Loading

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda Tonsillit - bademciklerin lenfoid dokusunun birincil lezyonu ve bunların sürekli inflamatuar cevabı ile oluşan enfeksiyöz alerjik bir süreçtir. Akut dönemde, yutma ve esneme, ateşli sıcaklık, zehirlenme; Çocuklarda tonsillit alevlenmesi dışında, semptomatolojisi azdır, bademcikler hipertrofisine, lakunada pürülan tıkaçlara, submandibular lenf nodlarında artışa dikkat edilir. Çocuklarda bademcik iltihabı teşhisi farenksinin yardımı ile bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından farinksden bakteriyuma kadar materyaller alınarak gerçekleştirilir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi lokal terapi (bademcikler, gargara, teneffüs etme), alevlenmeler için antibiyotik tedavisi; endikasyonlara göre - cerrahi taktikler.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda tonsillit - üst solunum yolu enfeksiyonu, faringeal halkanın lenfoid formasyonlarının inflamasyonu (daha sık - palatin, daha az sıklıkla - lingual veya farryng tonsil). Akut tonsilliti belirtmek için "anjin" terimi genellikle kullanılır; Çocuklarda bademcikler sıklıkla tekrarlanan iltihaplar kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar. Ayrıca, çocuklarda bademcik iltihabı konuşma, biz kronik enfeksiyon formunu akılda tutacağız. Çocuklarda angina seyrinin özellikleri, ilgili makalede "Çocuk Hastalıkları" nda ortaya konmuştur.

3 yaşın altındaki çocuklar arasında bademcik iltihabı sıklığı% 2-3 olup, 12 yıl% 12-15 kadar artar. Tonsillit az hastalıklı çocukların yarısından fazlası yaşadı. Ancak, çocuklarda bademcik iltihabı sorunu kadar çocuk kulak burun boğaz ötesine geçer. vb sepsis, artrit, romatizma, edinilmiş kalp hastalığı, vaskülit, glomerülonefrit, tonzilogennogo nedenle, pediatrik hastalarda tonsillit sorunu multidisipliner ve bölgeden uzmanların katılımını gerektirir paratonsillar ve retrofarengeal absesi: çocuğun sık bulaşıcı alerjik saldırı, ciddi komplikasyonlara bir dizi gelişme doludur. pediatrik romatoloji, kardiyoloji, üroloji.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Çocuklarda bademcik iltihabı gelişmesine fevkalade streptokok (beta-hemolitik streptokok grubu A Streptokok zelenyaschy), Staphylococcus, Hemofilus influenza, pnömokok ve çeşitli mikrobik dernekler dahil mikrobiyal flora arasında. bademcik iltihabı de frekans tahsisi hemolitik streptokok boğaz% 30 60-80 vakaların% ve (antistreptolizin-0) çocuklara göre daha sık 4 kez tespit edilir antistreptococcal antikorların yüksek titresine etmektir. tonsillitli çocuklarda patojenlerin diğer üyeleri arasında patojenler adenovirüs ve enterovirüs enfeksiyonlar meydana; parainfluenza, grip ve herpes virüsleri, mantarlar, parazitler, hücre içi ve zar (Chlamydia, mikoplazma). morfolojik tadilatı lenfoid doku ve dysbiosis üst solunum yolunun arka plana karşı kendi kendini temizleme işlemi patojenlerin gelişimini ve kronik enflamasyon gelişimini teşvik boşlukları bademciklerini rahatsız.

Çoğu durumda, çocuklarda kronik bademcik iltihabının başlangıcı, tek veya tekrarlı olarak nakledilen bir anjinadan önce gelir. Fırsatçı floranın aktivasyonu ve bademciklerdeki virülansındaki artış, hipotermi, viral ve diğer hastalıkların etkisi altında meydana gelir. Bademcikler, kan ve lenfatik damarların parankimi içine giren patojenler, toksik-alerjik reaksiyonların gelişimini başlatan ekzo ve zondotoksinler üretmeye başlar. Lokal kan dolaşımını ihlal eden arka plana karşı, vasküler duvarın geçirgenliğini arttıran lokal immünosüpresyon, çocuklarda bademcik iltihabının daha da artmasına neden olur. Tekrarlayan inflamasyonun bir sonucu olarak bademciklerin parankimi bazen hiperplazi, bazen de atrofi, skleroz, skarlaşmaya uğrar.

Bazı durumlarda, çocuk yavaş yavaş yani SARS, Adenoidit, sinüzit, stomatit, diş çürümesi, diş eti hastalığı, kisvesi altında geliştirilen bademcik iltihabı, bir bezanginnaya formu var. E. bulaşıcı-inflamatuar süreçte bademcikler katılımı tekrar ortaya çıkar.

bademcik dar ve derin boşluklar, çok sayıda yarık benzeri geçitler, tahliye boşlukları engellemek adezyonlar Çocuklarda bademcik iltihabı oluşumu yutak, lenf sistemine ait anatomik ve topografik özelliklere katkıda bulunur. Çocuk palatin bademcikler bademcik onların bariyer fonksiyonunu yerine getirmek, ancak tam tersine olmadığında, kronik enfeksiyon ve toplam faktör hassasiyeti kalıcı bir yuva haline.

perinatal hastalıklar, gıda alerjileri, raşitizm, limfatiko-hipoplastik diyatezi, burun nefes, hipovitaminosis, bağırsak enfeksiyonları ihlal ve vücudun savunma azaltmak diğer faktörler: tonsillit sıklıkla eşlik eden arka plan öyküsü olan çocukları etkilemektedir.

Çocuklarda tonsillit sınıflandırması

Klinik seyrinde, çocuklarda tonsillit telafi ve dekompanse edilebilir. Yerel bir kronik enflamasyon (; dikiş badem balen, artan morbidite ve bölgesel lenf düğümlerine hiperemi, ödem, sızma, hiperplazi kemerli) belirtileri ile karakterize dengelenmektedir oluşturmak. Çocuklarda tonsillitin dekompanse formu ile, lokal semptomlara ek olarak, tonsillocardial, tonsillorenal ve diğer komplikasyonlar geliştirin.

Enfeksiyonun lokalizasyonuna bağlı olarak, çocuklarda lacunar, parankimal (foliküler) ve lacunar-parankimal (karışık, total) tonsillit ayırt edilir. Lacunar bademcik iltihaplı değişiklikler kriptlerde lokalize edilir: genişlemiş, irin ve kaslı kütleler ile doldurulur; epitel lakuna gevşek, inceltilmiş, bazen ülsere. Bademcik parankimindeki çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, küçük subepitelyal yerleşimli apseller düzenleyerek, darı tanelerini andırır. Lenfoid dokuya toplam hasar ile bademcikler, endoskopik ve ekzotoksinleri serbest bırakan, irin, kasis, detritus, mikrobiyal kitleler ile dolu bir sünger şeklini alırlar.

Lenfoid dokuda patolojik değişiklikler göz önüne alındığında, bademcikler kırışma neden bağ dokusu lymphadenoid lifli değiştirildiği bir bademcik hacmindeki artış, ve atrofik bademcik iltihabı, karakterize çocuklarda hipertrofik bademcik iltihabı, ayırt eder.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Çocuğun bademcik iltihabının dışında, boğazda orta derecede ağrı, kötü nefes, obsesif bir kuru öksürük, subfebril bir durum, terleme, halsizlik ve yorgunluk rahatsız olur. Bazı çocuklarda, bademcik iltihabı, bademciklerde yanma, kuruluk ve boğazda yabancı cisim hissi ile sınırlıdır. ağız boşluğu içinde lacunae öksürük güçlü saldırıları çürük kokusu olan peynir kütlesi tahsis edilebilir ile. Çocuklarda bademcik iltihabı şeklini dekompanse zaman yukarıdaki belirtilerin yanı sıra, artralji, bilek ve diz eklemlerinde göbeğinde nefes darlığı, ağrı görülür.

Çocuklarda kronik tonsillit alevlenmeleri genellikle yılda 2-3 kez görülür ve belirgin anjina şeklinde ortaya çıkar. Böylece boğazda (özellikle yutma, esneme), ateşli vücut ısısı, titreme, baş ağrısı, lenf nodlarında bir artış ve ağrı, güçlü bir ağrı vardır. Genellikle çocuklarda bademcik iltihabı olduğunda karın, mide bulantısı, kusma, kasılma ağrıları vardır.

