Loading

Kronik tonsillitin evde ve balda tedavisi. kurumlar

Tonsillit palatine bademcikler iltihabı denir. Onun akut aşaması boğazda yüksek sıcaklık ve acı verici duyumları ile tanınmış bir boğaz ağrısı daha fazla bir şey değildir. Anjina yılda üç kez ve daha sık tekrarlanırsa, bu, bademciklerin kronik bir enfeksiyon kaynağına sahip olduğu anlamına gelir - kronik bademcik iltihabı.

Bademcik iltihabı ve bademcik fonksiyonu belirtileri hakkında kısaca

Kronik tonsillit belirtileri genellikle düşük dereceli (37,0-37,5), ateş, halsizlik, sürekli boğaz ağrısı, kızarıklık, bademcikler üzerinde beyaz bir plak veya lor, sürekli lacunae içinde birikmektedir, artar.

Vücudumuzdaki palatine bademcikler çok önemli bir rol oynarlar - aynı anda enfeksiyona karşı bir bariyer görevi görürler ve vücudun bağışıklık sistemini desteklerler. Bademciklere yerleşmiş olan iltihaplanma süreci, tüm organ ve sistemlere yönelik bir tehdittir, bunun yanı sıra akışının oldukça rahatsız edici ve ağrılıdır.

Kronik bademcik iltihabı sadece vücuda tahammül etmekle kalmaz, aynı zamanda çok hoş olmayan bir takım komplikasyonlara da sahiptir:

 • Farinksin arka duvarında mukusun sürekli hissi;
 • Gastrointestinal sistem bozuklukları. Mide iltihaplı bademcikler sadece bir gece yaklaşık 200 ml akar. ve hatta sindirim sistemindeki inflamatuar süreçleri kışkırtan ve işleyişini olumsuz yönde etkileyen bu mukustan daha fazla.
 • Ciddi bağışıklık bozuklukları, vücuttaki koruyucu mekanizmaların etkinliğinde azalma.

Kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkan 50'den fazla hastalık vardır, bu da hastalığın profesyonel ve etkili bir tedavi gerektirdiği anlamına gelir. Ancak, resmi tıbbın yanı sıra, bu hastalıkla mücadele tedbirlerinde kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi önerilmektedir.

Balda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir. kurumlar?

Kronik tonsillitli bademciklerde pürülan tıkanıklık

Hastalığın evresine ve ciddiyetine bağlı olarak, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Cerrahi - bademcikler kaldırılması, diğer yöntemler tükendiğinde uygulanır.
 • İlaç - antibiyotik ve diğer ilaçların bir ders.
 • Yerel - bademcikler sıhhi temizlik yoluyla enfeksiyon ve inflamasyon medya patojenlerinin kaldırılması.
 • Fizyoterapi.

Metodların en son ruhuna dair bazı teknikler, evde kronik bademcik iltihabının tedavisinde başarıyla uygulanabilir ve burada halk yöntemleriyle özel bir rol oynar.

Kronik tonsillit tedavisi hakkında video

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çoğunlukla, resmi tıp doktorları, evde kullanılan halk ilaçları yardımıyla hastalıkların tedavisine karşı çıkarlar, ancak kronik bademcik iltihabı pek çok benzer vakaya dahil değildir. Aksine, genellikle yardımcı bir araç olarak, katılan hekim halk ilaçlarını kullanarak ev olaylarını atar. Bunlar arasında, soğanlar, bitki infüzyonları, bal ve propolis ile muamele, sebze suyu bulunur.

Herhangi bir doktorun dikkatini vurguluyor ana şey - halk ilaçları yardımıyla kronik bademcik iltihabı tedavisi ek olarak kabul edilmeli ve resmi tıp yöntemleri yerine kullanılmamalıdır ve sadece doktorun danışması ve randevu alındıktan sonra yapılmalıdır.

Vücutta henüz tüm ilaç spektrumunu algılayamayan çocuklar için bademcik iltihabı tedavisi önerilmektedir. Onlara kimya fazlalığı yardımcı olamaz, aksine, zararı. Özel vakalarda ayrıca tıbbi ürünlerin bazı bileşenlerini algılamayan alerjik kişiler vardır.

Çoğu doktor gebelik sırasında kronik tonsillit ve kadınlarda ataklarında antibiyotik kullanımı halk ilaçları kullanımının onaylanması - onlar da uyuşturucu (aşırı durumlarda hariç antibiyotik) ve cerrahinin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Kronik bademcik iltihabını hızlandırmak için halk ilaçlarından tam olarak ne yapılabilir? Halk ilaçları arasında, tüm yaşam vakaları için geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Oral uygulama için hazırlıklar

Geleneksel olarak, sindirime yönelik tüm halk ilaçları iki kategoriye ayrılabilir - otlar ve infüzyonların soğurulması. İlk durumda bitkisel çay, ikinci - alkol, alkolsüz bitki, sebze ve meyve suları infüzyonları.

et suyu

reçetesiz kolayca kullanılabilir çoğu tıbbi masraflar ile hazırlanan kronik tonsillit tedavisinde yardımcı otlar kaynatma, taze ve kurutulmuş otlar evde piyasada satılan veya mevcut, çıkarmak. Bitkisel kaynatma, enflamasyonu rahatlatır, antiseptik olarak hareket eder ve vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu etki, tıbbi bitkilerde bulunan yararlı maddeler sayesinde elde edilebilir. Bunlar şunları içerir:

 1. uçucu yağlar;
 2. fiskositler ve tanenler;
 3. vitaminler;
 4. alkaloidler ve yararlı reçineler.

Bir doktor tarafından reçete edilen ve profesyonel bitki uzmanları tarafından derlenen daha iyi test edilmiş ücretleri uygulayın. Bitkisel koleksiyonların çeşitli bileşenlerinin etkileşimi hassas bir konudur ve henüz tam olarak araştırılmamıştır, bu nedenle amatör yaklaşım sadece çok fazla zarar verebilir.

 • Antibakteriyel etki ile fitote. Eşit oranlarda kantaron, bir anne-ve-üvey anne, tarhun, dereotu, kekik, adaçayı, doğranmış Hint kamışı kök ve şakayık, çiçek papatya ve nergis karıştırmak için. Karışımda ezilmiş okaliptüs yaprakları da eklemeniz tavsiye edilir, ancak onlar olmadan yapabilirsiniz. Kurutulmuş ve iyi karıştırılmış karışım, bir çay kaşığının, bir çay kaşığı şifalı bitki üzerine dökülmesinden kaynaklanır. Fito çay en az 4 saat, daha sonra bir kaynatın, süzün ve sıcak kullanın.
 • Bağışıklık sisteminin uyarılması için koleksiyon, çim Ledum, St. John's wort, atkuyruğu, volostushki, yanı sıra aira ve meyan kökü içeren, eczanelerde fitota olarak satılmaktadır. Bazen de kuru kalçalar da eklenir. Yüksek dozlarda C vitamini içerirler. Et suyu hazırlamak için, bir bardak kaynar su ile bir çay kaşığı dökün ve kaynatın. Çayda bal ekleyebilirsin - böylece tadı daha keyifli olacak.
 • Ayrıca adaçayı gelen çayların kullanımını tavsiye, şifalı papatya ve gül kalçaları.

