Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Medikal terminolojideki tonsil iltihabı, gökyüzünün bademciklerinde meydana gelen enfeksiyöz iltihaplanma sürecidir ve bunların içinde tıkaçlar oluşur. Genellikle bu hastalık çocuklukta ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, çocukta tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, eczanelerde çok sayıda ilaç var. Tonsillit tedavisi için, inhalasyon prosedürleri yanı sıra boğaz durulama kullanılır. İnsanların araçları güvenli ve etkili olarak kabul edilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Tonsillit bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Hastalığın seyrinin iki şekli vardır: kronik ve akut. Kronik bademcik iltihabı genellikle üst solunum yolunun aşağıdaki patolojik durumlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Diş hastalıkları hastalığı kışkırtabilir:

sık durumlarda, bademcik iltihabı, bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar, virüsler maddeler, patojenik bakteriler, mantarlar bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Tipik olarak bu gibi stafilokok, beta-hemolitik streptokok, pneumococci, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Mycoplasma gibi geliştirme bademcik iltihabı patojenlerin yol açar.

Bademcikler, tedavilerine yanlış bir yaklaşım uygulandığında kızıl, kızamıkçık veya kızamıktan dolayı iltihaplı hale gelebilir.

Bademcik iltihabının gelişimi de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir:

 1. Çevreye duyarlı olmayan bir ortamda konaklama.
 2. Hipotermi.
 3. Düşük kaliteli ürünlerin kullanımı.
 4. Yağsız yiyecek
 5. Sık stresli durumlar.
 6. Zayıf bağışıklık sistemi.
 7. Fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme.

Çocuğun vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra yiyeceğe alerjik reaksiyonlar da hastalığın riskinde artışa katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri, form ve aşamaya bağlıdır

Bir dereceye kadar bademcik iltihabı belirtileri hastalığın seyrinin şekline bağlıdır. Tonsillit için, aşağıdaki ortak belirtiler karakteristiktir:

 • Palatine bademciklerin ödemi ve ufalanabilirliği.
 • Kötü nefesin varlığı.
 • Gökyüzünün kollarının hiperimisi.
 • Sesin yavaşlığı.
 • Alt çene altında büyümüş lenf düğümleri.
 • Ağız boşluğunda kuruluk hissi.
 • Pus ile bademciklerin bademciklerinin lakunalarında eğitim.
 • Boğazda keder var.
 • Nefes darlığı.
 • Öksürük çağırma.
 • Iştah kaybı.
 • Genel halsizlik.
 • Bademcikler üzerinde plak.

Bazı durumlarda, kulakta ağrı oluşabilir, baş ağrısı olabilir, sıcaklıkta hafif bir artış olabilir. Kapris ve sinirlilik de çocuklarda görülür. Genellikle bu belirtiler, soğuk mevsimde hastalığın kronik formunda kendini fark etmenizi sağlar. Alevlenmeler, kural olarak, ilkbahar ve yaz aylarında gözlemlenen, gerileme koşullarıyla değişmektedir.

Hastalığın tehlikesi: olası komplikasyonlar

Uygunsuz tedavi veya hastalığın ihmal edilmesi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Kronik bademcik iltihabı, çocuklarda, eklemleri, böbrekleri ve kalp sistemini etkileyen toksik-alerjik bir lezyonu provoke edebilir.

Ayrıca tonsillit komplikasyonları atrofi, skar, tonsil hiperplazi olarak kabul edilmektedir. İhmal edilmiş vakaların bir sonucu olarak, aşağıdaki hastalıklar gelişebilir:

Çocuklarda bademcik iltihabı riski de tiroid hastalığı - tirotoksikoz riski taşımaktadır. Bazen hastalığın göz ardı edilmesi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Bu komplikasyonları önlemek için bademcik iltihabını zaman içinde herhangi bir biçimde tedavi etmek önemlidir.

İlaç tedavisi, bir antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Çocukta tonsillit tedavisi kapsamlı olmalıdır!

Çocukta bademcik iltihabı tedavisi için aşağıdaki tıbbi preparasyon grupları kullanılır:

 1. Antiseptik anlamına gelir. Bunlar arasında, orofarenksin sulanması için çeşitli aerosollerin yanı sıra, iltihaplı odağın durulanması ve tedavisi için özel çözümler yer alır: Hexaspree, Miramistin, Tantum Verde, Geksoral, Cameton.
 2. Antihistaminikler. Bu ilaçlar bademcik ve faringeal mukozanın şişmesini gidermek için kullanılır. Bu grubun en iyi yolu, sedatif özellikleri olmayan son jenerasyonun ilaçlarıdır: Cetrin, Suprastin, Telfast.
 3. Analjezikler. Boğazın yutulması ve ağrılması sırasında akut ağrı için kullanılırlar.
 4. İmmünomodüle edici ilaçlar. Bu ilaç grubundaki çocuklar tercihen doğal olarak immünomodülatörler kullanırlar.
 5. Antipiretikler. Bir çocukta yüksek sıcaklık durumunda kullanılırlar - 38 dereceden fazla. Çocuklar genellikle Parasetamol veya Nurofen reçete edilir.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı bademcik iltihabı için fizyoterapötik prosedürler atayabilir. Örneğin, kronik formda yılda iki kez lazer tedavisi yapılması tavsiye edilir. Genellikle uzmanlar ultraviyole ışınlama, klimatoterapi, aromaterapi tayin eder.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan biri: “Bademcik iltihabı ile antibiyotik almak gerekli midir?”. Otolarengologlar, hastalığın patojenik bakterileri olan akut tonsillitin yanı sıra hastalığın kronik formunun alevlenmesi için antibakteriyel ilaçlar reçete ederler.

Faydalı video - Nasıl ve ne zaman bademcik kaldırmak için:

Çocuklara genellikle penisilin, makrolit ve sefalosporin grubu ilaçlar reçete edilir. Bu antibiyotikler bademcik Sumamed, Augmentin, Flemoklav Soljutab, klaritromisin ve azitromisin, sefadroksil tedavi aittir.

Antibiyotiklerle tedavide dysbiosisin gelişmesini önlemek için, örneğin Lineks, Lactovit, Hilak Forte gibi probiyotikler kullanılır.

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanının bu tür ilaçları atadığını unutmamak önemlidir. Ebeveynler, sorunun ağırlaşmasını önlemek ve çocuğuna zarar vermemek için, bir ilacı bağımsız olarak seçmelerine ve hastalarına tedavi etmelerine izin verilmez. Antibiyotik seçimi, çocuğun vücudunun bireysel özellikleri, hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti dikkate alınarak gerçekleştirilir, aynı zamanda hastalığın gelişimini tetikleyen patojene de bağlıdır.

Boğaz ve inhalasyon durulayın

Artmış vücut ısısı ile, nefes almayın!

Çocuklarda bademcik iltihabı karmaşık tedavisinde de durulama prosedürüdür. Furacilin, Miramistin, Iodinol gibi tıbbi çözümlerin yardımıyla yapılır. Küçük bebeklerin tülbentleri gazlı bezden yapılmış bir tampon ile tedavi etmeleri tavsiye edilir, çünkü düzgün bir şekilde gargara yapmaları gerektiğini bilemezler.

Durulama prosedürü, tuzlu su ile yapılabilir. Bitmiş ürün eczanelerde satın alınabilir. Evde, kaynar, soğutulmuş su ile, tercihen deniz, bir çay kaşığı tuz çözerek hazırlayabilirsiniz. Ağızdan çalkalama, uçucu yağların veya şifalı otların infüzyonlarının eklenmesiyle bir çözüm olabilir, örneğin, calendula, papatya, alteum, adaçayı, St. John's wort. Pancar suyuyla uğraşarak hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisinde etkili bir yöntem inhalasyon olarak kabul edilir.

Çocuklar, ilaç kurumlarında satın alınabilecek özel bir cihaz kullanarak daha iyi durumda olmalıdır. Böyle bir cihaz nebulizer olarak adlandırılır.

İnhalasyonlar çeşitli tıbbi çözümlerin yardımıyla gerçekleştirilir. Ayrıca çocuklar için güvenli ve etkili, fito ürünleri kullanan prosedürdür. Bu inhalasyonlar için, bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip aşağıdaki bitkiler kullanılabilir:

 • adaçayı
 • okaliptüs
 • nergis
 • Çam iğneleri
 • Meşe kabuğu
 • öksürükotu
 • papatya

Aromatik yağlar kullanarak inhalasyon yapmak yararlıdır. Bademcik iltihabında etkili nane, şeftali, okaliptüs, pembe ve adaçayı yağlarının etkili olduğu düşünülmektedir.

Alternatif tıp

Bademcik iltihabında geleneksel olmayan ilacın çeşitli yöntemleri uygulanır. Tıbbi bitkilerin kaynatma iç kullanımı için önerilir:

 1. adaçayı, Ahearn kökü, Aziz sarı kantaron, şakayık, papatya, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, siyah frenk üzümü: iltihabi süreci azaltmak için bir otlar koleksiyonundan çay içmek önerilir.
 2. Hastalığın alevlenmesi sırasında vücudun koruyucu işlevlerini arttırmak için, çok sayıda yararlı madde içeren bitkilerden infüzyon kullanılması arzu edilir: köpek gülü, St. John's wort, meyan kökü (kök), atkuyruğu, kök (kök), volostushka.
 3. Bağışıklığı artırmak için limon suyu, köpek gül şurubu, pancar suyu 1: 3: 5 oranında hazırlanan bir içecek içmek de gereklidir.
 4. Propolis temelinde bademcik iltihabından elde edilen bir çok fon, çünkü bu ürün hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için mükemmel bir çare.