Çocuklarda tekrarlayan tonsillit ile böyle çocuğun ölümüne neden olabilir paratonsillar ve retrofarengeal apsesi, tonzilogenny sepsis gibi ciddi komplikasyonlar içermektedir. devre dışı bırakma sonuçları ile şiddetli sistemik komplikasyonlar otoimmün süreçler (romatizma, artrit, hemorajik vaskülit, glomerulonefrit), (kazanılmış kalp hastalığı, enfektif endokardit, miyokardit, miyokardiyal) kalp hastalığı, bronkopulmoner hastalığı (tekrarlayan pnömoni, bronşektazi) çıkıntı, Ray ve diğ. egzama, sedef, polimorfik eritem: çocuklarda bademcik bir cilt bozukluklarının sayısı ile ilişkili olabilir ile.

Çocuklarda tonsillit teşhisi

Kronik bademcik iltihabının tanısı, anamnez toplanması, çocuğun bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi ve bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı, enstrümantal ve laboratuar muayenesinden önce gelir.

Faringoskopi yapılırken palatine kemerlerdeki inflamatuar değişiklikler bulunur; pürülan içerikler (tıpalar, sıvı, kasık şeklinde) ile doldurulmuş gevşek büyütülmüş bademcikler. Bir düğme prob yardımı ile, lakuna derinliği, yapışma ve yapışmaların varlığı belirlenir. Servikal lenf nodlarında palpasyon olduğunda bölgesel lenfadenit tespit edilir.

Laboratuvar tetkik aşamasında, kan ve idrarın klinik analizi, materyalin farensten floradan bakılması, C-reaktif proteinin ve ASL-O'nun belirlenmesi gerçekleştirilir.

Kronik tonsillitin dekompanse formunun çocuklara bir çocuk romatoloğu, bir çocuk kardiyoloğu, bir çocuk nefroloğu danışılması gerekir.

Oral kavitedeki diğer enfeksiyon odaklarını dışlamak için, çocuk bir dişhekimi tarafından muayene edilmelidir. Çocuklarda tonsillit, kronik farenjit, bademciklerin tüberkülozu ile ayırıcı tanı gerektirir.

Çocuklarda tonsillit tedavisi

dikkate mikroflorası (aminopenisilinle, sefalosporinler, makrolidler), antisens ilaçlar, vitaminler ve immünomodülatörler hassasiyetini alarak antibiyotik: Kronik bademcik çocuğun alevlenme sırasında diyet, ilaç tedavisi tutumlu yatak istirahati atanır.

Lokal tedavi yıkama boşluklar bademcik antiseptikler (p-set iodinol, klorheksidin chlorophyllipt) bademcik ve yutak, p-Lugol rami, fukortsinom arka duvarı işlenmesini; antiseptik çözeltiler ve bitkisel kaynatma ile düzenli durulama; inhalasyon, antiseptik aerosollerin püskürtülmesi ve tabletlerin antimikrobiyal etki ile emilmesi. Çocuklarda en yaygın olarak kullanılan mikrodalga tedavisi, fonoforez, UFO, UHF, lazer tedavisi bademcik iltihabı tedavisinde fiziksel metotlar arasında. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi bir homeopatik doktorun katılımı ile gerçekleştirilebilir.

Sık sık tekrarlanan anjina ile birlikte çocuklarda bademcik iltihabının oluşması ile birlikte tonsillektomi yapılmasına da karar verilmiştir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde alternatif (kuzgun) yöntemler lazer lakotomotomi, kriyoterapidir. Paratonsillar apse organizasyonunda otopsi yapılır.

Anti-tedavi tutun vitamini terapisi, alıcı immunomodulatörler, alerjen ürünleri, bir deniz ikliminde kaplıca tedavisi dahil çocuklarda bademcik iltihabı alevlenmesi, önlenmesi için gereklidir.

Çocuklarda tonsillitin prognozu ve önlenmesi

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavi kriterleri, 2 yıllık tedaviden sonraki 5 yıl içinde alevlenmelerin yokluğudur. Tüm önleyici ve anti-nüks önlemleri uygularken, alevlenmelerin sayısını en aza indirmek ve komplikasyonları önlemek mümkündür. Sık anjina ve metatonziller hastalıkların gelişimi ile, tahmin daha az elverişlidir.

Çocuklarda bademcik iltihabının önlenmesine yönelik önlemler arasında sertleşme, bağışıklığın güçlendirilmesi, ağız boşluğunun yıkanması, aşırı soğutmanın yok edilmesi ve bulaşıcı hastalarla temas yer alır. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar bir kulak burun boğazının gözetimi altında olmalı ve ovaryan dönemde antiretroviral tedavi uygulanmalıdır.

Çocuklarda Tonsillit: tipleri, belirtileri, tedavisi ve komplikasyonları

Tonsillit, palatine bademciklerin oral bademciklerini etkileyen enfeksiyöz bir enflamatuar süreçtir. Çocuklarda, bu patoloji 2 yıla ulaştıktan sonra ortaya çıkar, zirve insidansı, istatistiklere göre, 5-10 yaşına düşer. Göğüs iltihabı şiddetli seyirli, şiddetli boğaz ağrısı, yüksek ateş, antibiyotik ihtiyacı ile karakterizedir. Akut veya kronik olabilir. Bakteriyel bir patojenin (daha sıklıkla beta hemolitik streptokok) neden olduğu akut bademcik iltihabı anjina olarak da bilinir.

Hastalığın nedenleri

Palatin bademcik (veya bezleri) - boğaz arkasındaki iki palatin kemerlerin arasında ağız bulunan lenfoid oluşumları eşleştirilir. Bunlar hava yoluyla penetrasyon yoluyla vücuda nüfuz eden patojen patojenlerin ilk koruyucu bariyeridir. Temel işlevleri, enfeksiyöz ajanların ilerlemesini ve lokal immünitenin oluşumunu önlemektir. Her bir amigdala, lacunas denilen derin yarıklara (yaklaşık 10-15 parça) sahip gözenekli bir yapıya sahiptir.

Bazen enfekte lenfoid formasyonu ile temas halinde saldırı ile baş ve patojenik bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar, Haemophilus influenza ve diğerleri), parazit (Chlamydia, mikoplazma) ya da virüsler tarafından etkilenir. Bu durumda, onlar boyutu artar, iltihaplı hale gelir, şişirir, bademcik iltihabına neden olan koruyucu fonksiyonu kaybeder.

yemekler, oyuncaklar, kişisel hijyen öğeleri tarafından (hapşırma, öksürme) damlacıklar tarafından taşınan bir beta hemolitik streptokok, en yaygın olanı patojenler ile enfeksiyon. Hastalığa en duyarlı olan çocuklar anaokullarına, okullara, kupalara, halka açık yerlere gidiyor. mukoza üzerinde normalde mevcut patojenik ve patojenik fırsatçı mikroorganizmalar, olumsuz faktörlere dokunulmazlık veya maruziyetin genel zayıflaması çoğaltmak başlayan Buna ek olarak, bademcik kendiliğinden gelişebilir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişimini teşvik etmek için:

 • viral enfeksiyonlar (adenovirüs, rinovirüs, enterovirüsler, influenza virüsleri, parainfluenza, herpes);
 • burun solunumu rahatsızlıkları;
 • adenoid;
 • ağız boşluğunda enflamatuar süreçler (çürük, periodontitis, stomatit);
 • hipotermi;
 • stres;
 • dengesiz beslenme;
 • vitamin eksiklikleri;
 • Nazofarenksin patolojisi (sinüzit, yapışkan süreçler);
 • faringeal lenfoid cihazının anatomik özellikleri (bademciklerin dar ve derin lakunası, çoklu yarık benzeri kurslar).

Risk grubu, perinatal patolojisi olan çocuklar, anayasanın anormallikleri, kalıtsal yatkınlığı, alerjiye eğilimi ve düşük bağışıklığı olan çocukları içerir.

Tonsillit türleri

Çocuklarda tonsillit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Akut inflamasyonda belirgin bir klinik tablo vardır.

İltihabın doğası gereği

Aşağıdaki türleri vardır:

 1. Kataraldan. Bademcikler ve yakın lenf düğümlerinde, hiperemi, beyazımsı serosada bir artış vardır.
 2. Laküner. Pürülan plağın lakuna bölgesinde sarı renkte bir tinge, bademcik ödemi, hiperemi, genişlemiş lenf nodları ile karakterizedir.
 3. Foliküler. Lenfoid dokunun üst tabakası altında belirgin hiperemi olmak üzere nokta pürülan folikül oluşumu vardır.
 4. Kangrenli. Bademcikler, ülserler ve boğazın arkasındaki beyazımsı gri renkli bir kaplama formunda ülseratif nekrotik değişiklikler vardır.
 5. Fibrinöz. Görünümde bademcikler üzerinde yarı saydam beyazımsı bir kaplamanın oluşumu ile karakterize edilen plak, ince bir filme benzemektedir.
 6. Apse. Bir veya iki taraflı apsenin oluşumu ile bademciklerin dokularının iltihaplanmasıdır.

