Loading

Larenjit, farenjit ve tracheitis - tedavi özellikleri

Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler. Bu "arkadaşlığın" sebebi şöyledir.

Larenjit, mukoza larenksinin bir enflamasyonudur ve tracheitis, mukus trakea iltihabıdır. Sıklıkla, bu hastalıklar aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

Ve larinks ve trakea birbirine bağlı olduğundan, bir organın iltihabı mantıksal olarak diğerinin iltihaplanmasına yol açar.

Bazen onların ekibi de farenjit - posterior farryngeal duvar ve palatine dilin iltihabı ile birleştirilir. Larenjit, tracheitis ve farenjitin nedenleri nelerdir?

Larenjit, tracheitis, farenjitin yaygın nedenleri

Hastalıkların “ihmal edilmesi” için aşağıdaki sebeplerden biri yeterlidir.

 1. Viral enfeksiyon. Hastalıkların bulaşıcı doğasından bahsedersek, vakaların% 90'ı tam olarak bir viral enfeksiyondur (influenza, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu, vb.).
 2. Bakteri enfeksiyonu. Çok daha az sıklıkla hastalığa bakteriler neden olur (stafilokok, streptokok vb.).
 3. Soğuk havanın solunması. Sezon dışı başlangıcı ile, bu nedenle çoğu zaman üst solunum yolu hastalıklarını kışkırtır.
 4. Kirlenmiş havanın solunması (toz, egzoz dumanı, endüstriyel emisyonlar vb.)
 5. Alerjenler. Bazı durumlarda, hastanın havada bulunan bir bileşene (polen, kimyasal elementler, hayvan kılı, vb.) Alerjisi varsa, hastalıklar gelişebilir.
 6. Solunum sisteminin mekanik yaralanmaları.
 7. Kötü alışkanlıklar, özellikle sigara.

Larenjit, tracheitis, farenjit de kendi "bireysel" nedenlerine sahiptir:

  • larenjit: vokal kordlarda şiddetli stres;
  • tracheitis: kardiyak veya pulmoner patoloji, yanı sıra gastrointestinal sistem hastalıkları (mide ekşimesi);
  • farenjit: çürük, sinüzit, bazen kalıtım.

Hastalığın mekanizması aşağıdaki gibidir.

Dış uyaran organlardan birine düşer ve farinks, larinks veya trakea mukozası üzerinde hareket etmeye başlar.

Mukoza farinksin ödemini gösterir, kırmızıya döner ve farenjit geliştirir.

Mukus larenks tahriş ederse ve ses tellerinin şişmesi varsa, larenjit hakkında konuşuyoruz.

Trakeadaki mukoza zarının iltihaplanması, tracheitin gelişmesine neden olur. Larenjit, tracheitis, farenjit görünümündeki nedenlerin birbirine benzemesine rağmen, bu hastalıkların belirtileri de aynıdır.

Larenjit belirtileri

   1. Sesin yavaşlığı. Ses telleri şişer ve ses kısılır, hatta kaybolur.
   2. Kuru, "havlayan" öksürük, derin bir nefesle artar.
   3. Üzüntü ve boğaz ağrısı, larinkste yabancı bir cismin varlığı hissi.
   4. Sıcaklık.
   5. Baş ağrısı.

Tracheit belirtileri

   1. Özellikle geceleri ve sabahları kuru, zor öksürük.
   2. Sternumun arkasındaki ağrı.
   3. Zorlukla ayrılmış balgam.
   4. Artan sıcaklık.
   5. Genel halsizlik.

Farenjit belirtileri

   1. Posterior farryngeal duvarın, palatine bağın kızarması.
   2. Yutulduğunda kızarma ve boğaz ağrısı.
   3. Kuru öksürük.
   4. Sıcaklıkta artış.
   5. Submandibular ve oksipital kısımdaki lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Hastalıklar daha tehlikeli

Farenjitin kendisi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, eğer tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, özellikle streptokokal farenjit meydana geldiğinde ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Komplikasyonlar pürülan ve pürülan olmayabilir.

   • Pürülan: apse bademcikler (peritonlar apsesi) veya faringeal boşlukta (retropharyngeal abse) oluşabilir.
   • Kabarık: böbreklerin (post-streptokokal glomerülonefrit) veya romatizma çalışmalarında ciddi komplikasyonlar.
   • Farenjitin kronik bir forma geçişi (granüloza farenjit).

Larenjit aşağıdaki tehlikeleri içerir.

   • Boğulma. Yukarıda açıklandığı gibi, bu hastalıkta ses telleri şişer ve bu da ses kısıklığına neden olur. Bazen bağların şişmesi o kadar güçlü olabilir ki, havanın akciğerlere girmesi zordur. Özellikle tehlikeli, 2-3 yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir çünkü Larenksin geçişi hala küçüktür ve bebeğin nefes alması zorlaşır.
   • Hastalığın çok daha tehlikeli hastalıkların gelişebileceği kronik bir forma geçişi (fibromas, kistler, polipler, laringeal kanser).
   • Larenjitin uygun olmayan tedavisi çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur: flegmon boynu, akciğer apsesi, sepsis.

Tracheitis de özellikle güvenlidir, ancak bu, hastanın tedaviyi görmezden gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü gizli tehditleri taşıyor.

   • Tracheitis yılda birkaç kez meydana geldiğinde tekrarlayan bir form edinebilir ve daha sonra kronik olana dönüşebilir.
   • Trakea iltihabı da alt solunum yolunu tutabilir. Ve bu zaten: bronşit, zatürre, amfizem ve hatta bronşiyal astım.

Yani, larenjit, farenjit ve tracheitis tedavisi - sadece emin olun!

Üç hastalığın tedavisi

Bu hastalıkların tedavisi, hastalıkların semptomlarını bastırmanın yanı sıra, ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Üst solunum yolu hastalıklarının nedenlerinin giderilmesi

   1. Kötü bir alışkanlık ile sigara içmek gerekir.
   2. Temiz havalarda nefes alın.
   3. Hastalığa neden olan alerjenleri ortadan kaldırın
   4. Viral bir enfeksiyona karşı savaşın. Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Gronorosin, Amizon, Isoprinosin, vb. Cytovir 3, Kagocel gibi ilaçlar da immüno-modüle edici özelliklere sahiptir, yani. Daha hızlı iyileşmesini sağlayan hastanın bağışıklığını güçlendirirler.
   5. Bakteriyel enfeksiyon larenjit, trakea ve farenjit neden daha az olası olsa da, ancak çok daha ciddi bir tehdit taşır. Bu nedenle, bu durumda tedavi çeşitli antibiyotikler içerir, aksi takdirde bakteriyel enfeksiyon mutlaka ciddi komplikasyonlar verecektir.

Vücudun hangi yan etkilerinin antibiyotiklere sahip olduğunu bilen pek çok hasta, mümkün olan en kısa zamanda alımlarını durdurmaya çalışmaktadır ve zaten iyileşmenin ilk belirtileri onları bir kenara koymaktadır.