Çocuklarda bademcik iltihabı için kullanılan diğer halk ilaçları şunlardır:

 • Broth myrtle.
 • Aloe suyu.
 • Deniz topalak çorbası.
 • Altit kökün infüzyonu.

Alternatif tedavi ayrıca, bitkisel soğuma ile inhalasyon ve durulamayı içerir.

Bademcikler ile bademcik kaldırılması

Gerekirse bademcik kaldırılması, bir doktor atayabilir!

Gelişmiş vakalarda veya tedavi etkili olmadığında, uzman bademciklerin çıkarılmasını önerir. Böyle bir cerrahi müdahaleye tonsillektomi denir, kulak burun boğaz odasında yapılır. Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki şartlardır:

 • Sık sık anjina oluşumu (yılda dört kereden fazla).
 • Toksik alerjik tonsillit.
 • Burun ile ağız kokusu.
 • Tonsilojenöz sepsis.
 • Bademcikteki lenfoid dokunun proliferasyonu.

Operatif tedavi, bademciklere tam bir zarar vererek ve işlevlerini yerine getirmenin imkansızlığı ile gerçekleştirilir.

Daha önce, bademcikler bir neşter ile kaldırıldı. Şu anda, operasyon birkaç daha etkili ve modern yöntemlerle gerçekleştirilmektedir:

 1. Bir lazer kullanarak. Bademciklerin çıkarılması için bu yöntem daha az travmatik ve ağrısız olarak kabul edilir. Bu işlemden sonra rekürrens olasılığı ve komplikasyon gelişimi en aza indirilmiştir.
 2. Ultrasonik yöntem.
 3. Sıvı azot.

Bademciklerin uzaklaştırılmasında bazı sınırlamalar vardır. Bu tür kontrendikasyonlar, akut formda diabetes mellitus, akut enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar, kan hastalıkları, menstruasyon, tüberkülozu içerir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için, hastalık önleme kurallarına uyulması tavsiye edilir.

Bunlar aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Çocuğunuzun yemekten sonra ağızlarını durulamalarını öğretmek önemlidir.
 2. Zamanla, diş hastalıklarını tedavi edin.
 3. Dengeli ve dengeli bir diyet sağlayın.
 4. Gün rejimini gözlemleyin ve uyuyun.
 5. Çocuğun hipotermik olmasına izin vermeyin.
 6. Temiz havada günlük konaklama.
 7. Çocuğun en sık olduğu odalarda temiz tutun.
 8. Sertleştirme prosedürlerini uygulayın.
 9. Bademcikleri (yavaş yavaş çocukluktan soğuk sıvıya, alışılageldik şekilde sıcaklığı düşürmek ve içecek miktarını arttırmak) temperleyin.
 10. Bademcikleri masajla.
 11. Sınav için yılda iki kez kulak burun boğaz uzmanı katılır.

Bu plaj fiyatının üzerine kronik formlarının tonsillit riskini, hem de alevlenmesini azaltır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda akut ve kronik tonsillit: belirtiler, tedavi, önleme

Tonsillit bademcikler veya bezler alanında (nazofarenks ve ağız boşluğunda lenfoid doku sıkışması) meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla çocuklarda teşhis edilir. Bu hastalığın semptomları ve tedavisi, çocuklarını olası sonuçlara ve komplikasyonlara karşı korumak için zamanla ebeveynler tarafından bilinmelidir.

nedenleri

Olguların% 80'inde çocuklarda akut bademcik iltihabı viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bu durumda, solunum yolu (burun, ağız) yoluyla enfeksiyon meydana gelir. Geri kalan% 20 vakada, hastalığın nedenleri farklı bir bakteri olabilir. Mikroplar öksürük, dokunma, besin yoluyla yayılır. Çoğu zaman, çocuklar arasında bademcik iltihabı okullarda ve bahçelerde görülür. Bademcik iltihabı en yaygın nedenleri:

 • SARS;
 • sık, tedavi edilmemiş boğaz ağrısı;
 • Nazal septumun eğriliğine veya burun akıntısının büyümesine bağlı olarak burun solunumunun ihlali;
 • nazofarenkste enflamatuar ve enfeksiyöz süreçler;
 • çürük, stomatit, paradontoz;
 • adenoid;
 • sinüzit (burunda paranazal sinüslerin iltihabı);
 • zayıflamış, azaltılmış bağışıklık;
 • dengesiz beslenme;
 • hipotermi;
 • alerji, diatez, bazı gıdalara veya ilaçlara aşırı duyarlılık;
 • hipovitaminoz, rikets;
 • farinksin patolojisi: derin ve dar bademcikler, çok sayıda yarık benzeri kurs, yapışma;
 • çeşitli virüs türleri: grip, herpes, Epstein-Barr, adeno ve enterovirüsler.

Zararlı mikroorganizmalar bademciklere girer girmez, nazofarenksin yumuşak dokularındaki süreçler meydana gelir ve bu da kendilerini farklı şekillerde gösterir. Çocukta bademcik iltihabının ilk belirtilerini ve semptomlarını zaman içinde bir doktora çağırmak ve akut bir hastalığın kronik bir evreye geçişini önlemek çok önemlidir.

Belirtiler ve belirtiler

Bademcikler, üzerlerine düşen mikroplara çok hızlı tepki verirler, nazofarenksin yumuşak dokularındaki inflamatuar süreç çok çabuk uzanır. Bu nedenle, hastalığın akut seyrinde, çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri 1-2 gün içinde enfeksiyondan sonra ortaya çıkar. Bademciklerin tipik enflamasyon belirtileri şunlardır:

 • hafif boğaz ağrısı;
 • bademciklerde yanma, karıncalanma;
 • yutma zorluğu;
 • ağzından hoş olmayan bir koku hissedilir;
 • bebeklerde bol su basması;
 • iştahın bozulması;
 • birkaç gün için yükseltilmiş sıcaklık, titreme;
 • baş ağrısı;
 • ses kısıklığı;
 • kuru, müdahaleci öksürük;
 • genel halsizlik: yorgunluk, halsizlik;
 • yabancı cismin boğazında kuruluk, hissi;
 • karın ağrısı, kusma, mide bulantısı;
 • konvülsiyonlar;
 • kulaklarda ağrı;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı gölge plak.

Zaten tıbbi muayenede doktor bademciklerin şişmesi ve güçlü kızarıklığını not edecektir. Çoğunlukla (patojenik bakteriler ile enfekte olduğunda), çocuklarda bademcik iltihabı bezlerdeki püstüllerin eşlik eder. Palpasyon, genişlemiş, yoğun ve ağrılı lenf düğümleri bulunduğunda. Akut bademcik iltihabı belirtilerini zamanında görmüyorsanız, hastalık daha ağır bir şekilde kronikleşir ve tedavi oldukça uzun bir süreçtir.

Türler: akut ve kronik

Akut ve kronik olmak üzere iki ana form vardır. Bunlar birbirine bağımlıdır ve bunlardan biri ikincinin başlangıç ​​noktasıdır.

Bademcik iltihabı ilk kez ortaya çıktığında, anjina teşhisi - bu çocukta akut bademcik iltihabıdır, bu hastalık ana semptomlarının aniden ortaya çıkması ile karakterizedir. Sıcaklık yükselir, bebek boğaz ağrısı şikayet başlar. Bu belirtilere hemen dikkat edilmeli ve tam bir tedaviye tabi tutulmalıdır. İyileştikten sonra, bademcik iltihabının önlenmesi çok önemlidir, çünkü tekrarlayan anjinada, hastalığın kronik formunu kazanma riski artar.

Akut bademcik iltihabı tedavi edilmezse veya ebeveynler bebeği tekrarlayan anjinden korumayı başaramazsa, hastalığın kronik formu gelişir. Çocuk vücudunun zayıfladığı, özellikle soğuk mevsimde düzenlilik belirtileriyle semptomatiktir. Ve semptomlar, hastalığın akut formundaki kadar belirgindir. Tedavinin yokluğunda, çocuklarda kronik bademcik iltihabı, kırıntıların gelecekteki sağlığını etkileyen bir takım komplikasyonlara yol açar.

Bademcik iltihabı, bebeğin çok acı çekmesine neden olur, bu nedenle ebeveynler, çocukta bademcik iltihabının nasıl ve nasıl tedavi edileceğini ciddi komplikasyonlar gelişene kadar düşünmelidir.

ilaç

Ebeveynler, çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinin, bir doktorun sıkı gözetiminde yapılması gerektiğini anlamalıdır. Kendi kendine ilaç kullanımı, yan etkilere, komplikasyonlara ve malnütrisyona yol açabileceğinden, akut formun kronik olana geçebileceği için hariç tutulmaktadır. Uzman aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • bademcik iltihabı olan antibiyotikler günümüzde en etkili araçlardır: amoksiklav, flemoklav, sefalosporinler, makrolidler;
 • antiseptik aerosoller yardımıyla bademcikler üzerinde lokal etkiler: heksoral, tantum verde, miramistin, stopangin ve diğerleri.

