Loading

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Sprey işinin avantajları ve özellikleri

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Çeşitli spreyler

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

Antibiyotik içeren bir sprey

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Antiseptik ile spreyler

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Ne tür spreyler bademcik iltihabı için daha iyidir?

Tonsillit tedavisinde lokal tedavi çok önemli bir rol oynar. Antiseptik, anti-inflamatuar ve anestetik etkiye sahip olan spreylerle boğazda bademcik iltihabı için en etkili olanıdır. Boğaz için çok sayıda üretilmiş sprey var, ancak çoğu zaman doktorlar şunları atar:

 1. bioparoks
 2. Geksoral
 3. Derinat
 4. Ingalipt

bioparoks

Bioparox, bir antiseptik değil, bir sprey şeklinde bir antibiyotik bile. Bioparox preparatının ana maddesi, kusurlu küf mantarı Fusarium cinsinden türetilen Fusafungin'dir.

Bioparox, bir çok gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizma-patojenler bademcik iltihabının yanı sıra Candida türünün mantarlarının tedavisinde etkilidir.

Bioparox burun spreyi, burun boşluğunda patojenlerin varlığında ağız uygulanır - farenjit, gırtlak boğaz ve tonsil iltihaplı tedavisinde faydalıdır. Bademcik ameliyatından sonra iyileşme döneminde çıkarılan bademciklerin alanı üzerinde profilaktik etki de kanıtlanmıştır.

Kit, bir kutu teneke kutu ve sırasıyla şeffaf ve sarı plastikten yapılmış, çocuklar ve yetişkinler için iki ek parçadan oluşur.

uygulama

Bioparox dikey tutmak için kabul edilir, teneke ya da burun irrigasyona basıldığı zaman, sulama yapılır. Aynı zamanda, ilacı ağız ve boğazda tutmak için, kapalı dudaklarla ve sadece inhalasyon ile sulanmalıdır. Ilacın daha derin bir nüfuz etmesi için (örneğin, bronşit tedavisinde), nefesini tutmak için gereklidir.

Her kullanımdan sonra bir dizi ataşman alkolle dezenfekte edilir.

Bioparoks'u, 2,5 günde başlayarak, önerilen dozda, günde 2-3 kez 2 enjeksiyon ile çocuklara uygulama izni verilir. Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşın üstündekilere günde 4 doz ilacı da günde 3-4 kez uygulanır.

Herhangi bir antibiyotikte olduğu gibi, kabul zamanına uymanız gerekir, bu nedenle 7 güne kadar Bioparox sprey ile boğaz püskürtün.

Geksoral

Hexoral, sadece antiseptik ve analjezik olmakla kalmaz, aynı zamanda saran ve koku giderici özelliklere de sahiptir. Sprey aktif maddesi, gram-pozitif ve gram-negatif zararlı mikroorganizma ve mantarların tedavisinde etkili olan Hexoral-Hexetidine'dir.

Tedavi prosedürlerini gerçekleştirdikten sonra, ilacın mukoza üzerindeki direnci 12 saattir.

Hexoral aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 1. postoperatif dönemde enfeksiyonun önlenmesi;
 2. ARVI tedavisi için bir ilaç olarak;
 3. ağız boşluğu hastalıkları için hijyen prosedürleri;
 4. Kronik bademcik iltihabı hoş olmayan kokuyu maskelemek, ağız ve boğazda nekrotik süreçler.

Eczanede, Geksoral mevcut bir dizi uyuşturucuya aittir.

uygulama

Geksoral, sadece boğaz için bir sprey şeklinde değil, aynı zamanda, kullanıldığında seyreltilmemiş bir durulama çözeltisi formunda da üretilir. Hexoral çözeltinin ağız ve boğazdaki iltihaplı bölgeleri yağlamasına ve daha önce pamuklu çubukla ıslatılmasına izin verilir.

Sprey, yemekten sonra günde iki kez tüketilir. Bir saat yemek yemedikten sonra bademcikler bölgesini 2 saniye içinde sulamak yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, Geksoral'ın kullanımı konusunda dikkatli ve dikkatli olmaya değerdir, çünkü alerjik reaksiyonlar mümkündür ve uzun süreli temasla dişlerin renginin değişmesi söz konusudur.

Derinat

Derinat - bir çözelti şeklinde mevcut çok fonksiyonlu bir ilaç, burun, enjeksiyonlar ve tabii ki, sprey için düşer.

Derinat, özünde, aktif maddesi sodyum deoksiribonükleotit olan bir bağışıklık uyarıcı maddedir., Doku yenilenmesine virüs, bakteri ve mantarlara karşı olan direncin artırılması için yeteneği var, ama Derinat üzerlerinden zafer göre, birçok sağlık profesyonelleri için tartışmalı bir konudur, mümkün anlamına gelir.

Derinat ayrıca kataral anjinada inhalasyon için bir çözüm olarak kullanılır.

Bir spreyde Derinat'a izin veriliyor ve ARVI ve anjin tedavisini önleme aracı olarak burun için düşüyor, tüm yetişkin kategorileri ve hatta çocuklar.

uygulama

Ayrıca, boğaz günde üç defa ve damla (1-2- damla) durulandı bir çözelti, formunda olabilir nazofarinks doku ile daha iyi bir temas için burun içine döküldü.