Bununla birlikte, birkaç gün içinde rahatlama gelse bile, antibiyotikleri tam kursu içmek çok önemlidir. Bunun mantıklı bir açıklaması var:

   • Antibiyotikler, vücutta gerekli konsantrasyona ulaştıktan sonra maksimum etkiye sahiptir;
   • Antibiyotikler, zararlı maddeleri hemen yok etmezler;
   • Antibiyotikler tedavinin bitiminden önce tüketmeyi bırakırlarsa, bakteriler bunlara direnç geliştirecek ve bir sonraki hastalık bu antibiyotikler sadece işe yaramaz olacaktır.

Dolayısıyla, antibiyotiklerin hala tedavide kullanılması gerektiğinde, hangi ilaçların en sık ve başarılı bir şekilde kullanıldığını düşünelim:

   • farenjit Amoksisilin, Clindomisin, Linkomisin, Eritromisin ile tedavi edilir;
   • larinjit ile farklı grupların antibiyotikleri reçete edilir: Amoksisilin, Augmentin, Seftoksim, Azitromisin.
   • Tracheitis tedavisinin penisilin serisinin antibiyotikleriyle en etkili olduğuna inanılmaktadır: Flemoxin solute, Amoxiclav, Augmentin.

Yine de, her üç hastalığın tedavisinde, örneğin inhalasyonlar formunda Bioparox gibi topikal antibiyotikler tarafından iyi bir sonuç verildiğini belirtmek gerekir.

Tüm antibiyotikler ve dozajları sadece kalifiye KBB tarafından verilmelidir!

Semptomların tedavisi için ne reçete edilir?

Larenjit, tracheitis ve farenjitin ortak bir semptomu vardır - öksürük. Her üç durumda da, öksürük kuru, balgam ayrılması zordur.

Bu nedenle, ekspektoranlar reçete edilir: Ambroksol, Lazolvan, Herbion. Güçlü ve öksürük öksürüğü ile birlikte genellikle geceleri almakta olan antitusif ilaçlar: Sinekod, Bronholitin, vb.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yardımı ile öksürük tedavisinde çok etkilidir.

Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Klorofiltol, Lazolvan, ACS, alkali çözeltiler.

Ağrı ve boğaz ağrısı antiseptik ve antimikrobiyal ajanlar ile yerel öneme sahiptir: Ingalipt, Geksoral, Strepsils, Lugol, Travisil vb.

Hastalığın alerjik doğası, alerjenin ortadan kaldırılması gerektiğine ek olarak, antihistaminikler reçete edilir: Suprastin, Cetrin, vb. Yüksek sıcaklıkta, vücutta antipiretik ajanlar reçete edilir: Parasetomol, Ibuprofen ve diğerleri.

Önemli! Tedavi, ilaçlar ve dozajlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Hızlı bir iyileşme için, ana tedavi bağışıklık güçlendirilmesi yanı sıra halk ilaçları ile tedavi ile başarılı bir şekilde takviye edilebilir.

Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıkları bırakmak, diyete devam etmek, taze sebze ve meyveler yemek yapmak, temiz havada çok zaman harcamak gerekir.

Ve sonra herhangi bir hastalık geri çekilecek. Tavsiyemizi dinleyin ve sağlıklı olun!

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Farenjit ve tracheitis tedavisi

Farenjit ve tracheitis tedavisi

 1. Hastalık Özellikleri
 2. Hastalığın Belirtileri
 3. Hastalıkların tedavisi
 4. Çocuklarda farenjit tracheitis
 5. Çocuklarda trigit iltihabı tedavisi

Larenjit, farenjit, tracheitis, iltihap odağının yeri ve bazı semptomlarla karakterize inflamatuar hastalıklardır. Bu hastalıklar, çoğu zaman, mevsim dışı sırasında, bağışıklığın zayıfladığı ve çeşitli provoke edici faktörlerin de "işe yaradığı" durumlarda ortaya çıkar.

larenjit, farenjit ve çok ortak tracheitis olarak bu hastalıklar trakea ve uvula, sırasıyla mukoz larinks iltihabı, yutak meydana ile. Çoğu zaman bu rahatsızlıklar birbirlerine eşlik ederler ve bu şaşırtıcı değildir, çünkü üst solunum yollarının organları birbirine bağlıdır ve yan yana bulunur.

Larenjit, tracheitis ve farenjit arasında çok yaygın olan, hastalığın sebebidir. Aşağıdaki faktörler hastalığı provoke edebilir:

 1. Viral bir enfeksiyonun vücuda girmesi, mesela, Mukoza zarları, en sık görülen neden olup, üst solunum yollarının iltihabı olan tüm vakaların yaklaşık% 90'ını oluşturur. En "popüler" virüsler: adenovirüs enfeksiyonu, parainfluenza, grip;
 2. Hastalığa neden olan bakteriler veya bakteriyel enfeksiyonlar ve farenjit, larenjit ve tracheitin nedenleri olarak bazı bakteriler daha az sıklıkta görülür;
 3. burun yollarını ve boğaz girer soğuk hava Nefes, çok sık üst solunum yollarında iltihaba neden, bu nedenle kış ve ara mevsimler sıklığı açısından oldukça tehlikelidir;
 4. Toz parçacıkları, zehirli maddeler, ev kimyasalları, egzoz dumanı, mukozaya giren ve tahriş edici madde olarak hareket eden dumanı içerebilen, kirli hava solunumu;
 5. alerjik hastalık etiyolojisi neden olabilir mukoza alerjen yakalanan herhangi bir şey (toz, hayvan tüyü, ev kimyasalları, polen) için hastada bir alerjik reaksiyon varlığında;
 6. Solunum sistemi için mekanik ya da kimyasal yaralanma (bu aynı zamanda yanık aksine, soğuk sıcak içecek veya gıda ya da bir sonucu olarak meydana gelebilir) mukozada enflamatuar süreçlerin görünümüne yol açar;
 7. Sigara ve alkol kötüye kullanımı da dahil olmak üzere birçok kötü alışkanlık, üst solunum yolu hastalıkları için etkenleri tetiklemektedir;

NOT: Yukarıdaki nedenler her üç hastalık için de ortaktır. Larenjit ve farenjit ve tracheitis arasındaki fark nedir? Hastalıkların her birinin kendine özgü nedenleri olabileceği gerçeği.

Hastalıkların bireysel nedenleri:

 • Larenjit, ses tellerinin aşırı yüklenmesine neden olabilir, bu nedenle bu hastalık şarkıcılar, öğretmenler, öğretim üyeleri arasında profesyonel olarak kabul edilebilir;
 • Tracheitin görünümünü provoke etmek için kalpte veya akciğerlerde gastrointestinal hastalıklar ve patolojiler olabilir;
 • Farenjit, ağız boşluğunda veya nazofarenkste enflamatuar süreçlerin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar, örneğin sinüzit veya çürük nedeniyle, bazı durumlarda kalıtsal faktör bir rol oynar;

Birçoğu farenjitleri tracheitis veya larenjitden ayıran ve aynı zamanda onlarda ortak olanı da ilgilendirir. Yaygın nedenlerle biraz daha yüksek okunabilir, ancak hastalık oluşum mekanizması da yaygındır;

mukoza vücut üst solunum yollarında (farenks, larenks, soluk borusu) mukoza şişer ve kontak tahriş sonra iltihaplı hale gelir. boğazına gelince, boğaz ağrısı, boğaz mukozası iltihabı ve başlangıç ​​larenjit, Trakeit ile ne zaman konuşabilir ses telleri şişme hastalığın adı olarak, bir "hit" trakea girmek vardır.

