürleri

Resesyon dönemlerinde organizma temperlenmelidir. Mükemmel bir söndürme maddesi burun geçişlerini ve boğazın deniz suyu ile yıkanmasını sağlar. Çözelti, bir bardak içme suyu üzerinde bir kaşık deniz tuzu hazırlanmalıdır. Boğazınızı sulamak ve burnunuzu yıkamak için tuzlu su. Bunu yapmak için, suyu her bir burun deliğinden dönüşümlü olarak "soluyun".

Soğuk su ile silmek ve yapmak için bir prosedür yararlıdır. Yaz aylarında, açık ağzınızı güneş ışınlarına çevirerek ultraviyole 2 dakikalık pozlamalar yapabilirsiniz.

Mineralli su ile çok sert durulama işlemi, sıcak sudan başlayarak ve mineral suyunun sıcaklığını kademeli olarak düşürerek 15 dereceye kadar çok etkilidir. Önce gazsız, sonra da gazlı maden suyu kullanabilirsiniz. Aynı rejimde, boğaz tabancasını püskürtme tabancasından bir maden suyuyla sulayabilirsiniz.

Hastalığın alevlenmesi ve yüksek sıcaklığın yanı sıra zihinsel veya fiziksel yorgunluk dönemlerinde sertleştirme prosedürlerinin gerçekleştirilmesi imkansızdır, ısınmak ve dinlenmek daha iyidir.

Önleyici tedbirler

Bademcik iltihabının önlenmesi, boğaz ağrısı, burun iltihabı, otitis, sinüzit ve ağız boşluğuna bağlı diğer hastalıkların zamanında iyileştirilmesini gerektirir. Genellikle bu antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu yüzden kulak burun boğaz uzmanının talimatlarına dikkatle takip etmelisiniz. Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz sağlığı güçlendirecek ve bağışıklığı artırmak için vitamin ve ilaçların alınması kronik bademcik iltihabının gelişmesine karşı koruyacaktır. Size iyi sağlık diliyoruz!

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.

Tonsillit türleri

Bir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır. Bu, bu noktada bağışıklık azaldığından, bezlerdeki patojenlerin gelişimine bir ivme kazandırır.

Sık tekrarlanan hastalıklar ile kronik tonsillit gelişebilir. Genellikle bu çocuklukta olur. Sürekli alevlenmelerin bir sonucu olarak kalp kasındaki eklemlerin iltihaplanması veya işlev bozukluğu şeklinde komplikasyonlar vardır.

semptomlar

Akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • kırmızı ve büyütülmüş bademcikler;
 • yüksek sıcaklık;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Kronik bademcik iltihabı bu belirtilerle karakterize edilir:

 • ağzından kötü kokuyor;
 • boğazda ağrı veya karıncalanma;
 • yorgunluk ve sakatlık;
 • baş ağrısı;
 • bademcikler doğal olarak kalın ve kırmızıdır.

nedenleri

Farklı bakteriler insan vücudunda kalıcı olarak yaşadığından, patojenler de dahil olmak üzere bademcikler üzerinde olabilir. Bu nedenle, örneğin, yerel bağışıklığın zayıflaması ve bakteriler için sadece küçük bir mazerete ihtiyaç vardır, bu da gelişme için bir işaret haline gelir.

Tonsillitin en yaygın nedenleri aşağıdaki mikroorganizma türleri olabilir:

 • A grubundan streptococcus hemolitik;
 • çeşitli adenovirüsler;
 • staphylococcus aureus;
 • mantar enfeksiyonları.

tedavi

Akut tonsillitte, doktor uygun antibiyotik, sık içme, gargara ve yatak istirahati reçete eder. Hastalığın kronikleşmemesi ve komplikasyon olmaması için kulak burun boğaz doktoruna zamanında ulasmak daha iyidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyöz süreç kronik formda geçmiştir ve antibakteriyel ajanlar zayıf bir etki gösterir bademciklerin cerrahi eksizyonu uygulanır. Operasyon sadece 6 yaşından küçük çocuklar için yapılmamaktadır.

Bezleri çıkarmak elbette aşırı bir durumdur. Bıldırcınlar, patojenik bakterilerin vücuda girmesine karşı bir kalkan görevi gördüğü için, tıbbi yöntemlerle enfeksiyonu yenmeyi denemek gereklidir.

Bademcik iltihabı olan hastalar için, doktorlar bol sıvı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Yemekler normalden daha yumuşak ve daha sıvı hale getirilir ve içecekler sıcak tüketilmemelidir.