Eğer Derinat önleme için kullanılıyorsa, prosedür, tehdit edici salgın boyunca günde 3 kez burunda 2 damla ile sınırlıdır.

Angina tedavisinde, genellikle, bir aerosol şeklindeki ilaç Deepat yemeklerden önce bir saat ve günde bir saat iltihaplı bademcikler günde 4-5 kez sulamak.

Derinat ayrıca en etkili şemaya göre kullanılır: 2 saatte 2 enjeksiyon ve akut semptomlar ortadan kalkıncaya kadar. Sonrasında tam iyileşme sağlanana kadar günde 3 kez 2 boğaz irrigasyonu uygulanır. Bu durumda, yemekler ve sıvılar arasındaki aralık yarım saat kadar azalır.

Ingalipt

Ingalipt - Streptocide ve Sulfatiazol sodyum bazlı bir ilaçtır, bu nedenle kombine bir preparattır. Antimikrobiyal ve antienflamatuarın yanı sıra, aynı zamanda bir soğutma etkisi vardır, ancak, maalesef, mantarlarla savaşmaz.

Paketleme Ingalipta, her kullanımdan sonra hijyeninin gerçekleştirilmesi gereken bir tıbbi ürün ve uygun bir düz ağızlıklı bir sprey kabı ile birlikte tedarik edilir.

uygulama

Ingalipt 3 yaşından küçük çocuklara izin verilir, ancak pratik pediatride 1 yıl kullanılır.

Püskürtmeden önce kutu en iyi şekilde çalkalanır. Dudaklarınızı kapalı tutmak istediğinizde, ağız ve boğazda yeterli 2-3 sprey. Prosedür günde üç kez, yemeklerle sıvı arasında yarım saat aralıklarla yapılmalıdır.

Boğaz ağrısından sprey: türleri ve seçim kuralları

antibiyotiklerle kullanım spreyleri sırasında hasta onlar alerjik reaksiyonlar, mukozal ödem, aşırı duyarlılığı kuruluk ve ağızda yanma neden aerosollerin diğer kategorilere göre daha olasıdır, yani ilaçların bu grup "sorunu" olduğunu unutmamak gerekir. Bu ilaçlar 10 yaşın altındaki çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler için kontrendikedir.

ağrı kesiciler

Akut tonsillit hasta nedeniyle mukoza ve genişletilmiş bademcikler yüzeyinde enflamasyona boğazında şiddetli ağrı deneyimleri sık sık zor bu yüzden anestezi sprey sık terapötik aralıkta bulunan, içmek bile katı gıda yutmak ve bulur. Bu ilaçlar iltihabı rahatlatır, hassasiyeti azaltır ve ağrıyı azaltır.

 • Oracept (aktif maddeler fenol ve gliserin);
 • Kamerton (levomenthol, kafur, klorobutanol ve okaliptüs esansiyel yağı);
 • Anti-anjin (klorheksidin, tetrakain);
 • Tantum Verde.

Her biri sadece anestetik bileşenleri değil, aynı zamanda antiseptik bileşenleri de içerir, bu nedenle rahatsızlıktan kurtulur ve patojenlerin aktivitesini engeller.

antiseptik

Antiseptikler, enflamatuar sürecin başlangıcını önleyen maddelerdir, patojenik floranın hayati aktivitesine baskı yaparlar ve bunun, yüzey üzerinde aktif olarak çoğalmasını ve yayılmasını önlerler. Bu tür bileşenlere sahip olan aerosoller, kronik bademcik iltihabının sahipleri için bir önleme aracı olabilir ve ayrıca, bunların etkisini korumak için antibiyotikli spreylerden sonra kullanılır.

Antiseptik sprey içerir:

Farklı aktif maddeler içerirler, bu yüzden seçimleri doktora emanet edilmelidir. Antiseptik ek olarak, aerosoller genellikle anti-enflamatuar ve anestezik bileşenler içerir, bazen ilacın etkisini artıran bitki özleri veya uçucu yağlar vardır.

Doğal ilaçlar

Doğal bir yapıya sahip boğaz ağrısından bir boğaz için spreyler, ek tedavi olarak kullanılmakta olup, bağımsız olarak, bir iltihaplanma sürecinin kaynağını ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Bu ürünler arasında, anti-enflamatuar ve hafif antiseptik etkiye sahip olan bitkisel özler ve uçucu yağlar yer alır, bunların bazıları doku onarımı sürecini hızlandıracaktır.

Iyot ile

İyot, taze yaraları ve kesikleri tedavi etmek için kullanılan popüler bir antiseptiktir ve temelindeki spreyler ilk aşamada anjina ile baş etmede mükemmeldir. Bu madde sadece bakterisit olmakla kalmaz, aynı zamanda antiviral ve antifungal etkiye de sahiptir, bu yüzden bu ilaçlara dayanan ilaçlar, antibiyotikli aerosollerin aksine, çok daha çok yönlüdür.

Antiseptik etkiye ek olarak, iyot, farinksin mukoza zarındaki iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca bademciklerde lakenin daralmasına katkıda bulunur. Angina sırasında genişlerler, sonuçta çürümeye başlayan bakteri yaşamının ürünlerini toplarlar, hoş olmayan bir koku ile mukozada beyaz bir tabaka oluşur. Görünümünü temizlemez veya engellemezseniz, iltihap ve rahatsızlık artacaktır.