Larenjit, farenjit, tracheitis hastalıkları sadece inflamatuar sürecin lokalizasyonunda değil, aynı zamanda ortaya çıkardıkları belirtilerde de farklılık gösterir.

NOTLarenjit, farenjit, tracheitis semptomları sadece aşağıda listelenenler değil, diğerleri olabilir. Bu, hastalıkların farklı etiyolojileri ve solunum yollarının iltihabının diğer hastalıklarda eşlik eden bir patoloji olarak hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.

Farenjit genellikle semptomları takiben kendini gösterir:

 • Posterior farinks kızarması palatal dil ve mukozası;
 • Boğaz iktidarında, yutulduğunda ve gıda alımı arttığında acı vardır;
 • Kalıcı kuru öksürük;
 • Vücut ısısı arttı;
 • Oksipital ve submaksiller kısımlardaki lenf düğümleri genişler ve ağrılıdır;

Larenjit ile ana semptomatoloji şöyle olacaktır:

O farenjit, larenjit, trakeit fark, ve her durumda inflamasyon yerine bağlı, zor balgam çıkarma, ateş (her zaman değil), ağrı ile histerik kuru öksürük görülebilir.

Larenjit, farenjit hastalıkları, traktitis tedavisinin mutlaka kapsamlı olması ve iki şekilde davranması gerekir:

 • Hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak;
 • semptomatolojiyi baskılamak;

NOT: Herhangi bir hastalığın tedavisinde çok önemli olan, ona neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu olmadan, tüm bu tedaviler etkisizdir, çünkü aynı nedenler hastalığın nüksetmesine neden olabilir veya tedavinin etkisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle her şeyden önce gerekli:

 • Sigarayı bırakmak;
 • Odayı düzenli olarak havalandırın, temiz hava akışını sağlamak için içinde ıslak bir temizlik yapın, mümkünse endüstriyel tesislerden ve motor yollarından uzakta temiz havada yürüyün;
 • Bağışıklığı güçlendirmek için, bu vitamin kompleksleri, immünomodülatörler (Echinacea, Immunul, tentür, vb), doğru dengeli beslenme yardımcı olacaktır;
 • Hastalığa alerjik reaksiyon neden olursa, o zaman hastanın alerjenlerle temasını durdurmak gerekir;
 • Çoğu zaman, akut farenjit, soluk borusu iltihabı ve larenjit doktorlar genellikle antiviral vb Citovir, Amizon, Kagocel, reçete yüzden bu terapi sadece hastalığın ilk üç gün içinde etkili olduğu unutulmamalıdır virüsleri neden olur.;
 • Hastalığın bakteriyolojik etiyolojisinde antibiyotik belirtilir, sadece bir doktor bunları reçete edebilir, kendi kendine ilaç kabul edilemez;

Her somut durumda bir farenjit, bir traktitis ve bir larenjit tedavi etmek için, sadece doktor bilir. Kural olarak, hastalığa bağlı olarak, bu gibi antibiyotikler reçete edilir:

 • farenjit ile - Eritromisin, Clindomisin, Amoksisilin;
 • larenjit ile - Azitromisin, Ceftoxime, Amoksisilin;
 • tracheitis ile - Amoksiklav, Flemoxin solutab, Augmentin;

Tabletlere ek olarak, spreyler veya inhalasyonlar şeklinde topikal uygulama için antibiyotikler, örneğin Bioparox da etkili olacaktır.

Semptomatik tedavi için, belirli semptomların giderilmesinde eylemi yönlendirilen ilaçlar kullanılır:

 • Üst solunum yollarında (bronşit, tracheitis, larenjit, farenjit) hastalıklarda öksürük tedavisi için, örneğin, Lazolvan veya Ambroksol;
 • Öksürük çok şiddetliyse ve normal bir yaşam tarzına yol açmıyorsa, Bronklitin veya Sinekod gibi öksürük ilaçları gereklidir;
 • Sindirim, inhalasyon, mukus zarlarının veya pastillerin yağlanması şeklinde lokal antiseptikler (Lugol çözeltisi, Geksoral, Strepsils, Ingalipt);
 • Hastalığın alerjik bir nedeni varsa, antihistaminikler (Zirtek, Loratadin, Cetrin) almak zorunludur;
 • 38.5 derecenin üzerinde bir vücut sıcaklığında, antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır (Ibuprofen, Parasetamol).

Larenjit, tracheitis ve farenjit vakalarında tedavinin kapsamlı olması ve bir doktor gözetiminde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları (larenjit, farenjit, tracheitis) aynı nedenlere sahiptir ve yetişkinlerde olduğu gibi aynı belirtileri gösterir.

NOT: Hastalığın semptomatolojisi etiyolojisine bağlı olarak değişecektir, bu nedenle hastalığın ilk endişe verici belirtilerinde, çocuğu mümkün olan en kısa zamanda teşhis edecek olan doktora göstermesi gerekmektedir.

Bu hastalıkların ana belirtileri şunlardır:

 • boğazda ağrı, çocuğun konuşması ve yemek yemesi zor olduğu için sessiz kalmaya ve yemek yemeyi reddedmeye çalışır;
 • ödem ile iltihaplı, kızarmış mukus (farinks, larinks);
 • kısık ses;
 • farenjit mantar etiyolojisi ile mukoza üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama olabilir;
 • zayıflığı;
 • öksürük;
 • artan vücut ısısı;

Bunlara başka işaretler de eklenebilir: burun akıntısı, döküntü, ağızda yaralar, vb. Ek olarak, eş zamanlı olarak, örneğin larenjit ve farenjit gibi birkaç hastalık meydana gelebilir, trakea hem sağlıklı hem de iltihaplı olabilir.

Komplikasyonları önlemek için uygun tedaviyi zamanında başlatmak gerekir. Sadece profesyonel bir doktor hangi hastalıkların ve larenjitlerin, tracheitis ve farenjit semptomlarının ve tedavilerinin ve hastalığın farklı etiyolojileri, durumu ve yaşı için hangi tür fonların uygun olduğunu bilir.

NOT: Küçük çocuklar, kural olarak, yetişkinlere izin verilen araçlara verilmemelidir. Endikasyonları, kontraendikasyonları ve dozajları için ilaca verilen talimatları dikkatle okumak gerekir.

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, bu gereklidir:

 • tüm tahriş edici faktörleri (toz, duman, alerjen vb.) ortadan kaldırır;
 • çocuğun reçeteli ilaçları vermek, hastalığın nedenleriyle çalışmak (antiviral, antibiyotikler, antimikotikler vb.);
 • semptomatik tedavi (antitüsifler, lokal antiseptikler, nebülizör inhalasyonları, vb.) kullanın;

Genellikle çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde kullanılabilir. Tracheitis ve farenjit ile, eğer öksürük varsa, Biseptol sıklıkla reçete edilir ve Sumamed antibiyotiklerden çıkar.

