Loading

Gebelikte tonsillit tedavisi

Bademcik iltihabı altında, farinksin lenfoid formasyonlarının iltihaplanması - çoğunlukla bademciklerdir. Hastalık akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Keskin bir form, aksi takdirde anjina denir.

boğaz ağrısı

Anjina için, 38-39 derece ateş, ani bir başlangıç ​​ve yutulduğunda daha kötü olan bir boğaz ağrısı tipiktir. Hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ağızda hoş olmayan bir tat hakkında endişe duymaktadır. Çenenizin altındaki lenf düğümlerini hissediyorsanız, bunların büyütüldüğünü kolayca bulabilirsiniz.

En kolay anjina şekli, inflamasyonun bademciklerin derin dokularını etkilemediği kataraldır. 3-4 gün geçer ya da bir sonraki aşamaya akar. Bu durumda, şişmiş bademcikler üzerinde sarı veziküller - foliküller boğaz (foliküler boğaz ağrısı) serbest bırakılması ile açılır. Ya da pürülan kaplama bademciklerin kıvrık girintilerini kapsar - lacunae (lacunar angina). Bazen hem pürülan formların eş zamanlı gelişimi vardır.

Çoğu zaman, akut tonsillitin etken maddesi nadiren hemolitik stafilokoktur, mantarlar, Pseudomonas aeruginosa, mikoplazmalar, klamidyadır. Enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişiden havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

Hastalar, hastalığın ilk üç gününde en tehlikeli olanlardır. Bu nedenle, aile üyeleri arasında, özellikle aralarında hamile bir kadın varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek çok önemlidir. Hastaya ayrı bir tabak, keten, havlu verilir.

Hamile bir kadında bademcik iltihabından kaçınmayı başaramadıysanız, tedavi yatmadan önce yatmaya başlar. Bolca içilmesi yararlıdır, ancak günde 2 litreden fazla olmamalıdır, aksi halde şişlik gelişebilir. Kızılcık suyu, sıcak süt, ahududu ile çay, bir dogrose suyu, taze sıkılmış meyve suları iyi uyuşur. Bir süre için, boğazını tahriş eden yiyecekleri - keskin, tuzlu, füme tabakları - terk etmelisiniz. Gıdaların kıvamı tahıllara ve patates püresine yakın olmalıdır.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı için ilaç bir doktor tarafından reçete edilir. patoloji pürülan formları antibiyotik kullanımı gösterilmektedir: I trimesterinde - penisilin veya makrolidler (azitromisin) - penisilinler grup II (Flemoksin, Amoksiklav) ve III.

Neredeyse saat başı, boğaz yıkanmalıdır. Bu amaç için, bir tuz çözeltisi (sıcak su içinde seyreltilmiş tatlı kaşığı polstakane) kullanabilir, otlar decoctions (papatya, kadife çiçeği, adaçayı) Klorheksidin Miramistin.

Özel spreyler (Tantum Verde, Gesasprey) boğazında ağrı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak tedavinin tek yolu, etkisiz olarak sulama nedeniyle, durulama aksine, bademcikler yüzeyinden patojenik bakterileri yıkamak gerekmez.

Hamile hastaların içinde takviye edici ajanlar - vitaminler ve immünomodülatörler (İmmünal) gösterilmiştir.

Hiçbir durumda anjinle mümkün değil:

 • Folikülleri açmak ya da bademcikler arasında bir scurf yıkamak için. Bu, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
 • Isınma kompreslerini boğaza koyun.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabında bademcik iltihabı yıllarca sürebilir. Periyodik olarak, hastalık daha sonra azalır, daha sonra şiddetlenir. Bademciklerin lakunalarında incelendiğinde, lökositlerden ve ölü doku partiküllerinden oluşan beyaz tıkanmış "tıkaçlar" bulunur.

Hastalığın tüm süresi boyunca, pürülan bakterilerin yaşam aktivitesi ürünleri ile vücudun zehirlenmesi belirtileri artar. Her şeyden önce, bu sinir sistemini etkiler. Hastalar uyuşukluktan, uyuşukluktan, iştahsızlıktan, bazen - kan basıncı sıçramalarından şikayet ediyorlar. Alevlenmeler hastalığın akut formuyla aynı şekilde ortaya çıkar.

Hamile kadınlarda kronik bademcik iltihabı, transfer edilen anginanın bir sonucu olarak gelişebilir. Bununla birlikte, sıklıkla enfeksiyon kaynağı paranazal sinüslerde çürük dişler veya inflamasyon odaklarıdır.

Hastalığın tedavisi yılda iki kez 2 haftalık kurslarla konservatif olarak yapılmaktadır. Terapiler şunları içerir:

 • Bademciklerin kızarması. Kavisli bir kanül ile özel bir şırınga lakuna ağzına sokulur, daha sonra tıbbi bir solüsyon amigdala içine enjekte edilir. Pürülan içeriği ağız boşluğuna akıtır. Hasta durulama sıvısını tükürür. Tedavi süreci 10-15 prosedürlerden oluşmaktadır. Hamile prosedür izin verilen tıbbi ürünler (maden suyu, borik asit çözeltisi) kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Fizyoterapi. Aşınma döneminde ultrason ve manyetoterapi kullanılır.

Hastalık kötüleştiğinde, doktor antibiyotikleri reçete eder, antiseptiklerle durulamayı önerir.

Kronik tonsillitin gebe kadınlarda cerrahi tedavisi, konservatif tedavinin etkisizliği veya komplikasyonların gelişmesi durumunda gerçekleştirilir. Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasına yönelik operasyon, lokal anestezi altında hasta şartlarında gerçekleştirilir. Gebeliğin son haftaları kontrendikasyon görevi görür.

İşlemden sonra tam iyileşme süresi 2-3 yıl sürmektedir. Tüm bu süre boyunca, hasta doktora bakmaya devam etmelidir.

Hamilelikte tehlikeli bademcik iltihabı nedir?

Annenin vücudu için, bademcik iltihabı, kalp, eklem, damar ve böbreklerde komplikasyonlara yol açabilen ciddi zehirlenmeler nedeniyle tehlikelidir. Ciddi sağlık problemlerini kışkırtmak, tedavinin yetersiz olması durumunda bademciklerin tek bir iltihaplanması bile olabilir.

Hamileliğin ilk yarısında akut anjina, fetüste malformasyonlara yol açabilir, bu nedenle tedaviye zamanında başlanması önemlidir.

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir. Patolojinin ortaya çıkış zamanını tanımak ve tedavi etmek için önlem almak önemlidir.

semptomlar

Bademciklerin bu enflamatuar hastalığı streptokok kaynaklıdır. Patoloji hem akut hem de kronik olabilir.

Hamilelik sırasında Tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • boğaz ağrısı, yutma ile artan;
 • kızarıklık ve palatine bademciklerdeki artış, bazen pürülan tıkaçlar, plak görünümü ile birlikte;
 • cızırtılı;
 • yabancı cisim hissi, bademcikler içinde bir yumru;
 • Palpasyon ile belirlenen submandibular lenf nodlarının artması, ağrılılığı (normunda 1 cm'ye kadar bir çapa sahip, ağrısız);
 • vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi (37.0-37.5 ° C);
 • asteni sendromu - uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, halsizlik.

Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelir. Bu durumda, klinik silinebilir, semptomlar belirgin değildir, hastalığın seyri, alevlenmeler ve remisyonların alternatif dönemleriyle uzar.

Kronik tonsillit ve gebelik tehlikeli bir kombinasyondur. Patoloji, çocuğun kaybına kadar korkunç komplikasyonlarla tehlikelidir. Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesi aşırı soğuma (hem genel hem de lokal), stres faktörlerine uzun süreli ve sık maruz kalma, aşırı yağlanma ile ortaya çıkabilir.

nedenleri

Patolojinin ortaya çıkması birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • sık soğuk algınlığı;
 • hipotermi;
 • hastalığın akut formu tedavi edilmez;
 • vücutta kronik enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, diğer KBB organlarının kronik hastalıkları;
 • zayıf bağışıklık sistemi.

Daha bademcik iltihabı tehlikelidir

Gebelikte kronik bademcik iltihabı komplikasyonların gelişimi için tehlikelidir. Normal olarak, bademcikler patojenik bakterileri inhibe eden ve vücut ve kan içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen bir tür bariyer görevi görür.

İltihaplı bademcikler kirlenmiş su filtresi ile karşılaştırılabilir - gereksiz pisliklerin temizlenmesi yerine, enfeksiyon kaynağı haline gelir. Yutulduğunda, patojenik bakteriler diğer organ ve sistemlerden komplikasyonlara ve ayrıca fetusun enfeksiyonuna neden olabilir.

Özellikle çocukta organ ve sistemlerin döşenmesi, hamileliğin erken aşamalarında bademcik iltihabıdır. Bu dönemde bir kadın mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmelidir.

Gebelikte tonsillit, bu gibi ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir:

 • düşük;
 • erken teslimat;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • İşgücü aktivitesinin zayıflığı (bu durumlarda Sezaryen'e başvurmak gerekir);
 • Nefropati, miyokardit, romatizma, kadınlarda kalp defektlerinin gelişimi.

Hamilelikte tonsillit danışmak için hangi doktor

Gebelikte tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Komplikasyonların gelişmesiyle, romatolog, nefrolog ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

tedavi

Gebelikte tonsillit nasıl tedavi edilir? İlk olarak, anne ve fetus yöntemleri için güvenlidirler. İkincisi, mümkün olduğunca kısa bir süre için.

ilaç

Gebelik sırasında kronik tonsillit tedavisi, Tantoum Verde sprey veya dil altı tabletleri Lizobakt, lolipop Doktor IOM, Strepsils gibi ilaçların yardımıyla mümkündür. Onlar toksik etkisi yoktur, kadın ve fetus için güvenlidir. Normal iyot toleransı ile bademcikleri Lugol çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi yöntemlerinden bademcikler üzerinde magnetoterapi, ultrason, ultrason tedavisi gösterilir.

Maden suyu, furacilin çözeltileri, kabartma tozu, deniz tuzu, manganez ile gargara yapabilirsiniz. Durulamalar zararsızdır, yerel bir anti-enflamatuar, antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca bademciklerden patojenik bakterilerin mekanik olarak yıkanması meydana gelir.

Kronik tonsillit için bu tür prosedürler mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Durulama için farklı çözümlerin alternatifi daha iyidir. Bu durumda, mikrobik direnç oluşmaz. Şifalı bitkilerin (Chlorophyllipt, Rotakan) soğumalarından ve infüzyonlarından hazırlanan durulama solüsyonları için çok uygundur.

Miramistin antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilere sahip bir antiseptiktir. Hem durulama hem de bademciklerin ağız boşluğu için kullanılabilir. Ayrıca yerel olarak uygulanan aerosoller Kamerun, Ingalipt, Geksoral'dır.

Aşırı durumlarda, antibiyotiklere başvurunuz. Gebelikte penisilin ilaçlarının kullanımına izin verilir. Genellikle reçete edilen Amoksisilin, Flemoxin. Embriyoyu olumsuz etkilemezler ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Halk ilaçları

Gebelikte kronik bademcik iltihabının halk yöntemleri ile tedavi edilmesi doktorla birlikte yapılmalıdır.

En yaygın araçlar:

 • propolis, alerjilerin yokluğunda bal;
 • otlar decoction ile boğaz gargara - alan atkuyruğu, papatya, okaliptüs, St John's wort, nane, adaçayı;
 • tarla at kuyruğu suyu ile bademciklerin yağlanması;
 • şifalı bitkilerin suyunun uygulanması - aloe, calanchoe;
 • soda, maden suyu, bitkisel kaynatma ile buhar inhalasyonu.

Propolis sadece bir solüsyonla (1 su bardağı 1 çay kaşığı propolis tentürü) çiğneyebilir veya gargara yapabilir. Balın antipiretik, anti-inflamatuar etkisi vardır. Çaya eklenebilir, sadece ağızda çözünebilir.

En basit buhar inhalasyonu, haşlanmış patates buharlarının tava üzerinde solunmasıdır. Bu prosedürler, kabartma tozu veya tuzu çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Suda, bitki özleri ve esansiyel yağlar içeren az miktarda balm "Asterisk" ekleyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte uzun süreli buhar maruziyeti arzu edilmez. Bu nedenle, inhalasyonlar, maden suyu veya tuzlu su çözeltisi olan bir nebulizer ile en uygun olanlardır. Hamilelik sırasında inhalasyon hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında hastalığın yakalanmaması için, bir kadın, kavrama öncesi ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sağaltımına dikkat etmelidir. Pozisyonda olmak, hipotermiden, insanların yoğunlaştığı yerlerden, hastayla temastan kaçınmalısınız.

Gebelikte kronik bademcik iltihabını önlemek için başarısız olsaydı, o zaman mümkün olduğunca erken tedavi gerekir. Ana şey, süreci başlatmak değil, komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açmamaktır. Bir doktorun önerileri dikkate alınarak tedavi yapılmalıdır. İzinsiz ilaç kullanımı hem kadının kendisi hem de gelecekteki çocuğunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazar: Svetlana Ivanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir önceki akut enfeksiyondan sonra veya daha önceki değişiklikler olmaksızın ortaya çıkan palatin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı tehlikeli midir? Büyüyen bir bebeğe zarar vermeden problemle nasıl başa çıkılır?

nedenleri

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı, önceki anjinin arka planına karşı gelişir. Bademciklerin mukoza zarında ortaya çıkan akut enfeksiyon, giderek kronik bir evreye dönüşür. Hastalığın tüm ana semptomlarının ortaya çıkmasına yol açan yavaş bir inflamasyon gelişir.

Kronik tonsillit başlangıcı için risk faktörleri:

 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • hipotermi;
 • stres;
 • oral mukoza travması;
 • ağız boşluğunda kronik enfeksiyon kaynakları (çürük, rinit, farenjit, vb.);
 • büyük endüstriyel şehirlerde ve diğer çevre dostu alanlarda yaşamak;
 • Kuru sıcak bir yerde uzun süre kal.