infüzyon

 • Taze, iyi yıkanmış anne ve üvey anne suyu ve kırmızı şarabı eşit oranlarda karıştırın. Soğan suyunu karışıma ekleyin, gece boyunca serin ve serin bir yerde ısrar edin. Çalkalamadan önce sonuçlanan çare günde üç kez alın.
 • Pancar suyu, 5: 3: 1 oranında kalçalardan ve limon suyundan elde edilen şurup, 24 saat buzdolabında demlenmeye bırakın. Günde üç kez ilacı kullanın - yedikten sonra 1-2 çay kaşığı.
 • Sarımsak iki kafa doğramak ve meyve suyu vermek için bırakın. Bir limonun taze sıkılmış meyve suyu ekleyin, bir bardak su dökün. İnfüzyon, bir çorba kaşığı günde birkaç kez içilir - hastalığın şiddetine bağlı olarak.
 • Eleutherococcus tentürü eczanelerde satılmaktadır, bu yüzden pişirilmeye bile gerek yoktur ve kullanımının etkinliği oldukça yüksektir. Eleutherococcus, bağışıklıkta bir artışı teşvik eder ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Suya 10-20 damla ekleyerek, günde iki kez tentürün iç.

Boğaz durulama

Kronik tonsillit ile durulayın

Kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi durulama olmadan hayal edilemez. Onların yardımıyla bademcikler üzerinde bir plak oluşturan mikroorganizmalar giderilir. Onları çıkarmak, kişi inflamasyon nedeni ile mücadele eder ve durulama antibakteriyel, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar etkisi varsa daha iyidir.

 • Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, 5-10 damla iyot ekleyin. 3-4 saatte bir gargara.
 • Sarımsaklı iki büyük karanfil ezilmiş ve meyve suyuna dökülüp, bir bardak sıcak süt dökülür, biraz soğutulur, süzülür. Günde iki kez durulayın.
 • Bir çorba kaşığı kıyılmış yaprak ve kır çiçeği çiçekleri bir bardak sıcak kaynamış suya dökülmeli ve 10-15 dakika demlendirilmelidir. Sıcak bir çözüm ile günde üç kez gargara. Tüm gün boyunca infüzyonu hazırlarsanız, durulamadan önce onu ısıtmak daha iyidir.
 • Etkili, aynı zamanda, şekerli ve papatya suyu ile ayrı olarak ve bir karışım halinde durulayın. Antiseptik, antibakteriyel ve antiinflamatuar etkileri vardır.

Ev inhalasyonları

 • Sıcak suda, litre başına 1 çorba kaşığı hesaplanarak bir okaliptüs alkolü tentürü ilave edin, en az 10-15 dakika boyunca buhara soluyun.
 • John's wort'un spiritüel infüzyonu, aynı reçete için inhalasyonlar için kullanılabilir. Bu tentür hasat edilebilir ve bağımsız olarak, 20 gram çiçeklerin kullanımı için 100 ml alkol, iki hafta boyunca ısrar etmeniz gerekir.
 • Kuru kıyılmış adaçayı bir çorba kaşığı üzerine bir bardak hesaplanmasından kaynar su dökün, 15-20 dakika demleyelim. İnhalasyonlar için sıcak su ilave etmek (litre için 1 bardak), 10-15 dakika nefes alınız.
 • Aloe alkol tentürleri ile etkili inhalasyon ve papatya eczacılığının infüzyonu.

Balın ve ürünlerinin tedavisi

 • Yemeklerden bir saat önce, tereyağlı bir karışımda 10 gram propolis alın.
 • Ürünü sütte veya ılık kaynamış suda günde dört kez üç kez sulandırarak 20-30 damla propolis alınabilir.
 • Propolisin ruhsal tentürü profilaksi için ve kronik bademcik iltihabı sırasında kullanılır - çare ile birlikte bal ile tatlandırılabilen sıcak çay ile içmeniz gerekir.
 • Bal ayrıca oral uygulama için herhangi bir et suları ve hazırlıkların eklenebilir, bu olumlu bağışıklık sistemini etkiler ve ilacın tadı çok hoş değil tatlandırmak için izin verir.

Bademcik iltihabı ile uğraşmak için birçok başka yöntem vardır ve tarifler, spesifik hastalığa ve bileşenlerinin her birinin mevcudiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak en önemlisi - hastalıkla mücadele etmenin tüm yolları izinle ve bir doktor gözetiminde alınmalıdır, o zaman tedavi hem güvenli hem de etkili olacaktır.

Evde bademcik iltihabı nasıl ve ne tedavi edilir?

Tonsillit, zararlı mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır, sıklıkla hastalığa streptococci neden olur, daha az sıklıkla çeşitli virüsler, klamidya ve mikoplazma neden olur.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan nedenler hipotermi, kötü alışkanlıklar, kötü çalışma koşulları, dengesiz beslenme ve azaltılmış bağışıklıktır. Tonsillit tedavisi birbirini tamamlayan ilaç ve halk ilaçları içerir.

Olmadan bademcik iltihabı tedavi etmek mümkün değildir

Uygun bir şekilde seçilemeyen antibiyotik tedavisi aylarca sürecek ve bu her altı ayda bir kronik bir form ve alevlenme.

Ayrıca, antibakteriyel maddeler olmaksızın tedavi, komplikasyonları tehdit edebilir - kardiyovasküler sistem, böbrek ve eklem hastalıkları. Anjinli olguların% 70'inde ekilen Streptococcus, vücuttan hızla yayılır ve 2-4 haftalık serbest büyüme ve gelişimden sonra, kalp ve idrar organlarının çalışmasına müdahale etmeye başlar.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Kronik bademcik iltihabını etkin bir şekilde tedavi etmek için, doktorlar evde kullanılabilecek çeşitli halk yöntemleri reçete ederler.

İyi bir yardım, ayrı olarak veya koleksiyonlarda demlenebilen çeşitli şifalı bitkilerin et suyudır.

1 çorba kaşığı kuru ham madde bir bardak suya dökülür, kaynamaya getirilir, 20 dakika boyunca ısrar edilir ve boğazda boğaz ile durulanır.

1 yemek kaşığı bitkisel hammadde, iki bardak kaynar suya dökülür, ısrarlı ve amaçlanan amaç için kullanılır.

10 yaprak öğütülür, kaynar su ile dökülür, 10-15 dakika demlenir ve bademcikler ile yıkanır.

Papatya eczane, ıhlamur, meşe kabuğu.

Üç parça papatya, bir kısım ıhlamur ve iki kısım meşe kabuğu bir bardak kaynar su ile dökülür, 5 dakika kısık ateşte tutulur, daha sonra ısrar edilir, bir çay kaşığı balın kaynatılmasında karıştırılır ve boğazda durulanır.

Siyah frenk üzümü yaprakları.

2 yemek kaşığı bitkisel hammadde bir bardak su döküp kaynatın. Sonra ısrar edin, bal ekleyin ve bademcikler durulayın.

Bitkiler yanı sıra, kronik bademcik iltihabı diğer doğaçlama ajanlarla da tedavi edilebilir. Tüm bu fonlar, pürülan çökeltilerden bademcik temizlemenize, bakteri sayısını azaltmanıza ve iltihapları gidermenize izin verir.

Bir tuz veya soda çözeltisi.

Maddenin 1 çay kaşığı bir bardak ılık suda çözülür.

Siyah turp suyu.