Çocuk hasta ise, hiç bir durumda kendi kendine ilaç kullanmamalıdır. Bir doktora gitmeye hemen hemen hiç fırsat olmadığında, onu evde arayabilir veya bir ambulans çağırabilirsiniz. Küçük çocuklarda, doğru ve zamanında tedavi olmadığında herhangi bir hastalık hızla kronik form ve komplikasyonlara dönüşür.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler. Bu "arkadaşlığın" sebebi şöyledir.

Larenjit, mukoza larenksinin bir enflamasyonudur ve tracheitis, mukus trakea iltihabıdır. Sıklıkla, bu hastalıklar aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

Ve larinks ve trakea birbirine bağlı olduğundan, bir organın iltihabı mantıksal olarak diğerinin iltihaplanmasına yol açar.

Bazen onların ekibi de farenjit - posterior farryngeal duvar ve palatine dilin iltihabı ile birleştirilir. Larenjit, tracheitis ve farenjitin nedenleri nelerdir?

Hastalıkların “ihmal edilmesi” için aşağıdaki sebeplerden biri yeterlidir.

 1. Viral enfeksiyon. Hastalıkların bulaşıcı doğasından bahsedersek, vakaların% 90'ı tam olarak bir viral enfeksiyondur (influenza, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu, vb.).
 2. Bakteri enfeksiyonu. Çok daha az sıklıkla hastalığa bakteriler neden olur (stafilokok, streptokok vb.).
 3. Soğuk havanın solunması. Sezon dışı başlangıcı ile, bu nedenle çoğu zaman üst solunum yolu hastalıklarını kışkırtır.
 4. Kirlenmiş havanın solunması (toz, egzoz dumanı, endüstriyel emisyonlar vb.)
 5. Alerjenler. Bazı durumlarda, hastanın havada bulunan bir bileşene (polen, kimyasal elementler, hayvan kılı, vb.) Alerjisi varsa, hastalıklar gelişebilir.
 6. Solunum sisteminin mekanik yaralanmaları.
 7. Kötü alışkanlıklar, özellikle sigara.

Larenjit, tracheitis, farenjit de kendi "bireysel" nedenlerine sahiptir:

 • larenjit: vokal kordlarda şiddetli stres;
 • tracheitis: kardiyak veya pulmoner patoloji, yanı sıra gastrointestinal sistem hastalıkları (mide ekşimesi);
 • farenjit: çürük, sinüzit, bazen kalıtım.

Hastalığın mekanizması aşağıdaki gibidir.

Dış uyaran organlardan birine düşer ve farinks, larinks veya trakea mukozası üzerinde hareket etmeye başlar.

Mukoza farinksin ödemini gösterir, kırmızıya döner ve farenjit geliştirir.

Mukus larenks tahriş ederse ve ses tellerinin şişmesi varsa, larenjit hakkında konuşuyoruz.

Trakeadaki mukoza zarının iltihaplanması, tracheitin gelişmesine neden olur. Larenjit, tracheitis, farenjit görünümündeki nedenlerin birbirine benzemesine rağmen, bu hastalıkların belirtileri de aynıdır.

Larenjit belirtileri

 1. Sesin yavaşlığı. Ses telleri şişer ve ses kısılır, hatta kaybolur.
 2. Kuru, "havlayan" öksürük, derin bir nefesle artar.
 3. Üzüntü ve boğaz ağrısı, larinkste yabancı bir cismin varlığı hissi.
 4. Sıcaklık.
 5. Baş ağrısı.

Tracheit belirtileri

 1. Özellikle geceleri ve sabahları kuru, zor öksürük.
 2. Sternumun arkasındaki ağrı.
 3. Zorlukla ayrılmış balgam.
 4. Artan sıcaklık.
 5. Genel halsizlik.

Farenjit belirtileri

 1. Posterior farryngeal duvarın, palatine bağın kızarması.
 2. Yutulduğunda kızarma ve boğaz ağrısı.
 3. Kuru öksürük.
 4. Sıcaklıkta artış.
 5. Submandibular ve oksipital kısımdaki lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Hastalıklar daha tehlikeli

Farenjitin kendisi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, eğer tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, özellikle streptokokal farenjit meydana geldiğinde ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Komplikasyonlar pürülan ve pürülan olmayabilir.

 • Pürülan: apse bademcikler (peritonlar apsesi) veya faringeal boşlukta (retropharyngeal abse) oluşabilir.
 • Kabarık: böbreklerin (post-streptokokal glomerülonefrit) veya romatizma çalışmalarında ciddi komplikasyonlar.
 • Farenjitin kronik bir forma geçişi (granüloza farenjit).

Larenjit aşağıdaki tehlikeleri içerir.

 • Boğulma. Yukarıda açıklandığı gibi, bu hastalıkta ses telleri şişer ve bu da ses kısıklığına neden olur. Bazen bağların şişmesi o kadar güçlü olabilir ki, havanın akciğerlere girmesi zordur. Özellikle tehlikeli, 2-3 yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir çünkü Larenksin geçişi hala küçüktür ve bebeğin nefes alması zorlaşır.
 • Hastalığın çok daha tehlikeli hastalıkların gelişebileceği kronik bir forma geçişi (fibromas, kistler, polipler, laringeal kanser).
 • Larenjitin uygun olmayan tedavisi çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur: flegmon boynu, akciğer apsesi, sepsis.

Tracheitis de özellikle güvenlidir, ancak bu, hastanın tedaviyi görmezden gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü gizli tehditleri taşıyor.

 • Tracheitis yılda birkaç kez meydana geldiğinde tekrarlayan bir form edinebilir ve daha sonra kronik olana dönüşebilir.
 • Trakea iltihabı da alt solunum yolunu tutabilir. Ve bu zaten: bronşit, zatürre, amfizem ve hatta bronşiyal astım.

Yani, larenjit, farenjit ve tracheitis tedavisi - sadece emin olun!

Bu hastalıkların tedavisi, hastalıkların semptomlarını bastırmanın yanı sıra, ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Üst solunum yolu hastalıklarının nedenlerinin giderilmesi

 1. Kötü bir alışkanlık ile sigara içmek gerekir.
 2. Temiz havalarda nefes alın.
 3. Hastalığa neden olan alerjenleri ortadan kaldırın
 4. Viral bir enfeksiyona karşı savaşın. Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Gronorosin, Amizon, Isoprinosin, vb. Cytovir 3, Kagocel gibi ilaçlar da immüno-modüle edici özelliklere sahiptir, yani. Daha hızlı iyileşmesini sağlayan hastanın bağışıklığını güçlendirirler.
 5. Bakteriyel enfeksiyon larenjit, trakea ve farenjit neden daha az olası olsa da, ancak çok daha ciddi bir tehdit taşır. Bu nedenle, bu durumda tedavi çeşitli antibiyotikler içerir, aksi takdirde bakteriyel enfeksiyon mutlaka ciddi komplikasyonlar verecektir.