İyodine dayalı spreyler arasında Lugol (bu ilaç ayrıca pamuk çubukla bademciklere uygulanan gliserin içeren bir çözelti şeklinde de bulunur), Jox ve Yodovidon içerir. İlk ilaç bir "klasik", uzun süredir kullanılmış ve son ikisi daha modern. Lugol üzerinde Jox ve Jodovidon'un avantajı, bileşimindeki iyodun aktif formda olması ve moleküler formda olmaması, dolayısıyla daha etkili olmalarıdır.

Çocuklar için

Çocukların bağışıklık sistemi daha savunmasızdır, onların yararsızlıkları da, soğuk mevsimde su birikintilerinde atlamalarına ya da şapka olmadan koşmalarına izin veren, onların KBB organlarının hastalıklarının daha yaygın olduğu, onların yararsızlıklarına da katkıda bulunur. Eğer anjina bir çocukta gelişirse, boğaz için bir sprey seçimi daha dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir, çünkü bunların çoğu aktif mukozaya iltihabı arttırabilir ve farenksin şişmesine neden olabilir.

Hazırlık, bir çocuk doktoru tarafından seçilmelidir, ancak eğer ziyaret etmek için bir fırsat yoksa, ebeveynler akut tonsillitten güvenli aerosoller bilmelidir.

Çocuklar için angina spreyleri grubu şunları içerir:

 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Lugol;
 • Hlorafilipt;
 • Geksoral;
 • Miramistin (3 yaşın üzerindeki çocuklar için);
 • Tantum Verde.

Bu ilaçlar antiseptik içinde daha yumuşak bir etki içerirler ve iltihabı gidermek ve mukozanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar. Aracı kullanabileceğiniz, çocuğun asgari yaşına dikkat etmeyi seçerken.

Sadece anjinalı bir çocuk için doğru spreyi seçmek değil, aynı zamanda uygulamanın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. 1 yaşından büyük çocuklar bademcikler 1-2 tıklama ile sulanabilir, ancak bebekler için bu yöntem uygun değildir, yanakların iç yüzeyine püskürtülenler veya üzerine püskürtülen bir nipel vermelidirler.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Bağımsız olarak antibiyotikli spreyleri seçemezsiniz, çünkü patojenin türünü ve türünü bilmeniz gerekir (bu, laboratuarda hastanın mukoza zarından bulaşma bakteriyel kültürüyle yapılır), aktif maddeye karşı direncin varlığı ve diğer faktörler. Ayrıca, analjezik ve çocuk aerosollerini kendiniz satın almanız tavsiye edilmez.

Sprey seçimi, hastanın boğazından gelen yayma kültürü ile ilgili bir laboratuvar çalışmasının verilerine ve ayrıca tarihine dayanır - doktorun önce hastadan öğrenmesi gereken bir dizi semptom. Bir diğer önemli adım, bir şırınga spreyi (atrofik farenjit, bronşlarda obstrüktif süreçler, gebelik) kullanımının kontrendikasyonlarının kontrol edilmesidir. Bundan sonra, tedaviye başlayabildiğinizden sonra, ilaçlara ve bazı maddelere alerjinin varlığından haberdar olmanız gerekir.

Hastanın anjinada farklı semptomlar yaşadığı durumlarda (rahatsızlık, şiddetli iltihaplanma, vb.), Örneğin analjezikler ve antiseptik gibi kombine etki ile spreylerin tercih edilmesi daha iyidir.

Geleneksel tıbbın rakipleri ve sadece doğal ilaçların sevgilisi olan bir doktor, anjina'nın zamanında tedavi edilmeden pnömoniye kadar komplikasyonlar verebileceği ciddi bir enflamatuar hastalık olduğunu uyarmalıdır.

Zayıf etkiye sahip bitkisel preparatlar, patojenik farryngeal florayı yok etmeye yardımcı olmayacaktır, bunların kullanımı sadece hastadan ve doktordan zaman alacaktır, o zaman güçlü ilaçların yardımıyla akut tonsillit ile savaşmak zorunda kalacağız. Angina için ilaçlar hakkında daha fazla bilgi →

Bir sprey şeklinde anjin gelen ilaç, enflamatuar sürecin karmaşık ve hızlı tedavisi için gerekli olan lokal aksiyonun etkili bir aracıdır. Aerosollerin birçok avantajı vardır, bu nedenle emilmeleri veya durulama sıvıları için tabletlerden daha sık reçete edilirler.

Farklı tipte spreyler vardır, bunların seçimi hastanın yaşadığı semptomatolojiye, patojenik mikroorganizmanın türüne, hastanın yaşına ve durumuna da önemli bir rol oynar. Bağımsız olarak antibiyotikli aerosolleri seçemezsiniz, ayrıca doktorunuza danışarak, analjezik ve anti-enflamatuar etki gösteren ilaçlar satın almanız tavsiye edilmez.

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

En etkili bademcik iltihabı hangisidir?

Tonsillit (anjina), her iki cinste de çocuklarda ve yetişkinlerde eşit olarak sıklıkla teşhis edilen çok yaygın bir hastalıktır. Çoğu mevsimsel rahatsızlık gibi, bağışıklık azaldığında, sonbahar-kış döneminde en sık anjina etkilenir.

