Loading

Bademcik iltihabı tedavisi nedir ve hangi ilaçlar bir yetişkin için daha etkilidir?

Bademciklerin akut iltihabı, tıbbi uygulamada sık görülen fenomeni ifade eder. Tonsillit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok insanda görülür. Bu hastalık genellikle semptomların benzerliğinden dolayı anjina olarak adlandırılır. Bununla birlikte, farklılığı boğazda hoş olmayan ağrıların ortaya çıkması ve bezlerin iltihaplanmasıdır. Hastalığın ihmali kronik akut formunda ciddi bozulmaya ve değişikliğe yol açar. Bu nedenle, bademcik iltihabını tedavi etmekten daha iyi anlamak gerekir? Hangi araçlar etkilidir?

Tonsillit: ilaçlarla tedavi

Viral enfeksiyonlara karşı mücadelede ilaç kullanımı son derece önemlidir. Başlamak için tonsillit tedavisi, antibiyotiklerin bir ders beri gereklidir. Bu durumda, kalan yöntemler - sprey, tablet, plaka veya çözümler yeterince etkili değildir.

Akut bademcik iltihabında ilaçlar, hasta sıcaklığının artması ve bademciklerin akciğerinde pürülan tıkanıklık oluşması durumunda reçete edilir. Bu durumda, hastalık geleneksel tıp ve homeopati yardımı ile tedavi edilemez. Ve antibiyotikler komplikasyonları ve akut bademcik iltihabının kronik olana geçişini önleyebilir. Hastalığın son aşamasının üstesinden gelmek son derece zordur.

Bacak iltihabını ciddi tıbbi preparatlarla tedavi etmeye başlamadan önce, hasta testlerden geçmeli ve muayeneye girmelidir.

Kural olarak, bademcik iltihabı ile hastanın aşağıdaki talimatlarla laboratuvara başvurması gerekir:

 1. Genel kan testi.
 2. EKG.
 3. Romatizmanın belirlenmesi için analiz.
 4. Boğazda mikroflora ekim.

Son test mikropların belirli bir antibiyotik tipine reaksiyonunu yansıtmaktadır. Bu nedenle, sonuçları doktorların hastayı tedavi etmek için uygun ilaçları yazmasını sağlar. Bademcik iltihabı için reçete edilen dört grup antibiyotik vardır:

 • penisilinler: timentin, amoksisilin, penisilin, unazin;
 • makrolitler: eritromisin, klaritromisin, roksitromisin;
 • sefalosporinler grubu: sefazolin, trikaxon, seftriakson;
 • linkozamid grubu: klindamisin, lincomycin.

Böyle bir ciddi boğaz hastalığı ile, bademcik iltihabı gibi, mücadele edecek ilaçların geniş bir etki alanına sahip olması gerekir. Sadece antibiyotikler için. Ancak resepsiyondan önce, ciddi bir aşamada geçmediği hastalıkları tedavi etmek için doktora danışmak ve iyi niyetle adının girilmesi gerekmektedir. Bademcik iltihabında, yetkisiz ilaç kullanımının kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavisi: en etkili ilaçlar

Antibiyotiklerle birlikte, bezlerdeki akut inflamasyonun üstesinden gelebilecek başka ajanlar kullanılır. Hastalığı tedavi eden ilaçların listesi antiseptik ve antihistaminikler dahil olmak üzere ilaçlı değildir.

Bu antipiretik ve antialerjik ilaçları içerir. Bu gruptan bademcik iltihabı ilacı, ortaya çıkan semptomlara ve ilacın bileşenlerine karşı bireysel tepkiye göre seçilir.

Çoğu zaman, boğaz hastalığına karşı mücadele karmaşıktır, bu da eşzamanlı semptomların ortaya çıkışını azaltmak için antibiyotik ve fon kullanımını içerir. Bademcik iltihabını tedavi edebilen yardımcı maddelerin listesi aşağıdaki ilaçları içerir:

 1. Tantum Verde larinksden enflamasyonu ortadan kaldırır ve bademcikler üzerindeki koruyucu membranı geri yükler. Çeşitli tipte ilaçlar üretilmektedir: boğazın sulanması için sıvı formunda drajeler. Tantum Verde, bir sprey şeklinde, basına basılarak larinksin organlarına püskürtülür. Bir günde, uyuşturucu bademcik iltihabı tedavi etmek için 4-8 enjeksiyon için 6-8 kez (her üç saatte) kullanılır. Kullanımı, ilacın bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerde kontrendikedir.
 2. Bioparox burun, boğaz, ağız hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. İlaç iltihabı ve larinkste zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini azaltmayı amaçlamaktadır. Resepsiyon başına 4 enjeksiyon için bademcik iltihabı prosedürleri günde dört kez yapıldığında. Hamileliğin yanı sıra, 2,5 yaşın altındaki çocuklara ilacın kullanımındaki kısıtlamalar uygulanır. Buna bronkospazmdan muzdarip kişiler de dahildir.
 3. Stopangin bademcik iltihabını tedavi eder, ağrıyı hafifletir ve ağızdaki bakterileri yok eder. İlaç nazofarenks ve larinks hastalıkları için iyi çalışır. Stopangin bir sprey ve bir çözüm biçimindedir. Bademcik alanında günde 2-3 kez püskürtülür. Bu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmenizi sağlar. İlaç 8 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, hamile, atrofik farenjit ve ilacın bileşenlerine alerjisi muzdarip.
 4. Farnigosept bakteriyostatik etkiye sahiptir ve ağız boşluğunun organlarındaki patojenik mikroorganizmaları öldürmek için kullanılır. Bu etkili ürün resorpsiyon için pastiller formunda mevcuttur. Bademcikleri tedavi etmek için günde 3-5 hap almak için reçete edilir. Ve pastiller yavaşça çözünmeli ve 2 saat boyunca su veya yiyecek almadan sonra. Pharyngosept angina ve diğer viral ve bakteriyel hastalıkların tedavisi için uygundur. İlaç yetişkinler ve 3 yaşından küçük çocuklar olarak alınabilir. Bununla birlikte, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü için kontrendikedir.
 5. Falemint bir antiseptik olarak kullanılır ve ağız boşluğunda organları tedavi eder. İlaç, günde üç ila beş kez, bir seferde 1-2 kez çözünen tabletler şeklinde kullanılır. Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve fruktoza veya ilacın diğer bileşenlerine karşı toleransı olmayan kişiler için ilacın kullanılması önerilmez.
 6. Tonsilotren larinks, nazofarenks ve ağız boşluğu hastalıklarını tedavi eder. Çare iltihabı etkili bir şekilde temizler ve bağışıklık düzenleyici bir etki yaratır. Tonsillit tedavisi sırasında yemeklerden önce 30 dakika boyunca 1-2 tablet alınır. İlacın kullanımı (bir yıl) ve yetişkinlere izin verilir.
 7. Tonzylgon, antienflamatuar etkiye sahip bir antiseptiktir. İlaç genellikle bademcik iltihabı tedavisi için reçete edilir. Madde tabletler veya damlalar biçimindedir. Kullanımındaki kısıtlamalar 6 yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara uygulanır.
 8. Imudon, bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir ve zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırır. Bu ilaç genellikle bademcik iltihabı tedavi eden hastalara reçete edilir. Üç aylıktan itibaren bebeklere bile reçete edilir, ancak gebelikte kontrendikedir, ayrıca ilacın bileşenlerine otoimmün hastalıklar ve alerjiler vardır.
 9. Miramistin larinksi dezenfekte eder. Boğaz hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. 4 yaşın altındaki çocuklar ve gelecekteki anneler için kullanılması yasaktır.
 10. Sumamed, makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Genellikle bademcik iltihabı için bir ilaç olarak kullanılır. İlaç ayrıca üst solunum yolunun organlarını geri kazanmaya yardımcı olur.
 11. Proposol bademciklerdeki iltihaplanma sürecini tedavi eder ve azaltır, irin çıkarır, bezlerdeki lakunaları temizler. Vücudu tekrarlayan enfeksiyonlara karşı korumak için çok uygundur.
 12. Akvalor bademciklerin mukoza zarını tedavi eder ve onarır ve aynı zamanda beyaz pürülan kaplamayı dilden de uzaklaştırır. Ek olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Günde baca altı kez bademcik iltihabı 3-4 enjeksiyonları için kullanılır.
 13. Strepfen, boğazda ağrıyı gidermek için en iyi çözümdür. Ayrıca bademcik iltihaplanmasını etkili bir şekilde iyileştirir. Strepfen günde üç kez bir tablete uygulanmalıdır.

