Loading

Bir çocukta pürülan rinit nedenleri ve tedavinin özellikleri

Bir çocukta burun akıntısı çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı nedenleri farklıdır: İltihaplı havalarda enfeksiyon, alerji, yüksek toz içeriği. Enflamasyon komplikasyonlara neden olmadan gerçekleşebilir ve daha ciddi bir forma dönüşebilir. Çocuğun neden pürülan burun akıntısı var? Semptomlar nelerdir? Tedavi etmek için? Heyecan verici konulara cevaplar - makalede.

Pürülan soğuk nedenleri

Aslında, burun akıntısı - aşırı üretim, mukusun burun pasajının kabuklarını oluşturur. En sık görülen nedenleri solunum yollarının akut viral enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyöz ajanların istilasına karşılık olarak, mukus üretimi, virüsleri baskılayan bağışıklık hücreleriyle aktive edilir. Mukus sıvı olduğunda bağışıklık hücreleri problemle başarılı bir şekilde baş ederler.

Kurutulmuş kalın mukus (örneğin, çocuk kuru bir odada, bebekte yüksek bir sıcaklıkta olduğunda) bakterilerin gelişimi için uygun bir ortam haline gelir. Kendi patojenik mikroflorası aktif olarak çoğalmaya başlar. Sonuç olarak, bakteriyel iltihaplanma viral enfeksiyonu birleştirir, irin oluşmaya başlar (ölü bağışıklık hücreleri ile mukus, bakteri ve hayati aktivitesi olan ürünler, toksinler).

Bu nedenle, pürülan rinit, bakteriyel orijinli bir enflamasyondur (primer veya sekonder). Solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte, bir çocukta bakteriyel iltihap gelişmesinin provoke edici faktörleri şunlar olabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • grip ve diğer ciddi bulaşıcı hastalıklar - kızamık, kızıl ateş, difteri, tifüs;
 • akut viral rinit için yanlış veya tedavi eksikliği;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyöz odakların varlığı.

Çocukta pürülan rinit belirtileri

Viral bir enfeksiyona bakteriyel iltihaplanmayı eklerken, pürülan rinit ayrılacak mukusun rengi ile kolayca ayırt edilebilir - bu durumda yeşilimsi veya sarı-yeşil renklidir. Pürülan mukus cildi tahriş eder, burnun altındaki bölgede ve üst dudağın üstünde kızarıklık ve ağrıya neden olur.

Daha sıklıkla pürülan rinit, viral rinitin akut formundan gelişir, daha az sıklıkla kronik rinitin bir sonucu olur. Akut rinit veya hipoterminin başlamasından 4-5 gün sonra pürülan bir karakter alır. Genellikle eşlik eden:

 • çocuğun esenliğinin bozulması;
 • baş ağrısı;
 • artan sıcaklık;
 • nefes alma zorluğu;
 • burun mukozası ve tıkanıklık ödemi;
 • Burundan salgılanan düzensiz koku.

Bazen bir çocuk, pürülan içeriklerin kan safsızlıkları ile ayrılmasını görebilir ve bu durum aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • mukusun küçük kan damarlarına (genellikle kılcal damarların zayıflığına bağlı olarak küçük çocuklarda gözlenen) zarar veren mukustan burun tıkanıklıklarının çok yoğun blöflenmesi ve temizlenmesi;
 • fazla doz veya uzun süreli vazokonstriktif damla kullanımı;
 • burunta polip / kistlerin varlığı;
 • Kan, kalp ve kan damarlarının eşlik eden hastalıkları.

Pürülan rinit formları

Akımın doğasına göre pürülan rinit ayrılır:

 • akut (semptomlar yukarıya bakınız);
 • Kronik.

Kronik pürülan rinit (atrofik rinit, ozena) uzun bir zaman alır (birkaç yıldır), kendini farklı bir şekilde gösterir. Hastalar kokuların kötüleşmesinden, burnun hoş olmayan bir kokusundan ve pürülan kabukların oluşmasından, genel sağlık durumundan şikayet ediyorlar. Mukoza zarlarının kademeli bir atrofisi, burun geçişlerinin genişlemesi vardır.

Pürülan soğuk olası komplikasyonları

Aşırı derecede soğuk algınlığı ve / veya yetersiz tedavi, solunum yolundan ciddi komplikasyonlara yol açar. gelişmekte:

 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit (sinüzit, frontalit, etmoidit).

gözlerde basıncı, baş ağrısı, etkilenen sinüslerde dolgunluk hissi, zonklama ve diğer özel tezahürleri - pürülan belirtilerine sinüzit gelişimi (sinüslerde iltihabı) ile diğer semptomların eşlik rinit.

Yenidoğanlar ve bebekler için yıldan daha genç olan çok tehlikeli pürülan rinittir. Nazal pasajlar pürülan bir sır ile bloke edildiğinde bebek her zaman ağız ile nefes almaya başlayamaz. Böyle bir durumun ölümcül bir sonuca yol açtığı durumlar vardı. Bu nedenle, bir yaşın altındaki çocukların pürülan bir soğuk algınlığı ile özellikle dikkatli olmak gerekir.

Hangi doktor yardım edecek?

Çocuğun birincil muayenesi bir çocuk doktoru tarafından yapılır. Eğer pürülan bir rinit şüphesi varsa, çocuk bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir otorinolaringologa (başka bir KBB doktoru) sevk edilir.

Bir pürülan soğuk tanı

Tanının ilk aşaması, şikayetlerin açıklanması ve tıbbi tarihin toplanmasıdır. Bundan sonra, burundan ayrılan mukusun yapısını belirlemeyi mümkün kılan bir rinoskopi yapılır.

Tanıyı açıklığa kavuşturmak ve diğer olası hastalıkları (sinüzit, sinüs kisti, atrofik kronik rinit) dışlamak için ek testler ve muayeneler öngörülmüştür:

 • burundan ayrılmış bakteriyel salgı kültürü;
 • Burun ve nazofarenksin sinüslerinin röntgen muayenesi veya bilgisayarlı tomografisi;
 • Nazal pasajların endoskopik muayenesi, nazofarenks.

Tedavi özellikleri

Pürülan rinit tedavisi içerir:

 • antibakteriyel tedavi;
 • pürülan içeriklerin burun pasajlarından çıkarılması (sinüzit ve diğer komplikasyonların gelişmesini önlemek için);
 • semptomatik tedavi (ödem, konjesyon, kabuklar ve hastalığın diğer belirtileri).

Antibiyotik tedavisi

Antibakteriyel tedavinin temel amacı, patojenik floranın baskılanması, komplikasyonların önlenmesi ve hastalığın kronik bir forma geçişi, inflamasyonun klinik belirtilerinin yoğunluğunun azalmasıdır.

Lokal veya sistemik antibiyotikler reçete edilir. Sistemik hareketin hazırlanması, yüksek sıcaklıkta, pürülan salgının bol sekresyonunda, çocuğun genel durumunun kötüleşmesinde zorunludur.

Aşağıdaki sistemik antibiyotik grupları önerilir:

 • geniş spektrumlu penisilinler (amoksisilin, Flemoksin, Ospamoks) ya da klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav) ile korunur penisilinler kombine - tercih edilen ilaçlar;
 • Makrolidler (Azitromisin, Rovamisin) - penisiline karşı alerjik reaksiyon varlığında.

Enflamasyonun hafif ve orta şiddeti ile, yerel eylem antibiyotikleri - Polidex, Isofra - kullanılır.

Nazal pasajlardan pürülan sekresyonun seyreltilmesi ve çıkarılması

Pusulanın burundan tahliyesini kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki terapötik rejimi reçete eder:

 1. Burun pasajlarının hipertonik salin solüsyonu ile durulanması;
 2. Sprey Rinoflumacil uygulaması (viskoz pürülan bir sırrı sıvılaştırır);
 3. Sprey uygulanmasından 3 dakika sonra, burnun fizyolojik salin solüsyonu ile tekrar tekrar yıkanması;
 4. Yoğun kanama;
 5. Lokal antibiyotik ile uygulama.

bilmiyorum vysmarkivatsya yenidoğan ve küçük çocuklar bebekler nasıl (eczanelerde satılır) burun özel aspiratör veya yumuşak uçlu bir şırınga temizlemek zorunda çünkü.

Kategorik olarak, bu amaçlar için bir şırınga kullanamazsınız, çünkü prosedür sırasında oluşan yüksek basınç, östaki borusuna ve dolayısıyla da orta kulak iltihabına girebilir.

Deniz suyu ile nemlendirilmiş spreyler bebekler kullanılamaz. Östaki borusundaki irin yutulmasını ve otitis gelişimini provoke edebilir ve ayrıca larinksin spazmına neden olabilirler.

Semptomatik tedavi

Ödemi azaltmak için, nazal damlalar vazokonstrüktif bir etki ile reçete edilir - Vibrocil, Nazivin, Xylen, Hoc. Vazokonstriktör damlalar 5 günden fazla kullanılmamalıdır, çünkü alışkanlık ve zıt etki oluşabilir - soğuk algınlığının alevlenmesi.

Ne zaman ödem mukoza önerilen antihistaminikler - Zodak, Erius, Zirtek.

Bakteriyel inflamasyonun önlenmesi

Pürülan rinit gelişmesini ve nüksetmesini önlemek için, bitki ve homeopatik ilaçlar reçete edilir (Sinupret, Cinnabsin). Bu ilaçlar, lokal immüniteyi arttırır ve kronik inflamasyonun gelişmesini önler.

 • immün uyarıcı maddeler;
 • vitamin kompleksleri;
 • müstahzarları güçlendirmek.

Önleme genel önlemleri şunlardır:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması;
 • bağışıklığı arttırmak.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için, sertleştirme prosedürlerini gerçekleştirmek için çocuğa dengeli bir sağlıklı beslenme ve temiz havada düzenli yürüyüşler sağlamak çok önemlidir.

Bakteriyel pürülan rinit, uzman ve yeterli yetkin tedavinin uygulanmasını gerektiren ciddi bir inflamasyondur. Aksi takdirde, ciddi komplikasyonlar mümkündür - bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve pnömoni dahil olmak üzere solunum sistemi iltihabi hastalıkları. Bebeklerde ve yenidoğanlarda soğuk algınlığının gelişimine özellikle dikkat edilmelidir. Görünüşe göre, soğuk algınlığı, sağlığı ve hatta bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Çocuklarda pürülan sümük

"Sümüklü çocukluk" sadece retorik bir ifade değildir. Bu herkesin karşı karşıya olduğu gerçek. İlk - bir çocuk olarak, daha sonra - bir ebeveyn olmak. Soğuk algınlığı ile baş etmek kolay bir iş değildir, özellikle de pürülan bir akıntı ise, maksiller sinüzitin bir semptomu olabilir. Ebeveynlerin ve doktorların sadece sabır ve ortak çabaları istenen sonucu getirecektir. Süreç uzarsa ve çocuktaki pürülan sümük tam olarak bunun hakkında yazıyorsa, tedavi karmaşıktır ve uzun sürelidir.

Snot nereden geliyor?

Soğuk algınlığı ile burun mukozası iltihabı oluşur. Sümük, vücudun iltihaplanma sürecine karşı koruyucu bir reaksiyonudur. Sağlıklı bir insanda, burnun içindeki mukus sürekli olarak bulunur, burnun iç kısmını kurumasını ve tozunu korur. Az miktarda, mukus rahatsızlık vermez.

Vücut aşırı soğutulduğunda ve çocuklar söz konusu olduğunda, termoregülasyon mekanizmasının sadece üç yıldan beri kurulduğunu, bağışıklığın zayıfladığını ve virüslerin mukoza üzerinde bir dayanak kazanmasının daha kolay olduğunu hatırlamalıyız. Bu rinitin ana sebebidir (vakaların% 90'ı). Geri kalan% 10, alerjik reaksiyonun bir tezahürüdür. Burada, sümük bir süpürgenin rolünü oynar: burun sinüslerinden alerjenleri yıkamaya çalışırlar. Bazen sümüğün nedenleri çeşitli mekanik yaralanmalar, yaralanmalar ve hatta yabancı bir cisimdir, yanlışlıkla çocuğun burnuna takılır, bu da çocuklara da olabilir. Yine, savunma mekanizması açılır ve görünmez.

Nedeni ne olursa olsun, sonuç birdir: burun akıntısı, enfeksiyonun vücuda girmesini engelleyen bir engeldir.

