Loading

Evde farenjitin etkin tedavisi

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Bu yazıda ele alınacak kronik farenjit, eksik akut farenjitin arka planı üzerinde gelişir. Hastalık bir süre rahatsız edilmeyebilir, yani. “uyuma” safhasında olmak ve alevlenme kendini akut formun semptom karakteristiği olarak ortaya çıkarsa da, belirgin değildir.

semptomlar

Boğazda keder, yabancı bir nesnenin hissi, boğazda "koma".
Kuruluk ve terleme, balgam olmadan öksürük.
Uzun süreli konuşma, ses kısıklığı ile ilgili zorluklar.
Alevlenme aşamasında vücut ısısında hafif bir artış olur. Semptomlar belirginleşir.

Kronik farenjit formları

Basit catarrhal. Boğazdaki kızarıklık, arka duvarda mukus görülür.
atrofik. Mukus kuru, bazı durumlarda "kabuklar" ile kaplıdır.
hipertrofik. Mukoza zarının bireysel bölgeleri şişer, büyüklüğü artar.

Hastalığın nedenleri

Kendi kendine kronik farenjit çok nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığı provoke eden faktörler şunlardır:
Olumsuz çevre koşullarında yaşamak. Atmosferin toz veya gaz kirliliği. Kuru, sıcak veya tersine, soğuk, hava.
Birçok dumanın bulunduğu bir odada sigara içilmesi veya sürekli mevcudiyet.
Alkol, baharatlı, ekşi, çok sıcak yemekler eki.
Kalıcı burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardan dolayı ağızdan nefes alma.
Kronik gastrit, mide yanması nedeniyle sürekli hissedilir. Bu durumda mukus sürekli tahrişe maruz kalmaktadır.
Soğuk algınlığından damla ve spreylerin kontrolsüz kullanımı.
Diş etleri ve dişlerin diş hastalıkları.
Hormonal bozuklukların eşlik ettiği tiroid bezi hastalıkları.
Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için ameliyat sonrası olur.

komplikasyonlar

Hastalığın kendi içine girmesine izin verirseniz, larenjit, bronşit veya tracheitis gibi hastalıklara yol açabilir.
Sesi kısık ve zayıf olarak değiştirin.
Kardiyak ve böbrek aktivitesinde.

Kronik farenjit tedavisi

görünüşte

 • Durulama ve inhalasyonlar için papatya ve civanperçemi, okaliptüs, adaçayı, calendula gelir. Bu otlar ayrı ayrı alınabilir, ancak herhangi bir kombinasyon halinde olabilir. Biraz bal eklemek güzel. Durulama yaparken, birkaç ağız dolusu bitkisel ilaç yutmak yararlıdır.
 • İğneler. Her iğnenin yirmi gramında bir bardak kaynar su bulunur. Bir saat sonra süzün, ısıtın ve inhalasyon prosedürünü uygulayın.
 • Papatya ve hava. Aura ve papatya çok etkilidir. Aracın kuru ezilmiş kökünü küçük bir kaseye dökün, iki yüz elli mililitre su dökün ve kaynatın. On dakika sonra bir kaşık kuru papatya dökün. Çıkar ve bir saatliğine ayrıl. Tıbbi inhalasyon ve durulama için zorlanma ve kullanım.

Calendula ve adaçayı

 • Calendula, adaçayı ve kireç rengi. İnhalasyon için mukozayı aşağıdaki madde ile yumuşatır ve nemlendirir. Kaşık kuru liken rengi, kaşıkla calendula ve iki kaşık adaçayı dikkatlice karıştırın. Bir kaşık tuz ayırın ve bir bardak kaynar su kaynatın. Bir saat sonra, zorlanma ve ısınma, inhalasyonu gerçekleştirir.
 • Doktorlar tarafından önerilen güvenilir bir tedavi yöntemi. Tedavi üç aşamada gerçekleştirilir. Tüm şartları karşılıyorsanız, kurtarma garantilidir.

Sütün sarımsak infüzyonu

1. On gün boyunca günde altı kez, sütün sütünün üzerinde sıcak süt ile durulayın. İnfüzyon için iki büyük veya üç orta sarımsak karanfil bir ezme içine ezilmeli ve taze kaynatılmış süt ile bir bardağa konulmalıdır. Sütün sıcaklığı yaklaşık kırk dereceye kadar soğuduktan sonra sırt üstü uzanıp, yatarak, boğazınızı durulayın. İnfüzyondan çıkana kadar üretiniz.
2. Bir sonraki adım, aynı zamanda on gün, altı kez, bir bardak kaynar su ve bir buçuk saat dolu bir kaşık kuru çiçek calendula, infüzyon hazırlamak. Önceki tarifte tarif edildiği gibi durulayın.
3. Tedavinin üçüncü aşaması on günlük bir zamandır. Günde dört kez de uzanarak, patates çiçeklerinin bir kaynatmasıyla boğazınızı yıkayın. Bir kaşık dolusu kuru çiçek yapmak için bulaşıkları dökün ve bir bardak sıcak su dökün. Soba üzerine koyun ve beş dakika kaynattıktan sonra pişirin. Kaldırdıktan sonra otuz dakika sonra çıkarın.
Tedaviyi birinci yönteme göre tekrarlayın.

Tuzlu su ile durulama

 • Tuz ve su. Yedi ardışık gün, iki bardak sıcak kaynamış su içinde bir çorba kaşığı tuz çözeltisi ile boğazınızı yıkayın. Elbette üçüncü günde önemli bir rahatlama olacağı gerçeğine rağmen tamamlanmalıdır.
 • Uçucu yağlar. Yağ inhalasyonu çok faydalıdır. İki yüz elli mililitre sıcak sudaki işlem için, on damla herhangi bir yağ ekleyin ve günde iki kez on dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Yağ köknar, deniz topalak, lavanta, mentol, şeftali veya zeytin olabilir.
 • Aziz John'un meyvesi ve propolisi. Günde üç kez, propolis özü ile St. John's wort infüzyonu ile boğazınızı durulayın. İlk önce infüzyonu hazırlayın. Bir kaşık dolusu kuru St. John's wort bir termos içinde, bir bardak kaynar su dökün. İki saat sonra, süzülme ve damlama, yirmi damla propolisin infüzyonu içine çeker.
 • Çene, akasya, böğürtlen. Mümkünse, akasya beyazı bir kaşık, iki kaşık böğürtlen yaprağı ve üç kaşık çayırdan bir durulama infüzyonu hazırlayın. Kuru otlar ezin, karıştırın ve bir bardak bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra, süzme ve durulama için kullanın.

Bitki rasyonları ile boğaz durulayın

 • Civanperçemi, nane, ahududu. Nane, iki civanperçemi ve üç ezilmiş ahududu kabuğu. Karışımı bir kaşık dolusu iki yüz elli ml kaynatılmış suya dökün. Bir saat sonra, boğazınızı gerin ve günde en az üç kez yıkayın.