Turp ezilir, meyve suyu sıkılır ve 1: 3 oranında doğal balla karıştırılır.

Yapraklar kesilir ve birkaç gün boyunca karanlık ve serin bir yere yerleştirilir. Bundan sonra, öğütme, suyu sıkın ve bal ile 1: 3 oranında karıştırın. Aç karnına 1 tatlı kaşığı alın.

Sarımsak büyük bir parça ezilir, meyve suyu sıkılır ve 1: 2 oranında su ile karıştırılır. Ortaya çıkan çözüm bademcikler durulayın.

At turpunun kökü, rende üzerine sürülür, meyve suyu sıkılır ve ılık su ile seyreltilir, 1: 3 oranında, daha sonra bademcikler ile yıkanır.

Evde bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi özellikleri

Çocuklar evde boğaz ağrısını folk yöntemleriyle tedavi edebilirler, ancak herhangi bir ilacı uygulamadan önce bir çocuk doktoruna başvurmalıdırlar. Bunu hatırlamaya değer yetişkin hastalar için tüm fonlar çocuklar için uygun değildir, ve dozaj yaş ve kiloya göre ayarlanmalıdır.

Sadece etkili ve güvenli değil aynı zamanda çocuklar tarafından iyi algılanan bademcik iltihabı tedavisi için birçok farklı tarif vardır.

 • Sıcak süt - bir bardak sıcak sütte, bir çay kaşığı bal ve küçük bir parça tereyağı ekleyin;
 • Ahududu ile çay - Ahududu reçeli, kuru veya dondurulmuş meyveler kullanabilirsiniz. Meyveler kaynar su ile dökülür, ısrar eder ve çocuğa içecek verir;
 • Deniz topalaklı çay - deniz topalak meyveleri şekerle öğütülür, kaynar su eklenir, ısrar eder ve içilir;
 • Siyah frenk üzümü ile çay - meyveler, şeker ile öğütülür, kaynar su dökülür, biraz soğutulur ve bebeğe verilir.

Tüm bu halk ilaçları hafif bir antienflamatuar etkiye sahiptir, ağrıyı azaltır ve mukus boğazını yumuşatır.

Boğazın durulanması için yetişkinlerde kullanılan tüm aynı çözümleri ve tentürleri kullanabilirsiniz. Fakat üreme daha büyük olmalı.

Isınma kompresleri ile iyi bir sonuç verilir, bal, alkol çözeltisi, kaynamış ve silinmiş patatesler temel olarak kullanılabilir. Sıkıştırmalar sadece sıcaklık yoksa yapılabilir.

Standart olmayan bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Bazen bademcik iltihabı ile baş etmeye çalışan insanlardan en inanılmaz önerileri karşılayabilirsiniz.

Angina ile dondurma, yardımcı olarak kullanılabilir. Dondurma yerine, aynı zamanda, farklı yaştaki hastaları günde birkaç kez çözdüğü görülen meyve buzu küpleri de kullanırlar.

Soğuk dondurma boğaz ağrısına ne gibi faydalar sağlayabilir? Bu ürün lokal analjezik olarak davranır. Soğuk atıştırmalık, boğaza dokunduğunda, damarları daraltır - bu da iltihabı ve hızlı iyileşmeyi azaltır. Hastaya sadece boğazda ve yalnızca bir seferde 100 gramdan fazla olmayan bir boğazda dondurma verebilirsiniz.

Bademcik iltihabı için iyi, elma sirkesi yardımcı olur. Bir çay kaşığı sirke bir bardak ılık su içinde çözülür. Bu çözüm sadece boğazı durulamakla kalmaz, aynı zamanda küçük miktarlarda içirir. Bu, durulama sırasında çözeltinin ulaşmadığı arka duvarı temizlemenizi sağlar. Boğaz ağrısı başlamazsa, bu tür bir tedavi ile hastalık üç gün boyunca tamamen kaybolur.

Bira ve şarapla tedavi.

Sıcak bira ve şarap - alkollü içecekler ile tonsillit tedavisi yandaşları vardır.

Birada, aslında, damar genişletici ve analjezik etkisi olan yararlı maddeler vardır. Aynı şey kırmızı şarap hakkında da söylenebilir. Ama bu alkolü ve hatta daha sıcak formda olduğunu hatırlamaya değer. kategorik olarak yüksek sıcaklıkta kullanmak imkansızdır.

Kaz ya da kunduz yağı.

Tuhaf görünebilir, ancak bademcik iltihabının tedavisinde mükemmel bir etki, böyle bir karışımla verilir - bir bardak sıcak süt, bir tatlı kaşığı bal, bir küçük kıyılmış diş sarımsak ve bir kaz ya da kunduzdan bir çay kaşığı yağ. Tadı oldukça tatsızdır, ancak hastalığı hızla dindirir.

Pastırma ile sıkıştırın.

Taze domuz eti mümkün olduğunca ince kesilir, parçalar boğaz üzerine yerleştirilir ve üst parşömen kağıdı ile kaplanır. Sonraki pamuk yünü, selofan ve yün atkı bir tabakadır. Bu kompres gece yapılır, çoğu durumda ağrıdan kurtulmak için bir prosedür yeterlidir.

Tuz ile sıkıştırın.

Geniş bandaj 5-6 kat halinde eklenir,% 10'luk sıcak bir tuz çözeltisi ile nemlendirilir ve boynuna uygulanır. Üstte birkaç katmana bir selofan ve pamuklu bez tabakası koydu. Geceleri böyle bir prosedürü yaparken, acıyı unutabilirsiniz.

Angina, insanların herhangi bir yoldan kurtulmaya çalıştıkları hoş olmayan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi, herhangi bir komplikasyon olmaması için nasıl düzgün tedavi edileceğini size söyleyen doktora bir ziyaretle başlamalıdır.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik ve irinli formlarının tedavisi, varsa Lacunae, irinli fişler kaldırılmasını yıkıyor tonsillit etkenini doğasını belirlemek için alınan testlerin sonuçlarına bağlı olarak, otolaringolojist tarafından atanır antibiyotik ve lokal antiseptik, kullanımı. Tedavinin etkili olmadığı durumda bademciklerin çıkarılması için bir işlem öngörülür. Sıklıkla, birçok hasta Tonsillor MM ile ambulatuar yıkama ile kurtarılır.

Bademcik iltihabını antibiyotiklerle tedavi etmek için, sadece bakteriyel bademcik iltihabı ve komplikasyonlar söz konusu olduğunda, viral boğaz ağrısının antiviral ajanların yardımı ile tedavi edilebilmesine izin verilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı için geleneksel ilaç tamamen güçsüzdür. Yetişkinlerin tedavisi için, doktor penisilin Amoxil, Ospamox, Amoksisilin reçete eder. Penisiline alerjisi durumunda, Sumamed, Azitromisin formunda Macrolides ile değiştirilir. Bademcikleri yerel olarak tedavi etmek Bioparox, Angilex, Oracet olabilir. Tedavide ödemin giderilmesi için antihistaminikler eklenir.

Kür çocuk randevu veya Azimed Ormaks antibiyotik ve lokal antiseptik Chlorophyllipt, Faringosprey ve erişkinlerin tedavisinde tahsis edilen fonların üzerinde mümkün olacaktır. Hoş tadı olan resorpsiyon için uygun başka tabletler Faryngosept veya Lizak'dır.