Kalın Sümüklü

Rinitin ilk belirtilerinde rinit yoktur. Çocuk burunda rahatsızlık hisseder, kuruluk, gıdıklama ve reseptörler tahriş eder ve hapşırmaya neden olur. Virüs çoğalmasının ikinci aşamasında sümük su gibi aktif olarak sızmaya başlar. Bir ya da iki gün içinde, burun akıntısı daha yoğun hale gelir.

Bu süreden önce soğuk algınlığından kurtulmak mümkün olmamışsa, bakteriyel enfeksiyon viral bir enfeksiyona bağlanır. Mücadele etmek için mukusun kimyasal bileşimi değiştirilir: protein miktarı artar, bu da sümük daha yoğun olur. Daha ilerlemiş hastalık, nazal mukozada daha fazla bakteri var. Buna göre, atılan mukusun yoğunluğu artar.

Neden pus görünür?

Viral rinitin bir komplikasyonu olan bakteriyel enfeksiyona yeşil renkli snot eşlik eder. Renkli sümüğün failleri şu şekilde olur:

 • stafilokok ve streptokoklar;
 • pnömokoklar;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • anaerobik bakteriler;
 • mikoplazma;
 • mantar enfeksiyonu.

Ve daha fazla bakteri daha aktif hale gelir, daha yeşil ve sümük daha kalındır. Çocuk mukozal ödem nedeniyle nefes almakta zorlanıyor. Nazolabial üçgene dokunmak acı verir ve burun kalıcı olarak gömülür. Eğer bu aşamada yanlış tedaviyi gerçekleştirirseniz, komplikasyonlar daha da gelişir: otit, sinüzit veya sinüzit görülür.

Irin ile ilk sümük bir buçuk haftada görülebilir. Onlar oldukça hoş olmayan "yoldaşları" eşlik ediyor:

 • baş ağrısı;
 • sıcaklık artışı;
 • bebeğin aktivite kaybı;
 • iştahsızlık;
 • burun kokusu.

Ayrıca, çocuk boğaz ağrısı ve kulaktan şikayet edebilir. Sinüslerde pusun durması sadece hoş olmayan bir putrefaktif kokunun ortaya çıkmasına değil, aynı zamanda koku kaybına da yol açar.

Tedaviye nasıl başlanır

Her şeyden önce, birikmiş mukusun burun boşluğunu yıkayarak temizlemek gerekir. Bir yetişkin için bu prosedür basittir ve çocukta küçük bir şırınga kullanmak gereklidir. Tuzlu su bir yıkama çözeltisi olarak kullanılır. Burnunu deniz suyuyla yıkamak için bir eczane hazır spreyi satın alabilirsiniz.

Bir doktorun randevusu üzerine, suya antiseptikler eklenir:

Bu prosedür ne yapar?

 • şişliği önemli ölçüde azaltır;
 • mukozanın iltihaplanmasını giderir;
 • kalın sümüğü seyreltmekte, çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır;
 • Burundan gelen kokuyu giderir ve antibakteriyel etkiye sahiptir.

Nazal pasajları temizledikten sonra, ilaç kullanımı çok daha etkili olacaktır. Çocuğun muayenesi temelinde tedavi eden çocuk doktoru uygun vazokonstriktif preparatları yazar.

Kesinlikle dozu takip etmek önemlidir. Burun için herhangi bir damla ve sprey belli bir süre daha uzun süre kullanılamaz. Aksi halde, tedavi yarar sağlamaz, ancak zarar vermez.

Antibiyotik tedavisi

Bir pürülan burun akıntısı tedavisi, farklı ilaç gruplarını kullanarak karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir.

 1. Hormonal spreyler. Başka bir yolun bir etkisi olmadığı zaman kullanımları haklı çıkar. Şişmeyi azaltmaya ve pürülan içeriklerin çıkışını kolaylaştırmaya yardımcı olun.
 2. Antibiyotikler. En iyisi penisiline ve türevlerine dayanan ilaçlar olacaktır. Bu ilaçların alerjisi olan çocuklar için kontrendike olabileceğini unutmayın. Bu durumda, çocuk doktoru makrolidleri atar. Lokal aksiyonun antibiyotikleri daha yumuşak bir seçenektir, ancak her zaman bu kadar etkili değildir.
 3. Mukolitikler. Küçük bir çocuğun düzgün kanaması zordur. Burundan dışarı çıkmayan balçık, çocuklar tarafından yutulur. Yoğun ve viskoz, bronşlara yerleşir ve ikincil bir enfeksiyon geliştirme tehlikesi yaratır. Mukolitikler sırrın viskozitesini azaltır, bebeğin burnunu uçurması ve boğazını temizlemesi daha kolaydır.

Hiçbir durumda sinüzit ısınamaz! Sinüslerin ısınması, sadece hastalığın ilk aşamasında olumlu bir etkiye sahiptir. Pürülan hastalık ile, bu tür tedavi menenjit de dahil olmak üzere, ciddi ciddi komplikasyonlardır.

Temel yaklaşım

Çocuklarda pürülan sümüğü tedavi etmenin temel prensibi zarar vermez. Kendi kendine ilaçlama yapılamaz! Tedavi, bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve bağışıklığı güçlendirmek, sinüslerin doğal havalandırmasını normalleştirir. Aynı zamanda, uygun şekilde seçilmiş bir ilaç grubu, pürülan sümüğün doğal bir çıkışına katkıda bulunur.

Maksiller sinüslerin delinmesi (delinmesi) olmayan çok zor durumlarda vazgeçilmezdir. İşlem durağan. Maksiller sinüsler özel bir alet kullanılarak antiseptiklerle yıkanır ve daha sonra bir antibiyotik enjekte edilir.

önleme

Erken yaşlardan itibaren temperleme, soğuk algınlığı önlemenin en iyi yoludur. Aşırı ısınma daha az tehlikeli olmadığı için, hipotermiden korkarak, bebek bakıcısına zarar vermeyin. Yürüyüş yapmak, açık hava oyunlarında açık hava oyunları oynamak için mümkün olduğunca sık gereklidir.

Çocuğunuzun burnunu almasına ve doğru şekilde nefes almasını öğretmesine izin vermeyin. Dengeli bir diyet, taze sebze ve meyveler, vitamin preparatları, sağlıklı bir uyku - tüm bunlar çocuğun bağışıklığını güçlendirmeye ve sizi pürülan sümükten koruyacaktır.

Purulent sümük nasıl tedavi edilir?

Tehlikeli mi?

Yetişkinlerde, genellikle burun akıntısı sağlığı için bir tehdit olmadığı için irinli rinit tedavisi, "daha sonra" ertelendi edilebileceği düşünceleri vardır. Bununla birlikte, zamanında rasyonel tedavinin olmaması, sürecin kronik bir forma geçişine hızla yol açar. Bu gerçekleşmezse, diğer sağlık riskleri ortaya çıkar - iltihap yakın organlara yayılabilir. Bu genel durum kötüleşmesi ve karakteristik semptomların yanı sıra eşlik yutak, gırtlak, trakea isabet olasılığını arttırır.

Ayrıca, anatomik yapının özellikleri nedeniyle, pus, sinüsit, frontalitis, otit gelişmesine yol açan paranazal sinüslere ve işitsel tüplere nüfuz edebilir. Bu nedenle, pürülan rinit için zamanında yardım aramak önemlidir.

Hangi ilaca hitap edersem, pürülan sümük varsa?

Burun hastalıkları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından idare edilir ve pürülan akıntı olduğunda, öncelikle onunla temasa geçmelisiniz. Bazı durumlarda, hastalar diğer uzmanların danışma gerektiren - bir göğüs hastalıkları, bulaşıcı bir hastalık uzmanı, pratisyen hekim, hastalığın nedenleri ve eşlik eden hastalıklar belirlenmesini kurmak gereklidir.

tanılama

Pürülan rinit tanısı anamnez toplanması ile başlar. Semptomların başladığı andan itibaren hastadan çıkmanın gerekip gerekmediği, vücut ısısında bir artış olup olmadığına bakılmaksızın, respiratuar ve diğer sistemlerden herhangi bir klinik belirtinin ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenir. Daha sonra doktor hastayı incelemeye devam eder. Salgıların doğası ve burun boşluğunun mukozasının durumu özel aynalar kullanılarak incelenir. Genellikle bu eylemler teşhisi doğrulamak için yeterlidir.

Bazı vakalarda, doktor, eşlik eden patolojileri ve pürülan akıntının ortaya çıkma nedenini tanımlamak için ekranın bakteriyolojik kültürü de dahil olmak üzere ek laboratuvar ve araçsal araştırma yöntemleri uygulayabilir. Tüm bunlar, pürülan rinitin etkili bir tedavisinin randevusu için gereklidir.

terapi

Bir pürülan burun akıntısının göz ardı edilemeyeceğini hatırlamak önemlidir - tedaviye mümkün olduğunca erken başlamalısınız.

Pürülan rinit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • Antibiyotik tedavisi. Mukozadaki değişiklikler ve artmış sekresyon, patojenik mikroorganizmaların burun boşluğunda aktif çoğalma ile ilişkilidir. Bu nedenle, pürülan rinit her zaman reçete edilen antibiyotikler. Kural olarak, mukoza zarını tedavi etmek için lokal çözeltiler kullanılır - spreyler, damlalar (Isofra).
 • Nazal boşluğun düzenli sanitasyonu. İlaçlarla pürülan sümüğü tedavi etmeden önce, birikmiş salgılardan kurtulmak gerekir. Bu, üfleme yoluyla elde edilebilir, küçük çocuklarda ise mukustan burun tıkanıklıklarını temizlemek için özel aspiratörler kullanılır. Bu manipülasyon, nefes almayı kolaylaştırır ve tedavinin etkinliğini önemli ölçüde artırır.
 • Vazokonstriktör ilaçlar. Enflamasyon, burun boşluğunun mukoza zarının ödemini ve kılcal damarların genişlemesini hızlandırır, böylece solunum zorlaşır. Bu nedenle, doktorlar riniti tedavi etmek için hastaların nazal damlacıklar ve vazokonstrüktif eyleme sahip spreyleri kullanmasını önermektedir. Bu ilaçlar Snoop, Tizin vb.
 • Semptomatik tedavi Vücudun bir parçası olarak eşlik eden tezahürlerin ortadan kaldırılmasıdır. Antipiretikler, anti-inflamatuar, vitaminler uygulayın.
 • Genellikle doktorlar burun boşluğunu hipertonik bir çözelti ile yıkamanızı önerir. Bir uzmana danıştıktan sonra eczaneden alabilir veya kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Burun kanatlarının yakınındaki alanda orta derecede bir basınçta oluşan hafif bir acupressure masajı da mümkündür. Daha fazla sıvı - bitkisel çay, komposto, arıtılmış su kullanılması tavsiye edilir.

Ne yapılamaz?

Pürülan burun akıntısı tanımlayan birçok hasta, doktora başvurmadan adım atmaya başlar. Bu genellikle durumun şiddetlenmesine, enflamatuar sürecin yayılmasına, komplikasyonların gelişmesine yol açar.

 • Semptomları görmezden gelin. Eğer pürülan bir rinit varsa, toplantıyı doktorla erteleyemezsiniz.
 • Nazal boşluğu ısıtın. Isı, bakterilerin aktif olarak çoğalmasını ve yakın organlara püyün hızla yayılmasını, ciddi sonuçların ortaya çıkmasını teşvik eder.
 • Doktor randevusu olmadan antibiyotik alınız. Bu ilaçların kontrolsüz alımı tüm organ ve sistemlerden birçok komplikasyon gerektirir.

Yani, yetişkinlerde veya çocuklarda pürülan rinit belirtileri varsa, tanıyı onaylayan ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini gösteren bir uzman görmeniz gerekir.

komplikasyonlar

Bir pürülan burun akıntısı, tedavinin yokluğunda sağlığa ciddi bir tehdit olabilir.

Hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Kronik forma geçiş.
 • Paranazal sinüslerin hastalıkları sinüzittir.
 • Solunum yolu boyunca iltihap yayılması ve sonuç olarak, farenjit, larenjit, tracheitis gelişimi.
 • Otitis, işitme bozukluğuna ve daha ciddi komplikasyonların gelişme olasılığını artırır. Örneğin, iltihaplanma süreci menenjite yol açarak menenjite yol açabilir.

Gelişen komplikasyonlar genel durumun bozulmasına ve ek tanısal manipülasyon ihtiyacına yol açar.

Önleme var mı?

