Loading

Bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Makalenin içeriği

Zararlı mikroflorayı vücuda sokmanın yolları

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunda

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Kuluçka dönemi

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Kronik formun iletilip iletilmediği

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Özetlemek gerekirse

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Başka bir kişiden bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit bademciklerin dokularının enfeksiyöz veya viral bir lezyonu olup, boğazın bu kısmında akut veya kronik inflamasyon gelişir. Herhangi bir bademcik iltihabından muzdarip bir kişi, bezlerin bütünlüğünün tahrip edilmesiyle oluşan nişlerde oluşan bademcikler pürülan plaklarında periyodik olarak keşfeder. Hastalık bademcik iltihabı haline gelen bakteriyel mikroflora, güçlü antibakteriyel ilaçların çoğuna karşı son derece dirençli ve dirençli olduğundan, hastalık bulaşıcı olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, Staphylococcus aureus veya streptokok enfeksiyonu gibi mikroorganizmalarla bademcik dokularının enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.

Bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı mıdır, değil mi?

Böyle bir hastalığı bademcik iltihabı gibi yaşamış olanların çoğu, bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığını ve enfeksiyonun nasıl yayıldığını sormakta haklıdır. Aslında, hastalığın provokasyonuna neden olan enfeksiyonun kaynağı ile karşılaşan sağlıklı bir insanın bağışıklık sisteminin ve hastalık formunun şekline bağlıdır. Her halükarda, istisna olmaksızın, bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve yalnızca çevrede bakteriyel mikrofloranın yayılma şiddetinde farklılık gösterir.

kronik

boğaz büyük ölçüde ondan sonra da tabii bir aşamaya doğrudan etkilenen insanların açık ise, bademcik patojen parazitik aşırı miktarda bulunmaktadır. Kronik bademcik enfeksiyonu aktivitede periyodik tırmandığı kışkırtır, sadece hastanın bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendi nüfusunun üyelerinin istikrarlı sayıda tutmayı azalır ve tüm patojenik etkinliği hedeflenmiştir. kesinlikle bulaşıcı, ama yeterli değil hastalığın kronik formda muzdarip insanlar Staphylococcus aureus veya bademcik dokusu içinde yaşayan patojenin başka türlü, çevredeki kitle enfeksiyona neden olma.

Viral veya bakteriyel

Ağır hipotermiye bağlı anjina, grip, kırmızı ateş veya üst solunum yollarında yaygın inflamasyon gibi akut enfeksiyon hastalığına yakalanmış hastaların% 35'inde bademcik iltihabı meydana gelir. Enfeksiyonun ya da virüsün tamamen iyileşmediği ve hastanın bezlerinde kalmasının bir sonucu olarak gelişir. Bu durumda, etraftaki insanlar için tehlike vardır ve bu, bakterilerin havadaki damlacıklar yoluyla sağlıklı insanlara aktarılabildiği gerçeğinden oluşur. Aynı zamanda, enfekte bir kişi bademcik iltihabı ile hasta olabilir ve enfeksiyon diğer bazı organların iltihaplanma sürecini tetikleyecektir. Viral veya bakteriyel bademcik iltihabına sahip bir hastaya ayrı gereçler, sofra takımları, havlu ve hijyen araçları tahsis edilmesi önerilir.

keskin

En tehlikeli ve enfeksiyöz bademcik iltihabıdır. Hastalık, bademciklerin epitelyal dokularının yüzey tabakasının ödemi ile ilişkili bir akut enflamatuar sürecin gelişimi ile karakterize edilir. Bezlerin yüzeyinde beyazımsı bir tabaka oluşmuştur ve bademciklerin içinde hoş olmayan bir kokuya sahip olan ve salgı bezlerinin yüzeyinden periyodik olarak ayrılan ve ağız boşluğuna giren yoğun takviye oluşmuştur. Böyle bir hastayla temasın, patojenik mikroorganizmalarla enfekte olmaması ve bu hastalığın kurbanı haline gelmemesi tavsiye edilmez.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, bademcik iltihabının ana tehlikesi, enfeksiyondan sonra, rahatsızlığın tedavi edilmesi çok zordur, hastanın bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak, akuttan kronik olana veya tam tersine değişme eğilimindedir.

Bazı durumlarda, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için doktorlar, cerrahi eksizyon yoluyla tonsillektomi şeklinde radikal tedavi yöntemlerine başvurmak zorundadırlar.

Bademcik iltihabı nasıl bulaşır ve enfekte olabilirler?