Akut aksine, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi, genellikle cerrahi müdahale ile sonuçlanan, uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu durumda, bademciklerin çıkarılması, vücudun koruyucu işlevlerini yerine getirdikleri için istenmemektedir. Operasyon uzun konservatif tedavinin etkisiz olduğunu kanıtladığı takdirde gerçekleştirilir. Öngörülüyor:

 • Nazofarenksin antiseptiklerle kalıcı olarak yıkanması;
 • çocuğun vücudunun sağlığını ve koruyucu kuvvetlerini güçlendirmek için karmaşık immünomodülatör tedavi;
 • fizyoterapötik prosedürler.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi kursları yılda iki kez yapılır. Hastalık yanmazsa, miyokardite kadar komplikasyon riski oluşturur. Daha sonra etkilenen bademciklerin iki taraflı çıkarılması konusunda bir karar verilir. Doktorun izni ile, halk ilaçları ile terapi temel seyrini sürdürmek mümkündür, ancak çok fazla değil.

Halk ilaçları ile tedavi

Evde, bademcik iltihabını sadece doktor izni ile tedavi edebilirsiniz. Bu olabilir:

 • John's wort, dana, calendula, coltsfoot, şakayık, pelin, papatya, frenk üzümü, dereotu, kekik, adaçayı, okaliptüs;
 • aynı otlar ile gargara;
 • İç kullanım için bal ile propolis.

Yetkili uygulamaları ile halk ilaçları, arzu edilen iyileşmeyi hızlandıracaktır.

önleme

Hastalığı kronik bir forma sokmamak için, aşağıdaki faaliyetlerden oluşan önleme gereklidir:

 • boğaz ağrısı zamanında tedavisi;
 • antiseptik solüsyonlarla (iyot, gramicidin veya gliserin içeren tanen) bademciklerin sanitasyonunun önleyici seyri, hastalığın akut formundan 2 hafta sonra;
 • vitamin tedavisi;
 • sertleştirme: hava banyoları, su ile yapmak, sürtünme, gargara. Sertleştirme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için incelememize bakın.

Çocuklarda tonsillit profilaksisi, kronik hastalık riskini, daha fazla komplikasyonları ve bezlerin cerrahi olarak çıkarılması ihtiyacını azaltan önemli bir önlemdir.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

Çocukta Tonsillit: semptomlar, tipleri ve tedavisi

Tonsillit en yaygın çocukluk hastalıklarından biridir. Lokal ve genel zehirlenmeye neden olan ve uygun tedavi olmadığında vücut için ciddi sonuçlara yol açan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni nedir ve çocukta bademcik iltihabı tedavi etmek doğru ve güvenli midir?

Tonsillit doğası

Hastalık, öncelikle, başta bademcikler olmak üzere orofarenkseki patolojik değişiklikleri gösterir.

Bademcikler ağız boşluğunun derinliğinde lenfoid formasyonlardır. Onların işlevi, alt solunum yoluna giden yolda mikroplar, virüsler ve diğer mikroorganizmalar için aşılmaz bir engel oluşturmaktır.

Bir enfeksiyöz ajan bademcikler yüzeyine girdiğinde, ani bir cevap tetiklenir: salgı bezleri patojenik ajanların aktivitesini baskılayan bir hormonal salgı salgılar.

Doğru işleyen bağışıklık sistemi yeterli bir yanıt verir, bu ya da akut bademcik iltihabı aşamasında enfeksiyon ile başa çıkabilir. Organizmanın yetersiz direnci ile, enfeksiyon tamamen bastırılamaz, hastalığın tezahürleri hoşgörüsüz olmayı durdurur, hastalığın şiddetli formları gelişir.

Önemli! Çocukta tonsillitin kronik seyretme eğilimi vardır, bu nedenle bir çocukta kronik bademcik iltihabında hastalığın gelişmesini önlemek için, akut belirtilerin tedavisi çok ciddiye almalıdır.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Hayatı boyunca bir kişi sürekli olarak çeşitli mikroorganizmalarla (mantarlar, virüsler, bakteriler) temas eder. Ancak çoğu durumda, bu tür toplantılar yetişkin ya da çocuğun sağlığını etkilemeden fark edilmeden geçer. Bu, tohumlamanın küçük bir miktardan geçtiği anlamına gelir (vücut hijyenine göre - norm) ve vücudun savunmaları normal şekilde çalışır.

Ancak bazı durumlarda enfeksiyon (mikroorganizmaların sokulması ve bunların üremesi) kaçınılmazdır. Bu bağışıklık güçlerinde geçici bir azalma ile oluşur:

 • Yerel süper soğutma (soğuk içecekler, dondurma) ile;
 • Genel bir süper soğutma ile;
 • Uzun süreli psikolojik durum ile;
 • Son bir hastalıktan sonra;
 • Olumsuz bir ortamın arka planı karşısında;
 • Hasta pürülan boğaz ağrısıyla (bakteri formu) veya ev içi ve kişisel eşyalarla (bulaşıklar, diş fırçası, vb.) Birlikte kullanıldığında.

bademcik iltihabı, farenjit, rinit: Bu gibi durumlarda, bakteriler ya da virüsler gibi hastalıkların, özellikle de iltihabik süreçlere neden gövdesi, esas olarak mukus, saldırı. Sıklıkla, bu hastalıkları ortadan kaldırmak için ciddi tıbbi müdahale gereklidir. (Ağırlıklı olarak aureus) bakteriler irinli anjin (foliküler tonsillit ve çocuklarda lacunary formu) üretmek oysa Virüsler, çoğu durumda basit (mavi dil) formu tonsillit neden olur.

Bakteriyel tonsillitin kuluçka dönemi, hastayla temastan iki ila beş gün sonradır. Bununla birlikte, temasın gerçekleştiği hasta, antibiyotik aldıysa, bulaşıcı değildi. Antibiyotik tedavisinin başlamasından 24 saat sonra hasta bulaşıcı değildir.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Olguların büyük çoğunluğunda, çocuklarda akut bademcik iltihabı erken yaşta ortaya çıkar. Çocukta akut bademcik iltihabı oldukça parlak bir şekilde başlar - haberciler olmadan ve kısa bir süre için aşağıdaki işaretleri vardır:

 • Yutulduğunda sürekli ve keskin hissedilen boğazdaki ağrı bazen kulağa girer;
 • Şişmiş bademcikler ve görünür kızarıklık;
 • Zorlukla nefes alma;
 • Konuşurken ses kısıklığı ve ağrı;
 • Boğazın rengi gri-sarıdır;
 • Çene ve servikal lenf düğümlerinin artışı;
 • Sıcaklık artışı (anjina türüne bağlı olarak) - alt şabuktan yüksek (39 ° C), ağır bir şekilde devrilir;
 • Genel sağlığın bozulması - halsizlik, sinirlilik, uyuşukluk, iştahsızlık, baş ağrısı, mide bulantısı veya kusma.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda tonsillit belirtileri

Bebeklerde bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) varlığı için yüksek sıcaklığa ek olarak, aşağıdaki belirtiler göstermektedir:

 • Yemeyi reddetme;
 • Yutulmaması nedeniyle tükürük fazlalığı;
 • Olağandışı karışıklık veya yorgunluk;
 • Zorluk nefes alıyorum.

Ağızdan çıplak gözle bakıldığında bile görülen görünür değişiklikler, bezlerde görülür. Bademcikler hacminde artar, yüzeyleri gevşer, lacunların kıvrımları düzeltilir. Mukoza hastalığın bariz belirtilerini gösterir:

 • Kızarıklık (zayıftan aydınlığa), en zararsız olan, tedavi edilmesi en kolay olan, catarrhal bir formdur. Vakaların büyük çoğunluğunda, nedensel ajan virüsdür;
 • Sarımsı beyaz renkli nokta oluşumları yoğun lokal tedavi gerektiren foliküler bir formdur. Olguların% 90'ından fazlasında nedensel ajan stafilokoktur;
 • Pürülan çökeltme - enfekte patojenlerin kolonilerinin yerleştiği püsküllerin kıvrımlardan yayılması - lacunar formu. Vakaların% 90'ından fazlasında, nedensel ajan staphylococcus aureus'dur.

Akut bademcik iltihabının sınıflandırılması bu formlarla sınırlı değildir, ancak bunlar en yaygın olanlardır. Her durumda, hastalığın ana semptom ve odak noktası boğaz ağrısıdır.

Çocuklarda tonsillit tedavisi

Akut ve kronik tonsillit tedavisi için çeşitli yöntemler ve araçlar kullanılır.

Çocukta akut tonsillit nasıl tedavi edilir

Bu hastalık anjin adı altında daha yaygındır. Etkili tedavi ile, hiçbir iz bırakmadan, hiçbir iz bırakmadan geçer.

Önemli! Tek bir anjin atağı bile gelecekte ciddi sonuçlara neden olabilir: tıbbi önerileri ihmal ederseniz böbrek ve kalp hastalığı (örneğin romatizmal ateş). Tedavi sürecinin organizasyonunda ana rolü oynayan ebeveynler. anjina bir ayakta tedavi olarak kabul edilir.

Akut formu (birincil enfeksiyon) bir saman, gıda yemekleri ve pyurirovannymi modu ile pediatrik ilaç, fizyoterapi, (en az 6 kez bir gün) kayıtlarını durulama, ılık içme bol atar ise.

Enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmak için antibiyotik, antiviral ilaçlar veya antifungal ajanlar kullanılmalıdır. Doğru hastalığın yayılmasını durdurmak hangi ilaç belirlemek, doktor sadece bu nedenle, tamamen kabul edilemez öz: bir çocuğa yardım araçları, diğerine tamamen yararsız olabilir ve bazı durumlarda zarar verebilir.