Yukarıdaki ilaçlar sıklıkla tonsilliti tedavi etmek için reçete edilir.

Antipiretik ilaçlar (ibuprofen, parasetamol) ve antialerjik (kagocel, loratadin) de kullanılır.

Bademcikler iltihabı: ek tedavi yöntemleri

Zorunlu ilaçlara ek olarak, diğer prosedürler kullanılır. Bademcik iltihabının daha iyi tedavi edilmesine yardımcı olan küçük ilaçlar şu şekildedir: tıbbi preparatlarla bademciklerin tedavisi ve bezler alanında lakunadan emici püy. Son eylem bir KBB doktoru tarafından yapılır.

Larynx hastalığı: genel öneriler

Fakat bademcik iltihabı ne olursa olsun, bu hastalık ile mücadele etmenin her yolu farklı bir öneme sahiptir:

 1. Enfeksiyöz bir iltihabı tedavi etmeye başlamak için, bir antibiyotik tedavisi gerekir. Enfeksiyona ancak etkili bir şekilde karşı koyabilirler;
 2. bitkilerin infüzyonları, boğazda ağrı ve hoş olmayan bir his uyandırır ve aynı zamanda bezler alanındaki lakunlardan püyleri çıkarır;
 3. Bir bademcik iltihabında tedavi etmek için bir spreyden daha iyidir. Larenks'i etkili bir şekilde etkiler ve ağrılı hisleri azaltır;
 4. Erken bir iyileşme, sakin bir uyku ve hastanın odasının sık sık havalandırılması ile kolaylaştırılır.

Tonsillit, bozulma durumunda ciddi sonuçları olan ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, tam ve zamanında tedavi etmek çok önemlidir.

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik iltihabı tedavisi çeşitli yollarla kullanılabilir: hem yerel hem de çok çeşitli aktiviteler. Şartlı olarak, tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Genellikle tayin uzmanları, insan vücudu üzerinde herhangi bir toksik etkiye sahip olduğu ve bu nedenle söz konusu hastalık etkeni En mikro organizmalara karşı etkili olan gruplar makrolidler ve penisilinler, anlamına gelir.

Böyle bir hastalığın tedavisi kapsamlı olmalı

Bir ilaç nasıl seçilir?

Herhangi bir ilacı seçmek için doktor olmalısınız. Bu ya da bu durumda hangi ilacın etkili olacağını öğrenmek için uzman bir araştırma yapmalı ve hastalığın nedenlerini öğrenmelidir. Bu amaçla, örneğin, boğazdan bir yayma ve bir kan testi gibi testler reçete edilir.

patojenler ve değerlendirme araçlarının belirlenmesi sonrasında akışını kolaylaştıracak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için, hastalığın nedenlerini ortadan kaldıracak odyolog belirtiler seçer.

Etkili ilaçlar

Yani, bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlar:

 • "Bioparox" topikal uygulama için bir aerosoldür. Bu araç, anti-enflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etki sağlayan çeşitli yönlerde hemen hareket eder. İlaç, KBB organlarının yanı sıra üst solunum yollarının çeşitli hastalıkları için reçete edilir. Bademcik iltihabı 4 kez ağızdan günde dört kez alınmalıdır. "Bioparox", 2.5 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir, ancak hamile ve emziren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kontrendikasyonlar, bronkospazmı ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünü içerir.

Bioparox etkili bir topikal ajandır

Pharyngept - popüler bir antiseptik

Tonsilgon, sıklıkla bademcik iltihabı için reçete edilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.

Sadece bir doktor tavsiyesi üzerine bademcik iltihabı tedavi etmek için ilaç seçin!

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.

Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.

Bu inflamatuar sürecin bir sonucu olarak, diğer organların ciddi komplikasyonları ortaya çıkabilir. Yeterli bir tedavi komplikasyonların gelişmesini önlemek için yardımcı olabilir.

Daha önce, kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle, her iki bademciği derhal kaldırmanız gerektiğine inanılıyordu.

Ancak bu, hatalı bir bakış açısı olarak kabul edilir, çünkü bademcikler bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Buna ek olarak, palatinin bademcikleri dört diğer bademcik ile farinksin bir tür koruyucu geçidi oluştururlar.

Çeşitli patojenler (virüsler, bakteriler) hastalıkları ile ilk karşılaşanlardır.

Bundan sonra, antikor üretimini teşvik eden bir bağışıklık reaksiyonları zinciri başlar. Antikorlar patojenin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır

Kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan nedenler

Uzun süreli viral, bakteriyel ataklar kronik bademcik iltihabının başlamasına yol açabilir.