Oral uygulama için

 • Sarımsak ve bal. Sarımsakları soyun, sarımsak çekçekinden geçirin ve yarım bardak bal ile bir bardak sarımsak ezmesi karıştırın. İlaç bitmeden bir saat önce bir çay kaşığı alın.
 • Çam ve balın böbrekleri. Yarım kilogram çam fıstığı yazın, durulayın ve bir tencereye dökün. Yarım litre sıcak su dökün, ateşe koyun ve kaynatın. Yirmi dakika pişirin. Et suyu çıkarın, soğutun ve süzün. Sıvı hacmini ölçün ve litre başına bir kilogram bal ve on ml propolis ekleyin. Serin bir yerde saklamak için dikkatlice bağlayın ve saklayın. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Bira. Geleneksel şifacılar, yatağa gitmeden hemen önce bir bardak ılık koyu bira içerseniz, hastalığın hızla geri çekildiğini iddia eder.

Muz ve bal

 • Bal ve muz. Psyllium'dan ballı bir ilaç hazırlayın ve bir kaşık için günde dört kez alın. Küçük bir tencerede, yüz elli gramlık yüzlerce gram muz yaprağı dökün, yüz elli gram bal ekleyin, bir tabağa koyun, kaynana kadar ısıtın ve yirmi dakikalığına hafif ateşte pişirin. Plakadan çıkarın, soğutun, cam malzemelere aktarın, buzdolabında saklayın.
 • Kuru üzüm, kızılcık, fındık ve bal. Bir bardak kuru üzüm durulayın ve çok ince doğrayın. Ayrıca, bir bardak kızılcık ezin. Ceviz ezmesi ve bir bardak somun kütlesi, kuru üzüm ve kızılcıklara uzanıyordu. Yarım bir bardak bal eritin ve hazırlanan bileşime ekleyin, aynı iki yüz ml'lik kaliteli votka dökün. Hepsi dikkatle birleştirin. Her yemekten önce saatte bir kaşık dolusu alın. Çare bittiğinde, tedavi durdurulabilir.
 • Bal-bal şurubu. Üç sarımsak başını hazırlayın, soyun ve dişetlerini ovun. Küçük bir tencereye koyun ve sıvı bal içine dökün, böylece sarımsak kütlesini kaplayın. Sarımsak yumuşana ve balla birleşene kadar ısın. Kaldır, biraz serin ve tekrar ısıtın. Ürün çok kalınsa, biraz su ile seyreltin. Her saat bir kaşık yiyin.
 • Farenjitin alevlenme yaklaşımını hissettiğiniz anda, aşağıdaki ilaçları hazırlayın ve içirin. Bir bardak kuru kırmızı şarap ısıtın. Bir limon suyu dökün, bir kaşık bal ekleyin. Ateşe at ve üç dakika kaynat. Bir baharatlı karanfil ve yarım kaşık toz tarçın ekleyin. Isıdan çıkarın ve infüzyon için 20 dakika bekleyin. Sonra sıcakken iç.
 • Kuşburnu ve deniz topalak yağı. Köpek gül çayı sürekli kullanımı ile mükemmel yardımcı olur. İki kaşık köpek bir termos içinde yükseldi ve yarım litre kaynar su dökün. İki saat sonra, bardağı günde üç kez süzün ve içtikten sonra iki damla deniz topalak yağı tüketmeden önce çayın içine bırakın. Dogrose için Kalina meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Muz ve bal. Muz yapraklarını çekin, durulayın, kurulayın ve suyu sıkın. Eşit miktarda bal ekleyin, ateşe koyun ve yaklaşık yirmi dakika pişirin. Züccaciye transfer. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Adaçayı ve bal. Bir kaşık balın eklenmesiyle bir bardak kaynar suya bir adaçayı kaşığı kaynatın, her gün yatmadan önce içilir.
 • Briar, ısırgan ve kekik. Beş gram gül kalça alın, doğrayın ve aynı miktarda kekik ve ısırgan ile karıştırın. Küçük bir tencereye dökün ve iki dakika mililitre suda üç dakika pişirin. Isıdan çıkar, bir saat bekletin. Gerilme, tada bal ekleyin. İki hafta boyunca sabah ve akşam on ml'ye kadar ısıtın.
 • Elmalar. Apple bu hastalık için çok yararlıdır. Doğranmış elma beş kaşık yarım litre su dökün, bir kaynamaya getirin ve yirmi dakika pişirin. Günde iki hafta, günde iki kez bir bardak et suyu içer.
 • Agave ve bal. Uzamış farenjit taze sıkılmış agave suyu ile tedavi edilebilir. Biraz ihtiyacınız olan meyve suyundan korkmayın. Agave suyu eşit miktarda balla karıştırılır ve günde dört kez bir kaşık alınır.

Harika yemek tarifleri

Fyodor Chaliapin'den. Yarım dilim anason tohumu bir bardak yarısı ve bir bardak su dökün. Ateşe koyun, kaynatın ve bir saat dörtte bir pişirin. Çıkarın, süzün, bir bardak balın dörtte birini ekleyin, tercihen kireç ve kaynamaya kadar ısıtın. Plakadan çıkarın ve hemen bir kaşık dolusu kaliteli brendi dökün. Karıştırın ve serin. Shalyapinskoe içki bir kaşık için her saat olmalıdır demektir. Çok etkili bir ilaç, sadece bir günde hastalığın kurtulmasına yardımcı olur.

Maharaja'dan. Bu tarif Hindistan'dan bize geldi. Boğaz ağrısının bir kil solüsyonu ile yıkanmasına dayanır. Etki, kilin tüm zararlı maddeleri emmesi ile açıklanabilir. Eczanede toz halinde kil al. Bir çay kaşığı biraz ısıtılmış su bardağı bir kaşıkla dökün ve bir hafta boyunca günde en az altı kez durulama için kullanın.

Napolyon'dan. Napolyon bu yüzden farenjit tedavi etti. Her saat iki kaşık konyakla gargara yapmalısın. Konyak yutmayın! Dahası, doğal, kaliteli olmalı.

Fransız konyak bağımlılığı iyi bilinir, ancak Gürcüler doğal şaraplara bayılırlar. Gürcü doktorlar aynı zamanda farenjit de bu şekilde tedavi ettiler, ancak konyak yerine biraz ısıtılmış doğal kuru kırmızı şarap kullandılar.

miscellanea

 • Havuç ve bal ilacı. Küçük bir havuç rendesi üzerine sürün. Altın bıçağın bir eklemini sökün ve doğrayın. Havuçlara bir kaşık bal ve bir parça altın bıyık ekleyin. Hepiniz iki saat karıştırın ve bırakın. Günde üç kez, çare kaşığının yarısını alın ve ağzınıza, boğaza yakın bir yere koyun. Beş dakika sonra tükürün. Bu çare tarafından tedavi edilen yedi gün izler.
 • Tuz ve yağ. Boğaz boğazını ve boynunu, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tuz karışımı ile yağlayın. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır.
 • Papatya ve iğneler. Farenjitin ilk belirtilerinde, papatya veya iğnelerin bir kaynağını hazırlayın (elinizde). Biraz su ısıtın, havzanın içine dökün ve et suyunu dökün. Bacaklarınızı pelvise indirin ve iyice ısın. Sert bir havluyla silin ve ayaklarınızı ıslatın.
  Daha sonra papatya suyunu solumaktan nefes alın.
  Yatmadan önce, bal ilavesiyle bir bardak kalinovyh infüzyonu içirin. İnfüzyon için taze Kalina öğütülür ve çok sıcak suya eklenir. Taze karbondiotu yoksa, kireç veya nane renginin eklenmesiyle çözülmüş bir tanesi yapılacaktır.