Birçok kişi sadece pürülan riniti iyileştirmek için değil, aynı zamanda gelişimini önlemek için mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Önleyici tedbirler aşağıdaki gibidir:

 • Solunum yolu hastalıkları, bakteriyel ve viral enfeksiyonların zamanında teşhis ve tedavisi.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi için taze sıkılmış taze meyve ve sebzelere dahil olmak üzere, daha sık taze havada olmak gerekir. Vitamin alabilir, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra.
 • Subcooling, taslaklar, tozlu odalardan kaçınmak.

Bazı uzmanlar, burun boşluğunu düzenli olarak sterilize etmeyi, toz ve kuru kabukları temizlemeyi önerir. Herhangi bir doğada bir deşarj olduğunda, bir kulak burun boğaz uzmanına danışın.

“Zararsız soğuk” ne kadar ciddi olabileceğini anlamak önemlidir. Nazal pasajlardan kalın yeşil-sarı akıntı göründüğünde, en kısa sürede bir uzmanı ziyaret etmek gerekir. Doktor, pürülan rinitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir, önleyici tedbirler önererek kendinizi komplikasyonların gelişiminden koruyabilirsiniz. Sadece bu şekilde vücuda zarar vermeden sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Purulent sümük nasıl tedavi edilir?

Çoğu zaman, mukus salgıları ile birlikte mukusasal sekresyonların (sümük) üretimi, rinitin akut fazının devamı olur. Eksüda yeşil veya sarı izolatı, lökosit filizlenen hücreler tarafından virüs ve bakterilerin yok edilmesini yansıtır.

Enfeksiyöz ajanların burun boşluğundaki lokalizasyonu, vücudun yaşamsal aktivitelerinin ürünleri ile zehirlenmesi ile doludur ve inaktivite ile kronik rinit sinüzite, farenjit, adenoidite, tracheite geçer. Bir yetişkin veya bir çocukta pürülan sümüğün tedavisi, uyaranların yok oluşunu, patoloji semptomlarının baskılanmasını amaçlamaktadır.

Purulent snot nedir?

Mukoza sırrı - Bu ürün bezlerin salgı aktivitesi, burnun yumuşak dokularını çizer. Toz, kir ve bakterilerden solunan oksijeni nemlendirir, ısıtır ve temizler. Nazal boşluğundan bol miktarda akıntı, üretilen enzimin hacmindeki artışla ilişkilidir. dış ve iç faktörlerin etkisi altında.

Patojen mikroorganizmaların mukozasında lokalizasyon mukonazal sekresyonun üretimini arttırmak için doğal bir bağışıklık tepkisini kışkırtır.

Terapötik prosedürler olmadan, bir viral enfeksiyona bir bakteriyel enfeksiyon eklenir. Koruma işlevini yerine getirmek için, sümüğün kimyasal bileşimi değişir, proteinin içeriği artar, bu da yoğunluğu ve salgı konsantrasyonunu arttırır.

Yok edilen virüslerin dokuları ile karıştırılan fizyolojik sıvı sarı veya zengin yeşil renk. Fotoğrafta pürülan sümük nasıl görünmektedir.

Mukozal ürünün pürülan safsızlıklarla konsantrasyonu, esas olarak kronik formlarda olan, önitis, sinüzit, otit, maksiller sinüzitin enfeksiyöz etiyolojisini gösterir. Hastanın yaşamına yönelik bir tehdit, pnömoni, bronşit patolojik değişikliklerin arka planında gelişmedir.

Hastalıkların seyri aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 • mukoza şişmesi ve iltihabı;
 • drenaj işlevinin ihlali;
 • nefes alma zorluğu;
 • boyunda ve oksiputta ağrı, ön kısımda;
 • anemi;
 • enerji eksikliği, zayıflık.

İnflamatuar sürecin bireysel formları karakteristiktir yüksek vücut ısısı, epizodik öksürük atakları, titreme, gözyaşı, tat alma tomurcukları, boğazda ve kulakta hoş olmayan duyumlar. Çocuk ağrılı, sinir bozucu, uyku bozuk, iştah kaybolur.

Bir çocuk ve bir yetişkinte pürülan sümüğü nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Doktor muayeneye ve bir rinoskopi verisine dayanarak, doktor belirler inflamasyon lokalizasyonunun derecesi ve yeri.

Araştırma yöntemleri arasında radyografi, bilgisayarlı tomografi, burun boşluğundan biyolojik materyalin toplanması, endoskopi, genel kan ve idrar analizi yer almaktadır.

Kulak Burun Boğazının görevi - mukonazal sekresyonun doğal çıkışı için terapötik bir şema seçmek, patojenik mikrofloranın tahribi, solunumun normalleşmesi.

Paranazal sinüslerin iltihaplanması

Bir çocuk ya da yetişkin sümüklü sümük bakımı burnun tuvaleti ile başlar. Toz kanalları temizlemek için, mukus kalır, doktor deniz suyu, örneğin, "Aquamaris", "No-Sol" dayalı burun preparatları reçete.

Çocuklar için en uygun seçim "Yunus", "Solin" olacaktır.

Çözümü evde hazırlayabilirsiniz. 1 litre başına damıtılmış su ekle 15-20 gram tuz, 1 damla iyot.

Farmakolojik olmayan tedavi yumuşak dokuların nemlenmesine katkıda bulunur, kabuk oluşumunu önler, ilaçların emilimini artırır. Burun pasajlarını sulamak önerilir 10-14 gün boyunca günde en az 4 kez.

antibiyotikler

Pürülan rinit ana tedavisi - antibiyotik tedavisi. KBB pratiğinde yaygın olarak kullanılan "Miramistin", "Klorheksidin", "Furacilin" idi.

Ana bileşenlerin etkisi altında, patojen suş membranlarının parçalanması ve yıkımı, sonuç olarak enzimatik aktivitelerinin modifikasyonunu meydana getirir - mikroorganizmaların yaşam döngüsünün baskısı.

dezenfektanlar Gram pozitif ve gram negatif ajanlara karşı aktiftir.. İlaçların etkisi ödemin azaltılması, enflamatuar sürecin durdurulması, drenaj fonksiyonunun düzeltilmesidir.

İlaçlar mukoaktif etkiler ile karakterize edilir, siliyer epitelin işlevini arttırır.

Ilacın konsantrasyonu yanma hissi uyandırabilir, birkaç dakika içinde matlaşır. Bileşen bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan hastalar risk altındadır.

Şiddetli patolojik değişikliklerde doktor atar Geniş spektrumlu antibiyotiklerin oral uygulaması, "Augmentin", "Summamed Forte", "Flemaxin", "Bioparox", "Chlorophyllipt", "Polidex" dahil.

Doz ve tedavi, hastalık derecesini, enfeksiyöz ajanların lokalizasyonunu, organizmanın bireysel özelliklerini dikkate alarak belirlenir.

İlaçlarla temas sınırlandırması olumsuz reaksiyonların tezahür etmesi nedeniyle tavsiye edilir:

 • baş dönmesi;
 • öğürme;
 • derinin kandidiyazı;
 • ishal;
 • boyunda ve oksiputta ağrı.

Antibiyotik alımı antidiarrheal mikrobiyal ilaçlar ile desteklenmiş. Bağırsak mikroflorasının dengesinin restorasyonuna, humoral ve lokal immünitenin uyarılmasına katkıda bulunurlar.

Vazokonstriktif ilaçlar

Nazal spreylerin aktif maddeleri adrenalin reseptörleri üzerinde hareket ederek damarlarda periferik etki. İlacın lokalizasyonu, aksesuar sinüslerin çıkış kanallarını açar, sonuç olarak, burnun normalleşmesi yoluyla nefes alır, ödem azalır ve pürülan salgılama prosesi kolaylaştırılır.

Terapötik etki oluşur Damlatma sonra 10-15 dakika, 6 saate kadar saklanır.

Önemli! Gebelik sırasında, emzirme sırasında doktorlar, ilacın amaçlanan kullanımı, doğmamış çocuğun sağlığına yönelik tehditten daha yüksek olduğunda, tedavi rejiminde vazokonstrüktif damlalar içerir.

Purulent snot dan damla Kurs tarafından 5-7 güne kadar, ideal olarak 3 ila 5 gün arasında tayin edilir. Uzun süreli kullanımın arka planı, aşırı dozaj geliştirir kronik burun tıkanıklığı, iç kabuğun atrofisi.

Geçmişi olan hastalar için dikkatli olunması önerilir. takip eden patolojiler:

 • diabetes mellitus;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • bronşiyal astım;

Pürülan rinit tedavisinde "Pinosol", "Naphthyzin", "Sanorin" tedavisinde kullanılır.

Mukolitik ilaçlar

söktürücüler Üst ve alt solunum yollarının bütünlüğüne zarar veren balgam sıvılaşması için tasarlanmıştır.. Farmakolojik aktivite antienflamatuar ve antioksidan etki gösterir.

Tıbbi ürünlerin sistemik etkisi yoktur, karaciğerde metabolize edilirler, düşük biyoyararlanım ile karakterize edilirler (% 10'dan fazla değildir).

Referans için! İlacın şeması, immüno-modüle edici ilaçlarla desteklenmiştir: IRS-19, Viferon, Polyoxidonium.

Duodenal ülser, mide ülseri, zakratougolnoy glokom, arteriyel hipertansiyonu olan hastalarda yan etki riski vardır.

Çocuklar için "Rinofluimutsilom", "ACC-100" takdim farmasötik ürünlerin yelpazesi, "Ekstra Xymelin", "Adrinolom" - "Nazik".

antihistaminikler

İlaçların etkisi, Hi-histamin reseptörlerini bloke etmeyi amaçlamaktadır. Etilendiaminler, alerjik rinit semptomlarının şiddetini azaltır, yatıştırıcı ve antipruritik bir etkiye sahiptir.

Terapötik şema en çok Suprastin, Zirtek, Tavigil, Naiz içerir. Tedavinin seyri 7 ila 10 gün arasında değişir..

Klinik olgularda, pürülan burun akıntısı seyrine eşlik edilir. 38 ° C üzerinde sıcaklık, hastalara antipiretik ilaçlar reçete edilir: "Nurofen", "Ibuprofen", "Parasetamol".

Patolojik değişiklikler bağışıklık sistemine zarar verir, vücudun ek vitaminlere, makrobesinlere ihtiyacı vardır. Patojenik suşlara direnci arttırır, metabolik süreçlerin seyrini normalleştirir, organların ve sistemlerin işleyişini hızlandırır, bu da hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

İlaç etkinliği göstermiştir "Vitrum", "Supradin", "AktivalKid", "KinderBiovital", "KiddiFarmaton".

Alternatif Tıp

Alternatif terapiler pürülan sümük, ilaç kullanımını hariç tutmaz. Doğal bileşenler mukoza aktif rejenerasyonunu, eksüda üretimini azaltmayı, eliminasyonunu kolaylaştırmayı, solunumun normalleşmesini kolaylaştırır.

Önemli! Evdeki prosedürleri uygulamadan önce, özellikle çocuğun bağışıklığı konusunda bir soru değilse, doktora danışmak gerekir.

Pürülan rinit ile mücadelede, aşağıdaki manipülasyonlar etkilidir:

 • haşlanmış patates buharda. Metabolik süreçleri uyarır, nazal mukozanın ödemini azaltır. Prosedürü gerçekleştirmek için, kabın üst kısmına haşlanmış işlenmemiş kök mahsulü ile bir örtü örtülmelidir. Biz ağızdan üç nefes, burun içinden bir soluk alıp, 5-10 dakika;
 • vitaminli damlalar. Hazırlanmaları için eşit oranlarda sıvı bal, soğan ve sarımsak suyu karıştırılır. Burun pasajlarını üç kez sulayın her delikte 2-3 damla bir gün;
 • deniz topalak yağı. Bitki ürününün bakteriyostatik etkisi vardır, toksin konsantrasyonunu azaltır, yumuşak dokuları tahriş edici etkilerden korur. Deniz cehri meyvesinin yağında nemlendirilmiş pamuklu çubuklar, burnun iç kabuğunu temizler.

Pürülan safsızlıklar ile mukonazal salgılanmaya göre aktivite, Kalanchoe suyu, havuç veya pancar suyu gösterir.

Sonuç

Bir çocuk ya da yetişkin pürülan sümük, hastanın dişlerinin enfeksiyonunun yayılması, güçlü antijenlere sistematik maruz kalma nedeniyle grip ve soğuk algınlığı, hipotermi, arka planı gelişir.