Bu hastalığın tedavisinde bademcik iltihabı ve diğer lokal etkilerden gelen spreyler çok önemli bir rol oynamaktadır. Antiinflamatuar, antiseptik ve anestezik etkisi vardır. Bugün uygun bir aerosol seçmek ve satın almak zor değil. Neyse ki, bu ilaçların menzili herhangi bir eczanede oldukça geniştir. Ancak terapiye başlamadan önce, kendinizi tonsillit mekanizması ile tanıştırmanızı öneririz.

Makalenin içeriği

Anjina nedenleri ve belirtileri

Bademcik iltihabı nedir ve sağlık için ne kadar tehlikeli? Bu enflamatuar sürecin palatini ve aynı zamanda faringeal tonsilleri etkilediği enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu hastalığı hafife almayın. Sonuçta, iltihaplı bademcikler - bu sadece rahatsızlığın başlangıcı, diyebiliriz - buzdağının ucu.

Tedaviye zamanında başlamazsanız ve boğaz ağrısını gevşetirseniz, patolojik süreçler vücuda yayılmaya devam eder. Örneğin, bademcik iltihabı alt solunum yoluna gidebilir. Enfeksiyonun paranazal sinüsleri etkilemesi olasılığı yüksektir. Sonra sinüzit ve diğer sinüzit tiplerinden kaçınamazsınız. Ve orada ve sinüs delinmeden önce.

Hangi faktörler bademcik iltihabının oluşumuna katkıda bulunur? Angina en yaygın nedenleri:

 • Subcooling, inflamatuar bir süreci tetikleyecek bir tetikleyici olabilir.
 • Sigara içmek, hem genel hem de yerel seviyelerde vücudun bağışıklık güçlerini önemli ölçüde azaltır. Bu, tütün bilenlerin diğerlerine göre soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı geçirme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.
 • Çalışma koşulları ile bağlantılı kirli ve tozlu odalarda uzun süre kalmak, aynı zamanda bir kişi için iz bırakmadan geçmez.
 • Keskin sıcaklık değişiklikleri ve düşük nem oranı.
 • Tedavinin taktiklerini doğru bir şekilde seçmek için, kronik ve akut bademcik iltiğinin kendini nasıl ortaya çıkardığını bilmeniz gerekir. Akut formda, hastalığa genellikle yüksek vücut ısısı eşlik eder (40 dereceye kadar). Üşüme ve zayıflık, bir organizmanın zehirlenmesi (bir patojenik mikrofloranın yaşamsal aktivitesi ile zehirlenme) hakkında bir sinyal görevi görür. Artan terleme, kaslarda ve eklemlerde ağrı - tüm bunlar tonsilliti gösterir. Hastada lenf düğümleri çok iltihaplı hale gelebilir.

Remisyon döneminde hastalığın kronik formuna gelince, semptomatoloji benzer olacaktır, sadece daha az yoğun olacaktır. Bir alevlenmede, bir anjin görüntüsünün gücü derhal tahakkuk eder.

Yukarıda belirtildiği gibi, yerel aerosoller ve spreyler, boğaz ağrısı için en etkili çareler arasındadır. Enflamatuar süreci hızlı bir şekilde durdurabilir ve hastanın durumunu iyileştirebilir.

Spreylerin kullanım özellikleri

Aerosol tek başına hastalığı tamamen ortadan kaldıramaz. Semptomların yoğunluğunu azaltmak için kullanılır:

 • boğaz ağrısı;
 • mukozanın şişmesi;
 • kuruluk;
 • zulüm vb.

Bu tür ilaçların bileşimi antimikrobiyal ve antifungal bileşenleri içerir. Bu nedenle, bademciklerin dezenfekte edilmesi ve patojenik mikrofloranın ortadan kaldırılması için bademcik iltihabının vazgeçilmezidir. Boğazlara karşı aerosoller 3 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Bu yaşta mukoza çok hassas. Bu nedenle, hızlı şişkinlik ve diğer bazı eşlik eden problemlerin ortaya çıkma olasılığı, solunum ihlaline kadar yüksektir.

Aerosollerin etkinliğini arttırmak için doktorlar günde birkaç kez kullanmalarını önermektedir. Bundan sonra, yemek ve içmek en az 30 dakika olmamalıdır. Solunum sırasında mukoz membranları sulayın, böylece sprey partikülleri solunum sistemine girmez. Bu durumda, preparatın jetinin yönünü kontrol etmek gereklidir. Bu yüzden ilaç farinksin iltihaplı kısımlarını eşit olarak kaplayacaktır.

Bademillitis'e karşı aerosollerin birçok belirgin avantajı vardır:

 • çok etkililer;
 • Kullanmak için uygun;
 • spreyler küçük ve her zaman el altındadır;
 • Aerosoller nispeten ucuzdur.

Duruların aksine, spreylerin karmaşık bir etkisi vardır. Mukoza yüzeyindeki mikropları anestezi eder, dezenfekte eder ve yok ederler. Bununla birlikte, böyle bir ilaç temel bir terapi olarak kullanılamaz.

Kural olarak, sprey antibakteriyel ve diğer bazı ilaçlar ile birlikte rehabilitasyon kursunun bileşenlerinden biridir.