önleme

Dumanlı odalarda olmaktan çekinmeyin. Dumanı sokaktan alıyorsanız, pencereleri ve pencereleri kapatın.
Yol tozunu ve atmosfer gazını solumayın. Bu faktörleri dışlamak mümkün değilse, en az gazlı bez kullanın.
Bir yerleşim bölgesinde havayı soğutmak için klimayı evde, yazın, ısıya takın.
Bir kez ve alkol ve sigara içmekten tamamen vazgeç!
Diyetinizden çok keskin, ekşi yemekleri ortadan kaldırın. Tuz alımını azaltın.
Dişleri tedavi et.
Burnunda nefes al. Soğuk algınlığı ile hemen tedaviye başlayın.
Gastrointestinal hastalıkların alevlenmesini önlemek için diyeti izleyin.

Halk ilaçları ile farenjit nasıl tedavi edilir: akut, kronik, atrofik

Farenjit, üzüntü, terleme ve boğaz ağrısının olduğu posterior farryngeal duvarın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Akut farenjit, bir kural olarak, esas olarak ARVI'de virüsler tarafından ortaya çıkar. Nadiren nedeni stafilokok enfeksiyonu ve diğer mikroorganizmalardır. Kronik farenjit yetişkinlerde ve çocuklarda kötü tedavi edilmiş veya tedavi edilmemiş akut farenjitin sonucudur.

Nazal kavite, farinks ve nazofarenksin kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Ayrıca, kronik bir hastalık gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, idrar yolu patolojilerinin bir sonucu olabilir. Halk ilaçlarının tedavisinin farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olup olmadığı ve bunu yaparken ne kullanılabileceği - bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın popüler tedavisi öncelikle tahriş olmuş boğazı yatıştırmak, iltihabı hafifletmek ve kuru mukoza zarlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için uygula:

İlaç tedavisinin yanı sıra, halk ilaçlarının kullanımı semptomların şiddetini hafifletir ve iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

otlar

Şifalı bitkilerin süsleri ve infüzyonları antiseptik, yatıştırıcı, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca hastalığın çeşitli formları için ücretler kullanırlar:

 1. Akut farenjit ile - bir çorba kaşığı nane, St John's wort, civanperçemi ve karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün. Çay içip, bal ilave ederek, yatmadan önce veya durulama için kullanın.
 2. Kronik formun tedavisi için - papatya, meşe ve muz kabuğu infüzyonu ile gargara.
 3. Atrofik farenjit - bitkilerin (deniz topalak, okaliptüs, nane) bitki veya bitki yağları kullanılarak inhalasyon yapmak.

Farenjit nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir, videomuza bakın:

İnfüzyonlar, decoctions, çaylar

Çünkü farenjit ile mukozanın kuruluğu gibi bir semptom vardır, o zaman onu sürekli nemlendirmeniz gerekir. Cömert bir içeceğin içilmesi yararlıdır, bu olabilir:

 • dut, sebze, meyve meyvesi;
 • limonlu sıcak bitkisel çay;
 • tereyağı ve bal ile süt;
 • gazsız alkali maden suyu;

Öksürük, aynı zamanda farenjitin yaygın bir semptomudur, bu nedenle balgam söktürücü etkisi ile otların et suyunu kullanabilirsiniz:

Her zamanki hazırlık şeması - kaynar su bardağı başına 10 gram hammadde, ama şimdi tüm otlar genellikle filtre torbalarında satılıyor ve paketin kendisinde nasıl demleneceği, nasıl saklanacağı ve ne kadar alacağı ayrıntılı olarak yazılıyor.

Durulama, boğaz tedavisi

Durulama için, eczane satın alınabilir propolis, çok iyi tentür. Bu alkol için bir araç olarak, 30, su ve günde 3-4 defa durulanmış bir boğazı 100 ml damla, ancak daha boşar ve boğaz tahriş edebilir.

Bir parça şeker üzerine birkaç damla damlayabilir ve yavaş yavaş eriyebilirsiniz. Ayrıca bitkisel infüzyonlar kullanılır:

Durulama için farenjit ile, antiseptiklerin herhangi bir çözeltisi kullanılır. En basitleri tuz ve sodadır. Etkili durulama - bu işlem bir işlemde 1 bardak sıvıdan daha az olmamalıdır. Farinks büyük, neredeyse dolu ağız olmalıdır.

soluk alma

İnhalasyonlar mukus boğazını nemlendirmek için kullanılır ve bunun için bir nebulizatör kullanılır. Onlar salin ile yapılır, ancak cihazın bazı modellerinde otların et suyularını kullanabilirsiniz.

Eğer nebulizer yoksa, soluma eskiden iyi bir şekilde yapılabilir - günde iki kez 5 dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Bu prosedürler aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. Bir soda çözeltisi (kaynar su başına 1 çay kaşığı).
 2. Islak buhar haşlanmış patates.
 3. Papatya, calendula, althea veya diğer şifalı bitkilerin süsleri.

Komarovsky: İnhalasyon yapmak için daha iyi olanla diyor ki:

yağlar

Atrofik ve subatrofik gibi bazı kronik farenjit formlarında mukozal doku, üzerinde kabuk oluşumu ile incelme ve atrofi haline gelir. Bu nedenle, örneğin propolis ile durulama gibi tahriş edici olabilecek prosedürlerden kaçınmak gerekir. Boğazın yağları kullanması en iyisidir:

Calendula ve deniz-buckthorn yağları ayrıca arka faringeal duvarın tedavisinde kullanılır.

soluk alma

kaynar su bardağı başına herhangi uçucu yağlar birkaç damla (çay ağacı, turunçgiller, deniz topalak) eklemelisiniz ve günde iki kez ona nefes.

Mukozadan herhangi bir tahrişten kaçınılması gerektiği için şiddetle sıcak çözüme gerek yoktur.

5 dakika yedikten sonra prosedürü tutmak daha iyidir.

kompres

Akut farenjit tedavisi için, boğaz için ısınma sıkıştırıcılar kullanılabilir. İşte bazı tarifler:

 1. Boğaz, göğüs ve sırt ile ovalama yağı. Gazlı bez üzerine biraz yağ sürün, boğazınıza koyun ve gece için etrafına sarın.
 2. İyi kalitede tereyağı tereyağı ile karıştırın, gresi sıkın, üzerine polietilen koyun ve sarın. Bu karışım, boğazı içeriden yağlamak için kullanılabilir.
 3. Aloe yaprakları bırakın, zeytinyağı dökün ve 5 gün ısrar edin. Günde iki kez boğazın arkasını yağlayın.
 4. Ezmeden geçirilen 2-3 diş sarımsak, bir çorba kaşığı tereyağı ile karıştırılarak karışımı bir selofan parçasına koyun. Sarımsak, ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bir doku tabakası ile boğazı örtün, üstüne bir kompres uygulayın ve etrafını sarın.

Diğer tarifler

Farenjit tedavisi için halk hekimliğinde başarılar bal ile yemek tarifleri kullanın:

 1. Tahta taze yaprakları öğütmek, bal ekleyin ve 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Bir çay kaşığı günde 3-4 kez alın.
 2. Yatağa gitmeden önce ballı meyan kökü kaynatın.
 3. Tamamen yumuşayana kadar sarımsaklı sarımsak pişirin. Günde birkaç kez al, hatta her saatte.