Göğüs iltihabı, enfeksiyöz veya viral doğanın diğer herhangi bir hastalığı gibi, belirli bir derecede bulaşıcılığa sahiptir ve bakteriyel mikrofloran için uygun koşullar mevcudiyetinde, hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona geçiş meydana gelir. Bu patolojik süreç aşağıdaki klinik durumlarda ortaya çıkar.

Havadaki damlacıkları yakalayabilir miyim?

Hastalığın enfeksiyon taşıyıcısından sağlıklı bir kişiye geçmesi için bu mekanizma, hastanın akut bir bakteri veya viral bademcik iltihabına sahip olması durumunda mümkündür. mikroskobik tükürük tanecikleri, ve onunla ve ağızda isabet bulaşıcı patojen, ve yeni ortama mikroorganizma adaptasyon süreci başladı, böylece, sen hasta ile konuşmak için tek ihtiyacımız yakalamak için.

Bakterilerin kantitatif popülasyonu geliştikçe ve arttıkça, bademcik iltihabının ilk belirtileri ve bademciklerdeki yavaş inflamasyonun başlangıcı ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir sonraki aşaması ortaya çıkar. Havadaki damlacıkların diğer formları için bademcik iltihabı enfeksiyonu olası değildir.

Bir öpücükle

Öpüşme sırasında, enfekte kişi ile henüz tonsillit problemi ile karşılaşmamış bir kişi arasında tükürük değişimi olur. Çok fazla miktarda bakteriyel mikroflora ağız boşluğuna nüfuz ettiğinden, bir öpücük yoluyla enfekte olmak daha kolaydır. Bu durumda zayıflamış ve az aktif mikroorganizmalarla provoke edilen kronik bademcik iltihabı bile sağlıklı bir insana bulaşabilir ve bademcik dokularında iltihabın gelişmesine neden olabilir.

Seks yoluyla

Cinsel eşler korunmasız cinsel ilişkiye sahip olsalar ve doğum kontrolünü kullanmasalar bile, bademcik iltihabı ile enfekte olmak imkansızdır. Mesele şu ki, bu hastalığın ayırt edici özelliği yerel tezahürüdür. Enflamasyon, sadece bezlerin dokularında ve kısmen de epitelyumun çevresel yüzeyinde meydana gelir ve artık olmaz. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında, bademcik iltihabının başlangıcını provoke eden bakteriyel bir mikroflora hiçbir şekilde ortaklardan birinin vücuduna nüfuz edemez.

Oral seks, oral seks yapabilir miyim

Böylesi bir hastalık olan bademcik iltihabının varlığında, tezahürü ve gelişim aşamasından bağımsız olarak, kontrasepsiyon engelleyici araçların kullanımı olmadan oral seks kullanımı kontrendikedir. Sınırlamalar bu penis mukoza zarına bakterilerin girişini meydana patojenlerin fazla ihtiva eden tükürük ile enfekte ağız boşluğu, teması sırasında aslında haklı.

Erkeklerde, enfeksiyon mesaneye, prostat bezine ve hatta böbrek dokularına ulaşabilmek için idrar yoluna ve duvarları boyunca nüfuz edebilir. Bu, kronik piyelonefrit, prostatit, sistit, üretrit gibi tehlikeli ve ciddi tedavi edilebilir hastalıkların gelişimini tehdit etmektedir. Kadınlarda, uzantılardaki inflamatuar süreçler mümkündür. Ayrıca tehdit altında tüm genitoüriner sistemdir. Bu nedenle, cinsel partnerlerden biri bademcik iltihabı hasta ise, o zaman oral seks reddetmek veya prezervatif kullanmak gereklidir.

Kronik tonsillit formu tehlikeli midir?

Akımın kronik aşamasına geçen herhangi bir bulaşıcı hastalık, hastanın bir organizması için potansiyel tehdidi temsil eder. Göğüs iltihabı bir istisna değildir, ancak bu tip bakteriyel hastalıktan kaynaklanan tehdit derecesi diğer boğaz rahatsızlıklarından birkaç kat fazladır. Bu, hastanın sağlığı için aşağıdaki risk faktörlerinin varlığına bağlıdır:

 • çoğu durumda kronik bademcik bademcikler Staphylococcus aureus ve streptokok enfeksiyonları (bakteriler bu tür hatta güçlü antiseptikler kullanılarak ilaç tedavisi zordur, bu nedenle bir kişinin boğazına subakut inflamasyon sırasında yaşamak zorunda olacağı olasılık oranı yüksek olduğu bir dokuya penetrasyonu ile bağlantılı olarak gelişir tüm hayatın, ya da bademcik kaldırmak gerekir);
 • bademciklerdeki kronik enfeksiyon, kan dolaşımına nüfuz eder ve hastanın vücudu boyunca yayılır; bu da vücudun herhangi bir yerinde lokal iltihaplanma işlemlerinin ortaya çıkmasına neden olur;
 • Staphylococcus aureus, ana kaplar boyunca doku bezlerinin yeteneği kalp kasının yüzeyini penetre etmek ve miyokardit gibi hastalıklara sebep, ve aynı zamanda kalp romatoid süreçlere katkıda (bakteri anlamıyla kalp valfleri ve hastalıklı ince duvarlar yiyen gerçeğine yol açar, bu tehlikeli bir hastalık yer alır onlar invals hale gelirler, cerrahi operasyonlar yapmak zorundadırlar ve kalp kasına protezler takarlar);
 • Kronik tonsillit muzdarip erkekler böyle prostatit (prostat bezi olarak bir hastalığa yakalanma olasılığı büyük bir bölümünü bir bakteriyel ajan tarafından yakalanır ise penisin fonksiyonu, onların üreme fonksiyonunun performansına bağlıdır sağlığın erkek ürogenital sistemin en önemli organlarından biridir kurdu içinde, bir var erkek sağlığında iltihaplanma ve diğer komplikasyonlar.

Bademcik iltihabına neden olabilen bu tehlikeli komplikasyonları önlemek için, boğazda enflamatuar süreçleri zamanında tedavi etmek, terapötik seyri sonuna kadar tamamen geçmek ve hastalığın kronik formunun oluşumunu önlemek gerekir.

Tonsillit: bulaşıcı mı değil mi?

Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?

Bademcik iltihabı altında, bağışıklık sistemimizin çok kötü etkilediği palatin bademciklerinin iltihaplanması sürecidir.

Bu, palatine bademciklerin bağışıklık sistemini oluşturan en önemli organlardan biri olmasından kaynaklanmaktadır.

Tonsillit nedenleri farklıdır. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, stafilokok ve streptokok bakterilerinin solunum yollarından girerek, daha az sıklıkla mikoplazma ve klamidya virüslerinden kaynaklanır. Aynı zamanda, bademcik iltihabı, sinüzit, burun veya adenoidlerdeki poliplerin (çocuklarda) bir yan etkisi olabilir. Sık bademcik iltihabının nedeni burundaki septumun eğriliği olarak işlev görebilir.

Bazen alerjik rinit gibi, alerjiler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bu durumda, "bulaşıcı veya bademcik iltihabı" sorununun cevabı kesin olarak negatiftir.

Diğer nedenler de akut sinüzit adı mukozal hasarı orofarenks ve boğaz ve yutak, bozulmuş nazal solunum, sinüslerin akut hastalıkları, alt soğutma bademcik iltihabı görünümünü içerir.

Doktorlar beş tip tonsilliti ayırt eder:

 • Viral bademcik iltihabı.
 • Kronik kompanse tonsillit.
 • Pürülan tonsillit.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı.

Hastalığın tanımını etkileyen ana faktörleri belirledikten sonra, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı sorusuna doğru bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Tabii ki, herhangi bir başka virütik hastalık, bulaşıcı viral tonsillit, çünkü bazen daha birçok enfekte gibi onlar hasta olduklarını habersizdir. Onlar bakteriler stafilokok, streptokok dudaklarda birikirken, dudaklarında bir öpücük zaten hastalığın kaynağı olarak hizmet edebilir enfeksiyon doğrudan taşıyıcılarıdır. Kirlenmiş yiyeceklerden oluşan bir kap kullanıyorsanız, enfekte olma riskiniz de vardır.

Kronik tonsillit bulaşıp bulaşmadığı

Kronik bademcik iltihabına sahip insanların sayısının artmasıyla birlikte, birçok insanın soruları vardır: kronik bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye mi bulaşır?

Kronik bademcik iltihabının nedenlerini belirtmeye değer.

Sıklıkla tedavi edilmemiş nazofarengeal ve nazofaringeal hastalıkları içerirler, bunlar daha sonra kronik bademcik iltihabı şeklinde komplikasyonlara dönüşürler.

Organizma ayrıca cilt hastalıkları, örneğin egzama, sedef hastalığı ve transfer edilen bulaşıcı hastalıklar - kızıl, kızamık, vb. Gibi hastalıklardan sonra kronik bademcik iltihabına da duyarlıdır.

Bilmek önemlidir

Kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olamayacağı kesin olarak söylenebilir. Aynı şey cevaplanabilir ve "kronik bademcik iltihabı iletilir." Hastalık, daha önce tedavi edilmemiş nazofarenks ve orofarenks hastalığının, örneğin sinüzit veya ihmal edilen normal tonsillit formunun bir sonucudur.