En etkili aerosoller

Peki, hangi spreyler en iyi angina ile başa çıkmak için yardımcı olur? Aşağıdaki ilaçlara dikkat edin:

 1. "Bioparox" bir sprey şeklinde üretilen ve yerel bir etkiye (antifungal, anti-inflamatuar ve antibakteriyel) sahip olan çok popüler bir ilaçtır. Böyle bir aerosol, üst solunum yolunun iltihabı için reçete edilir. Bademcik iltihabı 4 etkin bir tedavi için günde yeterlidir. 3 yıl ve hamile kadınlar için değil "Bioparox" kullanın.
 2. "Stopangin" de mukoza üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir ve hızlı bir şekilde iltihaplanma süreciyle başa çıkmanızı sağlar. Sadece bir aerosol şeklinde değil, aynı zamanda boğazın durulanması için bir çözelti formunda da üretilir. "Stopangin", hamileliğin ilk üç ayında ve 8 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Boğaz suyunun optimal periyodikliği günde 2-3 defadır.
 3. "Tantum Verde", palatine ve faringeal bademciklerin etkilenen zarlarını hızlı bir şekilde geri kazandıran steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır. Hamilelik ve emzirme döneminde olduğu gibi 6 yaşından da kullanılabilir. Tonsillit "Tantum Verde" tedavisi için günde 6 ila 8 kez uygulanır.
 4. "Pharyngocept", yerel eylemin antiseptik bir ajandır. Stafilokok, streptokok ve diğer bazı patojenik mikropları etkili bir şekilde yok eder. Rezorpsiyon için bir aerosol ve pastil şeklinde yapılır. Böyle bir ilaç 3 yıldan beri kullanılabilir. Bademciklerin sulanmasından sonra yaklaşık bir saat yemekten kaçının.
 5. "Falimint", ayrıca bir lokal anestezik etkiye sahip olan bir başka etkili aerosoldür. 5 yaşın altındaki çocuklar ve hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar için kontrendikedir.
 6. "Tonzillon" bitkisel spreylere karşılık gelir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. İlaç 6 yıldan beri kullanılmaktadır. Bir preparatın kullanılmasından önce hamilelikte, doktora danışmak gerekir.

Önleyici tedbirler

Çoğunlukla bademcik iltihabına sahipseniz veya kronik bademcik iltihabı tanısıyorsanız, önlenmeye dikkat etmelisiniz. Sonuçta, herhangi bir hastalık önlemek için daha uzun ve tedavi etmek her zaman daha kolaydır. Peki, kendinizi bademcik iltihabından korumak için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç dikkatli olun. Karmaşık tedavi için sadece bir doktor bir grup antibiyotik seçebilir. Tamamen tedavi edilmeyen bademcik iltihabı akut ila kronik formdan kolaylıkla dönüştürülür, bu nedenle doktora zamanında temas etmek ve tüm önerilerini takip etmek gerekir. Yardımcı preparatları şekerler, aerosoller ve durulama çözeltileri şeklinde kullanın. Onlar da çok etkilidir ve rehabilitasyonun temel bir bileşenidir.

Tonsillit, geleneksel tıbbın cephaneliğinden fonların kullanılmasına izin veren bir hastalıktır. Bu nedenle, kompresyonu, inhalasyonları (yükseltilmiş sıcaklık yoksa), durulamaları ve iyileşmeyi hızlandırmak için diğer birçok seçeneğe dikkat edin.

Hastalığın belirgin önemsizliğine rağmen, anjin bacaklarda taşınamaz. Bu hastalık yatak istirahatine uyumsuzluktan kaynaklanan sinsi ve tehlikeli komplikasyonlardır. Eğer bademcik iltihabı daha dinlenmeli ve işe gitmemelidir.

Son ve en önemli tavsiye bağışıklığı arttırmaktır. Vücudu iyileştirmek, düzenli zıt ruhlar, soğuk sürtünme ve diğer pek çok yol sizin için yeni fırsatlar yaratacaktır.

Bütün bunlar bağışıklık sisteminin performansını artıracaktır. Bu nedenle, vücut anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklar ile savaşmak daha kolay olacaktır. Eğer düzenli olarak vücudu kızdırıyorsanız bile, kronik bir formda bademcik iltihabı hızla veda edebilirsiniz.

Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürün, kötü alışkanlıkları bırakın, doğal yiyecekler (yarı mamul ürünler) yemeyin. Ve sonra daha sık hastalanacağınızı fark edeceksiniz.

Antibiyotik, anestetik, immünmodülasyon ve bitki bazlı boğaz tedavisi için spreylerin listesi

Bir ilaç olarak, bir dozaj formu, bir valf-püskürtme sistemi (dozlanan veya dozlanmamış) ile kapalı bir pakette bir çözelti, emülsiyon, süspansiyon biçiminde aktif ve yardımcı maddelerin bir karışımıdır.

Aerosollerin avantajları ve dezavantajları

İlaçların sprey şeklinde kullanılması, madencilikten daha fazla artı sahiptir.