Vücudun hangi yan etkilerinin antibiyotiklere sahip olduğunu bilen pek çok hasta, mümkün olan en kısa zamanda alımlarını durdurmaya çalışmaktadır ve zaten iyileşmenin ilk belirtileri onları bir kenara koymaktadır.

Bununla birlikte, birkaç gün içinde rahatlama gelse bile, antibiyotikleri tam kursu içmek çok önemlidir. Bunun mantıklı bir açıklaması var:

 • Antibiyotikler, vücutta gerekli konsantrasyona ulaştıktan sonra maksimum etkiye sahiptir;
 • Antibiyotikler, zararlı maddeleri hemen yok etmezler;
 • Antibiyotikler tedavinin bitiminden önce tüketmeyi bırakırlarsa, bakteriler bunlara direnç geliştirecek ve bir sonraki hastalık bu antibiyotikler sadece işe yaramaz olacaktır.

Dolayısıyla, antibiyotiklerin hala tedavide kullanılması gerektiğinde, hangi ilaçların en sık ve başarılı bir şekilde kullanıldığını düşünelim:

 • farenjit Amoksisilin, Clindomisin, Linkomisin, Eritromisin ile tedavi edilir;
 • larinjit ile farklı grupların antibiyotikleri reçete edilir: Amoksisilin, Augmentin, Seftoksim, Azitromisin.
 • Tracheitis tedavisinin penisilin serisinin antibiyotikleriyle en etkili olduğuna inanılmaktadır: Flemoxin solute, Amoxiclav, Augmentin.

Yine de, her üç hastalığın tedavisinde, örneğin inhalasyonlar formunda Bioparox gibi topikal antibiyotikler tarafından iyi bir sonuç verildiğini belirtmek gerekir.

Tüm antibiyotikler ve dozajları sadece kalifiye KBB tarafından verilmelidir!

Larenjit, tracheitis ve farenjitin ortak bir semptomu vardır - öksürük. Her üç durumda da, öksürük kuru, balgam ayrılması zordur.

Bu nedenle, ekspektoranlar reçete edilir: Ambroksol, Lazolvan, Herbion. Güçlü ve öksürük öksürüğü ile birlikte genellikle geceleri almakta olan antitusif ilaçlar: Sinekod, Bronholitin, vb.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yardımı ile öksürük tedavisinde çok etkilidir.

Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Klorofiltol, Lazolvan, ACS, alkali çözeltiler.

Ağrı ve boğaz ağrısı antiseptik ve antimikrobiyal ajanlar ile yerel öneme sahiptir: Ingalipt, Geksoral, Strepsils, Lugol, Travisil vb.

Hastalığın alerjik doğası, alerjenin ortadan kaldırılması gerektiğine ek olarak, antihistaminikler reçete edilir: Suprastin, Cetrin, vb. Yüksek sıcaklıkta, vücutta antipiretik ajanlar reçete edilir: Parasetomol, Ibuprofen ve diğerleri.

Önemli! Tedavi, ilaçlar ve dozajlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Hızlı bir iyileşme için, ana tedavi bağışıklık güçlendirilmesi yanı sıra halk ilaçları ile tedavi ile başarılı bir şekilde takviye edilebilir.

Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıkları bırakmak, diyete devam etmek, taze sebze ve meyveler yemek yapmak, temiz havada çok zaman harcamak gerekir.

Ve sonra herhangi bir hastalık geri çekilecek. Tavsiyemizi dinleyin ve sağlıklı olun!

Farinks ve larinks hastalıkları pek hoş olmayan duygulara neden olurlar.

Bu makalede larenjit, farenjit, tracheitis gibi hastalıklar anlatılmaktadır. Bu hastalıkların nedenleri, semptomların bir sorusu. İlaç ve ilaç dışı tedavi için öneriler verilmektedir. Geleneksel tıp tarifleri.

"Soğuk mevsimde" doktorlar genellikle larenjit, farenjit, tracheitis gibi hastalarda bu tür hastalıklarla yüzleşirler. Bu patolojiler genellikle enfeksiyöz süreçlerden kaynaklanır ve orofarinks ve trakeada lokalizedir. Hastalıklar semptomlarda benzerdir ve sadece hastalardan hangisinin hasta olduğunu belirleyebilen uzmantır. Çoğu zaman birbirlerine eşlik ederler, ancak farklı yerelleştirme yerlerine sahiptirler.

Farenjit ile farengeal mukoza iltihaplı hale gelir. Larenjit, larinkste inflamatuar süreçtir. Tracheit ile sırasıyla, trakea uğrar.

Aşağıdaki faktörler bu hastalıklara yol açar:

 • viral enfeksiyonlar;
 • bakteriler;
 • alerji;
 • hava kirliliği;
 • bu organların travmatizasyonu;
 • sigara içme.

Ayrıca, her patolojinin kendine özgü sebepleri vardır:

 • Larenjit sıklıkla vokal kordların aşırı yüklenmesinden dolayı ortaya çıkar;
 • farenjit ile bir hastalık genellikle çürük ve sinüzit provokasyonu;
 • tracheitin nedenleri kalp veya akciğer patolojileri, gastrointestinal sistemin hastalıkları olabilir.

Larenjit, tracheitis, farenjit orofarinks ve trakeaya etki eder.

Tracheitis, larenjit, farenjit genellikle benzer tezahürlere sahiptir:

 • artan vücut ısısı;
 • catarrhal fenomenler;
 • boğaz ağrısı ve öksürük.

Farenjit, tracheitis, larenjit belirtileri oldukça benzerdir, ancak patolojilerin her birinin ayırt edici özellikleri vardır:

 1. Larenjit, ses kısıklığı veya tam ses kaybıyla kendini gösterir (bkz. Sesi larenjitle nasıl iade edersiniz: genel öneriler ve tedavi yöntemleri). Kuru bir öksürük ve boğazda yabancı bir cismin varlığı duygusu vardır.
 2. Tracheitis ile, acı veren bir gece ve iyileşmesi zor balgamlı öksürük görülür. Hasta sternumun arkasına kaşınıyor.
 3. Farenjit tezahürleri orofarenks, palatine ve dilin hiperemi, lenf düğümlerinde artış, konuşma ve yutma sırasında ağrılı duyulardır.

Bu hastalıklar kendileri tarafından tehlikeli değildir, ancak uygun tedavi olmaksızın ya da yokluğunda hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, larenjit, tracheitis, farenjit ve işaretler daha da kötüleştiğinde, bir doktor-kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

Tracheitis, farenjit, larenjit tanısı için, doktor aşağıdakileri içeren gerekli incelemeleri yapar:

 • bir hasta görüşmesi;
 • dış denetim;
 • dinleme;
 • boğaz muayenesi;
 • laboratuvar testleri: orofarenksden alınan bir swab, bir kan ve idrar testi.

Elde edilen bulgulara dayanarak, doktor klinik tabloyu değerlendirir, teşhis eder ve uygun ilaçları reçete eder.

Tanı, muayene sonrası bir otorinolarynolog tarafından yapılır.