Bu tarifler kuru öksürük ile yardımcı olur ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

diyet

Farenjit ile, her şeyden önce kaçınmak için gereklidir:

 • çok soğuk veya sıcak yiyecekler;
 • baharatlı baharatlar ve soslar;
 • füme ve kızarmış yiyecekler;
 • katı meyve ve sebzeler;
 • herhangi bir gazlı içecek;
 • alkol.

Bir kelimede, boğazı tahriş edebilen her şey. Aynı kurallar, hastalığın önlenmesi için de önemlidir.

 • tahıllar;
 • bulyonlar;
 • buhar pirzola veya köfte et;
 • balık, özellikle yağlı deniz;
 • yumurta;
 • jöle.

Tüm ürünler buharda pişirilmeli veya kaynatılmalı ve ekmekler kabuksuz yenilebilir.

Terapi özellikleri

Farenjit tedavisi için halk tariflerinin uzun süredir kullanılmasına rağmen, geleneksel tıbbın her derde deva değil, sadece yardımcı tedavi olduğu anlaşılmalıdır. Otlar mikroorganizmaları öldürmezler, ancak iyileşme üzerinde yararlı etkileri vardır.

Doktora yetersiz tedavi akut farenjitin kronikleşmesine neden olabileceğinden, her durumda ele alınması gerekir. Tedavide öncelikle farenjitin nedenini bulmak önemlidir. Bu bakteriyel bir enfeksiyon ise, o zaman halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün olmayacaktır - burada belirtilen patojen dikkate alınarak, sadece bir doktor reçete hangi antibiyotikler gereklidir.

Ayrıca, bazı patolojiler (böbrek yetmezliği, kan hastalıkları) ile, bitkisel terapi kontrendike olabilir. Ayrıca, halk tarifleri bileşenlerine olası alerji indirim olmamalıdır.

Farenjit tedavisi halk ilaçları Özellikleri:

görünüm

Farenjitden kurtulabilirsin. Başka bir şey, eğer kronik farenjit ise, o zaman tedavisi beş dakika değildir. Sıfırdan kaynaklanmaz, ilk önce nedenini anlamalı ve bu hastalığı tedavi etmek için sistematik olarak yaklaşmalıyız. Boğaz iltihabı vücudun diğer hastalıkları ile ilişkili ise, o zaman, onları tedavi etmeden, sonsuza kadar farenjit belirtileri kurtulmak zor olacaktır.

Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Posterior faringeal duvarın mukozasının akut ve kronik inflamasyonu ve lenfoid yapıları, herhangi bir yaştaki hastalarda boğazda ve diğer hoş olmayan belirtilerde rahatsızlık olarak işaretlenir. Bu soruna karşı mücadelede etkili yardım yetişkinlerde halk ilaçları tarafından farenjit tedavisidir.

Halk ilaçları ile farenjit tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken kurallar

Doğru halk ilaçları ile yetişkinlerde farenjit tedavisinde ve önlemek için nasıl: nazofarenks tekrarlayan iltihap veya boğazdaki zayıflatıcı rahatsızlık, ve söz endişe Farenksin arka duvarının kronik inflamasyon, diğer nahoş semptomlarından muzdarip birçok hasta:

 • inflamasyon seyrinin alevlenmesi ve akut farenjitlerde artmış ödem neden olmaz;
 • Hastalığın tüm semptomlarından hızla kurtulur;
 • bir akut enflamatuar sürecin bir kronike geçişi;
 • yavaş inflamasyonun sık alevlenmesi ve mukozal hücrelerde hipertrofik veya atrofik değişikliklerin alevlenmesidir.

Konsantre tuz çözeltisi, asit, güçlü alkollü infüzyon - - Tedavi farenjit halk ilaçları agresif bileşimleri kullanılarak gerçekleştirilebilir edilemez, bu ancak iltihap ve ağrı arttıracaktır.

Hızlı bir iyileşme için ana koşulun şu olduğunu unutmayın:

 • elverişli mikro iklim koşullarının oluşturulması - En az taze hava akışı olan bir odada kuru ve sıcak hava, sadece nazofaringeal mukozanın rahatsızlığını ve şişmesini artıracaktır;
 • koruyucu rejim (Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati ve yeterli uyku önerilir);
 • sıcak, bol içecek (ballı süt, seyreltilmiş meyve suları, ahududu ile çay, kalina, kuş üzümü, kompostolar);
 • kaba hariç diyet, Tahriş edici yiyecekler - yiyecekler sıcak, homojen, müstahkem olmalı;
 • tüm ilaçlar, Katılan hekim tarafından atanan, tam olarak satın alınmalıdır (ilaçların fiyatı önemlidir - ucuz analogların satın alınmasıyla, tedavi edici etki yetersiz kalacaktır).

Erişkinlerde farenjit için hangi halk ilacı kullanılır?

Çoğu zaman erişkinlerde farenjit için halk ilaçları iltihabı azaltmak ve mukozayı şişirmek ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

 • durulama ve inhalasyon için kullanılan ve aynı zamanda içme biçiminde kullanılan anti-enflamatuar bitkilerin soğurma ve infüzyonları;
 • bitkisel ve uçucu yağlar (yağlama mukozası veya soluma, boğazda yağ sıkışması);
 • zencefil ile anlamına gelir;
 • propolis;
 • aloe ve calanchoe suyu;
 • sebze suları ve şifalı bitkiler;
 • şifalı meyveler (deniz topalak, kızılcık, ahududu, frenk üzümü, köpek gülü);
 • diğer anti-enflamatuar, analjezik ve dekonjestanlar (bal, arı sütü, limon).

Ayrıca yaygın bulaşıcı madde ortadan kaldırılması için antibiotikopodobnye doğal maddeler (uçucu, bioflavonoidler) kullanılmıştır kronik farenjit ve enflamasyon ve antiseptikler akut alevlenmesinde, infeksiyonlara neden:

 • Soğan ve sarımsak ilavesi ile anlamına gelir;
 • bal;
 • okaliptüs ve çay ağacı yağı;
 • mürver meyveleri;
 • ekinezya - tentür ve kaynatma;
 • zencefil kökü.

Kronik farenjit ile, halk ilaçlarının kullanımı yönlendirilir:

 • hücrelerde değişikliklerin restorasyonu üzerine (hipertrofi ve atrofi);
 • mukozal dolaşımın iyileştirilmesi;
 • kronik inflamatuar sürecin hoş olmayan semptomlarının azaltılması (sürekli kuruluk, mukus oluşumu, tahriş edici öksürük);
 • granülozis farenjit ile ameliyat sonrası mukozedeki tüm bozulmuş süreçlerin iyileşmesinin ve normalleşmesinin aktivasyonu.

Akut ve kronik farenjit tedavisinde en etkili araç

Posterior faringeal duvarın ve lenfoid yapılarının (mukozal folikül) akut ve kronik inflamasyonunun tedavisi için aşağıdakileri uygulayın:

 • şifalı otlar, bal ve diğer bileşenlerle birlikte sebze bitkileri ve meyveleri;
 • boğaz için durulama (anti-inflamatuar bitkilerin soğurulması, propolisin su tentesi, sarımsaklı çözeltiler);
 • alkol ve yağın sıkıştırılması;
 • Otlar ve uçucu yağların dekompansyonu ile inhalasyon;
 • posterior faringeal duvarın özel tıbbi araçları ile yağlama.