Kronik inflamatuar süreç, hastalığın yılda iki kez daha sık teşhis edilmesi durumunda kabul edilir. Çocuklarda ortaya çıkışının ana nedeni - tamamen iyileşmiş akut formu, sık boğaz ağrısı ve koruyucu önlemlerin olmaması. Oral kavite ve nazofarenks, burun tıkanıklığı, sık ARI kronik inflamatuar süreçlerin gelişimine katkıda bulunur. Bezler, enfeksiyonun kronik bir yatağı olur. Alevlenmeler mevsimsel bağışıklık zayıflaması ve düşük sıcaklıklara maruz kalma ile soğuk mevsim, sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar.

Akımın doğası gereği

İki tip kronik bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi. Kronik inflamasyonun lokal semptomları vardır (hiperemi, ödem, boyut artışı), bademcikler kısmen koruyucu fonksiyonları kaybeder.
 2. Dekompanse. Bir apse tarafından komplike hale gelen bademcik fonksiyonları, sık tonsillit ihlali vardır. Lokal iltihap belirtilerine ek olarak, burun sinüslerindeki inflamatuar süreçler, iç organlarda hasara yol açabilir.

Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabı ile lenfoid doku büyür veya ölür ve daha sonra bir bağ dokusu ile yer değiştirir. Bu bağlamda, hipertrofik (lenfoid formasyonların hacmindeki artış) ve atrofik formlar (bademciklerin boyut ve kırışıklıklarında azalma) arasında ayrım yapın.

Tonsillit belirtileri

Çocukta kronik tonsillitin akut ve alevlenmesi aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • titreme, ateş, yüksek vücut ısısı (38-40 ° C);
 • yutma ve esneme ile artan, farklı yoğunlukta kuruluk, gıdıklama, karıncalanma ve boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • bademciklerin genişlemesi, şişmesi ve kızarması, yüzeylerinde apse veya pürülan birikintileri oluşması mümkündür;
 • Kötü nefes;
 • sesin ses kısıklığı, hatta geçici kayıp;
 • genel halsizlik, uyuşukluk, uyuşukluk;
 • iştahsızlık;
 • sinirlilik, kaprissizlik, uyku bozukluğu;
 • kuru öksürük;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Çocuklarda bademcik iltihabının akut formlarında, vücutta zehirlenme belirtileri, bulantı, kusma, karın ağrısı, konvülsiyonlar, sindirim bozuklukları kaydedilmiştir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi dışında, çocukta belirtiler zayıf bir şekilde ifade edilir. Periyodik orta ağrı veya rahatsızlık boğazında, kötü nefes, düşük dereceli ateş, yorgunluk, uyku hali, kuru öksürük Rahatsız.

tanılama

Tanıyı doğrulamak ve hastalık tipini belirlemek için bademcik iltiğinden şüpheleniyorsanız bir çocuk doktoruna veya bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Çocuk ciddi durumdayken, doktor eve çağırılır. Kendini teşhis ve kendi kendine yönetim kabul edilemez.

Teşhisi onaylamak için:

 • bir anamnez, ebeveynlerin ve hasta bir çocuğun sorgulanması;
 • boğaz mukozasının görsel muayenesi (farenoskopi);
 • servikal lenf düğümlerinin palpasyonu;
 • yaygın kan ve idrar testi.

Patojeni tanımlamak için farinksden bacterozomlara doğru bir smear alınır.

Hastalığın tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için özel dikkat gerektirir. Çocuğun organizmasının bu hastalığı tolere etmek yetişkinlere göre daha zordur. Çok sık genel zehirlenme belirtileri vardır, yüksek ateş geleneksel antipiretik ajanlar tarafından yıkmak zordur. Çoğu zaman, tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Hastalık sırasında, rahatsız edici mukus boğazlarını dışlamak için yatak istirahatini gözlemlemek, koruyucu bir diyete uymak tavsiye edilir. tonsillit tedavisinde önemli bir unsur sıcak içecekler (şişelenmiş su, meyve içecekleri, çaylar) bol olduğu, bu küçük çocuklar için özellikle önemlidir hipertermi zemin üzerinde vücudun su kaybını önlemek için yardımcı olur. Hastanın bulunduğu odada sık sık havalandırmanın ve ıslak temizliğin sağlanması da gereklidir.

Akut bademcik iltihabının etkili ve zamanında tedavisi, etkilenen bademciklerin koruyucu işlevlerini tamamen geri kazanmasına izin verir. Uyuşturucu ve dozaj seçimi doktor tarafından, güvenlikleri, kullanım kolaylığı, durumun ciddiyeti ve hastanın bireysel özellikleri dikkate alınarak belirlenir. Terapötik kurs aşağıdaki ilaç gruplarını içerir:

 • antibiyotikler;
 • immünomodülatörler ve antiviral ajanlar;
 • antiseptik ve analjezik lokal ilaçlar (spreyler, pastiller ve emilim için tabletler, durulama ve inhalasyon için çözümler);
 • antialerjik ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • ateş düşürücü.

Antibiyotik tedavisi

Çocuklarda akut bademcik iltihabı için antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu, tedavinin temelini oluşturur. Hastalığın seyrinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlı olarak oral (tablet, şurup, süspansiyon) veya enjekte edilebilir formda (intravenöz veya intramüsküler enjeksiyon) reçete edilir. Sık kullanılan antibiyotikler, aktif maddeler olarak geniş bir spektrumda antibakteriyel etkiye sahip ilaçları içerir:

 • seftriakson;
 • amoksisilin;
 • penisilin;
 • amoksisilin ve klavulanik asit;
 • eritromisin;
 • spiramisin;
 • azitromisin.

Antibiyotik tedavisinin başlangıcından sonra, üçüncü günde belirgin iyileşmeler olur, ancak bu ilacı kesmek için bir mazeret olarak kabul edilmez. Bademcik iltihabının tam tedavisi 7-10 gündür, sonuna kadar yapılmalıdır, çünkü aksi halde, dirençli bakterileri ve inflamatuar sürecin kronik bir forma geçişini sağlamak mümkündür.

Yerel Terapi

Semptomların hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde antiseptik ajanlardan atama:

 • faringosepep hapları, dekatin;
 • spreyler, inhalipt, angilex, heksoral, stopangin, tartum verde;
 • furakilin, klorofilkil, klorheksidin, iyodinol, miramistin çözeltisi ile durulama.

Eşzamanlı tedavi

antibiyotik ilişkili ishal, tatbik probiyotik madde (Linex, bifidumbacterin, laktiale, bifiform) neden çocuklarda mide-bağırsak bozukluklarının önlenmesi için antibiyotikler ile birlikte uygulanır.

Anjin, viral bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişirse, antiviral ve immünmodülatör ajanların kullanılması önerilebilir.

Antipiretikler, çocuğun yaşına bağlı olarak, şuruplar, fitiller, tabletler şeklinde ibuprofen veya parasetamol bazlı ilaçları kullanırlar.

Bademcik iltihabı için halk ilaçları ile tedavi yardımcı niteliğe sahiptir ve sadece doktora danışıldıktan sonra izin verilir. En etkili olanları, antiseptik, yumuşatıcı ve anti-enflamatuar etkileri olan infüzyonlar veya şifalı bitkilerin soğanı ile gargara ve buhar inhalasyonudur. Bu tür bitkiler arasında papatya, calendula, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs bulunur.

Fizyoterapi yöntemleri

Enflamasyonun giderilmesi ve şişlik için iyi sonuçlar lazer ve mikrodalga tedavisi, UHF, ultrafonoforez ile sağlanır. Alevlenmeleri önlemek için ilaç tedavisi ile birlikte (vitaminler, immünomodülatörler, homeopatik ilaçlar) yılda iki kez tavsiye edilir. Kronik tonsilliti tedavi etmek karmaşık ve uzun ömürlü bir iştir. 5 yıl içinde alevlenmeler olmazsa tam düzelme söz konusudur.

Cerrahi tedavi

Sık sık anjina ve kronik tonsillitin ciddi seyrinde, çocukta iltihaplı bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasından oluşan cerrahi bir işlem önerilmektedir. Genel veya lokal anestezi altında 3 yaşına ulaştıktan sonra geçirebilirsiniz. Tonsillektomi için endikasyonlar:

 • uzun süreli konservatif tedavinin verimsizliği;
 • iç organlardan komplikasyonların ortaya çıkışı;
 • paratonazil apsesi;
 • orofarinksin süpüratif inflamasyonu;
 • hipertrofilli bademcikler ile üst solunum yollarının üst üste gelmesi.