Farenjit, larenjit, tracheitis gibi hastalıkların tedavisi karmaşık olmalıdır. Geleneksel ilaç yardımı ile ilaç alımı, fizyoterapi prosedürleri, kendi kendine tedaviyi içerir.

Hastalık etiyolojiye bağlı olarak tedavi edilir. Doktor antibakteriyel, antiviral, antihistaminikler reçete edebilir. Ek olarak, semptomatik ve ek olarak, immünomodülatör bir tedavi reçete edilir.

Eczaneler, bu hastalıkları tedavi etmek için çok çeşitli ilaçlar sunar. İlaçların fiyatı farklıdır ve en uygun fiyatı kolayca bulabilirsiniz.

Tablo. Bu patolojilerin tedavisi için ilaçlar:

Hastalıkların farklılıkları ve özellikleri

Larenjit, farenjit ve tracheitis yaygın ARI'dır. Farenjit, faringeal mukoza, larenjit - larinks ve tracheitis - trakea iltihabıdır. Solunum yolunun bu kısımları üst solunum yoluna aittir. Çok sıklıkla farenjit, larenjit ve trakeit soğuk bir insanda dönüşümlü olarak gelişir (enfeksiyonun aşağıya doğru yayılması olarak adlandırılır), farinks, larinks ve trakea birbirine yakın olarak bulunur.

Makalenin içeriği

Bu hastalıkların ortak belirtisi öksürüktür.

Farenjit, larenjit veya trakit hastalığından tam olarak ne hastalandığını nasıl anlayabilirsiniz? Bu yazıda, bu hastalıkların her birinin klinik tablosunun özelliklerini tarif ediyoruz. Benzerliklerini ve farklılıklarını bilerek, en etkili tedaviyi seçebilirsiniz.

patogenez

Bu hastalıkların kalbinde, solunum yolunun belirli bir kısmının mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Enflamasyon, spesifik olmayan koruyucu bir reaksiyondur. Yabancı mikroorganizmaların, alerjenlerin, tahriş edici ve zarar verici partiküllerin istilasına tepki olarak gelişebilir.

Bununla birlikte, çoğu zaman üst solunum yollarının iltihaplanması enfeksiyondan kaynaklanır: viral veya bakteriyel.

Virüs patojenleri arasında, ARVI - rinovirüsler, adenovirüsler, parainfluenza, coxsackie virüsü ile ilgili virüsler ilk sırada yer almaktadır. Bunlar, soğuk algınlığının tipik nedenleridir. Solunum sistemindeki aktiviteleri bağışıklık sistemine baskı yapar. Böyle durumlarda kendi şartlı patojen mikroflorası bile tehlikeli olur. Farinks ve trakeadaki bakteriyel tutulumun nedeni genellikle stafilokok ve streptokoklardır; Daha az sıklıkla enfeksiyon hemofilik bir çubuk, bordetella ve diğer mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Farenjit, larenjit ve tracheitin yaygın semptomları

Bu makalede sözü edilen hastalıkların klinik tabloları büyük ölçüde nedenlerine bağlıdır. Yani, iltihap bir viral enfeksiyon ile ilişkili ise, hasta gözlemlenir:

 • hastalığın ilk 1-3 günü içinde orta derecede ılımlı bir artış, bazen vücut ısısı normal sınırlar içinde kalır;
 • hafif halsizlik, uyuşukluk;
 • Hastalığın ilk gününde nazofarenkste kuruluğu, sonra burun akıntısı bol sıvı sıvılar ile başlayabilir;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözlerin kızarıklık, konjonktivit gözlenebilir;
 • Solunum sisteminin etkilenen kısmının mukus zarının hiperemi, mukusun aktif salgılanması.

Yukarıdaki belirtiler genel olarak SARS için tipiktir. Hastalığın akut dönemi boyunca hastayı rahatsız eder (1-3 gün, daha az sıklıkla 5 güne kadar) ve daha sonra yavaş yavaş çekilir. Çocuklarda viral bir enfeksiyonun klinik tablosu telaffuz edilirken, yetişkinlerin refahı pek de rahatsız edilemez.

Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyon ile komplike ise, hastanın durumu keskin bozulur. Bakteriyel komplikasyonların belirtileri:

 • vücut ısısı hastalığın 3-5 günde keskin bir şekilde yükselir (göstergeler genellikle 39 dereceyi aşar);
 • sağlığın bozulması - baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik endişe;
 • balgam pürülan mukozaya dönüşür, onun rengi değişir (karakteristik sarı-yeşil gölge görünür);
 • Hastalığın semptomları şiddetlenir, örneğin öksürük atakları artar, boğazda ağrı sabitleşir, vb. (iltihap odağının lokalizasyonuna bağlı olarak).

Bu tür semptomlar hastanın tıbbi yardım istemesini geciktirmemelidir. Farinks, larinks veya trakeadaki bakteriyel enfeksiyon komplikasyonları (örneğin pnömoni) tehdit eder ve özel tedavi gerektirir.

Klinik resmin özellikleri

Enfeksiyöz farenjit, larenjit ve tracheitte başlıca farklılıkları gösteren bir tablo sunuyoruz.

 • Kulaklarda ağrı, tıkanıklık hissi;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi, ağrıları;
 • Zulüm, rahatsızlık, boğazda kuruluk.
 • yutulduğunda ağrı;
 • hırıltı, hırıltı;
 • Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, daha sonra bol miktarda balgam ile ıslak olarak değiştirilir;
 • hızlı ses yorgunluğu.
 • boğazda ve sternumda (genellikle ve öksürük sırasında ve sonrasında) ağrı ve daralma;
 • sığ solunum;
 • balgam ya da hiç, ya da viskoz ve yoğun.

tedavi

Üst solunum yollarının akut viral ve bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisi üç ana yöne sahiptir:

 1. Etiyotropik yön - hastalığa neden olan enfeksiyöz ajanın yok edilmesini amaçlamaktadır. Etiyotropik antiviral ilaçlar yanı sıra antibiyotikler olarak adlandırılabilir. Antiviral (arbidol, tamiflu, remantadin vb.) Hastalığın ilk 3 gününde reçete edilir; sonraki uygulama enfeksiyonun seyrini etkilemez. Bakteriyel tracheitis, larenjit, vb tedavisi Yetişkinlerde ve çocuklarda mutlaka antibakteriyel tedavi içerir. Unutulmamalıdır ki, sadece bir doktor bunları reçete etmelidir.
 2. Patojenetik yön, hastalığın altında yatan süreçleri etkiler. Her şeyden önce, mukoza iltihabıdır. Anti-inflamatuar ilaçlar, şişmeyi ve mukus üretimini azaltmanızı sağlar. Farenjit ve larenjit ile, anti-inflamatuar lokal aktivitenin (lolipoplar, emilim tabletleri) kullanılması mantıklıdır. Patojenetik bir tedavi olarak, immünomodülatörler de kullanılabilir, çünkü iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırırlar. Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar arasında biraferon, viferon, amixin seçebilirsiniz.
 3. Semptomatik tedavi, hastanın sağlığını iyileştiren tedavinin bir parçasıdır. Ek olarak, bu gruptaki ilaçlar komplikasyon olasılığını azaltır. Semptomatik yöntemler balgam karakteristiklerini etkileyen, sıvılaştırıcı, balgam söktürücü, vb. Öksürüğü kolaylaştıran preparatlar, tracheitin tedavisinde vazgeçilmezdir. Biyohexin, gedelix, lazolvan ve aynı zamanda althaea, meyankökü ve diğer birçok (örneğin, emzirme) köklerine dayanan bitkisel preparatları kullanabilirsiniz. Farenjit ile, çeşitli çözünme tabletleri, lolipoplar, sulama için sprey önemli ölçüde geliştirilir. Kombine bir harekete sahip olabilirler - anestezik, antiseptik, seyreltici vb.