Lenfoid doku, yük ile baş edemez ve sonuç olarak, bakteriler bunların içinde çoğalır.

Hastalık, anjina hastalığının akut formundan sonra ortaya çıkabilir. Özellikle bu gelişim mekanizması çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan erişkinlerde görülür.

Akut sürecin tedavisi gecikmeli ya da tam iyileşme sağlanana kadar yapılmadığı takdirde hastalığın kroniği mümkündür.

Bu, anjin sonrası erken aktivasyonla, hastalığın bacaklara aktarılmasıyla da kolaylaştırılır.

Çoğu durumda, hastalığın nedeni streptokok enfeksiyonlarıdır, fakat aynı zamanda stafilokokal, klamidyal, mikoplazmal enfeksiyonların etkilerinden ortaya çıkma vakaları da vardır.

Bademcik iltihabı görünümünü teşvik etmek için:

 • immün yetmezlik durumları (birincil, ikincil);
 • genellikle hasta çocuklar;
 • bakteriyel inflamasyonun kronik odakları;
 • sık ve genel hipotermi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • keskin ürünler;
 • kontrolsüz antibiyotik alımı.

Kronik bademcik iltihabı akut faza ve remisyona sahiptir.

Yukarıdaki faktörler bademcik iltihabına katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Bu patoloji için alevlenme ve remisyon dönemleri ile akış karakterize edilir. Ayrıca kronik bademcik iltihabı için üç patolojik süreç vardır:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kompanse kronik tonsillit için, sadece lokal değişiklikler karakteristiktir. Hastalar bazen sadece sabahları ortaya çıkan boğazda hafif bir ağrıdan endişe duyuyorlar.

Farenks incelendiğinde, bu zamanda bademcik üzerinde fişleri görmek için ihmal edilmiş durumlarda, bademcikler üzerinde sivri ve yara izi görebilirsiniz görebilirsiniz.

Ayrıca sürecin başlangıcında, ana şikayet ağızdan gelen kokuşmuş bir kokudur. Hastadaki alevlenmeler yıl boyunca yaklaşık bir - iki kez ortaya çıkar.

Subcompensated form, telafi ve dekompansasyon arasında bir ara durumdur.

Dekompanse edilmiş form, toksinler bademcikler içinde bakteriler tarafından üretilen kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkar.

Genel zehirlenme gelişir, hastanın şikayetleri vardır:

 • genel halsizlik;
 • zayıflık, şiddeti zehirlenme derecesine bağlıdır;
 • baş ağrısı;
 • sürekli yorgunluk hissi.

Alevlenme yıl içinde daha sık üç ila dört kez görülür. Komplikasyonlar en sık olarak kesin olarak dekompanse edilmiş bir hastalık şekli ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabının bir formu ile, bir kişi uzun bir süre herhangi bir yere gitmez, bu da hastalığın ilerlemesine ve komplikasyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Alevlenmeler için, hastalığın akut bir formunun görünümü karakteristiktir, bademciklerde pürülan bir değişiklik gelişir. Mukus bezlerinde foliküller veya pürülan akıntılar görülür.

Ayrıca, alevlenme vücut sıcaklığında keskin bir artışa, lenf düğümlerinde bir artışa, boğazda ağrıda bir artışa neden olur.

Kronik tonsillitin alevlenmesi bazen paratonsillar apse olarak ortaya çıkar.

Boğaz ağrısı olarak başlar, ancak daha sonra:

 • Ağrı giderek artıyor;
 • Hasta ağrı nedeniyle ağrısını açamaz;
 • içmeyi reddediyor;
 • farinksin belirgin bir şişmesi gördüğünüzde.

Başka komplikasyonlar olabilir:

 • miyokardit;
 • endokardit;
 • kalp kusurları;
 • glomerulonefrit;
 • poliartrit.

Sıklıkla, tedavinin yokluğunda, ancak bir çok komplikasyon gelişmez, zaman içinde bir uzmanla temas kurarak bunu önlemek mümkündür.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Kronik tonsillit teşhisi, kulak burun boğaz doktorunda zorluklara neden olmaz, ancak bunun için hastalığın başlangıcında başvurmak gerekir.

İşlemin etiyolojisi belirlenir ve ileri tedavi belirlenir.

İşlem, kanın genel klinik analizinde (lökositoz, eritrosit sedimantasyon hızının hızlanması) inflamasyon bulgularının varlığı ile karakterizedir.

Komplikasyonların gelişiminde, antistreptolizin tanımı ve etkilenen organları incelemek için ek yöntemler de öngörülmektedir.

Streptococcus'u tanımlamak için ekspres yöntemler vardır.

Hastalığı ortadan kaldırmak için terapötik önlemler

Tonsillit tedavisi tıbbi, cerrahi, fizyoterapi içerir.

İyi bir etki gösterir ve uygulama tıbbi ve fizyoterapi yöntemleri, halk tedavisi yöntemleri ile birlikte.

Tedavinin zamanlaması, formun ve komplikasyonların varlığına, sürecin aşamasına bağlıdır. Böylece, bir alevlenmenin gelişmesiyle, antimikrobiyaller reçete edilir.

Sistemik antibakteriyel ilaçların kullanımı, enfeksiyöz sürecin nedensel etkisinin hızlı bir şekilde baskılanmasına yardımcı olur.

Bu amaçla, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Dozajlar, alım sıklığı, alım süresi gözlenmelidir. İlaç tipini belirlemek ve tedavi seyri sadece doktoru, hastayı inceledikten ve hastalığın anamnezini topladıktan sonra anketler yapabilir.

Ayrıca bir aerosol - Bioparox formunda bir antimikrobiyal etkiye sahip bir ilaç vardır, ancak bademcik iltihabı durumunda tek başına kullanılamaz. Bademcik iltihabı ile sadece karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır.

Antiseptik ilaçlar da kullanılır. Spreyler, aerosoller, emilim tabletleri, pastiller, durulama solüsyonları şeklinde üretilirler.

Bademcikler sulama için böyle ilaçlar kullanılır:

Sulama ve sürenin sıklığı, hastanın yaşı ve klinik görüntüsü ile belirlenir.

Çocuklar için, ilacın ses tellerinde olduğu gibi, laringospazm gelişmesi riski vardır, yaş kısıtlamaları vardır.

Tabletli formlar arasında, aşağıdakiler yaygındır:

Küçük çocuklarda kullanılmak üzere birçok tablet formunun kullanılması yasaktır.

Boğazın durulanması, gün boyunca yaklaşık altı ila sekiz kez gerçekleştirilir ve birkaç çeşit çözüm alternatifi olabilir.