Önemli! irinli bir çocuk (Laküner ve foliküler tonsillit) bademcik içinde - - Antibiyotikler sadece hastalığın bakteriyel doğada yardımcı ve virüs tonsillit etkeni (akıntılı tonsillit gibi) ise yardımcı olmayacaktır.

Antibiyotik almadan, sadece boğazda durulama ile, çocuklarda akut bakteriyel bademcik iltihabı 12-15 gün içinde gerçekleşir. Antibiyotik tedavisinin başlangıcından sonra, enfeksiyon 3-5 gün sürer.

Fizyoterapik cihazların en sık kullanılması UHF, elektroforez, inhalasyon, bademcik bölgesine ilaçların uygulanması, tapa ve plağın manuel olarak çıkarılmasıdır. Evde, ilaç alma düzeninin düzenli olması, durulama periyodu (günde en az 6 kez), bebekler için - bademciklerin Miramistin ile nemlendirilmiş gazlı bezle yağlanması veya tuzlu su çözeltisi.

 • Durulama ve bademciklerin yağlanması için bir çözelti: 1 bardak ılık suda 1/2 çorba kaşığı tuz karıştırın ve bu solüsyonla günde 6-10 kez durulayın. Bu, mukusun çıkarılmasına ve iltihaplı bademciklerin dokularından fazla sıvının çıkarılmasına yardımcı olur.

Hastalığın akut belirtilerine yeterince dikkat edilmemesi, akut olarak tedavi edilmesinin daha zor olduğu kronik bir hastalığa yol açar.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Anjina'nın kronik bir aşamaya geçmesiyle tekrarlayan anjinin, yavaş bir hastalığın alevlenmesi olduğunu bilmek önemlidir. Bu durumda enfeksiyon kaynağı vücutta tutulur, çoğu zaman bademciklerin çöküntülerinde ve bazen de çürük dişlerde veya burun boşluğunda.

Önemli! Kronik tonsilliti önlemek için sabır gerektirir. Sürekli amaca yönelik çalışma, hastalığın tam kontrolüne, ancak yetişkin yaşına ve zafere yol açabilir.

Çocukta kronik bademcik iltihabını doğru bir şekilde tedavi etmek için çeşitli temel prensiplere uyulmalıdır:

 • Ağız sanitasyonu - bakteriyel veya fungal enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması - bademciklerin temizlenmesi, çürüklerin tedavisi, pamukçuk, diş etlerinin iltihabı;
 • Zayıf bağışıklık faktörlerinden kaçınmak - soğuk algınlığı, stresli durumlar, salgın hastalık dönemlerinde kitlesel olaylara ziyaretler;
 • Bir yaşam tarzının normalleşmesi - yeterli dinlenmenin ve aşırı ilerlemenin bulunmadığı, günlük yürüyüşlerin yapıldığı bir günün modunun kurulması;
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek - remisyon döneminde vücudu temperlemek, zayıflatıcı faktörlere kademeli olarak uyum sağlamak, tam ve yeterli (aşırı değil) vitamin beslenmesi, yaşa göre fiziksel yükler.

İlaç kullanımı için özel tavsiyeler doktor tarafından verilmektedir.

Konservatif tedavinin etkisizliği ve hastalığın ilerlemesi ile tonsillektomi önerilmektedir. Cerrahi tedavi, vücudu bezler olan sürekli bir enfeksiyon kaynağından alır.

Bu alanda modern cerrahi, lazer, elektronozha veya kriyodestrit kullanılarak gerçekleştirilir. Tüm bu yöntemler dikkat çekicidir, postoperatif komplikasyonlar oldukça nadirdir, ciddi kanama tehlikesi pratik olarak sıfıra indirilir.

Geleneksel tıp tarifleri

çok önemli bir kronik bademcik iltihabı olarak ağız boşluğu temizliğini sağlamak değil, aynı zamanda bu sayede istenmeyen dış etkenlere karşı lokal direncini artırarak, mukoza güçlendirmek için sadece - enfeksiyonlar alerjenleri soğutulması. Bunu yapmak için, ev prosedürleri, özellikle, ağız boşluğunun (ve bazı durumlarda burnun) şifalı ve şifalı bitkilerin infüzyonu ile düzenli olarak durulanması, yaygın olarak kullanılmaktadır. Otlar içeceklere eklenir.

Kullanışlı ilaçların tarifleri tabloda verilmiştir.

Tonsillit: Çocuklarda semptomlar ve tedavi yöntemleri

Tonsillit "çocukluk" hastalıkları kategorisine ait değildir, ancak çoğunlukla genç yaşta kendini gösterir ve çoğu kez bu hastalıktan muzdariptir. 5-15 yaş arası kızlar.

Bazen bu rahatsızlık bademciklerin giderilmesine, ancak uygun ve zamanında tedaviye neden olur. önlemek için cerrahi müdahale oldukça mümkündür.

Bunun için, bademcik iltihabı olan çocuklarda hangi semptomların ortaya çıktığını ve hastalığın hangi yöntemlerle tedavi edildiğini anlamak gerekir.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit denir bademciklerin lenfoid dokusunda gelişen patolojik süreç.

Aşağıdaki fotoğrafta - çocuklarda akut bademcik formu.

Bademcikler boğazın arka tarafında bulunur ve vücudu zararlı mikroorganizmaların nüfuz etmesinden koruyan bir bariyer görevi görür.

Ancak bazen koruyucu mekanizmanın açılma zamanı yoktur, enfeksiyon dokular içine derin nüfuz ve hoş olmayan belirtilerin gelişimini provoke eder.

Hastalık, akut veya kronik formda kendini gösterebilir. İlk vakada, tonsillit epizodiktir ve çocuğun onlarla hasta olması durumunda hastalığın kronik seyri söylenir. yılda beş kereden daha az değil.

Gelişim nedenleri

Çocuklarda bademcik iltihabına neden olan sebeplerin sayısı:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları;
 • ağız ve nazofarenks (çürük, sinüzit, vb) enfeksiyon odaklarının varlığı;
 • adenoidlere veya poliplere bağlı burun solunumunun ihlali;
 • farinksin yapısındaki patolojik değişiklikler.
 • K risk faktörleri, Hastalığın gelişimini provoke etmek de yetersiz beslenme, genel bağışıklığın azalması, sıklıkla hipotermi, alerjilere yatkınlıktır.

  semptomlar

  Akut bademcik iltihabı, boğazda ağrı ile karakterizedir. çocuğun yutması zor, Bu nedenle beslenme sorunları ve ilgili şikayetler olabilir.

  Buna ek olarak, hastalığın gelişimi vücudun genel zehirlenmesine neden olur, sonuçta Boğazdaki ağrıya, aşağıdaki belirtiler eklenir:

 • ateş (sıcaklık 38 dereceye ve yukarısına yükselir);
 • öksürük, ses kısıklığı;
 • burun akıntısı;
 • baş ağrısı;
 • uyuşukluk, halsizlik;
 • bazen - kulak ve karın ağrısı, mide bulantısı, kusma.
 • Çocuğun ağız boşluğunu incelerken, görebilirsiniz boğaz arka duvarının kızarıklığı, dil ve bademcikler üzerinde karakteristik beyaz bir kaplama ve boynu araştırırken - bölgesel lenf düğümlerinde artış.

  Lenf bezlerinin iltihaplanmasının tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

  tanılama

  Çocukların tanısı için anamnez ve dış muayene, Daha sonra hastalara genel kan ve idrar testleri, faringeal mukozanın mukusunun bakteriyel muayenesi yapılır.

  Eşlik eden hastalıkları, EKG, böbreklerin ultrason muayenesi, burun sinüslerinin röntgeni ve sterilite için kan kültürünü belirlemek. Bademcik iltihabı teşhis ederken kronik farenjit ve tüberkülozun varlığını dışlamak önemlidir.

  Komarovsky hastalığı hakkında

  Ünlü çocuk doktoru Eugene Komarovsky, bademcik iltihabı tedavisinde tavsiyede bulunuyor nem ve içme rejimine özel dikkat:

 • Nemlendirilmiş hava küçük hastanın bulunduğu odada, hastalığın en hoş olmayan semptomlarından birini gidermeye yardımcı olur - herhangi bir rahatlama getirmeyen kuru bir öksürük.
 • Sıvıya gelince, çaylar, meyve içecekler ve doğal meyve suları vücut patojen mikroorganizmalardan ve faaliyetlerinin ürünleri, böylece hastalığın seyri büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır.
 • Bebek hiçbir iştah ise, onu zorla beslemek için kalkma ve hastalık gerilemiştir sonra, olmayan bir sıkı diyet koymak önerilir - yemek biraz beklemek daha iyidir bulunmaktadır.

  Komarovsky'nin kronik bademcik iltihabının tedavisi ile ilgili videoyu izleyin:

  tedavi

  Çocuklarda tonsillit tedavisinin taktikleri hastalığın seyrinin özelliklerine bağlıdır, hastanın yaşı, belirtilerin şiddeti ve diğer faktörler.

  Terapi, temel olarak, uygun ilaçları, fizyoterapi prosedürlerini ve gelecekte almayı gerektirir - çocuğun durumunu izlemek ve nüksleri önlemek.