Bir tedavi planı yapmak için, doktor hastalığın etyolojisini tanımlamalıdır. Akut formu koruyucu yöntemlerle sınırlandırılabiliyorsa, kronik aşama antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Çocuk pürülan nasıl tedavi için s Not

Pürülan sümük - çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl tedavi edilir, soğuk algınlığı ile irin

Catarrhal ve viral hastalıklar her zaman hızlıca gitmezler ve tıbbi literatürde sunulan hastalığın klasik seyri nadirdir. Bu, zayıf ekolojiden, vücudun savunmasında bir düşüş ve modern bir insanın yüksek yaşam hızından kaynaklanıyor.

Bu yazıda, pürülan sümüğün etkili bir şekilde nasıl tedavi edileceğini tarif ediyoruz.

Birçoğumuz ısınmaya ve genel zehirlenmeye kadar tamamen ayaklarımdan "knock" olana kadar, en sonuncuya kadar çalışmaya devam ediyoruz. Çoğunlukla böyle ifadeleri duyabiliyorsunuz, "Uzun süre hastalanamıyorum", "ateş ettiler", "bir yedek bulacaklar" diyorlar. Bu durumda değerli sağlığınızla ödeme yapmak zorundasınız. Ve neyimiz var?

5 gün yerine hastalık 12 günden az olmamakta ve aynı zamanda pürülan siğille tracheitis, bronşit, zatürre, sinüzit ile komplike olmaktadır.

Sinüzitin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıktığı ve ilk belirtilerinin “renkli” snot: beyaz, sarı, yeşil olduğu dikkat çekicidir. En korkunç şey, bu tür semptomları olan bir hastanın bir doktora başvurmaması ve enfeksiyonun diğer dokulara ve organlara yayılarak "smolder" olmaya devam etmesidir. Ve bağımsız tedavi, özellikle pürülan rinitin ısıtılması, bazı durumlarda, menenjit ve septik koşullara yol açar.

Purulent burun akıntısı nereden geliyor?

Nazal yoldan pürülan akıntının nedenleri

Burundan yeşil bir akıntı varsa, irin akar, o zaman şüphesiz, bakteri florası kendi haklarına girdi. Ancak, organizma ve böylece günlük çok sayıda virüs ve bakteri ile karşı karşıyadır ve hastalık her zaman gelmez.

Bütün hata bağışıklık sistemi. Kesintisiz çalıştığı zaman, nazal mukoza patojenik mikroorganizmaları baskılayabilir ve onları nazal geçitlerin ötesine geçemez. Ve bağışıklık zincirinin kırılması durumunda - hoş karşılanırsanız, enfeksiyon için "kapı" açıktır.

Bir çocuk ya da bir yetişkinde pürülan sümük artık soğuk algınlığı değil, bir nedenden ötürü sümüğün koşması gibi bir komplikasyondur. Bazen yetersiz tedavi de sinüzite yol açar.

Bakteriyel ortak soğuk ve yeşil pürülan hapşırma ana suçluları gibi bakteriler şunlardır:

 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • mikoplazma;
 • anaeroblar;
 • mantar mikroflorası.

Hepsi yüksek tropizme sahiptir (iyi yapışırlar) ve etkilenen bölgede hızla yayılırlar. Sonra drenaj yapan ve nazofarenks içine düşen pürülan sümük vardır.

Pürülan içerikler, bakteri ve öldürücü hücrelerle savaşma sürecinde ortaya çıkar. Bu mücadelenin sonucu olarak, ölü T-lenfositlerin, epitel hücrelerinin ve bakterilerin "mezarlığı" oluşur. Bu aynı zamanda, pürülan burun akıntısının rengini de açıklayabilir, yani. Sarı-yeşil sümbül, özel maddelerin koruyucu bakteriler tarafından izolasyonu sonucunda renklendirilerek elde edilir.

Elde edilen toksinler, kan dolaşımına girerek, pürülan soğuk algınlığı semptomlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunurlar, hem lokal hem de genel olabilirler. Bu patolojinin de predispozan faktörleri şunlardır:

 • karmaşık viral enfeksiyonlar;
 • patojenik mikroorganizmaların bir birleşmesinin oluşumu;
 • hipotermi;
 • stres;
 • adenoid;
 • nazal septumun deformasyonu;
 • zararlı işletmelerde çalışmak;
 • adezyonlar;
 • immün yetmezlik durumları;
 • mukoza zarının mikrodolaşımını bozar.

Burun kanı ile irin nedenleri olabilir:

 • keskin havlama;
 • burun travması (basit toplama);
 • burun boşluğunda polip ve kistlerin varlığı;
 • antikoagülan almak;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • vazokonstriktör burun ajanlarının aşırı dozu;
 • hormonal hastalıklar;
 • hematolojik problemler.

Konuyla ilgili makale - kanla sülük nasıl tedavi edilir.

Pürülan soğuk belirtileri

Bu hastalığın klinik tablo pürülan sümük, burun tıkanması, burun boşluğundan hoş olmayan (pis kokulu) kokulu salgıları, alın tat ve koku, baş ağrısı, basınç değişiklikleri ile ortaya çıkar. Burun pü kokusu - bu süpüratif inflamasyon neden ölü organizma ayrışmasını gösterir açık semptomlar, biridir.

Pürülan burun akıntısı için, hemen hemen her zaman olası bir tehlikeyi işaret eden yeşilimsi renk kaybı karakteristiktir. Ve tahsisi genellikle kalın ve yetersizdir, bu nedenle ek seyreltme gerektirir.

Genellikle pürülan burun akıntısına genel semptomlar eşlik eder: halsizlik, ilgisizlik, uyku bozukluğu, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, zayıf uyku.

Bir çocukta, özellikle de 5 yaşın altındaki çocuklarda pürülan akan burun akıntısı, vücut ısısındaki önemli bir artışla şiddetlenir. Termometre üzerindeki işaret genellikle alt-bant değerlerini aşar, yani. 38 derecenin üzerinde olur.

Tanı nasıl

Niyetli sümük neyin tedavi edileceğini belirlemek için, ayırıcı tanı koymak ve neyle uğraştığımızı açıklığa kavuşturmak gerekir. Sadece komplikasyonsuz pürülan rinit ya da belki de hastalık zaten karmaşık hale gelmiştir, örneğin sinüzit. Ayrıca, pürülan sümük, maksiller sinüsün sinüsü ile görünebilir. Konudaki makale - evde maksiller sinüzit nasıl hızla tedavi edilir.

Kulak burun boğaz uzmanı, hasta hakkında semptomları hakkında ayrıntılı olarak bilgi alır, rinoskopi yapar ve gerekirse ek çalışmalarda bulunur. X-ışını, bilgisayarlı tomografi (BT), burundan bakteriyel atılım, genel kan ve idrar testleri, nazofarenksin endoskopisi olabilir.

Bir çocuğun anamnezi toplaması çok daha zordur. Çocuk sorulara cevap vermeyebilir veya hatta doktoru yanıltmayabilir, bu nedenle ENT derhal, ister pürüslü isterse de normal olsun, sümüğün rengine dikkat eder.

Bir kez genel zehirlenme olduğunda, paranazal sinüslerde enfeksiyonun yayılmasından şüphelenmek mümkündür, ancak sadece X-ışını veya BT taraması tanıyı net olarak doğrulayabilir. Sinüzit ile birlikte, ağrı sendromu ortaya çıkar ve daha yoğun olduğu zaman, taburcu olunan iltihaplı boşluklardan daha kötüdür.

Önemli! Soğuk algınlığı, viral bir enfeksiyon, komplikasyonsuz alerjik ve vazomotor burun akıntısı ile sümükte irin bulunamaz. Sadece bakteriler burunda irin ve hoş olmayan bir kokuya neden olur. Bu nedenle, bu tür belirtiler ortaya çıktığında, hemen alarm - acilen Laura ziyareti.

Notuna! Nadir durumlarda, bir hasta, kronik bir pürülan rinit formunu temsil eden bir ostiyum (atrofik pürülan fossa) gibi bir hastalığın rehine olabilir. Bu hastalığın karakteristik özelliği, burun akıntısı, pürülan kabuklar ve mukozal atrofi varlığı keskin bir fetid kokusu.

Zamansız tedavi ile pürülan sümük, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, otitis, tracheitis, bronşit, diğerleri gibi bu tür hastalıkların suçluları haline gelir. Zamanında tanı konmuş ve yetkin tedavi, akut dönemde hastalığı ortadan kaldıracak ve nazofarenksde kronik bir enfeksiyon elde etme şansını azaltacaktır.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir.

Pürülan sümüğü tedavi etmek için daha mı?

Pürülan rinite karşı mücadelede ana görev, inflamatuar odağa neden olan patojen mikroflorayı yok etmektir. Ayrıca, pürülan akıntının etkili bir şekilde çıkarılması, ödem ve burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması ve kabukların kontrolü tedavide bir öncelik olmaya devam etmektedir.

Antibiyotik tedavisi, pürülan soğuk algınlığı için ana tedavi yöntemidir.

Çoğu durumda, vücuttaki tüm pürülan süreçler antibiyotikler ve antiseptik ilaçlar ile tedavi edilir. hiçbir fark irin sümük çözmek için antibiyotikler zor sorun olmadan, bir yetişkin ya da ortaya çıkan bir çocuk çıktı, yoksa sadece halsiz enflamatuar sürecine "zorla" edilip edilemeyeceğini yoktur.

Uygun tanı konulduktan sonra, doktor pürülan sümük için kapsamlı bir tedavi planı sunmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi, pürülan burun akıntısı bir semptomdur ve herhangi bir spesifik hastalık anlamına gelmez.

maksiller sinüs delinme - Tedavi sinüzit, örneğin, bazen cerrahi yöntem başvurmadan, lavaj antiseptik çözeltiler, (yerel olarak ve sistematik olarak) antibakteriyel ajanların kullanımını burun düşecektir. Pürülan rinitin başlangıç ​​evreleri, paranazal sinüslere hiçbir zarar vermediğinde, sadece nazal antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir.

Önemli! sistemik antibiyotik için bir neden - karmaşık yüksek sıcaklık genel zehirlenme, bol ve kötü kokulu sümük keskin baş ağrısı ile bakteriyel pürülan rinit.

İçinde antibiyotik kullanmaktan korkmayın, kısa haftalık kurslar vücudu zayıflatmayacaktır, aksine, bred bakterilerden kurtulmaya ve pürülan burun akıntısını tedavi etmeye yardımcı olur. Bir antibiyotik tedavisinden sonra, disbiyozun önlenmesi için, herhangi bir probiyotik, örneğin, narin, akipol, çiçekçi, trilaktik ve diğerleri içebilirsiniz.

Komplike bakteriyel rinit tedavisinde, aşağıdaki sistemik antibiyotikler kullanılır:

Hasta iyi hissediyor ve röntgenleri paranazal sinüsler etkilenmez gösterdi, antibakteriyel ve antiseptik damla, burun spreyleri ve çözümler dağıtmak mümkündür, ancak bunlar sadece bakteriyel floranın için de geçerli olduğunu unutulmamalıdır. Bunları listeliyoruz:

Lokal antibakteriyel ajanlar sadece burun solüsyonları ile burun yıkandıktan sonra kullanılır. Ev tuzlu su çözeltisi veya eczane ürünlerini kullanabilirsiniz: aqua maris, saline, aqualor, physiomer. Hasta burnunu uçurmalı ve ancak o zaman sulamaya ya da burnu antiseptiklerle yıkamalı.

Bir aqualor'un ucuz analogları.

Yardımcı terapi

Burnu tuzlu çözeltilerle yıkadan önce, rhinofluimucil (talimat) kullanabilirsiniz. İlaç, mukusu sulandırır ve çıkışını iyileştirir.

İyi bir bakterisit etkisi gümüş - collargol ve protargol temelinde bir düşüştür. Bunlar burun tıkanıklığının yanı sıra tizin, naftizin, vibrokil, ksilol ve diğerleri gibi vazokonstriktif damlalar kullanıldıktan sonra kullanılır.

Vazokonstrüktif damla kullanımının en fazla 5 gün, 5 günü geçmemesi gerektiğini hatırlamak önemlidir. Serbest burun solumu perinasal sinüslere ve kulağa bulaşma olasılığını önler.

Bitki remedy Sinupret'in kullanımından iyi yorumlar alındı. Bu ilaç enflamasyonu ve viral yükü mükemmel bir şekilde giderir ve ayrıca sekretolitik ve sekretuar-motor aksiyonuna sahiptir. Sinupit, viskoz ve pürülan bir sır ile sinüzit için endikedir.

Terapötik terapi ayrıca immünmodülatör ilaçlar içerir. Bunlar: imudon, interferon ilaçları (influferon, viferon), IRS 19, polioksidonyum, glutoxim. ribomunil ve diğerleri.