Sonra tıbbi çözümleri, sonra halk ilaçları durulayın.

Durulama için tıbbi çözümler:

Kronik tonsillit tedavisinde önemli bir rol, genel ve lokal immüniteyi normalize etmeye yardımcı olan ilaçlara aittir.

İşte bu amaç için uygun bazı ilaçlar:

Imudon altı yaşında kullanım için tavsiye edilir. Imudon tarafından resorpsiyon için tablet formunda üretilir, bu nedenle Imudon da etkisini hemen ağız boşluğunda uygular.

Imudon bakteriyel lizat içerir. Bu durumda, Imudon, en fazla sayıda bademcik iltihabına neden olan bakterilerin lizatlarını birleştirir.

Bu nedenle, Imudon antikorların gelişimini teşvik eder ve bağışıklığın gelişmesini sağlar.

Ancak Imudon sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda ağız boşluğunun diğer hastalıkları için de kullanılır. Imudon'u ve bademcik iltihabının alevlenmesini önlemek için başvurabilirsiniz.

Imudon, devam eden doktor tarafından seçilen bir ders tarafından uygulanır.

IRS 19 ayrıca bakteriyel lizatlar içerir. İntranazal olarak uygulanan bir aerosol formunda mevcuttur.

Tedavi sağlar, nazofarenksin iltihabının önlenmesi. Yerel bağışıklık seviyesinde bir artışı teşvik ediyor Belki de üç aydan beri kullanımı.

Lizobakt ayrıca emilme için tabletler şeklinde gelir. Benzer immün sistemi uyarıcı ve immüno-modüle edici etki ortaya çıkar.

Bronchomunal, kapsüllerde üretilen ve ayrıca bakteriyel lizatlar içeren bir ilaçtır. Ama içeri alınır. İlacın yetişkin ve bebek dozu vardır. Genel antibakteriyel bağışıklığı oluşturur.

Daha önce de belirtildiği gibi, sadece uyuşturucu değil, aynı zamanda kronik tonsillit için fizyoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kronik bademcik iltihabı ile palatine bademciklerin yıkanması, mukus zarlarından bakterileri çıkarmak, tıkaçları temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Mandreller antimikrobiyal solüsyonlarla tedavi edilmelidir.

Bademciklerin kızarması birkaç gün, genellikle on gün boyunca gerçekleştirilir. Tedaviyi yıl boyunca birkaç kez tekrarlamak mümkündür.

Ultraviyole ışınlamanın sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda bölgesel lenf düğümlerinde de bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Ayrıca, tonsillit için kurs tedavisi kullanılır.

Ultrason bademciklerde kan dolaşımını artırarak bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kronik tonsillit için cerrahi, istisnai durumlarda sadece mutlak endikasyonlarda kullanılır.

Bademciklerin uzaklaştırılması, bağışıklığın azalmasına ve diğer organlarda iltihabın gelişmesine katkıda bulunduğundan beri.

Artık yaygın lazer çıkarılması, daha az travmatik ve kısa bir rehabilitasyon döneminden sonradır.

Kronik bademcik iltihabı ile bademciklerin tamamen çıkarılması değil, aynı zamanda kısmi olarak çıkarılması (etkilenmiş dokular) da mümkündür.

Kısmi çıkarma ile, organın koruyucu işlevi kalır, bağışıklık sistemi pratikte acı çekmez.

Esas olan, kronik bademcik iltihabının tedavisinin kapsamlı olması ve uzmanların gözetimi altında yapılması gerektiğidir.

Kronik tonsillit - İlaçlar

Aşağıdakiler hücresel (yerel) ve sistemik bağışıklık durumu için tercih edilen ilaçlardır.

IRS 19 - intranazal kullanım için dozlanmış aerosol, birçok türün inaktif bakterisinin lizatını içerir; Bu salgı immünoglobulin A ve fagositozun üretimini uyaracak şekilde, bağışıklık özellikleri vardır lizozim bezlerinin içeriği üst solunum yolu mukozası arttırır. üst solunum yolları ve solunum sisteminin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için endikedir: rinit, farenjit, akut ve kronik bademcik iltihabı, larenjit vb solunum yolu hastalıkları, influenza, önlenmesinde Ayrıca otolaringolojide cerrahi hazırlanmasında kullanılan.. inflamatuar doğanın postoperatif komplikasyonlarını önlemek ve postoperatif periyodun seyrini optimize etmek için koruyucu bir araç olarak. Uygulama: reçete önlenmesi için 3 aylıkken ama her burun deliğine 1 doz günde 2 kez 2 hafta boyunca gelen Yetişkinler ve çocuklar; her burun deliğine 1 doz enfeksiyonun semptomlarının yok olana kadar 2-5 kez, günde - angina, kronik tonsillitin akut alevlenmesinde. Ilacın damlatılması sırasında, başınızı geri atmayın!

Bronhomunal (çocuklar için p Bronhomunal) - 1 kapsül genellikle solunum yolu enfeksiyonları neden liyofilize lizat bir çok bakteri, ihtiva etmektedir; immünmodülatör özelliği vardır. Bu makrofajlan uyarır ve organizmanın mukozası üzerinde, T-lenfositleri ve antikorları, IgA, IgG ve IgM, dolaşımdaki genel olarak bademcik yüzey ve üst solunum yolu da dahil olmak üzere sayısını artırır. Hazırlık, hava yollarının bulaşıcı hastalıklara karşı organizmanın doğal savunma mekanizmasını harekete bunların sıklığının azaltılması ve şiddeti humoral ve hücre-aracılı bağışıklık arttırır. Uygulama: 10 gün boyunca 1 kapsülün akut bir döneminde aç karnına sabah saatlerinde. Çocuk bir kapsül, açılmadan ve sıvı (çay, süt, meyve suyu) az miktarda çözünmüş içerikleri yutamıyorsa Çocuk Bronhomunal P. tayin. Gerekirse, Bronchomunal antibiyotikler ile kullanılabilir.