Video, evde farenjit halk ilaçları tedavisinde en etkili yöntemleri anlatıyor.

Tıbbi içecekler, şifalı otlar

Akut farenjit için en etkili tıbbi içecekler, meyvelerden çok bileşenli çaylardır:

 • ahududu, siyah kuş üzümü ve kartopu meyveleri, şekerle öğütülmüş, dik parçalanmış suyla doldurulmuş ve bir termos içinde infüze edilmiş, eşit parçalara ayrılmış;
 • eşit olarak alınan meyve, anason, kalça, kızılcık, ahududu, böğürtlen, siyah frenk üzümü, gelen ve sızdırmaz termos vitamini içecek (kaynama iki bardak suda girip 2 saat aşılamak).

Bu içecekleri gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Enflamasyonu azaltmak ve akut farenjit ile kuru öksürük rahatlatmak için, aşağıdaki tıbbi preparat yaygın olarak kullanılmaktadır.

En etkili araç, anti-enflamatuar ve yatıştırıcı bitki koleksiyonudur.

Şimdiki zamanın hazırlanması için iki bölümün alınması gerekiyor:

 • Siyah frenk üzümü yaprakları;
 • kireç ve papatya çiçeği;
 • böğürtlen yaprakları.
 • çim anne - ve - üvey anne;
 • John's wort;
 • adaçayı;
 • okaliptüs.

Tüm bitkisel maddeleri kuru bir kasede karıştırın. Koleksiyonu hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için bir çorba kaşığı karışım hazırlamak için, 2 saat boyunca termosta ısrar etmek - gün boyunca 1/3 fincan 3-4 kez alın.

Garnitür için şifalı otların brotları ve tentürleri.

Boğazın bitkilerden birinin kaynatılmasıyla veya kendi elleriyle hazırlanan bir kombinasyonu ile boğazının yıkanması veya sulanması:

Gargara sık sık gereklidir - günde en az 8-9 kez.

propolis

 • boğazını çalkalamak için (durulama yardımcısının camında çözünen bir çorba kaşığı çorba kaşığı) - günde 2-3 kez daha sık uygulamayın;
 • küçük yudumlarda içme şeklinde süt ile yutulması için - bir cam üzerine tentür 30 damla;
 • 3 dakika içinde küçük bir propolis parçasını ağız boşluğuna çözdürmek için.

Kronik farenjit tedavisinde en etkili yöntem yağ-propolis karışımıdır (1: 1 karışık propolis tentürü ve deniz topalak ya da şeftali yağı). Karışım, boğazı (günde 2 kez) yağlamak ya da burnu aşılamak için kullanılır - günde 4 kez 5 damla.

Kronik farenjit için diğer ilaçlar

Çoğu zaman kronik iltihap tedavisi için çeşitli halk ilaçları kursları kullanın:

 • Aziz John'un wort ve propolis;
 • bal ve çamın böbrekleri;
 • muz suyu;
 • sarımsak-bal şurubu.

Ayrıca kronik akıntılı farenjit kullanılan içecek bal (çay kaşığı), kırmızı biber tozu (tutam) ait zencefil tozu (tutam), yeşil çay (bir çay kaşığı) içinde, kaynar su bardağı dökün 30 ısrar - 40 dakika ve devralmak Günde 10 gün cam (küçük yudumda).

Yani, farenjit halk ilaçları tedavi nasıl:

 • Akut ve subakut farenjit tedavisi, hastalığın semptomlarının başlangıcından hemen sonra başlatılmalıdır - bu patolojik durumun zamansız veya yanlış tedavisi kronik bir forma girebilir;
 • tüm araçlar sadece doktora danıştıktan sonra uygulanır;
 • Fonların hazırlanması için tıbbi hammadde olarak sadece kaliteli bileşenler kullanılmalıdır;
 • özellikle çok bileşenli bitki infüzyonları hazırlanırken, halk ilaçlarının reçetesini (preparasyon talimatı) sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir;
 • Farenjit tedavisinde geleneksel ilaç sadece ek tedavi yöntemleri olarak kullanılır;
 • Dikkatli bir şekilde, alerjik reaksiyona neden olabilecek ve hastalığın seyrini arttırabilecek tıbbi ürünlerin bileşenlerini kullanmanız gerekir.

farenjit

Farenjitli doktorlar, farinksin mukoza zarının iltihaplanmasını gerektirir. Klinik olarak kendini gösterir. boğaz ağrısı, zulüm, bazen de rahatsız edici duyular. Yıllarca süren kronikliğin yanı sıra refahın arka planına karşı akut bir farenjit formu vardır. Farenjit çağırmak çeşitli mikroorganizmalar olabilir: virüsler, bakteriler, ancak olabilir ve mantarlar, aynı zamanda alerjik durumlar veya travma (ameliyat veya yabancı cisim sonucu). Hastalık, buhar veya basit bir şekilde sıcak bir sıvı kullanarak ve alkali mukoza, asit veya radyasyonla temastan kaynaklanabilir.. Fakat bunun neden ana nedeni rinovirüslerdir.

semptomataloji

Akut farenjit gelişimi ile, mukoza boğaz kuruluğu, şişlik, yutma şiddetli ağrı eşlik eder (özellikle boş bir yudum sırasında). Nadir farenjit, genel bir rahatsızlık veya ateş ile eşlik eder. Boğazdaki ağrı da kulaklara verebilir. Farenjit maskesinin arkasında, kan hastalıkları, kızamık, kızamıkçık kızamıkçık ve kızıl ateş gibi bulaşıcı bir doğaya ait başka enfeksiyonlar da olabilir.

Kronik farenjit öncelikle sıcaklıkta bir artış ve genel bir halsizlik ile eşlik edilir.. Genellikle hasta bir kişi açıklar boğazda kuruluk ve yumru veya yabancı cismin sıkışmış olduğu hissi, bu boğazda öksürme ya da sadece temizliği mümkün kılar. Kronik farenjit, sert ve inatçı olabilen kuru bir öksürük eşlik eder. Rahatsızlığa, zaman zaman farenksin arka duvarında birikir olan mukusu yutmak için sürekli bir istek eşlik eder. Tüm bu semptomatoloji, sinirlilik, artan uyarılabilirlik ve uyku bozukluğuna yol açar.

Farenjitin kronik varyantıve bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmemelidir, çoğu durumda sindirim sisteminin başka bir kronik patolojisinin bir sonucudur (gastrit, pankreatit, kolesistit). Sadece farenjit sonucu tedavi edilmez, çünkü lokal tedavinin vücudun genel durumu üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Her şeyin ortaya çıkmasının sebepleri

Hastalığın nedenleri çeşitli faktörler olabilir. Hava yollarını daraltmak, aşırı kullanımı ile olabilir ve düşer, çünkü daha sonra boğaza boşalırlar. Ayrıca, farinksin arka duvarından sürekli olarak akan ve tahrişe neden olan, daha sonra akciğerlere düşen mukus, öksürük refleksini artırır. Her durumda, kapsamlı teşhis zarar vermez.