Lokal terapi için damla "Pinosol" tanıtıldı. Sadece anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip değildir, aynı zamanda epitelyumu geri kazanmayı mümkün kılan mukoza zarını da nemlendirir. Bu, okaliptüs, nane ve çam yağını sıradan içeren ilacın yağ bazı tarafından elde edilir.

Pürülan burun akıntısını hafifletmek ve ödem ortadan kaldırmak için antihistaminikler önerilir: suprastin, nise, erius (şurup), desloratadin, tavegil, zirtek, diğerleri. Genellikle doktor genellikle 10 gün boyunca onları kursa atar.

Burun kanıyla birlikte irin görünümü ile birlikte, ayrıntılı bir incelemeden sonra, hemostatik ajanlar, tedavi rejimine ek olarak, kusma kırılganlığını azaltan preparatlar, örneğin askorinat da dahil edilebilir.

Vitaminleri almayı unutma, artık birçoğu var. Bu nedenle, seçim genellikle ilacın maliyetine göre hastanın isteklerini dikkate alarak doktor içindir. "Vitrum", "Centrum", "Supradin" vitaminleri kendilerini iyi kanıtlamıştır.

Uzun süreli burun akıntısı nasıl tedavi edilir

Bir pürülan soğuk algınlığı ev yöntemleri

Pürülan süreçleri tedavi etmenin en basit ve en güvenli yöntemi, burun mukozasının salin solüsyonları ile tedavi edilmesidir. Tuz, patojen mikroflorayı yok edebilir ve antik çağlardan beri, antibiyotiklerin yokluğunda, irin ve enfekte olmuş yaralar için etkili bir ilaç olarak kabul edilir.

Çözeltinin hazırlanması basittir: 500 ml su, 0.5 yemek kaşığı alır. büyük tuz. Çözelti, tek kullanımlık bir şırınga veya pipet içinde 1-2 ml miktarında toplanır ve her burun deliğine dökülür. Hasta uçar ve yıkama prosedürü birkaç dakika sonra tekrarlanır. Asıl mesele, nazal geçitleri durgun kalınlık ve putrid kitlelerden mümkün olduğunca temizlemektir.

Yıkama günde 6 kez yapılabilir. Saf emisyonların elde edilmesi gereklidir, yani. burnunuzdan çıkan akıntı en fazla pustan temizlenene kadar burnunuzu yıkayın. Bu, 3 saat sonra, pürülan bir çömlek olmayacak anlamına gelmez, tabii ki tekrar birikirler, ancak gayretli yıkama, problemi en az% 50 çözecektir. İğne küçülür ve nefes daha rahat olur.

Şifalı otlar ile yıkanarak iyi bir klinik etki gösterilir: adaçayı, calendula, papatya.

Pürülan soğuk kurtulmak için yardım gibi halk ilaçları yardımcı olacaktır:

 • aloe,
 • Kalanchoe,
 • sarımsak ve soğan suyu,
 • Mazı yağı.

Aloe veya Kalanchoe suyu taze sıkılmış olmalıdır. Aloe her zaman 1: 1 veya 1: 2 oranında su ile seyreltilir. Kalanchoe suyu seyreltilemez. Aloe ve Kalanchoe damlası 2 günde her burun deliğine üç damla düşer.

Maksiler sinüsler etkilenmezse ve burun akıntısı sadece uzatılmışsa, ısıl işlem, ısıtılmış tuz kullanılarak gerçekleştirilebilir. Çuvallara konur ve burnun köprüsüne yerleştirilir. Prosedür yaklaşık 10 dakika sürer. Tuz sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Bu prosedür için zorunlu bir koşul, hastanın normal vücut ısısıdır.

Bir pürülan soğuk algınlığı tedavisi mümkündür ve bu gibi yollarla:

 • pancar ve havuç suyu (her biri 5 mi, karıştırın ve burnun içine damlatın 4 günde üç kez damlası);
 • John's wort infüzyonu (200 ml kaynar su için 10 gram otlar, 1 saat ısrar etmek ve burnunuzu günde üç kez yıkamak);
 • Soğan suyu + şeftali yağı (eşit oranlarda karıştırın, burnu gömün 2 damla günde 3-4 kez).

Öngörülemeyen komplikasyonları önlemek için halk tariflerinin her zaman lor ile kararlaştırılması, çünkü pürülan soğukluğun nedeni farklı olabilir.

Önemli! Burun pasajlarından püy göründüğünde, inhalasyonlar yapılmamalıdır, burun ısınmasına izin verilmez. Isınma, diğer boşluklara enfeksiyonun yayılmasını teşvik eder. Ayrıca, uzun bir süre vazokonstriktif damla kullanmayın, kılcal damarların kurulmasına, alerjisine ve kırılganlığına neden olabilirler.

Konuyla ilgili makale - burun yeşil deşarj nasıl tedavi edilir.

Pürülan soğuk algınlığının önemli yönleri

Tüm pürülan rinit formlarının ana amacı, bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve ardından immünomodülatör ajanların bir yolunu bulmaktır. Terapi sürecinde, sinüslerin drenaj-vasküler fonksiyonunun normalleştirilmesi, pus ekstraktının (eğer varsa) ve epitel hücrelerinin geri kazanımı için koşullar yaratılması önemlidir. Antibiyotikler tedavinin önde gelen bağlantısıdır ve gerekirse sistemik ilaçlar devreye girer.

Antihistaminler, anti-inflamatuar ve vazokonstrüktörler, antibiyotiklerin yardımcılarıdır, "işlerini" daha iyi yapmalarına yardımcı olurlar.

Eğer pürülan sümük sinüzitin bir sonucu ise, bazı durumlarda, maksiller sinüslerin delinmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Sinüs yıkamaları antiseptiklerle "suyu temizlemek için" yapılır ve daha sonra bir antibiyotik verilir. Bir vakumlu drenaj yöntemi de kullanılabilir.

Yıkama suyu kahverengimsi veya siyahsa, mantar karşıtı maddeler gerektiren mantar mikroflorasıdır.

Burundan kokan ve fetid akıntısı her zaman bakteriyel değildir (bu durum bapozlar tarafından onaylanır), o zaman doktorun anaerobik bir enfeksiyondan şüphelenmesi muhtemeldir. Bu durumda sinüs lümeninin oksijenasyonu endikedir. Bu yöntem, yüksek basınç altında oksijen tedarikine dayanmaktadır.

Eğer tedavi yardımcı olmazsa, hastanın tam gözetiminde KBB kliniğine gitmesi önerilir. Bazen üç güne kadar lavajı gerçekleştirmek için sinüsün uzun bir drenajını uygulamak gerekir. Sinüsün cerrahi sanitasyonu da yapılabilir.

Özellikle ihmal edilen vakalarda, pürülan burun akıntısı tedavisi kolay bir iş değildir. Pürülan burun akıntısı antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak lokal bağışıklık bozulur ve bu da sık relapslara katkıda bulunur.

Bu nedenle, önleme ve zamanında tedavi, sağlıklı bir nazofarenksin bir taahhüdüdür. Doktorun tüm tavsiyelerinin gözlenmesi ve prosedürlerin sıkı bir şekilde uygulanması - iyi bir şekilde pürülan rinitten kurtulmak için yüksek bir şanstır ve artık hatırlamamaktadır.

Subcooling, burun almak, ağız ve boğazda kronik enfeksiyonlar pürülan sümükte komplikasyondur. Sağlıklı beslenme, beden eğitimi, sık yürüyüşler, sertleşme, deniz banyoları arkadaşlarınızdır. Sadece böyle bir entegre yaklaşım, nezle soğuk algınlığı sorunlarının çözülmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı ol!

Bir çocukta pürülan sümük: nedenleri, belirtileri, tedavisi, damla, delici, video

İlk bakışta Coryza basit ama çok hoş olmayan bir hastalıktır. Tüm ebeveynler, er ya da geç uzun bir süre burun akıntısı gibi bir problemle karşı karşıya kalırlar, fakat herkesin ne tür komplikasyonların normal sümüklere neden olabileceğini bilemez. Sinüzit veya pürülan soğuk en tehlikeli komplikasyonlardan biridir.

Burun önemli işlevlere sahiptir, çünkü konuşma işleminde yer alır ve ayrıca vücudu enfeksiyondan korur. Bu nedenle, bir çocuğun burun tıkanıklığı, fiziksel ve zihinsel gelişiminde gecikmeye neden olabilir.

nedenleri

Pürülan sümük nedeni olmadan ortaya çıkar, çoğu zaman genetik faktörler, diğer faktörlerin yanı sıra bakteriyel enfeksiyonlardır:

 • uygun tedavi olmaması nedeniyle uzun kronik sümük;
 • çocukta zayıflamış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • alerjik reaksiyonlar.

Festing sümüğünden kurtulmak için, 7-14 günden fazla süren burun akıntısı, KBB doktorunun etkili tedavi önerebilmesini sağlayacak komplikasyonun nedenlerini bulmak için gereklidir.

semptomlar

Sümüğün rengi ile ortak soğuk algınlığının çocuğunuzun sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu belirleyebiliriz. Yeşil ve sarı sümük, irin varlığı hakkında konuşun. Çocuğunuzun ciddi bir hastalığı yoksa, burun akıntısı şeffaf ve önemsiz olacaktır.

Enflamatuar süreç ile sonuçlanan enfeksiyona eşlik edebilir, sümük kalınlaşır, renk tonu değişir ve bir koku vardır.

Enfeksiyöz bir süreç meydana geldiğinde, beyaz kan hücreleri etkilenen bölgeye yoğunlaşır ve patojenik mikroorganizmaları nötralize etmek için çaba sarf eder. Sarı sümüğün görünüşü onların ölüm anlamına gelir. Daha kalın olan sümük ve daha belirgin olan renk, daha dinamik olarak bulaşıcı süreçler meydana gelir.

Pek çok uzman, sarımsı akıntının burun akıntısının sonunu ve ölü patojen floranın kalan parçacıklarının burun pasajından çıkışını gösterdiğini düşünmektedir. Ancak genyantritis, önitis vb. Ile sararmış akıntı sadece boşluklarda pürülan oluşumun aktivitesini vurgular.

Yeşil sümük - burun pürülan akıntı. Pus, bebeğin nazal farinksine yerleşmiş bakteriyel mikroorganizmalarla direnç için salınır. Vücut kendini savunur ve mücadele eder. Yeşil sümük genellikle kış, sonbahar, ilkbaharda ortaya çıkabilir, çünkü bu süre zarfında bebeğin bağışıklığı azalır.

Bir çocuğun yeşil sümüğü, özel belirtiler olmadan ortaya çıkabilir: öksürük, sıcaklık. Yeşil sümük sadece dışarıdan değil, aynı zamanda içeriden de içeri girebilir, bu da çocuk için tehlikelidir. Larenks içinden akan balçık, akciğerlere nüfuz ederek, enflamatuar süreçleri burundaki enfeksiyon sürecinden çok daha ciddi hale getirir.

Çocuklarda burun ve kulak arasındaki geçiş kısa olduğundan, kulakçıklara doğrudan püy girme olasılığı vardır. Bu tür bir hastalık seyri, örneğin, orta kulak iltihabı gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Bir pürülan soğuk belirtileri normal kronik burun akıntısına benzer, ancak, birkaç tuhaf şikayetler vardır:

 • sık baş ağrısı;
 • 2 x haftadan daha uzun bir süre ile yüksek sıcaklık;
 • kalıcı zayıflık, yorgunluk;
 • alın ve burun sinüslerinde ağrı;
 • mukus yeşil veya sarı sümük kalın;
 • duyarlılık kaybı.

tedavi

tedavi, yeşil sümük başlamadan önce, çocukta irinli mukus nedenini belirlemek ve irinli akıntı kurtulmak yardımcı olacaktır etkili terapiyi reçete olacaktır KBB doktorunuza başvurunuz.

damla

Burun tıkanıklığı ile çocuğun vazokonstriktif damlaları vardır. En popüler olanları:

Emziği olan bir çocuğu gömmeden önce, onu mukozadan iyi bir şekilde serbest bırakın. Vazokonstriktif damla kullanmadan önce, durulamalarla tedavi edin. Tuz çözeltisi ile durulayın ve mukus ilaçlarıyla nemlendirin:

 • Salin;
 • akvamaris;
 • Protargol, ana bileşenleri proteinler ve gümüş iyonlarıdır.