  Halk yöntemleri

  Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde halk ilaçları kullanımı gereklidir. çok dikkatli. Ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve tedavileri etkisizliği hastalık kronik hale gelir ve kardiyovasküler, kas-iskelet ve diğer sistemlerin ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 • Tonsillit tedavisi için ağırlıklı olarak kullanılır bitkisel şifalı otlar: papatya, calendula, adaçayı, nane, vb. Gargara yapmak, sıkıştırmak ve inhalasyon yapmak için düzenli çay yerine sarhoş olabilirler.
 • İyi bir etki (alerjilerin yokluğunda) verilir arıcılık ürünleri: bal ve propolis. Boğazları yumuşatır, iltihabı hafifletir ve toksinlerin vücuttan alınmasını kolaylaştırırlar.
 • Küçük hastalar için çok yararlı sebze ve meyve suları (pancar, havuç ve portakal) yanı sıra, sebze ve meyveler saf biçimde.
 • Bademcik iltihabı tedavisinde yaygın halk ilaçlarından biri - alkol sıkıştırır. Ancak, bunları kullanırken, alkolün cildin gözeneklerinden bile vücuda nüfuz edebildiği için, kişi çok dikkatli olmalıdır.
 • Eczacılık ürünleri

  Bakteriyel ve viral bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilir. penisilin serileri, Kısa bir süre gibi bu tür ilaçlar, bademcik iltihabının ana nedensel ajanı olan streptococcus'un çoğunu yok edebilirler.

  Diğer durumlarda, tedavi yönlendirilir Hastalığın semptomlarını hafifletmek, bademciklerin pürülan içeriklerden arındırılması ve bağışıklığın arttırılması:

 • ağrı kesiciler ilaçlar ("Ibuprofen", "Parasetamol") ateş ve bademcik iltihabı belirtileri hafifletir.
 • Boğazdan pürülan içeriği eklenmesi ile durulama ile kaldırılır antiseptik çözeltiler ("Chlorophyllipt", "Miramistin") veya birkaç damla iyot ile olağan tuz çözeltisi.
 • için dezenfekte etme "Faringosept", "Septolete" - bademcikler antiseptik spreyler ( "Ingalipt") yanı sıra tabletler ve Antimikrobiyal pastilleri kullandık.
 • Bebeğin burun pasajları tavsiye edilir yıkamak deniz suyu ("Humer", "Aquamaris") veya geleneksel salin ile çözeltiler.
 • Akut tonsillit döneminde çocuk ihtiyacı yatak istirahati, ve hastanın bulunduğu oda, düzenli olarak havalandırılmalı ve içinde ıslak olarak temizlenmelidir.

  Bunlar şunları içerir:

 • bir yaşın altındaki çocuklarda akut tonsillit;
 • belirgin zehirlenmenin varlığı: şiddetli ısı (39 derecenin üzerinde sıcaklık), konfüzyon, kusma, konvülsiyonlar;
 • vakalar, hastalık apseler, flegmon, romatizmal kardit, vb. ile komplike olduğunda;
 • diyabetes mellitus, böbrek yetmezliği, hemolitik süreçlerin ve anamnezdeki diğer patolojilerin ihlali.
 • Antibiyotik alırken ve doktor tavsiyelerini takip ederken 3-4 gün sonra çocuğun durumu iyileşmelidir. Tedavi sonuçları mevcut değilse, ebeveynlerin başka bir tedavi rejimi seçecek veya ek çalışmalarda bulunacak bir doktora danışmaları daha iyidir.

  önleme

  Bademcik iltihabı, kronik hastalık ve cerrahi müdahale hoş olmayan sonuçlardan kaçının basit önleyici tedbirler:

 • Akut solunum yolu hastalıkları gerekli zamanında tedavi, ve tedavi deneyimli bir uzman atamalıdır.
 • Çocuk bademcik iltihabına eğilimli ise, her altı ayda bir yapılmalıdır bademcikler sanitasyon dersi antiseptik çözümler.
 • Bebeğin sağlığında grip ve akut solunum yolu viral enfeksiyonların salgınında özel önem verilmelidir: burun oksolinik merhem yağlamak için evden ayrılmadan önce, insanların büyük konsantrasyonlarda yerlerde önlemek ve geliş gargara ve burun bitkisel decoctions geçitlerinden.
 • Eşit derecede önemli olan bağışıklığın güçlendirilmesi - Vitaminlerin alınması, doğru beslenme, temiz havada yürür, sertleşir.
 • Uygun koruyucu önlemlerle tonsillit Uygun tedavi bebeğe hızlı bir iyileşme sağlamak ve hoş olmayan etkiler ve gelecekte hastalık nüks riskini en aza indirir olacaktır.

  Çocukta akut tonsillit - belirtiler, nedenleri ve tedavisi

  Aksine angina olarak bilinen akut tonsillit, palatine bademciklerde bulunan inflamatuar bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle bulaşıcı bir doğaya sahiptir, insidansı oldukça yüksektir. Çoğunlukla çocuklarda akut bademcik iltihabı görülür, bu tür çocuklarda ise bu tür hastalıklar genellikle yetişkinlere göre daha fazla görülür.

  nedenleri

  Boğaz ağrısının ana nedeni çeşitli türlerin enfeksiyonudır. En sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar streptokoklardır, akut tonsillitlerin çoğu bu patojen tarafından provoke edilir. Viral enfeksiyonlar da olabilir, ancak biraz daha az sıklıkta olabilir.

  Enfeksiyonların çoğunun kuluçka dönemi birkaç gündür, o zaman hastalığın ana semptomları gelişmeye başlar. Bu hastalığın salgınları, ARVI ile birlikte sonbahar ve ilkbaharda meydana gelir, bu mevsimlerde, anjina insidansı artar. Ayrıca risk altında olan büyük bir ekipte çok zaman geçiren insanlar, zayıf bağışıklığı olan kişilerdir.

  Çocukların bu yüzden sık sık hasta olmasının nedeni budur: bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış, çoğu zaman okulda veya anaokulunda başka çocukların şirketlerinde geçirirler. Bu bağlamda, çocuklar genellikle ek olarak gelişmiş önleme, özellikle alerjiler veya diğer sistemik hastalıkların gelişimini gerektirir.

  Akut bademcik iltihabının ortaya çıkmasının başka bir nedeni vardır, ancak bu sıklıkla meydana gelmez. Bu durumda, anjina sadece başka bir hastalığın komplikasyonu olup, vücudu etkileyen bir enfeksiyondur. Sekonder anjina ile mücadele öncelikle bademcik iltihabına neden olan hastalık olmalıdır.

  Önemli! Hastalığın nedensel ajanını doğru olarak saptamak için bir doktora danışmalı ve gerekli testleri yapmalıdır.

  Akut tonsillit mi?

  Çoğu durumda bu hastalık bir enfeksiyon tarafından provoke olduğundan, aşırı derecede bulaşıcı olabilir. Ancak, zayıf bağışıklığı olan kişilerde yüksek bir enfeksiyon olasılığının mevcut olduğu akılda tutulmalıdır. Tamamen sağlıklı bir korunan kişi, enfeksiyonun baypas etmesi muhtemeldir.

  Bir çocukta enfeksiyon olasılığını azaltmak için, soğuk mevsimde, okulda veya anaokulunda yerel bir salgın ile bağışıklığın güçlendirilmesi, tüm önleme kurallarının uygulanmasını izlemeyi veya izlemeyi denemelidir. Evde çocuktan enfekte olmamak için, genellikle, bir yemeği bebekle birlikte içmemek ya da yemek yememek için havalandırmak gereklidir.

  semptomlar

  Akut bademcik iltihabı farklı şekillerde ortaya çıkar, ancak hepsi benzer semptomlara sahiptir. En belirgin semptom, yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bu durumda, genellikle servikal lenf düğümlerini artırır, yabancı bir vücut hissi vardır. Tonsillit konuşulan diğer belirtiler şunlardır:

  1. Sıcaklıkta artış. Her zaman meydana gelmez, ciddi anjina formları ile 39 - 40 dereceye kadar yükselebilir. Titreme eşlik etti.
  2. Zehirlenme belirtileri. Hastalığın daha ağır olması durumunda, daha aktif olan zehirlenme olacaktır. Bulantı, bazen kusmaya, baş ağrısına ve baş dönmesine varabilir, şiddetli vakalarda karışıklık vardır. Gastrointestinal sistemden çeşitli rahatsızlıklar eşlik edebilir.
  3. Bademcikler üzerinde bir baskının görünüşü. Plakanın anjina tipine bağlı olarak farklı olabilir. Daha yumuşak durumlarda, plak gevşek, bademciklerin ötesine uzanmaz, kanamayı provoke etmeden temizlenebilir. Daha şiddetli durumlarda, plak yoğun, koyu gölgeler, eğer kazınırsa, bademcikler kanamaya başlar.

  Bunlar bir çocukta akut tonsillitin ana semptomlarıdır. Genellikle birkaç gün sürer, sonra yavaş yavaş uygun tedavi ile düşer. Tedavinin yokluğunda, hastalık kötüleşmeye başlayabilir.

  etkileri

  Akut tonsillitte, ciddi sonuçlar nadiren görülür. Genel olarak, enfeksiyona bağlı anjinanın arka planına karşı gelişen otitis, sinüzit ve üst solunum yolunun diğer hastalıkları lenf düğümlerinde uzun süre kalabilir.

  Akut bademcik iltihabından birkaç hafta sonra ortaya çıkabilecek bir dizi hastalık da vardır, eğer tedavi yanlışsa, iltihaplanma zordu. Bunlar eklem romatizma, romatizmal kardit ve diğer bu tür hastalıkları içerir.