Kronik bademcik iltihabı hemen hemen her zaman, vücudun savunmalarının aktivitesindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar. Doğal bağışıklık bastırılması hamilelik sırasında ortaya çıkar. Kadının organizması, çocuğun yatağına yeniden inşası, bağışıklık sisteminin aktivitesini engeller ve böylece embriyonun yabancı bir element olarak reddedilmesine izin vermez. Öte yandan, fizyolojik immünosupresyon kronik tonsillitin alevlenmesi dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz süreçlerin aktivasyonuna yol açar.

Tonsillit, bulaşıcı bir hastalıktır. bademcikler enflamatuar sürecin suçlu genellikle bu mikro-organizma boğaz ağrısına bir araştırma yapılan kadınların% 85'inde bulunur b-hemolitik streptokok A grubunda, olur. Çok daha az neden bademcik iltihabı, diğer bakteri, virüs (Epstein-Barr virüsü, adenovirüs, herpes, koksaki), klamidya, mikoplazma ve mantarlar (Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae) vardır. Birçok anne adaylarının karışık enfeksiyon bulundu: Staphylococcus aureus ile birlikte hemolitik streptokok.

Kronik bademcik iltihabı tedavi edilen akut tonsillitin (boğaz ağrısı) sonunun bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Acil neden, akut dönemde antibiyotik tedavisinin reddedilmesi, mikroorganizmaların duyarlılığının yanı sıra immün sistem yanıtının bireysel özellikleri dikkate alınmadan ilaçların yanlış seçilmesi olabilir. Kronik bademcik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin yetersiz aktivitesi nedeniyle gebelik sırasında veya doğum sonrası dönemde şiddetlenir.

semptomlar

Kronik tonsillitin alevlenme döneminde bu tür belirtiler vardır:

 • vücut ısısında orta derecede artış (38 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı, yutkunma ve ağız açıldığında daha kötü;
 • boğazda rahatsızlık ve terleme;
 • bademciklerin izdüşümünde yabancı cisim hissi;
 • genel zehirlenme belirtileri: zayıflık, çürüme, baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillitin alevlenmesi gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sıklıkla, hastalığın belirtileri, adet kanamasının söz konusu gecikmesinden önce bile, gestasyonun ilk haftalarında ortaya çıkar. Bu dönemde bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde yeniden örgütlenmesi vardır. Hormonal arka plan değişir, fizyolojik immünosupresyon gelişir. Tüm bunlar, gebeliğin erken aşamalarında enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler.

İfade edilen zehirlenme kronik bir tonsillitin alevlenmesi için bir özellik değildir. Çoğu kadın hastalığı oldukça kolay bir şekilde çeker. Yüksek vücut ısısı aşırı derecede nadirdir ve genellikle hastalığın komplikasyonlarının gelişimini gösterir.

Farinks ve ağız boşluğunu incelerken aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • palatin ve faringeal bademciklerin büyüklüğünde bir artış;
 • tonsil mukozasının ödem ve gevşekliği;
 • mukozanın hiperemi (kızarıklık);
 • bademcikler üzerinde beyazımsı veya sarı bir kaplama oluşumu.

Tüm bu semptomlar, hastayı incelerken bir terapist tarafından tespit edilebilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesinin dışında kendini hissettirmez. Hastalığın tanınması sadece görme ile yapılabilir. Bademciklerin mukoza zarının ufalanabilirliğine, boyutlarının ılımlı artışına dikkat çekilir. Bademcikler etrafında palatine kemer ve mukoza biraz hiperemiktir. O zaman zaman zaman boğazdan bağımsız olarak ortaya çıkan pürülan tıkanıklık oluşumu mümkündür.

Eşzamanlı patoloji

Günümüzde kronik tonsillit ile diğer organ ve sistemlerin bazı hastalıkları arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Çoğu zaman, bu gibi durumlar ortaya çıkar:

 • bağ dokusunun sistemik hastalıkları (romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritematoz, vb.);
 • cilt patolojisi (sedef hastalığı, egzama);
 • göz hastalıkları (Behçet hastalığı - göz küresinin mukoza zarına zarar);
 • böbreklerdeki inflamatuar süreçler.

Akut ve kronik tonsillit ile ortaya çıkan enfeksiyöz alerjik inflamasyon, organizmanın genel reaktivitesinde bir değişikliğe yol açar. Kanda, kendi hücrelerine karşı çalışan agresif otoantikorlar oluşur. Kalp, böbrekler, eklemler dahil olmak üzere birçok organın çalışmasını ihlal etti. Benzer değişiklikler transfer edilen anjinadan aylar ve yıllar sonra meydana gelir ve yaşam kalitesinde önemli bir azalmaya yol açar.

Hamilelik komplikasyonları ve fetusun sonuçları

Kronik bademcik iltihabı, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, bu tür komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 • 22 haftaya kadar kürtaj;
 • erken teslimat;
 • polihidroamnios;
 • plasental yetmezlik ve eşlik eden fetal hipoksi;
 • intrauterin gelişme geriliği;
 • fetusun intrauterin enfeksiyonu.

Hamilelik sırasında benzer komplikasyonlar nadirdir. Kronik iltihaplanma ile, gelecekteki annenin organizması, aktif olarak bakteri ve virüslere karşı antikorları içerir ve bu da onun enfeksiyonla hızlı bir şekilde baş etmesine olanak tanır. II ve III trimesterde kronik bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle gebeliğin seyrini etkilemez ve fetusun normal gelişmesine müdahale etmez.

Belirli bir tehlike, gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen hastalıktır. 12 haftaya kadar, fetüsün tüm iç organları atılır. Bu dönemde herhangi bir enfeksiyon, embriyonun intrauterin enfeksiyonuna ve çeşitli mengenelerin oluşmasına yol açabilir. Akciğerler, kalp, böbrekler, sindirim sistemi ve özellikle sinir sistemi. Enfeksiyonun bebeğin durumunu nasıl etkileyeceğini önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Olası risklere rağmen, kronik tonsillitin alevlenmesi kürtaj için bir gösterge değildir. Erken evrelerde hastalığı olan gelecekteki bir anne, durumunu dikkatle izlemeli ve sağlığında en ufak bir değişiklik yapmalıdır. 10-14 haftalık bir sürede, fetusun gelişiminde ciddi bir anormallik olmadığından emin olmak için tüm testlerden (ultrason ve hormonal tarama) geçilmesi gerekir.

Erken dönemlerde ortaya çıkan kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, düşükle sonuçlanabilir. Hamileliğin sonlandırılmasının nedeni fetusun intrauterin enfeksiyonu ve genel olarak vücudun zehirlenmesi olabilir. Vücut sıcaklığının 37.5 ° C'nin üzerinde bir artışın ilk trimesterde spontan abortus riskini önemli ölçüde artırdığına inanılmaktadır.

Tedavi yöntemleri

Kronik tonsillitin alevlenmesi her zaman bir doktora görünmek için bir bahane. Özellikle hamileliğin ilk aşamalarında kendi kendine ilaç verme. Bazı ilaçların bu dönemde kullanılması yasaktır. I trimesterde ilaçların kontrolsüz kullanımı, düşük veya fetusun ciddi malformasyonlarının oluşmasına neden olabilir.