Bir alerjik reaksiyonda pürülan soğuk algınlığı nedenleri bulunursa, antihistamin ile tedavi, yerel prosedürlere iltihaplı süreçlerin (Dazolin) eklenmesinin önlenmesi anlamına gelir. Yeşil sümük uzun süre uzatılırsa, iyileşme sürecini hızlandırmak için Cycloferon ile inhalasyonlar kullanabilirsiniz.

müstahzarlar

Çocuğunuzun hastalığı ilerlemeye başlarsa ve yukarıdaki yöntemler yardımcı olmazsa veya birincil tedavi yöntemini kaçırırsanız, bir antibiyotik kullanmalısınız (örneğin, Ceftriaxone, etkili olanlardan biridir).

Baş ağrısı, yüksek sıcaklık veya başka bir olumsuz durum ile ağrı kesici ilaçlar (ibuprofen, parasetamol) önerilir.

Ayrıca ortak soğuktan tablete dikkat. Biz bebek sümük kalın ve yeşil ve bir damar daraltıcı ve inceltme araçları genellikle antibiyotik almak zorunda gibi durumlarda başarısız bulmak yediler (Izofra vd.), Bakteriyel bir enfeksiyon üstesinden yardımcı olacaktır Hangi.

Aşırı antibiyotik kullanımı, çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Vücut, enfeksiyonlara karşı savaşmayı öğrenmelidir, eğer hemen güçlü ilaçlar veya antibiyotikler almaya başlarsanız - bunu öğrenme şansı vermezsiniz. İlk etapta bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.

iğneleyici

Aşırı durumlarda, ilaç preparatları ve damlacıklarının herhangi bir etkisi olmazsa, cerrahi prosedürler gerekli olacaktır - pürülan ve pürülan kitlelerin çıkarılmasına yardımcı olan ve aynı zamanda dolaşımdaki hava kütlelerini sürdürmeye yardımcı olan diğerleri.

Halk yöntemleri

Bebekte sümük belirdiğinde, ebeveynler her şeyden önce ulusal bir karakterin tedavisini seçerler. Bir çocukta pürülan sümük, ilk aşamada, halk ilaçları ile tedavi edilebilir. Aşağıdaki durumlarda geçecekler:

 • Bebeğin burnunu otlar, calendula, papatya;
 • damla yerine taze pancar suyu, maydanoz kökü, patates, havuç, su ile 1: 1;
 • Bebeğin burnunu su ve sofra tuzu ile yıkayın;
 • Bal ile sıcak bir içecek.

Bir bebeği yeşil bir karakterin tahsisinden kurtaran iyi yöntemlerden bir diğeri de aloe ve calanchoe'dur. Bu bitkilerin meyve sularının arıtılması birçok nesiller için kullanılmış, içinde birkaç damla kırmızı tane gömülüdür ve Kalanchoe'un dışını ovuşturmuştur. Ayrıca, yeşil sümük sabunlu bir burun solüsyonu ile yıkayarak, ev sabunu ile tedavi edilebilir.

Soğuk algınlığının önlenmesi için soğuk algınlığının önlenmesi için kullanılan araçlar:

 • vitamin almak;
 • dengeli beslenme, meyve, sebze;
 • kreş havalandırmak, yürüyüşlerin sayısını artırmak;
 • uyku ve güç;
 • ARVI salgını sırasında çıkmadan önce oksolinovuyu merhem kullanın.

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan burun akıntısını doğru tedavi ederiz.

Resmi bilimin böyle bir hastalığın var olduğunu söylemediğini söyleyerek pürülan burun akıntısı düşünmeye başlayacağız. Ama insanlar, doktorların görüşüne rağmen, başka hiçbir şekilde değil, pus kokusuyla dolup taşarlar. Pürülan soğuk denir, çünkü bu, burun sinüslerinin iç kısmını kaplayan epitelyumun iltihaplanması ve tahribatı ile ilişkilidir. Aynı zamanda, viskoz mukus ve irin, düşünülemez miktarlarda oluşur ve sürekli olarak dışarı çıkıp burnun dışına çıkarak korkunç bir kokuya sahiptir. Bugün bir çocukta pürülan burun akıntısını nasıl tedavi edeceğimizi, neyin daha iyi kullanılacağını ve neyin kullanılacağını öğreniyoruz.

Pürülan rinit etiyolojisi

Pürülan akıntısı olan bir burun iltihabı, burun iltihabı, burun ya da nazofarenkste ilerlemeyle birlikte ortaya çıkar. Enflamasyon kendi başına meydana gelmez, vücutta ortaya çıkan daha güçlü bir hastalığa neden olur. Ve iltihap ve sümüklü sümük, olanların bir sonucudur. Genel olarak, irinli burun akıntısı, böyle bir listeye birleştirilebilen çeşitli görünüm nedenlerine sahip olabilir:

 1. Tedaviye uygun olmayan kronik rinit başladı;
 2. Bir kişi akut solunum yolu hastalığı geçirdikten sonra;
 3. Sokakta aşırı soğutma;
 4. Viral veya bakteriyel doğanın enfeksiyonu;
 5. Toza veya diğer irritanlara alerjik reaksiyon;
 6. Burunda yabancı nesnelerin varlığı veya içeriden sinüslere mekanik hasar.

Çocuklarda pürülan rinit genellikle, her türlü küçük şeylere burun tıkadığı ve oradan çıkmadığı için ortaya çıkar. Orada biriken pek çok balçık var ve çürümeye başlıyor, korkunç bir koku üretiyor. Yetişkinler bunu yapmaz, ancak başka birçok problemleri vardır. Örneğin, dişlerde bir ağrı ile birlikte burun akıntısı ortaya çıktıysa, diş karakterinin sebebi hem kulak burun boğazını hem de diş hekimini ziyaret etmek zorunda kalacaktır. Uygun olmayan şekilde çıkartılmış bir diş bile nazofarenkste inflamatuar bir sürece neden olabilir.

Eğer sümük irin kokarsa, o zaman bu, nazofarenksde zararlı mikroorganizmaların varlığının bir belirtisidir. Temel tehlike, irin kulaklara gidebilmesi ve işitme kaybına yol açabilecek diğer ciddi patolojilere neden olabilmesidir. Bir kişinin bir haftadan daha uzun bir süredir bu tür bir hastalıktan muzdarip olması durumunda, bir yetişkinden pürülan sümüğü tedavi etmek - bir doktoru yardım için görmek, öngörülen prosedürlerden geçmek - için iyi bilinir.

Patolojinin semptomatolojisi

Tedaviye başlamadan önce, vücutta rinitin nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Buradaki yakalama, bu acıyı tam olarak bir rinit olarak tanımlayabileceğiniz nadirdir, çünkü özellikle hasta hasta ise, kronik bir soğuk gibi görünür. Doktorların spesifik semptomları bu listede özetlenmiştir:

 • Vücut ısısı artar ve bir haftadan daha uzun süre normale dönmez;
 • Migrenlerin varlığı;
 • Yorgunluk ve halsizlik;
 • Burun ağrısı;
 • Normal bir koku hissi eksikliği

Peki, ana semptom - bir süre sonra bir kişi onun sümük kokusu olduğunu fark eder. Bununla birlikte, bu zamana kadar, iltihap halihazırda oldukça kuvvetli gelişmiştir.

Koku nedenleri

Purulent rinit, belirli bir hoş olmayan koku eşlik eder. Zararlı bakteriler nedeniyle ortaya çıkan hastalığa özgüdür. Hastalığın gelişiminin birkaç mantıksal aşamada gerçekleştiği belirtilmektedir:

Çocukta ilk pürülan rinit döneminde şiddetli bir şekilde gelişir, nazal zar zararlı maddeler ve şişme tarafından emilir, bir süre sonra nefes almak zorlaşır. Bu durumda, çoğu zaman başa çıkılması imkansız olan burunda kaşıntı görülür. Yakında burnu solumak hiç gitmez ve boğulmaya yol açar. Vücudu ısıtır, ancak uzun bir süre sonra, sadece zayıflık artar ve hasta yataktan kalkmamayı dener. Çocukta pürülan sümük bu anda biriktirir, ama yine de dışarı çıkmazlar.

İkinci aşamanın başlangıcında, burun tamamen serilmiş ve her iki burun sinüsünde de pus birikmiştir. Bakteriler hızla artan enflamasyonu paylaşmaya devam eder. Bu aşamada çocuk sümbül kokuyor ve koku zaten hissediliyor, burnun içinden nefes almak imkansız. Üçüncü aşamada, hastanın durumunda bir iyileşme vardır, ancak bu bir sahtekarlıktır, çünkü aslında burundaki pozisyon daha da kötüleşir. Bir yetişkinde pus ile süzülen bu miktarlarda akmaya başlar ve bir çok rahatsızlığa neden olur. Bu nedenle, burunta daha az engel olduğu için biraz nefes almak daha kolay hale gelir.

Bu durumda, viral rinit her zaman pus kokusunu yapar, hasta bile sürekli olarak hisseder. Çevrede bulunan diğer insanlar da bu kokuyu duyarlar, bu nedenle bu hastalık genellikle eve taşınır. Bu nedenle, bir pürülan soğuk algınlığının bir koku ile muamele edilmesinin bir kerede gerekli olduğunu anlamak gereklidir. Gerçek şu ki, hastalığın akut formu bir hafta içinde geçerse, o zaman kronik olan kişi, daha fazla değilse, yaklaşık bir ay boyunca bir işkenceye neden olabilir.

Hastalığın teşhisi

Bir yetişkinin kokusu ile koklamalar her zaman hemen fark edilmez, özellikle koku henüz ortaya çıkmamışsa ve hasta sözlerinden emin değildir. Pürülan rinit tanısı, rinoskopi yöntemiyle görsel bir muayene ve nazal sinüslerin muayenesi ile başlar. Bebeğindeki irin kokusuyla burun burunları, burnun her iki tarafında bulunur, bu yüzden hızlı bir şekilde ortaya çıkarlar. Doktor, meydana gelen patolojik değişiklikleri analiz ederek mukoza durumunu dikkatle inceler.

Çoğu durumda, doktorlar sadece bu tanı yöntemiyle sınırlıdır, bir çocukta pürülan sümüğü tedavi etmek için, rinoskopi ile elde edilen yeterli bilgi. Bu yöntem, hastalığın hangi aşamasında olduğunu görmek için, irin birikiminin her bir köşesini dikkate almanızı sağlar. Teşhis tamamlandıktan sonra, doktor nezle soğuk algınlığının tedavi edileceği bir plan hazırlamalıdır. Pürülan sümük ve diğer etkili yöntemlerden farklı damlalar atayın.

Tedavi için tipik ilaçlar

Pürülan riniti tedavi etmek için kullanılan ana ilaç vazokonstriktör damlalarıdır. Teşhis sonrasında reçete edilirler, çocuklarda pürülan sümüğü tedavi etmek için gerekli olan diğer ilaçlarla birlikte. Damlalar, burundaki şişmeyi başarıyla çıkarır, irin damlalar bitene kadar toplanamaz. Ayrıca damlalar, pürülan örtücü tabakaların aktif olarak tahsis edilmesine katkıda bulunurlar, daha hızlı birikmezler ve çıkmazlar. Sonuç olarak, bir kişinin genel durumu gelişmektedir.

Ancak, aşırı dozda değil ve burun boşluğunda damarları çok yakın değil, böylece dozajı dikkatle gözlemeniz gerekir. Çocuklarda pürülan rinitin tedavisi, hastalığın erken gelişim aşamasında sadece fiziksel yöntem ve prosedürler yardımı ile yapılabilir. Eğer terapi iyi seçilmişse ortaya çıkarsa, bu aşamada ağrı kesilebilir.

Antibiyotik kullanımı

Şiddetli vakalarda bir çocukta pürülan çürümesi antibiyotik olmadan imkansızdır. Bununla birlikte, bu ilaçların kullanımı özellikle okul öncesi çocuklar için sınırlıdır. Kural olarak, küçük bir hastanın tanısını koyduktan sonra, doktor makrolid ve sefalosporin kullanma arasında seçim yapmalıdır. Çocuğun organizması için ağır değildirler ve yeterince rahat aktarılırlar. Ancak, bu tür ilaçlarla tedaviden sonra, böbrek ve çocuğun karaciğerleri için rehabilitasyon gerekebilir.