  Önemli! Gerekli zamanında tedavi olmaksızın, akut formu sürekli alevlenmelerle kroniklere geçebilir.

  tedavi

  Akut bademcik iltihabının tedavisi, hastalığa neden olan enfeksiyonun, bakteriyel ise, anjina semptomları ile mücadele etmesi ve bağışıklık güçlendirilmesi, özellikle çocuklar için önemli olan, imha edilmesidir. Çeşitli ilaçlar ve halk ilaçları kullanılmaktadır.

  antibiyotikler

  Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır. Sadece bu tür patojenlerin anjinaya neden olduğu tespit edilirse gereklidir. Bunun için, tedaviden önce, analiz için kan bağlamanız gerekir, ekim için bademcikler gelen smear çıkarın.

  Dr. Komarovsky, anjin antibiyotiklerle her zaman gerekli olmadığını doğrulamaktadır. Benzer preparatların alınmasından zarar görmekten daha avantajlı olacağına inanmak gerekir; zira her zaman yanlış bir şekilde antibakteriyel ajanların alınması, bir bütün olarak bir organizmayı olumsuz etkiler.

  Akut tonsillite neden olan enfeksiyonlara karşı en sık görülen antibiyotik Amoskitsillin'dir. Temelleri, genç yaşlardan itibaren çocuklara kabul edilmesine izin verilir, anjina vakalarında en etkilidir, neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Buna dayalı bir ilaç örneği: Flemoxin, Solutab, Amoxiclav.

  Antibiyotiklere ek olarak, boğazda ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar kullanılır, çoğu zaman spreyler veya emilim tabletleri şeklinde bulunurlar. En yaygın olanları Grandaxin, Tantum Verde, Jox, ayrıca doğal maddeler, adaçayı veya okaliptüs bazlı rezorpsiyon tabletleridir.

  Önemli! 39 yaş ve üzeri sıcaklıklar genellikle çocuklarda görülen hastalık vakalarında bulunur, onu yıkmak için, alnına soğuk su ile emprenye edilmiş bir bez koymak yeterlidir, hemen ateş düşürücü verilmemelidir. Isı iki üç günden fazla sürerse, ambulans çağırmalısınız.

  Uygun tedaviyle, semptomlar birkaç gün içinde ortadan kalkmaya başlar. İyileşme gözlenmezse, bir uzmana başvurmalısınız. Ayrıca akut bademcik iltihabının tolere edilmesi çok zor ise, hastanede yatmak gerekli olabilir.

  Geleneksel tıp

  Halk ilaçları arasında, enflamasyonu ve şiddetli ağrıyı gidermeye yardımcı olacak durulama solüsyonları için birçok farklı tarif vardır. Bu tür ilaçlar genellikle doktorlar tarafından tavsiye edilir, son derece etkilidirler.

  1. Tuzlu suyla durulamanın en basit ve kullanışlı yoludur. Bir bardak ılık su bir kaşık dolusu deniz tuzuna ihtiyaç duyar. Prosedür günde en az iki kez tekrarlanmalıdır.
  2. Papatya infüzyonu. Bunu yapmak için, bir bardak suya bir kaşık kuru ot demeye ihtiyacınız var, 30-40 dakika demleyelim, sonra boğazınızı yıkayabilirsiniz. Papatya, tuzla karşılaştırıldığında daha belirgin bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

  Ayrıca, ananasın kızılcıklardan Morse içmesi ya da kızılcık reçeli tüketmesi tavsiye edilir, bal, limon ve diğer turunçgiller yararlıdır. Bağışıklığı arttırmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olurlar.

  Tedaviye zamanında başlanmışsa akut tonsillit hızlı ve komplikasyonsuz geçecektir. Terapiye başlamadan önce doktorunuza danışmalı ve seçilen ürünlerin güvenli olduğundan emin olmalısınız.

  Çocuklarda tonsillit belirtileri ve tedavisi

  boğazın Hastalıkları çocuklukta çok yaygındır. Bu bir çok fizyolojik ve yaşa bağlı nedenler. Ancak hastalık hastalık - farklıdır ve farklı tedavi gerektirir. Bu makaleyi okuduktan sonra, çocuklarda bademcik iltihabı tanımayı öğreneceksiniz, belirtileri nelerdir, nasıl bir boğaz ağrısı, farenjit ve boğaz başka hastalıkların nasıl tedavi ayırt edilmesi.

  Bu nedir?

  Tonsillit, palatin bademciklerinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Bu bademcikler eşleştirilir, yumuşak damak ve çocuğun dili arasındaki küçük bir depresyonda bulunurlar. Tıpta basit seri numaraları denir - ilk ve ikinci.

  Dalak gibi lenfoid dokudan oluşur ve bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirirler. Birinci ve ikinci bademcikler koruyucu bir bariyer oluştururlar; bunun görevi, vücuda burun (solunum yoluyla), ağız yoluyla (yiyecek ve su ile) giren virüsleri ve bakterileri durdurmaktır.

  Bademcikler koruma sağlamak değil, aynı zamanda aktif olarak hemopoeziste karmaşık sürecine dahil sadece. Bir çocuk, hasta düşerse, virüs ya da bakteri bademcik ve böylece davetsiz bir "misafir" büyüme ve üreme için en elverişsiz koşullar yaratarak, bu enflamasyon tepki, boğaz girer.

  Çocuğa sık sık hastalanırsa, bademcikler artan yük ile başa çıkmak için zamana sahip değildir ve genişlemeye başlar, hipertrofi. Boyuttaki artış, geçici olarak belirlenen programa göre işleyebilmelerine yardımcı olur, ancak bu tür bademcikler kendilerini bir enfeksiyon ve tehlike kaynağı haline getirirler.

  Bademcik iltihabında, sadece birinci ve ikinci palatine bademciklerde acı çekmez, bazen iltihaplanma eşleştirilmemiş farengeal bademciğe yayılır. İşte bu yüzden bu tür insanlara yanlışlıkla anjina denir.

  Angina doktorların anlayışında kronik bademcik iltihabı veya akut bademcik iltihabıdır. Fakat kronik bademcik iltihabı durumunda bir hastalık olmaya devam eder ve anjina sayılmaz.

  Bademcik iltihabından, çocukların hiçbiri bağışık değildir - hastalık bebekte ve büyük çocuklarda gelişebilir. Bununla birlikte, 1 ila 3 yaşlarında, hastalık daha az yaygındır - çocukların% 3'ünde. 3 yaş ve üstünde, insidans 2 kat büyür - 7 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 6'sı kişisel tıbbi öyküde böyle bir tanıya sahiptir. En yüksek insidans 7 yaşından büyük çocuklardadır (yaklaşık% 15).

  sınıflandırma

  Tonsillit akut ve kronik olabilir. Akut (anjina) ise kataral, foliküler, laküner, fibrinöz ve herpetiktir. Her alt türün isminden de anlaşılacağı üzere, farklılık, hastalığın ortaya çıkışının ve seyrinin nedenleri arasındadır.

  Akut bademcik iltihabı genellikle bakteriyel bir karakter taşır, streptokok, stafilokok, pnömokokal - çocuğa hangi mikrop saldıran bağlı. Mikropların neden olduğu bademcik iltihabı, her zaman pürülan fenomenin eşlik ettiği ülserler, bademciklere bir dokunuşla birlikte gelir.

  İkinci sırada viral akut tonsillit, lenfoid dokuya düşen virüslerden kaynaklanır. Bu mümkündür ve hastalığın mantar doğası - kandidiyazis tonsillit oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

  Ancak, bir kez nakledilen angina - henüz çocuk "tonsillit" tanısı koymak için neden değildir. Bu hastalığın kronik formu genellikle yıl boyunca en az 4 kez anjina geçiren çocuklarda ve akut formu düzgün tedavi edilmeyen çocuklarda görülür.

  Kronik bademcik iltihabı da göründüğü kadar basit değildir. Çok fazla manifestosu ve kılıdı var. Böylece hastalık telafi ve dekompanse edilir. İlk durumda, çocuğun bedeni, telafi etme yeteneğine sahip olan, hastalığı "düzeltir", gelişmesini engeller ve bebek rahatsız etmez. Enfeksiyon barışçıl "düzinelerce" şimdilik. İnflamasyonun dekompanse bir evresi sıklaştıkça, komşu organların rahatsızlıkları (kulak ve burun) ile komplike hale gelirler.

  En basit olanı lacunar kronik bademcik iltihabı olarak kabul edilir, bununla birlikte iltihap sadece lakunaya yayılır. Daha ciddi vakalarda, inflamatuar süreç tüm bademciklerin dokularını da kapsar ve bu lacunar-parenkimal tonsillittir.

  Phlegmonous, palatine bademciklerin en çok etkilendiği hastalıktır. En karmaşık form sklerotik bademcik iltihabıdır, sadece bademcikleri değil, aynı zamanda komşu bölgeleri de etkiler ve bağ dokusunun güçlü bir şekilde çoğalmasını sağlar.

  nedenleri

  Bademcik iltihabı gerçek kökeni kurmak çok zor değil, hastalık iyi çalışılmış ve en sık nedenleri, gerçekte "şahsen" doktorlar tarafından bilinir:

  • bakteriler. Staphylococci, streptococci, hemofilik rod, moraxella, pneumococci ortamında yaygındır.
  • virüsler. Bu, insanlar arasında çok yaygın adenovirüslerin, bazı herpesvirüslerin - örneğin Epstein-Barr virüsü, Coxsackie virüsleri, influenza virüsleri - bütün bir ailedir.
  • mantar, klamidya ve mikoplazma.
  • alerjenler.