İlaç dışı tedavi

İlk üç aylık dönemde, birçok ilacın kullanımının yasak olduğu ilaç dışı tedavi özellikle önemlidir. Daha sonraki dönemlerde, genel restoratif tedavi ayrıca hastalığın semptomlarıyla başa çıkmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

İlaç dışı tedavinin temel prensipleri:

 1. Yüksek vücut sıcaklığında yarım yatak modu (minimum stres ve fiziksel efor, uyku günde 8 saatten az değildir).
 2. Rasyonel beslenme (protein ve vitamin bakımından zengin besin).
 3. Bol içecek.
 4. Hamile kadının bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi.
 5. Düzenli hava ve ıslak temizlik.

Hastalığın ilk günlerinde, gelecekteki anne mümkün olduğunca dinlenmeli ve güçlenmelidir. İçişleri geçici olarak bir eşe veya başka bir akrabaya aktarılmalıdır. Güçlü uyku ve dinlenme, bağışıklığı desteklemenin ve vücudun problemle baş etmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Tüm tedavi süresi boyunca baharatlı, baharatlı ve sıcak yiyecekleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu tür yemekler bademciklerin ve ağız boşluğunun mukoza zarını tahriş eder, böylece iltihaplanma artar. İçecekler de sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Komposto, mors, çay, doğal asidik olmayan sular, gazsız maden suyu içebilirsiniz.

İlaç tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi evde yapılır. Bu patolojide hospitalizasyon belirtilmemiş. Yatarak tedavi sadece komplikasyonların gelişmesi ile önerilmektedir.

Hamilelik sırasında sistemik antibiyotik tedavisi pratik olarak yapılmamaktadır. Tabletlerde ve enjeksiyonlarda antibiyotikler sadece karmaşık bademcik iltihabına yönelik sıkı endikasyonlar için reçete edilir. İlacın seçimi hamilelik dönemine bağlı olacaktır. Anne adaylarının tedavisi için, sefalosporinler ve penisilinler grubundan sağlanan fonlar, büyümekte olan fetus için en güvenli ve hamileliğin seyrini etkilemeyen olarak kullanılmaktadır.

Kronik tonsillit tedavisinde lokal tedaviye özel önem verilmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel spreyler (Geksoral, Tantum Verde, Miramistin vb.) Bademcikler ve oral mukozayı sulamak için kullanılır. Erken aşamada, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (Laripront, Lizobakt). Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalı veya doktora başvurmalısınız.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı ile, bitkisel decoctions (papatya, calendula) ile gargara yapabilirsiniz. Bitkisel kaynatma bir elek içinden filtrelenmeli ve kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Gargara, hastalığın tüm semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez olmalıdır.

Antipiretikler, 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında ve genel şartlarda belirgin bozulma şeklinde reçete edilir. Mümkünse, hamilelik sırasında antipiretiklerden kaçınmalısınız. Tedavi süresi 3 güne kadardır. Vücut ısısı üç gün içinde normale dönmezse, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Endikasyonlara göre bademciklerin özel bir şırınga ile yıkanması tavsiye edilir. İşlem sırasında pürülan çökeltiler bademciklerden uzaklaştırılır ve maruz kalan mukoza antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Manipülasyon, hamileliğin herhangi bir zamanında yapılabilir.

Konservatif tedavi etkisiz olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Gebelik sırasında tonsillektomi (bademcikler çıkarılması) gerçekleştirilmez. İşlem, çocuğun doğumundan sonra gerçekleştirilir. Ön hazırlık laura ve terapist ile tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Dışsal alevlenme, vücudun enfeksiyonlara karşı genel direncini arttırmaya çok dikkat edilir:

 1. Dengeli beslenme.
 2. Beklenen anneler için tasarlanmış multivitaminlerin kabulü.
 3. Hamilelik dönemine göre fiziksel yük (yoga, jimnastik, yüzme).
 4. İmmünmodülatör ilaçların alımı (Vitalron, hamileliğin 16 haftasından).
 5. Diş çürüğü ve diğer potansiyel enfeksiyon kaynaklarının zamanında tedavisi.

Tüm önerilerle, hamilelik sırasında kronik tonsillit gelişimini önleyebilir ve bu hastalık ile ilişkili tüm komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik dönemi, her kadının hayatında harika ve heyecan verici bir dönemdir. Ancak nadiren 9 ay boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan hamile bir kadın var. Banal ARI'den halihazırda var olan hastalıkların alevlenmesine kadar, hiç kimse immün değildir. Bu yazıda gebelikte tonsillit hakkında konuşacağız. Hamilelik önce bu tanı, periyodik kendinizi sık boğaz ağrısı veya boğaz ağrısı hatırlatabilir ama ona bebek kendi kendine tedavi kadınlara daha dikkatli ve her durumda değil tedavi edilmelidir için sık sık koymak bekliyor.

Bademcik iltihabı nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Başlamak için, bademcik iltihabı, genellikle palatine bademcik iltihabı, bir bakteri (genellikle streptokok) veya viral doğası vardır. Bademcikler, lenfatik sistemin organlarıdır ve vücudumuza giren tüm enfeksiyöz ajanların yolunda “koruma” görevi görürler.

⁣Enfeksiyon yolları:

2. Otoinfeksiyon - çürük dişlerin varlığında, paradontoz, sinüzit ve diğer hastalıklar bademcik iltihabı tetiklenebilir.

Tonsillit türleri

Akut (bademcik iltihabı) - streptokokların neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı, daha sık ya da stafilokoklar olan en az - virüsleri (Herpes, koksaki), hem de bakteri florası ile "hile" olarak Candida mantarların.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı - daha önce tedavi edilmemiş akut bademcik bir sonucu olarak, bir boğaz veya üst solunum yolu enflamasyonu (kızıl, kızamık, difteri) görülen hastalıklardan geri kazanılması olabilir. semptomlar

Akut tonsillit

1. Boğaz ağrısı, akut, yiyecek ve tükürük yutulduğunda ortaya çıkar.

2. Sıcaklıkta artış.

3. Artan bademcikler.

4. Bademciklerin lakunalarında kasık tıkanıklık varlığı.

5. Zehirlenme belirtileri (halsizlik, halsizlik).

Kronik bademcik iltihabı

1. Boğazdaki Zulüm.

2. Yutulduğunda ağrınız.

3. Kuru, can sıkıcı öksürük.

4. Ağızdan gelen koku.

5. Sık düşük dereceli ateş (37-37.5).

6. Azalmış iştah.

Gebelikte kronik tonsillit, sonuç

Vücuttaki herhangi bir iltihaplanma, bağışıklık sistemimizde bir yüke yol açar, bu da vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatır ve bağışıklığı azaltır. Ayrıca, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağının varlığı, fetusun intrauterin enfeksiyonuna neden olabilir, çünkü bakteriler annenin vücudu boyunca kan akışı ile serbestçe yayılabilir.

Tedavinin yokluğunda kronik bademcik iltihabı erken doğumu tetikleyebilir veya gebeliğin ciddi bir komplikasyonu olan geç gestosisin gelişmesine yol açabilir.