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar sık ​​alevlenmelerdir (yılda 5'den fazla kez).

Video: Çocuk otolaryngologist nedenleri, tedavisi, önleme ve bademcik iltihabı komplikasyonları

komplikasyonlar

Çocuklarda tonsillit derhal ve yeterli bir şekilde tedavi edilmeli, enflamatuar sürecin kronik bir forma geçişi önlenmeli, sağlık için tehlikeli komplikasyonların gelişmesiyle dolu. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabının sonuçları çocuğun tüm yaşamı için problemler yaratabilir ve hatta bir sakatlığa neden olabilir.

Hastalık sırasında ortaya çıkan yerel komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonlesiller ve parapharyngeal apseler;
 • Yaraların varlığından kaynaklanan bezlerden kanama;
 • enfeksiyonların geçişi ve organların yakınında bulunan organlarda (otitis, eustachiitis, sinüzit, sinüzit) inflamatuar sürecin gelişimi;
 • Asfiksinin gelişmesi ile birlikte laringeal ödem (hayatı tehdit eden durum);
 • bademcikler etrafında takviye;
 • tonsilojenöz sepsis.

Tüm vücudu etkileyen ve kademeli olarak gelişen tonsillitin genel komplikasyonları:

 • böbreklerdeki glomerüllerin yenilmesi (glomerülonefrit);
 • edinsel kalp kusurları;
 • enfeksiyöz endokardit, miyokardit;
 • romatoid artrit;
 • hemorajik vaskülit;
 • relapsing pnömoni;
 • bronşektatik hastalık;
 • hipertiroidizm;
 • sedef hastalığı, egzama, eksüdatif eritem.

Düzenli bir romatoloğunuza, kardiyolog, nefrolog ve diğer uzmanlar, hem de erken bir aşamada yukarıda listelenen hastalıkların belirlenmesine yardımcı pas testleri başvurmalıdır kronik bademcik çocukta komplikasyonların gelişmesini kontrol etmek.

Çocuklarda kronik tonsillit: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Kronik tonsillit - enfeksiyöz ve alerjik doğa ile bir hastalık, bademcik iltihabı sürdürülebilir gelişmesi ile (genellikle daha az, dil-farenksde palatal). Hastalık çocuğun herhangi bir döneminde gelişebilir.

Bademciklerin normal olarak lenfoid dokuları, mikroorganizmaların solunum yoluna girmelerini önleyen ilk bariyerdir. Kronik bademcik iltihabında, mikroplardan etkilenen bademcikler, diğer organlara ve dokulara yayılma nedeni olan enfeksiyonun odak noktası haline gelir.

Kronik tonsillit çocuklar arasında çok yaygındır. İstatistiklere göre, bu hastalık 3 yaşına kadar olan bebeklerin% 3'ünde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık% 15 oranında saptanmaktadır. Sık ve uzun süreli gruptaki çocukların yarısından fazlası kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Hastalığın nedenleri

işlem, bir kronik formu bir dönüşüme neden olabilir, ancak sonuna bir tedavi kursu gerçekleştirmek için muamele edilmemiş ya da bırakılırsa, genellikle, kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması, hatta akut tonsilit tek bir durumda sonra, sık anjina önce gelir.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının etkenleri şunlar olabilir:

 • beta-hemolitik streptokok (çoğunlukla);
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • staphylococcus aureus.

Nadir durumlarda, kronik bademcik iltihabı virüsler, mikoplazma, klamidya, mantarlardan kaynaklanır.

Bunların hepsi kendi kendine saflaştırma işleminin bozulmasına yol açar nazofarenks içinde dysbiosis mikroflora neden olabilir, bademcik boşluklar, kronik inflamasyona neden patojenik organizmaların gelişimi ve çoğalması.

Bademcikler patojenik mikroflorayı aktive hipotermi, akut solunum yolu enfeksiyonları, azaltılmış bağışıklık, stresli durum gibi faktörler olabilir. Bu faktörler kronik bademcik iltihabına neden olur. Hastalık genellikle gıda alerjileri, rikets, kronik rinit, hipovitaminoz ve bağışıklığı azaltan diğer faktörler olan çocuklarda gelişir.

Daha önce hiç anjinaya sahip olmayan çocuklarda kronik bademcik iltihabının ortaya çıktığı nadir vakalar vardır - sözde bezangin formu. Bu durumda, neden palatine bademciklerin iltihaplı sürece dahil olduğu bir hastalıktır: stomatit, adenoidit, periodontal hastalık, çürük, sinüzit.

Patojenler bademciklerin lenfoid dokusuna, kan ve lenf damarlarına aktif olarak nüfuz ederler. Onlar tarafından salınan toksinler, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olur. Kronik inflamasyon alevlenmeleri, hiperplazi ve skarlaşmaya veya bademciklerin tersine, atrofiye yol açar.

Atrofik bademcik iltihabı ile lifli doku bademciklerin lenfoid dokusunun yerini alır ve bademcikler kırışır. Hipertrofik bademcik iltihabı ile de bağ (lifli) kumaş proliferasyonunu oluşur, fakat bir artışa boşlukların pürülan foliküler kist oluşumuna, boyut olarak çok bademcik artış meydana gelir.

Etkilenen amigdalandaki küçük püstüllerin veya genişlemiş lakunların baskınlığına bağlı olarak, sırasıyla, kronik bademcik iltihabının foliküler veya laküner formları izole edilir. Ve lenfoid dokunun yenilgisi farklı alanlarda düzensiz olduğundan, bademciklerin yüzeyi düzensiz, düzensiz hale gelir.

semptomlar

Kronik bademcik iltihabı aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Bademciklerin lacunalarında pürülan tıkaçlar. Bunlar mukusdan, epitelyal hücrelerin yayılmasından, mikroplardan oluşur ve amigdalada enflamatuar bir sürece neden olurlar. Epitelin reddedilen hücrelerinin yerine, lakunadaki bakteriler için kalıcı giriş kapıları oluşur. Mantarlar boğazda hissi ve ağrı gidiklama tezahür sinir uçlarının, tahriş, dürtü, öksürük kulakları nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve ağrı darlığı neden olur.
 2. Bademcik üzerine basıldığında pürülan içeriklerin lacunae deşarj.
 3. Pürülan fişlerin varlığı ile ilişkili ağızdan hoş olmayan koku.
 4. Palatine kemerli bademciklerin yapışma (adhezyon) oluşumu.
 5. Submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi, problandığında yoğun ve hassas, birlikte kaynak yapılmaz.
 6. Anterior palatine kemerinin kızarıklığı.
 7. Sıcaklığın 37,5 0 С içinde uzun süreli artışı.
 8. Bademcik iltihabı ile çocuk hızla yorulur, karamsar ve huzursuz olur, baş ağrısı endişesi.

Kronik tonsillit tehlikesi nedir?

Kronik bademcik iltihabı, çocuğun vücudunda sürekli bir enfeksiyon odağı olmakla kalmaz, sadece bağışıklık sistemini tüketir, aynı zamanda bir takım komplikasyonlara yol açabilir:

 • Romatizma, kalbi etkileyen (mengenelerin gelişmesiyle) ve eklemlerle;
 • böbrek ve idrar sistemi hastalıkları (glomerülonefrit ve piyelonefrit);
 • işitme kaybı ile otitis media;
 • akciğer iltihabı;
 • poliartrit (eklemlerin iltihabı);
 • alerjik hastalıkların alevlenmesi;
 • sedef hastalığı (deri hastalığı).

Kronik bademcik iltihabı tirotoksikozise (tiroid hastalığı) neden olabilir. Uzun bir süre tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bağışıklık sistemindeki bir bozukluğun bir sonucu olarak, kendi hücrelerinin antikorlarının vücutta üretildiği bir otoimmün hastalığın gelişimine yol açabilir.

Bu nedenle, durumu kontrolsüz bırakmak gerekli değildir. KBB doktoruna zamanında başvurmak ve çocuğu tedavi etmek gerekir.

tedavi

Kronik tonsillitin konservatif ve cerrahi tedavisi vardır.