Hastalığın tanımlanmasına ve teşhis edilmesine dikkat edilmeye değer. Bu hastalık, sokaktaki düşük sıcaklıklarda, yani sonbahar-kış döneminde oldukça yaygındır.

Hastalığın küçük semptomlarını zamanında yok etmeye çalışın ve hastalıkların önlenmesini uygulayın. Doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı birçok hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır!

Ilk doktor

Akut akut tonsillit

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Tonsillit - bademcikler iltihabı. Bu vücut bağışıklığın gelişiminde rol aldığından, birçoğu bademcik iltihabı çevreleyen insanlara bulaşıcı olup olmadığını merak ediyorlar mı?

Bademcikler çocuklukta en aktif olanıdır, bu nedenle ebeveynler hakkında belirli bir fikre sahip olmak, diğer aile bireylerine aktarma nedenlerini ve olanaklarını anlamak için hastalığın temel gerçeklerini tanımak gerekir.

Göğüs iltihabı enflamasyonun bulaşıcı doğası ile karakterizedir. Akut ve kronik hastalık tipini ayırt eder.

Akut form en çok kış ve ilkbahar mevsimini etkiler. Akut tonsillit için başka bir isim boğaz ağrısıdır. Hastalığın kaynağı - streptococci, ağız boşluğunda ve burnunda pürülan inflamatuar süreçlere neden olur.

Hastalığın başlangıç ​​evresi için üşüme ve vücut ısısının 38-39 ° C'ye çıkması karakteristiktir. Hasta, halsizlik, boğaz ağrısı, kaslar ve eklemler, baş ağrıları şikayet ediyor. Çocuklar, karın bölgesinde bulantı, kusma ve ağrı yaşayabilir. Bu semptomlar bir hafta içinde gözlenir ve herhangi bir komplikasyon yoksa, durum yavaş yavaş normalleşir.

Hastalığın kronik formu, bu tür semptomlarla kendini gösterir:

 1. Katı bir bağ yapısının oluşumuna yol açan yumuşak lenfoid dokunun yenilgisi.
 2. Bademcik bölgelerin görünümünü provoke ederek, bademcikler içinde daralma ve füzyon, lacuna daralması.
 3. Lakuna piri bir tıkanıklık yaratır. Sonuç olarak, inflamatuar süreçleri artıran patojenik mikroorganizmaların aktivitesi için yararlı koşullar ile kapalı bir ortam ortaya çıkar.
 4. Hastalık durumunda, genişletilmiş bademcikler vardır.
 5. İçinde mikropların aktif aktivitesine bağlı lenf düğümleri genişler.

Bu bademcik iltihabı periyodik alevlenmeler ve anginada olduğu gibi belirgin belirtilerle karakterizedir. Kural olarak, hastanın vücut ısısı yükselmez, zayıf bir terleme ve boğaz ağrısı vardır. Ana belirti palatine bademciklerdeki gözle görülür bir artış, renklerinde koyu kırmızımsı bir gölgeye doğru bir değişiklik.

Bademcik iltihabının bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek için, hastalığın nedenlerini anlamanız gerekir. Nedenleri nedensel ajanlardır:

 • patojenik bakteriler;
 • virüsler;
 • mantar enfeksiyonları.

Bundan sonra, anjin, bakteriyel, viral ve fungal olarak ayrılır. Hastalığın kronik formu, yalnızca streptokokların rol oynadığı kilit bir rol olan bakteriyel enfeksiyon ile ortaya çıkar. Bakteriyel inflamatuar bir süreçle ilk 5 gün içinde enfekte olabilirsiniz.

Viral orijinli hastalıklar solunum yolu viral hastalıklarına dayanır. Çocuklukta, en çok bulaşıcı olduğu düşünülen herpes de yaygındır. Virüsü, bir takımdaki çocuklar arasında kolay ve hızlı bir şekilde iletilebilmektedir. Hastalığın viral formuyla, bulaşıcı dönem semptomların başlamasından bir gün önce başlamaktadır.

Mantar enfeksiyonu sadece vücudun koruyucu fonksiyonları azaldığında etkilenir. Anjinli insanlardan bulaşır. Şanzıman hava-damla ve temas-ev yolu ile gerçekleştirilir. Hasta hapşırdığında ve öksürdüğünde, patojen önemli bir mesafe yayabilir. Ev eşyası, kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar kullanıldığında enfeksiyonla temasa geçilmesi mümkündür, bu nedenle genel çocuk bakım tesislerinde özellikle dikkatli olmanız gerekir.

Akut inflamasyonun gelişimi şu şekilde teşvik edilir:

 • diğer kronik hastalıkların varlığı;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • periyodik hipotermi, sık boğaz;
 • yanlış beslenme.