Imudon - doku ve bir bütün olarak hava yollarının limfoadenoidnoy, o yutak mukoza akut ve kronik enflamatuar hastalığa neden birçok bakterinin lizatları bir karışımını ihtiva eden pastil şeklinde olabilir. Makrofajların antikor üretimini ve fagositik aktivitesini uyarır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Endikasyonlar: enfeksiyon ve inflamatuar ağız boşluğu ve yutak (ağrısı, kronik bademcik, periodontit, gingivit, stomatit, vb hastalıkları yanı sıra, önleme ve önce enfeksiyöz komplikasyonların tedavi vb tonsilit, kaldırma ve implantasyon, uygulama sonrası:.. Bir tabletin ağız düzenlenen 6 14 yıl 8 tablet günde.. çocukları - - çiğnenmeden, 14 yıl içinde yetişkin ve ergenlerde kronik tonsillit ve diğer yukarıda bahsedilen hastalıkların akut alevlenme rezorbsiyonunu tamamlamak için kronik önlemek için günde 6 tablet Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklar için (kronik tonsillitin alevlenmeleri dahil) 20 gün veya daha uzun bir süre için günde 6 tablet reçete edilir. Ameliyattan sonra, günde 8 tabletin müdahalesinden önce 1 hafta boyunca preoperatif hazırlık için, 1 hafta boyunca günde 8-10 tablet. Kompanse ve subcompensated aşamalarında kronik relapsing tonsillit, yılda 2-3 ders yürütülmesi tavsiye edilir.

, Antibakteriyel terapi Kronik tonsillit karmaşık tedavisinin ana unsurudur, ama yine B.S.Preobrazhensky (1963), kronik tonsillit çalışma için ulusal okulun kurucularından biri, kronik bademcik sülfanilamid hazırlıkların Genel tedavi, antibiyotikler anlamlı verimi etkilemediği" dikkat çekti ama Bu fonlar alevlenmelerin, yani anjinaların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. " Şu anda, bu hüküm incelenir antibiyotik yeni nesillerin ortaya çıkması, ancak kronik tonsillit verilen polyetiology konsepti ve patogenezinde nedeniyle multifaktöriyeldir.

Kronik tonsillit ve vulgar primer anjina alevlenmeleri olan modern sülfonamid ve antibiyotik ilaçları ve bunların komplikasyonları bu hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Sülfanilamidler esas olarak bakteriyostatik etkiye sahiptirler, bu süre, bakteriyostatik ilacın devam eden etkisiyle, liziz ile sonuçlanır, yani, mikroorganizmanın ölümüdür. Antibiyotikler bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir.

Sülfanilamid serilerinin preparatları, sentetik kemoterapötik ajanlar, sülfanilik asit türevleridir. Geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu var. farmakolojik etki mekanizması, mikroorganizmalar PABA aktseptsiyu bloke olduğunu - büyüme ve üreme için "madde" zorlayıcı ve folat sentezini durdurma (folik asit türevleri - nükleik asitlerin oluşumu için gerekli olan dihydrofolic asit ve tetrahidrofolik asit,) nedeniyle sülfonamidler PABA yapısal benzerliğe sahip ve bir rekabetçi antagonist olarak, mikrobiyal hücreleri yakalanır ve gerekli nükleik asitlerin oluşumunu bozacak mikroorganizmaların çoğalması için. ENT organlarının birçok iltihaplı iltihaplı hastalığını tedavi etmek için kullanılan sülfonamid serilerinin seçimine yönelik preparatlar aşağıda sunulmuştur.

Sudfadimetoksin. Sindirim yolundan nispeten yavaşça absorbe edilen antibakteriyel etkiye (bakteriyostatik) sahiptir. vb :. günlük os başına 1 kez kullanımı anjin, sinüzit, otit, menenjit, üst solunum yollarında enflamatuar hastalıklarda gösterilmiştir: 1-2 g 1 gün içinde, 0.5-1 g / gün sonraki günlerde.

Çocuklar - takip eden günlerde 1. gün ve 12.5 mg / (kg-gün) - 0.25 mg / (kg-gün) -.

Sulfadimidin. antimikrobiyal, antibakteriyel özellikler (bakteriyostatik), akciğerler dahil olmak üzere ve beyin omurilik sıvısı içine dokular, iyi nüfuz eder sahiptir. Uygulama vb bademcik iltihabı, sinüzit, otit, menenjit, hava yollarının iltihaplanması,: per os, yetişkin 1 g 4-6 günde pnömokok, meningokok, streptokok enfeksiyonu, E. coli'nin neden olduğu hastalıkların endikedir. Çocuklar - 1 resepsiyon başına 0,1 g / kg, daha sonra her 4, 6, 8 saatte 0.25 g / kg.

Sulfamonometoksin. Önceki iki uyuşturucunun aynısı var. Yuttuktan sonra, os sindirim sisteminden hızla emilir ve dokular boyunca eşit olarak dağılır. Boğaz ağrısı, erizipel ve diğer enfeksiyonlarda endikedir. Uygulama: os başına, yetişkinler 0.5-1 g günde 5-6 kez; 1 yaşın altındaki çocuklar - alım başına 0.05-0.1 g, 2-5 yaş - 0.2-0.3 g, 6-12 yaş - 0.3-0.5 gram. akut pürülan rinitte bazen nonsulfazol, penisilin ve efedrin topikal olarak kullanılır.

Sülfanilamid. Antimikrobiyal ve antiprotozoal özelliklere sahiptir. Sindirim sisteminde hızla ve tamamen emilir. Boğaz ağrısı, erizipel, yara enfeksiyonu vb. Için endikedir. Kullanım: yetişkinler için os başına 0.5-1 g günde 5-6 kez; 1 yaşın altındaki çocuklar - alım başına 0.05-1 g, 2-5 yıl - ama 0.2-0.3 g, 6-12 yıl - 0.3-0.5 gram.

Antibiyotikler, bitki ve hayvan dokularından mikroorganizmalar tarafından üretilen ve türetilmiş kemoterapötik maddeler, ve bunların türevleri ve sentetik analogları, seçici olarak enfeksiyöz ajanlar ya da kötü huylu tümörler inhibe; birçok antibiyotik da dolaylı olarak kazancı (bağışıklığın) ve bastırma (bağışıklık bastırma) doğru yönünde organizma (bağışıklık etkisi) koruyucu mekanizmalar ile ilgili işlemleri aracılı yeteneği gösterirler. Küresel ölçekte on yıllardır antibiyotiklerin yoğun kullanımı birçok infeksiyöz hastalığın insidansı ve mortalitesinde önemli bir azalmaya yol açmıştır. Antibiyotik tedavisinin başarısını önleyen temel problem, mikroorganizmaların bunlara direnç geliştirebilmeleridir. özellikle penisilin, streptomisin, tetrasiklin, mikroorganizmaların yaygın dirençli formlar, yeni ve etkili ilaçların giriş, hem de patojen geçici kimlik dayalı mevcut ve antibiyotiklere duyarlılıklarını (antibiyogramı) belirlemek üzere yönetimini gerektirmektedir.

Kronik tonsillit ve komplikasyonlarının tedavisi için, aşağıdaki antibiyotikler önerilir.