Tabii ki, doktorlar β-hemolitik grup olarak streptokoklar eklemler (romatizma) ile ciddi sorunlar, kalp (periartrit nodosadan), böbrek hastalığı (nefrit) ve diğer hastalıklara neden olabilir, anjin komplikasyonları korkuyordu. profilaktik tedavi edilecek ya da cerrahi olarak bademcikleri kaldırın: Yerel tonzillita.Idealnym seçeneği bir komplikasyonu gebeliğin planlanması aşamasında KBB doktoru ziyaret edin ve bir sorun ile daha iyi ne yapacağını karar olacağı gibi Sen peritonsiller apse karşılaşabilirsiniz.

Her boğaz ağrısı bir anjina değildir, bu nedenle bir halsizlik belirtileri ortaya çıkarsa, bir terapiste veya kürsüye danışmanız veya birkaç uzmanı bir araya getiren bir pratisyene danışmanız gerekir.

Tonsillit tanısı

Hipertrofiye (genişlemiş) bademcikler, kızarıklık, doku ve mukoza zarlarının şişmesi, servikal lenf düğümlerinde artış dikkat çekmek. Ayrıca, vücudun inflamatuar bir reaksiyonunu göreceğiniz bir klinik kan testi de verebilirsiniz - lökositlerde bir artış, olgunlaşmamış formlarının görünümü (lökosit formülü sola kayma) ve ESR'de önemli bir artış.

Gebelikte tonsillit tedavisi

Peki, gebelikte tonsillit nasıl ve ne tedavi edilir? Hastalık kötüleştiğinde, yatak istirahati gösterilir, yani hala çalışıyorsanız hastalık izni almanız gerekir. Yeterli miktarda sıvı alımını kontrol etmek çok önemlidir: meyve suları, meyve içecekler, çay, yabani gül suyu, süt suyu. 1.5-2 litre sıvı içmelisiniz - bu, vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yiyecek sıcak bir şekilde ovuşturulması önerilir, bu yüzden boğaz ağrısını azaltmak için mümkün olduğunca az. Biz hariç: Sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yemekler, füme ürünler, kraker ve kuru kurabiyeler.

Atamaktan korkmaHamilelik sırasında antibiyotikler, gerekli olduğu durumlar vardır, şu anda hamile kadınlar için izin verilen birkaç antibiyotik grubu vardır, doğal olarak, sadece bir doktor antibiyotik reçete ve iptal edebilir.

Lokal antiseptik ilaçlar ayrıca iltihaplanma odaklarının sanitasyonu ve ağrının giderilmesi şeklinde hızlı bir etkiye sahiptir. Bunu yapmak için hazır çözümler vardır: miramistin (sprey şeklinde flakonlar vardır), klorheksidin (acı tadı vardır, bu yüzden herkes bunu sevmez). Boğazın furicillin veya papatya ile durulanması tavsiye edilir - burada sık sık yapılması gereken ana şey: ilk günler - her saat, sonra etki farkedilir.

Ağrı sendromu ortadan kaldırmak için, Tantum Verde sprey kullanabilirsiniz: Bu analjezik etkisi vardır, anti-inflamatuar ve antifungal etkileri vardır. Durulamalar arasında, antiseptikler tabletler şeklinde çözünebilir: farenjept veya lysobact.

Vücut sıcaklığındaki artış 38 ° 'nin üzerinde olduğunda, parasetamol veya ibuprofen kullanılabilir.

yerel antiseptik hazırlık lugol kanıtlanmış, ancak bu sprey iyot bazlı ve tiroid sorunları varsa tonsillit tedavisi için ilaç seçerken dikkate alınmalıdır iyoda ortak alerji, yanında dikkatli kullanılmalıdır Has hamilelik sırasında.

Bademciklerin kızarması

KBB doktorunun ofisinde, doktor antiseptik bir solüsyon ile bademciklerin lacunalarını durulayabilir, bu sayede pürülan tıkaçlardan mekanik bir saflaştırma gerçekleşir, bu da bu durumun hafifletilmesini ve iltihabı azaltmayı mümkün kılar. Bazen yıkama, bademcikli vakum cihazının yardımı ile yapılır, ancak hamilelik sırasında her zaman kullanılamazlar: birinci ve üçüncü trimesterde, kontrendikasyonlar vardır.

Bademcikler çıkarılması

Etkili tedavi ile: sık alevlenmeler, şiddetli seyir, bademciklerde sürekli bir pus birikmesi - bademciklerin giderilmesi için endikasyonlar vardır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık yarım saat sürer. Artık bir lazerle bademciklerin temizlenmesi mümkündür - bu bir neşter cerrahına hızlı ve daha az travmatik bir alternatiftir.

Genellikle hastalar son gecikme operasyon kadar safça bademcikleri kaldırarak hastalığa karşı savunmasız kalır ancak kronik bademcik bademcik artık işlevini gerçekleştirmek ve vücutta kronik enfeksiyon sadece bir yuva inanarak.

Bademcik iltihabı için geleneksel ilaç

Halk ilacımıza olan sevgimiz hafife alınamaz. Tabii ki, bir yardım olarak kendisini kötü değil göstermiştir, ancak bazı dezavantajları vardır: genellikle otlar ifade edilir alerjeni ve kimyasal ilaçlar kadar etkili otlar şifalı özelliklerini, yani tedavisinde ve bozulma zaman olası kaybı.

Hamilelik sırasında bademcik, değil hepsi senin durumunda güvenli gibi rahim hipertonusunu neden olduğundan ahududu, gebe kadınlarda kontrendikedir gibi, otlar kullanmadan önce iki kere düşünmek gerekir zaman.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı ile ilgili forumlarda anneler, papatya, adaçayı, okaliptüsün et suyunu kullandıklarını ve durulama ve inhalasyon için kullanıldığını söylüyorlar. Ama papatya ile aynı zamanda gayretle değil, bu yüzden aşırı dozda hipertoni ve erken doğumu provoke neden olabilir. Soluma için özel cihazlar-nebülizerler kullanın. Komplike bir hamilelik durumunda (annede gestosis, gestosis, kalp hastalığı), böyle bir tedavi kontrendikedir. Propolis tentürünün yalnızca hamileliğin ilk aşamalarında (deneyimli tavsiyelerin aksine) ve daha sonra sadece çok seyrek bir şekilde ve bir uzmana danıştıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir.

Anladığınız kadarıyla, bademcik iltihabı çeşitli komplikasyonlarla dolu ciddi bir hastalıktır, bu yüzden onu ciddiye almalı ve ona güvendiğiniz bir doktorla birlikte tedavi etmelisiniz. Eğer gebelik sırasında hasta tonsillit almak ve tıbbi tedaviye ihtiyacınız varsa panik yapmayın - ilaçlardan zarar vücudun sürekli zehirlenme ve fetusun enfeksiyon riski ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bademcik. Sağlıklı ol!

Tonsillit. Hamilelik sırasında nasıl tedavi edildi?

Yorumlar

İyi günler! Her şey nasıl gitti? Tedavi edilen tonsillit var mı?

Benim de bir adenoid hastalık, ve burada öğrendim ya da öğrendim, bu hamile, küçük bir dönem, ama ben zaten yaşadım

Doğumdan önce bademcik iltihabı tedavi ettim. Doktor mümkün olduğunca sık bir papatya ile gargara yapmak için tavsiye, Tonsilotren çözünmesine izin verdi. Bu tabletleri B'den önce kullandım. Çok güzeller, her zaman bana yardım ettiler.