Sarımsak ve bal farenjit ile tedavi edilir

Öksürük, hem de farenjit sessiz bir yaşam vermeyin, yardımcı olabilir bir reçete var. Taze sarımsak almak ve kabuğu soymaktan sonra küçük parçalar halinde kesilmeye değer. Bu küçük sarımsak yarım fincan gerekir. O bir emaye tencereye transfer edilir ve üzerine sarımsak ile tamamen kaplayan karabuğday balını dökün. Bileşim düşük ısıda ısıtılır ve sürekli karıştırılır ve yirmi dakika sonra sarımsak tamamen bal içinde çözülür..

Isıtma işleminden sonra, bileşim kapağı açmadan bir süre soğumaya bırakılır ve tekrar ısıtılır, ancak aynı zamanda karışımın yanmasına izin vermeden tekrar karıştırılır. Ek olarak, az miktarda damıtılmış veya eriyen su ekleyebilirsiniz..

Şurup daha sonra filtrelenir ve bir buzdolabında saklanır.. Bu ilacı al, hastalık düzelene kadar her saat için bir çorba kaşığı olabilir. Çocuklar bir çay kaşığı şurubu almalıdır.

Bal ve ladin böbreklerden gelen şurup, farenjit ile yardımcı olacaktır

Hazır hale getirmek için üç litre su ile dökülen bir kilogram ladin ve köknar tomurcukları ile peşpeşe stoklamak gerekir.. Bir emaye tencerede yirmi dakika kaynatılır ve süzülür. Et suyu tekrar savunulmalı ve tekrar süzülmeli ve böbrekler kadar olması gereken bal ilave edilmelidir. kg, on gram propolis özü ekleyin. Otuz gram propolisin özünü çıkarmak için yüz gram alkol üzerinde ısrar etmek. Tüm bileşenler birleştirilir, karıştırılır ve kırk beş derecelik bir sıcaklığa kaynatılır.

Et suyu soğutulur ve yarım litre içinde şişelenir ve sonra serin bir yerde saklanır. Günde üç kez bir çorba kaşığı alın. Köknar tomurcuğunun yanı sıra köknar tomurcukları da mayıs sonunda dört santimetrelik bir boyuta ulaştığında toplanmaktadır. Soğuk su ile yıkanır ve ince doğranmış.

Daha önce boğaz genellikle ağrılı

Adaçayı bir çorba kaşığı ve aynı miktarda okaliptüs yararlıdır.Ayrıca, herhangi bir ot, örneğin, muz, ıhlamur, nergis (çiçek), kekik, üvey anne otu, papatya. Bütün bunlar 500 mililitre suya dökülmeye ve onbeş dakika kaynamaya değecek, daha sonra balın kaynatılmasının yanı sıra, bıçağın ucundaki sitrik asit kristalleri, bu versiyondaki limon suyu çalışmaz.

Kompozisyon gargara ve içte birkaç yudum almak için mükemmel. 3-4 prosedür ve ağrı unutulabilir.

VİDEO

Otlar farenjit ile yardım

Otlar ayrıca farenjit tedavisinde başarıyla kullanılabilir. Muz yaprağı otsu çimi, sünnet derisi, orospu çocuğu, civanperçemi, yonca çiçekleri, calendula, menekşe otu ve gül kalçaları, hepsi eşit olarak alınmalıdır. Karışımın iki çorba kaşığı 500 mililitre kaynar su ile doldurulmalı ve daha sonra bir gece termos içinde infüze edilsin. Her şey hazır olduğunda, infüzyon filtrelenir ve günde üç kez üçte bir veya üçte bir cam alır, günde üç kez bir boğazla durulanır.

Ayrıca, propolisin etkili bir tentürüdür, ki bu da hiç de hazırlanması zor değildir. 30 gram propolis için yüz gram alkol gerekir. 2-3 gün ısrar edin ve sonra bir bardak ılık su zemininde 30 damla oranında boğazını durulayın.

Atrofik farenjit ölü deniz tuzu yardımcı olacaktır

Ölü deniz tuzu atrofik farenjit için iyi bir ilaç olabilir. Yarım litre su bir çorba kaşığı tuz gerektirecektir, su sıcaklığı otuz altı dereceden fazla olmamalıdır. Çözüm beş ardışık gün boyunca beş ila altı kez gargara yapmalıdır. Enflamasyon ikinci günde de gerçekleşebilir, ancak bu durdurulmamalıdır, ekşi ve baharatlı yiyecekleri sınırlamamız gerekir.

Otlar farenjit ile yardım

Farenjitli bitkilerin kullanımı 2-3 haftada rahatlama sağlar, ancak bu durdurulmamalıdır, sadece uzun süreli tedavi istenen etkiyi verebilir. Her yaşta da dozları vardır, bir yaşın altındaki çocuklar yarım çay kaşığı tavsiye edilir, üç ila altı yıl bir tatlı kaşığı alır. Altı ila on yaşında bir çorba kaşığı alın ve on yıl sonra günde iki yemek kaşığı alın.

Tarif # 1

Rezene meyvesinin bir kısmını alacaktır ve sinek kaidesinin kökü, iki kısım meşe kabuğu, 2 kısım alhaea kökü, adaçayı yaprağı 2 kısım. Hepsi birlikte, bir kahve değirmeni içinde karıştırmak ve öğütmek ya da sadece ezmek için gereklidir. Bir termosda, iki yemek kaşığı toplama toplanması ve içine yarım litre kaynar su dökülmesi gerekir. Gece boyunca ve sabahları ısrar etmek için ısrar etmek gerekir. Gün boyunca 2-3 kez yarım bardak alın ve aynı infüzyonda da gargara.

Tarif 2

Okaliptüsün yapraklarından bazıları, papatya çiçeklerinden bazıları, adaçayı yapraklarının bir kısmı, çam tomurcuklarının bir kısmı, nane çimi parçası, kekik otunun bir kısmı, elecampane köklerinin iki kısmı. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez yarım bardak alın ve aynı infüzyonda da gargara.

Tarif # 3

Bu tarif için otun iki parçasını gerektirir St. John's wort, ot kırlangıçotu ve adaçayı yapraklarının bir kısmı, ot oregano iki kısım ve bazı koniler. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez yarım bardak alın ve aynı infüzyonda da gargara.

Tarif # 4

Eşit olarak gerekli ot St John's wort, anne ve üvey anneannın yaprakları, ot kekik, ısırgan, papatya çiçekleri, bir menekşe çimen, civanperçemi, meyan kökü. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez bir bardak al ve aynı infüzyonda da gargara yap.

Tarif No.5

Aynı şekilde yonca, kalça, alıç çiçekleri gerektirir.? huş ağacı yaprakları bir tür muz Sardunya otlar ve alternatifler. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez bir bardak al ve aynı infüzyonda da gargara yap.

Tarif No.6

Eşit miktarda calendula çiçeği, tansy, mallin, hindiba otları alacaktır., kekik, aspen tomurcukları. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez yarım bardak alın ve aynı infüzyonda da gargara.