Tonsillit - halk ilaçları ile tedavi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, otlar ve diğer halk ilaçlarının tedavisine dayanan deneyimi kullanmak yararlıdır.

durulama

Durulamaların yararlılığı, hayati aktivitelerinin bazı bakterilerini ve ürünlerini yıkamasına, bezlerin yüzeyini dezenfekte etmeye ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmalarıdır. İşte bazı tarifler:

 • Papatya ile kaynar su (1 L) calendula dökün (her biri 10 gram). Ot infüze edildiğinde 20 dakika bekleyin. Ardından, sıvıyı boşaltın ve prosedüre sıcak bir cam uygulayın.
 • Bazı enfeksiyonlarda, bir tuz ve soda (1 çay kaşığı) solüsyonu 2 damla iyot eklenerek bir bardak ılık suda yardımcı olur.
 • 10 g miktarındaki sebze bahçesi su için 10 dakika kaynatılır. 40 dakika ısrar ediyor. Sıcak ve süzülmüş bir infüzyonda, küçük bir kaşık tuz dökün ve çok fazla votka ekleyin. Votka mukus kuruduktan sonra, en fazla 4 gün boyunca durulayın.
 • İlk toplama: Bir tıbbi hatmi (kök sadece), yonca (çimen), ıhlamur, Aziz sarı kantaron, yaban ebegümeci, papatya, kekik, dulavratotu (kök), anason (tohumlar), nergis. İlk iki bileşen 2 yemek kaşığı miktarında gereklidir ve geri kalanlar yemek odasının 1 kaşıkından alınır. Bileşenler kuru ve parçalanmış olmalıdır. 1 çorba kaşığı kazanç edinimi hazırlamak ve sıcak su (1 gr) içine dökün, 5. Daha sonra ateş ve ısıtılmış dakika koymak, kaplama çıkarılır ve 20 dakika itme. Filtrelenmiş kaynatma ile durulayın.
 • İkinci koleksiyon: calendula, okaliptüs yaprakları ve papatya. Her şey eşit parçalarda karıştırılır. Daha sonra ilk koleksiyonda anlatılan her şey sadece 400 ml su alır. Bu çorba 10 gün boyunca durulanır. Uygulamanın ilk gününde, sıcaklığı 26 C ve son - 16 C, yani günde bir kez düşer.
  Boğaz ağrısı günde en az üç kez yıkanmalıdır, ancak bunu daha sık yapmak daha yararlıdır.

Oral uygulama için alkollü tentürler

 • 2 çorba kaşığı taze patates suyu, 3 yemek kaşığı kuru çiçekler menekşe üç renkli, St. John's wort tentürü 10 ml alacaktır. Menekşe 20 dakika kaynar su ile demlendirilir. Bunun için su yarım litre alır. Gerilmiş çay yapraklarına patates suyu ve tentür dökün. Her şey çok karışık. İlaç 1 kaşık Art. günde üç kez.
 • Bu tarif için, 1 çorba kaşığı ve bir bardak alkol veya votka miktarında bir karadelik köküne ihtiyacınız olacak. Pişirmeden önce kök yıkanır ve ince bir rende üzerine konulur. Daha sonra 30 gün boyunca alkol ile dökülür. Bu süre boyunca, filtre ve bir tıpa ile bir şişe içine dökün. Serin bir yerde tentürü daha iyi tutun. Boğazda ağrı varsa, ilacın bir çay kaşığı bir bardak suya dökülür. Hemen içmeyin. Önce sıvıyı ağzınızda tutmanız ve sonra yutmanız gerekir. Tadım sonrası içecek önerilir.
 • Bir tane daha tentür. Kırmızı şarap ilavesi ile anne ve üvey annenin soğan suyu ve taze meyve suyundan oluşur. Malzemelerin her biri 20 ml gerektirir. Tentenin tüm parçaları karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Üç çorba kaşığı suya 3 kez bir kaşık tentür. Bir kaşık yemek odasına ihtiyacı var. Karışım kullanımdan önce çalkalanır.