Kayıtta ayağa kalktı. ama bir gün önce örtülmeye başladı. Kayıt gününde bebeğin gelişimi derhal sorgulandı. uzi görülebilir çarpıntı değildi.. Cuma günü, 8'inci ilk defa, ikinci kez--hCG'yi teslim etti. Artış performansına göre yargılamak çok küçüktür. Ve neredeyse bir hafta boyunca bir kan gibi (Hepsi gözyaşları içinde, bebek için çok korkar..

Bu yüzden tonsillit hemen en kısa sürede yıkanmalıdır.

Şaşırdım, ama birkaç gün sonra boğaz ağrısı ve topaklar görünmeden durdu sonra papatya ile yoğun durulama aslında kaldırıldı. Ben hala bir tablet sabahı ve akşam dağıtılmış lizobar - ama birkaç kez birkaç kez.. Ben papatya bıraktım - yedikten sonra, boğazımı ve genel olarak her şeyi durulayın)

Diğer doktor gitti, 5-t zaman tonzilorom bir yıkama tavsiye. Ama önce jinekologdan iyi ol. Hesabı yalnızca Perşembe'ye kaydedebilirim (gerçekten umuyorum); Orada göreceğiz. Ama tavsiyeniz sayesinde, acil yıkama ihtiyacı şimdiye kadar uykuya daldı. Tüm yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim!

Aynı sıkıntıdan da sıkıntı çekiyorum. Sonbaharda, 4 yıkama yaptım, ama antibiyotik olmadan. Bana göre ENT antibiyotiklerin B'nin yıkanmasının imkansız olduğunu söyledi ve ya fiz. çözüm mümkündür. Prosedürlerin etkisi gerçekten daha kısadır, ancak bu pislikle yürümekten daha iyidir.

Adel, sen ve aşırı. Hayır, cesaret edemiyorum) Yıkamanın daha az tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

durulanmış tuz ve soda, ama daha sık. Genel olarak, bademcik iltihabı sıklıkla stafilokok aureus'a neden olur. Hiç analiz yaptın mı? dürüstçe hamilelik sırasında tedavi etmediysem, sahip olduğumu bilmeme rağmen, jinekoloğum hala hamileliğin planlama aşamasındadır. Dedim. kim sahip değil. Çocuk daha sonra doğumdan sonra bir staph bulundu. İşlenmiş. Sonuçta ona verdiğini düşünüyorum. sık sık belki de tedavi edilmek için bir his olduğunu düşünüyorum

hayır. analizler almadı. boğazdan yapılan ekim mi?

eh.. ve boğazım bile uyumuyor - acıyor ve ağrıyor.. Peki, ne kadar monoterapi yapmadan benim için doo değildim? = (

yeniden papatyalar demlendi..

Evet, tank ekiyor. Ve gliserin üzerinde lygol ile yağlamaya çalışmadınız. Şimdi bir yıl sonra promuchalsya'nın doğumundan sonra.. boğazımı boğdu, dışarı çıkamadım, görünüşe göre bağışıklık azaldı. Sadece denemedim ve antibiyotik de dahil. Sonra, eski tarzda, karar verdim, lyugol ve neredeyse bir kez yardımcı oldu. Lugol Iodine çok fazla değil, hiçbir zarar olmayacak, hamile kadınlar için iyot eksikliği çok daha kötü))). bu arada. Yaklaşık 8 yıl önce, böyle bir korku başladıktan sonra yıkamayı denedim. ne daha fazla ne de. durulamak daha iyidir

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim! Biraz daha sakin hissediyorum! Ve sonra korktum hikayelerini doktordan bile korktum bile duymadım..

Yani anlamıyorum - neden yıkamıyorum? Onun burnunu nasıl.. tıkaçlar harika, bu yüzden papatya durulama tedavi edilebilir bilmiyorum yıkanmış.. Ama durulama, ben şimdi daha sık) Ve başka bir şey durulayın olacak - genişletmek için nasıl listesini.

Ve henüz - bulaşıcı değil mi? Bebeğimi iki kişilik bir kaşıkla enfekte etmiyorum? (aksi halde hemşire için çok ilham verici değildir)

PN'de başka bir doktora gideceğim - durum hakkındaki görüşünü öğreniyorum..

Bu doktor bir koyun, Glazenki yuvarlak, aptal, dudaklar kızardı, sarışın. Durum: tedavi etmek için - düşük yapmak, tedavi edilmemek - kürtaj olabilir. Basit bir soru: Doğumu başarılı bir şekilde yapma şansı nedir ve yıkarken bunu yapma şansı nedir? "Tanrı bilir." Bu doktorun cevabıdır (.) El beyaz saçını yıkadı, baş hekime yolladı. Ve baş hekim, sadece KBB bölümünün hastalarından değil, aynı zamanda zhopku tüm kliniğinden de kapsamalıdır. Kısacası, yaşlı-deneyimli-cerrah-cerrah-başı-lor-departmanı-iyi-hastaneye gideriz. Bakalım ne diyor.. (koca)

Ben de hazırlamaya hazırlanırken, Laura'ya sadece manipülasyondan yıkamanın söylendiği söylendi. Doktorunuzun izin vermemesi şaşırtıcı, sadece fizyolojik bir zorluk olabilir, bana öyle geliyor, boğaz refleksleri gibi, ve yıkandıktan sonra herşeyi tükürüyorsun, yutmayın.

Genel olarak, onun sözleriyle, ben şimdi herşeye sahip olurum, eğer yıkmaya başlarsanız - o zaman komplikasyonlara neden olabilirsiniz, tüm bunlar bağışıklık ve bedenle bütünleşir ve daha sonra bebeği nasıl etkileyeceği bilinmez - bilinmemektedir.

Kocam bu inandırıcı olduğunu düşünmüyordu ve ben açık değilim - bu acı verici, kokuyor ve tatsız.. bu yüzden başka bir doktor gösterelim.

Hronicheskiy.Vovremya B. ağrı geçmedi kadar temp.Poloskala propolis (çok iyi yardım) hloroliptom (ya da her türlü ad), papatya ve sık sık sık durulanır ile kötüleşen veya rahatsızlık kaybolana kadar oldu.

B. bioparoks bunu mümkün olduğu zaman, ama sadece durulan "tedavi edildi".

Oğlumla birlikte şükürler olsun, her şey yolunda.

Ksusha, bana, hangi formda propolis çalınmalı ve onunla ne yapmalıyım?

Tentür sama.Propolis (arı atığı) bal satan birinden satıldı. Alkol veya votka moonshine (evinize) alın. Israr edip durulayın.

Durumunuzda alkol için endişelenmeyin, boğazdan daha ileri gitmeyecek ama çok iyi yardımcı oluyor.

Evet, ve bu tentürün bir fincan suyunun bir katına, 1 ch.l.

Tavsiyen için teşekkürler! Ve propolis, gerçekten ne kadar kötü olursa olsun..)