Beta-laktam antibiyotikler, penisilinleri ve sefalosporinleri birleştirerek, bakterisit özellikte ve esas olarak gram-pozitif bakterilere karşı yüksek aktiviteye sahiptirler. Bu antibiyotikler vücudun hücrelerine nüfuz edebilmekte ve içlerindeki patojenlere etki edebilmektedir. Yüksek dozlarda uzun süreli kullanımda bile düşük toksisite ve iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilirken, tedavi sırasında mikroorganizmaların direnci yavaş yavaş gelişir.

Penisilin serisinin preparatları.

Amoksisilin - yarı-sentetik antibiyotik penisilin grubu mikroorganizmalar erimesine neden transpeptidaz ve peptidoglikan bozulmuş sentezi (mikroorganizma hücre duvarı büyümesi ve bölünmesi döneme referans proteini) karşı inhibe edici etkisine bağlı bakterisit özelliklere sahip III üretimi. Değişmeyen GEB hariç, çoğu dokuya nüfuz eder. Endikasyonları: Solunum enfeksiyonları ve kulak burun boğaz (bronşit, pnömoni, bademcik iltihabı, akut orta kulak iltihabı, farenjit, sinüzit) ve diğer organ ve sistemleri. Uygulama: Her 10 yılda, yetişkinler ve ergenler - günde 500-700 mg 2 kez; 3 ila 10 yaş arası çocuklar - 375 mg 2 kez veya 350 mg günde 3 kez.

Amoxiclav. 1 tablet, film kaplı, amoksisilin 250 veya 500 mg ve klavulanik asit 125 mg potasyum tuzu içerir. Koyu cam şişelerde alınması için per os süspansiyon 100 ml tozu ve sırasıyla (bir süspansiyon hazırlamak için forte) aktif maddeler 125 veya mg 31.25 250 ve 62.5 mg ihtiva eder. 500 veya 1000 mg amoksilin ve 100 ve enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için, sırasıyla, klavulanik asit, potasyum tuzu 200 mg şişeler içinde liyofilize toz. + Amoksisilin bahsedilen inaktive enzimler ile kararlı bir kompleks oluşturan ve beta-laktamaz önemli patojenler ve fırsatçı patojenlerin üretiminin neden antibakteriyel aktivite kaybı amoksisilin koruyan beta-laktamaz (klavulanik asit) inhibe etmek için bir etkiye sahiptir. Birçok gram-pozitif ve gram-negatif aeroblara ve bir dizi anaeroblara karşı aktiftir. Endikasyonlar: bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, akut ve kronik otitis media ve diğer enflamatuar solunum yolu hastalıkları, genitoüriner organlar, vb Uygulama: fazla 40 kg ağırlığında yetişkin ve çocuklar için ağızdan - ama 375 veya enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak 625 mg (. Her 8 saatte bir Uyuşturucu madde paketi içinde yer alan talimatlara göre, yaş ve cinsiyetteki dozlarda çocuklar ve yetişkinler için süspansiyon ve enjeksiyon çözeltisi reçete edilir.

Ampisilin. Bakterisidal bir etkiye sahip olan üçüncü nesil penisilinlerin yarı sentetik antibiyotik grubu. Çok çeşitli gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktiftir. Yok edilen penisilinaz, asit-fast, os başına kullanmak mümkündür. Gastrointestinal sistemde, dozun% 30-40'ı emilir. Endikasyonlar: angina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit, menenjit, solunum yolu hastalıklarının enfeksiyonları, vs alevlenme Uygulama: per os, ne olursa olsun, yemek, yetişkinler için tek dozu - 0.5 g günde - 2-3 g. enfeksiyonları, orta akış yetişkinlere kas içinden tatbik 0,25-0,5 g şiddetli enfeksiyonlarda, her 6-8 saat -. 1-2 per os g, her 4-6 saatte bir veya intravenöz olarak ama 0.5 gr çocuklar için her 6 saat. 1 ay reçete edilmemiştir, daha büyük yaşta 100-200 mg / kg vücut ağırlığı günlük dozun hesaplanmasından uygulanır. Günlük doz, os başına A-6 alımlarına bölünmüştür. Tedavi süresi, durumun ciddiyetine ve tedavinin etkinliğine bağlıdır (5-10 gün ila 2-3 hafta veya daha fazla).

Taromentin. Enjeksiyon için tablet ve toz halinde üretilmiştir. 1 tablet, amoksisilin 250 veya 500 mg ve klavulanik asit 125 mg içerir (bakınız yukarı amoksiklav). İlaç kas içine uygulanmamalıdır. Endikasyonlar: vb bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, gırtlak, orta kulak iltihabı, cerrahi profilaksi için kullanılır: Aşama 1 saat - 1.2 gr intravenöz bir kez daha müdahale ile anestezinin içeri verilmesi esnasında - 4 doz ilk 24 saat boyunca karıştırılır. ve operasyondan birkaç gün sonra.

Seftriakson. Bakteriostatik özelliği (inhibe transpentidazu, hücre duvarı biyosentez peptidoglikan bakteri verir). Bu etki geniş bir spektruma sahiptir, penisilinler ve sefalosporinler ve aminoglikosidler birinci kuşak (streptomisin, kanamisin, gentamisin, vs) karşı toleranslı çoklu ilaç suşları üzerinde hareket edebilir. Endikasyonlar: üst ve alt solunum yolu, KBB, vb Uygulama :. kas içine ve damar içine enfeksiyonları. Yetişkinler ve çocuklar çözeltisi 12 saat. Preparasyon az iki uygulama içinde 4 g 1 kez 1-2 g günde 12 yıldan fazla, gerektiğinde, ilaca talimatlarında belirtildiği edilir.

angina, kronik tonsillitin akut şiddetlenmesi ve radikal cerrahi için kontrendikasyon olan kronik olmayan akut bademcik iltihabı tedavisi tedavisi için sefalosporin ilaç kaynaktan tsefalotim ve diğ., tseftriabol, seftriakson, seftizoksim önerilen olarak ve kombinasyon halinde antimikrobiyal maddeler olabilir.