Halk ilaçları ile terapi

Güçlü ilaçlar kullanmanın uygunsuz olduğu durumlar vardır. İyi bir örnek, bir kadının hamileliğidir ya da ciddi bir hastalığı olan küçük bir çocuğun durumudur. Bir yetişkin veya çocukta pürülan burun akıntısını tedavi etmek için bu durumda antibiyotikler sadece zaten zor olan durumu şiddetlendirmek anlamına gelir. Bu nedenle, hastanın durumunu düzeltmek için doktorlar bile alternatif tıp, halk tıbbına başvurmaya karar verebilir. Tabii ki, sadece halk yöntemleri iyi sonuçlar getirmeyecektir, ancak ilaçlarla kombinasyon halinde sonuç elle tutulabilir.

Öyleyse, pürülan rinitte kullanım için uygun olan geleneksel tıp yöntemlerini ve yöntemlerini ele alalım:

 1. Eğer başlangıçta sinüslerde yanma ile ilgili endişeleriniz varsa ve burun kanı taramayı arzulayacak kadar kaşıntılıysa, o zaman aloe suyu veya kalın yağlar yardımcı olabilir. Etkili araçlar deniz topalak veya köpek gülünden gelen yağdır, nazal mukozanın etkilenen bölgelerini dikkatli bir şekilde yağlamalıdırlar;
 2. Bir sümük kokusu ile burun sümüğünden çıkarmak için daha hızlı ısınmaya yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, burnun her iki tarafına da uygulanması gereken sıcak tuz veya haşlanmış yumurta kullanabilirsiniz.
 3. Peki, burnumuzdaki hareketleri yıkamak için yardımcı olur. Bunu yapmak için, bir eczane ya da kendinize yapabileceğiniz bir ürünü satın alarak salin kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, meyve suyu almanız gereken pancarlara ihtiyacınız vardır ve hoşluk adına, bal ekleyin. Bu yöntemle, pürülan birikintiler yeterince çabuk çıkarılabilir. Ancak, bu bileşenler alerjik bir reaksiyonu tetikleyebildiğinden, çocuklar için pancar suyu bal ile yıkanmamalıdır.

Çocuk bakımı nüansları

Doktorların çocukları tedavi etmeyi nasıl tavsiye ettikleri ayrı ayrı belirtilmelidir.

Gerçek şu ki çocuğun biçimsiz organizması kabaca irritan ve enfeksiyonlara tepki gösterir ve çoğu zaman olağan rinit pürülan bir formda gelişir.

Doğru tedavi ile bu hastalık, yönlendirilmesi gereken ana faktör, bir hafta içinde geçer - burun boşluğundan deşarj açıklığı.

Bazı durumlarda, doktorlar antibiyotik kullanmaya karar verirler. Bu nadiren olur ve bu fonlar her zaman yerel terapi veya halk yöntemlerinin kullanımı ile birleştirilir. Bu nahoş acı göz ardı edilmemelidir, aksi takdirde kronikleşecek ve soğuğunuzun her görünümünde sizi mutlu edecektir. Bu nedenle, daha sıcak giyinmeye çalışın, böylece kafanız her zaman ılıktır, kulaklarınızı ve boynunuzu aşırı soğumayın. Tembelleşmeye de başlamak zordur - böyle bir prosedür bağışıklığı arttırmaya ve geçiş mevsimi için hazırlanmaya yardımcı olacaktır.

Bir çocuk ve bir yetişkin pürülan sümük: nasıl ve ne tedavi

Çoğu zaman, mukus salgıları ile birlikte mukusasal sekresyonların (sümük) üretimi, rinitin akut fazının devamı olur. Eksüda yeşil veya sarı izolatı, lökosit filizlenen hücreler tarafından virüs ve bakterilerin yok edilmesini yansıtır.

Enfeksiyöz ajanların burun boşluğundaki lokalizasyonu, vücudun yaşamsal aktivitelerinin ürünleri ile zehirlenmesi ile doludur ve inaktivite ile kronik rinit sinüzite, farenjit, adenoidite, tracheite geçer. Bir yetişkin veya bir çocukta pürülan sümüğün tedavisi, uyaranların yok oluşunu, patoloji semptomlarının baskılanmasını amaçlamaktadır.

Purulent snot nedir?

Mukus sırrı, burnun yumuşak dokularını çizen bezlerin salgı aktivitesinin bir ürünüdür. Toz, kir ve bakterilerden solunan oksijeni nemlendirir, ısıtır ve temizler. Nazal boşluğun bolca boşaltılması, üretilen enzimin hacminde, dış ve iç faktörlerin etkisi altında bir artış ile ilişkilidir.

Patojenik mikroorganizmaların mukozasında lokalizasyon, mukonazal sekresyonun üretimindeki artışa doğal bir bağışıklık tepkisini kışkırtır.

Terapötik prosedürler olmadan, bir viral enfeksiyona bir bakteriyel enfeksiyon eklenir. Koruma işlevini yerine getirmek için, sümüğün kimyasal bileşimi değişir, proteinin içeriği artar, bu da yoğunluğu ve salgı konsantrasyonunu arttırır.

Yıkılan virüslerin dokuları ile karıştırılan fizyolojik sıvı sarı veya doymuş yeşil rengi alır. Fotoğrafta pürülan sümük nasıl görünmektedir.

Purulent eksüda belirgin bir hoş kokuya sahiptir.

Mukozal ürünün pürülan safsızlıklarla konsantrasyonu, esas olarak kronik formlarda olan, önitis, sinüzit, otit, maksiller sinüzitin enfeksiyöz etiyolojisini gösterir. Hastanın yaşamına yönelik bir tehdit, pnömoni, bronşit patolojik değişikliklerin arka planında gelişmedir.

Hastalığın seyri, aşağıdaki belirtilerle eşlik eder:

 • mukoza şişmesi ve iltihabı;
 • drenaj işlevinin ihlali;
 • nefes alma zorluğu;
 • boyunda ve oksiputta ağrı, ön kısımda;
 • anemi;
 • enerji eksikliği, zayıflık.

Enflamatuar sürecin bireysel formları için vücut ısısı yükselmesi, epizodik öksürük, titreme, lakrimasyon, tadı reseptörlerinde azalma, boğazda ve kulakta hoş olmayan duyumlar ile karakterizedir. Çocuk ağrılı, sinir bozucu, uyku bozuk, iştah kaybolur.

Bir çocuk ve bir yetişkinte pürülan sümüğü nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Bir görsel muayeneye ve rinoskopi verisine dayanarak, doktor iltihap lokalizasyonunun derecesini ve yerini belirler.

Araştırma yöntemleri arasında radyografi, bilgisayarlı tomografi, burun boşluğundan biyolojik materyalin toplanması, endoskopi, genel kan ve idrar analizi yer almaktadır.

Kulak burun boğaz uzmanı, mukonazal sekresyonun doğal çıkması, patojen mikrofloranın tahribi, solunumun normalleşmesi için bir terapötik şema seçmektir.

Paranazal sinüslerin iltihaplanması

Bir çocuk ya da bir yetişkinde pürülan sümüğün tedavisi burun tuvaleti ile başlar. Toz kanalları temizlemek için, mukus kalır, doktor deniz suyu, örneğin, "Aquamaris", "No-Sol" dayalı burun preparatları reçete.

Çocuklar için en uygun seçim "Yunus", "Solin" olacaktır.

Çözümü evde hazırlayabilirsiniz. 1 litre damıtılmış su için 15-20 gram tuz, 1 damla iyot ekleyin.

Farmakolojik olmayan tedavi yumuşak dokuların nemlenmesine katkıda bulunur, kabuk oluşumunu önler, ilaçların emilimini artırır. Nazal pasajları 10-14 gün boyunca günde en az 4 kez sulayın.

Purulent snot prekürsör durumu soğuk algınlığı

antibiyotikler

Pürülan rinit için ana tedavi antibakteriyel tedavidir. KBB pratiğinde yaygın olarak kullanılan "Miramistin", "Klorheksidin", "Furacilin" idi.

Ana bileşenlerin etkisi altında, patojen suş membranlarının parçalanması ve parçalanması, enzim aktivitesinin modifiye edilmesi, sonuç olarak, mikroorganizmaların yaşam döngüsünün engellenmesidir.

Dezenfektanlar, gram-pozitif ve gram-negatif ajanlara karşı aktiftir. İlaçların etkisi ödemin azaltılması, enflamatuar sürecin durdurulması, drenaj fonksiyonunun düzeltilmesidir.

İlaçlar mukoaktif etkiler ile karakterize edilir, siliyer epitelin işlevini arttırır.

İlacın konsantrasyonu, birkaç dakika sonra matlaşan bir yanma hissi uyandırabilir. Bileşen bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan hastalar risk altındadır.

Şiddetli patolojik değişikliklerde, doktor, Augmentin, Summamed Forte, Flemaxin, Bioparox, Chlorophyllipt, Polidex dahil geniş spektrumlu antibiyotiklerin oral yoldan verilmesini öngörür.

Doz ve tedavi, hastalık derecesini, enfeksiyöz ajanların lokalizasyonunu, organizmanın bireysel özelliklerini dikkate alarak belirlenir.

Advers reaksiyonların ortaya çıkması nedeniyle ilaçlarla sınır teması tavsiye edilir:

 • baş dönmesi;
 • öğürme;
 • derinin kandidiyazı;
 • ishal;
 • boyunda ve oksiputta ağrı.

Antibiyotik alımı antidiyare mikrobik ilaçlarla desteklenir. Bağırsak mikroflorasının dengesinin restorasyonuna, humoral ve lokal immünitenin uyarılmasına katkıda bulunurlar.

Yeşil sümük oluşumu mikoplazmalar, mantar enfeksiyonları, anaerobik bakteriler, stafilokoklar ve streptokoklar, Pseudomonas aeruginosa'yı kışkırtır.

Vazokonstriktif ilaçlar

Nazal spreylerin aktif maddeleri, adrenalin reseptörleri üzerinde hareket ederek damarlar üzerinde periferik bir etki yapar. İlacın lokalizasyonu, aksesuar sinüslerin çıkış kanallarını açar, sonuç olarak, burnun normalleşmesi yoluyla nefes alır, ödem azalır ve pürülan salgılama prosesi kolaylaştırılır.

Terapötik etki damlatmadan 10-15 dakika sonra oluşur, 6 saate kadar sürer.

Önemli! Gebelik sırasında, emzirme sırasında doktorlar, ilacın amaçlanan kullanımı, doğmamış çocuğun sağlığına yönelik tehditten daha yüksek olduğunda, tedavi rejiminde vazokonstrüktif damlalar içerir.

Pürülan sümüğünden alınan damlalar, 5-7 güne kadar, ideal olarak 3 ila 5 gün arasında, kurs tarafından reçete edilir. Uzun süreli kullanımın arka planına karşı, aşırı dozaj, kronik burun tıkanıklığı, iç kabuğun atrofisi gelişir.

Dikkatle, aşağıdaki patolojilerin geçmişi olan hastaları önerin:

 • diabetes mellitus;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • bronşiyal astım;

Pürülan rinit tedavisinde "Pinosol", "Naphthyzin", "Sanorin" tedavisinde kullanılır.

Mukolitik ilaçlar

Beklentiler, üst ve alt solunum yollarının bütünlüğü hasar gördüğünde balgamı seyreltmek için tasarlanmıştır. Farmakolojik aktivite antienflamatuar ve antioksidan etki gösterir.

Tıbbi ürünlerin sistemik etkisi yoktur, karaciğerde metabolize edilirler, düşük biyoyararlanım ile karakterize edilirler (% 10'dan fazla değildir).

Referans için! İlacın şeması, immüno-modüle edici ilaçlarla desteklenmiştir: IRS-19, Viferon, Polyoxidonium.

Duodenal ülser, mide ülseri, zakratougolnoy glokom, arteriyel hipertansiyonu olan hastalarda yan etki riski vardır.

Çocuklar için "Rinofluimutsilom", "ACC-100" takdim farmasötik ürünlerin yelpazesi, "Ekstra Xymelin", "Adrinolom" - "Nazik".

Hijyen prosedürleri için hayatın ilk yılında çocuklar sadece spreyleri kullanabilir

antihistaminikler

İlaçların etkisi, Hi-histamin reseptörlerini bloke etmeyi amaçlamaktadır. Etilendiaminler, alerjik rinit semptomlarının şiddetini azaltır, yatıştırıcı ve antipruritik bir etkiye sahiptir.

Terapötik şema en çok Suprastin, Zirtek, Tavigil, Naiz içerir. Tedavinin seyri 7 ila 10 gün arasında değişmektedir.

pürülan için rinit, 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda eşlik klinik vakalarda, hasta antipiretikler "Nurofen", "İbuprofen", "Parasetamol" tahsis edilir.