Sürecin alevlenmesiyle konservatif tedavi uygulanır:

 • Patojenin duyarlılığını dikkate alarak antibiyotik tedavisi, boğazdan bakteriyolojik yayılma sonuçlarına göre;
 • bakteriyofajların lokal kullanımı: bakteriyofajlar, bakteriler için streptokok ve stafilokoklar için virüsler olarak adlandırılır. Patojenin antibiyotiklere duyarsız olması durumunda, özellikle önemli olan, kronik tonsillitin bakteriyofajları ile tedavi edilmesidir;
 • Bademciklerin sulanması ya da çözeltiler ya da dezenfektanların aerosolleri (furatsilina çözeltisi, soda çözeltisi);
 • antimikrobiyal etkime (Decatalen, Antiangin, vb.) ile ilaçların emilmesi için tabletler şeklinde uygulama;
 • homeopatik preparatlarla tedavi bademcik iltihabının alevlenmesi ve profilaksi olarak kullanılabilir (preparat ve dozaj çocukların homeopatları tarafından seçilmelidir);
 • Fizyoterapik tedavi (tüp-kuvars boğaz, UHF, ultrason).

Operasyonel tedavi (bademciklerin giderilmesi) sadece kronik bademcik iltihabı dekompansasyonunun evresini teşhis ederken yapılır: bademcikler tamamen etkilenir ve restorasyonu mümkün olmaksızın koruyucu bir fonksiyon göstermezler. Enfekte bademcikler çocuğun organizmasına yarardan çok zarar verirler ve cerrahi müdahale tek çıkış yoludur.

Operasyon için endikasyonlar:

 • orofarinksin süpüratif inflamasyonu;
 • bademcik iltihabının neden olduğu diğer organların lezyonları;
 • tonsilojenöz sepsis;
 • bademcik iltihabının sık alevlenmesi ile kanıtlandığı gibi konservatif tedavinin etkisinin olmaması (operasyon için mutlak endikasyon, streptokok anjina 4 ve yılda daha fazla kez ortaya çıkmasıdır).

Önceden, bademcikler bir neşter yardımıyla kaldırılması - oldukça acı verici bir yöntem, önemli kan kaybı ile birlikte. Halen, bir lazerle bademciklerin çıkarılması dahil olmak üzere yeni teknolojiler kullanılmaktadır.

Lazer cerrahinin avantajları açıktır:

 • Kesin ve daha az travmatik yöntem;
 • işlevini yitirmiş etkilenen bademcik parçasının çıkarılması olasılığı;
 • damarların lazer pıhtılaşması nedeniyle minimum kan kaybı;
 • Düşük komplikasyon riski;
 • iyileşme süresinin kısaltılması;
 • Hastalığın düşük bir nüks olasılığı.

Lazer cerrahisi genellikle çocuk için stresli bir durumu dışlamak ve cerrahın çıkarmayı doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak için genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon 45 dakikaya kadar sürer. Bir çocuk uyandığında, boyun bölgesine bir buz köpüğü uygulanır.

Operasyondan sonra, komplikasyonları önlemek için analjezikler ve antibiyotikler kullanılır. Birkaç gün içinde çocuğa sıvı halde yiyecek verilir ve dondurma (sıcak yemekler hariçtir).

Sıvı nitrojen veya ultrason kullanarak başka tonsillektomi yöntemleri vardır. Lazer cerrahisi, en çok korunanlarıdır. Operatif yöntemin seçimi, bağ dokusunun büyümesinin derecesine, skarların yoğunluğuna ve orofarenks dokularındaki füzyonuna bağlı olarak doktor tarafından gerçekleştirilir.

Operasyon şu durumlarda kontrendikedir:

 • akut enflamatuar süreçler (iyileşmeden sonra 3 hafta sonra bademcikler çıkarılması);
 • Kan hastalıkları ve pıhtılaşma sistemi bozuklukları;
 • diabetes mellitus;
 • aktif tüberküloz;
 • orofaringeal damarların anevrizması ve diğer vasküler anomaliler;
 • kızlarda menstruasyon.

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çocuğunuza yedikten sonra ağzınızı yıkamayı öğretmelisiniz. Durulama için, papatya, meşe kabuğu, havzanın kökünü ayrı ayrı veya ücretler şeklinde kullanabilirsiniz. Fito çay ağızdan alınır. Koleksiyonun bileşenlerinin kendi aralarındaki etkileşimini hesaba katmak önemli olduğundan, hazır (eczanede) satın almak daha iyidir. Ücretler farklı bir eylem yönüne sahip olabilir:

 • bitkisel çay antienflamatuar etkisi: çim anne ve üvey anne, sarı kantaron, adaçayı, dereotu, adaçayı, kekik, tatlı bayrak kökü ve şakayık, papatya çiçekleri ve kadife çiçeği, böğürtlen yaprağı eşit miktarda karıştırın; 1 çay kaşığı. 200 ml kaynar su toplayın, 4 saat ısrar edin, kaynatın, süzün ve suya 50-100 ml (yaşına bağlı olarak) günde 2 kez ıslatın;
 • dokunulmazlık bitki çayı: sarı kantaron, atkuyruğu, biberiye, thoroughwax, tatlı bayrak kökü ve meyan kökü, 1 tatlı kaşığı almak, eşit parçaya karışmış kuşburnu.. kaynar suya bir bardak karıştırın, demleyin ve normal çay gibi iç.

5 parça pancar suyu karışımı hazırlamak mümkün tonik olarak, vahşi 3 ölçü şurubu, limon suyu karışımı 1 bölümünü gül ve 1-2 y l için yemeklerden sonra alınan buzdolabı, geceleri terk.. Günde 3 kez.

Boğaz durulama için, yerli olmayan tıp bu tür çözümleri önerir:

 • bir bardak ılık su için 1 çay kaşığı ekleyin. tuz ve 5 damla iyodin (iyodine karşı alerjinin yokluğunda) ve her 3 saatte bir durulayın;
 • 2 büyük diş sarımsak pirzola pres, meyve suyu sıkın ve bir bardak sıcak süt, serin ve gargara günde iki kez ekleyin.

Bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki solumadır. Bu alkol tentürler okaliptüs ya da Hypericum kullanılabilir için, (1 yk. L. tentürü kaynar su 1 litre, buhar 15 dakika nefes.), adaçayı hulasası (1 çorba kaşığı. L. Ot ve 20 dakika daha kaynar su bardağı başına kaynar su 1 litre ilave ).

Kronik tonsillit önlenmesi için konseyler çocuk doktoru

Bir çocuğun kronik bademcik iltihabı varsa, bir alevlenmeyi önlemek için yılda en az 2 kez bir önleyici kurs geçirmemesi önemlidir. Tedavi bir KBB doktoru tarafından reçete edilmeli ve bir ay boyunca izlenmelidir.

Bu (FRC çözeltiler, chlorophyllipt, suyu papatya, adaçayı, aynısefa ve diğ.), Profilaktik doz Bitsillin dahil gargara günde 2 kez antiseptik çözeltiler kullanabilir.

Genel ve lokal kuvars ışınlaması şeklinde fizyoterapik tedavi, lokal bağışıklığı arttırır, kan ve lenf dolaşımını artırır.

İyi bir etki, laurazın lacunar formundaki bademilit ile furakilin, Rivanol veya salin solüsyonu (bazen penisilin ilavesiyle) solüsyonu ile yıkanmasıdır. Foliküler formda, prosedür mantıklı değildir.

Daha az önemli olan diğer önleyici tedbirlerdir:

 • Çocuğun ağız boşluğunun temizliğinin sağlanması (yemekten sonra durulama);
 • zamanında diş tedavisi ve dişeti hastalığı;
 • dairede hijyen;
 • rasyonel beslenmenin sağlanması;
 • günün rejimine sıkı sıkıya bağlılık, yeterli uyku, çocuk için yeterli eğitim yükü;
 • temiz havada günlük kalmak;
 • aşırı soğutmanın bastırılması;
 • Çocuğun vücudunun ve bademciklerinin sertleşmesi (alevlenmelerin dışında, bademciklere küçük porsiyonlarda soğuk içecekler verilir);
 • çocuk sokaktan ayrılmadan veya soğuk yiyecek almadan önce, alt çeneden klavikulalardan ellerin hafif okşayarak hareketleri ile bademciklerin masajı;
 • Sahilde uzun süre kalmak için çocuğun genel durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Her zaman kronik bademcik iltihabı belirtileri belirgin değildir, bu nedenle ebeveynlerin bir bebekte varlığını belirlemesi kolay değildir. Bu hastalık çocuğun tüm yaşamı için komplikasyonlar oluşturabilir, bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

KBB organlarının muayenesi, hastalığın belirlenmesinde ve doğru yerel ve genel tedaviyi gerçekleştirmede yardımcı olacaktır. Ebeveynlerden dikkat ve sabır gerektirir. Zamanında önleyici tedbirler komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Kronik tonsillit alevlenmelerinin yokluğunda 5 yıl boyunca çocuğun tedavisi hakkında konuşabiliriz.