Önemli bir yer hastalığın tanımlanması ve teşhis edilmesidir. Sokakta havanın sıcaklığını düşürme döneminde (sonbahar-kış), anjina kitlesel olarak yayılmaya başlar ve kronik bademcik iltihabı kötüleşir. Bu nedenle, küçük belirtiler ortaya çıktığında, bunları mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak ve önleyici tedbirler almak önemlidir. Doğru beslenme, vitamin alımı ve sağlıklı bir yaşam tarzı, orofarenkste inflamatuar süreçlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Her yıl bademcik iltihabı olan hasta sayısındaki artış hızla artmaktadır, bu nedenle birçok kişi bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır.

Hastalığın nedenlerini analiz ettikten sonra, remisyon döneminde, bademcik iltihabının kronik formunun bulaşmadığı belirtilebilir. Nazofarenks ve orofarenks ile ilişkili tedavi edilmeyen hastalıkların bir sonucu olarak veya sıradan bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca vücut, enfeksiyöz cilt hastalıkları yaşadıktan sonra iltihaba uğrar.

Ancak, anjinin akut formu enfekte olabilir, bu nedenle tüm hastaların ayrı bir oda ve kişisel ev eşyaları sağlayarak diğer aile üyelerinden izole edilmesi gerekir. Bu nedenle, kronik formun alevlenme dönemlerinde, hastalık, pürülan anjina şeklinde meydana geldiğinde, bademcik iltihabı hastadan sağlıklı bir kişiye geçebilir.

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademcik iltihabı şeklinde kendini gösteren yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Nüfusun yaygınlığı ve komplikasyon riskleri, bu sorunun nedenidir: Anjina bulaşıcıdır.

Bu soru birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin, annenin boğazının kendisinin bulaşıcı olup olmadığını veya hastalık sırasında işe yarayacağını haklı çıkarmak için bir işkence isteğini bulma arzusu. Boğaz ağrısının bulaşıcı olduğu veya her bir kişi için değişmediği gerçeği değişebilir. Bu, hastalığın sadece aynı ailenin veya kolektifin belirli üyelerine yayılmasında kendini gösterir.

Bu nedenle, kendiniz ve sevdikleriniz için enfeksiyondan kaçınmak için, hastalığın ilk semptomlarının neler olduğunu, kuluçka dönemini ve anjinle nasıl bulaştığınızı anlamak önemlidir.

Anjinin inkübasyon süresi, yani enfeksiyon ile hastalığın ilk belirtileri arasındaki süre, ortalamada bir ila beş gün arasında değişebilir. Bu dönemin sonunda, hemen hemen, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Akut tonsillitin ana belirtileri şunlardır:

 • bademcik ve boğaz duvarlarının iltihabı;
 • boğazda yutulduğunda akut ağrı;
 • önemli sıcaklık artışı;
 • kalıcı baş ağrıları;
 • ateşin durumu ve vücudun genel zayıflığı.

Anjina belirtileri hastalığın türüne bağlı olarak biraz değişebilir. Üç ana anjin tipi vardır: viral, mantar ve bakteri.

Viral ve fungal anjina gözlemlenirken vücut ısısı artmayabilir veya hafifçe yükselemeyebilir. Mantar formunun gelişmesiyle, bademciklerde plak görünür ve pürülan anjina ile oluşturulan pürülan tıkaçlar veya açık pürülan yaralar görülür.

Anjina çeşitlerinin her birinin gelişiminin ana nedeni özel bir patojendir. Anjina türüne bağlı olarak, bir mantar, bir virüs veya bir mikroorganizma olabilir. Çoğu zaman, insan vücudunda anjina oluşumunun sebebi olan mikroorganizmalardır. anjina zaten hasta onu kişi tarafından enfekte olabilir düşündürmektedir enfeksiyon taşıyıcısı, temasla bakteri, mantar ve virüsler, genellikle damlacıkları veya yiyecek yayar. Ve bu durumda hastalığın en yaygın nedensel ajanı, prensipte, vücutta sürekli olarak az miktarda bulunan streptococcus'dur.

Bununla birlikte, vücudun normal immünitesi ve tam çalışmasında, anjinadaki streptokok bakterilerin gelişimi başlangıçta baskılanır. Ve bu, zararlı bakterilerin hastalığa dejenerasyonu için ek koşulların gerekli olduğunu düşündürmektedir.