  Hastalığa neden olan mikroorganizmalar çocuğun vücuduna girerken, her zaman yıkıcı davranmazlar. Bazı çocuklarda, onlar bademcik iltihabına neden olurken, diğerleri yoktur.

  Yakın zamanda enfeksiyöz bir hastalığı olan veya şu anda onunla hasta olan immün sistemi baskılanmış çocuklarda hastalığın en olası gelişiminin olduğuna inanılmaktadır.

  Diğer risk faktörleri:

  • Ağızda veya boğazda enfeksiyon kaynakları. Bu ve hastalar diş ve stomatit tedavisi görmemektedir.
  • Uzamış rinit ve nazofarengeal hastalıklar. Eğer bebeğin burun solunumu zorsa, ancak ağız yoluyla nefes alarak nefes almaya başlar, bunun sonucunda neredeyse tamamen kuru olan, ısıtılmamış, ısıtılmamış havayı solur. Orofarenksın mukoza zarları dışarı çıkar ve bakteriyel mikrofloranın çoğalmasını destekleyen bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir.

  Çoğunlukla çocuğun acı çekdiği adenoidler, kronik rinit ve sinüzit, tüm güçte bademcik iltihabının gelişmesine "yardımcı olur".

  • Olumsuz iklim. Çocuk çok kuru veya çok nemli soluksa, çok kirli, kirli hava, bademcik iltihabı riski önemli ölçüde artar.
  • aşırı soğuma veya aşırı ısınma.
  • Uygun olmayan diyet, Bu metabolik bir bozukluğa yol açtı.
  • Sabit stres. Çocuğun sürekli skandal ortamında veya ebeveynlerin boşanma durumunda olması durumunda, çocuk kolektifinde akranlarıyla iletişimde zorluklar varsa, bademcik iltihabı olasılığı gelişir. Bu, bademcik iltihabı olan yüz binlerce çocuğun gözlem ve tedavi deneyimine dayanan, sağlam temelli bir tıbbi sonuçtur.

  Belirtiler ve belirtiler

  Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve kronik bademcik iltihabı atakları her zaman sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkar. Ve ateş çok belirgin olabilir, sıcaklık bazı angina formları ile 39.0-40.0 dereceye kadar yükselebilir. Sıcaklık genellikle boğazın ne kadar hızlı ve doğru şekilde tedavi edildiğine bağlı olarak 3-5 gün sürer.

  Boğazdaki ağrı yoğun, çocuk bazen yiyemez, içmez ve hatta kendi tükürüğünü yutmaz. Kataral bademcik iltihabında, çoğu kez bademcikler sadece kırmızıya dönerler ve şişer gibi görünürler. Bademcikler üzerindeki foliküler, sarımsı pürülan noktalar ortaya çıktığında, bu boyutta artış gösterir, birleşir ve oldukça büyük pürülan formasyonlara dönüşür.

  Çıplak gözle lacunar anjinasıyla, bademciklerde sıvı pürülan içeriklerin birikimini ve bademcikler üzerindeki pürülan-kasıklı tıkaçların görünümünü düşünebiliriz.

  Çocuğun ağzından herhangi bir anjina ile çok hoş olmayan bir koku var. Daha güçlü pürülan belirtiler, daha güçlüdür. İltihaplı ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri (çene altında, oksipital bölgede, BTE'ler).

  Çocuğun alerjisi varsa, bu dönemde alerjiler kötüleşebilir, eğer eklemlerde problem varsa, o zaman eklem ağrısı görülür.

  Kronik bademcik iltihabı aşamasında herhangi bir özel belirtiye yol açmaz, çocuk hayatın alışkanlık yolunu açar, hiçbir şeyden şikayet etmez, bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, alevlenme aşamasında, semptomlar klasik anjinaya çok benzer hale gelir, ancak hastalığın seyri biraz daha az akuttur.

  Kronik bademcik iltihabı çocuğundan şüphelenmek için, ebeveynler birkaç nedenden dolayı olabilir:

  • Soğuk yiyecek veya içecek aldıktan sonra, boğazda geçici bir rahatsızlık ortaya çıkar., zulüm duyguları ile ilişkili, yutma güçlüğü, küçük acı.
  • Vücut ısısı 37.0-37.9'a yükselir ve uzun bir süre sürer.. Çoğu zaman, uyumaktan önce akşamları yükselir.
  • Ağızdan hoş olmayan bir koku var., Özellikle sabahları hissedilir - bir gece uykusundan sonra.
  • Çocuk uykusundan rahatsız oldu, huzursuzca uyur, genellikle uyanır.
  • Yorgunluğu artırır, Çocuk dağınık ve dikkatsiz hale gelir.
  • Alevlenmeler yılda 10-12 kez olabilir - neredeyse her ay.

  Hastalık tehlikesi

  Tonsillit zararsız bir hastalık olarak kabul edilemez, çünkü tedavi veya yetersiz tedavi olmadığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

  • Paratonziller apsesi. Yutulduğunda boğazda tek taraflı şiddetli bir ağrı olarak kendini gösterir, bir çocuktan bakıldığında, belirgin bir asimetri belirgindir - bir amigdala diğerinden çok daha büyüktür.
  • Mivokarditis. Kalp kasının bu yenilgisi, kendini nefes darlığı, şişlik, kalpte ağrı, kalp hızının ihlali olarak gösterir. Uzun ve ciddi bir tedavi gerektirir.
  • Romatizma. Bu komplikasyonla, sıklıkla kalp bölgesinde sistemik bir bağ dokusu oluşur.
  • Glomerülonefrit. Bu komplikasyon, böbrek hücrelerinin yıkımı ile ilişkili - glomerulus. Uzun ve karmaşık tedavi gerektirir.

  Şiddetli biçimde çocuğun ciddi zehirlenmesine ve ölümüne yol açabilir. Şiddetli lezyonlarda, bir yapay böbrek aparatı üzerinde bir ömür boyu bakım tedavisi yanı sıra, bir donör böbrek nakli gereklidir.

  • Cildin hastalıkları. Uzun süreli kronik bademcik iltihabının çeşitli etiyolojilerdeki çocukta nörodermatit ve dermatoz gelişiminin temel nedenlerinden biri olduğu saptanmıştır.
  • Diğer hastalıklar. Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun odağı kalıcı bir niteliktedir, akciğerlerin, metabolizmanın, eklemlerin bazı hastalıklarına neden olabilir.

  tanılama

  Hastalığın saptanması bir çocuk doktoru-kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Aynı tedavisi bağlanabilir ve diğer uzmanlar için - (komplikasyonlar böbrekten ortaya çıkması durumunda) nefrologdu kardiyoloji (varsa kalp komplikasyonları), bir alerji uzmanı (hastalık alerji veya alerji kaynaklı şiddetlenmesi ise), cerrah (cerrahi bademcik gerekirse).

  Doktor bademciklerin dış muayenesi ile tanıyı başlatır. Klinik bademcik iltihabı için genişletilmiş bademcikler spesifik çeşitli özellikler ile karakterize edilir. Küçük veya orta ölçekli püstüllere benziyor birinci ve ikinci bademcikler, irinli veya nonpürülan yenilgi faringeal bademcik ve iltihaplı folikülleri, üzerindeki bu kızarıklık.

  Bademciklerin yüzeyinden her zaman bir leke alınır. Bakterilerin, mantarların içeriği için laboratuvarda incelenir. Eğer ışığa çıkarlarsa, o zaman laboratuvar teknisyeni başka bir soruya cevap verir: özel mikrobe hastalığa neden oldu.

  Doğru tedaviyi uygulamak için bu önemlidir. Sonuçta, bazı antibiyotikler stafilokoklara karşı aktif iken diğerleri de pnömokokla mücadele için en uygun olanlardır. Fungal lezyonlar antifungal ilaçlar ile tedavi edilir, bu genellikle ayrı bir hikaye.

  Tonsillit tüm çocuklar için yapılan genel kan analizi, sistemik olup olmadığını, inflamatuar süreç vücutta ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Virolojik bir analiz, hastalığın belirli virüs türlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilir. Sonuçta, böyle bir orijinde, bademcik iltihabı antibiyotik kullanılmadan tedavi edilecektir.

  Çocuğun ileri ve şiddetli bademcik iltihabı varsa, KBB doktoru bir nefroloğa ve bir kardiyologa talimat verebilir. Birincisi, böbrekler üzerindeki olası komplikasyonları dışlamak için eldeki idrarın hazır sonuçları ile gitmek gerekir. Kardiyolog, iltihaplı bademciklerin kardiyak rahatsızlıklarla komplike olup olmadığını anlamak için bir elektrokardiyogram ve kalbin ultrasonu (gerekirse) gerçekleştirecektir.

  tedavi

  Akut (ve kronik) tonsillit, farklı teknik ve şemaların kullanımı ile tedavi edilir.

  Akut formu

  Akut tonsillit tedavisi (buna neden olan patojene bağlı olarak), belirli bir mikroorganizmaya karşı aktif olan ilaçlarla gerçekleştirilir.