Çocuğun kronik bademcik iltihabı ile boğazına nasıl yardımcı olunur "Doktor Komarovsky Okulu"

Çocuklarda tonsillit belirtileri ve tedavisi

boğazın Hastalıkları çocuklukta çok yaygındır. Bu bir çok fizyolojik ve yaşa bağlı nedenler. Ancak hastalık hastalık - farklıdır ve farklı tedavi gerektirir. Bu makaleyi okuduktan sonra, çocuklarda bademcik iltihabı tanımayı öğreneceksiniz, belirtileri nelerdir, nasıl bir boğaz ağrısı, farenjit ve boğaz başka hastalıkların nasıl tedavi ayırt edilmesi.

Bu nedir?

Tonsillit, palatin bademciklerinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Bu bademcikler eşleştirilir, yumuşak damak ve çocuğun dili arasındaki küçük bir depresyonda bulunurlar. Tıpta basit seri numaraları denir - ilk ve ikinci.

Dalak gibi lenfoid dokudan oluşur ve bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirirler. Birinci ve ikinci bademcikler koruyucu bir bariyer oluştururlar; bunun görevi, vücuda burun (solunum yoluyla), ağız yoluyla (yiyecek ve su ile) giren virüsleri ve bakterileri durdurmaktır.

Bademcikler koruma sağlamak değil, aynı zamanda aktif olarak hemopoeziste karmaşık sürecine dahil sadece. Bir çocuk, hasta düşerse, virüs ya da bakteri bademcik ve böylece davetsiz bir "misafir" büyüme ve üreme için en elverişsiz koşullar yaratarak, bu enflamasyon tepki, boğaz girer.

Çocuğa sık sık hastalanırsa, bademcikler artan yük ile başa çıkmak için zamana sahip değildir ve genişlemeye başlar, hipertrofi. Boyuttaki artış, geçici olarak belirlenen programa göre işleyebilmelerine yardımcı olur, ancak bu tür bademcikler kendilerini bir enfeksiyon ve tehlike kaynağı haline getirirler.

Bademcik iltihabında, sadece birinci ve ikinci palatine bademciklerde acı çekmez, bazen iltihaplanma eşleştirilmemiş farengeal bademciğe yayılır. İşte bu yüzden bu tür insanlara yanlışlıkla anjina denir.

Angina doktorların anlayışında kronik bademcik iltihabı veya akut bademcik iltihabıdır. Fakat kronik bademcik iltihabı durumunda bir hastalık olmaya devam eder ve anjina sayılmaz.

Bademcik iltihabından, çocukların hiçbiri bağışık değildir - hastalık bebekte ve büyük çocuklarda gelişebilir. Bununla birlikte, 1 ila 3 yaşlarında, hastalık daha az yaygındır - çocukların% 3'ünde. 3 yaş ve üstünde, insidans 2 kat büyür - 7 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 6'sı kişisel tıbbi öyküde böyle bir tanıya sahiptir. En yüksek insidans 7 yaşından büyük çocuklardadır (yaklaşık% 15).

sınıflandırma

Tonsillit akut ve kronik olabilir. Akut (anjina) ise kataral, foliküler, laküner, fibrinöz ve herpetiktir. Her alt türün isminden de anlaşılacağı üzere, farklılık, hastalığın ortaya çıkışının ve seyrinin nedenleri arasındadır.

Akut bademcik iltihabı genellikle bakteriyel bir karakter taşır, streptokok, stafilokok, pnömokokal - çocuğa hangi mikrop saldıran bağlı. Mikropların neden olduğu bademcik iltihabı, her zaman pürülan fenomenin eşlik ettiği ülserler, bademciklere bir dokunuşla birlikte gelir.

İkinci sırada viral akut tonsillit, lenfoid dokuya düşen virüslerden kaynaklanır. Bu mümkündür ve hastalığın mantar doğası - kandidiyazis tonsillit oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Ancak, bir kez nakledilen angina - henüz çocuk "tonsillit" tanısı koymak için neden değildir. Bu hastalığın kronik formu genellikle yıl boyunca en az 4 kez anjina geçiren çocuklarda ve akut formu düzgün tedavi edilmeyen çocuklarda görülür.

Kronik bademcik iltihabı da göründüğü kadar basit değildir. Çok fazla manifestosu ve kılıdı var. Böylece hastalık telafi ve dekompanse edilir. İlk durumda, çocuğun bedeni, telafi etme yeteneğine sahip olan, hastalığı "düzeltir", gelişmesini engeller ve bebek rahatsız etmez. Enfeksiyon barışçıl "düzinelerce" şimdilik. İnflamasyonun dekompanse bir evresi sıklaştıkça, komşu organların rahatsızlıkları (kulak ve burun) ile komplike hale gelirler.

En basit olanı lacunar kronik bademcik iltihabı olarak kabul edilir, bununla birlikte iltihap sadece lakunaya yayılır. Daha ciddi vakalarda, inflamatuar süreç tüm bademciklerin dokularını da kapsar ve bu lacunar-parenkimal tonsillittir.

Phlegmonous, palatine bademciklerin en çok etkilendiği hastalıktır. En karmaşık form sklerotik bademcik iltihabıdır, sadece bademcikleri değil, aynı zamanda komşu bölgeleri de etkiler ve bağ dokusunun güçlü bir şekilde çoğalmasını sağlar.

nedenleri

Bademcik iltihabı gerçek kökeni kurmak çok zor değil, hastalık iyi çalışılmış ve en sık nedenleri, gerçekte "şahsen" doktorlar tarafından bilinir:

 • bakteriler. Staphylococci, streptococci, hemofilik rod, moraxella, pneumococci ortamında yaygındır.
 • virüsler. Bu, insanlar arasında çok yaygın adenovirüslerin, bazı herpesvirüslerin - örneğin Epstein-Barr virüsü, Coxsackie virüsleri, influenza virüsleri - bütün bir ailedir.
 • mantar, klamidya ve mikoplazma.
 • alerjenler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar çocuğun vücuduna girerken, her zaman yıkıcı davranmazlar. Bazı çocuklarda, onlar bademcik iltihabına neden olurken, diğerleri yoktur.

Yakın zamanda enfeksiyöz bir hastalığı olan veya şu anda onunla hasta olan immün sistemi baskılanmış çocuklarda hastalığın en olası gelişiminin olduğuna inanılmaktadır.

Diğer risk faktörleri:

 • Ağızda veya boğazda enfeksiyon kaynakları. Bu ve hastalar diş ve stomatit tedavisi görmemektedir.
 • Uzamış rinit ve nazofarengeal hastalıklar. Eğer bebeğin burun solunumu zorsa, ancak ağız yoluyla nefes alarak nefes almaya başlar, bunun sonucunda neredeyse tamamen kuru olan, ısıtılmamış, ısıtılmamış havayı solur. Orofarenksın mukoza zarları dışarı çıkar ve bakteriyel mikrofloranın çoğalmasını destekleyen bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir.

Çoğunlukla çocuğun acı çekdiği adenoidler, kronik rinit ve sinüzit, tüm güçte bademcik iltihabının gelişmesine "yardımcı olur".

 • Olumsuz iklim. Çocuk çok kuru veya çok nemli soluksa, çok kirli, kirli hava, bademcik iltihabı riski önemli ölçüde artar.
 • aşırı soğuma veya aşırı ısınma.
 • Uygun olmayan diyet, Bu metabolik bir bozukluğa yol açtı.
 • Sabit stres. Çocuğun sürekli skandal ortamında veya ebeveynlerin boşanma durumunda olması durumunda, çocuk kolektifinde akranlarıyla iletişimde zorluklar varsa, bademcik iltihabı olasılığı gelişir. Bu, bademcik iltihabı olan yüz binlerce çocuğun gözlem ve tedavi deneyimine dayanan, sağlam temelli bir tıbbi sonuçtur.

Belirtiler ve belirtiler

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve kronik bademcik iltihabı atakları her zaman sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkar. Ve ateş çok belirgin olabilir, sıcaklık bazı angina formları ile 39.0-40.0 dereceye kadar yükselebilir. Sıcaklık genellikle boğazın ne kadar hızlı ve doğru şekilde tedavi edildiğine bağlı olarak 3-5 gün sürer.