Bademcik iltihabını tedavi etmek, sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilen vitamin kompleksleri ve immüno-uyarıcıların desteği ile daha yararlı olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi mümkündür, ancak doktorun tavsiyesine göre. Yatarak ya da poliklinik prosedürleri uygulandıktan sonra, evde ve tedavinin bağışıklığını güçlendirerek tedaviye devam edebilirsiniz.

durulama

Yetişkinlerde boğaz ağrısını çabuk bir şekilde tedavi edin ve çocuklar ya bir evde ya da evde çalışmayacaktır. Bu durumda, önerilen tüm ilaçları alarak, sabırlı ve özenle tedavi edilmelidir. Tedavi süresi, bir komplikasyon olmaksızın, bir haftadan 10 güne kadardır., Kuruluk tahliye ilk semptomların ortaya çıkması ile amigdala temizleyin ve antibakteriyel ilaçların Klorheksidin Rotokan veya bal, papatya özü, meşe kabuğundan, yarrow ve calendula ile durulayın Kronik bademcik iltihabı önlenmesini yaparlar. Doğal malzemelerden daha az yararlı ve vitaminli içecekler pişirebilirsiniz. Tabii ki, onlar tedavi edilemez, ancak zehirlenme kurtulmak için sıvı miktarını artırmada yararlı olacaktır.

Tentürler de çabuk pişer, çalışmaz, infüzyon süresi 2 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Günde üç kez durulamak için, meşe kabuğu ile infüzyon güçlü kurutma özelliği ile ünlüdür, bu nedenle kullanımı günde 2 kez ile sınırlıdır.

Durulama tarifleri

Bir çorba kaşığı miktarındaki papatya çiçeği, kaynar suyla kaynatılıp durulanabilir, tam soğutma, ağız ve boğazdan sonra günde üç kez durulanır, gerekirse yeni bir çözelti hazırlanır.

Meşe kabuğu tozu 2 çorba kaşığı kaynama noktasına getirilmiş su yarım litre, dökün ve 5 dakika verecek kaynamaya, bir eczane satın alınabilir, daha sonra, 12 saat boyunca demlenmeye ısınmaya bırakılmıştır.

Yetişkinler için, alkollü tentürlü durulama maddeleri de uygundur, bunlar ayrıca satın alınabilir veya bağımsız olarak da yapılabilir. Ana bileşenin 2 yemek kaşığı, örneğin, calendula, 200 ml alkol gerekir, tentür karanlıkta ve soğuk olmayan bir yerde 2 hafta boyunca yalnız kalır ve sonra süzülür. Bir bardak suya en fazla 20 damla bir miktarda alkol tentürü uygulayın.

Ballı Tarifler

Bal, ılık suda (cam başına 1 çay kaşığı) çözünmesi için yeterlidir ve bu hızlı pişirme solüsyonu ile günde üç kez ağız ve boğaz yıkayın.

Genellikle bal, zencefil, papatya, kireç çayı gibi vitamin içeceklerinde, cam başına 1 çay kaşığı miktarında kullanılır. Ayrıca köpek güllerinden içeceklere ekleyin.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Kronik bademcik iltihabındaki bağışıklığı güçlendirmek ve nüksetmeyi önlemek için propolis ya çiğnenmesi gereken, ancak yutulmaması gereken ya da aynı ağız ve boğazda durulama için bir tentür olarak yardımcı olacaktır.

Balla doldurulması gereken rendelenmiş limon ve zencefil kökünden bir vitamin karışımı hazırlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit aloe suyundaki etkinliği ile ünlüdür. O tavsiye edilir:

 1. boş bir karnına bir çay kaşığı üzerinde saf formda almak
 2. bademciklere doğrudan başvurunuz,
 3. 10 gün boyunca bal ile vitamin içecekleri ekleyin.

Doktorlar ayrıca, sadece bağışıklıktaki delikleri tedavi etmekle kalmayan, aynı zamanda virüsleri de yenebilen interferon bazlı bağışıklık uyarıcı preparatları önermektedir. Avonex, Viferon, Inter, Inferon'u içerir.

Evde bademcik iltihabı ne kadar çabuk iyileşir?

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır. Çeşitli tedavi yöntemleri, onlardan kurtulmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebileceği gerçeğinden yola çıkarak, evde tedavi yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik iltihabını tedavi etmek, hastalığın derecesine ve karmaşıklığına bağlı olarak iki farklı yöntem olabilir. İlk yöntem - akut iltihap olduğunda ve acil kardinal önlemler almak için gereklidir ve ikincisi - kronik bademcik iltihabı ile bir dizi önlemin kullanımı ile daha uzun süre devam etmektedir.

Semptomlar ve akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bir bardak soğuk su içtikten, dondurma yedikten veya soğuk suda yıkandıktan sonra beklenmedik bir şekilde başlayabilir. Bu nedenle, çoğu yaz aylarında neden hasta olduklarına şaşırıyor. Enflamasyona eşlik eden bademcik iltihabının ilk belirtileri zehirlenme hakkında konuşabilir, bu:

 • bulantı;
 • karın ağrısı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

Dikkat lütfen! Çoğunlukla çocuklar böyle belirtilerden şikayet ederler! Ancak uyanık olun ve çocuğun boğazını inceleyin.

Bir bademcikler üzerinde beyaz plak, kırmızı boğaz, tükürük veya yiyecek, 38 ° C kadar sıcaklık keskin bir sıçrama yutma darlığı vardı - bu sağlık kurumuna başvurmak zamanı.

Muayeneden sonra, doktor iltihaplanma derecesine bağlı olarak tedaviyi reçete eder.

 1. İlaç - vücudun bağışıklık sistemini geri getiren antibiyotikler ve ilaçlar ile tedaviye tabi tutulmalıdır.
 2. Bademcik Sanitasyon - viral patojenleri kaldırmak için, yerel boğaz yıkama.
 3. Cerrahi müdahale - şişmiş bademciklerin boğazla örtüştüğü ve nefes almasına izin vermediği zor durumlarda verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Onlar yetişkin ve çocuklarda kronik tonsillit karakteristik semptomlar bir bulgusu arasında farklılık yoktur. Bu bezleri dokunun acı gibi boğazında kalıcı ağrı gibi semptomları, boğazda konjesyonunu, şişme, sıcak ve soğuk yemekler ağzından kötü koku, artmış duyarlılık içerir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

İnsan sağlığını mümkün olan en kısa sürede tekrar sağlamak ve hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için doktor antibiyotikleri reçete etmektedir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

 • penisilin;
 • klaritromisin;
 • azitral;
 • amikasin ve diğerleri.

Akut tonsillit aynı antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik olandan farklı bir dozda uygulanır. İlaçların ve dozajın atanması sadece bir doktor tarafından belirlenir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Prosedürler ve hızlı müdahale önlemlerinden sonra, doktorlar evde kronik bademcik iltihabı öneriyorlar. Halk ilaçları sonsuza kadar bu hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, yeniden enflamasyonu önlemek için, boğazınızı durulamak için yeterli farklı tentür, et suyu var.

Dikkat lütfen! Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi, ilaçlarla bağlantılı olarak değil, onların yerine gerçekleştirilir!