Patolojik değişiklikler bağışıklık sistemine zarar verir, vücudun ek vitaminlere, makrobesinlere ihtiyacı vardır. Patojenik suşlara direnci arttırır, metabolik süreçlerin seyrini normalleştirir, organların ve sistemlerin işleyişini hızlandırır, bu da hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

İlaç etkinliği göstermiştir "Vitrum", "Supradin", "AktivalKid", "KinderBiovital", "KiddiFarmaton".

Alternatif Tıp

Pürülan sümüğün alternatif tedavi yöntemleri, ilaçların kullanımını dışlamaz. Doğal bileşenler mukoza aktif rejenerasyonunu, eksüda üretimini azaltmayı, eliminasyonunu kolaylaştırmayı, solunumun normalleşmesini kolaylaştırır.

Önemli! Evdeki prosedürleri uygulamadan önce, özellikle çocuğun bağışıklığı konusunda bir soru değilse, doktora danışmak gerekir.

Pürülan rinit ile mücadelede, aşağıdaki manipülasyonlar etkilidir:

 • buhar haşlanmış patates inhalasyonu. Metabolik süreçleri uyarır, nazal mukozanın ödemini azaltır. Prosedürü gerçekleştirmek için, kabın üst kısmına haşlanmış işlenmemiş kök mahsulü ile bir örtü örtülmelidir. Ağızdan üç nefes, burun içinden bir soluk alıp, 5-10 dakika kadar çoğalırız;
 • vitaminli damlalar. Hazırlanmaları için eşit oranlarda sıvı bal, soğan ve sarımsak suyu karıştırılır. Burun kanallarını günde üç kez sulayın, her açılışta 2-3 damla;
 • deniz topalak yağı. Bitki ürününün bakteriyostatik etkisi vardır, toksin konsantrasyonunu azaltır, yumuşak dokuları tahriş edici etkilerden korur. Deniz cehri meyvesinin yağında nemlendirilmiş pamuklu çubuklar, burnun iç kabuğunu temizler.
Sabah mukonazal sekresyonun asemptomatik oluşumu, burun boşluğunda kullanılan mukus salgılanmasının birikimi ile açıklanır.

Pürülan safsızlıklar ile mukonazal salgılanmaya göre aktivite, Kalanchoe suyu, havuç veya pancar suyu gösterir.

Sonuç

Bir çocuk ya da yetişkin pürülan sümük, hastanın dişlerinin enfeksiyonunun yayılması, güçlü antijenlere sistematik maruz kalma nedeniyle grip ve soğuk algınlığı, hipotermi, arka planı gelişir.

Bir tedavi planı yapmak için, doktor hastalığın etyolojisini tanımlamalıdır. Akut formu koruyucu yöntemlerle sınırlandırılabiliyorsa, kronik aşama antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Bir çocuk ve bir yetişkin irin ile Sümüklü: nasıl antibiyotik halk ilaçları ile bir purulent burun akıntısı tedavi

Resmi tıpta, "pürülan burun akıntısı" diye bir terim yoktur, ancak günlük hayatta otolaringologların kendileri tarafından bile aktif olarak kullanılmaktadır. Bir kural olarak, bu hastalık, burun konka çizen mukoza zarının iltihaplanma sürecini ifade eder. Bu durumda iltihaplanma sürecine mutlaka iltihaplı saf olmayan mukus formasyonu eşlik eder.

Burun akıntısı ile burun akıntısı: sebep

Akut enflamatuar süreç geliştiğinde pus ile rinit oluşur ve burundaki patolojik mukus miktarı genellikle boltur. Kendi içinde, pürülan içeriklerin oluştuğu burun boşluğunda iltihaplanma süreci ortaya çıkmaz. Genellikle ciddi bir hastalık belirtisidir. Pürülan akıntısı olan rinitin başlıca nedenleri arasında uzmanlar arasında bu gibi faktörler bulunur:

 • Uzun süre tedavi edilmeyen ve ihmal edilmiş bir şekle geçen rinit;
 • bacakta taşınan ARI veya grip sonrası komplikasyonlar;
 • Vücudun uzamış hipotermisi;
 • bakteriyel veya viral enfeksiyon;
 • kimyasallarla veya tozlu yerlerde çalışmak;
 • yabancı bir cismin solunum yoluna nüfuz etmesi ve içerisindeki uzun varlığı - düğmeler, boncuklar.

Bazen hastalar, çene ile ağrı ve çene bölgesinde ağrı olan bir burun şikayeti ile uzmanlara yönelirler. Bu durumda, büyük olasılıkla, patolojik sürece diş nedenleri neden olur, örneğin, dişin yanlış çıkarılması veya başarısız tedavi ile ilişkilidir.

Bir çocukta pürülan akan burun, bakteriyel enfeksiyonun maksiller, frontal veya diğer paranazal sinüslerde mevcut olduğu anlamına gelir. Pürülan bir karaktere sahip çocuklarda burun akıntısı özellikle tehlikelidir çünkü patolojik sır, kulak boşluğuna hızla girebilir ve diğer ciddi hastalıklara neden olabilir.

Yetişkin bakteriyel mukus, burun içinden 7-10 gün içinde salgılamaya devam ederse, hızlı iyileşmeyi amaçlayan güçlü ilaçların ve diğer terapötik prosedürlerin kullanılması gerekecektir.

Pürülan akıntı ile ortak soğuk belirtileri

Bakteriyel rinitin hemen her zaman mümkün olmadığını fark eder, çünkü semptomları kronik formda ortaya çıkan bu nazofaringeal hastalığa çok benzerdir. Yine de, kulak burun boğaz uzmanları çok çeşitli soğuk algınlığı semptomlarına başvururlar:

 • bir haftadan uzun süren ince bir sıcaklık;
 • uzamış baş ağrıları;
 • kronik halsizlik ve hızlı yorgunluk;
 • burun sinüsünde başın yüz kısmındaki ağrı;
 • burun kahverengi kalın mukoza akıntısı;
 • kısmi veya tamamen koku kaybı;
 • burun tıkanıklığı.

Iğrenç kokusu ile burun akıntısı: neden sümük kokusu kokuyor

Belki de, bu tür hastalığın karakteristik bir işareti olan irin kokusu ile pürülan burun akıntısı. Bakteriyel kökenli rinit genellikle gelişimin birkaç aşamasından geçer:

 1. İlk aşama kuru. Bu süre zarfında nazal mukozanın hızla şişmesi, kısa sürede burun solunumunu çok daha zor hale getirir. Genellikle hasta burunda kaşıntı ve yanma, sık sık hapşırma şikayeti ile şikayet eder ve burun içinden nefes alma girişimi kolay bir asfiksiye neden olabilir. Vücut ısısını hafifçe artırır, ancak vücudun genel zayıflığı kişiyi yatağa neredeyse çarpar. Bu sırada pürülan kitleler paranazal sinüslerde oluşur, ancak burundan henüz çıkmazlar.
 2. İkinci aşama bakteridir. Patolojik sürecin gelişiminin bu aşamasında, bakterilerin hızla çoğaldığı iki burun sinüsü zaten etkilenmiştir. Nazal solunum imkansız hale gelir ve hasta ağızdan nefes almalıdır.
 3. Üçüncü aşama, tamamlamadır. Hasta daha iyi hisseder, ancak, iltihaplı iltihaplanma süreci giderek daha fazla gelişir. Burun boşluğunda, pus aşırı miktarda görülür, bu da nahoş hislere neden olur. Şişlik yavaş yavaş ortadan kalktığı için burun nefeslerinde bir iyileşme vardır.

Bakteriyel rinit ile, her durumda, sümük kokusu, hastanın kendisi tarafından hissedilir, ki bu da kendisine çok fazla hoş olmayan duyumlar getirir. Pürülan otitis iki şekli olabilir - akut ve kronik. Akut rinit genellikle 10 gün içinde ortaya çıkarsa, kronik rinit üç hafta sürebilir. Çeşitli pürülan kronik rinit ostiumdur - kötü kokulu bir rinittir.

Bir pürülan soğuk tanı

Pürülan riniti, hastanın semptomları ve şikayetleriyle tanımak her zaman mümkün değildir. Bu genellikle çeşitli yöntemlerden oluşan bir teşhis gerektirir. Uzman, burun boşluğunun muayenesini, rinoskopi yöntemiyle yürütür ve hastanın iki burun pasajının mukozasını dikkatlice inceler.

Bir kural olarak, başka bir teşhis yöntemi gerekli değildir, çünkü bir rinosos yardımıyla iltihaplanma sürecinin doğasını, evresini, pürülan kitlelerin miktarını tanımak mümkündür. Tanıdan sonra uzman, her durumda pürülan soğuk, reçeteli etkili ilaçların tedavisi için bir şema yapar.

Bir pürülan burun akıntısı tedavi etmek için: irin ile snot düşer

Purulent burun akıntısı nasıl tedavi edilir, uzman teşhisin doğrulanmasından sonra söylenir. Hastalığın bu formunun tedavisinde önemli ilaçların burun mukozal ödemi azaltmak için vazokonstriktör düşer. Ayrıca iltihabı rahatlatır ve irin hızlı ayrılmasını sağlarlar. Uzmanları genellikle nazol, oksimetazolin, nafazolin, ksilometazolin, Naphthyzinum olarak damar daraltıcı damla pürülan rinit göre aktif maddeler reçete. Bu bileşenlere dayalı ilaçların kullanılması, önerilen tedaviyi aşmamak kaydıyla önerilen dozda olmalıdır.

Bir çocuğun pürülan riniti, gelişiminin ilk aşamalarında tedavi fizyolojik prosedürler yardımı ile gerçekleştirilebilir. Karmaşık tedavinin bir parçası haline gelirlerse, hastalık bu gelişim aşamasında durabilir.

Pürülan rinitin antibiyotiklerle tedavisi

Bir bebeğin bir ozonu varsa, antibiyotikler önlenemez.

Genellikle sefalosporinler 2 ve 3 kuşak gibi bir pürülan burun akıntısı gibi antibiyotikler reçete. Bu antibakteriyel ilaç gruplarına Cefuroxime axetil, Cefotaxime, Ceftriaxone, Cexcim dahildir. Ayrıca, pürülan soğuk, florokinolon - levofloksasin ve moksifloksasin grubuna ait olan antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazı durumlarda, sinüzit tedavisinde otolaringolojide ikinci basamak antibiyotik olarak kabul edilen makrolidler de kullanılır. Bakteriyel rinitli hastaların makrolidleri arasında azitromisin ve klaritromisin reçete edilebilir.

Bir pürülan burun akıntısı nasıl tedavi edilir: halk ilaçları ile tedavi

Hamilelik sırasında veya emzirme döneminde pürülan burun akıntısını tedavi etmekten çok, antibiyotiklerin çocuklara zarar verebileceği bilinir. Bir bebeğe zarar vermemek ve sağlığını geliştirmek için, bir kadın bazı halk ilaçları ile pürülan rinit alternatif tedavi yapabilir.

Pürülan rinit halk ilaçları tedavisinde bu gibi yöntemler kullanılabilir:

 1. Rinit gelişiminin ilk aşamasında, burun mukozasının yanması ve kaşıntı ile ilgili olduğunda, anti-enflamatuar meyve suları ve yağlarının kullanılması tavsiye edilir. Aloe suyu, deniz topalak yağı ve köpek gülü etkili sayılır. Burun tahriş olmuş mukoza zarını yağlamalılar.
 2. Maksiller sinüslerin alanı sert kaynatılmış yumurta, sıcak tuz veya kum ile ısıtılabilir.
 3. Nazal pasajları yıkamak için bir pancar ve balın suyundan hazırlanan araçlara ulaşmak mümkündür. Böyle bir araç, bir yetişkinde burun ile sümüklü bir sümüğün hızlı bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisi sırasında, bu ilacı kullanmamak daha iyidir çünkü hem pancar hem de bal güçlü alerjenlerdir.

Bir uzman pürülan burun akıntısına zamanında erişim ile tehlikeli komplikasyonların gelişimi olmadan tedavi edilecektir. Özellikle çocuk hasta ise böyle ciddi bir hastalık için kendi kendine tedaviyi bırakmak önemlidir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina sonrası böbreğin komplikasyonu olarak post-streptokokkal glomerülonefrit

Post-streptokok glomerülonefrit - böbrek anjin sonra bir komplikasyonu neden olduğu bir hastalıktır. solunum yolları, sindirim sistemi, nazal ve oral boşluklarında bulunan ve boğaz ağrısı gelen menenjite, ciddi hastalıkların bir dizi neden olabilir streptokoklar, - Virüs patojenler.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.