Boğazdaki ağrı yoğun, çocuk bazen yiyemez, içmez ve hatta kendi tükürüğünü yutmaz. Kataral bademcik iltihabında, çoğu kez bademcikler sadece kırmızıya dönerler ve şişer gibi görünürler. Bademcikler üzerindeki foliküler, sarımsı pürülan noktalar ortaya çıktığında, bu boyutta artış gösterir, birleşir ve oldukça büyük pürülan formasyonlara dönüşür.

Çıplak gözle lacunar anjinasıyla, bademciklerde sıvı pürülan içeriklerin birikimini ve bademcikler üzerindeki pürülan-kasıklı tıkaçların görünümünü düşünebiliriz.

Çocuğun ağzından herhangi bir anjina ile çok hoş olmayan bir koku var. Daha güçlü pürülan belirtiler, daha güçlüdür. İltihaplı ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri (çene altında, oksipital bölgede, BTE'ler).

Çocuğun alerjisi varsa, bu dönemde alerjiler kötüleşebilir, eğer eklemlerde problem varsa, o zaman eklem ağrısı görülür.

Kronik bademcik iltihabı aşamasında herhangi bir özel belirtiye yol açmaz, çocuk hayatın alışkanlık yolunu açar, hiçbir şeyden şikayet etmez, bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, alevlenme aşamasında, semptomlar klasik anjinaya çok benzer hale gelir, ancak hastalığın seyri biraz daha az akuttur.

Kronik bademcik iltihabı çocuğundan şüphelenmek için, ebeveynler birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • Soğuk yiyecek veya içecek aldıktan sonra, boğazda geçici bir rahatsızlık ortaya çıkar., zulüm duyguları ile ilişkili, yutma güçlüğü, küçük acı.
 • Vücut ısısı 37.0-37.9'a yükselir ve uzun bir süre sürer.. Çoğu zaman, uyumaktan önce akşamları yükselir.
 • Ağızdan hoş olmayan bir koku var., Özellikle sabahları hissedilir - bir gece uykusundan sonra.
 • Çocuk uykusundan rahatsız oldu, huzursuzca uyur, genellikle uyanır.
 • Yorgunluğu artırır, Çocuk dağınık ve dikkatsiz hale gelir.
 • Alevlenmeler yılda 10-12 kez olabilir - neredeyse her ay.

Hastalık tehlikesi

Tonsillit zararsız bir hastalık olarak kabul edilemez, çünkü tedavi veya yetersiz tedavi olmadığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Paratonziller apsesi. Yutulduğunda boğazda tek taraflı şiddetli bir ağrı olarak kendini gösterir, bir çocuktan bakıldığında, belirgin bir asimetri belirgindir - bir amigdala diğerinden çok daha büyüktür.
 • Mivokarditis. Kalp kasının bu yenilgisi, kendini nefes darlığı, şişlik, kalpte ağrı, kalp hızının ihlali olarak gösterir. Uzun ve ciddi bir tedavi gerektirir.
 • Romatizma. Bu komplikasyonla, sıklıkla kalp bölgesinde sistemik bir bağ dokusu oluşur.
 • Glomerülonefrit. Bu komplikasyon, böbrek hücrelerinin yıkımı ile ilişkili - glomerulus. Uzun ve karmaşık tedavi gerektirir.

Şiddetli biçimde çocuğun ciddi zehirlenmesine ve ölümüne yol açabilir. Şiddetli lezyonlarda, bir yapay böbrek aparatı üzerinde bir ömür boyu bakım tedavisi yanı sıra, bir donör böbrek nakli gereklidir.

 • Cildin hastalıkları. Uzun süreli kronik bademcik iltihabının çeşitli etiyolojilerdeki çocukta nörodermatit ve dermatoz gelişiminin temel nedenlerinden biri olduğu saptanmıştır.
 • Diğer hastalıklar. Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun odağı kalıcı bir niteliktedir, akciğerlerin, metabolizmanın, eklemlerin bazı hastalıklarına neden olabilir.

tanılama

Hastalığın saptanması bir çocuk doktoru-kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Aynı tedavisi bağlanabilir ve diğer uzmanlar için - (komplikasyonlar böbrekten ortaya çıkması durumunda) nefrologdu kardiyoloji (varsa kalp komplikasyonları), bir alerji uzmanı (hastalık alerji veya alerji kaynaklı şiddetlenmesi ise), cerrah (cerrahi bademcik gerekirse).

Doktor bademciklerin dış muayenesi ile tanıyı başlatır. Klinik bademcik iltihabı için genişletilmiş bademcikler spesifik çeşitli özellikler ile karakterize edilir. Küçük veya orta ölçekli püstüllere benziyor birinci ve ikinci bademcikler, irinli veya nonpürülan yenilgi faringeal bademcik ve iltihaplı folikülleri, üzerindeki bu kızarıklık.

Bademciklerin yüzeyinden her zaman bir leke alınır. Bakterilerin, mantarların içeriği için laboratuvarda incelenir. Eğer ışığa çıkarlarsa, o zaman laboratuvar teknisyeni başka bir soruya cevap verir: özel mikrobe hastalığa neden oldu.

Doğru tedaviyi uygulamak için bu önemlidir. Sonuçta, bazı antibiyotikler stafilokoklara karşı aktif iken diğerleri de pnömokokla mücadele için en uygun olanlardır. Fungal lezyonlar antifungal ilaçlar ile tedavi edilir, bu genellikle ayrı bir hikaye.

Tonsillit tüm çocuklar için yapılan genel kan analizi, sistemik olup olmadığını, inflamatuar süreç vücutta ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Virolojik bir analiz, hastalığın belirli virüs türlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilir. Sonuçta, böyle bir orijinde, bademcik iltihabı antibiyotik kullanılmadan tedavi edilecektir.

Çocuğun ileri ve şiddetli bademcik iltihabı varsa, KBB doktoru bir nefroloğa ve bir kardiyologa talimat verebilir. Birincisi, böbrekler üzerindeki olası komplikasyonları dışlamak için eldeki idrarın hazır sonuçları ile gitmek gerekir. Kardiyolog, iltihaplı bademciklerin kardiyak rahatsızlıklarla komplike olup olmadığını anlamak için bir elektrokardiyogram ve kalbin ultrasonu (gerekirse) gerçekleştirecektir.

tedavi

Akut (ve kronik) tonsillit, farklı teknik ve şemaların kullanımı ile tedavi edilir.

Akut formu

Akut tonsillit tedavisi (buna neden olan patojene bağlı olarak), belirli bir mikroorganizmaya karşı aktif olan ilaçlarla gerçekleştirilir.

Bu yüzden angina hiçbir durumda evde bağımsız olarak tedavi edilemez. Bu "tedavi", vakaların% 90'ında bademcik iltihabının kalıcı bir kronik biçime geçmesine yol açmaktadır.

Bir bakteri boğaz ağrısı ile, doktor antibiyotik reçete edebilir. Eğer ilaç belirli bir mikroplara karşı en etkili ise en iyisidir. Ama hastaneler genellikle bakteriyolojik laboratuvarları olmayan küçük kasaba ve köylerde, bazen, hastalıktan sorumlu stafilokok veya streptokok kurmak çok zordur. Bu durumda geniş spektrumlu antibiyotik atar içinde - Doktor bakteriyel enfeksiyon "gözle" kelimenin tam anlamıyla belirler.

Kural olarak, tedavi penisilin grubu antibakteriyel ilaçlarla başlar. İyi kurulmuş "Amoksisilin" ve "Amosin". Küçük çocuklar için ilaçları şurup şeklinde kabul edebiliriz.

Çözelti furatsilina, işleme antiseptikler durulama özel cihaz "Tonzilorom" yıkama bezleri - Buna paralel olarak, çocuk lokal tedavi tarafından atanır.

Bu amaçla, sprey "Miramistin", bitki antiseptik "Tonzilgon" genellikle reçete edilir.

Bademciklerin virüs hasarında antibiyotikler tamamen ve kategorik olarak kontrendikedir. Bu durumda onların alımı komplikasyon riskini azaltamaz. Ayrıca, bu riskler 6-8 kat artar.

Bazen doktorlar antiviral ilaçların kullanılmasını önerir. Bu ilaçların çoğunun klinik etkinliği resmi olarak kanıtlanmadığı için bunları satın almak ya da satın almak ebeveynlere bağlıdır. "Anaferon" veya "Ergoferon" hiçbir şekilde çocuğun iyileşme hızını etkilemez.

Yerel tedavi için daha fazla umut. Etkilenen bademcikler "Vinilin" balsamı ile tedavi edilir, furacilin solüsyonu ile ağız çalkalanır, antiseptiklerle tedavi edilir.