Evde halk ilaçları ile bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğazın tentürü

Evde, kronik bademcik iltihabına yardımcı olacak çeşitli bitkisel tentürler hazırlayabilirsiniz. Her birinin boğaz bademcikler üzerinde tıbbi özellikleri ve antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.

civanperçemi

Kuru ot 2 yemek kaşığı. l. iyice doğrayın ve bir bardak kaynar su ekleyin. 60 dakika, gerginlik ve gargaraya batırın. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.

Papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur

3: 2: 1 oranında otlar alın ve iyice karıştırın. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Bir saat sonra, tentür süzülür ve durulanır. Halk şifacıları daha fazla etkinlik için bal eklemenizi tavsiye eder.

Aziz John'un Wort

Bir çim tentürü yapın:

 • bir bardak tıbbi alkolün iki çorba kaşığı için;
 • 10 gün boyunca serin bir yerde bırakın.

200 ml su başına 15-20 damladan fazla olmamalı ve boğazınızı yıkaması önerilir. Bu tentür hastalığı önlemek için günlük olarak durulanabilir.

patates

Gargara için pişirme tentürü için, kurutulmuş patates çiçekleri - 1 çorba kaşığı alın. l, ve 250 ml su içinde kaynatın. Prosedürü 10-14 gün boyunca üç kez tekrarlayın. 30 gün ara verin ve tedaviye devam edin.

Bir bardak ılık suda 15 g tuz ve 15 g soda karışımı ekleyin ve 10 damla iyot dökün. Boğazın her 4 saatte bir yıkanması önerilir.

kırlangıçotu

Süzgeçlerin doğranmış yaprakları kaynar su dökülür ve 20 dakika demlenir. Sabah ve akşamları durulamak için ılık çözüm.

Adaçayı ile papatya

Tamamen iyileşene kadar otlar ve gargara karışımı karışımı tentür.

Dikkat lütfen! İçeriğindeki maddelere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa tentür kullanmayın!

Inhalasyonlar için tentürler

Evde soluma için prosedürü düzgün bir şekilde yerine getirmek için, bugün birçok kişinin kullandığı eski büyükannenin yöntemini kullanabilirsiniz. Küçük bir tencere alın, yaklaşık 1-2 litre kaynar su dökün. Birkaç damla veya tentür kaşığı ekleyin (tarife bağlı olarak), temiz bir havluyla kaplayın ve kabı buharla soluyun. Tedavi süresince her gün yatmadan önce inhalasyonların yapılması tavsiye edilir.

sarımsak

3-4 dişi alın, doğrayın ve suyu sıkın. Seyreltik bu oranda olmalıdır:

 • Çocuklar için 500 ml su için 10 ml sarımsak suyu;
 • Her 1000 ml su için 10 ml sarımsak suyu - yetişkinler için.

Üç ayrı tentür hazırlayın:

 • bir çay kaşığı okaliptüs demlemek 250 ml su demlemek;
 • ceviz yaprakları bir çorba kaşığı - 250 ml su;
 • bir çay kaşığı papatya - 250 ml su.

Elde edilen tentürler, sıcak suya ve inhalasyona eklendi. Her kaynatma ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

adaçayı

20 dakika ısrar etmek için kaynar su (bir bardak) kıyılmış ot bir çorba kaşığı dökün. Solunum yoluyla bir litre suya kaynatma ekleyin.

John's wort'un spiritüel tentürü de prosedür için kullanılabilir. 100 ml tıbbi alkol için 20 g bitki çiçek alın. 7-10 gün sürün ve su litresi başına 100 ml ekleyin.

Bademcik iltihabı ile bal tedavisi

Arı bal ve propolis, evde kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Tercihen akasya ile birlikte bal ev, taze (şekerlenmiş değil) kullanılması tavsiye edilir. Kompozisyonda bulunan mikro elementlerden dolayı sadece tıbbi özellikleri ile ünlüdür. İşte bal ve propolis ile en popüler tariflerden bazıları.

 1. 10 g propolis alın, dikkatlice öğütün ve 50 gr tereyağıyla karıştırın. 60 dakika içinde yarım çay kaşığı alın. yemeden önce.
 2. Sıcak süt veya kaynamış suda rendelenmiş propolis. Günde üç kez 25 damla.
 3. Propolisin ruhsal tentürü, kronik tonsillitin önlenmesi ve tedavisi için etkilidir. Yedikten sonra bir yarım kaşık alın ve ballı tatlı çay ile birlikte.
 4. Bal çeşitli bitkisel tentürlere eklenebilir ve dahili olarak alınabilir. Bu iyi şişliği giderir ve bir kişinin bağışıklığını arttırır.
 5. Pancar suyu (50 gr), et suyu (30 g) ve limon suyu (10 g) ile karıştırılır, buzdolabında 24 saat ısıtılır. Kullanmadan önce ısın, tada bal ekleyin ve 1 çorba kaşığı alın. l. yedikten sonra.

Kronik tonsillitte bağışıklığı güçlendiriyoruz

Önleyici amaçlar için, ikinci bir iltihap sürecinden kaçınmak için insan bağışıklık sistemini güçlendirmesi önerilir. Bunu yapmak için, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile fitote alabilir veya bağışıklığı uyarmak için bitkisel toplama yapabilirsiniz.

Phyto

pişirin için, eşit oranlarda otlar almak gerekir: bir anne-ve-üvey anne, kantaron ve pelin, rezene ve adaçayı, kekik, tatlı bayrak kök ve şakayık, papatya, nergis. İstenirse, birkaç okaliptüs yaprağı ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynar su için 1 çay kaşığı alın. toplama ve 4-5 saat ısrar ediyorlar. Bir kaşık dolusu bal ekleyerek, çayı sıcak olarak kullanın.

Bitkisel ilaçlar

Aynı miktardaki tüm otları alın: St. John's wort, Ledum, atkuyruğu, maydanoz, calamus kökü, meyan kökü, kalça. İyice karıştırın ve 1 çorba kaşığı. l. karışım kaynar su dökün. Bir yemekten sonra demlenmiş çay olarak iç, bir kaşık bal ile yapabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi zor değildir. Özellikle çocuk hasta olduğunda ve vücudunu antibiyotiklerle doldurmak istemezseniz, bitkilere dayalı çeşitli yemek tarifleri uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için birkaç yolu birleştirin. Artık ailenizin ve arkadaşlarınızın sağlığından emin olabilirsiniz.

Tonsillit, bakteriyel, viral veya mantar kökenli lenfoid faringeal halkanın enflamatuar sürecidir. Lezyon esas olarak palatine bademciklerde görülür. Tedavinin temeli olarak kabul edilen antibiyotik tedavisi, halk ilaçları kullanıldığında gözlenmeyen bir takım yan etkilere sahip olabilir. Çoğu hasta bademcik iltihaplanmasından kurtulmak için ikinci yöntemi tercih eder. Makalede bademcik iltihabı tedavisi ve test edilmiş tarifler tartışılmıştır.

Akut ve kronik patolojik süreçte boğaz ağrısı, yutulamaması ve normalde yemek yemesi eşlik eder. Mukus boğaz kırmızı, şişmiş, çok sayıda patojen içeren beyaz kaplama ile kaplıdır. Halk ilaçları ile evde tedavi, kullanılan maddelerin aşağıdaki görevlerle başa çıkabileceğini ima eder:

 • bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılmasıyla mikroorganizma sayısında azalma (sürtünme);
 • iltihap belirtilerini durdurarak (içme, durulama, kullanma, inhalasyon) mukoza ile yakın temas kurulması;
 • vücudun savunmasını güçlendirmek (fitoit, vitaminleştirilmiş karışımlar).