Olumlu özellikler şunlardır:

 • ilaçların intravenöz uygulanması ile karşılaştırılabilen hızlı bir terapötik etki başlangıcı;
 • Dispersiyona bağlı olarak, aktif maddenin farmakolojik aktivitesi arttırılır, böylece tedavi için ilacın daha küçük bir dozu gerekecek;
 • küçük parçacık çapı, ilacın daha iyi biyoyararlılığını arttırır;
 • ilacın daha yüksek bir doza direkt olarak iltihap odağına ulaşmasından dolayı lokal etki;
 • parenteral uygulama için ilaçlarla karşılaştırıldığında yan etkilerin gelişme olasılığı düşüktür;
 • ilacın sterilitesi kalır;
 • Dozlama valfleri aktif maddenin doğru bir dozajını sağlar;
 • kullanım kolaylığı.

Boğaz için spreyler, laringospazm ve boğulma gelişme olasılığının yüksek olması nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda böyle bir dozaj formu uygulanmaz:

 • obstrüktif bronkopulmoner hastalıklar ile;
 • ajanın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • hamilelik ve emzirme;
 • atrofik farenjit.

Etkili Anestezik Spreyler

Anestezik spreyler, antibiyotikler ve antiseptikler formundaki ana bileşenlere ek olarak, reseptörlerin hassasiyetini azaltan ve böylece boğazdaki ağrıyı hızla ortadan kaldıran maddeler içerir.

Bu tür ilaçlar, yoğun acı verici duyularla reçete edilir, çünkü hasta su ve yiyecek almayı reddedebilir.

Anjina kullanılan spreyler, çoğunlukla anestezik lidokain, benzokain içerir.

TeraFlu Lar, 285 ovucu

Dozlanan spreyin ana bileşenleri, benzoksonyum klorür (antiseptik), lidokain hidroklorürdür (anestetik).

Aksesuar maddeleri, nane yağı ve mentol (canlandırıcı ve kaçınma hareketi), gliserol (sarılmasına ve tamponlama etkisi, ana bileşenlerinin böylece uzun süreli aktivite) tahsis.

İlaç kronik bademcik iltihabı, catarrhalic tonsillitis, larenjit ve farenjit tedavisinde kullanılır.

Yetişkinler 4 vuruş için günde 6 kez, 4 yaşından küçük çocuklar - 3 tıklamayla spreylenmeleri önerilir.

Ana kontrendikasyonlar, bileşenlere aşırı duyarlılık, çocuğun yaşı 4 yıl, gebelik ve emzirme dönemidir.

yan etkileri, hastaların ilaç kesildikten sonra yok olmasını, ilaç ürtiker, karşısında şişme yerel yumuşak doku, mukoza zarının tahriş ortaya not, dişler ve dil 2 hafta boyunca sprey uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak kahverengi bir renk elde edilebilir.

Strepsils Plus, 300 ruble

amylmetacresol ve 2,4-diklorobenzil alkol: lidokain hidroklorür (anestezi), ve iki antiseptik içeren Strepsils Plus - boğaz spreyi için en iyi anestezi.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, farklı doğanın ses kısıklığı dahil olmak üzere ağız, boğaz, gırtlak bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için bir ilaç reçete edilir.

Yetişkin hastalar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklara günde 6 defadan fazla boğaz sürmeleri önerilmekte ve prosedür başına 2 tıklama yapılmaktadır. Terapi süresi 5 günden fazla olmamalıdır.

Yan etkiler oldukça nadirdir ve tedavinin kesilmesinden sonra ortadan kaybolan dil veya alerji semptomlarının duyarlılığının ihlali olarak ifade edilir.

Sepptolet Plus, 310 ruble

Bu kombine preparat benzokain (iyi analjezik etki ile anestetik) ve setilpiridinyum klorür (antiseptik) içerir.

İkinci bileşen, diğer patojenik mikroorganizmaların yanı sıra, stafilokoklara karşı arttırılmış aktivite gösterir, mantarlar, antiviral bir etkiye sahiptir.

Siptolete'ın 18 yaşından büyük yetişkinlere günde bir kez olmak üzere 2 tıklama için günde 8 defaya kadar uygulanması tavsiye edilir.

18 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir Sprey, ağız boşluğu açık yaralara mevcut bileşenlere karşı aşırı duyarlılığı olan alkol / uyuşturucu bağımlılığı, bebeklerde, hastalar.

Antibiyotik ile boğaz için spreyler

Boğazın antibakteriyel bileşenlerle tedavi edilmesine yönelik spreyler, sistemik maruziyetin antibiyotiklerinden daha az kontrendikasyon ve yan etki listesine sahiptir.

Bunun ışığında, bunlar, enfeksiyöz, enflamatuar, bakteriyel etiyolojinin boğaz ve nazofarenks hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu grubun en ucuz ve en etkili aerosolü Ingalipt'dir (75 ruble).

Aktif bileşenler olarak, sprey streptocid, sülfatiazol sodyum hekzahidrat, timol, okaliptüs yağları ve nane içerir.

Streptocide, çoğu gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktif olan sülfonamidler grubuna ait olan boğaz için lokal bir antibiyotiktir.

İlaveten, ilacın anti-enflamatuar, soğutması vardır (bu nedenle şişmeyi azaltır).

Inhalipt, tonsillit, farenjit, aftöz stomatit, larenjit tedavisi için reçete edilir. 3 yıl çocuk pratiğinde kullanılır.

Bileşenlere artan hassasiyet ile hamile ve emziren kontrendikedir.