Bu koşulları yaratmada önemli bir rol genel sağlık, azaltılmış bağışıklık ve ek faktörler tarafından oynanır. hastalığın başlangıcında katkı ek durumlar (tamamen ya da kısmen) hipotermi atfedilebilir, vitamin ve stres ve yaşamın hızlı ritmi yüksek seviyelerinin eksikliği, kötü alışkanlıkları varlığı, hem de daha önce transfer enfeksiyon hastalıkları.

Tüm bunların, hastalığın yayılma hızı, semptomların gücü, hastalığın süresi ve aynı zamanda bulaşmanın başkaları için bulaşıcı olup olmadığı üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Enfeksiyöz anjina dönemi, hastalık ile enfeksiyon yoluna bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon, havadaki damlacık veya başka bir hastadan alınan gıdalar ile meydana geldiği takdirde, bir hafta içinde hasta, bulaşıcı olmayı bırakır. Bu durumdaki boğaz ağrısının artık başkaları için bulaşmadığı gün, hastalığın tedavisinin doğruluğuna ve şiddetine bağlı olarak belirlenir.

gün sayısı bir kişinin bulaşıcı anjina olduğunu ve anjin ile onu yakalamak mümkün olup olmadığı ise hastalığın gelişmesi, uzun süre vücutta olan mikroplar ve mikroorganizmalardan gelirse, tedavi süresini belirler. Enfeksiyon tehdidi 10-12 gün sonra bile olabilir.

Hangi tür hastalıkların daha uzun süre daha bulaşıcı olabileceği konusunda kesin bir cevap yoktur. Her durumda, her şey tedavi süresine bağlıdır. Bununla birlikte, bu hastalığın herhangi bir formunun bulaşıcı olması gerçeği: pürülan anjina, viral veya fungaldir, değişmeden kalır.

Herhangi bir anjin tipi ile enfekte olma riski tedavi boyunca kalabilir. Bu nedenle, hastalığın sürekli bulaşmasını önlemek için, kurs boyunca hasta bir kişiyle temastan kaçınmak en iyisidir. Hastanın tam iyileşmesini beklemek, kendiniz kontrol etmek, bulaşıcı veya yokluğu (viral, mantar) anjina olmaktan daha iyidir.

Bir kişinin başka bir kişiden angina alıp alamayacağını düşünürken gerçek bir soru düşünülür: bademcik iltihabı bulaşıcıdır. Bu bakımdan, akut haliyle ilgili her şey bilinir. Ama yıllar içinde insanlarda gelişebilen kronik bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?

Göğüs iltihabı bulaşıcıdır ya da değildir, tezahür etme biçimine ve bunun nedenini ortaya çıkaran nedenine bağlıdır. Bildiğiniz gibi, bademcik iltihabının akut formuna, anjin, başkalarına bulaşabilir. Ancak, kronik bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı olup olmadığı konusunda kesin bir cevap yoktur.

Doğası gereği bu tür bir bulaşıcı hastalık başkalarına bulaşabilir, ancak uyuşuk ilerlemesi vücutta düşük bir bakteri içeriğine işaret eder, bu nedenle enfeksiyon riski çok büyük değildir. Bu nedenle, çevredeki insanlar için bulaşıcı veya kronik bademcik iltihabı da dahil olmak üzere, sağlık durumlarına bağlıdır. Vücudun düşük bir direnci ile, boğaz ağrısına bile az miktarda bakteri gelişir.

Boğaz ağrısı, hastanın doktora başvurmadan kendi kendine tedaviye girmesi veya bir uzmanın gerekliliklerine uymaması durumunda iyileşmeden sonra çok daha uzun süre bulaşabilir. Bu durumda, bir süre sonra karışıklıklar ortaya çıkıyor ya da anjin yeni, daha ağır bir saldırı, hastalık, vücutta hala sadece kendi belirtiler dulled olması muhtemeldir ve.

Doğru teşhis edilen tedavinin yanı sıra, sadece hastalığın nitelikli bir tanısı ile iyileşme süresinin bir haftadan fazla olmayacağını hatırlamak önemlidir. Bu aynı zamanda 5-7 gün sonra ailenize ve arkadaşlarınıza bulaşma korkusu olmadan özgürce iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir. Aksi halde, sadece hastalığın sonuçlarını ağırlaştırabilir ve çevredeki insanların enfeksiyonunu riske atabilir.

Nitelikli bir uzman ile yapılan konsültasyon, hastalığın kesin tipini belirlemeye yardımcı olacak, aşamasını ve hastanın bireysel sağlık göstergelerine uygun olarak doğru tedaviyi reçetelemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, analistin sonuçlarına göre, katılan hekim, anjin diğerlerine bulaşmayı bıraktığı zaman kesin bir kesinlik ile cevap verebilecektir.