Fugentin. Burun ve kulak için damla şeklinde üretilmiştir. (Gentamisin ve fuzidin (çoğu Gram-pozitif ve Gram-negatif dirençli suşlar dahil olmak üzere bakterilere karşı aktif) içerir dahil olmak üzere stafilokoklara üzerinde gentamisin etkisini kuvvetlendirir, diğer antibiyotiklere Corynebacterium peptostafilokokki, peptostreptokokki, propionobakterii, Clostridium ve diğerleri bakteriyostatik etkisi dirençli olanlar. Endikasyonlar: kulak, boğaz (kronik bademcik) arasında pyo-enflamatuar hastalıklar, burun ve paranazal sinüslerin); Bu paranazal sinüs cerrahi müdahaleler infeksiyöz komplikasyon bir önleme olarak kullanılır. Uygulama: kulak ve burun damlaları; kronik bademcik 2-3 ml damıtılmış su ya da izotonik sodyum klorür çözeltisi 100-200 ml içinde çözüldü ve 5 gün boyunca her gün, boşluklar ile yıkanmıştır.

Gentamisin. Micromonospora purpurea (Gramicidin) tarafından üretilen bir antibiyotik kompleksi. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere (Pseudomonas aeruginosa ve E. coli, Proteus, Staphylococcus, vs.) karşı geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Endikasyonları: Verilen ilaca duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu KBB hastalıkları, vb. Uygulama: intramüsküler, intravenöz ve topikal olarak boğazda damla ve durulama olarak.

Genellikle yoğun bastırmak patojenik mikrobiyotayı gerektirmeyen XT ve diğer üst solunum sistemi hastalıkları ilgili organların trofik süreçler üzerinde yararlı bir etki ve aynı zamanda belirli bir sedatif ve sakinleştirici etkisi de temin homeopatik maddeler tatbik edilebilir olduğunda.

Lenfomiyoz - 17 bileşen içeren, os başına almak için bir damla. Endikasyonları: vücut alerjisi bulguları (lenf düğümleri, eksüdatif diatez, adenoidler, kronik hipertrofik tonsillit, vb.) Dahil olmak üzere kronik hipertrofik inflamatuar süreçler. Uygulama: Her 10 günde 3 kez düşer.

Euphorbium kompozitum Nazentropfen Cı - burun spreyi, anti-enflamatuar, onarıcı, antialerjik etkiye sahip bir kompleks 8 homeopatik ilaçlar içerir. inflamatuar belirtilerin eş zamanlı Traumel Engiapol C uygulamak antienflamatuvar etkisi ile birlikte, mukoza üzerinde olumlu trofik etkisi vardır. Endikasyonlar: çeşitli kökenlerden (viral, bakteriyal, alerjik, hiperplastik, atropik) ozena, saman nezlesi, lenf bezleri, kronik bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonları ve işitsel tüp rinit. Uygulama: intranazal, her burun deliğine 1-2 doz günde 3-5 kez enjekte; 6 yaşından küçük çocuklar - 1 doz günde 3-4 kez. Belki 1 yıl (1 doz günde 2 kez) altındaki çocuklarda kullanımı.

Kronik tonsillit cerrahi olmayan tedavi kısmı sonlandırırken tedavi etkisi hemen gelmiyor kaydetti, ancak yavaş yavaş çalışma ve dinlenme, yerli ve Mesleki maruz kalınan dışlanma rasyonel modu ile vitamin atanması, restoratif fizyoterapi faaliyetleri, uyum ile birlikte çoklu tedaviler artırır ve gerektirir edilmelidir. Sigara cerrahi tedavi avantajlı sanatoryum koşullarında gerçekleştirilir. Cerrahi olmayan tedavi başarısı büyük ölçüde daha önce, kronik enflamasyon ve mikrobiyal ürünler durum mindalikovoy doku ve arıtma optimize etmeyi hedefleyen "poluhirurgicheskie" yöntemleri kullanıldı katkıda bulunur.

Akut ve kronik bademcik iltihabı için ilaç

Doktor tarafından atanan bademcik iltihabı ilacı, yüksek bir tedavi etkinliği sağlar. Hastalığın karmaşık tedavisi için, boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici bir etkisi olması için mümkün olan en kısa sürede yetenekli, doğal bitkisel ilaçlar, inhalasyonlar kullanın.

Tedaviye başlamadan önce, doktor hastanın ilaç reçetesi için gerekli olan birkaç test yapmasını önerir. Laboratuarda yapılması gerekli:

 • genel bir kan testi;
 • larinkste mikroflora ekim;
 • Romatizmal faktörleri tanımlamak;
 • EKG'yi çıkarın.

Boğaz ağrısı acil yardım gerektiğinde, güçlü ilaçlar uygundur.

Kronik süreçlerde tedavi alternatif olabilir:

 • homeopati;
 • şifalı otlar;
 • fizyoterapi.

Boğaz ağrısı antibiyotik tabletleri

Akut tonsillit için ne zaman antibiyotik gereklidir?

Hastalık yüksek sıcaklıkta ortaya çıkarsa, nörotoksikoz ve bademcikler üzerinde pürülan tıkaçlar oluşmadan, antibakteriyel maddeler olmadan yapamazsınız. Bu olgularda geleneksel tıp ve homeopati hazırlıkları etkisizdir. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik alımı komplikasyon riskini azaltır. Uzman, mikropların duyarlılığına ilişkin testlerin sonuçlarını inceleyen ilaçları kullanır. Penisilin grubunun preparatlarını tablet şeklinde önerir:

Seflosparin serisinin preparatları kullanılmadan başarılı tedavi imkansızdır. Pürülan akıntılardan kurtulmak ve inflamasyonun yoğunluğunu azaltmak için antibakteriyel ilaçlara yardımcı olunması:

Penisiline karşı alerjik reaksiyonlar yaşayan hastalar sefadroksil veya amoksisilin kullanıyor.

Bakteriyel bademcik iltihabının akut seyri çoğunlukla tetrasiklin, doksisiklin ile tedavi edilir. Foliküler anjinada, doktor, özellikle çocuklarda ve yaşlı hastalarda, mikrofloranın doğasını, hastanın durumunu, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için endikasyonları dikkate alarak antibiyotikler reçete eder.

Kronik tonsillit tedavisi

Enfeksiyöz ajanlardan düzenli, tekrarlayan ataklar, hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açar. Bakteriyel floranın neden olduğu uzun süreli bir işlemle antibakteriyel tedavi ve ev ilaçları kullanılmaktadır.

Boğazda rahatsızlık en basit yöntemleri ortadan kaldırır:

 • soda ve tuzlu su ile durulama;
 • Vitaminli çay ve meyve içeceklerinin kullanımı;
 • duyarsızlaştırıcı ilaçların alınması.

Şiddetli vakalarda, doktorlar bademciklerin derhal uzaklaştırılmasına başvururlar.

2 kronik hastalık şekli vardır: toksik-alerjik ve basit.

Tedavide, hidrozasiyum aspirasyonunun yürütülmesi için araç kullanılır, bunun yardımı ile lakunlardan püy çıkarılır.