Antibiyotik Bioparox ile boğaz için çok etkili sprey. Ancak, 2016'da üretimi durdu, ancak ucuz bir Bioparox analogunu seçmek her zaman mümkündür.

Antiseptik Spreyler

Bu aerosol grubu en yaygın olanıdır. Ayrıca, pediatri pratiğinde, emzirme döneminde hamile kadınlarda ve kadınlarda (iyot içerenler hariç) birçok antiseptik kullanımına izin verilmektedir.

Bununla birlikte, bu hasta grubu önceden doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

Bir boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrıyan kaslar ve eklemler, bademcikler üzerinde beyazımsı baskınların ortaya çıkmasıyla birlikte ARI'da sprey-antiseptikler önerilmektedir.

Ayrıca anginanın kompleks tedavisinde lokal antiseptikler vazgeçilmezdir.

Topikal kullanım için% 0.2, 315 ovmak için heksoral aerosol

Hazırlık heksaetidin içerir. Antimikrobiyal, antibakteriyel, antifungal etkisi ve zayıf anestezi etkisi olan bu antiseptik.

oral kavite ve farinks cerrahi girişimler sonrası, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, diş hastalıkları, periodontopatii, mantar lezyonlar hipofarenks tedavisinde kullanım için endikedir.

Klinik çalışmaların sonuçlarının eksikliğinden dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ilacı günde iki kez uygulayın, 1-2 saniyede 1 kez sıçramasına.

Maxikold Lor Sprey (245 rub)

Hexoral'ın Rus analogudur ve ayrıca antiseptik gruba ait heksetidin içerir. Bunun ışığında, endikasyonlarının ve kontrendikasyonlarının listesi aynıdır.

Analogun avantajları şunlardır:

 • çoğu bakteri ile ilişkili olarak yüksek verimlilik;
 • 3-4 saat boyunca mukoza üzerinde hangi heketidin tutulduğu zarflama etkisi;
 • uygun maliyetli.

Topikal uygulama için Yoks-Teva sprey, 250 ruble

Boğazda terleme spreyi povidon-iyot (antiseptik), allantoin (anti-inflamatuar ajan) içerir.

kataral, folliküler da dahil olmak üzere anjin, çeşitli formlarının tedavisinde, kullanılan ilacı, laküner streptokoklar, gırtlak, dil, aft görünümünü, influenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları ilk belirtiler akut ve kronik bademcik iltihabı yol açtı.

Kontrendike Jox, aktif bileşenlere, hipertiroidiye, kalp yetmezliğine, 6 yaşın altındaki çocuklara karşı artan duyarlılığa sahiptir.

Püskürtme Lugol 100 ovmak

Lugol ana maddesi gliserol ve moleküler iyodindir.

İlki yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

İkinci bileşen, gram-pozitif ve gram-negatif mikroflora, mantarlar, stafilokokların temsilcilerine karşı aktiftir.

Ağız ve boğazdaki mukoza zarlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının kompleks tedavisinde reçete edilir.

Kamerun Aerosol, 45 g, 110 ovucu

Bu etkili ve ucuz kombinasyon spreyi klorobutanol, hemihidrat, kafur, levomenthol, okaliptüs yağı içerir.

Klorobutanol hemihidrat hafif anestetik, anti-enflamatuar, antimikrobiyal etki sergiler.

Kafur, iltihap odağında kan dolaşımını güçlendiren, lokal tahriş edici ve ek antiseptik etki sağlar.

Levomenthol, okaliptüs yağı lokal irritan ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Rinit, bademcik iltihabı, farenjitin karmaşık tedavisinde boğaz için bir aerosol kullanılır. Bileşenlere alerjisi kontrendikedir Kamerun, 5 yaşından küçük çocuklar.

Topikal uygulama için Miramistin çözeltisi% 0.01 sprey şişesi, 235 ruble

Miramistin, antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların hastane suşlarında da aktif olan en güçlü ve güvenli antiseptiklerden biridir.

İlaç herpes virüsü, HIV dahil olmak üzere gram-pozitif ve Gram-negatif aerobik ve anaerobik bakteriler, mantarlar Penicillium, Aspergillus, maya ve maya, dermatofitler bazı virüslere karşı etkilidir.

Sprey uygulama aralığı çok geniştir ve KBB hastalıkları ile sınırlı değildir.

Miramistin cerrahi, travmatoloji, obstetrik, jinekoloji, yanma, dermatoloji, veneoloji, üroloji alanlarında kullanılmaktadır.

Kulak burun boğazda bademcik iltihabı, larenjit, farenjit karmaşık tedavisinde atanır. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için izin verilir.

Novosept Fort Sprey, 350 ruble

İlaç, setilpiridinyum klorür (antiseptik), tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik bileşen, çok çeşitli patojenik mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar ile ilişkili olarak bakterisidal aktivite gösterir.

Sprey bileşimi bir oligoelement olan ve bir bağışıklık düzenleyici etki gösteren çinko içerir.

Novosept, stomatit, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit dahil olmak üzere ağız boşluğunun ve farenksin iltihaplı hastalıklarının tedavisi için tavsiye edilir.

18 yaşına ayırmalı kontrendikasyonlar arasında, ağız, akut böbrek yetmezliği ve / veya karaciğer yetmezliği, gebelik ve emzirme olarak, bileşen vasıtasına yaralar varlığını karşı artan hassasiyet.