Bu durumda kendi kendine ilaç ve deneyimli bir hekim arasındaki seçim açıktır. Bir yandan, tüm aile ve meslektaşlarını ciddi bir hastalık ile enfekte etme tehlikesi, diğer yandan, komplikasyonları olmayan nitelikli bir tedavidir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

İnsan vücudunu çeşitli yabancı bakteri ve virüslerin girişinden koruyan temel engellerden biri, lenfatik faringeal halkanın parçası olan palatine bademciklerdir. Bununla birlikte, bademcikler, tüm vücut gibi, çeşitli bulaşıcı ve enflamatuar süreçlerin ortaya çıkmasından bağışık değildir.

Olumsuz koşulların varlığında, koruyucu organların bir enfeksiyon kaynağı haline geldiği ve birçok farklı sağlık probleminin ortaya çıkışını provoke edebilecekleri oldukça yaygın bir hastalık olan bademcik iltihabı vardır.

Göğüs iltihabı, bir ya da her iki bademciğin etkilendiği viral ya da bakteriyel orijinli bir enfeksiyonun neden olduğu üst solunum yolunun enfeksiyöz bir hastalığıdır. Eğer bademciklerin zamansız tedavisi, diğer organlara ve insan organlarının sistemlerine bulaşmanın yayılmasıyla ilişkili bir sorun kaynağı olabilir.

Hastalığın birkaç sınıflandırması vardır.

Birincil, ikincil ve spesifik bademcik iltihabı vardır.

 1. Birincil tonsillit, genel hipotermi, bağışıklığın azalması ya da boğaz dokuları üzerindeki termal etkilerin bir sonucu olarak bademciklere akut hasar verir.
 2. Diğer hastalıklara ya da sonuçlara karşı gelişen bademcik iltihabı denir. Bunlar difteri, lösemi, kızıl ateşi içerir. İkincil bademcik iltihabı, bir enfeksiyöz kaynaklı bir hastalığın bir komplikasyonu veya eşlik eden bir semptomu olarak hareket edebilir.
 3. Spesifik tonsillit sadece enfeksiyöz ajanlardan kaynaklanır.

Ayrıca, bademcik iltihabı, koruyucu organların, boğazın ve hastalık seyrinin karmaşıklığının derecesine bağlı olarak birkaç gruba ayrılır. Bademcik iltihabı vardır:

 • kataral;
 • ulceromembranose;
 • herpes;
 • abseleri
 • laküner;
 • fibrinli;
 • Foliküler.

Yukarıdakilerin en yaygın şekli catarr tons tonsillitis'dir. Bu hastalık çoğunlukla çocuklukta bulunur. Bir uzmana zamansız bir şekilde ve ihmalin bir sonucu olarak, hastalık, daha belirgin ve yoğun olan foliküler başka bir türe dönüşebilir. Hastanın durumu keskin bir şekilde bozulur.

Ayrıca, bademcik iltihabı iki şekilde olabilir: akut ve kronik. Akut formda hastalık genellikle anjina denir. Kronik bademcik iltihabı diğer bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olarak hareket edebilir. Ek olarak, semptomlar hemen ya da kürlendikten sonra belli bir süre sonra ortaya çıkabilir. Kronik tonsillit belirtileri, önceki ve eşlik eden hastalıklar olmadan aniden ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı çok sinsi bir hastalıktır, çünkü semptomları göstermeden uzun süre dayanabilir. Bu durumda, vücudun koruyucu fonksiyonları bademciklerin normal çalışmasını sağlar. Ama hipotermi veya soğuk hastalık şeklinde küçük bir "itme" yeterli, böylece hastalık kendini gösterdi. Ve zamansız tedavi ile hastalık akut bir formda gelişebilir.

Hastalığın nedenleri aşağıdakileri içeren patojen mikroorganizmalardır:

 • candida;
 • chlamydia;
 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • Moraxella;
 • Epstein'ın virüsü Barr.

Patojenlerin rolünde, herpes virüsleri ve adenovirüsler harekete geçebilir.

Bademcik iltihabının ortaya çıkmasına ve gelişmesine katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır. Bunlar vücudun koruyucu işlevlerini azaltmayı içerir, hipotermi. Tonsillit, herhangi bir hava yolu yaralanması sonucu veya uzun süreli burun veya ağız iltihabı nedeniyle gelişebilir. Hastalığın görünüşü, ağız boşluğunun mukoza zarlarının hipotermisi ile sonuçlanan ağızdan nefesle desteklenebilir.

Akut formda tonsillit belirgin bir semptomatolojiye sahiptir, uzun süre kronik hastalık asemptomatik olabilir.