Ozon bademciklerdeki durgun olayları ortadan kaldırmak için kullanılır. Antifungal ve antiviral: geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Ozon kullanımı hasta için güvenlidir. Doktor lazer tedavisini reçete eder, kişinin durumunu iyileştirir ve genel bağışıklığı arttırır.

Ultrason tedavisi birkaç önemli avantajı vardır:

 • hastaya zarar vermez;
 • çevreleyen dokuları korur;
 • bağışıklığı artırır;
 • komplikasyonlara neden olmaz.

Hastalar sağlıklı bir yaşam tarzı, vitamin terapisi, stresin normalleşmesinden sonra iyileşme bildirdiler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi özellikleri

Küçük bir çocuk için angina ciddi bir hastalıktır. Bebek ne kadar küçükse, hastalığın tedavisine daha hızlı başlanır. Her şeyden önce, doktor farenks gelen bakteriyel flora bir analiz atar. Bebekler doktor tarafından belirtilen dozlarda antibiyotik kullanırlar. Antipiretik ajanları şu şekilde kullanıyorlar:

 • mumlar;
 • şuruplar;
 • tabletler;
 • enjeksiyonu.

Viral bademcik iltihabı antiviral ilaçlar, homeopatik ilaçlar kullanarak antibiyotik kullanılmadan tedavi edilir.

Çocuğun tükettiği sıvının kayıtlarını tutmak gereklidir. Bir hipertermide olan çocuklarda hızla bir organizmanın dehidrasyonu vardır. Çocuğa, aşağıdaki gibi parametrelerin büyüklüğünü kontrol ederek iyi bir bakım sağlanır:

Hasta çocuğun bulunduğu odada havanın temizliğine özellikle dikkat edilir. Bademcik iltihabının ilerlemesi ve tedavisinin etkisiz olması, dairede kuru ve tozlu hava ile ilişkilidir. Çocukta bademcik iltihabı tedavisi, zorunlu bir yatak istirahati eşliğinde, papatya infüzyonu ile boğazda durulanır.

Çocuklar için antibiyotik, çocuğun durumunu kolaylaştıran ve komplikasyon olasılığını azaltan penisilindir. Hastalığın nüksetmesini önlemek için tedaviye başlamadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

Antiviral ilaçların kullanımı

Tonsilitin etkili yolları - tonsil mukozasında virüsleri yok eden ilaçlar. Enfeksiyöz ajanların üremesini etkilemek, anjinası olan bir hastada zehirlenmeyi azaltmak için bir mekanizmaya sahiptirler.

Amizon güçlü bir ilaçtır, bağışıklığın güçlü bir uyarıcısıdır. Tonsillit tedavisi için C vitamini ve interferon ile kombinasyonunu kullanın.

Antiviral ajanlar flavozid ve proteflazid, bir kişinin bağışıklığını artırarak interferonun görünümünü uyarır. Yaşlı hastalarda ilacın uygulanmasından sonra komplikasyon insidansı azalır. Bitki ham maddeleri temelinde Altabor, antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. İlaç iltihabı azaltır, mükemmel bir antioksidandır.

Umcalor kronik bademcik iltihabı için kullanılır. İlaç hastalığın seyrini kolaylaştırır, komplikasyonların oluşmasını engeller. Çocuklarda, ilacın kullanımı antibiyotiklerin atanması ile kombine edilir.

Ergoferon, herpes virüsünün neden olduğu anjinin karmaşık tedavisinde kullanılır. İlaç atipik patojenler üzerinde hareket eder, zayıflamış bir hastada gelişir, süperinfeksiyon gelişimini engeller.

Bademcik iltihabına karşı mücadelede yerel etkinin ilaçları

Chrophillip'in tabletler formundaki aktif bileşenleri, hastanın pürülan tıkaçları ve bademciklerin şişmesini ortadan kaldırmasına yardımcı olur. İlaç özellikle staphylococci için etkilidir, kronik bademcik iltihabı için aktif olarak kullanılır.

Ilaç grammidin - tablet şeklinde mevcut mükemmel bir antibakteriyel madde. İlacın aktif maddesi kısa sürede bademcik mukozasında patojenlerin ölümüne neden olur. İlaç anestezi ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Alerjisi olan hastalarda ilacın kullanımı önerilmez.

Anjina tedavisi için evrensel bir ilaç, bir jel veya ağız boşluğunun durulanması için bir çözelti halinde heksoraldır. Heksedin ve bitkilerin uçucu yağlarının kombinasyonu, kronik tonsillitli hastalarda antimikrobiyal tedaviye izin verir. Bu gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için hekimler hekim tarafından doktorun herhangi bir anjina formunda reçete edilir:

İlaç 4 yaşın altındaki çocuklar ve alerjisi olanlar için reçete değildir. Tandum Verde anestezi yapar, iltihabı hafifletir, anestetik bir etkiye sahiptir. İhmal edilen anjina vakalarının tedavisinde tabletler kullanılır. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur, hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Bademcik iltihabı tedavisi niteliğini tanımlayan, doktor bitkisel ilaçlar reçete. İnfüzyon şeklinde patates çiçekleri ağrılı boğaz ağzı ile durulanır. Eğer hastalığın ilk saatlerinde tedaviye başlarsanız, anjin hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Şifalı hammaddeler, tıbbi althaea ve beyaz söğütün kabuğudır. Gargaralar infüzyonla ne kadar uzadıkça, hastalığın tüm semptomları ortadan kalkacaktır.

Pürülan bademcik iltihabı, ebegümeci çiçeklerinin infüzyonuyla ağrının durulanması ile tedavi edilir. Aloe'den yapılan likör, bir organizmanın tonusunu kaldıracak, vitaminlerini sağlayacaktır. Bir çay yaprakları bir günde birkaç kez gargara eğer bir kaynatma tedavi purulent boğaz ağrısı şeklinde yükseldi. Şeker şurubu ile pişirilmiş ladin genç sürgünler şifa şifa, hızla boğaz ağrısı belirtileri kurtulmak için yardımcı olur.

Kötü iyileşmiş tonsillit tekrar tekrar şiddetlenir. Komplikasyonları önlemek için tedaviyi deneyimli bir uzmana vermek zorunludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için

Farenjit - akut veya kronik formda yer alan farinks mukozasının iltihabı. Akut enflamatuar sürece boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı eşlik eder. Farenjiti tedavi etmek, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıktığı andan itibaren gereklidir, aksi takdirde hastalık kronik bir form kazanabilir veya solunum yolunun komşu organlarına gidebilir.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.