Anti-Angin (280 ruble)

İlaç bileşimde Novosept'e benzer ve klorheksidin biglukonat (antiseptik) ve tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik, bilinen bakteriler, Candida mantarları, streptokoklar ve stafilokoklara karşı bakterisidal ve bakteriyostatik aktiviteye sahiptir.

önlenmesi ve bademcik iltihabı, farenjit, anjin, periodontit, stomatit, diş eti iltihabının ilk belirtileri de dahil olmak üzere antiseptikler, duyarlı bakteri provoke ağız boşluğu ve yutak enfeksiyöz-enflamatuar doğa hastalıkların tedavisi için tavsiye edilen uzmanı.

Ilaç bileşenlerine onaylanmış bir alerji ile kontrendike ilaç, mukoza, fenikitonüri hasarı, 10 yaşın altındaki çocuklar.

Sadece doktorun emzirme döneminde hamile kadınlara ve kadınlara reçete ile, diyabet, hemokromatoz, talasemi, oksaloz ile.

Tantum Verde spreyi (285 rub)

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna ait olan benzidamin bileşimindedir.

Sprey Candida albicans'a karşı güçlü lokal anestezik, antiseptik ve antifungal etkiye sahiptir. Ağız ve yutak iltihaplı hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç 3 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve laktasyonlu kadınlar, diğer NSAİİ'lere bronşiyal astım ve aşırı duyarlılık ile kontrendikedir.

İmmünomodüle edici aerosoller

İmmünomodülatörler ile boğaz için spreyler, yerel humoral ve hücresel bağışıklığı uyarmayı amaçlamaktadır.

Kullanmak olası semptomları önlemek için yardımcı olacak ilk belirtilerin ortaya çıkması ile olmalıdır. Bununla birlikte, bu gruptaki ilaçların göreceli dezavantajları yüksek maliyetlerdir.

Derinat Spreyi, 10 ml (370 rub)

İlaç sodyum deoksiribonükleat içerir. Sprey, vücudun koruyucu işlevlerini uyarır, viral, bakteriyel, mantar antijenlerinin etkilerine karşı bağışıklık yanıtını geliştirir.

Ayrıca, Derinat bir anti-inflamatuar, antitümör, anti-histamin, antioksidan etkiye sahiptir.

İlk gün boyunca, boğaz her saatte bir sulanmalıdır, daha sonra prosedürlerin sıklığı gün içinde 4'e düşebilir.

İlaç emzirme sırasında hamile kadınlar ve kadınlar (bırakma formu nedeniyle) 1 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Derinat, ARI salgınları sırasında koruyucu amaçlı kullanılabilir.

Bitkisel bileşenler ile boğaz için spreyler

İlaçların bileşimindeki bitki özlerinin içeriği, sentetik ilaçlarda bulunan yan etkilerin gelişmesini engeller.

Ayrıca, bu tür ilaçlar çok daha küçük kontrendikasyonlar listesine sahiptir.

Bununla birlikte, bitki bazında boğaz için spreyler kullanırken yüksek alerjik reaksiyon gelişme olasılığı dikkate almak gerekir.

Klorofilkil (180 ruble)

En sık KBB doktorları tarafından reçete edilir. Preparatın aktif bileşeni, okaliptüs yapraklarının bir özüdür - güçlü bir doğal antiseptiktir.

Madde, stafilokok, mantar, protozoa antibiyotiğe dirençli suşlar dahil, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar karşı kuvvetli mikrop öldürücü aktiviteye sahip olan anestetik, bağışıklığı düzenleyici, anti viral eylemi oluşturur.

Isırgan otu özü, ağız boşluğundaki küçük yaraları ve küçük erozyonları iyileştirmeye yardımcı olur ve St. John's wort özü, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

ihtiyati tedbirler

İlaç spreyini mümkün olduğunca verimli kullanmak için doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Boğazın sulanmasından hemen önce biraz su içmeniz gerekiyor;
 • şişe dikey olarak tutulmalıdır;
 • Sprey dozajlanırsa, ilacın dozlanmamış bir şekilde verilmesiyle bir kez serbest bırakma nozuluna basmanız gerekir - birkaç saniye;
 • Sulamadan önce, mümkün olanı gidermek için boğaz ve ağız su ile yıkanmalıdır.
 • plak ve yiyecek kalıntıları;
 • mukozal tedaviden sonra yiyecek ve içecek yemekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Boğaz için spreyler yerel bir dozaj şeklidir, bu nedenle vücutta sistemik etkileri yoktur.

Bununla birlikte, buna rağmen, reçete yazan hekim, ilacın, hastalığın etken maddesinin türünü belirlemek için oral mukozadan alınan bakussis de dahil olmak üzere muayenenin sonuçları temelinde seçmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotikler daha iyidir?

Angina (ya da akut bademcik iltihabı) esas olarak virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu palatine bademcikler üzerinde bulunan akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Çocukta larenjit ile artan sıcaklık

Yüksek sıcaklık çocuğun vücudunda inflamatuar süreçlerin varlığının açık bir belirtisidir. Bir ateşli rahatsızlık, özellikle larenjit olmak üzere solunum hastalıklarının gelişiminin tipik bir tezahürüdür.