Tarif # 7

Bu tarif, eşit parçalarda çimen nanesi, çam tomurcukları, ahududu yaprağı, solucan otu, çoban çantası, lahananın filizi, okaliptüs yaprakları ve angelica kökü gerektirecektir.. Hep birlikte, bir kahve değirmeni ile karıştırın ve öğütün veya sadece eziyet. Bir termos 2 yemek kaşığı yerleştirilir ve zemin litre kaynar su ile doldurulur. Gece boyunca ve sabah filtresinde ısrar edin. Gün boyunca 2-3 kez yarım bardak alın ve aynı infüzyonda da gargara.

Halk ilaçları ile tedavi

Farenjit, lenfoid dokunun yanı sıra farinksin mukoza zarının (kabuk) iltihabı ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın etken maddeleri şunlardır: bakteriler (streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar), virüsler (adenovirüs, influenza), Candida türünün mantarları. İki türü vardır: farenjit kronik ve akut.

Farenjit belirtileri.

Hastalığın ana belirtileri aşağıdaki belirtilerdir:

 • Boğazda rahatsızlık hissi
 • Malaise ve yorgunluk
 • Sıcaklıkta artış
 • Kuruluk ve pershing
 • Boğazda ağrı, yutma
 • Boğazda yabancı bir cismin varlığının hissi
 • Burun öksürük

Çocuklarda farenjit semptomatik, fizyolojik özelliklerine bağlı olarak erişkinlerde meydana gelenlerden biraz farklıdır. Yukarıdaki tüm semptomlara ek olarak, çocuklar hala boğazda yanma hissi ve kaşıntıya, ayrıca keramiğe ve sıcaklıkta önemli bir artışa sahiptir.

Akut farenjit nedenleri.

Her şeyden önce, akut farenjitin nedenleri şunlardır: soğuk veya ağır kirli havanın teneffüs edilmesi, tütün veya alkol gibi çeşitli kimyasallar ve gazlar ve aynı zamanda çok soğuk veya tersine sıcak yiyecek alımı. Bu virüse neden olabilir: virüsler (rinovirüsler, adenovirüsler, influenza virüsü); patojenik mikroorganizmalar (pnömo, strepto ve stafilokoklar). Akut farenjit gelişmesinde önemsiz olmayan faktör, aşağıdaki hastalıkların varlığıdır: çürük, rinit, sinüzit.

Akut farenjit belirtileri.

Akut farenjitin ana belirtisi, yutulduğunda, özellikle bir tükürük yutulduğunda (boş yutma) boğaz ağrısıdır. Ayrıca hastalarda da terleme, boğazda kaşıntı ve yanma hissi, ağrı var. Nadiren karakteristik ağrılı kuru öksürük ve belirgin bir ateş yoktur (subfebril). Farenjit başka bir hastalığın (grip, rinit) bir sonucu ise, o zaman belirtileri ve ana belirtileri eklenir.

Kronik farenjit.

Kronik seyrinin farenjitinde, hastalığın oldukça yavaş ve sürekli gelişimi ile karakterizedir. Bunun en önemli özelliği, en hafif hipotermi ile birlikte bile (akut bir şekle atlamak), ayrıca bağışıklık sisteminde veya aşırı yağda bir azalmayı mümkün kılmasıdır. Kronik farenjitde, semptomlar akut seyrinin belirtilerine karşılık gelir. Hastalığın nedeni eksik tedavi veya akut formun zamansız tedavisidir. Kural olarak, farenjit neden olur: çeşitli enfeksiyonlar, alkol, toksik, tahriş edici, zehirli dumanlar ve toz, sigara teneffüs edilmesi. Çocuklarda farenjit genellikle, farenks, rinit, sinüzit, çürüklere yatkın olan başka bir enflamatuar sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Mukoza boğazının tutulum derecesine ve yapısına bağlı olarak çeşitli tiplerde kronik farenjit vardır: hipertrofik, kataral ve atrofik.

Hipertrofik formun karakteristik özelliği, faringeal mukozanın kalınlaşması ve kalınlaşmasıdır. Kronik farenjit ile, bu formun semptomları, kataral ile ortaya çıkanlara çok benzer. Parlak kırmızı boncuk ve boğazın arka ve yan duvarları kapak boncuk, irin toplanması ve çok viskoz mukus, kuru ağrılı öksürük, ağzından hoş olmayan koku: Ama kenara onlardan, hatta gibi yaşayabilir.

Catarrhal formu, boğazın mukoz yüzeyinde birincil inflamatuar değişiklikler ile karakterizedir - parlak bir görünüm ve kuruluktur. Bu form, çoğu zaman sigara içenler ve yoğun kirli hava ile çalışan kişiler için karakteristiktir. kataral formları kronik farenjit semptomlar vardır: Soğuk sezon yanı sıra, duman ya da toz soluma ile takviye edilmiştir boğaz, öksürük, yanma ve kuruluk.

Atrofik farenjit, halk ilaçları ile tedavi.

Atrofik form, boğazın mukoza yüzeyinin tam bir atrofisi, normal dokusunun sarımsı beyaz bir çağrışımla incelmesi ve değiştirilmesi ile karakterizedir. Bu formun ana semptomları, yutulduğunda kuruluk ve boğaz ağrısı, sürekli veya periyodik ağrıdır. Atrofik farenjit ile, semptomlar hem ilaç hem de halk ilaçları ile tedavi edilir.

Tarifi. Atrofik farenjitin gül kalçaları ve deniz topalak ile tedavisi.

Boğazın sırt ve yan duvarları günde üç kez deniz topalak yağı ile üç hafta süreyle yağlanır. Son kullanma tarihlerinde yedi gün mola verin ve sonra aynı şeyi tekrarlayın, sadece 14 gün boyunca sadece kuşburnu yağı ile.

Emin olun: prosedürden sonra, yüksek verimlilik elde etmek için yarım saat boyunca içmeyin ve yemeyin.

Tarifi. Anason tohumları, atrofik farenjit tedavisi için bir ajan olarak.

Yarım bardak anason tohumu 250 ml dökülür. su, on beş dakikadan fazla pişirin, sonra gazlı bezle süzün. Sonra ¼ fincan bal (kireç) ekleyin ve ateşten çıkardıktan sonra tekrar kaynatın, bir çorba kaşığı konyak dökün.

Her 30 dakikada bir yemek kaşığı al. Şarkıcılar bu tedavi yöntemini tercih ederler çünkü bir gün içinde atrofik farenjitden kurtulmak için mükemmel bir şekilde yardımcı olan kişidir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi.

tedavi farenjit halk ilaçları Nitelikli bir uzman tarafından reçete edilen ilaçların kabulüyle birleştirmek gerekir. Hekimlerin uzun yıllara dayanan deneyimleri ve deneyimleri, en yaygın ve etkili olan aşağıdaki tariflerin olduğunu göstermektedir:

Tarifi. Farenjitin propolis ile tedavisi.

Boğazın yağlanması için bir karışım hazırlamak için: bir kısım propolis (ekstrakt) ve iki kısım şeftali yağı veya gliserin gerekir ve iyice karıştırın. Uygulama şekli: günde 1 kez ve tedavi süresi - on gün.

Propolis uygulamaları, antimikrobiyal ve lokal anestezik özelliklere sahip olduğu için kronik farenjitin tedavisi için en uygun olanlardır.