  Bu yüzden angina hiçbir durumda evde bağımsız olarak tedavi edilemez. Bu "tedavi", vakaların% 90'ında bademcik iltihabının kalıcı bir kronik biçime geçmesine yol açmaktadır.

  Bir bakteri boğaz ağrısı ile, doktor antibiyotik reçete edebilir. Eğer ilaç belirli bir mikroplara karşı en etkili ise en iyisidir. Ama hastaneler genellikle bakteriyolojik laboratuvarları olmayan küçük kasaba ve köylerde, bazen, hastalıktan sorumlu stafilokok veya streptokok kurmak çok zordur. Bu durumda geniş spektrumlu antibiyotik atar içinde - Doktor bakteriyel enfeksiyon "gözle" kelimenin tam anlamıyla belirler.

  Kural olarak, tedavi penisilin grubu antibakteriyel ilaçlarla başlar. İyi kurulmuş "Amoksisilin" ve "Amosin". Küçük çocuklar için ilaçları şurup şeklinde kabul edebiliriz.

  Çözelti furatsilina, işleme antiseptikler durulama özel cihaz "Tonzilorom" yıkama bezleri - Buna paralel olarak, çocuk lokal tedavi tarafından atanır.

  Bu amaçla, sprey "Miramistin", bitki antiseptik "Tonzilgon" genellikle reçete edilir.

  Bademciklerin virüs hasarında antibiyotikler tamamen ve kategorik olarak kontrendikedir. Bu durumda onların alımı komplikasyon riskini azaltamaz. Ayrıca, bu riskler 6-8 kat artar.

  Bazen doktorlar antiviral ilaçların kullanılmasını önerir. Bu ilaçların çoğunun klinik etkinliği resmi olarak kanıtlanmadığı için bunları satın almak ya da satın almak ebeveynlere bağlıdır. "Anaferon" veya "Ergoferon" hiçbir şekilde çocuğun iyileşme hızını etkilemez.

  Yerel tedavi için daha fazla umut. Etkilenen bademcikler "Vinilin" balsamı ile tedavi edilir, furacilin solüsyonu ile ağız çalkalanır, antiseptiklerle tedavi edilir.

  Fungal boğaz ağrısı, tedavi edilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Onlara, antifungal spreyler ve merhemler ile yerel preparatları içerecek şekilde, karşılık gelen preparatların ikisini de içeren antifungal tedaviyi tayin eder veya tayin ederler. Kurs oldukça uzun - 14 gün sonra, kısa bir aradan sonra tekrarlanır.

  Akut tonsillitte ısıyı azaltmak için, antipiretik ajanlara izin verilir - Parasetamol, Cefekon (çocuklar için mumlar), anti-inflamatuar non-steroidal ilaç Ibuprofen. Sadece ateşi değil, aynı zamanda orta derecede uyutmayı da sağlarlar.

  Boğaz ağrısı boğaz solüsyonu "Lugol" ile tedavi etmeyin. Bu ilaç, çocuğun vücudu tarafından mükemmel bir şekilde emilen ve emilen büyük miktarda iyot içerir. Bademciklerin lenfoid dokuları ne kadar geniş olursa, daha hızlı ve daha agresif olan iyot hareket eder. Bu ciddi bir doz aşımı ve iyot zehirlenmesi ile doludur.

  İyileşme aşamasında, çocuğa fizyoterapik tedavi - ısınma, bademciklerin ultrasonla tedavisi için prosedürler, ışık tedavisi - reçete edilir.

  Kronik formu

  Kronik bademcik iltihabı tedavisi, iltihabın odağını nötralize etmeyi ve lokal bağışıklığı da içeren bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi önlemdir. Ebeveynler, çocuğun günkü rejimini, diyetini ve fiziksel aktivitelerini gözden geçirmeye teşvik edilir. Uzun yürüyüşler, yiyeceklerde yeterli miktarda vitamin, egzersiz, hastalıkların basit formları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, remisyon dönemleri uzun ve kalıcı hale gelir.

  Çocuğun hastalığı ciddi komplikasyonlara neden olmazsa ve genellikle sadece sık görülen anjinalarda kendini gösterirse, o zaman konservatif tedavi görülür. Lokal tedavi - bezlerin yıkanması, antiseptiklerle tedavi (iyot ve alkol solüsyonları hariç) içerir. Akut aşamada, antibiyotikler (bakteriyel hastalık için) veya antifungal ajanlar (mantar için) reçete edilir.

  Bu tür kurslar genellikle yılda iki kez reçete edilir (çocukların bağışıklıklarının zayıfladığı ilkbahar ve sonbaharda). Bireysel olarak, bir doktor, çocuk sayısı genellikle hastalanırsa, bademcik iltihabı geçirirse, yılda 3-4'e kadar ders sayısını artırabilir.

  Bugün, düşük frekanslı ultrason ile tonsillit tedavisi oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İşlem sırasında, ilk olarak daha sonra vakum donanım bademcikler sulu antiseptikler ve antibiyotik gerektiğinde sadece o irin emilir ve bir, bademcik sesin etkisi yoktur. Bu prosedürler bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir, ortalama tedavi süresi 10-15 gündür.

  Konservatif tedavi yardımcı olmazsa, alevlenmelerin sıklığı azalmaz veya bazı komplikasyonlar ortaya çıkar, çocuk bademcik iltihabı tedavisi için cerrahi bir yöntem önerilir.

  "Tonsillektomi" olarak adlandırılan operasyon palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir - bir bağ dokusu kapsülü ile birlikte. Bu işlem, problemle başa çıkmanın tek etkili yoludur, alternatif yoktur, fakat çoğu kez bademcik iltihabının cerrahi yönteminin rakipleri tarafından eleştirilmektedir.

  Eleştirinin zekası, bağışıklık çalışmaları için önemli olan bedenin kaldırılması - bademciktir. Bu müdahalenin bir sonucu olarak, bağışıklık, özellikle lokal bağışıklık, zayıflatılır ve tonsillektomi sonrası çocukların boğaz, bronş, akciğer ve nazofarenks hastalıklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

  Ancak, resmi tıbbın, operasyonun faydalarının zararı aştığına dair çok fazla kanıt vardır, çünkü bazen sadece böbreklerden, kalpten ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonların tehlikeli sürecini durdurabilir.

  Bu operasyonun tüm çocuklara gösterilmediğine dikkat edilmelidir, palatine bademciklerin tam eksizyonunun kabul edilemez olduğu hastalıklar ve durumlar vardır. Daha sonra çocuğa başka bir operasyon atanabilir - tonsillotomi. Amigdalaların hepsini değil, sadece kısmen büyümüş ve hasar görmüş olan enfeksiyonu temizlemekten ibarettir. Çoğu zaman 5 ila 10 yaş arası çocuklar için gerçekleştirilir, çünkü daha önce özel ihtiyaç olmaksızın cerrahi tedaviye özel bir ihtiyaç yoktur.

  Her iki operasyon da hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hem tonsillotomi hem de tonsillektomi, özel bir cerrahi bıçakla (tonsillotomi) değil, modern lazer teknolojilerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

  Iyileşme süresi uzun sürmez, 8 saat sonra çocuk yiyip içebilir ve bir gün sonra hastaneden eve döner. Yakın gelecekte o bir antiseptik solüsyon ile daha sonra her yemek gargara ve ağız birinci, tuzlu, ekşi ve kızarmış yanı sıra sonra, keskin ve baharatlı ortadan kaldırarak, bir tutumlu diyet için olağan kaynamış su yemek ve edecektir.

  Tedavi için genel öneriler:

  • Akut tonsillit tedavisi (veya kronik bir hastalığın alevlenmesi) her zaman bol sıcak içmeye ihtiyaç duyar. Bu, mukoza zarlarının nemini korumak ve yüksek sıcaklıklarda dehidrasyonu önlemek için önemlidir.
  • Boğazınızı durulamak için bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. (papatya veya adaçayı), ancak bademcik iltihabı alerjik değilse.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açık havada yürürken desteklenir. Bu, vücudun sıcaklığı düştükten hemen sonra yapılabilir. Sokaktaki aktif oyunların yanı sıra sertleşmek için de faydalıdır.
  • Tedavinin ilk belirtisinde tedaviyi kesmeyin. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kroniktir ve mikrop daha önce kullanılan antibiyotik türlerine karşı direnç geliştireceğinden, tedavi edilmesi daha da zor olacaktır.
  • Anjinadan sonra veya kronik bademcik iltihabı sırasında (çocuk herhangi bir şey için endişelenmediğinde), ebeveynler yerel bağışıklığı güçlendirmek için uğraşırlar - boğazlarını yumuşatırlar. Bunun için çocuğa dondurma, soğuk içecekler, durulama sıcaklığının derecesinde yavaş bir düşüşle serin gargaralar uygulanmaktadır.
  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yetişkinlerde bademcikler kaldırıldıktan sonra rehabilitasyon

  Bezlerin çıkarılması, proksimal kapsül ile birlikte palatine bademcikleri tatbik etmek için cerrahi bir işlemdir. Cerrahi sadece ciddi endikasyonların varlığında gerçekleştirilir: sık sık boğaz ağrısı, adenoidit, paratonsillar apse, hava yolu tıkanıklığı, vb.

  Sağlıklı bir boğaz nasıl bir çocukta nasıl görünür ve nasıl hastalanır?

  Bebek hastalandığında, anne doktorun gelmesinden önce bile, çocuğun boğazını kendi başına incelemeye çalışır, ancak parçalara ayırmak imkansızdır.