İnhalasyonlar, hem farenjit hem de larenjit ve tracheitte önemli bir terapötik etkiye sahip terapötik prosedürlerdir. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının verileri üst solunum yollarının iltihaplanmasına işaret ettiğinden, buhar inhalasyonları (su sıcaklığı 40-60 C) tedavi için daha uygundur. Soluma çözeltisinde, okaliptüs, althea kökü, soda, propolis tentürünün kuru yapraklarını ekleyebilirsiniz.

Tedavinin zamanında başlaması ile, farenjit ve larenjit 7 gün içinde tedavi edilebilir, 10-15 gün boyunca, biraz daha uzun, tracheitis.

Farenjit, tracheitis ve larenjit: benzerlikler, farklılıklar, tedavi yaklaşımları

Tıptan uzak olan bir kişi için larenjit ve tracheitis - ve farenjitleri onlardan ayırmak - ayırt etmek kolay bir iş değildir, çünkü her üç hastalık semptomlarda benzerdir. Boğaz ağrısı, öksürük, yutma güçlüğü - belirlemek için belirli semptomları bilmeniz gerekir. Tabii ki, bunu yapmanın en iyi yolu hemen bir doktora danışmaktır, fakat kendi merakınızı tatmin etmek için kendiniz de anlayabilirsiniz.

Oluşum nedeni ve gelişmesi gereken faktörler

Üst solunum yollarında oluşan farenjit - inflamatuar süreçlerle birlikte larenjit ve tracheitis. Sadece dislokasyon farklıdır:

 • larinksin larenjit iltihaplı mukozası ile;
 • tracheitis ile birlikte, trakea mukozası iltihaplı hale gelir;
 • farenjit ile farinksin mukus zarı palatine diliyle birlikte iltihaplanmıştır.

İnflamasyonun nedeni her zaman patojenlerin veya virüslerin vücuda girmesidir.. Mukozada çökeltiler, zararlı toksinler üretme sürecinde aktif olarak çoğalmaya başlarlar. Çok fazla biriktiklerinde, bağışıklık hücreleri devreye girer, bakterileri veya virüsleri yok etmeye başlarlar - ya da onlara karşı savaşta ölürler. Ölüler kısmen ayrışır, ayrıca bedeni zehirler. Yol boyunca, sıcaklıkta bir artış olur - normal bir bağışıklık tepkisi, çünkü yüksek sıcaklıkta patojenik mikroorganizmalar yok olur.

Mukus tahriş, ağrılı, sıcaklık artar, mukus aktif olarak üretilir, hafif toksik zehirlenme belirtileri ortaya çıkar - bir kişi hasta olduğunu fark eder.

Fakat aynı zamanda, yüksek bağışıklığa sahip sağlıklı bir organizma, bakteri ile kolaylıkla başa çıkabilir, uzun bir mücadele olmadan, bir insan hiçbir şey fark etmez. Enflamasyonun geliştiği ve kayda değer bir hale geldiği, bir organizma üzerinde kendisine ya da bu etkiye sahip olan etkenlerin gerekli olduğu:

 • Soğuk hava ile nefes alıyorum. Mukoza zarlarının lokal immünitesini olumsuz etkiler ve onları patojenlerin etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir.
 • Kirlenmiş hava ile nefes alma. Nedeni kötü ekoloji, zararlı üretimde çalışmak, sigara içenlerin yanında aktif sigara veya pasif yaşamak önemli değildir - mukusun sonucu hala negatiftir. Toz ve toz toplarlar, duman ve dumanda bulunan karsinojenler tarafından zehirlenirler, böylece herhangi bir etkiye daha hassas olurlar ve sürekli tahriş ederler.
 • Alerji. farenjit ve soluk borusu iltihabı, larenjit ve alerjik doğaya rağmen nadirdir - Şiddetli alerjileri o inflamatuar reaksiyona neden olur mukoza alerjen üzerinde olduğu gerçeği neden olabilir.
 • Yaralanma. Mukoza zarında hasar - sıcak yiyecek veya içecek nedeniyle yanık, keskin bir nesneye girme - hassaslığını artırır ve iltihaplanmayı daha olası hale getirir.
 • Genel bağışıklığın azalması. Kronik hastalıklar, hormonal bozukluklar, kötü alışkanlıkların kötüye kullanımı, temiz hava ve fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, kalıtsal hastalıklar gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

Bu durumda, belirli bir hastalığa neden olabilecek spesifik faktörler vardır:

 • Larenjit, ses tıkanıklığı aşırı yüklendiğinde gelişir - tahriş olurlar ve herhangi bir etkiye karşı duyarlılıkları artar;
 • farenjit rinit, sinüzit, otit, diş iltihabi hastalıkları gelişir - onlara neden olan bakteriler, sadece kendilerini boğazına atmak;
 • tracheitis gastrointestinal sistem veya kardiyovasküler hastalıkların hastalıklarında gelişir - trakea çok derinlerde bulunur ve iç patolojilere duyarlıdır.

Ve farenjit, ve tracheitis ve larenjit - kış mevsiminin hastalıkları çoğunlukla. Bu nedenle, sonbaharda önlemeye başlamak, bağışıklığınıza dikkat etmek ve sıcak bir fular giymek daha iyidir.

semptomataloji

Larenjit, tracheitis ve farenjit semptomları kendi aralarında oldukça benzerdir, bu yüzden tıp eğitimi olmayan bir kişi onları bölemez. Her üç hastalıkta:

 • Artan sıcaklık. Vücudun iltihaplanmaya karşı normal reaksiyonu - bir derecenin onda biri kadar, biraz artabilir, çok yükselebilir.
 • Öksürük. Herhangi bir solunum hastalığına öksürük eşlik eder. Larenjit, farenjit ve tracheitis ile, bu öksürük, uzun, nöbetlerle kuru. Bazen balgam ayrımı ile birlikte, ancak zor - yapışır ve neredeyse hiç bırakır.
 • Genel halsizlik, baş ağrısı. Ayrıca inflamasyonun normal belirtileri. Kas veya eklemlerde ağrı ile desteklenebilir.
 • Ağrı. İltihaptan etkilenen bölgede oluşur. Larenjit boğaz ağrısı ile birlikte, faringeal boğazda, tracheitis ile sternumun arkasında sağır ağrılar görülür..