Fungal boğaz ağrısı, tedavi edilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Onlara, antifungal spreyler ve merhemler ile yerel preparatları içerecek şekilde, karşılık gelen preparatların ikisini de içeren antifungal tedaviyi tayin eder veya tayin ederler. Kurs oldukça uzun - 14 gün sonra, kısa bir aradan sonra tekrarlanır.

Akut tonsillitte ısıyı azaltmak için, antipiretik ajanlara izin verilir - Parasetamol, Cefekon (çocuklar için mumlar), anti-inflamatuar non-steroidal ilaç Ibuprofen. Sadece ateşi değil, aynı zamanda orta derecede uyutmayı da sağlarlar.

Boğaz ağrısı boğaz solüsyonu "Lugol" ile tedavi etmeyin. Bu ilaç, çocuğun vücudu tarafından mükemmel bir şekilde emilen ve emilen büyük miktarda iyot içerir. Bademciklerin lenfoid dokuları ne kadar geniş olursa, daha hızlı ve daha agresif olan iyot hareket eder. Bu ciddi bir doz aşımı ve iyot zehirlenmesi ile doludur.

İyileşme aşamasında, çocuğa fizyoterapik tedavi - ısınma, bademciklerin ultrasonla tedavisi için prosedürler, ışık tedavisi - reçete edilir.

Kronik formu

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, iltihabın odağını nötralize etmeyi ve lokal bağışıklığı da içeren bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi önlemdir. Ebeveynler, çocuğun günkü rejimini, diyetini ve fiziksel aktivitelerini gözden geçirmeye teşvik edilir. Uzun yürüyüşler, yiyeceklerde yeterli miktarda vitamin, egzersiz, hastalıkların basit formları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, remisyon dönemleri uzun ve kalıcı hale gelir.

Çocuğun hastalığı ciddi komplikasyonlara neden olmazsa ve genellikle sadece sık görülen anjinalarda kendini gösterirse, o zaman konservatif tedavi görülür. Lokal tedavi - bezlerin yıkanması, antiseptiklerle tedavi (iyot ve alkol solüsyonları hariç) içerir. Akut aşamada, antibiyotikler (bakteriyel hastalık için) veya antifungal ajanlar (mantar için) reçete edilir.

Bu tür kurslar genellikle yılda iki kez reçete edilir (çocukların bağışıklıklarının zayıfladığı ilkbahar ve sonbaharda). Bireysel olarak, bir doktor, çocuk sayısı genellikle hastalanırsa, bademcik iltihabı geçirirse, yılda 3-4'e kadar ders sayısını artırabilir.

Bugün, düşük frekanslı ultrason ile tonsillit tedavisi oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İşlem sırasında, ilk olarak daha sonra vakum donanım bademcikler sulu antiseptikler ve antibiyotik gerektiğinde sadece o irin emilir ve bir, bademcik sesin etkisi yoktur. Bu prosedürler bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir, ortalama tedavi süresi 10-15 gündür.

Konservatif tedavi yardımcı olmazsa, alevlenmelerin sıklığı azalmaz veya bazı komplikasyonlar ortaya çıkar, çocuk bademcik iltihabı tedavisi için cerrahi bir yöntem önerilir.

"Tonsillektomi" olarak adlandırılan operasyon palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir - bir bağ dokusu kapsülü ile birlikte. Bu işlem, problemle başa çıkmanın tek etkili yoludur, alternatif yoktur, fakat çoğu kez bademcik iltihabının cerrahi yönteminin rakipleri tarafından eleştirilmektedir.

Eleştirinin zekası, bağışıklık çalışmaları için önemli olan bedenin kaldırılması - bademciktir. Bu müdahalenin bir sonucu olarak, bağışıklık, özellikle lokal bağışıklık, zayıflatılır ve tonsillektomi sonrası çocukların boğaz, bronş, akciğer ve nazofarenks hastalıklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Ancak, resmi tıbbın, operasyonun faydalarının zararı aştığına dair çok fazla kanıt vardır, çünkü bazen sadece böbreklerden, kalpten ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonların tehlikeli sürecini durdurabilir.

Bu operasyonun tüm çocuklara gösterilmediğine dikkat edilmelidir, palatine bademciklerin tam eksizyonunun kabul edilemez olduğu hastalıklar ve durumlar vardır. Daha sonra çocuğa başka bir operasyon atanabilir - tonsillotomi. Amigdalaların hepsini değil, sadece kısmen büyümüş ve hasar görmüş olan enfeksiyonu temizlemekten ibarettir. Çoğu zaman 5 ila 10 yaş arası çocuklar için gerçekleştirilir, çünkü daha önce özel ihtiyaç olmaksızın cerrahi tedaviye özel bir ihtiyaç yoktur.

Her iki operasyon da hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hem tonsillotomi hem de tonsillektomi, özel bir cerrahi bıçakla (tonsillotomi) değil, modern lazer teknolojilerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

Iyileşme süresi uzun sürmez, 8 saat sonra çocuk yiyip içebilir ve bir gün sonra hastaneden eve döner. Yakın gelecekte o bir antiseptik solüsyon ile daha sonra her yemek gargara ve ağız birinci, tuzlu, ekşi ve kızarmış yanı sıra sonra, keskin ve baharatlı ortadan kaldırarak, bir tutumlu diyet için olağan kaynamış su yemek ve edecektir.

Tedavi için genel öneriler:

 • Akut tonsillit tedavisi (veya kronik bir hastalığın alevlenmesi) her zaman bol sıcak içmeye ihtiyaç duyar. Bu, mukoza zarlarının nemini korumak ve yüksek sıcaklıklarda dehidrasyonu önlemek için önemlidir.
 • Boğazınızı durulamak için bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. (papatya veya adaçayı), ancak bademcik iltihabı alerjik değilse.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açık havada yürürken desteklenir. Bu, vücudun sıcaklığı düştükten hemen sonra yapılabilir. Sokaktaki aktif oyunların yanı sıra sertleşmek için de faydalıdır.
 • Tedavinin ilk belirtisinde tedaviyi kesmeyin. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kroniktir ve mikrop daha önce kullanılan antibiyotik türlerine karşı direnç geliştireceğinden, tedavi edilmesi daha da zor olacaktır.
 • Anjinadan sonra veya kronik bademcik iltihabı sırasında (çocuk herhangi bir şey için endişelenmediğinde), ebeveynler yerel bağışıklığı güçlendirmek için uğraşırlar - boğazlarını yumuşatırlar. Bunun için çocuğa dondurma, soğuk içecekler, durulama sıcaklığının derecesinde yavaş bir düşüşle serin gargaralar uygulanmaktadır.

önleme

Çocuğun bademcik iltihabından korunmasına yardımcı olacak önleyici tedbirler oldukça basittir.

Pahalı ilaçların kullanımını ve büyük zaman maliyetlerini gerektirmezler:

 • Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının insidansında büyük bir artış olurken, bir çocuğu kitle tıkanıklığı olan yerlere götürmemek en iyisidir., Toplu taşımada seyahat etmekten kaçınmaya değer. Bunun yerine, yürüyerek birkaç durak yürümek ya da parkta yürüyüş yapmak daha iyidir.
 • Boğazda ağrı olduğunda, kızarıklık, bademciklerin büyütülmesi, hemen doktor çağırmanız gerekir.. Boğaz hastalıklarının (boğaz ağrısı dahil) sadece doğru, acil ve eksiksiz tedavisi, kronik bademcik iltihabı gibi rahatsız edici bir rahatsızlığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Çocuğun temperlenmesi, spor bölümlerine sürülmesi, aşırı beslenmemesi ve aşırı yüklenmemesi gerekir.. Sadece bu koşullar altında normal, güçlü, güçlü bağışıklık oluşur.
 • Tüm eskileri yapmak önemlidir zorunlu aşılar.

Kronik bademcik iltihabının gelişiminin nedenleri, bademciklerin uzaklaştırıldığı koşullar ve genişletilmiş palatine bademciklerin tedavi yöntemleri hakkında aşağıdaki videoya bakınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve boğazda ağrı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak kesinlikle tüm yetişkinlerin rahatsızlığını etkiler.

Boğaz ağrısı tedavisi

Staphylococcal angina: nedenleri, belirtileri, tedavisi, hastalığın kaynaklarıMuhtemelen, pratik olarak herkes "anjin" gibi bir terim duydu, hatta onunla çarpıştı. Evet - bu boğaz ağrıyor ve "lanet" tükürüğü yutmak zordur, ama sonra - daha akut form hakkında biraz daha fazla.