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Hızla iltihabı kaldırmak ve boğaz ağrısı tedavi şifalı içecekler yardımcı olacaktır. Onlar sıcak olarak tüketilmelidir. Bu çaylar bağışıklığı güçlendirir, terlemeyi ortadan kaldırır, ağrılı belirtileri azaltır. Birkaç etkili yemek tarifleri:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su içinde, 2 yemek kaşığı seyreltin. kireç bal, bir tutam tuz, yarım limon suyu. Bu bölümü küçük yudumda iki kez iç. Çocuğun çocukluk döneminde bile tedaviye izin verilir.
 2. Havuç, salatalık ve pancar soymak. İnce bir rende rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak havuç suyu, yarım bardak salatalık ve pancar suyu almalısınız. Tüm sıvılar karıştırılır. Gün boyunca iç.
 3. 1 litre inek sütü kaynatın. 10 gram mor çiçek dökün, yavaş ateşte birkaç dakika bekleyin. Şekil değiştirme. Ilık bir formda iç.
 4. Zencefil kökü, doğranmış, birkaç diş sarımsak ve ezilmiş limon bir litre içme suyu dökün. Bir kaynatın ve 30 dakika pişirin. İçecek biraz soğuduktan sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yemekler arasında günde 3 kez içilir. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için, hamile kadınlar ve çocuklar için mümkündür.

Durulama kombinasyon terapisine dahil edilirse, akut ve kronik bir patolojik süreç iyileştirilebilir. Bu tip terapi, doğrudan doğruya ilaçların boğaz ve bademciklerin mukoza üzerinde hareket etmesini sağlar.

Enflamatuar süreçten infüzyonları ve şifalı bitkilerin (okaliptüs, papatya, nergis, St. John's wort) soğurmalarından kurtulabilirsiniz. Etkili etki, deniz tuzu, soda ve 2-3 damla iyot çözeltisine sahiptir. Evde durulama için birkaç tarif daha:

 • 1: 3 oranlarında ılık su ile limon suyu;
 • kalendula tentürü (yarım bardak su başına 2 yemek kaşığı);
 • taze yaban turbu suyu;
 • civanenin kaynatılması;
 • bir bardak su üzerinde birkaç damla uçucu yağ fesleğen yağı;
 • pancar suyu saf formda yetişkinlere, çocuklara - yarısı kaynamış suyla seyreltilmiş;
 • Yaban mersini konsantre et suyu (100 gr çilek ve 0.5 litre su başına ve kalın bir çözelti ortaya çıkana kadar kaynatın).

Boğazınızı durulama kuralları:

 1. Hazırlanan çözelti sıcak (sıcak değil!) Olmalıdır.
 2. Ağızda az miktarda sıvı toplayın, tutun, burnunuzda derin bir nefes alın.
 3. Başını eğerek sessizce bir ses çıkar, ses ses tellerini titreştirir.
 4. Ağzınızı sıvıdan boşaltın ve lavaboya atın.
 5. Gerekli miktarda çözelti kullanılıncaya kadar devam edin. Hastalığı hızlı bir şekilde tedavi etmek için her 3 saatte bir gargara yapmalısınız.

Bademcikler için macunlar

Kronik süreç lenfoid dokunun inceltilmiş, atrofiye olduğu veya tersine çok gevşek hale gelmesine yol açar. Hücrelerin erken toparlanması ve yenilenmesi hedefi ile ev pastaları gelmeye yardımcı olmak için.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlamak gereklidir:

 • keten tohumu;
 • turp tohumu;
 • arpa tohumları;
 • hardal tohumu;
 • horseradish kökü.

Bütün bileşenler tek tip kuru bir zemine öğütülür. Bir kıvam kıvamında yapmak için az miktarda haşlanmış ılık su ekleyin. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için iki haftadan az olmamalıdır.

Başka bir makarna türü sümbülün dallarından hazırlanır. Bunu yapmak için birçoğunun ateşe verilmesi gerekir ve küllere 3-4 damla hardal yağı eklenir. İstenen kıvama getirin.

Hastalığı macunla tedavi etmek, iyileşme döneminde veya kronik formda önerilir. Bademcik iltihabı akut fazı kontrendikedir. Bu yöntem, artık etkileri çabucak ortadan kaldırmanıza, erken iyileşmeyi desteklemenize, nüks oluşumunu önlemenize izin verir. Madde bir pamuklu çubukla uygulanır. Dil bir kaşık ya da spatula ile tutulur ve temiz hareketler ilaç karışımını bademcikler üzerinde bırakır.

Akut bademcik iltihabı, beyaz bir kaplama veya lakunada pürülan kümelenmelerin varlığı ile eşlik eder. Patolojik içerikleri sıkıştırmak yasaktır ve miktarını azaltmak için bademcikleri silmek için bu gereklidir. Kronik işlem, aynı zamanda kurtulmanız gereken bulanık beyazımsı bir kaplamaya da sahip olabilir.

Aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • propolis tentürü;
 • su ile seyreltilmiş sarımsak suyu;
 • bal ve aloe yaprağı suyu 3: 1 oranında;
 • köknar yağı;
 • eşit oranlarda bal ile siyah turp suyu.

Tıbbi karışım, pamuklu çubukla veya parmağın etrafına sarılmış bir bandajla uygulanır (eller dikkatlice tedavi edilmelidir). Prosedür boş bir midede yapılır. Kurs - 2 hafta.

hızlı boğaz ağrısından kurtulmak için izin Aşağıdaki araçlar, bir Thermo-inhalasyon olarak münhasıran kullanılan, ortadan boğaz ve bademcikler inflamasyonu azaltmak Scratchy. Kontraendikasyon, vücut sıcaklığının artması, burun kanaması eğilimi, pürülan birikimin varlığı, sarhoşluğun parlak belirtileridir.

Geleneksel tıp bademcik iltihabını tedavi etmek için aşağıdaki vasıtaları önerir:

 1. Patatesleri "üniformalarda" kaynatın. Suya birkaç damla terebentin ekleyin. Buharı 3-5 dakika boyunca soluyun. Sadece yetişkinler için izin verilir.
 2. Bir litre kaynar suya 2 yemek kaşığı ekleyin. propolis tentürleri. Bir boğazı tedavi etmek için, bir buharın üzerinde nefes almak, günde üç kez 7-10 dakika gereklidir.
 3. Sarımsak başını kabuklarından çıkarın, bir litre su dökün ve kaynatın. 1 çay kaşığı ekleyin. Soda. Solüsyon biraz serin, inhalasyon için hazır.
 4. Bir litre kaynar su dökün, anason ve okaliptüsün uçucu yağlarını ekleyin (10 ve 20 damla). 7-10 dakika nefes al.
 5. Adaçayı, papatya, St. John's wort, nane bir kaynatma hazırlayın. 2 yemek kaşığı oranında. bir bardak sıvı üzerine kuru karışım.

Evde bademcik iltihabı semptomlarını kompreslerle tedavi edin. Mikro dolaşımı iyileştirmeye, enflamatuar süreci durdurmaya, ağrıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Kuru kompresler, nemli olduğu söylenemeyen, hastalığın akut aşamasında, hipertermi için kullanılabilir.