Kronik tonsillit tedavisi için infüzyonlar

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi uzamış ve bu durumda tıbbi preparatları içeriye doğru uygulamak daha iyidir. Aşağıda üç tip etkili ücret önerilmektedir:

 • İlk koleksiyon bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu oluşur: Bir anne-ve-üvey anne, pelin otunu, papatya, şakayık kökü, Aziz sarı kantaron otu, frenk üzümü, siyah, bitki kekik, nergis, rezene, tatlı bayrak kökü, adaçayı, okaliptüs yaprağı bırakır. Her şeyi eşit parçalara ayırmalısın. Suyu 200 ml'lik bir cam, oda sıcaklığında alın ve koleksiyonun bir çay kaşığı dökün. 4 saat demlenmiş olmalı. Ateşe verildikten sonra kaynatın ve 2 dakika sonra çıkarın. 100 ml için günde 2 kez gergin ilaç kullanın. Et suyu durulanır ve yutulursa daha da iyi olacaktır.
 • İmmünostimulasyon ve antibakteriyel etki ile ikinci koleksiyon. Böyle bir bileşim o: 20 g sapma ezilmiş kalça ve kökler kamışı 25 g, çim thoroughwax ve Şakayık kökü, Hypericum, kökler Leuzea ve biberiye ot 15 g, elecampane kök ve ot at kuyruğu 10 g, meyan kökü ve efedra ot 5 g için toplam miktardan bir yemek kaşığı alın ve 200 ml su biraz kaynatın, sonra bir saat için kenara koyun. Bitmiş infüzyon 50 ml'lik kısımlara ayrılır ve günde bal ilavesiyle sarhoş olur.
 • Üçüncü koleksiyonda antienflamatuar ve antiseptik etkiler vardır. Bu bileşim: okaliptüs yaprağı (20 g) ve nergis, bütün ilk iki kültürlerinde olarak adaçayı, ıhlamur, papatya, biberiye ot, meyan kökü ve vaka dosyası 10 Inula 15 g, ama 6 saat ısrar. İnfüzyonlar boğazını ve ayrıca bir çorba kaşığı günde üç kez içilir.
 • İlacın bir sonraki infüzyonu da kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılır. 5 g siyah frenk üzümü yaprağı, 3 g ahududu yaprağı veya bahçe, 2 gr papatya, 1 gr okaliptüs yaprağı ve meyan kökü ölçülmelidir. Bir çorba kaşığı toplayın ve bir bardak kaynar suyla bir termos içinde ısrar edin. 8-10 saat ısrar edildikten sonra ilaç, çay eklenmesiyle, balın eklenmesiyle, günde birkaç kez bir bardakta tüketilebilir. Olası alevlenmelerin olduğu dönemlerde iki haftalık kurslar için koruyucu bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Kronik tonsillitte bademciklerin yıkanması önerilir. Bu amaçla, furatsilin veya kolloidal gümüş çözeltisi gibi antiseptik çözeltileri kullanılır. Altın bıyık, bakterisidal özellikleriyle bademciklerin yıkanmasında da kullanılabilir. Bunu yapmak için, bitkiden büyük bir yaprak kesin ve bir termos içinde ısrar ederek, içine bir bardak kaynayan su dökün. Hazırlama süresi 2 saattir. Yıkama prosedürü bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Tedavi prosedürlerinin sayısı 10 ila 12 arasında olmalıdır. Yıkama kursları yılda 2-3 kez yapılmalıdır.

önleme

Temel önleme amacı, hem genel hem de yerel bağışıklığın azaltılmasını önlemeye yönelik önlemlerdir. Bunu yapmak için bademcikleri ve tüm vücudu kızdırmalısınız. Bezler normalde düşük sıcaklıklara dayanmalıdır. Dondurma ya da soğuk içecekler yiyerek sertleşebilirsiniz. Bunun sadece aşamalı olarak yapıldığını, yani küçük porsiyonlarda dondurma ve içecek yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ve en önemlisi, bir kişi mükemmel sağlıklı olduğunda yapılır.

Soğuk yiyecek aldıktan sonra veya soğuk havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bir masaj yapabilirsiniz. Bunun için el alt çenenin ucundan boğaz boyunca göğsüne kadar birkaç kez çekilmelidir.

Diğer bir önleme kuralı, sağlıklı ve vitamin bakımından zengin bir diyettir. Yaz aylarında sebze ile sadece taze meyve yemek gereklidir. Ancak hastalık geldiyse, komplikasyonları önlemek için, doktorunuz tarafından reçete edilenleri kesinlikle uygulamanız ve halk ilaçları ile birlikte bademcik iltihabı tedavisi uygulamanız gerekir. Bu dönemde, sadece boğaza değil aynı zamanda burun nefeslerine de dikkat etmelisiniz, böylece durumu kötüleştirmemek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı

Boğaz iltihabı, bazı durumlarda subfebril koşullarında laringeal şişlik, ağrı, yutma ile karakterize edilen belirli bir patolojik sürecin spesifik olmayan bir semptomudur. Bu semptom, hastalığın otolaringolojik bir doğası ve vücutta viral, enfeksiyöz bir hastalık olarak ortaya çıkması olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.