Tarifi. Sarımsak, farenjit tedavisi için bir yol olarak.

ince ızgara Taze ve temiz sarımsak (çıkışındaki yarım bardak), bir tencereye vitese tamamen sarımsak kapsamalıdır koyu (karabuğday) bal, ekleyin. Bundan sonra potu küçük bir ateşe koyun ve sürekli karıştırın, pürüzsüz olana kadar, ancak 25 dakikadan fazla sürmeyin. Daha sonra, kapağı çıkarmadan, karışımın biraz soğumasını bekleyin, ardından tekrar ateşe koyun ve karıştırmayı unutmayın. Önemli: kitle yanmamalıdır. Bunun için az miktarda eritilmiş veya damıtılmış su ilave edilmesi tavsiye edilir. Pişirdikten sonra, tülbentten şurup süzün ve buzdolabında saklayın. Uygulama yöntemi basit: Yetişkinler, bir sanat için her saat başı iki gün sürer. kaşık ve çocuklar - çay üzerinde.

Çocuklarda farenjit ile sarımsak tedavisi en uygun ve etkilidir, çünkü doğal ve doğal bir antimikrobiyal olan sarımsakdır.

Farenjit için ev ilaçları.

Herhangi bir yetkili doktor, farryngiti tedavi etmek ve semptomlarını gidermek için hangi ev ilaçlarının uygun olduğunu size söyleyecektir. Hastalığa karşı mücadelede mükemmel yardımcı olacaktır: meyve suyu Kalanchoe, maden suyu, patates, bal, sarımsak.

Eğer sarımsak ince bir şekilde rendelenirse, o zaman elde edilen yulaf ezmesini temiz bir bezle sarın ve boğaza takın, sonra ağrı ve terleme bir süre sonra tamamen geçecektir. Catarrhal farenjit ile belirtiler bu şekilde tedavi edilir.

Gazsız sıradan bir maden suyu ile durulayın, hastanın boğazdaki iliği temizlemesine, kuruluğu kaldırmasına ve terlemeyi gidermesine yardımcı olacaktır.

Tarifi. Farenjitin Kalanchoe suyu ile tedavi.

Bir bardak ılık suda iki ila üç çay kaşığı taze Kalanchoe suyu karıştırın ve günde dört kez durulayın.

Suyu Kalanchoe sadece anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip değildir, aynı zamanda pus ve nekrotik dokuların temizlenmesini de sağlar. Hipertrophied farenjit belirtileri tedavi formu bu tarifi kullanmak daha iyidir.

Tarifi. Patates farenjitinin tedavisi.

Ham su ham patatesleri boğazınızı günde beş defaya kadar durulayın. Bir kerede en az 0,5 bardak meyve suyu gerekir. Tedavinin süresi bir haftadır.

Patates suyu, boğazı yumuşatır, ağrıyı hafifletir ve yutulduğunda rahatlama sağlar.

Farenjitin otlar ile tedavisi.

Tıbbi uygulamada, farenjit halk ilaçları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkilerin herhangi bir kimyasal içermediği ve hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun olduğu için, hastalığın belirtilerine karşı mücadelede büyük önem fitoterapiye verilir. Çeşitli bitkilerden en etkili decoctions ve infüzyonlar vardır.

Tarifi. Farenjit tedavisinde bir araç olarak, muz yaprakları.

Kurutulmuş yapraklar (ezilmiş) bir çorba kaşığı 230 ml dökün. kaynar su, sonra yirmi dakika ısrar ediyorlar, ilk önce ılık bir bezle sarılmış, - drenaj yapıp, günde üç (ve dört) kez gargara yapıyorlar.

Diğer decoctions ile dönüşümlü olarak kullanılması arzu edilir.

Tarifi. Farenjit tedavisi için otlar özel koleksiyonu.

Aynı oranlarda huş ağacı, muz, adaçayı, çam tomurcukları, kekik otu yapraklarını alın ve her şeyi dikkatlice karıştırın. Karışımın bir çorba kaşığı bir bardak su ile seyreltilir, ateşe verilir ve yaklaşık 15 dakika boyunca zayıf bir yanma için kaynatılır. Bundan sonra et suyu ve süzün. Kullanım talimatları: günde altı kez gargara.

Çocuklarda farenjit ile böyle bir kaynatma ile tedavi korkmadan kullanılabilir, zararsızdır ve sağlığa zarar vermez.

Çocuklarda boğaz tedavisi için nane kullanabilirsiniz.

Tarifi. Nane farenjitinin infüzyonu ile tedavi.

Iki (üç yapabilirsiniz) nane yaprakları kaynayan su ile kaynatın, bir kapak ile kapak, on dakika ısrar sonra süzün. Günde beş kez durulayın.

Hızlı bir etki elde etmek için, diğer bitkilerden et suyu ile alternatif yapmak en iyisidir.

Farenjit ile, hastalığın seyrinin istenmeyen sonuçlarını ve şiddetini önlemek için, halk ilaçları ile tedavi mutlaka terapist ile anlaşılmalıdır.

Evde farenjit tedavisi.

Bu rahatsızlıkla, hastaneye yatış gerekli değildir, bu yüzden doktorlar atar evde farenjit tedavisi: Çeşitli bitkilerin ilavesi ile inhalasyon, yanı sıra infüzyon ve infüzyon ile durulama. anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olarak, papatya, sarı kantaron, adaçayı, nane: infüzyon hazırlanmasında aşağıdaki otlar boğaz daha iyi kullanılmasını durulayın.

Tarifi. Papatya, farenjit için bir çare olarak.

İnfüzyonu hazırlamak için, dik bir kaynar su ile dökülen ve yarım saat boyunca infüze edilen bir masa kaşığı papatya çiçeği gerekir. Kullanım talimatları: günde altı kez gargara.

Papatya infüzyonunun başkaları ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Tarifi. John's wort tarafından farenjit tedavisi.

Bir çorba kaşığı St John's wort yaprakları ve kaynar su ile lekeli ve yirmi dakika ısrar sonra drenaj. Kullanımı: günde altı kez kadar gargara.

John's wort infüzyonunun diğerleriyle birlikte kullanılması önerilir.

Farenjitleri inhalasyon ile evde tedavi edebilirsiniz. Bu işlem için özel bir hazırlığa sahip olmak gerekli değildir, suya şifalı bir kaynatma ekleyebilir ve su buharlaşarak bir havluyla kaplanacak şekilde buharlaşana kadar kaynatın.

Tarifi. Farenjitin çam kozalakları ile tedavisi.

Kaynar su 20 gr ekleyin. bir havlu ile kaplı koni ve solunum.

Bu prosedürü günde beş defaya kadar tekrarlayın.

Tarifi. Soda farenjit tedavisi.

Kaynar suda, bir çay kaşığı soda ekleyin ve tavada nefes alın. Prosedür günde beş defaya kadar tekrarlanabilir.

Soda boğazı yumuşatır ve kuruluğu ortadan kaldırır.

Halk ilaçları ile farenjit tedavisi ilaçları ile uyumlu bir şekilde birleştirilmelidir. Herhangi bir ev yöntemini kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda Tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir çocukta, karma kompozisyonun patojenik bir mikroflorasının neden olduğu, bulaşıcı alerjik bir palatine bademcikler (bezler) iltihabıdır.Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabının etken maddesi, çocuklarda tehlikeli komplikasyonları provoke edebilen ve antibiyotiklerle tedavi edilebilen beta-hemolitik streptokoktur.

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.