Ayrıca bakınız

Zaten beş yıldır kronik bademcik iltihabı var. Klasik anjin asla olmaz, ancak bu sürünen kronik inflamatuar süreç neredeyse sabittir. Boğazda rahatsızlık, bademcikler üzerinde periyodik olarak beyaz tıkaçlar, öksürük, bir şeyin karıştığını hissetme.

Bu hastalığa yakalandık, kız her zaman hastaydı, kış için muhtemelen 5 kat daha hasta olmasa bile, 2 hafta okulda, 2 hafta evde. Zaten hepsi denenmiş ve yıkanmış, lazer ve bir yığın.

Merhaba Gebelikte bademcik iltihabına rastlamadan önce - bademcik kaldırmak için önerdim, ama tedavi etmek veya silmek için zaman yoktu. Şimdi boğaz ağrıyor zaten bir ay sıcaklık mevcut değil. Lor otlar ve durulamalar dışında hiçbir şey alamaz.

Hamilelik sırasında bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Kronik tonsillit gebelikten önce başladı (sıradan bir kentsel havuzda yüzmeye karar verdi). Şimdi 8-9 hafta gebelik ve bademcik iltihabı. Laura ile gözlemlendi. B önce ve yaptı.

Sevgili kızlar, bir ay farenjit ve larenjit ile işkence! Bugün bir doktora gittim: Boğazım temiz, bademciklerim. O bademcik iltihabı. Ve biz sadece 11 haftalıkız. Aşağıdaki tedaviyi önerdi: klorheksidin ile yıkanır, hexaspree. Eh, ve içinde.

Herkese merhaba. İlk hamilelikte böyle bir sorun yoktu. Ve şimdi, ikinci bir çocuk planlıyoruz ve bu bademcik iltihabı ile ne yapacağımı bilmiyorum. Son zamanlarda bir alevlenme oldu, tedavi edildi, ENT hamile olabileceğini söyledi, ama her şeyin yolunda olduğundan endişeliyim. Boğaz periyodik olarak rahatsız ediyor. Nasıl gittiğini anlat.

İnternette zaten hamilelik sırasında tonsillit hakkında okudum. Ve ben? ((Bademcikler tıkanıklık yapacağız, yavaş durulama, ama gebeliğin öğrenilen Önce sağ 3 ay boyunca tedavi edildi. Capitally dövülmüş KBB Araştırma Enstitüsü'nde olmuştur, o değişti.

Deneyimi paylaş, burada böyle bir tanıya sahip olanlar var. Gücümün artması için bademciklerin kaldırılması yönünde bir talimat almak için yarın KBB'ye gitmek istiyorum! Zaten iki yıldan beri burdaydım.

Ve kronik, halsiz. flecked Bademcikler, mağaralar periyodik siboplara tıkayabilir: (((Orada dışında iki yolu vardır - bademcikleri kaldırmak ve bir kez Bir yandan gargara daha her gün, ilk ve son kez ondan kurtulmak istiyorum - radikal..

Kronik tonsillitten muzdarip kızlar, hamilelik sırasında bu huzursuz boğazla nasıl başa çıkılacağını anlatıyor? Şimdi bana 16 hafta. Onu periyodik olarak tedavi etmeliyim: Soğuk havada nefes alıyorum ve yine boğazım beni rahatsız ediyor. Lizobakterden sizi hasta ediyor. Bioparoks.

Hamilelik sırasında tonsillit nasıl tedavi edilir

Çocuk sahibi olma süreci, her kadının hayatında neşeli bir olaydır. Şu anda çok fazla olumlu duygular yaşamakta, kısa bir süre içinde hayatında bir kırıntı yaşayacağı gerçeğine hazırlanmaktadır. Ancak hamilelik, vücutta başka bir çift yüktür. Bu dönemde tüm kronik hastalıklar ağırlaşır.

Hamileliğin başlangıcından önce, gelecekteki annenin kronik bademcik iltihabından muzdarip olması ve bu rahatsızlığın yeterince tehlikeli olmadığı düşünülürse, hamilelik sırasında patoloji anne ve çocuğun sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Hastalığın çocuğun döneminde tehlikeli midir?

Gebelik sırasında bademcik iltihabı yaygın bir hastalıktır. Birçok kadın onunla kayıtlı. Bu patolojik süreç neden anne ve çocuk için tehlikeli? Başlangıç ​​olarak bademcikler, zararlı bakterilerin vücuda girmesine izin vermeyen bir çeşit filtre veya bariyerdir.

Bademcikler iltihaplanma sürecinden etkilendiğinde, bu organın koruyucu işlevleri azalır. Böylelikle, bakteriler ve virüsler bunların içinden vücuda güvenle geçebilir. Kana nüfuz ederse, o zaman kadının içinde gelişmekte olan küçük bir yaşamı enfekte etme riski vardır.

Ancak bu, bademcik iltihabının hamilelik sırasında tehlikeli olmasının tek nedeni değildir. Hastalık kronik bir form alabildiğinden, bademcikler enfeksiyonlara karşı yeterli direnç sağlayamazlar. Hamilelik sırasında, bir kadın farklı bir virüs alabilir. Vücudu zaten zayıflamış, böylece ARVI'ye ek olarak ciddi bir şey alma tehlikesi var.

Hamile bir kadında bademcik iltihabının kronik formunun sonuçları ciddi sorunlara, yani erken doğum veya ileri dönemlerde ciddi tokseminin gelişmesine neden olabilir. Buna ek olarak, bebek erken doğmuş olabilir, bu sadece kırıntıları için büyük tehlike taşır, ancak anne için.

Patolojik sürecin kronik seyrinde, iltihaplanma hayati organları da etkileyebilir - böbrekler, kalp ve hala enfeksiyonlar kan yoluna gidebilir. Sonuç olarak, ayrışma ürünleri ile zehirlenme ve beyinde iltihaplanma süreci belirtileri görülür.

Hamilelik sırasında video bademcik iltihabı:

Bu nedenle, doktorlar bebeğin tasarlanmasından önce bademcik iltihabını ortadan kaldırmak için hamileliği önceden planlamayı önerirler. Bu plan işe yaramadıysa, bademciklerdeki enfeksiyon odağını ortadan kaldırmanın yolları vardır.

Kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini anlamak isteyenler için, bağlantıya gidip bu makalenin içeriğini okumalısınız.

Kronik bademcik iltihabında bademcik iltihabı nasıl oluşur ve bu prosedürle ilgili ne gibi geribildirimler bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Şu anda bademcik iltihabı için en iyi ilaç nedir ve nasıl doğru seçilir, burada belirtilir: http://prolor.ru/g/bolezni-g/tonzillit/lekarstva.html

Çocuklarda viral bademcik iltihabı neden oluşur ve bu sorun evde yapılabilir. Bu bilgiyi anlamada yardımcı olur.

Ilaçlarla tedavi

Hamilelik sırasında tonsillit tedavisi yatak istirahatine bağlılığı içerir. Başka bir kadın günde yaklaşık 2 litre sıvı içmelidir. Sadece su değil, aynı zamanda kızılcık suyu, ahududu çayı, kuşburnu, süt ve meyve suları da kullanabilirsiniz. Diyette püresi ve patates püresi olmalıdır. Burada baharatlı, tuzlu ve füme yemeklerin unutulması gerekecek.