Akut hastalık belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında 39 derece ve üstü artış;
 • boğaz ağrısı, yoğunluğu yutma ile artar;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun genel zehirlenmesinin bir sonucu olan halsizlik;
 • kaslarda ağrı ve değişen yoğunlukta eklemler.

Küçük çocuklarda akut formda bademcik iltihabı, bulantı ve kusmanın ortaya çıkmasına eşlik edebilir.

Hastalığın kronik formunun kendi belirtileri vardır:

 • palatine bademciklerin yüzeyinde ülserler, filmler, yara izleri;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • ağızda bir kuruluk hissi;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Nevraljik ağrı oluşabilir.

Göğüs iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır. Çevresel insanlara yönelik enfeksiyon tehlikesi, ilk semptomların ortaya çıkmasından 10-12 gün sonra ortaya çıkar. Ancak, birçoğu soruyla ilgileniyor, kronik bademcik iltihabı bulaşıcı mı? Çevredeki insanlar için, hastalığın kronik formu tehlikeli değildir.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, ilaçların atanmasıyla birlikte verilir:

 • antibiyotikler: "Cefaclora", "Eritromisin", vb.
 • yerel eylem hazırlıkları: "Lugol", "Pharingocept", "Tantum Verde", "Bioparox".

Buna ek olarak, uzman zorunlu Atadı sadece boğazında ağrının hafiflemesine yardımcı değil, aynı zamanda patojenlere karşı mücadelede yardımcı olmaz gargara çözüm furatsilina veya papatya vardır.

Ayrıca, hastalığın tedavisinde bademcik iltihabı ile baş etmede yardımcı olan ve iyileşme sürecini hızlandıran genel kurallara uyulmalıdır. Bunlar arasında yatak istirahati, gün boyunca bol miktarda içme, sertleştirme prosedürleri ve yumuşak yiyecekler yemek yer alır. İkinci durum, bademciklerin yüzeyini bir kez daha tahriş etmemesi için gereklidir. Tedavi sırasında bir karıştırıcıda ezilmiş patates püresi, yemek yemek tavsiye edilir.

Solunum yolu hastalığından sonraki en tehlikeli komplikasyon romatizma, eklemleri etkileyen, kalp kapaklı aparatlardır. Buna ek olarak, romatizma kalp hastalığının oluşmasına neden olabilir ve kardiyovasküler yetmezliğin ortaya çıkmasına ve gelişmesine yol açabilir.

Buna ek olarak, akut tonsilit olası komplikasyonlar gibi piyelonefrit, glomerulonefrit ve paratonzillit ve peritonsiller apse gibi çeşitli böbrek hastalıkları olabilir.

Aktarılan hastalığın sonuçları da olabilir:

 • farinksin apsesi;
 • orta kulak iltihabı;
 • lenfadenit;
 • sepsis;
 • flegmon boynu;
 • menenjit;
 • Solunum.

Nitelikli yardım almak için ilk defa bademcik iltihabı belirtileri için bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir.

Bademcik iltihabını önlemenin ana görevi, vücudun koruyucu işlevlerini azaltma olasılığını önlemektir. Aşırı veya soğuk havaya, sert, çok kaba ve kuru gıdaya maruz kalmanın neden olabileceği bademciklerin zarar görmemesi gerekir.

Bu nefesin ihlali durumunda nazal solunumun zamanında yapılması gereklidir. Dişlerin durumu da dahil olmak üzere ağız boşluğunun durumunu izlemek çok önemlidir. Çürük oluşumlar göründüğünde, diş hekimi ağız boşluğunda daha fazla bakteri büyümesini önlemek için hemen temas ettirilmelidir.

Bir kişinin kronik bademcik iltihabı varsa, doktor furacillin solüsyonu veya şifalı bitkilerin infüzyonu ile düzenli yıkama önerebilir. Yıkama için, papatya, adaçayı, calendula yapacak. Sabah ve akşam en iyi seçenek durulamadır. Bu önlem, ağız boşluğunun temizlenmesi ve bulaşıcı süreçlerin gelişmesini provoke edebilecek patojenik bakterilerin yok edilmesi için gereklidir.

Soğuk dönemde, genel bağışıklık zayıflaması ve çeşitli viral ve enfeksiyöz hastalıkların gelişmesi sırasında, don sırasında önleyici tedbirlerin alınması özellikle önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı

Boğaz iltihabı, bazı durumlarda subfebril koşullarında laringeal şişlik, ağrı, yutma ile karakterize edilen belirli bir patolojik sürecin spesifik olmayan bir semptomudur. Bu semptom, hastalığın otolaringolojik bir doğası ve vücutta viral, enfeksiyöz bir hastalık olarak ortaya çıkması olabilir.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.