Bir boğaz tedavi etmek ve bir acıyı ortadan kaldırmak için halk ilaçları sonra mümkündür:

 • 25 g tuz, bir bardak su içinde seyreltilir - terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılan bir ısınma kompresini değil;
 • sabit lahana yaprakları;
 • trakea alanında bal ile süzme peynir kombinasyonu;
 • Haşlanmış soyulmuş pancar yağı ve birkaç damla kerosen ekleyin (sadece yetişkinler için).

Her hasta bağımsız olarak, bademcik iltihabı tedavi etmek için hangi yolu seçer. Tedavinin zamanında olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu iyileşme sürecini hızlandıracak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Tedavinin yanlış veya tamamlanmamış olması halinde bademciklerin kronik iltihaplanması genellikle anjinadan sonra gelişir. Dış veya iç olumsuz koşullara maruz kaldığında kalan enfeksiyon odakları enflamatuar süreçlerin gelişimini tetikler ve anjina periyodik olarak kötüleşir. Kronik bademcik iltihabının evde tedavi edilmesi genellikle tavsiye edilir - sadece şiddetli alevlenme veya komplikasyonların gelişmesi durumunda hastaneye yatış gereklidir.

Tehlike nedir?

Pek çok kişi kronik bademcik iltihabına tahammül etmek için işe yaramayan nahoş fakat tehlikeli olmayan bir hastalığı düşünmektedir. Gerçekten de, tedavi etmek zordur, çünkü anjiyojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklerin etkilerine bile hızlı bir şekilde uyum ve adapte olabilirler. Bu yüzden uzun süreli gelişimin önlenmesi için akut formda uygun tedaviye sahip olmak çok önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı genellikle büyük bir kaygıya neden olmaz, solma döneminde kendini sadece belirsiz semptomlarla gösterir:

 • boğazda periyodik ağrı;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • nadiren taşikardi ortaya çıkar;
 • bademcikler üzerinde bulutlu bir çiçek;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel performans azaldı.

Ancak dikkat çekmeden de olsa, hiçbir durumda hastalık imkansızdır. Tedavi olmadığında, enfeksiyon diğer organlara ve sistemlere nüfuz ederek çeşitli komplikasyonlara neden olur: eklem ağrısı, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, artrit, vücudun genel zehirlenmesi vb.

Hamilelik sırasında özellikle tehlikeli olan kronik tonsillittir. Ağırlaşması erken evre ve erken doğumlarda düşüklere neden olabilir - geç.

Ayrıca, gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır, toksikozun tezahürlerini arttırır. Bu nedenle, bebeği taşımanın tüm süresi uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

Genel şema

Kronik tonsillit tanısı konduğunda, evde tedavi hiçbir şekilde halk ilaçlarıyla sınırlı olmamalıdır. Halk yöntemleri, geleneksel ilaçlar ve uygun fiyatlı fizyoterapinin en etkili kombinasyonu.

Genel tedavi şeması şöyle:

 1. Düzenli boğaz durulama. Hızlı iyileşme mümkün olmayan tedavinin ana unsuru. Toplanan mukus ve plakları bademciklerden temizler, mukoza zarını onarmaya yardımcı olur, ağrıları ve iltihapları giderir.
 2. Bol içecek. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde kesinlikle gereklidir, çünkü bu sadece mukus kaldırmaz, aynı zamanda vücudu daha hızlı zehirleyen toksinlerin giderilmesine de yardımcı olur.
 3. Antiseptik ile bademcik tedavisi. Enfeksiyonun yayılmasını daha da durdurmak için gereklidir. Sprey formundaki preparatlarla daha iyi yapın.
 4. Yerel eylemin hazırlıkları. Doğrudan inflamatuar odaklarda hareket etmek için kullanılırlar. Absorbsiyon için bitkisel özler veya antibiyotikli tabletler, bademciklerin tedavisi için çözümler olabilir.
 5. Buhar inhalasyonu. Mukoza zarlarını nemlendirmek için mükemmel yöntemler, süreçleri rejenerasyondan hızlandırır. Soluma hızlı bir şekilde boğazda ağrı ve yangıyı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır.
 6. Gıcırdatanları. Taşlama araçlarını doğru şekilde seçerseniz, bir çift etki yaratabilirsiniz: ısınma ve inhalasyon. Boyun ve göğsünüzü ovmanız gerekiyor.
 7. Sıkıştırır. Isınma sıkıştırması enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir, hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 8. Hardal. Isınma türlerinden biri. Kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun savunmasını arttırırlar. Boynun arkasına, göğsün üst kısmına veya ayağına takabilirsiniz.
 9. Solunum jimnastiği. Mukus kümelerinden solunum organlarını temizler, kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini harekete geçirir, hücre ve dokuların rejenerasyonunu tetikler.
 10. Masaj. Kronik tonsillitte en etkili olan yüz ve boyunda yüz masajıdır. Vücudun iç kaynaklarını içeren ve hastalığın daha çabuk aşılmasına yardımcı olan bu etki şeklidir.

Kronik bademcik iltihabı vücut ısısında hafif bir artış sağlayabilir. Bu durumda antipiretik veya anti-inflamatuar ilaçlar alın. Düzgün seçilmiş tedavi ile, kendi başına normalize olacak ve gereksiz ilaçların parçalanma ürünlerinin vücut kurtulmak olacaktır.

Durulama, durulama, inhalasyonlar

Evde gargara yapmak için en basit ve etkili çözüm deniz tuzu çözeltisidir. Elde değilse, normal taşı alabilir, ancak solüsyonu süzebilir ve sonra bir bardak suya 10-15 damla iyot ekleyin. Günde en az 5-6 kez durulayın ve dikkatlice yapın.

Evde bademciklerin iyice yıkanması zordur - su jetin nereye ve nasıl gideceğini göremezsiniz. Fakat eğer bir asistanınız varsa - prosedür, su bademciklerinin basıncı altında, normal durulamadan çok daha verimli bir şekilde temizlendiğinden, işlem iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Yıkama için antiseptik solüsyonlar uygundur: furacillin, klorophyllipt, manganez. Ve prosedürü geleneksel bir şırınga ile yapabilir, kafanızı lavaboya ya da lavaboya yatırabilirsiniz.

buhar için inhalasyon sodyum karbonat çözeltisi, soda "Borjomi" veya decoctions köknar, çam, okaliptüs, Hypericum, kırlangıçotu, elecampane, meşe kabukları, anne öksürükotu, kekik, adaçayı, nane, lavanta, ve diğerleri kullanımı daha iyidir. Not eğer Hamilelik tüm bitkilerin yararlı değildir, bu yüzden uzmanlara danışmak daha iyidir.

Gırtlakları mükemmel şekilde yıkayan ve bademciklerini temizleyen bitkisel çaylar ve et suları hakkında unutmayın. Içmek için kireç çiçeği, ahududu, frenk üzümü, atkuyruğu, papatya, gül kalça demlemek için arzu edilir. Sıradan yeşil çay, limon, zencefil, orman meyveleri ekleyebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda, içeceği bir çay kaşığı kaliteli balla tatlandırırsınız. Bir gün için 1,5 litreye kadar tıbbi sıvı içmek tavsiye edilir.