Ayrıca, birkaç spesifik semptom vardır:

 • Farenjit boğazın arkasını belirgin şekilde kızardığında, yutulması zorlaşır. Ek olarak, çenenin altındaki ve kulakların arkasındaki lenf düğümleri büyütüldü. Enflamasyon bademciklere de yayılabilir.
 • Larenjit ile, ses değişir - daha da bozulur, bazen tamamen kaybolur. Ayrıca, hasta boğazda dışarıdan gelenlerin ve sürekli zulümden - karakteristik kuru öksürüğün - hissinden muzdariptir.
 • Tracheitis öksürüğü sık sık sabah ve akşam saatlerinde uyurken, uyurken. Solunum zorlaşır, yüzeysel ve boğuk hale gelir.

Spesifik semptomlar izlenmeli, böylece komplikasyonları önlemek için hastalığın erken evrelerinde bile ulaşılması gereken doktora söyleyecek bir şey vardır.

Olası komplikasyonlar

Larenjit, farenjit ve tracheitis arasındaki temel farklılıklar, neden oldukları komplikasyonların tamamen farklı ve farklı şekillerde vücut için tehlikeli olmasıdır.

 • Daima bağların ödemine neden olur - ve dokuların havaya erişimi engelleyeceği kadar güçlü hale getirebilir. Bu özellikle üst solunum yolları tamamen oluşmamış ve çok dar kalan çocuklar için tehlikelidir - oksijenin gelmesini durdurmak için çok küçük bir artış yeterlidir.
 • Kronik bir forma girebilir ve zaman zaman, küçük bir etkiden sonra, şiddetlendirir. Bu zemine karşı, herhangi bir neoplazm gibi kansere gitme şansı olan mukus boğazında kistler, fibromlar ve polipler görülebilir.
 • Larenjitin yanlış tedavisi, kan enfeksiyonu veya boğaz dokusunun nekrozuna yol açabilir - yani apse.
 • Doku nekrozu ve ağrı eşlik eden bir pürülan abse oluşumuna yol açabilir. Ve bademciklerin etrafında ya da farinksin arkasında yer alan iki ana yer var. Cerrahi olarak çıkarılması gerekecek.
 • Eğer hastalık streptokok kaynaklı ise, zamanla romatizmaya neden olabilir - eğer bakterilerin yaşamının toksik ürünleri vücuda daha fazla girerse ve kalbi etkileyebilir. Romatizmaya ağrı, nefes darlığı, kalp ritmi bozuklukları eşlik eder. En kötü durumda, gelişme kalp krizine yol açabilir ve engelliliğe neden olabilir.
 • Kronik bir forma girebilir ve zaman zaman ağırlaşabilir.
 • Kronik bir forma girebilir ve kışın da kötüleşebilir.
 • Enflamasyon akciğerlere yayılabilir, bu da pnömoni, bronşit, amfizem ve hatta bronşiyal astım gelişimine yol açar ve bu da yıllar boyunca hayatı zehirler.

Bunu önlemek için, larenjit, tracheitis ve farenjit tedavisi, bir doktorun sıkı denetimi altında zamanında yapılmalıdır.

tedavi

Larenjit, tracheitis ve farenjit tedavisi üç ana bölgeden oluşur:

 • Etiyotropik yön. Hastalığın nedenini yok etmek için tasarlanmıştır. Bakterilerin neden olduğu antibakteriyel ilaçlara ihtiyaç vardır. Virüsler antiviral ise. Komplikasyonlar ve zamansız tedavi - antibiyotikler. Bu bölüm olmadan, tedavi etkili olmayacaktır ve hastalığın geliştiği ilk üç günde bunu yapmak en iyisidir. İlaç etiyolojik yönünün atanması sadece bir doktor olmalıdır. Kullanılan ilaçların çok fazla yan etkisi var. Özellikle çocuk ve yaşlıların yanı sıra hamile ve emziren kadınlarla ilgilidir.
 • Patojenetik yön. Hastalığın temelini, yani inflamasyonu yok etmek için tasarlanmıştır. Kural olarak, bunlar anti-enflamatuar ilaçlar, lolipoplar ve resorpsiyon için tabletlerdir. Ödemi rahatlatır ve nefes almayı kolaylaştırırlar.
 • Semptomatik yön. Hastalığın belirtilerini yok etmek için tasarlanmıştır. Larenjit, tracheitis ve farenjit ile balgamı seyrelten ve balgam söktürmeyi basitleştiren ilaçlar içerir. Bir hastanın nefes alması daha kolay olur ve hastalık daha hızlı geçer. Bu durulama içerir - onlar boğaz nemlendirmek için tasarlanmış, tahriş olmuş mukoza zarları üzerinde bir yumuşatıcı ve antiseptik etkiye sahip.

Ana yönlere ek olarak, bağışıklık stimülasyonu da vardır, bununla birlikte, farenjit, larenjit ve traktitisin tedavisi, relaps olasılığının çok yüksek olmasından dolayı genellikle yararsızdır.. Şunları içerir:

 • Vücudun kendilerini daha iyi korumaya yardımcı olan uyarıcı preparatlar;
 • Vücudun normal işleyişi için gerekli tüm maddeleri içeren vitaminler ve vitamin kompleksleri;
 • Gıdaların normalleştirilmesi - fast food'lar hariç, yağlı, tatlı, fazla tuzlu, çok asitli, miktarını azaltan, içindeki sebze ve meyve miktarını arttıran;
 • rejimin normalleştirilmesi - programda sekiz saatlik bir uyku, stres yok;
 • Fiziksel aktivitenin normalleştirilmesi - en yakın parkta günlük yürüyüşler.

Ayrıca, sigara ve aşırı alkol tüketiminden vazgeçmek, temiz havada daha fazla zaman harcamak ve kışın bile dairelerde bulunan odaları iyi havalandırmak gerekir.

Ayrıca genel tedavi planında birkaç halk ilaçları da ekleyebilirsiniz:

 • Bitkisel preparatlar. demlenmiş ve çay papatya olarak sarhoş (yatıştırır ve iltihabı önleyen), nane (yumuşar, rahatlatır ve uyku normalleştirir), göğüs ücreti (yumuşatır ve balgam ekspektorasyonuna kolaylaştırır) edilebilir.
 • Durulayın. Bitkisel infüzyonları kullanabilirsiniz ve Miramistine, tuzlu su, soda ve iyot karışımı ile gargara yapabilirsiniz.
 • Isınma. Boğaz veya sıcak kum torbasına bir kompres koyun.

Tüm prosedürler sadece doktora danıştıktan sonra dikkatli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Halk ilaçları sadece yer kullanıldığında faydalıdır.

Farenjit, larenjit ve tracheiti tedavi etmek kolaydır - ancak doktora zamanında başvurun ve tüm reçetelerini dikkatlice uygulayın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinkste bir virüs, bakteriyel, fungal enfeksiyon meydana geldiğinde oluşan bir enflamasyondur. Evde ve vokal kordlarla hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilebileceği, kronik larenjit hastalarının, özellikle de konuşma ile ilgili profesyonel aktiviteleri olan yetişkinlerin bilinmesi yararlıdır.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.