Hamilelik sırasında patoloji pürülan oluşumlar ile karakterize edilirse, tedavi mutlaka antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir. Doktor, hamilelik dönemini dikkate alarak belirli bir ilacın seçimini atar. Bu ilk üç aylık dönem ise, penisilin grubundan ilaçlar reçete.

Tabletlerde foto-amoxiclav üzerinde

En popüler kalıntıları amoxiclav. 2. ve 3. trimesterde tonsillit tedavisi yapılırken penisilinler veya makrolidler reçete edilir. Hamile bir kadın, bir doktor bilgisi olmadan kendi başına antibiyotik almamalıdır. Doğmamış bebeğe büyük tehlike oluşturan bu ilaçlar. Ama bir anjinalı erişkinde Amoksiklav nasıl kullanılır ve bu aracın nasıl yardımcı olabileceği bu makalede belirtilmiştir.

Boğaz miramistin için foto-sprey

Boğazda şiddetli ağrı varsa, o zaman şifalı bitkilerin deşifre edilmesiyle ortadan kaldırılabilir. Boğazınızı yıkamak için kullanın. Gün boyunca bu tür aktiviteleri olabildiğince sık yapın. Eczanenin bir tanesi hazır çözümler var. Miramistin (Ve işte bu makalede çok ayrıntılı olarak, çocuklarda larenjit ile Miramistin nasıl uygulanır)ve Klorheksidin (Bu makalede belirtilen çocuklarda anjinada Klorheksidin nasıl uygulanır)

Boğazdaki ağrı sendromu güçlü ise, o zaman özel aerosolleri kullanabilirsiniz. Ama sadece bademcik iltihabı tedavi etmek için yasaklanmıştır. Böyle bir preparasyon sadece ağrı sendromunu ortadan kaldırır, ancak bademciklerin yüzeyinden zararlı mikroflorayı durduramaz. Gerekli terapötik etkiyi elde etmek sadece durulama ile olabilir. Bu amaçlar için, Tantoum Verede spreyi bugün reçete edilir.

Fototantum verde

Bağışıklığı iyileştirmek için, hamile kadınlar reçete edilen vitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerdir. Bademciklerin yüzeyindeki pürülan baskınları ortadan kaldırmak için, bir propolis ve perhidrol tentürü olan bir klorofilit çözeltisi kullanabilirsiniz.

Rezorbsiyon için tabletlerin yardımı ile bademcik iltihabı tedavisinde mükemmel bir terapötik etki elde etmek. B6 vitamini ve lizozim içerirler. Bu bakımdan etkili olmaya devam ediyor. Lugol. (Lugol spreyinin çocukları için mümkün ve nasıl uygulanacağı, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacak)

Bir boğaz tedavisi için foto-lugol üzerinde

Operatif müdahale

İlaç uygun etkiyi vermediyse ve hastanın durumu kötüleşirse, doktor bademcik ameliyatı yapmaya karar verir. Bu bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Lokal anestezi altında gerçekleştirin. İşlem sadece 30-50 dakika sürer. Klasik kaldırma seçeneğini standart bir takım set veya lazerle kullanabilir.

Halk ilaçları

Gebe kadınlarda kronik bademcik iltihabının tedavisinde halk ilaçları oldukça etkilidir. Bu tedavinin özü, inhalasyonların, boğazın durulanması ve et suyunun ve tentenin iç alımının gerçekleştirilmesidir. Kullanımları ile hastalığın seyrini hafifletmek ve aynı zamanda enflamatuar süreci durdurmak mümkündür.

Ancak önerilen seçeneklerden birini uygulamadan önce, bir doktor danışmak gereklidir, çünkü alerji riski ortadan kaldırılmamıştır.

propolis

Bu geleneksel ilaç anlamına gelir bademcik iltihabı tedavisinde en yaygın olarak kabul edilir. Bir ekstrakt veya küçük parçalar halinde kullanılabilir. Ayrıca, sulu ve alkolik çözeltinin hazırlanmasına dayanmaktadır.

Boğaz tedavisi için foto-propolis üzerinde

Bu varyant tedavisi tamamen güvenli olarak adlandırılamaz, çünkü mukoza zarının kızarması, kaşınması ve yanması olabilir. Propillus kullanın bademcik iltihabı tedavisinde doktorun onayından sonra son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Alan atkuyruğu

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde, otlar ve tentürlerin süslemelerini kullanabilirsiniz. En etkili olanlardan biri alan atkuyruğu. Durulama çözeltisi elde etmek ve ayrıca bademcik bitkisinin suyunu işlemek için kullanılabilir.

Boğaz tedavisi için foto-alan at kuyruğunda

Ancak aynı zamanda tedaviden sonra etkilenen bademciklerin acı verici hislere yol açacağı gerçeğine hazırlıklı olun.

soluk alma

Kronik bademcik iltihabında, hamile kadınlar inhalasyonu kullanabilir. Bu amaçlar için patatesleri, okaliptüsün bir kaynatıcısını, çam tomurcuklarını, adaçayı ve kekik kullanabilirsiniz. Ancak bu tür prosedürler suistimal edilmemelidir. Aşırı ısınma çok sık ise, hastanın sağlık durumu kötüleşebilir.

Hamilelik sırasında boğazın foto-inhalasyonu üzerine

Ayrıca, yüzdeki cildin artmış hassasiyeti, gereksiz kırmızı yüz ve genişlemiş kan damarları ile inhalasyon yapılmamalıdır.

tentürler

Gebe kadınlarda bademcik iltihabını tedavi etmek için nane, peygamber çiçeği, St. John's wort, söğüt kabuğu temelli tentür kullanılabilir. Tedaviden maksimum sonuç elde etmek için, bunları düzenli olarak gargaralamak için uygulamak gerekir.

Boğaz tedavisi için fotoğraf tentürü

Fakat bunu yapmak her zaman tavsiye edilmez, çünkü yan etkiler vardır. Fazla papatya kullanırsanız, menstruasyon bozukluğuna yol açabilir. Yani böyle bir kaynaşmadan hamile kadınlar reddetmelidir.

Gebelik sırasında tonsillit, fetüs ve anne için ciddi bir tehlike taşıyan tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonları önlemek için tedaviye zamanında başlanması ve problemin çözümü için entegre bir yaklaşımın kullanılması gerekmektedir. Tüm ilaçlar ve prosedürler semptomları, enfeksiyonun sebebini ve hamilelik süresini dikkate alarak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Amoksisilin - angina için etkili bakım

Boğaz ağrısı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. En sık görülen nedenler bulaşıcı hastalıklardır. Hem viral hem de bakteriyel bir doğaya sahip olabilirler.Ve viral enfeksiyonlar nispeten kolay ilerlerse ve sadece semptomatik tedavi gerektirirse, bakterilerin neden olduğu hastalıklar sadece antibiyotiklerle tedavi edilir.

Klorheksidin Biglukonat

Klorheksidin, topikal harici uygulamaya yönelik yaygın olarak kullanılan bir antiseptiktir.İlaç gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler üzerinde bir etkiye sahiptir, vücuttaki dokularda iltihaplanma sürecinin gelişmesini ortadan kaldırır.