Boğazdan ilaçlar

Halk tariflerine göre, boğazdan gelen hamile ilaçlar için bile yeterince etkili ve kesinlikle güvenli bir şekilde hazırlanabilir. Aralarında ilk yerlerden biri, normal ılık süt. Bademcikler üzerinde koruyucu bir yağlı film oluşturur ve onları tahrişten korur. Bir tutam soda, bir dilim kakao yağı, keçi yağının bir çay kaşığı eklemenin iyileştirici etkisini güçlendirin.

Ve evde bademcikler üzerinde ağrı ve iltihabı başarıyla tedavi etmek için diğer halk yolları şunlardır:

 • Soğan suyu Balla karıştırılabilir ve öksürük şurubu olarak bir çay kaşığı alınabilir. Yarım su ile seyreltilmiş - bu durulama için mükemmel bir araçtır. Bir ısınan kompres için soğan suyunu kullanabilirsiniz, ancak cildi yakmamaya dikkat edin. Kan dolaşımını harekete geçirir ve birçok fitokosit içerir - doğal antibiyotikler, patojen mikroflora için zararlıdır.
 • Zencefil kökü. Güçlü anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik özelliklere sahiptir. Çay veya bitkisel soğumaya eklenebilir. Balla karışık zencefil suyu, öksürüğün muhteşem ve etkili bir şurubu.
 • Meyan kökü şurubu. Genellikle bir balgam söktürücü olarak kullanılır, ancak çok az insan antiviral özelliklere sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini mükemmel şekilde uyardığını ve evde kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesine yardımcı olduğunu bilir.
 • Limon. İyileştirici bir sonuç elde etmek için, bir limonlu bir limon kullanmalısınız - anti-inflamatuar etkisi olan yararlı esansiyel yağlar içerir. Limon suyu C vitamini açısından zengindir ve patojenik bakterilerin gelişemediği asidik bir ortam oluşturur. Limon, bal ya da seyreltilmiş meyve suyu gargara ile karıştırılmış çay eklenebilir.
 • Baharatlar. Birçok baharatın güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu biliyorsunuz. Zerdeçal, karanfil, defne yaprağı, biberiye, nane tentürü, boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir ve hızlı toparlanmayı destekler. Bir bardak su için 1/2 çay kaşığı alın. doğranmış baharatlar ve dik kaynar su dökün. En az bir saat boyunca bir termosda ısrar edin, günde 3-4 kez bir bardak yarım bardak içirin.
 • Sebze suları. Hamilelik sırasında bile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilecek harika bir doğal antiseptik. Buna ek olarak, bir vitaminler deniz içerirler, bu nedenle iyileşmek için gereklidir. Taze sıkılmış meyve suları, portakal, pancar, havuç, yeşil elma, limon, kereviz yararlıdır. Herhangi bir oranda karıştırılabilir ve içilebilir, ancak günde bir bardaktan fazla değil. Lahana veya patates suyu gargara yapmak için kullanışlıdır.

Evde kemoterapi ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmek isteyenler, seçim daha da geniş. Öksürük, iltihap önleyici şuruplar ve iksirler için spreyler, pastiller ve lolipoplar başarılı olmuştur. Ancak bu ilaçları reçete etmeli, doktor olmalıdır - birçoğu bilinçli olarak kullanılması gereken antibiyotik içerir.

Halk ilaçlarıyla kronik bademcik iltihabını tamamen iyileştirmenin imkansız olduğunu unutmayın.

İyileşme için, tüm patojenik mikroflorayı öldürmek gereklidir ve sadece uygun şekilde seçilen antibiyotik bunu yapabilir. Bu nedenle, bu doğal doğal tedavi, mevsimsel profilaksi ve alevlenmelerin bastırılması olarak daha uygundur.

Evde fizyoterapi

Ev fizyoterapisinin en popüler yolu sürtünme ve sıkıştırmayla ilgilidir. terebentin, ayı ya da porsuk yağ, kafur, alkol tentür: bitmiş ısınma eczacılık ilaçları yanı sıra popüler kanıtlanmış taşlama için kullanılır. Boyun ve üst göğsün arkasını gerebilir ve boğazınızı ılık bir eşarp ile iyice sarabilirsiniz.

Votka ile ıslatılmış pamuktan sadece bir kompres yapamazsınız! Sıcaklığı iyi muhafaza eden ve toksinleri deriden çıkaran taze hazırlanmış patates püresine mükemmel sonuçlar verilir.

Bal pastasının boynun ön yüzeyine uygulanması ve ısınması gereken ısınma etkisi vardır.

darsonval, mavi ve kızıl ötesi lamba, taşınabilir sollux ve bioptron'nun: Faydalı donanım ısınma, daha çok artık tıbbi cihazlar ve internet dükkanlarda, sen boğaz ev tedavisi için cihazlar çok çeşitli satın alabilirsiniz. Bu cihazlar, derin ısıtma sağlar ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır.

Solunum jimnastiği kompleksinden uygun şekilde seçilen egzersizler, ses tellerinin gevşemesine, bronşiyal spazmların giderilmesine ve mukoza zarlarının hızlı bir şekilde geri kazanılmasına katkıda bulunur. Ek bir etki, hastalıkla savaşmak için çok yararlı olan önemli bir enerji akışıdır.

Hastalığın önlenmesi

Aşağıdaki koruyucu önlemler kronik bademcik iltihabı ve akut anjinin gelişimi için eşit derecede etkilidir. Bu nedenle, onların sistematik uygulama bademcikler herhangi bir iltihabı yanı sıra diğer solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır:

 • dahil olmak üzere sigara içmeyi reddetme (tercihen dolu) ve pasif;
 • Havanın sadece burun içinden solunması (kendinizi buna alıştırmak çok zor değildir!);
 • Ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi, dişlerin sağlığına özen gösterilmesi;
 • ılımlı bir sıcaklık ve nem muhafaza etmek;
 • şiddetli alerjik reaksiyonların önlenmesi ve zamanında rahatlatılması;
 • akut ve kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisi;
 • Çok keskin, sıcak, soğuk, tuzlu ve ekşi yiyeceklerin kısıtlanmasıyla diyetin kaldırılması;
 • "Perdeleme" etkisi ile gıdaların düzenli tüketimi, tahriş mukoza korur: süt, jöle, tereyağı ve doğal yağlar, yulaf ezmesi çorbası;
 • Gerekirse, her yıl vitamin ve mineral dengesinin korunması - multivitamin komplekslerinin kullanımı.

Ancak kronik bademcik iltihabına karşı mücadelede ana silah, hastalığın gelişmesine izin vermeyen güçlü bir bağışıklıktır. Bunu desteklemek için ana çabalarımızı yönlendirmeliyiz.

Bu nedenle, hastalığın zayıflama döneminde, orta derecede fiziksel efor, sertleştirme prosedürleri ve açık hava yürüyüşleri gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Adenoidler ile inhalasyon nebulizer nasıl düzgün yapılır

İnsanlarda faringeal tonsil hipertrofisi genellikle "adenoidler" olarak adlandırılır. Hastalık, bir kural olarak, küçük çocuklar, lenf dokusunun enfeksiyon ve iltihaplara eğilimli olduğu vücutta etkilemektedir.

Boğaz ağrısı için etkili kürler

Angina veya akut bademcik iltihabı - öncelikle palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir doğaya sahip olan enflamatuar bir hastalıktır. Gelişiminin temelinde patojenik mikroplar olduğundan, tedavi öncelikle patojenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.